Utrop | Beskrivning |
485-001 | SWATCH 1991 GZ118. Box. |
485-002 | SWATCH SUOL 700. Box. |
485-003 | SWATCH KASHMIR LW114 (1987). Box. |
485-004 | SWATCH FLORAL STORY GR119 (1993). Box. |
485-005 | SWATCH WILD CARD (1992). Box. |
485-006 | SWATCH MOONQUAKE GX404 (1989) |
485-007 | SWATCH HALLOWEEN GB192. Box. |
485-008 | SWATCH SALVADOR DALI. |
485-009 | SWATCH TIME TO CALL (1997) |
485-010 | SWATCH LAVAGNA (1995) |
485-011 | SWATCH 2 st. GM109 (1992) & GB121 |
485-012 | SWATCH FACE BOLD GN112 (1991). |
485-013 | SWATCH SKIN . Box. |
485-014 | SWATCH FRITTO MISTO. GR114. (1993). |
485-015 | SWATCH GE406 (2004) |
485-016 | BELYSNING MED SKIFTANDE LJUSSKEN. H. 32 cm. B. 44 cm. Djup 14 cm. |
485-017 | LJUSSTAKE, MÄSSING. Märkt EE. H. 19,5 cm. |
485-018 | LISA LARSON. Figurin, "Lotta", Gustavsberg. Glasyrmissar i tillverkningen. Full signerad. H. 17 cm. |
485-019 | RING M STEN. 18K. Brutto vikt 2,7 gram. |
485-020 | ARMBAND 14K. Vikt 6,1 gram. |
485-021 | RING M GRANATER. 14K i skenan. Brutto vikt 9,7 gram. |
485-022 | HALSKEDJA. 8K. Obs karathalten. Vikt 3,6 gram. |
485-023 | BROSCH. 18K. Vikt 3,2 gram. |
485-024 | HALSBAND M HÄNGE. 18K. Vikt 7,7 gram. |
485-025 | HALSBAND M STENAR I HÄNGE. 18K. Brutto vikt 6,4 gram. |
485-026 | TAKARMATUR M 6 LJUSARMAR, MÄSSING. H. 36 cm Diam. 34 cm. |
485-027 | LJUSSTAKAR, LJUSLYSTRAR. |
485-028 | BÖCKER. |
485-029 | HÄST, SKÅL, keramik. Nittsjö H. 12,5 cm. resp. Nila Alingsås H. 10,5 cm. |
485-030 | DAMARMBANDSUR, SEIKO, quartz. Batteriet måste bytas. |
485-031 | NIPPER, ARMBANDSUR. |
485-032 | YTTERFODER IKEA, VASER MM |
485-033 | TOMTELJUSSTAKAR. |
485-034 | HUSGERÅD |
485-035 | HÄNGE med sten 18K. NÅL med stenar 18K: Bruttovikt 1,4 gram. |
485-036 | HALSKEDJA 18K. L 126 cm. Vikt 16,9 gram. |
485-037 | SKRIN med BIJOUTERIER. |
485-038 | BIJOUTERIER bl a silver. |
485-039 | MORMORSUR med kedja. |
485-040 | ARMBAND Ladaga. Kontr.S. |
485-041 | TISSOT L730K. Damarmbandsur. |
485-042 | SKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 65 gram. |
485-043 | NIPPER. |
485-044 | DIVERSE MYNT i plåtskrin. |
485-045 | ASLAUG SKÖLD. Monotypi sign A Sköld "Vårkänning". Tavlans mått 36 x 29 cm. |
485-046 | KRISTER STRAND. Blyertsteckning sign Krister Strand "Islossning Fallen" Tavlans mått 31 x 40 cm. |
485-047 | JAN ANDERSSON. Tavla blandteknik sign Jan Andersson. Tavlans mått 32 x 26 cm. |
485-048 | GÖRAN WÄRFF Kosta Boda. Tavla tryck. Tavlans mått 52,5 x 71,5 cm |
485-049 | ANDERS WALLÉN. Grafiskt blad sign Anders Wallén 4/10 "Small talk in Berlin" Tavlans mått 23 x 62,5 cm. |
485-050 | TORD LAGER. Grafiskt blad sign Tord Lager 334/350 "Fontänbron". Tavlans mått 52 x 6 cm. |
485-051 | LASSE ÅBERG. Tavla tryck. Tavlans mått 91 x 70,5 cm. |
485-052 | GÖRAN DANIELSSON. Tavla tryck. Tavlans mått 62 x 64 cm. |
485-053 | MINIATYRTAVLOR 2 st sign Et IA. Mått 18 x 13 resp 15 x cm. |
485-054 | FÅTÖLJ. Alf Svensson. Etikettmärkt: Studio, Ljungs Industrier AB Malmö. Bra Bohag. 1950/60-tal. Normalt brukslitage. |
485-055 | FÅTÖLJ. Alf Svensson. 1950/60-tal. Omärkt. Normalt brukslitage. |
485-056 | GALLERIMATTA. Rölakan, Krusaboda. 50 x 250 cm. |
485-057 | GALLERIMATTA. Rölakan, Krusaboda. 50 x 250 cm. |
485-058 | KINAMATTOR, 3 ST. Ikea. 61 x 91 cm. |
485-059 | GARNER (lådan ingår ej) |
485-060 | GARNER. |
485-061 | KOPPARKAFFEPANNA O Jonsson Hallsberg 8 liter. |
485-062 | DOSA. Kontr.S M5 (1866). H 2,5 cmDiam 3,5 cm. |
485-063 | MATSKED. Kontr.S. I3 (1815) Hellberg. |
485-064 | ROYAL COPENHAGEN. Skål. H 5,5 cm. Diam 12,5 cm. |
485-065 | ANEMONE UE GEFLE. Matservis: Mattallrikar 6 st. Djupa 6 st. assietter 6 st. Skål. Såssnipa & 2 uppläggningsfat. |
485-066 | LJUSSTAKE, SKÅL Sandberg Nora stad, decilitermått mm |
485-067 | ISHINK, Orrefors. H 13 cm. Diam 13,5 cm. |
485-068 | KARAFF Reijmyre. Drinkglas 5 st. |
485-069 | BRICKOR bl a teak. |
485-070 | FLEISCHMANN. Lok, vagnar & räls mm (Lådan ingår ej) |
485-071 | ROYAL COPENHAGEN sockerskål musselmalet helblond 1113. |
485-072 | WALLDORF. Figurin. H 9 cm. |
485-073 | FUGA Orrefors H 13 cm. Diam 22 cm. Drinkglas 5 st Iittala. |
485-074 | TÅRTSPADE. o MATSKED. Kontr.S.. Vikt 107 gram. |
485-075 | KARAFFER, 1 PAR. Slipad kristall. H. 44 cm. |
485-076 | BORDSUR, nytillverkad och lösa delar. H 45 cm. B 31 cm. |
485-077 | Soffbord trä/glas. Skivan med nagg. H 50 cm. 75 x 75 cm. |
485-078 | ROYAL COPENHAGEN Blå Vifte. Fat 1 st och 6 st assietter. |
485-079 | GUNNAR NYLUND Rörstrand. Vas 2:a sort. H 22 cm. |
485-080 | ROYAL COPENHAGEN Blå blomster, lockurna nr 1791. H 29 cm. |
485-081 | KOPPARKAFFEPANNA märkt ILH. 1800-tal. H inkl handtag 30 cm. |
485-082 | JOHAN KESSLER. Akvarell. Signerad: J. Kessler 19/3 -53. Motiv från Hertig Karls Allé 37, Örebro, före nybygget. Tavlans mått: 40 x 49 cm. |
485-083 | ORREFORS. Vas, skål mm |
485-084 | BESTICK NS. |
485-085 | EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm. |
485-086 | EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm. |
485-087 | EVA BOSTRÖM. Grafiskt blad sign Eva Boström 135/280. Tavlans mått 26 x 35 cm. |
485-088 | TENNSTOP 1800-tal någon skada. H 22 cm. |
485-089 | DIV. KAMEROR. |
485-090 | RÖRSTRAND. Ytterfoder sekelskiftet 1900 med invändig hårspricka. H 17,5 cm. |
485-091 | OSTINDISKT 4 delar. Stekfat med skador. |
485-092 | RÖRSTRAND. Ljuslyktor, 1 par, Beatrice Larsson. Ytterfoder, sekelskiftet 1900. Någon skada. |
485-093 | INGEFÄRSKRUS Qianlong, ostindisk lock saknas. H 17 cm. |
485-094 | INGEFÄRSKRUS ostindisk lock ej tillhörande H 17 cm. |
485-095 | SYPUFF. |
485-096 | RÖRSTRAND ytterfoder Jugend inv. krackelering. H 19 cm. |
485-097 | FIGURGRUPP. H 28 cm. |
485-098 | JOSEF EKBERG N51 Gustavsberg kantnagg på undersidan. 35 x 32 cm. |
485-099 | BLÅ ELD Rörstrand marmeladburk Marianne Westman H 9 cm. |
485-100 | JURGEN WRANGEL. Etsning sign J Wrangel. Tavlans mått 27 x 28,5 cm. |
485-101 | GUNNAR NYLUND ALP. Skål. H 6,5 cm. Diam 12,5 cm. |
485-102 | FRANTISEK PAZOUREK. Vas, art deco, Curt Schlevogt 1920/30-tal. H 13 cm. |
485-103 | JACK ZAN. Skulptur, metall, "dryckeshorn" sign Zan. 1900-tal. H 15 cm. |
485-104 | HALLBYRÅ intarsia, mässingsdetaljer och sargkant (nyckel saknas). H 84 cm. B 33,5 cm. Dj 26 cm. |
485-105 | SAMOVAR ej originaltapp tenn H 42 cm. LJUSSTAKE Ollers H 24 cm. |
485-106 | GULDMYNT 986 Rehau 1986 Werk 15 Feuchtwangen. Vikt 8,5 gram. |
485-107 | GULDMYNT 986 Rehau 1991 Bangkok. Vikt 8,9 gram. |
485-108 | BROSCH med stenar 18K. Bruttovikt 3,4 gram. |
485-109 | RING med stenar 18K. Bruttovikt 2,7 gram. |
485-110 | RING med sten 18K. Bruttovikt 3,5 gram. |
485-111 | NIPPER. |
485-112 | GRANATBROSCH/HÄNGE. L. 6 cm. |
485-113 | HALSKEDJA. Kontr.S. L. 68 cm. |
485-114 | FRACKUR. Tissot. Diam. 3 cm. |
485-115 | Ljuskrona, modern. Diam. 34 cm. |
485-116 | BORDSLAMPA. H. 52 cm. |
485-117 | PIEDESTAL. Laserad furu. 1900-talets andra hälft. H. 101,5 cm. |
485-118 | GUNGSTOL. Svartmålad med guldfärgad dekor. Sekelskiftet 1900. |
485-119 | IITTALA. Glas, 8 st. |
485-120 | HÖGANÄS. Kruka, 8 L. |
485-121 | "GRÖN ANNA", RÖRSTRAND. Tallrikar 6 st, djupa tallrikar 5 st. |
485-122 | TENNBURK. Stämplad HCG M8. H. 9 cm. Diam. 11 cm. |
485-123 | TEKOPPAR 6 ST, KANNA. Percy, Karlskrona. |
485-124 | RÖRSTRAND. Ytterfoder, jugend. Krackelerat, skador. H. 17,5 cm. Diam. 20,5 cm. |
485-125 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. H. 14,5 cm. |
485-126 | SKÅL, SKÅLLRIKAR 7 st. Gullaskruf Vineta. |
485-127 | ARMBAND. Bismarck 18K. Vikt 5,4 gram. |
485-128 | HALSBAND 18K. L 68 cm. Vikt 6,8 gram. |
485-129 | SKRUVÖRHÄNGE 1 par med pärla 18K. Bruttovikt 2,4 gram. |
485-130 | BROSCH med pärla 18K. Bruttovikt 3,8 gram. |
485-131 | BROSCHER silver och halsband tenn. |
485-132 | LJUSSTAKAR 1 par metall. 1800-tal. H 27 cm. |
485-133 | SVENSKA SLOTT Rörstrand. Matservis 31 delar. Soppterrin (liten nagg) mattallrikar 8 st. Förrätt 10 st. Assietter 9 st. Karott. Krackeleringar förekommer. |
485-134 | IITTALA. Dessertskålar "Senator" 7 st Timo Sarpaneva. |
485-135 | NATTKARAFF och ljusstake. H 26 resp 14 cm. |
485-136 | VAS Kosta Glas H 17 cm. Vas H 16 cm. |
485-137 | COLORA skål Orrefors H 13 cm. Diam 21,5 cm. Skål Fuga H 9 cm. Diam 16 cm. |
485-138 | LINNEDUKAR och SERVETTER 8 st. |
485-139 | BJÖRN DAL. Grafiskt blad sign Björn Dal 152/160 handkol. Tavlans mått 34 x 31 cm. |
485-140 | SPEGEL. H 53 CM. B 30 cm. |
485-141 | COLETTE Rörstrand. Mattallrikar 6 st. Tekoppar 2 st, kanna och 4 st assietter |
485-142 | STENINGE. Ytterfoder. 19-2. H 20 cm. Diam 26 cm. |
485-143 | APOTEKSFLASKOR 2 st. H 28 resp 17 cm. |
485-144 | KAFFESERVIS 13 delar. |
485-145 | BERTIL VALLIEN Boda "Dragon". Vinglas 7 st. Starkvin 8 st. |
485-146 | YTTERFODER 4 st Steninge och Ekeby. |
485-147 | PÄLS Karl Lindblom och 2 pälsmössor. |
485-148 | ULLA ARWING. Oljemålning sign U Arwinge. Duk. Tavlans mått 29 x 35,5 cm. |
485-149 | TAKARMATUR 1960/70-tal. H 25 cm. |
485-150 | H C ANDERSEN. Halvfranska band 6 st. |
485-151 | KARMSTOLAR, 1 par. Bonad björk. 1940-tal. |
485-152 | STOLAR,1 par. Allmoge. Kallstämplade MPS. |
485-153 | PINNSTOLAR, 3 st. Sekelskiftet 1900. |
485-154 | PINSSTOLAR, 2 st. 1950/60-tal. |
485-155 | MATBORD, teak. H. 74 cm. B. 80 cm. Total längd 180 cm. |
485-156 | Köksoffa utdragbar. (skivorna med några repor) Sekelskiftet 1900. L. 183 cm. Djup 57 cm. |
485-157 | BORD M HYLLA. 1900-talets första hälft. H. 74 cm. 50 x 49 cm. |
485-158 | BORD; FUNKIS. Med intarsia och glasskiva (glasskivan skadad). H. 58 cm. 60 x 60 cm. |
485-159 | GOLVLAMPA. Märkt EWA G18. |
485-160 | JOSEF FRANK. Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modell 2568, Mässing, höj och sänkbar, på träfötter. Normalt brukslitage. |
485-161 | TERMOSAR 2 st. H 23 resp 26 cm. |
485-162 | BLÅSLAMPA. Max Sievert Stockholm. H 23 cm. |
485-163 | SPRITKÖK Radius no 42. |
485-164 | BLÅSLAMPA. Max Sievert Stockholm 2.0 liter. H 33 cm. |
485-165 | BLÅSLAMPA Primus No 603. H 23 cm. |
485-166 | FOTOGENKÖK Primus No 25. H 23 cm. |
485-167 | FOTOGENKÖK Svea No 1. H 22 cm. |
485-168 | FOTOGENKÖK Primus No 1.S:or. H 21 cm. |
485-169 | SPRITKÖK Sepil Anderstorp. |
485-170 | ÅNGVISSLA märkt 650. H inkl sockel. H 42 cm. |
485-171 | TAKARMATUR, mässing o frostat glas. H. 16 cm. Diam. 34 cm. |
485-172 | "KOKA", Rörstrand. Form. L. 39,5 cm. B. 19 cm. |
485-173 | YTTERFODER. Rörstrand, "Bellis". H. 12 cm. |
485-174 | MATBESTICK. Bestående av: 6 st knivar, 6 st gafflar, 6 st skedar. |
485-175 | HUSGERÅD, bl a ugnseldfasta formar "Pyrex". |
485-176 | HUSGERÅD bl a burkar, formar. |
485-177 | LÅDSPEGEL. 1800-talets andra hälft. H. 43 cm. |
485-178 | BRÖDBURK, plåt, JH-fabriker Sävsjö. mm. |
485-179 | VÄSKOR |
485-180 | BORDSLAMPA M SMIDESFOT. H. 46 cm. |
485-181 | HANDVÄSKA, FÖRKLÄDE MM |
485-182 | BRICKA, SPEGEL, mm |
485-183 | GRYTOR, KASTRULLER. |
485-184 | ORREFORS, "CORONA", 2 st. H. 10 cm. resp. 13 cm. |
485-185 | REIJMYRE. Skål på fot. H. 17 cm. |
485-186 | LJUSSTAKAR, 1 par. H. 38 cm. |
485-187 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H. 12 cm. |
485-188 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H. 7 cm. |
485-189 | ORREFORS. Vas. Märkt Orrefors 4132 - 220. H. 13 cm. |
485-190 | CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Vas m hänkel. H. 27 cm. |
485-191 | KANDELABER FÖR 5 LJUS. Mässing. Märkt: Haga Mässing. |
485-192 | LJUSSTAKAR FÖR 3 LJUS. Mässing. Märkt: Haga mässing. H. 32 cm. |
485-193 | TAKARMATUR. H. 20 cm. |
485-194 | LEXINGTON. 3 st. 70 x 50 cm. |
485-195 | YTTERFODER 1 par, Germany. H 11 cm. |
485-196 | VAS/SKÅL. H 18 cm. |
485-197 | ETON Skjorta stl 41. Scarves. |
485-198 | ARABIA Doria. Kaffekoppar 12 st och 12 assietter. |
485-199 | TAKARMATUR. Diam 30 cm. |
485-200 | BYRÅ, rokoko, 1700-tal. Fanérskador förekommer. H. 79 cm. B. 109 cm. Djup 56 cm. |
485-201 | TAKARMATUR. blyinfattat. H 27 cm. |
485-202 | VINPROVARGLAS 6 st. ÖLGLAS 10 st. Orrefors. |
485-203 | VINGLAS 9 st. |
485-204 | TEKOPPAR 2 st, Skålar 2 st. Kanna. Sockerskål mm |
485-205 | LJUSSTAKAR på bricka. |
485-206 | LJUSSTAKAR 2 par. Vägglampett. Mässing och malm. |
485-207 | SVANEHOLM. Kaffeservis 25 delar. |
485-208 | VILLEROY & BOCH vinglas 2 st. Ljusstakar 1 par. Bricka. |
485-209 | LAKAN. ÖRNGOTT |
485-210 | REIJMYRE. Kanna, vas mm. |
485-211 | GLASSERVIS, 46 delar. |
485-212 | TV SAMSUNG. Modell: UE32J4005AK. |
485-213 | LJUSSTAKAR, bestick mm. |
485-214 | SKÅLAR 3 st, Orrefors och Kosta Boda. |
485-215 | O. BLOM. Oljemålning. Signerad O. Blom. |
485-216 | OLJEMÅLNING. 46 x71 cm. Otydlig signatur. |
485-217 | DUKAR Virkade. |
485-218 | TÅRTFAT Royal Albert. |
485-219 | VASER 4 st bl a Edenfalk Skruf. H 14,5- 22 cm. |
485-220 | SKÅLAR bl a Skruf mm. |
485-221 | FIGURINER bl a Nao mm. |
485-222 | GLAS 4 st, tillbringare, skål. |
485-223 | BYRÅ med intarsia med guststil. H 74 B 80 Djup 43,5 cm. |
485-224 | FÖRGYLLDSPEGEL. H 107 B 44,5 cm. |
485-225 | SPEGEL på ställning. H 151, 5 cm B 58,5 cm. |
485-226 | CHRISTINA HALLIN. Oljemålning. Signerad: Krus -09. Duk: 73 x 103 cm. |
485-227 | CHRISTINA HALLIN. Oljemålning. Signerad: Krus -12. Duk: 102 x 76 cm. |
485-228 | RINGAR 2 ST, 23K. Vikt 12,3 gram. |
485-229 | RING 23K. Vikt 3,8 gram. |
485-230 | RING 18K. Vikt 2,2 gram. |
485-231 | ARMBAND X-länk 18K. Defekt.L 19,5 cm. Vikt 9,8 gram. |
485-232 | ARMBAND 18K Bismarck, 6 st berlocker. L 19 cm. Bruttovikt 10,5 gram. |
485-233 | RING med stenar 1 saknas 18K. Bruttovikt 2,7 gram. |
485-234 | KLACKRING 18K. Bruttovikt 2,5 gram. |
485-235 | ÖRHÄNGEN 1 par 18K. Vikt 1,5 gram. |
485-236 | KNAPPAR 1 par 18K. Vikt 1,4 gram. |
485-237 | CERTINA. Herrarmbandsur. Defekt. Guld på stål. |
485-238 | DAMARMBANDSUR 14K i uret. |
485-239 | HALSBAND med silverlås. L 66 cm. |
485-240 | BIJOUTERIER. |
485-241 | PARFYMFLASKOR 2 st samt flakong. |
485-242 | BOKHYLLA 1900-talets första hälft. H 131 cm. B 88 cm. Dj 23 cm. |
485-243 | MATBORD/HALVMÅNEBORD. H 78,5 cm. Diam ca 108 cm. Torrspricka. |
485-244 | SKÅP 1800-tal. H 110 cm B 65,5 cm Djup 36 cm. |
485-245 | BYRÅ 4 LÅDIG 1900-talets första hälft. H 83,5 cm B 62 cm Djup 33.5 cm. |
485-246 | SOLSÄNG. |
485-247 | SOFFBORD Nyrokokostil. H 58 cm L 95 cm Djup 53 cm. |
485-248 | PALL. H 60 cm. Bruksslitage. |
485-249 | STIG CLAESSON ( Slas) grafiskt blad 84/150. Tavlans mått 65x49 cm. |
485-250 | LEIF LARSSON 1994 oljemålning på duk. Tavlans mått 52x63 cm. |
485-251 | CEDERWALL grafiskt blad 110/180. Tavlans mått 58x76 cm. |
485-252 | PASTELL. Signerad K F. Tavlans mått 65x82 cm. Ramen med några skador. |
485-253 | FOTOKONST 2 st. 54x74 cm. |
485-254 | CLAES FOLCKER. Örebromotiv. 48x57 cm. |
485-255 | STEN 8/200. Tavlans mått 86x118 cm. |
485-256 | GRAFIK mm. |
485-257 | SKÅLAR, rostfria mm |
485-258 | BESTICK NS. |
485-259 | KAFFESKEDAR 6 st med monogram. Kontr.S: Vikt 77 gram. |
485-260 | KAFFESKEDAR 5 st och 1 st matsked. Kontr.S. Vikt 122 gram. |
485-261 | PO STRÖM. Skål sign PO Ström -68. H 9,5 cm. Diam 17 cm. |
485-262 | RÖRSTRAND ISOLDE. Matservisdelar 12 delar. |
485-263 | KAFFESKEDAR 4 st och 3 st moccarskedar och en fingerborg. Kontr.S. Vikt 70 gram. |
485-264 | VERKTYG mm. |
485-265 | KAFFEKOPPAR 11 st mm. |
485-266 | YTTERFODER Nittsjö, skål Gefyr mm. |
485-267 | LJUSLYKTA ORREFORS, brevpress mm. |
485-268 | TAVLOR bl a olja |
485-269 | SKRIN, silver o trä. Kontr. S. Med gravyr. Brutto vikt 762 gram. |
485-270 | AFTONVÄSKOR, 2 st mm |
485-271 | SKOR, STÖVLAR stl 37-39 |
485-272 | KAFFEKANNA, LJUSSTAKAR 1 par, bricka. |
485-273 | TALLRIK med etsat motiv. Kontr.S. Diam 27,5 cm. Vikt 323 gram. |
485-274 | HALSBAND 14K. L 35 cm. Vikt 19,1 gram. |
485-275 | ARMBAND X-LÄNK 18K. L 21 cm. Vikt 10,9 gram. |
485-276 | RING med diamanter, 18K. Bruttovikt 3,6 gram. |
485-277 | SKRUVÖRHÄNGE med pärla, 1 par 18K. Bruttovikt 3,4 gram. |
485-278 | RING med sten 18K. Bruttovikt 10,7 gram. |
485-279 | VACLAV V. Sign VV 67. Tavla 32,5 x 62,5 cm. |
485-280 | KARTA Suecia et NORVEGIA. 58 x72 cm |
485-281 | COBRATELEFON. |
485-282 | KABINVÄSKA Titan. |
485-283 | JÄRNVÄGSLAMPA KENYONS 1963. H 43 cm. |
485-284 | VAS. H 21 cm, smånagg. |
485-285 | KAFFESKEDAR 12 st med gravyr. Kontr. S. Vikt 119 gram. |
485-286 | MATSKEDAR 6 st med gravyr. Kompottsked. Kontr.S. Vikt 166 gram. |
485-287 | IKON. 22 x 17,5 cm. |
485-288 | BILLNÄS. Trådstol 1 par. H 77 cm. Normalt bruksslitage. |
485-289 | VÄGGARMATUR. 1930-tal. H ca 27 cm. |
485-290 | HANDVÄSKOR MM |
485-291 | IITTALA Vas Wirkkala "Miracus". H 21 cm. |
485-292 | ALVAR AALTO. Vas savoy H 9 cm. |
485-293 | NANNY STILL. Karaff och glas 6 st. |
485-294 | IITTALA Timo Sarpaneva. Skål och skållrikar. |
485-295 | FÅRSKINN. L 94 cm. |
485-296 | FÅRSKINN. L 94 cm. |
485-297 | KOMPASS modell äldre. Något defekt. |
485-298 | TAVLA blandteknik 1800-tal. Tavlans mått 27x24 cm. |
485-299 | TAVLA blandteknik. Ram med skador. Tavlans mått 30x26 cm. |
485-300 | RÖKELSEKAR 1 par mässing. H 9 cm. |
485-301 | Spegel, förgylld. H 96 cm. B 56 cm. |
485-302 | TAVLOR. |
485-303 | BORD. H 75 cm B 49 cm Djup 36 cm. Bruksslitage. |
485-304 | DUKAR mm bl a luftmadrass. ( lådan ingår ej). |
485-305 | JULPYSSEL mm. ( Lådan ingår ej). |
485-306 | DUKAR. |
485-307 | DALAHÄST, skärbräda mm. |
485-308 | KARAFF, vaser, fönsterbelysning mm. |
485-309 | VYKORT mm. |
485-310 | DAMMSUGARE Classic Electrolux. |
485-311 | ARABIA skålar mm. |
485-312 | PRINS EUGENS Waldemars udde Gustavsberg ytterfoder. H 13 cm. |
485-313 | MINKPÄLS. |
485-314 | ORGINAL ETSNING " Hon som hämtar vatten" 241/300. Tavlans mått 68x51 cm. |
485-315 | SVEN LJUNGBERG Grafiskt blad. Signerad Sven Ljungberg 184/310. Tavlans mått 58x71 cm. |
485-316 | STIG OLSSON 139/200. Tavlans mått 71x54 cm. |
485-317 | LENNART KINDGREN Oljemålning duk. Tavlans mått 35x56 cm. |
485-318 | GRAFISKT BLAD. 163/250. Tavlans mått 89x67 cm. Otydlig sign. |
485-319 | GRAFISKT BLAD. Okänd konstnär. Bladet med fuktskada. Tavlans mått 40x45 cm. |
485-320 | YNGVE LUNDELL Grafiskt blad 118/180. Tavlans mått 49x65 cm. |
485-321 | RESEKOFFERT. Välberest. H 57 cm. B 90 cm. Dj 56 cm. |
485-322 | TESAMOVAR. Brukdsslitagee. H 43 cm. |
485-323 | BAROMETER Sheffield. H 95 cm. KARTA A new and Accurate map of England By T. Bowen. 35 x 25 cm |
485-324 | KUPITTAAN SAVI. Skål. Made in Finland. HCvR/MT. H 7 cm. Diam 19 cm. |
485-325 | ARABIA. Vas Moreeni Esteri Tomula Finland. H 12 cm. |
485-326 | ARABIA. Fat Raija Uosikkinen "Emilia" H 4 cm 14 x 14 cm. VAS Arabia nr 106 H 19,5 cm. |
485-327 | IITTALA. Kaffemuggar 2 st. H 11,5 cm. SKÅL Iittala H 5 cm. Diam 12 cm. |
485-328 | TV-BÄNK. H 53,5 cm L 120 cm Djup 41 cm. |
485-329 | ÅMELLS Vitrinskåp. H 197 cm B 100 cm Djup 40 cm. |
485-330 | LE CREUSET mingryta 10 cm 2 st. |
485-331 | MARIANNE WESTMAN. Lockburkar 2 st Rörstrand. H 8 cm. |
485-332 | LJUSSTAKAR 1 par. Kontr silver. H 3,5 cm Diam 8 cm. Vikt 51 g. Märkt KB. |
485-333 | MARI MEKKO. Iittala ljuslyktor 8 st. |
485-334 | ARABIA Kaffeservis, kaffekoppar 6 st, skål, kaffekanna, äggkoppar 2 st. |
485-335 | ARABIA Matservis, tallrikar 4 st, assietter 7 st, djupa 5 st, fat, uppläggningsform. ( lådan ingår ej). |
485-336 | CAPITOL. Mattallrikar 8 st, djupa 8 st, förättstallrikar 8 st. |
485-337 | BRÄNNVINSFLASKOR 7 st. |
485-338 | KEKKORIT. IITTALA Skål H 17,5 cm Diam 19,5 cm. Dessertskålar 4 st. |
485-339 | KEKKERIT. IITTALA glas 6 st. H 12,5 cm. |
485-340 | SWEDISH GREY Rörstrand Tekoppar 2 st. |
485-341 | WÄRFF Vas Kosta 46455. H 16 cm. |
485-342 | GOLVUR London 1800-tal. H 217 cm B 46 cm Djup 23 cm. |
485-343 | SKÅP 17/1800-tal. Nyckel saknas. H 122 cm B 48 cm Djup 32 cm. |
485-344 | IITTALA Fat, tallrikar 5 st, förrättstallrikar 4 st, assietter 6 st Solaris. Design Tapio Wirkkala. |
485-345 | PHILIPS TV Modell: 50PUS6523. |
485-346 | GOLVÅNGTVÄTT. |
485-347 | MIKROVÅGSUGN Andersson. |
485-348 | GUNGSTOL med lädersits. Saknas en knopp. |
485-349 | TIDNINGSKORG. |
485-350 | ARTWOOD 1969 Skinnstolar 1 par. Nyansskillnader. |
485-351 | BORD IKEA Hatten. H 62 cm. |
485-352 | GOLVFLÄKT 2 st. |
485-353 | ROBOTDAMMSUGARE Centurion. RDE220 |
485-354 | DUKAR mm. ( lådan ingår ej). |
485-355 | SCARVES mm. |
485-356 | JACKA. |
485-357 | ALAIN KLEIN PARIS jacka, strl 42. |
485-358 | DAMSKOR och HANDSKAR mm (Lådan ingår ej) |
485-359 | PG ENGSTRÖM. Mockajacka stl 42 |
485-360 | BOKSKÅP 1930/40-tal. H 45 cm. L 79,5 cm. Dj 31 cm. |
485-361 | FÖRKLÄDE och designtyger. |
485-362 | DAMSKOR, gummistövlar mm. (Lådan ingår ej). |
485-363 | DAMPARYMER även nya. |
485-364 | DAMPARFYMER även nya. |
485-365 | HANDVÄSKOR bl a NK. |
485-366 | HANDVÄSKOR (lådan ingår ej) |
485-367 | KAFFESKEDAR 14 st och 1 st smågaffel. Kontr.S. Vikt 151 gram. |
485-368 | KIKARE Asaklitt 10 x 25 och SONY Digicube. |
485-369 | LOCKBURKAR 2st. H 13 cm resp. 10 cm. |
485-370 | BÖCKER slitna, 17/1800-tal. |
485-371 | BÖCKER 8 band. 1800-tal. |
485-372 | BOK 1748. Alexandri Magni historia svperstes. |
485-373 | BOK. Rvbaiyat of Omar Khayyam. George G. Harrape & Co London. |
485-374 | BÖCKER. Diverse. |
485-375 | BÖCKER Antika bl a 1700-tal, hårt slitna. |
485-376 | ATLAS. The Times Atlas & Gazetteer of the World. 1922. Ryggen defekt. |
485-377 | BORDSLAMPOR, 2 ST. H. 21 cm. resp. 51 cm. (Inklusive skärm) |
485-378 | PARFYMFLASKA, sten, Japan/Kina. H 15 cm inkl propp. |
485-379 | FIGURGRUPP Finland H 10 cm. Keramiktavla Kupittaa skada på ögonbryn H 11,5 CM. |
485-380 | ASSIETTER 4 st, SKÅLLRIKAR 4 st och TILLBRINGARE. |
485-381 | DOSA. Silver Engalnd. H 2,5 cm. Diam 5,5 gram. |
485-382 | MINIATYRER 2 st Höganäs. H ca 5,5 cm. Nagg förekommer på ena. |
485-383 | MINIATYRDJUR 5 st bl a Finland. H 2,5 - 6 cm. |
485-384 | ARABIA. Raili Eerola. Figurin Räv. H 5,5 cm. |
485-385 | KUPITTAAN made in Finland. Glacerad keramiktavla. H 18 cm. |
485-386 | KARTA. Cornwall. Fischer, son & co. London, 1832. Kartan med fuktskador. Tavlans mått: 29,5 x 35 cm. |
485-387 | TEAKBRICKA. Katt, 2 st mässingskrokar. |
485-388 | KANDELABER 3-ARM. Brickor mm |
485-389 | MATSKEDAR 6 st, Plockgafflar 4 st. Kontr.S. Finland. Vikt 284 gram. |
485-390 | LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S Finland. Med gravyr. H. 11 cm. Brutto vikt 473 gram. |
485-391 | ASKKOPP. Brons. H. 5,5 cm. L. 17,5 cm. |
485-392 | ETUI m 11 st gafflar, 11 st knivar. (Det finns en extra till fullt dussin på båda men de är skadade) |
485-393 | LAMPA, antik. Sekelskiftet 1900. H. 20 cm. |
485-394 | FIGURIN. "SNORKFRÖKEN" Mumin. Omärkt. Något krackelerad. H. 5 cm. (cirka) |
485-395 | LJUSSTAKE/LJUSREFLEKTERARE. Mässing. Sekelskiftet 1900. H. 33 cm. |
485-396 | FUGA Skål Orrefors H 11,5 cm. SKÅL H 15,5 cm. |
485-397 | LJUSSTAKAR, 2 ST. Tenn respektive nysilver. H. 28,5 cm resp. 29 cm. |
485-398 | LJUSSTAKAR, tenn, mm |
485-399 | ÄGG 6 st, sten. |
485-400 | LÅDKAMERA. The Sanderson camera. Regular model. Med tillbehör. |
485-401 | DAMKLÄDER |
485-402 | JULDUK, TEXTILALMANACKOR mm |
485-403 | KAMERA Lancaster & Son Birmingham. |
485-404 | EKORRE. Gjutjärn. H 9,5 cm. L 18 cm. |
485-405 | FIGURER 2 st: H 5,5 resp 10 cm. |
485-406 | MARIMEKKO Jacka, kjol mm |
485-407 | HANDVÄSKOR. Plånbok Mulberry. |
485-408 | MATTA Wilton 349x250 cm. |
485-409 | BYRÅ 2-lådig, skinninlägg och mässingsdetaljer. Engelsk stil, bruksslitage. H 51 cm. L 91 cm. Dj 52 cm. |
485-410 | NATTDUKSBORD 1 par. Engelsk stil. Bruksslitage. H 45 cm. B 45,5 cm. Dj 38,5 cm. |
485-411 | CLUBFÅTÖLJ. |
485-412 | TRÄDGÅRDSBORD. H 44,5 cm. Diam 50 cm. Bruksslitage. Tidningskorg. |
485-413 | VÄGGUR. H 143 cm. |
485-414 | SERVERINGSVAGN. H 62 cm. L 99 cm. B 42 cm. |
485-415 | MATSALSGRUPP rokokostil, 7 delar. Matbord med 1 st iläggningsskiva och 6 st stolar. Bordets Totala längd 162 cm. B 114 cm. |
485-416 | TAVLOR och KARIKATYRER. |
485-417 | TRÄMORTEL med träsprickor. 1800-tal. H 17 cm. |
485-418 | DAMKLÄDER bl a kofta Sibin Linnebjerg stl Small. |
485-419 | FRUKTASSIETTER och kaffekoppar. |
485-420 | STIG LINDBERG Gustafsberg Coq. Skålar mm |
485-421 | LJUS. |
485-422 | EMALJSKYLT. 12 x 40 cm. Emaljskada på ena sidan. |
485-423 | GLAS olika modeller och färger. |
485-424 | ANNA EHRNER "Line" Kosta Boda. Vinglas 6 st. |
485-425 | LJUSLYKTOR och VASER. |
485-426 | GLAS 17 st. |
485-427 | NIPPER. |
485-428 | NIPPER. |
485-429 | NIPPER. |
485-430 | HALSKEDJA 14K. Vikt 13,2 g. L 42,5 cm. |
485-431 | ÖRHÄNGE 1 par 18K. Vikt 2,1 g. |
485-432 | HALSBAND 14K. Vikt 2,9 g. L 41 cm. |
485-433 | BROSCH emaljerad. 925 silver. |
485-434 | SOUND PROJECT. |
485-435 | BÄLTESSPÄNNARE emalj. England 1800-tal. Victorian belt buckle enamel. L 10 cm. |
485-436 | TÅRTSPADE, TÅRTGAFFEL. Silver, Finland. Brutto vikt 116 gram. |
485-437 | NICKEDOCKA. H. 14 cm. |
485-438 | ARABIA. Barnkopp H 4,5 cm. Tefat 2 st Arabia Diam 17 cm. |
485-439 | IITTALA glas 4 st Niva. Fat 2 st Aino Aalto iittala, diam 25 cm. |
485-440 | FIGURIN Kina. Dalahäst. Sköldpadda. H 4-13 cm. |
485-441 | LJUSLYKTA mm. |
485-442 | HUSGERÅD. |
485-443 | PUNCH LIBRARY OF HUMOUR komplett 25 band mm. |
485-444 | HENRI LLOYD Damjacka. Strl M. |
485-445 | DAMKLÄDER bl a Mockajackor PG. Kängor Kavat strl 38. |
485-446 | SVENSKA Silver/koppar mynt. |
485-447 | JULSAKER. |
485-448 | MORTLAR 2 st. H 7 cm, 9,5 cm. |
485-449 | VAS ARABIA mm. |
485-450 | OLJEMÅLNING duk på rulle. Med betydande skador. Text " Victor from Abo cap. O.f Cederquist 1871". Dukens mått 53x80 cm. |
485-451 | SYTILLBEHÖR. |
485-452 | VASER bl a Riihimäen. |
485-453 | YTTERFODER mässing mm |
485-454 | STIG OLSSON. Grafiskt blad sign Stig Olsson EA1. Tavlans mått 97 x 110 cm. |
485-455 | BERGMAN. Oljemålning sign Bergman. Duk 80 x108 cm. |
485-456 | KÖLARE. Grafiskt blad sign Kölare -91, 9/99. Tavlans mått 32 x 35 cm. |
485-457 | HÅKAN THORSÉN. Grafiskt blad sign Håkan Thorsén 109/230. Tavlans mått 77 x 56 cm. |
485-458 | ABLA. Grafiskt blad sign ABLA EA. Tavlans mått 51 x 58 cm. |
485-459 | SCARVES. |
485-460 | KAFFE/GLÖGGMUGGAR Nuutajärvi. 7 st muggar och 4 fat. |
485-461 | KÖKSPALL. Lindqvist Motala. Bruksslitage., ommålad 61 cm. |
485-462 | HÖGANÄS. Kruka 12 liter. |
485-463 | KRUKA, gjutjärn. H 25 cm. |
485-464 | SERVERINGSVAGN. H 71 cm. L 73 cm. B 41 cm. |
485-465 | TAMBURMAJOR. Etikettmärkt Rörmekano Fagerhult. H 172 cm. |
485-466 | GOLVVAS. Scheurich. H ca 50 cm. |
485-467 | TAKARMATUR. H 44 cm. |
485-468 | SYMASKIN Nordic klass 49 |
485-469 | SAMSUNG UE32T4305 |
485-470 | PICKNICKKORG, kräftfestdekoration och bärplockare. |
485-471 | GOLVLAMPA. H ca 125 cm. |
485-472 | GOLV/LÄSLAMPA. H 180 cm. |
485-473 | KEKKERIT. Iittala. Dessertskålar 8 st. |
485-474 | NIVA. Iittala. Glas 8 st. |
485-475 | SANDBERG NORA STAD. Ljusstake H 26,5 cm. Färgsläpp. |
485-476 | KPM KRISTER. Matservis 54 delar. |
485-477 | TAKARMATUR. Etikettsing. Carl Thore. Diam 45 cm. |
485-478 | LJUSSTAKAR Malm Bollinge Gränna. H 21,5 cm. |
485-479 | GLASÄPPLEN 2 st. H 13 cm. |
485-480 | FIGURIN. Hund. H 18 cm. |
485-481 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin liten nagg på nallen. H 20 cm. |
485-482 | KIKARE Navy 7x50 |
485-483 | BOULESPEL och miniboulespel verktygslåda med innehål. |
485-484 | KLÄDGALGAR 5 st. SKOHORN. |
485-485 | BARSTOLAR med traktorsäte. 1 par. H ca 65-85 cm. |
485-486 | TAKARMATUR ER, 1 par. NORDLUX 9255. H 41 cm. |
485-487 | REDBULLKYL/COOLER. H 110 cm. |
485-488 | TRÄDGÅRDSPRYDNAD, ko, konstmaterial. H. 56 cm. L. 75 cm. |
485-489 | TAKARMATURER, 2 ST. Industridesign. H. 23 cm. |
485-490 | BORDSLAMPA, industridesign. H. 72 cm. |
485-491 | TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. Konstmaterial. H. 25 cm. |
485-492 | TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. Konstmaterial. H. 65 cm. |
485-493 | TRÅLÅR/BORD. Trä. Med text: 183 TEXAS. H. 43 cm. B. 57 cm. Djup 53 cm. |
485-494 | STUDENTHÄNGARE, gjutjärn. L. 28 cm. |
485-495 | KLÄDKROKAR. A. 2 st. mm |
485-496 | TOALETTPAPPERSHÅLLARE. |
485-497 | BLOMHÅLLARE MED SKYLT. Med text: VÄLKOMMEN. |
485-498 | GOLVLAMPA. Mässingsdetaljer. |
485-499 | TRÄDGÅRDSURNOR, Bemålad keramik. Något naggad i botten. 1 PAR. H. 33 cm. |
485-500 | TRÄDGÅRDSDEKORATION. Konstmaterial. H. 57 cm. |
485-501 | TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31 cm. 50 x 31 cm. |
485-502 | TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31 cm. Diam 31 cm. |
485-503 | GOLVLAMPA. H ca 180 cm. |
485-504 | FOTPALL. H 19 cm. B 38 cm. Dj 29 cm. |
485-505 | UTOMHUSBELYSNING Vägg. H 25 cm. |
485-506 | GOLVLAMPA. H ca 140 cm. |
485-507 | BORDSLAMPOR 1 par. H 57 cm. |
485-508 | BYRÅ 6-lådig. H 132 cm. L 110 cm. Dj 51 cm. |
485-509 | SÄNG. Motordriven 90 x 200 cm. |
485-510 | BYRÅ 6-lådig. H 132 cm. L 110 cm. Dj 51 cm. |
485-511 | BYRÅ 9-lådig. H 150 cm. B 50 cm. Dj 42 cm. |
485-512 | TRÄDGÅRDSSOFFA . L 150 cm. |
485-513 | SOFFBORD på hjul. Industridesign. H 47 cm. 80 x 80 cm. |
485-514 | SPEGEL. H 72 cm. B 49 cm. |
485-515 | FÖRVARINGSSKÅP med hyllplan och 4 dörrar. H 128 cm. L 119 cm. Dj 35 cm. |
485-516 | BOXNINGSSÄCK Everlast. H 110 cm. |
485-517 | TRAKTORBORD/BARBORD, metall. H 103 cm. L 97 cm. B 42 cm. |
485-518 | PELARBORD. Sekelskiftet 1900. H. 77 cm. L. 70 cm. Djup 47 cm. |
485-519 | TRÄDGÅRDSSTOLAR, 1 par. BORD. |
485-520 | MASSAGEBÄNK. |
485-521 | WOOD BOX. 39 x 39 x 39 cm. TRÄBURK M LOCK. (1 st bräda lös). |
485-522 | TRÄLÅDA. Med text: Stockholms maccaronifabrik. Aktiebolag Stockholm. H. 28 cm. B. 57 cm. Djup 46 cm. |
485-523 | BÄNK. Trä. H. 50 cm. L. 120 cm. Djup 50 cm. |
485-524 | STEREO 4 DELAR. Skivspelare Lenco. Receiver Proson VB2050. Högtalare, 1 par. Samsung by Jamo 120 W. |
485-525 | KÄLKE. Trä o lättmetall. L. 72 cm. |
485-526 | BORD. "Chic antique", Denmark. Trä förstärkt med metall i hörnen. H. 71 cm. L. 150 cm. Djup 59 cm. |
485-527 | BORD. H. 55 cm. 46 x 46 cm. |
485-528 | TRÄDGÅRDSBUSKAR, Buxbom, 1 par. Konstgjorda. H. 80 cm. |
485-529 | KONSTGJORDA ROSBUSKAR, 1 par. H. 85 cm. |
485-530 | KONSTGJORDA ROSBUSKAR, 1 par. H. 85 cm. |
485-531 | TV ERRES, äldre modell. Funktion garanteras ej. |
485-532 | KISTA, bemålad med järnbeslag. 1800-tal. Ej originalmålning. Torrspricka. H. 42 cm. L. 80 cm. Djup 57 cm. |
485-533 | VASER BL A IITTALA. Likörglas mm bl a IITTALA. |
485-534 | LOCKURNA MM |
485-535 | TRATTGRAMMOFON ej komplett. |
485-536 | STIG TRENTER och MARIA LANG. Böcker. |
485-537 | STRYKBRÄDA MM |
485-538 | VYKORT (nya) färgkritor mm |
485-539 | DUKAR mm. |
485-540 | DAMMSUGARE, ELECTROCLUX Ultra onemini. |
485-541 | PARTI TEXTIL. (lådan ingår ej) |
485-542 | BÖCKER. (lådan ingår ej) |
485-543 | BÖCKER. (lådan ingår ej) |
485-544 | VÄSKOR och skor mm |
485-545 | BESTICK bl a Klong. |
485-546 | DIVERSE silverbestick. Vikt 186 gram. |
485-547 | BESTICK bl a NS. |
485-548 | VERKTYG. |
485-549 | TENNFLASKA, PUNSCHMUGGAR MM |
485-550 | KRISTALLVAS, Wärff, Kosta. H. 17 cm. SKÅL. |