Utrop | Beskrivning |
497-001 | BORDSKANON (Salut) Stavsjö Bruk. Gjutjärn/trä. L 34,5 cm. |
497-002 | BAJONETT. Märkt 4/K 2.N2 131 (984). Bajonettens längd 46 cm. |
497-003 | STICKVAPEN replica, stainless steel. Längd 39 cm. |
497-004 | BAJONETT. Märkt EJ AB. Bajonettens längd 45,5 cm. |
497-005 | VÄGGLAMPETTER 1 par. L 25 cm. |
497-006 | LJUSSTAKAR 1 par Ekebergs Marmor. H 27 cm. |
497-007 | REIJMYRE. Glaskanna. H 32,5 cm. |
497-008 | VÄGGTAVLOR 2 st. 37 x 26,5 cm. |
497-009 | GUSTAVSBERG tillverkade för Skansen. blå/vita krukor 2 st. H 6 resp 9 cm. |
497-010 | KERAMIKTAVLOR bl a Gabriel mm |
497-011 | SKÅL Orrefors H 10 cm. Cupglas 4 st Reijmyre H 8,5 cm. |
497-012 | VAS Rosenthal H 29 cm. Ljusstakar 1 par H 9 cm. |
497-013 | IITTALA. Irisch coffemuggar 5 st och assietter 12 st Diam 18,5 cm. |
497-014 | MENORA ljusstake. H 33,5 cm. |
497-015 | BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen Salt och Pepparströare. H 8,5 cm. |
497-016 | BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen. Ytterfoder 1 par 7,5 cm. Vas H 14 cm. |
497-017 | BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen. Fat Diam 17 cm. Vinägerflaska H 13,5 cm. |
497-018 | LJUSSTAKE. H 39 cm. |
497-019 | SKÅL Kosta Boda H 15,5 cm. Skål H 12 cm. |
497-020 | SEIKO Chronograph Automatic. Herrarmbandsur. |
497-021 | SMYCKESKRIN med bl a silver och armbandsur. |
497-022 | MOCCASKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 41 gram. |
497-023 | SKÅL Staffordshire England mm |
497-024 | SPISHUNDAR 1 par. H 21 cm. |
497-025 | LJUSLAMPETTER 1 par med skador. H 31,5 cm. |
497-026 | BESWICH. Spishundar 2 st. H 24 resp 19 cm. |
497-027 | TAKARMATUR med 6 ljusarmar. H 36 cm. |
497-028 | VÄGGLAMPOR 1 par och BORDSLAMPA IKEA. |
497-029 | LJUSÄNGEL. H 29 cm. LJUSÄNGEL H 19 cm. |
497-030 | HÖGANÄS. Äggkoppar 6 st. |
497-031 | TAKARMATUR med 6 ljusarmar. H 53 cm. |
497-032 | BORDSFOTOGENLAMPA elektrifierad. H 30 cm mm. |
497-033 | MOCKASKEDAR, 6 st. Kontr.S. Vikt 48 gram. |
497-034 | PUNSCHMUGGAR 6 st Scandiatenn mm |
497-035 | VAS orientalisk 1900-tal. H 20 cm. |
497-036 | FORTUNASPEL. 60 x 33 cm. |
497-037 | BURBERRY. Handväska. |
497-038 | MATSKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 211 gram. |
497-039 | SKEDAR 5 st olika modeller. Kontr.S. Vikt 221 gram. |
497-040 | LUXOPHON. TRATTGRAMMOFON. Normalt brukslitage. H. 70 cm. |
497-041 | PALL MED SNÖRAD SITS. Brukslitage. H. 33 cm. Diam. 29 cm. |
497-042 | SPEGELGLAS i form av underlägg. Några med mindre skador. |
497-043 | MÄRTA GSON. Oljemålning. Signerad Märta Gson 1939. Duk. Tavlans mått: 37 x 33 cm. |
497-044 | BORDSLAMPA. Någon fläck på skärmen. H. 37 cm. |
497-045 | BORDSLAMPA. H 28 cm. |
497-046 | BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 34 cm. |
497-047 | SMÖRKNIVSSTÄLL, UNDERLÄGG MM |
497-048 | KORGAR 4 st. |
497-049 | HANS-AGNE JAKOBSSON. Takarmatur, trattfromad, gulmetall. Normalt brukslitage. H. ca 24 cm. Diam. ca 45 cm. |
497-050 | TRÄSKRIN. Rotfanér bl a björk. Nyckel saknas. H. 17 cm. L. 28 cm. Djup 21 cm. |
497-051 | TRÄSLJUSSTAKAR, 2 st. Varav en st. Taserud. H. 33 cm. resp 24 cm. |
497-052 | NÄBBSTÖVLAR, 1 par. Brukslitage. Storlek 43/44. |
497-053 | KÄPP MED SILVERKRYCKA. L. 87 cm, |
497-054 | SKÅP MED TALLRIKSHYLLA. Avlutat. Olika delar, 1800- samt 1900-tal. H. 201 cm. B. 125 cm. Djup 47 cm. |
497-055 | SVANSTOL. 1800-talets andra hälft. Främre benparet med hjul. Sitthöjd 36 cm. Rygghöjd 94 cm. |
497-056 | ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Nyrokokostil. Rygghöjd 104 cm. Sitthöjd 42 cm. B. 67 cm. |
497-057 | SNURRFÅTÖLJ MED SKINNKÄDSEL med inbyggd fotstöd. Normalt brukslitage. Rygghöjd 100 cm. Sitthöjd 42 cm. |
497-058 | BARNSTOL kombinerad pott och matstol. Brukslitage bl a någon fanérskada. H. 59 cm. B. 34 cm. Djup 46 cm. |
497-059 | KARMSTOL, 1900-tal. Lagad. Rygghöjd 100 cm. Sitthöjd 43 cm. |
497-060 | KUDDAR 2 st. Diam. 45 cm. 25 x 32 cm. |
497-061 | TAKPLAFOND. Diam 58 cm. |
497-062 | VITRINSKÅP med sidodörrar. Några fanérskador. 1900-talets första hälft. H 167 cm. B 138 cm. Dj 49 cm. |
497-063 | DAVID JETTE. Oljmålnings sign D Jette 1938. Pannå. Tavlans mått 35 x 43 cm. |
497-064 | RAGNAR LINDÉN. Blandteknik sign Ragnar Lindén 1972, (extra, extra fint exemplar). Tavlans mått 60 x 50 cm. |
497-065 | GILLES CASSEL. Oljemålning sign Gilles Cassel 1980. Duk. Tavlans mått 41 x 50 cm. |
497-066 | ESENIUS. Oljemålning sign Esenius "Bryggeriet i Lindesberg" Pannå. Tavlans mått 38 x 37 cm. |
497-067 | JOHNSON BROS. Fisktallrikar 10 st. Skålar 2 st och såssnipa. |
497-068 | STENKAKOR. |
497-069 | TENNSTOP 2 st varav en med insides lagning. H 20 cm. |
497-070 | YTTERFODER 2 st Laholm H 16 cm en med bottennagg, askfat Höganäs. |
497-071 | SJÖSKUMSPIPA med silverbeslag. L 60 cm. |
497-072 | PIPA med silverbeslag. L 54 cm. |
497-073 | PIPOR och pipdelar bl a sjöskum. |
497-074 | CLOISONNÉ SKÅL. H 5 cm. Diam 13 cm. |
497-075 | KUDDAR 3 st. 40 x 38, 24 x 24 och 14 x 14 cm. |
497-076 | SNUSFLASKA, Kina. H 8 cm. |
497-077 | SNUSDOSOR 2 st. L 7 resp 5,5 cm. |
497-078 | PIPA med silverbeslag. L 67 cm. |
497-079 | SAMEKNIVAR 2 st. L 25 resp 23 cm i fodral. |
497-080 | SAMEKNIVAR 2 st L 21 resp 26 cm i fodral varav en märkt Skellefteå 1945 en med fodralskada. Brevkniv. |
497-081 | PIPHYLLA med torrskada. H 68 cm. |
497-082 | VILLEROY BOCH "Acapulco". Emaljerad gryta 1970-tal. H 10 cm. Diam 23,5 cm. |
497-083 | BORDSLÖPARE. Måsen. 45 x 164 cm. |
497-084 | STOP, FLASKA. Trä 1800-tal. H 15 resp 27 cm. |
497-085 | KÄPP med silverkrycka. Käpp med tennbeslag. |
497-086 | SAMEKNIVAR 2 st. L 22 resp 25 cm i fodral. |
497-087 | SAMEKNVAR 5 st. L 11 - 18,5 cm i fodral. |
497-088 | TEKANNA ostindisk. 17 cm. inkl lock. |
497-089 | LJUSÄNGLAR 4 st metall. H 8 cm. |
497-090 | LJUSSTAKAR 2 st smide. H 21 resp 40 cm. |
497-091 | GOLVLAMPA, furu. Modell Staken, osignerad. H. 130 cm. |
497-092 | STOLAR, 4 st. 1800-talets andra hälft. Rygghöjd 80 cm. Sitthöjd 45 cm. |
497-093 | PARAPLYSTÄLL M KÄPPAR o MÄTSTICKOR. Paraplystället defekta ringar. H. 71 cm. |
497-094 | BOKHYLLA, rotting. Brukslitage, något skadad. H. 150 cm. B. 63 cm. Djup 30 cm. |
497-095 | GOLVLAMPA MED 3 LJUSARMAR. H. 170 cm. |
497-096 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1971, 6/225. Tavlans mått: 60 x 48 cm. |
497-097 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1965. 73/75, "Vintersöndag i Lindesberg. Tavlans mått: 42 x 54 cm. |
497-098 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1967. 85/90, "Pålsärmen, Lindesberg". Tavlans mått: 35 x 65 cm. |
497-099 | OLJEMÅLNING. Kopia efter engelsk konstnär. Sekelskiftet 1900. Ramen med skador. Pannå. Tavlans mått: 32 x 24 cm. Ramen med skada. |
497-100 | BERTIL ESENIUS. Oljemålning. Signerad: Esenius. Duk. Tavlans mått: 45 x 50 cm. |
497-101 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Tavlans mått: 40 x 45 cm. |
497-102 | SCHATULLSKÅP, rikt skuret, ek. H. 113 cm. B. 80 cm. Djup 48 cm. |
497-103 | KARMSTOL MED BRODERAD DYNA. Sekelskiftet 1900. Rygghöjd 87 cm. Sitthöjd 42 cm.. |
497-104 | DUKAR. |
497-105 | DUKAR. |
497-106 | LAKAN O GARDINER. |
497-107 | YNGVE EKSTRÖM. Golvlampa, "Lystella", furu, 1960-tal. H. 123 cm. |
497-108 | YNGVE EKSTRÖM. Golvlampa, "Lystella", furu, 1960-tal. H. 123 cm. |
497-109 | STEGE. H. 124 cm. |
497-110 | STRYKBRÄDA. L 120 cm. |
497-111 | SKRIVBORD. Sekelskiftet 1900. H 78 cm. L 133 cm. B 66 cm. Nyckelbrickor saknas och skadade. |
497-112 | PELARBORD. 1800-talets andra hälft. H 68 cm. Diam 96 cm. Skivan med några fuktfläckar. Stolar 2 st. |
497-113 | SOFFA. Nyroko. L 180 cm. Rygghöjd 102 cm. Sitthöjd 40 cm. |
497-114 | KOSTA. Ishink med tång. H 12 cm. |
497-115 | BURK med silverlock, servettring och fingerborg. Kontr.S |
497-116 | KÄPP med silverinslag. |
497-117 | EKEBY. Tekoppar 7 st med krackeleringar. |
497-118 | LERGÖK mm. |
497-119 | EMALJERAD GRYTA och 2 st burkar. |
497-120 | BESTICK, skålar mm. |
497-121 | VIKTER 7 st. |
497-122 | PIPOR 3 st. |
497-123 | PIPDELAR. |
497-124 | SMÖRGÅSBRICKOR, KNIVÄGG Pukeberg mm. |
497-125 | VASER bl a Bertil Vallien Boda. |
497-126 | SNUSFLASKOR 4 st. |
497-127 | KORGAR. |
497-128 | TENNSTOP, TENNKANNA mm. |
497-129 | LJUSSTAKAR mässing bl a ljusplåt Skultuna. |
497-130 | SNUSDOSOR mm. |
497-131 | TRÄLEKSAKER 4 st. |
497-132 | TAKPLAFOND. Diam 38 cm. |
497-133 | VASER 2 st keramik bl a Gabriel mm. H 14 resp 19 cm. |
497-134 | HÄNKELVAS. H 30 cm. |
497-135 | FAT, VAS & SKÅL, keramik. |
497-136 | FAT. Diam 31,5 cm. |
497-137 | PÅSK & JULSAKER. |
497-138 | FIGURINER, 3 st, bl a keramik, sten. H. 6 - 29 cm. |
497-139 | SNUSDOSOR 4 st på bricka. |
497-140 | BRICKOR, nysilver mm |
497-141 | TRÄFIGUR MM |
497-142 | KERAMIKFIGURINER MM bl a JIE. |
497-143 | MORTLAR, 2 st, marmor. En märkt Ekebergs marmor. H. 6 cm. damt 10 cm. |
497-144 | LOCKBURK, FAT, Rosenthal mm |
497-145 | LODSTRYKJÄRN, TRÄSTOP MM |
497-146 | PERSIANPÄLS. Ragnar Jonssons Päls. Storlek ca 44/46. |
497-147 | MATTA, handknuten. Ca 190 x 140 cm. |
497-148 | MATTA, handknuten. Fransarna slitna. Ca 212 x 120 cm. |
497-149 | BORDSLAMPA. H. 54 cm. (inklusive skärm) |
497-150 | ELEMENT. Clas Ohlson 36-6510. DL06A Stand. |
497-151 | GOEBEL. Fåglar, 2 st. H. 7,5 cm. |
497-152 | KOPPARKAFFEPANNA, 1800-TAL. H. 28 cm. |
497-153 | EP- O LP-SKIVOR bl a Hepstars, Cliff Richards, Hootenanny singers. |
497-154 | VAS. Osignerad. Liten bottennagg. H. 33,5 cm. |
497-155 | SAGAFORM. Whiskeyglas, 6 st. |
497-156 | BYRÅ M MARMORSKIVA. Nyrokokostil. H. 62 cm. B. 65 cm. Djup 31 cm. |
497-157 | TRÄLJUSSTAKE FÖR SJU LJUS. H. 26 cm. B. 61 cm. |
497-158 | LJUSSTAKAR/LAMPFÖTTER, mässing. H. 35 cm. |
497-159 | KIKARE. 30M3 made in USSR. 7 x 50. |
497-160 | KIKARE. Samsung B 725II, 7 x 25. |
497-161 | TAKARMATUR med hiss. Diam 40 cm. |
497-162 | TRÄLJUSSTAKAR |
497-163 | ARABIA. Miniatyrväggtallrikar 8 + 1 st. Diam. 12 cm. |
497-164 | TRÄELEFANTER MM |
497-165 | RÖRSTRAND. Smörask. "Irene". |
497-166 | MATTA, wilton. Ca 180 x 90 cm. |
497-167 | MATTA, handknuten. Ca 140 x 80 cm. |
497-168 | MATTA, röllakan. Fläckar förekommer. Ca 190 x 140 cm. |
497-169 | ORREFORS, "Hallon". Ljuslyktor, 2 st. Brevpress Strömbergshyttan. |
497-170 | GLASASSIETTER, 6 + 8 ST. |
497-171 | NILSJOHAN, "Sessan", Rostfria bestick. |
497-172 | GRYTA, BURK MM (Lådan ingår ej). |
497-173 | PHILIPS. Stereo m högtalare |
497-174 | BORD MED HYLLA. H. 75 cm. B. 51 cm. Djup 36 cm. |
497-175 | SYBORD, 1900-talets första hälft. H. 78 cm. B. 47 cm. Djup 40 cm. |
497-176 | KARMSTOL, nyrokokostil. Pelarbord. |
497-177 | GOVLAMPA 2-ARMAD. 1940/50-tal. H. 143 cm. |
497-178 | GOLVLAMPA MED BORD. 1950-tal. H. 150 cm. |
497-179 | KOFFERT med innehåll trasmatta och plastmatta. |
497-180 | TV, PHILIPS modell 50PU56704-12. |
497-181 | BORDSLAMPA, VÄGGLAMPA. H. 29 CM. |
497-182 | TAKARMATUR, 1940-tal. H. 50 cm. Diam. 49 cm. |
497-183 | PARTI TAVLOR. |
497-184 | FÖRGYLLD SPEGEL. Några mindre skador i förgylllningen. H. 75 cm. B. 58 cm. |
497-185 | GALLERIMATTA, Wilton. Ca 150 x 68 cm. |
497-186 | DUFFEL. Kirstene Modedesign. Storlek 38/40. |
497-187 | FLEUR, Orrefors skål H 11 cm. Diam 15 cm. Skål H 11 cm. |
497-188 | FIGURIN, konstmassa. H 40 cm. |
497-189 | TROLL, LJUSSTAKE gjutjärn samt 3 st mortlar mässing. |
497-190 | VÄGGUR bonad björk Westerstrand, en list saknas. 41 x 29 cm. |
497-191 | VAS Delft. H 27 cm. |
497-192 | FIGURINER 2 st. H 9 resp 7,5 cm. |
497-193 | PÅSLAKANSET, dukar mm (lådan ingår ej) |
497-194 | BORRMASKIN sladdlös 14,4 V, Biltema. |
497-195 | FÖRSTADAGSBREV. |
497-196 | STOLAR 1 par. |
497-197 | BYRÅ 3-lådig mahogny med svärtade detaljer. H 73 cm. L 90 cm. Dj 47 cm. |
497-198 | BYRÅ 3-lådig. Edbyn möbler. H 84 cm. L 88 cm. Dj 45 cm. |
497-199 | BYRÅ 5-lådig skivan med vattenringar. H 77 cm. L 86 cm. Dj 35 cm. |
497-200 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 80 x 75 cm. |
497-201 | FRUKOSTKOPPAR 3 st Bo Fajans. Nagg på ett fat. mm |
497-202 | GRÖN ANNA Rörstrand. Mattallrikar 3 st. Djupa 4 st. Assietter 4 st. Skålar 2 st. |
497-203 | GRÖN ANNA Rörstrand. Uppläggningsfat 2 st och 4 st äggkoppar. |
497-204 | GRÖN ANNA Rörstrand. Kaffekoppar 4 st ( 1 st krackelerad), sockerskål och gräddkanna. |
497-205 | HERRARMBANDSUR Tissot mm |
497-206 | FLYGSFORS Coquille -63. Skål. H 19 cm. |
497-207 | ALSTERFORS, Sweden. Vas H 21 cm. |
497-208 | DUKAR. |
497-209 | BAROMETER mm |
497-210 | PALL och VÄGGHYLLA. H 24 resp 30 cm. |
497-211 | BOKHYLLA, 3 delad, teak. |
497-212 | TELEFONER |
497-213 | TELEFONER |
497-214 | FICKLAMPOR |
497-215 | LEKSAKSBILAR bl a Matchbox |
497-216 | TV-KANNA. 1950-tal. AB Termoverken Jönköping made in Sweden. |
497-217 | KAKFAT. Pillivuit. H. 35,5 cm. |
497-218 | MATTERMOS mm |
497-219 | JULLJUSSTAKAR MM, trä. |
497-220 | JULGRANSFÖTTER, 2 st, metall. H. 13,5 cm. |
497-221 | LEKSAKSBILAR |
497-222 | TRÄLEKSAKER MM |
497-223 | TRÄLÅDA, SOCKERBOLAGET. H. 30 cm. L. 44,5 cm. B. 36,5 cm. |
497-224 | KASSETTBANDSPELARE. Sounds creation. Ej funktionstestad. H. 13 cm. L. 49 cm. |
497-225 | PLÅTBURKAR, 5 st bl a Kärnkaffe. |
497-226 | MAMBO, Reijmyre glas 6 st i originalförpackning. |
497-227 | SKRIVBORDSLAMPA. |
497-228 | VÄGGLAMPA och BORDSLAMPA. |
497-229 | MJÖLKFLASKOR, ostkupa mm. |
497-230 | SKÅL PÅ FOT, pressglas. H 20 cm. |
497-231 | TRÄSKRIN, nyckel saknas. H 29 cm. B 44,5 cm. Dj 29,5 cm. |
497-232 | TRÄLÅDA SOCKERBOLAGET. H 26 cm. L 68 cm. B 22,5 cm. |
497-233 | YTTERFODER, jugend Rörstrand. H 17,5 cm. Diam 22 cm. Krackelerad |
497-234 | CHEVROLET 56 Bel Air Scale 1/18. Made in China. L 27,5 cm. Backspeglar saknas. |
497-235 | TEKANNA, The Village Collectables by Annie Rowe. Western House. H 12,5 cm. |
497-236 | KÖKSKLOCKOR, kaffekanna Kockums mm. |
497-237 | SPILLKUM mm. |
497-238 | BRIO SPARBÖSSA, träpussel mm |
497-239 | GLASKULOR 3 st. Diam 5,5, 11,5 resp 15 cm. |
497-240 | GUNNAR ANDER. Träfigur. H 11 cm. |
497-241 | X-MEN 4 st i obruten originalförpackning. |
497-242 | PLAYSAM 3 st träbilar. Streamliner är en prisbelönt svensk designklassiker. L 13 cm. |
497-243 | STEGE. |
497-244 | KITCHEN LITTLES 10 st i obruten originalförpackning. |
497-245 | BARNPIANO. H 17 cm. L 56 cm. Dj 26 cm. |
497-246 | BARNSYMASKINER litograferad plåt Storbritanien. H 13,5 cm. |
497-247 | LEKSAKER 3 st varav 2 st litograferad plåt en Japan. |
497-248 | LEKSAKSBILAR och 2 st bilgarage. |
497-249 | LEKSAKER. |
497-250 | TRÄLEKSAKER bl a Brio. |
497-251 | PARTI PLASTLEKSAKER bl a MC Donalds |
497-252 | PLASTFIGURER |
497-253 | TRÄLEKSAKER |
497-254 | BILAR bl a Play Town, obrutna förpackningar |
497-255 | VÄSKA MED LEKSAKSTELEFONER MM bl a Fisher Price |
497-256 | SOCKERLÅDA. H. 26,5 cm. L. 68 cm. B. 22,5 cm. |
497-257 | ATELJE LYKTAN, "Tuben". Anders Pehrson, 1960/70-tal. Brukslitage. Skrivbordslampa. |
497-258 | PLAYSAM 2 st träbilar. Streamliner är en prisbelönt svensk designklassiker. L 13 cm. |
497-259 | VÄGSKYLT, plåt. Diam. 65,5 cm. |
497-260 | VÄGSKYLT, plåt. Diam. 65,5 cm. |
497-261 | TRÄFIGURER, 9 st. H. 10 cm. |
497-262 | STAR WARS FIGURER, 5 st. Obrutna förpackningar. |
497-263 | LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. H. 24 cm. |
497-264 | SKULTUNA. Nattljusstakar, 1 par, mässing. Nr. 168. H. 11 cm. |
497-265 | PLÅTBURKAR 3 st, Vägghängd knäckebrödsburk. |
497-266 | PLASTFIGURER, 4 ST. Obrutna förpackningar. |
497-267 | MIKROVÅGSUGN. Ej funktionstestad. Ica. |
497-268 | KOFFERT. Nyckel saknas. H. 68 cm. L. 72 cm. Djup 41 cm. |
497-269 | TAKARMATUR M PRISMOR. (Plafond) Diam. 50 cm. |
497-270 | HÖGANÄS. Kruka, 12 L. |
497-271 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Signerad: E. Höglund. Duk. Tavlans mått: 59 x 67 cm. |
497-272 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk. Tavlans mått: 72,5 x 63 cm. |
497-273 | OLJEMÅLNING. Signerad: Bruun. Duk. Tavlans mått: 72,5 x 58,5 cm. |
497-274 | KAFFESKEDAR 12 st med olika blommor på. Sterling silver. Vikt 295 gram. |
497-275 | KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 89 gram. |
497-276 | KAFFESKEDAR 11 st. Kontr.S. Vikt 132 gram. |
497-277 | MODELL BIRGITTA. Matskedar 4 st. Dessertskedar 3 st. Matgafflar 2 st. Matknivar 2 st. Bruttovikt 440 gram. |
497-278 | SLAGBORD ommålat och torrspricka, 1800-tal. H 74,5 cm. L 36,5 + 65 + 65 cm. B 102,5 cm. |
497-279 | SKRIVBORD 1900-talets första hälft. H 76 cm. L 131 cm. B 64,5 cm. |
497-280 | BORDSFOTOGEN. Kupan lagad. H inkl rör 67 cm. |
497-281 | STOLAR 5 st Sengustavianska, ommålade. |
497-282 | WILLE PETTERSON-BERGER. Oljemålning monogramsign. Duk. Tavlans mått 29 x 37 cm. |
497-283 | LENNART SAND. Oljemålning sign L.Sand 04. Duk. Tavlans mått 32,5 x 41 cm. |
497-284 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 55,5 x 48 cm. |
497-285 | HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Hav-Skär Hamburgsund-Fjällbacka" Duk. Tavlans mått 52 x 67,5 cm. |
497-286 | UNO VALLMAN. Oljemålning sign Uno Vallman. Pannå. Tavlans mått 73 x 87,5 cm. |
497-287 | CHARLES ROKA. Oljemålning sign Roka. Duk. Tavlans mått 94,5 x 79 cm. |
497-288 | MONICA SMETANA. Oljemålning sign Smetana. Duk. Tavlans mått 93 x 79 cm. |
497-289 | FOLKE SKOGHÄLL osignerad. Oljemålning "Kustlandskap Bulgarien" Duk. Tavlans mått 54,5 x 75 cm. |
497-290 | ELIN HÖGLUND. Akvarell sign E Höglund. Tavlans mått 60 x 72 cm. |
497-291 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Pannå. Tavlans mått 78 x 58,5 cm. |
497-292 | ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Pannå. Tavlans mått 60 x 74 cm. |
497-293 | ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 53 x 38,5 cm. |
497-294 | ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 53 x 38,5 cm. |
497-295 | ELIN HÖGLUND. Blandteknik osignerad E Höglund. Pannå. Tavlans mått 60 x 74 cm. |
497-296 | AKVARELL. osignerad. Papperet släppt från tavlan. Tavlans mått 36,5 x 41,5 cm |
497-297 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 100 x 85 cm. |
497-298 | STEKPANNA, SKEPPSHULT. Plättlagg. Gjutjärn. |
497-299 | MINUTENSKYLT med belysning, ej funktionstestad. H. 21 cm. L. 120 cm. B. 18 cm. |
497-300 | SKRIVBORDSLAMPA. DWE. Brukslitage. |
497-301 | ATELJE LYKTAN, "Tuben". Anders Pehrson, 1960/70-tal. Brukslitage. Skrivbordslampa. |
497-302 | GOLVLAMPOR, 2 ST. GEMI 276-7. H. 122 cm. |
497-303 | GOLVLAMPA. H. 180 cm. |
497-304 | GOLVLAMPA. H. 130 cm. |
497-305 | KAFFEKANNA, rostfri mm |
497-306 | BESTICK, nysilver. |
497-307 | HANDVERKTYG mm |
497-308 | HUSGERÅD bl a stekpann. (Lådan ingår ej) |
497-309 | WHIRLPOOL. Mikrovågsugn. |
497-310 | KAKMÅTT |
497-311 | SOLGLASÖGON bl a Polaroid mm |
497-312 | STEREO TANDBERG TR220 m högtalare. |
497-313 | LEKSAKER |
497-314 | HUSGERÅD (Lådan ingår ej) |
497-315 | BÖCKER BLANDAD LITTERATUR |
497-316 | LJUSLYKTA. Nytillverkad. 30 cm. |
497-317 | MORTEL. marmor. H. 10 cm. |
497-318 | TALLRIKAR, 8 + 4 st. Uppläggningsfat 2 st. Rörstrand. |
497-319 | HÖGANÄS. Skållrikar 4 st. mm |
497-320 | LP-SKIVOR. |
497-321 | BÖCKER. |
497-322 | KAFFESKEDAR, 8 st. Kontr.S. Vikt 114 gram. |
497-323 | BYRÅ 4-lådig. Björklaminat. H. 100 cm. B. 80 cm. Djup 48 cm. |
497-324 | SUSANNE ANDERSSON. Grafiskt blad. 83/120. Tavlans mått: 38,5 x 48,5 cm. |
497-325 | TAVLOR bl a akvarell |
497-326 | MIKAEL KIHLMAN. Grafiskt blad. Signerad: Mikael Kihlman 137/150. Tavlans mått: 50,5 x 42 cm. |
497-327 | STEARINLJUS |
497-328 | UE KARLSKRONA. Kaffeservis bestående av: Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 12 st kaffekoppar, 12 st assietter. |
497-329 | RADIOAPPARATER, BORDSLAMPA MM |
497-330 | KAFFEKOPPAR 6 st. |
497-331 | TEXTILIER bl a dukar |
497-332 | LAKAN, lådan ingår ej |
497-333 | DUKAR, lådan ingår ej |
497-334 | LINNEDUK mm, lådan ingår ej |
497-335 | YTTERFODER bl.a Delfts |
497-336 | ÖRNGOTT |
497-337 | HANDDUKAR |
497-338 | DUKAR, ÖVERKAST mm, lådan ingår ej |
497-339 | DUKAR mm, lådan ingår ej |
497-340 | TYGER |
497-341 | DUKAR, ÖVERKAST mm, lådan ingår ej |
497-342 | TAKARMATUR. smide. cirka:38 cm |
497-343 | DUKAR bla Juldukar mm, lådan ingår ej |
497-344 | KAMERA, KONICA mm |
497-345 | IITTALA kaffekoppar mm |
497-346 | KAFFEKOPPAR GEFLE mm |
497-347 | BODUM glasskålar och ORREFORS, Fuga skål mm |
497-348 | VINGLAS etsad dekor mm |
497-349 | GLAS olika modeller |
497-350 | ARABIA matservicedelar samt Gusvstasberg kruka |
497-351 | GLÖDLAMPOR |
497-352 | FÖNSTERBELYSNING samt BORDSLAMPOR |
497-353 | ÄGGKOPPAR, Teak, 9 st samt skål mm |
497-354 | KAFFEPANNA, koppar, Baraometer mm |
497-355 | SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1955. 2 kr 1914-36 (4). 2 kr 1946-64 (6). |
497-356 | GUNNAR von GEGERFELT. Grafiskt blad sign Gunnar von Gegerfelt 122/250. Tavlans mått 66 x 54 cm. Glaset spräckt. |
497-357 | HANS EKWALL. Grafiskt blad sign Hans Ekwall 120/360. Tavlans mått 52 x 63 cm. |
497-358 | SOFFA. L 200 cm. Rygghöjd 73 cm. Sitthöjd 44 cm. Någon fläck förekommer. |
497-359 | PINNSTOLAR 4 st 1900-talets första hälft. Rygghöjd 90 cm. Sitthöjd 48 cm. |
497-360 | TIDNINGSKORG/STÄLL. H 40 cm. 30 x 29 cm. |
497-361 | SKÖNLITTERATUR. (Lådan ingår ej) |
497-362 | WEXIÖ. Gustafsberg. Soppterrin. Locket med invändig nagg. H inkl lock 22 cm. |
497-363 | SPORTBÖCKER. |
497-364 | VAS, TALLRIKAR mm. |
497-365 | SVEN SAHLSTEN. Oljemålning. Signerad: Sahlsten. "Träd och himmel". Pannå. Tavlans mått: 32 x 38 cm. |
497-366 | TAVLA, etsning. Otydbar signatur. Tavlans mått: 28,5 x 36,5 cm. |
497-367 | INGA-LILL ZETTERMAN. Akvarell. Signerad: Inga-Lill Zetterman. Tavlans mått 40 x 40 cm. |
497-368 | HANNES WAGNSTEDT. Tavla, blandteknik. Signerad: H. Wagnstedt. Tavlans mått: 45 x 52 cm. |
497-369 | JAN BRAUNER. Grafiskt blad. Signerad: Jan Brauner 164/260. Tavlans mått: 52 x 65 cm. |
497-370 | SVENSKA MYNT. Jubiluem 200 kr 1980. 100 kr 1983 (2). 5 kr 1955, Dag Hammarsköäljds Minnespeng. |
497-371 | SVENSKA O UTLÄNDSKA MYNT, 2 MATSKEDAR KONTR.S. mm. |
497-372 | ASK MED PINS mm |
497-373 | BIJOUTERIER BL A BROSCHER |
497-374 | SILVERSMYCKEN MM |
497-375 | BIJOUTERIER |
497-376 | ARMBANDSUR, ej funktionstestade |
497-377 | HACKEFORS, skålrikar, 8 st |
497-378 | VAS mm, osignerad |
497-379 | LJUSSTAKAR med gravyr kontr.s höjd: 15,5 cm |
497-380 | VÄGGKLOCKA med intarsia, med batteri, 28 cm x 35,5 cm |
497-381 | YTTERFODER, Lilla Linné, ett par, höjd: 12.5 cm, SKANSENS Krukmakeri |
497-382 | NIPPER |
497-383 | FISKBESTICK mm |
497-384 | OSTINDISKTA vaser ett par, 1900-tal, H. 24 cm |
497-385 | GLAS vaser mm bl.a Orrefors |
497-386 | GLAS 5 st, olika modeller |
497-387 | LINNEHANDDUKAR 12 st |
497-388 | BERTIL VALLIEN Boda, 2 vaser. H. 12 cm rep 16 cm |
497-389 | ÄLDRE VYKORT mm |
497-390 | KNIVAR 2 ST L. 22 resp 23,5 cm |
497-391 | VYKORTSALBUM m innehåll, äldre utländska vykort |
497-392 | PLÅTBURK. Gevalia- Rosteri Gefle. Några skador H. 13.5 cm L 23.5 cm Djup, 12,5 cm |
497-393 | HALSBAND med granter |
497-394 | VÄGGLAMPOR 1 par. Längd från fäste 36 cm. Markslöjd Skene |
497-395 | DALOM Rörstrand. Lockbruk. H.15.5 cm Diam 13.5 cm |
497-396 | TENNTERRIN diam. 17 cm H. 21 cm. 1900-talets andra hälft |
497-397 | OSTFORM daterad 1868, brännmärkt IGOS |
497-398 | KAFFEKOPPAR olika modeller |
497-399 | SKRIN 2 st, trä och näver |
497-400 | VÄGGLAMPOR 3 st. H. 23 CM B 27 cm |
497-401 | AFFISCH Old Scotland Clans 100 x 75 cm |
497-402 | MATTA handknuten, Iran 287 x 200 cm |
497-403 | ALUMINIUMSTEGE |
497-404 | BORD H. 76.5 cm L. 91 Djup. 46 |
497-405 | LEKSAKER, trä |
497-406 | GOLVLAMPA. H. 180 cm. |
497-407 | TRASMATTOR, 2 st |
497-408 | VÄGGUR, KLOCKDELAR |
497-409 | SOFFA, skinn. L 202 cm. Solblekt och med fläckar. |
497-410 | SOFFA, skinn. L 202 cm. Solblekt, fläckar och ett bakben löst. |
497-411 | BARNSPARK. Bruksslitage. |
497-412 | KLIPPO, Briggs & Stratton. Gräsklippare. |
497-413 | BARNSTOLAR 1 par. Rygghöjd 52 cm. Sitthöjd 29 cm. |
497-414 | CYLINDA typ B0010-E2A. Bordsmangel med stativ. |
497-415 | PIEDESTAL med lite färgsläpp. H 104,5 cm. |
497-416 | CYCLETRACK CLASSIC. Herrcykel 3vxl. Nyckel finns. |
497-417 | SKEPPSHULT. Damcykel 7vxl. Nyckel finns. |
497-418 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin "Spökmusen". Etikettmärkt Lisa Larson Gustavsberg. H 7 cm. |
497-419 | KOPPARMINIATYRER mm. |
497-420 | SYTILLBEHÖR mm. |
497-421 | LINNEDUKAR. |
497-422 | SPEL bl a TP mm. |
497-423 | LJUSSTAKAR Smide mm bl a Bodasmide. |
497-424 | DUKAR. |
497-425 | HANDVÄSKOR olika modeller. |
497-426 | HANDDUKAR. |
497-427 | SAFTKANNA. Sockerskål, gräddkanna Dine Rörstrand mm. |
497-428 | BIJOUTERIER mm. |
497-429 | BESTICK rostfria bl a Nilsjohan. |
497-430 | LJUSSTAKE Gusum nr 66 mm. |
497-431 | GRAFISKT BLAD otydbar signatur 96, 51/100. Tavlans mått 37,5 x 45,5 cm. |
497-432 | BORDSLAMPA. H inkl skärmfäste 61,5 cm. |
497-433 | ALUMINIUMSTEGE. |
497-434 | LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H 15 cm. |
497-435 | JULDUKAR mm. |
497-436 | CYLINDA 6 kg toppmatad, tvättmaskin. H 90 cm. B 40 cm. Dj 60 cm. |
497-437 | SKOHYLLA. H 90 cm. B 96 cm. Dj 17 cm. |
497-438 | BADRUMSSKÅP. H 184 cm. B 40 cm. Dj 25 cm. |
497-439 | ROTTINGSTOLAR 2 st och bord. |
497-440 | TOMTE JIE. H 10 CM. |
497-441 | ROSENTHAL, kaffeservis. 10 koppar med fat, 12 assietter, sockerskål, gräddkanna och kaffekanna. |
497-442 | BAVARIA. Matservis 52 delar. |
497-443 | TRÄDGÅRDSBORD, TRÄDGÅRDSSTOL, färgsläpp. |
497-444 | STIGA CLASSIC Snowracer |
497-445 | SNICKARBÄNK. H. 80 cm. L. 130 cm. |
497-446 | GOLVLAMPA. H. 182 cm. Övre delen höj- och sänkbar. |
497-447 | BORD 1900-talets första hälft. H 65 cm. Diam 74 cm. |
497-448 | VÄGGHYLLA. H 201 cm. |
497-449 | KLÄDHÄNGARE. L 121 cm. |
497-450 | BARNBÖCKER. |
497-451 | BARNBÖCKER |
497-452 | BARBIEDOCKOR, MATTEL |
497-453 | KÖKSPALL. H 62 cm. |
497-454 | TRÄMÅTT 2 st. H 26 resp 18 cm. 27,5 x 27,5 resp 20,5 x 20,5 cm |
497-455 | DOCKMÖBLER. |
497-456 | DÖCKMÖBLER |
497-457 | TRASMATTOR 3 st. |
497-458 | SÄLLSKAPSSPEL. (Lådan ingår ej) |
497-459 | ORGELPALL. Diam 36 cm. |
497-460 | TVÄTTKORG med pussel och sällskapsspel mm. |
497-461 | TRÄKISTA. HPS Anno 1685, låskista med nyckel. Lock med torrspricka, en del beslag defekta. H 70 cm. L 147 cm. Dj 63 cm. |
497-462 | SPEGEL. Empirestil, glas med skador. H 88 cm. B 48 cm. |
497-463 | SLAGBORD. H 75 cm. L 25 cm + 51 + 51 cm. B 67 cm. |
497-464 | HYVLAR 2 st Stanley, TRÄSKRUV mm. (Lådan ingår ej) |
497-465 | STOLAR 3 + 1 st allmoge. |
497-466 | MÅTT 2 st 1 liter. |
497-467 | STOLAR 4 st allmoge. Rygghöjd 86 cm. Sitthöjd 46 cm. |
497-468 | SPÅNKORG, 2 st med garner, med skada |
497-469 | KRYDDBURKAR 12 st. |
497-470 | TESERVIS 10 delar |
497-471 | GALLERIMATTA, handknuten Pakistan Bokara 296 x 80 cm. |
497-472 | MATTA, handknuten Pakistan Bochara, något sliten. 254 x 155 cm. |
497-473 | MATTA, handknuten. 205 x 145 cm. |
497-474 | MATTA, handknuten 215 x 144 cm. |
497-475 | MATTA, handknuten Iran 155 x 100 cm. |
497-476 | MATTA, Gabbeh IKEA 200 x 140 cm. |
497-477 | TRÄDGÅRDSGRUPP. Bord Diam 111 cm. 4 st stolar. |
497-478 | SPARKSTÖTTING. |
497-479 | BORD m LÅDA, allmoge. H 76 cm. L 74 cm. B 52 cm. |
497-480 | RIPSMATTA . Normalt brukslitage. L. 236 cm. B. 95 cm. |
497-481 | RIPSMATTOR 2 st. |
497-482 | TRÄLÅDA, TRÅG (tråget skadat invändigt) |
497-483 | DOCKMÖBLER |
497-484 | TRASMATTOR, 4 st. |
497-485 | TRASMATTOR 3 st. |
497-486 | BRICKBORD. L. 76 cm. B. 43 cm. |
497-487 | HALVMÅNEBORD. H. 78 cm. B. 98 cm. Djup 52 cm. |
497-488 | SKRIVBORDSSTOL Kinnarps. |
497-489 | DALMÅLNING med lagning. Signerad. H. Nordén -85. Tavlans mått: 72,5 x 103,5 cm. |
497-490 | BARNBÖCKER bl.a Astrid Lindgren |
497-491 | SKRIVBORDSLAMPA, MALMBERGS, H. 61 cm |
497-492 | RÖRTÅNG mm |
497-493 | JORDGLOB, H. 40 cm |
497-494 | BREVSKÅP H. 32 B. 25 mm |
497-495 | AKVARELL. Grafiskt blad. Otydbar signaur. Tavlans mått: 36 x 30,5 cm |
497-496 | LOUIS BASTIN, grafiskt blad, tavlans mått: 36 x 38 cm |
497-497 | SPELKULOR mm |
497-498 | SPEGEL H. 54cm B.39 cm |
497-499 | TAKARMATUR, 1900- mitt, H: 18.5 cm Diam 20,5 cm |
497-500 | BORDSLAMPA H. 42 cm |
497-501 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 2000, 2001 (2 st), 2003 och 2004. |
497-502 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 2000, 2001, 2002 och 2006. |
497-503 | SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT. |
497-504 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 5 st. 200 kr 2000, 2001. 100 kr 1983, 1988. 50 kr 1975. |
497-505 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1993, 2000, 2004. 20 Euro 1996. |
497-506 | MINNESMEDALJ. HM Drottning Silvia 50 år, silver. Nr 184/800. |
497-507 | MINNESMEDALJ. Kronprinsessan Victoria. Hertiginna av Västergötland, silver. Nr 98/700. |
497-508 | MINNESMEDALJ. Carl Philip. Prins av Sverige. Hertig av Värmland, silver. Nr 352/800. |
497-509 | MINNESMEDALJ. Carl XVI Gustaf, silver. Nr 222/750. |
497-510 | MORMORSUR 2 st med kedjor, fickur märkt UMF och herrarmbandsur. |
497-511 | GULDMYNT Sverige 2000 kr 2005. Två nationer i samförstånd. Vikt ca 11,8 gram. |
497-512 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1996. 100 kr 1983, 1984, 50 kr 1976. 10 kr 1972. |
497-513 | SVENSKA ÅRSSET 1983, 1984. 1995, 2000. Jub.mynt 100 kr 1983. |
497-514 | GULDMYNT Sverige 2000 kr 1999. Millenniumskiftet Carl XVI Gustaf Kronprinsessan Victoria. Vikt ca 13 gram. |
497-515 | JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1993, 1996, 2002 och 2008. |
497-516 | FÖRVARINGSHYLLA med fack och lådor. Två olika delar hör inte ihop. H 205 cm. B 163 cm. Dj 42 cm. |
497-517 | FÅRFÄLL. L 170 cm. B 60 cm. |
497-518 | COMBISTEGE. aluminium. Maxlängd 360 cm. |
497-519 | BAROMETER. L 100 cm. |
497-520 | TAPETSERARBORD 300 x 60 cm. |
497-521 | CARL MALMSTEN. Bord m rotfanér. Fanéren med skador. Brännmärkt CM. H 50 cm. 52 x 40 cm. |
497-522 | BORD. Etikettmärkt BO Möbel. H 50 cm. Diam 65 cm. |
497-523 | PARTI TAVLOR. |
497-524 | TEKANNA. H 19 cm inkl lock. |
497-525 | GOLVUR. 1800-tal ådringsmålat. H 220 cm. |
497-526 | KÖKSSOFFA sekelskiftet 1900 senare renoverad. H 89 cm. L 188 cm. Dj 58 cm. |
497-527 | SPELBORD 1800-tal. H 78 cm. 86 x 90 cm. |
497-528 | LJUSKRONA, Barockstil. H. 60 cm. |
497-529 | BESTICK olika modeller. |
497-530 | BESTICK olika modeller. |
497-531 | M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 11 st, till julkrubba. H. 12 cm - 20 cm. |
497-532 | M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 3 st. H 9 - 14 cm. |
497-533 | ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 12 cm. |
497-534 | SPARBÖSSA Örebro Sparbank nyckel saknas. H 16 cm. |
497-535 | BÖCKER 10 band, bl.a Nordens flora |
497-536 | HARRY POTTER, böcker, 1 -7 |
497-537 | KAKFAT, ljusstakar 1 par, H. 6.5 rep 30 cm |
497-538 | MUGGAR. 6 st. "MIdsommarkalaset" Gustavsberg. H 11 cm. |
497-539 | HOLMEGAARD. Brännvinsflaska. Snapsglas 9 st mm |
497-540 | SPEGLAR 2 st. H. 22 cm Diam 24 cm |
497-541 | DALDANSEN. Rörstrand. Vas. Krackeleringar. H. 35 cm |
497-542 | OTTO KLANK. Grafiskt blad. Signerat Klank, 57/100. Tavlans mått: 40 x 56 cm |
497-543 | MJ HUMMEL GOEBEL. Figurin. H. 12 cm |
497-544 | BORDSLAMPA. H. 56 cm |
497-545 | KULLBERG. OLJEMÅLNING. Duk. Tavland mått: 56 x 76 cm |
497-546 | MATBORD med 5 stolar, Furu. H. 75 cm. L. 160 + 47 B. 104 |
497-547 | JULTOMTAR mm, Lådan ingår ej |
497-548 | LJUSPLÅTAR 2 + 2 bl.a Jämt slöjd, Bägare, Firma Lars holmström, Arvika |
497-549 | LJUSSTAKE bl.a MORA mm, Lådan ingår ej |
497-550 | FOTOKONST 3 st. Slitna. 114x72 cm, 98x98 cm, 64x42 cm. |