ONLINE-AUKTION , 2023-08-21 17:00

Söndag 20/08 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
497-001BORDSKANON (Salut) Stavsjö Bruk. Gjutjärn/trä. L 34,5 cm.
497-002BAJONETT. Märkt 4/K 2.N2 131 (984). Bajonettens längd 46 cm.
497-003STICKVAPEN replica, stainless steel. Längd 39 cm.
497-004BAJONETT. Märkt EJ AB. Bajonettens längd 45,5 cm.
497-005VÄGGLAMPETTER 1 par. L 25 cm.
497-006LJUSSTAKAR 1 par Ekebergs Marmor. H 27 cm.
497-007REIJMYRE. Glaskanna. H 32,5 cm.
497-008VÄGGTAVLOR 2 st. 37 x 26,5 cm.
497-009GUSTAVSBERG tillverkade för Skansen. blå/vita krukor 2 st. H 6 resp 9 cm.
497-010KERAMIKTAVLOR bl a Gabriel mm
497-011SKÅL Orrefors H 10 cm. Cupglas 4 st Reijmyre H 8,5 cm.
497-012VAS Rosenthal H 29 cm. Ljusstakar 1 par H 9 cm.
497-013IITTALA. Irisch coffemuggar 5 st och assietter 12 st Diam 18,5 cm.
497-014MENORA ljusstake. H 33,5 cm.
497-015BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen Salt och Pepparströare. H 8,5 cm.
497-016BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen. Ytterfoder 1 par 7,5 cm. Vas H 14 cm.
497-017BLÅ BLOMSTER, Royal Copenhagen. Fat Diam 17 cm. Vinägerflaska H 13,5 cm.
497-018LJUSSTAKE. H 39 cm.
497-019SKÅL Kosta Boda H 15,5 cm. Skål H 12 cm.
497-020SEIKO Chronograph Automatic. Herrarmbandsur.
497-021SMYCKESKRIN med bl a silver och armbandsur.
497-022MOCCASKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 41 gram.
497-023SKÅL Staffordshire England mm
497-024SPISHUNDAR 1 par. H 21 cm.
497-025LJUSLAMPETTER 1 par med skador. H 31,5 cm.
497-026BESWICH. Spishundar 2 st. H 24 resp 19 cm.
497-027TAKARMATUR med 6 ljusarmar. H 36 cm.
497-028VÄGGLAMPOR 1 par och BORDSLAMPA IKEA.
497-029LJUSÄNGEL. H 29 cm. LJUSÄNGEL H 19 cm.
497-030HÖGANÄS. Äggkoppar 6 st.
497-031TAKARMATUR med 6 ljusarmar. H 53 cm.
497-032BORDSFOTOGENLAMPA elektrifierad. H 30 cm mm.
497-033MOCKASKEDAR, 6 st. Kontr.S. Vikt 48 gram.
497-034PUNSCHMUGGAR 6 st Scandiatenn mm
497-035VAS orientalisk 1900-tal. H 20 cm.
497-036FORTUNASPEL. 60 x 33 cm.
497-037BURBERRY. Handväska.
497-038MATSKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 211 gram.
497-039SKEDAR 5 st olika modeller. Kontr.S. Vikt 221 gram.
497-040LUXOPHON. TRATTGRAMMOFON. Normalt brukslitage. H. 70 cm.
497-041PALL MED SNÖRAD SITS. Brukslitage. H. 33 cm. Diam. 29 cm.
497-042SPEGELGLAS i form av underlägg. Några med mindre skador.
497-043MÄRTA GSON. Oljemålning. Signerad Märta Gson 1939. Duk. Tavlans mått: 37 x 33 cm.
497-044BORDSLAMPA. Någon fläck på skärmen. H. 37 cm.
497-045BORDSLAMPA. H 28 cm.
497-046BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 34 cm.
497-047SMÖRKNIVSSTÄLL, UNDERLÄGG MM
497-048KORGAR 4 st.
497-049HANS-AGNE JAKOBSSON. Takarmatur, trattfromad, gulmetall. Normalt brukslitage. H. ca 24 cm. Diam. ca 45 cm.
497-050TRÄSKRIN. Rotfanér bl a björk. Nyckel saknas. H. 17 cm. L. 28 cm. Djup 21 cm.
497-051TRÄSLJUSSTAKAR, 2 st. Varav en st. Taserud. H. 33 cm. resp 24 cm.
497-052NÄBBSTÖVLAR, 1 par. Brukslitage. Storlek 43/44.
497-053KÄPP MED SILVERKRYCKA. L. 87 cm,
497-054SKÅP MED TALLRIKSHYLLA. Avlutat. Olika delar, 1800- samt 1900-tal. H. 201 cm. B. 125 cm. Djup 47 cm.
497-055SVANSTOL. 1800-talets andra hälft. Främre benparet med hjul. Sitthöjd 36 cm. Rygghöjd 94 cm.
497-056ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Nyrokokostil. Rygghöjd 104 cm. Sitthöjd 42 cm. B. 67 cm.
497-057SNURRFÅTÖLJ MED SKINNKÄDSEL med inbyggd fotstöd. Normalt brukslitage. Rygghöjd 100 cm. Sitthöjd 42 cm.
497-058BARNSTOL kombinerad pott och matstol. Brukslitage bl a någon fanérskada. H. 59 cm. B. 34 cm. Djup 46 cm.
497-059KARMSTOL, 1900-tal. Lagad. Rygghöjd 100 cm. Sitthöjd 43 cm.
497-060KUDDAR 2 st. Diam. 45 cm. 25 x 32 cm.
497-061TAKPLAFOND. Diam 58 cm.
497-062VITRINSKÅP med sidodörrar. Några fanérskador. 1900-talets första hälft. H 167 cm. B 138 cm. Dj 49 cm.
497-063DAVID JETTE. Oljmålnings sign D Jette 1938. Pannå. Tavlans mått 35 x 43 cm.
497-064RAGNAR LINDÉN. Blandteknik sign Ragnar Lindén 1972, (extra, extra fint exemplar). Tavlans mått 60 x 50 cm.
497-065GILLES CASSEL. Oljemålning sign Gilles Cassel 1980. Duk. Tavlans mått 41 x 50 cm.
497-066ESENIUS. Oljemålning sign Esenius "Bryggeriet i Lindesberg" Pannå. Tavlans mått 38 x 37 cm.
497-067JOHNSON BROS. Fisktallrikar 10 st. Skålar 2 st och såssnipa.
497-068STENKAKOR.
497-069TENNSTOP 2 st varav en med insides lagning. H 20 cm.
497-070YTTERFODER 2 st Laholm H 16 cm en med bottennagg, askfat Höganäs.
497-071SJÖSKUMSPIPA med silverbeslag. L 60 cm.
497-072PIPA med silverbeslag. L 54 cm.
497-073PIPOR och pipdelar bl a sjöskum.
497-074CLOISONNÉ SKÅL. H 5 cm. Diam 13 cm.
497-075KUDDAR 3 st. 40 x 38, 24 x 24 och 14 x 14 cm.
497-076SNUSFLASKA, Kina. H 8 cm.
497-077SNUSDOSOR 2 st. L 7 resp 5,5 cm.
497-078PIPA med silverbeslag. L 67 cm.
497-079SAMEKNIVAR 2 st. L 25 resp 23 cm i fodral.
497-080SAMEKNIVAR 2 st L 21 resp 26 cm i fodral varav en märkt Skellefteå 1945 en med fodralskada. Brevkniv.
497-081PIPHYLLA med torrskada. H 68 cm.
497-082VILLEROY BOCH "Acapulco". Emaljerad gryta 1970-tal. H 10 cm. Diam 23,5 cm.
497-083BORDSLÖPARE. Måsen. 45 x 164 cm.
497-084STOP, FLASKA. Trä 1800-tal. H 15 resp 27 cm.
497-085KÄPP med silverkrycka. Käpp med tennbeslag.
497-086SAMEKNIVAR 2 st. L 22 resp 25 cm i fodral.
497-087SAMEKNVAR 5 st. L 11 - 18,5 cm i fodral.
497-088TEKANNA ostindisk. 17 cm. inkl lock.
497-089LJUSÄNGLAR 4 st metall. H 8 cm.
497-090LJUSSTAKAR 2 st smide. H 21 resp 40 cm.
497-091GOLVLAMPA, furu. Modell Staken, osignerad. H. 130 cm.
497-092STOLAR, 4 st. 1800-talets andra hälft. Rygghöjd 80 cm. Sitthöjd 45 cm.
497-093PARAPLYSTÄLL M KÄPPAR o MÄTSTICKOR. Paraplystället defekta ringar. H. 71 cm.
497-094BOKHYLLA, rotting. Brukslitage, något skadad. H. 150 cm. B. 63 cm. Djup 30 cm.
497-095GOLVLAMPA MED 3 LJUSARMAR. H. 170 cm.
497-096RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1971, 6/225. Tavlans mått: 60 x 48 cm.
497-097RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1965. 73/75, "Vintersöndag i Lindesberg. Tavlans mått: 42 x 54 cm.
497-098RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Lindén 1967. 85/90, "Pålsärmen, Lindesberg". Tavlans mått: 35 x 65 cm.
497-099OLJEMÅLNING. Kopia efter engelsk konstnär. Sekelskiftet 1900. Ramen med skador. Pannå. Tavlans mått: 32 x 24 cm. Ramen med skada.
497-100BERTIL ESENIUS. Oljemålning. Signerad: Esenius. Duk. Tavlans mått: 45 x 50 cm.
497-101OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Tavlans mått: 40 x 45 cm.
497-102SCHATULLSKÅP, rikt skuret, ek. H. 113 cm. B. 80 cm. Djup 48 cm.
497-103KARMSTOL MED BRODERAD DYNA. Sekelskiftet 1900. Rygghöjd 87 cm. Sitthöjd 42 cm..
497-104DUKAR.
497-105DUKAR.
497-106LAKAN O GARDINER.
497-107YNGVE EKSTRÖM. Golvlampa, "Lystella", furu, 1960-tal. H. 123 cm.
497-108YNGVE EKSTRÖM. Golvlampa, "Lystella", furu, 1960-tal. H. 123 cm.
497-109STEGE. H. 124 cm.
497-110STRYKBRÄDA. L 120 cm.
497-111SKRIVBORD. Sekelskiftet 1900. H 78 cm. L 133 cm. B 66 cm. Nyckelbrickor saknas och skadade.
497-112PELARBORD. 1800-talets andra hälft. H 68 cm. Diam 96 cm. Skivan med några fuktfläckar. Stolar 2 st.
497-113SOFFA. Nyroko. L 180 cm. Rygghöjd 102 cm. Sitthöjd 40 cm.
497-114KOSTA. Ishink med tång. H 12 cm.
497-115BURK med silverlock, servettring och fingerborg. Kontr.S
497-116KÄPP med silverinslag.
497-117EKEBY. Tekoppar 7 st med krackeleringar.
497-118LERGÖK mm.
497-119EMALJERAD GRYTA och 2 st burkar.
497-120BESTICK, skålar mm.
497-121VIKTER 7 st.
497-122PIPOR 3 st.
497-123PIPDELAR.
497-124SMÖRGÅSBRICKOR, KNIVÄGG Pukeberg mm.
497-125VASER bl a Bertil Vallien Boda.
497-126SNUSFLASKOR 4 st.
497-127KORGAR.
497-128TENNSTOP, TENNKANNA mm.
497-129LJUSSTAKAR mässing bl a ljusplåt Skultuna.
497-130SNUSDOSOR mm.
497-131TRÄLEKSAKER 4 st.
497-132TAKPLAFOND. Diam 38 cm.
497-133VASER 2 st keramik bl a Gabriel mm. H 14 resp 19 cm.
497-134HÄNKELVAS. H 30 cm.
497-135FAT, VAS & SKÅL, keramik.
497-136FAT. Diam 31,5 cm.
497-137PÅSK & JULSAKER.
497-138FIGURINER, 3 st, bl a keramik, sten. H. 6 - 29 cm.
497-139SNUSDOSOR 4 st på bricka.
497-140BRICKOR, nysilver mm
497-141TRÄFIGUR MM
497-142KERAMIKFIGURINER MM bl a JIE.
497-143MORTLAR, 2 st, marmor. En märkt Ekebergs marmor. H. 6 cm. damt 10 cm.
497-144LOCKBURK, FAT, Rosenthal mm
497-145LODSTRYKJÄRN, TRÄSTOP MM
497-146PERSIANPÄLS. Ragnar Jonssons Päls. Storlek ca 44/46.
497-147MATTA, handknuten. Ca 190 x 140 cm.
497-148MATTA, handknuten. Fransarna slitna. Ca 212 x 120 cm.
497-149BORDSLAMPA. H. 54 cm. (inklusive skärm)
497-150ELEMENT. Clas Ohlson 36-6510. DL06A Stand.
497-151GOEBEL. Fåglar, 2 st. H. 7,5 cm.
497-152KOPPARKAFFEPANNA, 1800-TAL. H. 28 cm.
497-153EP- O LP-SKIVOR bl a Hepstars, Cliff Richards, Hootenanny singers.
497-154VAS. Osignerad. Liten bottennagg. H. 33,5 cm.
497-155SAGAFORM. Whiskeyglas, 6 st.
497-156BYRÅ M MARMORSKIVA. Nyrokokostil. H. 62 cm. B. 65 cm. Djup 31 cm.
497-157TRÄLJUSSTAKE FÖR SJU LJUS. H. 26 cm. B. 61 cm.
497-158LJUSSTAKAR/LAMPFÖTTER, mässing. H. 35 cm.
497-159KIKARE. 30M3 made in USSR. 7 x 50.
497-160KIKARE. Samsung B 725II, 7 x 25.
497-161TAKARMATUR med hiss. Diam 40 cm.
497-162TRÄLJUSSTAKAR
497-163ARABIA. Miniatyrväggtallrikar 8 + 1 st. Diam. 12 cm.
497-164TRÄELEFANTER MM
497-165RÖRSTRAND. Smörask. "Irene".
497-166MATTA, wilton. Ca 180 x 90 cm.
497-167MATTA, handknuten. Ca 140 x 80 cm.
497-168MATTA, röllakan. Fläckar förekommer. Ca 190 x 140 cm.
497-169ORREFORS, "Hallon". Ljuslyktor, 2 st. Brevpress Strömbergshyttan.
497-170GLASASSIETTER, 6 + 8 ST.
497-171NILSJOHAN, "Sessan", Rostfria bestick.
497-172GRYTA, BURK MM (Lådan ingår ej).
497-173PHILIPS. Stereo m högtalare
497-174BORD MED HYLLA. H. 75 cm. B. 51 cm. Djup 36 cm.
497-175SYBORD, 1900-talets första hälft. H. 78 cm. B. 47 cm. Djup 40 cm.
497-176KARMSTOL, nyrokokostil. Pelarbord.
497-177GOVLAMPA 2-ARMAD. 1940/50-tal. H. 143 cm.
497-178GOLVLAMPA MED BORD. 1950-tal. H. 150 cm.
497-179KOFFERT med innehåll trasmatta och plastmatta.
497-180TV, PHILIPS modell 50PU56704-12.
497-181BORDSLAMPA, VÄGGLAMPA. H. 29 CM.
497-182TAKARMATUR, 1940-tal. H. 50 cm. Diam. 49 cm.
497-183PARTI TAVLOR.
497-184FÖRGYLLD SPEGEL. Några mindre skador i förgylllningen. H. 75 cm. B. 58 cm.
497-185GALLERIMATTA, Wilton. Ca 150 x 68 cm.
497-186DUFFEL. Kirstene Modedesign. Storlek 38/40.
497-187FLEUR, Orrefors skål H 11 cm. Diam 15 cm. Skål H 11 cm.
497-188FIGURIN, konstmassa. H 40 cm.
497-189TROLL, LJUSSTAKE gjutjärn samt 3 st mortlar mässing.
497-190VÄGGUR bonad björk Westerstrand, en list saknas. 41 x 29 cm.
497-191VAS Delft. H 27 cm.
497-192FIGURINER 2 st. H 9 resp 7,5 cm.
497-193PÅSLAKANSET, dukar mm (lådan ingår ej)
497-194BORRMASKIN sladdlös 14,4 V, Biltema.
497-195FÖRSTADAGSBREV.
497-196STOLAR 1 par.
497-197BYRÅ 3-lådig mahogny med svärtade detaljer. H 73 cm. L 90 cm. Dj 47 cm.
497-198BYRÅ 3-lådig. Edbyn möbler. H 84 cm. L 88 cm. Dj 45 cm.
497-199BYRÅ 5-lådig skivan med vattenringar. H 77 cm. L 86 cm. Dj 35 cm.
497-200ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 80 x 75 cm.
497-201FRUKOSTKOPPAR 3 st Bo Fajans. Nagg på ett fat. mm
497-202GRÖN ANNA Rörstrand. Mattallrikar 3 st. Djupa 4 st. Assietter 4 st. Skålar 2 st.
497-203GRÖN ANNA Rörstrand. Uppläggningsfat 2 st och 4 st äggkoppar.
497-204GRÖN ANNA Rörstrand. Kaffekoppar 4 st ( 1 st krackelerad), sockerskål och gräddkanna.
497-205HERRARMBANDSUR Tissot mm
497-206FLYGSFORS Coquille -63. Skål. H 19 cm.
497-207ALSTERFORS, Sweden. Vas H 21 cm.
497-208DUKAR.
497-209BAROMETER mm
497-210PALL och VÄGGHYLLA. H 24 resp 30 cm.
497-211BOKHYLLA, 3 delad, teak.
497-212TELEFONER
497-213TELEFONER
497-214FICKLAMPOR
497-215LEKSAKSBILAR bl a Matchbox
497-216TV-KANNA. 1950-tal. AB Termoverken Jönköping made in Sweden.
497-217KAKFAT. Pillivuit. H. 35,5 cm.
497-218MATTERMOS mm
497-219JULLJUSSTAKAR MM, trä.
497-220JULGRANSFÖTTER, 2 st, metall. H. 13,5 cm.
497-221LEKSAKSBILAR
497-222TRÄLEKSAKER MM
497-223TRÄLÅDA, SOCKERBOLAGET. H. 30 cm. L. 44,5 cm. B. 36,5 cm.
497-224KASSETTBANDSPELARE. Sounds creation. Ej funktionstestad. H. 13 cm. L. 49 cm.
497-225PLÅTBURKAR, 5 st bl a Kärnkaffe.
497-226MAMBO, Reijmyre glas 6 st i originalförpackning.
497-227SKRIVBORDSLAMPA.
497-228VÄGGLAMPA och BORDSLAMPA.
497-229MJÖLKFLASKOR, ostkupa mm.
497-230SKÅL PÅ FOT, pressglas. H 20 cm.
497-231TRÄSKRIN, nyckel saknas. H 29 cm. B 44,5 cm. Dj 29,5 cm.
497-232TRÄLÅDA SOCKERBOLAGET. H 26 cm. L 68 cm. B 22,5 cm.
497-233YTTERFODER, jugend Rörstrand. H 17,5 cm. Diam 22 cm. Krackelerad
497-234CHEVROLET 56 Bel Air Scale 1/18. Made in China. L 27,5 cm. Backspeglar saknas.
497-235TEKANNA, The Village Collectables by Annie Rowe. Western House. H 12,5 cm.
497-236KÖKSKLOCKOR, kaffekanna Kockums mm.
497-237SPILLKUM mm.
497-238BRIO SPARBÖSSA, träpussel mm
497-239GLASKULOR 3 st. Diam 5,5, 11,5 resp 15 cm.
497-240GUNNAR ANDER. Träfigur. H 11 cm.
497-241X-MEN 4 st i obruten originalförpackning.
497-242PLAYSAM 3 st träbilar. Streamliner är en prisbelönt svensk designklassiker. L 13 cm.
497-243STEGE.
497-244KITCHEN LITTLES 10 st i obruten originalförpackning.
497-245BARNPIANO. H 17 cm. L 56 cm. Dj 26 cm.
497-246BARNSYMASKINER litograferad plåt Storbritanien. H 13,5 cm.
497-247LEKSAKER 3 st varav 2 st litograferad plåt en Japan.
497-248LEKSAKSBILAR och 2 st bilgarage.
497-249LEKSAKER.
497-250TRÄLEKSAKER bl a Brio.
497-251PARTI PLASTLEKSAKER bl a MC Donalds
497-252PLASTFIGURER
497-253TRÄLEKSAKER
497-254BILAR bl a Play Town, obrutna förpackningar
497-255VÄSKA MED LEKSAKSTELEFONER MM bl a Fisher Price
497-256SOCKERLÅDA. H. 26,5 cm. L. 68 cm. B. 22,5 cm.
497-257ATELJE LYKTAN, "Tuben". Anders Pehrson, 1960/70-tal. Brukslitage. Skrivbordslampa.
497-258PLAYSAM 2 st träbilar. Streamliner är en prisbelönt svensk designklassiker. L 13 cm.
497-259VÄGSKYLT, plåt. Diam. 65,5 cm.
497-260VÄGSKYLT, plåt. Diam. 65,5 cm.
497-261TRÄFIGURER, 9 st. H. 10 cm.
497-262STAR WARS FIGURER, 5 st. Obrutna förpackningar.
497-263LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. H. 24 cm.
497-264SKULTUNA. Nattljusstakar, 1 par, mässing. Nr. 168. H. 11 cm.
497-265PLÅTBURKAR 3 st, Vägghängd knäckebrödsburk.
497-266PLASTFIGURER, 4 ST. Obrutna förpackningar.
497-267MIKROVÅGSUGN. Ej funktionstestad. Ica.
497-268KOFFERT. Nyckel saknas. H. 68 cm. L. 72 cm. Djup 41 cm.
497-269TAKARMATUR M PRISMOR. (Plafond) Diam. 50 cm.
497-270HÖGANÄS. Kruka, 12 L.
497-271ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Signerad: E. Höglund. Duk. Tavlans mått: 59 x 67 cm.
497-272OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk. Tavlans mått: 72,5 x 63 cm.
497-273OLJEMÅLNING. Signerad: Bruun. Duk. Tavlans mått: 72,5 x 58,5 cm.
497-274KAFFESKEDAR 12 st med olika blommor på. Sterling silver. Vikt 295 gram.
497-275KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 89 gram.
497-276KAFFESKEDAR 11 st. Kontr.S. Vikt 132 gram.
497-277MODELL BIRGITTA. Matskedar 4 st. Dessertskedar 3 st. Matgafflar 2 st. Matknivar 2 st. Bruttovikt 440 gram.
497-278SLAGBORD ommålat och torrspricka, 1800-tal. H 74,5 cm. L 36,5 + 65 + 65 cm. B 102,5 cm.
497-279SKRIVBORD 1900-talets första hälft. H 76 cm. L 131 cm. B 64,5 cm.
497-280BORDSFOTOGEN. Kupan lagad. H inkl rör 67 cm.
497-281STOLAR 5 st Sengustavianska, ommålade.
497-282WILLE PETTERSON-BERGER. Oljemålning monogramsign. Duk. Tavlans mått 29 x 37 cm.
497-283LENNART SAND. Oljemålning sign L.Sand 04. Duk. Tavlans mått 32,5 x 41 cm.
497-284ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 55,5 x 48 cm.
497-285HARRY THOMANDER. Oljemålning sign Thomander "Hav-Skär Hamburgsund-Fjällbacka" Duk. Tavlans mått 52 x 67,5 cm.
497-286UNO VALLMAN. Oljemålning sign Uno Vallman. Pannå. Tavlans mått 73 x 87,5 cm.
497-287CHARLES ROKA. Oljemålning sign Roka. Duk. Tavlans mått 94,5 x 79 cm.
497-288MONICA SMETANA. Oljemålning sign Smetana. Duk. Tavlans mått 93 x 79 cm.
497-289FOLKE SKOGHÄLL osignerad. Oljemålning "Kustlandskap Bulgarien" Duk. Tavlans mått 54,5 x 75 cm.
497-290ELIN HÖGLUND. Akvarell sign E Höglund. Tavlans mått 60 x 72 cm.
497-291ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Pannå. Tavlans mått 78 x 58,5 cm.
497-292ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Pannå. Tavlans mått 60 x 74 cm.
497-293ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 53 x 38,5 cm.
497-294ELIN HÖGLUND. Blandteknik sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 53 x 38,5 cm.
497-295ELIN HÖGLUND. Blandteknik osignerad E Höglund. Pannå. Tavlans mått 60 x 74 cm.
497-296AKVARELL. osignerad. Papperet släppt från tavlan. Tavlans mått 36,5 x 41,5 cm
497-297ELIN HÖGLUND. Oljemålning sign E Höglund. Duk. Tavlans mått 100 x 85 cm.
497-298STEKPANNA, SKEPPSHULT. Plättlagg. Gjutjärn.
497-299MINUTENSKYLT med belysning, ej funktionstestad. H. 21 cm. L. 120 cm. B. 18 cm.
497-300SKRIVBORDSLAMPA. DWE. Brukslitage.
497-301ATELJE LYKTAN, "Tuben". Anders Pehrson, 1960/70-tal. Brukslitage. Skrivbordslampa.
497-302GOLVLAMPOR, 2 ST. GEMI 276-7. H. 122 cm.
497-303GOLVLAMPA. H. 180 cm.
497-304GOLVLAMPA. H. 130 cm.
497-305KAFFEKANNA, rostfri mm
497-306BESTICK, nysilver.
497-307HANDVERKTYG mm
497-308HUSGERÅD bl a stekpann. (Lådan ingår ej)
497-309WHIRLPOOL. Mikrovågsugn.
497-310KAKMÅTT
497-311SOLGLASÖGON bl a Polaroid mm
497-312STEREO TANDBERG TR220 m högtalare.
497-313LEKSAKER
497-314HUSGERÅD (Lådan ingår ej)
497-315BÖCKER BLANDAD LITTERATUR
497-316LJUSLYKTA. Nytillverkad. 30 cm.
497-317MORTEL. marmor. H. 10 cm.
497-318TALLRIKAR, 8 + 4 st. Uppläggningsfat 2 st. Rörstrand.
497-319HÖGANÄS. Skållrikar 4 st. mm
497-320LP-SKIVOR.
497-321BÖCKER.
497-322KAFFESKEDAR, 8 st. Kontr.S. Vikt 114 gram.
497-323BYRÅ 4-lådig. Björklaminat. H. 100 cm. B. 80 cm. Djup 48 cm.
497-324SUSANNE ANDERSSON. Grafiskt blad. 83/120. Tavlans mått: 38,5 x 48,5 cm.
497-325TAVLOR bl a akvarell
497-326MIKAEL KIHLMAN. Grafiskt blad. Signerad: Mikael Kihlman 137/150. Tavlans mått: 50,5 x 42 cm.
497-327STEARINLJUS
497-328UE KARLSKRONA. Kaffeservis bestående av: Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 12 st kaffekoppar, 12 st assietter.
497-329RADIOAPPARATER, BORDSLAMPA MM
497-330KAFFEKOPPAR 6 st.
497-331TEXTILIER bl a dukar
497-332LAKAN, lådan ingår ej
497-333DUKAR, lådan ingår ej
497-334LINNEDUK mm, lådan ingår ej
497-335YTTERFODER bl.a Delfts
497-336ÖRNGOTT
497-337HANDDUKAR
497-338DUKAR, ÖVERKAST mm, lådan ingår ej
497-339DUKAR mm, lådan ingår ej
497-340TYGER
497-341DUKAR, ÖVERKAST mm, lådan ingår ej
497-342TAKARMATUR. smide. cirka:38 cm
497-343DUKAR bla Juldukar mm, lådan ingår ej
497-344KAMERA, KONICA mm
497-345IITTALA kaffekoppar mm
497-346KAFFEKOPPAR GEFLE mm
497-347BODUM glasskålar och ORREFORS, Fuga skål mm
497-348VINGLAS etsad dekor mm
497-349GLAS olika modeller
497-350ARABIA matservicedelar samt Gusvstasberg kruka
497-351GLÖDLAMPOR
497-352FÖNSTERBELYSNING samt BORDSLAMPOR
497-353ÄGGKOPPAR, Teak, 9 st samt skål mm
497-354KAFFEPANNA, koppar, Baraometer mm
497-355SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1955. 2 kr 1914-36 (4). 2 kr 1946-64 (6).
497-356GUNNAR von GEGERFELT. Grafiskt blad sign Gunnar von Gegerfelt 122/250. Tavlans mått 66 x 54 cm. Glaset spräckt.
497-357HANS EKWALL. Grafiskt blad sign Hans Ekwall 120/360. Tavlans mått 52 x 63 cm.
497-358SOFFA. L 200 cm. Rygghöjd 73 cm. Sitthöjd 44 cm. Någon fläck förekommer.
497-359PINNSTOLAR 4 st 1900-talets första hälft. Rygghöjd 90 cm. Sitthöjd 48 cm.
497-360TIDNINGSKORG/STÄLL. H 40 cm. 30 x 29 cm.
497-361SKÖNLITTERATUR. (Lådan ingår ej)
497-362WEXIÖ. Gustafsberg. Soppterrin. Locket med invändig nagg. H inkl lock 22 cm.
497-363SPORTBÖCKER.
497-364VAS, TALLRIKAR mm.
497-365SVEN SAHLSTEN. Oljemålning. Signerad: Sahlsten. "Träd och himmel". Pannå. Tavlans mått: 32 x 38 cm.
497-366TAVLA, etsning. Otydbar signatur. Tavlans mått: 28,5 x 36,5 cm.
497-367INGA-LILL ZETTERMAN. Akvarell. Signerad: Inga-Lill Zetterman. Tavlans mått 40 x 40 cm.
497-368HANNES WAGNSTEDT. Tavla, blandteknik. Signerad: H. Wagnstedt. Tavlans mått: 45 x 52 cm.
497-369JAN BRAUNER. Grafiskt blad. Signerad: Jan Brauner 164/260. Tavlans mått: 52 x 65 cm.
497-370SVENSKA MYNT. Jubiluem 200 kr 1980. 100 kr 1983 (2). 5 kr 1955, Dag Hammarsköäljds Minnespeng.
497-371SVENSKA O UTLÄNDSKA MYNT, 2 MATSKEDAR KONTR.S. mm.
497-372ASK MED PINS mm
497-373BIJOUTERIER BL A BROSCHER
497-374SILVERSMYCKEN MM
497-375BIJOUTERIER
497-376ARMBANDSUR, ej funktionstestade
497-377HACKEFORS, skålrikar, 8 st
497-378VAS mm, osignerad
497-379LJUSSTAKAR med gravyr kontr.s höjd: 15,5 cm
497-380VÄGGKLOCKA med intarsia, med batteri, 28 cm x 35,5 cm
497-381YTTERFODER, Lilla Linné, ett par, höjd: 12.5 cm, SKANSENS Krukmakeri
497-382NIPPER
497-383FISKBESTICK mm
497-384OSTINDISKTA vaser ett par, 1900-tal, H. 24 cm
497-385GLAS vaser mm bl.a Orrefors
497-386GLAS 5 st, olika modeller
497-387LINNEHANDDUKAR 12 st
497-388BERTIL VALLIEN Boda, 2 vaser. H. 12 cm rep 16 cm
497-389ÄLDRE VYKORT mm
497-390KNIVAR 2 ST L. 22 resp 23,5 cm
497-391VYKORTSALBUM m innehåll, äldre utländska vykort
497-392PLÅTBURK. Gevalia- Rosteri Gefle. Några skador H. 13.5 cm L 23.5 cm Djup, 12,5 cm
497-393HALSBAND med granter
497-394VÄGGLAMPOR 1 par. Längd från fäste 36 cm. Markslöjd Skene
497-395DALOM Rörstrand. Lockbruk. H.15.5 cm Diam 13.5 cm
497-396TENNTERRIN diam. 17 cm H. 21 cm. 1900-talets andra hälft
497-397OSTFORM daterad 1868, brännmärkt IGOS
497-398KAFFEKOPPAR olika modeller
497-399SKRIN 2 st, trä och näver
497-400VÄGGLAMPOR 3 st. H. 23 CM B 27 cm
497-401AFFISCH Old Scotland Clans 100 x 75 cm
497-402MATTA handknuten, Iran 287 x 200 cm
497-403ALUMINIUMSTEGE
497-404BORD H. 76.5 cm L. 91 Djup. 46
497-405LEKSAKER, trä
497-406GOLVLAMPA. H. 180 cm.
497-407TRASMATTOR, 2 st
497-408VÄGGUR, KLOCKDELAR
497-409SOFFA, skinn. L 202 cm. Solblekt och med fläckar.
497-410SOFFA, skinn. L 202 cm. Solblekt, fläckar och ett bakben löst.
497-411BARNSPARK. Bruksslitage.
497-412KLIPPO, Briggs & Stratton. Gräsklippare.
497-413BARNSTOLAR 1 par. Rygghöjd 52 cm. Sitthöjd 29 cm.
497-414CYLINDA typ B0010-E2A. Bordsmangel med stativ.
497-415PIEDESTAL med lite färgsläpp. H 104,5 cm.
497-416CYCLETRACK CLASSIC. Herrcykel 3vxl. Nyckel finns.
497-417SKEPPSHULT. Damcykel 7vxl. Nyckel finns.
497-418LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin "Spökmusen". Etikettmärkt Lisa Larson Gustavsberg. H 7 cm.
497-419KOPPARMINIATYRER mm.
497-420SYTILLBEHÖR mm.
497-421LINNEDUKAR.
497-422SPEL bl a TP mm.
497-423LJUSSTAKAR Smide mm bl a Bodasmide.
497-424DUKAR.
497-425HANDVÄSKOR olika modeller.
497-426HANDDUKAR.
497-427SAFTKANNA. Sockerskål, gräddkanna Dine Rörstrand mm.
497-428BIJOUTERIER mm.
497-429BESTICK rostfria bl a Nilsjohan.
497-430LJUSSTAKE Gusum nr 66 mm.
497-431GRAFISKT BLAD otydbar signatur 96, 51/100. Tavlans mått 37,5 x 45,5 cm.
497-432BORDSLAMPA. H inkl skärmfäste 61,5 cm.
497-433ALUMINIUMSTEGE.
497-434LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin. H 15 cm.
497-435JULDUKAR mm.
497-436CYLINDA 6 kg toppmatad, tvättmaskin. H 90 cm. B 40 cm. Dj 60 cm.
497-437SKOHYLLA. H 90 cm. B 96 cm. Dj 17 cm.
497-438BADRUMSSKÅP. H 184 cm. B 40 cm. Dj 25 cm.
497-439ROTTINGSTOLAR 2 st och bord.
497-440TOMTE JIE. H 10 CM.
497-441ROSENTHAL, kaffeservis. 10 koppar med fat, 12 assietter, sockerskål, gräddkanna och kaffekanna.
497-442BAVARIA. Matservis 52 delar.
497-443TRÄDGÅRDSBORD, TRÄDGÅRDSSTOL, färgsläpp.
497-444STIGA CLASSIC Snowracer
497-445SNICKARBÄNK. H. 80 cm. L. 130 cm.
497-446GOLVLAMPA. H. 182 cm. Övre delen höj- och sänkbar.
497-447BORD 1900-talets första hälft. H 65 cm. Diam 74 cm.
497-448VÄGGHYLLA. H 201 cm.
497-449KLÄDHÄNGARE. L 121 cm.
497-450BARNBÖCKER.
497-451BARNBÖCKER
497-452BARBIEDOCKOR, MATTEL
497-453KÖKSPALL. H 62 cm.
497-454TRÄMÅTT 2 st. H 26 resp 18 cm. 27,5 x 27,5 resp 20,5 x 20,5 cm
497-455DOCKMÖBLER.
497-456DÖCKMÖBLER
497-457TRASMATTOR 3 st.
497-458SÄLLSKAPSSPEL. (Lådan ingår ej)
497-459ORGELPALL. Diam 36 cm.
497-460TVÄTTKORG med pussel och sällskapsspel mm.
497-461TRÄKISTA. HPS Anno 1685, låskista med nyckel. Lock med torrspricka, en del beslag defekta. H 70 cm. L 147 cm. Dj 63 cm.
497-462SPEGEL. Empirestil, glas med skador. H 88 cm. B 48 cm.
497-463SLAGBORD. H 75 cm. L 25 cm + 51 + 51 cm. B 67 cm.
497-464HYVLAR 2 st Stanley, TRÄSKRUV mm. (Lådan ingår ej)
497-465STOLAR 3 + 1 st allmoge.
497-466MÅTT 2 st 1 liter.
497-467STOLAR 4 st allmoge. Rygghöjd 86 cm. Sitthöjd 46 cm.
497-468SPÅNKORG, 2 st med garner, med skada
497-469KRYDDBURKAR 12 st.
497-470TESERVIS 10 delar
497-471GALLERIMATTA, handknuten Pakistan Bokara 296 x 80 cm.
497-472MATTA, handknuten Pakistan Bochara, något sliten. 254 x 155 cm.
497-473MATTA, handknuten. 205 x 145 cm.
497-474MATTA, handknuten 215 x 144 cm.
497-475MATTA, handknuten Iran 155 x 100 cm.
497-476MATTA, Gabbeh IKEA 200 x 140 cm.
497-477TRÄDGÅRDSGRUPP. Bord Diam 111 cm. 4 st stolar.
497-478SPARKSTÖTTING.
497-479BORD m LÅDA, allmoge. H 76 cm. L 74 cm. B 52 cm.
497-480RIPSMATTA . Normalt brukslitage. L. 236 cm. B. 95 cm.
497-481RIPSMATTOR 2 st.
497-482TRÄLÅDA, TRÅG (tråget skadat invändigt)
497-483DOCKMÖBLER
497-484TRASMATTOR, 4 st.
497-485TRASMATTOR 3 st.
497-486BRICKBORD. L. 76 cm. B. 43 cm.
497-487HALVMÅNEBORD. H. 78 cm. B. 98 cm. Djup 52 cm.
497-488SKRIVBORDSSTOL Kinnarps.
497-489DALMÅLNING med lagning. Signerad. H. Nordén -85. Tavlans mått: 72,5 x 103,5 cm.
497-490BARNBÖCKER bl.a Astrid Lindgren
497-491SKRIVBORDSLAMPA, MALMBERGS, H. 61 cm
497-492RÖRTÅNG mm
497-493JORDGLOB, H. 40 cm
497-494BREVSKÅP H. 32 B. 25 mm
497-495AKVARELL. Grafiskt blad. Otydbar signaur. Tavlans mått: 36 x 30,5 cm
497-496LOUIS BASTIN, grafiskt blad, tavlans mått: 36 x 38 cm
497-497SPELKULOR mm
497-498SPEGEL H. 54cm B.39 cm
497-499TAKARMATUR, 1900- mitt, H: 18.5 cm Diam 20,5 cm
497-500BORDSLAMPA H. 42 cm
497-501JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 2000, 2001 (2 st), 2003 och 2004.
497-502JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 2000, 2001, 2002 och 2006.
497-503SVENSKA & UTLÄNDSKA MYNT.
497-504JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 5 st. 200 kr 2000, 2001. 100 kr 1983, 1988. 50 kr 1975.
497-505JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1993, 2000, 2004. 20 Euro 1996.
497-506MINNESMEDALJ. HM Drottning Silvia 50 år, silver. Nr 184/800.
497-507MINNESMEDALJ. Kronprinsessan Victoria. Hertiginna av Västergötland, silver. Nr 98/700.
497-508MINNESMEDALJ. Carl Philip. Prins av Sverige. Hertig av Värmland, silver. Nr 352/800.
497-509MINNESMEDALJ. Carl XVI Gustaf, silver. Nr 222/750.
497-510MORMORSUR 2 st med kedjor, fickur märkt UMF och herrarmbandsur.
497-511GULDMYNT Sverige 2000 kr 2005. Två nationer i samförstånd. Vikt ca 11,8 gram.
497-512JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1996. 100 kr 1983, 1984, 50 kr 1976. 10 kr 1972.
497-513SVENSKA ÅRSSET 1983, 1984. 1995, 2000. Jub.mynt 100 kr 1983.
497-514GULDMYNT Sverige 2000 kr 1999. Millenniumskiftet Carl XVI Gustaf Kronprinsessan Victoria. Vikt ca 13 gram.
497-515JUBILEUMSMYNT Sverige, silver 4 st. 200 kr 1993, 1996, 2002 och 2008.
497-516FÖRVARINGSHYLLA med fack och lådor. Två olika delar hör inte ihop. H 205 cm. B 163 cm. Dj 42 cm.
497-517FÅRFÄLL. L 170 cm. B 60 cm.
497-518COMBISTEGE. aluminium. Maxlängd 360 cm.
497-519BAROMETER. L 100 cm.
497-520TAPETSERARBORD 300 x 60 cm.
497-521CARL MALMSTEN. Bord m rotfanér. Fanéren med skador. Brännmärkt CM. H 50 cm. 52 x 40 cm.
497-522BORD. Etikettmärkt BO Möbel. H 50 cm. Diam 65 cm.
497-523PARTI TAVLOR.
497-524TEKANNA. H 19 cm inkl lock.
497-525GOLVUR. 1800-tal ådringsmålat. H 220 cm.
497-526KÖKSSOFFA sekelskiftet 1900 senare renoverad. H 89 cm. L 188 cm. Dj 58 cm.
497-527SPELBORD 1800-tal. H 78 cm. 86 x 90 cm.
497-528LJUSKRONA, Barockstil. H. 60 cm.
497-529BESTICK olika modeller.
497-530BESTICK olika modeller.
497-531M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 11 st, till julkrubba. H. 12 cm - 20 cm.
497-532M J HUMMEL, GOEBEL. Figuriner 3 st. H 9 - 14 cm.
497-533ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 12 cm.
497-534SPARBÖSSA Örebro Sparbank nyckel saknas. H 16 cm.
497-535BÖCKER 10 band, bl.a Nordens flora
497-536HARRY POTTER, böcker, 1 -7
497-537KAKFAT, ljusstakar 1 par, H. 6.5 rep 30 cm
497-538MUGGAR. 6 st. "MIdsommarkalaset" Gustavsberg. H 11 cm.
497-539HOLMEGAARD. Brännvinsflaska. Snapsglas 9 st mm
497-540SPEGLAR 2 st. H. 22 cm Diam 24 cm
497-541DALDANSEN. Rörstrand. Vas. Krackeleringar. H. 35 cm
497-542OTTO KLANK. Grafiskt blad. Signerat Klank, 57/100. Tavlans mått: 40 x 56 cm
497-543MJ HUMMEL GOEBEL. Figurin. H. 12 cm
497-544BORDSLAMPA. H. 56 cm
497-545KULLBERG. OLJEMÅLNING. Duk. Tavland mått: 56 x 76 cm
497-546MATBORD med 5 stolar, Furu. H. 75 cm. L. 160 + 47 B. 104
497-547JULTOMTAR mm, Lådan ingår ej
497-548LJUSPLÅTAR 2 + 2 bl.a Jämt slöjd, Bägare, Firma Lars holmström, Arvika
497-549LJUSSTAKE bl.a MORA mm, Lådan ingår ej
497-550FOTOKONST 3 st. Slitna. 114x72 cm, 98x98 cm, 64x42 cm.