Utrop | Beskrivning |
493-001 | HALVMÅNEBORD 1 par. H 75 cm. B 80 cm. Diam 80 cm. |
493-002 | PUKEBERG Eva Berglund Indigo. Diam 36 cm. |
493-003 | FAT PÅ FOT. Diam 34,5 cm. |
493-004 | TERRIN m LOCK (krackeleringar förekommer) H 14 cm. Diam 19,5 cm. |
493-005 | LOCKBURK. Ostindisk 1900-tal. H 13,5 cm. Diam 26,5 cm. |
493-006 | SKÅL PÅ FOT, vitmetall. H 35 cm. Diam 26,5 cm. |
493-007 | LJUSPLÅTAR 1 par, mässing, Jämtslöjd sign WB, D8. Diam 17 cm. |
493-008 | LJUSPLÅTAR 1 par, mässing Skandia. Diam 25,5 cm. |
493-009 | LJUSPLÅTAR 1 par, mässing. H 35 cm. |
493-010 | LJUSSTAKAR 1 par. Märkts K.E.E Mora. H 7 cm. |
493-011 | OSCAR NILSSON ESKILSTUNA. Mässing. H 17,5 cm. |
493-012 | KANDELABER, malm. Märkt Malm 1976. H 23 cm. |
493-013 | KAKFAT, ljusstakar 1 par. H 30 resp 6,5 cm. |
493-014 | KLOCKA, baromter & hygrometer. |
493-015 | LJUSPLÅTAR 1 par, mässing. H 51 cm. |
493-016 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Vas. Kosta Boda signerad Ulrcia HV 49201. H 22 cm. |
493-017 | GLASFRUKTER 3 st . L 19,5, 13 resp 10 cm. |
493-018 | SAVOY Alver Aalto Iittala. H 12 cm. |
493-019 | VINGLAS 11 st Strömgården. 4 glögglas. |
493-020 | MATSERVISDELAR 20 delar. Något sliten dekor. Noel Royal Grafton |
493-021 | KIKARSIKTE. Fontaine. L 31 cm. |
493-022 | ULLA VIOTTI. Signerad Viotti. B 16,5 cm. |
493-023 | SKULPTUR. Marie Stenqvist. H 16,5 cm. |
493-024 | PELARBORD med låda. H 78 cm. B 56,5 cm. DJ 39,5 cm. |
493-025 | SATSBORD 2 delat (vattenringar). H 56 cm. B 50,5 cm. Dj 37 cm. |
493-026 | EMMAFÅTÖLJ. |
493-027 | KARMSTOL. 1 par. H 105 cm. |
493-028 | PALLAR. Bondrokokostil. H 44 cm. L 49,5 cm. B 40 cm. |
493-029 | BORD och stol. Bordets mått H 53 cm. L 62 cm. B 41,5 cm. |
493-030 | KARMSTOL, nyrokokostil. H. 102 cm. (Höjd rygg) |
493-031 | BORD m klaffar 1900-talets första hälft. H 76 cm. L 102 B 50 + 26 + 26 cm. |
493-032 | KARMSTOL, ek. H 111,5 cm. |
493-033 | KARMSTOL, ek. Sliten klädsel, något ranglig. Barockstil. H 115 cm. |
493-034 | KÄPP med silverkrycka med monogramsignering. L 90 cm. |
493-035 | ARMBAND M STEN. Alton. Kontr.S. |
493-036 | ARMRING. Kontr.S. |
493-037 | HALSBAND, STELT. 925 silver. |
493-038 | HALSBAND M HÄNGE, tenn. L. 78 cm. |
493-039 | HALSBAND, BÄRNSTEN. L. 64 cm. ARMBAND. |
493-040 | BROSCH m STENAR. Kontr.S. L. 5,2 cm. |
493-041 | BROSCHER 2 st. Kontr.S. |
493-042 | MATTA, wilton. Brukslitage, slitna fransar. Ca 195 x 130 cm. |
493-043 | MATTA, handknuten. Brukslitage. Ca 175 x 120 cm. |
493-044 | MATTA, handknuten. Ca 215 x 140 cm. |
493-045 | MATTA, handknuten. Persisk Shahsvan. Ca 186 x 120 cm. |
493-046 | MATTA, handknuten. Iran. 246 x 146 cm. |
493-047 | MATTA. Qual Moson. 240 x 170 cm. |
493-048 | SOFFBORD M KLAFFAR. sk stil. Brukslitage. H. 53 cm. L, 138,5 cm. B 45 cm + 24 x 2. |
493-049 | LJUSSTAKAR/GOLVLJUSSTAKAR, 1 par. Mässing. H. 50,5 cm. |
493-050 | STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L. 30 cm. |
493-051 | FOTPALL. H. 26 cm. L. 37 cm. B. 31 cm. |
493-052 | TAKAMPEL M 6 LJUSARMAR. Elektrifierad. H. 44 cm. Diam. 45 cm. |
493-053 | DRAGSPEL. HOHNER. |
493-054 | KAFFESKEDAR samearbete 6 st. Kontr.S. Vikt 74 gram. |
493-055 | ARMRING 18K. Vikt 8,8 gram. |
493-056 | SKRUVÖRHÄNGEN 1 par med stenar 18K. Bruttovikt 2,8 gram. |
493-057 | HALSBAND bismark doserad 18K. L 47 cm. Vikt 16,8 gram. |
493-058 | SKRUVÖRHÄNGEN 1 par med pärlor. 18K. Bruttovikt 2,0 gram. |
493-059 | RING 18K. Vikt 5,9 gram. |
493-060 | RING MED DIAMANT 18K VG 0,12ct. Bruttovikt 1,9 gram. |
493-061 | HALSKEDJA 18K. L 48 cm. Vikt 1,8 gram. |
493-062 | BESTICK NS. Olika modeller. |
493-063 | KAFFESKEDAR, 4 + 1 st. Kontr.S. Vikt 66 gram. |
493-064 | DRINKSKEDAR 6 st NS. |
493-065 | SALLADSSKED, horn o metall, samearbete. L 28 cm. |
493-066 | KAKTÅNG, FAT. Kontr.S. Vikt 72 gram. |
493-067 | TORNEDALEN. MATBESTICKUPPSÄTTNING 44 DELAR. Bestående av: 10 st gafflar, 10 st knivar, 10 st, skedar, 7 st kaffeskedar, 2 st kräftknivar, 1 st uppläggningssked, 1 st kompottsked, 3 st gafflar. Kontr.S. Brutto vikt 1.493 gram. |
493-068 | KÄNGOR. Skywalk for Lundhags. Storlek ca 43. Brukslitage. |
493-069 | NÄBBSTÖVLAR, skinn. Kero. Storlek ca 42. Stickade mössor 2 st. |
493-070 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Vinglas 2 st. H. 19,5 cm. |
493-071 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. Vinglas/martiniglas 2 st. |
493-072 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Kosta Boda. "Caramba". Vas. H. 34 cm. |
493-073 | APPLIQUER, 1 par, 2-armade. Metall. H. 31 cm. |
493-074 | JULDUK. Linneväveriet i Horred. L. 305 cm. B. 145 cm. |
493-075 | KARMSTOL m broderad klädsel. Brukslitage. 1900-talets första hälft. Sitthöjd 37,5 cm. |
493-076 | SOFFA, ROTTING. Brukslitage. L. 128 cm. |
493-077 | SOFFBORD M KAKELPLATTOR (UE). Gust.stil. Brukslitage bl a färgsläpp. H. 60,5 cm. L. 78 cm. B. 48,5 cm. |
493-078 | ROSENTHAL. "Maria". Matservis, 55 delar. Bestående av: 11 st mattallrikar, 11 st förrättstallrikar, 12 st djupa tallrikar, 12 st assietter, 7 st karotter, såsskål, uppläggningsfat. |
493-079 | RUTEBO, Leksand. Miniatyrfigurer 7 st. Tennfat. |
493-080 | LARS PIRAK. Saltripa, saltsked, tenn. H. 4,3 cm. |
493-081 | FAT, mässing. 2 st. L. 25 cm. |
493-082 | FAT, KÅSOR, mm, tenn. |
493-083 | HACKEFORS. Kaffekoppar 6 st. Bricka. |
493-084 | SKÅLAR 2 ST. Varav 1 st Orrefors. H. 8 cm. resp. 17 cm. |
493-085 | LENNART KINDGREN. Grafiskt blad. Signerad: "Nattleken", Lennart Kindgren -76, 1/20. Tavlans mått: 37 x 54,5 cm. |
493-086 | LENNART KINDGREN. Grafiskt blad. Signerad: "Sökaren", Lennart Kindgren -76, 5/20. Tavlans mått: 36,5 x 37,5 cm. |
493-087 | OLJEMÅLNING. Signerad: Ceder. Tavlans mått: 20 x 26 cm. |
493-088 | REPLIKA AV IKON. Mått: 35 x 22,5 cm. |
493-089 | ORREFORS. Konjakskupor 4 st. Fruktskål. |
493-090 | HOLMEGAARD. Brännvinsflaska. Snapsglas 9 st mm |
493-091 | MINIATYRER 4 ST. Varav 1 st signerad Bertil Vallien Kosta Boda. H. 5,5 cm - 12,5 cm. |
493-092 | ROSA LJUNG. Vas. H. 25 cm. |
493-093 | KERAMIKÄGG mm |
493-094 | LARS HOLMSTRÖM, ARVIKA. (Märkt med gravyr i botten). Bägare, mässing. H. 11 cm. |
493-095 | GRISFAT, Gabriel. Skål, Höganäs. |
493-096 | GLASSKÅLAR bl a Pukeberg |
493-097 | TENNFÖREMÅL bl a snapsglas, stop mm. |
493-098 | KUDDAR. |
493-099 | SNAPSGLAS 5 st. H 18,5 - 17,5 cm. |
493-100 | MARTINIGLAS 2 st. H 19 cm. |
493-101 | TRÄDGÅRDSSOFFA. ORMBUNKE. Gjutjärn o trä. Brukslitage. L. 147 cm. |
493-102 | TRÄDGÅRDSSOFFA. ORMBUNKE. Stämplad: Melins metallgjuteri, Anderstorp. Gjutjärn o trä. Brukslitage. L. 145 cm. |
493-103 | TRÄDGÅRDSBORD M GRANITSKIVA, 2 ST TRÄDGÅRDSSTOLAR, bemålad metall |
493-104 | HYLLA, BEMÅLAD, nyrokokostil. Målningen med skador. H. 92 cm. B. 61 cm. Djup 32 cm. |
493-105 | BERIT MELIN. Oljemålning sign B Melin. Duk. Tavlans mått 62 x 87,5 cm. |
493-106 | E. WEINHEINIEN. Oljemålning sign E Weinheinien. Duk. Tavlans mått 63 x 81 cm |
493-107 | KUDDAR bl a broderade och flamsk. |
493-108 | ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Kaffekoppar 11 st. Assietter 8 st. Kaffekanna, gräddkanna. |
493-109 | LJUSKRONA för fem ljus, mässing. H 23 cm. |
493-110 | LJUSKRONA för fem ljus (typ julgransljus), mässing. H. 12 cm. |
493-111 | SPEGEL. H. 64 cm. B. 54 cm. |
493-112 | GÖSTA BACKLUND. Akvareller 2 st i samma ram. Signerad: Gösta Backlund 1967. Tavlans mått: 36 x 71 cm. |
493-113 | GÖSTA BACKLUND. Akvareller 2 st i samma ram. Signerad: Gösta Backlund 1967. Tavlans mått: 34 x 69 cm. |
493-114 | FÄRGLITOGRAFI. Otydklig signatur. 13/310. Tavlans mått: 59 x 82 cm. |
493-115 | BÄGARE. Med gravyr. Kontr. S .H. 15 cm. Vikt 173 gram. |
493-116 | CITTRA Harpeleik-Zifher. |
493-117 | BORDSLAMPOR mm |
493-118 | TEXTIL flamsk mm |
493-119 | LJUSSTAKE Kosta Boda och fat med glaskarameller. |
493-120 | JULFÖREMÅL bl a julljusstake mm |
493-121 | GRAFISKT BLAD 9/175. Otydbar signatur. Tavlans mått 53 x 42,5 cm. |
493-122 | D Matzus 76. Grafiskt blad 12/100. Tavlans 79 x 58,5 cm. |
493-123 | MÄSSINGSLJUSSTAKAR mm |
493-124 | LOCKURNA, LOCKBURK mm. |
493-125 | GLASSKÅLAR mm. |
493-126 | SPEGELAR 2 st. H 22 cm. Diam 24 cm. |
493-127 | RING 18K vg. Vikt 3,9 gram. |
493-128 | RING med smådiamanter 18K vg. Bruttovikt 1,7 gram. |
493-129 | FRUKTSERVIS. Bavaria Fat diam 30 cm. Assietter 11 st diam 19,5 cm. |
493-130 | MÄSSINGSLJUSSTAKAR mm |
493-131 | TAVLOR. |
493-132 | PELARBORD. H 75 cm. Diam 67 cm. |
493-133 | BORD. H 65,5 cm. L 70 cm. Dj 44,5 cm. |
493-134 | HÄNGSKÅP. H 7,5 cm. B 59 cm. Dj 25 cm. |
493-135 | SKÅLAR, BESTICK mm. |
493-136 | FAT. Keramik H 9 cm. Diam 40,5 cm. |
493-137 | KÖKSPALL ej komplett. H 59,5 cm. |
493-138 | SKULTUNA Nr 58 ljusstake mässing H 20 cm. Malmljusstake 22 cm. |
493-139 | TENNSTOP mm |
493-140 | TENNLJUSSTAKAR mm. |
493-141 | KARAFFER 2 st och vinglas mm |
493-142 | VASER, SKÅl mm |
493-143 | RYSK DOCKA mm |
493-144 | SKULTUNA KAFFEPANNA mm. |
493-145 | GLAS, KARAFFER mm. |
493-146 | HANDVÄSKOR 2 st sameslöjd (sliten) och näver. |
493-147 | ROYAL COPENHAGEN Blå blomst. Tekoppar 2 st (1551) |
493-148 | KAFFEKOPPAR Rosenthal 3 st mm |
493-149 | HALSBAND Brons Finland. Armband. |
493-150 | VAS Syco. H 17 cm. |
493-151 | NIPPER mm |
493-152 | ÖRHÄNGEN, RINGAR mm bl a Silver. |
493-153 | TANDGULD. Bruttovikt 8,9 gram. |
493-154 | BROSCH, ÖRHÄNGEN & RING, HALSBAND, brons made in Finland. |
493-155 | HALSBAND doserad. Kontr.S. L 40 cm. |
493-156 | ARMBAND, RING & BROSCH. Kontr.S |
493-157 | BROSCH, DRÄKTSPÄNNE, MANSCHETTKNAPPAR mm. Kontr.S |
493-158 | RING, ARMBAND & BROSCH. Kontr.S. |
493-159 | HALSBAND doserad. Kontr:S. L 41 cm. |
493-160 | FIGURIN, GIPSTAVLA Guldkroken mm. |
493-161 | GLASSKÅLAR mm |
493-162 | SAMEARBETE mm. |
493-163 | MONARK JLO Moped Års 1953-54.Stillastående sista tre åren. |
493-164 | TRÄSKRUV 4 X 60, 5 X 120 mm. |
493-165 | TRÄSKRUV 5 X 100 & 6 X 60 MM |
493-166 | PARTI SKRUVAR mm |
493-167 | KOPPARTUNNA H 44 cm. |
493-168 | CIGARETTÄNDARE, tändsticksaskar mm |
493-169 | MAJBLOMMOR. |
493-170 | VYKORT nya & gamla Brefkortsalbum. |
493-171 | TIDSKRIFTER bl a Julkvällen 1928. |
493-172 | PARTI BÖCKER |
493-173 | VALONMÄSSING 1989. Ljusstake H 24 cm. |
493-174 | PARTI BÖCKER |
493-175 | SKULTUNA. Ljusstake Rosen 1 par. Mässing. Diam 9,5 cm. |
493-176 | VYKORT mestadels nya. |
493-177 | LOCKBURK, KRUKA Gustafsberg. H 9 resp 10 cm. |
493-178 | KERAMIKTAVLA AWF Norge. L 35 cm. B 16 cm. KERAMIKTAVLA 20 x 8 cm. |
493-179 | FRUKTSERVIS Röd rubin Gefle. Fat Diam 26 cm. 12 st assietter Diam 17,5 cm. |
493-180 | EKEBY Hjördis Oldfors, uppläggningsfat glasyrsläpp. L 26 cm. Vas H 18,5 cm. |
493-181 | KRUKA. H 15,5 cm. Diam 18,5 cm. |
493-182 | FAT ostindiskt. Diam 36 cm. |
493-183 | SKÅLFAT Famille Rose med nagg. Diam 26 cm. |
493-184 | VASER 1 par Satsumas. H 24 cm. |
493-185 | SKÅL ostindisk, 1900-talets andra hälft. H 12 cm. Diam 26 cm. |
493-186 | VAS och 3 st tallrikar IMARI. H 22,5 cm. Tallrikar Diam 22 cm. |
493-187 | VÄSKA MED NYARE VYKORT. |
493-188 | RÖD RUBIN GEFLE. Uppläggningsfat Diam 26,5 cm. Assietter 5 st Diam 17,5 cm. Ljusstakar 1 par H 9 cm. mm |
493-189 | VASER 2 st och fat. Ostindisk. H 19 resp 16 cm. Fat Diam ca 25 cm. |
493-190 | VÄSKA med gamla & nya vykort o gratulationskort. |
493-191 | VAS, ostindisk. H 21 cm. |
493-192 | TALLRIKAR mm ostindiskt 1900-talets andra hälft. |
493-193 | RÖD RUBIN GEFLE. Skål Diam 25,5 cm.och 2 st skålfat. |
493-194 | BOKHYLLA 6 sektioner. 3st B 138cm, 1st B 108cm samt 2st B .27cm Hundevad Denmark. H 195cm. B 576cm. D 30,5cm. |
493-195 | PELARBORD. H 70cm. D 49cm. |
493-196 | DRAMATEN. |
493-197 | BÖCKER 10 band, bland annat Nordens flora. |
493-198 | NOBLESSE, Hutchenreuther. Kaffeservis. 10st koppar, sockerskål samt mjölkkanna. |
493-199 | IKOFLEX Zeiss ikon Nr 875289. Kamera. |
493-200 | KODAK Vest Pocket Autographic 25 BT 50. Kamera. |
493-201 | LISA LARSON Gustavsberg. Figurin "Eva". H 11cm. |
493-202 | LISA LARSON Gustavsberg. Figurin "Adam". H 11,5cm. |
493-203 | DALAHÄSTAR. H 30,5cm samt 10,5cm. Stora skadad. |
493-204 | LIDKÖPING matservis 78 delar. |
493-205 | SPARGRISAR 2st. Bland annat Guldkroken. H 12cm samt 7,5cm. |
493-206 | DALAHÄSTAR 4st. H 21 -7,5cm. |
493-207 | HÖGANÄS 2K. Kanna. H 34cm. |
493-208 | RÖRSTRAND figuringrupp. H 12cm. |
493-209 | RÖRSTRAND figurin. H 11cm. |
493-210 | RANKA GUSTAVSBERG. Kaffekoppar 6st, assieter 6st samt sockerskål. |
493-211 | KOKA RÖRSTRAND. Kaffekoppar 12st. |
493-212 | KOKA RÖRSTRAND. Tekoppar 6st. |
493-213 | SKULTUNA mässingskruka 1K. H 18,5cm. |
493-214 | BORDSLAMPA. H 53cm. |
493-215 | OSTKUPA. H 16cm. L 21,5cm. B 16,5cm. |
493-216 | KOKA RÖRSTRAND. Karotter 4st. H 10 -18cm. |
493-217 | JULKRUBBA med figuriner. |
493-218 | SVENSKA & UTLÄNDSKA FRIMÄRKEN. 3st album. |
493-219 | KAMEROR 5st mm. Bland annat Praktica. |
493-220 | SVENSKA SILVERMYNT. 10kr jub 1972 3st, 5kr 1954-5 3st, 2kr 1942-65 10st, mm. |
493-221 | SVENSKA SILVERMYNT. 2kr 1897-1935 8st, 1kr 1897-1940 18st, 1kr 1944-67 25st. |
493-222 | KAMEROR äldre. |
493-223 | OBJEKTIV Edixa Westanar 602984, kamera tillbehör, mm. |
493-224 | S.E.U.P kylväska. |
493-225 | FAT & FIGURINER GUTJÄRN. Bland annat KG. H 2,5cm - 13cm. |
493-226 | BJÄLLROR 2st i malm. Bland annat F.M. Mattsson Mora. H 11cm samt 10cm. |
493-227 | ATELJE LYKTAN ÅHUS. Takarmatur. H 24cm. D 59cm. |
493-228 | ATELJE LYKTAN ÅHUS. Takarmatur. H 17cm. D 35cm. |
493-229 | PELARBORD. H 175,5cm. D 45,5cm. |
493-230 | TYGER Bland annat gardiner. |
493-231 | ELECTROLUX Dammsugare ultrasilencer. |
493-232 | KISTA på benställning med innehåll, bland annat sytillbehör. Nyckel saknas. H 43cm. B 49cm. D 34cm. |
493-233 | BYRÅ teak. H 87cm. L 82cm. D 40cm. |
493-234 | ELECTROLUX matberedare assistent. |
493-235 | NATTTYGSBORD ek 2st. H 56cm. L 47cm B 46cm. |
493-236 | KONSTHANTVERK AB TYRINGE. Takarmatur. H 25,5cm. D 33cm. |
493-237 | TAKARMATUR. H 18cm. D 32cm. |
493-238 | BÖCKER bland annat HC andersen. |
493-239 | RESEGRAMMOFON |
493-240 | TAVLA. Tavlans mått 44x57,5cm. |
493-241 | SPEGEL med ek-ram. D 35cm. |
493-242 | SPEGEL. H 112cm. B 49,5cm. |
493-243 | TRÄFÅGLAR 3st. Sign LT. |
493-244 | KOKA RÖRSTRAND. Uppläggningsfat 5st. Lite krackelerade. L 23,5- 32cm. |
493-245 | KOKA RÖRSTRAND. Karott med lock samt skålar 2st. H 7- 10,5cm. |
493-246 | TENSTOP 1800-tal. H 21cm. |
493-247 | KAKBURKAR i plåt 5st. |
493-248 | MARMORMORTEL. H 10,5cm. |
493-249 | KOKA RÖRSTRAND. Karott med lock samt lockburkar 2st. H 7- 14,5cm. |
493-250 | SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR. |
493-251 | SKÅLLRIKAR 6 st made in England. |
493-252 | DUKAR. |
493-253 | DUKAR. |
493-254 | BRODERIMÖNSTER & ÄLDRE FÖRKLÄDE. |
493-255 | JULDUKAR. |
493-256 | KÖKSHANDDUKAR olika modeller. |
493-257 | PARTI ÖRNGOTT. |
493-258 | HANDDUKAR olika modeller. |
493-259 | HANDDUKAR olika modeller. |
493-260 | KOPPARHINKAR 2 st. H 17 resp 18 cm. |
493-261 | PARTI DUKAR |
493-262 | KOPPARFÖREMÅL bl a kaffepanna. (Lådan ingår ej) |
493-263 | KOPPARHINK. h 27,5 CM. |
493-264 | MJÖLKFLASKA koppar. H 24 cm. |
493-265 | LINNEDUKAR & SERVETTER. |
493-266 | JULGRANSKULOR även äldre mm. |
493-267 | JULGRANSKULORM, TRÄLJUSSTAKAR mm. |
493-268 | DUKAR |
493-269 | STICKADE BARNKLÄDER. |
493-270 | MATSERVIS. |
493-271 | LUSEKOFTA mm. |
493-272 | SKÅL Sussie RörstrandH 4 cm, Diam 15,5 cm. Skål på fot H 10,5 cm. Diam 19 cm. |
493-273 | TRÄLJUSSTAKE. Färgbortfall. H 21 cm. L 45 cm. |
493-274 | KRUKOR 2 st. H 22 resp 17 cm. |
493-275 | KOKA RÖRSTRAND. Karotter 3 st. H 11,5, 15 & 20 cm. |
493-276 | KOKA RÖRSTRAND. Äggkoppar 6 st. H 4,5 cm. |
493-277 | KOKA RÖRSTRAND. Uppläggningsfat 3+1 st. L 28 resp 23,5 cm. |
493-278 | KOKA RÖRSTRAND. Djupa tallrikar 10 st och 2 st skållrikar. Diam 20,5 resp 13 cm. |
493-279 | KOKA RÖRSTRAND. Assietter 11 st, uppläggningsfat 3 st och 1 st skål. |
493-280 | KOKA RÖRSTRAND. Kastrull med lock H 21 cm. KAROTT H 13,5 cm. |
493-281 | KERAMIKTAVLOR bl a Jie. |
493-282 | LAKAN med spets. |
493-283 | LINNEHANDDUKAR 12 st. |
493-284 | LINNEHANDDUKAR 12 st. |
493-285 | HANDDUKAR olika modeller. |
493-286 | GLASVASER. |
493-287 | NÄVERBRUKAR, Mortel mm. |
493-288 | MATSKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 150 gram. |
493-289 | GLASÖGONFODRAL. Kontr.S. Bruttovikt 65 gram. |
493-290 | KAFFESKEDAR 6 st med monogram. Dessertsked mm. Kontr.S. Vikt 102 gram. |
493-291 | CD/RADIOSPELARE SONY. KLOCKRADIO. CD-SKIVOR. |
493-292 | PÄRON Keramik/trä. H 10,5 cm. L 12,5 cm. |
493-293 | ORREFORS. Skål, ljusstakar 1 par. |
493-294 | GULLASKRUF. CARLOS R. PEBAQUE. Glasskulptur. Gravyr i botten. H. 13,5 cm. Belysning. |
493-295 | HARDANGER. Skaldjursgafflar 6 st, rostfria mm |
493-296 | JERNBOLAGET Eskilstuna. Förskärarekniv m gaffel & DESIRÈE-SET. |
493-297 | JERNBOLAGET Eskilstuna. Förskärarkniv m gaffel. Salt - och pepparströare. Kaffeskedare 12 st Nilsjohan |
493-298 | KOPPARBUNKAR (lådan ingår ej) |
493-299 | GLASFIGURINER bl a Pukeberg. |
493-300 | LINNEDUKAR, SERVETTER. |
493-301 | BESTICK, rostfria. |
493-302 | LJUSSTAKAR, 1 PAR. Marmor o mässing, någon del lös. H. 22,5 cm. |
493-303 | SKÅLAR. Bl a GULDKROKEN. |
493-304 | KLÄDGALGAR 5 st. |
493-305 | INGRID ATTERBERG UE. Vas H 17,5 cm. |
493-306 | LODSTRYKJÄRN Bo.Liberg Rosenfors. Miniatyrstrykjärn. |
493-307 | LJUSSTAKAR, tenn & mässing. |
493-308 | KAKMÅTT. Kaffekvarn mm. |
493-309 | BESTICK rostfria olika modeller. |
493-310 | HACKMAN. Grytor 2 st och 1 st kastrull. |
493-311 | HUSGERÅD. (Lådan ingår ej) |
493-312 | MORTLAR, 2 ST, mässing. H. 8 cm. resp. 10 cm. |
493-313 | VASER, 2 st. Boda bl a Bertil Vallien. H. 11 cm. resp. 14 cm. |
493-314 | ORREFORS. Skålar 2 st. H 8 resp 12 cm. |
493-315 | LJUSSTAKAR & FAT. Tenn. |
493-316 | SOCKERHACK antik, mm. |
493-317 | BORSTE med gravyr. Kontr.S.. Bruttovikt 126 gram. |
493-318 | SKRIVBYRÅ bl a björkrot. H 117,5 cm. B 94 cm. Dj med luckan 68 cm. |
493-319 | SAFTGLAS 6 st 1960-tal. Skål. |
493-320 | HARRY POTTER böcker 1-7 |
493-321 | BUNKAR rostfria 5 st mm. |
493-322 | SKÅL PÅ FOT, Ostkupa. Pressglas. |
493-323 | YTTERFODER, Bavaria. Vas, Hackefors. H. 11 cm. resp. 18 cm. |
493-324 | VASER, SKÅLAR MM |
493-325 | LINNEHANDDUKAR, olika modeller |
493-326 | DUKAR, några med fläckar |
493-327 | SIDEBOARD. Teak. Skador. H 79 cm. L 156 cm. Dj 47 cm. |
493-328 | SOFFA 3-sits, fåtöljer 2 st. |
493-329 | BOKHYLLOR 2 st, teak, bruksslitage. H 195 cm. L 180 cm. Dj 44 cm. |
493-330 | LJUSKRONA med fyra ljusarmar. H 50 cm. |
493-331 | PLASTMATTOR. |
493-332 | TRASMATTOR 4 st, bruksslitage. |
493-333 | Överkast för enkelsäng, virkat. L 196 cm. B 140 cm. |
493-334 | LINNESERVETTTER. |
493-335 | VÄGGUR Junghans nyrenässans. Krön med skador. L 85 cm. |
493-336 | LODENROCK Original Tyrolerloden Pischel stl S/M |
493-337 | SKINNJACKOR 2 st stl 38. |
493-338 | MILES DAVIS Kind of Blue 50th Anniversary Collectors´s Edition |
493-339 | MUSICBOXAR. Elvis 5 st MC. The Modern Jazz Quartet 4 CD. Teen Idols 3 LP. |
493-340 | ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 16 cm. |
493-341 | ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 20 cm. |
493-342 | ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Skål. H. 13 cm. Diam. 20 cm. |
493-343 | ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Ljusstakar, 1 par. H. 6,5 cm. |
493-344 | KOSTA BODA, Ulrica Hydman Vallien. Fat. Diam. 33 cm. |
493-345 | KERAMIKTAVLA PÅ TRÄ. Liten skada. L. 44 cm. |
493-346 | KOSTA BODA. Kjell Engman. Skål. H. 14,5 cm. |
493-347 | SKÅL GENOMBRUTEN. 835 silver. H. 7 cm. Vikt 142 gram. |
493-348 | GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, BRICKA. 925 Sterling. Vikt 279 gram. |
493-349 | SOCKERKAR, silver o glas. (I form av en svan) (835 silver). H. 10 cm. |
493-350 | SOCKERKAR, silver o glas, 2 st. (I form av en svan) (835 silver). H. 6 cm. |
493-351 | LJUSSTAKAR, 1 par. Sterling silver. Gravyr i botten. H. 6 cm. Vikt 184 gram. |
493-352 | LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. Med gravyr. H. 15 cm. Brutto vikt 453 gram. |
493-353 | DESSERTSKEDAR, 8 st. Kontr. S. Vikt 191 gram. |
493-354 | RÖRSTRAND. Kanna, majolika. Något krackelerad. H. 36 cm. |
493-355 | FOO HUNDAR, 2 st. H. 21 cm. resp. 24 cm. |
493-356 | ROYAL COPENHAGEN. 1138, Figurin, fisk. H. 9 cm. L, 19 cm. |
493-357 | GLASSKULPTURER, 2 st. (I form av ett äpple o päron). H. 12 cm. resp. 15 cm. |
493-358 | NUUTAJÄRVI. "Kastehelmi", Oiva Toikka. Kakfat. H. 24 cm. |
493-359 | SJÄLAGLAS. Gerd & Lennart Eriksson. Skål. H. 12 cm. |
493-360 | SKANSEN. Danvikshyttan. Flaska. H. 20 cm. |
493-361 | DALAHÄST. Skadad vid öronen. H. 50 cm. L. 48 cm. |
493-362 | FÖRGYLLD SPEGEL. 1900-tal. H. 35 cm. |
493-363 | LJUSSTAKE, 7-armad. H. 18 cm. L. 45 cm. |
493-364 | PÄRLCOLLIER M SILVERLÅS. Doserad. L. 54 cm. |
493-365 | ÖRHÄNGEN. 750. 18K. |
493-366 | SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstake 5-armad, trä.(metallbricka saknas till en ljushållare). H. 33 cm. B. 29 cm. |
493-367 | SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstakar, 1 par, trä. H. 22 cm. |
493-368 | SANDBERGS, NORA STAD. Ljusstakar, 1 par, trä. H. 22 cm. |
493-369 | MATBESTICK, nysilver. Modell Chippendale. |
493-370 | MATBESTICK, nysilver. Modell: Olga. |
493-371 | JACKIE LYND. "Jazz". Vinglas, 6 st. |
493-372 | ROSTI. Heiner Boberg. DENMARK. Tillbringare m 4 + 2 st glas. Brukslitage. |
493-373 | LASSE GJUTARE NORA. Skulptur "Avos". Nr. 42. H. 17 cm. |
493-374 | SJÄLAGLAS. Gerd & Lennart Eriksson. Skål. H. 12,5 cm. |
493-375 | PLÅTBURK. H. 15 cm. L. 32 cm. Djup 20 cm. |
493-376 | ITALY. Skål. H. 6 cm. Diam. 22 cm |
493-377 | NITTSJÖ. THOMAS HELLSTRÖM. HÄST, glaserad keramik. H. 19 cm. L. 28 cm. |
493-378 | GLIMMA, CUPGLAS, 6 st. (4 olika färger) |
493-379 | BORDSLAMPA. H. 50 cm. |
493-380 | GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, SOCKERTÅNG. Kontr.S. 835. Vikt 137 gram. |
493-381 | YSTAD METALL, Lilja. mässing mm |
493-382 | ORREFORS, "Sofiero", Gunnar Cyrén. Vas. H. 16 cm. |
493-383 | LEKSANDSLJUSSTAKE. Käch & Hedbys Leksand. Metall. H. 53 cm. |
493-384 | HÖGANÄS 3 L. Kruka. H. 18 cm. |
493-385 | KOPPARKASTRULL. H. 12 cm. L. 53 cm, inklusive handtag. |
493-386 | BULKRUKA, koppar. H. 22 cm. |
493-387 | BJÄLLRA, malm. Sekelskiftet 1900. |
493-388 | LJUSSTAKAR, 1 PAR. Mässing. H. 15 cm. |
493-389 | NATTLJUSSTAKAR, 2 st. Varav den stora märkt nr. 68, Skultuna. H. 10 cm. resp. 6 cm. |
493-390 | HANDSPEGEL, TENN. Märkt: JLH K8. L. 23 cm. |
493-391 | KAFFESKEDAR, 6 ST. Kontr.S. Vikt 70 gram. |
493-392 | KAFFESKEDAR 12 ST. Kontr.S. Vikt 124 gram. |
493-393 | LENA O GÖSTA LINDERHOLM. Grafiskt blad. Tavlans mått: 94 x 66 cm. |
493-394 | REPRODUKTION. Tavlans mått: 53 x 59 cm. |
493-395 | SPEGEL, FÖRGYLLD. 1900-tal. H. 36 cm. B. 27,5 cm. |
493-396 | VÄGGARMATUR, 3-armad. 1950-tal. En kupa defekt. H. 55 cm. |
493-397 | BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 38 cm. |
493-398 | FAT, GENOMBRUTET, med gravyr. Kontr.S. Vikt 87 gram. |
493-399 | KRYCKA med gravyr. Kontr.S. Vikt 91 gram. |
493-400 | HANS J WEGNER. Gungstol. ML 33. Senare klädsel, omstoppad. H. ca 79 cm. B. 62 cm. Djup 76 cm. |
493-401 | KAKTÄNGER 2 st. Kontr.S. Vikt 71 gram. |
493-402 | KAFFE/TE 5+3, Kontr.S. Några med gravyr. Vikt 88 gram. |
493-403 | SKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 235 gram. |
493-404 | TRÄSKULPTUR. H 19 cm. |
493-405 | BORDSLAMPA. H inkl skärm 55 cm. Märkt 15455. |
493-406 | BARNSTOL. H 55 cm. Bruksslitage. |
493-407 | MEDALJER & PINS. |
493-408 | NIPPER. |
493-409 | DOCKOR 2 st modell äldre med extra kläder. |
493-410 | BESTICK bl a NS. |
493-411 | BESTICK NS modell Franska Liljan. |
493-412 | VINGLAS 5 st, Likörglas 10 st. |
493-413 | HALSBAND, ÖRHÄNGE. Brons. Made in Finland. |
493-414 | HALSBAND MED HÄNGE/BROSCH, ÖRHÄNGE. Brons made in Finland. |
493-415 | OMEGA Automatic Seamaster, defekt. SEIKO defekt. |
493-416 | FICKUR Zenith och Fickur defekt. |
493-417 | HERRARMBANDSUR. |
493-418 | HÄNGE med tigeröga. Kontr.S. |
493-419 | FIOL med stråke. Etikettmärkt: Joseph Guarnerius fecit Cremonae ann0 1720 IHS. |
493-420 | DAMARMBANDSUR, några defekta. |
493-421 | TENNFAT (defekt) M NIPPER. |
493-422 | KAKFAT 2 ST. Rörstrand samt Göteborg. H. 12 cm. resp. 9,5 cm. |
493-423 | TEKOPPAR, 3 st. 2 st extra fat. |
493-424 | DALAHÄSTAR 3 st med reklamtext H 5,5 - 18 cm. En med lagning. |
493-425 | ROYAL COPENHAGEN. Vas. H 15 cm. |
493-426 | GNOSJÖ KONSTSMIDE. Julljusstakar 1 par. H 54 cm. |
493-427 | ROTTINGKORG. H 37 cm. L 50,5 cm. B 32 cm. |
493-428 | VÄGGLAMPETTER 1 par. H 23,5 cm. |
493-429 | TENNBURKAR med bijouterier. |
493-430 | GITARR The Hawk. Bruksslitage. |
493-431 | REIJMYRE "Antik" 4 st glas 7 cm. Skål Aalto Iittala. Skål |
493-432 | KÅSA Sameslöjd mm |
493-433 | ATELJÉ LYKTAN Åhus "Anna". Bordslampa. H 30 cm. Diam 62 cm. |
493-434 | ATELJÉ LYKTAN Åhus "Anna". Golvlampa H 138 cm. Diam 62 cm. |
493-435 | KARMSTOLAR 1 par rokokostil 1900-talets första hälft. Sitthöjd 43 cm. |
493-436 | KLAFFBORD. H 71 cm. B 16,5 + 19 + 19 L 56 cm. |
493-437 | FÅTÖLJ. Sitthöjd 33 cm. |
493-438 | BARSKÅP. 1940-tal. H 129 cm. B 65 cm. Dj 52 cm. Fanér med krackelering. |
493-439 | BYRÅ med marmorskiva och intarsia. H 80 cm. B 44 cm. L 84 cm. |
493-440 | FÅTÖLJ MED FOTPALL, skinnklädsel. Normalt brukslitage. Sitthöjd 42 cm. |
493-441 | HÖGTALARE, 1 par. Snell Acoustics typ K. |
493-442 | HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. Motiv från Bohuslän. Duk. Tavlans mått: 57 x 59 cm. |
493-443 | R. FORSBERG. Oljemålning. Signerad: R. Forsberg. Pannå. Tavlans mått: 41 x 43 cm. |
493-444 | OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. Pannå. Tavlans mått: 36 x 46 cm. |
493-445 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Pannå. Tavlans mått: 54 x 62 cm. |
493-446 | R. HADERSTEN. Oljemålning sign R Hadersten. Duk. Tavlans mått 58 x 68 cm. |
493-447 | JOBS. Textiltavla. 69 x 51 cm. |
493-448 | ORNE BÄCK. Oljemålning sign Orne Bäck. Duk . Tavlans mått 87 x 79 cm. |
493-449 | EVY LÅÅS. Grafiskt blad sign Låås 71, 168/275. Tavlans mått 71 x 82 cm. |
493-450 | OSTINDIA Floris Rörstrand. Muggar 6 st. |
493-451 | MUGGAR 4 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg. |
493-452 | ROYAL COPENHAGEN. Smörask. H 6,5 cm. L 15,5 cm. |
493-453 | MUGGAR 4 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg. |
493-454 | EDEN Rörstrand. Skållrikar 4 st. Diam 13 cm. |
493-455 | GOLVFLÄKT. |
493-456 | RAGNAR LINDÉN. Oljemålning. Signerad: Lindén 1967. Asketisk stilleben. Pannå. Tavlans mått. 44 x 27 cm. |
493-457 | CATRINA B LILJEGREN. Färglitografi. Signerad: Catrina B Liljegren "Venus" -95, 114/190. Tavlans mått: 62 x 42 cm. |
493-458 | OLLE DAHL. Etsning. Signerad: Olle Dahl -85, "Hird", 27/90. Tavlans mått: 40 x 43 cm. |
493-459 | ALBERT MERZ. Grafiskt blad. Signerad: Albert Merz "Form", 22/60. Tavlans mått: 55 x 45 cm. |
493-460 | ALBERT JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad: Albert Johansson -79, "Connexion", 206/260. Tavlans mått: 54 x 64 cm. |
493-461 | FÅTÖLJER, 1 par, ek. 1950/60-tal. |
493-462 | BLOMBORD, TRÄ MED METALLINSATS. 1900-talets andra hälft. H. 48 cm. 38 x 50 cm. |
493-463 | GLASFLÖTEN, 2 ST. Diam. ca. 9 cm samt 19 cm. |
493-464 | COBRATELEFON. |
493-465 | VERKTYGSLÅDA, PLÅT. Brukslitage. H. 19 cm. L. 28 cm. Djup 18 cm. |
493-466 | REKLAMHÅLLARE, 2 ST. Knorr. L. 51 cm. |
493-467 | EMALJSKYLT. H. 12 cm. B. 28 cm. |
493-468 | EMALJSKYLTAR 2 ST. 10 x 15 cm. resp 5,5 x 9,5 cm. |
493-469 | LISA LARSON, GUSTAVSBERG. Figurin. "All världens barn". H. 10 cm. |
493-470 | GUNNAR NYLUND, RÖRSTRAND. Skålfat. H. 3,5 cm. Diam. 15,5 cm. |
493-471 | FIGURINER, 2 ST, något krackelerade. "Pelle Svanslös & Maja Gräddnos". H. 9 cm. |
493-472 | TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage. |
493-473 | BRIO. TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage. |
493-474 | TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage. |
493-475 | TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage. |
493-476 | TRÄLEKSAKER, 2 ST. Brukslitage. |
493-477 | BILMÄRKEN. 6 ST bl a Saab o Volvo. |
493-478 | STIG LINDBERG, STUDIOHANDEN, GUSTAVSBERG. H. 10 cm. Diam. 12,5 cm. |
493-479 | KORG FÖR FLASKOR. H. 38 cm. L. 30 cm. B, 37 cm. |
493-480 | BRÖDKORG, metall o plast. 1950/60-tal. |
493-481 | BRÖDKORG, metall o plast. 1950/60-tal. |
493-482 | BLOMBORD. 1900-talets första hälft. H. 88 cm. L. 81 cm, B. 27 cm. |
493-483 | PIEDESTAL, stringmodell. Brukslitage. H. 45 cm. |
493-484 | EP-SKIVOR bl a Hepstars, Agneta Fältskog, Sten & Stanley. |
493-485 | VÄGGUR. Diehl Schwebe-Anker, made in Germany. Brukslitage. |
493-486 | TRÄLEKSAKER, 2 st. Brukslitage. |
493-487 | SKYLTAR bl a emalj. |
493-488 | BORDSTELEFON, BANG & OLUFSEN. |
493-489 | KERAMIKFAT, 2 ST bl a Mari Simmulson UE |
493-490 | GUSTAVSBERG. "RANKA". Uppläggningsfat. Diam. 32 cm. |
493-491 | ANDERS HOLMBERG. Oljemålning. Signerad: A. Holmberg, "Mer snö". Duk. Tavlans mått: 58,5 x 42 cm. |
493-492 | MARJA BOQVIST. Krita. Signerad: Marja Boqvist. "Jag". Tavlans mått: 42 x 35,5 cm. |
493-493 | HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. "Hus vid hamn". Pannå. Tavlans mått: 39,5 x 48 cm. |
493-494 | GÖSTA ASP. Oljemålning. Signerad: Asp -64. Duk, Tavlans mått: 40 x 40 cm. |
493-495 | LOUIS BASTIN. Etsning. Signerad: Louis Bastin "Gunghästen", 123/250. Tavlans mått: 44,5 x 40,5 cm. |
493-496 | BERTIL WALLIN. Oljemålning. Signerad: B. Wallin -79, "Modellen". Duk. Tavlans mått: 57 x 47,5 cm. |
493-497 | CATRINA B LILJEGREN. Färglitografi, Signerad: Catrina B Liljegren -95. "Repose". Tavlans mått: 60,5 x 44 cm. |
493-498 | ERIK HÖGLUND. Vas. H 12 cm. |
493-499 | SPARBÖSSA, mynt mm. |
493-500 | SKÅL, teak. H 12,5 cm. Diam 25 cm. |
493-501 | SKULPTUR gips märkt Eldh "Våren". H 27 cm. |
493-502 | PIANOPALL med innehåll. H 65 cm. L 53,5 cm. Dj 37 cm. |
493-503 | VÄCKARUR mm |
493-504 | VAS mm |
493-505 | FAT ostindisk mm |
493-506 | LEKSAKSFIGURER. |
493-507 | BRIO-leksaker mm. |
493-508 | BRIO-leksaker mm |
493-509 | SKYLT "Ut". L 63,5 cm. H 20,5 cm. Dj 10 cm. |
493-510 | BREVLÅDOR 2 st. H 22,5 resp 19 cm. |
493-511 | SKRÄDDARSAX. L 26,5 cm. |
493-512 | KAFFEKVARNAR mm |
493-513 | TV-KANNA. H 27 cm. |
493-514 | KAFFEKANNOR 2 st. KASTRULL. Kockums. |
493-515 | SKRIVBORDSLAMPA. H 39 cm. |
493-516 | FLASKOR 2 st Wasabryggeriet Linköping, Mörtsjöns Bryggerier Lerbäck. |
493-517 | TERRAKOTTAKRUKA. Made in Italy. H 20 cm. L 45 cm. B 20 cm. |
493-518 | VÄGGLAMPOR 1 par. LUXUS nr 180. H ca 45 cm. |
493-519 | STEREO Dux. Grammofon. |
493-520 | TRÄLÅDA Persil. L 47 cm. B 34,5 cm. H 18 cm. |
493-521 | TV-KANNA. H 28 cm. |
493-522 | RADIOAPPARATER. |
493-523 | KAKBURK. 3-delat. H 22 cm. MATTERMOSAR 2 ST. |
493-524 | PLÅTBURKAR 8 st. |
493-525 | KRUKA Diam 42 cm. OCH 2 VÄGGKRUKOR. Terrakotta. |
493-526 | VÄGGTELEFON. |
493-527 | COBRATELEFON. |
493-528 | MARIA GRAESIEN. Oljemålning. Duk. Mått:127 x 73 cm. |
493-529 | B. PERSSON. Oljemålning. Signerad: B. Persson -53. "Hönsvagnen". Duk. Tavlans mått: 101 x 128 cm. |
493-530 | ANDERS SVENSSON. Oljemålning. Signerad: A -88. "Interiör". Duk. Tavlans mått: 108,5 x 73 cm. |
493-531 | ROLF BIRGERSSON. Textil/batik. "Stadsbild". Tavlans mått: 70,5 x 70,5 cm. |
493-532 | HARRIET HULTCRANTZ. Gouache. "Segelbåten Skebäck". Tavlans mått 28,5 x 32,5 cm. |
493-533 | GÖRAN NILSSON, Gouache. Signerad: G,N, "Landskap". Tavlans mått: 30,5 x 23,5 cm. |
493-534 | DAN LEKBERG. Etsning. Signerad: D.L. "Det blev en pojke II", 1/10. Tavlans mått: 35 x 28,5 cm. |
493-535 | DAN LEKBERG. Etsning. Signerad: D.L. "Det blev en pojke II", 1/10. Tavlans mått: 35 x 28,5 cm. |
493-536 | BORDSLAMPOR 2 st. H 64 resp 44 cm. |
493-537 | PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR. |
493-538 | PARTI SVAMPAR. H 4,5 - 15 cm. |
493-539 | PARTI SVAMPAR. H 7 - 26 cm. |
493-540 | SOCKERLÅDA. H 26 cm. L 68 cm. B 22,5 cm. |
493-541 | PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR. |
493-542 | TRÄDGÅRDSKRUKOR 1 par. H 24,5 cm. Diam 26 cm. |
493-543 | PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR. |
493-544 | DÖRRSTOPP. Figurin konstmaterial. |
493-545 | EKORRE, gjutjärn. H 12 cm. L 21 cm. |
493-546 | TRÄDGÅRDSPRYDNADER 2 st. H 21 resp 17 cm. |
493-547 | TRÄDGÅRDSPRYDNAD. H 15 cm. |
493-548 | PLÅTBIL. L 30 cm. |
493-549 | BRANDBIL. L 30 cm. |
493-550 | ELEFANTPIDESTAL. H 42 cm. |
493-551 | ÄGGLÅDA. H 40 cm. L 55 cm. B 32 cm. |
493-552 | PARTI KONSTGJORDA BLOMMOR. |
493-553 | KLAFFBORD. H 75 cm. B 54 + 31 + 31 cm. L 119 cm |
493-554 | SMÖRGÅSGRILL. LML |
493-555 | CANTON SUBWOOFER Plus C |
493-556 | VIKVÄGG, smide. H 195 cm. L 3 x 48 cm. |
493-557 | URNA Doulton Lambeth England, keramik. H 40,5 cm. |
493-558 | SKÅP. H 190 cm. B 88 cm. Dj 47 cm. |
493-559 | SKÅP (lås saknas) H 169 cm. B 117 cm. Dj 43 cm. |
493-560 | BYRÅ MED SKRIVKLAFF. H 99 cm. B 105 cm. Dj 47 cm. |
493-561 | SPILLKUM, trä. H 9 cm. Diam 48 cm. |
493-562 | VITRINSKÅP IKEA ÅBO V. H 180 cm. B 85 cm. Dj 30 cm. |
493-563 | TERRACOTTAKRUKOR, olika storlekar och varierande skick. |
493-564 | SIDEBOARD, teak, med blyinfattat glas. 1950/60-tal. H. 80 cm. L.174,5 cm. Djup 42,5 cm. |
493-565 | SPELDOSA, ADLER. 1880-tal. Fanér, något skadat. H. .22 cm. L. 63 cm. Djup 49 cm. |
493-566 | "SVANE", EKORNES, NORGE, 1960-tal. Dagbäddar 2 st samt 1 st bord. L. 160- 190 cm. B. 75 cm. Sitthöjd 40 cm. |