VÅR-AUKTION Online, 2023-04-24 17:00

Lördag 22/04 kl. 10:00 - 15:00
Söndag 23/04 kl. 10:00 - 15:00
UtropBeskrivning
490-001VICKE LINDSTRAND vas, Uppsala Ekeby. 1900-talets första hälft. H 18 cm.
490-002PETER HERMANSSON. Skulptur, graal. Sign Peter Hermansson Boda 2014. H 22,5 cm.
490-003JAN-ERIK RITZMAN. Vas, glas.Sign JE Ritzman Transjö 94. H 20,5 cm.
490-004ORREFORS. "Clown". Snapsglas 2 st. Design Anne Nilsson. H. 19 cm.
490-005KJELL ENGMAN. Konstglas. Kosta Boda. Nerikes Allehanda 150 år 1993. 05729 Ateljé 700 Kjell Engman. H 21 cm.
490-006ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Konstglas Kosta Boda Ulrica HV 99105. H 22,5 cm.
490-007MUSSELMALET, Royal Copenhagen. Moccakoppar 12 st. 1038.
490-008MUSSELMALET, Royal Copenhagen. Tekanna 684. Nagg på undersidan av locket.
490-009MUSSELMALET. Helblond sockerskål 1112 och gräddkanna 1031. Royal Copenhagen
490-010MUSSELMALET. Såssnipa 200. Royal Copenhagen
490-011MUSSELMALET. Förrättstallrikar 12 st 178. Diam 21 cm. Royal Copenhagen
490-012MUSSELMALET. Salt och pepparströare 467 och 480. Fat 1115. Royal Copenhagen
490-013BERTIL VALLIEN. Skål, B Vallien Boda Artist col. 98014. H 21,5 cm.
490-014MUSSELMALET. Skål 8. Helblond Royal Copenhagen
490-015KJELL ENGMAN. Skål K Engman Kosta Boda. H 18,5 cm. Diam 28 cm.
490-016MUSSELMALET. Mattallrikar 7 st 175. Diam 25,5 cm. Royal Copenhagen
490-017MAJA, Orrefors 7 st glas, kanna och karaff.
490-018BLÅ MÅSEN B & G 45 delar Matservis bestående av: Mattallrikar 12. Djupa 12. Förrätt 12. Äggkoppar 4. Uppläggningsfat 2. Karotter 2. Såsskål.
490-019BLÅ MÅSEN B & G. Kaffeserivs 26 delar bestående av: Kaffekoppar 12. Assietter 12. Sockerskål. Gräddkanna. Duk med kaffefläck.
490-020BLÅ MÅSEN B & G. Moccakoppar 12.
490-021BLÅ MÅSEN B & G. Kakfat och 12 st småfat.
490-022BLÅ MÅSEN. B & G. Vas H 14 cm. Ljusstakar 1 par H 5 cm.
490-023BLÅ MÅSEN B & G. Fat Diam 26 cm. Skål Diam 20 cm.
490-024LALIQUE. Figurin etikettmärkt Cristal Lalique Paris. H23 cm
490-025HELENA TYNELL "Solflaskan". Riihimäen Lasi OY. H 17,5 cm.
490-026THOMAS HELLSTRÖM, Nittsjö figurin lergods. 1960-tal. H 19 cm.
490-027MEISSEN. Ljusstakar 1 par. H 15 cm.
490-028MUSSELMALET. Royal Copenhagen. Fat 1041. Diam 34 cm.
490-029MUSSELMALET. Royal Copenhagen. Skål 1177. H 7,5 cm. L 15 cm.
490-030HALSBAND 18K. L 43 cm. Vikt 27,1 gram.
490-031RING MED DIAMANTER ct 0,66. 18K. Bruttovikt 6,3 gram.
490-032RING MED STENAR. 18K. Bruttovikt 4 gram.
490-033ARMBAND 18K. L ca 18,5 cm. Vikt 39,1 gram.
490-034GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1996. Carl XVI Gustaf och silvermynt 200 kr 1996.
490-035GULDMYNT. Sverige 5 krona 1881. Vikt 2,24 gram.
490-036GULDMYNT. Sverige 10 krona 1873. Vikt 4,48 gram.
490-037GULDMYNT. Sverige 20 krona 1873. Vikt 8,96 gram.
490-038GULDMYNT. Sverige 1000 kr Delaware 1988.
490-039GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Drottning Silvia 1993.
490-040SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 tennis.
490-041SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 table tennis.
490-042SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 aquatics.
490-043SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 judo.
490-044GULDMYNT Sverige och Norge 10 Francs/1 Carolin. Vikt ca 3 gram.
490-045MYNTSET. Ryssland 25 Roubles (4) FIFA 2018 ,925 silver.
490-046MYNTSET. Sverige Jubileum 2 kronor (5). Olika årtal.
490-047MYNTSET. Sverige Jubileum 5 kronor (5). Olika årtal.
490-048GULDMYNT. Proof 999/1000. Gibraltar. Diana 60. The English Rose 2021. Vikt 6,22 gram.
490-049SILVERMYNT. 30 Dollars Australien Sydney 2000 Olympic Games. Vikt 1 kg.
490-050GULDMYNT. Sverige 4000 kr 2010. Kronprinsessan Victoria o Prins Daniel. Vikt 10,8 gram.
490-051FAT, BLÅ/VITT, OSTINDISKT. 1900-tal. Diam. 37 cm.
490-052MATSKEDAR, 6 + 2 ST. Modell: Franska Liljan. Med gravyr. Kontr.S. Vikt 469 gram.
490-053MATSKEDAR 6 ST. Modell: Olga. Kontr.S. Vikt 417 gram.
490-054MATSKEDAR 2 ST. 1764 resp. 1766. Med monogram o vapensköld.
490-055MATSKEDAR 6 ST. (Snarlika) Med gravyr. Kontr.S. Bl a 2 st 1700-tal. Vikt 375 gram.
490-056KAFFEKANNA. O8 1940. Kontr.S. Vikt 545 gram.
490-057BLÄCKHORN M STÄLLNING. Med gravyr. X 7 1924. Kontr.S. Vikt ca 450 gram.
490-058KALLSKÅL/TERRIN. Driven o ciselerad dekor. I. Frisenberg, Lillehammer. Vikt 974 gram.
490-059BÄGARE/VAS. Driven dekor. 830 S. I. Frisenberg, Lillehammer. H. 7 cm. Vikt 110 gram.
490-060SKÅL, silver 835, importstämplar. Diam. 26,5 cm. Vikt 274 gram.
490-061SOCKERRUSKA, PEPPARSTRÖARE 2 ST. 830 SILVER. H. 15 cm. resp. 8,5 cm. Vikt 304 gram.
490-062BÄGARE. Henrik Nourin 1730-1774, Norrköping. Åldermansranka. Silver. H. 11 cm.
490-063KJELL ENGMAN, Kosta Boda. GLASSKULPTUR I FORM AV ÖRN, Vägghängd. Signerad: Kosta Boda, K. Engman, 7090267. H. 13 cm.
490-064BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skulptur, ansikte i blått glas. Osignerad. L. 7,5 cm.
490-065PAUL HOFF, Gustavsberg. Figurin, Ejder. H. 10 cm. L. 20,5 cm.
490-066ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda. Vas, Open Mind. H. 26,5 cm.
490-067ORREFORS. Kristallvas. H. 23,5 cm.
490-068HALSBAND, stelt. 925 Silver.
490-069DIAMANTRING. 18K. Bruttovikt 3,7 gram.
490-070ARMBAND M BERLOCK. X-LÄNK. 18K. Vikt. 16,5 gram.
490-071LISA LARSON.' Gustavsberg. Figurin. H 7 cm.
490-072LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin igelkott. H 11 cm.
490-073KAJ BOJESEN. Skulpturer/figuriner, trä 1 par Otto. H 15 cm.
490-074VÄGGSKULPTUR, Austria. Keramik. H 19 cm.
490-075LISA LARSON. Mask/väggdekoration. Märkt Gustavsberg Sweden Afro Lisa L. H 28 cm.
490-076KRYDDHYLLA. "Veranda" Gefle. 1900-talets mitt. H 39 cm. B 37,5 cm. Dj 20 cm.
490-077KARAMELLFABRIKEN STANDARD NORRKÖPING. Plåtburk. H 17 cm. Diam 22 cm.
490-078AB ÖREBRO KEXFABRIK. Plåtburk. Normalt bruksslitage. H 21 cm. B 15 cm.
490-079BRANDBIL. Leksak. "Fire Dept. No12" Litograferad plåt. Japan. L 24 cm.
490-080HÖGANÄS. Krus märkt Höganäs 5. H 41 cm.
490-081MARI SIMMULSON. Figurin Topsy Upsala Ekeby. 6028 MS. H 17,5 cm.
490-082BLOMSTÄLLNING 4-arm, gjutjärn. H 141 cm.
490-083MATTA, handknuten. Normalt brukslitage. 355 x 285 cm.
490-084MATSALSMÖBEL 14 delar. 1920/30-tal. Bestående av: matsalsbord m 2 karmstolar, 11 stolar. Bordet med 5 st iläggskivor. Bordets mått: H. 78 cm. Total längd 314 cm. B. 130 cm.
490-085Vitrinskåp. 1920-tal/30-tal. H. 157 cm. B. 124 cm. Djup 50 cm.
490-086BROSCH med 2 pärlor 18K. Bruttovikt 10,2 gram.
490-087CAMÉHÄNGE/BROSCH 18K. Bruttovikt 12,9 gram.
490-088HÄNGE med sten 18K. Bruttovikt 5,2 gram.
490-089HALSKEDJA 18K. L 46 cm. Bruttovikt 3,4 gram.
490-090DUBBELRADIG PÄRLCOLLIER med guldlås pärla, diamanter.
490-091KAFFESKEDAR 12 st modell Rosen. Kontr.S. Vikt 140 gram.
490-092ARMBAND. Kontr.S.
490-093MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 15 cm.
490-094MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 16,5 cm.
490-095MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 14,5 cm.
490-096MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 11,5 cm.
490-097MJ HÛMMEL, Goebel. Figuriner, 3 st. H 9 cm. 10 cm. resp. 11 cm.
490-098LARS NORRMAN. Oljemålning. Pannå, 15 x 26,5 cm.
490-099LARS NORRMAN. Oljemålning. Pannå. 18 x 30 cm.
490-100MADELEINE PYK. Grafiskt blad. Signerad: M. Pyk. 1159/5000. Tavlans mått: 74 x 58 cm.
490-101LJUSLAMPETTER, 1 par. Gust.stil. H. 44 cm.
490-102FAT, ovala m driven kantdekor. GAB, A 9 samt X 8. Kontr.S. Vikt 732 gram. L. 31 cm.
490-103CARL AUGUST FAHLGREN. Oljemålning. Signerad: C A Fahlgren 1874 Blidö. Duk 30,5 x 51 cm.
490-104ROBERT THEGERSTRÖM. Oljemålning. Duk. 33 x 40 cm.
490-105KOSTER, RÖRSTRAND. Skärbräda/Uppläggningsfat. L. 28 cm.
490-106WILLIAM I KING. Oljemålning. England, 1800-tal. Duk. 61 x 91 cm.
490-107BERTIL VALLIEN, BODA TRÄ. Glasskulptur på träsockel. Brännstämplad: Boda trä, Bertil Wallien, made in Sweden. H. 28,5 cm.
490-108BLÅ ELD, RÖRSTRAND, HERTHA BENGTSSON. Tekoppar 4 st.
490-109BENGALI, RÖRSTRAND. Matservis 58 delar bestående av:
490-110INGEGERD SILOW. ERIC EWERS AB. Matta, Rölakan. 200 x 140 cm.
490-111BO FAJANS. Teservis, 23 delar. Bestående av tekanna, sockerskål, gräddkanna, 8 st tekoppar, 12 st assietter.
490-112HARALD SALOMON. RÖRSTRAND. Figurin. "Baliflickan". H. 25 cm.
490-113MATBORD ULFERTS M 4 STOLAR. Bordet med skador. Bordets mått: H. 74,5 cm. L. 135 cm. B. 85 cm. Skivornas längd 47 cm x 2 .
490-114PALL. Made in Sweden. 1900-talets mitt. H. 40 cm. L. 53 cm.
490-115HERMÉS PARIS. Scarves. 88 x 88 cm.
490-116HERMÉS PARIS. Scarves. 88 x 88 cm.
490-117SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 gymnastics.
490-118GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2006. Järnvägen 150 år. Vikt 12 gram.
490-119GULDTACKA. Fine Gold 10/199. 5 Dollar Stockholms blodbad 1520, ur serien Sveriges Kulturarv 2021. Vikt 2,5 gram.
490-120GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1997 Kalmarunionen. Vikt 5,8 gram.
490-121GULDMYNT. Russia 50 Roubles. Proof 999/1000. FIFA World Cup 2018. Vikt 7,78 gram.
490-122GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2003. Carl XVI Gustaf Sveriges konung i 30 år. Vikt 12 gram.
490-123MANSCHETTKNAPPAR 1 par. 18K. Vikt 5,6 gram.
490-124GULDMYNT. NZ 25 Dollars 2016. Proof 999/1000 Mickey The band concert No 0490. Vikt 1/4 OZ.
490-125GULDMYNT. Australia 100 Dollars Sydney Olympics Preparation Gold Proof 999/1000. Vikt 10 gram.
490-126GULDMYNT. Sverige 100 Euro 1996. Selma Lagerlöf Vikt 7,7 gram.
490-127GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2007. Carl von Linné 300 år. Vikt 12 gram.
490-128SÅSSLEV. "Franska Liljan". Kontr.S. Vikt 63 gram.
490-129TESKEDAR 12 st. "Snäckan". I5 (1863) Kontr.S. Vikt 239 gram.
490-130GUNNAR NYLUND. Rörstrand "Gäddkäftvas" H 18,5 cm.
490-131STIG LINDBERG. Studiohanden Fajans. L 32 cm.
490-132BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG. Miniatyrvas. H. 4,5 cm.
490-133MONICA BRATT, REIJMYRE. Vas. H. 29,5 cm.
490-134ERIK HÖGLUND, BODA. Skålar 2 st, vas. H. 9 cm, 13 cm. resp. 15 cm.
490-135BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG, Studiohanden. Miniatyrskål. H. 2,5 cm.
490-136BERTIL VALLIEN, BODA. Artist Collection. Vas/Flaska. H. 28 cm.
490-137BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden. Miniatyrskål. H. 3,5 cm. B. 8 cm.
490-138ARMBAND M 3 STENAR. 18K. L. 18 cm. Brutto vikt 36,4 gram.
490-139GULDMYNT. Austria. 8 Florins-20 Francs. 1892. Vikt 6,45 gram.
490-140ARMBAND. 18K. L. 20,5 cm. Vikt 27,1 gram.
490-141RING M STENAR. 18K. Brutto vikt 4,4 gram.
490-142HÄNGE M STENAR. 18K. L. 4 cm. Brutto vikt 4,6 gram.
490-143RING M STENAR. 18K. Brutto vikt 3,4 gram.
490-144ARMBAND BISMARCK. 18K. L. 19,5 cm. Vikt 20,5 gram.
490-145RING M STEN. 18K. Brutto vikt 3,7 gram.
490-146LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin "Adam". H 20,5 cm.
490-147LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 8,5 cm.
490-148MARI SIMMULSON. UE Skål märkt UE Sweden 4146 MS. L 28 cm.
490-149INGRID ATTERBERG. UE. Skål märkt UE 2128 ABG. L 24 cm.
490-150ARNE NORELL. SIROCCO. 1960/70-TAL. Fåtöljer, 1 par. Stomme i trä, sits, rygg o armstöd i skinn. Samt lösa sittplymåer i skinn, med slitage.
490-151IRIS RÖNNQVIST. Grafiskt blad. Signerad: Iris Rönnqvist, HC XV!!/XXIV. Tavlans mått: 47 x 40 cm.
490-152IRIS RÖNNQVIST. Grafiskt blad. Signerad: Iris Rönnqvist HC 72/75. Tavlans mått: 47 x 40 cm.
490-153IRIS RÖNNQVIST. Oljemålning. Signerad: Iris Rönnqvist -91. Duk. 99 x 88 cm.
490-154JACK SANGWILL. Grafiskt blad. Signerad Jack Sangwill, 374/390. Tavlans mått: 106 x 76 cm.
490-155GUCCI. Damarmbandsur. Urets diam. 2,5 cm. Med originalförpackning.
490-156LARS LARSSON. Skulptur, järn på träsockel. Stämpelsignerad: L. Larsson. H. 24 cm. L. 23 cm.
490-157MICHAEL ANDERSEN, CV KJAER. Vas m reliefdekor i form av elefanthuvuden. ett av öronen med skada. Stämplad: CVK Kjobenhavn. 1920-tal. H. 19 cm.
490-158JARDINIERE M GLASINSATS. Ställning i vitmetall. Jugend. H. 16 cm. L. 52 cm.
490-159STEIFF. PINGVIN. Etikettmärkt Peggy samt knapp Steiff. H. 8,5 cm.
490-160VETTE, trä. 1900-tal. H. 13 cm. L. 30 cm.
490-161HÄNGE, omgjord ring. 18K. Vikt 8,3 gram.
490-162GMUNDNER KERAMIK AUSTRIA. GK FINK. Figurin, keramik m järnspjut. h. 27,5 CM.
490-163MARI SIMMULSON, UPSALA EKEBY. 4587 Ägghöna. H. 21 cm.
490-164ARTHUR PERCY. GEFLE. Vas m silverinlägg. H. 20 cm.
490-165HANDDUKSVÄV till 6 st handdukar. 40 x 50 cm.
490-166HANDDUKAR 6 ST VARAV 2 ST FÅLLADE.
490-167SIMON GATE, ORREFORS. SALUT. Vitvinsglas 10 st.
490-168ARABIA. Blue bird Raija Uosikkinen. Tekoppar 3 st.
490-169LOMANOSOV. USSR, "Tsar bird". Tekoppar 8 st.
490-170CARL HARRY STÅLHANE. Askfat/skål. Signerad: Rörstrand CHS. H. 3 cm. Diam. 10,5 cm.
490-171IRMA YOURSTONE. Skål på fot, keramik. Signerad: 40/21 I.Y. H. 12,5 cm. Diam. 20 cm.
490-172GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Giraff, målat trä. H. 23 cm.
490-173GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Älg, get, målat trä. H. 15,5 cm. resp. 11 cm.
490-174GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Zebra, get, trä. Brukslitage. H. 11,5 cm.
490-175MARI SIMMULSON, UPSALA EKEBY. Figurin, keramik. H. 17,5 cm.
490-176GUNNAR BRUSEWITZ. Blandteknik. Signerad: Brusewitz, 15/11 -67, Hållvasnäs. Tavlans mått: 21 x 29 cm.
490-177HERRARMBANDSUR, 18K i uret. Chronographe Suisse, Anitmagnetic 17 Rubis. Urets diam. 7,5 cm.
490-178INFANTERIVÄRJA. 1899, officer.
490-179WALDEMARSUDDE, GUSTAVSBERG. Ytterfoder 2 st. H. 13 cm. resp. 16 cm.
490-180GUNILLA DOVSTEN. Keramikfågel på träsockel. Signerad: Gunilla Dovsten, Lindesberg 2010. H. 12 cm.
490-181ARABIA. Burkar 2 st. H. 7 cm. resp. 9 cm.
490-182AB LERINDUSTRI. vas, keramik. Signerad: PS ABL Nagg förekommer. H. 27 cm.
490-183ÄGGKOPPAR 6 st. FIGURIN. USSR. H. 8 cm. resp. 12 cm.
490-184LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 9 cm.
490-185LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 12 cm.
490-186LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 12,5 cm.
490-187LISA LARSON, RÖRSTRAND. Tomteljusstake. H. 13 cm.
490-188LISA LARSON, RÖRSTRAND. Tomteljusstake. H. 13 cm.
490-189GUN HAGLUND. Keramikfigur på träplatta. "Barnabas, tröstaren". Signerad: Gun Haglund 2007. H. 18 cm.
490-190BO FAJANS. Vas. Signerad: 3221/32, Bo Fajans. H. 17,5 cm.
490-191RÖRSTRAND. Numrerade: 1-14. ÄGGKOPPAR 14 ST.
490-192LEKSAK. "Lilla My". 1960-tal. Atelier Fauni, Finland. Osignerad. En skosula saknas, "knappar" rygg saknas. H. 9,5 cm
490-193VÄSKA. Svenskt hantverk. Skinn med jobstyg. H. 25 cm. (Utan handtag). B. 29 cm.
490-194LÖPARE, hellinne. "Rönnbärsslinga". Design: Gocken Jobs. 38 x 150 cm.
490-195LOTUS, RÖRSTRAND. Tallrikar, djupa, 6 st. Diam. 24 cm.
490-196STEKFAT. QIANLONG. Liten nagg på baksidan av fatet. L. 26 cm. B. 35 cm.
490-197YTTERFODER. England. "Delph" Staffordshire. Med krackeleringar. 1900-talets första hälft. H. 19 cm.
490-198KATARINA HÅRD. Tavla blandteknik. "Fruktfat", novmeber 2019. Tavlans mått: 20 x 20 cm.
490-199CAMILLA PYK. Tavla, blandteknik. "Vovven". Signerad: C. Pyk. Tavlans mått: 30,5 cm x 29,5 cm.
490-200MARIE VASSILIEFF 1931. Oljemålning. Torrspricka i målningen. Text på baksidan: Portrait of one Parisienne, Marie Vassilieff, 162 .. de Montparnasse. Pannå. 59 x 48 cm.
490-201KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad. "Nirakblomster II". Signerad: K. A. Pehrson 448/500. 31 x 22,5 cm.
490-202HERMÉS PARIS, "Les Rubans du cheval". Scarves. Faubourg Saint Honoré 88 x 88 cm.
490-203HERMÉS PARIS, " Parures des Sables". Scarves. 88 x 88 cm.
490-204BORDSFOTOGENLAMPA. H 50 cm inkl röret.
490-205MINIATYRTAVLOR 2 st. 1800-tal. Bildmått 9,5 x 7,5 cm.
490-206PUDERDOSA. Silver RS 900, spegel och monogram. Ståmplad 53H. 9 x 8 cm
490-207PUDERDOSA. Silver RS 900, monogram (liten buckla). Ståmplad 24H. 9 x 8 cm
490-208KANDELABER, 1800-tal ljusarmar, förgylld brons. H 47 cm.
490-209ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Figurin, märkt Ulrica H.V. H 12 cm.
490-210HÄNKELVASER 1 par, metall. H inkl träsockel 15 cm.
490-211JARIDINIERE 800 SILVER MED SLIPAD GLASINSATS. Med gravyr: 1872-1897. H. 19 cm. B. 50 cm. Vikt 1.003 gram.
490-212LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. T. Eldh. Brutto vikt 390 gram. H. 19 cm.
490-213VAS M GLASINSATS. Ryska silverstämplar.H. 9 cm. Vikt 55 gram.
490-214BÄGARE. 830 S. H. 7,5 cm. Vikt 98 gram.
490-215DOSA, 830 silver. Vikt 46 gram.
490-216SVEN PALMQVIST, ORREFORS. "Kantara". Skål med veckad kant. H. 8 cm. B. 19 cm.
490-217BÖHMISK KRISTALL. Vas. Rött överfång, slipad dekor. H. 20 cm.
490-218BÖHMISK KRISTALL. Vinglas, 6 st. Olikfärgade kupor, slipad dekor. H. 20 cm.
490-219BÖHMISK KRISTALL. "Glasägg". Rött överfång, slipad dekor. H. 16 cm.
490-220MINIATYRMÅLNING. 1800-tal. H. 11 cm. B. 8 cm.
490-221MINIATYRMÅLNINGAR 2 ST. 1800-tal. H. 7 cm. resp. 8,5 cm.
490-222LJUSSTAKE 1800-tal, tenn GWL Örebro H10 (Gustaf Willhelm Lindberg) H 22,5 cm.
490-223SKÅL MED HÄNKEL. 1800-tal, ryssland silver 875. Vikt 325 gram.
490-224LARS NORRMAN. Oljemålning sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans mått 75 x 93 cm.
490-225MOA RUDEBERT, SVALBO. Keramikäpplen 2 st. H 13 resp 10 cm.
490-226STOLAR 6 st, björk Biedermeier.
490-227KARMSTOL, bemålad Biedermeier.
490-228CARL MALMSTEN. Fåtölj "Farmor" lös nackkudde. Normalt brukslitage.
490-229CARL MALMSTEN. Fåtölj "Farmor" lös nackkudde. Normalt brukslitage.
490-230KARMSTOLAR 4 st,. Gustavianska.
490-231PIEDESTAL, trä. Bruksslitage. H 120 cm.
490-232TAKARMARTUR. Jugend, mässing
490-233STOLAR 1 par, rotting. H 104 cm. Sitthöjd 30 cm.
490-234CARL MALMSTEN Stolab. "Lilla Åland" 4 st
490-235PALL. Stolab.
490-236KARL-AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K-A Pehrson 86, 230/385. Tavlans mått 77 x 65 cm.
490-237KARL-AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K-A Pehrson 84, 236/385. Tavlans mått 84,5 x 70 cm.
490-238BENGT LINDSTRÖM. Grafiskt blad sign Bengt Lindström 134/150. Tavlans mått 90,5 x 68 cm.
490-239ROSENHOLM. Bestickuppsättning 47 delar. Matgafflar 12 st. Matknivar 12 st. Matskedar 13 st. Plockgafflar 2+8 st. Bruttovikt 1.939 gram.
490-240ROSENHOLM. Tårtspade och teskedar 12 st. Vikt 937 gram.
490-241ROSENHOLM. Moccaskedar 13 st. Vikt 163 gram.
490-242LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 12 cm.
490-243LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 6 cm.
490-244LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 7 cm.
490-245TRÄSOLDAT. Made in Danmark. H 39 cm.
490-246KAJ BOJESEN. Lunnafågel bemålat trä. H 19,5 cm.
490-247KAKBURK. Aktiebolaget Örebro Kexfabrik. Brukslitage. H 24 cm. 23 x 21,5 cm.
490-248STIG LINDBERG. Studiohanden. Skål, krackelerad. H 9 cm.
490-249STIG LINDBERG. Fat. Gustavsberg Studiohanden fajans. L 30 cm.
490-250LISA LARSON. Gustavsberg "Lilla skansen 5". H 6 cm. L 16 cm.
490-251LJUSKRONA M 10 LJUSARMAR. 1900-talets första hälft. H. 120 cm. Diam. 60 cm.
490-252BÄGARE. GAB. Kontr.S. Vikt 198 gram.
490-253KÅSA. IBM Johan Bergman 1788-1808 (1838) med lagning. Kontr.S. H. 6 cm. L. 12,5 cm.
490-254LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin "Emma". H. 16 cm.
490-255CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Minityrskål. H. 3 cm. Diam. 8,5 cm.
490-256UPSALA EKEBY KARLSKRONA. "Alfa". Vas. H. 20 cm.
490-257STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden. Spegelram/uppläggningsfat. L. 33 cm. B. 26,5 cm.
490-258TRÄSOLDATER 2 ST. Made in Danmark. H 20 cm resp. 25 cm.
490-259BRIO. Träleksak. H. 19 cm. L. 25 cm.
490-260EKEBY. Vas, keramik. H. 18 cm.
490-261STIG LINDBERG. GUSTAVSBERG. Studiohanden. Fat. Fajans. L. 30 cm. B. 20 cm.
490-262BRIO. Träleksak. Brukslitage. H. 17 cm.
490-263BRIO. Träleksaker, 2 st.
490-264MUGG. Kontr.S. W Lyon, Göteborg 1849. H. 6,5 cm.
490-265GULDMYNT. Sverige 20 krona 1902. Vikt 8,96 gram.
490-266GULDMYNT 10 Reais Brasil. Rio 2006. Vikt 4,4 gram.
490-267GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1998. Sveriges Konung i 25 år. Vikt 5,8 gram.
490-268GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Nobelprisets Hundraårsjubileum 2001. Vikt 12 gram.
490-269MORMORSUR 14K. Diam 3 cm. Kronan ej i guld. Bruttovikt 28 gram.
490-270MYNTSET Sverige. Kungariket Sverige 24 mynt á 27 gram.
490-271RÖLAKAN. "Sparreholm". Matta. 240 x 170 cm.
490-272SILKEMATTA, handknuten. 103 x 70 cm.
490-273LENNART SAND. Oljemålning. Signerad: L. Sand, -96. Duk. Tavlans mått: 75 x 101 cm.
490-274BÖRGE MOGENSEN. "J 39". Möbler by F.D.B. Stolar 4 st. Björk med snörad sits.
490-275ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Serveringskanna. H. 27 cm.
490-276KARL EHNS. Papegoja. H. 37 cm.
490-277KARL EHNS. Papegoja. H. 34 cm.
490-278LENNART JIRLOW. Akvarell. Signerad: L. Jirlox. Tavlans mått: 30 x 36 cm.
490-279RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Ragnar Lindén 1980. Pannå. 17,5 x 22 cm.
490-280RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Ragnar Lindén 1986. Pannå. 20 x 32 cm.
490-281MADELEINE PYK. Oljemålning. Signerad: Nice, Påsk, 1989, M Pyk. Duk. 97 x 55 cm.
490-282HERMÉS. " Les Cavaliers D ór. Scarves. 88 x 88 cm.
490-283HERMÉS. "Les Folies du Ciel". Scarves. 88 x 88 cm.
490-284TISSOT. Damarmbandsur, guld i uret. Med gravyr. Uret diameter: 2,5 cm.
490-285CERTINA. Damarmbandsur, 14K i uret, 18K i bandet. Urets diam. 1,5 cm. Brutto vikt 17,2 gram.
490-286ORION. Fickur, 800 silver. Uret diam. 5 cm. Fickurskedja.
490-287CARLI BAUER. Vienna Kunst. Figurin, keramik. H. 18,5 cm.
490-288ZEBRA Upsala Ekeby. Kaffekoppar 6 st.
490-289LISA LARSON. K-Studion Gustavsberg 94. Figurin. H 10 cm.
490-290EMIL LINDGREN. Oljemålning sign Emil Lindgren 1914, Grisslehamn. Duk. Tavlans mått 99 x 130 cm.
490-291GEORGES HAQUETTE. Oljemålning sign G. Haquette. Duk krackelerad. Tavlans mått 106 x 77 cm.
490-292LISA LARSON. Gustavsberg. H 10 cm.
490-293ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Vas 1/1016. H 12 cm.
490-294DOSA. Silver. H 3,5 cm.
490-295ALP AB Lidköpings Porslinsfabrik "Kaskad" Vaser 2+1 H 19+19+10 cm. En invändig nålspricka.
490-296GAMA. Leksaksbil Opel. Made in Western Germany. L 20 cm.
490-297VÄGGPENDYL. Förgylld märkt LJ. Sandberg Stockholm. Något färgbortfall. L 64 cm.
490-298GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Gustav III 1792-1992. Vikt 5,8 gram.
490-299SOVEREIGNSET 1919 Australia 3 st. Vikt á 7,88 gram (23,64 gram)
490-300GULDMYNT Proof 999/1000. Niue 250 Dollar. Mickey Mouse The band concert. No 166/500. Vikt 1 Troy oz
490-301RAGNAR LINDÉN. Oljemålning sign Lindén 56. Pannå. Tavlans mått 63 x 32,5 cm.
490-302LISA LARSON. Gustavsberg. Vas. H 8,5 cm.
490-303HENRIK ALLERT, RÖRSTRAND. Figurin, pudel, stengods. H. 11,5 cm.
490-304PRISMAFLASKA, tenn 1700/1800-tal. Dekor av figurer och bladverk. Ringhänkel. H. 21 cm.
490-305METALLSLÖJDEN GUSUM. Kandelaber, 7-arm, mässing 1980 nr 500. H 23,5 cm.
490-306GUNNAR CYRÉN, Orrefors. "Sofiero". Vas. H 25 cm.
490-307ANNA-LISA THOMSON, Ekeby. Keramikfat, 26,5 x 26,5 cm.
490-308MILAN VOBRUBA, Gusum. Vas sign M Vobruba 08 Gusum. H 19,5, cm.
490-309BISONOXE, mässing. H 14,5 cm. L 23 cm.
490-310BORDSLAMPA, Jugend med hamrad kopparfot. Märk LVII. H inkl skärm 47 cm.
490-311BORDSUR, mässing. 1920/30-tal. H 27,5 cm.
490-312GUNNAR CYRÉN, Orrefors. Skål märkt Orrefors 4125-130. H 13,5 cm. Diam 23 cm.
490-313"JULOTTESTAKE" 1 par. Modell efter kyrkbänksstake från Järvsö kyrka. H 58 cm.
490-314KANNA. H 32,5 cm.
490-315TOMTETERRIN. H 16 cm.
490-316ILSE CLAESSON. Rörstrand. Kanna H 21 cm. Hänkelvas H 15 cm.
490-317ILSE CLAESSON. Rörstrand. Kannor 2 st H 21 cm.
490-318MATTA, handknuten Saruk Iran 122 x 60 cm.
490-319VITRINSKÅP, ek. Med belysning. H. 204 cm. B. 44 cm. Djup 40 cm.
490-320VITRINSKÅP, ek. Med belysning. H. 204 cm. B. 44 cm. Djup 40 cm.
490-321CARL MALMSTEN, "Undantaget", 1900-talets andra hälft. 2-delat skåp fanérat. Överdelen med vitrindörrar, Hyllplan i glas. H. 178 cm. B. 96 cm. Djup 37 cm.
490-322MATTA, handknuten Saruk. Mått: 115 x 60 cm.
490-323MATTA, handknuten. Nahavand. Mått: 128 x 85 cm.
490-324MON AMIE, Rörstrand design Marianne Westman, muggar 4 st.
490-325PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Skål H 8,5 cm. Diam 17,5 cm.
490-326PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Fat med kant. L 32 cm. B 22,5 cm.
490-327PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Salt, socker & pepparströare. H 19, 5 resp 10,5 cm.
490-328YESSO, Gustafsberg. Kaffeservis 1908-1930. Kaffekoppar 21 st och assietter 21 st.
490-329BRITT-LOUISE SUNDELL, Gustavsberg. Vas. H 24,5 cm.
490-330BROSCH med pärla 18K. Bruttovikt 2,6 gram.
490-331CERTINA. Damarmbandsur 18K. Längd 15 cm. Bruttovikt 24,4 gram.
490-332ARMBAND x-länk med stav. Kontr.S. L 18,5 cm.
490-333BROSCH Onyxcamé med 835 silver och markasiter.
490-334MATS JONASSON, Målerås. Vas underfång. Märkt Mats Jonasson Målerås Unik 2009:7 Mats Jonasson. H 22 cm.
490-335BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Båt på träställning. Signerad kosta Boda B.Vallien. Båtens längd 19 cm.
490-336ALMEDAHLS HELLINNE.Draken Damast. Duk 130 x 150 cm och 6 st servetter. Monogram.
490-337JULLJUSSTAKE, Kandelaber, Philips, mässing: H 43 cm.
490-338CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Vas, keramik. H. 14,5 cm.
490-339JUNGHANS. Väggur, dekor "Picknick" Marianne Westman. Brukslitage. Diam. 26 cm.
490-340INGEBORG LUNDIN, ORREFORS. Vas, Ariel. Signerad: Orrefors, Ariel nr. 633. B. Ingeborg Lundin. Gravyr på undersidans kant. H. 15,5 cm.
490-341PLÅTBIL, 1930-tal. LITOGRAFERAD. Duesenberg. Paya Spain. L. 48 cm.
490-342BOKSTÖD, 1 par. H. 20,5 cm. L. 20,5 cm.
490-343KERSTIN LUNDBERG-STENMAN. Oljemålning. Signerad: Kerstin Lundberg-Stenman 1971. Pannå. 74 x 62,5 cm.
490-344STIG GHYLFE. Emaljmålning. A tergo Stig Ghylfe. Tavlans mått: 54 x 62 cm.
490-345HÄNGHÖRNSKÅP, ALLMOGE. Hälsingland, Forsa. 1800-tal. H. 98 cm. B. 79 cm. Djup 53 cm.
490-346FILMAFFISCH. Elvis Presley. Hawiian paradise. Mått: 104 x 71 cm.
490-347CARL KÖHLER. Oljemålning. Signerad: C. Köh. Duk. Tavlans mått: 67,5 x 52,5 cm.
490-348ORREFORS, INTERMEZZO. Design: Erika Lagerbielke. Skål på fot. H. 20 cm. Diam. 23 cm.
490-349ORREFORS, INTERMEZZO. Design: Erika Lagerbielke. Rödvinsglas 4 st, vitvinsglas 6 st, snapsglas 4 st.
490-350ULRICA HYDMAN VALLIEN, KOSTA BODA. Vas, skål. H. 20 cm. resp. 14 cm.
490-351RÖRSTRAND, RULLAN. Kavel.
490-352HALSBAND 18K vg. L 41 cm. Vikt 5,1 gram.
490-353ARMBAND 18K. L 19 cm. 7,3 gram.
490-354RING med diamanter 0,35ct 18K. Bruttovikt 4,6 gram.
490-355ÖRHÄNGEN 1 par med små diamanter 18K. Bruttovikt 3,2 gram.
490-356HALSBAND med pärlor 18K. L 45 cm. Bruttovikt 4,6 gram.
490-357ARMBAND 18K. L 19 cm. Vikt 2,3 gram.
490-358HALSBAND 18K. L 39 cm. Vikt 3,9 gram.
490-359HALSBAND 18K. vg. L 41 cm. Vikt 3 gram.
490-360RING med diamanter 18K vg. Bruttovikt 3,5 gram.
490-361HÄNGE med pärla och diamant 18K. Bruttovikt 2,1 gram.
490-362ÖRHÄNGEN 1 par med små diamanter 18K. Vikt 2,2 gram.
490-363HALSBAND 18K. L 44 cm. Vikt 2,5 gram.
490-364PÄRLCOLLIER, doserad, med silverlås. L 55 cm.
490-365PÄRLCOLLIER med silverlås. L 80 cm.
490-366ANNE NILSSON, Orrefors. "Celeste". Ljusstakar 1 par. H 37 cm.
490-367CAPE Busnel stl 38.
490-368YTTERFODER. H 17,5 cm. L 42 cm.
490-369YTTERFODER. H 20 cm. L 44 cm.
490-370YTTERFODER 1 par. "De kungliga slotten" H 14 cm.
490-371ROSENTHAL, Classic Rose Collection. Tekoppar 6 st. Assietter 8 st. Gräddkanna.
490-372ROSENTHAL, Classic Rose Collection. Mockakoppar 10 st.
490-373METALLSLÖJDEN GUSUM. Ljusstake 3-armad, mässing. H. 24 cm.
490-374MILAN VOBRUBA, Gusum. Skål. Signerad: M. Vobruba 06 Gusum. H. 9 cm. Diam. 26 cm.
490-375ULF JOHANSSON, Sjöhyttan. Glasskulptur. H. 25,5 cm.
490-376CARLOS R. PEBAQUÉ, Gullaskruf. Glasskulptur. Signerad: Carlos R Pebaqué Gullaskruf 2010 Sweden, CT Unik. H. 22 cm.
490-377ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda. Vas. Blästrad/målad. Signerad: Kosta Boda Unik, 310880339, Ulrica H.V. H. 21 cm.
490-378DUK. Märkt: L 1990. L. 354 cm. B. 120 cm.
490-379GÖRAN WÄRFF, Kosta Boda. Vas sign 237033 Kosta Boda 200 Göran Wärff. H 20 cm.
490-380METALLSLÖJDEN GUSUM. Golvljusstake 7-armad, mässing märkt JK 1995 253 Metallslöjden Gusum. Foten har missfärgning. H 113 cm. B 50 cm.
490-381YNGVAR SANDSTRÖM. "Tokyo", Triva-serien. Bänk, ek. NK´s Verkstäder Nyköping design NK made in Sweden, 55. H 35 cm. L 140 cm. B 42 cm.
490-382TRÄSTEGE. Bruksslitage. H 187 cm.
490-383TRÄSTEGE. Bruksslitage. H 140 cm.
490-384FRANS TIMÉN. Oljemålning. Sign: F Timén. Duk. Tavlans mått 40 x 50 cm.
490-385FERDINAND BOBERG. Akvarell. Sign: Boberg Stockholm A tergo Riddarholmskyrkans kapell. Tavlans mått 40 x 33 cm.
490-386INGEGERD BESKOW. Akvarell sign: Ingegerd Beskow. Stockholmsmotiv. Tavlans mått 52,5 x 66 cm.
490-387VÄGGPENDYL, Gustaviansk. Urtavlan märkt Beurling Stockholm. Per Henrik Beurling (1758-1806). L 92 cm. B 50 cm. Urtavlan något krackelerad och mindre förgyllningsskador.
490-388VILSTOL, TORD BJÖRKLUND, IKEA. 1900-talets andra hälft. Skinn/tyg klädsel, stålstomme. Normalt brukslitage.
490-389BORDSLAMPA med tre ljushållare, engelsk stil. En av plasthållarna sprucken. H. 51 cm.
490-390MATTA, handknuten. Ghom. Mått: 219 x 140 cm.
490-391PLÅTBURK. Pix Aktiebolaget Gefle. H. 23 cm.
490-392LISA LARSON. Ljusstake. Signerad: Lisa L -97. H. 6 cm.
490-393FIGURIN. H. 13,5 cm.
490-394STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden, fajans. Skålfat. Smärre brukslitage. L. 18 cm.
490-395ZEBRA, FORMGIVEN AV EUGEN TROST, GEFLE. Tekoppar 7 st. 5 extra fat. Omärkta.
490-396OSTINDIA, RÖRSTRAND. Terrin m lock. H. 21 cm. L. 30 cm.
490-397OSTINDIA, RÖRSTRAND. Skål. H. 9,5 cm. Diam. 23,5 cm.
490-398GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Selma Lagerlöf 1858-1940. 2008. Vikt 10,8 gram.
490-399GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Drottning Silvia 1993. Vikt 5,8 gram. Silvermynt 200 kr Drottning Silvia.
490-400GULDMYNT 10 Dollars Niue 2020, 999/1000. Vikt 7,78 gram.
490-401OLYMPIC WINTER GAMES TORINO 2006. Silvermynt 16 st.
490-402GULDMYNT. Sverige 4000 kr. Victoria och Daniel. Vikt 10,8 gram.
490-403GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Dag Hammarskjöld 2005. Vikt 12 gram.
490-404BUDDHA. Bemålad trä i schatull. H inkl sockel 31 cm.
490-405LARS NORRMAN. Oljemålning sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans mått 34 x 36 cm.
490-406LARS NORRMAN. Oljemålning osignerad. Pannå. Tavlans mått 34 x 36 cm.
490-407BERTIL VALLIEN., Kosta Boda. Skulptur/Båt. Lim Ed. 7171001 B Vallien Kosta Boda. Liten nagg. Båtens längd 25 cm.
490-408HANS-OVE SANDEBERG, KOSTA. Bordslampa märkt Kosta HXBLA 76. Gråtonat glas med dekor av hästar. H. till lampsockel 27,5 cm.
490-409BENGT ORUP. Johansfors. Karaff. H 28 cm.
490-410PRINS EUGEN, GUSTAVSBERG. "Waldemarsudde. Ytterfoder. H 13 cm. Diam 25,5 cm.
490-411PENSELVAS. Ostindisk. H 27,5 cm.
490-412AB LERINDUSTRI. vas, keramik. Signerad: PS ABL. Två fotnaggar. H. 32 cm.
490-413GINO MANCA. Byst på träsockel, bemålad gips. H inkl sockel 30 cm.
490-414PRINS EUGEN, GUSTAVSBERG, "Waldemarsudde". Ytterfoder, 2 st. H 12,5 resp 15,5 cm.
490-415OLJEMÅLNING, en list saknas. Pannå. Tavlans mått 23,5 X 17 CM.
490-416TESKEDAR 12 st. Modell Olga. Kontr.S. Vikt 190 gram.
490-417VAS. Kontr.S. Gravyr på undersidan. H. 11,5 cm. Vikt 199 gram.
490-418YSTAD METALL. Ljusstakar 1 par mässing. H 23 cm.
490-419VAS. Ostindisk. H 20 cm.
490-420VAS. Ostindisk. H 12 cm.
490-421BERTIL VALLIEN. "Terra", Rörstrand. Vas, stengods. H. 15 cm.
490-422BERTIL VALLIEN. "Terra", Rörstrand. Vas, stengods. H 12,5 cm.
490-423TUNG CHIH (1862-1874) Skål på fot. H 8,5 cm.
490-424TUNG CHIH (1862-1874) Skål på fot. H 8,5 cm.
490-425MATDOSA. Antik, Ostindisk. H 7,5 cm. Diam 14,3 cm.
490-426ANNE NILSSON, Orrefors. Vas "Tivoli" H 22,5 cm.
490-427GUSTAVSBERG, "God Jul". Ljusstake 3-arm. H 23 cm.
490-428MILITÄRMÖSSA. HAB 1968 stl 58.
490-429KENTON EXCLUSIVE, Hatt Hildegard Lundh, Örebro. 58.
490-430STORMHATT. Etikett: Joh. Lindell.
490-431SAXLAMPA, teak 1950-tal.
490-432GÖRAN WÄRRF. Vas sign Kosta Wärrf 46456. H 19,5 cm.
490-433LEKSAKSBIL,, litograferad plåt L 28 cm.
490-434REKORD Tidningar 5 st 1958. Bruksslitage.
490-435MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby, Askfat 4156. 18 x 18 cm.
490-436LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. Björn ingår i serien Skansen. H. 10 cm.
490-437LISA LARSON, K-Studion Gustavsberg. Figurin. Afghan hunden ingår i serien Kennel. H. 15,5 cm.
490-438FILMISAR.
490-439THOMAS DAM, Danmark. Troll 5 st. H 25 - 7 cm.
490-440SPARBÖSSA Rörstrand H. 7 cm. Lockburk. H. 9 cm Diam. 11,5 cm.
490-441MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby. Hänkelvas. H 20 cm. Fat. Diam. 19,5 cm.
490-442SKULPTUR i form av ägg, mässing på träsockel. H. inkl sockel 11 cm.
490-443ARMBAND. Kontr.S. L 19,5 cm.
490-444OMEGA. Fickur med klockkedja, fickursskydd.
490-445LISA LARSON, Sweden. Figurin. H 8 cm.
490-446LEKSAKSBIL, litograferad plåt. L 7,5 cm.
490-447TRÄMÅTT. Daterat 1825. Renoverat. H 19,5 cm. B 20,5 cm. Dj 20,5 cm.
490-448LUMA, "Bukett". Ljusstake ,1900-talets andra hälft. H. 60 cm.
490-449FILMISAR.
490-450SCAHTULL med tandprover. ABSAF
490-451CERTINA NEWART. Herrarmbandsur guld i uret. Med gravyr. Bruttovikt 27,5 gram.
490-452EP-SKIVOR.
490-453EP-SKIVOR.
490-454EP-SKIVOR I album Rolling Stones mm
490-455BORDSLAMPA. Tiffanymodell. H 60 cm.
490-456MARIA LÖÖW. Tygrulle "Moment". 145 x 280 cm.
490-457RUNE RÅDSTEN. Oljemålning sign Rune Rådsten 1965 "Teater II" Fresterskor, beteendemönster. Duk. Tavlans mått 102 x 132 cm.
490-458RUNE RÅDSTEN. Oljemålning sign Rune Rådsten, "Idolen" Duk. Tavlans mått 82 x 102 cm.
490-459GUSTAVSBERG, ARENA. Design: Stig Lindberg. Mattallrikar 10 st, djupa tallrikar 10 st.
490-460GUSTAVSBERG, BLÅ BLOM. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 10 st, assietter 10 st.
490-461ARABIA, SAUNA. Design: Gunvor Olin-Grönqvist. Muggar 4 st.
490-462BODA. ERIK HÖGLUND. Osignerad. Vas. H. 27,5 cm.
490-463GUSTAVSBERG, PRUNUS. Design: Stig Lindberg. Kaffekoppar 2 st.
490-464GUSTAVSBERG, LISA LARSON. Lodjur. För NK i samarbete med Gustavsberg och WWF. Upplaga om 3000. H. 15 cm. L. 23 cm.
490-465GUSTAVSBERG, LISA LARSON. Säl. För NK i samarbete med Gustavsberg och WWF. Säl i upplaga om 2000. H. 12 cm. L. 18 cm.
490-466LONGINES. Herrarmbandsur. 1950-tal. Gravyr på baksidan, glaset med repor. Urets diameter 2,9 cm.
490-467POTTSKÅP. 1800-tal. Bruksslitage. H 82,5 cm. B 42 cm. Dj 32 cm.
490-468BOKSNURRA, engelsk stil, intarsia. Ovansidan något krackelerad i lacken. H. 78,5 cm. 47,5 x 47,5 cm.
490-469REIJMYRE. Glas 12 st. H 12 cm.
490-470REIJMYRE. Björn Trädgårdh. Vinglas 6 st.
490-471RÖRSTRAND, "Druva". Vas. Omkring år 1900. H. 20,5 cm.
490-472LOCKURNA, Delft RKO 4002 Do. H inkl lock 29 cm.
490-473TAKAMPEL, Empire. 1800-tal. Mittskål i patinerad metall, fyra stycken svängda ljusarmar, förgyllda beslag, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. H. 80 cm. Diameter 73 cm (inklusive ljusarmar)
490-474TAKAMPEL, alabaster. 1900-talets första hälft, 3 ljuspunkter. En missfärgning på insidan vid en av ljuskällorna. H 17 cm. Diam. 52,5 cm.
490-475RÖRSTRAND, "King". Smörask. H 7,5 cm. L 16,5 cm.
490-476UPSALA EKEBY KARLSKRONA. Smörask. H 6,5 cm. L 17 cm.
490-477SUPKALKAR 2 st. Emanuel Hultin, Sala 1823 och JF Ryberg, Stockholm. Kontr.S. H ca 12 cm.
490-478SUPKALK, 1864 (K5) Stockholm. Kontr.S. H 11,5 cm.
490-479MEISSEN. Ljusstakar, 1 par. H. 15 cm.
490-480TEDOSA. Ostindisk. 1800-tal. H. 18 cm.
490-481YTTERFODER, flintgods. Sarreguemines, Frankrike. Något krackelerad. Märkt: Brabant U&C, Sarreguemines. H. 18 cm. Diam. 20 cm.
490-482BO FAJANS. Kanna. H. 25 cm.
490-483HERMÉS. Scarves. "Parures Des Sables" Hermés-Paris. 80 x 80 cm.
490-484PLÅTBURK, litograferad. Pricks Fabriker Tierp. Normalt brukslitage. H. 13 cm. L. 24 cm.
490-485BORD MED GLASSKIVA , underrede i metall i form av ett löv. H. 44 cm. L. 121 cm. B. 75,5 cm.
490-486ARNE NORELL. Fåtöljer, 1 par. "Löven", 1960-tal. Teak. Brunt skinn, lös rygg- o sittplymå, knapphäftande. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 40 cm.
490-487ARNE NORELL. Fåtöljer, 1 par. "Löven", 1960-tal. Teak. Brunt skinn, solblekta, lös rygg- o sittplymå, knapphäftande. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 40 cm.
490-488TORJÖRN AFDAL, Haug Snekkeri A/S Norge 1960-tal. Soffbord "Bellis" H 51 cm. Diam 106 cm.
490-489UPSALA EKEBY, Ytterfoder märkt UE 1469. H 21 cm. Diam 23 cm.
490-490SKULTUNA No 52. Ljusstakar 1 par mässing. H 19 cm.
490-491LJUSSTAKE 3-armad, jugend, mässing. H 39,5 cm. 2 st ljushållare lösa.
490-492BARSTOLAR, traktorsäte, gjutjärn. 1 par.
490-493PALLAR 1 par Singer.
490-494TRÄDGÅRDSSET. Bord, 2 stolar, piedestal och kruka bemålad aluminium.
490-495BLOCK/TALJA. Allmoge. H 43 cm.
490-496TRÄTUNNA. Omkring sekelskiftet 1900. H 67 cm. Diam 43 cm.
490-497BARSTOL, Ombyggd Rottneros.
490-498FLÖTE/GLASKULA, blå. Diam. ca 29 cm.
490-499GULDMYNT. Sverige 2000 kr. 1999. Kung Carl XVI Gustaf och Kronprinsessan Victoria. Vikt 12 gram.
490-500GULDMYNT. Frankrike 50 Euro 2016. Mickey a travers Les Ages Nr 16/1000 Vikt 8,45 gram.
490-501KLAS ENGMAN. Oljemålning sign K Engman " Åkerbäcken" Pannå. Tavlans mått 52 x 60 cm.
490-502CARL MALMSTEN. Fåtölj modell Samsas. Sitthöjd ca 38 cm.
490-503CARL MALMSTEN. Fåtölj modell Samsas. Sitthöjd ca 38 cm.
490-504VILSTOL efter Le Corbusier "LC4". Svart skinn/kohud. En gummifot saknas. Etikettmärkt Made in Italy. Bruksslitage. Längd ca 160 cm.
490-505ÅMELLS MÖBEL. Matsalsbord m 3 iläggsskivor (Julita), 2 st karmstolar och 4 st stolar (Ludvig). Litet märke på bordet. Bordets längd 160 cm + (3 x 47 cm). Bredd 120 cm.
490-506GOLVLAMPA Aneta. Mässing. Maxhöjd 166 cm.
490-507GOLVLAMPA. Märkt: ASEA 41046. Litet hål i skärmen. H 144 cm.
490-508LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm.
490-509SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått: Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm.
490-510SOFFA, STOLAR 4 st. Gust.stil. Soffans längd 215 cm. Tyget med slitage.
490-511GOLVUR, fodral ek med intarsia. 1800-tal. L ca 228 cm.
490-512MÄRKLIN. Lok 5 st (884, 89028, 3087, 89005, CE800 E6302. Vagn 308
490-513MÄRKLIN. Lok 5 st ( 89005, D236 002, 89006, 89028, 3044. Vagn 599304
490-514MATTA, handknuten. Ispahan, signerad Sohl Abadi. Silkevarp. Mått: 165 x 111 cm.
490-515MATTA, handknuten. Old Afghan, yllevarp. Mått: 75 x 117 cm.
490-516MATTA, handknuten. Ardebil. Mått: 268 X 176 cm.
490-517MATTA, handknuten. Ispahan. Silkesvarp. Korkull. Mått: 188 x 108 cm.
490-518MATTA, handknuten. Mått: 215 x 300 cm.
490-519MATTA, handknuten. Mått: 210 x 300 cm.
490-520SKÄNK, 1800-talets andra hälft. H 99 cm. B 169 cm. Dj 53,5 cm.
490-521SKRIVBORD.SKRIVBORDSTOL. 1900-talets första hälft, Fläckar på ovansidan av skrivbordet. H 77 cm. L 142 cm. Dj 77 cm.
490-522FÖNSTERBORD med låda. Intarsia. Skivan med skador. 1900-tal. H 80,5 cm. L 97 cm. Dj 33,5 cm.
490-523LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm.
490-524LJUSKRONA med 4 ljusarmar. H 70 cm.
490-525MATSKEDAR, 2 st. Kontr. S. 1700/1800-tal.
490-526MATSKEDAR, 2 st. Kontr.S. 1800-tal.
490-527MATSKEDAR, 2 st. Kontr.S. L4 (1841) resp. P4 (1845).
490-528SKÅL PÅ FOT, Ostindisk. Antik. H 4,7 cm. Diam 10,7 cm.
490-529MOCKASERVIS, 3 delar. Kontr.S. Bestående av: Kanna, sockerskål, gräddkanna. Vikt 851 gram.
490-530MATTA, handknuten. Mått: 215 x 137 cm.
490-531MATTA, handknuten. Kashgai Figural (very old) sign Sirus Ghahraman. Mått: 180 x 128 cm.
490-532MATTA, handknuten. Mått: 150 x 100 cm.
490-533MATTA, handknuten. Bidjar. Mått:160 x 115 cm.
490-534MATTA, handknuten. Ispahan Figural. Silkesvarp. Korkull med silkesinlägg. Mått: 170 x 107 cm.
490-535MATTA, handknuten. Ispahan. Mått: 187 x 124 cm.
490-536CARL MALMSTEN. Soffa "Samsas". Etikettsignerad AB. O.H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden. Möbelkomponerad av Carl Malmsten. L ca 185 cm.
490-537SOFFA 2-sits, fåtölj. 1940-tal.
490-538GOLVUR. Urtavla märkt: Stiernsunds ur IG 565. H ca 210 cm.
490-539GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Regalskeppet Vasa 1990. Vikt 5,8 gram.
490-540JUBILEUMSMYNT. Sverige. 999/1000. 10-års Jubileumsmynt. Kronprinsessan Victorias och Prins Daniels bröllop 2010 19-06 2020. Upplaga 199. Vikt 7,78
490-541SUPKALKAR 2 st. J Lagerdahl, Eksjö 1817. Kontr.S. H 11 resp 10,5 cm.
490-542TUMLARE 4 st. Kontr.S. 1700/1800-tal. Diam ca 6 cm.
490-543SUPKALKAR 2 st. A Vernström, Eksjö 1812. H ca 11,5 cm.
490-544VAS. H 20,5 cm.
490-545BO FAJANS. Vas. H 17 cm.
490-546RÖRSTRAND. Vas. H. 15 cm.
490-547GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Vas m hänkel. H 23,5 cm.
490-548LILLEMOR MANNERHEIM, "Lilla hjärtat" samt "Mangania". Gefle. Vaser 2 st. H 18,5 resp 20 cm.
490-549GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Skål, harpälsglasyr. H 9 cm. Diam 12,5 cm.
490-550RÖRSTRAND, "Bimbo". Kaffekoppar, 3 st.
490-551BORDSTELEFON
490-552GUNNAR ANDER. Ystad Metall. Ljusstake 6-arm, smide. H 41 cm.
490-553LISA LARSON, "Varieté", Gustavsberg. Vas. H. 18 cm.
490-554SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminpappa, keramik, 1950-tal. H 6 cm.
490-555BORDSTELEFON.
490-556SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminmamma, keramik, 1950-tal. H 5,5 cm.
490-557GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Tekanna med underliggande varmvattenkanna, stengods. Märkt G.N. H. 21 cm.
490-558ORREFORS. Vinglas 6 st, skålar 2 st.
490-559VASER 2 st. Italy. H. 30 resp. 18 cm.
490-560STIG LINDBERG, Gustavsberg. Väggtavla, relief, stengods. 36,5 x 37 cm.
490-561NYBRO GLASBRUK. Skålar, 2 st. H 15,5 resp. 12 cm.
490-562ROSENTHAL. Figurin. H 12,5 cm.
490-563LISA LARSON, Gustavsberg. "Noshörning" ur serien "Jura". H. 10 cm. L 18 cm.
490-564KUDDAR, 5 st.
490-565DECO HÄLSINGBORG. Burk.
490-566STIG GHYLFE. Emaljmålning. Sign: Ghylfe. Tavlans mått 34 x 34 cm.
490-567ARABIA. "Sotka". Kaffekoppar, 5 st.
490-568ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Skål. H 15 cm. D 22 cm.
490-569LJUSSTAKAR 3-ARM, 1 par. Kontr.S. H. 17 cm. Bruttovikt 823 gram.
490-570MATS JONASSON. Serie: Masq. Ideo blå. Målerås. H 10,5 cm.
490-571TELEGRAFAPPARAT. H 36 cm. B 35 cm.
490-572GOEBEL. Figurin. H 10,5 cm.
490-573GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Vas. H 22,5 cm.
490-574CARL HARRY STÅLHANE, Rörstrand. Fat. H 4,5 cm. L 19,5 cm.
490-575STIG LINDBERG, "Reptil", Gustavsberg. Fat. H. 7 cm. L. 31,5 cm.
490-576WILHEM KÅGE. "Våga", Gustavsberg. Skål. H 10 cm. D 21,5 cm.
490-577INGRID ATTERBERG. "Negro" Uppsala Ekeby. H 18 cm.
490-578LISA LARSON. "Lotta" Gustavsberg. Figurin. H 17 cm.
490-579H.P. NELANDER ARBOGA 1829 - 1839. Tennstop. H 20 cm.
490-580SYTRÅDSMONTER, med trådrullar. J & P.COATS. H 24 cm. B 42 cm. D 40 cm.
490-581CARL-ARNE BREGER. Gustavsberg, Vattenkanna. Brukslitage. H 34 cm.
490-582ULLA VIOTTI. Keramikägg. Mindre glasyrskada. Sign: Ulla Viotti 1968. H 34 cm.
490-583LISA LARSON. "Emma" Gustavsberg. Figurin. H 16 cm.
490-584LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H 8,5 cm.
490-585ANZENGRUBER KERAMIK. Made in Austria. Figurin. H 21 cm.
490-586SKÅLLRIKAR 9 st, glas. H 8,5 cm.
490-587FIGURIN. H 15 cm.
490-588INGRID ATTERBERG, "Negro" Upsala Ekeby. Fat. L 27,5 cm.
490-589MARI SIMMULSON. Upsala Ekeby. Figurin, "Pojke på sköldpadda". H 25 cm.
490-590STIG LINDBERG, Gustavsberg. Studiohanden, fajans. Skål. H 8,5 cm. L 27 cm.
490-591TELL 3. Luftpistol.
490-592INGRID ATTERBERG, Upsala Ekeby, "Tri". Vas. Etikettmärkt H 22 cm.
490-593WILHEM KÅGE, "Surrea", Gustavsberg. Vas. Omärkt. H 23 cm.
490-594STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Adam" Kaffekoppar 6 st, 2 st med invändig missfärgning, kaffefat 4 st.
490-595STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Eva" Kaffekoppar 3 st, kaffefat 5 st.
490-596LOUISE ADELBORG, Rörstrand. "Blå National". Tekoppar 11 st.
490-597HERTHA BENGTSON, Rörstrand. "Blå Eld". Tekoppar 5 st, assietter 8 st.
490-598STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Adam". Tekoppar 3 st, tefat 1 st.
490-599STIG LINDBERG. Pottery, L,jungbergs textiltryck Floda Sweden. Tyg. L. 430 cm. B. 120 cm.
490-600STIG LINDBERG. Lustgården, Ljungbergs textiltryck Floda Sweden. Tyg, L. 980 cm. B. 160 cm.
490-601STIG LINDBERG. "Grazia Grande", Ljungbergs, printed in Sweden. Tyg, L 690 cm. B 120 cm.
490-602KUDDAR 2 st. Vävt kuddvar. Märkta 1924 samt 1926. 51 x 57 & 50 x 55 cm.
490-603KUDDAR 2 st. Broderade. Sekelskiftet 1900. 56 x 57 & 50 x 50 cm.
490-604ANITA NYLUND. Jie Gantofta. Sockerpullan. H 14,5cm.
490-605ANITA NYLUND. Jie Gantofta. "Söta Susies Syltbod". H 12 cm.
490-606RIPA. Samiskt hantverk. Märkt Korvi. H 6,5 cm.
490-607ARNE JONES. Numrerad 14/20. Sign A. Jones. Liggande figur. L inkl sockel 17 cm.
490-608MATSKEDAR. 5 + 1. 1800-tal. Kontr.S. Vikt 398 g.
490-609GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Vas. H 7,5 cm.
490-610MATTA RÖLAKAN. Berit Woelfer, sign BW. Mönster Floretta. Bruksslitage. 220 x 167 cm.
490-611GOTTFRID KALLSTENIUS. Oljemålning. Signerad G.K. Pannå 60 x 91 cm.
490-612223 av 228 reproduktioner av bröderna von Wright´s
490-613KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST. "Skrindan". OPE-möbler. Fåtöljer, 1 par. Mahogny, rygg och sits med lösa dynor. Normalt brukslitage.
490-614CARL FREDRIK FLODIN. Stolsmakare Stockholm 1776-95. Karmstol, gustaviansk. Etikettmärkt Flodin. Fast klädd rygg och sits, skuren dekor av humle, raka kannelerade ben med rosettanfanger. Senare klädel samt målning. Enl uppgift har stått på Näs Kungsgård.
490-615SKRIN med fack/lönnfack samt speglar. Omkring år 1900. H. 40 cm. B. 40 cm. Djup 30 cm.
490-616LJUSLAMPETTER, 1 par. Mässing. Metallslöjden Gusum. Daterad: 1974. H. 27 cm.
490-617IMARI, 1800-tal. Vas. H. 22 cm.
490-618KUDDAR 2 st. 32 x 29 cm.
490-619FÅTÖLJER 1 par, nyrokokostil, 1900-tal. Sitthöjd ca 37 cm.
490-620MATBORD m klaffar, bok. STOLAB 2004. H 75 cm. L 120,5 cm. + 59 cm + 59 cm. B 90 cm.
490-621BYRÅ 3-lådig, sekelskiftet 1900. Solblekt och torrsprickor. H 78 cm. L 111 cm. Dj 57 cm.
490-622WESTBERGS MÖBLER, Tranås. Bord bla teak, klaffar 1950/60-tal Vattenringar på skivan. H 58,5 cm. L 90 cm+ 30 cm + 30 cm. Dj 52 cm.
490-623SCHATULLSKÅP med invändiga lådor. Rikt skuren. H 49 cm. L 135 cm. Dj 48 cm.
490-624SPEGEL gjutjärn. H 101 cm. L 143 cm.
490-625HÖGSKÅP ALLMOGE. H 179 cm. B 129 cm. Dj 55,5 cm.
490-626SOFFBORD märkt J.O. Svensson Snickeri Billdal. Solblekt. H 54,5 cm. 120 x 80 cm.
490-627BYRÅ med intarsia , bonad björk och spegel. Funkis. H 70,5 cm. L 92 cm. DJ 45,5 cm. Spegelns mått H 91 cm. B 45,5 cm.
490-628VÄGGHYLLA med 3 hyllplan. L 78 cm. Dj 20 cm.
490-629SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminfigur, keramik, 1950-tal. Något krackelerad. H 5 cm.
490-630SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Snusmumriken, keramik, 1950-tal. H 6,5 cm.
490-631HÄNGFOTOGENLAMPA, Majolika. B 60 cm.
490-632LJUSKRONA med 10 ljusarmar. H. 95 cm. Diam. 65 cm.
490-633LINNEDUK. "Myrten". Design: Marianne Nilson. Almedahls. 130 x180 cm.
490-634LAURI AHLGREN. Grafiskt blad sign Ahlgren 1971, 38/40. Tavlans mått 660x 50,5 cm.