Utrop | Beskrivning |
498-001 | CHRISTINEHOLM PORCELAINE. Matservis, jul, 47 delar. Bestående av 12 st mattallrikar, 12 st djupa tallrikar, 12 st förrättstallrikart, terrin, tillbringare, såsskål, 2 st skållrikar, 2 st uppläggningsfat, 2 st skålar, salt- o pepparkar. Exlusive Edition, Lars Carlsson. |
498-002 | CHRISTINEHOLM PORCELAINE. Kaffeservis, jul. 26 delar. Bestående av kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 10 st kaffekoppar, 10 st assietter, ljusstakar 1 par, kakfat. Exclusive Edition, Lars Carlsson. |
498-003 | ALDO LONDI, BITOSSI. Tjur. Små nagg. H. 15 cm. L. 30 cm. |
498-004 | ALDO LONDI, BITOSSI. Häst. Små nagg. H. 26 cm. L. 27 cm. |
498-005 | SVERIGEDRÄKT, komplett med hätta, väska o skärp. Storlek ca 40/42. |
498-006 | LJUSKRONA, modern. H. 30 cm. Diam. 34,5 cm. |
498-007 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Ytterfoder. H. 18 cm. Diam. 23 cm. |
498-008 | KALINKA, Iittala, Öl/grogglas 11 st |
498-009 | KALINKA, Iittala, Vinglas 12 st |
498-010 | KALINKA, Iittala, Whiskeyglas 12 st |
498-011 | KALINKA, Iittala, sälterglas 12 st |
498-012 | KALINKA, Iittala, Snapsglas 12 st |
498-013 | KALINKA, Iittala, Likörglas 12 st |
498-014 | HANS VIKSTEN. Tavla, små repor. Signerad Viksten 69 "Rymdmöten" Tavlans mått: 50 x 41 cm |
498-015 | HONAR GARDI. Akryl/ kollage. Signerad: 92-11H.G. Tavalans mått: 54 x 43 cm |
498-016 | LASSE LUNDH. Blandteknik. Signerad: Lasse Lundh "1 juli 1969". Tavlans mått: 35 x 38 cm |
498-017 | MÅNS ROSSANDER, oljemålning på duk. Signerad: M. Rossander "Halmstack". Tavlans mått: 56 x 47 cm |
498-018 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad Ragnar Lindén 1955 "Antikvitetsaffären". Tavlans mått: 44.5 x 38 cm |
498-019 | LASSE PERSSON. Tavla Fotografi, Tavlans mått: 40 x 47 cm |
498-020 | BERIT WALLENBORG. Oljemålning på duk. Signerad B. Wallenborg -76 "Midsommar". Tavlans mått: 50.5 x 42.5 cm |
498-021 | FIGURIN, Royal Dux. Isbjörn H. 19 cm B. 30 cm |
498-022 | FESTIVO, Iittala, Ljusstakar H. 7.5 cm |
498-023 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN, Bordslampa. Höjd till lampfäste: 29,5 cm |
498-024 | KLASSISKA ROSOR, Kaffeservisdelar 12 koppar+ fat på fot, skål på fot, skål, 6 skedar |
498-025 | SIGVARD BERNADOTTE, Christineholm. Matservis, 46 delar |
498-026 | FIGURIN. Royal Dux. Isbjörn. H. 26 cm B. 34 cm |
498-027 | LJUSKRONA, modern H. 32 cm Diam. 43 cm |
498-028 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Kaffeservis, 29 delar |
498-029 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. 17 delar |
498-030 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Kaffeservis. 20 delar |
498-031 | BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Moccaservis. 15 delar |
498-032 | BORDSLYSTER. H. 36 cm |
498-033 | VÄGGLYSTER, 2 st. H. 24 cm |
498-034 | SVANEHOLM, kryddburkar. 12 + 1 |
498-035 | SVANEHOLM, Kaffeservis med skedar, 39 delar |
498-036 | SVANEHOLM, Matservis, 48 delar |
498-037 | JAN EWEMO. Grafiskt blad. Signerad: Jan Ewemo 1981 13/50 "PAR". Tavlans mått: 61 x 50 cm |
498-038 | MARIA LINDBERG. Gouache. Signerad: Maria Lindberg -76 "Liljekonvaljer i blå vas". Tavlans mått: 46 x 36 cm |
498-039 | ROLAND SVENSSON, Litografi. Signerad: Roland S 142/310 "INTERIÖR". Tavlans mått: 67 x 56 cm |
498-040 | NALLE WERNER. Grafiskt blad. Signerad: Nalle W. -71 1/10 "MINA ÅTTKANTIGA" |
498-041 | LJUSKRONA, modern. H. 33 cm Diam. 37 cm |
498-042 | LJUSKRONA, H. 22 cm Diam. 17 cm |
498-043 | GALLERIMATTA, handknuten, Pakistan Bokhara, Mått: 305x 79 cm |
498-044 | MATTA, handknuten, Pakistan Bokhara, Mått: 205 x 139 cm |
498-045 | MATTA, handknuten Mått: 135 x 80 cm |
498-046 | MATTA, handknuten, Bokhara Mått: 93 x 62 cm |
498-047 | MATTA, handknuten Mått: 125 x 60 cm |
498-048 | OLLE BERLIN, Grafiskt blad. Signerad: Olle Berlin 140/150 "JÄGAREN". Tavlans mått: 49 x 39 cm |
498-049 | LOUIS BASTIN, Kol och Krita, Signerad Bastin "LYFTER EN STEN". Tavlans mått: 41 x 40 cm |
498-050 | RAGNHILD NORDENSTEN, Linoleumsnitt. Signerad: Ragnhild Nordensten 1974 11/20 "I STIRD MED LEJON" Tavlans mått: 38 x 40 cm |
498-051 | KERSTI SÖDERSTRÖM- ERGON, Etsning. Signerad K. Söderström "ALTAROFFER". Tavlans mått: 48 x 52 cm |
498-052 | CHANNA BANKIER, Akvarell. Signerad: Channa Bankier -71 "KAJ". Tavlans mått: 56 x 47 cm |
498-053 | MÅNS ROSSANDER, olja på duk. Signerad: M. Rossander 1980-82 "ALVARSMARK". Tavlans mått: 60 x 55 cm |
498-054 | ORREFORS, Skålfat, H. 7 cm B. 30 cm |
498-055 | YTTERFODER, 2 st H. 12-16 cm |
498-056 | GEORG JENSEN, Ljusstake 2-armad, stål |
498-057 | ORREFORS, Celeste. Ljusstakar, ett par, ljushållare med nagg, H. 39 cm Design Anne Nilsson |
498-058 | YTTERFODER, ett par, H. 12 cm |
498-059 | TALLRIKUNDERLÄGG, bl.a Josef Frank, bruksslitage |
498-060 | STELTON, LJUSLYKTOR MM |
498-061 | KLÄDER, Lådan ingår ej |
498-062 | ORREFORS, KOSTA, skål och ljustsstakar mm |
498-063 | VAS, keramik Signerad: BA 160.01 H. 20 cm |
498-064 | VAS, keramik mm |
498-065 | MORTLAR, mässing 2 st. H 8.5 resp 10 cm |
498-066 | ISHINKAR bl.a KOSTA mm |
498-067 | TENNTALLRIKAR, Förgyllda mm |
498-068 | HACKEFORS, Kaffekoppar 6 st och assietter 6 st |
498-069 | YTTERFODER med fat. H. 11.5 cm |
498-070 | SKÅL med GLASKARAMELLER |
498-071 | NILSJOHAN, Guldi, Kaffeskedar 7 st mm |
498-072 | LJUSSTAKAR, mässing , ej kompletta, H 14 resp 21 cm |
498-073 | ÖLGLAS, 6 st Flero-Form |
498-074 | GLASSERVICE med karaffer, 3 st + 64 glas. Flero-Form |
498-075 | TALLRIKAR 2 st, Assietter 6 st, fat och en skål, Årets Bildsport, Jens P Leek |
498-076 | LEKSAKER bl.a Casper dockor |
498-077 | LEKSAKER, Trä |
498-078 | BRÖDBURK mm |
498-079 | RÖRSTARND, Handfat, krackelerat |
498-080 | YTTERFODER mm |
498-081 | TAVLOR 2 st |
498-082 | SKÅP, Plåt H 60 cm. B 42,5 cm. Dj 36 cm. |
498-083 | SKÅP med 6 hyllor, Plåt H 69 cm. B 28 cm. Dj 41 cm. |
498-084 | MAJ HEMBERG, Träsnitt, Signerad: Maj Hemberg 96-115 "FÖNSTRET" Tavlans mått: 51 x 32 cm |
498-085 | STIG OLSON, Blandteknik, "DOCKA PÅ KUDDE" Tavlans mått: 78 x 62 cm |
498-086 | ULF BERGQUIST, Olja på duk. Signerad: Ulf Bergqvist "KVINNAN". Tavlans mått: 57.5 x 48 cm |
498-087 | BERNE NILSSON. Akryl på duk. Signerad Berne Nilsson "STENAR I AVLOPPSRÖR". Tavalns mått: 52 x 63 cm |
498-088 | THAGE NORDHOLM, Grafiskt bland. Signerand:Thage Nordholm 231/360. Tavlans mått: 62 x 74 cm |
498-089 | ASTOR PETTERSSON. Olja på Pannå. Signerad: Astor Pettersson -87 "DÅ OCH NU". Tavalns mått: 102 x 77 cm |
498-090 | LENA CRONQVIST. Etsning. Signerad: Lena Cronqvist 13/23 "FLICKA BADAR KATT" Tavlans mått: 73 x 82 cm |
498-091 | A.M C.... Olja på duk. Signerad A.M C... Tavlans mått: 69 x 69 cm |
498-092 | LP-skivor bl.a MEAT LOAF, PINK FLOYD, PRINCE MM |
498-093 | LP- skivor bl.a CHICAGO, ABBA mm |
498-094 | LP- skivor bl.a DIRE STRAITES, SANTANA, EURYTHMICS, ELO mm |
498-095 | NÄCKROSLAMPAN. H. 18 cm |
498-096 | LISA LARSON, Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15,5 cm. |
498-097 | SVENSKA MYNT även silver. 5 kr Jub 1935 (2), 1952, 1959 (3), 1966 (2). 5 kr 1954 och 55. Album med svenska äldre kopparmynt även 1600-talet. |
498-098 | PUNSCHBÄGARE 7 st med skador. Kontr.S. Vikt 223 gram. |
498-099 | JÄRNVÄGSKARTA, "Karta över Sveriges järnvägar" sjätte upplagan 1914. H. 110 cm B. 71 cm |
498-100 | GOLVLAMPA, EWA, Wärnamo, Sweden Höjd till lampfäste: 124 |
498-101 | KANNA, VAS mm |
498-102 | ARMBAND Kontr.S och Hänge med sten Silver Sterling. Skål glas, Kosta Boda. |
498-103 | VÄGGLYSTRAR 1 par. H 33 cm. |
498-104 | KÄRCHER WV75. Fönstertvätt. |
498-105 | HÖGANÄS kruka 8 liter. |
498-106 | BRÖDKAVEL, porslin. L 41 cm. |
498-107 | HANDDUKAR bl.a HORRED och linnehanddukar mm. Lådan ingår ej |
498-108 | MATTA. Handknuten, bruksslitage på fransar, Cirka. 154 x 100 cm |
498-109 | SPEGEL, Förgylld. 39 x 39 cm |
498-110 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, inramat kort efter orginal. Tavalans mått: 49 x 39 cm |
498-111 | BJÖRN BLOMBERG, Akvarell. Signerad Björn. Tavlans mått: 27 x 35 cm |
498-112 | GRAFISKA BLAD, 2 st |
498-113 | BING & GRÖNDAHL, Figurin, Hund. 1926 AJ. H. 12 cm |
498-114 | FIGURALMATTA, handknuten 76 x 56 cm. |
498-115 | CORTENDORF. Figurin med krakeleringar. H 27,5 cm |
498-116 | SPEGEL, förgylld. 61 x 52 cm. |
498-117 | BING & GRÖNDAHL. Figurin 8,5cn, |
498-118 | NOSHÖRNING & ELEFANT. H 19 resp 30 cm. |
498-119 | RESEIKON Ryssland omkring år 1900. Mässing med emaljdekor. 7 x 6 cm. |
498-120 | VÄGGTAVLA. Religiöst. Vitmetall. 37 x 25 cm. |
498-121 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Signerad 8BVAAT 969001/390 Kosta Boda Atelier B. Vallien på sockel av granit. H 22 cm inkl sockel. |
498-122 | CARL JOHAN BONNESEN (Danmark 1868-1933) Bronsskulptur, H 28 cm inkl träsockel. Signerad CJB 1903. Gjutarstämpel Aug E Jensen Broncestöber, Köbenhavn.. Åldersrelaterat slitage. Träsockeln med sprickor och lagning. Ena armen med möjlig äldre lagning. |
498-123 | OTTO SCHMIDT-HOFER (Tyskland 1873-1925) Bronsskulptur H. 39 cm, signerad Schmidt-Hofer. Gjutarstämpel Gladenbeck, Berlin, Åldersrelaterat slitage, sockel med skruvhål efter skylt |
498-124 | LOUIS POULSEN, PH Golvlampa, av: Poul Henningsen. H. 131 cm |
498-125 | STRINGHYLLA, Valnöt, H. 50 cm B 60 cm Djup 15 cm. Design: Nisse Strinning |
498-126 | STRINGHYLLA, Valnöt, H. 50 cm B 60 cm Djup 15 cm. Design: Nisse Strinning, ett fäste saknas |
498-127 | ROBERT PETERSEN 2 st. Blandteknik med förlaga signerad och daterad 1989. Tavlornas mått 40 x 45 cm resp 70 x 91 cm. |
498-128 | C GÖRAN KARLSSON. Grafiskt blad sign CGK 105/150. Tavlans mått 92 x 71 cm. |
498-129 | MAX PAPART. Grafiskt blad Max Papart 22/60. Tavlans mått 67 x 83 cm. |
498-130 | C GÖRAN KARLSSON. Gouache signerad CGK 87. Tavlans mått 45 x 44 cm. |
498-131 | HAMADAN. Matta, handknuten. Ca 293 x 170 cm. |
498-132 | KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 473 gram. |
498-133 | MATBESTICK mm. Kontr.S. Bruttovikt 978 gram. |
498-134 | MATSKEDAR 2 st 1700/1800 Silver. Vikt 89 gram. |
498-135 | STRÖSOCKERSKED & 3 st kaffesedar. Kontr.S. Vikt 112 gram. |
498-136 | MATSKEDAR 3 st 1700/1800 Silver. Vikt 139 gram. |
498-137 | POKAL, DOSA defekt mm. Kontr.S. VIkt 172 gram. |
498-138 | G HEDIN, träskulptur 1972. H 22,5 cm. L 28 cm. |
498-139 | SJÖSKUMSPIPA med silverinlägg O4 (1844) |
498-140 | LINNEDUKAR mm |
498-141 | LINNEDUKAR mm |
498-142 | EINO TAMM. Akvarell sign Eino Tamm. Tavlans mått 67 x 48,5 cm. |
498-143 | MAURITZ KARSTRÖM. Akvarell signerad MK-03. Tavlans mått 73,5 x 55,5 cm. |
498-144 | MAURITZ KARSTRÖM. Akvarell signerad Karström 2003. Tavlans mått 43,5 x 55,5 cm. |
498-145 | BYRÅ m MARMORSKIVA sekelskiftet 1900. H 75 cm. B 97,5 cm. Dj 52 cm. |
498-146 | SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm. |
498-147 | MILK, BORDSLAMPA Tradition Copenhagen. Design Jonas Bjerre Poulsen 204030. H 25,5 cm. |
498-148 | LAMELLPERSIENN. 194 cm. |
498-149 | PERSIENNER 2 st L 116 cm. |
498-150 | LOUIS POULSEN Denmark. AJ Golvlampa, svart, typ 328709. H 130 cm. |
498-151 | BRUNO MATHSSON för Dux, Jetson Match Flax 21. Nackkudde med färgskiftning. |
498-152 | FRITZ HANSEN. Planner MC520 hylla, ekfanér-svart 5 hyllor. H 164,5 cm. B 121 cm. DJ 37,5 cm. |
498-153 | GUBI Golvlampa. Gravity i marmor. Design Space Copenhagen. H 135,5 cm inkl skärm. |
498-154 | CARL HANSEN & SÖN design Hans J Wegner. Stolar 4 st CH88T, såpade ek-rostfritt stål. |
498-155 | MATBORD, svartlaserat. H. 73 cm. DIam. 119,5 cm. |
498-156 | TRÄBÄNK, ljus ek. H 38 cm. L 120 cm. B 35 cm. |
498-157 | VERNER PANTON. Flowerpot VP1. H 12 cm. Diam 22 cm. |
498-158 | LOUISE POULSEN Denmark. AJ Sänglampa, svart, typ 33090. |
498-159 | FRITZ HANSEN, Bordslampa Night Owl. H 24 cm. |
498-160 | VÄGGHYLLOR 2 st, bemålad plåt. H 15 cm. B 30 cm. Dj 15 cm. |
498-161 | BESTICK 12 delar och ljusstakar 1 par mm. |
498-162 | PORSLINSSKÅL 3 glas Iittala. |
498-163 | VAS och URNA. H 23 cm resp 27,5 cm. |
498-164 | PALL. H 35 cm. Diam 44 cm. |
498-165 | BELID Triospot . Diam 25 cm. |
498-166 | BELID Triospot . Diam 25 cm. |
498-167 | BELID Triospot . Diam 22,5 cm. |
498-168 | OSTINDIA, Rörstrand svart. Mattallrikar 2 st, djupa 2 st, skållrikar 2 st ochj 2 muggar. |
498-169 | CARISMA, Rörstrand. Djupa tallrikar 2 st, skållrik, mattallrik och 2 muggar. |
498-170 | DUBBELSÄNG 160 X 200 cm. Sänggavel. H 150 cm. B 163 cm. |
498-171 | SOFFA Furinova. H 71 cm. L 200 cm. Dj 92 cm. |
498-172 | GARDINER 2+ 2 st. |
498-173 | SOFFBORD, ek. H 40,5 cm. 90 x 90 cm. |
498-174 | MATTA, bl a ull Dovre 160x 230 cm. |
498-175 | MATTA, bl a ull Dovre 200 x 300 cm. |
498-176 | PERSIENN/PLISSÉGARDIN F1. 77 x 197,5 cm. |
498-177 | SPEGEL. H 129 cm. B 49,5 cm. |
498-178 | SÅSSKÅL M LOCK, 2 st uppläggningsfat, Danmark. Terrins mått L 21,5 cm, H 13 cm. Fatens längd 16,5 cm. |
498-179 | MEISSEN. Uppläggningsfat. L 18,5 cm. |
498-180 | LISA LARSON Gustavsberg, figurin. L 14,5 cm. |
498-181 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Fat 20 x 17,5 cm. |
498-182 | STIG LINDBERG, Gustavsberg. Fat Karneval 16 x 16 cm. |
498-183 | STIG LINDBERG, Gustavsberg Fat Domino 7,5 x 7,5 cm. Fat Stig Lindberg Gustavsberg Gracia 8,5 x 8,5 cm. |
498-184 | FIGURINER bl a Germany. |
498-185 | MARI SIMULSSON UE, Figurin "Eskimå" H 11,5 cm. |
498-186 | LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Världens barn. H 12,5 cm. |
498-187 | STIG LINDBERG, Gustavsberg, Pynta. Mattallrik, assiett och skål. |
498-188 | MARI SIMULSSON UE, Figurin "Eskimå" H 11,5 cm. |
498-189 | BERTIL VALLIEN Gustavsberg, Bagdad. H 10,5 cm. |
498-190 | LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Världens barn. H 13 cm. |
498-191 | BERTIL Vallien, Gustavsberg Bagdad. H 15,5 cm. |
498-192 | LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Tripp. H 11,5 cm. |
498-193 | LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Trapp. H 16,5 cm. |
498-194 | SPISHUNDAR 1 par. H 20,5 cm. |
498-195 | GÖRAN WÄRFF, Kosta. "Familjen" 9 st figuriner. |
498-196 | ROYAL COPENHAGEN , musselmalet. Såsskål 111/587 |
498-197 | MATTALLRIKAR 6 st UE. Diam 24 cm. |
498-198 | ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst". Sockerskål m lock 10/8139. Skål 10/1550A. |
498-199 | BORDSURTOUT. Glas o vitmetall, 1900-talets första hälft. |
498-200 | TIDNINGSKORG. 1950/60-TAL. H. 50 cm. |
498-201 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat: Ragnar Lindén 1980. 12/40. Tavlans mått: 43 x 34 cm. |
498-202 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat: Ragnar Lindén 1983. Provtryck. Tavlans mått 34,5 x 43 cm. |
498-203 | LENA ATTAR-LARSON. Träsnitt kolorerat. Signerat Lena Attar-Larson. Tavlans mått 34,5 x 43 cm. |
498-204 | NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad. Signerat Nils Zetterberg 1974. 304/360. Tavlans mått. 42 x 42 cm. |
498-205 | EIVIN GRANATH. Teckning. Signerat Eivin Granath. Tavlans mått 35 x 45 cm. |
498-206 | KARIN BOIJ. Akvarell. Signerat Karin Boij. Tavlans mått 45 x 37 cm. |
498-207 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat Ragnar Lindén 1970. 106/350. Tavlans mått 54,5 x 37 cm. |
498-208 | SIV ENGSTRÖM. Akvarell. Signerat S Engström -03. Tavlans mått 30,5 x 25 cm. |
498-209 | BENGT BOSSHAMMAR. Oljemålning. Signerat Bosshammar 91. "Utsikt från ateljéfönstret Mullhyttan" Duk. Tavlans mått 53,5 x 67 cm. |
498-210 | BORD, 1900-talets första hälft. H. 70 cm. L. 85 cm. B. 61 cm. |
498-211 | SATSBORD, 3 DELAR. (Det större bordet saknar glasskiva). Engelsk stil. Normalt brukslitage. |
498-212 | KARMSTOL, nyrokokostil. Ett ben något skadat. |
498-213 | BORD MED SVARVADE BEN. Brukslitage. 1900-talets första hälft. H. 78 cm. L. 77 cm. B. 42 cm. |
498-214 | NATTDUKSBORD MED GLASSKIVA. 1940-TAL. Brukslitage. H. 54 cm. B. 52 cm. Djup 31 cm. |
498-215 | SANDSTRÖM SDH 20L14E. Avfuktare/luftfuktare. |
498-216 | GLASDÖRR MED FODER, HANDTAG FINNS EJ. Ny i förpackning. Dörrens mått utan foder. H. 205 cm. B. 73 cm. |
498-217 | LINNESKÅP MED SPEGEL, 4 hyllplan. 1920-tal. Ek. Några skador förekommer. H. 194 cm. B, 75 cm. Djup 49 cm. |
498-218 | STOLAR, ek, 1 par. 1910/20-tal. |
498-219 | TAKARMATUR 6-ARMAD, malm. H. 100 cm (inklusive kedja). Diam. 60 cm. |
498-220 | PÄLS. Storlek 42/44. |
498-221 | HUMPPILA. Vas. H 19,5 cm. |
498-222 | KOBOLT, Gustavsberg. Tekoppar 3 st och 3 st assietter. |
498-223 | KAIRA, Arabia. Kaffekoppar 6 st. |
498-224 | GRÅ RÄNDER, Gustavsberg. Matservis 48 delar. Dekor med slitage. |
498-225 | CLAES FOLCKER. Grafiskt blad. Signerad Claes Folcker "Slottet" 29/150. Tavlans mått 47,5 x 56,5 cm. |
498-226 | CLAES FOLCKER. Grafiskt blad. Signerad Claes Folcker "Karolinska skolan" 29/150. Tavlans mått 47,5 x 56,5 cm. |
498-227 | SPEGEL med slipat glas. H 112,5 cm. B 82 cm. |
498-228 | WALDEMAR SJÖLANDER. Grafikst blad. Signerad Wald. Sjölander 24/42. Tavlans mått 62 x 52,5 cm. |
498-229 | GOURMET, Gustavsberg. Ugnseldfast fat 2 st. L 37 resp 41 cm. |
498-230 | ROYAL COPENHAGEN. Vas och fat. H 9 resp 2,5 cm. |
498-231 | ROSENTHAL. Ljusstakar 2 st, en st glas o en st porslin. H. 13 cm. resp. 18 cm. |
498-232 | KOSTA. Ljusstakar 4 st. H. 5,5 cm. |
498-233 | TALLRIKAR, 3 st blå/vita, ostindiska. Diam. 25,5 cm. |
498-234 | VAS, skål mm |
498-235 | VÄGGTAVLA, mässing. Mått: 15.5 X 8 cm |
498-236 | HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: H. Thomander. Pannå. Tavlans mått: 64 x 68 cm. |
498-237 | EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Eivin Granath, "Utsikt från Slussen". Pannå. Tavlans mått 50 x 65 cm. |
498-238 | ANDERS LÖNN, oljemålning. Signerad: A. Lönn -64 "Venavägen, Örebro". Pannå. Tavlans mått: 40 x 51 cm |
498-239 | SKRIVBORD, H. 77 cm L. 134 cm B. 62 cm |
498-240 | SKÅP med lådor och glashyllor H. 180 cm B. 100 cm Dj. 40 cm |
498-241 | KARMSTOL. Nyrokokostil. |
498-242 | STOLAR 1 par. Nyrokokostil. |
498-243 | STOL och PALL. Nyrokokostil. |
498-244 | PELARBORD. H 77 cm. 98 x 60,5 cm. |
498-245 | LJUSKRONA. H 55 cm. |
498-246 | ERNST LINDGREN. Oljemålning singerade Ernst Lindgren 34. Pannå. Tavlans mått 52 x 47 cm. |
498-247 | JACK LONDONS SKRIFTER, 17 band |
498-248 | ALBERT ENGSTRÖMS SAMLADE BERÄTTELSER. 8 band |
498-249 | DAN ANDERSSON, halvfranska band 4 st, PER ERIK LINDORM SVENSK HUMOR UNDER 100 ÅR mm |
498-250 | MATBORD med låda och 6 stolar. H. 76 cm L. 190 cm B. 85 cm |
498-251 | SKÅP, Allmoge, H. 220 cm B. 114 cm Djup. 60 cm |
498-252 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-253 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-254 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-255 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-256 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-257 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-258 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-259 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-260 | FICKUR 2 st renoveringsobjekt |
498-261 | NYCKELDRAGARE, 2 ST. Renoveringsobjekt. |
498-262 | FICKUR 3 st. Renoveringsobjekt. |
498-263 | FICKUR, 2 st. Renoveringsobjekt. |
498-264 | MORMORSUR, 2 st. Renoveringsobjekt. |
498-265 | MORMORSUR 2 st. Renoveringsobjekt. |
498-266 | KLOCKKEDJOR, FICKURSFODRAL mm |
498-267 | YTTERFODER. H 18 cm. Diam 27 cm. |
498-268 | GUSTAVSBERG. Vas med skador. H 23 cm. |
498-269 | HANDVÄSKOR. |
498-270 | GOEBEL. Figurin. H 10 cm. |
498-271 | MENORA. Ljusstake. Mässing. H 30 cm. |
498-272 | YTTERFODER 1 par majolikastil med skador. H 20 cm. Diam 24,5 cm. |
498-273 | BORDSLAMPA. H 30 cm. |
498-274 | BORDSLYSTRAR 1 par, 2-arm. H 34 cm. |
498-275 | KAFFESERVIS metall mm |
498-276 | WALLENDORF. Tyskland. Figurin. H 17 cm |
498-277 | TOILETSET MED SPEGLAR OCH GLASFLASKOR 2 ST (1 skadad), glasburk. H. 31 cm. |
498-278 | GOEBEL. Ljusänglar 2 st. H. 7,5 cm. |
498-279 | SPEGELLAMPETTER 2-armade, mässing. H. 28 cm. |
498-280 | KRYDDKVARNAR 3 st, trä. Brukslitage. H. 39 - 41 cm. |
498-281 | VASER mm. Ostindiskt 1900-talets senare hälft. |
498-282 | FIGURINER, 6 st, mässing. H. 4 - 10 cm. |
498-283 | GLORY. Fruktfat. H. 5 cm. Diam. 27,5 cm. |
498-284 | GEFLE. Mattallrikar 7 st, djupa tallrikar 6 st, assietter 14 st. Brukslitage. |
498-285 | KAJSA NORDSTRÖM. Julduk. Mått: 88 x 88 cm. |
498-286 | ANNA-LISA THOMSON, UPSALA EKEBY. Fruktfat, keramik. H. 7,5 cm. Diam 32 cm. |
498-287 | MJÖLKFLASKA. Koppar. H 22,5 cm. |
498-288 | LJUSSTAKAR smide. 2 st. H 23 resp 34 cm. |
498-289 | PIX Aktiebolag Gefle Konfekt-Choklad- & Lakritsfabriker. 2 st Burkar. Bruksslitage. H 10 cm. B 15,5 cm. Dj 10 cm. |
498-290 | Parti FIGURINER. |
498-291 | THEBE Gense. Bestick. 8 Gafflar. 10 Knivar. |
498-292 | BESTICK olika modeller. |
498-293 | GLASFRUKTER 2 st. H 9,5 resp 13 cm. |
498-294 | SOLARIS, Iittala. Tallrikar 8 st, Assietter 8 st. Diam 25 resp 16,5 cm. |
498-295 | GRISKANNA, Göteborg, krakelerad och nagg på ena örat. H 22,5 cm. |
498-296 | Parti JULLJUSSTAKAR (lådan ingår ej) |
498-297 | HÖGANÄS. Ljuslyktor 3 st. H 12 resp 15,5 cm. |
498-298 | LJUSSTAKAR smide. |
498-299 | PLÅTBURKAR 4 st bl a Pastill Gefle. |
498-300 | SOFFA 3-sits. L 204 cm. Pall. |
498-301 | MATBORD med 6 stolar. Modell Axet Gust.stil. Bordets mått H 76 cm. L 140 + 55 cm. B 100 cm. |
498-302 | SOFFA 3-sits. Howardmodell. L 230 cm. |
498-303 | KONSOLLBORD. H 77 cm. B 65 cm. Dj 30 cm. |
498-304 | LJUSSTAKAR, mässing mm |
498-305 | VAS, SKÅL bl.a Erik Höglund, Boda |
498-306 | LJUSSTAKAR, Malm H. 19 cm |
498-307 | DALATUPPAR, 2 st H. 25 cm. en med skada |
498-308 | VASER mm |
498-309 | LIKÖRGLAS, Assietter mm |
498-310 | BÄRSKÅLAR mm bl.a Johnson Bros |
498-311 | RUSTIK, Gustavsberg. 13 delar |
498-312 | SERVISDELAR, Chintz, Villeroy & Boch, 7 tallrikar Diam: 20.5 cm, 6 assietter Diam: 17 cm, Sockerskål |
498-313 | POMONA, Portmeirion, kaffekannor, kaffekoppar mm |
498-314 | MATTA, Keshan, Handknuten, 455 x 325 cm |
498-315 | MATTA, Keshan, Handknuten. 370 x 248 cm, |
498-316 | SKÅP. H. 189 cm B. 110 cm Djup. 44 cm |
498-317 | HERRCYKELN, BADLANDS, tech, renoveringobjekt |
498-318 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2007. Carl von Linné 300 år. Vikt 12 gram. |
498-319 | GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2004. Stockholms slott 250 år. Vikt 12 gram. |