ONLINE-AUKTION, 2023-01-16 17:00

Söndag 15/01 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
483-100ARMBAND BISMARCK. Defekt. 18K. Vikt 6,9 gram.
483-101MATTA WILTON. 171 x 125 cm.
483-102MATTA handknuten. Saruk Iran. 200 x 134 cm.
483-103MATTA handknuten. Pakistan Bokhara. 208 x 146 cm.
483-104MATTA handknuten. 102 x 66 cm.
483-105PARTI FIGURINER. Nåon med skada.
483-106NILS NILSSON. Oljemålning. Sign. N. Nilsson. Duk. 38 x 46. "Den gamla lantaffären Pajala."
483-107OLJEMÅLNING. Okänd konstnär. Duk. 50 x 40 cm.
483-108RUNE ÖSTENSSON. Akvareller 4st. Oinramade. 36 x 41 cm.
483-109ORREFORS. Kristallskålar 3 st. H 8,5 cm resp. 13 cm.
483-110CHATEAU KOSTA BODA. Skål Orrefors.
483-111DOCKA. L 35 cm.
483-112BORDSFOTOGENLAMPA. Rörstrand. H 40 cm.
483-113ASSIETTER, SKÅLLIRIKAR. Pressglas.
483-114LJUSKRONA. Svensk design mässing. Etikettmärkt Titanus Aktiebolag 1992. H ca 70 cm.
483-115LJUSKRONA. Svensk design mässing. Etikettmärkt Titanus Aktiebolag 1992. H ca 60 cm.
483-116LJUSSTAKAR MM.
483-117KAFFEKOPPAR 17 st Polen.
483-118LA POTERIE PROVENCE FRANCE, tallrikar 6 st, vinglas 5 st och vinkaraff.
483-119TEKOPPAR 17 st. InglaGDR.
483-120VÄGGPENDYL. Förgylld. 1900-talets mitt. H. 63 cm.
483-121SOFFA, FÅTÖLJER 2 ST. Gustaviansk stil.
483-122BORD med MARMORSKIVA: Empire stil. H. 64 cm. L. 87 cm. B. 55 cm.
483-123VITRINSKÅP. Med mässingslister, nyrokokostil. H, 143 cm. B. 63 cm. Djup 32 cm.
483-124SKÅP. Med marmorskiva, bildmotiv på dörr och sidor, mässingsdetaljer. Made in Spain. H. 78 cm. B. 72 cm. Djup 37 cm.
483-125BORD. Med mässingssarg samt marmorskiva. Nyrokokostil. H. 69 cm. B. 44 cm. Djup 29 cm.
483-126STOLAR. 1 par. Göteborgsmodell. 1800-talets andra hälft.
483-127GIPSSKULPTUR. Några färgbortfall. H. 63 cm.
483-128BYRÅ 2-lådig H 57 cm. L 80 cm. Dj 46 cm. NATTDUKSBORD H 72 cm. B 45,5 cm. DJ 38 cm.
483-129BORDSLAMPOR 1 par (nya kablar krävs) H 43 cm.
483-130VÄGGLYSTRAR 1 par. H 35 cm.
483-131KAFFEKOPPAR 6 st och ASSIETTER 6 st.
483-132NANNY STILL. Grappo 4+4 st. Riihimäki glas. 1970-tal. H 7 cm.
483-133VÄGGLAMPETTER med prismor. H 34 cm.
483-134LJUSLYKTOR, VÄGGKLOCKA mm
483-135SKÅLAR mm bl a Laxå Glashytta.
483-136LAKAN och PÅSLAKAN.
483-137LJUSSTAKE OCH MODELLSKEPP. H 43 resp 31 cm.
483-138UGNSELDFASTA FORMAR mm
483-139DUKAR mm.
483-140DUKAR mm.
483-141DUKAR mm.
483-142CLOISONNÉ Lockburk. H inkl träsockel 14 cm.
483-143ELEFANTER mm.
483-144FIGURINER mm.
483-145NILS NILSSON. Oljemålning sign N Nilsson "Vänner" Duk 24 x 33 cm.
483-146GUNNAR PERSSON. Signerat tryck Gunnar Persson, 109/250. Tavlans mått 32 x 42 cm.
483-147OLJEMÅLNING otydbar sign. Duk 39 x 46 cm.
483-148NILS NILSSON. Oljemålning sign Nils Nilsson. Duk 46 x 55 cm.
483-149OLJEMÅLNING osign "Auktion från Hultsfred Småland" Duk 46 x 55 cm.
483-150OLJEMÅLNING sign NN 37,5 x 46 cm.
483-151GLAS med etsad dekor 6+4 st.
483-152MATSERVIS 57 delar Tjeckoslovakien.
483-153LEKSAKSBILAR bl a England, lekta.
483-154GLÖDLAMPOR, verktyg mm
483-155BESTICK olika modeller NS.
483-156BESTICK NS.
483-157KARMSTOL, ek 1910/20-tal.
483-158SKRIVBORDSSTOL, ek 1910/20-tal.
483-159PLÅTBURKAR 3 st, bruksslitage.
483-160BYRÅ nyrenässans, 4-lådig, bl a valnötsfanér. 1880-tal. H 87 cm. L 105 cm. Dj 51 cm.
483-161KNIVAR 2 st L 25,5 resp 20 cm.
483-162JULTALLRIKAR 12 st, Rörstrand 1970-1981.
483-163KORG med garner mm.
483-164RUNE SKARP. OLjemålniing sign Rune Skarp 1953. Duk 47 x 55 cm.
483-165SPEL.
483-166AXEL ERIKSSON. Oljemålning sign Axel Eriksson 1948. Duk 66 x 50 cm.
483-167AXEL ERIKSSON. Oljemålning sign Axel Eriksson 1945. Pannå 45 x 70 cm Ram med skador.
483-168SIDEBOARD, nyrokokostil. Fanér. H 72 cm. L 168 cm. Dj 46 cm.
483-169SIDEBOARD, nyrokokostil. Fanér. H 100 cm. L 205 cm. Dj 53 cm. Bruksslitage.
483-170MATSALSMÖBEL 7 delar. Matbord m 2 utdragsskivor, 2 karmstolar och 4 stolar. nyrokokostil. Fanér. Bordets mått H 79 cm. L 152+65 + 65 cm. B 105 cm. Smärre skador
483-171VITRINSKÅP, nyrokokostil. Fanér. H 129 cm. L 154 cm. B 41 cm.
483-172FÅTÖLJ RECLINER.
483-173FÅTÖLJ RECLINER.
483-174SANKYO SSS-900 Högtalare, 1 par.
483-175GOLV/LÄSLAMPA. H 181
483-176ARMATURER.
483-177TAKARMATUR Jugend, koppar och frostad glaskupa. Diam 40 cm.
483-178RAMONA. Oljemålning sign ... Ramona. Duk 50 x 40 cm.
483-179STOLAR 3 st.
483-180MATBORD, KARMSTOLAR 2 st STOLAR 2 st 1900-tal. Kurvitsmålning
483-181KISTA. H 32 cm L 73 cm. B 43 cm.
483-182STOLAR 1 PAR. Bonad björk.
483-183FICKUR. 800 silver. Havila Watch Co. S. A. Geneve.
483-184ARMBAND. Bismarck. Kontr.S.
483-185ARMBAND. Kontr.S.
483-186ARMBAND. Bismarck. 18K. Vikt 37,4 gram.
483-187RINGAR, 4 st, 23K. Vikt 24,2 gram.
483-188RING M STEN. 18K. Brutto vikt 5,8 gram.
483-189HÄNGE M PÄRLA. 18K. Brutto vikt 1,2 gram.
483-190RING. Vitguld 18K. Vikt 3,4 gram.
483-191RING M STEN. 18K. Brutto vikt 2,7 gram.
483-192HALSBAND. Defekt. Bismarck. 18K. Vikt 7,5 gram.
483-193FICKUR. Defekt. 14K. Brutto vikt 67,7 gram.
483-194RING. 18K. Vikt 2,7 gram.
483-195HALSBAND M STENAR.
483-196ARMBAND M BERLOCKER. Bismarck. Kontr.S.
483-197BROSCHER, 2 st. HALSBAND M HÄNGE, RING M STEN. Kontr.S.
483-198RING M STEN. Skadad skena. 18K. Brutto vikt 2,6 gram.
483-199ÖRHÄNGEN, 1 par. HÄNGEN, 2 st. Brutto vikt 3,6 gram.
483-200ARMBAND, fiskben. 18K. Vikt 12,3 gram.
483-201HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander 68 "Kolonistugan och fågelskrämma" Duk 68 x 74 cm.
483-202HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Karlslundsfallen" Duk 64 x 72 cm.
483-203VASER 3 st bla Kaiser och småfat.
483-204KARAFF Boda Åfors mm
483-205KAFFEKOPPAR 4 st, ASSIETTER 4 st. "Jenny Nyström", Rörstrand.
483-206TAKPLAFOND m prismor. Diam. 40 cm.
483-207IITTALA, "Verna", design: Kerttu Nurminen. Vinglas 10 st.
483-208TAKARMATUR M PRISMOR. Diam. 40 cm.
483-209GARNER och broderier.
483-210VÄRJA, Svenska armén, sent 1800-tal. Märkt 4/65 T2 No. 7. L. 102 cm.
483-211HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Solrosor" Duk 54 x 50 cm.
483-212EDVIN AXELSSON. Pastell Edvin Axelsson, motiv från Lungers udde. Passepartout något missfärgad. Tavlans mått 49 x 64 cm.
483-213SVENSK KONSTNÄRSLEXIKON 5 band.
483-214KOPPARKAFFEPANNA stämplad A.B.N Nora. H utan handtag 32 cm.
483-215TEXTILIER.
483-216ROSITA WACHTMEISTER Goebel, figurin "Angelina". H 10 cm.
483-217NAO. Figuriner 2 st. H 13,5 resp 11 cm.
483-218LLADRO 2 ST och NAO 1 st. H 13 resp 10 cm. H 10 cm.
483-219NAO och LLADRO. Figuriner. H 13 resp 8 cm.
483-220BIJOUTERIER mm.
483-221VÄGGLYSTRAR 1 par + 1.
483-222NIPPER.
483-223NIPPER
483-224BESTICK NS.
483-225GRÖN ANNA. Rörstrand. 3 delar mm.
483-226HERRARMBANDSUR Candino 14K.
483-227VÄGGPENDYL, förgylld. H 52 cm. Skador förekommer.
483-228TAVLOR.
483-229AKVARELL osginerad. 51 x 65 cm.
483-230OLJEMÅLNING. Otydlig sign. Pannå 46x37 cm. Skador i ramen.
483-231SPEGEL. Gemla. H 83 B 51 cm. Färgsläpp.
483-232SPEGEL. Made in Sweden. H 117 cm B 65 cm.
483-233GUSTAV RUDBERG Grafiskt blad. 45x 56 cm.
483-234OLJEMÅLNING. Signerad M W. Pannå. 36x25,5 cm. Ram med några skador.
483-235TAVLA, tryck. 64 x 82 cm.
483-236SPELBORD sekelskiftet 1900-tal. H 78 cm L 87 cm Djup 43x2 cm.
483-237SLAGBORD teak. Skivan med fläckar. H 73,5 cm B 84 cm total längd 135 cm.
483-238SPELBORD. nyrokokostil. H 78 cm B 89 cm 2x43 cm.
483-239BÄNK. gus stil. H 46 cm L 100 cm B 39 cm.
483-240STOLAR 1 par. Gus stil.
483-241BENGT EDENFALK Grogglas 15 st "Corona". H 11 cm.
483-242BIJOUTERIER.
483-243TRÄSKULPTUR med spricka. H 24 cm.
483-244MEISSEN. Vas med lagning. H 24 cm.
483-245VICKE LINDSTRAND City. Whiskeyglas 10 st H 8 cm. Snapsglas 6 st H 5,5 cm.
483-246RESEVÄCKARUR Imhof Chambord Swiss 15 Jewels.
483-247DESSERTSKEDAR 7 st. Kontr.S. Vikt 279 gram.
483-248SKÅL och BÄGARE med gravyr. Kontr.S. Vikt 215 gram.
483-249SALTSTRÖARE och SKÅL. Engelskt silver. Vikt 149 gram.
483-250SJÖSKUMSPIPA med silverinslag. L 52 cm.
483-251KOPP utländskt silver. H 5,5 cm. Vikt 45 gram.
483-252BÄGARE och ASKFAT 2 st. Kontr.S. Vikt 147 gram. (Bägare med gravyr)
483-253SILVERDOSOR mm. Bruttovikt 157 gram.
483-254BESTICK 4 delar. Kontr:S. Vikt 205 gram.
483-255BRICKOR, bägare mm NS.
483-256BÄGARE 2 st. Kontr.S. Vikt 229 gram.
483-257GOLVLAMP1940/50-tal. H 152 cm.
483-258PALL med mässingsunderrede. H 45 cm. L 40 cm. B 30 cm.
483-259DOSA, COASTER & FAT. Kontr.S. Bruttovikt 221 gram.
483-260KOMPOTTSKEDAR 2 st mm. Kontr.S. Vikt 95 gram.
483-261SOCKERRUSKA. England silver. Vikt 144 gram.
483-262MATSKED och FAT skadade. Kontr.S. Vikt 64 gram.
483-263BAKELSESKEDAR 2 st och KAKTÅNG. Kontr.S. VIkt 110 gram.
483-264DRUVSAX och KAKTÄNGER 2 st varav en skadad. Kontr.S. Vikt 105 gram.
483-265KAKTÅNG mm 9 delar. Kontr.S. Vikt 192 gram.
483-266HÄST, GJUTJÄRN. H 30 cm. Något rostig.
483-267TVÄTTSERVIS 3 delar Rörstrand "Tuna". Fat med spricka, kanna och nattkärl.
483-268BRICKA, teak. L 67 cm B 33 cm. Träfigur defekt. Köksklocka Bison.
483-269SAKÈSERVIS 14 delar.
483-270TIDNINGSTÄLL. H 57 cm B 42 cm Djup 19 cm.
483-271BYRÅ 3-LÅDIG. H 70 cm B 75 cm Djup 38 cm.
483-272ELIN HÖGLUND Oljemålning. Sign E Höglund, duk. H 55 cm B 46 cm.
483-273AFFISCH. Kumla teater. Med fuktfläckar. H 93 cm B 60 cm.
483-274BARNFÅTÖLJ. H 58 cm B 38 cm Djup 43 cm.
483-275BORD. H 71 cm Diam 53 cm.
483-276BARN FÅTÖLJ, cykelkorg.
483-277RÖKBORD. Funkis. Bonad björk. H 60 cm Diam 60 cm.
483-278PARTI LEKSAKER.
483-279SKOLPLANSCH. A.B P.A Norstedt & Söner. 40 x48 cm.
483-280KERAMIK VAS. Moa Rudebert. Svalbo. H 28,5 cm.
483-281ASKFAT Rörstrand. Diam 22 cm.
483-282SPARBÖSSA . Metall. Sekelskiftet 1900. 19 cm.
483-283ARMBANDSUR. Japan. Picador. Liten spricka i glaset.
483-284LJUSSTAKE. Tenn. D8. Ljusmanschetten något skadad. H. 16 cm.
483-285TILGMANS. Keramik. Vaser 4 st, skålar 2 st, väggtavla.
483-286LOCKPOKAL H 42 cm. Flaskor 3 st. H 14-18 cm.
483-287LJUSSTAKE. H 25 cm.
483-288PLÅTBURK MARABOU, bruksslitage. H 22 cm
483-289PLÅTBURK van Delden. H 20 cm.
483-290PLÅTBURK. Aktiebolaget Kalmar Konfekt & Karamellfabrik. Bruksslitage. H 16,5 cm. L 36 cm. B 28 cm.
483-291FÅTÖLJ, svanmodell. 1800-talets andra hälft.
483-292TALLRIKAR. Rörstrand. Mattallrikar 4 + 6 st, djupa tallrikar 4 st. Någon skada..
483-293TAKARMATUR. 1930/40-tal. MM.
483-294BYST. Gips. H. 37 cm.
483-295BYST. Gips. Märkt: No 1. Maj 1924. H. 22 cm.
483-296MIKROSKÅP. Beli. Med trälåda.
483-297VÄGG/BORDSFOTOGENLAMPA. H. 37 cm.
483-298LJUSKRONA. Barockstil. H. 45 cm.
483-299PERSSONS KRYDDSCHEMA. 53 x 73 cm.
483-300HÖGANÄS. Krukor 2 st, 4 resp. 8 L.
483-301AXEL LINUS. Oljemålning sign Linus. Duk 45 x 60 cm.
483-302VAS slipad kristall. H 30 cm.
483-303CD-SKIVOR. (Lådan ingår ej)
483-304CD-SKIVOR. (Lådan ingår ej)
483-305VÄGGDEKORATION, mässing. 62 x 36 cm.
483-306VÄGGLAMPETT 2-arm, metall. H 22 cm. Ljusstake.
483-307VÄGGUR sekelskiftet 1900 ej komplett.
483-308ALLAN FRANK. Glas/emaljmålning sing A Frank "Fugle i harmoni" I, II & III. 46,5 x 46,5 cm.
483-309VÄGGUR s.k Sillåda. 66 x 39 cm.
483-310SKÅLAR mm.
483-311KOCKUM kaffekanna mm.
483-312KERAMIKTAVLA. H 34 cm.
483-313VAS. H 10 cm. Fisk H 13 cm. Ägg 10 cm.
483-314MÄSSINGSSKÅL på tassar L 27 cm. Bruksslitage mm.
483-315SAMLARTALLRIKAR bl a Gustavsberg.
483-316BROSCH 916 silver. Armring mm. Kontr.s.
483-317NIPPER.
483-318BIJOUTERIER bl a silver.
483-319Souvenirmynt Kina i röd ask.
483-320GLASÖGON, armband och halsband.
483-321NIPPER.
483-322MORMORSUR 800 silver.
483-323DAMARMBANDSUR 2 st Seiko och Certina, myn t b la silver Sverige.
483-324ARMRING. Något skadad. 14K. Vikt 17,1 gram.
483-325ARMBAND M STENAR. Några stenar saknas. 14K. Brutto vikt 8,5 gram.
483-326ÖRHÄNGEN, 1 PAR. 14K. Vikt 3,1 gram.
483-327RING M STENAR. MANSCHETTNAPP MM. 14K. Vikt 8,9 gram.
483-328RINGAR, 3 st. Varav en med sten. 18K. Brutto vikt 4,6 gram.
483-329HERRAR´MBANDSUR. Lejon 15 Rubis Waterproof. Swiss made. 1950-tal.
483-330HÄNGSMYCKE. Vikingaskepp, silver. Damarmbandsur m tillbehör.
483-331TERRIN M LOCK. Keramik. Diam. 18 cm.
483-332KORGAR, genombrutna. Coaster. Nysilver.
483-333YTTERFODER. 2 st. "Empire", Gustavsberg. H. 14 cm.
483-334YTTERFODER. 2 st. "Empire", Gustavsberg. H. 14 cm.
483-335SPEGEL förgylld. 1900-tal.
483-336KIKARE Expert 7x50 och kamera Franka made in Germany U.S Zone.
483-337KANDELABER 5-arm, mässing. H 26 cm.
483-338KRYDDBURKAR 5+4 st. Svaneholm.
483-339LJUSSTAKAR mässing. H 10-16 cm.
483-340KOPPARKITTEL. H 23 cm. Diam 36,5 cm.
483-341KOPPARBUNKAR 4 st (2 äldre). DIam 18-30 cm.
483-342TEKOPPAR 3 st Dresden
483-343JIE design Aimo Nietosvuori 839/1000 " Blomster vid midsommartid". 44 x 37 cm.
483-344FÅRSKINNSPÄLS. Wigéns. Viking Lamb. Super process.
483-345SKINNJACKA m foder. Tuva Turks, Finland. Storlek 54.
483-346GARDINER. Några lufter blekta.
483-347BORDSLAMPA. Malmö silver A.B. Någon skada i mässingen. H. 25 cm.
483-348VÄGGARMATUR, mässing. Några missfärgningar i mässingen. H. 31 cm.
483-349FICKURSSTÄLLNING. H 12 cm.
483-350FICKURSSTÄLLNING. H 12,5 cm.
483-351GUSTAFSBERG 1895. Ytterfoder. H 23 cm. Krackeleringar och spricka.
483-352RÖRSTRAND. Bricka porslin med metallram. B 50 cm. Krackeleringar.
483-353BERTIL VALLIEN Boda. H 12 resp 16 cm.
483-354ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Kaffekoppar 6 st (719), assietter 6 st (574).
483-355ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Sockerskål (398)
483-356ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Skål på fot (511)
483-357OLLE ALBERIUS. Orrefors "Flora) ytterfoder 1 par. H 10,5 cm.
483-358FIRMA LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Vägglampetter 1 par, mässing. H 29 cm.
483-359STRÖSOCKERSKÅL NS. H 34 cm.
483-360JOSEF FRANK design. Svenskt tenn. Bordstabletter 4 st. Grytunderlägg 1 st.
483-361KANDELABER 1 par 3-arm, tenn. H 29 cm.
483-362GUNNAR NYLUND. Vas "Caolina" Rörstrand. H 22 cm.
483-363FÅRSKINN. AB Tranås skinnberedning, tvättbart. L ca 85 cm.
483-364VÄGGDEKORATION, mässing. Diam 35 cm.
483-365GUSTAFSBERG. Sparrisfat 2-delat Majolika sekelskiftet 1900-tal. Något krackelerat. Fatets längd 33,5 cm.
483-366LJUSSTAKAR 1 par, mässing. H 11 cm. Något skeva.
483-367REMMARE 12 st. Kosta Boda. H 19,5 cm.
483-368VICKE LINDSTRAND City. Glas 17 st. H 6 cm.
483-369FISKBESTICK. Svensk spets 12 st gafflar och 12 st knivar.
483-370NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad sign Nils Zetterberg 1975, 273/310. Tavlans mått 32,5 x 40,5 cm.
483-371GUNNAR CYRÉN ORREFORS. Kristallskål med gravyr. H 14 cm diam 24 cm.
483-372RÖRSTRAND. " Sarek" vas. H 30,5 cm.
483-373LJUSLYKTOR 3 st. Kosta Boda Sunflower.
483-374MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Nysilver. Modell Birgitta. 89 delar.
483-375MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Nysilver. Modell Birgitta. 60 delar.
483-376GRAFISKT BLAD. Okänd konstnär. 34,5 x 45,5 cm.
483-377LINNEHANDDUKAR ca 12 st.
483-378LINNEHANDDUKAR. ca 12 st.
483-379GÖRAN WÄRF Kosta Boda ljusstkar 4 st.
483-380GÖRAN WÄRF Kosta Boda ljusstakar 3 st.
483-381LINNEHANDDUKAR.
483-382LINNEHANDDUKAR/SERVETTER.
483-383WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Matservisdelar 43 st delar.
483-384WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Kaffekoppar 16 st. Assietter 21 st.
483-385WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Fiskfat. L 58 cm.
483-386KÖKSPALL. Avab. Bruksslitage.
483-387BANKETT.
483-388BORD med intarsia. H 74 cm. L 67 cm B 39,5 cm.
483-389EMMAFÅTÖLJ Nyrokokostil.
483-390PLÅTBRICKA Sekelskiftet 1900. Något färgsläpp. L 71 cm B 57 cm.
483-391STOLAR 2 st 1800-tal.
483-392SPEGEL. Karl Johan stil. H 97,5 cm B 41 cm.
483-393OLJEMÅLNING 1800-tal. Med lagning. L 74 cm B 59 cm.
483-394LINNESERVETTER.
483-395DUKAR mm.
483-396LINNEHANDDUKAR.
483-397WHISKEYGLAS 12 st. "Erik", Olle Alberius. Orrefors.
483-398VEVGRAMMOFON. " His masters voice".
483-399GLAS 12+12.
483-400GLAS 12 st.
483-401VAS, KARAFF mm.
483-402SKÅL MATS JOHANSSON, LJUSLYKTOR mm.
483-403LJUSLYKTA ROLF BERG mm.
483-404ULLA VIOTTI SKÅL. H 14 cm. Sköldpadda Kazuyo L 10 cm.
483-405DUKAR.
483-406DUKAR.
483-407TVÄTTMASKIN Electrolux Perfect care 600. H 91 cm B 40 cm Djup 62 cm.
483-408LEGO Danmark. Långtradare, brandbil, tankbil. 1960-tal. Längder 11-14,5 cm.
483-409BLÅ MÅSEN B&G. Kaffekoppar 9 st,11 st assietter.
483-410ROYAL COPENHAGEN. Julrosen. Kaffekoppar 8 st, assietter 8 st.
483-411GUNNAR NYLUND Rörstrand. Tallrik 6965. Diam 20 cm.
483-412ARABIA. Matservisdelar 18 delar.
483-413FICKUR 2 st bl a Ancae Ligne Droite. Defekt.
483-414LEKSAKSBILAR. Lekta. Längder 3,5-6,5 cm.
483-415MORMORSUR m kedja.
483-416SPARBÖSSA TILLINGE. H 13,5 cm. Monopol, modell äldre.
483-417VÄGGLAMPOR 3 st. H 23 cm B 27 cm.
483-418VAGNSLYKTA. Spräckt glas. H 45 cm.
483-419FLEISCHMANN Tågbana, räls, lok, vagnar, hus med tillbehör.
483-420GOLVLAMPA. Atelje Lyktan Åhus. H 130 cm.
483-421BORD, Rokokostil. H 75 cm L 92 cm B 55 cm.
483-422NATTDUKSBORD idegran, engelsk stil. H 63 cm L 47 cm B 40 cm.
483-423OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. 159 x 108 cm.
483-424BOKHYLLA, engelsk stil. H 92 cm L 92 cm Djup 29 cm.
483-425SKÅP på benställning, 1700/1800-tal. Nederdel senare. H 137 cm L 75 cm B 32 cm.
483-426SITTNESS WOLL COLL. 10, Sittboll. H ca 59 cm.
483-427STEROMÖBEl. Engelsk stil. H 82 cm. B 59 cm. Dj 45 cm.
483-428SKÅP med SEKRETÄRDEL. Furu. H 189 cm. B 64,5 cm. Dj med lucka 57 cm.
483-429TIDNINGSKORG, smide. H. 60 cm. B. 46 cm.
483-430PARAPLYSTÄLL m innehåll.
483-431TAVLOR
483-432BORD med glasskiva någon nagg förekommer. H 47 cm. L 134 cm. B 89 cm.
483-433LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " Var människa har sin stege honom given av begynnelsen". 36,5 x 26,5 cm.
483-434LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " För ert nöjes skull dog han " fördömda pakt". 36,5 x 26,5 cm.
483-435LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. "Det är en särdeles vacker katt skulle jag förmoda". 36,5 x 26,5 cm.
483-436LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " En skallra av löje och en krona av visdom". 36,5 x 26,5 cm.
483-437STINE van WYNSBERGHE. Textiltavla. 40x40.
483-438ALBERT ENGSTRÖM. Blandteknik. Signerad A E 99. Ramen med några skador. Tavlans mått 48x42cm.
483-439KARTA över Köpenhamn 1705. Handkollorerat kopparstick . Tavlans mått 38x47 cm.
483-440CARL LARSSON etsning osignerad. " Ung flicka". Tavlans mått 60x45 cm.
483-441CARL LARSSON etsning osignerad. " Flicka på huk". Tavlans mått 60x45.
483-442KARTA. Öfwer Nerike med Konglige Maj.ts Nådigaste Privilegio. Utgifwen af Kong. Lantmäterj Contoiret. Tavlans mått 54,5 x 62,5 cm.
483-443YTTERFODER. Något nagg. H 20 cm Diam 30 cm.
483-444PELARBORD. H 62 cm Diam 51 cm. Något rangligt.
483-445MENORA. Ljusstake mässing. H 33 cm.
483-446ULF LARSSON. Akvarell. " Pojke på Rymmen". Glas defekt. Tavlans mått 54 x 63 cm.
483-447BRICKA Muggar med plast 6 st.
483-448HALSBAND med hänge, silver.
483-449TEXTILIER ( lådan ingår ej).
483-450LOUIS VUITTON plånbok.