Utrop | Beskrivning |
484-001 | TALLRIKAR 6 + 6 st. Lidköping och Gustavsberg. |
484-002 | MASA. Textiltalor 3 st sign MASA |
484-003 | NEIL COX. Akvarell sign Neil Cox. Tavlans mått 58 x 60 cm. |
484-004 | OLJEMÅLNING., otydbar signatur. Duk med smärre skador 73 x 92 cm. |
484-005 | MASA. Textiltavla sign Masa 83. Tavlans mått 69 x 132 cm. |
484-006 | OLJEMÅLNING, otydbar signatur. Duk 83 x 63 cm. |
484-007 | CANON T70 kamera. Objektiv Canon Zoom 35-105mm, 1:3.5-4.5. Objektiv Sigma Zoom 1:3.5-4.5. Blixt Sunpak Thyristor. Voigtländer Vito |
484-008 | "THE BRIDGE" Bag. L ca 53 cm. |
484-009 | OLA GERHARDT. Oljemålning sign Ola Gerhardt " Jämtland brudmarsch (Spelmansstämma i Ragunda)" Duk 40 x 80 cm. |
484-010 | LJUSPLÅTAR 1 par mässing. H 35 cm. |
484-011 | BORDSFOTOGENLAMPA, något vinglig. H 54 cm med kupa. |
484-012 | VÄGGLJUSSTAKE, BLOMSTERKRUKHÅLLARE, 3 st. Metall. |
484-013 | LJUSSTAKE 5-armad. Hemslöjdsprodukter AB. H. 33 cm. |
484-014 | VÄGGARMATURER 1 par, mässing. H 31 cm. |
484-015 | VÄGGARMATURER 4 st, mässing varav en skadad. H 28 cm. |
484-016 | VÄGGARMATURER 1 par, mässing. H 28 cm. |
484-017 | BORDSLAMPOR 1 par. H inkl lampan 20 cm. |
484-018 | TAKARMATUR, Jugend kopparsarg frostad kupa. Diam 20 cm. |
484-019 | Waterski vest 2 st 70-90 kg. Flytvästar 2 st 50-70 kg |
484-020 | Flytvästar 2 st 15-30 kg och 20-30 kg. |
484-021 | OZONEAIR GO, Luftrenare. |
484-022 | GRINDSTOLPSLYKTOR 1 par "Anslut". Liten defekt på glaset. H ca 36 cm. |
484-023 | TAKARMATUR IKEA mm. |
484-024 | TYGVÄSKA, BÅTKOMPASS mm |
484-025 | LJUSSTAKAR 1 par mässing Gusum H 9 cm. Väggljusstakar 1 par mässing L 18 cm. |
484-026 | JULLJUSSTAKAR 1 par. H 60 cm. |
484-027 | GRINDSTOLPSLYKTOR 1 par "Anslut". H ca 36 cm. |
484-028 | TRASMATTOR. |
484-029 | VÄGGHYLLOR 2 st. L 79 resp 19 cm. |
484-030 | BENGT LINDSTRÖM "Hjalmar Branting" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 46/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm ram med smärre skador. |
484-031 | BENGT LINDSTRÖM "Carl XII" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström. Tavlans mått 78 x 57,5 cm, ram med smärre skador. |
484-032 | BENGT LINDSTRÖM "Carl Michael Bellman" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 8/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm, ram med smärre skador. |
484-033 | MATTA HANDKNUTEN, Afshar Iran. Sliten 190 x 166 cm. |
484-034 | MATTA HANDKNUTEN. Naturligt slitage. 154 x 92 cm. |
484-035 | HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Från Skebäck Örebro" Duk 30 x 50 cm. |
484-036 | DRÄKT och SKOSPÄNNEN. |
484-037 | TAVLOR, 4 st |
484-038 | STOLAR 4 st. Gust. stil en med mindre skada. |
484-039 | STOLAR 1 par. Gust.stil. Tyg med några fläckar. |
484-040 | BYRÅ med marmorskiva. Gust. H 84 cm L 91 cm Djup 47 cm. Fastlimad spegel på marmorskivan. |
484-041 | VIPPBORD alrot, (fastmonterad och med skada). H 74 cm Diam 104cm. |
484-042 | KARMSTOLAR 1 par. Gust.stil. |
484-043 | KARMSTOLAR 1 par. Gust.stil. 1900-talets första hälft. |
484-044 | STOLAR 1 par 1880-tal. |
484-045 | AXEL HAGGREN. Oljemålning sign Axel Haggren 1947. Pannå 43 x 52 cm. |
484-046 | SPEGEL. Empirestil. Rambrödernas Ramfabrik Göteborg med skador. L 79 cm. B 39 cm. |
484-047 | BENGT LINDSTRÖM "Gustaf Fröding" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 46/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm ram med smärre skador. |
484-048 | BENGT LINDSTRÖM "Carl von Linné" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 46/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm ram med smärre skador. |
484-049 | STOLAR 2+1 Gust.stil. |
484-050 | SPEGEL, förgylld 1800-talets andra hälft. H 60 x 60 cm. |
484-051 | FILBUNKSSKÅLAR 6 st ( 3 olika modeller). |
484-052 | MATSKED kontr silver. Lorenz Georg Weis Norrköping 1791-1829. |
484-053 | GRÖTFAT keramik. Enligt uppgift Anders Jakob Rödin 1865. Bruksslitage. H 10 cm diam 35 cm. |
484-054 | KERAMIKFAT 1800-tal och en skål. Bruksslitage. |
484-055 | SÄLLSKAPSSPEL äldre modell. |
484-056 | ROCKBLAD/LINBRÄDA, allmoge. L 56 cm. |
484-057 | LJUSPLÅTAR 2 st 1800-tal. 16,5cm 15,5 cm. |
484-058 | LJUSSAXAR 2 st. |
484-059 | SNUSHUND, rot. 1800 tal. L 13 cm. |
484-060 | LJUSPLÅTAR, 4 st mässing, Skultuna. 1800-talets första hälft. Diam. 10-11,5 cm. Kran. L. 8 cm. |
484-061 | LJUSPLÅTAR 3 st mässing 1800-tal. Diam 21 cm. |
484-062 | VINDFLÖJEL, DEL AV. Järn Daterad 1736, SW. W. L. 20 cm. |
484-063 | DRÄKT/SKOSPÄNNEN. 1800-tal. |
484-064 | MINIATYRSTRYKJÄRN 3 st med stälnning. |
484-065 | LJUSSTAKAR 7 st samt miniatyrstrykjärn i mässing. |
484-066 | MINIATYRSTRYKJÄRN 2 st. |
484-067 | KLOCKKEDJOR något skadade. |
484-068 | ÄLDRE VYKORT mm. |
484-069 | DOLKAR/KRIS 2 st Indoniesien. |
484-070 | KERAMIKFÖREMÅL 3 st. Precolumbiansk. Sprickor förekommer. |
484-071 | SKÄKTOR, 2 st, allmoge. L 48 cm. |
484-072 | VEKSAXAR 4 st mm. |
484-073 | BENGT LINDSTRÖM "Drottning Christina" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 46/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm, ram med smärre skador och spricka i skivan. |
484-074 | BENGT LINDSTRÖM "Gustav Wasa" ur mappen "Svenska män och kvinnor" sign Lindström 46/99. Tavlans mått 78 x 57,5 cm, ram med smärre skador. |
484-075 | MATTA handknuten Iran 225 x 140 cm. |
484-076 | MATTA silke, handknuten 152 x 100 cm. |
484-077 | MATTA handknuten Ghom Iran 215 x 133 cm. |
484-078 | BYRÅ 3-lådig, betsad furu. H 85 cm. B 95 cm. Dj 50 cm. |
484-079 | SERVERINGSSKÅP. 1910/20-tal vitmålat. H 86 cm. L 125 cm. Dj 50 cm. |
484-080 | KÖKSSOFFA, avlutad 1800-talets andra hälft. L 200 cm. Dj 55 cm. |
484-081 | KLAPPSTOLAR, metall en med bucklor. |
484-082 | HYLLA med 3-hyllpan, trä/järn. H 100 cm .B 45 cm. Dj 30 cm. |
484-083 | FÅGELBUR, metall. H 55 cm. Diam 25 cm. |
484-084 | TRÄDGÅRDSKRUKOR 1 par, aluminium. H 52 cm. 30 x 30 cm. |
484-085 | KRUKOR 1 par, järn. H 12 cm. B 35 cm. Dj 12 cm. |
484-086 | LJUSLAMPETT förgylld några skador på förgyllningen. 1900-tal märkt RS. L 60 cm. |
484-087 | HALLBYRÅ nyrokokostil. H 74 cm. B 43 cm. Dj 29 cm. |
484-088 | HÖRNSKÅP. Nyckelbricka saknas. H 95 cm. 54 x 54 cm. |
484-089 | JARDINIERE. Glas/NS ett handtag löst. |
484-090 | BORD med Intarsia och mässingsdetaljer. Skivan med skador. H 63 cm. L 56 cm. B 37 cm. |
484-091 | SPEGEL, Guldfärgad. Sekelskiftet 1900. H 83 cm. B 51 cm. |
484-092 | BYRÅ med marmorskiva. (Skivan lagad) H 66 cm. B 67,5 cm. Dj 33 cm. |
484-093 | KAFFESERVIS 3-delar NS. |
484-094 | LJUSSTAKAR 2 par NS. H 18 resp 22 cm. |
484-095 | PYRO Gustavsberg. Form Nr 20. Uppläggningsfat Nr 38 2 st, nr 30. |
484-096 | PYRO Gustavsberg. Formar, nr 32 och 33. |
484-097 | RADIUS No 21. Stormlykta 1900-tal H 34 cm. |
484-098 | BRICKA NS med gravyr. L 76 cm. B 48 cm. |
484-099 | FILBUNKSSKÅL, keramik. H 11 cm. Diam 35 cm. |
484-100 | VAGNSLYKTOR 1 par. H 22 cm. |
484-101 | FARMARUR. L 60 cm. |
484-102 | VAS Rörstrand, sekelskiftet 1900. H 22,5 cm. |
484-103 | MOCKASKEDAR 6 st och matskedar 2 st. Kontr.S. Vikt |
484-104 | LJUSSTAKE 3-arm NS. H 42 cm. |
484-105 | KAFFESERVIS 3-delar Nickel mm. |
484-106 | FIGURIN, keramik. H 16 cm. |
484-107 | LJUSSTAKAR, 1 par, vas & lockskål (en ljusstake med fotnagg) Delfts. |
484-108 | SEKRETÄR. Brännmärkt AB Axel Beckmans Möbler Norrköping. 1900-talets mitt. H 105 Dj 73 cm med luckan utfälld. |
484-109 | BOKSKÅP. 1900-talets första hälft, björk. H 150 cm. L 153 cm. Dj 37 cm. |
484-110 | MIRANDA, Iittala Heikki Orvola. Dessertskålar 6 st H 11 cm. Assietter 6 st Diam 14,5 cm. |
484-111 | ARABIA lockask/sockerskål. Emilia Raija/Kaj Franck. H 6,5 cm Diam 11 cm. |
484-112 | LJUSSTAKAR 1 par. Kontr silver. H 15,5 cm Bruttovikt. |
484-113 | VÄGGBONAD "Tomteparaden " Jerry Roupe. 78 x 31,5 cm. |
484-114 | VÄGGHYLLA, teak 1950-tal. Ovansidan med smärre skada. H 22 cm. B 39 cm. Dj 24 cm. |
484-115 | MARIA BJÖRNBÖRN Rosenthal Tekoppar 10 st , 4 st assietter 1 st såsskåö |
484-116 | VÄGGDEKORATION etikettmärkt Goebel. H 16,5 cm. |
484-117 | PICKNICK Rörstrand.. Form nr 25 och kanna nr 127 med missfärgningar och krackeleringar. |
484-118 | ARABIA, burk. H 9 cm. |
484-119 | NITTSJÖ, Vas keramik. Märkt 855/C3. H 19 cm. |
484-120 | ARABIA. Årskoppar tekoppar 1977 2 st, 1978, 1979 & 1981. |
484-121 | DUKAR mm. (lådan ingår ej) |
484-122 | DUKAR. |
484-123 | DUKAR. |
484-124 | DIUKAR, GARDINKAPPA broderade mm. |
484-125 | DUKAR och SERVETTER. |
484-126 | DRAMATEN. Chepard. |
484-127 | HOLLBERG. Trätavla, relief. Signerad: Hollberg. 50 x 47 cm. |
484-128 | KISTA. H 41 cm L 79 cm Djup 50 cm. |
484-129 | PLÅTBURK Souvenir Sweden. Diam 32 cm. |
484-130 | EP-skivor. |
484-131 | LP-skivor. |
484-132 | DIVERSE TROLL mm. |
484-133 | DIVERSE KAFFEKOPPAR. Arabia, Gefle. Faten till Arabia kopparna är ej tillhörande. Kopparna: "Malva", Arabia. |
484-134 | STEREO SHARP. |
484-135 | EP-SKIVOR bl a The Hepstars, Beatles, Tages mm |
484-136 | EP-SKIVOR bl a Cliff Richard, Little Gerhard. EP-fodral (tomt) |
484-137 | OLJEMÅLNING. Kopia efter konstverk av Salvator Rosa. Duk. 64 x 112 cm. |
484-138 | HARMONIKA. Scandelli Brevetto. Med låda. En "kläpp" skadad. |
484-139 | TIDNINGSKORG. Normalt brukslitage. H. 36 cm. B. 42 cm. |
484-140 | LJUSLYKTOR, 1 par. "Snowball", Kosta Boda. H, 7,5 cm. |
484-141 | FRUKTASSIETTER, 12 st. Bavaria. Diam. 16,5 cm. |
484-142 | GLÖGGMUGGAR, 10 st, keramik. |
484-143 | NIPPER, HERRARMBANDSUR, CERTINA, 2 st. |
484-144 | CARL MALMSTEN. Sminkbord/toilettbord "Birgitta" Bodafors. H 121 cm. B 48 cm. L 86 cm. Pall. |
484-145 | SPEGEL, Vittsjö ljus ek. Vittsjö Möbel. Design Östen Kristiansson. L 53 cm. B 38 cm. |
484-146 | PIEDESTAL med marmorskivor. H 65 cm. |
484-147 | KLÄDHÄNGARE, rostfri. L 110 cm. |
484-148 | FJÄLLRÄVEN. Ryggsäck. Normalt slitage. L 80 cm. |
484-149 | FIGURIN sign Hald 5979 Bornholms Keramik. H 15 cm. |
484-150 | HANDKANNA 1/2 K med träskaft, mässing Skultuna H 19,5 cm. Bunke mässing Skultuna, någon skada Diam 22 cm |
484-151 | SKÅL. Fuga", Orrefors. H. 12,5 cm. |
484-152 | TILLBRINGARE. H. 15,5 cm. SKÅL. H. 9 cm. |
484-153 | SCARVES bl a Nina Ricci 1948 (88 x 84 cm.) |
484-154 | HAWAI Stafford Shire kaffeservisdelar och 6 st mattallrikar Gefle Skimra. |
484-155 | IITTALA, Vas H 22 cm och skål Diam 14 cm. |
484-156 | DUKAR bl a broderade. |
484-157 | GARDINLÄNGDER. |
484-158 | TYGER. |
484-159 | DON PEDROA, teakbrickor mm |
484-160 | JIE väggtavlor mm |
484-161 | TILLBRINGARE, glas. H 20 cm. |
484-162 | CARL-HARRY STÅLHANE Rörstrand. Vas H 8,5 cm. |
484-163 | DALAHÄST mm |
484-164 | TAVLOR. |
484-165 | LOCKBURKAR, VASER mm. |
484-166 | REIJMYRE GLAS mm |
484-167 | KAFFESERVISDELAR Lidköping mm |
484-168 | UPPLÄGGNINGSFAT, 11 st äggkoppar Höganäs. |
484-169 | STEGE aluminium 4-steg. Torkställning. |
484-170 | NATTDUKSBORD. H 54,5 cm. B 46 cm. Dj 26,5 cm. |
484-171 | GOLVLAMPOR 2 st. Bl a Belid H 120 cm. |
484-172 | VIDAR MALMSTEN. Stolar 1 par "Kaj" Flätad snörsitsar. Sitthöjd 45 cm. H 80 cm. Bruksslitage. |
484-173 | CHIFFONJÉ 4-lådig. 1940-tal H 120 cm. B 87 cm. Dj 47 cm. |
484-174 | BOKHYLLA, teak. 1950-tal. |
484-175 | TRÄDGÅRDSGRUPP. Bord och 6 st karmstolar och 2 st positionsstolar. |
484-176 | PANASONIC TV med väggfäste. |
484-177 | GOLVSKÅP. H 184 cm. B 108 cm. Dj 48 cm. |
484-178 | SVAMPKORG, syskrin med innehåll och garnkorg. |
484-179 | MARI SIMMULSON UE. Vas H 17 cm. |
484-180 | KARAFF Boda. Fat mm |
484-181 | DUKAR mm. (lådan ingår ej) |
484-182 | MICROVÅGSUGN. Claes Ohlson. |
484-183 | PIANOPALL. H 48 cm B 57 cm. Dj 32,5 cm. |
484-184 | HUSGERÅD (lådan ingår ej) |
484-185 | KABINVÄSKA. Menqite. |
484-186 | ARMBANDSUR, cigarettändare mm. |
484-187 | STEARINLJUS, SERVETTER mm |
484-188 | TAKARMATURER 2 st och 1 st fönsterbelysning. |
484-189 | BÖCKER (lådan ingår ej) |
484-190 | GOLVLAMPA H7 cm. inkl skärm 157 cm. Spegel H 95 cm. B 3 |
484-191 | BORDSLAMPA Smålandshyttan. H inkl skärm 20,5 cm. |
484-192 | RULLATOR |
484-193 | TAKARMATATUR med frostat glas, knopp saknas. Diam 48 cm. |
484-194 | BESTICK bl a Hackman. |
484-195 | BESTICK mm. |
484-196 | GENSE. Bestick 36 delar. |
484-197 | SPEGEL.. 67 x 69 cm. |
484-198 | VÄGGSKÅP. H 67 cm. B 67 cm. |
484-199 | KISTA 1800-tal. (lås saknas) H 20,5 cm. B 40,5 cm. Dj 33 cm. |
484-200 | LJUSKRONA med korgbotten och 10 ljusarmar. H ca 120 cm. Diam 55 cm. |
484-201 | LLADRO figurin. H 30 cm. |
484-202 | RÖRSTRAND ytterfoder sekelskiftet 1900. H 21 cm. |
484-203 | RÖRSTRAND ytterfoder sekelskiftet 1900. H 19 cm. Skadad. |
484-204 | KARAFF kristall. 2 små fotnagg. H 23,5 cm. |
484-205 | IITTALA vas " Savoy" Alvar Aalto. H 16 cm. |
484-206 | CARL-HARRY STÅLHANE Rörstrand keramikfat atelje. H 6 cm Diam 30 cm. |
484-207 | ULRICA HYDMAN VALLIEN Kosta Boda "open mind". H 36,5 cm med träsockel. |
484-208 | LISA LARSON figurin Gustavsberg. H 11 cm. |
484-209 | LISA LARSON figurin Gustavsberg. H 11 cm. |
484-210 | IITTALA. 12 st grogglas, whiskeyglas 11+11. |
484-211 | YTTERFODER keramik. H 22 cm. Glasyrskada på foten. |
484-212 | ROSENTHAL Lockurna " classic rose collections". H 34 cm. |
484-213 | GRÖN ANNA RÖRSTRAND Mattallrikar 12 st, djupa 10 st, assietter 9 st, uppläggningsfat, skål, karott utan lock. |
484-214 | KARAFF. H 32,5 cm |
484-215 | GLASFÅGEL Oiva Toikka Nuutajärvi. H 14 CM. Lagad. Glasfrukt Kosta Boda L 12 cm. Skål Mats Jonasson Målerås H 7 cm Diam 23 cm. |
484-216 | ORREFORS Konjakskupor 6 st. |
484-217 | BORDSLAMPA. Alabaster samt mässingsdetaljer. H 62 cm inklusive skärm. |
484-218 | TAVLA tryck. Tavlans mått 30 x 36 cm. |
484-219 | BERTIL VALIEN Kosta Boda. Glasskulptur osignerad och några smårepor. H 7 cm. |
484-220 | YTTERFODER. H 20 cm Diam 22 cm. |
484-221 | PUNSCHMUGGAR i tenn 9+2. |
484-222 | TENNLJUSSTAKAR 1 par med skada H 20 cm. Stop H 21 cm, tennfat diam 26,5 cm. |
484-223 | KERAMIKÄPPLE Karlskoga. H 8 cm. |
484-224 | LJUSSTAKAR 1 par i mässing och glas. H 36,5 cm. |
484-225 | LJUSSTAKAR 4 st. Varav 1 med spricka. H 9-22 cm. |
484-226 | TEKANNA, skål, skålrickar mm. |
484-227 | VAS. H 29 cm. |
484-228 | ULF ÅLUND Oljemålning. Duk." Stekelfluga". 46x55 cm. |
484-229 | ULF ÅLUND. Oljemålning signerad U Ålund. Duk. 65x80 cm. |
484-230 | ANDRÉN. Duk. 27x35 cm. |
484-231 | KERAMIKSKÅL med ställning. Märkt Rita M. Diam 40 cm. |
484-232 | KAROLINA. Orrefors. design Gunnar Cyrén. Snapsglas 11 st. Starkvin 12 st. Selterglas 10 st. |
484-233 | KARAFFER & GLAS. |
484-234 | KONJAKSKUPOR 9 ST. |
484-235 | RÖRSTRAND Ateljé Skål signerad SL. H 11 cm. Diam 31 cm. |
484-236 | MARTINIGLAS 11 ST Spiegelau Germany. 4 st Grappaglas. |
484-237 | SNAPSGLAS 2 st B Lindberg Bergdala, ljusstakar mm. |
484-238 | PELARBORD 8-kantigt idegran. Engelsk stil. H 60 cm B 50 cm. |
484-239 | H. ROSENLUND Oljemålning panå. 60x48 cm. |
484-240 | MATTA HANDKNUTEN. 102x52 cm. |
484-241 | MATTA HANDKNUTEN Pakistan Bochara. 123x80 cm. |
484-242 | MATTA HANDKNUTEN. 174x116 cm. |
484-243 | MATTA HANDKNUTEN. Pakistan Bochara. 225x152 cm. |
484-244 | MATTA HANDKNUTEN. 195x158 cm. |
484-245 | UPPLÄGGNINGSFAT bl a Diamant Rörstrand. |
484-246 | BYRÅ 5-lådig engelsk still, idegran. H 74 cm. B 75 cm. Dj 43 cm. |
484-247 | BYRÅ 4-lådig (ett beslag saknas). H 77 cm. B 53,5 cm. Dj 32 cm. |
484-248 | LAMPBORD 1 par, rotting/glas. H 57 cm. Diam 64 cm. |
484-249 | BORDSLAMPOR 1 par (en med spricka). H till lampfästet 40 cm. |
484-250 | MALMKRONA 7-arm. H 40 cm. Diam 58 cm. |
484-251 | BRICKA, bjällror mm. Brickans mått L 58 cm. B 40 cm. |
484-252 | PAPYRUSTAVLOR 6 st från Egypten. (2 st med skadat glas) |
484-253 | SKRIVBORD. Engelsk stil 1900-tal med grönt skinn och mässingsdetaljer. H 75 cm. L 131 cm. Dj 67 cm. |
484-254 | MATSALSGRUPP rokokostil, 7 delar. Matbord med 1 st iläggningsskiva och 6 st stolar. Bordets Totala längd 162 cm. B 114 cm. |
484-255 | BOKHYLLA. Gust.stil. H 145 cm. B 107 cm. Dj 32 cm. |
484-256 | SALONGSGRUPP. Gust.stil, 4 delar. Soffa, 2 st karmstolar och bord. Soffans längd 178 cm. |
484-257 | BORD & 2 STOLAR. Gust. stil. Bordets höjd 73 cm. Diam 55 cm. |
484-258 | KARMSTOL nyrokokostil med skinnklädsel, sitsen hårt sliten. |
484-259 | BYRÅ med marmorskivan, nyrokokostil. H 70 cm. B 63 cm. Dj 34 cm. |
484-260 | PALL, nyrokokostil. H 46 cm. L 48 cm. Dj 32 cm. |
484-261 | ÖRONLAPPSFÅTÖLJ med fotpall. |
484-262 | BORDSLAMPA och vägglampa. |
484-263 | TAKARMATUR 3 kupor 1950/60-tal. |
484-264 | TAKARMATUR 1940/50-TAL. H 59 cm. Diam 20 cm. |
484-265 | BORDSFOTOGENLAMPA. H inkl lysröret 41 cm. |
484-266 | HUSHÅLLSVÅG Eskilstuna, kaffekanna emalj. Bruksslitage. |
484-267 | TAKARMATUR 1930/40-tal. H 36 cm. Diam 23 cm. |
484-268 | UPSALA-EKEBY. Vas Collier. H 23 cm. |
484-269 | HÖGANÄS, kruka 3 liter. |
484-270 | KAKMÅTT mm. |
484-271 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-272 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-273 | LINNEHANDDUKAR 6 st Oskarsström. |
484-274 | DUKAR . |
484-275 | GRYTUNDERLÄGG. Diam. 21,5 cm. |
484-276 | LJUSSTAKAR 2 par bl a NS. H 16 resp 22 cm. |
484-277 | MAZETTI, LAURENTI, ÖGONCACAO och EARL GREY. Plåtburkar H 13 - 25 cm. Bruksslitage. |
484-278 | YTTERFODER 5 st. Bl a Nittsjö någon med skador. |
484-279 | TAKARMATUR. 1950-tal. H 15 cm. Diam 26 cm. Bruksslitage. |
484-280 | JULLJUSSTAKE 1950-tal. H 28 cm. L 44 cm. |
484-281 | VERKTYGSLÅDA med innehåll. |
484-282 | SPARBÖSSOR 2 st plåt och plast. Bl a Skandinaviska Enskilda Banken. Bruksslitage. H 6 resp 9 cm. |
484-283 | TENNFAT 1800-tal otydliga stämplar. Diam 20 cm. |
484-284 | LJUSSTAKAR 1 par mässing. H 11 cm. |
484-285 | DALAHÄSTAR. H 8-25 cm. |
484-286 | SKINKBESTICK Eskilstuna, Salladsbestick fruktbestickset. |
484-287 | FRUKTKNIVSET mm |
484-288 | JUNGHANS väggur. Diam 31 cm. |
484-289 | LINNEHANDDUKAR 12 st. |
484-290 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-291 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-292 | BESTICK rostfria och bricka. |
484-293 | HUSGERÅD. |
484-294 | PLÅTBURKAR mm |
484-295 | GRÖN ANNA Rörstrand. Kaffeservis 26 delar. |
484-296 | GRÖN ANNA Rörstrand. Matservis. Mattallrikar 6 st. Djupa 6 st. Uppl.fat 3 st. Tillbringare och såskanna. |
484-297 | LAKAN & ÖRNGOTT. |
484-298 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-299 | LINNEHANDDUKAR. |
484-300 | DUKAR (lådan ingår ej) |
484-301 | SVENSKA SILVERMYNT 2 kr jub 1938. 2 kr 1929 ( 2 st) 1 kr 1944-50 (13 st) 50 öre 1912-30 ( 6 st) mm. |
484-302 | FICKKNIVAR och rakknivar mm. |
484-303 | RANKA. Gustavsberg förrättstallrikar 2 st nr 14, djupa 3 st nr 49. |
484-304 | YTTERFODER 2 st. UE Spaljé mm. H 12,5 cm på båda. |
484-305 | SELTERGLAS 9 st Kalmar. Selterglas 6 st. |
484-306 | BESTICK ROSTFRIA. |
484-307 | MÅTT 4 st. |
484-308 | PYRO uppläggningsfat nr 26 Gustavsberg. Kaffekoppar 2 st med assietter Nittsjö mm. |
484-309 | BESTICK. |
484-310 | GEFYR nr 50 Stig Lindberg mm. |
484-311 | BRICKA, tårtfat, flaskunderlägg. |
484-312 | KAFFEKANNA. Kockums Sweden mm |
484-313 | VAS, SKÅL. Etikettmärkt Smålandshyttan. H. 19 cm. resp. 13 cm. |
484-314 | STOL. 1940/50-tal. |
484-315 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk. 30 x 100 cm. |
484-316 | BYRÅ, teak. 1950/60-tal. H. 114 cm. B. 81 cm. Djup 41 cm. |
484-317 | MATBORD M 4 STOLAR, teak. 1950/60-tal. Något solblekt. Bordets mått: H, 72 cm. Diam. 110 cm. |
484-318 | FRYSSKÅP. Elektrohelios. H. 140 cm. B. 60 cm. Djup 60 cm. |
484-319 | KUDDE & DUKAR. |
484-320 | LAKAN & ÖRNGOTT. |
484-321 | TAVLOR 3 st akvareller. |
484-322 | DUKAR. |
484-323 | DUKAR. |
484-324 | MORTEL, GRIFFELTAVLA mm |
484-325 | STRÖSOCKERSKED. Kontr.S. Vikt |
484-326 | PHILIPS RADIO B3S12A. H 19 cm. L 35 cm. Dj 19 cm. |
484-327 | JUNGHANS väggur. 1900-talets andra hälft. Något skadat. L 46 cm. |
484-328 | KANNA, SÅSSKÅL mm Gustavsberg & Rörstrand. |
484-329 | REIJMYRE. Glasfigurer 2 st. H 12 resp 9 cm. |
484-330 | SKÅL, vas, ljuslykta mm. |
484-331 | FRUKTSERVIS mm |
484-332 | VASER bl a Kosta mm |
484-333 | VASER bl a Nittsjö mm |
484-334 | KIKARE Chinon 20x50. KAMERA, Ensign Ful-vue. Made in England 1900-talets mitt. |
484-335 | MATSILVER. Olga 62 delar. Kontr.S. Bruttovikt 2.871 gram. Gafflar 12. Knivar 12. Skedar 12. Smörgåsgafflar 12 & knivar 12. |
484-336 | DESSERTSKEDAR 7 st. Tornedalen m gravyr och 2 kaffeskedar. Kontr.S. Vikt 267 gram. |
484-337 | CIGARETTETUI med invändig monogram. Kontr.S. Vikt 109 gram. |
484-338 | LAPPSKEDAR (kaffeskedar) 12 st. Kontr.S. Vikt 159 gram. |
484-339 | LAPPSKEDAR (kaffeskedar) 7 st. Kontr.S. Vikt 92 gram. |
484-340 | TÅRTSPADE (lappmodell). Kontr.S. Vikt 66 gram. |
484-341 | RINGAR 2 st 18K. Vikt 11,4 gram. |
484-342 | TISSOT. Herrarmbandsur guld i uret med gravyr. |
484-343 | ARMBANDSUR 2 st Prologue & Citizen. |
484-344 | BESTICK NS. |
484-345 | FRUKTSERVIS, 5+1 delar, krukor Höganäs mm |
484-346 | SPEGEL m kopparram. Diam. 38 cm. |
484-347 | PALL. Väggur Birka. |
484-348 | KARAFF och vaser. |
484-349 | TAVLA Stig Jonzon |
484-350 | KRUTHORN 2 st plåt och horn. Bruksslitage. L 19 cm. |
484-351 | KNIV. Skaft horn. L 21,5 cm. |
484-352 | KNIVAR 2 st. L 23,5 cm L 22 cm. |
484-353 | KNIVAR 2 st.Knivarnas L 28,5 cm. |
484-354 | KRUKA BLÅVIT. H 18 cm. |
484-355 | WALLENDORF. Figurin, märkt w1764 Germany. H 11,5 cm. L 19 cm. |
484-356 | SCHAUBACH KUNST Germany. Fiurin. H 14 cm L 18 cm. |
484-357 | BORDSFOTOGENLAMPA mässing/glas. H inklusive lysrör 80 cm. |
484-358 | KAMELSADEL. H 42 cm L 60 cm. |
484-359 | SKRUVÖRHÄNGE 1 par 18 K. Vikt 3,0 gram. |
484-360 | GEFLE, Trost, 1961. Bricka. 50x36 cm. |
484-361 | DUKAR. |
484-362 | KUPITTAAN SAVI Keramikfat Made in Finland. OL-T/SH. Diam 37 cm. Lite nagg. |
484-363 | KRISTALLSKÅL på fot. H 24 cm Diam 26 cm. |
484-364 | DUKAR. |
484-365 | DUKAR. |
484-366 | DALOM Rörstrand. Lockburk. H 15,5 cm Diam 13,5 cm. |
484-367 | KERAMIKTAVLA. 7,5 X 17,5 cm. |
484-368 | HACKEFORS ytterfoder. H 14 cm Diam 13,5 cm. |
484-369 | STOP. H 19,5 cm. |
484-370 | MATSKED silver d3 (1810). L 21 cm. |
484-371 | STRÖSCOKERSKED silver. L 18,5 cm. |
484-372 | FIGURIN Germany. H 19 cm. |
484-373 | ERIK HÖGLUND Boda Ljusstake 1960/70-tal. H 27,5 cm. L 57,5 cm. |
484-374 | HALSBAND med granater. |
484-375 | GIPSFIGURIN. H 51 cm. Färgbortfall. |
484-376 | HALSBAND, Bismarck 18K. L 45 cm. Vikt 11,3 gram. |
484-377 | ARMBAND, Bismarck 18K. L 18,5 cm. Vikt 14,5 gram. |
484-378 | RINGAR 2 st. 18K. Vikt 11,4 gram. |
484-379 | DAMUR. Certina (0000611) 18K. Bruttovikt 28,8 gram. |
484-380 | DAMUR. Certina 18K i uret och gravyr. |
484-381 | HERRARMBANDSUR. Certina Quartz 18K i uret. |
484-382 | KEDJA. 18K. L 40 cm. Vikt 6,0 gram. |
484-383 | ARMBANDSUR 3 st |
484-384 | HALSBAND. Doserad Bismarck. L 41 cm. Vikt 21,2 gram. |
484-385 | LJUSSTAKE 7-arm, mässing. H 28,5 cm. |
484-386 | HUSHÅLLSVÅG Eskilstuna och LJUSSTAKE mässing. |
484-387 | LÅDSPEGEL och HÄNGHÖRNSKÅP. H 51 resp 46 cm. |
484-388 | CAMÉBROSCH/HÄNGE. 18K. Bruttovikt 8,7 gram. |
484-389 | ARMBAND. Bismarck. Kontr.S. L 20 cm. |
484-390 | DUKAR |
484-391 | MATBESTICKUPPSÄTTNING. Nysilver. |
484-392 | YXA. |
484-393 | VASER 2 ST, SKÅL. Ruda, Sweden. Design: Göte Augustsson. H. 7-18 cm. |
484-394 | SKULTUNA. "Profil" ljusstake för 4-ljus. Mässing. Nr. 69. Design: Pierre Forsell. L. 32 cm. |
484-395 | NORRMAN, MOTALA. Vägglampa, keramik. H. 30 cm. |
484-396 | LINNEHANDDUKAR. 2 Modeller, något fläckade. |
484-397 | VASER, 2 st. SEA, H. 23 cm. resp. 25 cm. |
484-398 | LJUSSTAKAR, 2 par. Vitmetall. H. 9 cm. resp. 14 cm. |
484-399 | GOEBEL. Figurin. H. 10 cm. |
484-400 | GOEBEL. Figuriner, 2 st, varav en st. lagad. H. 10 cm. resp. 11 cm. |
484-401 | KNIV. L 28 cm. |
484-402 | HACKEFORS. Kaffeservis 26 delar. |
484-403 | SKÅL NS med glasinsats. H 16,5 cm. Diam 24 cm. Putsfläckar. |
484-404 | SCHAUBACHKUNST. Figurin. H 19 cm. |
484-405 | YTTERFODER Jugend märkt 513 W. Liten invändig nagg. H 19 cm. Diam 22 cm. |
484-406 | KOSTA BODA "Elon" design Edvin Ollers. Glasservis. Vinglas 14 st. Starkvinsglas 11 st. Snaps 2 st. Selter 11 st. |
484-407 | ABSOLUT DISCO |
484-408 | LINNEHANDDUKAR. |
484-409 | LINNEHANDDUKAR 6 st. |
484-410 | BESTICK 1950-tal bl a NilsJohan mm |
484-411 | BOKSTÖD 1 par, trä. H 17,5 cm. |
484-412 | SPARBÖSSA gjutjärn H 10,5 cm. LJUSÄNGLAR 1 par. H 7,5 cm. |
484-413 | KOCKUMS flaska H inkl lock 11 cm. |
484-414 | UPSALA EKEBY Karlskrona vas H 29 cm Ljusstakar 3 st UPSALA EKEBY 8074S ses. H 5 cm. |
484-415 | BYRÅ 3-lådig, Skåp. H 74 cm. B 93 cm. Dj 48 cm. |
484-416 | HV CLEMENT PARIS, kikare 8 x 50 |
484-417 | ERNST GORDON Åfors. Vas signerad "Åfors GH 3130, Lila, E Gordon". H 15 cm. |
484-418 | GIPSSKULPTURER 2 st en med skada. H ca 30 cm. |
484-419 | LJUSSTAKAR 2 st. H 13 resp 14 cm. |
484-420 | SKÅL PÅ FOT veckad kant och foten NS. H 15,5 cm. Diam 24 cm. |
484-421 | GIPSSKULPTUR PÅ TRÄSOCKEL. H 24,5 cm. |
484-422 | KOPPARBUNKAR 2 st, kruka. Diam 22 resp 28 cm. L 28 cm. |
484-423 | BESTICK rostfria bl a NilsJohan |
484-424 | BESTICK NS Franska Liljan. |
484-425 | BAVARIA Rhenkrone, matservis 53 delar. |
484-426 | BESTICK Eskilstuna. Gafflar 6 st , knivar 6 st. |
484-427 | SCANIA mässing. Ljuslykta H 30 cm. |
484-428 | DUKAR. |
484-429 | BIJOUTERIER i skrin. |
484-430 | JIE VÄGGTAVLOR 2 st 29 x 29 cm. |
484-431 | HÄNGSMYCKEN mm |
484-432 | BESTICK GENSE bl a Thebe |
484-433 | BERLOCKER mm |
484-434 | FJÄLLRÄVEN, ryggsäck. H 80 cm, sliten. |
484-435 | TERRIN M LOCK. "Willow", Gustafsberg. Något krackelerad invändigt. |
484-436 | KÖKSPALL. Märkt: "Tripp", Bröderna Sandberg, Sandviken. |
484-437 | PIEDESTAL M MARMORSKIVOR. 1900-talets mitt. H. 66 cm. |
484-438 | FISKEFLUGOR. |
484-439 | VÄGGTAVLOR, 4 st. |
484-440 | SPEGEL, förgylld. 1900-talets mitt. H. 104 cm. |
484-441 | SMÖRGÅSGAFFEL, SMÖRGÅSKNIV. "Rosenholm". Tesked. Kontr.S. Brutto vikt 73 gram. |
484-442 | SKRUVÖRHÄNGEN M PÄRLA 18K. Brutto vikt 2,2 gram. |
484-443 | BAJONETTER 2 st. Märkta: No. 1884, No. 848. L. 55 cm. |
484-444 | SABEL. Replica. L. 90 cm. |
484-445 | ÄMBETSVÄRJA. Sverige, sekelskiftet 1900. L. 89 cm. |
484-446 | VÄRJA. Sverige. 1800-tal. L. 98 cm. |
484-447 | VÄRJA. L. 85 cm. |
484-448 | BAJONETT M BALJA. Märkt: L4639. L. 70 cm. |
484-449 | KORNISCH, förgylld. Brukslitage. L. 160 cm. |
484-450 | JOHAN PETTER OLAI. Oljemålningar, 2 st. Signerade: J. P. Olai. Duk. Något krackelerade. Ramarna med skador. Tavlornas mått: 89 x 53,5 cm. |
484-451 | BYRÅ med marmorskiva. Nyrokokostil H 79 cm. B 88 cm. Dj 50 cm. |
484-452 | KARMSTOL. Nyrenässans. |
484-453 | SPEGEL, förgylld. Empirestil. H 76 cm. B 39 cm. |
484-454 | SPEGEL, förgylld. Gust.stil. H 111 cm. B 45 cm. Något färgbort fall. |
484-455 | PELARBORD en bit av dekorationslist saknas. H 73 cm. Diam 44 cm. Stol. |
484-456 | PELARBORD. H 79 cm. Diam 43 cm. |
484-457 | MUSIKMÖBEL. Engelsk stil. Bruksslitage. H 78 cm. B 86 cm. Dj 45 cm. |
484-458 | KORGSTOL. |
484-459 | SNURRFÅTÖLJ med FOTPALL, Göte-Möbler Nässjö made in Sweden. |
484-460 | SKRIVBORDSSTOL. Armstöden något slitna. |
484-461 | SNURRFÅTÖLJ med FOTPALL. Bruksslitage. |
484-462 | VÄGGSKÅP med vitrin, hängmodell. H 48 cm. B 90 cm. Dj 25 cm. |
484-463 | SPINNROCK kallstämpel APS Hjulbäck |
484-464 | SNURRFÅTÖLJ 1960/70-tal. Bruksslitage. |
484-465 | GOLV/LÄSLAMPA. H 181 cm. |
484-466 | GOLV/LÄSLAMPA. H 181 cm. Något sned. |
484-467 | SYSKRIN PÅ BENSTÄLLNING med Kurbitsmålning. H 62 cm. B 40,5 cm. Dj 30 cm. |
484-468 | PIEDESTAL med marmorskiva. H 66 cm. |
484-469 | FOTPALL med broderad dyna. H 15 cm. B 37 cm. Dj 25 cm. |
484-470 | PIEDESTLA/NATTDUKSBORD. H 69 cm. B 40 cm. |
484-471 | KONSOLLBORD. H 79 cm. B 76 cm. Dj 25 cm. |
484-472 | STOL. Allmoge. H 70 cm. |
484-473 | PALL. H 45 cm. Diam 42 cm. |
484-474 | BORD med marmorskivor 2 st. Nyrokokostil. H 50 cm. B 50,5 cm. Dj 34,5 cm. |
484-475 | BORD. Nyrokokostil. H 50 cm. Diam 59 cm. Repa på skivan. |
484-476 | SALONGSGRUPP 1880-tal. Soffa, 2 st karmstolar, bord. Soffans längd 165 cm. |
484-477 | MATSALSBORD med 2 utdragsskivor och 4 stolar nyrenässans. Bordets totala längd 220 cm. B 100 cm. |
484-478 | RÖDVINSGLAS 6 st. H 22 cm. |
484-479 | A. STEPHAN. Oljemålning sign A. Stephan. Duk. Tavlans mått 94 x 107 cm. Ram med förgyllnngsskador. |
484-480 | BORD, 6 st stolar. 1880-tal. Bordets H 74 cm. Diam 103 cm. Bordsskiva med smärre skador. |
484-481 | SKULPTUR. Nagg på örat. H 76 cm. |
484-482 | MARIA BJÖRNBÄR, Rosenthal. Kaffekoppar 6 st, assietter 5 st. Djupa tallrikar 5 st, uppläggningsfat. |
484-483 | SPEGEL. 57 x 46 cm |
484-484 | TAVLA. Reproduktion, Bruno LILJEORS 1904. Duk 54 x 81 cm. |
484-485 | ARABIA. Samlartallrikar År 1976 (12) och 1978 (11) |
484-486 | STENSMYCKEN, skedar 2 st Kontr.S. |
484-487 | HACKEFORS. Kaffeservis Jubileumsservis 1980 Nyponros. Kaffekoppar 9 st. Assietter 12 st. Kanna. Sockerskål. Ljusstake. Fat. |
484-488 | FRUKTKNIVAR mm |
484-489 | TEXTILIER. |
484-490 | BESTICK NS bl a Wasamodellen. |
484-491 | TEXTILIER. |
484-492 | VASER bl a UE, Ruda mm |
484-493 | ÖVERKAST. Virkat ca 173x200 cm |
484-494 | SKÅLLRIKAR 6 st England. |
484-495 | TURE BERGLUND Stockholms Glasbruk Skansen. Skål. H 9 cm mm |
484-496 | KNIVAR 2 st och vattenflaska. |
484-497 | RING MED DIAMANTER 18K. Bruttovikt 5,3 gram. |
484-498 | RING MED STEN 18K. Bruttovikt 2,4 gram. |
484-499 | BROSCH 18K. Vikt 3,6 gram. |
484-500 | HALSBAND MED HÄNGE 18K. L 44 cm. Bruttovikt 1,9 gram. |