ONLINE-AUKTION, 2021-03-29 17:00

Måndag 29/03 kl. 13:00 - 17:00
UtropBeskrivning
419-001Dukar 2 st
419-002Kruka Rörstrand Atteljé J.L. H 13 cm.
419-003Fönsterbelysning 1 par, mässing. H 18 cm.
419-004Samlartallrikar 1976-1985 (10 st) Arabia. 20 x 20 cm
419-005Skrin, näverburk samt träelefant H 21 cm.
419-006Parti korgar
419-007Kakfat Bengt & Lotta made in Sweden. H 31 cm.
419-008Skrivbordslampa med förstoringsglas.
419-009Spegel Åke Wijkström 26,5 x 26,5 cm, klädhängare samt burk med 6 st knivar
419-010Trasmatta ca 350 x 82 cm.
419-011Parti dukar
419-012Parti dukar
419-013Böcker
419-014Väggbelysning 1 par. H 20 cm.
419-015Kristallskålar 2 st. H 9 resp 10 cm. Diam 17,5 resp 17 cm
419-016Väggbelysning 1 par. H 15 cm
419-017Parti Knivar
419-018Glöggmuggar bl a Rörstrand och Bodum. Glöggvärmare Rihimäen lasi Finland
419-019Väggarmaturer 2+1
419-020Bestick NS Matskedar 12 st, gafflar 12 st. knivar 12 st. förrättsgafflar 3., smågafflar 6, kaffeskedar 17
419-021Bestick m monogra,. Kontr.S. MAT: gafflar 6 st. knivar 6 st, skedar 436. Smörkniv. Bruttovikt 1.455 gram.
419-022Skedar + 3 gafflar silver. Vikt 100 gram
419-023Kaffeskedar 6 st. Kontr.S. Vikt 68 gram.
419-024Kaffeskedar 13 st. Kontr.S. Vikt 145 gram
419-025Kaffeskedar 4+2 st. Vikt 69 gram
419-026Kaffeskedar 6 st. Kontr.S. Vikt 94 gram
419-027Fat med medaljer och pins
419-028Bordsspegel. H 39,5 cm.
419-029Parti skodon
419-030Parti julsaker
419-031Hushållsassistent Kenwood, plåtburkar 3 st
419-032Hushållsvåg, 6 st suffléformar
419-033Träskulptur. H. 20 cm.
419-034Märkessköldar 2 st m pins o medaljer
419-035Ljusstakar, mässing, 1 par. Metallslöjden, Gusum. Nr. 154. Nr. 153, 154. H. 14,5 cm.
419-036Matservis bestående av mattallrikar 12 st, assietter 12 st, karott, uppläggningsfat 2 st. Bing & Gröndahl, stoneware.
419-037Väggarmatur 1930/40-tal . L. ca 20 cm, inklusive väggfäste.
419-038Takarmatur, troligen Orrefors. H. 25 cm inklusive fäste.
419-039Ljusstakar, 1 par. Kontr.S. Brutto vikt 368 gram. H. 7,5 cm.
419-040Figurin i metall på träplatta. Sign T.R 67. H 17,5 cm.
419-041Figurin. H 19,5 cm.
419-042Vas sign Johansfors Orup. H 10,5 cm.
419-043Ljusstakar 4 st trä. H 10-25 cm.
419-044Figurin bemålad metall. H 15 cm
419-045Figurgrupp. H 15,5 cm
419-046Skrin metall. H 8 cm, L 14,5 cm. Dj 10 cm.
419-047Fisk metall. Sing RR made in Austria. H 4,5 cm
419-048Träskål m speldosa mm
419-049Bricka L 53 cm. B 36 cm teak med tekanna, gryta Terma Gustavsberg samt 3 st skålar Porsgrund.
419-050Uppläggningsfat Maria Björnbär Rosenthal. B 32 cm. ljusstake H 5 cm skål Diam 25,5 cm Röd Rubin Gefle
419-051Vas Ruda. H 21,5 cm. Glasfågel H 6 cm.
419-052Julgransprydnader mm
419-053Vägglampa L 26 cm. Fat Diam 29,5 cm
419-054Mockaservis, 25 delar. "Losburg", Bavaria.
419-055Skållrikar 15 st. Arzberg.
419-056Jultallrikar 7 st, Arabia. Diam. ca 12 cm.
419-057Kaffekoppar 5 st. "Humming Birds", Wedgwood
419-058Ytterfoder Arabia, ljusstake "Tiara", Rörstrand, tekoppar 4 st, Hackefors.
419-059Takarmatur, troligen Orrefors
419-060Ljuskrona, modern
419-061Ljusstakar, mässing, 4 st. H. 6-12,5 cm.
419-062Glas, 10 st. Lindshammar. Glas 4 st.
419-063Skål H 9,5 cm, diam 32 cm. Efterrättskålar, bonbonjär mm
419-064Parti Husgeråd
419-065Vinglas 10 st och 11 st starkvin. Kosta, "Prince"
419-066Spargris H 8 cm, L 17 cm, skål mm
419-067Vas Erik Höglund Boda H 21 cm och skål osignerad Diam 22 cm.
419-068Textiltavla signerad Gudrun 84. 36 x 29,5 cm.
419-069Grafiskt blad signerad Bonga 61-100, 32 x 69 cm.
419-070Maj Hemberg grafiskt blad , signerad Maj Hemberg 4/40. 52,5 x 20,5 cm.
419-071A.Williams oljemålning duk med krakelering 34 x 43,5 cm.
419-072Jan Ewemo, färgetsning signerad Jan Ewemo 1983, 8/50. 40 x 34,5 cm
419-073Kolteckning 26 x 35 cm
419-074Gunnar Brusewitz teckning signerad Njulla-Abiska G Brusewitz Juni 84. 23 x 31,5 cm
419-075Nils G Stenqvist grafiskt blad Gröna fossil. Nils G Stenqvist 1988. 10/50. 27,5 x 31 cm
419-076Maj Niklasson grafiskt blad signerfad Maj Niklasson 1960 11/85. 27,5 x 40 cm
419-077Grafiska blad 2 st. Kerstin Strid Gustavsson samt Ove Hamnborn.
419-078Gåstavar 1 par, 6 kg mm
419-079Böcker bl a Jermias bok av Jeremias i Tröstlösa (signerad)
419-080Julgransfot (mindre modell) mm
419-081Vinglas 12 st, selterglas 12 st. Orrefors.
419-082Matta handknuten. Ca 185 x 123 cm.
419-083Matta wilton. Ca 171 x 125 cm.
419-084LP-skivor bl a Monica Zetterlund
419-085Trasmatta ca 210 x 132 cm.
419-086Manschettknappar bl a silver, miniatyrdalahäst H. 4,5 cm.
419-087Servisdelar bestående av: kanna, uppläggningsfat 4 st, såsskål, karott, fat 2 st. "Roseanna", Rörstrand.
419-088Skål Gustavsberg, uppläggningsfat mm
419-089Radio, kamera mm
419-090Lyktor, burkar Höganäs mm
419-091Fat Arabia, skålar Kosta Boda mm
419-092Keramikvas, skål mm
419-093Vitrinskåp, tv-bänk. Ek. Skåpets höjd 198 cm, bredd 80 cm, djup 37,5 cm. Tv-bänkens höjd h. 89 cm. L 150 cm. Dj. 39,5 cm.
419-094Kinamatta, några fläckar.
419-095Matta, handknuten,mbrukslitage.ca 246 x 148 cm
419-096Matbord, 2 karmstolar, 4 stolar. "Herrgården" Carl Malmsten, Bodafors. 2 iläggskivor till bordet. Total längd 225 cm. Bredd 115 cm.
419-097Minkpäls. Märkt: Made in Denmark.
419-098Päls
419-099Emmafåtölj, nyrokokostil
419-100Stolar, 1 par, 1880-tal.
419-101Gungstol, sekelskiftet 1900
419-102Malmkrona m 6 ljusarmar
419-103Byrå m intarsiainläggningar. H. 79 cm. B. 96 cm. D. 48 cm. 1900-talets mitt.
419-104Gungstol märkt Gemla
419-105Bord med låda, 1 par solblekt ett beslag saknas, engelsk stil
419-106Stolar, 2 par, nyrokoko. Bord m lådor, fläckar på bordsskivan.
419-107Takarmatur, stenkakor
419-108Armband. Filigranarbete. 835 silver
419-109Tennljusstakar 1 par. Stämplade I.L.H. Svenskt Tenn, H8. Med gravyr. H 16 cm
419-110Ljusstakar 1 par. H. 25 cm
419-111Figurin samt miniatyrfotogen. H 19,5 resp. 16,5 cm
419-112Parti konstlitteratur
419-113Takarmatur. Empirestil. 6 ljusarmar
419-114Matta handknuten. 182x130 cm
419-115Soffbord. L 150, b 84, h 57,5 cm
419-116Brosch 18k, vikt 5,6 gram
419-117Stelt halsband med hänge 830 silver
419-118Armring med stenar kontr.silver. 1 sten med skada.
419-119Halsband med hänge. Hänge signerat Stigbert. Kontr.silver
419-120Askar 2 st med bijouterier
419-121Elin Höglund, olja på duk. Sign. E. Höglund. 55x46 cm
419-122Olja på duk, osignerad, Gränden i Tallinn. 45x59 cm
419-123Elin Höglund, olja på duk. Sign. E. Höglund. 65x52 cm
419-124Elin Höglund, olja på duk. Sign. E. Höglund. 50x60 cm
419-125Soffa 3-sits
419-126Takarmatur
419-127Längdskidor 1 par, Fischer Classic SRC L. 200 cm. Pjäxor , Salomon storlek 44
419-128Byrå 5-lådig, avlutad. Sekelskiftet 1900. H. 115 cm. B. 90 cm. Dj. 51,5 cm.
419-129Sekretär, 1900-talets andra hälft. H. 121,5 cm. B. 93,5 cm. Dj. 42 cm.
419-130Bokhylla. H. 202 cm. B. 80 cm. Dj. 28 cm. Med skada.
419-131Kristallskålar 2 st. "Corona" Orrefors.
419-132Matta, röllakan. Ca 190 x 133 cm.
419-133Matta. röllakan. Signerad IS, Ingegärd Silow. Slitna fransar, brukslitage. Med fläck. Ca 200 x 135 cm.
419-134Karott H 15, l 27,5 cm., uppläggningsfat 29,5x22,5 cm samt uppläggningsskål med bottennagg. H 6,5 22,5x19 cm. Rörstrand Pickninck
419-135Skålar 3 st samt vas H 13,5 cm. Tilgmans
419-136Skål på fot h 9 cm, hänkelvas h 19 cm samt vas h 20,5 cm. Tilgmans
419-137Kaffeservis 3 delar NS.
419-138Sockerskål samt gräddkanna. Empirestil, NS
419-139Parti fick- och rakknivar
419-140Parti fick- och rakknivar
419-141Fickknivar mm
419-142Brioleksaker 3 st
419-143Lockurna Rörstrand. Knoppen med lagning. 1800-talets 2:a hälft. H 59 cm
419-144Tillbringare H. 24,5cm samt lampkupa bemålad, diameter 23,5 cm
419-145Brickor 5 st ,1 ljusstake mm
419-146Takarmatur med kopparfäste. 1920/30-tal L på kupa 13 cm
419-147Parti leksaksbilar bl a Dinky Toys. Hårt bruksslitage
419-148Parti leksaksbilar bl a Dinky Toys. Hårt bruksslitage
419-149Träleksaker bl a BRIO. Bruksslitage
419-150Träskrin med pärlemorinlägg. H 25, l 42,5 d 25 cm.
419-151Ljuskrona med 6 ljusarmar, mässing. H 19, diameter 24 cm
419-152Knivar 2 st samt rakknivar 4 st
419-153Kökspall AWAB
419-154Parti fick-och rakknivar
419-155Parti fick-och rakknivar
419-156Parti fick-och rakknivar
419-157Parti fick-och rakknivar
419-158Karott med lock, sockerskål samt gräddkanna NS
419-159Ljusstakar 1 par H 16 cm samt smörgömma. NS
419-160Parti NS
419-161Teckning sign K.L-N med färgbortfall. Bildmått 47x62 cm
419-162Tryck med skuren ram. Mått inkl. ram 68x77 cm
419-163Förgylld väggpendyl Westerstrand Töreboda. Förgyllning med skador H 58, b 36
419-164Lampkupa H 23, diameter vid fäste 8 cm samt 1 lampfot (ej komplett) med skada
419-165Matta handknuten Bochara Pakistan 287x188 cm
419-166Byrå med marmorskiva, intarsia samt mässingsbeslag. Gust. stil. H 82, b 95, d 48 cm
419-167Glasögon 2 par, modell äldre
419-168ld Dukar
419-169Glas (portvin/likör) 11 + 6 st , Kosta
419-170Oljemålningar 2 st. Otydliga signaturer.
419-171Sparbössa, glas 5 st, uppläggningsfat
419-172Keramikfåglar Ego stengods, keramikskålar, träbyst mm
419-173Frukostkopp "Adams" England, skål Norge, mockakoppar 8 st
419-174Matbord med 1 st iläggskiva. "Wilma", Mio. Totallängd 162 cm. B. 110 cm. H. 75,5 cm. Stolar 4 +2 st.
419-175Ljusstakar 1 par, mässing ett öga saknas. H 17 cm
419-176Vas Orrefors. H 35 cm
419-177Ljusstakar 1 par Orrefors. H 31 cm.
419-178Vas CH Stålhane Rörstrand. H 16 cm
419-179Vas Savoy Alvar Aalto Iittala. H 16 cm
419-180Bordslampor 1 par Jugendstil. H inkl skärm ca. 46 cm.
419-181Ljusstakar, 2 st. Kjell Engman, Boda. H. 20,5 cm resp. 24,5 cm.
419-182Figurin, keramik. Y. Blixt, Höganäs. Yngve Blixt. (Glasyrskada på näsan). H. 19 cm.
419-183Ishink, Kosta Boda. H. 14,5 cm. B. 19,5 cm.
419-184Vas. Studio-Linie, Rosenthal. H. 21,5 cm.
419-185Kandelabrar m prismor, 1 par, oscarianska. H. 44 cm.
419-186Ljusstake med mässingsfot. H 38,5 inkl glasskärmen.
419-187Takarmatur plåt liten skada på skärmen. Diam 38 cm.
419-188Julljusstake teak L 52 cm.
419-189Caféstolar 1 par, etikettmärkta Bjärnums Slöjdfabrik AB made in Sweden
419-190Golvlampa något skadad. H 133 cm
419-191Nils Zetterberg Grafiskt blad 1974 58/360. 39 x 48 cm
419-192Stolar 1 par, rotting/stålrör
419-193Träskulptur Åke Sundqvist. Övergruvfogde Valle Andersson Malmberget. H 28 cm.
419-194Takarmatur. H ca 42 cm.
419-195Takarmatur. H ca 42 cm.
419-196Bordslampa gjuten, brons signerad R.Gellerstedt. Herman Bergmans gjuteri, Stockholm, 1920/30-tal. Höjd till lampfäste 39,5 cm.
419-197Kruka köksserien Standard Rörstrand stämplad E4. H20,5 cm
419-198Kruka köksserien Standard Rörstrand stämplad E3. H 18 cm
419-199Gryta emaljerad. H 12 cm. Diam 20 cm.
419-200Skruvörhänge med pärla 18K. Bruttovikt 2,1 gram.
419-201Takarmatur
419-202Takarmatur m prismor
419-203Karotter 2 st, Arabia o Rörstrand, uppläggningsfat 2 st, Höganäs o Gustavsberg.
419-204Draperi/dubbelöverkast. L. 226 cm. B. 246 cm.
419-205Böcker 3 st. Lisa Larson bland lejon och änglar. Gammalt porslin, svenska serviser 1790-1990. Höganäs keramik.
419-206ld Böcker
419-207Matservis, 59 delar.
419-208Djupa tallrikar 9+5 st, assietter 12 st, Hackefors. Lockskål, keramik.
419-209Pinnstolar 2 st, 1900-talets första hälft. Tyget på dynan något skadat.
419-210Karmstolar, 1 par, 1910/20-tal. Brukslitage.
419-211Piedestal, förgylld med marmorskivor.
419-212Ostkupa, 1900-talets första hälft.
419-213Serveringsvagn, metall. H. 73 cm. L. 65 cm. B. 40 cm.
419-214Kruka 5 L, Höganäs, kruka "Standard", Rörstrand E2
419-215Ljuslyktor 4 st. H. 6 cm.
419-216Mjölkflaska, rostfri, 3 L. Tekanna, Bodum, brukslitage.
419-217Byst, brons, Gustaf Nyholm, daterad 1927. Föreställer Aleksis Kivi (Finlands nationalförfattare.) H. 14 cm.
419-218Fruktknivställ, lockburkar 2 st, tenn (en skadad fot), 2 plastkåsor, ficklampa.
419-219Sminkbord, teak. 1950/60-tal. H. 71 cm (H. m spegel uppfälld 118 cm. B. 80 cm. Dj. 44 cm. Brukslitage.
419-220Spegel m belysning, teak. Etikettmärkt: Fröseke, AB Nybrofabriken, Lucia M2. H. 125 cm. B. 49,5 cm. Brukslitage. Kupan med skada i nedre kant.
419-221Diverse tavlor
419-222Grammofon, radio, teak. Brukslitage (funktion garanteras ej)
419-223Stol, bord. Brukslitage.
419-224Skrivställ, metall. (glasinsatser till bläckhornen saknas). Kaffekvarn.
419-225Sminkstol (renoveringsobjekt), 3 ställningar, ej komplett.
419-226Mattallrikar 12 st, djupa tallrikar 12 st, förrättstallrikar 6 st, assietter 6 st, såskanna, uppläggningsfat 3 st. "Grön Anna" Rörstrand.
419-227Tekoppar 3 st. "Grön Anna", Rörstrand. (skiljer sig lite i färg)
419-228Matservisdelar, 22 st. "Svala", Rörstrand. Något fat med krackeleringar.
419-229Form. "Picknick" Rörstrand. 26. L. 35,5 cm. B. 27,5 cm.
419-230Speedstart 1212 mm
419-231Dessertskålar 4 st Arabia, 4 st Nuutajärvi
419-232Stegpall, liten skada
419-233Bordslampa Tilgmans. H inkl skärm 72 cm.
419-234Akustisk gitarr Almirez modell C71
419-235Jordglob (Rökhem)
419-236Uppstoppad fasan. (rökhem)
419-237Vadarbyxor. Storlek 42/43
419-238Takarmatur. Diam. 45 cm.
419-239Takarmatur. H 17,5 cm.
419-240Resväska i trä samt pall
419-241Golvlampa. H 64 cm.
419-242Piedestal. H 132 cm.
419-243Rottingfåtöljer, bemålade
419-244Väggur 28 cm.
419-245Sypall. H 43 cm. L 50 cm. Dj 37 cm.
419-246Elgrill. Grundig Premium Line
419-247Bokhylla m 3 hyllplan. L. 78 cm. Dj. 20 cm.
419-248Skohylla. ek. H. 50 cm. L. 88 cm. Dj. 35,5 cm.
419-249Piedestaler 2 st. H. 38 cm. resp. 79 cm.
419-250Handdukstork. H. 54,5 cm. Br. 62 cm.
419-251Bokhylla 3 sekt 1940-50 tal med skrivdel och bardel. H 198 cm. L 100 cm, 100 cm, 100 cm. Dj 42 cm
419-252Soffbord m stenskiva. H. 52 cm. L. 140 cm. B. 80cm.
419-253Sidebord, 1930/40-tal. H. 71 cm. B. 141 cm. D. 41 cm.