Utrop | Beskrivning |
490-001 | VICKE LINDSTRAND vas, Uppsala Ekeby. 1900-talets första hälft. H 18 cm. |
490-002 | PETER HERMANSSON. Skulptur, graal. Sign Peter Hermansson Boda 2014. H 22,5 cm. |
490-003 | JAN-ERIK RITZMAN. Vas, glas.Sign JE Ritzman Transjö 94. H 20,5 cm. |
490-004 | ORREFORS. "Clown". Snapsglas 2 st. Design Anne Nilsson. H. 19 cm. |
490-005 | KJELL ENGMAN. Konstglas. Kosta Boda. Nerikes Allehanda 150 år 1993. 05729 Ateljé 700 Kjell Engman. H 21 cm. |
490-006 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Konstglas Kosta Boda Ulrica HV 99105. H 22,5 cm. |
490-007 | MUSSELMALET, Royal Copenhagen. Moccakoppar 12 st. 1038. |
490-008 | MUSSELMALET, Royal Copenhagen. Tekanna 684. Nagg på undersidan av locket. |
490-009 | MUSSELMALET. Helblond sockerskål 1112 och gräddkanna 1031. Royal Copenhagen |
490-010 | MUSSELMALET. Såssnipa 200. Royal Copenhagen |
490-011 | MUSSELMALET. Förrättstallrikar 12 st 178. Diam 21 cm. Royal Copenhagen |
490-012 | MUSSELMALET. Salt och pepparströare 467 och 480. Fat 1115. Royal Copenhagen |
490-013 | BERTIL VALLIEN. Skål, B Vallien Boda Artist col. 98014. H 21,5 cm. |
490-014 | MUSSELMALET. Skål 8. Helblond Royal Copenhagen |
490-015 | KJELL ENGMAN. Skål K Engman Kosta Boda. H 18,5 cm. Diam 28 cm. |
490-016 | MUSSELMALET. Mattallrikar 7 st 175. Diam 25,5 cm. Royal Copenhagen |
490-017 | MAJA, Orrefors 7 st glas, kanna och karaff. |
490-018 | BLÅ MÅSEN B & G 45 delar Matservis bestående av: Mattallrikar 12. Djupa 12. Förrätt 12. Äggkoppar 4. Uppläggningsfat 2. Karotter 2. Såsskål. |
490-019 | BLÅ MÅSEN B & G. Kaffeserivs 26 delar bestående av: Kaffekoppar 12. Assietter 12. Sockerskål. Gräddkanna. Duk med kaffefläck. |
490-020 | BLÅ MÅSEN B & G. Moccakoppar 12. |
490-021 | BLÅ MÅSEN B & G. Kakfat och 12 st småfat. |
490-022 | BLÅ MÅSEN. B & G. Vas H 14 cm. Ljusstakar 1 par H 5 cm. |
490-023 | BLÅ MÅSEN B & G. Fat Diam 26 cm. Skål Diam 20 cm. |
490-024 | LALIQUE. Figurin etikettmärkt Cristal Lalique Paris. H23 cm |
490-025 | HELENA TYNELL "Solflaskan". Riihimäen Lasi OY. H 17,5 cm. |
490-026 | THOMAS HELLSTRÖM, Nittsjö figurin lergods. 1960-tal. H 19 cm. |
490-027 | MEISSEN. Ljusstakar 1 par. H 15 cm. |
490-028 | MUSSELMALET. Royal Copenhagen. Fat 1041. Diam 34 cm. |
490-029 | MUSSELMALET. Royal Copenhagen. Skål 1177. H 7,5 cm. L 15 cm. |
490-030 | HALSBAND 18K. L 43 cm. Vikt 27,1 gram. |
490-031 | RING MED DIAMANTER ct 0,66. 18K. Bruttovikt 6,3 gram. |
490-032 | RING MED STENAR. 18K. Bruttovikt 4 gram. |
490-033 | ARMBAND 18K. L ca 18,5 cm. Vikt 39,1 gram. |
490-034 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1996. Carl XVI Gustaf och silvermynt 200 kr 1996. |
490-035 | GULDMYNT. Sverige 5 krona 1881. Vikt 2,24 gram. |
490-036 | GULDMYNT. Sverige 10 krona 1873. Vikt 4,48 gram. |
490-037 | GULDMYNT. Sverige 20 krona 1873. Vikt 8,96 gram. |
490-038 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr Delaware 1988. |
490-039 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Drottning Silvia 1993. |
490-040 | SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 tennis. |
490-041 | SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 table tennis. |
490-042 | SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 aquatics. |
490-043 | SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 judo. |
490-044 | GULDMYNT Sverige och Norge 10 Francs/1 Carolin. Vikt ca 3 gram. |
490-045 | MYNTSET. Ryssland 25 Roubles (4) FIFA 2018 ,925 silver. |
490-046 | MYNTSET. Sverige Jubileum 2 kronor (5). Olika årtal. |
490-047 | MYNTSET. Sverige Jubileum 5 kronor (5). Olika årtal. |
490-048 | GULDMYNT. Proof 999/1000. Gibraltar. Diana 60. The English Rose 2021. Vikt 6,22 gram. |
490-049 | SILVERMYNT. 30 Dollars Australien Sydney 2000 Olympic Games. Vikt 1 kg. |
490-050 | GULDMYNT. Sverige 4000 kr 2010. Kronprinsessan Victoria o Prins Daniel. Vikt 10,8 gram. |
490-051 | FAT, BLÅ/VITT, OSTINDISKT. 1900-tal. Diam. 37 cm. |
490-052 | MATSKEDAR, 6 + 2 ST. Modell: Franska Liljan. Med gravyr. Kontr.S. Vikt 469 gram. |
490-053 | MATSKEDAR 6 ST. Modell: Olga. Kontr.S. Vikt 417 gram. |
490-054 | MATSKEDAR 2 ST. 1764 resp. 1766. Med monogram o vapensköld. |
490-055 | MATSKEDAR 6 ST. (Snarlika) Med gravyr. Kontr.S. Bl a 2 st 1700-tal. Vikt 375 gram. |
490-056 | KAFFEKANNA. O8 1940. Kontr.S. Vikt 545 gram. |
490-057 | BLÄCKHORN M STÄLLNING. Med gravyr. X 7 1924. Kontr.S. Vikt ca 450 gram. |
490-058 | KALLSKÅL/TERRIN. Driven o ciselerad dekor. I. Frisenberg, Lillehammer. Vikt 974 gram. |
490-059 | BÄGARE/VAS. Driven dekor. 830 S. I. Frisenberg, Lillehammer. H. 7 cm. Vikt 110 gram. |
490-060 | SKÅL, silver 835, importstämplar. Diam. 26,5 cm. Vikt 274 gram. |
490-061 | SOCKERRUSKA, PEPPARSTRÖARE 2 ST. 830 SILVER. H. 15 cm. resp. 8,5 cm. Vikt 304 gram. |
490-062 | BÄGARE. Henrik Nourin 1730-1774, Norrköping. Åldermansranka. Silver. H. 11 cm. |
490-063 | KJELL ENGMAN, Kosta Boda. GLASSKULPTUR I FORM AV ÖRN, Vägghängd. Signerad: Kosta Boda, K. Engman, 7090267. H. 13 cm. |
490-064 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skulptur, ansikte i blått glas. Osignerad. L. 7,5 cm. |
490-065 | PAUL HOFF, Gustavsberg. Figurin, Ejder. H. 10 cm. L. 20,5 cm. |
490-066 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda. Vas, Open Mind. H. 26,5 cm. |
490-067 | ORREFORS. Kristallvas. H. 23,5 cm. |
490-068 | HALSBAND, stelt. 925 Silver. |
490-069 | DIAMANTRING. 18K. Bruttovikt 3,7 gram. |
490-070 | ARMBAND M BERLOCK. X-LÄNK. 18K. Vikt. 16,5 gram. |
490-071 | LISA LARSON.' Gustavsberg. Figurin. H 7 cm. |
490-072 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin igelkott. H 11 cm. |
490-073 | KAJ BOJESEN. Skulpturer/figuriner, trä 1 par Otto. H 15 cm. |
490-074 | VÄGGSKULPTUR, Austria. Keramik. H 19 cm. |
490-075 | LISA LARSON. Mask/väggdekoration. Märkt Gustavsberg Sweden Afro Lisa L. H 28 cm. |
490-076 | KRYDDHYLLA. "Veranda" Gefle. 1900-talets mitt. H 39 cm. B 37,5 cm. Dj 20 cm. |
490-077 | KARAMELLFABRIKEN STANDARD NORRKÖPING. Plåtburk. H 17 cm. Diam 22 cm. |
490-078 | AB ÖREBRO KEXFABRIK. Plåtburk. Normalt bruksslitage. H 21 cm. B 15 cm. |
490-079 | BRANDBIL. Leksak. "Fire Dept. No12" Litograferad plåt. Japan. L 24 cm. |
490-080 | HÖGANÄS. Krus märkt Höganäs 5. H 41 cm. |
490-081 | MARI SIMMULSON. Figurin Topsy Upsala Ekeby. 6028 MS. H 17,5 cm. |
490-082 | BLOMSTÄLLNING 4-arm, gjutjärn. H 141 cm. |
490-083 | MATTA, handknuten. Normalt brukslitage. 355 x 285 cm. |
490-084 | MATSALSMÖBEL 14 delar. 1920/30-tal. Bestående av: matsalsbord m 2 karmstolar, 11 stolar. Bordet med 5 st iläggskivor. Bordets mått: H. 78 cm. Total längd 314 cm. B. 130 cm. |
490-085 | Vitrinskåp. 1920-tal/30-tal. H. 157 cm. B. 124 cm. Djup 50 cm. |
490-086 | BROSCH med 2 pärlor 18K. Bruttovikt 10,2 gram. |
490-087 | CAMÉHÄNGE/BROSCH 18K. Bruttovikt 12,9 gram. |
490-088 | HÄNGE med sten 18K. Bruttovikt 5,2 gram. |
490-089 | HALSKEDJA 18K. L 46 cm. Bruttovikt 3,4 gram. |
490-090 | DUBBELRADIG PÄRLCOLLIER med guldlås pärla, diamanter. |
490-091 | KAFFESKEDAR 12 st modell Rosen. Kontr.S. Vikt 140 gram. |
490-092 | ARMBAND. Kontr.S. |
490-093 | MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 15 cm. |
490-094 | MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 16,5 cm. |
490-095 | MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 14,5 cm. |
490-096 | MJ HÛMMEL, Goebel. Figurin. H 11,5 cm. |
490-097 | MJ HÛMMEL, Goebel. Figuriner, 3 st. H 9 cm. 10 cm. resp. 11 cm. |
490-098 | LARS NORRMAN. Oljemålning. Pannå, 15 x 26,5 cm. |
490-099 | LARS NORRMAN. Oljemålning. Pannå. 18 x 30 cm. |
490-100 | MADELEINE PYK. Grafiskt blad. Signerad: M. Pyk. 1159/5000. Tavlans mått: 74 x 58 cm. |
490-101 | LJUSLAMPETTER, 1 par. Gust.stil. H. 44 cm. |
490-102 | FAT, ovala m driven kantdekor. GAB, A 9 samt X 8. Kontr.S. Vikt 732 gram. L. 31 cm. |
490-103 | CARL AUGUST FAHLGREN. Oljemålning. Signerad: C A Fahlgren 1874 Blidö. Duk 30,5 x 51 cm. |
490-104 | ROBERT THEGERSTRÖM. Oljemålning. Duk. 33 x 40 cm. |
490-105 | KOSTER, RÖRSTRAND. Skärbräda/Uppläggningsfat. L. 28 cm. |
490-106 | WILLIAM I KING. Oljemålning. England, 1800-tal. Duk. 61 x 91 cm. |
490-107 | BERTIL VALLIEN, BODA TRÄ. Glasskulptur på träsockel. Brännstämplad: Boda trä, Bertil Wallien, made in Sweden. H. 28,5 cm. |
490-108 | BLÅ ELD, RÖRSTRAND, HERTHA BENGTSSON. Tekoppar 4 st. |
490-109 | BENGALI, RÖRSTRAND. Matservis 58 delar bestående av: |
490-110 | INGEGERD SILOW. ERIC EWERS AB. Matta, Rölakan. 200 x 140 cm. |
490-111 | BO FAJANS. Teservis, 23 delar. Bestående av tekanna, sockerskål, gräddkanna, 8 st tekoppar, 12 st assietter. |
490-112 | HARALD SALOMON. RÖRSTRAND. Figurin. "Baliflickan". H. 25 cm. |
490-113 | MATBORD ULFERTS M 4 STOLAR. Bordet med skador. Bordets mått: H. 74,5 cm. L. 135 cm. B. 85 cm. Skivornas längd 47 cm x 2 . |
490-114 | PALL. Made in Sweden. 1900-talets mitt. H. 40 cm. L. 53 cm. |
490-115 | HERMÉS PARIS. Scarves. 88 x 88 cm. |
490-116 | HERMÉS PARIS. Scarves. 88 x 88 cm. |
490-117 | SILVERMYNT. 1000 Yen. Tokyo Paralympic Games 2020 gymnastics. |
490-118 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2006. Järnvägen 150 år. Vikt 12 gram. |
490-119 | GULDTACKA. Fine Gold 10/199. 5 Dollar Stockholms blodbad 1520, ur serien Sveriges Kulturarv 2021. Vikt 2,5 gram. |
490-120 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1997 Kalmarunionen. Vikt 5,8 gram. |
490-121 | GULDMYNT. Russia 50 Roubles. Proof 999/1000. FIFA World Cup 2018. Vikt 7,78 gram. |
490-122 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2003. Carl XVI Gustaf Sveriges konung i 30 år. Vikt 12 gram. |
490-123 | MANSCHETTKNAPPAR 1 par. 18K. Vikt 5,6 gram. |
490-124 | GULDMYNT. NZ 25 Dollars 2016. Proof 999/1000 Mickey The band concert No 0490. Vikt 1/4 OZ. |
490-125 | GULDMYNT. Australia 100 Dollars Sydney Olympics Preparation Gold Proof 999/1000. Vikt 10 gram. |
490-126 | GULDMYNT. Sverige 100 Euro 1996. Selma Lagerlöf Vikt 7,7 gram. |
490-127 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2007. Carl von Linné 300 år. Vikt 12 gram. |
490-128 | SÅSSLEV. "Franska Liljan". Kontr.S. Vikt 63 gram. |
490-129 | TESKEDAR 12 st. "Snäckan". I5 (1863) Kontr.S. Vikt 239 gram. |
490-130 | GUNNAR NYLUND. Rörstrand "Gäddkäftvas" H 18,5 cm. |
490-131 | STIG LINDBERG. Studiohanden Fajans. L 32 cm. |
490-132 | BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG. Miniatyrvas. H. 4,5 cm. |
490-133 | MONICA BRATT, REIJMYRE. Vas. H. 29,5 cm. |
490-134 | ERIK HÖGLUND, BODA. Skålar 2 st, vas. H. 9 cm, 13 cm. resp. 15 cm. |
490-135 | BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG, Studiohanden. Miniatyrskål. H. 2,5 cm. |
490-136 | BERTIL VALLIEN, BODA. Artist Collection. Vas/Flaska. H. 28 cm. |
490-137 | BERNDT FRIBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden. Miniatyrskål. H. 3,5 cm. B. 8 cm. |
490-138 | ARMBAND M 3 STENAR. 18K. L. 18 cm. Brutto vikt 36,4 gram. |
490-139 | GULDMYNT. Austria. 8 Florins-20 Francs. 1892. Vikt 6,45 gram. |
490-140 | ARMBAND. 18K. L. 20,5 cm. Vikt 27,1 gram. |
490-141 | RING M STENAR. 18K. Brutto vikt 4,4 gram. |
490-142 | HÄNGE M STENAR. 18K. L. 4 cm. Brutto vikt 4,6 gram. |
490-143 | RING M STENAR. 18K. Brutto vikt 3,4 gram. |
490-144 | ARMBAND BISMARCK. 18K. L. 19,5 cm. Vikt 20,5 gram. |
490-145 | RING M STEN. 18K. Brutto vikt 3,7 gram. |
490-146 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin "Adam". H 20,5 cm. |
490-147 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 8,5 cm. |
490-148 | MARI SIMMULSON. UE Skål märkt UE Sweden 4146 MS. L 28 cm. |
490-149 | INGRID ATTERBERG. UE. Skål märkt UE 2128 ABG. L 24 cm. |
490-150 | ARNE NORELL. SIROCCO. 1960/70-TAL. Fåtöljer, 1 par. Stomme i trä, sits, rygg o armstöd i skinn. Samt lösa sittplymåer i skinn, med slitage. |
490-151 | IRIS RÖNNQVIST. Grafiskt blad. Signerad: Iris Rönnqvist, HC XV!!/XXIV. Tavlans mått: 47 x 40 cm. |
490-152 | IRIS RÖNNQVIST. Grafiskt blad. Signerad: Iris Rönnqvist HC 72/75. Tavlans mått: 47 x 40 cm. |
490-153 | IRIS RÖNNQVIST. Oljemålning. Signerad: Iris Rönnqvist -91. Duk. 99 x 88 cm. |
490-154 | JACK SANGWILL. Grafiskt blad. Signerad Jack Sangwill, 374/390. Tavlans mått: 106 x 76 cm. |
490-155 | GUCCI. Damarmbandsur. Urets diam. 2,5 cm. Med originalförpackning. |
490-156 | LARS LARSSON. Skulptur, järn på träsockel. Stämpelsignerad: L. Larsson. H. 24 cm. L. 23 cm. |
490-157 | MICHAEL ANDERSEN, CV KJAER. Vas m reliefdekor i form av elefanthuvuden. ett av öronen med skada. Stämplad: CVK Kjobenhavn. 1920-tal. H. 19 cm. |
490-158 | JARDINIERE M GLASINSATS. Ställning i vitmetall. Jugend. H. 16 cm. L. 52 cm. |
490-159 | STEIFF. PINGVIN. Etikettmärkt Peggy samt knapp Steiff. H. 8,5 cm. |
490-160 | VETTE, trä. 1900-tal. H. 13 cm. L. 30 cm. |
490-161 | HÄNGE, omgjord ring. 18K. Vikt 8,3 gram. |
490-162 | GMUNDNER KERAMIK AUSTRIA. GK FINK. Figurin, keramik m järnspjut. h. 27,5 CM. |
490-163 | MARI SIMMULSON, UPSALA EKEBY. 4587 Ägghöna. H. 21 cm. |
490-164 | ARTHUR PERCY. GEFLE. Vas m silverinlägg. H. 20 cm. |
490-165 | HANDDUKSVÄV till 6 st handdukar. 40 x 50 cm. |
490-166 | HANDDUKAR 6 ST VARAV 2 ST FÅLLADE. |
490-167 | SIMON GATE, ORREFORS. SALUT. Vitvinsglas 10 st. |
490-168 | ARABIA. Blue bird Raija Uosikkinen. Tekoppar 3 st. |
490-169 | LOMANOSOV. USSR, "Tsar bird". Tekoppar 8 st. |
490-170 | CARL HARRY STÅLHANE. Askfat/skål. Signerad: Rörstrand CHS. H. 3 cm. Diam. 10,5 cm. |
490-171 | IRMA YOURSTONE. Skål på fot, keramik. Signerad: 40/21 I.Y. H. 12,5 cm. Diam. 20 cm. |
490-172 | GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Giraff, målat trä. H. 23 cm. |
490-173 | GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Älg, get, målat trä. H. 15,5 cm. resp. 11 cm. |
490-174 | GUNNAR ANDER. JÖNKÖPINGS HEMSLÖJD. Zebra, get, trä. Brukslitage. H. 11,5 cm. |
490-175 | MARI SIMMULSON, UPSALA EKEBY. Figurin, keramik. H. 17,5 cm. |
490-176 | GUNNAR BRUSEWITZ. Blandteknik. Signerad: Brusewitz, 15/11 -67, Hållvasnäs. Tavlans mått: 21 x 29 cm. |
490-177 | HERRARMBANDSUR, 18K i uret. Chronographe Suisse, Anitmagnetic 17 Rubis. Urets diam. 7,5 cm. |
490-178 | INFANTERIVÄRJA. 1899, officer. |
490-179 | WALDEMARSUDDE, GUSTAVSBERG. Ytterfoder 2 st. H. 13 cm. resp. 16 cm. |
490-180 | GUNILLA DOVSTEN. Keramikfågel på träsockel. Signerad: Gunilla Dovsten, Lindesberg 2010. H. 12 cm. |
490-181 | ARABIA. Burkar 2 st. H. 7 cm. resp. 9 cm. |
490-182 | AB LERINDUSTRI. vas, keramik. Signerad: PS ABL Nagg förekommer. H. 27 cm. |
490-183 | ÄGGKOPPAR 6 st. FIGURIN. USSR. H. 8 cm. resp. 12 cm. |
490-184 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 9 cm. |
490-185 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 12 cm. |
490-186 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All Världens Barn". H. 12,5 cm. |
490-187 | LISA LARSON, RÖRSTRAND. Tomteljusstake. H. 13 cm. |
490-188 | LISA LARSON, RÖRSTRAND. Tomteljusstake. H. 13 cm. |
490-189 | GUN HAGLUND. Keramikfigur på träplatta. "Barnabas, tröstaren". Signerad: Gun Haglund 2007. H. 18 cm. |
490-190 | BO FAJANS. Vas. Signerad: 3221/32, Bo Fajans. H. 17,5 cm. |
490-191 | RÖRSTRAND. Numrerade: 1-14. ÄGGKOPPAR 14 ST. |
490-192 | LEKSAK. "Lilla My". 1960-tal. Atelier Fauni, Finland. Osignerad. En skosula saknas, "knappar" rygg saknas. H. 9,5 cm |
490-193 | VÄSKA. Svenskt hantverk. Skinn med jobstyg. H. 25 cm. (Utan handtag). B. 29 cm. |
490-194 | LÖPARE, hellinne. "Rönnbärsslinga". Design: Gocken Jobs. 38 x 150 cm. |
490-195 | LOTUS, RÖRSTRAND. Tallrikar, djupa, 6 st. Diam. 24 cm. |
490-196 | STEKFAT. QIANLONG. Liten nagg på baksidan av fatet. L. 26 cm. B. 35 cm. |
490-197 | YTTERFODER. England. "Delph" Staffordshire. Med krackeleringar. 1900-talets första hälft. H. 19 cm. |
490-198 | KATARINA HÅRD. Tavla blandteknik. "Fruktfat", novmeber 2019. Tavlans mått: 20 x 20 cm. |
490-199 | CAMILLA PYK. Tavla, blandteknik. "Vovven". Signerad: C. Pyk. Tavlans mått: 30,5 cm x 29,5 cm. |
490-200 | MARIE VASSILIEFF 1931. Oljemålning. Torrspricka i målningen. Text på baksidan: Portrait of one Parisienne, Marie Vassilieff, 162 .. de Montparnasse. Pannå. 59 x 48 cm. |
490-201 | KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad. "Nirakblomster II". Signerad: K. A. Pehrson 448/500. 31 x 22,5 cm. |
490-202 | HERMÉS PARIS, "Les Rubans du cheval". Scarves. Faubourg Saint Honoré 88 x 88 cm. |
490-203 | HERMÉS PARIS, " Parures des Sables". Scarves. 88 x 88 cm. |
490-204 | BORDSFOTOGENLAMPA. H 50 cm inkl röret. |
490-205 | MINIATYRTAVLOR 2 st. 1800-tal. Bildmått 9,5 x 7,5 cm. |
490-206 | PUDERDOSA. Silver RS 900, spegel och monogram. Ståmplad 53H. 9 x 8 cm |
490-207 | PUDERDOSA. Silver RS 900, monogram (liten buckla). Ståmplad 24H. 9 x 8 cm |
490-208 | KANDELABER, 1800-tal ljusarmar, förgylld brons. H 47 cm. |
490-209 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Figurin, märkt Ulrica H.V. H 12 cm. |
490-210 | HÄNKELVASER 1 par, metall. H inkl träsockel 15 cm. |
490-211 | JARIDINIERE 800 SILVER MED SLIPAD GLASINSATS. Med gravyr: 1872-1897. H. 19 cm. B. 50 cm. Vikt 1.003 gram. |
490-212 | LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. T. Eldh. Brutto vikt 390 gram. H. 19 cm. |
490-213 | VAS M GLASINSATS. Ryska silverstämplar.H. 9 cm. Vikt 55 gram. |
490-214 | BÄGARE. 830 S. H. 7,5 cm. Vikt 98 gram. |
490-215 | DOSA, 830 silver. Vikt 46 gram. |
490-216 | SVEN PALMQVIST, ORREFORS. "Kantara". Skål med veckad kant. H. 8 cm. B. 19 cm. |
490-217 | BÖHMISK KRISTALL. Vas. Rött överfång, slipad dekor. H. 20 cm. |
490-218 | BÖHMISK KRISTALL. Vinglas, 6 st. Olikfärgade kupor, slipad dekor. H. 20 cm. |
490-219 | BÖHMISK KRISTALL. "Glasägg". Rött överfång, slipad dekor. H. 16 cm. |
490-220 | MINIATYRMÅLNING. 1800-tal. H. 11 cm. B. 8 cm. |
490-221 | MINIATYRMÅLNINGAR 2 ST. 1800-tal. H. 7 cm. resp. 8,5 cm. |
490-222 | LJUSSTAKE 1800-tal, tenn GWL Örebro H10 (Gustaf Willhelm Lindberg) H 22,5 cm. |
490-223 | SKÅL MED HÄNKEL. 1800-tal, ryssland silver 875. Vikt 325 gram. |
490-224 | LARS NORRMAN. Oljemålning sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans mått 75 x 93 cm. |
490-225 | MOA RUDEBERT, SVALBO. Keramikäpplen 2 st. H 13 resp 10 cm. |
490-226 | STOLAR 6 st, björk Biedermeier. |
490-227 | KARMSTOL, bemålad Biedermeier. |
490-228 | CARL MALMSTEN. Fåtölj "Farmor" lös nackkudde. Normalt brukslitage. |
490-229 | CARL MALMSTEN. Fåtölj "Farmor" lös nackkudde. Normalt brukslitage. |
490-230 | KARMSTOLAR 4 st,. Gustavianska. |
490-231 | PIEDESTAL, trä. Bruksslitage. H 120 cm. |
490-232 | TAKARMARTUR. Jugend, mässing |
490-233 | STOLAR 1 par, rotting. H 104 cm. Sitthöjd 30 cm. |
490-234 | CARL MALMSTEN Stolab. "Lilla Åland" 4 st |
490-235 | PALL. Stolab. |
490-236 | KARL-AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K-A Pehrson 86, 230/385. Tavlans mått 77 x 65 cm. |
490-237 | KARL-AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K-A Pehrson 84, 236/385. Tavlans mått 84,5 x 70 cm. |
490-238 | BENGT LINDSTRÖM. Grafiskt blad sign Bengt Lindström 134/150. Tavlans mått 90,5 x 68 cm. |
490-239 | ROSENHOLM. Bestickuppsättning 47 delar. Matgafflar 12 st. Matknivar 12 st. Matskedar 13 st. Plockgafflar 2+8 st. Bruttovikt 1.939 gram. |
490-240 | ROSENHOLM. Tårtspade och teskedar 12 st. Vikt 937 gram. |
490-241 | ROSENHOLM. Moccaskedar 13 st. Vikt 163 gram. |
490-242 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 12 cm. |
490-243 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 6 cm. |
490-244 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. H 7 cm. |
490-245 | TRÄSOLDAT. Made in Danmark. H 39 cm. |
490-246 | KAJ BOJESEN. Lunnafågel bemålat trä. H 19,5 cm. |
490-247 | KAKBURK. Aktiebolaget Örebro Kexfabrik. Brukslitage. H 24 cm. 23 x 21,5 cm. |
490-248 | STIG LINDBERG. Studiohanden. Skål, krackelerad. H 9 cm. |
490-249 | STIG LINDBERG. Fat. Gustavsberg Studiohanden fajans. L 30 cm. |
490-250 | LISA LARSON. Gustavsberg "Lilla skansen 5". H 6 cm. L 16 cm. |
490-251 | LJUSKRONA M 10 LJUSARMAR. 1900-talets första hälft. H. 120 cm. Diam. 60 cm. |
490-252 | BÄGARE. GAB. Kontr.S. Vikt 198 gram. |
490-253 | KÅSA. IBM Johan Bergman 1788-1808 (1838) med lagning. Kontr.S. H. 6 cm. L. 12,5 cm. |
490-254 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin "Emma". H. 16 cm. |
490-255 | CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Minityrskål. H. 3 cm. Diam. 8,5 cm. |
490-256 | UPSALA EKEBY KARLSKRONA. "Alfa". Vas. H. 20 cm. |
490-257 | STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden. Spegelram/uppläggningsfat. L. 33 cm. B. 26,5 cm. |
490-258 | TRÄSOLDATER 2 ST. Made in Danmark. H 20 cm resp. 25 cm. |
490-259 | BRIO. Träleksak. H. 19 cm. L. 25 cm. |
490-260 | EKEBY. Vas, keramik. H. 18 cm. |
490-261 | STIG LINDBERG. GUSTAVSBERG. Studiohanden. Fat. Fajans. L. 30 cm. B. 20 cm. |
490-262 | BRIO. Träleksak. Brukslitage. H. 17 cm. |
490-263 | BRIO. Träleksaker, 2 st. |
490-264 | MUGG. Kontr.S. W Lyon, Göteborg 1849. H. 6,5 cm. |
490-265 | GULDMYNT. Sverige 20 krona 1902. Vikt 8,96 gram. |
490-266 | GULDMYNT 10 Reais Brasil. Rio 2006. Vikt 4,4 gram. |
490-267 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr 1998. Sveriges Konung i 25 år. Vikt 5,8 gram. |
490-268 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Nobelprisets Hundraårsjubileum 2001. Vikt 12 gram. |
490-269 | MORMORSUR 14K. Diam 3 cm. Kronan ej i guld. Bruttovikt 28 gram. |
490-270 | MYNTSET Sverige. Kungariket Sverige 24 mynt á 27 gram. |
490-271 | RÖLAKAN. "Sparreholm". Matta. 240 x 170 cm. |
490-272 | SILKEMATTA, handknuten. 103 x 70 cm. |
490-273 | LENNART SAND. Oljemålning. Signerad: L. Sand, -96. Duk. Tavlans mått: 75 x 101 cm. |
490-274 | BÖRGE MOGENSEN. "J 39". Möbler by F.D.B. Stolar 4 st. Björk med snörad sits. |
490-275 | ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Serveringskanna. H. 27 cm. |
490-276 | KARL EHNS. Papegoja. H. 37 cm. |
490-277 | KARL EHNS. Papegoja. H. 34 cm. |
490-278 | LENNART JIRLOW. Akvarell. Signerad: L. Jirlox. Tavlans mått: 30 x 36 cm. |
490-279 | RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Ragnar Lindén 1980. Pannå. 17,5 x 22 cm. |
490-280 | RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Ragnar Lindén 1986. Pannå. 20 x 32 cm. |
490-281 | MADELEINE PYK. Oljemålning. Signerad: Nice, Påsk, 1989, M Pyk. Duk. 97 x 55 cm. |
490-282 | HERMÉS. " Les Cavaliers D ór. Scarves. 88 x 88 cm. |
490-283 | HERMÉS. "Les Folies du Ciel". Scarves. 88 x 88 cm. |
490-284 | TISSOT. Damarmbandsur, guld i uret. Med gravyr. Uret diameter: 2,5 cm. |
490-285 | CERTINA. Damarmbandsur, 14K i uret, 18K i bandet. Urets diam. 1,5 cm. Brutto vikt 17,2 gram. |
490-286 | ORION. Fickur, 800 silver. Uret diam. 5 cm. Fickurskedja. |
490-287 | CARLI BAUER. Vienna Kunst. Figurin, keramik. H. 18,5 cm. |
490-288 | ZEBRA Upsala Ekeby. Kaffekoppar 6 st. |
490-289 | LISA LARSON. K-Studion Gustavsberg 94. Figurin. H 10 cm. |
490-290 | EMIL LINDGREN. Oljemålning sign Emil Lindgren 1914, Grisslehamn. Duk. Tavlans mått 99 x 130 cm. |
490-291 | GEORGES HAQUETTE. Oljemålning sign G. Haquette. Duk krackelerad. Tavlans mått 106 x 77 cm. |
490-292 | LISA LARSON. Gustavsberg. H 10 cm. |
490-293 | ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Vas 1/1016. H 12 cm. |
490-294 | DOSA. Silver. H 3,5 cm. |
490-295 | ALP AB Lidköpings Porslinsfabrik "Kaskad" Vaser 2+1 H 19+19+10 cm. En invändig nålspricka. |
490-296 | GAMA. Leksaksbil Opel. Made in Western Germany. L 20 cm. |
490-297 | VÄGGPENDYL. Förgylld märkt LJ. Sandberg Stockholm. Något färgbortfall. L 64 cm. |
490-298 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Gustav III 1792-1992. Vikt 5,8 gram. |
490-299 | SOVEREIGNSET 1919 Australia 3 st. Vikt á 7,88 gram (23,64 gram) |
490-300 | GULDMYNT Proof 999/1000. Niue 250 Dollar. Mickey Mouse The band concert. No 166/500. Vikt 1 Troy oz |
490-301 | RAGNAR LINDÉN. Oljemålning sign Lindén 56. Pannå. Tavlans mått 63 x 32,5 cm. |
490-302 | LISA LARSON. Gustavsberg. Vas. H 8,5 cm. |
490-303 | HENRIK ALLERT, RÖRSTRAND. Figurin, pudel, stengods. H. 11,5 cm. |
490-304 | PRISMAFLASKA, tenn 1700/1800-tal. Dekor av figurer och bladverk. Ringhänkel. H. 21 cm. |
490-305 | METALLSLÖJDEN GUSUM. Kandelaber, 7-arm, mässing 1980 nr 500. H 23,5 cm. |
490-306 | GUNNAR CYRÉN, Orrefors. "Sofiero". Vas. H 25 cm. |
490-307 | ANNA-LISA THOMSON, Ekeby. Keramikfat, 26,5 x 26,5 cm. |
490-308 | MILAN VOBRUBA, Gusum. Vas sign M Vobruba 08 Gusum. H 19,5, cm. |
490-309 | BISONOXE, mässing. H 14,5 cm. L 23 cm. |
490-310 | BORDSLAMPA, Jugend med hamrad kopparfot. Märk LVII. H inkl skärm 47 cm. |
490-311 | BORDSUR, mässing. 1920/30-tal. H 27,5 cm. |
490-312 | GUNNAR CYRÉN, Orrefors. Skål märkt Orrefors 4125-130. H 13,5 cm. Diam 23 cm. |
490-313 | "JULOTTESTAKE" 1 par. Modell efter kyrkbänksstake från Järvsö kyrka. H 58 cm. |
490-314 | KANNA. H 32,5 cm. |
490-315 | TOMTETERRIN. H 16 cm. |
490-316 | ILSE CLAESSON. Rörstrand. Kanna H 21 cm. Hänkelvas H 15 cm. |
490-317 | ILSE CLAESSON. Rörstrand. Kannor 2 st H 21 cm. |
490-318 | MATTA, handknuten Saruk Iran 122 x 60 cm. |
490-319 | VITRINSKÅP, ek. Med belysning. H. 204 cm. B. 44 cm. Djup 40 cm. |
490-320 | VITRINSKÅP, ek. Med belysning. H. 204 cm. B. 44 cm. Djup 40 cm. |
490-321 | CARL MALMSTEN, "Undantaget", 1900-talets andra hälft. 2-delat skåp fanérat. Överdelen med vitrindörrar, Hyllplan i glas. H. 178 cm. B. 96 cm. Djup 37 cm. |
490-322 | MATTA, handknuten Saruk. Mått: 115 x 60 cm. |
490-323 | MATTA, handknuten. Nahavand. Mått: 128 x 85 cm. |
490-324 | MON AMIE, Rörstrand design Marianne Westman, muggar 4 st. |
490-325 | PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Skål H 8,5 cm. Diam 17,5 cm. |
490-326 | PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Fat med kant. L 32 cm. B 22,5 cm. |
490-327 | PYNTA, Gustavsberg design Stig Lindberg. Salt, socker & pepparströare. H 19, 5 resp 10,5 cm. |
490-328 | YESSO, Gustafsberg. Kaffeservis 1908-1930. Kaffekoppar 21 st och assietter 21 st. |
490-329 | BRITT-LOUISE SUNDELL, Gustavsberg. Vas. H 24,5 cm. |
490-330 | BROSCH med pärla 18K. Bruttovikt 2,6 gram. |
490-331 | CERTINA. Damarmbandsur 18K. Längd 15 cm. Bruttovikt 24,4 gram. |
490-332 | ARMBAND x-länk med stav. Kontr.S. L 18,5 cm. |
490-333 | BROSCH Onyxcamé med 835 silver och markasiter. |
490-334 | MATS JONASSON, Målerås. Vas underfång. Märkt Mats Jonasson Målerås Unik 2009:7 Mats Jonasson. H 22 cm. |
490-335 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Båt på träställning. Signerad kosta Boda B.Vallien. Båtens längd 19 cm. |
490-336 | ALMEDAHLS HELLINNE.Draken Damast. Duk 130 x 150 cm och 6 st servetter. Monogram. |
490-337 | JULLJUSSTAKE, Kandelaber, Philips, mässing: H 43 cm. |
490-338 | CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Vas, keramik. H. 14,5 cm. |
490-339 | JUNGHANS. Väggur, dekor "Picknick" Marianne Westman. Brukslitage. Diam. 26 cm. |
490-340 | INGEBORG LUNDIN, ORREFORS. Vas, Ariel. Signerad: Orrefors, Ariel nr. 633. B. Ingeborg Lundin. Gravyr på undersidans kant. H. 15,5 cm. |
490-341 | PLÅTBIL, 1930-tal. LITOGRAFERAD. Duesenberg. Paya Spain. L. 48 cm. |
490-342 | BOKSTÖD, 1 par. H. 20,5 cm. L. 20,5 cm. |
490-343 | KERSTIN LUNDBERG-STENMAN. Oljemålning. Signerad: Kerstin Lundberg-Stenman 1971. Pannå. 74 x 62,5 cm. |
490-344 | STIG GHYLFE. Emaljmålning. A tergo Stig Ghylfe. Tavlans mått: 54 x 62 cm. |
490-345 | HÄNGHÖRNSKÅP, ALLMOGE. Hälsingland, Forsa. 1800-tal. H. 98 cm. B. 79 cm. Djup 53 cm. |
490-346 | FILMAFFISCH. Elvis Presley. Hawiian paradise. Mått: 104 x 71 cm. |
490-347 | CARL KÖHLER. Oljemålning. Signerad: C. Köh. Duk. Tavlans mått: 67,5 x 52,5 cm. |
490-348 | ORREFORS, INTERMEZZO. Design: Erika Lagerbielke. Skål på fot. H. 20 cm. Diam. 23 cm. |
490-349 | ORREFORS, INTERMEZZO. Design: Erika Lagerbielke. Rödvinsglas 4 st, vitvinsglas 6 st, snapsglas 4 st. |
490-350 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, KOSTA BODA. Vas, skål. H. 20 cm. resp. 14 cm. |
490-351 | RÖRSTRAND, RULLAN. Kavel. |
490-352 | HALSBAND 18K vg. L 41 cm. Vikt 5,1 gram. |
490-353 | ARMBAND 18K. L 19 cm. 7,3 gram. |
490-354 | RING med diamanter 0,35ct 18K. Bruttovikt 4,6 gram. |
490-355 | ÖRHÄNGEN 1 par med små diamanter 18K. Bruttovikt 3,2 gram. |
490-356 | HALSBAND med pärlor 18K. L 45 cm. Bruttovikt 4,6 gram. |
490-357 | ARMBAND 18K. L 19 cm. Vikt 2,3 gram. |
490-358 | HALSBAND 18K. L 39 cm. Vikt 3,9 gram. |
490-359 | HALSBAND 18K. vg. L 41 cm. Vikt 3 gram. |
490-360 | RING med diamanter 18K vg. Bruttovikt 3,5 gram. |
490-361 | HÄNGE med pärla och diamant 18K. Bruttovikt 2,1 gram. |
490-362 | ÖRHÄNGEN 1 par med små diamanter 18K. Vikt 2,2 gram. |
490-363 | HALSBAND 18K. L 44 cm. Vikt 2,5 gram. |
490-364 | PÄRLCOLLIER, doserad, med silverlås. L 55 cm. |
490-365 | PÄRLCOLLIER med silverlås. L 80 cm. |
490-366 | ANNE NILSSON, Orrefors. "Celeste". Ljusstakar 1 par. H 37 cm. |
490-367 | CAPE Busnel stl 38. |
490-368 | YTTERFODER. H 17,5 cm. L 42 cm. |
490-369 | YTTERFODER. H 20 cm. L 44 cm. |
490-370 | YTTERFODER 1 par. "De kungliga slotten" H 14 cm. |
490-371 | ROSENTHAL, Classic Rose Collection. Tekoppar 6 st. Assietter 8 st. Gräddkanna. |
490-372 | ROSENTHAL, Classic Rose Collection. Mockakoppar 10 st. |
490-373 | METALLSLÖJDEN GUSUM. Ljusstake 3-armad, mässing. H. 24 cm. |
490-374 | MILAN VOBRUBA, Gusum. Skål. Signerad: M. Vobruba 06 Gusum. H. 9 cm. Diam. 26 cm. |
490-375 | ULF JOHANSSON, Sjöhyttan. Glasskulptur. H. 25,5 cm. |
490-376 | CARLOS R. PEBAQUÉ, Gullaskruf. Glasskulptur. Signerad: Carlos R Pebaqué Gullaskruf 2010 Sweden, CT Unik. H. 22 cm. |
490-377 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda. Vas. Blästrad/målad. Signerad: Kosta Boda Unik, 310880339, Ulrica H.V. H. 21 cm. |
490-378 | DUK. Märkt: L 1990. L. 354 cm. B. 120 cm. |
490-379 | GÖRAN WÄRFF, Kosta Boda. Vas sign 237033 Kosta Boda 200 Göran Wärff. H 20 cm. |
490-380 | METALLSLÖJDEN GUSUM. Golvljusstake 7-armad, mässing märkt JK 1995 253 Metallslöjden Gusum. Foten har missfärgning. H 113 cm. B 50 cm. |
490-381 | YNGVAR SANDSTRÖM. "Tokyo", Triva-serien. Bänk, ek. NK´s Verkstäder Nyköping design NK made in Sweden, 55. H 35 cm. L 140 cm. B 42 cm. |
490-382 | TRÄSTEGE. Bruksslitage. H 187 cm. |
490-383 | TRÄSTEGE. Bruksslitage. H 140 cm. |
490-384 | FRANS TIMÉN. Oljemålning. Sign: F Timén. Duk. Tavlans mått 40 x 50 cm. |
490-385 | FERDINAND BOBERG. Akvarell. Sign: Boberg Stockholm A tergo Riddarholmskyrkans kapell. Tavlans mått 40 x 33 cm. |
490-386 | INGEGERD BESKOW. Akvarell sign: Ingegerd Beskow. Stockholmsmotiv. Tavlans mått 52,5 x 66 cm. |
490-387 | VÄGGPENDYL, Gustaviansk. Urtavlan märkt Beurling Stockholm. Per Henrik Beurling (1758-1806). L 92 cm. B 50 cm. Urtavlan något krackelerad och mindre förgyllningsskador. |
490-388 | VILSTOL, TORD BJÖRKLUND, IKEA. 1900-talets andra hälft. Skinn/tyg klädsel, stålstomme. Normalt brukslitage. |
490-389 | BORDSLAMPA med tre ljushållare, engelsk stil. En av plasthållarna sprucken. H. 51 cm. |
490-390 | MATTA, handknuten. Ghom. Mått: 219 x 140 cm. |
490-391 | PLÅTBURK. Pix Aktiebolaget Gefle. H. 23 cm. |
490-392 | LISA LARSON. Ljusstake. Signerad: Lisa L -97. H. 6 cm. |
490-393 | FIGURIN. H. 13,5 cm. |
490-394 | STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Studiohanden, fajans. Skålfat. Smärre brukslitage. L. 18 cm. |
490-395 | ZEBRA, FORMGIVEN AV EUGEN TROST, GEFLE. Tekoppar 7 st. 5 extra fat. Omärkta. |
490-396 | OSTINDIA, RÖRSTRAND. Terrin m lock. H. 21 cm. L. 30 cm. |
490-397 | OSTINDIA, RÖRSTRAND. Skål. H. 9,5 cm. Diam. 23,5 cm. |
490-398 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Selma Lagerlöf 1858-1940. 2008. Vikt 10,8 gram. |
490-399 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Drottning Silvia 1993. Vikt 5,8 gram. Silvermynt 200 kr Drottning Silvia. |
490-400 | GULDMYNT 10 Dollars Niue 2020, 999/1000. Vikt 7,78 gram. |
490-401 | OLYMPIC WINTER GAMES TORINO 2006. Silvermynt 16 st. |
490-402 | GULDMYNT. Sverige 4000 kr. Victoria och Daniel. Vikt 10,8 gram. |
490-403 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr. Dag Hammarskjöld 2005. Vikt 12 gram. |
490-404 | BUDDHA. Bemålad trä i schatull. H inkl sockel 31 cm. |
490-405 | LARS NORRMAN. Oljemålning sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans mått 34 x 36 cm. |
490-406 | LARS NORRMAN. Oljemålning osignerad. Pannå. Tavlans mått 34 x 36 cm. |
490-407 | BERTIL VALLIEN., Kosta Boda. Skulptur/Båt. Lim Ed. 7171001 B Vallien Kosta Boda. Liten nagg. Båtens längd 25 cm. |
490-408 | HANS-OVE SANDEBERG, KOSTA. Bordslampa märkt Kosta HXBLA 76. Gråtonat glas med dekor av hästar. H. till lampsockel 27,5 cm. |
490-409 | BENGT ORUP. Johansfors. Karaff. H 28 cm. |
490-410 | PRINS EUGEN, GUSTAVSBERG. "Waldemarsudde. Ytterfoder. H 13 cm. Diam 25,5 cm. |
490-411 | PENSELVAS. Ostindisk. H 27,5 cm. |
490-412 | AB LERINDUSTRI. vas, keramik. Signerad: PS ABL. Två fotnaggar. H. 32 cm. |
490-413 | GINO MANCA. Byst på träsockel, bemålad gips. H inkl sockel 30 cm. |
490-414 | PRINS EUGEN, GUSTAVSBERG, "Waldemarsudde". Ytterfoder, 2 st. H 12,5 resp 15,5 cm. |
490-415 | OLJEMÅLNING, en list saknas. Pannå. Tavlans mått 23,5 X 17 CM. |
490-416 | TESKEDAR 12 st. Modell Olga. Kontr.S. Vikt 190 gram. |
490-417 | VAS. Kontr.S. Gravyr på undersidan. H. 11,5 cm. Vikt 199 gram. |
490-418 | YSTAD METALL. Ljusstakar 1 par mässing. H 23 cm. |
490-419 | VAS. Ostindisk. H 20 cm. |
490-420 | VAS. Ostindisk. H 12 cm. |
490-421 | BERTIL VALLIEN. "Terra", Rörstrand. Vas, stengods. H. 15 cm. |
490-422 | BERTIL VALLIEN. "Terra", Rörstrand. Vas, stengods. H 12,5 cm. |
490-423 | TUNG CHIH (1862-1874) Skål på fot. H 8,5 cm. |
490-424 | TUNG CHIH (1862-1874) Skål på fot. H 8,5 cm. |
490-425 | MATDOSA. Antik, Ostindisk. H 7,5 cm. Diam 14,3 cm. |
490-426 | ANNE NILSSON, Orrefors. Vas "Tivoli" H 22,5 cm. |
490-427 | GUSTAVSBERG, "God Jul". Ljusstake 3-arm. H 23 cm. |
490-428 | MILITÄRMÖSSA. HAB 1968 stl 58. |
490-429 | KENTON EXCLUSIVE, Hatt Hildegard Lundh, Örebro. 58. |
490-430 | STORMHATT. Etikett: Joh. Lindell. |
490-431 | SAXLAMPA, teak 1950-tal. |
490-432 | GÖRAN WÄRRF. Vas sign Kosta Wärrf 46456. H 19,5 cm. |
490-433 | LEKSAKSBIL,, litograferad plåt L 28 cm. |
490-434 | REKORD Tidningar 5 st 1958. Bruksslitage. |
490-435 | MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby, Askfat 4156. 18 x 18 cm. |
490-436 | LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin. Björn ingår i serien Skansen. H. 10 cm. |
490-437 | LISA LARSON, K-Studion Gustavsberg. Figurin. Afghan hunden ingår i serien Kennel. H. 15,5 cm. |
490-438 | FILMISAR. |
490-439 | THOMAS DAM, Danmark. Troll 5 st. H 25 - 7 cm. |
490-440 | SPARBÖSSA Rörstrand H. 7 cm. Lockburk. H. 9 cm Diam. 11,5 cm. |
490-441 | MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby. Hänkelvas. H 20 cm. Fat. Diam. 19,5 cm. |
490-442 | SKULPTUR i form av ägg, mässing på träsockel. H. inkl sockel 11 cm. |
490-443 | ARMBAND. Kontr.S. L 19,5 cm. |
490-444 | OMEGA. Fickur med klockkedja, fickursskydd. |
490-445 | LISA LARSON, Sweden. Figurin. H 8 cm. |
490-446 | LEKSAKSBIL, litograferad plåt. L 7,5 cm. |
490-447 | TRÄMÅTT. Daterat 1825. Renoverat. H 19,5 cm. B 20,5 cm. Dj 20,5 cm. |
490-448 | LUMA, "Bukett". Ljusstake ,1900-talets andra hälft. H. 60 cm. |
490-449 | FILMISAR. |
490-450 | SCAHTULL med tandprover. ABSAF |
490-451 | CERTINA NEWART. Herrarmbandsur guld i uret. Med gravyr. Bruttovikt 27,5 gram. |
490-452 | EP-SKIVOR. |
490-453 | EP-SKIVOR. |
490-454 | EP-SKIVOR I album Rolling Stones mm |
490-455 | BORDSLAMPA. Tiffanymodell. H 60 cm. |
490-456 | MARIA LÖÖW. Tygrulle "Moment". 145 x 280 cm. |
490-457 | RUNE RÅDSTEN. Oljemålning sign Rune Rådsten 1965 "Teater II" Fresterskor, beteendemönster. Duk. Tavlans mått 102 x 132 cm. |
490-458 | RUNE RÅDSTEN. Oljemålning sign Rune Rådsten, "Idolen" Duk. Tavlans mått 82 x 102 cm. |
490-459 | GUSTAVSBERG, ARENA. Design: Stig Lindberg. Mattallrikar 10 st, djupa tallrikar 10 st. |
490-460 | GUSTAVSBERG, BLÅ BLOM. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 10 st, assietter 10 st. |
490-461 | ARABIA, SAUNA. Design: Gunvor Olin-Grönqvist. Muggar 4 st. |
490-462 | BODA. ERIK HÖGLUND. Osignerad. Vas. H. 27,5 cm. |
490-463 | GUSTAVSBERG, PRUNUS. Design: Stig Lindberg. Kaffekoppar 2 st. |
490-464 | GUSTAVSBERG, LISA LARSON. Lodjur. För NK i samarbete med Gustavsberg och WWF. Upplaga om 3000. H. 15 cm. L. 23 cm. |
490-465 | GUSTAVSBERG, LISA LARSON. Säl. För NK i samarbete med Gustavsberg och WWF. Säl i upplaga om 2000. H. 12 cm. L. 18 cm. |
490-466 | LONGINES. Herrarmbandsur. 1950-tal. Gravyr på baksidan, glaset med repor. Urets diameter 2,9 cm. |
490-467 | POTTSKÅP. 1800-tal. Bruksslitage. H 82,5 cm. B 42 cm. Dj 32 cm. |
490-468 | BOKSNURRA, engelsk stil, intarsia. Ovansidan något krackelerad i lacken. H. 78,5 cm. 47,5 x 47,5 cm. |
490-469 | REIJMYRE. Glas 12 st. H 12 cm. |
490-470 | REIJMYRE. Björn Trädgårdh. Vinglas 6 st. |
490-471 | RÖRSTRAND, "Druva". Vas. Omkring år 1900. H. 20,5 cm. |
490-472 | LOCKURNA, Delft RKO 4002 Do. H inkl lock 29 cm. |
490-473 | TAKAMPEL, Empire. 1800-tal. Mittskål i patinerad metall, fyra stycken svängda ljusarmar, förgyllda beslag, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. H. 80 cm. Diameter 73 cm (inklusive ljusarmar) |
490-474 | TAKAMPEL, alabaster. 1900-talets första hälft, 3 ljuspunkter. En missfärgning på insidan vid en av ljuskällorna. H 17 cm. Diam. 52,5 cm. |
490-475 | RÖRSTRAND, "King". Smörask. H 7,5 cm. L 16,5 cm. |
490-476 | UPSALA EKEBY KARLSKRONA. Smörask. H 6,5 cm. L 17 cm. |
490-477 | SUPKALKAR 2 st. Emanuel Hultin, Sala 1823 och JF Ryberg, Stockholm. Kontr.S. H ca 12 cm. |
490-478 | SUPKALK, 1864 (K5) Stockholm. Kontr.S. H 11,5 cm. |
490-479 | MEISSEN. Ljusstakar, 1 par. H. 15 cm. |
490-480 | TEDOSA. Ostindisk. 1800-tal. H. 18 cm. |
490-481 | YTTERFODER, flintgods. Sarreguemines, Frankrike. Något krackelerad. Märkt: Brabant U&C, Sarreguemines. H. 18 cm. Diam. 20 cm. |
490-482 | BO FAJANS. Kanna. H. 25 cm. |
490-483 | HERMÉS. Scarves. "Parures Des Sables" Hermés-Paris. 80 x 80 cm. |
490-484 | PLÅTBURK, litograferad. Pricks Fabriker Tierp. Normalt brukslitage. H. 13 cm. L. 24 cm. |
490-485 | BORD MED GLASSKIVA , underrede i metall i form av ett löv. H. 44 cm. L. 121 cm. B. 75,5 cm. |
490-486 | ARNE NORELL. Fåtöljer, 1 par. "Löven", 1960-tal. Teak. Brunt skinn, lös rygg- o sittplymå, knapphäftande. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 40 cm. |
490-487 | ARNE NORELL. Fåtöljer, 1 par. "Löven", 1960-tal. Teak. Brunt skinn, solblekta, lös rygg- o sittplymå, knapphäftande. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 40 cm. |
490-488 | TORJÖRN AFDAL, Haug Snekkeri A/S Norge 1960-tal. Soffbord "Bellis" H 51 cm. Diam 106 cm. |
490-489 | UPSALA EKEBY, Ytterfoder märkt UE 1469. H 21 cm. Diam 23 cm. |
490-490 | SKULTUNA No 52. Ljusstakar 1 par mässing. H 19 cm. |
490-491 | LJUSSTAKE 3-armad, jugend, mässing. H 39,5 cm. 2 st ljushållare lösa. |
490-492 | BARSTOLAR, traktorsäte, gjutjärn. 1 par. |
490-493 | PALLAR 1 par Singer. |
490-494 | TRÄDGÅRDSSET. Bord, 2 stolar, piedestal och kruka bemålad aluminium. |
490-495 | BLOCK/TALJA. Allmoge. H 43 cm. |
490-496 | TRÄTUNNA. Omkring sekelskiftet 1900. H 67 cm. Diam 43 cm. |
490-497 | BARSTOL, Ombyggd Rottneros. |
490-498 | FLÖTE/GLASKULA, blå. Diam. ca 29 cm. |
490-499 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr. 1999. Kung Carl XVI Gustaf och Kronprinsessan Victoria. Vikt 12 gram. |
490-500 | GULDMYNT. Frankrike 50 Euro 2016. Mickey a travers Les Ages Nr 16/1000 Vikt 8,45 gram. |
490-501 | KLAS ENGMAN. Oljemålning sign K Engman " Åkerbäcken" Pannå. Tavlans mått 52 x 60 cm. |
490-502 | CARL MALMSTEN. Fåtölj modell Samsas. Sitthöjd ca 38 cm. |
490-503 | CARL MALMSTEN. Fåtölj modell Samsas. Sitthöjd ca 38 cm. |
490-504 | VILSTOL efter Le Corbusier "LC4". Svart skinn/kohud. En gummifot saknas. Etikettmärkt Made in Italy. Bruksslitage. Längd ca 160 cm. |
490-505 | ÅMELLS MÖBEL. Matsalsbord m 3 iläggsskivor (Julita), 2 st karmstolar och 4 st stolar (Ludvig). Litet märke på bordet. Bordets längd 160 cm + (3 x 47 cm). Bredd 120 cm. |
490-506 | GOLVLAMPA Aneta. Mässing. Maxhöjd 166 cm. |
490-507 | GOLVLAMPA. Märkt: ASEA 41046. Litet hål i skärmen. H 144 cm. |
490-508 | LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm. |
490-509 | SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått: Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm. |
490-510 | SOFFA, STOLAR 4 st. Gust.stil. Soffans längd 215 cm. Tyget med slitage. |
490-511 | GOLVUR, fodral ek med intarsia. 1800-tal. L ca 228 cm. |
490-512 | MÄRKLIN. Lok 5 st (884, 89028, 3087, 89005, CE800 E6302. Vagn 308 |
490-513 | MÄRKLIN. Lok 5 st ( 89005, D236 002, 89006, 89028, 3044. Vagn 599304 |
490-514 | MATTA, handknuten. Ispahan, signerad Sohl Abadi. Silkevarp. Mått: 165 x 111 cm. |
490-515 | MATTA, handknuten. Old Afghan, yllevarp. Mått: 75 x 117 cm. |
490-516 | MATTA, handknuten. Ardebil. Mått: 268 X 176 cm. |
490-517 | MATTA, handknuten. Ispahan. Silkesvarp. Korkull. Mått: 188 x 108 cm. |
490-518 | MATTA, handknuten. Mått: 215 x 300 cm. |
490-519 | MATTA, handknuten. Mått: 210 x 300 cm. |
490-520 | SKÄNK, 1800-talets andra hälft. H 99 cm. B 169 cm. Dj 53,5 cm. |
490-521 | SKRIVBORD.SKRIVBORDSTOL. 1900-talets första hälft, Fläckar på ovansidan av skrivbordet. H 77 cm. L 142 cm. Dj 77 cm. |
490-522 | FÖNSTERBORD med låda. Intarsia. Skivan med skador. 1900-tal. H 80,5 cm. L 97 cm. Dj 33,5 cm. |
490-523 | LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm. |
490-524 | LJUSKRONA med 4 ljusarmar. H 70 cm. |
490-525 | MATSKEDAR, 2 st. Kontr. S. 1700/1800-tal. |
490-526 | MATSKEDAR, 2 st. Kontr.S. 1800-tal. |
490-527 | MATSKEDAR, 2 st. Kontr.S. L4 (1841) resp. P4 (1845). |
490-528 | SKÅL PÅ FOT, Ostindisk. Antik. H 4,7 cm. Diam 10,7 cm. |
490-529 | MOCKASERVIS, 3 delar. Kontr.S. Bestående av: Kanna, sockerskål, gräddkanna. Vikt 851 gram. |
490-530 | MATTA, handknuten. Mått: 215 x 137 cm. |
490-531 | MATTA, handknuten. Kashgai Figural (very old) sign Sirus Ghahraman. Mått: 180 x 128 cm. |
490-532 | MATTA, handknuten. Mått: 150 x 100 cm. |
490-533 | MATTA, handknuten. Bidjar. Mått:160 x 115 cm. |
490-534 | MATTA, handknuten. Ispahan Figural. Silkesvarp. Korkull med silkesinlägg. Mått: 170 x 107 cm. |
490-535 | MATTA, handknuten. Ispahan. Mått: 187 x 124 cm. |
490-536 | CARL MALMSTEN. Soffa "Samsas". Etikettsignerad AB. O.H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden. Möbelkomponerad av Carl Malmsten. L ca 185 cm. |
490-537 | SOFFA 2-sits, fåtölj. 1940-tal. |
490-538 | GOLVUR. Urtavla märkt: Stiernsunds ur IG 565. H ca 210 cm. |
490-539 | GULDMYNT. Sverige 1000 kr. Regalskeppet Vasa 1990. Vikt 5,8 gram. |
490-540 | JUBILEUMSMYNT. Sverige. 999/1000. 10-års Jubileumsmynt. Kronprinsessan Victorias och Prins Daniels bröllop 2010 19-06 2020. Upplaga 199. Vikt 7,78 |
490-541 | SUPKALKAR 2 st. J Lagerdahl, Eksjö 1817. Kontr.S. H 11 resp 10,5 cm. |
490-542 | TUMLARE 4 st. Kontr.S. 1700/1800-tal. Diam ca 6 cm. |
490-543 | SUPKALKAR 2 st. A Vernström, Eksjö 1812. H ca 11,5 cm. |
490-544 | VAS. H 20,5 cm. |
490-545 | BO FAJANS. Vas. H 17 cm. |
490-546 | RÖRSTRAND. Vas. H. 15 cm. |
490-547 | GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Vas m hänkel. H 23,5 cm. |
490-548 | LILLEMOR MANNERHEIM, "Lilla hjärtat" samt "Mangania". Gefle. Vaser 2 st. H 18,5 resp 20 cm. |
490-549 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Skål, harpälsglasyr. H 9 cm. Diam 12,5 cm. |
490-550 | RÖRSTRAND, "Bimbo". Kaffekoppar, 3 st. |
490-551 | BORDSTELEFON |
490-552 | GUNNAR ANDER. Ystad Metall. Ljusstake 6-arm, smide. H 41 cm. |
490-553 | LISA LARSON, "Varieté", Gustavsberg. Vas. H. 18 cm. |
490-554 | SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminpappa, keramik, 1950-tal. H 6 cm. |
490-555 | BORDSTELEFON. |
490-556 | SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminmamma, keramik, 1950-tal. H 5,5 cm. |
490-557 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Tekanna med underliggande varmvattenkanna, stengods. Märkt G.N. H. 21 cm. |
490-558 | ORREFORS. Vinglas 6 st, skålar 2 st. |
490-559 | VASER 2 st. Italy. H. 30 resp. 18 cm. |
490-560 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. Väggtavla, relief, stengods. 36,5 x 37 cm. |
490-561 | NYBRO GLASBRUK. Skålar, 2 st. H 15,5 resp. 12 cm. |
490-562 | ROSENTHAL. Figurin. H 12,5 cm. |
490-563 | LISA LARSON, Gustavsberg. "Noshörning" ur serien "Jura". H. 10 cm. L 18 cm. |
490-564 | KUDDAR, 5 st. |
490-565 | DECO HÄLSINGBORG. Burk. |
490-566 | STIG GHYLFE. Emaljmålning. Sign: Ghylfe. Tavlans mått 34 x 34 cm. |
490-567 | ARABIA. "Sotka". Kaffekoppar, 5 st. |
490-568 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Skål. H 15 cm. D 22 cm. |
490-569 | LJUSSTAKAR 3-ARM, 1 par. Kontr.S. H. 17 cm. Bruttovikt 823 gram. |
490-570 | MATS JONASSON. Serie: Masq. Ideo blå. Målerås. H 10,5 cm. |
490-571 | TELEGRAFAPPARAT. H 36 cm. B 35 cm. |
490-572 | GOEBEL. Figurin. H 10,5 cm. |
490-573 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Vas. H 22,5 cm. |
490-574 | CARL HARRY STÅLHANE, Rörstrand. Fat. H 4,5 cm. L 19,5 cm. |
490-575 | STIG LINDBERG, "Reptil", Gustavsberg. Fat. H. 7 cm. L. 31,5 cm. |
490-576 | WILHEM KÅGE. "Våga", Gustavsberg. Skål. H 10 cm. D 21,5 cm. |
490-577 | INGRID ATTERBERG. "Negro" Uppsala Ekeby. H 18 cm. |
490-578 | LISA LARSON. "Lotta" Gustavsberg. Figurin. H 17 cm. |
490-579 | H.P. NELANDER ARBOGA 1829 - 1839. Tennstop. H 20 cm. |
490-580 | SYTRÅDSMONTER, med trådrullar. J & P.COATS. H 24 cm. B 42 cm. D 40 cm. |
490-581 | CARL-ARNE BREGER. Gustavsberg, Vattenkanna. Brukslitage. H 34 cm. |
490-582 | ULLA VIOTTI. Keramikägg. Mindre glasyrskada. Sign: Ulla Viotti 1968. H 34 cm. |
490-583 | LISA LARSON. "Emma" Gustavsberg. Figurin. H 16 cm. |
490-584 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H 8,5 cm. |
490-585 | ANZENGRUBER KERAMIK. Made in Austria. Figurin. H 21 cm. |
490-586 | SKÅLLRIKAR 9 st, glas. H 8,5 cm. |
490-587 | FIGURIN. H 15 cm. |
490-588 | INGRID ATTERBERG, "Negro" Upsala Ekeby. Fat. L 27,5 cm. |
490-589 | MARI SIMMULSON. Upsala Ekeby. Figurin, "Pojke på sköldpadda". H 25 cm. |
490-590 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. Studiohanden, fajans. Skål. H 8,5 cm. L 27 cm. |
490-591 | TELL 3. Luftpistol. |
490-592 | INGRID ATTERBERG, Upsala Ekeby, "Tri". Vas. Etikettmärkt H 22 cm. |
490-593 | WILHEM KÅGE, "Surrea", Gustavsberg. Vas. Omärkt. H 23 cm. |
490-594 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Adam" Kaffekoppar 6 st, 2 st med invändig missfärgning, kaffefat 4 st. |
490-595 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Eva" Kaffekoppar 3 st, kaffefat 5 st. |
490-596 | LOUISE ADELBORG, Rörstrand. "Blå National". Tekoppar 11 st. |
490-597 | HERTHA BENGTSON, Rörstrand. "Blå Eld". Tekoppar 5 st, assietter 8 st. |
490-598 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. "Adam". Tekoppar 3 st, tefat 1 st. |
490-599 | STIG LINDBERG. Pottery, L,jungbergs textiltryck Floda Sweden. Tyg. L. 430 cm. B. 120 cm. |
490-600 | STIG LINDBERG. Lustgården, Ljungbergs textiltryck Floda Sweden. Tyg, L. 980 cm. B. 160 cm. |
490-601 | STIG LINDBERG. "Grazia Grande", Ljungbergs, printed in Sweden. Tyg, L 690 cm. B 120 cm. |
490-602 | KUDDAR 2 st. Vävt kuddvar. Märkta 1924 samt 1926. 51 x 57 & 50 x 55 cm. |
490-603 | KUDDAR 2 st. Broderade. Sekelskiftet 1900. 56 x 57 & 50 x 50 cm. |
490-604 | ANITA NYLUND. Jie Gantofta. Sockerpullan. H 14,5cm. |
490-605 | ANITA NYLUND. Jie Gantofta. "Söta Susies Syltbod". H 12 cm. |
490-606 | RIPA. Samiskt hantverk. Märkt Korvi. H 6,5 cm. |
490-607 | ARNE JONES. Numrerad 14/20. Sign A. Jones. Liggande figur. L inkl sockel 17 cm. |
490-608 | MATSKEDAR. 5 + 1. 1800-tal. Kontr.S. Vikt 398 g. |
490-609 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Vas. H 7,5 cm. |
490-610 | MATTA RÖLAKAN. Berit Woelfer, sign BW. Mönster Floretta. Bruksslitage. 220 x 167 cm. |
490-611 | GOTTFRID KALLSTENIUS. Oljemålning. Signerad G.K. Pannå 60 x 91 cm. |
490-612 | 223 av 228 reproduktioner av bröderna von Wright´s |
490-613 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST. "Skrindan". OPE-möbler. Fåtöljer, 1 par. Mahogny, rygg och sits med lösa dynor. Normalt brukslitage. |
490-614 | CARL FREDRIK FLODIN. Stolsmakare Stockholm 1776-95. Karmstol, gustaviansk. Etikettmärkt Flodin. Fast klädd rygg och sits, skuren dekor av humle, raka kannelerade ben med rosettanfanger. Senare klädel samt målning. Enl uppgift har stått på Näs Kungsgård. |
490-615 | SKRIN med fack/lönnfack samt speglar. Omkring år 1900. H. 40 cm. B. 40 cm. Djup 30 cm. |
490-616 | LJUSLAMPETTER, 1 par. Mässing. Metallslöjden Gusum. Daterad: 1974. H. 27 cm. |
490-617 | IMARI, 1800-tal. Vas. H. 22 cm. |
490-618 | KUDDAR 2 st. 32 x 29 cm. |
490-619 | FÅTÖLJER 1 par, nyrokokostil, 1900-tal. Sitthöjd ca 37 cm. |
490-620 | MATBORD m klaffar, bok. STOLAB 2004. H 75 cm. L 120,5 cm. + 59 cm + 59 cm. B 90 cm. |
490-621 | BYRÅ 3-lådig, sekelskiftet 1900. Solblekt och torrsprickor. H 78 cm. L 111 cm. Dj 57 cm. |
490-622 | WESTBERGS MÖBLER, Tranås. Bord bla teak, klaffar 1950/60-tal Vattenringar på skivan. H 58,5 cm. L 90 cm+ 30 cm + 30 cm. Dj 52 cm. |
490-623 | SCHATULLSKÅP med invändiga lådor. Rikt skuren. H 49 cm. L 135 cm. Dj 48 cm. |
490-624 | SPEGEL gjutjärn. H 101 cm. L 143 cm. |
490-625 | HÖGSKÅP ALLMOGE. H 179 cm. B 129 cm. Dj 55,5 cm. |
490-626 | SOFFBORD märkt J.O. Svensson Snickeri Billdal. Solblekt. H 54,5 cm. 120 x 80 cm. |
490-627 | BYRÅ med intarsia , bonad björk och spegel. Funkis. H 70,5 cm. L 92 cm. DJ 45,5 cm. Spegelns mått H 91 cm. B 45,5 cm. |
490-628 | VÄGGHYLLA med 3 hyllplan. L 78 cm. Dj 20 cm. |
490-629 | SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Muminfigur, keramik, 1950-tal. Något krackelerad. H 5 cm. |
490-630 | SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, Arabia. Snusmumriken, keramik, 1950-tal. H 6,5 cm. |
490-631 | HÄNGFOTOGENLAMPA, Majolika. B 60 cm. |
490-632 | LJUSKRONA med 10 ljusarmar. H. 95 cm. Diam. 65 cm. |
490-633 | LINNEDUK. "Myrten". Design: Marianne Nilson. Almedahls. 130 x180 cm. |
490-634 | LAURI AHLGREN. Grafiskt blad sign Ahlgren 1971, 38/40. Tavlans mått 660x 50,5 cm. |