ONLINE-AUKTION , 2023-07-17 17:00

Söndag 16/07 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
496-001KINNARPS. Fields. Fåtöljer 1 par. H 80,5 cm.
496-002KINNARPS. Fields. Fåtöljer 1 par. H 80,5 cm.
496-003KINNARPS. Kontorsstol 8000 m armstöd/nackstöd. Sitthöjd 40-53 cm.
496-004KINNARPS. Kontorsstol 8000 m armstöd/nackstöd. Sitthöjd 40-53 cm.
496-005KINNARPS. Fields. Soffa. L 180 cm.
496-006KINNARPS. Libra. Sittmöbel. H 44 cm. B 120 cm.
496-007KINNARPS. Monroe. Karmstolar 6 st.
496-008VÄXT. Konstgjorda. H 195 cm.
496-009VÄXT. Konstgjorda. H 195 cm.
496-010VÄXT. Konstgjorda. H 195 cm.
496-011KINNARPS. Oberon. Konferensbord m 1 st iläggsskiva. H 74 cm. L 198 + 80 cm.B 120 cm.
496-012KINNARPS. Skrivbord höj/sänkbart. L 160 cm. B 80 cm.
496-013KINNARPS. Skrivbord höj/sänkbart. L 160 cm. B 80 cm.
496-014SONOS. Högtalare. Model S17.
496-015SONOS. Multiroom-högtalare. Model S100.
496-016BELKIN. Trådlös Qi-laddare frö iPhone, Apple Watch och Airpods.
496-017DELL. Skärm. U2719D.
496-018DELL. Skärm. U2719D.
496-019SONOS. Multiroom-högtalare. Model S100. (Repig)
496-020BELKIN. Thunderbolt 3 Dock-Pro (Portreplikator)
496-021KINNARPS. Skåp med låda. Björk. H 137 cm. B 80 cm. Dj 40 cm.
496-022TOM DIXON, London. Bokstöd 1 par. Sten. H 18 cm. B 15 cm. Dj 5 cm.
496-023BREVPRESS. H 9,5 cm.
496-024BREVPRESSAR 2 st (En med liten skada) H 9 resp 10,5 cm.
496-025BREVPRESS. H 12 cm.
496-026LOUIS POULSEN. Skrivbordslampa VL38. H 51 cm.
496-027SVERIGES RIKES LAG 2023.
496-028SVERIGES RIKES LAG 2022.
496-029SVERIGES RIKES LAG 2021.
496-030LOUIS POULSEN. Skrivbordslampa VL38. H 51 cm.
496-031SVERIGES RIKES LAG 2020.
496-032SVERIGES RIKES LAG 2019 och handbok för försvare.
496-033GALLERIMATTA handknuten Keshan 295 x 80 cm.
496-034MATTA handknuten Keshan. 138 x 102 cm.
496-035MATTA handknuten Hamadan. 145 x 112 cm.
496-036GUNDA ERIKSON. Oljemålning Gunda Erikson. Duk. Tavlans mått 27,5 x 22,5 cm.
496-037DOMINO. Stig Lindberg Gustavsberg. Askfat 15,5 x 15,5 cm.
496-038VAS. Stengods. H 12,5 cm.
496-039FRIHETSKORSET, 1939. B 3,8 cm.
496-040STIG LINDBERG, Gustavsberg. Uppläggningsfat 3+2 st. L 21 resp 31 cm.
496-041REIJMYRE Lorry 6 st glas. H 15,5 cm.
496-042MÄRKES/MEDALJETUI med medaljer. L 51 cm.
496-043MÄRKES/MEDALJETUI med medaljer. L 51 cm.
496-044REMMARE 7 + 1 st. H 13,5 cm.
496-045STIG LINDBERG, Gustavsberg. Uppläggningsfat Pumpa. L 31 cm.
496-046MAMBO, Reijmyre 6 st dricksglas. H 8 cm.
496-047SALUT, Orrefors design Gate. Vinglas 5 st. H 18,5 cm.
496-048STIG LINDBERG, Gustavsberg. Uppläggningsfat 2+ 2 st. L 21 resp 31 cm.
496-049COASTER 1 par. Silver London England. .Diam 12,5 cm.
496-050KJELL ENGMAN Kosta Boda. Signerad. H 9 cm.
496-051Räffla, Gullaskruf Arthur Percy, Assietter 5+2 st, Diam 16 cm
496-052ESTRID ERICSON. Assietter med gallerkant, 6+5 Diam 18 cm. Firma Svenskt Tenn.
496-053PUCK, Reijmyre Monica Bratt, Dessertskålar 8+2 st H 9 cm
496-054REIJMYRE, Monica Bratt, glas 7 st H 8 cm
496-055EMPIRE, Rosenthal. Matservis. Mattallrikar 15 st. Djupa 12 st. Förrättstallrikar 10 st. Assietter 9 st. Soppterriner 2 st. Såskanna. Kanna. Skål och 4 uppläggningsfat.
496-056KONSTGLAS 8 st varav två signerade A Alsiö. H 15,5 - 18 cm.
496-057SUZANNE ÖHLÉN, Rörstrand. Vas. H 17 cm.
496-058MUGGAR. 6 st. "MIdsommarkalaset" Gustavsberg. H 11 cm.
496-059BERTIL VALLIEN, Kosta Boda "Satellite" signerad B Vallien 89253 Kosta Boda. H 30 cm.
496-060KARAFF Ulven. H 21 cm.
496-061DUCKY, Paris. Flasköppnare. H 7,5 cm.
496-062ROYAL COPENHAGEN. Skål etikettmärkt. H 14 cm. Diam 26 cm.
496-063ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. Glaspokal signerad Ulrica HV 59545. H 22 cm.
496-064STIG LINDBERG, Gustavsberg. Stora Eva. Märkt Stig L Gustavsberg Sweden parian 3. H ca 30,5 cm.
496-065MATTALLRIKAR 6 st Diam 25 cm och 6 st VINGLAS H 20 cm. Andéns Miljöglas AB.
496-066ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. Vas signerad Ulrica HV/BG. Etikettmärkt Kosta Boda. H 29 cm.
496-067LJUSSTAKAR 1 par. H 18 cm.
496-068REIJMYRE. Karaffer 2 st. (Vatten & Vin). H 31 cm.
496-069GLASPOKALER 1 par. H 30 cm.
496-070STIG GHYLFE. Emaljmålning. Signerad Ghylfe 72 "Figurin i rött". Tavlans mått 33 x 31 cm.
496-071ANNE NILSSON, Orrefors. "Clown" Snapsglas 2 st. H19 cm.
496-072ANNE NILSSON, Orrefors. "Clown" Snapsglas 2 st. H19 cm.
496-073VINPROVARGLAS 11 st. H 18 cm.
496-074ORREFORS. Ölglas 9 st. H 21,5 cm.
496-075ANNE NILSSON, Orrefors. "Clown" Snapsglas 2 st. H19 cm.
496-076ANNE NILSSON, Orrefors. "Clown" Snapsglas 2 st. H19 cm.
496-077STIG GHYLFE. Emaljmålning sign Ghylfe 72 "Ansikten II". Tavlans mått 22 x 21 cm.
496-078KOLMÅRDEN Christer Wide. Skål veckad. Signerad: C Wide Kolmården Svenskt tenn. H 11 cm. Diam 26 cm.
496-079SERVERINGSKANNA, VINGLAS MM, tenn o nysilver. (Skålen med skador)
496-080TAVLA 29 x 29 cm.
496-081RAYMOND PEYNET, ROSENTAHL, STUDIOLINE. Vas. H. 13 cm.
496-082TAVLA. Motiv: Amanita Phalloides (lömsk flugsvamp). 22,5 x 20,5 cm.
496-083AKVARELL. Otydlig signatur. Tavlans mått: 18 x 18 cm.
496-084TALLRIKAR, 2 + 1 st. Meissen, England. Diam. 21,5 cm. resp. 24 cm. Tallrikställningar 2 st.
496-085TENNTERRIN. 1900-talets mitt. Signerad: Gjutet tenn handarbetat. B10. H. 14 cm. L. 26 cm.
496-086LOCKBURK. 1900-talets andra hälft. H. 14,5 cm. B. 12 cm.
496-087VASER MM.
496-088MATSALSBORD M 12 STOLAR. Gustaviansk stil. Etikettsignerade: AB Axel Johanssons möbelverkstäder, Falun. (Kungl.hovleverantör). Stolarna har två olika klädslar 6 + 6 st. Bordet med 2 iläggskivor. Bordets höjd: 77 cm. B. 130 cm. Total längd med iläggskivor: 214 cm. Brukslitage.
496-089SIDEBOARD. Gustaviansk stil. Etikettsignerad: Tillverkad hos A B Axel Johanssons möbelverkstäder, Falun. (Kungl. hovleverantör). Normalt brukslitage. H. 83,5 cm. L. 177 cm. Djup 55 cm.
496-090BORD. Gustaviansk stil. Etikettsignerad: Tillverkad hos A B Axel Johanssons möbelverkstäder, Falun. (Kungl. hovleverantör). Normalt brukslitage. H. 72 cm. L. 104,5 cm. Djup 64 cm.
496-091SONOS. Högtalare. Model S17.
496-092SERVERINGSKANNA, nysilver med träskaft. Med gravyr. Stämplad: A.G. Dufva, Alpacca. H. 25 cm.
496-093TRÄSKRIN, björk. Sekelskiftet 1900. En fot saknas, nyckel saknas. H. 14 cm. B. 30 cm. Djup 20 cm.
496-094TRÄSKRIN, rot. H. 10,5 cm. L. 19 cm. Djup 11,5 cm.
496-095SKÅL PÅ FOT. Med gravyr, några missfärgningar. Kontr.S. H. 15 cm. Diam. 20 cm. Vikt 270 gram.
496-096VAS. Med gravyr. H. 17 cm. Diam. 12,5 cm. Vikt 231 gram.
496-097SKÅL PÅ FOT. Med gravyr. Kontr.S. H. 10,5 cm. Diam. 14 cm. Vikt 165 gram.
496-098BÄGARE. 2 ST. En st med gravyr. Kontr.S. H. 9 cm. resp. 11 cm. Vikt 139 gram.
496-099KAFFESKEDAR, 11 ST. Kontr.S. Vikt 170 gram.
496-100MOA RUDEBERT, SVALBO, NORA. Skål, båtformad. H. 14,5 cm. L. 44,5 cm. B. 24 cm.
496-101"NAPOLEON IVY", WEDGWOOD. Matservis 47 delar bestående av mattallrikar 16 st, djupa tallrikar 12 st, förrättstallrikar 16 st, uppläggningsfat, karott, såsskål.
496-102"NAPOLEON IVY", WEDGWOOD. Skållrikar 12 st.
496-103"NAPOLEON IVY", WEDGWOOD. Kaffekoppar 9 st, assietter 12 st.
496-104VINGLAS. 23 + 2 st, snarlika.
496-105VAS, rött glas. H. 42,5 cm.
496-106LOCKBURK, rött glas. H. 19,5 cm.
496-107ISHINK "Is-Sissi", KAFFEKANNA Sigvard Bernadotte. Nilsjohan.
496-108STIG LINDBERG, "GEFYR", GUSTAVSBERG. Skålar 6 + 1 st, spetsfat 3 st.
496-109VASER, 2 st. H. 17 cm. resp. 32 cm.
496-110KARAFF, kristall. H. 31 cm.
496-111ROYAL ALBERT, ENGLAND. Tekoppar 10 st, olika storlekar bl a månadskoppar.
496-112SKÅL, ostindisk. H. 6,5 cm. Diam. 19 cm.
496-113COASTER, vitmetall. Ostämplad. H. 5,5 cm. Diam. 13,5 cm.
496-114WHISKEYGLAS, 6 st. H. 7,5 cm.
496-115VÄGGDEKORATIONER, mässing.
496-116GLAS, 9 + 5 st. H. 9 cm.
496-117GLAS, 2 + 11 st. H. 8 cm resp. 7 cm.
496-118GLAS, 15 st. Olika höjder.
496-119CUPGLAS, 9 + 1 st.
496-120REIJMYRE. Ljusstakar 1 par. Etikettmärkta Reijmyre. H. 15 cm.
496-121MEISSEN. Uppläggningsfat. Stämplat MEISSEN. L. 44 cm. B. 31 cm.
496-122TERRIN MED LOCK. "ROYAL HEIDELBERG". "*Drottning terrinen 1976. Upplagan är 800 st numrerade exemplar varav detta är nummer 416. H. 17 cm. Uppläggningsfat Bavaria. L. 37 cm.
496-123GUSTAVSBERG. "Vas", Kåge. 6. Terrin m lock (mindre nagg). Terrin m lock samt fat. H. 20 cm.
496-124VINGLAS, 7 + 1 st. H. 16,5 cm. resp. 17 cm.
496-125GEFLE. Fruktservis bestående av fruktfat samt 12 st assietter.
496-126GEFLE. Fruktassietter 16 st.
496-127MARIANNE WESTMAN, RÖRSTRAND. Burkar m lock. H. 12 cm resp, 10 cm.
496-128RÖRSTRAND. "Aroma". Burk m lock. "Sylt". H. 11 cm.
496-129BRICKA, vitmetall. L. 60 cm. B. 38 cm.
496-130ASKFAT 2 ST. Diam. 10,5 cm. resp. 13 cm.
496-131KJELL ENGMAN, KOSTA BODA. VÄGGRELIEF, ansikte glas. Signerad: Kjell Engman Kosta Boda. H. 12 cm.
496-132KJELL ENGMAN, KOSTA BODA. VÄGGRELIEF, ansikte glas. Signerad: Kjell Engman Kosta Boda. H. 11 cm.
496-133KJELL ENGMAN, KOSTA BODA. VÄGGRELIEF, ansikte glas. Signerad: Kjell Engman Kosta Boda. H. 9 cm.
496-134TRÄSKULPTUR, förgylld, på träplatta, skadad, Träskrin, väggrelief trä.
496-135KAROTTER, 3 st. Nysilver.
496-136KAROTTER, 4 st. Nysilver. Bl a England.
496-137OLJEMÅLNING. Monogramsignerad. Troligen GVH. 1844. Ramen med skador. Tavlans mått: 31 x 35 cm.
496-138TAVLA. Med fuktskador. "Le Faune enchaine". Tavlans mått: 49 x 59 cm.
496-139BJÖRN BRUSEWITZ. Grafiskt blad. Signerad: Björn Brusewitz 1983. "Början eller slut?". Tavlans mått: 52 x 37 cm.
496-140CLAUDE WEISBUCH. Grafiskt blad. Signerad: Weisbuch, 158/270. Tavlans mått: 57 x 71 cm.
496-141CLAUDE WEISBUCH. Grafiskt blad. Signerad: Weisbuch, 30/160. Tavlans mått: 69 x 89 cm.
496-142CLAUDE WEISBUCH. Grafiskt blad. Signerad: Weisbuch, 77/250. Tavlans mått: 69 x 89 cm.
496-143VÄGGRELIEF, Spanien. Någon skada. L. 44 cm.
496-144FAT 2 st, VAS M HÄNKEL. Spanien.
496-145BRICKA, KAROTT M LOCK, TUPPAR (Skadade). Vitmetall.
496-146GUSTAVSBERG. Uppläggninsfat 3 st, såsskål mm.
496-147BORDSLAMPOR 2 ST. (En kupa saknas, en med kupa med skada). H. 23 cm, (Till fästet)
496-148MINIATYRVASER mm
496-149VINGLAS 18 st.
496-150TENNSKRIN mm
496-151KARAFFER 2 st. H. 20 cm. resp. 24 cm.
496-152VASER 2 st. H. 17 cm. resp. 20 cm.
496-153KARAFF M 14 ST GLAS M HÄNKEL.
496-154GLAS MM bl a Iittala.
496-155FÄLTFLASKOR 2 st. M/1906. H. 18 cm.
496-156TALLRIKAR 6 st, svart glas.
496-157SOFFA M 2 KARMSTOLAR, 4 ST STOLAR, BORD M KLAFFAR. KARL-JOHAN. 1800-TAL. Soffan L. 205 cm. Djup 78 cm.
496-158SOFFA M INTARSIA. 1800-TAL. L. 186 cm. Djup 55 cm.
496-159VITRINSKÅP. Stockholms serien. Design: Tomas Jelinek. H. 160 cm. B. 73 cm. Djup 38 cm.
496-160KARMSTOL, GRYTHYTTAN, MED KLÄDSEL. Brukslitage.
496-161TANDLÄKARSKÅP. Brukslitage, skador vid golvsockel. H. 98 cm. B. 109 cm. Djup 34 cm.
496-162SKRIVBORD, idegran. Engelsk stil. Brukslitage.
496-163SPELBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT. Med hjul. H. 77 cm.
496-164TAKARMATUR. 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT. H. 27 cm.
496-165KOSTA , "Kent", design: Elis Bergh. Champagnestrutar 6 st.
496-166LJUSSTAKAR, 7 st. Olika modeller. H. 15 - 20 cm.
496-167PARTI GLAS, bl a Orrefors.
496-168FRUKFAT, FRUKTASSIETTER. Olika modeller 6 + 9 st. Brukslitage. Bl a Nittsjö.
496-169TALLRIKAR. 2 + 2 st. "Filigran", William Stenberg, Gullaskruf. L. 22 cm. B. 17 cm.
496-170LJUSSTAKAR, 3 par. H. 14 - 19 cm.
496-171PARTI KYLSKÅPSTILLBRINGARE MM. "Kylex", William Stenberg, Gullaskruf. 1900-talets mitt.
496-172CIGARETTBURKAR 2 ST, Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Fat "Löva", Gustavsberg.
496-173BURKAR M KORKLOCK, 4 st. Bricka nysilver.
496-174GLAS, "Mambo" och "Samba". 6 + 4 st.
496-175GLAS, 2 + 2 st. Bl a Reijmyre.
496-176GLAS 6 + 4 st. IKEA ur 1700-talsserien.
496-177GLASSERVIS, delar. 9 + 4 + 9 st.
496-178ULRICA HYDMAN VALLIEN. VINGLAS. Kosta Boda med dedikation på glaset. Miniatyrvas Kosta Boda.
496-179TOMTAR 2 st. 1900-talets mitt. H. 12 cm.
496-180ULRICA HYDMAN VALLIEN, KOSTA BODA. Vas, etsad dekor. Signerad: Kosta Boda, Unique 92, 8122511, Ulrica HV. H. 27 cm.
496-181GÖRAN DANIELSON. Akrylmålning. Duk. Signerad: G. Danielson. -90. "Öppning". Tavlans mått: 117 x 100 cm.
496-182GÖRAN DANIELSON. Akvarell. Signerad: G. Danielson. -94. Glaset defekt. Tavlans mått: 24,5 x 20,5 cm.
496-183ALVAR AALTO, "SAVOY", IITTALA. Tillverkningsskada i glaset. Normalt brukslitage. H. 16 cm.
496-184OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. Duk. Tavlans mått: 64 x 48 cm.
496-185OSCAR REUTERSVÄRD. Grafiskt blad. Tavlans mått: 42 x 31 cm.
496-186BÖRJE SANDELIN. Etsning. Signerad: Sandelin, "Gungstolen" 1961, 23/35. Bladet med fuktskada. Tavlans mått: 52 x 42 cm.
496-187GRAFISKT BLAD. 6/10. Osignerat. Tavlans mått: 48 x 47 cm.
496-188GRAFISKT BLAD. Med fuktskada. 1986. Tavlans mått: 81 x 85 cm.
496-189VAS, BRICKA/FAT. Silver. Amatörarbete. Vikt 913 gram.
496-190SKÅL, FAT. Med gravyr. Kontr.S. Vikt 358 gram.
496-191MARIANNE WESTMAN. RÖRSTRAND. Burk med trälock. "Sill i dill".
496-192SKEDAR 3 ST, GAFFLAR 2 ST, SERVERINGSBESTICK 1 ST. Engelskt silver. Vikt 398 gram.
496-193STRÖSOCKERSKED, SKED. Kontr.S. Vikt 70 gram.
496-194"PRINS EUGEN WALDEMARSUDDE", GUSTAVSBERG. Ytterfoder. H. 13 cm. Diam. 26 cm.
496-195JOSEF EKBERG, "SGRAFFITO", GUSTAVSBERG. 1918. Skål/kruka. H. 8 cm. Diam. 15 cm.
496-196SNUSHUND. Sekelskiftet 1900. L. 11,5 cm.
496-197VAS, OSTINDISK. 1800-TAL. Hårspricka i botten. Träsockel medföljer. H. 43 cm.
496-198SAMEKNIV. Kniv i horn samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd: 22 cm.
496-199SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 26,5 cm.
496-200MATBESTICKUPPSÄTTNING. 73 delar. Gafflar 15 st, knivar 12 st, matskedar 12 st, dessertskedar 12 st, smörgåsgafflar 6 st, smörgåsknivar 16 st. Kontr.S. Brutto vikt 2.847 gram.
496-201PRINS EUGEN WALDEMARSUDDE, GUSTAVSBERG. Ytterfoder, H. 13 cm.
496-202DOSA, mässing. 1800-tal. L. 12,5 cm.
496-203SKÅL M HÄNKLAR. Sterling. H. 4 cm. Vikt 83 gram.
496-204SAMEKNIV. Kniv i horn samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd: 21 cm.
496-205SNUSDOSOR, 3 st. Tenn. 1800-talets andra hälft. L. 6 cm, 7,5 cm resp. 9 cm.
496-206GULDMYNT 20 FRANCS, 1903. Marianne Rooster Vikt gram 6,45 gram.
496-207KNAPP 18K. Vikt 1,9 gram.
496-208GIPSSKULPTUR PÅ SOCKEL. Skadad. Signerad: Ch. Eriksson. H. 21,5 cm.
496-209LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. H. 15 cm. Brutto vikt 313 gram.
496-210ARABIA. Figuriner, 2 st. H. 8,5 cm resp. 5,5 cm.
496-211KAFFEKVARN, mässing, 1800-tal. Troligen Osmanska riket. H. 20,5 cm.
496-212KAFFEKVARN, MÄSSING. Märkt: Illums Bolighus. H. 21 cm.
496-213GIPSSKULPTUR. H. 23 cm.
496-214SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 36 cm.
496-215SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 28 cm.
496-216SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 27 cm.
496-217PLÅTBURKAR 4 st. Brukslitage. H. 6 - 14 cm.
496-218PLÅTBURK. Parmyfabriken, Lindesberg. H. 20 cm.
496-219JARDINIERE M GLASINSATS. Kontr.S. (insatsen med nagg). L. 37,5 cm. H. 15 cm. Vikt (Enbart ställningen), 624 gram.
496-220KAFFEKVARNAR, 2 st.
496-221LJUSSTAKE. Kontr.S. H. 18,5 cm. Brutto vikt 438 gram.
496-222FIGURIN. Bing & Gröndahl. H. 6,5 cm.
496-223GOEBEL. M J Hummel. Figurin. H. 11 cm.
496-224MATTA, handknuten. PAKISTAN ISFAHAN. 103 x 63 cm.
496-225BÄGARE 5 st, drickunderlägg 3 st, tumlare (några med gravyr). Kontr.S. Vikt 207 gram.
496-226GÅS, GJUTJÄRN. H. 11 cm. Gäss 4 st, tenn. H. 3 - 6,5 cm.
496-227TENNSTOP. 1800-tal. H. 19 cm.
496-228BÄGARE H. 10,5 CM. LOCKBURK H. 4,2 CM. Tenn. 1900-tal.
496-229TEATERKIKARE.
496-230MINIATYRHUND, metall. H. 4 cm. L. 8 cm.
496-231SALT/SOCKERKAR, 2 st. Silver England. Vikt 110 gram.
496-232SNUDOSOR. 3 ST. Mässing Skultuna/ Trä/ Metall o horn.
496-233SNUSDOSOR, 2 ST. Horn/snäcka.
496-234ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H. 18,5 cm.
496-235SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. 1914. Total längd 24 cm.
496-236SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder, märkt: Malåträsk. Total längd 32,5 cm.
496-237SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 25,5 cm.
496-238SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 27,5 cm.
496-239MATSKEDAR 2 ST, DESSERTSKEDAR 6 + 1 ST, KAFFESKEDAR 7 ST, FRUKTKNIV, GAFFEL. Några med gravyr. Kontr.S. Vikt 557 gram.
496-240BÖRS, läder/metall. L. 8 cm. B. 5 cm.
496-241SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 21,5 cm.
496-242SAMEKNIV. Kniv i horm samt metall. Slida i ben samt läder. Total längd 23 cm.
496-243SKÅL PÅ FÖTTER, VITMETALL. H. 10 cm. L. 36 cm.
496-244MORTEL, mässing. Grillby. H. 9,5 cm.
496-245ROAMER, RED SEA AUTOMATIC. 474 9230601. Herrarmbandsur.
496-246FICKUR, FICKURSGÖMMA.
496-247DIVERSE ARMBANDSUR
496-248MORSMORUR, 14 K. Brutto vikt 35,7 gram.
496-249SARPANEVA. Finland. Armband. Kontr.S.
496-250ARMBAND, filigran.
496-251JORDGLOB med belysning. JRP Globus, Munchen. H. 43 cm.
496-252SKÅP MED VITRINDEL. Ek, 1910/20-tal. H. 163 cm. B, 109 cm. Djup. 32 cm.
496-253LUFTGEVÄR. Zenit.
496-254JOSEF EKBERG, GUSTAFSBERG. 1918. Sgraffito. Kruka. H. 28 cm. Diam. 34 cm.
496-255TAVLA. Porträtt, tryck. H. 66 cm. B. 49 cm.
496-256TAVLA. Porträtt, tryck. Ramen med skada. H. 66 cm. B. 49 cm.
496-257PINNSTOLAR, 4 st.
496-258TAKARMATUR MED 4 LJUSARMAR. H. 62 cm. Diam. 64 cm.
496-259ARKIVSKÅP, brukslitage och torrspricka på sidan, beslag med rostangrepp. H. 138 cm. B. 55,5 cm. Djup 41 cm.
496-260CARL MALMSTEN. Liljeholmens ljusstake nr. 5. Modell Carl Malmsten. Ljusstakar, 1 par. H. 16 cm.
496-261M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 10 cm. resp. 11 cm.
496-262M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 12 cm. resp. 13 cm.
496-263M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11 cm. resp. 13 cm.
496-264M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 11 st, till julkrubba. H. 12 cm - 20 cm.
496-265M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 9 cm.
496-266M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11,5 cm. resp. 13 cm.
496-267M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11,5 cm. resp. 13 cm.
496-268M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin H. 10 cm.
496-269M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 9 cm. resp. 11 cm.
496-270M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11,5 cm. resp. 12 cm.
496-271M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st varav 1 vägg. H. 7cm. resp. 13 cm.
496-272M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 14 cm.
496-273M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 13,5 cm.
496-274M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11,5 cm.
496-275M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 2 st. H. 11 cm. resp. 11,5 cm.
496-276M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 14,5 cm.
496-277M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 3 st. H. 8 cm. resp. 9,5 cm.
496-278M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 13,5 cm.
496-279M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 10 cm.
496-280M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 13,5 cm.
496-281M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 10 cm.
496-282M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 12,5 cm.
496-283M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 13 cm.
496-284M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 13 cm.
496-285M J HUMMEL, GOEBEL. Figurin. H. 14 cm.
496-286BIJOUTERIER.
496-287HALSBAND M HÄNGE. Vit guld 18K. Vikt 3,8 gram.
496-288BRIDGESKRIN
496-289CIGARETTETUI MM
496-290ARMBAND X-LÄNK. 18K. Vikt 19,6 gram.
496-291ÖRHÄNGEN, SNURREBUSSAR MM 18K. Vikt 3,8 gram.
496-292ÖRHÄNGEN, 1 par. 18K. Vikt 1,8 gram.
496-293BROSCH. 18K. Vikt 5 gram.
496-294RING. 18K. Vikt 3,3 gram.
496-295RING. SILVER/18K. Brutto vikt 3,9 gram.
496-296RIng m pärla. 18K. Brutto vikt 0,9 gram.
496-297BERLOCKER 2 ST. 18K. Brutto vikt 1,4 gram.
496-298EKEBY. Skålfat. H. 7 cm. Diam. 24 cm.
496-299GUSTAFSBERG. Ytterfoder m fat. Majolia. Med missfärgningar o krackeleringar. H. 20,5 cm.
496-300BORDSUR. Etikettmärkt: Triomphe de L´amour. Par Math Moreau. (Mathurin Moreau) 1900-talets första hälft. Förgylld zink och sten. Förgyllningen delvis borta. H. 78 cm. B. 46,5 cm.
496-301LLADRO. Figurin. H 30 cm.
496-302MORTEL, mässing. H 10 cm.
496-303BESWICK. Figurin. H 26 cm.
496-304JOHN ANDERSSON Höganäs. Vas. H 24 cm.
496-305DALSJÖFORS. Handduksväv 12 st.
496-306KONSTRUKTIONSLÅDAN nr 5, BRIOPUSSEL mm
496-307TRÄBIL. Lidners Fellingsbro. Sliten. L 28 cm.
496-308GLAS Ikea.
496-309GOLVVAS. H 80 cm.
496-310OSTINDIA Rörstrand. Kaffekanna H 18 cm.
496-311MARMORMORTEL. H 11 cm.
496-312OSTINDIA Rörstrand. Ljusstakar 1 par H 9,5 cm. Vas H 16,5 cm.
496-313EKEBY. Skålfat H 6,5 cm. Diam 33,5 cm. Vas H 19,5 cm.
496-314VAS Norge. H 26,5 cm.
496-315LINNEHANDDUKAR 6+6+4 st bl a Dalsjöfors.
496-316SNIGELSET I ORIGINALFÖRPACKNING.
496-317LEKSAKSBILAR bl a Libro Series.
496-318UE Kruka H 21 cm. HÖGANÄS Kruka H 17,5 cm.
496-319BRÄNNVINSFLASKA sekelskiftet 1900. H 19,5 cm.
496-320SVERIGES BEBYGGELSE ÖREBRO LÄN I, II, III.
496-321JOHNSON BROS. "Fish No 1" Tallrikar 8 st.
496-322UPPLÄGGNINGSFAT, TALLRIKAR 6 st.
496-323SKIVSPELARE, Philips.
496-324BOK. HARDEMO en sockenkrönika av Bertil Walldén.
496-325FRIMÄRKSALBUM, 10 st. Svenska frimärken.
496-326LLADRO. Figurin. H. 25 cm.
496-327UPSALA EKEBY, VICKE LINDSTRAND. Elefant. H. 34 cm.
496-328VYKORTSALBUM M INNEHÅLL, ÄLDRE VYKORT.
496-329VYKORTSALBUM M INNEHÅLL, ÄLDRE VYKORT.
496-330HELSINGBORG. Krus, brunglaserat. H. 29 cm.
496-331FLORABEST, odlingslådor. 2 st.
496-332VÄSKA M SKJORTOR, SLIPSAR.
496-333KNIVSET HGS design Solingen.
496-334PHILIPS HR 2881, Matmäster. I förpackning.
496-335HERMAN KÄHLER, DANMARK. Vas, keramik. H. 22 cm.
496-336SITTPUFF. H. 30 cm. Diam. 51 cm.
496-337PALL. H 39 cm.
496-338JULSAKER .
496-339KIKARE Magnific 7x50.
496-340TAKARMATUR 1940-50-tal. H 50 cm.
496-341TÅGBANA, lok, vagnar & räls.
496-342SOFIERO, Orrefors. Vas. H 20,5 cm.
496-343SKRÄDDARSAX. L 33 cm.
496-344FIOL ej komplett.
496-345SKÅL, Sterling silver. H 5 cm. Diam 13,5 cm. Vikt 119 gram.
496-346SKÅL PÅ FOT med gravyr. Silver. H 12,5 cm. Diam 18,5 cm. Vikt 269 gram.
496-347BÄGARE med gravyr. Kontr.S. Vikt 32 gram.
496-348REMMARE 6 st. Johansfors. H 20,5 cm.
496-349REMMARE 6 st. H 18,5 cm.
496-350LJUSPLÅTAR 1 par, mässing. H 31 cm.
496-351MATSERVISDELAR. Mattallrikar 9 st. Djupa 12 st. Förrätt 4 st. Assietter 11 st. Uppläggningsfat 6 st. Skålar 2 st.
496-352RÖRSTRAND. Terrin m lock, djupa tallrikar 5 st. Diam 24,5 cm.
496-353TYGER, DUKAR mm
496-354BREFKORTSALBUM med äldre svenska vykort bl a Örebro.
496-355BREFKORTSALBUM med äldre vykort mestadels utländska.
496-356LJUSSTAKAR 1 par NS. H 25 cm.
496-357BESTICK NS.
496-358BESTICK NS mm.
496-359BESTICK NS.
496-360BESTICK NS.
496-361SKALDJURSBESTICK mm.
496-362KAFFESKEDAR 12 st med gravyr. Kontr.S. Vikt 173 gram.
496-363KAFFESKEDAR 2 st och gaffel. Kontr.S. Vikt 61 gram.
496-364LJUSKRONA, barockstil. H. 65 cm.
496-365LJUSKRONA, Barockstil. H. 60 cm.
496-366LJUSKRONA, barockstil. H. 65 cm.
496-367ELECTROLUX. Dammsugare. Power Force.
496-368FONTÄNFIGUR, metall. Signerad, otydlig signatur. H. 47,5 cm.
496-369SOLSÄNG, konstrotting. H 30 cm. L 200 cm. B 74 cm.
496-370SOLSÄNG, konstrotting. H 30 cm. L 200 cm. B 74 cm.
496-371TRÄDGÅRDSGRUPP, konstrotting. Bord H 74 cm, Diam 153 cm med snurrbricka och 4 ställlbara stolar
496-372SOLSTOLAR 1 par.
496-373FÄLLPALL, lädersits.
496-374TRÄDGÅRDSTOMTE. småskador. H 70 cm.
496-375TRÄDGÅRDSTOMTE. småskador. H 74 cm.
496-376TRÄDGÅRDSURNOR 1 par. H 55 cm.
496-377SLANGVINDA Gardena för väggmontage.
496-378SLANGVINDA Gardena för väggmontage.
496-379VÄXT, konstgjord. H 143 cm.
496-380VÄXT, konstgjord. H 143 cm.
496-381KUBBSPEL
496-382BAVARIA. Kaffekoppar 11 st, assietter 12 st. Kaffekanna & sockerskål.
496-383TENNSKÅL, kaffekanna NS mm.
496-384RÖRSTRAND Fat & Vas Bahia mm.
496-385SVENSKA SILVERMYNT 1 kr -1942, 60 st.
496-386DIV. SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT även silver.
496-387SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT även silver.
496-388SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR även silver.
496-389SVENSKA MYNT. 200 kr (Jub) 1999. 10 kr Jub 1972 (2), 5 kr 1954-55 (3), 5 kr jub 1962, 2 kr jub 1921. Årsset 1974.
496-390SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942- (89 st)
496-391SVENSKA SILVERMYNT 2 kr 1950- (27 st)
496-392SVENSKA SILVERMYNT. 1 kr 1942- (50), 50 öre 1942- (27)
496-393SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942- (150 st)
496-394SVENSKA SILVERMYNT. 2 kr -1942 (12), 50 öre -1942 (50)
496-395SVENSKA SILVERMYNT 1 kr -1942 (60 st)
496-396MYNTALBUM med svenska mynt bl a 1 kr 1875-1963 (38 st) mm.
496-397EP-SKIVOR bl a Elvis Presley.
496-398BORDSLAMPA. H 47 cm.
496-399HÖGANÄS 15 liter.
496-400SALONGSGRUPP. Gust.stil. Soffa, bord med marmorskiva, 2 karmstolar, 4 stolar.
496-401JONSERED modell LT2516. Åkgräsklippare med snöblad H 36 cm. L 106 cm.
496-402AGRI.FAB 10 CU FT. Trädgårdsvagn L 124 cm. B 82 cm. H 65 cm.
496-403STIGA Multiclip 47. ST45OHV. Gräsklippare
496-404ROBOTA Pumpautomat. Type AGA1.00 M
496-405ROBOTA Pumpautomat. Type JEXM/A 100
496-406VITRINSKÅP m 2 lådor & 3 hyllplan. Etikettmärkt Nordiska Kompaniet ( )1900-talets första hälft. Rikt skuret. H 198 cm. B 130 cm. Dj 40 cm.
496-407STRINGHYLLA vägg 3st hyllplan 78 x 20 cm. 2 st gavlar H 76 cm.
496-408KRYDDHYLLA (en burk saknas). L 71 cm. Dj 15 cm.
496-409VÄGGSKEPPOR 2 st samt 6 + 6 st krydburkar Gefle. Krackelingar förekommer.
496-410KAMEROR 5 st bl a Unibox.
496-411KLIPPO MED MOTOR HONDA GCV135. Jordfräs. Stödhjulet saknar bult.
496-412SOLUR. H 90 cm.
496-413EMALJSKYLT bruksslitage. Diam 30 cm.
496-414PAPPERSKORG. Teak. Märkt Servex. H 47 cm. Diam 35 cm.
496-415TORO 1332 Powershift, snöslunga.
496-416STIGA COLLECTOR COMBI. Gräsklippare.
496-417MOTORSÅG Huskvarna 45
496-418RYOBI 36V, motorsåg.
496-419RYBOI RPP1820. Grensåg.
496-420SPEGEL med trymå och marmorskiva. Gust.stil H 192 + 53 cm. B 73 cm.
496-421FÅTÖLJ, bruksslitage.
496-422MINICYKEL. Bruksslitage.
496-423MATTA handknuten Persien Iran 210 x 107 cm.
496-424MATTA Wilton 300 x 200 cm.
496-425MATTA handknuten 210 x 145 cm.
496-426DUKAR & SERVETTER Drakmönster. Några med fläckar.
496-427HERMAN LINDQVIST Historien om Sverige 11 band.
496-428DUKAR mm
496-429POMONA England. Tekoppar 6 st. Assietter 6 st. Uppläggningsfat. Tekanna. Gräddkanna. Sockerskål
496-430LINNEHANDDUKAR.
496-431KOPPARGRYTA. H 25 cm. Diam 35 cm.
496-432BÖCKER bl a konstböcker.
496-433SKIL 96H. Elhyvel.
496-434VÄGGRELIEF. Örsted Johansen Danmark. 21 x 16,5 cm
496-435STOLAR, 6 st, nyrenässans stil.
496-436ETIENNEHYLLA. H 49 cm. B 51 cm. Dj 24,5 cm.
496-437STOLAR 4 st Gust.stil modell Axet.
496-438SLÖJDBÄNK Sjöbergs. H 83 cm. L 157 cm. B 59 cm.
496-439MATTA handknuten Persisk Asfhar 222 x 136 cm.
496-440MATSKED 1700/1800 tal, silver.
496-441GOLVLAMPA 1930/40-tal. Höj och sänkbar. H ca 140 cm.
496-442SKRIVBORD Engelsk stil. Bruksslitage.
496-443SOFFBORD. Fredrik Schriever-Abeln 1960/70-tal. H 52 cm. L 134,5 cm. B 95 cm.
496-444TAVLA tryck Lars Norrman. Tavlans mått 45 x 95,5 cm.
496-445EDVIN AXELSSON. Pastell sign Edvin Axelsson 62. Tavlans mått 49 x 65 cm.
496-446KALAS KAFFE, plåtburk. H 17 cm. Något rostangripen.
496-447BÖCKER bl a Snorre Sturluson.
496-448MINIATYRSTATY metall. H 13 cm.
496-449GRENSAX Fiskars L78 samt 3 st Luna stämjärn
496-450BÖCKER bl a Bondevrede och fogdemakt.
496-451VÄGGTAVLA malm märkt Pergite. Diam 25 cm.
496-452VAS Helena Tynell Pala vas H 11,7 cm. Vas H 17 cm.
496-453SPEGELLAMPETT. IKEA 1700-tals serie Regnaholm. H 57 cm.
496-454SKULPTUR, stenmassa. H 15,5 cm.
496-455TERRIN Gefle och skålar 4 st Höganäs mm
496-456AXEL FRIDELL. Etsning sign AF. Bildmått 9,9 x 7,6 cm.
496-457GLAS Reijmyre.
496-458TAVLOR 2 st. 21,5 x 18 resp 33 x 27 cm.
496-459GEORG ARSENIUS 2 teckningar 20,5 x 29,5 resp 30,5 x 39,5 cm.
496-460MURANO skål H 5,5 cm L 15,5 cm. Skål H 6 cm. 7,7 x 7,7 cm.
496-461REIJMYRE. Snaps 7 st. Selter 6 st.
496-462GUSTAVSBERG. Askkoppar 2 st. H 6 cm. Diam 13 cm.
496-463TEKOPPAR 6 st. Assietter 6 st.
496-464TEKOPPAR 4 st. Assietter 6 st. Hutschenreuter.
496-465HACKEFORS. Kaffekoppar 12 st.
496-466HACKEFORS "Svenska landskapsblommor". Kaffekoppar 24 st.
496-467STRINGHYLLA vägg 3st hyllplan 78 x 20 cm. 2 st gavlar H 76 cm.
496-468OLJEMÅLNING Hjalmar W...... Pannå. Tavlans mått 38,5 x 51 cm.
496-469DOSA. England. Silver. 4,5 x 3,3 cm.
496-470MATSKEDAR. Silver Ryssland stämplat 84. Vikt 224 gram.
496-471PARTI GLAS.
496-472VAS, SKÅLAR 6 st, mässing. Orientaliskt.
496-473VASER , 2 st, varav en st Bo Fajans. H. 22 cm. resp. 24 cm.
496-474BARNBÖCKER, TENNSOLDATER MM
496-475NIPPER MM
496-476NIPPER, MINIATYRTAVLA mm
496-477MORMORSUR M KEDJA
496-478BRICKA MM
496-479WHISKEYGLAS 4 st, Orrefors, karaff mm
496-480GLASFISKAR, någon med nagg
496-481GLAS bl a med Helga slipning
496-482FRIMÄRKEN BL A POSTFRISKA
496-483AKVARELL. Signerad: Smålänningen klarar skivan, Lothman. Liten fuktskada, ramen med någon skada. Tavlans mått: 30 x 25 cm.
496-484SNAPSGLAS mm
496-485JAN PETER LAHALL. Grafiskt blad. J - P Lahall, 1/125. Tavlans mått: 52 x 67 cm.
496-486KJELL ENGMAN, KOSTA BODA. Kanna. Signerad: K. Engman, Art.coll. 89147, Kosta Boda. H. 30 cm.
496-487SOFFA 3-sits. Typ Chesterfield modell. L. 208 cm. Djup 78 cm.
496-488KARMFÅTÖLJER, 4 ST.
496-489STOLAR, 3 + 1 st, med lyra. 1800-talets andra hälft, med rottingsits.
496-490SPEGEL FÖRGYLLD. Empire stil. H. 78 cm. B. 42,5 cm.
496-491STIG OLSON. Grafiskt blad. Signerad: Stig Olson, 12/75, Oscar Hökberg. Tavlans mått: 71,5 x 56 cm.
496-492ENNO HALLEK. Grafiskt blad. Signerad: Enno Hallek, 83/260. Tavlans mått: 67 x 75 cm
496-493LENA ATTAR-LARSSON. Grafiskt blad. Signerad: Lena Attar-Larsson. PT III. "Undersköterskan Bibbi". Tavlans mått: 81 x 70 cm.
496-494NORBERT ROBLES. Grafiskt blad. Signerad: N. Robles. 8/70. "Samuraj". Tavlans mått: 84 x 64 cm.
496-495THELMA PAANANEN. Grafiskt blad. Signerad: Thelma Aulio Paananen. XVIII/XXXVI. Tavlans mått: 68 x 83 cm.
496-496LENA ATTAR-LARSSON. Etsning. Signerad: Lena Attar-Larsson. ET 20/25. "Katt". Tavlans mått: 28,5 x 24,5 cm.
496-497ULLA SUNDSTRÖM. Akrylfärg på duk. Signerad: Ulla Sundström. "Klarinettoner". Tavlans mått: 28 x 28 cm.
496-498KAI SIESJÖ. Tavla, blandteknik. "Målning Y". Signerad: Siesjö. Tavlans mått: 31 x 31 cm.
496-499RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1960. 14/40. Tavlans mått: 37,5 x 30 cm.
496-500MONICA SAHLIN. Oljemålning. Signerad: Monica Sahlin. "Katt i hatt". Tavlans mått: 47 x 38 cm.
496-501BERNT JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad: Bernt Johansson, 8/45. "Ko". Tavlans mått: 45 x 35 cm.
496-502WALTER HICKMAN, KOSTA BODA. "Pippi". Whiskeyglas, 6 st. H. 7 cm.
496-503WALTER HICKMAN, KOSTA BODA. "Pippi". GLAS, 4 st snapsglas, 3 + 8 glas.
496-504HÖGANÄS. Vas. H. 20 cm.
496-505LEKSAKSBIL. Mamod made in England. L. 39,5 cm.
496-506BERTIL VALLIEN, BODA. Vas. Signerad: B. Vallien 2894, Unik, Boda. H. 10 cm.
496-507BERTIL VALLIEN, KOSTA BODA. Vas. Signerad: B. Vallien, Kosta Boda, 203. H. 18,5 cm.
496-508JOSEF EKBERG, GUSTAVSBERG. Vas. H. 12 cm.
496-509FLYGSFORS, COQUILLE. Vas. H. 26,5 cm.
496-510FLYGSFORS, KEDELV. Vas. Signerad: Flygsfors -55, Kedelv. H. 30 cm.
496-511VAS. Flygsfors, osignerad. H. 32 cm.
496-512LINE Kosta Boda. Martiniglas 6 st.
496-513LINE Kosta Boda. Martiniglas 6 st.
496-514ANNE NILSSON, ORREFORS, "Clown". Champagnestrutar 2 st.
496-515ANNE NILSSON, ORREFORS, "Clown". Champagnestrutar 2 st.
496-516PAUL HOFF, GUSTAVSBERG. Uggla. H. 16 cm.
496-517ORREFORS. Kanna. Signerad: Orrefors, 4853-90. H. 39 cm.
496-518ANNA EHRNER, KOSTA BODA. Lockurna. Signerad: Anna Ehrner, eddition 23/25. Kosta Boda. H. 33 cm. (inklusive lock).
496-519FLYGSFORS, COQUILLE. Vas. Signerad: Flygsfors -56, Coquille. H. 27,5 cm.
496-520ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 12 cm.
496-521B & G. Figurgrupp. H 29 cm.
496-522REIJMYRE. Vas etikettmärkt. H 27,5 cm.
496-523MATSKED 1800-tal. Silver. L 20 cm.
496-524IITTALA, Verna. Design Kerttu Nurminen, 10 glas.
496-525STIG LINDBERG. Lustgården Ljungbergs textiltryck Floda Sweden. Tyg. L 980 cm. B 160 cm.
496-526STIG LINDBERG, Gustavsberg. Skål. L 21 cm.
496-527OSTINDISK. Skål 8-kantig. H 6 cm. Dim 17,5 cm.
496-528BLÅ BLOM, Gustavsberg. Moccakoppar 6 st och gräddkanna.
496-529GLASSFORM, tenn. H 17,5 cm. L 27,5 cm.
496-530HACKEFORS. Kaffeservis 26 delar.
496-531STIG LINDBERG, Gustavsberg. Figurin. Märkt Stig L Gustavsberg. H 9 cm.
496-532DALAHÄST. H 20 cm.
496-533OMEGA Automatic Seamaster, defekt. SEIKO defekt.
496-534LARS NORRMAN. Tavla blandteknik sign Lars Norrman. Tavlans mått 68 x 81 cm.
496-535GRAFISKT BLAD, otydbar signatur. 138/150. Tavlans mått 48,5 x 64 cm.
496-536LJUSPLÅTAR, mässing. 1 par. H 51 cm.
496-537BODA Sweden. Ljusstakar och ljuslyktor.
496-538ORREFORS. Kristallskål på fot. H 17,5 cm. Diam 20 cm.
496-539ROYAL COPENHAGEN, Fajance. Skål. H 10 cm. 20,5 x 15 cm.
496-540RIVJÄRN, mässing. H 22,5 cm. B 17 cm.
496-541SKULPTUR, metall. H 7,5 cm. L 10,5 cm.
496-542TENNSTOP 1826. Bruksslitage. H 21 cm.
496-543MATS JONASSON, Målerås. Glasblock 2 st. H 11 resp 21 cm.
496-544LLADRO. Figurin. H 27 cm.
496-545TAVLA. 18,5 x 18,5 cm.
496-546BESTICK NS mm
496-547ROBERT HÖGFELDT. Akvarell sign Högfeldt. Tavlans mått 45 x 38 cm.
496-548BRICKA NS. Diam 45,5 cm.
496-549LOUIS BASTIN. Etsning sign Louis Bastin 272/350. Tavlans mått 30 x 27 cm.
496-550GLASKULOR 2 st. Diam ca 19 cm.
496-551JULDUK. Britt B 86,5 x 84,5 cm.
496-552CHOCKLADFORMAR
496-553SNAPSGLAS 8 st. H 12 cm.
496-554KJELL ENGMAN, Kosta Boda 99390. Glaspokal. H 27,5 cm.
496-555RÖRSTRAND. Ytterfoder krackelerad. H 24 cm. Diam 33,5 cm.
496-556STOLAB 2004. H 45 cm.
496-557DAMSKOR.
496-558KANDELABER. 1800-tal 3 ljusarmar (en manschett lös), förgylld brons. H 47 cm.
496-559HALSBAND M MEDALJONG. 18K. Vikt 5,5 gram.
496-560HALSBAND M HÄNGE. 18K. Brutto vikt 2,1 gram.
496-561HALSBAND M HÄNGE. V.G. 18K. Brutto vikt 0,5 gram.
496-562CRESCENT. Herrcykel 3-växlad.
496-563HELKAMA, FINLAND. "Viktor". Herrcykel 3-växlad. Cykeln låst, nyckel saknas.
496-564MARIA LINDBERG. Oljemålning. Signerad: Maria Lindberg. "Blått bord". Tavlans mått: 78 x 57 cm.
496-565ÅKE W LARSSON. Oljemålning. Signerad: Åke W Larsson -71. Tavlans mått: 78 x 61 cm.
496-566JEAN-LUC GUINAMENT. Tavla, mixed media. "Amitié". Tavlans mått: 53 x 37,5 cm.
496-567MONICA SAHLIN. Grafiskt blad. Signerad: Monica Sahlin, HC. Tavlans mått: 45 x 51,5 cm.
496-568JEAN-LUC GUINAMENT. Tavla, mixed media. "AN". Tavlans mått: 53 x 37,5 cm.
496-569ALBERT JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad: Albert Johansson -73, 52/260. Tavlans mått: 55,5 x 65,5 cm.
496-570GINO SCHAPA. Tavla, relieftryck. Signerad: Schapa. Invecklad relief. 6/25. Tavlans mått: 71,5 x 60 cm.
496-571MONICA LORENTZON. Oljemålning. Duk. Signerad: M. Lorentzon. Mått: 90 x 60 cm.
496-572MATS GARDEFELDT. Oljemålning "Go-Polo gånger två" Duk 94 x 122 cm.
496-573FJÄLLRÄVEN ryggsäck "Minikånken"
496-574Väska med borrar olika modeller.
496-575SKRUVAR 5X100, 5X120 mm.
496-576SKRUVAR 4X60, 6X60 mm
496-577PER-ERIK HAGDAHL. Grafiskt blad sign Per-Erik Hagdahl 1973, 74/160 "Vindskupan". Tavlans mått 68 x 77 cm.
496-578CELSO SALGUEIRO. Tavla mixed media atergo C. Salgueiro. "Kontraster". Tavlans mått 70 x 70 cm. Kantnött.
496-579PETER EKSTRÖM. Tavla collage. Moral svit. Tavlans 68,5 x 51,5 cm.
496-580SAN LUNDBERG. Akryl sign San. "Porträtt" Duk. 101,5 x 101,5, cm.
496-581TINO RIVERO. Oljemålning. Signerad: Tino 1984. Tavlans mått: 185 x 103,5 cm.
496-582DRAGOMIR RAJKOVIC. Oljemålning. Signerad: Dragomir -92. "Stadens utkant". Duk. Tavlans mått: 48 x 57 cm.
496-583SVEN SAHLBERG. Grafiskt blad. Signerad: S. Sahlberg. 233/260. Tavlans mått: 73 x 55 cm.
496-584GÖSTA HEDBERG. Torrnålsgravyr. Signerad: Gösta Hedberg -81, 1/20 ET. Tavlans mått: 51,5 x 41,5 cm.
496-585GÖSTA HEDBERG. Torrnålsgravyr. Signerad: Gösta Hedberg -81, 1/20 ET. Tavlans mått: 51,5 x 41,5 cm.
496-586EINAR PERSON. Glasmålning. Signerad: Einar Person. Tavlans mått: 34,5 x 52 cm.
496-587RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1984. 115/300 ,"Kungsgatan". Tavlans mått: 33,5 x 47 cm.
496-588"PARIS", GUSTAVSBERG. Matservis, 41 delar. Bestående av: mattallrikar 13 st, förrättstallrikar 13 st, assietter 13 st, skålar 2 st.
496-589FOTPALL. Gustaviansk stil. Brukslitage. H. 16,5 cm. L. 32 cm. B. 22 cm.
496-590OLJEMÅLNING. Otydlig signatur. Duk. Tavlans mått: 78,5 x 102 cm.
496-591PARTI TAVLOR bl a grafiskt blad Hugo Zuhr.
496-592HÖRNSKÅP, engelsk stil. Bruksslitage. H 184 cm. B 59 cm. Dj 39 cm.
496-593ÅMELLS MÖBLER. Vitrinskåp med skrivklaff. Rockokostil. H 200 cm. B 95 cm. Dj med utälld klaff 84 cm.
496-594HÖRNSKÅP med räfflade dörrar. 1900-tal. H 190 cm. B 106 cm. Dj 60 cm.
496-595SVÄRD. L 86 cm inkl baljan.
496-596CAMÉHÄNGE/BROSCH. Kedjans längd 60 cm.
496-597RING med sten 18K. Bruttovikt 2,1 gram.
496-598ARMBAND. Silver.
496-599HALSBAND doserad bismark 18K. Vikt 5,8 gram. L 42 cm.
496-600CAMÉHÄNGE/BROSCH. 14K. Bruttovikt 2,8 gram.
496-601HÄNGE 18K. Vikt 0,9 gram.
496-602MOERIS Grands Prix, fickur.
496-603SPARBÖSSA Örebro Sparbank nyckel saknas. H 16 cm.
496-604VASA 1628 Armbandsur.
496-605RING 18K. Vikt 2,9 gram.
496-606KNIV Robiklaas Solingen. L 24,5 cm inkl balja.
496-607BAJONETT Nr 689. L 35 cm inkl balja.
496-608BAJONETT T11271 EJ-AB. L. 35 cm.
496-609BAJONETT. 21889. L. 50 cm. inklusive balja.
496-610KAFFESKEDAR 12 ST. Kontr.S. Vikt 124 gram.
496-611SPEGEL, BJÖRK. Stolab. 2004. H. 130 cm. B. 51,5 cm.
496-612SKIFTNYCKLAR MM.
496-613GOLFVAGN M 6 st KLUBBOR.
496-614HÖGANÄS. Kaffeservis bestående av kaffekoppar 12 st, assietter 13 st, gräddkanna, sockerskål.
496-615LJUSKRONA, barockstil. H. 40 cm.
496-616PRISMOR.
496-617TRÄDGÅRDSPALLAR 1 par, betong en med skada. H 46,5 cm. 35 x 35 cm.