ONLINE-AUKTION, 2023-05-15 17:00

Söndag 14/05 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
491-001MATTA, handknuten. Ca 242 x 158 cm.
491-002MATTA, handknuten. Ca 200 x 150 cm.
491-003RYAMATTA. Ca 190 x 130 cm.
491-004SKÅL. Kina, 1900-tal. H. 11,5 cm. Diam. 25,5 cm.
491-005ELIN HÖGLUND. Oljemålning, Signerad: E. Höglund. Duk. 40 x 70 cm.
491-006HARRY THOMANDER. Oljemålning. Motiv från Hamngatan i Örebro. Signerad: Thomander -67. Duk. 66 x 81 cm.
491-007BORDSSPEGEL. Rikt skuren. Sekelskiftet 1900. H. 69 cm. B. 48 cm.
491-008BORDSLAMPA. Cloisonne. H. 50 cm. Inklusive skärm.
491-009BORDSLAMPA, förgylld fot. H. 62,5 cm. Inklusive skärm.
491-010REMMARE, 10 st. H. 17,5 cm.
491-011BESTICK, rostfria. GEBE.
491-012GUNNAR CYRÈN, Nobel. Gafflar 6 st, knivar 6 st. Något repade.
491-013RING M STEN, silver, armband defekt.
491-014HENRIK ALLERT. Grafikst blad. 60/225. Rammått: 82 x 61 cm.
491-015V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 71 x 51 cm.
491-016V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 48 x 62 cm.
491-017V. BRIN. AKVARELL. Signerad: V. Brin. Rammått: 52 x 42 cm.
491-018GULLI KLINGVALL. Grafiska blad 2 st. Rammått: 25 x 25 cm.
491-019SPELBORD. Något skevt.
491-020VÄGGUR, nyrenässans,. Gustaf Becker. H. 100 cm.
491-021LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin, "Pelle". Signerad: Lisa L. Pelle made in Sweden. Något skadad nertill vid fötterna. H. 20 cm.
491-022LISA; LARSON. Gustavsberg. Figurin. Osignerad. H. 5 cm.
491-023STIG LINDBERG, Gustavsberg fajans, Studiohanden, skål, krackelerat. L 33 cm.
491-024STIG LINDBERG, Gustavsberg. Karaff, fajans kork saknas. H 16 cm. B 14 cm.
491-025LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. Etikettmärkt Lisa Larson Gustavsberg och stämplad Gustavsberg. H 6 cm.
491-026ROSENTHAL. Figurin. H 4,5 cm.
491-027MARI SIMMULSON UE. Skålfat, signerd Maris. Diam 23,5 cm.
491-028INGRID ATTERBERG, UE. Vas signerad ABG Ekeby. H 20,5 cm.
491-029LOCKBURK, 1800-tal. Silver England. Locket är löst. H 8 cm.
491-030SUPKOPP. Silver. A Vernström Eksjö 1812. H 5,2 cm.
491-031DOSA, JP Rönnqvist Göteborg. 1860. Silver. H 4 cm. Diam 5,8 cm.
491-032JIE Gantofta. Tavla. 9,5 x 9,5 cm.
491-033VAS, märkt YF. H 17,5 cm.
491-034RÖRSTRAND trolig signatur Wittros. Figurin. H 6,5 cm. L 16 cm.
491-035BERTIL VALLIEN. Miniatyrflaska märkt Boda Artist col. B. Vallien 48012. H 9,5 cm.
491-036NITTSJÖ. Vaser 2 st. H 14 resp 11,5 cm.
491-037BRIO Kulram. Klocka.
491-038SWATCH. Armbandsur.
491-039BRIO anka. Kulram.
491-040INGRID ATTERBERG, Ekeby. Vas märkt EKEBY F2 AG. H 21 cm.
491-041STIG LINDBERG Gustavsberg Studiohanden. Fat Fajans märkt Sweden F102. Krackelerad och fotnagg. H 5,5 cm. 21 x 19 cm.
491-042BRIO leksak. Träleksak etikettmärkt Made in Japan.
491-043GOEBEL. Figurin. H 13 cm.
491-044MARI SIMMULSON, UE. Figurin märkt Ekeby Nr 4295. H 22 cm.
491-045FIGURINER 2 st. Bruksslitage. H 14 resp 10,5 cm.
491-046GOURMET. Gustavsberg. Ugnfast form 2 st. L ca 40,5 B 20,5 cm.
491-047NITTSJÖ Vas H 17,5 cm. UE Gefle Vas H 10,5 cm.
491-048LEKSAKER. Köhler katt (nyckel saknas) made in US Zone Germany L 9 cm. Leksak apa H 18 cm. Docka H ca 20 cm.
491-049PLÅTBURK. Aktiebolaget Nordska Chockladfabriken Alingsås H 11 cm och 2 st sparbössor. (Snoopybank & Postens sparlåda) H 9,5 resp 11,5 cm.
491-050SERVERINGSBRICKA med 3 uppläggningsfat made in Sweden.
491-051GUNNAR ANDER. Djur 2 st, trä. H 11 resp 9 cm.
491-052BORDS/VÄGGLAMPA 1950-tal. H 28 cm.
491-053BORDSLAMPA GEMI 600/5. H 35 cm.
491-054KLOCKA med speldosa. A Schmid-Schlenker Jr. Darling. H 18 cm.
491-055MINICOOPER. Leksaksbil Burago, made in Italy. L 18,5 cm.
491-056VW Beetle (1955). Burago made in Italy. L 23 cm.
491-057FAT, Fajans 1700/1800-tal, krackelerad. Diam 29,4 cm.
491-058ATLANTIC Automatic Champion. Herrarmbandsur.
491-059FAT, djup, Fajans 1700/1800-tal, tillverkningsskador. Diam 31 cm.
491-060FAT, djup, Fajans 1700/1800-tal, kantnaggar förekommer. Diam 33 cm.
491-061KAJ BOJESEN. Skulpturer/figuriner, med repor. Otto. H 15 cm.
491-062SKULPTUR märkt JH. H 15 cm.
491-063MINIATYRVAS märkt W. H 5 cm.
491-064KARIN BJÖRQUIST, Gustavsberg. Ljusstake. H 2,5 cm. Diam 8 cm.
491-065VAS. H 22 cm.
491-066FIGURINER 2 st. H 9,5 resp 7,5 cm.
491-067PLÅTBURKAR 3 st. Göta Delikata Karameller, Zoega kaffeburk och Kärnkaffe.
491-068RÖRSTRAND, Gille. karott L 22 cm. Karott märkt S17. H 12 cm. Diam 15 cm. Lockburk Vedura Rörstrand H 9,5 cm.
491-069POMONA, Rörstrand. Karott, nagg, längd 28,5 cm. Karott Granada Rörstrand, längd 2,5 cm.
491-070LEKSAKSHUND. H 21 cm. L 21,5 cm.
491-071VÄGGTAVLA, gips. H 32 cm. B 24 cm.
491-072SPEGEL, förgylld. 1900-talets andra hälft. . H. 82 cm. B. 58 cm.
491-073FICKUR, 2 st bla LWC. Defekta.
491-074FICKUR, förgyllt med kedja.
491-075HÄNGE M STEN. Kontr.S. H. 5,2 cm.
491-076MATSERVIS. Bavaria, dekor Hackefors.
491-077VÄGGUR. Junghans. Ej komplett. H. 61 cm.
491-078VÄGGPENDYL, förgylld. H. 55 cm.
491-079GRAFISKT BLAD. 190/360. Rammått: 47 x 58 cm.
491-080DAHL JENSEN. Figurin. Märkt 1287. H. 16 cm.
491-081TRÄFÅGEL PÅ SOCKEL. H. 15 cm.
491-082BING & GRÖNDAHL. Figurin. H. 9,5 cm.
491-083GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad. 45/150. 54 x 54,5 cm.
491-084PHILIP VON SCHANTZ. Grafiskt blad. 14/170. Ramens mått: 64 x 74,5 cm.
491-085FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-talets mitt. H. 64 cm. B. 63 cm.
491-086FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-tal. H. 62 cm. B. 39,5 cm.
491-087LOCKURNA. 1900-talets andra hälft. H. 70 cm.
491-088GOLVVAS, keramik. Söholm, Bornholm, Danmark. 43 cm.
491-089GÖRAN DANIELSSON. Oljemålning. Tavlans mått 22 x 21,5 cm.
491-090ROSENTHAL. Matservis 63 delar. (18 Mattallrikar. 18 Djupa. 18 Förrätt. 6 Uplläggningsfat. 2 Skålar och 1 soppskål.
491-091BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Bordslampa. H. 24 cm. (Till lampfästet)
491-092BING & GRÖNDAHL. Bordslampa. H. 24 cm. till lampfästet.
491-093TILGMANS. Signerad MH -57. Bordslampa. Höjd till lampfästet H 52 cm.
491-094VASER, 1 par. Ostindiska 1900-tal. H. 15 cm.
491-095OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm.
491-096OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm.
491-097OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 18 x 23,5 cm.
491-098OLLE NYMAN. Oljemålning. Signerad: O Nyman. Pannå. Tavlans mått: 17,5 x 25 cm.
491-099ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Tekoppar 6 st. Märkta: 703.
491-100ROYAL COPENHAGEN. Musselmalet. Halvblond. Assietter 6 st. Märkta: 573.(4 st 2:a sortering, 2 st första sortering.)
491-101ÅMELLS MÖBLER. Vitrinskåp med skrivklaff. Rockokostil. H 200 cm. B 95 cm. Dj med utfälld klaff 84 cm.
491-102ÅMELLS MÖBLER. Rockokostil. Stolar 1 par.
491-103BING & GRÖNDAH. Figurin No 2322. Axel Locher. H 28 cm.
491-104BING & GRÖNDAHL. Figurin 1600. H 28 cm.
491-105BING & GRÖNDAHL. Figurin 1684. H 25 cm.
491-106ROYAL COPENHAGEN. Vaser 1 par 8142390. H 8 cm.
491-107EINAR JOLIN. Grafiskt blad sign Jolin 330/360. Tavlans mått 76 x 65 cm.
491-108DOROTHEA TANNING. Grafiskt blad sign Dorothea Tanning 25/100. Tavlans mått. 51 X 41 cm.
491-109DOROTHEA TANNING. Grafiskt blad sign Dorothea Tanning 25/100. Tavlans mått. 51 x 41 cm.
491-110PHILIP von SCHANTZ. Grafiskt blad sign Schantz 79, 83/200. Tavlans mått 31 x 34 cm.
491-111REMMARE 6 st.
491-112GLAS slipad dekor 6 st.
491-113SILVIA, Orrefors design Ingeborg Lundin 23 delar.
491-114TAPIO WIRKKALA, Iittala. Vas. H 18 cm.
491-115KONFEKTSKÅLAR 2 + 1 st kristall. H 18 resp 17,5 cm.
491-116BING & GRÖNDAHL, Axel Locher. Figurin signerad Axel Locher 2233 SA. H 21 cm.
491-117BING & GRÖNDAHL. Figuriner 1 par "Optimisten & Pessimisten". L 13 cm.
491-118BYRÅ, engelsk stil, 4-lådig. H 82 cm. B 63 cm. Dj 41,5 cm.
491-119LINNESKÅP, rikt skuret, signerat Eug. Höglunds Bildhuggeriverkstad Vetlanda. Slitage på benen samt list. H 147 cm. B 84 cm. Dj 45 cm.
491-120VITRINSKÅP, engelsk stil. H 157 cm. B 80,5 cm. Dj 32,5 cm.
491-121ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Kaffekoppar 6 st, assietter 6 st, sockerskål och gräddkanna.
491-122ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Krukor 3 st. H 7,5 cm.
491-123OLJEMÅLNING, signerad HT ......... Duk 50 x 35 cm.
491-124PARTI ANKOR
491-125GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad sign Göran Hahne 181/210. Tavlans mått 53 x 68 cm.
491-126PLAN-CHARTA ÖFVER ÖREBRO STAD. Ritad af Gellerstedt 1893. Blad gulnat. Tavlans mått 28,5 x 51 cm.
491-127ERKERS MARIE PERSSON. Akvarell sign Erkers Marie Persson. Tavlans mått 38 x 35 cm.
491-128ERIK EKANDER 2 st akvareller 1913. 18 x 25 cm och 21 x 32 cm.
491-129BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre 4 st vinglas. Selterglas 4 st.
491-130ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Terrin med lock 1109. H 20 cm. L 33 cm.
491-131ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Tallrikar 6 st 1084. Diam 25 cm.
491-132ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Tallrikar 6 st 1085. Diam 23,5 cm.
491-133ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Djupa tallrikar 6 st 1170. Diam 20 cm.
491-134ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Assietter 6 st 1087. Diam 17,5 cm.
491-135ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, halvblond. Skål 717. H 7,5 cm Diam 18,5 cm.
491-136ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond. Såsskål 1105. H 8,5 cm. L 25 cm.
491-137VILLEROY BOCH, Dresden. Grytunderlägg, bruksslitage. 18,5 x 18,5 cm.
491-138ROYAL COPENHAGN, MUSSELMALET, helblond med smånagg. Uppläggningsfat 1148. Fat 331. Senapsburk 358. Saltkar 199 (2 st)
491-139ROYAL COPENHAGEN. Figurin 1352. H 43 cm.
491-140BING & GRÖNDAHL. Figurin. 1552. H. 29 cm.
491-141KARMSTOLAR, 1 par. Nyrokokostil.
491-142KARMSTOL. Nyrokokostil.
491-143PELARBORD. Engelsk stil. H. 60 cm. Diam. 51 cm.
491-144Philip von Schantz. Grafiskt blad. Signerad: V Schantz 83, 75/160. Tavlans mått: 52 x 65 cm.
491-145GÖRAN HAHNE. Grafiskt blad. Signerad: Göran Hahne 96/360. Tavlans mått: 58,5 x 75 cm.
491-146KATTER, 2 st. Osignerade. H. 11 cm. resp. 18 cm.
491-147GLASSERVIS, 78 delar.
491-148ORREFORS. Skål på fot, tårtfat på fot. H. 15 cm. resp. 11 cm.
491-149REMMARE, 6 st.
491-150ORREFORS, "Maja". Vinglas 5 st, skålar 2 st (H. 10,5 cm. resp. 18 cm)
491-151PELARBORD. Engelsk stil. H. 64 cm. Diam. 44 cm.
491-152HALLBYRÅ M INTARSIA. Nyrokokostil. Ett beslag saknas. H. 70 cm. B. 32,5 cm. Djup 31 cm.
491-153ACTION MAN. MOON RAKER. I orignalförpackning.
491-154STAR WARS EPISODE 1. QUI-GON JINN. I originalförpackning.
491-155ACTION MAN. Vs X. I originalförpackning.
491-156ACTION MAN. SPECIAL FORCES.
491-157ACTION MAN. DOCTOR X.
491-158STAR WARS EPISODE 1. DARTH MAUL.
491-159ACTION MAN. MOUNTAIN BIKE EXTREME.
491-160ACTION MAN. POLAR MISSION. I orignalförpackning.
491-161LP-SKIVOR bl a Eurythmics, ELO, Tina Turner, Madonna mm
491-162LP-SKIVOR bl a Madonna, ELO, Roxette, Lollita pop mm
491-163CRESCENT delivered to people since 1894. Cykel, lås och nycklar finns.
491-164MJÖLKSPANN, aluminium. H. 60 cm.
491-165SKÅP, modell efter bensinpump. Route 66. H. 85 cm.
491-166TRÅDGÅRDSKO. H. 43 cm. L. 53 cm.
491-167GOLVSKYLT. Open/closed. H. 95 cm.
491-168TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par. H. 65 cm. Upptill 25 x 25 cm.
491-169PALLAR, 1 par. Rostfria.
491-170HATTHYLLA. H. 30 cm. L. 56 cm. Djup. 26 cm.
491-171SKÅP, plåt, på hjul. H. 59 cm. B. 43 cm. Djup 37 cm.
491-172NATTDUKSBORD, 1 par. Bemålad plåt. H. 51 cm. B. 46 cm. Djup 37 cm.
491-173TAVLOR, 1 par. 28 x 28 cm.
491-174TAVLOR, 3 st. 18,5 x 23,5 cm.
491-175TRÄDGÅRDSKRUKA M TAK. Metall. H. 135 cm.
491-176KONSOLBORD med tre lådor. Metall. H 91 cm. L 123 cm. Dj 41 cm.
491-177TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 31,5 cm. B 50 cm.
491-178FOTSKRAPA. H 90 cm.
491-179SINGER Symaskin modell 160.
491-180TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 50 cm. Diam 31 cm.
491-181TRÄDGÅRDSURNOR 2 st. H 30 cm. Diam 31 cm.
491-182BLOMSTÄLLNING. H 79 cm. B 34 cm.
491-183BLOMLÅDA. H 38 cm. B 47 cm.
491-184SOFFBORD på hjul och torrspricka. H 40 cm. L 100 cm. B 559 cm.
491-185KISTA, metall. H 42 cm. L 88 cm. B 38 cm.
491-186ROSOR, konstgjorda 4-pack. H 85 cm.
491-187VAGN, metall. H 29 cm. L 49 cm. B 34 cm.
491-188TRÄDGÅRDSKRUKA M TAK. Metall. H. 135 cm.
491-189TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 24 cm. Diam 26 cm.
491-190SKOLPLANSCH. Småskolans trafikbilder nr 1. Esselte Stockholm 1948. 41 x 58 cm.
491-191SKOLPLANSCH. Småskolans trafikbilder nr 3. Esselte Stockholm 1948. 41 x 58 cm.
491-192VÄGGPLANSCH. Skolans anatomiska tavlor. Kärlsystem. Nr, 53. 166 x 86 cm.
491-193KANNA, TVÄTTFAT. Rörstrand.
491-194LJUSSTAKAR, 1 par., mässing. Skultuna, nr. 39. H. 21,5 cm.
491-195LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. Skultuna nr. 12. H. 13 cm.
491-196BRICKA. mässing. Med några missfärgningar. L. 42 cm.
491-197EMALJSKYLT. Skandinaviska Kreatursförsäkringsbolage AGENTUR. Smärre rostangrepp i hörnen. 25 x 40 cm.
491-198TRÄDOCKOR, 2 st , ledade. H 32 cm. resp. 58 cm.
491-199LEKSAKSHUND. Brukslitage. Etikettmärkt: Maruei Toys, Tokyo Japan. H. 15 cm.
491-200HORN, mässing. L. 28 cm.
491-201TRÄDJUR, 2 st. H. 6,5 cm. resp. 7 cm.
491-202WENNERBERG, GUSTAFSBERG. Uppläggningsfat 2 st. L. 45,5 cm. B. 32 cm.
491-203TRÄLÅDA, PERSIL. H. 20 cm. L. 52 cm. Djup 28 cm.
491-204VÄGGPLANSCH. Skolans anatomiska tavlor. Kärlsystem. Nr. 54. 166 x 86 cm.
491-205SKULPTUR, form av ett ägg, mässing. Sockel saknas. Skruvdel i botten. L. 10 cm.
491-206POLAROIDKAMERA. 600 SE. Funktion garanteras ej.
491-207POLAROIDKAMERA. Supercolour 1000, Polaroid Land Camera.
491-208SKÅLAR, 2 st, andrasortering. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 4,5 cm. resp 5 cm.
491-209LEKSAKSBIL, plåt, med nyckel. BARNSYMASKIN, litograferad plåt. Brukslitage. L. 14,5 cm. resp. 10,5 cm.
491-210SPISHUNDAR, 1 par. Förgyllningen har släppt något. Sekelskiftet 1900. H. 24 cm.
491-211SKYLTAR 4 st bl a emalj.
491-212SKYLTAR 2 st 41 x 48 cm resp 42 x 30 cm.
491-213BRÖDBURK. Perstorp. PH. Brukslitage. H. 10,5 cm. L. 41 cm. Djup 25 cm.
491-214BRÖDBURK. 2-delad. Brukslitage. JH. H. 18 cm. L. 41 cm. Djup 25 cm.
491-215BRÖDBURK, 3-delad. Brukslitage. H. 23,5 cm. Diam. 20 cm.
491-216ACTION MAN. Roller Extreme.
491-217ACTION MAN. Ninja Kick.
491-218ACTION MAN. Special Forces.
491-219ACTION MAN, jungle dart. Deep space astronaut.
491-220SPIDER MAN. BEAST WARS BIOCOMBAT.
491-221ÄGGKLOCKOR, 5 st. Bl a 1950-tal.
491-222PPPERSKORG, Coca-Cola, kaffeburk, 2 st burkar.
491-223HANDKANNA, mässing m träskaft. 1 1/3 L. Märkt: H. Lagerstedt, Eskilstuna.
491-224TESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Vikt 224 gram.
491-225MATSKED, 2 ST TESKEDAR. Kontr.S. 1800-tal. Vikt 86 gram.
491-226KARAFFER, FYLLEGUBBAR, 2 st. Glas 2 st. H. 21 cm. resp. 23 cm.
491-227KARAFFER, 2 st. H. 18 cm. resp. 21,5 cm.
491-228LJUSMANSCHETTER, turbinmönstrade, 7 + 3 st. 8 x 8 cm. resp. 7 x 7 cm.
491-229FAT, SKÅLAR (mindre) mm. Turbinmönstrat.
491-230WHISKEYGLAS. 6 st. H. 10 cm. Diam. 8,5 cm.
491-231VATTENTUNNA, koppar. Bucklor förekommer. H. 57 cm.
491-232STOLAR 2 ST. 1800-tal. En märkt APD.
491-233SPEGEL, 1800-TAL. Ramen med skador. H. 45 cm. B. 34,5 cm.
491-234SOPPSLEV med träskaft 1800-tal. Kontr.S märkt C Lundin. L 41 cm.
491-235PUNSCHBÄGARE 6 st. Kontr.S. Vikt 182g
491-236MAJA, Orrefors. Skål på fot. H 18 cm.
491-237SYBORD med torrspricka, björk. H 75 cm. L 50 cm. Dj 35,5 cm.
491-238ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Grafiskt blad sign Ulrica HV 867/1500. Tavlans mått 61 x 44 cm.
491-239ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Grafiskt blad sign Ulrica HV 867/1500. Tavlans mått 61 x 44 cm.
491-240LOUIS BASTIN. Etsning sign Louis Bastin 125/150. Bastin 1952. Tavlans mått 47,5 x 40 cm.
491-241KRISTALLVAS, Orrefors. H 19 cm.
491-242KRISTALLSKÅL med etsad dekor, Orrefors. H 12 cm. Diam 19,5 cm.
491-243VAS, Skruf. H 28 cm.
491-244KRISTALLKARAFF, Orrefors Ingeborg Lundin. H inkl propp 23,5 cm.
491-245PARTI GLAS olika modeller.
491-246REMMARE 5 st och 8 st vinglas. Vinglasen "Dragon", Bertil Vallien, Boda, 1964.
491-247VINGLAS 6 st, Orrefors Fyrklövern. Etsad dekor 1979-1984.
491-248LOCKASK Miljögården Design. H 5 cm.
491-249BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skål, Satellit. H 10,5 Diam 16 cmö
491-250OLJEMÅLNING 1800-tal. Monogramsignerad. Duk 35 x 60 cm.
491-251HACKEFORS, ytterfoder 4 st. H 16 cm.
491-252ORREFORS. Kristallvas och kristallskålar. H Vas 21,5 cm. Skålar Diam 11 resp 11,5 cm.
491-253LOCKASKAR mm.
491-254PALSHUS Denmark. Skål sign Palshus Denmark PLS 1122A. H 11 cm.
491-255WHISKEYGLAS 6 st. H 9,5 cm.
491-256YTTERFODER 1 par 1900-tal, Kina. H 14 cm.
491-257ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Boda. Miniatyrer 2 st. H 6 resp 5 cm.
491-258ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Boda Åfors. Skål sign Ulrica Boda-Åfors. H 7 cm. Diam 13 cm.
491-259BERTIL VALLIEN, Boda. Sign Boda Artist col. B Vallien. H 7 cm. Diam 9,5 cm.
491-260KARAFF, TILLBRINGARE, VASER mm
491-261SERVERINGSBRICKA med glöggmuggar.
491-262LISA LARSON, Skruf ljuslyktor 1 par mm
491-263GÖRAN HAHNE. GRAFISKT BLAD. HC. Tavlans mått 64 x 78 cm.
491-264GÖRAN HAHNE. GRAFISKT BLAD. HC. Tavlans mått 78 x 64 cm.
491-265ROGER HEBBELINCK. Grafiskt blad sign R Hebbelinck 53/350. Tavlans mått 63,5 x 51,5 cm.
491-266ROGER HEBBELINCK. Grafiskt blad sign R Hebbelinck 67/350. Tavlans mått 63,5 x 51,5 cm.
491-267TAVLOR 3 ST. Bemålat porslin. Signerade Anni. Tavlornas mått. H. 29,5 cm. B. 29,5 cm. H. 35,5 cm. B. 25 cm.
491-268AKVARELL. Signerad: H R -76. Tavlans mått: H. 57 cm. B. 51 cm.
491-269TAVLA. Tryck Carl Larsson. Tavlans mått- H. 59 cm. B. 47 cm.
491-270GUNNAR PERSSON. Signerat tryck. Motiv från hindersmässan Örebro. Tavlans mått: H. 57 cm. B. 72 cm.
491-271LJUSLYKTA, Orrefors, uppläggningsfat Kosta Boda mm
491-272TOMTAR
491-273KARAFF, Carl Larsson, Bing & Gröndahl. H. 18 cm. Jultallrikar, 12 st, Royal Copenhagen.
491-274GABRIEL. Ytterfoder 2 st, lockburk.
491-275HÖRNSKÅP, engelsk stil. Brukslitage. H. 184 cm. B. 59 cm. D. 39 cm.
491-276GOLVUR, daterat 1851. Med kurbitsmålning. Pinne saknas samt glas till luckan. H. 214 cm.
491-277BORD M BEMÅLADE KAKELPLATTOR, 1 par. Brukslitage. H. 53,5 cm. L. 44,5 cm. B. 37 cm.
491-278STOLAR, 1 par. Nyrokokostil.
491-279BORD M BEMÅLADE KAKELPLATTOR, 1 par. Brukslitage. H. 76,5 cm. B. 64,5 cm.
491-280MATSALSBORD M 5 STOLAR, "Axet", gust.stil. Bordet m 1 st iläggskiva. Målning o tyg, hårt slitna.
491-281GUNNEL SAHLIN. Kosta. Kristallskål, slipad. H. 10 cm. Diam. 21 cm.
491-282GUNNAR PERSSON signerade tryck och med dedikation. Tidskrifter.
491-283SOFFBORD. Nyrokokostil. H 57,5 cm. L 95 cm. B 54 cm.
491-284BELLMAN. Oljemålning sign Bellman. Pannå 51,5 x 42 cm.
491-285GLASSKÅLAR, vas Boda Nova mm.
491-286KAISER vas mm.
491-287ZEEBR Finland Skål på fot mm
491-288PORSLINSANKOR mm
491-289GUSTAVSBERGSPORSLIN mm.
491-290MARTINI, WHISKEY & CHAMPAGNEGLAS.
491-291SKÅLAR, LOCKBURK mm.
491-292VASER bl a Orrefors mm
491-293DIVERSE GLAS.
491-294WHSIKEYGLAS 6+4 st
491-295MATTA handknuten. 172 x 240 cm.
491-296TAVELRAM med färgsläpp 59,5 x 76,5 cm.
491-297BJÖRN BERG. Tuschteckningar 6 st. Tavlornas mått 31,5 x 37,5 cm.
491-298BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Kaffekanna, sockerskål & gräddkanna. Kaffekoppar 5 st, assietter 6 st.
491-299BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Fat och 2 st äggkoppar.
491-300BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Kakfat, vas och ljusstake.
491-301BING & GRÖNDAHL. Blå måsen. Ytterfoder 2 st. H 11 resp 15 cm.
491-302BELLMAN. Oljemålning sign Bellman 1967. Målning med skada. Duk 69 x 118 cm.
491-303GLASSKÅL. H 10,5 cm. Diam 17 cm.
491-304SINGER. Barnsymaskin. H 16 cm. L 17,5 cm.
491-305GLASVAS. H 12,5 cm
491-306RITZI, Rörstrand. Hänkelvas. H 15,5 cm.
491-307ÅLAND, Gustavsberg Stig Lindberg. Smörask missfärgning på insidans kant. H 8 cm. L 16,5 cm. B 11 cm.
491-308ELDORADO, Gustavsberg Kåge. Skålar 2 st. L 19,5 H 5 cm. L 20 cm. H 9 cm.
491-309GEFYR Gustavsberg Stig Lindberg. Uppläggningsfat 3 st L 29 cm.
491-310SERVERINGSBRICKA, PLÅTBURKAR mm.
491-311TRÄLEKSAKER bl a Brio.
491-312GEFLE, Anglais. Djupa tallrikar 12 st Diam 24 cm. Mattallrikar 10 st. Diam 21,5 cm. Assiett 12 st, Diam 19 cm.
491-313ÖREBRO KEX. Plåtburk, bruksslitage. H 23,5 cm. L 43,5 cm. Dj 24 cm.
491-314SCHACKBRÄDE MED SPELPJÄSER. Sten. 35 x 35 cm.
491-315ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Skålar/cupglas 2 st. H. 10,5 cm.
491-316MATSKEDAR, 4 st, SERVETTRING, SUPKOPP, SJÖSKUMSPIPA (skadad). Vikt 273g.
491-317ELIZABETHAN., ENGLAND. KAFFESERVIS, 26 delar. Bestående av Kaffekanna, gräddkanna, kaffekoppar 12 st, assietter 12 st.
491-318ARABIA. Mockakoppar, 6 st.
491-319MOCKAKOPPAR 6 st., Bohemia, Tyskland. TALLRIKAR 2+ 2 st, Rörstrand.
491-320LJUSSTAKAR, 5 st, mässing. H. 5,5 cm - 13 cm.
491-321ELIS BERGH. KOSTA. "Rosersberg". Snapsglas 17 st, sherry/vinglas 10 st. H. 11 cm.
491-322SNAPSGLAS 10 st. KARAFFER 2 st.
491-323BYRÅ, 6-LÅDIG, avlutad, sekelskiftet 1900. H. 120 cm. B. 80 cm. Djup 53 cm.
491-324FÅTÖLJ, 1930/40-tal. Sitthöjd 42 cm.
491-325MÅNBORD. H. 77 cm. L. 116 cm. Djup 57 cm.
491-326TAVLOR 4 ST, tryck, Peter Dahl. Mått: H. 45 cm. B. 55 cm.
491-327LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin 100/150. Tavlans mått: 71 cm x 59,5 cm.
491-328LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin, 33/75. Tavlans mått: 83 cm x 62 cm.
491-329GUNGHÄST. Sitthöjd: 35,5 cm.
491-330PERSIANJACKA. Storlek 34/36, mm.
491-331PELARBORD, SKIVAN MED SKADOR, BJÖRK MED SVÄRTAD PELARE. H. 67,5 cm. 50 x 50 cm.
491-332STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm.
491-333STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm.
491-334STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm.
491-335STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm.
491-336STIG OHLSON. Grafiskt blad. Signerat: Stig Ohlson, 6/260. Tavlans mått: 57,5 x 70 cm.
491-337TAKARMATUR, 1950-TAL. H. 40 cm.
491-338GOLVLAMPA, sekelskiftet 2000. H. 128 cm.
491-339TAKARMATUR MED GLASKUPA. 1950/60-tal. H. 37 cm, inklusive träfäste.
491-340VÄGGLAMPA, 1950-TAL. H. 38 cm.
491-341TELEFONHYLLA, 1950-tal H 29 cm.
491-342ZEBRA, Gefle. Tefat 6 st. Diam 19 cm, krackeleringar förekommer. Kaffekopp med nålspricka.
491-343HOLMEGAARD. Karaff och 4 glas.
491-344GULLASKRUF, Lennart Andersson. Glas 13 st.
491-345BORDSLAMPA Alingsås keramik, vas Rörstrand och kryddset.
491-346AMANITA Gefle. Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter. Krackeleringar förekommer.
491-347CUPGLAS, LIKÖRGLAS mm.
491-348SKÅL, OSTINDISK. Liten kantnagg. H. 5 cm. Diam. 10,5 cm.
491-349BERTIL VALLIEN, Åfors. Godisgömma. H. 22 cm.
491-350SVENSKA SILVERMYNT. 50 kr Jub 1976. 10 kr Jub 1972. 5 kr Jub 1959 (2) & 1962. 5 kr 1955. 2 kr (5) 1946-66.
491-351FAT. Lillemor B. Steninge. Diam. 37 cm.
491-352CAMÉHÄNGE MED KEDJA, ÖRHÄNGEN 1 PAR, förgyllt.
491-353ORREFORS, SOFIERO. Kristallvas. H. 20,5 cm.
491-354ORREFORS, SOFIERO. Kristallvas. H. 16 cm.
491-355ORREFORS, SOFIERO. Ljusstakar, 1 par.
491-356ORREFORS, SOFIERO. Ljusstakar, 1 par.
491-357YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 15 cm. L. 33 cm.
491-358YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 15 cm. L. 33 cm.
491-359YTTERFODER. 1900-talets andra hälft. H. 8 cm. L. 15 cm.
491-360YSTAD METALL. Ljusstakar, 1 par, mässing. H. 17,5 cm.
491-361SKÅL/FAT PÅ FOT, konstmassa. Sia Collection. H. 40 Diam. 34 cm.
491-362MYNTSET SVERIGE 1981-85, 1990-92 & 1994-2000.
491-363MYNTSET SVERIGE 1997-2009.
491-364COINS OF SWEDEN 1993-2005.
491-365MYNTRÖR med svenska 1 kronor nickel.
491-366MYNTSET SVERIGE 1997-2009.
491-367MYNTSET SVERIGE 1981-85, 1990-92 & 1994-2000.
491-368COINS OF SWEDEN 1994-2005.
491-369MYNTSERIE FINLAND 1999-2004.
491-370MYNTRÖR med svenska 1 kronor nickel.
491-371MYNTSERIER ÅLAND, landskapsmynt, jubileumsmynt 2005-2018.
491-372MYNTSET SVERIGE 1997-2009.
491-373MINNESKPLAKETT daterad 1768.
491-374SVENSKA SILVERMYNT 1 kronor 40 st.
491-375BÖRGE MOGENSEN. "J 39". Möbler by F.D.B. Stolar 4 st med snörad sits.
491-376COMO Gustafsberg. Kanna. H 25 cm.
491-377SUPKALKAR 3 st. 1800-tal. Kontr.S. H. 13 cm.
491-378SUPKOPPAR, 2 st. 1800-tal. Kontr.S. H. 6 cm.
491-379SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 7,5 cm.
491-380BÄGARE. 1800-tal. Kontr.S. Ostämplad. H. 6 cm.
491-381SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 8 cm.
491-382SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 9 cm.
491-383SUPKALK. 1800-tal. Kontr.S. H. 8 cm.
491-384SUPKOPP. 1800-tal. Kontr.S. H. 6 cm.
491-385SUPKOPP. 1800-tal. Kontr.S. H. 4 cm.
491-386SALTSKED. Viwen Nilsson. Dosa. Kontr.S.
491-387SNUSDOSA. 1800-tal. Med gravyr. Kontr.S. L. 7,5 cm.
491-388PLÅTBURK. Gevalia - Rosteriet Gefle. Några skador. H. 13,5 cm. L. 23,5 cm. Djup 13 cm.
491-389BENGT ORUP, 5 st glas "Strikt" 1950/60-tal. H 18 cm.
491-390I. CLAESSON., Rörstrand. Fat 2 st Diam 30 cm. Skål H 8 cm.
491-391I. CLAESSON, Rörstrand Kannnor 2+1. H 20 resp 15,5 cm.
491-392KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Mattallrikar 7 st och djupa 6 st.
491-393KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Uppläggningsfat 3 st och 4 st äggkoppar.
491-394KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Kanna och kastrull. H 13 resp 12 cm.
491-395KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Gryta H 17,5 cm.
491-396KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Soppterrin. H 20,5 cm.
491-397KOKA, Rörstrand Hertha Bengtsson. Tekoppar 8 st. Assietter 6 st. Kaffekoppar 6 st.
491-398PIEDESTAL, majolika. H. 57,5 cm.
491-399FAT, Imari, ostindiskt. 1800-tal.. Diam. 24,5 cm.
491-400FAT, 3 st. Ostindiska, 1800-tal. 1 st med kantnagg, något sliten dekor. Diam. 21,5 cm.
491-401Fat, ostindiskt. 1800-tal. Diam. 21,5 cm.
491-402FAT, 5 st. Ostindiska, 1900-tal. Diam. 23-26 cm.
491-403GUNNAR, NYLUND, RÖRSTRAND. Tjäder, stengods. H. 18 cm. Träplatta.
491-404LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. Gottfrid Carlsson, Eskilstuna. H. 15,5 cm.
491-405HALSKEDJA MED HÄNGE. Hänget tillverkat av Ernst Svedbom, Vetlanda. Kontr.S.
491-406VÄGGSKÖLD, metall. H 65,5 cm.
491-407RYDBERGSGLAS. Snapsglas 12+7+1 st och 5 muggar.
491-408AFFISCH, inrammad. 43 x 33 cm.
491-409AFFISCH, inrammad 50 x 37 cm.
491-410VÄGGKLOCKA, glas. Diam 35 cm.
491-411TAKARMATURER 2 st rep.objekt.
491-412FOTOGENHUS, VÄGGLYKTA mm
491-413FOTOGENLAMPA. H 41 cm.
491-414BERSÅ, Gustavsberg Stig Lindberg. Assietter 5 st och 1 skål. Skador förekommer.
491-415OLLE HJORTSBERG. Oljemålning sign Olle Hjortsberg. Duk 46 x 38 cm
491-416BERSÅ, Gustavsberg Stig Lindberg. Mattallrikar 4 st. Diam 24 cm. Bruksslitage.
491-417ARABIA. Tekanna. H 12 cm.
491-418KANNA OCH TVÄTTFAT. Krackelerade. Kannans H 21 cm. Fat Diam 32 cm.
491-419FÅTÖLJER, plast 2 st. Design Svante Schöblom Overman made in Sweden. H 43 cm. B 71 cm. Dj 67 cm.
491-420EMMAFÅTÖLJER 1 par.
491-421BESTICK NS.
491-422BESTICK NS.
491-423MATSKED, KAKTÅNG, 4 KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 148 gram.
491-424POLAROIDKAMERA. Image system.
491-425STRÖSOCKERSKÅL. NS. H 31 cm.
491-426CARL MALMSTEN. "Vardags". Bokhylla m vitrindel. Brukslitage. H. 196 cm. B. 88,5 cm. Djup 42 cm.
491-427CARL MALMSTEN. "Vardags". Bokhylla m skrivdel. Brukslitage. H. 196 cm. B. 88,5 cm. Djup 42 cm.
491-428TOFFLOR. Storlek 38. Canada Snow.
491-429LJUSSTAKAR 3-ARMADE, TRÄ, 2 st. H. 32,5 cm.
491-430LJUSPLÅT, mässing. Diam. 21 cm.
491-431STIG LINDBERG, GUSTAVSBERG. Elefant, keramik. H. 8,5 cm. L. 12 cm.
491-432LOUISE ADELBORG, "Swedish Grace", Rörstrand. Muggar, 6 st.
491-433PARADIS. Ägg, bemålad keramik. H. 9 cm. L. 12 cm.
491-434ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 3 st.
491-435NATTLJUSSTAKAR, 1 par, mässing. En märkt C. Ahlqvist. Mässingen med någon fläck. H. 14 cm.
491-436LJUSSTAKAR, 2 st. Trä. Taserud, Arvika. En med kortare pinne. H. 24,5 cm resp. 27 cm.
491-437VAS. H. 29,5 cm.
491-438BORDSLAMPA. H. 32 cm till lampfästet.
491-439VAS. H. 26 cm.
491-440BORDSLAMPOR, 3 ST. Alabaster. H. 25 cm. till lampfästet.
491-441HANDVÄSKOR, 5 st.
491-442NYSTRÖM, STOCKHOLM. Väska, skinn.
491-443SKULTUNA. Ljusstake, mässing. H. 9 cm.
491-444ANKA, trä, i form av gunghäst. H. 19 cm. L. 28 cm.
491-445OLLE ALBERIUS, RÖRSTRAND. Märkt O.A. Bordslampa, keramik. H 41 cm till lampfästet.
491-446CARL HARRY STÅLHANE, RÖRSTRAND. Bordslampa, keramik. H. 20 cm till lampfästet.
491-447NACHTMANN. Kandelaber för 5 ljus. H. 28 cm.
491-448LJUSSTAKE, konstsmide, elsladd borttagen. H. 46,5 cm.
491-449MÄSSINGSKRUKOR 2 st. H 26 resp 28 cm.
491-450LJUSSTAKAR 1 par, trä. H 35 cm.
491-451SATSBORD 3-delat, teak. H 50 cm. B 49 cm. Dj 37 cm. Bruksslitage, det lilla bordet mer slitet.
491-452OLLE ALBERIUS, Rörstrand. sign GA Rörstrand. H 12,5 cm.
491-453BRICKA konga Princesse 36 x 28 cm. 5 st glas Bergdala. H 11,5 cm.
491-454KAMEROR 2 st Yashica ocg Praktica och kikare Minolta 8x21
491-455LJUSSTAKE. trä. H 25,5 cm. B 43 cm.
491-456FOTPALL. H 20 cm. B 34 cm. Dj 22 cm.
491-457BORDSLAMPA, metall. H inkl skärm 46 cm.
491-458GLAS & lockburk.
491-459CHAMPION herrarmbandsur och mormorsur.
491-460ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 3 st.
491-461ANNA EHRNER, "Atoll", Kosta Boda. Ljuslyktor, 2 st.
491-462GOEBEL. Ljusstake. H. 8,5 cm. Diam. 14 cm.
491-463BERTIL VALLIEN. Boda. Skål.Invändig beläggning. H. 18,5 cm. Diam. 22 cm. Skål, osignerad. H. 9 cm.
491-464SKUPLTUR, metall. H. 5 cm. L. 4,5 cm.
491-465MANSCHETTKNAPPBURK, tenn. Widerholm - Dahlberg, Eskilstuna. Diam. 6,5 cm.
491-466HÄNKELVASER, 3 st. varav 2 st m skador bl a G.Nylund. H. 16 cm, 19 cm. samt 20 cm.
491-467BRICKA M SNUSBURK MM
491-468PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Rörstrand. Ytterfoder 1 par. H 13 cm.
491-469PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Rörstrand. Ytterfoder 1 par. H 13 cm.
491-470PRINS EUGEN, Waldemarsudde., Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 13 cm.
491-471BLÅ/VIT KRUKA, Rörstrand. H 10,5 cm. Diam 14 cm.
491-472PARADIS. Ljuslyktor 2 st. H 7 cm.
491-473GRÖTSKÅL. H 10,5 cm. Diam 22 cm.
491-474ÅDERLÅTARE. L 5 cm.
491-475SVEN WEJSFELT. Miniatyrvas sign Castrl 1981 Swen Gustavsbergs studiohand. H 10 cm.
491-476LIMOGES FRANCE. Miniatyrtallrikar 3 st. Diam 4 cm,
491-477SWEDISH GRACE. Rörstrand. Mattallrikar 7 st. Diam 26,3 cm.
491-478LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Ljusplåt, mässing Q10. H 29,5 cm.
491-479LOCKBURK H 15,5 cm. Fåglar 3 st H 6,5 - 12 cm. Trä.
491-480SOCKERSKED& KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 182g.
491-481GUSTAVSBERG. Ljusstakar 1 par (en lagad). H 17 cm.
491-482BESTICK. NS.
491-483MALMLJUSSTAKAR 2 st. Bollnäs. & Ljuders. H 23,5 resp 19,5 cm.
491-484REIJMYRE, Skål på fot och tillbringare. H 11 resp 13 cm.
491-485SKULTUNA nattljusstake, mässing. H 11 cm.
491-486GRATINA, Rörstrand. Skålar 5 st. H 9 cm. Sockerskål Blåblom Old Gustavsberg.
491-487POMPEJI. Karlskrona. Vas. H 19,5, cm.
491-488BOKSTÖD 5 st, mässing. H 13 cm.
491-489LJUSSTAKAR 1 par, jugend, mässing. H 37 cm.
491-490VAS. H. 20 cm.
491-491WEDGEWOOD. Ytterfoder. H. 14 cm.
491-492LIMOGES. Dosor, 2 st.
491-493PUNSCHBÄGARE, 2 ST. Kontr.S. Vikt 68g.
491-494YTTERFODER, majolika. Krackeleringar förekommer. H. 18 cm.
491-495RING 18K. Vikt 5,2 gram.
491-496SKRUVÖRHÄNGE M PÄRLA. 18K. Bruttovikt 0,9 gram.
491-497BROSCH MM bl a kontr. silver.
491-498VICKE LINDSTRAND, "City", Kosta Boda. Whiskeyglas 4 + 3 st, selterglas 5 st, snaps/likörglas 8 st.
491-499YTTERFODER 2 ST. H. 11 cm.
491-500LALIQUE, CHAMPS ÉLYSÉES, France. Skål reliefdekor av blad. H. 18 cm. L. 46 cm. B. 25 cm.
491-501JULSAKER.. (lådan ingår ej)
491-502JULSAKER. (lådan ingår ej)
491-503JULSAKER. (lådan ingår ej)
491-504PÅSKSAKER. (lådan ingår ej)
491-505LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Rörstrand Lisa L. H 10,5 cm.
491-506LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Rörstrand Lisa L. H 12,5 cm.
491-507LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn" sign Gustavsberg Lisa L Sweden. H 12 cm.
491-508LISA LARSON Gustavsberg. "Adventsbarn". H 17,5 cm.
491-509VETTE. L 47 cm. Torrskada samt skada på fjädrarna.
491-510VETTE. L 44 cm. Torrspricka.
491-511VASER, 1 par, fattigmanssilver. H. 21 cm.
491-512TRÄFIGURER 3 st varav en med skada. H 15,5 - 18 cm.
491-513PARTI GLÖDLAMPOR mm.
491-514MORTEL SKULTUNA No 5, mässing. H 10,5 cm. Marmormortel. H 9,5 cm.
491-515HANDSKAR. TOFFLOR Shepherd storlek 38.
491-516SIGNE PERSSON MELIN lockburkar och glasburkar Boda Nova.
491-517SVEPASK, brödkorg mm.
491-518SWEDISH GRACE Rörstrand. Förrättstallrikar 12 st Diam 21 cm. Assietter 4 st Diam 17,2 cm.
491-519SWEDISH GRACE Rörstrand, Djupa tallrikar 6 st Diam 19 cm. Skållrikar 4 st Diam 12 cm.
491-520KRISTALLSKÅLAR 2 st. Sofiero Orrefors H 8,5 cm. Corona Orrefors H 11 cm.
491-521BRÖDKORG med skål Svalbo mm
491-522KABELVINDA mm.
491-523BRÄNNVINSFLASKA 1800-tal, vinprovarglas 2 st mm.
491-524CHATEAU Kosta Boda. Vinglas 4+3 st med varierande höjder.
491-525SKÅLLRIKAR Gustavsberg mm.
491-526DUKAR mm.
491-527HANDDUKSVÄV
491-528VINGLAS 7 st Helgalipning.
491-529FRUKOSTKOPPAR 2 st Pergola, Rörstrand mm
491-530VASER, LJUSLYKTOR mm
491-531FOTOGRAFIER av Harald Lönnqvist.
491-532BÖCKER bl a Kerstin Ekman. (lådan ingår ej)
491-533BÖCKER bl a Nordens Flora. (lådan ingår ej)
491-534KONSTBÖCKER mm. (lådan ingår ej)
491-535BÖCKER bl a om Stockholm. (lådan ingår ej)
491-536TIDNINGSKORG, smide, jugend. H 45 cm.
491-537HALMBOCKAR 2 st mm.
491-538BORDSLAMPA ASEA 1229. H inkl skärm 62 cm.
491-539HUGO ÖFVERSTRÖM. Oljemålning sign H Öfverström. Duk 67 x 83 cm.
491-540GARDINTILLBEHÖR mm.
491-541HATTAR OCH SJALAR.
491-542BIJOUTERIER mm.
491-543MINIATYRRAM SILVER, BJÄLLROR, LJUSSTAKAR mm
491-544BENGT ORUP, skålfat H 5,5 cm. L 26 cm med trätuppar även äldre.
491-545ROSENTHAL. Figuriner 2 st. H 4,5 resp 5 cm.
491-546GLASSKÅL. h 11,5 cm. Diam 16,5 cm.
491-547YTTERFODER 2 st. H 11 cm. Diam 15 cm.
491-548VASER 1 par samt kruka. H 18,5 resp 16 cm.
491-549BERGDALA 4 st vinglas. H 18,5 cm.
491-550ERLAND CULLBERG. Oljemåmålning sign E Cullberg "Gå emot dig" Duk 55,5 x 52 cm.
491-551BERTIL BAGARE. Oljemålning sign Bertil Bagare. "Balett klippor Orust" Duk 56,5 x 48 cm.
491-552JONAS FRÉDN. Oljemålning sign J Fréden. Duk 54 x 65 cm.
491-553RUNE RÅDSTEN. Grafiskt blad sign Rune Rådsten 245/310. "Dans i paviljongen" Tavlans mått 57,5 x 65,5 cm.
491-554ABLA MOHAMMED. Gouache sign M. Abla. Tavlans 65 x 48,5 cm.
491-555ABLA MOHAMMED. Gouache sign M. Abla. Tavlans mått 65 x 48,5 cm.
491-556STIG GHYLFE. Emaljmålning sign Ghylfe 71. Tavlans mått 67 x 80 cm.
491-557KANDELABRAR 1 par, metall. H 36,5 cm. En ljusarm skadad
491-558REIJMYRE. Snapsglas 6 st. H 8 cm.
491-559MONICA BRATT, Reijmyre. Vinglas 6 st.
491-560LJUSBLOCK H 16 cm. Vas 14 cm.
491-561DUKAR.
491-562PHILIPS Easy Life, Dammsugare.
491-563TENNFAT mm.
491-564SPEGEL MED LJUSLAMPETT. H 66 cm.
491-565LINDVALL. Oljemålnig sign Lindvall 50. Pannå. Tavlans mått 42,5 x 32 cm.
491-566TAKPLAFOND med prismor. Nora Belysning AB. Diam 52,5 cm.
491-567VÄGGLAMPETTER 1 par. H 37 cm.
491-568VÄGGLYSTRAR 2+1 några prismor saknas. H 37 resp 25 cm.
491-569LJUSSTAKE, Konstsmide Selection. 14 x 42 cm.
491-570BJÄRTON Rosita. Akustiskgitarr
491-571TRÄDGÅRDSGRUPP, bestående av 2 kamrstolar, bord m glasskiva.
491-572PALLAR 2st. H 36cm L 45cm B 29,5cm mm.
491-573BOKHYLLA med Intarsia, Funkis 1930-tal. Med skador. H 74cm. L 202cm. D 31cm.
491-574CARL MALMSTEN. Bokhylla 2-delad. H 196cm. B 88cm. 45cm. Bruksslitage
491-575BYRÅ med marmorskiva, Gustavianskstil. H 71,5cm. L 85,5cm. D 44,5cm.
491-576BÄNK ek. H 45cm. L 119,5cm. D 44,5cm.
491-577SLAGBORD. H 75,5cm. L188cm. B 81,5cm. Skivan skadad.
491-578RADIOBORD. H 59,5cm. L 60cm. B 31,5cm.
491-579NATTDUKSBORD i rotting . H 65cm. B 52cm. D 35cm. Skador.
491-580MATTA handknuten
491-581OSTKUPA. Nagg på underdelen. H 16cm. L 20cm B 15,5cm.
491-582ULF SUCKSDORFF. Bronsskulptur, "Ernst Thörnberg" 17/20. H 19cm.
491-583IITTALA, "Festivo", Timo Sarpaneva. Ljusstakar 5 st. H. 7,5 - 15 cm.
491-584OSTINDISK lockurna. 1900-talets andra hälft. H 30cm.
491-585VINKANNA koppar och mässing jugend. H 35cm.
491-586SKÅL På fot 2st mm.
491-587PENDYL förgylld. H 50.
491-588RÖRSTRAND ljusstake, Daladansen. H 26cm.
491-589ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta boda,"Nivada" Vas. H 21,5cm.
491-590ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta boda, "Nivada" skål på fot. H 20,5cm.
491-591TILGMAN Figurin. H 23,5cm.
491-592TILGMAN Figurin. H 24cm.
491-593TILGMAN Figurin. H 16,5cm.
491-594TILGMAN Figurin. H 16cm.
491-595ARABIA 12st kaffekoppar.
491-596ROSENTHAL Vas. H 29,5cm.
491-597ROSENTHAL, Björn wiinblad. Vas 6 2st ljusstakar. H vas 19cm H ljusstakar 17cm.
491-598VAS ostindisk. 1 par. 23,5cm. Nagg på bottenringen.
491-599FAT, BLÅ/VITT, OSTINDISKT. 1900-tal. Diam. 37 cm.
491-600INGEGERD BESKOW. Akvarell sign: Ingegerd Beskow. Stockholmsmotiv. Tavlans mått 52,5 x 66 cm.
491-601TAKAMPEL, Empire. 1800-tal. Mittskål i patinerad metall, fyra stycken svängda ljusarmar, förgyllda beslag, avslutande pinjekotte. Elektrifierad. H. 80 cm. Diameter 73 cm (inklusive ljusarmar)
491-602SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått: Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm.
491-603LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm.
491-604TAKARMATUR med prismor. H 52 cm.
491-605TAKPLAFOND med prismor. D 38 cm.
491-606TAKARMATUR med prismor. H 70 cm.
491-607TÅRTFAT med kupa. H 14 cm. D 32cm.
491-608PYRO Gustavsberg, formar 2 + 1st. Nr 26 & 30
491-609TERRIN med lock & 5st mattallrikar.
491-610KAFFESKEDAR 12 st. Kontr.S. Vikt 150 gram.
491-611RAY URBAN gräddkanna, sockerskål, bägare 2 st. Sterling silver 925. Vikt 268 gram.
491-612GRÄDDKANNA & sockerskål. Kontr.S. Vikt 109 gram
491-613SOCKERSKÅL. Kontr.S. Vikt 70 gram.
491-614SERVERINGSBRICKA, kaffekanna, gräddkanna & sockerskål.
491-615RÖRSTRAND figurin 3st. H 15,5- 9,5cm.
491-616BING GRÖNDAHL figuriner 4st. H 11,5cm.
491-617MATTA handknuten. 93x64cm.
491-618MATTA handknuten. 96x60cm.
491-619MATTA handknuten. 93x64cm.
491-620MATTA handknuten. 105x65cm.
491-621MATTA handknuten. 117x78cm.
491-622MATTA handknuten. 165x76cm.
491-623BESTICK nysilver mm.
491-624SERVERINGSBRICKA England gravyr på baksidan. L 58cm. B 35,5cm.
491-625WIWEN NILSSON Brosch sterling silver. Nr 23. L 6,5 cm
491-626BROSCHER 2st Silver & sten. (omgjorda dräktknappar)
491-627VINGLAS. H 15,5 resp. 17 cm.
491-628ROSENTHAL mockakoppar 7st & sockerskål.
491-629GALLERIMATTA, handknuten ca 244 x 81 cm.
491-630GALLERIMATTA handknuten. 275 x79 cm.
491-631MATTA handknuten. 130 x 75 cm.
491-632MATTA handknuten. 100 x 56 cm.
491-633SOFFA med 2st karmstolar. Nyrenässans.
491-634ÖRONLAPPSFÅTÖLJ
491-635BYRÅ med marmorskiva. Gust.stil. H 75 cm. B 79 cm. D 43 cm.
491-636SKÅP med vitrindel. Nyrenässans.
491-637TAVLA. Tavlans mått 27,5 x 22 cm. Skador på ramen.
491-638BARSKÅP Rikt skuret med smidesdeltaljer. H 166,5 cm. B 94 cm. D 51 cm.
491-639PARTI TAVLOR bland annat akvarell Alvar Björkstad.
491-640BESTICK nysilver. 2 st modeller.
491-641BESTICK nysilver
491-642GÖTEBORG blå vit kruka. H 18 cm.
491-643MATSKED Kontr.S. Vikt 44 gram.
491-644ARABIA blå vita krukor 2st. H 10,5cm samt 8,5cm.
491-645CLOISONNE lockburk. H 10cm.
491-646ISHINK i glas. H 18,5cm. D 19cm.
491-647SIGNE PERSSON MELIN burk mm.
491-648SERVERINGSBRICKA Italien. L 44cm. B 31cm.
491-649TRÄTRÅG. L 62cm. B 25 cm.
491-650MATBORD med 6 st stolar. Eng.stil.
491-651VITRINSKÅP. Eng.stil.
491-652PELARBORD med låda. H 67cm. B 48cm. D 37cm.
491-653BORD med låda. 1 par. H 70cm. D 59 cm.
491-654NATTDUKSBORD. H 74 cm. B 39 cm. D 37 cm.
491-655SOFFBORD med låda. H 52,5 cm. L 99 cm. B 64 cm.
491-656KAFFESERVIS 27 delar. Royal Tuscan.
491-657HÖGANÄS. Kanna, kruka(liten nagg), muggar 3+3.
491-658KARAFF & ISHINK
491-659LJUSSTAKAR 1 par. Mässing. H 18,5 cm.
491-660LJUSSTAKAR 1 par Mässing.
491-661LIKÖRGLAS 6 st Helga modell. Sherryglas 6 st.
491-662EGO STENGODS skål 2st. Vas.
491-663HÖGANÄS Matservis 56 delar
491-664MÄSSINGSLJUSSTAKAR 2 par & ljuslykta Ekbergs. H 16,5, 15,5 samt 16,5cm
491-665MATTA handknuten. 230 x142cm.
491-666VAS ostindisk, lockburk mm.