ONLINE-AUKTION, 2023-06-12 17:00

Söndag 11/06 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
493-001HALVMÅNEBORD 1 par. H 75 cm. B 80 cm. Diam 80 cm.
493-002PUKEBERG Eva Berglund Indigo. Diam 36 cm.
493-003FAT PÅ FOT. Diam 34,5 cm.
493-004TERRIN m LOCK (krackeleringar förekommer) H 14 cm. Diam 19,5 cm.
493-005LOCKBURK. Ostindisk 1900-tal. H 13,5 cm. Diam 26,5 cm.
493-006SKÅL PÅ FOT, vitmetall. H 35 cm. Diam 26,5 cm.
493-007LJUSPLÅTAR 1 par, mässing, Jämtslöjd sign WB, D8. Diam 17 cm.
493-008LJUSPLÅTAR 1 par, mässing Skandia. Diam 25,5 cm.
493-009LJUSPLÅTAR 1 par, mässing. H 35 cm.
493-010LJUSSTAKAR 1 par. Märkts K.E.E Mora. H 7 cm.
493-011OSCAR NILSSON ESKILSTUNA. Mässing. H 17,5 cm.
493-012KANDELABER, malm. Märkt Malm 1976. H 23 cm.
493-013KAKFAT, ljusstakar 1 par. H 30 resp 6,5 cm.
493-014KLOCKA, baromter & hygrometer.
493-015LJUSPLÅTAR 1 par, mässing. H 51 cm.
493-016ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Vas. Kosta Boda signerad Ulrcia HV 49201. H 22 cm.
493-017GLASFRUKTER 3 st . L 19,5, 13 resp 10 cm.
493-018SAVOY Alver Aalto Iittala. H 12 cm.
493-019VINGLAS 11 st Strömgården. 4 glögglas.
493-020MATSERVISDELAR 20 delar. Något sliten dekor. Noel Royal Grafton
493-021KIKARSIKTE. Fontaine. L 31 cm.
493-022ULLA VIOTTI. Signerad Viotti. B 16,5 cm.
493-023SKULPTUR. Marie Stenqvist. H 16,5 cm.
493-024PELARBORD med låda. H 78 cm. B 56,5 cm. DJ 39,5 cm.
493-025SATSBORD 2 delat (vattenringar). H 56 cm. B 50,5 cm. Dj 37 cm.
493-026EMMAFÅTÖLJ.
493-027KARMSTOL. 1 par. H 105 cm.
493-028PALLAR. Bondrokokostil. H 44 cm. L 49,5 cm. B 40 cm.
493-029BORD och stol. Bordets mått H 53 cm. L 62 cm. B 41,5 cm.
493-030KARMSTOL, nyrokokostil. H. 102 cm. (Höjd rygg)
493-031BORD m klaffar 1900-talets första hälft. H 76 cm. L 102 B 50 + 26 + 26 cm.
493-032KARMSTOL, ek. H 111,5 cm.
493-033KARMSTOL, ek. Sliten klädsel, något ranglig. Barockstil. H 115 cm.
493-034KÄPP med silverkrycka med monogramsignering. L 90 cm.
493-035ARMBAND M STEN. Alton. Kontr.S.
493-036ARMRING. Kontr.S.
493-037HALSBAND, STELT. 925 silver.
493-038HALSBAND M HÄNGE, tenn. L. 78 cm.
493-039HALSBAND, BÄRNSTEN. L. 64 cm. ARMBAND.
493-040BROSCH m STENAR. Kontr.S. L. 5,2 cm.
493-041BROSCHER 2 st. Kontr.S.
493-042MATTA, wilton. Brukslitage, slitna fransar. Ca 195 x 130 cm.
493-043MATTA, handknuten. Brukslitage. Ca 175 x 120 cm.
493-044MATTA, handknuten. Ca 215 x 140 cm.
493-045MATTA, handknuten. Persisk Shahsvan. Ca 186 x 120 cm.
493-046MATTA, handknuten. Iran. 246 x 146 cm.
493-047MATTA. Qual Moson. 240 x 170 cm.
493-048SOFFBORD M KLAFFAR. sk stil. Brukslitage. H. 53 cm. L, 138,5 cm. B 45 cm + 24 x 2.
493-049LJUSSTAKAR/GOLVLJUSSTAKAR, 1 par. Mässing. H. 50,5 cm.
493-050STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L. 30 cm.
493-051FOTPALL. H. 26 cm. L. 37 cm. B. 31 cm.
493-052TAKAMPEL M 6 LJUSARMAR. Elektrifierad. H. 44 cm. Diam. 45 cm.
493-053DRAGSPEL. HOHNER.
493-054KAFFESKEDAR samearbete 6 st. Kontr.S. Vikt 74 gram.
493-055ARMRING 18K. Vikt 8,8 gram.
493-056SKRUVÖRHÄNGEN 1 par med stenar 18K. Bruttovikt 2,8 gram.
493-057HALSBAND bismark doserad 18K. L 47 cm. Vikt 16,8 gram.
493-058SKRUVÖRHÄNGEN 1 par med pärlor. 18K. Bruttovikt 2,0 gram.
493-059RING 18K. Vikt 5,9 gram.
493-060RING MED DIAMANT 18K VG 0,12ct. Bruttovikt 1,9 gram.
493-061HALSKEDJA 18K. L 48 cm. Vikt 1,8 gram.
493-062BESTICK NS. Olika modeller.
493-063KAFFESKEDAR, 4 + 1 st. Kontr.S. Vikt 66 gram.
493-064DRINKSKEDAR 6 st NS.
493-065SALLADSSKED, horn o metall, samearbete. L 28 cm.
493-066KAKTÅNG, FAT. Kontr.S. Vikt 72 gram.
493-067TORNEDALEN. MATBESTICKUPPSÄTTNING 44 DELAR. Bestående av: 10 st gafflar, 10 st knivar, 10 st, skedar, 7 st kaffeskedar, 2 st kräftknivar, 1 st uppläggningssked, 1 st kompottsked, 3 st gafflar. Kontr.S. Brutto vikt 1.493 gram.
493-068KÄNGOR. Skywalk for Lundhags. Storlek ca 43. Brukslitage.
493-069NÄBBSTÖVLAR, skinn. Kero. Storlek ca 42. Stickade mössor 2 st.
493-070ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Vinglas 2 st. H. 19,5 cm.
493-071ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Vinglas/martiniglas 2 st.
493-072ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. "Caramba". Vas. H. 34 cm.
493-073APPLIQUER, 1 par, 2-armade. Metall. H. 31 cm.
493-074JULDUK. Linneväveriet i Horred. L. 305 cm. B. 145 cm.
493-075KARMSTOL m broderad klädsel. Brukslitage. 1900-talets första hälft. Sitthöjd 37,5 cm.
493-076SOFFA, ROTTING. Brukslitage. L. 128 cm.
493-077SOFFBORD M KAKELPLATTOR (UE). Gust.stil. Brukslitage bl a färgsläpp. H. 60,5 cm. L. 78 cm. B. 48,5 cm.
493-078ROSENTHAL. "Maria". Matservis, 55 delar. Bestående av: 11 st mattallrikar, 11 st förrättstallrikar, 12 st djupa tallrikar, 12 st assietter, 7 st karotter, såsskål, uppläggningsfat.
493-079RUTEBO, Leksand. Miniatyrfigurer 7 st. Tennfat.
493-080LARS PIRAK. Saltripa, saltsked, tenn. H. 4,3 cm.
493-081FAT, mässing. 2 st. L. 25 cm.
493-082FAT, KÅSOR, mm, tenn.
493-083HACKEFORS. Kaffekoppar 6 st. Bricka.
493-084SKÅLAR 2 ST. Varav 1 st Orrefors. H. 8 cm. resp. 17 cm.
493-085LENNART KINDGREN. Grafiskt blad. Signerad: "Nattleken", Lennart Kindgren -76, 1/20. Tavlans mått: 37 x 54,5 cm.
493-086LENNART KINDGREN. Grafiskt blad. Signerad: "Sökaren", Lennart Kindgren -76, 5/20. Tavlans mått: 36,5 x 37,5 cm.
493-087OLJEMÅLNING. Signerad: Ceder. Tavlans mått: 20 x 26 cm.
493-088REPLIKA AV IKON. Mått: 35 x 22,5 cm.
493-089ORREFORS. Konjakskupor 4 st. Fruktskål.
493-090HOLMEGAARD. Brännvinsflaska. Snapsglas 9 st mm
493-091MINIATYRER 4 ST. Varav 1 st signerad Bertil Vallien Kosta Boda. H. 5,5 cm - 12,5 cm.
493-092ROSA LJUNG. Vas. H. 25 cm.
493-093KERAMIKÄGG mm
493-094LARS HOLMSTRÖM, ARVIKA. (Märkt med gravyr i botten). Bägare, mässing. H. 11 cm.
493-095GRISFAT, Gabriel. Skål, Höganäs.
493-096GLASSKÅLAR bl a Pukeberg
493-097TENNFÖREMÅL bl a snapsglas, stop mm.
493-098KUDDAR.
493-099SNAPSGLAS 5 st. H 18,5 - 17,5 cm.
493-100MARTINIGLAS 2 st. H 19 cm.
493-101TRÄDGÅRDSSOFFA. ORMBUNKE. Gjutjärn o trä. Brukslitage. L. 147 cm.
493-102TRÄDGÅRDSSOFFA. ORMBUNKE. Stämplad: Melins metallgjuteri, Anderstorp. Gjutjärn o trä. Brukslitage. L. 145 cm.
493-103TRÄDGÅRDSBORD M GRANITSKIVA, 2 ST TRÄDGÅRDSSTOLAR, bemålad metall
493-104HYLLA, BEMÅLAD, nyrokokostil. Målningen med skador. H. 92 cm. B. 61 cm. Djup 32 cm.
493-105BERIT MELIN. Oljemålning sign B Melin. Duk. Tavlans mått 62 x 87,5 cm.
493-106E. WEINHEINIEN. Oljemålning sign E Weinheinien. Duk. Tavlans mått 63 x 81 cm
493-107KUDDAR bl a broderade och flamsk.
493-108ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Kaffekoppar 11 st. Assietter 8 st. Kaffekanna, gräddkanna.
493-109LJUSKRONA för fem ljus, mässing. H 23 cm.
493-110LJUSKRONA för fem ljus (typ julgransljus), mässing. H. 12 cm.
493-111SPEGEL. H. 64 cm. B. 54 cm.
493-112GÖSTA BACKLUND. Akvareller 2 st i samma ram. Signerad: Gösta Backlund 1967. Tavlans mått: 36 x 71 cm.
493-113GÖSTA BACKLUND. Akvareller 2 st i samma ram. Signerad: Gösta Backlund 1967. Tavlans mått: 34 x 69 cm.
493-114FÄRGLITOGRAFI. Otydklig signatur. 13/310. Tavlans mått: 59 x 82 cm.
493-115BÄGARE. Med gravyr. Kontr. S .H. 15 cm. Vikt 173 gram.
493-116CITTRA Harpeleik-Zifher.
493-117BORDSLAMPOR mm
493-118TEXTIL flamsk mm
493-119LJUSSTAKE Kosta Boda och fat med glaskarameller.
493-120JULFÖREMÅL bl a julljusstake mm
493-121GRAFISKT BLAD 9/175. Otydbar signatur. Tavlans mått 53 x 42,5 cm.
493-122D Matzus 76. Grafiskt blad 12/100. Tavlans 79 x 58,5 cm.
493-123MÄSSINGSLJUSSTAKAR mm
493-124LOCKURNA, LOCKBURK mm.
493-125GLASSKÅLAR mm.
493-126SPEGELAR 2 st. H 22 cm. Diam 24 cm.
493-127RING 18K vg. Vikt 3,9 gram.
493-128RING med smådiamanter 18K vg. Bruttovikt 1,7 gram.
493-129FRUKTSERVIS. Bavaria Fat diam 30 cm. Assietter 11 st diam 19,5 cm.
493-130MÄSSINGSLJUSSTAKAR mm
493-131TAVLOR.
493-132PELARBORD. H 75 cm. Diam 67 cm.
493-133BORD. H 65,5 cm. L 70 cm. Dj 44,5 cm.
493-134HÄNGSKÅP. H 7,5 cm. B 59 cm. Dj 25 cm.
493-135SKÅLAR, BESTICK mm.
493-136FAT. Keramik H 9 cm. Diam 40,5 cm.
493-137KÖKSPALL ej komplett. H 59,5 cm.
493-138SKULTUNA Nr 58 ljusstake mässing H 20 cm. Malmljusstake 22 cm.
493-139TENNSTOP mm
493-140TENNLJUSSTAKAR mm.
493-141KARAFFER 2 st och vinglas mm
493-142VASER, SKÅl mm
493-143RYSK DOCKA mm
493-144SKULTUNA KAFFEPANNA mm.
493-145GLAS, KARAFFER mm.
493-146HANDVÄSKOR 2 st sameslöjd (sliten) och näver.
493-147ROYAL COPENHAGEN Blå blomst. Tekoppar 2 st (1551)
493-148KAFFEKOPPAR Rosenthal 3 st mm
493-149HALSBAND Brons Finland. Armband.
493-150VAS Syco. H 17 cm.
493-151NIPPER mm
493-152ÖRHÄNGEN, RINGAR mm bl a Silver.
493-153TANDGULD. Bruttovikt 8,9 gram.
493-154BROSCH, ÖRHÄNGEN & RING, HALSBAND, brons made in Finland.
493-155HALSBAND doserad. Kontr.S. L 40 cm.
493-156ARMBAND, RING & BROSCH. Kontr.S
493-157BROSCH, DRÄKTSPÄNNE, MANSCHETTKNAPPAR mm. Kontr.S
493-158RING, ARMBAND & BROSCH. Kontr.S.
493-159HALSBAND doserad. Kontr:S. L 41 cm.
493-160FIGURIN, GIPSTAVLA Guldkroken mm.
493-161GLASSKÅLAR mm
493-162SAMEARBETE mm.
493-163MONARK JLO Moped Års 1953-54.Stillastående sista tre åren.
493-164TRÄSKRUV 4 X 60, 5 X 120 mm.
493-165TRÄSKRUV 5 X 100 & 6 X 60 MM
493-166PARTI SKRUVAR mm
493-167KOPPARTUNNA H 44 cm.
493-168CIGARETTÄNDARE, tändsticksaskar mm
493-169MAJBLOMMOR.
493-170VYKORT nya & gamla Brefkortsalbum.
493-171TIDSKRIFTER bl a Julkvällen 1928.
493-172PARTI BÖCKER
493-173VALONMÄSSING 1989. Ljusstake H 24 cm.
493-174PARTI BÖCKER
493-175SKULTUNA. Ljusstake Rosen 1 par. Mässing. Diam 9,5 cm.
493-176VYKORT mestadels nya.
493-177LOCKBURK, KRUKA Gustafsberg. H 9 resp 10 cm.
493-178KERAMIKTAVLA AWF Norge. L 35 cm. B 16 cm. KERAMIKTAVLA 20 x 8 cm.
493-179FRUKTSERVIS Röd rubin Gefle. Fat Diam 26 cm. 12 st assietter Diam 17,5 cm.
493-180EKEBY Hjördis Oldfors, uppläggningsfat glasyrsläpp. L 26 cm. Vas H 18,5 cm.
493-181KRUKA. H 15,5 cm. Diam 18,5 cm.
493-182FAT ostindiskt. Diam 36 cm.
493-183SKÅLFAT Famille Rose med nagg. Diam 26 cm.
493-184VASER 1 par Satsumas. H 24 cm.
493-185SKÅL ostindisk, 1900-talets andra hälft. H 12 cm. Diam 26 cm.
493-186VAS och 3 st tallrikar IMARI. H 22,5 cm. Tallrikar Diam 22 cm.
493-187VÄSKA MED NYARE VYKORT.
493-188RÖD RUBIN GEFLE. Uppläggningsfat Diam 26,5 cm. Assietter 5 st Diam 17,5 cm. Ljusstakar 1 par H 9 cm. mm
493-189VASER 2 st och fat. Ostindisk. H 19 resp 16 cm. Fat Diam ca 25 cm.
493-190VÄSKA med gamla & nya vykort o gratulationskort.
493-191VAS, ostindisk. H 21 cm.
493-192TALLRIKAR mm ostindiskt 1900-talets andra hälft.
493-193RÖD RUBIN GEFLE. Skål Diam 25,5 cm.och 2 st skålfat.
493-194BOKHYLLA 6 sektioner. 3st B 138cm, 1st B 108cm samt 2st B .27cm Hundevad Denmark. H 195cm. B 576cm. D 30,5cm.
493-195PELARBORD. H 70cm. D 49cm.
493-196DRAMATEN.
493-197BÖCKER 10 band, bland annat Nordens flora.
493-198NOBLESSE, Hutchenreuther. Kaffeservis. 10st koppar, sockerskål samt mjölkkanna.
493-199IKOFLEX Zeiss ikon Nr 875289. Kamera.
493-200KODAK Vest Pocket Autographic 25 BT 50. Kamera.
493-201LISA LARSON Gustavsberg. Figurin "Eva". H 11cm.
493-202LISA LARSON Gustavsberg. Figurin "Adam". H 11,5cm.
493-203DALAHÄSTAR. H 30,5cm samt 10,5cm. Stora skadad.
493-204LIDKÖPING matservis 78 delar.
493-205SPARGRISAR 2st. Bland annat Guldkroken. H 12cm samt 7,5cm.
493-206DALAHÄSTAR 4st. H 21 -7,5cm.
493-207HÖGANÄS 2K. Kanna. H 34cm.
493-208RÖRSTRAND figuringrupp. H 12cm.
493-209RÖRSTRAND figurin. H 11cm.
493-210RANKA GUSTAVSBERG. Kaffekoppar 6st, assieter 6st samt sockerskål.
493-211KOKA RÖRSTRAND. Kaffekoppar 12st.
493-212KOKA RÖRSTRAND. Tekoppar 6st.
493-213SKULTUNA mässingskruka 1K. H 18,5cm.
493-214BORDSLAMPA. H 53cm.
493-215OSTKUPA. H 16cm. L 21,5cm. B 16,5cm.
493-216KOKA RÖRSTRAND. Karotter 4st. H 10 -18cm.
493-217JULKRUBBA med figuriner.
493-218SVENSKA & UTLÄNDSKA FRIMÄRKEN. 3st album.
493-219KAMEROR 5st mm. Bland annat Praktica.
493-220SVENSKA SILVERMYNT. 10kr jub 1972 3st, 5kr 1954-5 3st, 2kr 1942-65 10st, mm.
493-221SVENSKA SILVERMYNT. 2kr 1897-1935 8st, 1kr 1897-1940 18st, 1kr 1944-67 25st.
493-222KAMEROR äldre.
493-223OBJEKTIV Edixa Westanar 602984, kamera tillbehör, mm.
493-224S.E.U.P kylväska.
493-225FAT & FIGURINER GUTJÄRN. Bland annat KG. H 2,5cm - 13cm.
493-226BJÄLLROR 2st i malm. Bland annat F.M. Mattsson Mora. H 11cm samt 10cm.
493-227ATELJE LYKTAN ÅHUS. Takarmatur. H 24cm. D 59cm.
493-228ATELJE LYKTAN ÅHUS. Takarmatur. H 17cm. D 35cm.
493-229PELARBORD. H 175,5cm. D 45,5cm.
493-230TYGER Bland annat gardiner.
493-231ELECTROLUX Dammsugare ultrasilencer.
493-232KISTA på benställning med innehåll, bland annat sytillbehör. Nyckel saknas. H 43cm. B 49cm. D 34cm.
493-233BYRÅ teak. H 87cm. L 82cm. D 40cm.
493-234ELECTROLUX matberedare assistent.
493-235NATTTYGSBORD ek 2st. H 56cm. L 47cm B 46cm.
493-236KONSTHANTVERK AB TYRINGE. Takarmatur. H 25,5cm. D 33cm.
493-237TAKARMATUR. H 18cm. D 32cm.
493-238BÖCKER bland annat HC andersen.
493-239RESEGRAMMOFON
493-240TAVLA. Tavlans mått 44x57,5cm.
493-241SPEGEL med ek-ram. D 35cm.
493-242SPEGEL. H 112cm. B 49,5cm.
493-243TRÄFÅGLAR 3st. Sign LT.
493-244KOKA RÖRSTRAND. Uppläggningsfat 5st. Lite krackelerade. L 23,5- 32cm.
493-245KOKA RÖRSTRAND. Karott med lock samt skålar 2st. H 7- 10,5cm.
493-246TENSTOP 1800-tal. H 21cm.
493-247KAKBURKAR i plåt 5st.
493-248MARMORMORTEL. H 10,5cm.
493-249KOKA RÖRSTRAND. Karott med lock samt lockburkar 2st. H 7- 14,5cm.
493-250SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR.
493-251SKÅLLRIKAR 6 st made in England.
493-252DUKAR.
493-253DUKAR.
493-254BRODERIMÖNSTER & ÄLDRE FÖRKLÄDE.
493-255JULDUKAR.
493-256KÖKSHANDDUKAR olika modeller.
493-257PARTI ÖRNGOTT.
493-258HANDDUKAR olika modeller.
493-259HANDDUKAR olika modeller.
493-260KOPPARHINKAR 2 st. H 17 resp 18 cm.
493-261PARTI DUKAR
493-262KOPPARFÖREMÅL bl a kaffepanna. (Lådan ingår ej)
493-263KOPPARHINK. h 27,5 CM.
493-264MJÖLKFLASKA koppar. H 24 cm.
493-265LINNEDUKAR & SERVETTER.
493-266JULGRANSKULOR även äldre mm.
493-267JULGRANSKULORM, TRÄLJUSSTAKAR mm.
493-268DUKAR
493-269STICKADE BARNKLÄDER.
493-270MATSERVIS.
493-271LUSEKOFTA mm.
493-272SKÅL Sussie RörstrandH 4 cm, Diam 15,5 cm. Skål på fot H 10,5 cm. Diam 19 cm.
493-273TRÄLJUSSTAKE. Färgbortfall. H 21 cm. L 45 cm.
493-274KRUKOR 2 st. H 22 resp 17 cm.
493-275KOKA RÖRSTRAND. Karotter 3 st. H 11,5, 15 & 20 cm.
493-276KOKA RÖRSTRAND. Äggkoppar 6 st. H 4,5 cm.
493-277KOKA RÖRSTRAND. Uppläggningsfat 3+1 st. L 28 resp 23,5 cm.
493-278KOKA RÖRSTRAND. Djupa tallrikar 10 st och 2 st skållrikar. Diam 20,5 resp 13 cm.
493-279KOKA RÖRSTRAND. Assietter 11 st, uppläggningsfat 3 st och 1 st skål.
493-280KOKA RÖRSTRAND. Kastrull med lock H 21 cm. KAROTT H 13,5 cm.
493-281KERAMIKTAVLOR bl a Jie.
493-282LAKAN med spets.
493-283LINNEHANDDUKAR 12 st.
493-284LINNEHANDDUKAR 12 st.
493-285HANDDUKAR olika modeller.
493-286GLASVASER.
493-287NÄVERBRUKAR, Mortel mm.
493-288MATSKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 150 gram.
493-289GLASÖGONFODRAL. Kontr.S. Bruttovikt 65 gram.
493-290KAFFESKEDAR 6 st med monogram. Dessertsked mm. Kontr.S. Vikt 102 gram.
493-291CD/RADIOSPELARE SONY. KLOCKRADIO. CD-SKIVOR.
493-292PÄRON Keramik/trä. H 10,5 cm. L 12,5 cm.
493-293ORREFORS. Skål, ljusstakar 1 par.
493-294GULLASKRUF. CARLOS R. PEBAQUE. Glasskulptur. Gravyr i botten. H. 13,5 cm. Belysning.
493-295HARDANGER. Skaldjursgafflar 6 st, rostfria mm
493-296JERNBOLAGET Eskilstuna. Förskärarekniv m gaffel & DESIRÈE-SET.
493-297JERNBOLAGET Eskilstuna. Förskärarkniv m gaffel. Salt - och pepparströare. Kaffeskedare 12 st Nilsjohan
493-298KOPPARBUNKAR (lådan ingår ej)
493-299GLASFIGURINER bl a Pukeberg.
493-300LINNEDUKAR, SERVETTER.
493-301BESTICK, rostfria.
493-302LJUSSTAKAR, 1 PAR. Marmor o mässing, någon del lös. H. 22,5 cm.
493-303SKÅLAR. Bl a GULDKROKEN.
493-304KLÄDGALGAR 5 st.
493-305INGRID ATTERBERG UE. Vas H 17,5 cm.
493-306LODSTRYKJÄRN Bo.Liberg Rosenfors. Miniatyrstrykjärn.
493-307LJUSSTAKAR, tenn & mässing.
493-308KAKMÅTT. Kaffekvarn mm.
493-309BESTICK rostfria olika modeller.
493-310HACKMAN. Grytor 2 st och 1 st kastrull.
493-311HUSGERÅD. (Lådan ingår ej)
493-312MORTLAR, 2 ST, mässing. H. 8 cm. resp. 10 cm.
493-313VASER, 2 st. Boda bl a Bertil Vallien. H. 11 cm. resp. 14 cm.
493-314ORREFORS. Skålar 2 st. H 8 resp 12 cm.
493-315LJUSSTAKAR & FAT. Tenn.
493-316SOCKERHACK antik, mm.
493-317BORSTE med gravyr. Kontr.S.. Bruttovikt 126 gram.
493-318SKRIVBYRÅ bl a björkrot. H 117,5 cm. B 94 cm. Dj med luckan 68 cm.
493-319SAFTGLAS 6 st 1960-tal. Skål.
493-320HARRY POTTER böcker 1-7
493-321BUNKAR rostfria 5 st mm.
493-322SKÅL PÅ FOT, Ostkupa. Pressglas.
493-323YTTERFODER, Bavaria. Vas, Hackefors. H. 11 cm. resp. 18 cm.
493-324VASER, SKÅLAR MM
493-325LINNEHANDDUKAR, olika modeller
493-326DUKAR, några med fläckar
493-327SIDEBOARD. Teak. Skador. H 79 cm. L 156 cm. Dj 47 cm.
493-328SOFFA 3-sits, fåtöljer 2 st.
493-329BOKHYLLOR 2 st, teak, bruksslitage. H 195 cm. L 180 cm. Dj 44 cm.
493-330LJUSKRONA med fyra ljusarmar. H 50 cm.
493-331PLASTMATTOR.
493-332TRASMATTOR 4 st, bruksslitage.
493-333Överkast för enkelsäng, virkat. L 196 cm. B 140 cm.
493-334LINNESERVETTTER.
493-335VÄGGUR Junghans nyrenässans. Krön med skador. L 85 cm.
493-336LODENROCK Original Tyrolerloden Pischel stl S/M
493-337SKINNJACKOR 2 st stl 38.
493-338MILES DAVIS Kind of Blue 50th Anniversary Collectors´s Edition
493-339MUSICBOXAR. Elvis 5 st MC. The Modern Jazz Quartet 4 CD. Teen Idols 3 LP.
493-340ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 16 cm.
493-341ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 20 cm.
493-342ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Skål. H. 13 cm. Diam. 20 cm.
493-343ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Ljusstakar, 1 par. H. 6,5 cm.
493-344KOSTA BODA, Ulrica Hydman Vallien. Fat. Diam. 33 cm.
493-345KERAMIKTAVLA PÅ TRÄ. Liten skada. L. 44 cm.
493-346KOSTA BODA. Kjell Engman. Skål. H. 14,5 cm.
493-347SKÅL GENOMBRUTEN. 835 silver. H. 7 cm. Vikt 142 gram.
493-348GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, BRICKA. 925 Sterling. Vikt 279 gram.
493-349SOCKERKAR, silver o glas. (I form av en svan) (835 silver). H. 10 cm.
493-350SOCKERKAR, silver o glas, 2 st. (I form av en svan) (835 silver). H. 6 cm.
493-351LJUSSTAKAR, 1 par. Sterling silver. Gravyr i botten. H. 6 cm. Vikt 184 gram.
493-352LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. Med gravyr. H. 15 cm. Brutto vikt 453 gram.
493-353DESSERTSKEDAR, 8 st. Kontr. S. Vikt 191 gram.
493-354RÖRSTRAND. Kanna, majolika. Något krackelerad. H. 36 cm.
493-355FOO HUNDAR, 2 st. H. 21 cm. resp. 24 cm.
493-356ROYAL COPENHAGEN. 1138, Figurin, fisk. H. 9 cm. L, 19 cm.
493-357GLASSKULPTURER, 2 st. (I form av ett äpple o päron). H. 12 cm. resp. 15 cm.
493-358NUUTAJÄRVI. "Kastehelmi", Oiva Toikka. Kakfat. H. 24 cm.
493-359SJÄLAGLAS. Gerd & Lennart Eriksson. Skål. H. 12 cm.
493-360SKANSEN. Danvikshyttan. Flaska. H. 20 cm.
493-361DALAHÄST. Skadad vid öronen. H. 50 cm. L. 48 cm.
493-362FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-tal. H. 35 cm.
493-363LJUSSTAKE, 7-armad. H. 18 cm. L. 45 cm.
493-364PÄRLCOLLIER M SILVERLÅS. Doserad. L. 54 cm.
493-365ÖRHÄNGEN. 750. 18K.
493-366SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstake 5-armad, trä.(metallbricka saknas till en ljushållare). H. 33 cm. B. 29 cm.
493-367SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstakar, 1 par, trä. H. 22 cm.
493-368SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstakar, 1 par, trä. H. 22 cm.
493-369MATBESTICK, nysilver. Modell Chippendale.
493-370MATBESTICK, nysilver. Modell: Olga.
493-371JACKIE LYND. "Jazz". Vinglas, 6 st.
493-372ROSTI. Heiner Boberg. DENMARK. Tillbringare m 4 + 2 st glas. Brukslitage.
493-373LASSE GJUTARE NORA. Skulptur "Avos". Nr. 42. H. 17 cm.
493-374SJÄLAGLAS. Gerd & Lennart Eriksson. Skål. H. 12,5 cm.
493-375PLÅTBURK. H. 15 cm. L. 32 cm. Djup 20 cm.
493-376ITALY. Skål. H. 6 cm. Diam. 22 cm
493-377NITTSJÖ. THOMAS HELLSTRÖM. HÄST, glaserad keramik. H. 19 cm. L. 28 cm.
493-378GLIMMA, CUPGLAS, 6 st. (4 olika färger)
493-379BORDSLAMPA. H. 50 cm.
493-380GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, SOCKERTÅNG. Kontr.S. 835. Vikt 137 gram.
493-381YSTAD METALL, Lilja. mässing mm
493-382ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 16 cm.
493-383LEKSANDSLJUSSTAKE. Käch & Hedbys Leksand. Metall. H. 53 cm.
493-384HÖGANÄS 3 L. Kruka. H. 18 cm.
493-385KOPPARKASTRULL. H. 12 cm. L. 53 cm, inklusive handtag.
493-386BULKRUKA, koppar. H. 22 cm.
493-387BJÄLLRA, malm. Sekelskiftet 1900.
493-388LJUSSTAKAR, 1 PAR. Mässing. H. 15 cm.
493-389NATTLJUSSTAKAR, 2 st. Varav den stora märkt nr. 68, Skultuna. H. 10 cm. resp. 6 cm.
493-390HANDSPEGEL, TENN. Märkt: JLH K8. L. 23 cm.
493-391KAFFESKEDAR, 6 ST. Kontr.S. Vikt 70 gram.
493-392KAFFESKEDAR 12 ST. Kontr.S. Vikt 124 gram.
493-393LENA O GÖSTA LINDERHOLM. Grafiskt blad. Tavlans mått: 94 x 66 cm.
493-394REPRODUKTION. Tavlans mått: 53 x 59 cm.
493-395SPEGEL, FÖRGYLLD. 1900-tal. H. 36 cm. B. 27,5 cm.
493-396VÄGGARMATUR, 3-armad. 1950-tal. En kupa defekt. H. 55 cm.
493-397BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 38 cm.
493-398FAT, GENOMBRUTET, med gravyr. Kontr.S. Vikt 87 gram.
493-399KRYCKA med gravyr. Kontr.S. Vikt 91 gram.
493-400HANS J WEGNER. Gungstol. ML 33. Senare klädsel, omstoppad. H. ca 79 cm. B. 62 cm. Djup 76 cm.
493-401KAKTÄNGER 2 st. Kontr.S. Vikt 71 gram.
493-402KAFFE/TE 5+3, Kontr.S. Några med gravyr. Vikt 88 gram.
493-403SKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 235 gram.
493-404TRÄSKULPTUR. H 19 cm.
493-405BORDSLAMPA. H inkl skärm 55 cm. Märkt 15455.
493-406BARNSTOL. H 55 cm. Bruksslitage.
493-407MEDALJER & PINS.
493-408NIPPER.
493-409DOCKOR 2 st modell äldre med extra kläder.
493-410BESTICK bl a NS.
493-411BESTICK NS modell Franska Liljan.
493-412VINGLAS 5 st, Likörglas 10 st.
493-413HALSBAND, ÖRHÄNGE. Brons. Made in Finland.
493-414HALSBAND MED HÄNGE/BROSCH, ÖRHÄNGE. Brons made in Finland.
493-415OMEGA Automatic Seamaster, defekt. SEIKO defekt.
493-416FICKUR Zenith och Fickur defekt.
493-417HERRARMBANDSUR.
493-418HÄNGE med tigeröga. Kontr.S.
493-419FIOL med stråke. Etikettmärkt: Joseph Guarnerius fecit Cremonae ann0 1720 IHS.
493-420DAMARMBANDSUR, några defekta.
493-421TENNFAT (defekt) M NIPPER.
493-422KAKFAT 2 ST. Rörstrand samt Göteborg. H. 12 cm. resp. 9,5 cm.
493-423TEKOPPAR, 3 st. 2 st extra fat.
493-424DALAHÄSTAR 3 st med reklamtext H 5,5 - 18 cm. En med lagning.
493-425ROYAL COPENHAGEN. Vas. H 15 cm.
493-426GNOSJÖ KONSTSMIDE. Julljusstakar 1 par. H 54 cm.
493-427ROTTINGKORG. H 37 cm. L 50,5 cm. B 32 cm.
493-428VÄGGLAMPETTER 1 par. H 23,5 cm.
493-429TENNBURKAR med bijouterier.
493-430GITARR The Hawk. Bruksslitage.
493-431REIJMYRE "Antik" 4 st glas 7 cm. Skål Aalto Iittala. Skål
493-432KÅSA Sameslöjd mm
493-433ATELJÉ LYKTAN Åhus "Anna". Bordslampa. H 30 cm. Diam 62 cm.
493-434ATELJÉ LYKTAN Åhus "Anna". Golvlampa H 138 cm. Diam 62 cm.
493-435KARMSTOLAR 1 par rokokostil 1900-talets första hälft. Sitthöjd 43 cm.
493-436KLAFFBORD. H 71 cm. B 16,5 + 19 + 19 L 56 cm.
493-437FÅTÖLJ. Sitthöjd 33 cm.
493-438BARSKÅP. 1940-tal. H 129 cm. B 65 cm. Dj 52 cm. Fanér med krackelering.
493-439BYRÅ med marmorskiva och intarsia. H 80 cm. B 44 cm. L 84 cm.
493-440FÅTÖLJ MED FOTPALL, skinnklädsel. Normalt brukslitage. Sitthöjd 42 cm.
493-441HÖGTALARE, 1 par. Snell Acoustics typ K.
493-442HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. Motiv från Bohuslän. Duk. Tavlans mått: 57 x 59 cm.
493-443R. FORSBERG. Oljemålning. Signerad: R. Forsberg. Pannå. Tavlans mått: 41 x 43 cm.
493-444OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. Pannå. Tavlans mått: 36 x 46 cm.
493-445OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Pannå. Tavlans mått: 54 x 62 cm.
493-446R. HADERSTEN. Oljemålning sign R Hadersten. Duk. Tavlans mått 58 x 68 cm.
493-447JOBS. Textiltavla. 69 x 51 cm.
493-448ORNE BÄCK. Oljemålning sign Orne Bäck. Duk . Tavlans mått 87 x 79 cm.
493-449EVY LÅÅS. Grafiskt blad sign Låås 71, 168/275. Tavlans mått 71 x 82 cm.
493-450OSTINDIA Floris Rörstrand. Muggar 6 st.
493-451MUGGAR 4 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg.
493-452ROYAL COPENHAGEN. Smörask. H 6,5 cm. L 15,5 cm.
493-453MUGGAR 4 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg.
493-454EDEN Rörstrand. Skållrikar 4 st. Diam 13 cm.
493-455GOLVFLÄKT.
493-456RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Lindén 1967. Asketisk stilleben. Pannå. Tavlans mått. 44 x 27 cm.
493-457CATRINA B LILJEGREN. Färglitografi. Signerad: Catrina B Liljegren "Venus" -95, 114/190. Tavlans mått: 62 x 42 cm.
493-458OLLE DAHL. Etsning. Signerad: Olle Dahl -85, "Hird", 27/90. Tavlans mått: 40 x 43 cm.
493-459ALBERT MERZ. Grafiskt blad. Signerad: Albert Merz "Form", 22/60. Tavlans mått: 55 x 45 cm.
493-460ALBERT JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad: Albert Johansson -79, "Connexion", 206/260. Tavlans mått: 54 x 64 cm.
493-461FÅTÖLJER, 1 par, ek. 1950/60-tal.
493-462BLOMBORD, TRÄ MED METALLINSATS. 1900-talets andra hälft. H. 48 cm. 38 x 50 cm.
493-463GLASFLÖTEN, 2 ST. Diam. ca. 9 cm samt 19 cm.
493-464COBRATELEFON.
493-465VERKTYGSLÅDA, PLÅT. Brukslitage. H. 19 cm. L. 28 cm. Djup 18 cm.
493-466REKLAMHÅLLARE, 2 ST. Knorr. L. 51 cm.
493-467EMALJSKYLT. H. 12 cm. B. 28 cm.
493-468EMALJSKYLTAR 2 ST. 10 x 15 cm. resp 5,5 x 9,5 cm.
493-469LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All världens barn". H. 10 cm.
493-470GUNNAR NYLUND, RÖRSTRAND. Skålfat. H. 3,5 cm. Diam. 15,5 cm.
493-471FIGURINER, 2 ST, något krackelerade. "Pelle Svanslös & Maja Gräddnos". H. 9 cm.
493-472TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage.
493-473BRIO. TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage.
493-474TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage.
493-475TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage.
493-476TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage.
493-477BILMÄRKEN. 6 ST bl a Saab o Volvo.
493-478STIG LINDBERG, STUDIOHANDEN, GUSTAVSBERG. H. 10 cm. Diam. 12,5 cm.
493-479KORG FÖR FLASKOR. H. 38 cm. L. 30 cm. B, 37 cm.
493-480BRÖDKORG, metall o plast. 1950/60-tal.
493-481BRÖDKORG, metall o plast. 1950/60-tal.
493-482BLOMBORD. 1900-talets första hälft. H. 88 cm. L. 81 cm, B. 27 cm.
493-483PIEDESTAL, stringmodell. Brukslitage. H. 45 cm.
493-484EP-SKIVOR bl a Hepstars, Agneta Fältskog, Sten & Stanley.
493-485VÄGGUR. Diehl Schwebe-Anker, made in Germany. Brukslitage.
493-486TRÄLEKSAKER, 2 st. Brukslitage.
493-487SKYLTAR bl a emalj.
493-488BORDSTELEFON, BANG & OLUFSEN.
493-489KERAMIKFAT, 2 ST bl a Mari Simmulson UE
493-490GUSTAVSBERG. "RANKA". Uppläggningsfat. Diam. 32 cm.
493-491ANDERS HOLMBERG. Oljemålning. Signerad: A. Holmberg, "Mer snö". Duk. Tavlans mått: 58,5 x 42 cm.
493-492MARJA BOQVIST. Krita. Signerad: Marja Boqvist. "Jag". Tavlans mått: 42 x 35,5 cm.
493-493HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. "Hus vid hamn". Pannå. Tavlans mått: 39,5 x 48 cm.
493-494GÖSTA ASP. Oljemålning. Signerad: Asp -64. Duk, Tavlans mått: 40 x 40 cm.
493-495LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin "Gunghästen", 123/250. Tavlans mått: 44,5 x 40,5 cm.
493-496BERTIL WALLIN. Oljemålning. Signerad: B. Wallin -79, "Modellen". Duk. Tavlans mått: 57 x 47,5 cm.
493-497CATRINA B LILJEGREN. Färglitografi, Signerad: Catrina B Liljegren -95. "Repose". Tavlans mått: 60,5 x 44 cm.
493-498ERIK HÖGLUND. Vas. H 12 cm.
493-499SPARBÖSSA, mynt mm.
493-500SKÅL, teak. H 12,5 cm. Diam 25 cm.
493-501SKULPTUR gips märkt Eldh "Våren". H 27 cm.
493-502PIANOPALL med innehåll. H 65 cm. L 53,5 cm. Dj 37 cm.
493-503VÄCKARUR mm
493-504VAS mm
493-505FAT ostindisk mm
493-506LEKSAKSFIGURER.
493-507BRIO-leksaker mm.
493-508BRIO-leksaker mm
493-509SKYLT "Ut". L 63,5 cm. H 20,5 cm. Dj 10 cm.
493-510BREVLÅDOR 2 st. H 22,5 resp 19 cm.
493-511SKRÄDDARSAX. L 26,5 cm.
493-512KAFFEKVARNAR mm
493-513TV-KANNA. H 27 cm.
493-514KAFFEKANNOR 2 st. KASTRULL. Kockums.
493-515SKRIVBORDSLAMPA. H 39 cm.
493-516FLASKOR 2 st Wasabryggeriet Linköping, Mörtsjöns Bryggerier Lerbäck.
493-517TERRAKOTTAKRUKA. Made in Italy. H 20 cm. L 45 cm. B 20 cm.
493-518VÄGGLAMPOR 1 par. LUXUS nr 180. H ca 45 cm.
493-519STEREO Dux. Grammofon.
493-520TRÄLÅDA Persil. L 47 cm. B 34,5 cm. H 18 cm.
493-521TV-KANNA. H 28 cm.
493-522RADIOAPPARATER.
493-523KAKBURK. 3-delat. H 22 cm. MATTERMOSAR 2 ST.
493-524PLÅTBURKAR 8 st.
493-525KRUKA Diam 42 cm. OCH 2 VÄGGKRUKOR. Terrakotta.
493-526VÄGGTELEFON.
493-527COBRATELEFON.
493-528MARIA GRAESIEN. Oljemålning. Duk. Mått:127 x 73 cm.
493-529B. PERSSON. Oljemålning. Signerad: B. Persson -53. "Hönsvagnen". Duk. Tavlans mått: 101 x 128 cm.
493-530ANDERS SVENSSON. Oljemålning. Signerad: A -88. "Interiör". Duk. Tavlans mått: 108,5 x 73 cm.
493-531ROLF BIRGERSSON. Textil/batik. "Stadsbild". Tavlans mått: 70,5 x 70,5 cm.
493-532HARRIET HULTCRANTZ. Gouache. "Segelbåten Skebäck". Tavlans mått 28,5 x 32,5 cm.
493-533GÖRAN NILSSON, Gouache. Signerad: G,N, "Landskap". Tavlans mått: 30,5 x 23,5 cm.
493-534DAN LEKBERG. Etsning. Signerad: D.L. "Det blev en pojke II", 1/10. Tavlans mått: 35 x 28,5 cm.
493-535DAN LEKBERG. Etsning. Signerad: D.L. "Det blev en pojke II", 1/10. Tavlans mått: 35 x 28,5 cm.
493-536BORDSLAMPOR 2 st. H 64 resp 44 cm.
493-537PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR.
493-538PARTI SVAMPAR. H 4,5 - 15 cm.
493-539PARTI SVAMPAR. H 7 - 26 cm.
493-540SOCKERLÅDA. H 26 cm. L 68 cm. B 22,5 cm.
493-541PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR.
493-542TRÄDGÅRDSKRUKOR 1 par. H 24,5 cm. Diam 26 cm.
493-543PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR.
493-544DÖRRSTOPP. Figurin konstmaterial.
493-545EKORRE, gjutjärn. H 12 cm. L 21 cm.
493-546TRÄDGÅRDSPRYDNADER 2 st. H 21 resp 17 cm.
493-547TRÄDGÅRDSPRYDNAD. H 15 cm.
493-548PLÅTBIL. L 30 cm.
493-549BRANDBIL. L 30 cm.
493-550ELEFANTPIDESTAL. H 42 cm.
493-551ÄGGLÅDA. H 40 cm. L 55 cm. B 32 cm.
493-552PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR.
493-553KLAFFBORD. H 75 cm. B 54 + 31 + 31 cm. L 119 cm
493-554SMÖRGÅSGRILL. LML
493-555CANTON SUBWOOFER Plus C
493-556VIKVÄGG, smide. H 195 cm. L 3 x 48 cm.
493-557URNA Doulton Lambeth England, keramik. H 40,5 cm.
493-558SKÅP. H 190 cm. B 88 cm. Dj 47 cm.
493-559SKÅP (lås saknas) H 169 cm. B 117 cm. Dj 43 cm.
493-560BYRÅ MED SKRIVKLAFF. H 99 cm. B 105 cm. Dj 47 cm.
493-561SPILLKUM, trä. H 9 cm. Diam 48 cm.
493-562VITRINSKÅP IKEA ÅBO V. H 180 cm. B 85 cm. Dj 30 cm.
493-563TERRACOTTAKRUKOR, olika storlekar och varierande skick.
493-564SIDEBOARD, teak, med blyinfattat glas. 1950/60-tal. H. 80 cm. L.174,5 cm. Djup 42,5 cm.
493-565SPELDOSA, ADLER. 1880-tal. Fanér, något skadat. H. .22 cm. L. 63 cm. Djup 49 cm.
493-566"SVANE", EKORNES, NORGE, 1960-tal. Dagbäddar 2 st samt 1 st bord. L. 160- 190 cm. B. 75 cm. Sitthöjd 40 cm.