Utrop | Beskrivning |
491-001 | MATTA, handknuten. Ca 242 x 158 cm. |
491-002 | MATTA, handknuten. Ca 200 x 150 cm. |
491-003 | RYAMATTA. Ca 190 x 130 cm. |
491-004 | SKÅL. Kina, 1900-tal. H. 11,5 cm. Diam. 25,5 cm. |
491-005 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning, Signerad: E. Höglund. Duk. 40 x 70 cm. |
491-006 | HARRY THOMANDER. Oljemålning. Motiv från Hamngatan i Örebro. Signerad: Thomander -67. Duk. 66 x 81 cm. |
491-007 | BORDSSPEGEL. Rikt skuren. Sekelskiftet 1900. H. 69 cm. B. 48 cm. |
491-008 | BORDSLAMPA. Cloisonne. H. 50 cm. Inklusive skärm. |
491-009 | BORDSLAMPA, förgylld fot. H. 62,5 cm. Inklusive skärm. |
491-010 | REMMARE, 10 st. H. 17,5 cm. |
491-011 | BESTICK, rostfria. GEBE. |
491-012 | GUNNAR CYRÈN, Nobel. Gafflar 6 st, knivar 6 st. Något repade. |
491-013 | RING M STEN, silver, armband defekt. |
491-014 | HENRIK ALLERT. Grafikst blad. 60/225. Rammått: 82 x 61 cm. |
491-015 | V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 71 x 51 cm. |
491-016 | V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 48 x 62 cm. |
491-017 | V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 52 x 42 cm. |
491-018 | GULLI KLINGVALL. Grafiska blad 2 st. Rammått: 25 x 25 cm. |
491-019 | SPELBORD. Något skevt. |
491-020 | VÄGGUR, nyrenässans,. Gustaf Becker. H. 100 cm. |
491-021 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin, "Pelle". Signerad: Lisa L. Pelle made in Sweden. Något skadad nertill vid fötterna. H. 20 cm. |
491-022 | LISA; LARSON. Gustavsberg. Figurin. Osignerad. H. 5 cm. |
491-023 | STIG LINDBERG, Gustavsberg fajans, Studiohanden, skål, krackelerat. L 33 cm. |
491-024 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. Karaff, fajans kork saknas. H 16 cm. B 14 cm. |
491-025 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. Etikettmärkt Lisa Larson Gustavsberg och stämplad Gustavsberg. H 6 cm. |
491-026 | ROSENTHAL. Figurin. H 4,5 cm. |
491-027 | MARI SIMMULSON UE. Skålfat, signerd Maris. Diam 23,5 cm. |
491-028 | INGRID ATTERBERG, UE. Vas signerad ABG Ekeby. H 20,5 cm. |
491-029 | LOCKBURK, 1800-tal. Silver England. Locket är löst. H 8 cm. |
491-030 | SUPKOPP. Silver. A Vernström Eksjö 1812. H 5,2 cm. |
491-031 | DOSA, JP Rönnqvist Göteborg. 1860. Silver. H 4 cm. Diam 5,8 cm. |
491-032 | JIE Gantofta. Tavla. 9,5 x 9,5 cm. |
491-033 | VAS, märkt YF. H 17,5 cm. |
491-034 | RÖRSTRAND trolig signatur Wittros. Figurin. H 6,5 cm. L 16 cm. |
491-035 | BERTIL VALLIEN. Miniatyrflaska märkt Boda Artist col. B. Vallien 48012. H 9,5 cm. |
491-036 | NITTSJÖ. Vaser 2 st. H 14 resp 11,5 cm. |
491-037 | BRIO Kulram. Klocka. |
491-038 | SWATCH. Armbandsur. |
491-039 | BRIO anka. Kulram. |
491-040 | INGRID ATTERBERG, Ekeby. Vas märkt EKEBY F2 AG. H 21 cm. |
491-041 | STIG LINDBERG Gustavsberg Studiohanden. Fat Fajans märkt Sweden F102. Krackelerad och fotnagg. H 5,5 cm. 21 x 19 cm. |
491-042 | BRIO leksak. Träleksak etikettmärkt Made in Japan. |
491-043 | GOEBEL. Figurin. H 13 cm. |
491-044 | MARI SIMMULSON, UE. Figurin märkt Ekeby Nr 4295. H 22 cm. |
491-045 | FIGURINER 2 st. Bruksslitage. H 14 resp 10,5 cm. |
491-046 | GOURMET. Gustavsberg. Ugnfast form 2 st. L ca 40,5 B 20,5 cm. |
491-047 | NITTSJÖ Vas H 17,5 cm. UE Gefle Vas H 10,5 cm. |
491-048 | LEKSAKER. Köhler katt (nyckel saknas) made in US Zone Germany L 9 cm. Leksak apa H 18 cm. Docka H ca 20 cm. |
491-049 | PLÅTBURK. Aktiebolaget Nordska Chockladfabriken Alingsås H 11 cm och 2 st sparbössor. (Snoopybank & Postens sparlåda) H 9,5 resp 11,5 cm. |
491-050 | SERVERINGSBRICKA med 3 uppläggningsfat made in Sweden. |
491-051 | GUNNAR ANDER. Djur 2 st, trä. H 11 resp 9 cm. |
491-052 | BORDS/VÄGGLAMPA 1950-tal. H 28 cm. |
491-053 | BORDSLAMPA GEMI 600/5. H 35 cm. |
491-054 | KLOCKA med speldosa. A Schmid-Schlenker Jr. Darling. H 18 cm. |
491-055 | MINICOOPER. Leksaksbil Burago, made in Italy. L 18,5 cm. |
491-056 | VW Beetle (1955). Burago made in Italy. L 23 cm. |
491-057 | FAT, Fajans 1700/1800-tal, krackelerad. Diam 29,4 cm. |
491-058 | ATLANTIC Automatic Champion. Herrarmbandsur. |
491-059 | FAT, djup, Fajans 1700/1800-tal, tillverkningsskador. Diam 31 cm. |
491-060 | FAT, djup, Fajans 1700/1800-tal, kantnaggar förekommer. Diam 33 cm. |
491-061 | KAJ BOJESEN. Skulpturer/figuriner, med repor. Otto. H 15 cm. |
491-062 | SKULPTUR märkt JH. H 15 cm. |
491-063 | MINIATYRVAS märkt W. H 5 cm. |
491-064 | KARIN BJÖRQUIST, Gustavsberg. Ljusstake. H 2,5 cm. Diam 8 cm. |
491-065 | VAS. H 22 cm. |
491-066 | FIGURINER 2 st. H 9,5 resp 7,5 cm. |
491-067 | PLÅTBURKAR 3 st. Göta Delikata Karameller, Zoega kaffeburk och Kärnkaffe. |
491-068 | RÖRSTRAND, Gille. karott L 22 cm. Karott märkt S17. H 12 cm. Diam 15 cm. Lockburk Vedura Rörstrand H 9,5 cm. |
491-069 | POMONA, Rörstrand. Karott, nagg, längd 28,5 cm. Karott Granada Rörstrand, längd 2,5 cm. |
491-070 | LEKSAKSHUND. H 21 cm. L 21,5 cm. |
491-071 | VÄGGTAVLA, gips. H 32 cm. B 24 cm. |
491-072 | SPEGEL, förgylld. 1900-talets andra hälft. . H. 82 cm. B. 58 cm. |
491-073 | FICKUR, 2 st bla LWC. Defekta. |
491-074 | FICKUR, förgyllt med kedja. |
491-075 | HÄNGE M STEN. Kontr.S. H. 5,2 cm. |
491-076 | MATSERVIS. Bavaria, dekor Hackefors. |
491-077 | VÄGGUR. Junghans. Ej komplett. H. 61 cm. |
491-078 | VÄGGPENDYL, förgylld. H. 55 cm. |
491-079 | GRAFISKT BLAD. 190/360. Rammått: 47 x 58 cm. |
491-080 | DAHL JENSEN. Figurin. Märkt 1287. H. 16 cm. |
491-081 | TRÄFÅGEL PÅ SOCKEL. H. 15 cm. |
491-082 | BING & GRÖNDAHL. Figurin. H. 9,5 cm. |
491-083 | GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad. 45/150. 54 x 54,5 cm. |
491-084 | PHILIP VON SCHANTZ. Grafiskt blad. 14/170. Ramens mått: 64 x 74,5 cm. |
491-085 | FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-talets mitt. H. 64 cm. B. 63 cm. |
491-086 | FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-tal. H. 62 cm. B. 39,5 cm. |
491-087 | LOCKURNA. 1900-talets andra hälft. H. 70 cm. |
491-088 | GOLVVAS, keramik. Söholm, Bornholm, Danmark. 43 cm. |
491-089 | GÖRAN DANIELSSON. Oljemålning. Tavlans mått 22 x 21,5 cm. |
491-090 | ROSENTHAL. Matservis 63 delar. (18 Mattallrikar. 18 Djupa. 18 Förrätt. 6 Uplläggningsfat. 2 Skålar och 1 soppskål. |
491-091 | BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Bordslampa. H. 24 cm. (Till lampfästet) |
491-092 | BING & GRÖNDAHL. Bordslampa. H. 24 cm. till lampfästet. |
491-093 | TILGMANS. Signerad MH -57. Bordslampa. Höjd till lampfästet H 52 cm. |
491-094 | VASER, 1 par. Ostindiska 1900-tal. H. 15 cm. |
491-095 | OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm. |
491-096 | OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm. |
491-097 | OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm. |
491-098 | OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 17,5 x 25 cm. |
491-099 | ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Tekoppar 6 st. Märkta: 703. |
491-100 | ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Halvblond. Assietter 6 st. Märkta: 573.(4 st 2:a sortering, 2 st första sortering.) |
491-101 | ÅMELLS MÖBLER. Vitrinskåp med skrivklaff. Rockokostil. H 200 cm. B 95 cm. Dj med utfälld klaff 84 cm. |
491-102 | ÅMELLS MÖBLER. Rockokostil. Stolar 1 par. |
491-103 | BING & GRÖNDAH. Figurin No 2322. Axel Locher. H 28 cm. |
491-104 | BING & GRÖNDAHL. Figurin 1600. H 28 cm. |
491-105 | BING & GRÖNDAHL. Figurin 1684. H 25 cm. |
491-106 | ROYAL COPENHAGEN. Vaser 1 par 8142390. H 8 cm. |
491-107 | EINAR JOLIN. Grafiskt blad sign Jolin 330/360. Tavlans mått 76 x 65 cm. |
491-108 | DOROTHEA TANNING. Grafiskt blad sign Dorothea Tanning 25/100. Tavlans mått. 51 X 41 cm. |
491-109 | DOROTHEA TANNING. Grafiskt blad sign Dorothea Tanning 25/100. Tavlans mått. 51 x 41 cm. |
491-110 | PHILIP von SCHANTZ. Grafiskt blad sign Schantz 79, 83/200. Tavlans mått 31 x 34 cm. |
491-111 | REMMARE 6 st. |
491-112 | GLAS slipad dekor 6 st. |
491-113 | SILVIA, Orrefors design Ingeborg Lundin 23 delar. |
491-114 | TAPIO WIRKKALA, Iittala. Vas. H 18 cm. |
491-115 | KONFEKTSKÅLAR 2 + 1 st kristall. H 18 resp 17,5 cm. |
491-116 | BING & GRÖNDAHL, Axel Locher. Figurin signerad Axel Locher 2233 SA. H 21 cm. |
491-117 | BING & GRÖNDAHL. Figuriner 1 par "Optimisten & Pessimisten". L 13 cm. |
491-118 | BYRÅ, engelsk stil, 4-lådig. H 82 cm. B 63 cm. Dj 41,5 cm. |
491-119 | LINNESKÅP, rikt skuret, signerat Eug. Höglunds Bildhuggeriverkstad Vetlanda. Slitage på benen samt list. H 147 cm. B 84 cm. Dj 45 cm. |
491-120 | VITRINSKÅP, engelsk stil. H 157 cm. B 80,5 cm. Dj 32,5 cm. |
491-121 | ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Kaffekoppar 6 st, assietter 6 st, sockerskål och gräddkanna. |
491-122 | ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Krukor 3 st. H 7,5 cm. |
491-123 | OLJEMÅLNING, signerad HT ......... Duk 50 x 35 cm. |
491-124 | PARTI ANKOR |
491-125 | GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad sign Göran Hahne 181/210. Tavlans mått 53 x 68 cm. |
491-126 | PLAN-CHARTA ÖFVER ÖREBRO STAD. Ritad af Gellerstedt 1893. Blad gulnat. Tavlans mått 28,5 x 51 cm. |
491-127 | ERKERS MARIE PERSSON. Akvarell sign Erkers Marie Persson. Tavlans mått 38 x 35 cm. |
491-128 | ERIK EKANDER 2 st akvareller 1913. 18 x 25 cm och 21 x 32 cm. |
491-129 | BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre 4 st vinglas. Selterglas 4 st. |
491-130 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Terrin med lock 1109. H 20 cm. L 33 cm. |
491-131 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Tallrikar 6 st 1084. Diam 25 cm. |
491-132 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Tallrikar 6 st 1085. Diam 23,5 cm. |
491-133 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Djupa tallrikar 6 st 1170. Diam 20 cm. |
491-134 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Assietter 6 st 1087. Diam 17,5 cm. |
491-135 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, halvblond. Skål 717. H 7,5 cm Diam 18,5 cm. |
491-136 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Såsskål 1105. H 8,5 cm. L 25 cm. |
491-137 | VILLEROY BOCH, Dresden. Grytunderlägg, bruksslitage. 18,5 x 18,5 cm. |
491-138 | ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond med smånagg. Uppläggningsfat 1148. Fat 331. Senapsburk 358. Saltkar 199 (2 st) |
491-139 | ROYAL COPENHAGEN. Figurin 1352. H 43 cm. |
491-140 | BING & GRÖNDAHL. Figurin. 1552. H. 29 cm. |
491-141 | KARMSTOLAR, 1 par. Nyrokokostil. |
491-142 | KARMSTOL. Nyrokokostil. |
491-143 | PELARBORD. Engelsk stil. H. 60 cm. Diam. 51 cm. |
491-144 | Philip von Schantz. Grafiskt blad. Signerad: V Schantz 83, 75/160. Tavlans mått: 52 x 65 cm. |
491-145 | GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad. Signerad: Göran Hahne 96/360. Tavlans mått: 58,5 x 75 cm. |
491-146 | KATTER, 2 st. Osignerade. H. 11 cm. resp. 18 cm. |
491-147 | GLASSERVIS, 78 delar. |
491-148 | ORREFORS. Skål på fot, tårtfat på fot. H. 15 cm. resp. 11 cm. |
491-149 | REMMARE, 6 st. |
491-150 | ORREFORS, "Maja". Vinglas 5 st, skålar 2 st (H. 10,5 cm. resp. 18 cm) |
491-151 | PELARBORD. Engelsk stil. H. 64 cm. Diam. 44 cm. |
491-152 | HALLBYRÅ M INTARSIA. Nyrokokostil. Ett beslag saknas. H. 70 cm. B. 32,5 cm. Djup 31 cm. |
491-153 | ACTION MAN. MOON RAKER. I orignalförpackning. |
491-154 | STAR WARS EPISODE 1. QUI-GON JINN. I originalförpackning. |
491-155 | ACTION MAN. Vs X. I originalförpackning. |
491-156 | ACTION MAN. SPECIAL FORCES. |
491-157 | ACTION MAN. DOCTOR X. |
491-158 | STAR WARS EPISODE 1. DARTH MAUL. |
491-159 | ACTION MAN. MOUNTAIN BIKE EXTREME. |
491-160 | ACTION MAN. POLAR MISSION. I orignalförpackning. |
491-161 | LP-SKIVOR bl a Eurythmics, ELO, Tina Turner, Madonna mm |
491-162 | LP-SKIVOR bl a Madonna, ELO, Roxette, Lollita pop mm |
491-163 | CRESCENT delivered to people since 1894. Cykel, lås och nycklar finns. |
491-164 | MJÖLKSPANN, aluminium. H. 60 cm. |
491-165 | SKÅP, modell efter bensinpump. Route 66. H. 85 cm. |
491-166 | TRÅDGÅRDSKO. H. 43 cm. L. 53 cm. |
491-167 | GOLVSKYLT. Open/closed. H. 95 cm. |
491-168 | TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. H. 65 cm. Upptill 25 x 25 cm. |
491-169 | PALLAR, 1 par. Rostfria. |
491-170 | HATTHYLLA. H. 30 cm. L. 56 cm. Djup. 26 cm. |
491-171 | SKÅP, plåt, på hjul. H. 59 cm. B. 43 cm. Djup 37 cm. |
491-172 | NATTDUKSBORD, 1 par. Bemålad plåt. H. 51 cm. B. 46 cm. Djup 37 cm. |
491-173 | TAVLOR, 1 par. 28 x 28 cm. |
491-174 | TAVLOR, 3 st. 18,5 x 23,5 cm. |
491-175 | TRÄDGÅRDSKRUKA M TAK. Metall. H. 135 cm. |
491-176 | KONSOLBORD med tre lådor. Metall. H 91 cm. L 123 cm. Dj 41 cm. |
491-177 | TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31,5 cm. B 50 cm. |
491-178 | FOTSKRAPA. H 90 cm. |
491-179 | SINGER Symaskin modell 160. |
491-180 | TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 50 cm. Diam 31 cm. |
491-181 | TRÄDGÅRDSURNOR 2 st. H 30 cm. Diam 31 cm. |
491-182 | BLOMSTÄLLNING. H 79 cm. B 34 cm. |
491-183 | BLOMLÅDA. H 38 cm. B 47 cm. |
491-184 | SOFFBORD på hjul och torrspricka. H 40 cm. L 100 cm. B 559 cm. |
491-185 | KISTA, metall. H 42 cm. L 88 cm. B 38 cm. |
491-186 | ROSOR, konstgjorda 4-pack. H 85 cm. |
491-187 | VAGN, metall. H 29 cm. L 49 cm. B 34 cm. |
491-188 | TRÄDGÅRDSKRUKA M TAK. Metall. H. 135 cm. |
491-189 | TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 24 cm. Diam 26 cm. |
491-190 | SKOLPLANSCH. Småskolans trafikbilder nr 1. Esselte Stockholm 1948. 41 x 58 cm. |
491-191 | SKOLPLANSCH. Småskolans trafikbilder nr 3. Esselte Stockholm 1948. 41 x 58 cm. |
491-192 | VÄGGPLANSCH. Skolans anatomiska tavlor. Kärlsystem. Nr, 53. 166 x 86 cm. |
491-193 | KANNA, TVÄTTFAT. Rörstrand. |
491-194 | LJUSSTAKAR, 1 par., mässing. Skultuna, nr. 39. H. 21,5 cm. |
491-195 | LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. Skultuna nr. 12. H. 13 cm. |
491-196 | BRICKA. mässing. Med några missfärgningar. L. 42 cm. |
491-197 | EMALJSKYLT. Skandinaviska Kreatursförsäkringsbolage AGENTUR. Smärre rostangrepp i hörnen. 25 x 40 cm. |
491-198 | TRÄDOCKOR, 2 st , ledade. H 32 cm. resp. 58 cm. |
491-199 | LEKSAKSHUND. Brukslitage. Etikettmärkt: Maruei Toys, Tokyo Japan. H. 15 cm. |
491-200 | HORN, mässing. L. 28 cm. |
491-201 | TRÄDJUR, 2 st. H. 6,5 cm. resp. 7 cm. |
491-202 | WENNERBERG, GUSTAFSBERG. Uppläggningsfat 2 st. L. 45,5 cm. B. 32 cm. |
491-203 | TRÄLÅDA, PERSIL. H. 20 cm. L. 52 cm. Djup 28 cm. |
491-204 | VÄGGPLANSCH. Skolans anatomiska tavlor. Kärlsystem. Nr. 54. 166 x 86 cm. |
491-205 | SKULPTUR, form av ett ägg, mässing. Sockel saknas. Skruvdel i botten. L. 10 cm. |
491-206 | POLAROIDKAMERA. 600 SE. Funktion garanteras ej. |
491-207 | POLAROIDKAMERA. Supercolour 1000, Polaroid Land Camera. |
491-208 | SKÅLAR, 2 st, andrasortering. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 4,5 cm. resp 5 cm. |
491-209 | LEKSAKSBIL, plåt, med nyckel. BARNSYMASKIN, litograferad plåt. Brukslitage. L. 14,5 cm. resp. 10,5 cm. |
491-210 | SPISHUNDAR, 1 par. Förgyllningen har släppt något. Sekelskiftet 1900. H. 24 cm. |
491-211 | SKYLTAR 4 st bl a emalj. |
491-212 | SKYLTAR 2 st 41 x 48 cm resp 42 x 30 cm. |
491-213 | BRÖDBURK. Perstorp. PH. Brukslitage. H. 10,5 cm. L. 41 cm. Djup 25 cm. |
491-214 | BRÖDBURK. 2-delad. Brukslitage. JH. H. 18 cm. L. 41 cm. Djup 25 cm. |
491-215 | BRÖDBURK, 3-delad. Brukslitage. H. 23,5 cm. Diam. 20 cm. |
491-216 | ACTION MAN. Roller Extreme. |
491-217 | ACTION MAN. Ninja Kick. |
491-218 | ACTION MAN. Special Forces. |
491-219 | ACTION MAN, jungle dart. Deep space astronaut. |
491-220 | SPIDER MAN. BEAST WARS BIOCOMBAT. |
491-221 | ÄGGKLOCKOR, 5 st. Bl a 1950-tal. |
491-222 | PPPERSKORG, Coca-Cola, kaffeburk, 2 st burkar. |
491-223 | HANDKANNA, mässing m träskaft. 1 1/3 L. Märkt: H. Lagerstedt, Eskilstuna. |
491-224 | TESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Vikt 224 gram. |
491-225 | MATSKED, 2 ST TESKEDAR. Kontr.S. 1800-tal. Vikt 86 gram. |
491-226 | KARAFFER, FYLLEGUBBAR, 2 st. Glas 2 st. H. 21 cm. resp. 23 cm. |
491-227 | KARAFFER, 2 st. H. 18 cm. resp. 21,5 cm. |
491-228 | LJUSMANSCHETTER, turbinmönstrade, 7 + 3 st. 8 x 8 cm. resp. 7 x 7 cm. |
491-229 | FAT, SKÅLAR (mindre) mm. Turbinmönstrat. |
491-230 | WHISKEYGLAS. 6 st. H. 10 cm. Diam. 8,5 cm. |
491-231 | VATTENTUNNA, koppar. Bucklor förekommer. H. 57 cm. |
491-232 | STOLAR 2 ST. 1800-tal. En märkt APD. |
491-233 | SPEGEL, 1800-TAL. Ramen med skador. H. 45 cm. B. 34,5 cm. |
491-234 | SOPPSLEV med träskaft 1800-tal. Kontr.S märkt C Lundin. L 41 cm. |
491-235 | PUNSCHBÄGARE 6 st. Kontr.S. Vikt 182g |
491-236 | MAJA, Orrefors. Skål på fot. H 18 cm. |
491-237 | SYBORD med torrspricka, björk. H 75 cm. L 50 cm. Dj 35,5 cm. |
491-238 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Grafiskt blad sign Ulrica HV 867/1500. Tavlans mått 61 x 44 cm. |
491-239 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Grafiskt blad sign Ulrica HV 867/1500. Tavlans mått 61 x 44 cm. |
491-240 | LOUIS BASTIN. Etsning sign Louis Bastin 125/150. Bastin 1952. Tavlans mått 47,5 x 40 cm. |
491-241 | KRISTALLVAS, Orrefors. H 19 cm. |
491-242 | KRISTALLSKÅL med etsad dekor, Orrefors. H 12 cm. Diam 19,5 cm. |
491-243 | VAS, Skruf. H 28 cm. |
491-244 | KRISTALLKARAFF, Orrefors Ingeborg Lundin. H inkl propp 23,5 cm. |
491-245 | PARTI GLAS olika modeller. |
491-246 | REMMARE 5 st och 8 st vinglas. Vinglasen "Dragon", Bertil Vallien, Boda, 1964. |
491-247 | VINGLAS 6 st, Orrefors Fyrklövern. Etsad dekor 1979-1984. |
491-248 | LOCKASK Miljögården Design. H 5 cm. |
491-249 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skål, Satellit. H 10,5 Diam 16 cmö |
491-250 | OLJEMÅLNING 1800-tal. Monogramsignerad. Duk 35 x 60 cm. |
491-251 | HACKEFORS, ytterfoder 4 st. H 16 cm. |
491-252 | ORREFORS. Kristallvas och kristallskålar. H Vas 21,5 cm. Skålar Diam 11 resp 11,5 cm. |
491-253 | LOCKASKAR mm. |
491-254 | PALSHUS Denmark. Skål sign Palshus Denmark PLS 1122A. H 11 cm. |
491-255 | WHISKEYGLAS 6 st. H 9,5 cm. |
491-256 | YTTERFODER 1 par 1900-tal, Kina. H 14 cm. |
491-257 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Boda. Miniatyrer 2 st. H 6 resp 5 cm. |
491-258 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Boda Åfors. Skål sign Ulrica Boda-Åfors. H 7 cm. Diam 13 cm. |
491-259 | BERTIL VALLIEN, Boda. Sign Boda Artist col. B Vallien. H 7 cm. Diam 9,5 cm. |
491-260 | KARAFF, TILLBRINGARE, VASER mm |
491-261 | SERVERINGSBRICKA med glöggmuggar. |
491-262 | LISA LARSON, Skruf ljuslyktor 1 par mm |
491-263 | GÖRAN HAHNE. GRAFISKT BLAD. HC. Tavlans mått 64 x 78 cm. |
491-264 | GÖRAN HAHNE. GRAFISKT BLAD. HC. Tavlans mått 78 x 64 cm. |
491-265 | ROGER HEBBELINCK. Grafiskt blad sign R Hebbelinck 53/350. Tavlans mått 63,5 x 51,5 cm. |
491-266 | ROGER HEBBELINCK. Grafiskt blad sign R Hebbelinck 67/350. Tavlans mått 63,5 x 51,5 cm. |
491-267 | TAVLOR 3 ST. Bemålat porslin. Signerade Anni. Tavlornas mått. H. 29,5 cm. B. 29,5 cm. H. 35,5 cm. B. 25 cm. |
491-268 | AKVARELL. Signerad: H R -76. Tavlans mått: H. 57 cm. B. 51 cm. |
491-269 | TAVLA. Tryck Carl Larsson. Tavlans mått- H. 59 cm. B. 47 cm. |
491-270 | GUNNAR PERSSON. Signerat tryck. Motiv från hindersmässan Örebro. Tavlans mått: H. 57 cm. B. 72 cm. |
491-271 | LJUSLYKTA, Orrefors, uppläggningsfat Kosta Boda mm |
491-272 | TOMTAR |
491-273 | KARAFF, Carl Larsson, Bing & Gröndahl. H. 18 cm. Jultallrikar, 12 st, Royal Copenhagen. |
491-274 | GABRIEL. Ytterfoder 2 st, lockburk. |
491-275 | HÖRNSKÅP, engelsk stil. Brukslitage. H. 184 cm. B. 59 cm. D. 39 cm. |
491-276 | GOLVUR, daterat 1851. Med kurbitsmålning. Pinne saknas samt glas till luckan. H. 214 cm. |
491-277 | BORD M BEMÅLADE KAKELPLATTOR, 1 par. Brukslitage. H. 53,5 cm. L. 44,5 cm. B. 37 cm. |
491-278 | STOLAR, 1 par. Nyrokokostil. |
491-279 | BORD M BEMÅLADE KAKELPLATTOR, 1 par. Brukslitage. H. 76,5 cm. B. 64,5 cm. |
491-280 | MATSALSBORD M 5 STOLAR, "Axet", gust.stil. Bordet m 1 st iläggskiva. Målning o tyg, hårt slitna. |
491-281 | GUNNEL SAHLIN. Kosta. Kristallskål, slipad. H. 10 cm. Diam. 21 cm. |
491-282 | GUNNAR PERSSON signerade tryck och med dedikation. Tidskrifter. |
491-283 | SOFFBORD. Nyrokokostil. H 57,5 cm. L 95 cm. B 54 cm. |
491-284 | BELLMAN. Oljemålning sign Bellman. Pannå 51,5 x 42 cm. |
491-285 | GLASSKÅLAR, vas Boda Nova mm. |
491-286 | KAISER vas mm. |
491-287 | ZEEBR Finland Skål på fot mm |
491-288 | PORSLINSANKOR mm |
491-289 | GUSTAVSBERGSPORSLIN mm. |
491-290 | MARTINI, WHISKEY & CHAMPAGNEGLAS. |
491-291 | SKÅLAR, LOCKBURK mm. |
491-292 | VASER bl a Orrefors mm |
491-293 | DIVERSE GLAS. |
491-294 | WHSIKEYGLAS 6+4 st |
491-295 | MATTA handknuten. 172 x 240 cm. |
491-296 | TAVELRAM med färgsläpp 59,5 x 76,5 cm. |
491-297 | BJÖRN BERG. Tuschteckningar 6 st. Tavlornas mått 31,5 x 37,5 cm. |
491-298 | BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Kaffekanna, sockerskål & gräddkanna. Kaffekoppar 5 st, assietter 6 st. |
491-299 | BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Fat och 2 st äggkoppar. |
491-300 | BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Kakfat, vas och ljusstake. |
491-301 | BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Ytterfoder 2 st. H 11 resp 15 cm. |
491-302 | BELLMAN. Oljemålning sign Bellman 1967. Målning med skada. Duk 69 x 118 cm. |
491-303 | GLASSKÅL. H 10,5 cm. Diam 17 cm. |
491-304 | SINGER. Barnsymaskin. H 16 cm. L 17,5 cm. |
491-305 | GLASVAS. H 12,5 cm |
491-306 | RITZI, Rörstrand. Hänkelvas. H 15,5 cm. |
491-307 | ÅLAND, Gustavsberg Stig Lindberg. Smörask missfärgning på insidans kant. H 8 cm. L 16,5 cm. B 11 cm. |
491-308 | ELDORADO, Gustavsberg Kåge. Skålar 2 st. L 19,5 H 5 cm. L 20 cm. H 9 cm. |
491-309 | GEFYR Gustavsberg Stig Lindberg. Uppläggningsfat 3 st L 29 cm. |
491-310 | SERVERINGSBRICKA, PLÅTBURKAR mm. |
491-311 | TRÄLEKSAKER bl a Brio. |
491-312 | GEFLE, Anglais. Djupa tallrikar 12 st Diam 24 cm. Mattallrikar 10 st. Diam 21,5 cm. Assiett 12 st, Diam 19 cm. |
491-313 | ÖREBRO KEX. Plåtburk, bruksslitage. H 23,5 cm. L 43,5 cm. Dj 24 cm. |
491-314 | SCHACKBRÄDE MED SPELPJÄSER. Sten. 35 x 35 cm. |
491-315 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Skålar/cupglas 2 st. H. 10,5 cm. |
491-316 | MATSKEDAR, 4 st, SERVETTRING, SUPKOPP, SJÖSKUMSPIPA (skadad). Vikt 273g. |
491-317 | ELIZABETHAN., ENGLAND. KAFFESERVIS, 26 delar. Bestående av Kaffekanna, gräddkanna, kaffekoppar 12 st, assietter 12 st. |
491-318 | ARABIA. Mockakoppar, 6 st. |
491-319 | MOCKAKOPPAR 6 st., Bohemia, Tyskland. TALLRIKAR 2+ 2 st, Rörstrand. |
491-320 | LJUSSTAKAR, 5 st, mässing. H. 5,5 cm - 13 cm. |
491-321 | ELIS BERGH. KOSTA. "Rosersberg". Snapsglas 17 st, sherry/vinglas 10 st. H. 11 cm. |
491-322 | SNAPSGLAS 10 st. KARAFFER 2 st. |
491-323 | BYRÅ, 6-LÅDIG, avlutad, sekelskiftet 1900. H. 120 cm. B. 80 cm. Djup 53 cm. |
491-324 | FÅTÖLJ, 1930/40-tal. Sitthöjd 42 cm. |
491-325 | MÅNBORD. H. 77 cm. L. 116 cm. Djup 57 cm. |
491-326 | TAVLOR 4 ST, tryck, Peter Dahl. Mått: H. 45 cm. B. 55 cm. |
491-327 | LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin 100/150. Tavlans mått: 71 cm x 59,5 cm. |
491-328 | LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin, 33/75. Tavlans mått: 83 cm x 62 cm. |
491-329 | GUNGHÄST. Sitthöjd: 35,5 cm. |
491-330 | PERSIANJACKA. Storlek 34/36, mm. |
491-331 | PELARBORD, SKIVAN MED SKADOR, BJÖRK MED SVÄRTAD PELARE. H. 67,5 cm. 50 x 50 cm. |
491-332 | STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm. |
491-333 | STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm. |
491-334 | STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm. |
491-335 | STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm. |
491-336 | STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm. |
491-337 | TAKARMATUR, 1950-TAL. H. 40 cm. |
491-338 | GOLVLAMPA, sekelskiftet 2000. H. 128 cm. |
491-339 | TAKARMATUR MED GLASKUPA. 1950/60-tal. H. 37 cm, inklusive träfäste. |
491-340 | VÄGGLAMPA, 1950-TAL. H. 38 cm. |
491-341 | TELEFONHYLLA, 1950-tal H 29 cm. |
491-342 | ZEBRA, Gefle. Tefat 6 st. Diam 19 cm, krackeleringar förekommer. Kaffekopp med nålspricka. |
491-343 | HOLMEGAARD. Karaff och 4 glas. |
491-344 | GULLASKRUF, Lennart Andersson. Glas 13 st. |
491-345 | BORDSLAMPA Alingsås keramik, vas Rörstrand och kryddset. |
491-346 | AMANITA Gefle. Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter. Krackeleringar förekommer. |
491-347 | CUPGLAS, LIKÖRGLAS mm. |
491-348 | SKÅL, OSTINDISK. Liten kantnagg. H. 5 cm. Diam. 10,5 cm. |
491-349 | BERTIL VALLIEN, Åfors. Godisgömma. H. 22 cm. |
491-350 | SVENSKA SILVERMYNT. 50 kr Jub 1976. 10 kr Jub 1972. 5 kr Jub 1959 (2) & 1962. 5 kr 1955. 2 kr (5) 1946-66. |
491-351 | FAT. Lillemor B. Steninge. Diam. 37 cm. |
491-352 | CAMÉHÄNGE MED KEDJA, ÖRHÄNGEN 1 PAR, förgyllt. |
491-353 | ORREFORS, SOFIERO. Kristallvas. H. 20,5 cm. |
491-354 | ORREFORS, SOFIERO. Kristallvas. H. 16 cm. |
491-355 | ORREFORS, SOFIERO. Ljusstakar, 1 par. |
491-356 | ORREFORS, SOFIERO. Ljusstakar, 1 par. |
491-357 | YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 15 cm. L. 33 cm. |
491-358 | YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 15 cm. L. 33 cm. |
491-359 | YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 8 cm. L. 15 cm. |
491-360 | YSTAD METALL. Ljusstakar, 1 par, mässing. H. 17,5 cm. |
491-361 | SKÅL/FAT PÅ FOT, konstmassa. Sia Collection. H. 40 Diam. 34 cm. |
491-362 | MYNTSET SVERIGE 1981-85, 1990-92 & 1994-2000. |
491-363 | MYNTSET SVERIGE 1997-2009. |
491-364 | COINS OF SWEDEN 1993-2005. |
491-365 | MYNTRÖR med svenska 1 kronor nickel. |
491-366 | MYNTSET SVERIGE 1997-2009. |
491-367 | MYNTSET SVERIGE 1981-85, 1990-92 & 1994-2000. |
491-368 | COINS OF SWEDEN 1994-2005. |
491-369 | MYNTSERIE FINLAND 1999-2004. |
491-370 | MYNTRÖR med svenska 1 kronor nickel. |
491-371 | MYNTSERIER ÅLAND, landskapsmynt, jubileumsmynt 2005-2018. |
491-372 | MYNTSET SVERIGE 1997-2009. |
491-373 | MINNESKPLAKETT daterad 1768. |
491-374 | SVENSKA SILVERMYNT 1 kronor 40 st. |
491-375 | BÖRGE MOGENSEN. "J 39". Möbler by F.D.B. Stolar 4 st med snörad sits. |
491-376 | COMO Gustafsberg. Kanna. H 25 cm. |
491-377 | SUPKALKAR 3 st. 1800-tal. Kontr.S. H. 13 cm. |
491-378 | SUPKOPPAR, 2 st. 1800-tal. Kontr.S. H. 6 cm. |
491-379 | SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 7,5 cm. |
491-380 | BÄGARE. 1800-tal. Kontr.S. Ostämplad. H. 6 cm. |
491-381 | SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 8 cm. |
491-382 | SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 9 cm. |
491-383 | SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 8 cm. |
491-384 | SUPKOPP. 1800-tal. Kontr.S. H. 6 cm. |
491-385 | SUPKOPP. 1800-tal. Kontr.S. H. 4 cm. |
491-386 | SALTSKED. Viwen Nilsson. Dosa. Kontr.S. |
491-387 | SNUSDOSA. 1800-tal. Med gravyr. Kontr.S. L. 7,5 cm. |
491-388 | PLÅTBURK. Gevalia - Rosteriet Gefle. Några skador. H. 13,5 cm. L. 23,5 cm. Djup 13 cm. |
491-389 | BENGT ORUP, 5 st glas "Strikt" 1950/60-tal. H 18 cm. |
491-390 | I. CLAESSON., Rörstrand. Fat 2 st Diam 30 cm. Skål H 8 cm. |
491-391 | I. CLAESSON, Rörstrand Kannnor 2+1. H 20 resp 15,5 cm. |
491-392 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Mattallrikar 7 st och djupa 6 st. |
491-393 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Uppläggningsfat 3 st och 4 st äggkoppar. |
491-394 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Kanna och kastrull. H 13 resp 12 cm. |
491-395 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Gryta H 17,5 cm. |
491-396 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Soppterrin. H 20,5 cm. |
491-397 | KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Tekoppar 8 st. Assietter 6 st. Kaffekoppar 6 st. |
491-398 | PIEDESTAL, majolika. H. 57,5 cm. |
491-399 | FAT, Imari, ostindiskt. 1800-tal.. Diam. 24,5 cm. |
491-400 | FAT, 3 st. Ostindiska, 1800-tal. 1 st med kantnagg, något sliten dekor. Diam. 21,5 cm. |
491-401 | Fat, ostindiskt. 1800-tal. Diam. 21,5 cm. |
491-402 | FAT, 5 st. Ostindiska, 1900-tal. Diam. 23-26 cm. |
491-403 | GUNNAR, NYLUND, RÖRSTRAND. Tjäder, stengods. H. 18 cm. Träplatta. |
491-404 | LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. Gottfrid Carlsson, Eskilstuna. H. 15,5 cm. |
491-405 | HALSKEDJA MED HÄNGE. Hänget tillverkat av Ernst Svedbom, Vetlanda. Kontr.S. |
491-406 | VÄGGSKÖLD, metall. H 65,5 cm. |
491-407 | RYDBERGSGLAS. Snapsglas 12+7+1 st och 5 muggar. |
491-408 | AFFISCH, inrammad. 43 x 33 cm. |
491-409 | AFFISCH, inrammad 50 x 37 cm. |
491-410 | VÄGGKLOCKA, glas. Diam 35 cm. |
491-411 | TAKARMATURER 2 st rep.objekt. |
491-412 | FOTOGENHUS, VÄGGLYKTA mm |
491-413 | FOTOGENLAMPA. H 41 cm. |
491-414 | BERSÅ, Gustavsberg Stig Lindberg. Assietter 5 st och 1 skål. Skador förekommer. |
491-415 | OLLE HJORTSBERG. Oljemålning sign Olle Hjortsberg. Duk 46 x 38 cm |
491-416 | BERSÅ, Gustavsberg Stig Lindberg. Mattallrikar 4 st. Diam 24 cm. Bruksslitage. |
491-417 | ARABIA. Tekanna. H 12 cm. |
491-418 | KANNA OCH TVÄTTFAT. Krackelerade. Kannans H 21 cm. Fat Diam 32 cm. |
491-419 | FÅTÖLJER, plast 2 st. Design Svante Schöblom Overman made in Sweden. H 43 cm. B 71 cm. Dj 67 cm. |
491-420 | EMMAFÅTÖLJER 1 par. |
491-421 | BESTICK NS. |
491-422 | BESTICK NS. |
491-423 | MATSKED, KAKTÅNG, 4 KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 148 gram. |
491-424 | POLAROIDKAMERA. Image system. |
491-425 | STRÖSOCKERSKÅL. NS. H 31 cm. |
491-426 | CARL MALMSTEN. "Vardags". Bokhylla m vitrindel. Brukslitage. H. 196 cm. B. 88,5 cm. Djup 42 cm. |
491-427 | CARL MALMSTEN. "Vardags". Bokhylla m skrivdel. Brukslitage. H. 196 cm. B. 88,5 cm. Djup 42 cm. |
491-428 | TOFFLOR. Storlek 38. Canada Snow. |
491-429 | LJUSSTAKAR 3-ARMADE, TRÄ, 2 st. H. 32,5 cm. |
491-430 | LJUSPLÅT, mässing. Diam. 21 cm. |
491-431 | STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Elefant, keramik. H. 8,5 cm. L. 12 cm. |
491-432 | LOUISE ADELBORG, "Swedish Grace", Rörstrand. Muggar, 6 st. |
491-433 | PARADIS. Ägg, bemålad keramik. H. 9 cm. L. 12 cm. |
491-434 | ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 3 st. |
491-435 | NATTLJUSSTAKAR, 1 par, mässing. En märkt C. Ahlqvist. Mässingen med någon fläck. H. 14 cm. |
491-436 | LJUSSTAKAR, 2 st. Trä. Taserud, Arvika. En med kortare pinne. H. 24,5 cm resp. 27 cm. |
491-437 | VAS. H. 29,5 cm. |
491-438 | BORDSLAMPA. H. 32 cm till lampfästet. |
491-439 | VAS. H. 26 cm. |
491-440 | BORDSLAMPOR, 3 ST. Alabaster. H. 25 cm. till lampfästet. |
491-441 | HANDVÄSKOR, 5 st. |
491-442 | NYSTRÖM, STOCKHOLM. Väska, skinn. |
491-443 | SKULTUNA. Ljusstake, mässing. H. 9 cm. |
491-444 | ANKA, trä, i form av gunghäst. H. 19 cm. L. 28 cm. |
491-445 | OLLE ALBERIUS, RÖRSTRAND. Märkt O.A. Bordslampa, keramik. H 41 cm till lampfästet. |
491-446 | CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Bordslampa, keramik. H. 20 cm till lampfästet. |
491-447 | NACHTMANN. Kandelaber för 5 ljus. H. 28 cm. |
491-448 | LJUSSTAKE, konstsmide, elsladd borttagen. H. 46,5 cm. |
491-449 | MÄSSINGSKRUKOR 2 st. H 26 resp 28 cm. |
491-450 | LJUSSTAKAR 1 par, trä. H 35 cm. |
491-451 | SATSBORD 3-delat, teak. H 50 cm. B 49 cm. Dj 37 cm. Bruksslitage, det lilla bordet mer slitet. |
491-452 | OLLE ALBERIUS, Rörstrand. sign GA Rörstrand. H 12,5 cm. |
491-453 | BRICKA konga Princesse 36 x 28 cm. 5 st glas Bergdala. H 11,5 cm. |
491-454 | KAMEROR 2 st Yashica ocg Praktica och kikare Minolta 8x21 |
491-455 | LJUSSTAKE. trä. H 25,5 cm. B 43 cm. |
491-456 | FOTPALL. H 20 cm. B 34 cm. Dj 22 cm. |
491-457 | BORDSLAMPA, metall. H inkl skärm 46 cm. |
491-458 | GLAS & lockburk. |
491-459 | CHAMPION herrarmbandsur och mormorsur. |
491-460 | ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 3 st. |
491-461 | ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 2 st. |
491-462 | GOEBEL. Ljusstake. H. 8,5 cm. Diam. 14 cm. |
491-463 | BERTIL VALLIEN. Boda. Skål.Invändig beläggning. H. 18,5 cm. Diam. 22 cm. Skål, osignerad. H. 9 cm. |
491-464 | SKUPLTUR, metall. H. 5 cm. L. 4,5 cm. |
491-465 | MANSCHETTKNAPPBURK, tenn. Widerholm - Dahlberg, Eskilstuna. Diam. 6,5 cm. |
491-466 | HÄNKELVASER, 3 st. varav 2 st m skador bl a G.Nylund. H. 16 cm, 19 cm. samt 20 cm. |
491-467 | BRICKA M SNUSBURK MM |
491-468 | PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Rörstrand. Ytterfoder 1 par. H 13 cm. |
491-469 | PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Rörstrand. Ytterfoder 1 par. H 13 cm. |
491-470 | PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 13 cm. |
491-471 | BLÅ/VIT KRUKA, Rörstrand. H 10,5 cm. Diam 14 cm. |
491-472 | PARADIS. Ljuslyktor 2 st. H 7 cm. |
491-473 | GRÖTSKÅL. H 10,5 cm. Diam 22 cm. |
491-474 | ÅDERLÅTARE. L 5 cm. |
491-475 | SVEN WEJSFELT. Miniatyrvas sign Castrl 1981 Swen Gustavsbergs studiohand. H 10 cm. |
491-476 | LIMOGES FRANCE. Miniatyrtallrikar 3 st. Diam 4 cm, |
491-477 | SWEDISH GRACE. Rörstrand. Mattallrikar 7 st. Diam 26,3 cm. |
491-478 | LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Ljusplåt, mässing Q10. H 29,5 cm. |
491-479 | LOCKBURK H 15,5 cm. Fåglar 3 st H 6,5 - 12 cm. Trä. |
491-480 | SOCKERSKED& KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 182g. |
491-481 | GUSTAVSBERG. Ljusstakar 1 par (en lagad). H 17 cm. |
491-482 | BESTICK. NS. |
491-483 | MALMLJUSSTAKAR 2 st. Bollnäs. & Ljuders. H 23,5 resp 19,5 cm. |
491-484 | REIJMYRE, Skål på fot och tillbringare. H 11 resp 13 cm. |
491-485 | SKULTUNA nattljusstake, mässing. H 11 cm. |
491-486 | GRATINA, Rörstrand. Skålar 5 st. H 9 cm. Sockerskål Blåblom Old Gustavsberg. |
491-487 | POMPEJI. Karlskrona. Vas. H 19,5, cm. |
491-488 | BOKSTÖD 5 st, mässing. H 13 cm. |
491-489 | LJUSSTAKAR 1 par, jugend, mässing. H 37 cm. |
491-490 | VAS. H. 20 cm. |
491-491 | WEDGEWOOD. Ytterfoder. H. 14 cm. |
491-492 | LIMOGES. Dosor, 2 st. |
491-493 | PUNSCHBÄGARE, 2 ST. Kontr.S. Vikt 68g. |
491-494 | YTTERFODER, majolika. Krackeleringar förekommer. H. 18 cm. |
491-495 | RING 18K. Vikt 5,2 gram. |
491-496 | SKRUVÖRHÄNGE M PÄRLA. 18K. Bruttovikt 0,9 gram. |
491-497 | BROSCH MM bl a kontr. silver. |
491-498 | VICKE LINDSTRAND, "City", Kosta Boda. Whiskeyglas 4 + 3 st, selterglas 5 st, snaps/likörglas 8 st. |
491-499 | YTTERFODER 2 ST. H. 11 cm. |
491-500 | LALIQUE, CHAMPS ÉLYSÉES, France. Skål reliefdekor av blad. H. 18 cm. L. 46 cm. B. 25 cm. |
491-501 | JULSAKER.. (lådan ingår ej) |
491-502 | JULSAKER. (lådan ingår ej) |
491-503 | JULSAKER. (lådan ingår ej) |
491-504 | PÅSKSAKER. (lådan ingår ej) |
491-505 | LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Rörstrand Lisa L. H 10,5 cm. |
491-506 | LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Rörstrand Lisa L. H 12,5 cm. |
491-507 | LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Gustavsberg Lisa L Sweden. H 12 cm. |
491-508 | LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn". H 17,5 cm. |
491-509 | VETTE. L 47 cm. Torrskada samt skada på fjädrarna. |
491-510 | VETTE. L 44 cm. Torrspricka. |
491-511 | VASER, 1 par, fattigmanssilver. H. 21 cm. |
491-512 | TRÄFIGURER 3 st varav en med skada. H 15,5 - 18 cm. |
491-513 | PARTI GLÖDLAMPOR mm. |
491-514 | MORTEL SKULTUNA No 5, mässing. H 10,5 cm. Marmormortel. H 9,5 cm. |
491-515 | HANDSKAR. TOFFLOR Shepherd storlek 38. |
491-516 | SIGNE PERSSON MELIN lockburkar och glasburkar Boda Nova. |
491-517 | SVEPASK, brödkorg mm. |
491-518 | SWEDISH GRACE Rörstrand. Förrättstallrikar 12 st Diam 21 cm. Assietter 4 st Diam 17,2 cm. |
491-519 | SWEDISH GRACE Rörstrand, Djupa tallrikar 6 st Diam 19 cm. Skållrikar 4 st Diam 12 cm. |
491-520 | KRISTALLSKÅLAR 2 st. Sofiero Orrefors H 8,5 cm. Corona Orrefors H 11 cm. |
491-521 | BRÖDKORG med skål Svalbo mm |
491-522 | KABELVINDA mm. |
491-523 | BRÄNNVINSFLASKA 1800-tal, vinprovarglas 2 st mm. |
491-524 | CHATEAU Kosta Boda. Vinglas 4+3 st med varierande höjder. |
491-525 | SKÅLLRIKAR Gustavsberg mm. |
491-526 | DUKAR mm. |
491-527 | HANDDUKSVÄV |
491-528 | VINGLAS 7 st Helgalipning. |
491-529 | FRUKOSTKOPPAR 2 st Pergola, Rörstrand mm |
491-530 | VASER, LJUSLYKTOR mm |
491-531 | FOTOGRAFIER av Harald Lönnqvist. |
491-532 | BÖCKER bl a Kerstin Ekman. (lådan ingår ej) |
491-533 | BÖCKER bl a Nordens Flora. (lådan ingår ej) |
491-534 | KONSTBÖCKER mm. (lådan ingår ej) |
491-535 | BÖCKER bl a om Stockholm. (lådan ingår ej) |
491-536 | TIDNINGSKORG, smide, jugend. H 45 cm. |
491-537 | HALMBOCKAR 2 st mm. |
491-538 | BORDSLAMPA ASEA 1229. H inkl skärm 62 cm. |
491-539 | HUGO ÖFVERSTRÖM. Oljemålning sign H Öfverström. Duk 67 x 83 cm. |
491-540 | GARDINTILLBEHÖR mm. |
491-541 | HATTAR OCH SJALAR. |
491-542 | BIJOUTERIER mm. |
491-543 | MINIATYRRAM SILVER, BJÄLLROR, LJUSSTAKAR mm |
491-544 | BENGT ORUP, skålfat H 5,5 cm. L 26 cm med trätuppar även äldre. |
491-545 | ROSENTHAL. Figuriner 2 st. H 4,5 resp 5 cm. |
491-546 | GLASSKÅL. h 11,5 cm. Diam 16,5 cm. |
491-547 | YTTERFODER 2 st. H 11 cm. Diam 15 cm. |
491-548 | VASER 1 par samt kruka. H 18,5 resp 16 cm. |
491-549 | BERGDALA 4 st vinglas. H 18,5 cm. |
491-550 | ERLAND CULLBERG. Oljemåmålning sign E Cullberg "Gå emot dig" Duk 55,5 x 52 cm. |
491-551 | BERTIL BAGARE. Oljemålning sign Bertil Bagare. "Balett klippor Orust" Duk 56,5 x 48 cm. |
491-552 | JONAS FRÉDN. Oljemålning sign J Fréden. Duk 54 x 65 cm. |
491-553 | RUNE RÅDSTEN. Grafiskt blad sign Rune Rådsten 245/310. "Dans i paviljongen" Tavlans mått 57,5 x 65,5 cm. |
491-554 | ABLA MOHAMMED. Gouache sign M. Abla. Tavlans 65 x 48,5 cm. |
491-555 | ABLA MOHAMMED. Gouache sign M. Abla. Tavlans mått 65 x 48,5 cm. |
491-556 | STIG GHYLFE. Emaljmålning sign Ghylfe 71. Tavlans mått 67 x 80 cm. |
491-557 | KANDELABRAR 1 par, metall. H 36,5 cm. En ljusarm skadad |
491-558 | REIJMYRE. Snapsglas 6 st. H 8 cm. |
491-559 | MONICA BRATT, Reijmyre. Vinglas 6 st. |
491-560 | LJUSBLOCK H 16 cm. Vas 14 cm. |
491-561 | DUKAR. |
491-562 | PHILIPS Easy Life, Dammsugare. |
491-563 | TENNFAT mm. |
491-564 | SPEGEL MED LJUSLAMPETT. H 66 cm. |
491-565 | LINDVALL. Oljemålnig sign Lindvall 50. Pannå. Tavlans mått 42,5 x 32 cm. |
491-566 | TAKPLAFOND med prismor. Nora Belysning AB. Diam 52,5 cm. |
491-567 | VÄGGLAMPETTER 1 par. H 37 cm. |
491-568 | VÄGGLYSTRAR 2+1 några prismor saknas. H 37 resp 25 cm. |
491-569 | LJUSSTAKE, Konstsmide Selection. 14 x 42 cm. |
491-570 | BJÄRTON Rosita. Akustiskgitarr |
491-571 | TRÄDGÅRDSGRUPP, bestående av 2 kamrstolar, bord m glasskiva. |
491-572 | PALLAR 2st. H 36cm L 45cm B 29,5cm mm. |
491-573 | BOKHYLLA med Intarsia, Funkis 1930-tal. Med skador. H 74cm. L 202cm. D 31cm. |
491-574 | CARL MALMSTEN. Bokhylla 2-delad. H 196cm. B 88cm. 45cm. Bruksslitage |
491-575 | BYRÅ med marmorskiva, Gustavianskstil. H 71,5cm. L 85,5cm. D 44,5cm. |
491-576 | BÄNK ek. H 45cm. L 119,5cm. D 44,5cm. |
491-577 | SLAGBORD. H 75,5cm. L188cm. B 81,5cm. Skivan skadad. |
491-578 | RADIOBORD. H 59,5cm. L 60cm. B 31,5cm. |
491-579 | NATTDUKSBORD i rotting . H 65cm. B 52cm. D 35cm. Skador. |
491-580 | MATTA handknuten |
491-581 | OSTKUPA. Nagg på underdelen. H 16cm. L 20cm B 15,5cm. |
491-582 | ULF SUCKSDORFF. Bronsskulptur, "Ernst Thörnberg" 17/20. H 19cm. |
491-583 | IITTALA, "Festivo", Timo Sarpaneva. Ljusstakar 5 st. H. 7,5 - 15 cm. |
491-584 | OSTINDISK lockurna. 1900-talets andra hälft. H 30cm. |
491-585 | VINKANNA koppar och mässing jugend. H 35cm. |
491-586 | SKÅL På fot 2st mm. |
491-587 | PENDYL förgylld. H 50. |
491-588 | RÖRSTRAND ljusstake, Daladansen. H 26cm. |
491-589 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta boda,"Nivada" Vas. H 21,5cm. |
491-590 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta boda, "Nivada" skål på fot. H 20,5cm. |
491-591 | TILGMAN Figurin. H 23,5cm. |
491-592 | TILGMAN Figurin. H 24cm. |
491-593 | TILGMAN Figurin. H 16,5cm. |
491-594 | TILGMAN Figurin. H 16cm. |
491-595 | ARABIA 12st kaffekoppar. |
491-596 | ROSENTHAL Vas. H 29,5cm. |
491-597 | ROSENTHAL, Björn wiinblad. Vas 6 2st ljusstakar. H vas 19cm H ljusstakar 17cm. |
491-598 | VAS ostindisk. 1 par. 23,5cm. Nagg på bottenringen. |
491-599 | FAT, BLÅ/VITT, OSTINDISKT. 1900-tal. Diam. 37 cm. |
491-600 | INGEGERD BESKOW. Akvarell sign: Ingegerd Beskow. Stockholmsmotiv. Tavlans mått 52,5 x 66 cm. |
491-601 | TAKAMPEL, Empire. 1800-tal. Mittskål i patinerad metall, fyra stycken svängda ljusarmar, förgyllda beslag, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. H. 80 cm. Diameter 73 cm (inklusive ljusarmar) |
491-602 | SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått: Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm. |
491-603 | LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm. |
491-604 | TAKARMATUR med prismor. H 52 cm. |
491-605 | TAKPLAFOND med prismor. D 38 cm. |
491-606 | TAKARMATUR med prismor. H 70 cm. |
491-607 | TÅRTFAT med kupa. H 14 cm. D 32cm. |
491-608 | PYRO Gustavsberg, formar 2 + 1st. Nr 26 & 30 |
491-609 | TERRIN med lock & 5st mattallrikar. |
491-610 | KAFFESKEDAR 12 st. Kontr.S. Vikt 150 gram. |
491-611 | RAY URBAN gräddkanna, sockerskål, bägare 2 st. Sterling silver 925. Vikt 268 gram. |
491-612 | GRÄDDKANNA & sockerskål. Kontr.S. Vikt 109 gram |
491-613 | SOCKERSKÅL. Kontr.S. Vikt 70 gram. |
491-614 | SERVERINGSBRICKA, kaffekanna, gräddkanna & sockerskål. |
491-615 | RÖRSTRAND figurin 3st. H 15,5- 9,5cm. |
491-616 | BING GRÖNDAHL figuriner 4st. H 11,5cm. |
491-617 | MATTA handknuten. 93x64cm. |
491-618 | MATTA handknuten. 96x60cm. |
491-619 | MATTA handknuten. 93x64cm. |
491-620 | MATTA handknuten. 105x65cm. |
491-621 | MATTA handknuten. 117x78cm. |
491-622 | MATTA handknuten. 165x76cm. |
491-623 | BESTICK nysilver mm. |
491-624 | SERVERINGSBRICKA England gravyr på baksidan. L 58cm. B 35,5cm. |
491-625 | WIWEN NILSSON Brosch sterling silver. Nr 23. L 6,5 cm |
491-626 | BROSCHER 2st Silver & sten. (omgjorda dräktknappar) |
491-627 | VINGLAS. H 15,5 resp. 17 cm. |
491-628 | ROSENTHAL mockakoppar 7st & sockerskål. |
491-629 | GALLERIMATTA, handknuten ca 244 x 81 cm. |
491-630 | GALLERIMATTA handknuten. 275 x79 cm. |
491-631 | MATTA handknuten. 130 x 75 cm. |
491-632 | MATTA handknuten. 100 x 56 cm. |
491-633 | SOFFA med 2st karmstolar. Nyrenässans. |
491-634 | ÖRONLAPPSFÅTÖLJ |
491-635 | BYRÅ med marmorskiva. Gust.stil. H 75 cm. B 79 cm. D 43 cm. |
491-636 | SKÅP med vitrindel. Nyrenässans. |
491-637 | TAVLA. Tavlans mått 27,5 x 22 cm. Skador på ramen. |
491-638 | BARSKÅP Rikt skuret med smidesdeltaljer. H 166,5 cm. B 94 cm. D 51 cm. |
491-639 | PARTI TAVLOR bland annat akvarell Alvar Björkstad. |
491-640 | BESTICK nysilver. 2 st modeller. |
491-641 | BESTICK nysilver |
491-642 | GÖTEBORG blå vit kruka. H 18 cm. |
491-643 | MATSKED Kontr.S. Vikt 44 gram. |
491-644 | ARABIA blå vita krukor 2st. H 10,5cm samt 8,5cm. |
491-645 | CLOISONNE lockburk. H 10cm. |
491-646 | ISHINK i glas. H 18,5cm. D 19cm. |
491-647 | SIGNE PERSSON MELIN burk mm. |
491-648 | SERVERINGSBRICKA Italien. L 44cm. B 31cm. |
491-649 | TRÄTRÅG. L 62cm. B 25 cm. |
491-650 | MATBORD med 6 st stolar. Eng.stil. |
491-651 | VITRINSKÅP. Eng.stil. |
491-652 | PELARBORD med låda. H 67cm. B 48cm. D 37cm. |
491-653 | BORD med låda. 1 par. H 70cm. D 59 cm. |
491-654 | NATTDUKSBORD. H 74 cm. B 39 cm. D 37 cm. |
491-655 | SOFFBORD med låda. H 52,5 cm. L 99 cm. B 64 cm. |
491-656 | KAFFESERVIS 27 delar. Royal Tuscan. |
491-657 | HÖGANÄS. Kanna, kruka(liten nagg), muggar 3+3. |
491-658 | KARAFF & ISHINK |
491-659 | LJUSSTAKAR 1 par. Mässing. H 18,5 cm. |
491-660 | LJUSSTAKAR 1 par Mässing. |
491-661 | LIKÖRGLAS 6 st Helga modell. Sherryglas 6 st. |
491-662 | EGO STENGODS skål 2st. Vas. |
491-663 | HÖGANÄS Matservis 56 delar |
491-664 | MÄSSINGSLJUSSTAKAR 2 par & ljuslykta Ekbergs. H 16,5, 15,5 samt 16,5cm |
491-665 | MATTA handknuten. 230 x142cm. |
491-666 | VAS ostindisk, lockburk mm. |