HÖST-AUKTION Online, 2023-11-27 17:00

Lördag 25/11 kl. 10:00 - 15:00
Söndag 26/11 kl. 10:00 - 15:00
UtropBeskrivning
504-001SIMON GATE. "Salut"Orrefors. Vinglas 12 st. H 18 cm.
504-002LENNART ROSÉN. "Lorry", Reijmyre. Glas 12 st. H. 15,5 cm.
504-003ARTHUR PERCY. Gefle. Lövformade fat, 7 st. Diam. 16,5 cm.
504-004ARTHUR PERCY. Gefle. Lövformade fat, 4 st. Diam. 16,5 cm.
504-005RAIJA UOSIKKINEN. Arabia, "Pomona". Lockburkar 2 st , burk m hänklar. H. 9 cm.
504-006ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Skål. H. 12 cm. Veckad skål. H. 14 cm.
504-007GABRIELLE CITRON-TENGBORG. "Löva", Gustavsberg. Fat. Diam. 15 cm.
504-008ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Uppläggningsfat 2 st , varav en med tillverkningsskada, samt repor förekommer. 30 x 22 cm.
504-009JOSEF FRANK. Firma Svenskt Tenn. Tallrikar, 2 st. Smånagg förekommer. 30 x 22 cm.
504-010ESTRID ERICSON. Firma Svenskt Tenn. Assietter med gallerkant 12 st. Diam 17,5 cm
504-011ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Tallrikar, 4 st, Diam. 22 cm
504-012RÖRSTRAND. "Tupptallriken", Rörstrand. Tallrikar, 12 st. Diam. 21 cm
504-013GUNNAR CYRÈN. "Helena", Orrefors. Champagneglas, 6 st. H. 25 cm.
504-014STEKFAT, Qianlong, ostindiskt. Lagning i ena hörnet. L. 38 cm. B. 28,5 cm.
504-015MATBESTICKUPPSÄTTNING. Modell: "Chippendale". Kontr.S Totalvikt: 2.678 gram varav 1.061 gram brutto.
504-016YNGVE EKSTRÖM. "Lamino". Fåtölj. Ek o teak. Senare omklädsel i rött skinn, smärre slitage. Träribba under sits med skada.
504-017CARL MALMSTEN. "Vår Fru". Fåtölj. 1900-talets andra hälft. Stomme av valnöt, helstoppad med tygklädsel. Sitthöjd ca 40 cm.
504-018LISA LARSON, Gustavsberg, Tomteljuststake. H. 14 cm
504-019LISA LARSON, Gustavsberg, Tomteljuststake. H. 14 cm
504-020ARMBAND, 18K. L. 20 cm Vikt: 31.9 gram
504-021MATBESTICK. 40 delar. Modell "Rosenholm". Kontr.S. Bestående av 12 st matgafflar, 12 st, matknivar 12 st, smörknivar 3 st, kompottsked 1 st. Kontr.S. Totalvikt 1.873 gram varav 860 gram brutto.
504-022LISA LARSON. Gustavsberg. Väggtavla, stengods. 22.5 x 22.5 cm.
504-023ZENITH. Herrarmbandur, 18K. Bruttovikt: 55.4 gram.
504-024ÖREBRO KEX, Plåtburk. Med lite färgsläpp samt rost. H. 34 cm L. 48 cm Djup. 33 cm.
504-025GUNNAR CYRÈN. "Nobel", Orrefors, Martini/Champagneglas, 6 st.
504-026GUNNAR NYLUND. Rörstrand, "Chamotte". Vas H. 15 cm. Glasyrnaggar förekommer.
504-027GUNNAR NYLUND. Rörstrand, "Chamotte". Vas H. 20 cm. Glasyrnaggar förekommer.
504-028MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, Draperier "Rågen". Signerad: AB MMF. Ca 119 x 217 cm.
504-029MATTA, handknuten. Iran, Afshan (old). Mått: 383 x 290 cm.
504-030STIG LINDBERG, "Adam", Gustavsberg, Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter.
504-031ULTIMA THULE, Iittala. Skål H 9,5 cm. Diam 15 cm. Dessertskålar 8 st H 5 cm. Diam 10,5 cm.
504-032BJÖRN TRÄDGÅRDH. Reijmyre. Vinglas 6 st. H 11 cm.
504-033STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg. Kaffekoppar 6 st, assietter 5 st och sockerskål.
504-034ANITA NYLUND, Jie Gantofta. Familjen Pepparsson. Peppar H 14,5 cm. Salt H 14,5 cm. Socker H 10,5 cm.
504-035BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Selterglas 6 st. H 7 cm.
504-036BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Glas 6 st. H 8,5 cm.
504-037VICKE LINDSTRAND, Kosta sign LH 1261. Vas. H 22,5 cm.
504-038STIG LINDBERG, Adam, Gustavsberg, Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter.
504-039HERTHA BENGTSSON, Rörstrand Blå Eld. Mattallrikar 6 st Diam 23 cm. Djupa 6 st. Diam 18,5 cm. Assietter 6 st. Kanna H 16,5 cm.
504-040BLÅ BLOM, Gustavsberg. Kaffekoppar 10 st, assietter 10 st, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna.
504-041HERTHA BENGTSSON. Rörstrand Blå Eld. Tekoppar 8 st.
504-042BLÅ BLOM, Gustavsberg. Mattallrikar 12 st Diam 24,5 cm. Djupa 5 st Diam 24 cm. Djupa 12 st Diam 21,5 cm. FÖRRÄTTSTALLRIKAR 12 st Diam 21,5, cm och såssnipa.
504-043MONICA BACKSTRÖM, Kosta Boda. Signerad: M. Backström 40043. H. 35 cm.
504-044BLÅ BLOM, Gustavsberg. Kaffekoppar 6 st.
504-045FIGURIN, Royal Doulton England. H. 13.5 cm
504-046GLAS 15 st. H 11,5 cm.
504-047VINGLAS 9 st. H 18,5 cm.
504-048KOSTA BODA, ljuslyktor 4+1 st "Snowball" Ann Wolf. H 7 resp 5,5 cm.
504-049JULTOMTE GDR. H 18 cm.
504-050BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skulptur, kon. H 8,5 cm.
504-051MATTA, handknuten. Persisk Kirman 338 x 263 cm.
504-052MONICA BRATT, Reijmyre. Vinglas 15 st. H 15,5 cm.
504-053LJUSSTAKAR 1 par, driven mässing, barockstil. 1900-talets första hälft. H 23 cm.
504-054NATTLJUSSTAKE, mässing. H 4 cm. Diam 19 cm.
504-055LJUSSTAKAR 1 par marmor/mässing. Etikettmärkt Yxhult Marmor. H 27,5 cm.
504-056ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 13 cm.
504-057RAMAR 1 par, metall. 24 x 20 cm. Bildmått 13 x 9,5 cm.
504-058LARS PIRAK saltkar 1 par, tenn. H 5,5 cm.
504-059BOKHYLLA med skåpdelar. Jugend. H 129 cm. B 159 cm. Dj 36,5 cm. Skada på ena hörnet
504-060LJUSSTAKAR 1 par. GFS.GESCH. Mässing. H 10,5 cm.
504-061KANDELABER 5-arm, NS. H 41 cm.
504-062BING & GRÖNDAHL. Figurin 1567M. H 10,5 cm.
504-063HÖGANÄS. Ljusstake 3-arm. H 22 cm.
504-064UPPLÄGGNINGSSKED. S. k. lappsked. Kontr.S. L. 21 cm.
504-065SERVERINGSVAGN. 1900-talets mitt. Glas och mässing, H. 69.5 cm Diam. 44 cm
504-066KÄPP MED BEN/SAMESLÖJD. Med gravyr. L. 88.5 cm
504-067LALIQUE, France. Vas. H. 24 cm Diam. 19 cm
504-068RAMAR 1 par, metall. 29.5 x 19 cm. Bildmått: 14 x 9.5 cm
504-069BLÅ BLOM, Gustavsberg. 13 kaffekoppar med fat, 15 assietter.sockerskålar 2 st, gräddkanna och kaffekanna
504-070VAS, Kontr.S, med gravyr. Märkt: MEMA Löfman H. 23 cm. Vikt: 532 gram
504-071NOTSTÄLL MED HJUL. H. 100 cm B. 41 cm Djup. 29.5 cm
504-072NOTSTÄLL, 1950/60-tal. H. 67 cm B. 37.5 cm Djup. 25 cm
504-073BORDSLAMPA, Koppar, Jugend. H. 55.5 cm
504-074OLLE PIRA, Läderstol, "Piraten". Brunt läder och stomme i svartmålad metall, Ihopfällbar. Lädret med några fläckar Formgiven 1954.
504-075FAT MED GENOMBRUTENKANT, Kontr.S. 17 x 17 cm Vikt:
504-076KANDELABARAR för 4 ljus, tenn, 1 par. H. 17 cm
504-077LJUSSTAKAR, Kontr.S (G9) H. 22 cm. Bruttovikt: 1215 gram
504-078LENNART SAND. Oljemålning, Duk. Signerad: L. Sand -92. Tavlans mått: 60.5 x 70 cm
504-079GOLVLAMPA, 3-armad. Eskilstuna Elektrofab. AB 155. H. 147 cm. Skärmar defekta
504-080BORDSDEKORATION MED GLASFAT. Metall och glas. H. 50 cm Diam. 29 cm
504-081KAKBURK/PIEDESTAL. Märkt Örebro Bleckemballagefabrik. Något rostangripen. H 58 cm.
504-082SKULPTUR, bronserad zink. Skyltmärkt L´ECHO Par Rancoulet, signerad Roncoullet. H 50 cm.
504-083JULIUS KRONBERG. 1850-1921. Oljemålning sign J Kronberg. Tavlans mått 49,5 x 40,5 cm.
504-084GEBBE BJÖRKMAN. Akvarell sign Gebbe Björkman 95. "Hästhov och Nässelfjäril" Tavlans mått 28 x 33,5 cm.
504-085BJÖRN DAL. Akvarell sign Björn Dal. "Påfågelöga". Tavlans mått 33,5 x 31 cm.
504-086LALIQUE, France. Glasfåglar 3 st. H 10, 8 resp 7,5 cm.
504-087LALIQUE, France. Vas. H 12 cm.
504-088ROYAL COPENHAGEN Floreana Fat 201/5566 och skål 204/5570.
504-089BERTIL VALLIEN, Kosta Boda Atelier, 800156, Signerad B. Vallien. Skulptur på träsockel. H. 21.5 cm
504-090ERIK HÖGLUND, Signerad Erik Höglund EH 1991 132/400 Strömbergshyttan. Skulptur H. 17.5 cm
504-091SKULTUNA, Karolinerbägare Nr 504, 6 st H. 6 st
504-092GUNNAR SYRÉN, Sofiero, Orrefors. Skål. H. 11 cm L. 24 cm
504-093STAFFAN GELLERSTEDT, Vinglas 6 st Signerad S Gellerstedt. H. 20 cm
504-094OIVA TOIKKA, Nuutajärvi Notsjö, Finland. Etikettmärkt och signerad O. Toikka Nuutajärvi. H 12 cm. L 19 cm.
504-095OIVA TOIKKA, Nuutajärvi Notsjö, Finland. Etikettmärkt och signerad O. Toikka Nuutajärvi. H 12 cm. L 19 cm.
504-096OIVA TOIKKA, Nuutajärvi, Finland. Signerad Oiva Toikken 505/200 Nuutajärvi 1978. Mått: 7 x 8.5 cm
504-097GUNNAR SYRÉN, Sofiero, Orrefors. Skål. H. 11 cm Diam 15 cm
504-098CARLOS PEBAQUE, Gullaskruf, Etikettmärkt och Signerad: Carlos R. Bebaque SGS93 Sweden, Skulptur H. 18 cm
504-099CARLOS PEBAQUE, Gullaskruf, Signerad: Carlos R. Bebaque SGS93 Sweden, Skulptur. H. 18 cm
504-100HARRY BERTOIA, "Diamond Chair", 1900-talets andra hälft. H. 74 cm B. 84 cm Djup. 73 cm. Mindre färgsläpp
504-101BORDSSTANDARD, mässing. H 79 cm.
504-102BORDSLAMPA, genombruten mässing. H till lampfästet 66 cm.
504-103ARMBAND X-länk 18K. L 20 cm. Vikt 15,9 gram.
504-104MORMORSUR 14K. Kronan med skada. Diam ca 3,3 cm. Bruttovikt 23,9 gram.
504-105KLOCKKEDJA 18K. Vikt 28,1 gram.
504-106NYCKELDRAGARE 18K i uret. No 33012 Ancre ligne droite spiral Brequit balancier compense 13 Rubis. Diam 4,5 cm. Kedja metall. Urets bruttovikt 66 gram.
504-107BROSCH. Kontr.S design Alf Halldin. L 4,2 cm B 3 cm.
504-108HÄNGE m sten. Kontr.S design Alf Halldin. L 4,1 cm. B 2,5 cm.
504-109SOPPSLEV. Kontr.S med träskaft. L 42 cm.
504-110KANDELABER 5-ARM. Kontr.S. H. 37 cm. Vikt 1.385 gram.
504-111WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Vas Argenta sign Gustavsberg Argenta 1079 2. H 15,5 cm.
504-112WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Vas Argenta sign Gustavsberg Argenta 978 0. H 13 cm.
504-113WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Skål Argenta sign Gustavsberg Argenta 1094 III. H 4,5 cm. Diam 15 cm.
504-114LJUSPLÅT 2-arm, mässing med borrade hål i ljusarmarna. H 56 cm. B 25,5 cm.
504-115TERRIN m lock, Vitmetall. H ca 34 cm. L 37 cm.
504-116KLÄSSBOL, duk linne/bomull made in Sweden 230 x 160 cm.
504-117LINNEDUK, vävd. 192 x 127 cm.
504-118MATTOR 1 par Kirman-Lavan,m Iran ca 93 x 63 cm.
504-119PIEDESTAL, 1800-talets andra hälft. H 89 cm.
504-120KOPPARTUNNA. H 55 cm. Diam 42 cm.
504-121RÖRSTRAND. Fiskfat, "Vineta". I produktion ca :1887-1926. L. 60,5 cm. B. 29 cm.
504-122ANDRA HALVLEK. Bibliofilupplaga Sportförlaget i Europa AB 349/500 signerade och numrerade.
504-123LEGENDERNA. Bibliofilupplaga Sportförlaget i Europa AB 82/199 signerade exemplar.
504-124VÅGA VÄLJA eget spår SKIDÅKARNA. Bibliofilupplaga Idrottsbolaget i Europa AB/Årets Bilsport AB 88/199 numrerade exemplar.
504-125PIEDESTALER 1 par. Gustaviansk stil. Färgskiftning och liten torrspricka. H 100 cm.
504-126KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K A Pehrson 75, 42/360. Tavlans mått 32,5 x 41,5 cm.
504-127KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K A Pehrson 80 172/360 " Ängar i Orio II". Tavlans mått 41 x 48 cm.
504-128SABEL, 1800-tal. L 94 cm.
504-129SLAGLÅSGEVÄR 1800-tal. L 101 cm.
504-130JAKTGEVÄR, dubbelpipig, rikt skuren dekor, småskador, laddstock saknas. Sellier á Paris 1800-tal L 118 cm.
504-131MATTA, handknuten. Mått ca 304 x 210 cm.
504-132KLÄSSBOL. Duk, "Nobel", 100% lin. Design: Ingrid Dessau. Silvergrå. 150 x 360 cm.
504-133KLÄSSBOL. Duk, servetter 8 st. "Lyran". Mått ca 130 x 250 cm, 50 x 50 cm.
504-134BRUNO MATHSSON. Slagbord, "Maria Flap". Formgivningsår 1968. Etikettmärkt: Mathsson International, Värnamo Sweden. Skivan med några vattenfläckar. H. 72 cm. B. 90 cm. L. 278 cm.
504-135STOLAR 8 st, Trä-Tina. Tillskrivna Kerstin Olby. Sitthöjd 44 cm.
504-136TILLBRINGARE, slipad kristall. H. 28 cm.
504-137GUSTAFSBERG. Ytterfoder, "Tre Kronor". Signerad: Gustafsberg, GW-g. Med hårspricka samt krackelerad. H. 24 cm. Diam. 30 cm.
504-138KARIN WARD. Skulptur, skuren i koppar med förgyllda detaljer. Signerad: K. Ward -93. H. 122 cm.
504-139STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg.
504-140WILHELM KÅGE. Vas, "Argenta", Gustavsberg. Signerad: Gustavsberg, Argenta 1132 Z. H. 13,5 cm.
504-141STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg Stig Lindberg. Kaffekoppar 6 st.
504-142STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg Stig Lindberg. Kaffekoppar 5 st, små färgbortfall.
504-143KLOCKKEDJA 18K. Vikt 11,2 gram.
504-144FICKUR 14K. Inneringen lös. Bruttovikt 95,1 gram.
504-145VÄGGLJUSSTAKAR, 1 par, mässing. H. 24 cm B. 24.5 cm
504-146STIG LINDBERG, Gustavsberg "Sommar- och Vintervas H. 24cm
504-147YSTAD-METALL, Vas, Mässing. H. 20 cm
504-148ÖRERBO KEXFABRIK. kakbruk, plåt. Märkt: Örebro kexfabrik, Örebro. Normalt brukssliatge. H. 19 cm B. 17.5 cm
504-149LEKSANDSLJUSSTAKE. Märkt: Käck & Hedbyns. H. 55 cm B. 40 cm
504-150BERTIL VALLEN, Boda. Etikettmärtk och signerad Boda, B. Vallien 48238. H. 9.5 cm
504-151GÖSTA GUSTAVSON, oljemålning, duk. Signerad: Gösta Gustavson, 1971. Tavlans mått: 46 x 52.5 cm
504-152TRÄHÄST MED KÄRRA. H. 16.5 cm L. 34 cm. Med skador
504-153MINIATYRVIPPBORD, bemålad metall. H.12 cm 16 x 12 cm
504-154PARAPLYSTÄLL, gjutjärn. H. 57 cm Bruksslitage
504-155STEIFF Orginal 6508,4, "Blåmes" H. 5 cm
504-156SKRUF, Karaff med etsad dekor. H. 20 cm
504-157VÄLLINGKLOCKA, H. 27 cm Diam. 27.5 cm
504-158MARIANNE WESTMAN, Picknick, Skärbräda Rörstrand. Ca. 28 x 26 cm
504-159CAMÉHÄNGE/BROSCH. H. 4.5 cm. 18K otydliga stämplar Bruttovikt: 12.6 gram
504-160CARL MALSTEN, Samsas soffa 2-sits. Skyltsignerad: Möbel komponerad av proffessor Carl Malmsten AB O.H Sjögren. Tyg Aros 10 L. 160 cm
504-161CARL MALSTEN, Samsas Fåtölj. Skyltsignerad: Möbel komponerad av proffessor Carl Malmsten AB O.H Sjögren. Tyg Aros
504-162SKÅP 2 delat med senare mellandel. Daterat EPJ 1809 H. 177 cm B. 69.5 cm Djup. 30 cm
504-163CHIFFONJÉ nyrenässans. bl.a Valnötsfanér H. 156 cm B. 80 cm Djup med nerfälld skiva: 75 cm Skivan med missfärgning
504-164MATSKED sk "Råttsvanssked". Troligen Thomas Beckman d.y. 1727-1759 (1772) L 21 cm.
504-165STRÖSOCKERSKED. Alexander Prytz, Strängnäs G2 (1789). L 17 cm.
504-166BÄGARE. Thomas Beckman d.y. 1727-1759 (1772) Örebro. H 9 cm.
504-167BÄGARE. Erik Magnus Lundberg 1778-1819 Örebro. H 9 cm.
504-168POKAL. Petter Söderbom 1761-1766, Örebro. H 15,5 cm.
504-169MATSKED Johan Wilhelm Zimmerman 1785-1804 (1817) Stockholm. L 22,5 cm.
504-170BÄGARE. Nils Tornberg 1785-1821 (1822) G2 1788. Linköping H 9 cm.
504-171MATSKEDAR Wilhelm Smedberg 1777-181 (1812) M2 (1794). L 22 cm. Vikt 407 gram.
504-172UNO VALLMAN. Oljemålning sign Uno Vallman. Duk. Tavlans mått 50 x 57,5 cm.
504-173LARS NORRMAN. Oljemålning, sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans 33 x 38 cm.
504-174ALBERT ENGSTRÖM. Tuschteckning´, sign Albert Engström med text. Tavlans mått 33,5 x 31,5, cm.
504-175HANS ARNOLD, Blandteknik sign Arnold. "Bland tomtar och troll" 1995. Tavlans mått 28,5 x 27,5 cm.
504-176HANS ARNOLD. Blandteknik. Tavlans mått 32 x 27,5 cm.
504-177JAKTGEVÄR, dubbelpipig 1800-tal. Något rostangripen. L 124 cm.
504-178RÖRSTRAND, sekelskiftet 1900. Vas. H 20 cm.
504-179MATS JONASSON, Målerås. Väggskulptur på träplatta. Totalmått 17 x 15 cm.
504-180BERTIL VALLIEN. Boda, Vas, sign B Vallien Boda 47531. H 22 cm.
504-181KJELL ENGMAN Kosta Boda. Ljusstake Cancan, sign K Engman 69147. H 21,54 cm.
504-182BERTIL VALLIEN. Boda Atteljé sign B Vallien 4002. H 11,5 cm. Diam 18 cm.
504-183ALADÅBFORM, koppar märkt Alfred Brunström Stjernvik. H 10 cm. Diam 20 cm.
504-184BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Vas sign B Vallien Kosta Boda Atelier och numrerad. H 9,5 cm.
504-185EVA ENGLUND. Orrefors, Skålar 2 st Maja. H 11 resp 18 cm.
504-186ERIK HÖGLUND, Boda. Takarmatur m 6 st ljusarmar. Glas o smide. H. 33 cm. Samt 3 st extra förlängningsarmar á 16 cm.
504-187ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Kaffeservis bestående av kaffekanna, sockerskål, kaffekoppar 12 st.
504-188BERTIL VALLIEN. Bordslampa. Signerad: Kosta, Hx BVL 81. H. till lampfästet 20 cm.
504-189ÖRJAN WIKSTRÖM. Gouache. Signerad: Örjan Wikström. H. 44,5 cm. B. 33,5 cm. Djup 9 cm.
504-190SERVERINGSBORD, engelsk stil. H. 63 cm. L. 86 cm. B. 65,5 cm.
504-191AXEL OLSON. Färglitografi. Signerad: Axel Olson 189/360. Tavlans mått: 53 x 68,5 cm.
504-192BENGT LINDSTRÖM. Färglitografi. Signerad: Lindström, "Höstdröm" 37/100. Tavlans mått: 88 x 65 cm.
504-193PÄRLCOLLIER doserad med guldlås 18K. Längd ca 50 cm.
504-194BROSCH/HÄNGE 18K. Vikt 3,2 gram.
504-195DIAMANTRING, r.g. 0,40 ct, 18K. Ringmått ca 18 mm. Brutto vikt 2,6 gram.
504-196DIAMANTRING 18K, 0,19 ct. Ringmått ca 18 mm. Brutto vikt 2,1 gram.
504-197ARMBAND X-LÄNK, 18K. L. 19 cm. Vikt 25,4 gram.
504-198MATSKED. Nils Ljungberg, 1752-1788 (1794) Örebro. 1781. Kontr.S.
504-199MATSKEDAR, 2 st. Fredrik Peterson Ström 1765-1806(1811). Stockholm. Kontr.S.
504-200UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman 1965. Duk. Tavlans mått: 65 x 73,5 cm.
504-201LUCIAKRONA, Etikettmärkt: Svenska Hemslöjdsföreningensriksförbund. Mässing. Diam. 26 cm
504-202LJUSPLÅTAR, 1 par. Mässing. A. Eriksson, Striberg H. 35.5 cm B. 17 cm
504-203SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Närke och Västmanland
504-204LINNEVÄVERIET I HORRED. Duk, Lin och bomull Mått: 50 x 115 Design: Birgitta Liedgren
504-205REIJMYRE, Bålskål och slev . H. 24 cm
504-206MUMINMUGGAR, Arabia. 2 st
504-207REIJMYRE, Karaff H. 39 cm
504-208DUK, Tanja. Mått:150x250 cm
504-209SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Kungliga slott 1 och 2
504-210REIJMYRE, kanna. H. 21 cm
504-211DALAHÄST. Grannas, Nusnäs H. 34.5 cm L. 34.5 cm
504-212MUMINMUGGAR, Arabia. 2 st. 2014 och 2017
504-213VÄTTERNS VÄVERI AB. Duk. Mått: 150x225 cm
504-214EKELUND. Löpare, 2 st "Royal Wedding", bomull. Mått: 35x120 cm
504-215MUMINMUGG, Arabia.
504-216EKELUND. Löpare, 2 st "Royal Wedding", bomull. Mått: 35x120 cm
504-217DUK. monogramsignerad: TL. Mått:
504-218SMYCKESÄGG (hänge) i silver och guld med briljanter 0.14 ct. Emal med liten skada.
504-219REIJMYRE, Skål. H. 10.5 cm Diam. 22.5 cm
504-220GUNNAR NYLUND, Rörstand. Kronvas. H. 14.5 cm
504-221KEDJA. 18K. L. 42 cm Vikt: 6.3 gram
504-222GALLERIMATTA, Pakistan, Handknuten: 240x77 cm
504-223MATTA, Pakistan, Handknuten. 125x 80 cm
504-224VILLEROY & BOCH. Karaff. H. 30 cm
504-225BERTIL VALLIEN, Skulptur, Kosta Boda. Signerad 813VAAT949008/300 Atelier B. Vallien. H. 30 cm
504-226HÄNGE MED DIAMANTER. V.G 18K. Bruttovikt: 3.0 gram
504-227RING MED PÄRLA. 23K. Ringmått ca 17 mm. Bruttovikt: 5.9 gram
504-228ÖRHÄNGEN MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt: 1.7 gram
504-229ALLIANSRING MED DIAMANTER, V.G 18K, 0.28 ct. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt: 3.6 gram
504-230DIAMANTRING, 0,47 ct, Wesselton, VVS. V.G 18K. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt: 3.1 gram
504-231DIAMANTÖRHÄNGEN 2 x 0,19 ct, TW/VS. V.G 18K. Bruttovikt:1.4 gram
504-232ÖRHÄNGEN MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt: 1.2 gram
504-233HALSBAND MED SILVERLÅS. L. 49 cm
504-234HALSBAND MED MALAKITER. L. 62 cm
504-235ARMBAND. 18K. Vikt: 6.2 gram L. 21 cm
504-236HÄNGE MED STEN. 18K. Bruttovikt: 10 gram
504-237ARMBAND MED BERLOCKER. 18K. Vikt: 10.8 gram L. 19 cm
504-238SKÅL MED FAT. Kontr.S Fat: F8 Skål: X7 Vikt: 326 gram
504-239KAFFESERVIS, 3-delad, Kanna, sockerskål och gräddkanna. Kontr.S. Kanna: G7 Sockerskål: H7 Gräddkanna D7. Bruttovikt: 1193
504-240KAFFESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Märkta: D8. Vikt: 144 gram
504-241MOCKASKEDAR, 12 st. Kontr.S Vikt: 109 gram
504-242MATBESTICKSUPPSÄTTNING. matskedar 16 st, matgafflar 12 st, matskedar 12 st, gafflar 12 st, förrättsgafflar 11 st. Matknivar 12 st, Knivar 12 st, smörknivar 4 st, ostkniv 1 st. Totalvikt 4.374 gram (varav brutto vikt 1.532 gram).
504-243SOCKERTÅNG OCH BAKELSESPADE. Vikt: 55 gram
504-244PETER BEHRENS,Taklampa "Luzette", Jugend. Glas och Metall. H. 51 cm Diam. 30 cm
504-245DRUVAN, Rörstand, Ytterfoder. H. 21 cm Diam. 24 cm. Med krackelering
504-246A. Rudenschöld, Parian figurin, "Pojke med hund". Daterad 1927 H.9 cm B. 18 cm
504-247LISA LARSON, Vas "Garderob", Rörstand. H. 24 cm
504-248BORDSFOTOGENLAMPA. H. 60 cm. Ringen skev
504-249LJUSSTAKAR, 1 par, Mässing Stämplade: N16 H. 24.5 cm. En ljusmanschett skev
504-250TENNFAT, Djupt. H. 3 cm Diam. 31.5 cm
504-251STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg.
504-252BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux
504-253BRUNO MATHSSON, "Pernilla" Fåtölj, Dux
504-254SUPSKEDAR, 4 st Kontr.S. Vikt: 104 gram R9 (1967)
504-255KAFFESKEDAR 9 st, smågafflar 2 st samt strösockerskedar 2 st, 830S Vikt: 135 gram
504-256KOMPOTTSKED, 830S. Vikt: 56 gram
504-257LJUSSTAKAR, 1 par, Kontr.S. Vikt: 158 gram H. 13.5 cm
504-258SAMEKNIV, Bengt Westerberg, Signerad WB. Knivens längd: 16 cm. Slidan med spricka
504-259SERVETTRINGAR 8 st. Vitmetall
504-260GUNNAR NYLUND, Vas "Chamotte", Rörstrand. Märkt: Rörstrand, Lidköping modell Nylund Sweden. H. 35 cm
504-261ROYAL COPENHAGEN, Lockburk, "Salto". H. 10.5 cm
504-262BING &GRÖNDAHL. "Måsen". Fat 2 st. 304 Diam. 25 cm
504-263JONAS GRUNDELL "Nordic light", Ljusstake 4-armad. H. 13 cm
504-264TIMO SARPANEVA, "Festivo", ljusstakar 3 st med ljus, Iittala. Signerade: TS. H. 12.5, 18.5, 24.5 cm
504-265ORUP, Johansfors, Vas. H. 14 cm
504-266KARMSTOL, Etikett och brännmärkt: Klaessons Möbelfabrik, Fjugesta, 1984 Sweden
504-267FOTPALL. H. 34 cm Diam. 50 cm
504-268DANTESTOL
504-269STIG GHYLFE, Emaljmålning, Signerad Ghylfe. Tavlans mått: 34x34 cm
504-270INGEGERD RÅMAN, Johansfors, Skål. Signerad: Johansfors, Råman. H. 10.5 cm Diam. 16.5 cm
504-271OLOF HERMELIN (1827-1913), Oljemålning, Duk. Signerad: O. Hermelin 91. Tavlans mått: 100x66 cm, Duk med krackelering
504-272BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux
504-273BORDSLAMPA, brons, 1920/30-tal. Stämplad botten: MM 4014. H. 36 cm.
504-274LARS NORRMAN. Akvarell. Signerad: Lars Norrman. Tavlans mått: 25 x 34 cm.
504-275LARS NORRMAN. Akvarell. Signerad: Lars Norrman. Tavlans mått: 27 x 32 cm.
504-276MARIANNE WESTMAN. Såskanna m lock. "Picknick", Rörstrand. Modell 89. H. 14,5 cm.
504-277ROYAL COPENHAGEN. Vas. 2629/2129. H. 28 cm.
504-278ERIK HÖGLUND. Ljusstake för 3 ljus. Glas och smide. H. 45 cm.
504-279SPEGEL, teak. G&T, Hovmantorp. Diam. 51 cm.
504-280STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg.
504-281SVÄRD MED BALJA. Metall. L. 93 cm.
504-282OMEGA Automatic Seamaster de Ville. Herrarmbandsur. Glaset med repor, kronan sliten.
504-283MANSCHETTKNAPPPAR, 1 par. 18K. Med monogram. Vikt 9,2 gram.
504-284MANSCHETTKNAPPAR, 1 par. 18K, Med monogram. Vikt 11,3 gram.
504-285BORD 3-ben. Liten fanérskada, 1950-tal- H. 48,5 cm. L. 64 cm.
504-286ENRICO BAJ. Litografi. Signerad och numrerad 52/250. Tavlans mått: 105 x 80 cm.
504-287BORDSLAMPA, brons. Osignerad. H.
504-288MATSERVIS, 40 delar. "Måsen", Bing & Gröndahl. bl a 2:a sortering. Bestående av mattallrikar 12 st, djupa tallrikar 12 st, förrättstallrikar 12 st, såsskål, karott, uppläggningsfat 2 st.
504-289BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Uppläggningsfat diam. 32,5 cm. Skål diam. 20,5 cm. Skål på fot h. 10 cm. 2:a sortering.
504-290BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Vas h. 13 cm, ljusstakar 1 par. Fat, cigarettkopp, 8 fat. 2:a sortering.
504-291BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Kaffeservis bestående av: 12 st kaffekoppar, 12 st assietter, sockerskål, gräddkanna. 1 st kaffefat med mindre nagg. 2: a sortering.
504-292BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Salt- o pepparströare, tekopp, uppläggningsfat.
504-293JOSEF EKBERG. Vas. Gustavsberg. 33. 1900-tales första hälft. H. 17 cm.
504-294JOSEF EKBERG. Vas. Gustavsberg. 1900-tales första hälft. H. 12,5 cm.
504-295CARL-HARRY STÅLHANE, Vas m hänkel, skål. Rörstrand. H. 16,5 cm resp. 5,5 cm.
504-296STIG LINDBERG. Bonbonjär. Fajans, Gustavsberg. H. 12 cm.
504-297GEFLE. Äggkoppar 5 st. "Furuvik". H. 4,5 cm.
504-298HALSKEDJA MED MEDALJONG. 18K. Kedjans längd 60 cm. Vikt 14,2 gram.
504-299HALSBAND doserad bismarck, 18K. L. 44 cm. Vikt 50 gram.
504-300MOSSE STOOPENDAAL. OLJEMÅLNING. Signerad: Mosse Stoopendaal 1944. Duk. Duken med liten skada. Ramen med skador. Tavlans mått: 114 x 169 cm.
504-301BENGT RUDA "Sierra" karmstol, för Ikea, 1950/60-tal
504-302ALLAN EBELING, skål, Bo Fajans, Signerad: AE 1096. H. 20 cm Diam. 33 cm
504-303EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, Bo Fajans. H. 7 cm Diam. 7.5 cm.
504-304YTTERFODER 6 st Bl.a Hjördis Oldfors "City" Upsala Ekeby. H. 8-10 cm
504-305COQUILLE, skulptur, Flygsfors. Etikettmärkt och Signerad: Coquille, Flygfors -61. H. 30 cm
504-306ISHINK, teak. 1960-tal. H. 18 cm Diam. 15 cm
504-307BORDSLAMPA, teak. 1950-tal. H. 69 cm.
504-308BJÖRN WIINBLAD, Fat, Rosenthal. Diam. 38 cm
504-309EIVIN GRANTH. Oljemålning. Signerad: Evin Granath. Pannnå. Tavlans mått: 28.5x25 cm
504-310ANN-MARGRET HEDE. Oljemålning. Signerad Ann-Margret Hede "i mot ljus". Pannå. Tavlans mått: 31x31 cm
504-311EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad Eivin Granath (1984). Duk. Tavlans mått: 30x39 cm
504-312ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Skål "Mind", Kosta Boda. H. 9.5 cm Diam 32.5 cm
504-313BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux
504-314BÄGARE. Henrik Adam Christiernin 1740-1760, Arboga. H. 9 cm
504-315SUPKOPPAR, 4 st. 1950 (Z8). H. 5 cm
504-316GAFFLAR, 3 st. Zethelius, Stockholm 1783.
504-317SKEDAR, 5 st. Johan Henrik Lampa, 1806-1821 (1826), Stockholm. 2 st 1810 (D3) 2 st 1818 (M3), 1 st 1814 (H3). L. 23 cm
504-318TEKANNA. Ostindiskt, Sekelskiftet 1900. H. 12 cm
504-319ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Glas. Kosta Boda Signerad: Kosta boda, Ulrica HV 99105. H. 22.5 cm
504-320MINIATYRER. 5 st. Höganäs H. 2.5-7 cm
504-321BROSCHER 2 st och Ring. Brons, Finland.
504-322GUNNAR NYLUND. Skål. Rörstand. Osignerad. H. 13.5 cm Diam. 26,5 cm
504-323SKÅL MED LOCK. Empire. Lars Löfgren Hudiksvall 1820 (O3) H. 26.5 cm
504-324PELLE ÅBERG. Färggrafik. Signerad: Pelle Åberg, 34/55 "Aperitif". Tavlans mått: 33 x 38 cm
504-325HENNING HOUGAARD. Oljemålning. Signerad: Henning Hougaard. Duk. Tavlans mått: 67 x 92.5 cm
504-326POKAL. Etsad Dekor, invändig förgyllning. Silver. Pettter Julin 1737-1780, Köping. H. 18.5 cm
504-327STRÖSOCKERSKÅL. Sven Lars Ljungberg (Troligen) 1786-1819, Silver, Örebro. H. 17 cm
504-328SOPPSKED. Silver. Zethelius, Stockholm, 1783.
504-329ARMBAND. Bismarck,18K L. 20 cm B. 1.2 cm. Vikt: 50 gram
504-330SPEGELLAMPETTER. 1 par. 1800-talets andra hälf. 48x38 cm
504-331FISKBESTICK. Knivar 6 st, Gafflar 6 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 513 gram
504-332KAFFESKEDAR OCH TÅRTSPADE. Skedar 12 st, Tårtspade 1 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 238 gram
504-333OSTHYVEL, SMÖRKNIVAR OCH OSTKNIV. Rosenholm. Kontr.S, Bruttovikt: 223 gram
504-334MATBESTICK. Gafflar 12 st, Knivar 12 st, Skedar 12 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt 1.749 gram (varav bruttovikt 760 gram).
504-335KOMPOTSKEDAR OCH UPPLÄGGNINGSBETICK. 2+2 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 173 gram
504-336FÖRRÄTTSBESTICK. Gafflar 12 st, Knivar 12 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 427 gram
504-337GLASÄPPLE, Etikettmärkt: Steninge Slott. H. 14 cm
504-338BERTIL VALLIEN, . Pokal Etikettmärkt: B. Vallien 99694 H. 17 cm. Fat Etikettmärkt: Kosta Boda Diam 27 cm med mindre repor.
504-339PER HAMMARSTRÖM, Skål och Soppskålar 4 st. Strängnäs Keramik. H. 8.5 cm resp 6 cm
504-340PUDERDOSOR. 2 st. Med gravyr. Märkta: 1872 (S5) och 1880 (B6). Diam. 3.5 cm
504-341PUDERDOSOR. 2 st. Märkta: 1874 (U5) och en 1800-andra hälft. Diam 4 cm
504-342FICKUR. Med monogram. 14k. Märkt: IWC "Probus Scafusia". C 614867. 53 mm, savonett. Bruttovikt: 94.1 gram
504-343FICKUR. Med monogram. 14k. Märkt: 948671 54. Bruttovikt: 89 gram
504-344PUDERDOSA OCH PINCETT. Märkt: H.F 830S OCH P9
504-345PUDERDOSOR. 2 st. Märkta:
504-346RAGNAR LINDÉN. Etsning. Signerad: Ragnar Lindén 1954 18/30. Tavlans mått: 24x17 cm
504-347MADELEINE PYK. Grafiskt blad. Signerad: Madeleine Pyk 17/240 Tavlans mått: 57x74 cm
504-348BARBRO RUNEFELT-TALTAVULL. Grafiskt blad: Signerad: Barbro Runefelt-Taltavull 203/360. Tavlans mått: 71x65.5 cm
504-349GÖRAN IVARSSON. blandteknik. Signerad: G Ivarsson 36/80. Tavlans mått: 43.5 cm x 36.5 cm
504-350LARS LERIN. Akvarell. Osignerad. Omslag till Diktsamlingen "Faller snö" av Eva. B Magnusson (1995). Tavlans mått: 45x62 cm
504-351GOEBEL. Dockor, 2 st ej i porslin. H. 28 cm resp 30 cm
504-352WEXIÖ GULD, Servis, Gustavsberg. Djupa tallrikar 10 st, Tallrikar 12 st, Assietter 12 st, Brödassietter 9 st. Uppläggningfat 1 st, Karotter 2 st, Såsskål 1 st. Några delar med sliten guldkant
504-353MATTA, Handknuten. 138x 78 cm
504-354MATTA, Handknuten. 210X135 CM
504-355YSTAD METALL. Ljusstakar 1 par. H. 17 cm
504-356BREVPRESS. Gusum Sweden. H. 9 cm och Vas, Signerad. H. 15 cm
504-357BRICKA, USA. L. 32 cm B. 24 cm
504-358VITRINSKÅP. H. 113 cm B. 106 cm Djup. 30 cm
504-359TAKARMATUR. Jugend. Några stavar saknas. H. 80 cm
504-360TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam. 55 cm
504-361SKÅP. Med dörrar i intaria och låda med sniderier. 1940-tal. H. 132 cm B. 98 cm Djup. 48 cm
504-362SPEGEL. N18 H. 105 cm B. 71 cm
504-363ANNA EHRNER, Golvalmpa"Anna". Atelje Lyktan, Åhus. H. 137 cm
504-364POUL KJAERHOLM, Soffbord "PK61". H. 32 cm B. 80 cm Djup. 80 cm. Glasskiva med skada.
504-365LE CORBUSIER. Vilostol "LC4", Cassina, Italien. Skinn, Kohud och Krom. L. 160 cm. Märkta: Le Corbusier LC4 6470.
504-366LE CORBUSIER, Stol "LC1", Cassina, Italien. Skinn, Kohud och Krom. Märkta: Le Corbusier LC1 3814. Sitsen med slitage
504-367GÖTEBORG, Tvättservis, "Svanen". 4 delar. Krackeleringar förekommer
504-368KOSTA. Selterglas med etsad dekor. 15 st H. 7.5 cm
504-369FOLKE ARSTRÖM, "Thebe" Bestick. Gense. 82 delar
504-370SMÖRLEJON, H. 2 cm L. 7.5 cm
504-371RING, 3 st. 23K Vikt: 14.3 gram
504-372HALSBAND 18k (750). L. 42 cm. Vikt: 5.7 cm
504-373RING. 18K. Ringmått ca 21 mm. Vikt: 3.7 gram
504-374HALSBAND OCH HÄNGE MED STEN. 18K. Halsbandets L. 42 cm. Bruttovikt: 6.4 gram
504-375MATTA, handknuten, Persisk Ghom. 242 x 153 cm.
504-376MATTA, Old Ghom. Semi-antik. 213x140 cm
504-377KAJ FRANCK. Skål och Vas "Sargasso". Arabia. H. 23.5 cm och 15.5 cm
504-378STOPPUR. OMEGA. Diam. 5 cm
504-379HUMMEL, Salt- och Pepparströrare. H. 7 cm
504-380GOCKEN JOBS. Duk. Jobs Handtryck. 123x137 cm
504-381ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" Coffe/kaffekvarnen. H. 14 cm
504-382GOEBEL. Salt- och Pepparströare. H. 6 cm resp 5 cm
504-383ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" "Majas mejeri". H. 7.5 cm
504-384LINNEVÄVERIET I HORRED. Dukar 2 st
504-385ALVAR AALTO, Iittala, "Savoy". Vas. H. 16.5 cm
504-386KARIN WARD, Skulptur. Signerad: Karin Ward 96 "I gryningen finns du där". H. 33 cm
504-387KARIN WARD. Skulptur. Signerad: Karin Ward "I guldstövlar". H. 28 cm
504-388PIEDESTAL. 1950-tal H. 64 cm
504-389RUNE JOHANSSON. Oljemålning sign Rune Johansson 91. Duk ""Rödspovar". Tavlans mått 89 x 75,5 cm.
504-390SPEGEL, 57,5 x 25,5 cm.
504-391BORD m låda och mässingsdetaljer. H 75 cm. B 65,5 cm. Dj 41 cm
504-392TRÅG. H 27 cm. L 76,5 cm. B 46 cm.
504-393PARAPLYSTÄLL, gjutjärn. H 50 cm.
504-394BRUNO MATHSSON. Fåtölj m fotpall. Etikettmärkt Bruno Mathsson firma Karl Mathsson Värnamo Sweden.
504-395REIJMYRE. Karaffer 2 st med text Vin & Vatten. H 31,5 cm.
504-396ANNE NILSSON, Orrefors. Ljuslyktor 1 par Hallon. H 7 cm
504-397SKÅL. Etikettmärkt Tingsågården Eskilstuna. H 21 cm.
504-398BERTIL VALLIEN. Ytterfoder "Terra". Rörstrand. H. 13 cm
504-399ULRICA HYDMAN VALLIEN. Väggtavla målad på träskiva med upphängning- o snurranordning i metall. Signerad: Ulrica Hydman- Vallien "Rörelse i konsten 1" -70. Diam. 100 cm Färg delvis avskad på kanten
504-400GUSTAFSBERG, ytterfoder med hänklar, 1 par. Mindre krackeleringar och en med spricka. H. 34.5 cm Diam. 36 cm
504-401GUNNAR CYRÉN. Skålar 1 par "Sofiero" Orrefors. Märkta Orrefors B 3834-121. H 11 cm. Diam 15,5 cm.
504-402TESKEDAR 12 st & KAFFESKEDAR 10 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt 320 gram.
504-403GUSTAVSBERG. Kräfttallrikar 6 st. Diam 24 cm.
504-404DIAMANTRING r.g. 18K, 0,21 ct. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt 4,2 gram.
504-405STIG LINDBERG, Adam, Gustavsberg, Kaffekoppar 4 st och 6 st assietter. Gräddkanna & sockerskål. Kaffekopp 1 st med färgbortfall
504-406TAKARMATUR. H ca 70 cm.
504-407TESKEDAR 14 st. Svensk spets. Kontr.S. Vikt 233 gram.
504-408BORD LOUNGE styrbar, Moree. Plast/glas & fjärrkontroll. H 56 cm. Diam 84,5 cm.
504-409GUNILLA ALLARD, "Cosmos" stolar 6 st. Lammhults.
504-410MORTEN VOSS "Flightdeck" . Matbord Voss Co Living. Skiva i betong och svängda ben av aluminium. Betongskivan med några kantsprickor. H. 72 cm. L. 178 cm. B. 89 cm.
504-411GALLERIMATTA, Kasthall. "Häggå 981". Några fläckar förekommer. 400 x 100 cm.
504-412PÄR ANDERSSON. Grafiskt blad sign PA, HC XI/XX. Tavlans mått 100,5 x 76,5 cm.
504-413MATTA, Handknuten, Iran. 385x248 cm
504-414ROYAL COPENHAGEN, musselmalet, halvblond, kaffekoppar 6 st (719), assietter 6 st (574).
504-415ROYAL COPENHAGEN, musselmalet, halvblond. Sockerskål (657) & fat på fot (511).
504-416MATTA. röllakan. Signerad A LA. Mattan med slitage, en kant dålig.150X175 cm
504-417GUNNAR NYLUND, Vas, Nymölle, Denmark. H. 10 cm
504-418ULLA PROCOPÉ. Skärbräda, Arabia H. 22 cm
504-419RÖRSTRAND, Fat "Lasco". L. 27 cm. B. 21.5 cm
504-420EUGEN TROST, Tekoppar 5 st + 1 kaffekopp "Astra" Gefle Porslinsfabrik.
504-421STIG LINDBERG. Tallrikar "Le Coq", Gustavsberg. Tallrikar diam: 27 st 9 st, Tallrikar Diam 24.5 cm 6 st, Assietter 19.5 cm 6 st
504-422ARABIA, Tekoppar 3 st "Landscape"
504-423RÖRSTRAND, kaffekoppar 8 st. "Grön Anna". Någon kulörskillnad på faten.
504-424KUDDE. 43 x 54 cm.
504-425ULRICA HYDMAN VALLIEN. Väggtavla målad på träskiva med upphängning- o snurrarnordning i metall. Signerad: Ulrica Hydman- Vallien "Rörelse i konsten 2" -70. Diam. 95 cm Färg delvis avskad på kanten
504-426MATTA, handknuten. Något sliten på en kant. 98 x 62 cm.
504-427ALADÅBFORM, koppar. L 26 cm.
504-428TAKLAMPA 1930-tal, tre ljusarmar, kuporna etikettmärkta Meissen. H 55 cm.
504-429GEORGES POINT (Frankrike F 1935) Oljemålning signerad o daterad a tergo "Portkosme 146 Janv. 88 Georges Point Marseille. Duk. Tavlans mått 64 x 63 cm.
504-430UNO VALLMAN. Oljemålning signerad Uno Vallman. Duk. Tavlans mått 59 x 67,5 cm.
504-431ERIK HÖGLUND, Boda. Takarmatur. H. 42 cm + 2 x 17.5 cm förlägningsarmar
504-432ANDERS WINGÅRD, Skål. Signerad Anders 88. H. 16 cm Diam. 35 cm
504-433ANDERS WINGÅRD, Snapsglas 11 st. Signerade Anders 88. H 19-20 cm.
504-434SKRUF. Vinglas 5 st."Ervaco". H 19 cm.
504-435EDSBYVERKEN. Stolar 4 st "Fanett". Etikett- och brännmärkta Edsby Verken
504-436NATTDUKSBORD. 1950-tal, teak. H. 52 cm B. 47 cm Djup. 32 cm. Små skador förekommer.
504-437HALLMÖBEL. Spegeln märkt: Nybro Fabriken. Byråns mått: H. 44.5 cm B. 54.5 cm Djup. 29 cm Spegelns mått: 111x 44 cm. Med skador
504-438CARL MALMSTEN. Vitrinskåp "Undantaget" med utdragbar skiva. H. 178 cm B. 96 cm Djup. 33 cm
504-439BREVENS BRUK. Sköld märkt 1890, Gjutjärn, Fornordiskt motiv. 68x49 cm
504-440VÄGGPENDYL. Förgylld. H. 115 cm B. 41 cm. Förgyllningen med mindre skador
504-441ANSHELM DAHL (1897-1964), Oljemålning. Signerad Anshelm Dahl. Duk. Tavlans mått: 62.5x82 cm
504-442OLJEMÅLNING, Monogramsignerad. Pannå. Tavlans mått 36x49 cm
504-443TEKOPPAR 12 st. Trellis by Barratts, England.
504-444LOMONOSOV. Tekoppar 12 st. "Magic Firebird", USSR.
504-445RÖRSTRAND. Matservis 33 delar. "Ostindia". Bestående av: 10 st mattallrikar, 12 st djupa tallrikar, 11 st förrättstallrikar. Färgskiftningar.
504-446RÖRSTRAND. "Ostindia". Fat, skål. Diam. 32,5 cm. resp. 17 cm.
504-447RÖRSTRAND. "Ostindia". Buljongkoppar 5 st.
504-448HALSBAND M STENAR, ARMBAND M STENAR, ÖHÄNGEN, 1 par, BROSCHER 2 st. Silver.
504-449ARMRING, ÖRHÄNGEN 1 par, med stenar Lapislazuli, made in Chile.
504-450BÖRGE MOGENSEN. Stolar 4 st. "Öresund". Ek och lädersits. Skador, slitage, skav och märken. Fläckigt läder. Torkad stoppning. Firma Karl Andersson & Söner.
504-451BENGT OLSON. Oljemålning. Signerad: Bengt Olson a Tergo Beng Olson 1966, Paris. Duk. Tavlans mått: 30x26 cm
504-452YRJÖ EDELMANN. Färglitografi. Signerad: Y. Edelmann 193/360. Tavlans mått: 55x70 cm
504-453SKÅP MED BLYINFATTATGLAS. Ovanskidan med Intersia och gallerkant. Sekelskiftet 1900. H. 88 cm B. 50 cm Djup. 33.5 cm. Bakstycket med torrspricka och skada vid dörrens och sockeln.
504-454VILLEROY & BOCH. Teservis 19 delar "Wild Rose". Tekoppar 8 st, Assietter 8 st, Tekanna, Sockerskål och Gräddkanna.
504-455VILLEROY & BOCH. Kaffekoppar "Wild Rose". Kaffekoppar 10 st, Gräddkanna.
504-456LALIQUE, CHAMPS ÉLYSÉES, France. Skål reliefdekor av blad. H. 18 cm. L. 46 cm. B. 25 cm.
504-457VIPPBORD. 1800-tal Bl.a Alrot. H. 75 cm Skivans mått: 87.5x86 cm. Slitage
504-458MATTA, Hanknuten, Iran. 164x 85 cm
504-459MADELEINE PYK. Gouache. Signerad: M. Pyk. Tavlans mått: 42x52 cm
504-460GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 15.5 cm
504-461GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 15.5 cm
504-462ROYAL COPENHAGEN. Skål på fot Musselmalet, Halvblond. 1/511 H. 6 cm Diam. 17 cm
504-463KARIN BJÖRQUIST. Ytterfoder 2 st. Gustavsberg. H. 11 och 13 cm
504-464ARABIA. Figurin. H. 13.5 cm L. 18 cm
504-465GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, Fiskfat, Arabia. Märkt: Arabia, Finland Ateljé Gog/Pm L. 60 cm
504-466ARABIA, Burkar 4 st. En med lock. H. 6 resp 9 cm
504-467ASTRI BERGMAN-TAUBE. Relief. Signerad A. Bergman-Taube 77 194/240. Brons och skiffer. Tavlans mått: 54.5x35 cm
504-468UPPLÄGGNINGSFAT. Meissenliknade stämplar. L.. 48.5 cm B. 34.5 cm
504-469INGEMAR THILLMARK, Fåtöljer 1 par "Läckö" OPE Möbler, Skinn med skador. 1900-talets andra hälft
504-470STIG GHYLFE. Emaljmålning. Signerad Ghylfe -75 "Familj" I. Tavlans mått: 31x31 cm
504-471KAMINUR, Förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Troligen Frankrike. Sekelskiftet 1900. H. 28 cm B. 36 cm
504-472LENNART SAND. Grafiskt blad. Signerad: L. Sand -96 102/260. Tavlans mått: 45.5x36 cm
504-473TALLRIKAR, 2 st. Qianglong. Diam 25 cm Kantnagg samt en med Krackeleringar.
504-474TALLRIKAR, 2 st. Kanton Celadon. Diam 25 cm. En med kantskador
504-475FAT, 2 st. Imari, Japan. Diam 18.5 cm
504-476SKÅL. Imari. H. 8.5 cm Diam 24 cm
504-477STIG GHYLFE. Emailjmålning. Signerad: Ghylfe 80. Tavlans mått: 33x33 cm
504-478INGEMAR THILLMARK, Fåtöljer 1 par "Läckö" OPE Möbler, Skinn med skador. 1900-talets andra hälft
504-479TINGSGÅRDEN, Eskilstuna. Glas 24 delar. Vinglas 8 st, Vinglas 8 st, Snapsglas 8 st. Etikettmärkta och signerad: Tingsgården. 02 J.V Nordic
504-480SIGNE PERSSON-MELIN. Vinglas "Bouquet". 6 st
504-481BERTIL BAGARE. Emaljmålning. Signerad: Bertil Bagare "Vinterbäck". Tavlans mått: 30.5 x 30.5 cm
504-482ANNA EHRNER, Skål Contrast. Kosta Boda. H. 12 cm Diam. 23 cm
504-483SLAGBORD, 1800-TAL. H. 76 cm B. 148 cm L. 70+21+50 cm.
504-484STOLAR. 1 par. Allmoge
504-485SIDEBOARD. IKEA, ur "Stockholms-serien" H. 70 cm L. 150 cm B. 38 cm
504-486CARL MALMSTEN. Fåtölj "Samsas". Brännmärkt: C.M. Sitthöjd: 40 cm
504-487BRUNO MATHSSON. "Pernilla" med fotpall. Skinn. Signerad: Bruno Mathsson by DUX
504-488GÖRAN BRUNIUS. Etsning. Signerad: Göran Brunius "Tukan" 136/310. Tavlans mått: 42x50.5
504-489ESAIAS THORÉN. Grafiskt blad. Signerad: Esaias Thorén 226/310 Tavlans mått: 53x60.5 cm
504-490GÖRAN BOSTRÖM. Akvarell Signerad: Göran Boström1997. Tavlans mått: 45.5x53.5 cm
504-491SVEN JONSON, Grafiskt blad. Signerad: Sven Jonson 52/260 Tavlans mått: 55x42 cm
504-492JOSEF EKBERG. Ytterfoder "Sgraffito". Gustafsberg. J. Ekberg, 1918. H. 28.5 cm Diam. 34 cm
504-493STIG GHYLFE. Emaljmålning. Signerad: Ghylfe 75 "Trängsel" Tavlans mått: 34x34 cm
504-494LINNESKÅP. 2-delat Betsad Furu, sen barockstil. Åmells Möbler Gnesta. H. 190 cm B. 118 cm Djup. 50 cm. Mindre skador i betsen.
504-495MATSALSGRUPP 7 delar. Bestående av: stolar 6 st och iläggskivor 2 st. H. 75 cm Total längd: 212 cm
504-496STOLAR. 1 par. Rokoko. Renoverade.
504-497STOLAR. 1 par. Rokoko 1800-tal. Provinsarbete. Renoverade
504-498SKRUVÖRHÄNGEN. 18K. Vikt: 1.9 gram
504-499PÄRLCOLLIER med silverlås. Doserad. L. 39 cm
504-500GUNNAR HALLSTRÖM, Oljemålning. Signerad: G. Hallström Duk. Tavlans mått: 84x107 cm
504-501STIG LINDBERG. Sparbössor 2 st Skotte, plast. H 12 cm. L 18 cm.
504-502ROYAL COPENHAGEN. Vaser 2 st. H 10 resp 19 cm.
504-503NAO. Figurin. H 24 cm.
504-504LLADRO. Figurin. H 20 cm.
504-505NAO. Figurin. H 19,5 cm.
504-506CIGARETTAUTOMAT, metall form av åsna 1900-tal. H 15 cm. L 17 cm.
504-507HACKEFORS, Bjärka-Säby Krukan. H 15,5 cm.
504-508RÖRSTRAND. Gallerskål. H 6,5 cm. L 18,5 cm.
504-509ROYAL COPENHAGEN, Blå blomster. Fat på fot 10/1528. H 15,5 cm.
504-510TILLBRINGARE och 4 st glas med tomtemotiv. H 21,5 resp 8 cm.
504-511KERUB/ÄNGEL, trä. H 50 cm.
504-512KJELL ENGMAN, Kosta Boda, skål sign K Engman Kosta Boda 58887. H 10 cm.
504-513FAT. Ostindiskt 1800/1900-tal. Diam 30,5 cm.
504-514GÖRAN WÄRFF. Skålfat, Kosta. Etikettmärkt Kosta Chrystal Collection och sign Kost G Wärff 78017. H 6 cm. Diam 37 cm.
504-515PIA RÖNNDAHL, Rörstrand. Kaffekoppar 12 st, assietter 12 st. Modell: Sundborn.
504-516KARL-ERIK HÄGGBLAD. Litografi. Signerad: K.E. Häggblad 165/260 "Rymd för hålande". Tavlans mått: 41.5 x 56 cm
504-517FAT, Ostindiskt. Sekelskiftet 1800. Diam 46.5 cm. Spricka på baksidan.
504-518MIKROSKOP. "Wuma". Berlin-Charlottenburg nr 3374, i Schatull med torrspricka. H. 30 cm
504-519BÖRJE LINDAU. Stolar "Hövding" 4 st, Blå Station, Åhus. Små skador förekommer
504-520SKRIVBORD, Engelsk stil. H. 76 cm L. 121 cm Djup. 60 cm. Mindre skador förkommer.
504-521HÄNGVITRINSKÅP. 1800-talet andra hälft. H. 98 cm B. 85 cm Djup. 40 cm
504-522LJUSKRONA, med 6 ljusarmar. Barockstil. H. 65 cm
504-523TAKARMATUR med 5-ljusarmar. H. 90 cm
504-524SOFFA. Gustaviansk stil 1800-tal. L. 187 cm Djup. 55 cm
504-525BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage
504-526BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage
504-527WILHEM KÅGE, Kyddhylla "Praktika", Gustavsberg. H. 26 cm B. 63 cm Djup. 19 cm. Krackelering och missfärgning
504-528BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage
504-529SCHATULLSKÅP. H. 76 cm B. 69 cm Djup. 48 cm
504-530BÖRGE MOGENSEN. Matbord. Brännmärkt: Karl Andersson Design Börje Mogensen. Liten skada på skivan. H. 73 cm L. 140+55+55 cm B. 92.5 cm
504-531SOFFBORD. H. 60 cm Diam. 100 cm
504-532CARL MALMSTEN. Skåp "Herrgården". Brännmärkt: Bodafors Design Carl Malmsten Sweden 1960. H. 185 cm B. 100 cm Djup. 38.5 cm.
504-533CARL MALMSTEN. Bord med 4 stolar "Herrgården". H. 74 cm L. 139 cm B. 99.5 cm
504-534GÖRAN ANDERSSON, Figurin, UE. H. 8.5 cm L. 12 cm
504-535VÄGGSKÅP. H. 70 cm B. 57 cm Djup. 25.5 cm
504-536TRÄHÄSTAR 1 par, antika. H 19,5 cm. L 21 cm.
504-537TRÄHÄSTAR 2 st med lagning och torrspricka, antika. H 20,5, L 18 cm. H 18 cm. L 18 cm.
504-538TRÄHÄST på platta på hjul, antika. Torrsprickor förekommer. H 26 cm. L 27 cm.
504-539SNUSDOSOR 5 st, Trä/horn & metall. L 8 - 9,5 cm.
504-540GULDMEDALJ, 18/23K. Kungliga Patriotiska sällskapet. Gustav V 1945. Vikt 28,8 gram.
504-541SKRIVBORD med mässingsdetaljer, sargkant. Rokokostil några fanérskador. H 96 cm. B 95 cm. Dj 63 cm.
504-542GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Ytterfoder 2+1 st. H 13,5 resp 11,5 cm.
504-543GUSTAVSBERG. Empire. Ytterfoder 1 par. H 12 cm.
504-544BING & GRÖNDAHL. Figurin. I.P.I 1568. H 11,5 cm.
504-545ROSENTHAL. Figurin. H 11 cm.
504-546INGRID ATTERBERG. Upsala Ekeby. Fat B 16 x 16 cm. & vas H 25 cm.
504-547GÄSTHANDDUKAR, Linne 6 st. Ca 47 x 39 cm.
504-548FÖRGYLLD SPEGEL med KONSOLL. Empirestil. Spegelns mått L 125 cm. B 70 cm. Konsoll H 77,5 cm. B 79 cm. Dj 31,5 cm.
504-549TOMTAR 2 st terrcotta 1900-talets andra hälft. H 19,5 resp 24,5 cm.
504-550TAKARMATUR 1900-talets andra hälft. Diam 30 cm.
504-551TAKARMATUR 1900-talets andra hälft. Diam 30 cm.
504-552LJUSKRONA. H 50 cm. Diam 30 cm.
504-553MATTA, handknuten Pakistan Bochara. Ca 240 x 154 cm.
504-554MATTA, handknuten. Hamadan, Iran. 81 x 86 cm.
504-555MATTA, handknuten 220 x 140 cm. Normalt bruksslitage, fransarna med slitage.