Utrop | Beskrivning |
483-100 | ARMBAND BISMARCK. Defekt. 18K. Vikt 6,9 gram. |
483-101 | MATTA WILTON. 171 x 125 cm. |
483-102 | MATTA handknuten. Saruk Iran. 200 x 134 cm. |
483-103 | MATTA handknuten. Pakistan Bokhara. 208 x 146 cm. |
483-104 | MATTA handknuten. 102 x 66 cm. |
483-105 | PARTI FIGURINER. Nåon med skada. |
483-106 | NILS NILSSON. Oljemålning. Sign. N. Nilsson. Duk. 38 x 46. "Den gamla lantaffären Pajala." |
483-107 | OLJEMÅLNING. Okänd konstnär. Duk. 50 x 40 cm. |
483-108 | RUNE ÖSTENSSON. Akvareller 4st. Oinramade. 36 x 41 cm. |
483-109 | ORREFORS. Kristallskålar 3 st. H 8,5 cm resp. 13 cm. |
483-110 | CHATEAU KOSTA BODA. Skål Orrefors. |
483-111 | DOCKA. L 35 cm. |
483-112 | BORDSFOTOGENLAMPA. Rörstrand. H 40 cm. |
483-113 | ASSIETTER, SKÅLLIRIKAR. Pressglas. |
483-114 | LJUSKRONA. Svensk design mässing. Etikettmärkt Titanus Aktiebolag 1992. H ca 70 cm. |
483-115 | LJUSKRONA. Svensk design mässing. Etikettmärkt Titanus Aktiebolag 1992. H ca 60 cm. |
483-116 | LJUSSTAKAR MM. |
483-117 | KAFFEKOPPAR 17 st Polen. |
483-118 | LA POTERIE PROVENCE FRANCE, tallrikar 6 st, vinglas 5 st och vinkaraff. |
483-119 | TEKOPPAR 17 st. InglaGDR. |
483-120 | VÄGGPENDYL. Förgylld. 1900-talets mitt. H. 63 cm. |
483-121 | SOFFA, FÅTÖLJER 2 ST. Gustaviansk stil. |
483-122 | BORD med MARMORSKIVA: Empire stil. H. 64 cm. L. 87 cm. B. 55 cm. |
483-123 | VITRINSKÅP. Med mässingslister, nyrokokostil. H, 143 cm. B. 63 cm. Djup 32 cm. |
483-124 | SKÅP. Med marmorskiva, bildmotiv på dörr och sidor, mässingsdetaljer. Made in Spain. H. 78 cm. B. 72 cm. Djup 37 cm. |
483-125 | BORD. Med mässingssarg samt marmorskiva. Nyrokokostil. H. 69 cm. B. 44 cm. Djup 29 cm. |
483-126 | STOLAR. 1 par. Göteborgsmodell. 1800-talets andra hälft. |
483-127 | GIPSSKULPTUR. Några färgbortfall. H. 63 cm. |
483-128 | BYRÅ 2-lådig H 57 cm. L 80 cm. Dj 46 cm. NATTDUKSBORD H 72 cm. B 45,5 cm. DJ 38 cm. |
483-129 | BORDSLAMPOR 1 par (nya kablar krävs) H 43 cm. |
483-130 | VÄGGLYSTRAR 1 par. H 35 cm. |
483-131 | KAFFEKOPPAR 6 st och ASSIETTER 6 st. |
483-132 | NANNY STILL. Grappo 4+4 st. Riihimäki glas. 1970-tal. H 7 cm. |
483-133 | VÄGGLAMPETTER med prismor. H 34 cm. |
483-134 | LJUSLYKTOR, VÄGGKLOCKA mm |
483-135 | SKÅLAR mm bl a Laxå Glashytta. |
483-136 | LAKAN och PÅSLAKAN. |
483-137 | LJUSSTAKE OCH MODELLSKEPP. H 43 resp 31 cm. |
483-138 | UGNSELDFASTA FORMAR mm |
483-139 | DUKAR mm. |
483-140 | DUKAR mm. |
483-141 | DUKAR mm. |
483-142 | CLOISONNÉ Lockburk. H inkl träsockel 14 cm. |
483-143 | ELEFANTER mm. |
483-144 | FIGURINER mm. |
483-145 | NILS NILSSON. Oljemålning sign N Nilsson "Vänner" Duk 24 x 33 cm. |
483-146 | GUNNAR PERSSON. Signerat tryck Gunnar Persson, 109/250. Tavlans mått 32 x 42 cm. |
483-147 | OLJEMÅLNING otydbar sign. Duk 39 x 46 cm. |
483-148 | NILS NILSSON. Oljemålning sign Nils Nilsson. Duk 46 x 55 cm. |
483-149 | OLJEMÅLNING osign "Auktion från Hultsfred Småland" Duk 46 x 55 cm. |
483-150 | OLJEMÅLNING sign NN 37,5 x 46 cm. |
483-151 | GLAS med etsad dekor 6+4 st. |
483-152 | MATSERVIS 57 delar Tjeckoslovakien. |
483-153 | LEKSAKSBILAR bl a England, lekta. |
483-154 | GLÖDLAMPOR, verktyg mm |
483-155 | BESTICK olika modeller NS. |
483-156 | BESTICK NS. |
483-157 | KARMSTOL, ek 1910/20-tal. |
483-158 | SKRIVBORDSSTOL, ek 1910/20-tal. |
483-159 | PLÅTBURKAR 3 st, bruksslitage. |
483-160 | BYRÅ nyrenässans, 4-lådig, bl a valnötsfanér. 1880-tal. H 87 cm. L 105 cm. Dj 51 cm. |
483-161 | KNIVAR 2 st L 25,5 resp 20 cm. |
483-162 | JULTALLRIKAR 12 st, Rörstrand 1970-1981. |
483-163 | KORG med garner mm. |
483-164 | RUNE SKARP. OLjemålniing sign Rune Skarp 1953. Duk 47 x 55 cm. |
483-165 | SPEL. |
483-166 | AXEL ERIKSSON. Oljemålning sign Axel Eriksson 1948. Duk 66 x 50 cm. |
483-167 | AXEL ERIKSSON. Oljemålning sign Axel Eriksson 1945. Pannå 45 x 70 cm Ram med skador. |
483-168 | SIDEBOARD, nyrokokostil. Fanér. H 72 cm. L 168 cm. Dj 46 cm. |
483-169 | SIDEBOARD, nyrokokostil. Fanér. H 100 cm. L 205 cm. Dj 53 cm. Bruksslitage. |
483-170 | MATSALSMÖBEL 7 delar. Matbord m 2 utdragsskivor, 2 karmstolar och 4 stolar. nyrokokostil. Fanér. Bordets mått H 79 cm. L 152+65 + 65 cm. B 105 cm. Smärre skador |
483-171 | VITRINSKÅP, nyrokokostil. Fanér. H 129 cm. L 154 cm. B 41 cm. |
483-172 | FÅTÖLJ RECLINER. |
483-173 | FÅTÖLJ RECLINER. |
483-174 | SANKYO SSS-900 Högtalare, 1 par. |
483-175 | GOLV/LÄSLAMPA. H 181 |
483-176 | ARMATURER. |
483-177 | TAKARMATUR Jugend, koppar och frostad glaskupa. Diam 40 cm. |
483-178 | RAMONA. Oljemålning sign ... Ramona. Duk 50 x 40 cm. |
483-179 | STOLAR 3 st. |
483-180 | MATBORD, KARMSTOLAR 2 st STOLAR 2 st 1900-tal. Kurvitsmålning |
483-181 | KISTA. H 32 cm L 73 cm. B 43 cm. |
483-182 | STOLAR 1 PAR. Bonad björk. |
483-183 | FICKUR. 800 silver. Havila Watch Co. S. A. Geneve. |
483-184 | ARMBAND. Bismarck. Kontr.S. |
483-185 | ARMBAND. Kontr.S. |
483-186 | ARMBAND. Bismarck. 18K. Vikt 37,4 gram. |
483-187 | RINGAR, 4 st, 23K. Vikt 24,2 gram. |
483-188 | RING M STEN. 18K. Brutto vikt 5,8 gram. |
483-189 | HÄNGE M PÄRLA. 18K. Brutto vikt 1,2 gram. |
483-190 | RING. Vitguld 18K. Vikt 3,4 gram. |
483-191 | RING M STEN. 18K. Brutto vikt 2,7 gram. |
483-192 | HALSBAND. Defekt. Bismarck. 18K. Vikt 7,5 gram. |
483-193 | FICKUR. Defekt. 14K. Brutto vikt 67,7 gram. |
483-194 | RING. 18K. Vikt 2,7 gram. |
483-195 | HALSBAND M STENAR. |
483-196 | ARMBAND M BERLOCKER. Bismarck. Kontr.S. |
483-197 | BROSCHER, 2 st. HALSBAND M HÄNGE, RING M STEN. Kontr.S. |
483-198 | RING M STEN. Skadad skena. 18K. Brutto vikt 2,6 gram. |
483-199 | ÖRHÄNGEN, 1 par. HÄNGEN, 2 st. Brutto vikt 3,6 gram. |
483-200 | ARMBAND, fiskben. 18K. Vikt 12,3 gram. |
483-201 | HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander 68 "Kolonistugan och fågelskrämma" Duk 68 x 74 cm. |
483-202 | HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Karlslundsfallen" Duk 64 x 72 cm. |
483-203 | VASER 3 st bla Kaiser och småfat. |
483-204 | KARAFF Boda Åfors mm |
483-205 | KAFFEKOPPAR 4 st, ASSIETTER 4 st. "Jenny Nyström", Rörstrand. |
483-206 | TAKPLAFOND m prismor. Diam. 40 cm. |
483-207 | IITTALA, "Verna", design: Kerttu Nurminen. Vinglas 10 st. |
483-208 | TAKARMATUR M PRISMOR. Diam. 40 cm. |
483-209 | GARNER och broderier. |
483-210 | VÄRJA, Svenska armén, sent 1800-tal. Märkt 4/65 T2 No. 7. L. 102 cm. |
483-211 | HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Solrosor" Duk 54 x 50 cm. |
483-212 | EDVIN AXELSSON. Pastell Edvin Axelsson, motiv från Lungers udde. Passepartout något missfärgad. Tavlans mått 49 x 64 cm. |
483-213 | SVENSK KONSTNÄRSLEXIKON 5 band. |
483-214 | KOPPARKAFFEPANNA stämplad A.B.N Nora. H utan handtag 32 cm. |
483-215 | TEXTILIER. |
483-216 | ROSITA WACHTMEISTER Goebel, figurin "Angelina". H 10 cm. |
483-217 | NAO. Figuriner 2 st. H 13,5 resp 11 cm. |
483-218 | LLADRO 2 ST och NAO 1 st. H 13 resp 10 cm. H 10 cm. |
483-219 | NAO och LLADRO. Figuriner. H 13 resp 8 cm. |
483-220 | BIJOUTERIER mm. |
483-221 | VÄGGLYSTRAR 1 par + 1. |
483-222 | NIPPER. |
483-223 | NIPPER |
483-224 | BESTICK NS. |
483-225 | GRÖN ANNA. Rörstrand. 3 delar mm. |
483-226 | HERRARMBANDSUR Candino 14K. |
483-227 | VÄGGPENDYL, förgylld. H 52 cm. Skador förekommer. |
483-228 | TAVLOR. |
483-229 | AKVARELL osginerad. 51 x 65 cm. |
483-230 | OLJEMÅLNING. Otydlig sign. Pannå 46x37 cm. Skador i ramen. |
483-231 | SPEGEL. Gemla. H 83 B 51 cm. Färgsläpp. |
483-232 | SPEGEL. Made in Sweden. H 117 cm B 65 cm. |
483-233 | GUSTAV RUDBERG Grafiskt blad. 45x 56 cm. |
483-234 | OLJEMÅLNING. Signerad M W. Pannå. 36x25,5 cm. Ram med några skador. |
483-235 | TAVLA, tryck. 64 x 82 cm. |
483-236 | SPELBORD sekelskiftet 1900-tal. H 78 cm L 87 cm Djup 43x2 cm. |
483-237 | SLAGBORD teak. Skivan med fläckar. H 73,5 cm B 84 cm total längd 135 cm. |
483-238 | SPELBORD. nyrokokostil. H 78 cm B 89 cm 2x43 cm. |
483-239 | BÄNK. gus stil. H 46 cm L 100 cm B 39 cm. |
483-240 | STOLAR 1 par. Gus stil. |
483-241 | BENGT EDENFALK Grogglas 15 st "Corona". H 11 cm. |
483-242 | BIJOUTERIER. |
483-243 | TRÄSKULPTUR med spricka. H 24 cm. |
483-244 | MEISSEN. Vas med lagning. H 24 cm. |
483-245 | VICKE LINDSTRAND City. Whiskeyglas 10 st H 8 cm. Snapsglas 6 st H 5,5 cm. |
483-246 | RESEVÄCKARUR Imhof Chambord Swiss 15 Jewels. |
483-247 | DESSERTSKEDAR 7 st. Kontr.S. Vikt 279 gram. |
483-248 | SKÅL och BÄGARE med gravyr. Kontr.S. Vikt 215 gram. |
483-249 | SALTSTRÖARE och SKÅL. Engelskt silver. Vikt 149 gram. |
483-250 | SJÖSKUMSPIPA med silverinslag. L 52 cm. |
483-251 | KOPP utländskt silver. H 5,5 cm. Vikt 45 gram. |
483-252 | BÄGARE och ASKFAT 2 st. Kontr.S. Vikt 147 gram. (Bägare med gravyr) |
483-253 | SILVERDOSOR mm. Bruttovikt 157 gram. |
483-254 | BESTICK 4 delar. Kontr:S. Vikt 205 gram. |
483-255 | BRICKOR, bägare mm NS. |
483-256 | BÄGARE 2 st. Kontr.S. Vikt 229 gram. |
483-257 | GOLVLAMP1940/50-tal. H 152 cm. |
483-258 | PALL med mässingsunderrede. H 45 cm. L 40 cm. B 30 cm. |
483-259 | DOSA, COASTER & FAT. Kontr.S. Bruttovikt 221 gram. |
483-260 | KOMPOTTSKEDAR 2 st mm. Kontr.S. Vikt 95 gram. |
483-261 | SOCKERRUSKA. England silver. Vikt 144 gram. |
483-262 | MATSKED och FAT skadade. Kontr.S. Vikt 64 gram. |
483-263 | BAKELSESKEDAR 2 st och KAKTÅNG. Kontr.S. VIkt 110 gram. |
483-264 | DRUVSAX och KAKTÄNGER 2 st varav en skadad. Kontr.S. Vikt 105 gram. |
483-265 | KAKTÅNG mm 9 delar. Kontr.S. Vikt 192 gram. |
483-266 | HÄST, GJUTJÄRN. H 30 cm. Något rostig. |
483-267 | TVÄTTSERVIS 3 delar Rörstrand "Tuna". Fat med spricka, kanna och nattkärl. |
483-268 | BRICKA, teak. L 67 cm B 33 cm. Träfigur defekt. Köksklocka Bison. |
483-269 | SAKÈSERVIS 14 delar. |
483-270 | TIDNINGSTÄLL. H 57 cm B 42 cm Djup 19 cm. |
483-271 | BYRÅ 3-LÅDIG. H 70 cm B 75 cm Djup 38 cm. |
483-272 | ELIN HÖGLUND Oljemålning. Sign E Höglund, duk. H 55 cm B 46 cm. |
483-273 | AFFISCH. Kumla teater. Med fuktfläckar. H 93 cm B 60 cm. |
483-274 | BARNFÅTÖLJ. H 58 cm B 38 cm Djup 43 cm. |
483-275 | BORD. H 71 cm Diam 53 cm. |
483-276 | BARN FÅTÖLJ, cykelkorg. |
483-277 | RÖKBORD. Funkis. Bonad björk. H 60 cm Diam 60 cm. |
483-278 | PARTI LEKSAKER. |
483-279 | SKOLPLANSCH. A.B P.A Norstedt & Söner. 40 x48 cm. |
483-280 | KERAMIK VAS. Moa Rudebert. Svalbo. H 28,5 cm. |
483-281 | ASKFAT Rörstrand. Diam 22 cm. |
483-282 | SPARBÖSSA . Metall. Sekelskiftet 1900. 19 cm. |
483-283 | ARMBANDSUR. Japan. Picador. Liten spricka i glaset. |
483-284 | LJUSSTAKE. Tenn. D8. Ljusmanschetten något skadad. H. 16 cm. |
483-285 | TILGMANS. Keramik. Vaser 4 st, skålar 2 st, väggtavla. |
483-286 | LOCKPOKAL H 42 cm. Flaskor 3 st. H 14-18 cm. |
483-287 | LJUSSTAKE. H 25 cm. |
483-288 | PLÅTBURK MARABOU, bruksslitage. H 22 cm |
483-289 | PLÅTBURK van Delden. H 20 cm. |
483-290 | PLÅTBURK. Aktiebolaget Kalmar Konfekt & Karamellfabrik. Bruksslitage. H 16,5 cm. L 36 cm. B 28 cm. |
483-291 | FÅTÖLJ, svanmodell. 1800-talets andra hälft. |
483-292 | TALLRIKAR. Rörstrand. Mattallrikar 4 + 6 st, djupa tallrikar 4 st. Någon skada.. |
483-293 | TAKARMATUR. 1930/40-tal. MM. |
483-294 | BYST. Gips. H. 37 cm. |
483-295 | BYST. Gips. Märkt: No 1. Maj 1924. H. 22 cm. |
483-296 | MIKROSKÅP. Beli. Med trälåda. |
483-297 | VÄGG/BORDSFOTOGENLAMPA. H. 37 cm. |
483-298 | LJUSKRONA. Barockstil. H. 45 cm. |
483-299 | PERSSONS KRYDDSCHEMA. 53 x 73 cm. |
483-300 | HÖGANÄS. Krukor 2 st, 4 resp. 8 L. |
483-301 | AXEL LINUS. Oljemålning sign Linus. Duk 45 x 60 cm. |
483-302 | VAS slipad kristall. H 30 cm. |
483-303 | CD-SKIVOR. (Lådan ingår ej) |
483-304 | CD-SKIVOR. (Lådan ingår ej) |
483-305 | VÄGGDEKORATION, mässing. 62 x 36 cm. |
483-306 | VÄGGLAMPETT 2-arm, metall. H 22 cm. Ljusstake. |
483-307 | VÄGGUR sekelskiftet 1900 ej komplett. |
483-308 | ALLAN FRANK. Glas/emaljmålning sing A Frank "Fugle i harmoni" I, II & III. 46,5 x 46,5 cm. |
483-309 | VÄGGUR s.k Sillåda. 66 x 39 cm. |
483-310 | SKÅLAR mm. |
483-311 | KOCKUM kaffekanna mm. |
483-312 | KERAMIKTAVLA. H 34 cm. |
483-313 | VAS. H 10 cm. Fisk H 13 cm. Ägg 10 cm. |
483-314 | MÄSSINGSSKÅL på tassar L 27 cm. Bruksslitage mm. |
483-315 | SAMLARTALLRIKAR bl a Gustavsberg. |
483-316 | BROSCH 916 silver. Armring mm. Kontr.s. |
483-317 | NIPPER. |
483-318 | BIJOUTERIER bl a silver. |
483-319 | Souvenirmynt Kina i röd ask. |
483-320 | GLASÖGON, armband och halsband. |
483-321 | NIPPER. |
483-322 | MORMORSUR 800 silver. |
483-323 | DAMARMBANDSUR 2 st Seiko och Certina, myn t b la silver Sverige. |
483-324 | ARMRING. Något skadad. 14K. Vikt 17,1 gram. |
483-325 | ARMBAND M STENAR. Några stenar saknas. 14K. Brutto vikt 8,5 gram. |
483-326 | ÖRHÄNGEN, 1 PAR. 14K. Vikt 3,1 gram. |
483-327 | RING M STENAR. MANSCHETTNAPP MM. 14K. Vikt 8,9 gram. |
483-328 | RINGAR, 3 st. Varav en med sten. 18K. Brutto vikt 4,6 gram. |
483-329 | HERRAR´MBANDSUR. Lejon 15 Rubis Waterproof. Swiss made. 1950-tal. |
483-330 | HÄNGSMYCKE. Vikingaskepp, silver. Damarmbandsur m tillbehör. |
483-331 | TERRIN M LOCK. Keramik. Diam. 18 cm. |
483-332 | KORGAR, genombrutna. Coaster. Nysilver. |
483-333 | YTTERFODER. 2 st. "Empire", Gustavsberg. H. 14 cm. |
483-334 | YTTERFODER. 2 st. "Empire", Gustavsberg. H. 14 cm. |
483-335 | SPEGEL förgylld. 1900-tal. |
483-336 | KIKARE Expert 7x50 och kamera Franka made in Germany U.S Zone. |
483-337 | KANDELABER 5-arm, mässing. H 26 cm. |
483-338 | KRYDDBURKAR 5+4 st. Svaneholm. |
483-339 | LJUSSTAKAR mässing. H 10-16 cm. |
483-340 | KOPPARKITTEL. H 23 cm. Diam 36,5 cm. |
483-341 | KOPPARBUNKAR 4 st (2 äldre). DIam 18-30 cm. |
483-342 | TEKOPPAR 3 st Dresden |
483-343 | JIE design Aimo Nietosvuori 839/1000 " Blomster vid midsommartid". 44 x 37 cm. |
483-344 | FÅRSKINNSPÄLS. Wigéns. Viking Lamb. Super process. |
483-345 | SKINNJACKA m foder. Tuva Turks, Finland. Storlek 54. |
483-346 | GARDINER. Några lufter blekta. |
483-347 | BORDSLAMPA. Malmö silver A.B. Någon skada i mässingen. H. 25 cm. |
483-348 | VÄGGARMATUR, mässing. Några missfärgningar i mässingen. H. 31 cm. |
483-349 | FICKURSSTÄLLNING. H 12 cm. |
483-350 | FICKURSSTÄLLNING. H 12,5 cm. |
483-351 | GUSTAFSBERG 1895. Ytterfoder. H 23 cm. Krackeleringar och spricka. |
483-352 | RÖRSTRAND. Bricka porslin med metallram. B 50 cm. Krackeleringar. |
483-353 | BERTIL VALLIEN Boda. H 12 resp 16 cm. |
483-354 | ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Kaffekoppar 6 st (719), assietter 6 st (574). |
483-355 | ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Sockerskål (398) |
483-356 | ROYAL COPENHAGEN musselmalet halvblond. Skål på fot (511) |
483-357 | OLLE ALBERIUS. Orrefors "Flora) ytterfoder 1 par. H 10,5 cm. |
483-358 | FIRMA LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Vägglampetter 1 par, mässing. H 29 cm. |
483-359 | STRÖSOCKERSKÅL NS. H 34 cm. |
483-360 | JOSEF FRANK design. Svenskt tenn. Bordstabletter 4 st. Grytunderlägg 1 st. |
483-361 | KANDELABER 1 par 3-arm, tenn. H 29 cm. |
483-362 | GUNNAR NYLUND. Vas "Caolina" Rörstrand. H 22 cm. |
483-363 | FÅRSKINN. AB Tranås skinnberedning, tvättbart. L ca 85 cm. |
483-364 | VÄGGDEKORATION, mässing. Diam 35 cm. |
483-365 | GUSTAFSBERG. Sparrisfat 2-delat Majolika sekelskiftet 1900-tal. Något krackelerat. Fatets längd 33,5 cm. |
483-366 | LJUSSTAKAR 1 par, mässing. H 11 cm. Något skeva. |
483-367 | REMMARE 12 st. Kosta Boda. H 19,5 cm. |
483-368 | VICKE LINDSTRAND City. Glas 17 st. H 6 cm. |
483-369 | FISKBESTICK. Svensk spets 12 st gafflar och 12 st knivar. |
483-370 | NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad sign Nils Zetterberg 1975, 273/310. Tavlans mått 32,5 x 40,5 cm. |
483-371 | GUNNAR CYRÉN ORREFORS. Kristallskål med gravyr. H 14 cm diam 24 cm. |
483-372 | RÖRSTRAND. " Sarek" vas. H 30,5 cm. |
483-373 | LJUSLYKTOR 3 st. Kosta Boda Sunflower. |
483-374 | MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Nysilver. Modell Birgitta. 89 delar. |
483-375 | MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Nysilver. Modell Birgitta. 60 delar. |
483-376 | GRAFISKT BLAD. Okänd konstnär. 34,5 x 45,5 cm. |
483-377 | LINNEHANDDUKAR ca 12 st. |
483-378 | LINNEHANDDUKAR. ca 12 st. |
483-379 | GÖRAN WÄRF Kosta Boda ljusstkar 4 st. |
483-380 | GÖRAN WÄRF Kosta Boda ljusstakar 3 st. |
483-381 | LINNEHANDDUKAR. |
483-382 | LINNEHANDDUKAR/SERVETTER. |
483-383 | WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Matservisdelar 43 st delar. |
483-384 | WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Kaffekoppar 16 st. Assietter 21 st. |
483-385 | WEXIÖ GULD, Gustavsberg. Fiskfat. L 58 cm. |
483-386 | KÖKSPALL. Avab. Bruksslitage. |
483-387 | BANKETT. |
483-388 | BORD med intarsia. H 74 cm. L 67 cm B 39,5 cm. |
483-389 | EMMAFÅTÖLJ Nyrokokostil. |
483-390 | PLÅTBRICKA Sekelskiftet 1900. Något färgsläpp. L 71 cm B 57 cm. |
483-391 | STOLAR 2 st 1800-tal. |
483-392 | SPEGEL. Karl Johan stil. H 97,5 cm B 41 cm. |
483-393 | OLJEMÅLNING 1800-tal. Med lagning. L 74 cm B 59 cm. |
483-394 | LINNESERVETTER. |
483-395 | DUKAR mm. |
483-396 | LINNEHANDDUKAR. |
483-397 | WHISKEYGLAS 12 st. "Erik", Olle Alberius. Orrefors. |
483-398 | VEVGRAMMOFON. " His masters voice". |
483-399 | GLAS 12+12. |
483-400 | GLAS 12 st. |
483-401 | VAS, KARAFF mm. |
483-402 | SKÅL MATS JOHANSSON, LJUSLYKTOR mm. |
483-403 | LJUSLYKTA ROLF BERG mm. |
483-404 | ULLA VIOTTI SKÅL. H 14 cm. Sköldpadda Kazuyo L 10 cm. |
483-405 | DUKAR. |
483-406 | DUKAR. |
483-407 | TVÄTTMASKIN Electrolux Perfect care 600. H 91 cm B 40 cm Djup 62 cm. |
483-408 | LEGO Danmark. Långtradare, brandbil, tankbil. 1960-tal. Längder 11-14,5 cm. |
483-409 | BLÅ MÅSEN B&G. Kaffekoppar 9 st,11 st assietter. |
483-410 | ROYAL COPENHAGEN. Julrosen. Kaffekoppar 8 st, assietter 8 st. |
483-411 | GUNNAR NYLUND Rörstrand. Tallrik 6965. Diam 20 cm. |
483-412 | ARABIA. Matservisdelar 18 delar. |
483-413 | FICKUR 2 st bl a Ancae Ligne Droite. Defekt. |
483-414 | LEKSAKSBILAR. Lekta. Längder 3,5-6,5 cm. |
483-415 | MORMORSUR m kedja. |
483-416 | SPARBÖSSA TILLINGE. H 13,5 cm. Monopol, modell äldre. |
483-417 | VÄGGLAMPOR 3 st. H 23 cm B 27 cm. |
483-418 | VAGNSLYKTA. Spräckt glas. H 45 cm. |
483-419 | FLEISCHMANN Tågbana, räls, lok, vagnar, hus med tillbehör. |
483-420 | GOLVLAMPA. Atelje Lyktan Åhus. H 130 cm. |
483-421 | BORD, Rokokostil. H 75 cm L 92 cm B 55 cm. |
483-422 | NATTDUKSBORD idegran, engelsk stil. H 63 cm L 47 cm B 40 cm. |
483-423 | OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. 159 x 108 cm. |
483-424 | BOKHYLLA, engelsk stil. H 92 cm L 92 cm Djup 29 cm. |
483-425 | SKÅP på benställning, 1700/1800-tal. Nederdel senare. H 137 cm L 75 cm B 32 cm. |
483-426 | SITTNESS WOLL COLL. 10, Sittboll. H ca 59 cm. |
483-427 | STEROMÖBEl. Engelsk stil. H 82 cm. B 59 cm. Dj 45 cm. |
483-428 | SKÅP med SEKRETÄRDEL. Furu. H 189 cm. B 64,5 cm. Dj med lucka 57 cm. |
483-429 | TIDNINGSKORG, smide. H. 60 cm. B. 46 cm. |
483-430 | PARAPLYSTÄLL m innehåll. |
483-431 | TAVLOR |
483-432 | BORD med glasskiva någon nagg förekommer. H 47 cm. L 134 cm. B 89 cm. |
483-433 | LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " Var människa har sin stege honom given av begynnelsen". 36,5 x 26,5 cm. |
483-434 | LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " För ert nöjes skull dog han " fördömda pakt". 36,5 x 26,5 cm. |
483-435 | LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. "Det är en särdeles vacker katt skulle jag förmoda". 36,5 x 26,5 cm. |
483-436 | LENA ATTAR- LARSON. Etsning 8/25 signerad. " En skallra av löje och en krona av visdom". 36,5 x 26,5 cm. |
483-437 | STINE van WYNSBERGHE. Textiltavla. 40x40. |
483-438 | ALBERT ENGSTRÖM. Blandteknik. Signerad A E 99. Ramen med några skador. Tavlans mått 48x42cm. |
483-439 | KARTA över Köpenhamn 1705. Handkollorerat kopparstick . Tavlans mått 38x47 cm. |
483-440 | CARL LARSSON etsning osignerad. " Ung flicka". Tavlans mått 60x45 cm. |
483-441 | CARL LARSSON etsning osignerad. " Flicka på huk". Tavlans mått 60x45. |
483-442 | KARTA. Öfwer Nerike med Konglige Maj.ts Nådigaste Privilegio. Utgifwen af Kong. Lantmäterj Contoiret. Tavlans mått 54,5 x 62,5 cm. |
483-443 | YTTERFODER. Något nagg. H 20 cm Diam 30 cm. |
483-444 | PELARBORD. H 62 cm Diam 51 cm. Något rangligt. |
483-445 | MENORA. Ljusstake mässing. H 33 cm. |
483-446 | ULF LARSSON. Akvarell. " Pojke på Rymmen". Glas defekt. Tavlans mått 54 x 63 cm. |
483-447 | BRICKA Muggar med plast 6 st. |
483-448 | HALSBAND med hänge, silver. |
483-449 | TEXTILIER ( lådan ingår ej). |
483-450 | LOUIS VUITTON plånbok. |