ONLINE-AUKTION , 2023-08-28 17:00

Söndag 27/08 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
498-001CHRISTINEHOLM PORCELAINE. Matservis, jul, 47 delar. Bestående av 12 st mattallrikar, 12 st djupa tallrikar, 12 st förrättstallrikart, terrin, tillbringare, såsskål, 2 st skållrikar, 2 st uppläggningsfat, 2 st skålar, salt- o pepparkar. Exlusive Edition, Lars Carlsson.
498-002CHRISTINEHOLM PORCELAINE. Kaffeservis, jul. 26 delar. Bestående av kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 10 st kaffekoppar, 10 st assietter, ljusstakar 1 par, kakfat. Exclusive Edition, Lars Carlsson.
498-003ALDO LONDI, BITOSSI. Tjur. Små nagg. H. 15 cm. L. 30 cm.
498-004ALDO LONDI, BITOSSI. Häst. Små nagg. H. 26 cm. L. 27 cm.
498-005SVERIGEDRÄKT, komplett med hätta, väska o skärp. Storlek ca 40/42.
498-006LJUSKRONA, modern. H. 30 cm. Diam. 34,5 cm.
498-007BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Ytterfoder. H. 18 cm. Diam. 23 cm.
498-008KALINKA, Iittala, Öl/grogglas 11 st
498-009KALINKA, Iittala, Vinglas 12 st
498-010KALINKA, Iittala, Whiskeyglas 12 st
498-011KALINKA, Iittala, sälterglas 12 st
498-012KALINKA, Iittala, Snapsglas 12 st
498-013KALINKA, Iittala, Likörglas 12 st
498-014HANS VIKSTEN. Tavla, små repor. Signerad Viksten 69 "Rymdmöten" Tavlans mått: 50 x 41 cm
498-015HONAR GARDI. Akryl/ kollage. Signerad: 92-11H.G. Tavalans mått: 54 x 43 cm
498-016LASSE LUNDH. Blandteknik. Signerad: Lasse Lundh "1 juli 1969". Tavlans mått: 35 x 38 cm
498-017MÅNS ROSSANDER, oljemålning på duk. Signerad: M. Rossander "Halmstack". Tavlans mått: 56 x 47 cm
498-018RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerad Ragnar Lindén 1955 "Antikvitetsaffären". Tavlans mått: 44.5 x 38 cm
498-019LASSE PERSSON. Tavla Fotografi, Tavlans mått: 40 x 47 cm
498-020BERIT WALLENBORG. Oljemålning på duk. Signerad B. Wallenborg -76 "Midsommar". Tavlans mått: 50.5 x 42.5 cm
498-021FIGURIN, Royal Dux. Isbjörn H. 19 cm B. 30 cm
498-022FESTIVO, Iittala, Ljusstakar H. 7.5 cm
498-023BING & GRÖNDAHL, MÅSEN, Bordslampa. Höjd till lampfäste: 29,5 cm
498-024KLASSISKA ROSOR, Kaffeservisdelar 12 koppar+ fat på fot, skål på fot, skål, 6 skedar
498-025SIGVARD BERNADOTTE, Christineholm. Matservis, 46 delar
498-026FIGURIN. Royal Dux. Isbjörn. H. 26 cm B. 34 cm
498-027LJUSKRONA, modern H. 32 cm Diam. 43 cm
498-028BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Kaffeservis, 29 delar
498-029BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. 17 delar
498-030BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Kaffeservis. 20 delar
498-031BING & GRÖNDAHL, MÅSEN. Moccaservis. 15 delar
498-032BORDSLYSTER. H. 36 cm
498-033VÄGGLYSTER, 2 st. H. 24 cm
498-034SVANEHOLM, kryddburkar. 12 + 1
498-035SVANEHOLM, Kaffeservis med skedar, 39 delar
498-036SVANEHOLM, Matservis, 48 delar
498-037JAN EWEMO. Grafiskt blad. Signerad: Jan Ewemo 1981 13/50 "PAR". Tavlans mått: 61 x 50 cm
498-038MARIA LINDBERG. Gouache. Signerad: Maria Lindberg -76 "Liljekonvaljer i blå vas". Tavlans mått: 46 x 36 cm
498-039ROLAND SVENSSON, Litografi. Signerad: Roland S 142/310 "INTERIÖR". Tavlans mått: 67 x 56 cm
498-040NALLE WERNER. Grafiskt blad. Signerad: Nalle W. -71 1/10 "MINA ÅTTKANTIGA"
498-041LJUSKRONA, modern. H. 33 cm Diam. 37 cm
498-042LJUSKRONA, H. 22 cm Diam. 17 cm
498-043GALLERIMATTA, handknuten, Pakistan Bokhara, Mått: 305x 79 cm
498-044MATTA, handknuten, Pakistan Bokhara, Mått: 205 x 139 cm
498-045MATTA, handknuten Mått: 135 x 80 cm
498-046MATTA, handknuten, Bokhara Mått: 93 x 62 cm
498-047MATTA, handknuten Mått: 125 x 60 cm
498-048OLLE BERLIN, Grafiskt blad. Signerad: Olle Berlin 140/150 "JÄGAREN". Tavlans mått: 49 x 39 cm
498-049LOUIS BASTIN, Kol och Krita, Signerad Bastin "LYFTER EN STEN". Tavlans mått: 41 x 40 cm
498-050RAGNHILD NORDENSTEN, Linoleumsnitt. Signerad: Ragnhild Nordensten 1974 11/20 "I STIRD MED LEJON" Tavlans mått: 38 x 40 cm
498-051KERSTI SÖDERSTRÖM- ERGON, Etsning. Signerad K. Söderström "ALTAROFFER". Tavlans mått: 48 x 52 cm
498-052CHANNA BANKIER, Akvarell. Signerad: Channa Bankier -71 "KAJ". Tavlans mått: 56 x 47 cm
498-053MÅNS ROSSANDER, olja på duk. Signerad: M. Rossander 1980-82 "ALVARSMARK". Tavlans mått: 60 x 55 cm
498-054ORREFORS, Skålfat, H. 7 cm B. 30 cm
498-055YTTERFODER, 2 st H. 12-16 cm
498-056GEORG JENSEN, Ljusstake 2-armad, stål
498-057ORREFORS, Celeste. Ljusstakar, ett par, ljushållare med nagg, H. 39 cm Design Anne Nilsson
498-058YTTERFODER, ett par, H. 12 cm
498-059TALLRIKUNDERLÄGG, bl.a Josef Frank, bruksslitage
498-060STELTON, LJUSLYKTOR MM
498-061KLÄDER, Lådan ingår ej
498-062ORREFORS, KOSTA, skål och ljustsstakar mm
498-063VAS, keramik Signerad: BA 160.01 H. 20 cm
498-064VAS, keramik mm
498-065MORTLAR, mässing 2 st. H 8.5 resp 10 cm
498-066ISHINKAR bl.a KOSTA mm
498-067TENNTALLRIKAR, Förgyllda mm
498-068HACKEFORS, Kaffekoppar 6 st och assietter 6 st
498-069YTTERFODER med fat. H. 11.5 cm
498-070SKÅL med GLASKARAMELLER
498-071NILSJOHAN, Guldi, Kaffeskedar 7 st mm
498-072LJUSSTAKAR, mässing , ej kompletta, H 14 resp 21 cm
498-073ÖLGLAS, 6 st Flero-Form
498-074GLASSERVICE med karaffer, 3 st + 64 glas. Flero-Form
498-075TALLRIKAR 2 st, Assietter 6 st, fat och en skål, Årets Bildsport, Jens P Leek
498-076LEKSAKER bl.a Casper dockor
498-077LEKSAKER, Trä
498-078BRÖDBURK mm
498-079RÖRSTARND, Handfat, krackelerat
498-080YTTERFODER mm
498-081TAVLOR 2 st
498-082SKÅP, Plåt H 60 cm. B 42,5 cm. Dj 36 cm.
498-083SKÅP med 6 hyllor, Plåt H 69 cm. B 28 cm. Dj 41 cm.
498-084MAJ HEMBERG, Träsnitt, Signerad: Maj Hemberg 96-115 "FÖNSTRET" Tavlans mått: 51 x 32 cm
498-085STIG OLSON, Blandteknik, "DOCKA PÅ KUDDE" Tavlans mått: 78 x 62 cm
498-086ULF BERGQUIST, Olja på duk. Signerad: Ulf Bergqvist "KVINNAN". Tavlans mått: 57.5 x 48 cm
498-087BERNE NILSSON. Akryl på duk. Signerad Berne Nilsson "STENAR I AVLOPPSRÖR". Tavalns mått: 52 x 63 cm
498-088THAGE NORDHOLM, Grafiskt bland. Signerand:Thage Nordholm 231/360. Tavlans mått: 62 x 74 cm
498-089ASTOR PETTERSSON. Olja på Pannå. Signerad: Astor Pettersson -87 "DÅ OCH NU". Tavalns mått: 102 x 77 cm
498-090LENA CRONQVIST. Etsning. Signerad: Lena Cronqvist 13/23 "FLICKA BADAR KATT" Tavlans mått: 73 x 82 cm
498-091A.M C.... Olja på duk. Signerad A.M C... Tavlans mått: 69 x 69 cm
498-092LP-skivor bl.a MEAT LOAF, PINK FLOYD, PRINCE MM
498-093LP- skivor bl.a CHICAGO, ABBA mm
498-094LP- skivor bl.a DIRE STRAITES, SANTANA, EURYTHMICS, ELO mm
498-095NÄCKROSLAMPAN. H. 18 cm
498-096LISA LARSON, Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15,5 cm.
498-097SVENSKA MYNT även silver. 5 kr Jub 1935 (2), 1952, 1959 (3), 1966 (2). 5 kr 1954 och 55. Album med svenska äldre kopparmynt även 1600-talet.
498-098PUNSCHBÄGARE 7 st med skador. Kontr.S. Vikt 223 gram.
498-099JÄRNVÄGSKARTA, "Karta över Sveriges järnvägar" sjätte upplagan 1914. H. 110 cm B. 71 cm
498-100GOLVLAMPA, EWA, Wärnamo, Sweden Höjd till lampfäste: 124
498-101KANNA, VAS mm
498-102ARMBAND Kontr.S och Hänge med sten Silver Sterling. Skål glas, Kosta Boda.
498-103VÄGGLYSTRAR 1 par. H 33 cm.
498-104KÄRCHER WV75. Fönstertvätt.
498-105HÖGANÄS kruka 8 liter.
498-106BRÖDKAVEL, porslin. L 41 cm.
498-107HANDDUKAR bl.a HORRED och linnehanddukar mm. Lådan ingår ej
498-108MATTA. Handknuten, bruksslitage på fransar, Cirka. 154 x 100 cm
498-109SPEGEL, Förgylld. 39 x 39 cm
498-110ULRICA HYDMAN-VALLIEN, inramat kort efter orginal. Tavalans mått: 49 x 39 cm
498-111BJÖRN BLOMBERG, Akvarell. Signerad Björn. Tavlans mått: 27 x 35 cm
498-112GRAFISKA BLAD, 2 st
498-113BING & GRÖNDAHL, Figurin, Hund. 1926 AJ. H. 12 cm
498-114FIGURALMATTA, handknuten 76 x 56 cm.
498-115CORTENDORF. Figurin med krakeleringar. H 27,5 cm
498-116SPEGEL, förgylld. 61 x 52 cm.
498-117BING & GRÖNDAHL. Figurin 8,5cn,
498-118NOSHÖRNING & ELEFANT. H 19 resp 30 cm.
498-119RESEIKON Ryssland omkring år 1900. Mässing med emaljdekor. 7 x 6 cm.
498-120VÄGGTAVLA. Religiöst. Vitmetall. 37 x 25 cm.
498-121BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Signerad 8BVAAT 969001/390 Kosta Boda Atelier B. Vallien på sockel av granit. H 22 cm inkl sockel.
498-122CARL JOHAN BONNESEN (Danmark 1868-1933) Bronsskulptur, H 28 cm inkl träsockel. Signerad CJB 1903. Gjutarstämpel Aug E Jensen Broncestöber, Köbenhavn.. Åldersrelaterat slitage. Träsockeln med sprickor och lagning. Ena armen med möjlig äldre lagning.
498-123OTTO SCHMIDT-HOFER (Tyskland 1873-1925) Bronsskulptur H. 39 cm, signerad Schmidt-Hofer. Gjutarstämpel Gladenbeck, Berlin, Åldersrelaterat slitage, sockel med skruvhål efter skylt
498-124LOUIS POULSEN, PH Golvlampa, av: Poul Henningsen. H. 131 cm
498-125STRINGHYLLA, Valnöt, H. 50 cm B 60 cm Djup 15 cm. Design: Nisse Strinning
498-126STRINGHYLLA, Valnöt, H. 50 cm B 60 cm Djup 15 cm. Design: Nisse Strinning, ett fäste saknas
498-127ROBERT PETERSEN 2 st. Blandteknik med förlaga signerad och daterad 1989. Tavlornas mått 40 x 45 cm resp 70 x 91 cm.
498-128C GÖRAN KARLSSON. Grafiskt blad sign CGK 105/150. Tavlans mått 92 x 71 cm.
498-129MAX PAPART. Grafiskt blad Max Papart 22/60. Tavlans mått 67 x 83 cm.
498-130C GÖRAN KARLSSON. Gouache signerad CGK 87. Tavlans mått 45 x 44 cm.
498-131HAMADAN. Matta, handknuten. Ca 293 x 170 cm.
498-132KAFFESKEDAR mm. Kontr.S. Vikt 473 gram.
498-133MATBESTICK mm. Kontr.S. Bruttovikt 978 gram.
498-134MATSKEDAR 2 st 1700/1800 Silver. Vikt 89 gram.
498-135STRÖSOCKERSKED & 3 st kaffesedar. Kontr.S. Vikt 112 gram.
498-136MATSKEDAR 3 st 1700/1800 Silver. Vikt 139 gram.
498-137POKAL, DOSA defekt mm. Kontr.S. VIkt 172 gram.
498-138G HEDIN, träskulptur 1972. H 22,5 cm. L 28 cm.
498-139SJÖSKUMSPIPA med silverinlägg O4 (1844)
498-140LINNEDUKAR mm
498-141LINNEDUKAR mm
498-142EINO TAMM. Akvarell sign Eino Tamm. Tavlans mått 67 x 48,5 cm.
498-143MAURITZ KARSTRÖM. Akvarell signerad MK-03. Tavlans mått 73,5 x 55,5 cm.
498-144MAURITZ KARSTRÖM. Akvarell signerad Karström 2003. Tavlans mått 43,5 x 55,5 cm.
498-145BYRÅ m MARMORSKIVA sekelskiftet 1900. H 75 cm. B 97,5 cm. Dj 52 cm.
498-146SPEGEL MED KONSOLLBORD, björk. Karl-Johan. (Spegel med torrspricka). Mått Konsoll H 77,5 cm. B 72 cm. Dj 44,5 cm. Spegeln H 148 cm.
498-147MILK, BORDSLAMPA Tradition Copenhagen. Design Jonas Bjerre Poulsen 204030. H 25,5 cm.
498-148LAMELLPERSIENN. 194 cm.
498-149PERSIENNER 2 st L 116 cm.
498-150LOUIS POULSEN Denmark. AJ Golvlampa, svart, typ 328709. H 130 cm.
498-151BRUNO MATHSSON för Dux, Jetson Match Flax 21. Nackkudde med färgskiftning.
498-152FRITZ HANSEN. Planner MC520 hylla, ekfanér-svart 5 hyllor. H 164,5 cm. B 121 cm. DJ 37,5 cm.
498-153GUBI Golvlampa. Gravity i marmor. Design Space Copenhagen. H 135,5 cm inkl skärm.
498-154CARL HANSEN & SÖN design Hans J Wegner. Stolar 4 st CH88T, såpade ek-rostfritt stål.
498-155MATBORD, svartlaserat. H. 73 cm. DIam. 119,5 cm.
498-156TRÄBÄNK, ljus ek. H 38 cm. L 120 cm. B 35 cm.
498-157VERNER PANTON. Flowerpot VP1. H 12 cm. Diam 22 cm.
498-158LOUISE POULSEN Denmark. AJ Sänglampa, svart, typ 33090.
498-159FRITZ HANSEN, Bordslampa Night Owl. H 24 cm.
498-160VÄGGHYLLOR 2 st, bemålad plåt. H 15 cm. B 30 cm. Dj 15 cm.
498-161BESTICK 12 delar och ljusstakar 1 par mm.
498-162PORSLINSSKÅL 3 glas Iittala.
498-163VAS och URNA. H 23 cm resp 27,5 cm.
498-164PALL. H 35 cm. Diam 44 cm.
498-165BELID Triospot . Diam 25 cm.
498-166BELID Triospot . Diam 25 cm.
498-167BELID Triospot . Diam 22,5 cm.
498-168OSTINDIA, Rörstrand svart. Mattallrikar 2 st, djupa 2 st, skållrikar 2 st ochj 2 muggar.
498-169CARISMA, Rörstrand. Djupa tallrikar 2 st, skållrik, mattallrik och 2 muggar.
498-170DUBBELSÄNG 160 X 200 cm. Sänggavel. H 150 cm. B 163 cm.
498-171SOFFA Furinova. H 71 cm. L 200 cm. Dj 92 cm.
498-172GARDINER 2+ 2 st.
498-173SOFFBORD, ek. H 40,5 cm. 90 x 90 cm.
498-174MATTA, bl a ull Dovre 160x 230 cm.
498-175MATTA, bl a ull Dovre 200 x 300 cm.
498-176PERSIENN/PLISSÉGARDIN F1. 77 x 197,5 cm.
498-177SPEGEL. H 129 cm. B 49,5 cm.
498-178SÅSSKÅL M LOCK, 2 st uppläggningsfat, Danmark. Terrins mått L 21,5 cm, H 13 cm. Fatens längd 16,5 cm.
498-179MEISSEN. Uppläggningsfat. L 18,5 cm.
498-180LISA LARSON Gustavsberg, figurin. L 14,5 cm.
498-181GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Fat 20 x 17,5 cm.
498-182STIG LINDBERG, Gustavsberg. Fat Karneval 16 x 16 cm.
498-183STIG LINDBERG, Gustavsberg Fat Domino 7,5 x 7,5 cm. Fat Stig Lindberg Gustavsberg Gracia 8,5 x 8,5 cm.
498-184FIGURINER bl a Germany.
498-185MARI SIMULSSON UE, Figurin "Eskimå" H 11,5 cm.
498-186LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Världens barn. H 12,5 cm.
498-187STIG LINDBERG, Gustavsberg, Pynta. Mattallrik, assiett och skål.
498-188MARI SIMULSSON UE, Figurin "Eskimå" H 11,5 cm.
498-189BERTIL VALLIEN Gustavsberg, Bagdad. H 10,5 cm.
498-190LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Världens barn. H 13 cm.
498-191BERTIL Vallien, Gustavsberg Bagdad. H 15,5 cm.
498-192LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Tripp. H 11,5 cm.
498-193LISA LARSON Gustavsberg, figurin. Trapp. H 16,5 cm.
498-194SPISHUNDAR 1 par. H 20,5 cm.
498-195GÖRAN WÄRFF, Kosta. "Familjen" 9 st figuriner.
498-196ROYAL COPENHAGEN , musselmalet. Såsskål 111/587
498-197MATTALLRIKAR 6 st UE. Diam 24 cm.
498-198ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst". Sockerskål m lock 10/8139. Skål 10/1550A.
498-199BORDSURTOUT. Glas o vitmetall, 1900-talets första hälft.
498-200TIDNINGSKORG. 1950/60-TAL. H. 50 cm.
498-201RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat: Ragnar Lindén 1980. 12/40. Tavlans mått: 43 x 34 cm.
498-202RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat: Ragnar Lindén 1983. Provtryck. Tavlans mått 34,5 x 43 cm.
498-203LENA ATTAR-LARSON. Träsnitt kolorerat. Signerat Lena Attar-Larson. Tavlans mått 34,5 x 43 cm.
498-204NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad. Signerat Nils Zetterberg 1974. 304/360. Tavlans mått. 42 x 42 cm.
498-205EIVIN GRANATH. Teckning. Signerat Eivin Granath. Tavlans mått 35 x 45 cm.
498-206KARIN BOIJ. Akvarell. Signerat Karin Boij. Tavlans mått 45 x 37 cm.
498-207RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad. Signerat Ragnar Lindén 1970. 106/350. Tavlans mått 54,5 x 37 cm.
498-208SIV ENGSTRÖM. Akvarell. Signerat S Engström -03. Tavlans mått 30,5 x 25 cm.
498-209BENGT BOSSHAMMAR. Oljemålning. Signerat Bosshammar 91. "Utsikt från ateljéfönstret Mullhyttan" Duk. Tavlans mått 53,5 x 67 cm.
498-210BORD, 1900-talets första hälft. H. 70 cm. L. 85 cm. B. 61 cm.
498-211SATSBORD, 3 DELAR. (Det större bordet saknar glasskiva). Engelsk stil. Normalt brukslitage.
498-212KARMSTOL, nyrokokostil. Ett ben något skadat.
498-213BORD MED SVARVADE BEN. Brukslitage. 1900-talets första hälft. H. 78 cm. L. 77 cm. B. 42 cm.
498-214NATTDUKSBORD MED GLASSKIVA. 1940-TAL. Brukslitage. H. 54 cm. B. 52 cm. Djup 31 cm.
498-215SANDSTRÖM SDH 20L14E. Avfuktare/luftfuktare.
498-216GLASDÖRR MED FODER, HANDTAG FINNS EJ. Ny i förpackning. Dörrens mått utan foder. H. 205 cm. B. 73 cm.
498-217LINNESKÅP MED SPEGEL, 4 hyllplan. 1920-tal. Ek. Några skador förekommer. H. 194 cm. B, 75 cm. Djup 49 cm.
498-218STOLAR, ek, 1 par. 1910/20-tal.
498-219TAKARMATUR 6-ARMAD, malm. H. 100 cm (inklusive kedja). Diam. 60 cm.
498-220PÄLS. Storlek 42/44.
498-221HUMPPILA. Vas. H 19,5 cm.
498-222KOBOLT, Gustavsberg. Tekoppar 3 st och 3 st assietter.
498-223KAIRA, Arabia. Kaffekoppar 6 st.
498-224GRÅ RÄNDER, Gustavsberg. Matservis 48 delar. Dekor med slitage.
498-225CLAES FOLCKER. Grafiskt blad. Signerad Claes Folcker "Slottet" 29/150. Tavlans mått 47,5 x 56,5 cm.
498-226CLAES FOLCKER. Grafiskt blad. Signerad Claes Folcker "Karolinska skolan" 29/150. Tavlans mått 47,5 x 56,5 cm.
498-227SPEGEL med slipat glas. H 112,5 cm. B 82 cm.
498-228WALDEMAR SJÖLANDER. Grafikst blad. Signerad Wald. Sjölander 24/42. Tavlans mått 62 x 52,5 cm.
498-229GOURMET, Gustavsberg. Ugnseldfast fat 2 st. L 37 resp 41 cm.
498-230ROYAL COPENHAGEN. Vas och fat. H 9 resp 2,5 cm.
498-231ROSENTHAL. Ljusstakar 2 st, en st glas o en st porslin. H. 13 cm. resp. 18 cm.
498-232KOSTA. Ljusstakar 4 st. H. 5,5 cm.
498-233TALLRIKAR, 3 st blå/vita, ostindiska. Diam. 25,5 cm.
498-234VAS, skål mm
498-235VÄGGTAVLA, mässing. Mått: 15.5 X 8 cm
498-236HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: H. Thomander. Pannå. Tavlans mått: 64 x 68 cm.
498-237EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Eivin Granath, "Utsikt från Slussen". Pannå. Tavlans mått 50 x 65 cm.
498-238ANDERS LÖNN, oljemålning. Signerad: A. Lönn -64 "Venavägen, Örebro". Pannå. Tavlans mått: 40 x 51 cm
498-239SKRIVBORD, H. 77 cm L. 134 cm B. 62 cm
498-240SKÅP med lådor och glashyllor H. 180 cm B. 100 cm Dj. 40 cm
498-241KARMSTOL. Nyrokokostil.
498-242STOLAR 1 par. Nyrokokostil.
498-243STOL och PALL. Nyrokokostil.
498-244PELARBORD. H 77 cm. 98 x 60,5 cm.
498-245LJUSKRONA. H 55 cm.
498-246ERNST LINDGREN. Oljemålning singerade Ernst Lindgren 34. Pannå. Tavlans mått 52 x 47 cm.
498-247JACK LONDONS SKRIFTER, 17 band
498-248ALBERT ENGSTRÖMS SAMLADE BERÄTTELSER. 8 band
498-249DAN ANDERSSON, halvfranska band 4 st, PER ERIK LINDORM SVENSK HUMOR UNDER 100 ÅR mm
498-250MATBORD med låda och 6 stolar. H. 76 cm L. 190 cm B. 85 cm
498-251SKÅP, Allmoge, H. 220 cm B. 114 cm Djup. 60 cm
498-252FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-253FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-254FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-255FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-256FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-257FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-258FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-259FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-260FICKUR 2 st renoveringsobjekt
498-261NYCKELDRAGARE, 2 ST. Renoveringsobjekt.
498-262FICKUR 3 st. Renoveringsobjekt.
498-263FICKUR, 2 st. Renoveringsobjekt.
498-264MORMORSUR, 2 st. Renoveringsobjekt.
498-265MORMORSUR 2 st. Renoveringsobjekt.
498-266KLOCKKEDJOR, FICKURSFODRAL mm
498-267YTTERFODER. H 18 cm. Diam 27 cm.
498-268GUSTAVSBERG. Vas med skador. H 23 cm.
498-269HANDVÄSKOR.
498-270GOEBEL. Figurin. H 10 cm.
498-271MENORA. Ljusstake. Mässing. H 30 cm.
498-272YTTERFODER 1 par majolikastil med skador. H 20 cm. Diam 24,5 cm.
498-273BORDSLAMPA. H 30 cm.
498-274BORDSLYSTRAR 1 par, 2-arm. H 34 cm.
498-275KAFFESERVIS metall mm
498-276WALLENDORF. Tyskland. Figurin. H 17 cm
498-277TOILETSET MED SPEGLAR OCH GLASFLASKOR 2 ST (1 skadad), glasburk. H. 31 cm.
498-278GOEBEL. Ljusänglar 2 st. H. 7,5 cm.
498-279SPEGELLAMPETTER 2-armade, mässing. H. 28 cm.
498-280KRYDDKVARNAR 3 st, trä. Brukslitage. H. 39 - 41 cm.
498-281VASER mm. Ostindiskt 1900-talets senare hälft.
498-282FIGURINER, 6 st, mässing. H. 4 - 10 cm.
498-283GLORY. Fruktfat. H. 5 cm. Diam. 27,5 cm.
498-284GEFLE. Mattallrikar 7 st, djupa tallrikar 6 st, assietter 14 st. Brukslitage.
498-285KAJSA NORDSTRÖM. Julduk. Mått: 88 x 88 cm.
498-286ANNA-LISA THOMSON, UPSALA EKEBY. Fruktfat, keramik. H. 7,5 cm. Diam 32 cm.
498-287MJÖLKFLASKA. Koppar. H 22,5 cm.
498-288LJUSSTAKAR smide. 2 st. H 23 resp 34 cm.
498-289PIX Aktiebolag Gefle Konfekt-Choklad- & Lakritsfabriker. 2 st Burkar. Bruksslitage. H 10 cm. B 15,5 cm. Dj 10 cm.
498-290Parti FIGURINER.
498-291THEBE Gense. Bestick. 8 Gafflar. 10 Knivar.
498-292BESTICK olika modeller.
498-293GLASFRUKTER 2 st. H 9,5 resp 13 cm.
498-294SOLARIS, Iittala. Tallrikar 8 st, Assietter 8 st. Diam 25 resp 16,5 cm.
498-295GRISKANNA, Göteborg, krakelerad och nagg på ena örat. H 22,5 cm.
498-296Parti JULLJUSSTAKAR (lådan ingår ej)
498-297HÖGANÄS. Ljuslyktor 3 st. H 12 resp 15,5 cm.
498-298LJUSSTAKAR smide.
498-299PLÅTBURKAR 4 st bl a Pastill Gefle.
498-300SOFFA 3-sits. L 204 cm. Pall.
498-301MATBORD med 6 stolar. Modell Axet Gust.stil. Bordets mått H 76 cm. L 140 + 55 cm. B 100 cm.
498-302SOFFA 3-sits. Howardmodell. L 230 cm.
498-303KONSOLLBORD. H 77 cm. B 65 cm. Dj 30 cm.
498-304LJUSSTAKAR, mässing mm
498-305VAS, SKÅL bl.a Erik Höglund, Boda
498-306LJUSSTAKAR, Malm H. 19 cm
498-307DALATUPPAR, 2 st H. 25 cm. en med skada
498-308VASER mm
498-309LIKÖRGLAS, Assietter mm
498-310BÄRSKÅLAR mm bl.a Johnson Bros
498-311RUSTIK, Gustavsberg. 13 delar
498-312SERVISDELAR, Chintz, Villeroy & Boch, 7 tallrikar Diam: 20.5 cm, 6 assietter Diam: 17 cm, Sockerskål
498-313POMONA, Portmeirion, kaffekannor, kaffekoppar mm
498-314MATTA, Keshan, Handknuten, 455 x 325 cm
498-315MATTA, Keshan, Handknuten. 370 x 248 cm,
498-316SKÅP. H. 189 cm B. 110 cm Djup. 44 cm
498-317HERRCYKELN, BADLANDS, tech, renoveringobjekt
498-318GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2007. Carl von Linné 300 år. Vikt 12 gram.
498-319GULDMYNT. Sverige 2000 kr 2004. Stockholms slott 250 år. Vikt 12 gram.