ONLINE-AUKTION , 2023-11-06 17:00

Söndag 05/11 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
503-001GEORGIANNA KRALLI. Oljemålning, Duk. Sign: G. Kralli "Idolens Fall". Tavlans mått: 63 x 552 cm
503-002ALEX SALTO, Litografi. Sign: Salto "Hjort" 104/260. Tavlans mått: 54 x 67 cm
503-003LISBET HAGSTRAND, Collage. Sign: L. Hagstrand "Fåglar vid fallet. Tavlans mått: 53 x 64 cm
503-004PER TORGÉN, Seriegrafi. Sign: Per Torgén -95 ET. Tavlans mått: 52 x 42 cm
503-005OTTO RYDELIUS, TUSCH, "Barnstudier". Sign Otto Rydelius. Tavlans mått: 50 x 38.5 cm
503-006JAN STENVINKEL. Blandteknik. Sign: Stenvinkel "Dagbokens fönster". Tavlans mått: 29.5 x 24 cm. Mindre färgsläpp på ramen
503-007SKÅLLRIKAR 6 st
503-008MAPP bl.a tryck, Skum
503-009SKULPTURER 2 st, 1 märkt Lasse Gjutare, Nora. H. 21 rep 8 cm
503-010BURKAR, Plåt. Lådan ingår ej
503-011GEVALIASKRIN, Plåt. H. 11 cm B. 12.5 cm L. 23.5 cm
503-012KJELL ENGMAN, Kosta Boda, Väggrelief, Glas och Fjädrar H. 11.5 cm
503-013MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas med hänkel. Märkt UE Sweden 4074M MS. H. 25 cm
503-014MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas. Märkt UE Sweden 4078M MS. H. 25 cm
503-015MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas. Märkt UE Sweden 4079M MS, andra sortering. H. 30 cm
503-016MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas och Vas med Hänkel och mindre bottennagg. Märkt UE Sweden 4566M MS. H. 20 och 20 cm
503-017MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas. Märkt UE Sweden 4077M MS. H. 16.5 cm
503-018MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas. Märkt UE Sweden 8059M MS. H. 16 cm. Med mindre skador
503-019MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Tobaksburk. Märkt UE Sweden 1038/31 MS. H. 13.5 cm
503-020TÖREBODA, Design Matz, Spillkum och Ljusstake. H. 8 cm Diam. 24 cm
503-021GEFLE, Vas, Märkt Gefle Sweden 3455/-36. H. 20 cm
503-022MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Tobaksburk. Märkt UE Sweden 1038/31 MS. H. 15 cm
503-023SKÅL med blomstersinats, Ekeby mindre nålspricka i Blomsterinsatsen och MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Vas. Märkt UE Sweden 7002M MS. H. 10 cm OCH Ljusstakar 1 par, Gabriel. H. 10 cm
503-024MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Väggtavla. Märkt UE Sweden 7022M MS. H. 29.5 cm B. 14.5 cm
503-025DAMEJEAN 1 st och Flaskor 2 st H. 33 rsp 52 cm
503-026STOP, Allmoge, H. 30 cm, Stånka nyare, locket hantag mindre skador. H. 32 cm
503-027FRUKTSERVIS, Fat Diam 35 cm och assietter 12 st, Omärkt
503-028TUNNA, Daterad 1867, PML i Leksand,. H. 16 cm L. 21 cm
503-029MARI SIMMULSON, Upsala-Ekeby. Väggtavla. Märkt UE Sweden 7092 MS. UE VERKSTAD H. 31 cm B. 15 cm
503-030SANDBERGS, Nora Stad H. 26 cm
503-031JOBS, Textiltryck. Tavlans mått: 95 x 76 cm
503-032PETER FREUDENTHAL, Färgserigrafi. Sign: Peter Freudenthal -79. Tavlans mått: 36.5 x 30.5 cm
503-033OLLE RHÖNSTAD, Oljemålning, Duk Sign: Olle Rhönstad. Tavlans mått: 48.5 x 57 cm
503-034KNUT OLSON, Olemålning, duk. Sign: Knut Olson. Tavlans mått: 46.5 x 54.5 cm
503-035HEINZ ERRET, Gustavsberg, Väggtavla, "Skogsstjärn" Värmland. H. 20.5 cm B. 32.5 cm
503-036HEINZ ERRET, Gustavsberg, Väggtavla, "Gullviva" Värmland. H. 33 cm B. 21 cm
503-037ERLING ÄRLINGSSON. Akvarell. Sign: EÄ. Tavlans mått: 46 x 37.5 cm
503-038SVENSKA MYNT, ÅRSSET. 12 st. 1997-2009.
503-039SVENSKA MYNT, koppar o järn, mestadels kopparmynt.
503-040SVENSKA MYNT, nickel.
503-041SVENSKA JUBILEUMSMYNT. 300 kr 2010. 200 kr 2001. 2003.
503-042RABATTFRIMÄRKEN utgågna datum, nu bara nominellt värde. Medaljer.
503-043UTLÄNDSKA mynt & sedlar samt svenska silvermynt 1 kr 7 st mm
503-044SVENSKA MYNT, ÅRSSET. 12 st. 1997-2009.
503-045LEKSAKER (NYA) bl a Starwars o Robocop.
503-046LEKSAKER (NYA) bl a Robocop, Batman.
503-047LEKSAKER (NYA) bl a Robocop o Spiderman.
503-048LEKSAKER (NYA) bl a Miniselects o Pocahontas.
503-049LEKSAKER (NYA) Starwars.
503-050LEKSAKER (NYA) bl a Spidermanmask.
503-051G. HOFFMAN. Etsning. "Atelier de reparation", signerad G. Hoffman. Tavlans mått: 33 x 46 cm.
503-052G. HOFFMAN. Etsning. "Le catalogue", signerad G. Hoffman. Tavlans mått: 33 x 46 cm.
503-053LEKSAKER (NYA) bl a Spiderman o Polly Pocket.
503-054LEKSAKER bl a Fantomen, Mask.
503-055LEKSAKER bl a Batman.
503-056LEKSAKER (NYA) Micro Machines.
503-057LEKSAKER bl a Batman.
503-058LEKSAKER.
503-059LEKSAKER (NYA) Starwars.
503-060LEKSAKER (NYA) bl a Dancing Grig.
503-061LEKSAKER (NYA) bl a Micro Machines.
503-062VOLVO COLLECTION, samlarbilar 6 st.
503-063VOLVO COLLECTION, samlarbilar 10 st med vägghylla.
503-064VOLVO COLLECTION, samlarbilar 10 st med vägghylla.
503-065VOLVO COLLECTION, samlarbilar 10 st med vägghylla.
503-066VOLVO COLLECTION, samlarbilar 10 st med vägghylla.
503-067DELFT, Muggar 6 st
503-068STOP, 7+1. 7 st med glasbotten märkta Pinders Bros
503-069SERVISDELAR, Nysilver, 2 uppsättningar
503-070SKULTUNA, Årsmortlar
503-071TENNSKÅL och Askfat LuxorRadio, Skultuna mässingsvikt.
503-072STRIKT, Bengt Orup, Johansfors. Glas 4 st H. 5.5 cm
503-073SCANDIA. underlägg 6 st. Diam 27.5 cm
503-074DUKAR bla Holma Duktyg
503-075ARMBANDUR
503-076SLIPSAR, HANDSKAR, Brefkortsalbum mm
503-077GOEBEL Figuriner 4 st
503-078KANNOR, 4 st. Bl.a England
503-079SPARBÖSSA, Mässing, Örebro läns Sparbank. Skruvmodell
503-080LLADRO, Figurin H. 28 cm
503-081FIGURIN, USSR, H. 25.5 cm
503-082ARMBANDSUR samt bordsur
503-083VAS, Strömbergshyttam H. 12.5 cm, Platta Askers kommun 1970 H. 10.5 cm B. 7.5 cm, Stövelknäk taluminium
503-084BURK, Plåt. L. 30 cm H, 9.5 cm, Bruksslitage
503-085DUKAR, Gardinkappa Josef Frank Tulpaner Svenskt Tenn mått: 57 x 124 cm
503-086GARDINER mm
503-087DUKAR mm
503-088TYGER
503-089TYGER OCH STUVBITAR
503-090GARDINER, TYGER
503-091ÖVERKAST, Dubbelsäng 232 x 226 cm
503-092GOLVUR, 1800-tal. Urtavlan med färgslägg samt glas saknas, Signerad: Mora. H. 207 cm
503-093KISTA med järnbeslag, 1800-tal. Daterad 1738. Kurbitsmålad, senare bemålad. Torrspricka i locket. Låsbricka saknas. H. 54 cm B. 106 cm Djup. 63 cm
503-094NILS RUNDGREN Akvarell, Sign: Nils Rundgren -69 Tavlans mått: 35x 14 cm
503-095GEORGE W RÖSSNER, Oljemåning, Duk. Ramen med skador. Sign: George W Rössner. Tavlans mått: 81 x 93 cm
503-096SPEGEL,1800-tal/ Empire, Bakstycket tejpat och Förgyllningskador. H. 78.5 B. 39 cm
503-097Oljemålning, Pannå. Tavlans mått: 124.5 x 32.5 cm
503-098BORD, Gust.stil H. 75 cm Diam 75 cm. Mindre repor i skivan
503-099KARMSTOLAR, 1 par, Gust.stil mindre färgsläpp
503-100MONARK, tandemcykel 3 vxl.
503-101JULLJUSSTAKAR 1par. H 35 cm. B 47 cm.
503-102HUND, julbelysning. H 36 cm.
503-103BJÖRN, julbelysning. Konstsmide. H 46 cm.
503-104BORDJULSTJÄRNOR, 2 st. H 78 cm.
503-105KLÄDHÄNGARE. H 10 cm. B 31 cm. Någon nagg.
503-106BORDSLAMPOR 1 par. H 78 cm.
503-107TVÅLKOPPAR 2 st. Burk. H 20 resp 15 cm.
503-108JULSTJÄRNOR 1 par. Batteri. H 24 cm.
503-109YTTERFODER 4 st med julstjärnor (konstgjorda)
503-110BORDSLAMPOR 1 par. En med liten skärmskada. H 81 cm.
503-111JULSTJÄRNA. H 81 cm. B 45 cm.
503-112REN, julbelysning med lagning. H 102 cm.
503-113BJÖRN, julbelysning med liten skada. H 78 cm.
503-114JULGRANSFOT, metall/konstmassa. Någon nagg förekommer. H 30 cm. B 50 cm.
503-115STOL, plåt, snurrfunktion. H ca 98 cm.
503-116PLAFOND. Diam 30 cm.
503-117JULSTJÄRNA Aratorp Star 75 cm. Markslöjd.
503-118ÄLG, julbelysning. H 63 cm.
503-119LEXMARK B2236dw, skrivare.
503-120BORDSLAMPOR 1 par. H 57 cm.
503-121KORSVIMPEL. L 400 cm. B 50 cm.
503-122KORSVIMPEL. L 400 cm. B 50 cm.
503-123FÖNSTERLAMPOR 2 st. Krukmakeriet hemjord Nora. H 20 cm till fästet.
503-124YTTERFODER 4 st text God Jul en med spricka. H 18 cm. 4 st konstgjorda julstjärnor.
503-125KLÄDHÄNGARE. B 34 cm.
503-126BESTICK, FÖRGYLLDA.
503-127YTTERFODER, 1 PAR, plåt med konstblommor. Höjd inklusive blommor ca 68 cm.
503-128YTTERFODER, 1 par, med konstblommor. Höjd inklusive blommor ca 40 cm.
503-129BORDSLAMPOR, 1 par. H. 60 cm.
503-130BORDSLAMPOR, 1 par. H. 68 cm.
503-131YTTERFODER, 1 par, Höjd inklusive blommor ca 63 cm.
503-132JULLJUSSTAKAR 1 par Markslöjd. En något skadad. H 50 cm.
503-133YTTERKRUKOR 5 st. Jultema. H 13-15 cm.
503-134JULLJUSSTAKE. H 47 cm. Fungerar med några lampor trasig.
503-135SPARBÖSSA och plåtburk. H 24 resp 22 cm.
503-136JULLJUSSTAKE Star Trading Nisse Candlestick 31 cm.
503-137SPEGEL. 69 x 40 cm.
503-138GARDINER. 8 längder 215 x 140 cm.
503-139GARDINER 4 längder Waverly screenprint Harboh House Garden. L 216 x 132 cm.
503-140TASSIMO och STAVMIXER Bosch.
503-141VÅFFELJÄRN (dubbel) OBH Nordica
503-142GARDINER
503-143JULLJUSSTAKAR, H. 36 cm L. 105 cm
503-144SPEGEL. H. 154.5 cm B. 49 cm
503-145JULSTJÄRNOR mm, konstblommor
503-146JULSTJÄRNOR, konstblommor
503-147SPEGEL, teak. H. 82 cm B. 27 cm
503-148DISKSTÄLL, Smide. H. 45 cm B. 38 cm
503-149JULBELYSNING, 3 st
503-150SKÄRMASKIN, Ritter
503-151LOCKBURKAR mm
503-152YTTERFODER 1 par samt Julstjärnor, Konstblommor H. 22 resp 19 cm
503-153FÖNSTERDEKORATIONER mm
503-154VÄGGLAMPA mm
503-155YTTERFODER 3 st text God Jul. H 18 cm. 3 st konstgjorda julstjärnor.
503-156VÄGGHYLLOR 2 st, L. 66.5 cm Djup 10.5 cm
503-157SOFFA, trä. H. 93 cm B. 116 cm Djup. 46 cm
503-158TRÄDGÅRDDEKORATION. 2 st, Varav en batteridriven. H. 30 resp 28 cm, och adventsljusstake
503-159YTTERFODER, 3 st, Höjd inklusive blommor ca 63 cm.
503-160FIGURINER, Clowner 2 st. H. 29 cm
503-161VATTENKANNA H. 24 cm
503-162TOMTE, terrakotta, H. 30 cm. Ej komplett
503-163TOMTE, terrakotta, H. 30 cm. Ej komplett
503-164TOMTE, 2 st H. 29 cm
503-165LÅDSPEGEL, H. 75 cm
503-166IITTALA glas 6 st, Skål Gustavsberg bandblå mm
503-167MORTLAR, Malm och mässing, olika storlekar bl.a Västerås. Lådan ingår ej
503-168MORTLAR, Malm och mässing, olika storlekar bl.a Västerås. Lådan ingår ej
503-169ARABIA, Kryddburkar 7 st. H. 9 cm
503-170TILLBRINGARE och skål, Kosta boda. H. 16 resp 12 cm
503-171SOFIERO, Orrefors design: Gunnar Syrén. H. 8 cm Diam. 11 cm
503-172TUSEN FÖNSTER, Orrefors design: Simon Gate H. 23 cm
503-173OLLE NYMAN, Grafiskt blad, Sign: Olle Nyman -88 EA. Tavlans mått: 46 x 59 cm
503-174A. JANSSON, Grafiskt blad. Sign: A. Jansson -78. Tavlans mått: 55 x 62 cm
503-175HANS EKWALL, grafiskt blad. sign: Hans Ekwall, 174/360 Tavlans mått: 62 x 72.5 cm
503-176ARVID KNÖPPEL. Sign: Knöppel Tavlans mått: 31.5 x 26.5 cm
503-177ARVID KNÖPPEL. Sign: Knöppel Tavlans mått: 36.5 x 40.5 cm. Passpartou med fuktskada
503-178REINHOLD LJUNGGREN, Grafiskt blad. Sign: R. Ljunggren 256/360 Tavlans mått: 33.5 x 42 cm
503-179REINHOLD LJUNGGREN, Grafiskt blad. Sign: R. Ljunggren 347/360 Tavlans mått: 39 x 48.5 cm
503-180BESTICK, nysilver.
503-181BESTICK, nysilver.
503-182BESTICK, nysilver
503-183SILVER, 6 delar, Vikt: 123 gram
503-184MATBESTICKUPPSÄTTNING, nysilver. Modell "Olga".
503-185OLJEKANNA mm
503-186BRÄNNARE OPTIMUS NO 7
503-187BRÄNNARE PRINCE NO 91
503-188BRÄNNARE PRIMUS NO 1
503-189BRÄNNARE PRIMUS NO 5
503-190BORD/VÄGGLAMPA. märkt: VME. H. 26.5 cm
503-191BORD/VÄGGLAMPA. märkt: VME. H. 26.5 cm
503-192BORDSLAMPA. H. 33 cm B. 39 cm
503-193BORDSLAMPA. H. 28 cm
503-194BORDSLAMPA. H. 27 cm B. 38.5 cm
503-195BORDSLAMPOR, 1 par. H. 21 cm
503-196TÅRTFAT, glas och trä. H. 27 cm Diam. 26.5 cm
503-197MINNESMEDALJ, Kungariket Sverige 1977- 2012. Finguld 999/1000. Vikt ca: 7.9 gram
503-198MINNESMYNT, Olof Skötkounung 1000 år 10 dollar 2022. Finguld. Vikt ca. 7.8 gram
503-199MINNESMEDALJ. Kungariket Sverige. Carl XVI Gustaf 1946-2021. Finguld 999/1000. Vikt ca: 7.9 gram
503-200EUROPAS MINNESMYNT Övergång till euro i silver. Samlingnr: 15852. Totalt: 26 st bl.a 10 euro 10 st, 25 euro 1 st.
503-201KNUT VALINDER. Oljemålning sign Knut Valinder. Duk. Tavlans mått 81 x 110 cm.
503-202BORDSLAMPA. H inkl skärm 70 cm.
503-203SKRIVBORDSLAMPA. H 50 cm.
503-204RÖRSTRAND 968. Kaffekoppar 6 st.
503-205GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Sign GN, ASH 2:a sort, smärre slitage. H ca 9 cm.
503-206MAGNOLIA, Rörstrand. Kaffekoppar 6 st med 9 fat.
503-207RÖRSTRAND. tekoppar 6 st.
503-208BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Vinglas 6 st. H 11 cm.
503-209BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Selterglas 9 st och snapsglas 9 st.
503-210VAS. H 28 cm.
503-211GLAS 6+2 st med etsat motiv. H 10 cm.
503-212STEARINLJUS.
503-213STEARINLJUS
503-214LJUSLYKTOR stengods.
503-215ÄGGLÅDA märkt E Rahm Sanden . H 41 cm. L 55 cm. B 32 cm.
503-216BORDSLAMPOR 2 st. H 46 resp 65 cm.
503-217GARDINER.
503-218BORDSLMAPOR 4 st. H 25 - 40 cm till lampfästet.
503-219GOLVLJUSSTAKE, smide. H 103 cm.
503-220PELARBORD. H 90 cm. 55 x 41 cm.
503-221SKRIVBORDSLAMPA, mässing engelsk stil. En skruv saknas. H 48 cm.
503-222NIPPER, Bl.a Hårarbete
503-223HALSBAND, Tenn Märkt: STÄD
503-224MYNT mm
503-225DOCKOR, 4 st
503-226FIGURINER, Pukeberg. H. 6-9.5 cm
503-227FIGURINER, Pukeberg, 3 st. H. 10- 17 cm
503-228VÄGGLAMPETT, 2-armad L. 53 cm B. 50 cm
503-229TAKARMATUR med glaskupa, Jugend H. 34 cm
503-230DOCKOR, 2 st
503-231TAKARMATUR med glaskupa, Jugend. H. cm
503-232TAKARMATUR, 2 st H. 48 cm
503-233MÄRKLIN tågbana. Lok 800, vagnar, hus mm.
503-234PARAPLYSTÄLL märkt E, metall. L 36 cm.
503-235DAMKLÄDER stl S-M
503-236HÖGANÄS, krukor 2 st 12 liter skador förekommer.
503-237RÖRSTRAND, blå/vit kruka. H 25 cm.
503-238PRIMAVERA, Lönegren Rörstrand. Fruktservis fat och 12 assietter, flaska. Krackelering förekommer.
503-239GUSTAVSBERG. 10 st kaffekoppar.
503-240INGE-BRIT, Gustavsberg. Tekoppar 8 st.
503-241TURION GÖTEBORG. Plåtburk, bruksslitage. H 20 cm.
503-242THULE BON-BONS plåtburk. Bruksslitage. H 26 cm.
503-243SKRIVBORDSSET, 6 delar, marmor.
503-244DOKTORSVÄSKA. Slitet läder.
503-245PUSSEL, KULRAM & FORTUNA.
503-246FILMISAR.
503-247RÖRSTRAND, blå/vit kruka. H 27 cm.
503-248BORDSCROCKET.
503-249FILMISAR.
503-250KRYDDBURKAR 5+6 samt 2 skäppor.
503-251VAS, signerad LF 1962 . H 38 cm.
503-252GRUNDIG, radio. H 32 cm. L 45 cm. Dj 22 cm.
503-253GUNGSTOL med vepa.
503-254HYLLOR 2 st. H 21 resp 26 cm.
503-255SKOMAKARLAMPA med hiss.
503-256SKOMAKARLAMPSDELAR.
503-257KRUKA. H 28 cm.
503-258JOHAN OSSIAN ANDERSSON. Oljemålning. Signerad J. Ossian. Duk. Tavlans mått: 68 x 93 cm
503-259VÄGGHYLLA MED SPEGEL. jugend. H. 21 cm. B. 40 cm. Djup 8 cm.
503-260BOKSTÖD, lövsågsarbete. 1900-talets första hälft. H. 23,5 cm. L. 66 cm. Djup 15,5 cm.
503-261KOPPARSAMOVAR. H. 54 cm.
503-262HUGO STENIUS. Oljemålning. Signerad: Hugo Stenius 1942. Duk. Tavlans mått: 62 x 83 cm.
503-263KARTA ÖVER STADEN ÖREBRO. Ramen med skador. 201/285. 1857, senare upplaga. Kartans mått: 63 x 50 cm.
503-264TAVLA, tryck. "Hästaffär på Skojarbacken" (Örebro). Tavlans mått: 46 x 56,5 cm.
503-265HUGO STENIUS. Oljemålning. Pannå. Tavlans mått: 53 x 71 cm.
503-266STOLAR MED KLÄDD ROTTING I RYGG, 6 st. Nyrenässans. Normalt brukslitage.
503-267NATTDUKSBORD M MARMORSKIVA, 1910/20-TAL. H. 69 cm. B. 35,5 cm. Djup 30 cm.
503-268KOPPARKITTEL. H. 19 cm. Diam. 40 cm.
503-269KOPPARKAFFEPANNA. Märkt: Wassbergs Borås 5 L. H. 23 cm.
503-270KOPPARGRYTA. Märkt: N. Carlström. Warberg. H. 20 cm.
503-271ASK, HYLLA, SERVETTSTÄLL, lövsågsarbete, 1900-talets första hälft.
503-272KOPPARFLASKOR 2 st. Något buckliga. H. 23 cm. resp. 24 cm.
503-273KOPPARFORM, KASTRULLER 2 ST (utan lock).
503-274GRANATHYLSOR 2 ST, mässing. H. 30 cm.
503-275TAKARMATUR, KOPPAR O GLAS. Jugend. Diam. 44 cm.
503-276BURKAR/ LJUSLYKTOR, 3 st. H. 9,5 cm. (ojämna i kanterna)
503-277KÅGE, Gustavsberg ampel, bottenknopp saknas. H 14,5 cm. Diam 24 cm.
503-278LEKSAKAR.
503-279DOCKA England, dockkälke mm
503-280LEKSAKSSPIS, tvättmaskin
503-281KAKBURK 3-delad Nilsjohan, 2 st teburkar.
503-282YTTERFODER 3 st Villeroy Boch, Rörstrand H 10, 5 - 11,5 cm. Vas Gefle YG, H 14,5 cm.
503-283HÄNKELVASER 2 st varav en märkt Ekeby. H 16 resp 21 cm.
503-284SKRIVBORDSSET, marmor. 32 x 17 cm.
503-285VÄGGLAMPOR 2 st.
503-286HÄNGFOTOGENLAMPA, Kupan med lagning
503-287SPEGEL. 51 x 71 cm.
503-288MATTA, Handknuten. 140 x 63 cm
503-289HANS VIKSTEN. Oljemålning. Signerad: Viksten "Stridshörning". Duk. Tavlans mått: 50x 43 cm
503-290GULLBRITT KARLSSON. Torrnål VIII. Signerad: GullBritt Karlsson "Heders-stund". Tavlans mått 47 x 40 cm.
503-291OLJEMÅLNING signerad IV, hönstuppar. Duk med skada. Tavlans mått 72 x 58 cm.
503-292BERNT JOHANSSON. Torrnål sign Bernt Johansson 66 8/30. Tavlans mått 58 x 64 cm.
503-293LARS ERIKSSON. Oljemålning sign Lars Eriksson 90. Duk. Tavlans mått 47 x 39 cm.
503-294PER KLEIVA. Serigrafi sign Per Kleiva, A sound of music., eget tryck. Tavlans mått 67 x 52 cm.
503-295RUNE PETTERSSON. Linoleumsnitt, sign Rune Pettersson 1-12. Tavlans mått 68 x 93 cm.
503-296BERNT JOHANSSON. Pastell sign Bernt Johansson. Händelse IV. Tavlans mått 57 x 63,5 cm.
503-297LENA ATTAR-LARSSON. Litografi 182/250, sign Lena Attar-Larsson. Tavlans mått 59 x 74 cm.
503-298MADELEINE PYK. Tavla blandteknik M Pyk "Ryska bönder". Tavlans mått 70 x 58 cm.
503-299PAUL JANNIS IPSEN. Grafiskt blad sign 87/150 "Landskap med tillbakablick II" Tavlans mått 72,5 x 60 cm.
503-300HALSBAND, doserad bismarck 18K. Vikt 7 gram.
503-301RING M PÄRLA 23K. Brutto vikt 5,6 gram.
503-302RINGAR 2 ST, 23K. Vikt 16,8 gram.
503-303ARMBAND MED BERLOCKER 18K. Brutto vikt 10,1 gram.
503-304DAMARMBANDSUR, ALPINA. 18K. Brutto vikt 17,7 gram. (glaset något repat)
503-305SKRUVÖRHÄNGEN 1 PAR 18K. Brutto vikt 3,2 gram.
503-306ÖRHÄNGEN, 1 PAR. 18K. Vikt 1,4 gram.
503-307HÄNGE 18K. Vikt 4,7 gram.
503-308HALSBAND, 18K. Vikt 1,9 gram.
503-309UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR.
503-310SVENSKA MYNT & SEDLAR bl a 10 kr 1972, 5 kr 1955 (29, 2 kr 1939
503-311FRANCS 5 1844, Frankrike, silver.
503-312HÄNGE MED STEN 18K. Bruttovikt 7,8 gram.
503-313SVERIGE 1 KRONA sedel 1873 (väl använd). Astrid Lindgren minnesmedalj/mynt Emil i Lönneberg. Silver.
503-314SKROTGULD 18K. Vikt 3,1 gram.
503-315LONGINES. Fickur, silver.
503-316MORMORSUR, silver.
503-317HALSBAND, RING M STEN, 2 ST HÄNGEN, ÖRHÄNGEN M STEN 1 par. Kontr.S.
503-318BIJOUTERIER
503-319BIJOUTERIER
503-320FRIMÄRKEN BL A POSTFRISKA.
503-321MIKROSKOP, Winkel-Zeiss Göttingen Nr 34795
503-322ERHU, Stränginstrument
503-323STRÄNGINSTRUMENT, Eagle. L. 60 cm
503-324PC-SPEL. b.la Call Off Duty
503-325HÖGANÄS, krus, 10L
503-326SNURRFÅTÖLJ MED FOTPALL, SKAI
503-327SOFFBORD, H. 44.5 cm B.54 cm L. 90 cm
503-328MATBORD. H. 78.5 cm B. 89.5 cm L. 140 cm. Skivan med bruksslitage
503-329WHIRLPOOL, Tvättmaskin Inverter motor 8KG
503-330NINTENDO 8-bit med Super Mario 3. Ej funktionstestad
503-331NINTENDO 64 och spel 4 st. Ej funktionstestad
503-332HÖGANÄS, Krukor, 3,4,5L
503-333HYLLA, H. 30 cm L. 115 cm Djup. 25 cm
503-334BUNKAR, Rostfria, 7 st.
503-335BRIO leksaker 2 st
503-336BRIO leksaker 3 st
503-337SKRIN kurbitsmålat med innehåll
503-338TOMTE, H. 25.5 cm
503-339SKÄNK/SKÅP H. 130cm L. 104 cm B. 50.5 cm
503-340SPEGEL MED KONSOLL, marmorskiva defekt samt mindre skada på spegeln. H. 130+59 cm B. 43+45 cm
503-341SOFFA 3-sits och fåtölj, Skinn och Skai. Soffans mått: H. 86 cm L. 190 cm B. 87 cm. Fåtöljens mått: H. 84 cm L. 92 cm B. 87 cm
503-342FÅRSKINN, Tranås Skinberedning. L.95 cm B. 84 cm
503-343KONTORSSTOL, Höj- och sänkbar
503-344KISTA med järnbeslag. 1700/1800-tal. H. 44 cm L. B. 71 cm 42 cm beslag delvis trasiga samt locket skadat.
503-345BRÖDASK Anno 1989 H. 18 cm Diam 37 cm
503-346SKÅP med bl.a valnötsfaner och hyllplan. Nyrenässans. Mindre fanerskador samt ett belags handtag saknas. H. 172 cm B. 75 cm Djup 52 cm
503-347PALL med fårskinn H. 43 cm
503-348SKRIVBORD, 5-lådig Nyrenässans, H. 77 cm L. 119 cm B. 59 cm. Skivan med skador samt ett belsags handtag saknas.
503-349KLÄDHÄNGARE. L 40 cm.
503-350MÄRKLIN TÅGBANA. Lok 3085, vagnar, räls, hus mm
503-351MAZETTI kakburk. H 14 cm. 22 x 22 cm.
503-352KAKBURKAR 5 st.
503-353KAKBURKAR 2 st litograferad plåt varav en märkt Örebro Bleckemballagefabrik. H 8 resp 9 cm.
503-354SVEPASKAR 2 st, utan lock. H. 19 och 17.5 cm L. 55.5 och 47 cm
503-355MATSKRIN med järnbeslag samt nyckel, Allmoge 1700/1800-tal. H. 23 cm L. 55 cm B. 39 cm
503-356HILTI, SF 144-A, Skruvdragare, Extra batteri samt Batteriladdare
503-357SORTIMENTLÅDA H. 56 cm L. 30.5 cm B. 15 cm
503-358MATTA, Handknuten. Persisk Toiserkan 241x148 cm
503-359LAMPA, en trädel saknas. H. 144 cm
503-360PALL. 1900-talets mitt. H. 50 cm L. 53 cm B. 34 cm
503-361KOPPARBALJA. H. 18 cm L. 50 cm B. 38 cm Märkt: C.A. Edin Strengnäs
503-362MÄSSINGSKRONA för ljus. Diam. 25 cm
503-363BÖCKER, Walt Disney Jag, Kalle Anka och Jag Farbror Joakim
503-364MORTEL. Marmor, H. 10.5 cm Diam 20 cm
503-365SKOMAKARLAMPA
503-366KÖKSKLOCKA, Kinzle. 20x24 cm
503-367RÖRSTRAND, "Star" 29. Skärbärda L. 28.5 cm
503-368ERIK hÖGLUND. BODA. Vas. märkt: H961/160 H. 16 cm
503-369WILHELM KÅGE. Gustavsberg. "Våga", Vas. H. 16 cm. Liten nagg
503-370MOTALA LERVARUFABRIK. 1900-talets mitt. Vas. Lite ytslitage. H. 23 cm
503-371BORDSLAMPA med emaljskärm. Stämplad: 1266 H. 36 cm. Mindre repor förekommer
503-372RÖRSTRAND, OSTINDIA, ytterfoder H. 12 cm Diam 14.5 cm
503-373JORDGLOB. H. 54 cm
503-374EP-SKIVOR bla. The Beatles mm
503-375LP-SKIVOR Bl.a John Lennon Dr Hook, Eagle mm
503-376STEGE, Trä H. 112 cm
503-377RAY-BAN, Solglasögon
503-378KORGAR, 4 st och brödkorg målade
503-379ÅNGMASKIN, H. 21 cm Etikettmärkt: Wilesco
503-380TIMGLAS, trä och glas H. 25.5 cm
503-381NIPPER, bl.a Kontr.S
503-382BORDSFOTOGENLAMPA H. 46.5 cm
503-383LÅDKAMERA mm
503-384LÅDKAMERA mm
503-385SMINKSPEGEL H. 36.5 cm
503-386SKRIN MED JÄRNBESLAG, Allmoge 1800-tal. H. 24 cm L. 44 cm B. 31 cm. Lås saknas
503-387RESEGRAMMOFON
503-388MAKITA, Tigersåg JR 3050T
503-389LÅDSPEGEL. H. 48 cm B. 35 cm DJUP. 20 cm
503-390SITTPUFF H. 45 cm 38x38 cm
503-391SVÄRD L. 96 cm
503-392ORGELPALL
503-393HACKEFORS, ytterfoder, motiv Jenny Nyström. H. 13.5 cm Diam 19 cm
503-394CARL HARRY STÅLHANE, Rörstrand, gryta. H. 9 cm Diam 18. 5 cm
503-395YTTERFODER, 1 par. H. 10 cm
503-396SKÅL, etsad dekor. H. 16 cm. Med mindre repa
503-397BORDSLAMPA, marmor. H. 58 cm
503-398FJÄLLRÄVEN, Anorak med byxor Storl: M
503-399HERRJACKA. Skinn, Storl: L
503-400VÄGG/BORDSLAMPA H. 28 cm
503-401SÄNGRAM, Dubbelsäng Mahogny H. 230 cm 180x226 cm. OBS! Detta objekt finns inte i våra lokaler för visning.
503-402KASSASKÅP, Habeco. Modell 100 H. 120 cm B. 56 cm Djup. 53 cm OBS! Detta objekt finns inte i vår lokal för visning och utlämning.
503-403DUBBELSÄNG. Madrassmått: 180 x 200 cm. H. 96 cm (huvud), H. 70 cm (fotände). Ställbar elektrisk. Detta objekt finns inte i vår lokal för visning och utlämning. Kontakta oss för ev visning.
503-404BORD med 8 stolar (snarlika 6+2) Bordets mått: H. 74 cm L. 220 cm B. 90 cm
503-405MATTA, Maskintillverkad. 290x200 cm
503-406BENGT SANDSTRÖM Akvarell Signerad: Bengt Sandström -98 "Hus i vik". Tavlans mått: 42x 52 cm
503-407UNO VALLMAN, Oljemålning. Duk Signerad: Uno Vallman 47.5x55.5 cm
503-408ANN-MARIE ENLUN, Akvarell. Signerad Ann-Marie Enlund 16 juni 1989 Almunécar, de mi terrassa. Tavlans mått: 41.5x52 cm
503-409REINHOLD LJUNGGREN, Grafiskt blad: Signerad: R Ljunggren 348/360. Tavlans mått: 31x47 cm
503-410HARRY THOMANDER, Oljemålning. Duk. Signerad: Thomander. Tavlans mått: 52x60 cm
503-411NIKON, D70S. Systemkamera och Objektiv 38-80 mm
503-412NIKON, D300. systemkamera och Objektiv 18-70 mm samt Blixt Nikon Speedlight SB-15
503-413NIKON, D200, Systemkamera och Objektiv 70-210 mm
503-414GUSTAVSBERG, Ytterfoder och Lockask. H. 14 resp 8 cm
503-415STÖVELKNEKT, Gjutjärn, L. 28 cm
503-416FOLKDRÄKTSDELAR, Hätta, Själ mm
503-417PJÄXOR, SALOMON 2 st, Storl: 39 resp 41
503-418DRÄKTSMYCKE, 830 S
503-419BORD med låda. IKEA, Hemnes. H. 70.5 cm B. 46 cm Djup 35 cm Bruksslitage
503-420BORDSFOTOGENLAMPA. H. 45 cm
503-421PÄRLCOLLIER med silverlås.
503-422ÖRHÄNGEN 1 par med stenar 18K. Bruttovikt 1,4 gram.
503-423HALSBAND, silver, stelt.
503-424MANSCHETTKNAPPAR 1 par, 18K. Vikt 7,2 gram.
503-425KLACKRING 23K. Vikt 6,1 gram.
503-426HALSBAND med stenar o korta silverstavar.
503-427NÅL m foto 18K. Bruttovikt 1,2 gram.
503-428DAMARMBANDSUR, 14K i uret, ej guld i bandet.
503-429BROSCH 18K. Bruttovikt 8,5 gram.
503-430HALSBAND m hänge & 1 par örhängen. Sterling silver Mexico.
503-431KLACKRING med sten 18K. Bruttovikt 4,7 gram.
503-432CAMÉHÄNGE 18K. (kedjan ej guld) Bruttovikt 3,4 gram.
503-433SKRUVÖRHÄNGEN 1 par (1 st defekt). Vikt 2,9 gram.
503-434SKÄNK, sekelskiftet, senare bemålning. H. 122,5 cm. B. 95 cm. Djup 46 cm.
503-435BYRÅ 3-lådig. H. 83 cm. B. 103 cm. Djup 47 cm.
503-436BYRÅ 4-lådig, "Malm" Ikea. H. 100 cm. B, 80 cm. Djup 48,5 cm.
503-437SNURRFÅTÖLJ M FOTPALL, grönt skinn o skai. (Fåtöljen ställbar)
503-438GOLVLAMPA lite färgbortfall. H ca 110 cm.
503-439APOTEKSVÅG med tillbehör.
503-440VIKTSATS.
503-441FÖNSTERLAMPOR 2 st. H 14 cm.
503-442MINIATYRSPIS & LJUSHÅLLARE, gjutjärn. H 15,5 resp 13,5 cm.
503-443ÖREBRO SPARBANK, nyckel saknas. Nr 2289. H 16 cm.
503-444BARNSERVIS 3 delar Beatrix Potter och barnmugg Royal Grafton.
503-445BARNTALLRIKAR 4 st Rörstrand och Gefle
503-446RÖRSTRAND barntallrik.
503-447TRUMPET, bucklig
503-448DALAHÄSTAR 5 st modell mindre, minityrlykta och 3 st degsporrar.
503-449ZINKMÅTT, 5 dl & 1 liter. Någon buckla förekommer.
503-450ARMRINGAR 5 st. Emaljerat fat Anne-Grete Plöen Norway.
503-451SEGELBÅT. H 55 cm. L 55 cm.
503-452NITTSJÖ sign EM1646-12 . Ägghöna. H 20,5 cm. Diam 20 cm.
503-453MINIATYRBÅTAR.
503-454HATTSTOCK i trä. Stl 58. H 24,5 cm.
503-455HATTHÅLLARE 3 st. H ca 21 cm.
503-456FISKTALLRIKAR 6 st. Diam 25 cm.
503-457YTTERFODER 2 st H 12,5 cm. och 1 st Skål H 9,5 cm.
503-458ASSIETTER 10 st. Diam 15 cm.
503-459YTTERFODER 3 st. H 12, 11, resp 10 cm. Smånagg.
503-460MASON´S English country garden tekoppar 2 st.
503-461GUNNAR NYLUND, Rörstrand. H 13 cm.
503-462GARDEROB med spegel nyrenässans. H. 207 cm B. 82 cm Djup. 50 cm. Skada i främmre övre hörn samt fanersläpp
503-463SKRIVBYRÅ 3-lådig H. 114 cm B. 90 cm Djup. 38 cm. 1800-tals andra hälft. Vattenringar på skrivdelens skiva.
503-464VÄGGSKÅP, 1800-tal senare bemålning, Lås saknas. H. 56.5 cm B. 40 cm Djup. 18.5 cm
503-465SKOHORN, Edblad & Co, L. 52 cm
503-466KOPPARKAFFEKANNOR OCH HINK,
503-467BESSMAN 2 st L. 62 resp 23 cm
503-468LAGGKÄRL mm
503-469VASER 3 st, bl.a Nittsjö Laholm H. 9.5, 10, 20 cm
503-470KAFFEBURK, Denmark mm
503-471BREVPRESSAR 2 st, Vas, T. TORGERSEN Norway och Vas
503-472KAMERAVÄSKA
503-473ENTRÉ, Rörstrand Form L 33 cm. Eldorado Gustavsberg form L 32 cm.
503-474KORGAR, 4 st. H. 18.5 cm. 30x30 cm
503-475JULPYNT, Bl.a Adventsgris Värnamo A-BRA slöjd
503-476JULLJUSSTAKAR, 2+1, Varav en märkt Hemslöjd, Södra Dalarnas Hemslöjdsförening H. 36 resp 26.5 cm
503-477LÅDSPEGEL. H. 69 cm B. 46 cm Djup. 22 cm. Vattenskada på lådans skiva samt mindre skada på spegelns överstycke.
503-478PALL H 58 cm. L 69 cm. B 25 cm.
503-479KUDDE. 57x 75 cm
503-480JULDEKORATIONER mm
503-481SOFFA. Howard- modell, Etikettmärkt: Burhéns. H. 75 cm L. 240 cm Djup. 93 cm
503-482KAFFEKVARNAR, 2 st bl.a Eskilstuna Stålindustri
503-483DELFLS, Ytterfoder, 2 st H. 9.5 cm
503-484YTTERFODER, bl.a Ekeby, normalt bruksslitage
503-485KORG med Stickor, Mönster mm
503-486KUDDE, 10-gruppen. 45x45 cm
503-487GARDINER
503-488SKINNVÄSKOR, 2 st varav en The Bridge
503-489BARBOUR INTERNATIONAL STEVE MCQUEEN. Jacka. Storl: XXL
503-490BARBOUR, Jacka. Storl: L
503-491ESPIRIT Jacka. Storl: L
503-492SKRIVBORDSLAMPA, 1930/40-tal. Skärm med färgskador. H. 27 cm
503-493FJÄLLRÄVEN, Jacka. Storl: M
503-494VÄGGHYLLA, Stringmodell. 2 hyllplan, teak, L. 78 cm B. 20 cm. Gavlarnas längd: 52 cm
503-495PALL. H. 52.5 cm B. 38 cm Djup. 36 cm
503-496PIANOPALL. H. 48.5 cm B. 58 cm Djup. 32.5 cm
503-497HALVMÅNEBORD. H. 78 cm Diam. 118 cm. Skivan med skador
503-498TORE AHLSÉN, "Pia-lampa", Gärsnäs. H. 37 cm
503-499TAKARMATUR, glas och mässing. Diam. cm
503-500LENNART ROSENSOHN. Oljemålning, Duk. Signerad: Rosensohn "Gycklarnas torg" Tavlans mått: 63x53 cm
503-501NYCKELBESLAG
503-502NYCKELBESLAG
503-503GUNNAR KLYS. Oljemålning sign Klys. Pannå. Tavlans mått 45,5 x 54 cm. Ram med skador.
503-504SVEN DAVIDSSON. Oljemålning sign Sven Davidsson 87. Duk. Tavlans mått 108,5 x 79 cm.
503-505INGA BERG, oljemålning sign Inga Berg 92. A tergo Inga Berg 1992 "Gånglåt från Vemjan" Duk 100 x 81,5 cm.
503-506GOLVUR 1800-tal. Urtavlan märkt Josep. Davis Ratliff Huvay. H 225 cm.
503-507CONTINENTAL, PREMIUM CONTACT 6. SOMMARDÄCK, 4 st. 195/65R 15V, Plåtfälg till Citroen.
503-508VÄGGUR, ek. 1930/40-tal. Någon trädetalj saknas. H. 78 cm.
503-509STOLAR, 2 ST. Allmoge. Sitthöjd: 47 cm.
503-510STOLAR, 4 st. Sekelskiftet 2000. Brukslitage. Sitthöjd: 47 cm.
503-511LEVIN, gitarrluta. Märkt: Herman Carlsson Levin, Göteborg. 70531. Ej komplett, några skador.
503-512KINNARPS. SKRIVBORDSSTOL.
503-513BORDSLAMPOR, 3 st.
503-514SERIETIDNINGAR BL A Kalle Anka
503-515ARBETSBÄNK Black & Decker Workmate
503-516ARBETSBELYSNING. Halogenlampa Max 500 W. Jula.
503-517BLIXTAGGREGAT PRO-1 PROFOTO
503-518XBOX 360 ELITE spelkonsoll. Endast spelkonsoll samt sladdar)
503-519TRÄMUS LARIDS LÖNNBORG DENMARK, dalahäst mm
503-520TOMTELJUSSTAKAR, 4 st. H. 5 cm.
503-521GOLVMPA. Märkning saknas.
503-522TAKARMATURER bl a Rislampa.
503-523BRICKOR, termosar mm
503-524BYRÅ M INTARSIA. 1960/70-TAL. H. 64 cm. B. 84 cm. Djup 39 cm.
503-525VIPPBORD. 1900-TAL. H. 75 cm. Diam. 89 cm.
503-526BORDSLAMPOR, 1 par. H. 42 cm, (till lampfästet).
503-527BORDSLAMPA, färgat glas. H. 37 cm, (till lampfästet).
503-528TAVLOR bl a oljemålningar. (små)
503-529SOCKERLÅDA med innehåll bl a halsduk Barbour.
503-530KORGAR, 3 st.
503-531KORGAR 5 st.
503-532HYLLA. laminat. H. 88 cm. B. 43 cm. Djup 39 cm.
503-533MOCCAJACKA desgin Gunilla Ericsson Kaipa, stl M
503-534LÄDERJACKA stl 44
503-535SERVERINGSSKÅP. Etikettmärkt: Lysberg & Hansen AS Bredgade Köpenhavn. Smärre fanerskador, skivan med vattenringar. H. 99 cm. B.115. Djup 58 cm.
503-536BYRÅ 2-lådig med marmorskiva, nyrokokostil. H. 71 cm. B. 82,5 cm. Djup 36,5 cm.
503-537BYRÅ 3-lådig m marmorskiva, nyrokokostil. Större fanerskada på en av lådorna. H. 80 cm. B. 89,5 cm. Djup 47,5 cm.
503-538LJUSKRONA. H. 55 cm. Diam. 50 cm.
503-539TVÄTTKORG
503-540DANMARKS NATIONALFÅGEL. Svanestället. Kaffeservis. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 20 st och assietter 17 st.
503-541DANMARKS NATIONALFÅGEL. Svanestället. Kaffekoppar 18 st. Sockerskål, muggar 4 st.
503-542PUKEBERG. Snapsglas, karaff mm.
503-543PUKEBERG Tallrikar 8 st.
503-544PUKEBERG Tallrikar 8 st med gravering "Dags för vickning". Diam 22 cm.
503-545PUKEBERG Tallrikar 10 st Diam 18,5 cm. Tallrikar 9 st Diam 26 cm. Uppläggningsfat 2 st Diam 40 cm.
503-546PUKEBERG. Tallrikar 11 st. Diam 26,5 cm
503-547PUKEBERG. Tallrikar 6 st. Diam 26 cm.
503-548FISKESPÖN
503-549CAVALET väska.
503-550TAVLOR 2 st, och affisch mm
503-551DIVERSE KAMEROR mm bl a Nikon
503-552TRÄLÅDA, KORG M VÄVSKEDAR.
503-553PHILIPS ,TV M FJÄRRKONTROLL. Modell 42PFT5609.
503-554SAMSUNG, TV. Fjärkontroll saknas. Modell UE40J5105.
503-555HATTHYLLA, metall. B. 87 cm. Djup 25 cm.
503-556MATTA, RÖLLAKAN. Brukslitage. Ca 120 x 65 cm.
503-557MATTA, handknuten Hamadan. Brukslitage. Ca 330 x 110 cm.
503-558MATTA, handknuten. Brukslitage. Ca 160 x 108 cm.
503-559MATTA, handknuten. Brukslitage. Ca 200 x 125 cm.
503-560JULBELYSNINGAR
503-561LENA ATTAR-LARSSON. Etsning. Signerad: Lena Attar-Larsson Wadköping. Tavlans mått: 16 x 16 cm.
503-562WEBSTER. Tråddiktafon. Ej funktionstestad.
503-563JULBELYSNINGAR.
503-564JULLJUSSTAKAR MM
503-565GARNER mm.
503-566SYTILLBEHÖR mm.
503-567MÖNSTER, handarbeten bl a påbörjade mm
503-568GARDINER mm
503-569TYGER MM
503-570GARNER MM
503-571MAJBLOMMOR.
503-572RESEKOFFERT. H 53 cm. L 75 cm. B 46 cm.
503-573TAKARMATUR M PRISMOR. H. 65 cm. Diam. 60 cm.
503-574GOLVUR. Urtavlan märkt Lars Larsson1851 senare bemålning, några skador. H 213 cm. B 60 cm.
503-575GOLVUR. 1900-talets andra hälft Western Germany. H 195 cm. B 52 cm.
503-576VERTYGSLÅDA m innehåll.
503-577VERKTYGSLÅDA m innehåll.
503-578DAGMAR KARLSSON. Textiltavla. Signerad: DK -73. "Die erinnerung". Tavlans mått: 91 x 92 cm.
503-579BORDSLAMPA. H 40 cm.
503-580TAKARMATUR Konsthantverk AB Tyringe. H 36 cm. Diam 33 cm.
503-581TAKPLAFOND. Diam 33 cm.
503-582TAVLA blandteknik sign SEL 42. Tavlans mått 38 x 35,5 cm.
503-583RICKARD ÖLANDER. Tavla blandteknik sign Ölander -17. A tergo "RIckard Ölander 2018 Inte ensam" Tavlans mått 43 x 33 cm
503-584EINAR PERSON. Grafiskt blad 175/200. Tavlans mått 62 x 51 cm.
503-585GRAFISKT BLAD, otydbar signatur 13/260. Tavlans mått 58 x 71,5, cm.
503-586GRAFISKT BLAD. Okänd konstnär. Tavlans mått 58 x 71,5, cm.
503-587DAMEJEANNE. H 50 cm.
503-588DAMEJEANNE. H 50 cm.
503-589TAMBURMAJOR. H 180 cm.
503-590MÖNSTERARK mm.
503-591DUK lin/bomull Redhes Väveri Björbo 240 X 160 cm, någon stearinfläck.
503-592RESESÄNG.
503-593VÄSKOR, sjalar mm
503-594TAVLOR.
503-595GARDINER
503-596MATTA, handknuten. Bochara. Ca 97 x 63 cm.
503-597PRIMUS STANDARD 2396
503-598SKIVSPELARE, FÖRSTÄRKARE Rank Arena T3200, HÖGTALARE, 1par. Rank.
503-599SKÅP. bemålad plåt. Eurolock. H. 45,5 cm. B. 40 cm. Djup 30 cm.
503-600HARRIET HULTKRANTZ. Oljemålning. Signerad: Harriet Hultkrantz. Duk på pannå. Mått: 62 x 43 cm.