ONLINE-AUKTION, 2023-02-13 17:00

Söndag 12/02 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
485-001SWATCH 1991 GZ118. Box.
485-002SWATCH SUOL 700. Box.
485-003SWATCH KASHMIR LW114 (1987). Box.
485-004SWATCH FLORAL STORY GR119 (1993). Box.
485-005SWATCH WILD CARD (1992). Box.
485-006SWATCH MOONQUAKE GX404 (1989)
485-007SWATCH HALLOWEEN GB192. Box.
485-008SWATCH SALVADOR DALI.
485-009SWATCH TIME TO CALL (1997)
485-010SWATCH LAVAGNA (1995)
485-011SWATCH 2 st. GM109 (1992) & GB121
485-012SWATCH FACE BOLD GN112 (1991).
485-013SWATCH SKIN . Box.
485-014SWATCH FRITTO MISTO. GR114. (1993).
485-015SWATCH GE406 (2004)
485-016BELYSNING MED SKIFTANDE LJUSSKEN. H. 32 cm. B. 44 cm. Djup 14 cm.
485-017LJUSSTAKE, MÄSSING. Märkt EE. H. 19,5 cm.
485-018LISA LARSON. Figurin, "Lotta", Gustavsberg. Glasyrmissar i tillverkningen. Full signerad. H. 17 cm.
485-019RING M STEN. 18K. Brutto vikt 2,7 gram.
485-020ARMBAND 14K. Vikt 6,1 gram.
485-021RING M GRANATER. 14K i skenan. Brutto vikt 9,7 gram.
485-022HALSKEDJA. 8K. Obs karathalten. Vikt 3,6 gram.
485-023BROSCH. 18K. Vikt 3,2 gram.
485-024HALSBAND M HÄNGE. 18K. Vikt 7,7 gram.
485-025HALSBAND M STENAR I HÄNGE. 18K. Brutto vikt 6,4 gram.
485-026TAKARMATUR M 6 LJUSARMAR, MÄSSING. H. 36 cm Diam. 34 cm.
485-027LJUSSTAKAR, LJUSLYSTRAR.
485-028BÖCKER.
485-029HÄST, SKÅL, keramik. Nittsjö H. 12,5 cm. resp. Nila Alingsås H. 10,5 cm.
485-030DAMARMBANDSUR, SEIKO, quartz. Batteriet måste bytas.
485-031NIPPER, ARMBANDSUR.
485-032YTTERFODER IKEA, VASER MM
485-033TOMTELJUSSTAKAR.
485-034HUSGERÅD
485-035HÄNGE med sten 18K. NÅL med stenar 18K: Bruttovikt 1,4 gram.
485-036HALSKEDJA 18K. L 126 cm. Vikt 16,9 gram.
485-037SKRIN med BIJOUTERIER.
485-038BIJOUTERIER bl a silver.
485-039MORMORSUR med kedja.
485-040ARMBAND Ladaga. Kontr.S.
485-041TISSOT L730K. Damarmbandsur.
485-042SKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 65 gram.
485-043NIPPER.
485-044DIVERSE MYNT i plåtskrin.
485-045ASLAUG SKÖLD. Monotypi sign A Sköld "Vårkänning". Tavlans mått 36 x 29 cm.
485-046KRISTER STRAND. Blyertsteckning sign Krister Strand "Islossning Fallen" Tavlans mått 31 x 40 cm.
485-047JAN ANDERSSON. Tavla blandteknik sign Jan Andersson. Tavlans mått 32 x 26 cm.
485-048GÖRAN WÄRFF Kosta Boda. Tavla tryck. Tavlans mått 52,5 x 71,5 cm
485-049ANDERS WALLÉN. Grafiskt blad sign Anders Wallén 4/10 "Small talk in Berlin" Tavlans mått 23 x 62,5 cm.
485-050TORD LAGER. Grafiskt blad sign Tord Lager 334/350 "Fontänbron". Tavlans mått 52 x 6 cm.
485-051LASSE ÅBERG. Tavla tryck. Tavlans mått 91 x 70,5 cm.
485-052GÖRAN DANIELSSON. Tavla tryck. Tavlans mått 62 x 64 cm.
485-053MINIATYRTAVLOR 2 st sign Et IA. Mått 18 x 13 resp 15 x cm.
485-054FÅTÖLJ. Alf Svensson. Etikettmärkt: Studio, Ljungs Industrier AB Malmö. Bra Bohag. 1950/60-tal. Normalt brukslitage.
485-055FÅTÖLJ. Alf Svensson. 1950/60-tal. Omärkt. Normalt brukslitage.
485-056GALLERIMATTA. Rölakan, Krusaboda. 50 x 250 cm.
485-057GALLERIMATTA. Rölakan, Krusaboda. 50 x 250 cm.
485-058KINAMATTOR, 3 ST. Ikea. 61 x 91 cm.
485-059GARNER (lådan ingår ej)
485-060GARNER.
485-061KOPPARKAFFEPANNA O Jonsson Hallsberg 8 liter.
485-062DOSA. Kontr.S M5 (1866). H 2,5 cmDiam 3,5 cm.
485-063MATSKED. Kontr.S. I3 (1815) Hellberg.
485-064ROYAL COPENHAGEN. Skål. H 5,5 cm. Diam 12,5 cm.
485-065ANEMONE UE GEFLE. Matservis: Mattallrikar 6 st. Djupa 6 st. assietter 6 st. Skål. Såssnipa & 2 uppläggningsfat.
485-066LJUSSTAKE, SKÅL Sandberg Nora stad, decilitermått mm
485-067ISHINK, Orrefors. H 13 cm. Diam 13,5 cm.
485-068KARAFF Reijmyre. Drinkglas 5 st.
485-069BRICKOR bl a teak.
485-070FLEISCHMANN. Lok, vagnar & räls mm (Lådan ingår ej)
485-071ROYAL COPENHAGEN sockerskål musselmalet helblond 1113.
485-072WALLDORF. Figurin. H 9 cm.
485-073FUGA Orrefors H 13 cm. Diam 22 cm. Drinkglas 5 st Iittala.
485-074TÅRTSPADE. o MATSKED. Kontr.S.. Vikt 107 gram.
485-075KARAFFER, 1 PAR. Slipad kristall. H. 44 cm.
485-076BORDSUR, nytillverkad och lösa delar. H 45 cm. B 31 cm.
485-077Soffbord trä/glas. Skivan med nagg. H 50 cm. 75 x 75 cm.
485-078ROYAL COPENHAGEN Blå Vifte. Fat 1 st och 6 st assietter.
485-079GUNNAR NYLUND Rörstrand. Vas 2:a sort. H 22 cm.
485-080ROYAL COPENHAGEN Blå blomster, lockurna nr 1791. H 29 cm.
485-081KOPPARKAFFEPANNA märkt ILH. 1800-tal. H inkl handtag 30 cm.
485-082JOHAN KESSLER. Akvarell. Signerad: J. Kessler 19/3 -53. Motiv från Hertig Karls Allé 37, Örebro, före nybygget. Tavlans mått: 40 x 49 cm.
485-083ORREFORS. Vas, skål mm
485-084BESTICK NS.
485-085EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm.
485-086EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm.
485-087EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm.
485-088TENNSTOP 1800-tal någon skada. H 22 cm.
485-089DIV. KAMEROR.
485-090RÖRSTRAND. Ytterfoder sekelskiftet 1900 med invändig hårspricka. H 17,5 cm.
485-091OSTINDISKT 4 delar. Stekfat med skador.
485-092RÖRSTRAND. Ljuslyktor, 1 par, Beatrice Larsson. Ytterfoder, sekelskiftet 1900. Någon skada.
485-093INGEFÄRSKRUS Qianlong, ostindisk lock saknas. H 17 cm.
485-094INGEFÄRSKRUS ostindisk lock ej tillhörande H 17 cm.
485-095SYPUFF.
485-096RÖRSTRAND ytterfoder Jugend inv. krackelering. H 19 cm.
485-097FIGURGRUPP. H 28 cm.
485-098JOSEF EKBERG N51 Gustavsberg kantnagg på undersidan. 35 x 32 cm.
485-099BLÅ ELD Rörstrand marmeladburk Marianne Westman H 9 cm.
485-100JURGEN WRANGEL. Etsning sign J Wrangel. Tavlans mått 27 x 28,5 cm.
485-101GUNNAR NYLUND ALP. Skål. H 6,5 cm. Diam 12,5 cm.
485-102FRANTISEK PAZOUREK. Vas, art deco, Curt Schlevogt 1920/30-tal. H 13 cm.
485-103JACK ZAN. Skulptur, metall, "dryckeshorn" sign Zan. 1900-tal. H 15 cm.
485-104HALLBYRÅ intarsia, mässingsdetaljer och sargkant (nyckel saknas). H 84 cm. B 33,5 cm. Dj 26 cm.
485-105SAMOVAR ej originaltapp tenn H 42 cm. LJUSSTAKE Ollers H 24 cm.
485-106GULDMYNT 986 Rehau 1986 Werk 15 Feuchtwangen. Vikt 8,5 gram.
485-107GULDMYNT 986 Rehau 1991 Bangkok. Vikt 8,9 gram.
485-108BROSCH med stenar 18K. Bruttovikt 3,4 gram.
485-109RING med stenar 18K. Bruttovikt 2,7 gram.
485-110RING med sten 18K. Bruttovikt 3,5 gram.
485-111NIPPER.
485-112GRANATBROSCH/HÄNGE. L. 6 cm.
485-113HALSKEDJA. Kontr.S. L. 68 cm.
485-114FRACKUR. Tissot. Diam. 3 cm.
485-115Ljuskrona, modern. Diam. 34 cm.
485-116BORDSLAMPA. H. 52 cm.
485-117PIEDESTAL. Laserad furu. 1900-talets andra hälft. H. 101,5 cm.
485-118GUNGSTOL. Svartmålad med guldfärgad dekor. Sekelskiftet 1900.
485-119IITTALA. Glas, 8 st.
485-120HÖGANÄS. Kruka, 8 L.
485-121"GRÖN ANNA", RÖRSTRAND. Tallrikar 6 st, djupa tallrikar 5 st.
485-122TENNBURK. Stämplad HCG M8. H. 9 cm. Diam. 11 cm.
485-123TEKOPPAR 6 ST, KANNA. Percy, Karlskrona.
485-124RÖRSTRAND. Ytterfoder, jugend. Krackelerat, skador. H. 17,5 cm. Diam. 20,5 cm.
485-125LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. H. 14,5 cm.
485-126SKÅL, SKÅLLRIKAR 7 st. Gullaskruf Vineta.
485-127ARMBAND. Bismarck 18K. Vikt 5,4 gram.
485-128HALSBAND 18K. L 68 cm. Vikt 6,8 gram.
485-129SKRUVÖRHÄNGE 1 par med pärla 18K. Bruttovikt 2,4 gram.
485-130BROSCH med pärla 18K. Bruttovikt 3,8 gram.
485-131BROSCHER silver och halsband tenn.
485-132LJUSSTAKAR 1 par metall. 1800-tal. H 27 cm.
485-133SVENSKA SLOTT Rörstrand. Matservis 31 delar. Soppterrin (liten nagg) mattallrikar 8 st. Förrätt 10 st. Assietter 9 st. Karott. Krackeleringar förekommer.
485-134IITTALA. Dessertskålar "Senator" 7 st Timo Sarpaneva.
485-135NATTKARAFF och ljusstake. H 26 resp 14 cm.
485-136VAS Kosta Glas H 17 cm. Vas H 16 cm.
485-137COLORA skål Orrefors H 13 cm. Diam 21,5 cm. Skål Fuga H 9 cm. Diam 16 cm.
485-138LINNEDUKAR och SERVETTER 8 st.
485-139BJÖRN DAL. Grafiskt blad sign Björn Dal 152/160 handkol. Tavlans mått 34 x 31 cm.
485-140SPEGEL. H 53 CM. B 30 cm.
485-141COLETTE Rörstrand. Mattallrikar 6 st. Tekoppar 2 st, kanna och 4 st assietter
485-142STENINGE. Ytterfoder. 19-2. H 20 cm. Diam 26 cm.
485-143APOTEKSFLASKOR 2 st. H 28 resp 17 cm.
485-144KAFFESERVIS 13 delar.
485-145BERTIL VALLIEN Boda "Dragon". Vinglas 7 st. Starkvin 8 st.
485-146YTTERFODER 4 st Steninge och Ekeby.
485-147PÄLS Karl Lindblom och 2 pälsmössor.
485-148ULLA ARWING. Oljemålning sign U Arwinge. Duk. Tavlans mått 29 x 35,5 cm.
485-149TAKARMATUR 1960/70-tal. H 25 cm.
485-150H C ANDERSEN. Halvfranska band 6 st.
485-151KARMSTOLAR, 1 par. Bonad björk. 1940-tal.
485-152STOLAR,1 par. Allmoge. Kallstämplade MPS.
485-153PINNSTOLAR, 3 st. Sekelskiftet 1900.
485-154PINSSTOLAR, 2 st. 1950/60-tal.
485-155MATBORD, teak. H. 74 cm. B. 80 cm. Total längd 180 cm.
485-156Köksoffa utdragbar. (skivorna med några repor) Sekelskiftet 1900. L. 183 cm. Djup 57 cm.
485-157BORD M HYLLA. 1900-talets första hälft. H. 74 cm. 50 x 49 cm.
485-158BORD; FUNKIS. Med intarsia och glasskiva (glasskivan skadad). H. 58 cm. 60 x 60 cm.
485-159GOLVLAMPA. Märkt EWA G18.
485-160JOSEF FRANK. Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modell 2568, Mässing, höj och sänkbar, på träfötter. Normalt brukslitage.
485-161TERMOSAR 2 st. H 23 resp 26 cm.
485-162BLÅSLAMPA. Max Sievert Stockholm. H 23 cm.
485-163SPRITKÖK Radius no 42.
485-164BLÅSLAMPA. Max Sievert Stockholm 2.0 liter. H 33 cm.
485-165BLÅSLAMPA Primus No 603. H 23 cm.
485-166FOTOGENKÖK Primus No 25. H 23 cm.
485-167FOTOGENKÖK Svea No 1. H 22 cm.
485-168FOTOGENKÖK Primus No 1.S:or. H 21 cm.
485-169SPRITKÖK Sepil Anderstorp.
485-170ÅNGVISSLA märkt 650. H inkl sockel. H 42 cm.
485-171TAKARMATUR, mässing o frostat glas. H. 16 cm. Diam. 34 cm.
485-172"KOKA", Rörstrand. Form. L. 39,5 cm. B. 19 cm.
485-173YTTERFODER. Rörstrand, "Bellis". H. 12 cm.
485-174MATBESTICK. Bestående av: 6 st knivar, 6 st gafflar, 6 st skedar.
485-175HUSGERÅD, bl a ugnseldfasta formar "Pyrex".
485-176HUSGERÅD bl a burkar, formar.
485-177LÅDSPEGEL. 1800-talets andra hälft. H. 43 cm.
485-178BRÖDBURK, plåt, JH-fabriker Sävsjö. mm.
485-179VÄSKOR
485-180BORDSLAMPA M SMIDESFOT. H. 46 cm.
485-181HANDVÄSKA, FÖRKLÄDE MM
485-182BRICKA, SPEGEL, mm
485-183GRYTOR, KASTRULLER.
485-184ORREFORS, "CORONA", 2 st. H. 10 cm. resp. 13 cm.
485-185REIJMYRE. Skål på fot. H. 17 cm.
485-186LJUSSTAKAR, 1 par. H. 38 cm.
485-187LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H. 12 cm.
485-188LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H. 7 cm.
485-189ORREFORS. Vas. Märkt Orrefors 4132 - 220. H. 13 cm.
485-190CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Vas m hänkel. H. 27 cm.
485-191KANDELABER FÖR 5 LJUS. Mässing. Märkt: Haga Mässing.
485-192LJUSSTAKAR FÖR 3 LJUS. Mässing. Märkt: Haga mässing. H. 32 cm.
485-193TAKARMATUR. H. 20 cm.
485-194LEXINGTON. 3 st. 70 x 50 cm.
485-195YTTERFODER 1 par, Germany. H 11 cm.
485-196VAS/SKÅL. H 18 cm.
485-197ETON Skjorta stl 41. Scarves.
485-198ARABIA Doria. Kaffekoppar 12 st och 12 assietter.
485-199TAKARMATUR. Diam 30 cm.
485-200BYRÅ, rokoko, 1700-tal. Fanérskador förekommer. H. 79 cm. B. 109 cm. Djup 56 cm.
485-201TAKARMATUR. blyinfattat. H 27 cm.
485-202VINPROVARGLAS 6 st. ÖLGLAS 10 st. Orrefors.
485-203VINGLAS 9 st.
485-204TEKOPPAR 2 st, Skålar 2 st. Kanna. Sockerskål mm
485-205LJUSSTAKAR på bricka.
485-206LJUSSTAKAR 2 par. Vägglampett. Mässing och malm.
485-207SVANEHOLM. Kaffeservis 25 delar.
485-208VILLEROY & BOCH vinglas 2 st. Ljusstakar 1 par. Bricka.
485-209LAKAN. ÖRNGOTT
485-210REIJMYRE. Kanna, vas mm.
485-211GLASSERVIS, 46 delar.
485-212TV SAMSUNG. Modell: UE32J4005AK.
485-213LJUSSTAKAR, bestick mm.
485-214SKÅLAR 3 st, Orrefors och Kosta Boda.
485-215O. BLOM. Oljemålning. Signerad O. Blom.
485-216OLJEMÅLNING. 46 x71 cm. Otydlig signatur.
485-217DUKAR Virkade.
485-218TÅRTFAT Royal Albert.
485-219VASER 4 st bl a Edenfalk Skruf. H 14,5- 22 cm.
485-220SKÅLAR bl a Skruf mm.
485-221FIGURINER bl a Nao mm.
485-222GLAS 4 st, tillbringare, skål.
485-223BYRÅ med intarsia med guststil. H 74 B 80 Djup 43,5 cm.
485-224FÖRGYLLDSPEGEL. H 107 B 44,5 cm.
485-225SPEGEL på ställning. H 151, 5 cm B 58,5 cm.
485-226CHRISTINA HALLIN. Oljemålning. Signerad: Krus -09. Duk: 73 x 103 cm.
485-227CHRISTINA HALLIN. Oljemålning. Signerad: Krus -12. Duk: 102 x 76 cm.
485-228RINGAR 2 ST, 23K. Vikt 12,3 gram.
485-229RING 23K. Vikt 3,8 gram.
485-230RING 18K. Vikt 2,2 gram.
485-231ARMBAND X-länk 18K. Defekt.L 19,5 cm. Vikt 9,8 gram.
485-232ARMBAND 18K Bismarck, 6 st berlocker. L 19 cm. Bruttovikt 10,5 gram.
485-233RING med stenar 1 saknas 18K. Bruttovikt 2,7 gram.
485-234KLACKRING 18K. Bruttovikt 2,5 gram.
485-235ÖRHÄNGEN 1 par 18K. Vikt 1,5 gram.
485-236KNAPPAR 1 par 18K. Vikt 1,4 gram.
485-237CERTINA. Herrarmbandsur. Defekt. Guld på stål.
485-238DAMARMBANDSUR 14K i uret.
485-239HALSBAND med silverlås. L 66 cm.
485-240BIJOUTERIER.
485-241PARFYMFLASKOR 2 st samt flakong.
485-242BOKHYLLA 1900-talets första hälft. H 131 cm. B 88 cm. Dj 23 cm.
485-243MATBORD/HALVMÅNEBORD. H 78,5 cm. Diam ca 108 cm. Torrspricka.
485-244SKÅP 1800-tal. H 110 cm B 65,5 cm Djup 36 cm.
485-245BYRÅ 4 LÅDIG 1900-talets första hälft. H 83,5 cm B 62 cm Djup 33.5 cm.
485-246SOLSÄNG.
485-247SOFFBORD Nyrokokostil. H 58 cm L 95 cm Djup 53 cm.
485-248PALL. H 60 cm. Bruksslitage.
485-249STIG CLAESSON ( Slas) grafiskt blad 84/150. Tavlans mått 65x49 cm.
485-250LEIF LARSSON 1994 oljemålning på duk. Tavlans mått 52x63 cm.
485-251CEDERWALL grafiskt blad 110/180. Tavlans mått 58x76 cm.
485-252PASTELL. Signerad K F. Tavlans mått 65x82 cm. Ramen med några skador.
485-253FOTOKONST 2 st. 54x74 cm.
485-254CLAES FOLCKER. Örebromotiv. 48x57 cm.
485-255STEN 8/200. Tavlans mått 86x118 cm.
485-256GRAFIK mm.
485-257SKÅLAR, rostfria mm
485-258BESTICK NS.
485-259KAFFESKEDAR 6 st med monogram. Kontr.S: Vikt 77 gram.
485-260KAFFESKEDAR 5 st och 1 st matsked. Kontr.S. Vikt 122 gram.
485-261PO STRÖM. Skål sign PO Ström -68. H 9,5 cm. Diam 17 cm.
485-262RÖRSTRAND ISOLDE. Matservisdelar 12 delar.
485-263KAFFESKEDAR 4 st och 3 st moccarskedar och en fingerborg. Kontr.S. Vikt 70 gram.
485-264VERKTYG mm.
485-265KAFFEKOPPAR 11 st mm.
485-266YTTERFODER Nittsjö, skål Gefyr mm.
485-267LJUSLYKTA ORREFORS, brevpress mm.
485-268TAVLOR bl a olja
485-269SKRIN, silver o trä. Kontr. S. Med gravyr. Brutto vikt 762 gram.
485-270AFTONVÄSKOR, 2 st mm
485-271SKOR, STÖVLAR stl 37-39
485-272KAFFEKANNA, LJUSSTAKAR 1 par, bricka.
485-273TALLRIK med etsat motiv. Kontr.S. Diam 27,5 cm. Vikt 323 gram.
485-274HALSBAND 14K. L 35 cm. Vikt 19,1 gram.
485-275ARMBAND X-LÄNK 18K. L 21 cm. Vikt 10,9 gram.
485-276RING med diamanter, 18K. Bruttovikt 3,6 gram.
485-277SKRUVÖRHÄNGE med pärla, 1 par 18K. Bruttovikt 3,4 gram.
485-278RING med sten 18K. Bruttovikt 10,7 gram.
485-279VACLAV V. Sign VV 67. Tavla 32,5 x 62,5 cm.
485-280KARTA Suecia et NORVEGIA. 58 x72 cm
485-281COBRATELEFON.
485-282KABINVÄSKA Titan.
485-283JÄRNVÄGSLAMPA KENYONS 1963. H 43 cm.
485-284VAS. H 21 cm, smånagg.
485-285KAFFESKEDAR 12 st med gravyr. Kontr. S. Vikt 119 gram.
485-286MATSKEDAR 6 st med gravyr. Kompottsked. Kontr.S. Vikt 166 gram.
485-287IKON. 22 x 17,5 cm.
485-288BILLNÄS. Trådstol 1 par. H 77 cm. Normalt bruksslitage.
485-289VÄGGARMATUR. 1930-tal. H ca 27 cm.
485-290HANDVÄSKOR MM
485-291IITTALA Vas Wirkkala "Miracus". H 21 cm.
485-292ALVAR AALTO. Vas savoy H 9 cm.
485-293NANNY STILL. Karaff och glas 6 st.
485-294IITTALA Timo Sarpaneva. Skål och skållrikar.
485-295FÅRSKINN. L 94 cm.
485-296FÅRSKINN. L 94 cm.
485-297KOMPASS modell äldre. Något defekt.
485-298TAVLA blandteknik 1800-tal. Tavlans mått 27x24 cm.
485-299TAVLA blandteknik. Ram med skador. Tavlans mått 30x26 cm.
485-300RÖKELSEKAR 1 par mässing. H 9 cm.
485-301Spegel, förgylld. H 96 cm. B 56 cm.
485-302TAVLOR.
485-303BORD. H 75 cm B 49 cm Djup 36 cm. Bruksslitage.
485-304DUKAR mm bl a luftmadrass. ( lådan ingår ej).
485-305JULPYSSEL mm. ( Lådan ingår ej).
485-306DUKAR.
485-307DALAHÄST, skärbräda mm.
485-308KARAFF, vaser, fönsterbelysning mm.
485-309VYKORT mm.
485-310DAMMSUGARE Classic Electrolux.
485-311ARABIA skålar mm.
485-312PRINS EUGENS Waldemars udde Gustavsberg ytterfoder. H 13 cm.
485-313MINKPÄLS.
485-314ORGINAL ETSNING " Hon som hämtar vatten" 241/300. Tavlans mått 68x51 cm.
485-315SVEN LJUNGBERG Grafiskt blad. Signerad Sven Ljungberg 184/310. Tavlans mått 58x71 cm.
485-316STIG OLSSON 139/200. Tavlans mått 71x54 cm.
485-317LENNART KINDGREN Oljemålning duk. Tavlans mått 35x56 cm.
485-318GRAFISKT BLAD. 163/250. Tavlans mått 89x67 cm. Otydlig sign.
485-319GRAFISKT BLAD. Okänd konstnär. Bladet med fuktskada. Tavlans mått 40x45 cm.
485-320YNGVE LUNDELL Grafiskt blad 118/180. Tavlans mått 49x65 cm.
485-321RESEKOFFERT. Välberest. H 57 cm. B 90 cm. Dj 56 cm.
485-322TESAMOVAR. Brukdsslitagee. H 43 cm.
485-323BAROMETER Sheffield. H 95 cm. KARTA A new and Accurate map of England By T. Bowen. 35 x 25 cm
485-324KUPITTAAN SAVI. Skål. Made in Finland. HCvR/MT. H 7 cm. Diam 19 cm.
485-325ARABIA. Vas Moreeni Esteri Tomula Finland. H 12 cm.
485-326ARABIA. Fat Raija Uosikkinen "Emilia" H 4 cm 14 x 14 cm. VAS Arabia nr 106 H 19,5 cm.
485-327IITTALA. Kaffemuggar 2 st. H 11,5 cm. SKÅL Iittala H 5 cm. Diam 12 cm.
485-328TV-BÄNK. H 53,5 cm L 120 cm Djup 41 cm.
485-329ÅMELLS Vitrinskåp. H 197 cm B 100 cm Djup 40 cm.
485-330LE CREUSET mingryta 10 cm 2 st.
485-331MARIANNE WESTMAN. Lockburkar 2 st Rörstrand. H 8 cm.
485-332LJUSSTAKAR 1 par. Kontr silver. H 3,5 cm Diam 8 cm. Vikt 51 g. Märkt KB.
485-333MARI MEKKO. Iittala ljuslyktor 8 st.
485-334ARABIA Kaffeservis, kaffekoppar 6 st, skål, kaffekanna, äggkoppar 2 st.
485-335ARABIA Matservis, tallrikar 4 st, assietter 7 st, djupa 5 st, fat, uppläggningsform. ( lådan ingår ej).
485-336CAPITOL. Mattallrikar 8 st, djupa 8 st, förättstallrikar 8 st.
485-337BRÄNNVINSFLASKOR 7 st.
485-338KEKKORIT. IITTALA Skål H 17,5 cm Diam 19,5 cm. Dessertskålar 4 st.
485-339KEKKERIT. IITTALA glas 6 st. H 12,5 cm.
485-340SWEDISH GREY Rörstrand Tekoppar 2 st.
485-341WÄRFF Vas Kosta 46455. H 16 cm.
485-342GOLVUR London 1800-tal. H 217 cm B 46 cm Djup 23 cm.
485-343SKÅP 17/1800-tal. Nyckel saknas. H 122 cm B 48 cm Djup 32 cm.
485-344IITTALA Fat, tallrikar 5 st, förrättstallrikar 4 st, assietter 6 st Solaris. Design Tapio Wirkkala.
485-345PHILIPS TV Modell: 50PUS6523.
485-346GOLVÅNGTVÄTT.
485-347MIKROVÅGSUGN Andersson.
485-348GUNGSTOL med lädersits. Saknas en knopp.
485-349TIDNINGSKORG.
485-350ARTWOOD 1969 Skinnstolar 1 par. Nyansskillnader.
485-351BORD IKEA Hatten. H 62 cm.
485-352GOLVFLÄKT 2 st.
485-353ROBOTDAMMSUGARE Centurion. RDE220
485-354DUKAR mm. ( lådan ingår ej).
485-355SCARVES mm.
485-356JACKA.
485-357ALAIN KLEIN PARIS jacka, strl 42.
485-358DAMSKOR och HANDSKAR mm (Lådan ingår ej)
485-359PG ENGSTRÖM. Mockajacka stl 42
485-360BOKSKÅP 1930/40-tal. H 45 cm. L 79,5 cm. Dj 31 cm.
485-361FÖRKLÄDE och designtyger.
485-362DAMSKOR, gummistövlar mm. (Lådan ingår ej).
485-363DAMPARYMER även nya.
485-364DAMPARFYMER även nya.
485-365HANDVÄSKOR bl a NK.
485-366HANDVÄSKOR (lådan ingår ej)
485-367KAFFESKEDAR 14 st och 1 st smågaffel. Kontr.S. Vikt 151 gram.
485-368KIKARE Asaklitt 10 x 25 och SONY Digicube.
485-369LOCKBURKAR 2st. H 13 cm resp. 10 cm.
485-370BÖCKER slitna, 17/1800-tal.
485-371BÖCKER 8 band. 1800-tal.
485-372BOK 1748. Alexandri Magni historia svperstes.
485-373BOK. Rvbaiyat of Omar Khayyam. George G. Harrape & Co London.
485-374BÖCKER. Diverse.
485-375BÖCKER Antika bl a 1700-tal, hårt slitna.
485-376ATLAS. The Times Atlas & Gazetteer of the World. 1922. Ryggen defekt.
485-377BORDSLAMPOR, 2 ST. H. 21 cm. resp. 51 cm. (Inklusive skärm)
485-378PARFYMFLASKA, sten, Japan/Kina. H 15 cm inkl propp.
485-379FIGURGRUPP Finland H 10 cm. Keramiktavla Kupittaa skada på ögonbryn H 11,5 CM.
485-380ASSIETTER 4 st, SKÅLLRIKAR 4 st och TILLBRINGARE.
485-381DOSA. Silver Engalnd. H 2,5 cm. Diam 5,5 gram.
485-382MINIATYRER 2 st Höganäs. H ca 5,5 cm. Nagg förekommer på ena.
485-383MINIATYRDJUR 5 st bl a Finland. H 2,5 - 6 cm.
485-384ARABIA. Raili Eerola. Figurin Räv. H 5,5 cm.
485-385KUPITTAAN made in Finland. Glacerad keramiktavla. H 18 cm.
485-386KARTA. Cornwall. Fischer, son & co. London, 1832. Kartan med fuktskador. Tavlans mått: 29,5 x 35 cm.
485-387TEAKBRICKA. Katt, 2 st mässingskrokar.
485-388KANDELABER 3-ARM. Brickor mm
485-389MATSKEDAR 6 st, Plockgafflar 4 st. Kontr.S. Finland. Vikt 284 gram.
485-390LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S Finland. Med gravyr. H. 11 cm. Brutto vikt 473 gram.
485-391ASKKOPP. Brons. H. 5,5 cm. L. 17,5 cm.
485-392ETUI m 11 st gafflar, 11 st knivar. (Det finns en extra till fullt dussin på båda men de är skadade)
485-393LAMPA, antik. Sekelskiftet 1900. H. 20 cm.
485-394FIGURIN. "SNORKFRÖKEN" Mumin. Omärkt. Något krackelerad. H. 5 cm. (cirka)
485-395LJUSSTAKE/LJUSREFLEKTERARE. Mässing. Sekelskiftet 1900. H. 33 cm.
485-396FUGA Skål Orrefors H 11,5 cm. SKÅL H 15,5 cm.
485-397LJUSSTAKAR, 2 ST. Tenn respektive nysilver. H. 28,5 cm resp. 29 cm.
485-398LJUSSTAKAR, tenn, mm
485-399ÄGG 6 st, sten.
485-400LÅDKAMERA. The Sanderson camera. Regular model. Med tillbehör.
485-401DAMKLÄDER
485-402JULDUK, TEXTILALMANACKOR mm
485-403KAMERA Lancaster & Son Birmingham.
485-404EKORRE. Gjutjärn. H 9,5 cm. L 18 cm.
485-405FIGURER 2 st: H 5,5 resp 10 cm.
485-406MARIMEKKO Jacka, kjol mm
485-407HANDVÄSKOR. Plånbok Mulberry.
485-408MATTA Wilton 349x250 cm.
485-409BYRÅ 2-lådig, skinninlägg och mässingsdetaljer. Engelsk stil, bruksslitage. H 51 cm. L 91 cm. Dj 52 cm.
485-410NATTDUKSBORD 1 par. Engelsk stil. Bruksslitage. H 45 cm. B 45,5 cm. Dj 38,5 cm.
485-411CLUBFÅTÖLJ.
485-412TRÄDGÅRDSBORD. H 44,5 cm. Diam 50 cm. Bruksslitage. Tidningskorg.
485-413VÄGGUR. H 143 cm.
485-414SERVERINGSVAGN. H 62 cm. L 99 cm. B 42 cm.
485-415MATSALSGRUPP rokokostil, 7 delar. Matbord med 1 st iläggningsskiva och 6 st stolar. Bordets Totala längd 162 cm. B 114 cm.
485-416TAVLOR och KARIKATYRER.
485-417TRÄMORTEL med träsprickor. 1800-tal. H 17 cm.
485-418DAMKLÄDER bl a kofta Sibin Linnebjerg stl Small.
485-419FRUKTASSIETTER och kaffekoppar.
485-420STIG LINDBERG Gustafsberg Coq. Skålar mm
485-421LJUS.
485-422EMALJSKYLT. 12 x 40 cm. Emaljskada på ena sidan.
485-423GLAS olika modeller och färger.
485-424ANNA EHRNER "Line" Kosta Boda. Vinglas 6 st.
485-425LJUSLYKTOR och VASER.
485-426GLAS 17 st.
485-427NIPPER.
485-428NIPPER.
485-429NIPPER.
485-430HALSKEDJA 14K. Vikt 13,2 g. L 42,5 cm.
485-431ÖRHÄNGE 1 par 18K. Vikt 2,1 g.
485-432HALSBAND 14K. Vikt 2,9 g. L 41 cm.
485-433BROSCH emaljerad. 925 silver.
485-434SOUND PROJECT.
485-435BÄLTESSPÄNNARE emalj. England 1800-tal. Victorian belt buckle enamel. L 10 cm.
485-436TÅRTSPADE, TÅRTGAFFEL. Silver, Finland. Brutto vikt 116 gram.
485-437NICKEDOCKA. H. 14 cm.
485-438ARABIA. Barnkopp H 4,5 cm. Tefat 2 st Arabia Diam 17 cm.
485-439IITTALA glas 4 st Niva. Fat 2 st Aino Aalto iittala, diam 25 cm.
485-440FIGURIN Kina. Dalahäst. Sköldpadda. H 4-13 cm.
485-441LJUSLYKTA mm.
485-442HUSGERÅD.
485-443PUNCH LIBRARY OF HUMOUR komplett 25 band mm.
485-444HENRI LLOYD Damjacka. Strl M.
485-445DAMKLÄDER bl a Mockajackor PG. Kängor Kavat strl 38.
485-446SVENSKA Silver/koppar mynt.
485-447JULSAKER.
485-448MORTLAR 2 st. H 7 cm, 9,5 cm.
485-449VAS ARABIA mm.
485-450OLJEMÅLNING duk på rulle. Med betydande skador. Text " Victor from Abo cap. O.f Cederquist 1871". Dukens mått 53x80 cm.
485-451SYTILLBEHÖR.
485-452VASER bl a Riihimäen.
485-453YTTERFODER mässing mm
485-454STIG OLSSON. Grafiskt blad sign Stig Olsson EA1. Tavlans mått 97 x 110 cm.
485-455BERGMAN. Oljemålning sign Bergman. Duk 80 x108 cm.
485-456KÖLARE. Grafiskt blad sign Kölare -91, 9/99. Tavlans mått 32 x 35 cm.
485-457HÅKAN THORSÉN. Grafiskt blad sign Håkan Thorsén 109/230. Tavlans mått 77 x 56 cm.
485-458ABLA. Grafiskt blad sign ABLA EA. Tavlans mått 51 x 58 cm.
485-459SCARVES.
485-460KAFFE/GLÖGGMUGGAR Nuutajärvi. 7 st muggar och 4 fat.
485-461KÖKSPALL. Lindqvist Motala. Bruksslitage., ommålad 61 cm.
485-462HÖGANÄS. Kruka 12 liter.
485-463KRUKA, gjutjärn. H 25 cm.
485-464SERVERINGSVAGN. H 71 cm. L 73 cm. B 41 cm.
485-465TAMBURMAJOR. Etikettmärkt Rörmekano Fagerhult. H 172 cm.
485-466GOLVVAS. Scheurich. H ca 50 cm.
485-467TAKARMATUR. H 44 cm.
485-468SYMASKIN Nordic klass 49
485-469SAMSUNG UE32T4305
485-470PICKNICKKORG, kräftfestdekoration och bärplockare.
485-471GOLVLAMPA. H ca 125 cm.
485-472GOLV/LÄSLAMPA. H 180 cm.
485-473KEKKERIT. Iittala. Dessertskålar 8 st.
485-474NIVA. Iittala. Glas 8 st.
485-475SANDBERG NORA STAD. Ljusstake H 26,5 cm. Färgsläpp.
485-476KPM KRISTER. Matservis 54 delar.
485-477TAKARMATUR. Etikettsing. Carl Thore. Diam 45 cm.
485-478LJUSSTAKAR Malm Bollinge Gränna. H 21,5 cm.
485-479GLASÄPPLEN 2 st. H 13 cm.
485-480FIGURIN. Hund. H 18 cm.
485-481LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin liten nagg på nallen. H 20 cm.
485-482KIKARE Navy 7x50
485-483BOULESPEL och miniboulespel verktygslåda med innehål.
485-484KLÄDGALGAR 5 st. SKOHORN.
485-485BARSTOLAR med traktorsäte. 1 par. H ca 65-85 cm.
485-486TAKARMATUR ER, 1 par. NORDLUX 9255. H 41 cm.
485-487REDBULLKYL/COOLER. H 110 cm.
485-488TRÄDGÅRDSPRYDNAD, ko, konstmaterial. H. 56 cm. L. 75 cm.
485-489TAKARMATURER, 2 ST. Industridesign. H. 23 cm.
485-490BORDSLAMPA, industridesign. H. 72 cm.
485-491TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. Konstmaterial. H. 25 cm.
485-492TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. Konstmaterial. H. 65 cm.
485-493TRÅLÅR/BORD. Trä. Med text: 183 TEXAS. H. 43 cm. B. 57 cm. Djup 53 cm.
485-494STUDENTHÄNGARE, gjutjärn. L. 28 cm.
485-495KLÄDKROKAR. A. 2 st. mm
485-496TOALETTPAPPERSHÅLLARE.
485-497BLOMHÅLLARE MED SKYLT. Med text: VÄLKOMMEN.
485-498GOLVLAMPA. Mässingsdetaljer.
485-499TRÄDGÅRDSURNOR, Bemålad keramik. Något naggad i botten. 1 PAR. H. 33 cm.
485-500TRÄDGÅRDSDEKORATION. Konstmaterial. H. 57 cm.
485-501TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31 cm. 50 x 31 cm.
485-502TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31 cm. Diam 31 cm.
485-503GOLVLAMPA. H ca 180 cm.
485-504FOTPALL. H 19 cm. B 38 cm. Dj 29 cm.
485-505UTOMHUSBELYSNING Vägg. H 25 cm.
485-506GOLVLAMPA. H ca 140 cm.
485-507BORDSLAMPOR 1 par. H 57 cm.
485-508BYRÅ 6-lådig. H 132 cm. L 110 cm. Dj 51 cm.
485-509SÄNG. Motordriven 90 x 200 cm.
485-510BYRÅ 6-lådig. H 132 cm. L 110 cm. Dj 51 cm.
485-511BYRÅ 9-lådig. H 150 cm. B 50 cm. Dj 42 cm.
485-512TRÄDGÅRDSSOFFA . L 150 cm.
485-513SOFFBORD på hjul. Industridesign. H 47 cm. 80 x 80 cm.
485-514SPEGEL. H 72 cm. B 49 cm.
485-515FÖRVARINGSSKÅP med hyllplan och 4 dörrar. H 128 cm. L 119 cm. Dj 35 cm.
485-516BOXNINGSSÄCK Everlast. H 110 cm.
485-517TRAKTORBORD/BARBORD, metall. H 103 cm. L 97 cm. B 42 cm.
485-518PELARBORD. Sekelskiftet 1900. H. 77 cm. L. 70 cm. Djup 47 cm.
485-519TRÄDGÅRDSSTOLAR, 1 par. BORD.
485-520MASSAGEBÄNK.
485-521WOOD BOX. 39 x 39 x 39 cm. TRÄBURK M LOCK. (1 st bräda lös).
485-522TRÄLÅDA. Med text: Stockholms maccaronifabrik. Aktiebolag Stockholm. H. 28 cm. B. 57 cm. Djup 46 cm.
485-523BÄNK. Trä. H. 50 cm. L. 120 cm. Djup 50 cm.
485-524STEREO 4 DELAR. Skivspelare Lenco. Receiver Proson VB2050. Högtalare, 1 par. Samsung by Jamo 120 W.
485-525KÄLKE. Trä o lättmetall. L. 72 cm.
485-526BORD. "Chic antique", Denmark. Trä förstärkt med metall i hörnen. H. 71 cm. L. 150 cm. Djup 59 cm.
485-527BORD. H. 55 cm. 46 x 46 cm.
485-528TRÄDGÅRDSBUSKAR, Buxbom, 1 par. Konstgjorda. H. 80 cm.
485-529KONSTGJORDA ROSBUSKAR, 1 par. H. 85 cm.
485-530KONSTGJORDA ROSBUSKAR, 1 par. H. 85 cm.
485-531TV ERRES, äldre modell. Funktion garanteras ej.
485-532KISTA, bemålad med järnbeslag. 1800-tal. Ej originalmålning. Torrspricka. H. 42 cm. L. 80 cm. Djup 57 cm.
485-533VASER BL A IITTALA. Likörglas mm bl a IITTALA.
485-534LOCKURNA MM
485-535TRATTGRAMMOFON ej komplett.
485-536STIG TRENTER och MARIA LANG. Böcker.
485-537STRYKBRÄDA MM
485-538VYKORT (nya) färgkritor mm
485-539DUKAR mm.
485-540DAMMSUGARE, ELECTROCLUX Ultra onemini.
485-541PARTI TEXTIL. (lådan ingår ej)
485-542BÖCKER. (lådan ingår ej)
485-543BÖCKER. (lådan ingår ej)
485-544VÄSKOR och skor mm
485-545BESTICK bl a Klong.
485-546DIVERSE silverbestick. Vikt 186 gram.
485-547BESTICK bl a NS.
485-548VERKTYG.
485-549TENNFLASKA, PUNSCHMUGGAR MM
485-550KRISTALLVAS, Wärff, Kosta. H. 17 cm. SKÅL.