Utrop | Beskrivning |
504-001 | SIMON GATE. "Salut"Orrefors. Vinglas 12 st. H 18 cm. |
504-002 | LENNART ROSÉN. "Lorry", Reijmyre. Glas 12 st. H. 15,5 cm. |
504-003 | ARTHUR PERCY. Gefle. Lövformade fat, 7 st. Diam. 16,5 cm. |
504-004 | ARTHUR PERCY. Gefle. Lövformade fat, 4 st. Diam. 16,5 cm. |
504-005 | RAIJA UOSIKKINEN. Arabia, "Pomona". Lockburkar 2 st , burk m hänklar. H. 9 cm. |
504-006 | ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Skål. H. 12 cm. Veckad skål. H. 14 cm. |
504-007 | GABRIELLE CITRON-TENGBORG. "Löva", Gustavsberg. Fat. Diam. 15 cm. |
504-008 | ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Uppläggningsfat 2 st , varav en med tillverkningsskada, samt repor förekommer. 30 x 22 cm. |
504-009 | JOSEF FRANK. Firma Svenskt Tenn. Tallrikar, 2 st. Smånagg förekommer. 30 x 22 cm. |
504-010 | ESTRID ERICSON. Firma Svenskt Tenn. Assietter med gallerkant 12 st. Diam 17,5 cm |
504-011 | ARTHUR PERCY. "Räffla", Gullaskruf. Tallrikar, 4 st, Diam. 22 cm |
504-012 | RÖRSTRAND. "Tupptallriken", Rörstrand. Tallrikar, 12 st. Diam. 21 cm |
504-013 | GUNNAR CYRÈN. "Helena", Orrefors. Champagneglas, 6 st. H. 25 cm. |
504-014 | STEKFAT, Qianlong, ostindiskt. Lagning i ena hörnet. L. 38 cm. B. 28,5 cm. |
504-015 | MATBESTICKUPPSÄTTNING. Modell: "Chippendale". Kontr.S Totalvikt: 2.678 gram varav 1.061 gram brutto. |
504-016 | YNGVE EKSTRÖM. "Lamino". Fåtölj. Ek o teak. Senare omklädsel i rött skinn, smärre slitage. Träribba under sits med skada. |
504-017 | CARL MALMSTEN. "Vår Fru". Fåtölj. 1900-talets andra hälft. Stomme av valnöt, helstoppad med tygklädsel. Sitthöjd ca 40 cm. |
504-018 | LISA LARSON, Gustavsberg, Tomteljuststake. H. 14 cm |
504-019 | LISA LARSON, Gustavsberg, Tomteljuststake. H. 14 cm |
504-020 | ARMBAND, 18K. L. 20 cm Vikt: 31.9 gram |
504-021 | MATBESTICK. 40 delar. Modell "Rosenholm". Kontr.S. Bestående av 12 st matgafflar, 12 st, matknivar 12 st, smörknivar 3 st, kompottsked 1 st. Kontr.S. Totalvikt 1.873 gram varav 860 gram brutto. |
504-022 | LISA LARSON. Gustavsberg. Väggtavla, stengods. 22.5 x 22.5 cm. |
504-023 | ZENITH. Herrarmbandur, 18K. Bruttovikt: 55.4 gram. |
504-024 | ÖREBRO KEX, Plåtburk. Med lite färgsläpp samt rost. H. 34 cm L. 48 cm Djup. 33 cm. |
504-025 | GUNNAR CYRÈN. "Nobel", Orrefors, Martini/Champagneglas, 6 st. |
504-026 | GUNNAR NYLUND. Rörstrand, "Chamotte". Vas H. 15 cm. Glasyrnaggar förekommer. |
504-027 | GUNNAR NYLUND. Rörstrand, "Chamotte". Vas H. 20 cm. Glasyrnaggar förekommer. |
504-028 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, Draperier "Rågen". Signerad: AB MMF. Ca 119 x 217 cm. |
504-029 | MATTA, handknuten. Iran, Afshan (old). Mått: 383 x 290 cm. |
504-030 | STIG LINDBERG, "Adam", Gustavsberg, Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter. |
504-031 | ULTIMA THULE, Iittala. Skål H 9,5 cm. Diam 15 cm. Dessertskålar 8 st H 5 cm. Diam 10,5 cm. |
504-032 | BJÖRN TRÄDGÅRDH. Reijmyre. Vinglas 6 st. H 11 cm. |
504-033 | STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg. Kaffekoppar 6 st, assietter 5 st och sockerskål. |
504-034 | ANITA NYLUND, Jie Gantofta. Familjen Pepparsson. Peppar H 14,5 cm. Salt H 14,5 cm. Socker H 10,5 cm. |
504-035 | BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Selterglas 6 st. H 7 cm. |
504-036 | BJÖRN TRÄDGÅRDH, Reijmyre. Glas 6 st. H 8,5 cm. |
504-037 | VICKE LINDSTRAND, Kosta sign LH 1261. Vas. H 22,5 cm. |
504-038 | STIG LINDBERG, Adam, Gustavsberg, Kaffekoppar 6 st och 6 st assietter. |
504-039 | HERTHA BENGTSSON, Rörstrand Blå Eld. Mattallrikar 6 st Diam 23 cm. Djupa 6 st. Diam 18,5 cm. Assietter 6 st. Kanna H 16,5 cm. |
504-040 | BLÅ BLOM, Gustavsberg. Kaffekoppar 10 st, assietter 10 st, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. |
504-041 | HERTHA BENGTSSON. Rörstrand Blå Eld. Tekoppar 8 st. |
504-042 | BLÅ BLOM, Gustavsberg. Mattallrikar 12 st Diam 24,5 cm. Djupa 5 st Diam 24 cm. Djupa 12 st Diam 21,5 cm. FÖRRÄTTSTALLRIKAR 12 st Diam 21,5, cm och såssnipa. |
504-043 | MONICA BACKSTRÖM, Kosta Boda. Signerad: M. Backström 40043. H. 35 cm. |
504-044 | BLÅ BLOM, Gustavsberg. Kaffekoppar 6 st. |
504-045 | FIGURIN, Royal Doulton England. H. 13.5 cm |
504-046 | GLAS 15 st. H 11,5 cm. |
504-047 | VINGLAS 9 st. H 18,5 cm. |
504-048 | KOSTA BODA, ljuslyktor 4+1 st "Snowball" Ann Wolf. H 7 resp 5,5 cm. |
504-049 | JULTOMTE GDR. H 18 cm. |
504-050 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. Skulptur, kon. H 8,5 cm. |
504-051 | MATTA, handknuten. Persisk Kirman 338 x 263 cm. |
504-052 | MONICA BRATT, Reijmyre. Vinglas 15 st. H 15,5 cm. |
504-053 | LJUSSTAKAR 1 par, driven mässing, barockstil. 1900-talets första hälft. H 23 cm. |
504-054 | NATTLJUSSTAKE, mässing. H 4 cm. Diam 19 cm. |
504-055 | LJUSSTAKAR 1 par marmor/mässing. Etikettmärkt Yxhult Marmor. H 27,5 cm. |
504-056 | ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 13 cm. |
504-057 | RAMAR 1 par, metall. 24 x 20 cm. Bildmått 13 x 9,5 cm. |
504-058 | LARS PIRAK saltkar 1 par, tenn. H 5,5 cm. |
504-059 | BOKHYLLA med skåpdelar. Jugend. H 129 cm. B 159 cm. Dj 36,5 cm. Skada på ena hörnet |
504-060 | LJUSSTAKAR 1 par. GFS.GESCH. Mässing. H 10,5 cm. |
504-061 | KANDELABER 5-arm, NS. H 41 cm. |
504-062 | BING & GRÖNDAHL. Figurin 1567M. H 10,5 cm. |
504-063 | HÖGANÄS. Ljusstake 3-arm. H 22 cm. |
504-064 | UPPLÄGGNINGSSKED. S. k. lappsked. Kontr.S. L. 21 cm. |
504-065 | SERVERINGSVAGN. 1900-talets mitt. Glas och mässing, H. 69.5 cm Diam. 44 cm |
504-066 | KÄPP MED BEN/SAMESLÖJD. Med gravyr. L. 88.5 cm |
504-067 | LALIQUE, France. Vas. H. 24 cm Diam. 19 cm |
504-068 | RAMAR 1 par, metall. 29.5 x 19 cm. Bildmått: 14 x 9.5 cm |
504-069 | BLÅ BLOM, Gustavsberg. 13 kaffekoppar med fat, 15 assietter.sockerskålar 2 st, gräddkanna och kaffekanna |
504-070 | VAS, Kontr.S, med gravyr. Märkt: MEMA Löfman H. 23 cm. Vikt: 532 gram |
504-071 | NOTSTÄLL MED HJUL. H. 100 cm B. 41 cm Djup. 29.5 cm |
504-072 | NOTSTÄLL, 1950/60-tal. H. 67 cm B. 37.5 cm Djup. 25 cm |
504-073 | BORDSLAMPA, Koppar, Jugend. H. 55.5 cm |
504-074 | OLLE PIRA, Läderstol, "Piraten". Brunt läder och stomme i svartmålad metall, Ihopfällbar. Lädret med några fläckar Formgiven 1954. |
504-075 | FAT MED GENOMBRUTENKANT, Kontr.S. 17 x 17 cm Vikt: |
504-076 | KANDELABARAR för 4 ljus, tenn, 1 par. H. 17 cm |
504-077 | LJUSSTAKAR, Kontr.S (G9) H. 22 cm. Bruttovikt: 1215 gram |
504-078 | LENNART SAND. Oljemålning, Duk. Signerad: L. Sand -92. Tavlans mått: 60.5 x 70 cm |
504-079 | GOLVLAMPA, 3-armad. Eskilstuna Elektrofab. AB 155. H. 147 cm. Skärmar defekta |
504-080 | BORDSDEKORATION MED GLASFAT. Metall och glas. H. 50 cm Diam. 29 cm |
504-081 | KAKBURK/PIEDESTAL. Märkt Örebro Bleckemballagefabrik. Något rostangripen. H 58 cm. |
504-082 | SKULPTUR, bronserad zink. Skyltmärkt L´ECHO Par Rancoulet, signerad Roncoullet. H 50 cm. |
504-083 | JULIUS KRONBERG. 1850-1921. Oljemålning sign J Kronberg. Tavlans mått 49,5 x 40,5 cm. |
504-084 | GEBBE BJÖRKMAN. Akvarell sign Gebbe Björkman 95. "Hästhov och Nässelfjäril" Tavlans mått 28 x 33,5 cm. |
504-085 | BJÖRN DAL. Akvarell sign Björn Dal. "Påfågelöga". Tavlans mått 33,5 x 31 cm. |
504-086 | LALIQUE, France. Glasfåglar 3 st. H 10, 8 resp 7,5 cm. |
504-087 | LALIQUE, France. Vas. H 12 cm. |
504-088 | ROYAL COPENHAGEN Floreana Fat 201/5566 och skål 204/5570. |
504-089 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda Atelier, 800156, Signerad B. Vallien. Skulptur på träsockel. H. 21.5 cm |
504-090 | ERIK HÖGLUND, Signerad Erik Höglund EH 1991 132/400 Strömbergshyttan. Skulptur H. 17.5 cm |
504-091 | SKULTUNA, Karolinerbägare Nr 504, 6 st H. 6 st |
504-092 | GUNNAR SYRÉN, Sofiero, Orrefors. Skål. H. 11 cm L. 24 cm |
504-093 | STAFFAN GELLERSTEDT, Vinglas 6 st Signerad S Gellerstedt. H. 20 cm |
504-094 | OIVA TOIKKA, Nuutajärvi Notsjö, Finland. Etikettmärkt och signerad O. Toikka Nuutajärvi. H 12 cm. L 19 cm. |
504-095 | OIVA TOIKKA, Nuutajärvi Notsjö, Finland. Etikettmärkt och signerad O. Toikka Nuutajärvi. H 12 cm. L 19 cm. |
504-096 | OIVA TOIKKA, Nuutajärvi, Finland. Signerad Oiva Toikken 505/200 Nuutajärvi 1978. Mått: 7 x 8.5 cm |
504-097 | GUNNAR SYRÉN, Sofiero, Orrefors. Skål. H. 11 cm Diam 15 cm |
504-098 | CARLOS PEBAQUE, Gullaskruf, Etikettmärkt och Signerad: Carlos R. Bebaque SGS93 Sweden, Skulptur H. 18 cm |
504-099 | CARLOS PEBAQUE, Gullaskruf, Signerad: Carlos R. Bebaque SGS93 Sweden, Skulptur. H. 18 cm |
504-100 | HARRY BERTOIA, "Diamond Chair", 1900-talets andra hälft. H. 74 cm B. 84 cm Djup. 73 cm. Mindre färgsläpp |
504-101 | BORDSSTANDARD, mässing. H 79 cm. |
504-102 | BORDSLAMPA, genombruten mässing. H till lampfästet 66 cm. |
504-103 | ARMBAND X-länk 18K. L 20 cm. Vikt 15,9 gram. |
504-104 | MORMORSUR 14K. Kronan med skada. Diam ca 3,3 cm. Bruttovikt 23,9 gram. |
504-105 | KLOCKKEDJA 18K. Vikt 28,1 gram. |
504-106 | NYCKELDRAGARE 18K i uret. No 33012 Ancre ligne droite spiral Brequit balancier compense 13 Rubis. Diam 4,5 cm. Kedja metall. Urets bruttovikt 66 gram. |
504-107 | BROSCH. Kontr.S design Alf Halldin. L 4,2 cm B 3 cm. |
504-108 | HÄNGE m sten. Kontr.S design Alf Halldin. L 4,1 cm. B 2,5 cm. |
504-109 | SOPPSLEV. Kontr.S med träskaft. L 42 cm. |
504-110 | KANDELABER 5-ARM. Kontr.S. H. 37 cm. Vikt 1.385 gram. |
504-111 | WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Vas Argenta sign Gustavsberg Argenta 1079 2. H 15,5 cm. |
504-112 | WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Vas Argenta sign Gustavsberg Argenta 978 0. H 13 cm. |
504-113 | WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Skål Argenta sign Gustavsberg Argenta 1094 III. H 4,5 cm. Diam 15 cm. |
504-114 | LJUSPLÅT 2-arm, mässing med borrade hål i ljusarmarna. H 56 cm. B 25,5 cm. |
504-115 | TERRIN m lock, Vitmetall. H ca 34 cm. L 37 cm. |
504-116 | KLÄSSBOL, duk linne/bomull made in Sweden 230 x 160 cm. |
504-117 | LINNEDUK, vävd. 192 x 127 cm. |
504-118 | MATTOR 1 par Kirman-Lavan,m Iran ca 93 x 63 cm. |
504-119 | PIEDESTAL, 1800-talets andra hälft. H 89 cm. |
504-120 | KOPPARTUNNA. H 55 cm. Diam 42 cm. |
504-121 | RÖRSTRAND. Fiskfat, "Vineta". I produktion ca :1887-1926. L. 60,5 cm. B. 29 cm. |
504-122 | ANDRA HALVLEK. Bibliofilupplaga Sportförlaget i Europa AB 349/500 signerade och numrerade. |
504-123 | LEGENDERNA. Bibliofilupplaga Sportförlaget i Europa AB 82/199 signerade exemplar. |
504-124 | VÅGA VÄLJA eget spår SKIDÅKARNA. Bibliofilupplaga Idrottsbolaget i Europa AB/Årets Bilsport AB 88/199 numrerade exemplar. |
504-125 | PIEDESTALER 1 par. Gustaviansk stil. Färgskiftning och liten torrspricka. H 100 cm. |
504-126 | KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K A Pehrson 75, 42/360. Tavlans mått 32,5 x 41,5 cm. |
504-127 | KARL AXEL PEHRSON. Grafiskt blad sign K A Pehrson 80 172/360 " Ängar i Orio II". Tavlans mått 41 x 48 cm. |
504-128 | SABEL, 1800-tal. L 94 cm. |
504-129 | SLAGLÅSGEVÄR 1800-tal. L 101 cm. |
504-130 | JAKTGEVÄR, dubbelpipig, rikt skuren dekor, småskador, laddstock saknas. Sellier á Paris 1800-tal L 118 cm. |
504-131 | MATTA, handknuten. Mått ca 304 x 210 cm. |
504-132 | KLÄSSBOL. Duk, "Nobel", 100% lin. Design: Ingrid Dessau. Silvergrå. 150 x 360 cm. |
504-133 | KLÄSSBOL. Duk, servetter 8 st. "Lyran". Mått ca 130 x 250 cm, 50 x 50 cm. |
504-134 | BRUNO MATHSSON. Slagbord, "Maria Flap". Formgivningsår 1968. Etikettmärkt: Mathsson International, Värnamo Sweden. Skivan med några vattenfläckar. H. 72 cm. B. 90 cm. L. 278 cm. |
504-135 | STOLAR 8 st, Trä-Tina. Tillskrivna Kerstin Olby. Sitthöjd 44 cm. |
504-136 | TILLBRINGARE, slipad kristall. H. 28 cm. |
504-137 | GUSTAFSBERG. Ytterfoder, "Tre Kronor". Signerad: Gustafsberg, GW-g. Med hårspricka samt krackelerad. H. 24 cm. Diam. 30 cm. |
504-138 | KARIN WARD. Skulptur, skuren i koppar med förgyllda detaljer. Signerad: K. Ward -93. H. 122 cm. |
504-139 | STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg. |
504-140 | WILHELM KÅGE. Vas, "Argenta", Gustavsberg. Signerad: Gustavsberg, Argenta 1132 Z. H. 13,5 cm. |
504-141 | STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg Stig Lindberg. Kaffekoppar 6 st. |
504-142 | STIG LINDBERG, Berså, Gustavsberg Stig Lindberg. Kaffekoppar 5 st, små färgbortfall. |
504-143 | KLOCKKEDJA 18K. Vikt 11,2 gram. |
504-144 | FICKUR 14K. Inneringen lös. Bruttovikt 95,1 gram. |
504-145 | VÄGGLJUSSTAKAR, 1 par, mässing. H. 24 cm B. 24.5 cm |
504-146 | STIG LINDBERG, Gustavsberg "Sommar- och Vintervas H. 24cm |
504-147 | YSTAD-METALL, Vas, Mässing. H. 20 cm |
504-148 | ÖRERBO KEXFABRIK. kakbruk, plåt. Märkt: Örebro kexfabrik, Örebro. Normalt brukssliatge. H. 19 cm B. 17.5 cm |
504-149 | LEKSANDSLJUSSTAKE. Märkt: Käck & Hedbyns. H. 55 cm B. 40 cm |
504-150 | BERTIL VALLEN, Boda. Etikettmärtk och signerad Boda, B. Vallien 48238. H. 9.5 cm |
504-151 | GÖSTA GUSTAVSON, oljemålning, duk. Signerad: Gösta Gustavson, 1971. Tavlans mått: 46 x 52.5 cm |
504-152 | TRÄHÄST MED KÄRRA. H. 16.5 cm L. 34 cm. Med skador |
504-153 | MINIATYRVIPPBORD, bemålad metall. H.12 cm 16 x 12 cm |
504-154 | PARAPLYSTÄLL, gjutjärn. H. 57 cm Bruksslitage |
504-155 | STEIFF Orginal 6508,4, "Blåmes" H. 5 cm |
504-156 | SKRUF, Karaff med etsad dekor. H. 20 cm |
504-157 | VÄLLINGKLOCKA, H. 27 cm Diam. 27.5 cm |
504-158 | MARIANNE WESTMAN, Picknick, Skärbräda Rörstrand. Ca. 28 x 26 cm |
504-159 | CAMÉHÄNGE/BROSCH. H. 4.5 cm. 18K otydliga stämplar Bruttovikt: 12.6 gram |
504-160 | CARL MALSTEN, Samsas soffa 2-sits. Skyltsignerad: Möbel komponerad av proffessor Carl Malmsten AB O.H Sjögren. Tyg Aros 10 L. 160 cm |
504-161 | CARL MALSTEN, Samsas Fåtölj. Skyltsignerad: Möbel komponerad av proffessor Carl Malmsten AB O.H Sjögren. Tyg Aros |
504-162 | SKÅP 2 delat med senare mellandel. Daterat EPJ 1809 H. 177 cm B. 69.5 cm Djup. 30 cm |
504-163 | CHIFFONJÉ nyrenässans. bl.a Valnötsfanér H. 156 cm B. 80 cm Djup med nerfälld skiva: 75 cm Skivan med missfärgning |
504-164 | MATSKED sk "Råttsvanssked". Troligen Thomas Beckman d.y. 1727-1759 (1772) L 21 cm. |
504-165 | STRÖSOCKERSKED. Alexander Prytz, Strängnäs G2 (1789). L 17 cm. |
504-166 | BÄGARE. Thomas Beckman d.y. 1727-1759 (1772) Örebro. H 9 cm. |
504-167 | BÄGARE. Erik Magnus Lundberg 1778-1819 Örebro. H 9 cm. |
504-168 | POKAL. Petter Söderbom 1761-1766, Örebro. H 15,5 cm. |
504-169 | MATSKED Johan Wilhelm Zimmerman 1785-1804 (1817) Stockholm. L 22,5 cm. |
504-170 | BÄGARE. Nils Tornberg 1785-1821 (1822) G2 1788. Linköping H 9 cm. |
504-171 | MATSKEDAR Wilhelm Smedberg 1777-181 (1812) M2 (1794). L 22 cm. Vikt 407 gram. |
504-172 | UNO VALLMAN. Oljemålning sign Uno Vallman. Duk. Tavlans mått 50 x 57,5 cm. |
504-173 | LARS NORRMAN. Oljemålning, sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans 33 x 38 cm. |
504-174 | ALBERT ENGSTRÖM. Tuschteckning´, sign Albert Engström med text. Tavlans mått 33,5 x 31,5, cm. |
504-175 | HANS ARNOLD, Blandteknik sign Arnold. "Bland tomtar och troll" 1995. Tavlans mått 28,5 x 27,5 cm. |
504-176 | HANS ARNOLD. Blandteknik. Tavlans mått 32 x 27,5 cm. |
504-177 | JAKTGEVÄR, dubbelpipig 1800-tal. Något rostangripen. L 124 cm. |
504-178 | RÖRSTRAND, sekelskiftet 1900. Vas. H 20 cm. |
504-179 | MATS JONASSON, Målerås. Väggskulptur på träplatta. Totalmått 17 x 15 cm. |
504-180 | BERTIL VALLIEN. Boda, Vas, sign B Vallien Boda 47531. H 22 cm. |
504-181 | KJELL ENGMAN Kosta Boda. Ljusstake Cancan, sign K Engman 69147. H 21,54 cm. |
504-182 | BERTIL VALLIEN. Boda Atteljé sign B Vallien 4002. H 11,5 cm. Diam 18 cm. |
504-183 | ALADÅBFORM, koppar märkt Alfred Brunström Stjernvik. H 10 cm. Diam 20 cm. |
504-184 | BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Vas sign B Vallien Kosta Boda Atelier och numrerad. H 9,5 cm. |
504-185 | EVA ENGLUND. Orrefors, Skålar 2 st Maja. H 11 resp 18 cm. |
504-186 | ERIK HÖGLUND, Boda. Takarmatur m 6 st ljusarmar. Glas o smide. H. 33 cm. Samt 3 st extra förlängningsarmar á 16 cm. |
504-187 | ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Kaffeservis bestående av kaffekanna, sockerskål, kaffekoppar 12 st. |
504-188 | BERTIL VALLIEN. Bordslampa. Signerad: Kosta, Hx BVL 81. H. till lampfästet 20 cm. |
504-189 | ÖRJAN WIKSTRÖM. Gouache. Signerad: Örjan Wikström. H. 44,5 cm. B. 33,5 cm. Djup 9 cm. |
504-190 | SERVERINGSBORD, engelsk stil. H. 63 cm. L. 86 cm. B. 65,5 cm. |
504-191 | AXEL OLSON. Färglitografi. Signerad: Axel Olson 189/360. Tavlans mått: 53 x 68,5 cm. |
504-192 | BENGT LINDSTRÖM. Färglitografi. Signerad: Lindström, "Höstdröm" 37/100. Tavlans mått: 88 x 65 cm. |
504-193 | PÄRLCOLLIER doserad med guldlås 18K. Längd ca 50 cm. |
504-194 | BROSCH/HÄNGE 18K. Vikt 3,2 gram. |
504-195 | DIAMANTRING, r.g. 0,40 ct, 18K. Ringmått ca 18 mm. Brutto vikt 2,6 gram. |
504-196 | DIAMANTRING 18K, 0,19 ct. Ringmått ca 18 mm. Brutto vikt 2,1 gram. |
504-197 | ARMBAND X-LÄNK, 18K. L. 19 cm. Vikt 25,4 gram. |
504-198 | MATSKED. Nils Ljungberg, 1752-1788 (1794) Örebro. 1781. Kontr.S. |
504-199 | MATSKEDAR, 2 st. Fredrik Peterson Ström 1765-1806(1811). Stockholm. Kontr.S. |
504-200 | UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman 1965. Duk. Tavlans mått: 65 x 73,5 cm. |
504-201 | LUCIAKRONA, Etikettmärkt: Svenska Hemslöjdsföreningensriksförbund. Mässing. Diam. 26 cm |
504-202 | LJUSPLÅTAR, 1 par. Mässing. A. Eriksson, Striberg H. 35.5 cm B. 17 cm |
504-203 | SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Närke och Västmanland |
504-204 | LINNEVÄVERIET I HORRED. Duk, Lin och bomull Mått: 50 x 115 Design: Birgitta Liedgren |
504-205 | REIJMYRE, Bålskål och slev . H. 24 cm |
504-206 | MUMINMUGGAR, Arabia. 2 st |
504-207 | REIJMYRE, Karaff H. 39 cm |
504-208 | DUK, Tanja. Mått:150x250 cm |
504-209 | SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Kungliga slott 1 och 2 |
504-210 | REIJMYRE, kanna. H. 21 cm |
504-211 | DALAHÄST. Grannas, Nusnäs H. 34.5 cm L. 34.5 cm |
504-212 | MUMINMUGGAR, Arabia. 2 st. 2014 och 2017 |
504-213 | VÄTTERNS VÄVERI AB. Duk. Mått: 150x225 cm |
504-214 | EKELUND. Löpare, 2 st "Royal Wedding", bomull. Mått: 35x120 cm |
504-215 | MUMINMUGG, Arabia. |
504-216 | EKELUND. Löpare, 2 st "Royal Wedding", bomull. Mått: 35x120 cm |
504-217 | DUK. monogramsignerad: TL. Mått: |
504-218 | SMYCKESÄGG (hänge) i silver och guld med briljanter 0.14 ct. Emal med liten skada. |
504-219 | REIJMYRE, Skål. H. 10.5 cm Diam. 22.5 cm |
504-220 | GUNNAR NYLUND, Rörstand. Kronvas. H. 14.5 cm |
504-221 | KEDJA. 18K. L. 42 cm Vikt: 6.3 gram |
504-222 | GALLERIMATTA, Pakistan, Handknuten: 240x77 cm |
504-223 | MATTA, Pakistan, Handknuten. 125x 80 cm |
504-224 | VILLEROY & BOCH. Karaff. H. 30 cm |
504-225 | BERTIL VALLIEN, Skulptur, Kosta Boda. Signerad 813VAAT949008/300 Atelier B. Vallien. H. 30 cm |
504-226 | HÄNGE MED DIAMANTER. V.G 18K. Bruttovikt: 3.0 gram |
504-227 | RING MED PÄRLA. 23K. Ringmått ca 17 mm. Bruttovikt: 5.9 gram |
504-228 | ÖRHÄNGEN MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt: 1.7 gram |
504-229 | ALLIANSRING MED DIAMANTER, V.G 18K, 0.28 ct. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt: 3.6 gram |
504-230 | DIAMANTRING, 0,47 ct, Wesselton, VVS. V.G 18K. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt: 3.1 gram |
504-231 | DIAMANTÖRHÄNGEN 2 x 0,19 ct, TW/VS. V.G 18K. Bruttovikt:1.4 gram |
504-232 | ÖRHÄNGEN MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt: 1.2 gram |
504-233 | HALSBAND MED SILVERLÅS. L. 49 cm |
504-234 | HALSBAND MED MALAKITER. L. 62 cm |
504-235 | ARMBAND. 18K. Vikt: 6.2 gram L. 21 cm |
504-236 | HÄNGE MED STEN. 18K. Bruttovikt: 10 gram |
504-237 | ARMBAND MED BERLOCKER. 18K. Vikt: 10.8 gram L. 19 cm |
504-238 | SKÅL MED FAT. Kontr.S Fat: F8 Skål: X7 Vikt: 326 gram |
504-239 | KAFFESERVIS, 3-delad, Kanna, sockerskål och gräddkanna. Kontr.S. Kanna: G7 Sockerskål: H7 Gräddkanna D7. Bruttovikt: 1193 |
504-240 | KAFFESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Märkta: D8. Vikt: 144 gram |
504-241 | MOCKASKEDAR, 12 st. Kontr.S Vikt: 109 gram |
504-242 | MATBESTICKSUPPSÄTTNING. matskedar 16 st, matgafflar 12 st, matskedar 12 st, gafflar 12 st, förrättsgafflar 11 st. Matknivar 12 st, Knivar 12 st, smörknivar 4 st, ostkniv 1 st. Totalvikt 4.374 gram (varav brutto vikt 1.532 gram). |
504-243 | SOCKERTÅNG OCH BAKELSESPADE. Vikt: 55 gram |
504-244 | PETER BEHRENS,Taklampa "Luzette", Jugend. Glas och Metall. H. 51 cm Diam. 30 cm |
504-245 | DRUVAN, Rörstand, Ytterfoder. H. 21 cm Diam. 24 cm. Med krackelering |
504-246 | A. Rudenschöld, Parian figurin, "Pojke med hund". Daterad 1927 H.9 cm B. 18 cm |
504-247 | LISA LARSON, Vas "Garderob", Rörstand. H. 24 cm |
504-248 | BORDSFOTOGENLAMPA. H. 60 cm. Ringen skev |
504-249 | LJUSSTAKAR, 1 par, Mässing Stämplade: N16 H. 24.5 cm. En ljusmanschett skev |
504-250 | TENNFAT, Djupt. H. 3 cm Diam. 31.5 cm |
504-251 | STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg. |
504-252 | BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux |
504-253 | BRUNO MATHSSON, "Pernilla" Fåtölj, Dux |
504-254 | SUPSKEDAR, 4 st Kontr.S. Vikt: 104 gram R9 (1967) |
504-255 | KAFFESKEDAR 9 st, smågafflar 2 st samt strösockerskedar 2 st, 830S Vikt: 135 gram |
504-256 | KOMPOTTSKED, 830S. Vikt: 56 gram |
504-257 | LJUSSTAKAR, 1 par, Kontr.S. Vikt: 158 gram H. 13.5 cm |
504-258 | SAMEKNIV, Bengt Westerberg, Signerad WB. Knivens längd: 16 cm. Slidan med spricka |
504-259 | SERVETTRINGAR 8 st. Vitmetall |
504-260 | GUNNAR NYLUND, Vas "Chamotte", Rörstrand. Märkt: Rörstrand, Lidköping modell Nylund Sweden. H. 35 cm |
504-261 | ROYAL COPENHAGEN, Lockburk, "Salto". H. 10.5 cm |
504-262 | BING &GRÖNDAHL. "Måsen". Fat 2 st. 304 Diam. 25 cm |
504-263 | JONAS GRUNDELL "Nordic light", Ljusstake 4-armad. H. 13 cm |
504-264 | TIMO SARPANEVA, "Festivo", ljusstakar 3 st med ljus, Iittala. Signerade: TS. H. 12.5, 18.5, 24.5 cm |
504-265 | ORUP, Johansfors, Vas. H. 14 cm |
504-266 | KARMSTOL, Etikett och brännmärkt: Klaessons Möbelfabrik, Fjugesta, 1984 Sweden |
504-267 | FOTPALL. H. 34 cm Diam. 50 cm |
504-268 | DANTESTOL |
504-269 | STIG GHYLFE, Emaljmålning, Signerad Ghylfe. Tavlans mått: 34x34 cm |
504-270 | INGEGERD RÅMAN, Johansfors, Skål. Signerad: Johansfors, Råman. H. 10.5 cm Diam. 16.5 cm |
504-271 | OLOF HERMELIN (1827-1913), Oljemålning, Duk. Signerad: O. Hermelin 91. Tavlans mått: 100x66 cm, Duk med krackelering |
504-272 | BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux |
504-273 | BORDSLAMPA, brons, 1920/30-tal. Stämplad botten: MM 4014. H. 36 cm. |
504-274 | LARS NORRMAN. Akvarell. Signerad: Lars Norrman. Tavlans mått: 25 x 34 cm. |
504-275 | LARS NORRMAN. Akvarell. Signerad: Lars Norrman. Tavlans mått: 27 x 32 cm. |
504-276 | MARIANNE WESTMAN. Såskanna m lock. "Picknick", Rörstrand. Modell 89. H. 14,5 cm. |
504-277 | ROYAL COPENHAGEN. Vas. 2629/2129. H. 28 cm. |
504-278 | ERIK HÖGLUND. Ljusstake för 3 ljus. Glas och smide. H. 45 cm. |
504-279 | SPEGEL, teak. G&T, Hovmantorp. Diam. 51 cm. |
504-280 | STIG LINDBERG. Tekoppar 2 st, "Pynta", Gustavsberg. |
504-281 | SVÄRD MED BALJA. Metall. L. 93 cm. |
504-282 | OMEGA Automatic Seamaster de Ville. Herrarmbandsur. Glaset med repor, kronan sliten. |
504-283 | MANSCHETTKNAPPPAR, 1 par. 18K. Med monogram. Vikt 9,2 gram. |
504-284 | MANSCHETTKNAPPAR, 1 par. 18K, Med monogram. Vikt 11,3 gram. |
504-285 | BORD 3-ben. Liten fanérskada, 1950-tal- H. 48,5 cm. L. 64 cm. |
504-286 | ENRICO BAJ. Litografi. Signerad och numrerad 52/250. Tavlans mått: 105 x 80 cm. |
504-287 | BORDSLAMPA, brons. Osignerad. H. |
504-288 | MATSERVIS, 40 delar. "Måsen", Bing & Gröndahl. bl a 2:a sortering. Bestående av mattallrikar 12 st, djupa tallrikar 12 st, förrättstallrikar 12 st, såsskål, karott, uppläggningsfat 2 st. |
504-289 | BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Uppläggningsfat diam. 32,5 cm. Skål diam. 20,5 cm. Skål på fot h. 10 cm. 2:a sortering. |
504-290 | BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Vas h. 13 cm, ljusstakar 1 par. Fat, cigarettkopp, 8 fat. 2:a sortering. |
504-291 | BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Kaffeservis bestående av: 12 st kaffekoppar, 12 st assietter, sockerskål, gräddkanna. 1 st kaffefat med mindre nagg. 2: a sortering. |
504-292 | BING & GRÖNDAHL. "Måsen". Salt- o pepparströare, tekopp, uppläggningsfat. |
504-293 | JOSEF EKBERG. Vas. Gustavsberg. 33. 1900-tales första hälft. H. 17 cm. |
504-294 | JOSEF EKBERG. Vas. Gustavsberg. 1900-tales första hälft. H. 12,5 cm. |
504-295 | CARL-HARRY STÅLHANE, Vas m hänkel, skål. Rörstrand. H. 16,5 cm resp. 5,5 cm. |
504-296 | STIG LINDBERG. Bonbonjär. Fajans, Gustavsberg. H. 12 cm. |
504-297 | GEFLE. Äggkoppar 5 st. "Furuvik". H. 4,5 cm. |
504-298 | HALSKEDJA MED MEDALJONG. 18K. Kedjans längd 60 cm. Vikt 14,2 gram. |
504-299 | HALSBAND doserad bismarck, 18K. L. 44 cm. Vikt 50 gram. |
504-300 | MOSSE STOOPENDAAL. OLJEMÅLNING. Signerad: Mosse Stoopendaal 1944. Duk. Duken med liten skada. Ramen med skador. Tavlans mått: 114 x 169 cm. |
504-301 | BENGT RUDA "Sierra" karmstol, för Ikea, 1950/60-tal |
504-302 | ALLAN EBELING, skål, Bo Fajans, Signerad: AE 1096. H. 20 cm Diam. 33 cm |
504-303 | EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, Bo Fajans. H. 7 cm Diam. 7.5 cm. |
504-304 | YTTERFODER 6 st Bl.a Hjördis Oldfors "City" Upsala Ekeby. H. 8-10 cm |
504-305 | COQUILLE, skulptur, Flygsfors. Etikettmärkt och Signerad: Coquille, Flygfors -61. H. 30 cm |
504-306 | ISHINK, teak. 1960-tal. H. 18 cm Diam. 15 cm |
504-307 | BORDSLAMPA, teak. 1950-tal. H. 69 cm. |
504-308 | BJÖRN WIINBLAD, Fat, Rosenthal. Diam. 38 cm |
504-309 | EIVIN GRANTH. Oljemålning. Signerad: Evin Granath. Pannnå. Tavlans mått: 28.5x25 cm |
504-310 | ANN-MARGRET HEDE. Oljemålning. Signerad Ann-Margret Hede "i mot ljus". Pannå. Tavlans mått: 31x31 cm |
504-311 | EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad Eivin Granath (1984). Duk. Tavlans mått: 30x39 cm |
504-312 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Skål "Mind", Kosta Boda. H. 9.5 cm Diam 32.5 cm |
504-313 | BRUNO MATHSSON, "Jetson" Fåtölj, Dux |
504-314 | BÄGARE. Henrik Adam Christiernin 1740-1760, Arboga. H. 9 cm |
504-315 | SUPKOPPAR, 4 st. 1950 (Z8). H. 5 cm |
504-316 | GAFFLAR, 3 st. Zethelius, Stockholm 1783. |
504-317 | SKEDAR, 5 st. Johan Henrik Lampa, 1806-1821 (1826), Stockholm. 2 st 1810 (D3) 2 st 1818 (M3), 1 st 1814 (H3). L. 23 cm |
504-318 | TEKANNA. Ostindiskt, Sekelskiftet 1900. H. 12 cm |
504-319 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Glas. Kosta Boda Signerad: Kosta boda, Ulrica HV 99105. H. 22.5 cm |
504-320 | MINIATYRER. 5 st. Höganäs H. 2.5-7 cm |
504-321 | BROSCHER 2 st och Ring. Brons, Finland. |
504-322 | GUNNAR NYLUND. Skål. Rörstand. Osignerad. H. 13.5 cm Diam. 26,5 cm |
504-323 | SKÅL MED LOCK. Empire. Lars Löfgren Hudiksvall 1820 (O3) H. 26.5 cm |
504-324 | PELLE ÅBERG. Färggrafik. Signerad: Pelle Åberg, 34/55 "Aperitif". Tavlans mått: 33 x 38 cm |
504-325 | HENNING HOUGAARD. Oljemålning. Signerad: Henning Hougaard. Duk. Tavlans mått: 67 x 92.5 cm |
504-326 | POKAL. Etsad Dekor, invändig förgyllning. Silver. Pettter Julin 1737-1780, Köping. H. 18.5 cm |
504-327 | STRÖSOCKERSKÅL. Sven Lars Ljungberg (Troligen) 1786-1819, Silver, Örebro. H. 17 cm |
504-328 | SOPPSKED. Silver. Zethelius, Stockholm, 1783. |
504-329 | ARMBAND. Bismarck,18K L. 20 cm B. 1.2 cm. Vikt: 50 gram |
504-330 | SPEGELLAMPETTER. 1 par. 1800-talets andra hälf. 48x38 cm |
504-331 | FISKBESTICK. Knivar 6 st, Gafflar 6 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 513 gram |
504-332 | KAFFESKEDAR OCH TÅRTSPADE. Skedar 12 st, Tårtspade 1 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 238 gram |
504-333 | OSTHYVEL, SMÖRKNIVAR OCH OSTKNIV. Rosenholm. Kontr.S, Bruttovikt: 223 gram |
504-334 | MATBESTICK. Gafflar 12 st, Knivar 12 st, Skedar 12 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt 1.749 gram (varav bruttovikt 760 gram). |
504-335 | KOMPOTSKEDAR OCH UPPLÄGGNINGSBETICK. 2+2 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 173 gram |
504-336 | FÖRRÄTTSBESTICK. Gafflar 12 st, Knivar 12 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt: 427 gram |
504-337 | GLASÄPPLE, Etikettmärkt: Steninge Slott. H. 14 cm |
504-338 | BERTIL VALLIEN, . Pokal Etikettmärkt: B. Vallien 99694 H. 17 cm. Fat Etikettmärkt: Kosta Boda Diam 27 cm med mindre repor. |
504-339 | PER HAMMARSTRÖM, Skål och Soppskålar 4 st. Strängnäs Keramik. H. 8.5 cm resp 6 cm |
504-340 | PUDERDOSOR. 2 st. Med gravyr. Märkta: 1872 (S5) och 1880 (B6). Diam. 3.5 cm |
504-341 | PUDERDOSOR. 2 st. Märkta: 1874 (U5) och en 1800-andra hälft. Diam 4 cm |
504-342 | FICKUR. Med monogram. 14k. Märkt: IWC "Probus Scafusia". C 614867. 53 mm, savonett. Bruttovikt: 94.1 gram |
504-343 | FICKUR. Med monogram. 14k. Märkt: 948671 54. Bruttovikt: 89 gram |
504-344 | PUDERDOSA OCH PINCETT. Märkt: H.F 830S OCH P9 |
504-345 | PUDERDOSOR. 2 st. Märkta: |
504-346 | RAGNAR LINDÉN. Etsning. Signerad: Ragnar Lindén 1954 18/30. Tavlans mått: 24x17 cm |
504-347 | MADELEINE PYK. Grafiskt blad. Signerad: Madeleine Pyk 17/240 Tavlans mått: 57x74 cm |
504-348 | BARBRO RUNEFELT-TALTAVULL. Grafiskt blad: Signerad: Barbro Runefelt-Taltavull 203/360. Tavlans mått: 71x65.5 cm |
504-349 | GÖRAN IVARSSON. blandteknik. Signerad: G Ivarsson 36/80. Tavlans mått: 43.5 cm x 36.5 cm |
504-350 | LARS LERIN. Akvarell. Osignerad. Omslag till Diktsamlingen "Faller snö" av Eva. B Magnusson (1995). Tavlans mått: 45x62 cm |
504-351 | GOEBEL. Dockor, 2 st ej i porslin. H. 28 cm resp 30 cm |
504-352 | WEXIÖ GULD, Servis, Gustavsberg. Djupa tallrikar 10 st, Tallrikar 12 st, Assietter 12 st, Brödassietter 9 st. Uppläggningfat 1 st, Karotter 2 st, Såsskål 1 st. Några delar med sliten guldkant |
504-353 | MATTA, Handknuten. 138x 78 cm |
504-354 | MATTA, Handknuten. 210X135 CM |
504-355 | YSTAD METALL. Ljusstakar 1 par. H. 17 cm |
504-356 | BREVPRESS. Gusum Sweden. H. 9 cm och Vas, Signerad. H. 15 cm |
504-357 | BRICKA, USA. L. 32 cm B. 24 cm |
504-358 | VITRINSKÅP. H. 113 cm B. 106 cm Djup. 30 cm |
504-359 | TAKARMATUR. Jugend. Några stavar saknas. H. 80 cm |
504-360 | TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam. 55 cm |
504-361 | SKÅP. Med dörrar i intaria och låda med sniderier. 1940-tal. H. 132 cm B. 98 cm Djup. 48 cm |
504-362 | SPEGEL. N18 H. 105 cm B. 71 cm |
504-363 | ANNA EHRNER, Golvalmpa"Anna". Atelje Lyktan, Åhus. H. 137 cm |
504-364 | POUL KJAERHOLM, Soffbord "PK61". H. 32 cm B. 80 cm Djup. 80 cm. Glasskiva med skada. |
504-365 | LE CORBUSIER. Vilostol "LC4", Cassina, Italien. Skinn, Kohud och Krom. L. 160 cm. Märkta: Le Corbusier LC4 6470. |
504-366 | LE CORBUSIER, Stol "LC1", Cassina, Italien. Skinn, Kohud och Krom. Märkta: Le Corbusier LC1 3814. Sitsen med slitage |
504-367 | GÖTEBORG, Tvättservis, "Svanen". 4 delar. Krackeleringar förekommer |
504-368 | KOSTA. Selterglas med etsad dekor. 15 st H. 7.5 cm |
504-369 | FOLKE ARSTRÖM, "Thebe" Bestick. Gense. 82 delar |
504-370 | SMÖRLEJON, H. 2 cm L. 7.5 cm |
504-371 | RING, 3 st. 23K Vikt: 14.3 gram |
504-372 | HALSBAND 18k (750). L. 42 cm. Vikt: 5.7 cm |
504-373 | RING. 18K. Ringmått ca 21 mm. Vikt: 3.7 gram |
504-374 | HALSBAND OCH HÄNGE MED STEN. 18K. Halsbandets L. 42 cm. Bruttovikt: 6.4 gram |
504-375 | MATTA, handknuten, Persisk Ghom. 242 x 153 cm. |
504-376 | MATTA, Old Ghom. Semi-antik. 213x140 cm |
504-377 | KAJ FRANCK. Skål och Vas "Sargasso". Arabia. H. 23.5 cm och 15.5 cm |
504-378 | STOPPUR. OMEGA. Diam. 5 cm |
504-379 | HUMMEL, Salt- och Pepparströrare. H. 7 cm |
504-380 | GOCKEN JOBS. Duk. Jobs Handtryck. 123x137 cm |
504-381 | ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" Coffe/kaffekvarnen. H. 14 cm |
504-382 | GOEBEL. Salt- och Pepparströare. H. 6 cm resp 5 cm |
504-383 | ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" "Majas mejeri". H. 7.5 cm |
504-384 | LINNEVÄVERIET I HORRED. Dukar 2 st |
504-385 | ALVAR AALTO, Iittala, "Savoy". Vas. H. 16.5 cm |
504-386 | KARIN WARD, Skulptur. Signerad: Karin Ward 96 "I gryningen finns du där". H. 33 cm |
504-387 | KARIN WARD. Skulptur. Signerad: Karin Ward "I guldstövlar". H. 28 cm |
504-388 | PIEDESTAL. 1950-tal H. 64 cm |
504-389 | RUNE JOHANSSON. Oljemålning sign Rune Johansson 91. Duk ""Rödspovar". Tavlans mått 89 x 75,5 cm. |
504-390 | SPEGEL, 57,5 x 25,5 cm. |
504-391 | BORD m låda och mässingsdetaljer. H 75 cm. B 65,5 cm. Dj 41 cm |
504-392 | TRÅG. H 27 cm. L 76,5 cm. B 46 cm. |
504-393 | PARAPLYSTÄLL, gjutjärn. H 50 cm. |
504-394 | BRUNO MATHSSON. Fåtölj m fotpall. Etikettmärkt Bruno Mathsson firma Karl Mathsson Värnamo Sweden. |
504-395 | REIJMYRE. Karaffer 2 st med text Vin & Vatten. H 31,5 cm. |
504-396 | ANNE NILSSON, Orrefors. Ljuslyktor 1 par Hallon. H 7 cm |
504-397 | SKÅL. Etikettmärkt Tingsågården Eskilstuna. H 21 cm. |
504-398 | BERTIL VALLIEN. Ytterfoder "Terra". Rörstrand. H. 13 cm |
504-399 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Väggtavla målad på träskiva med upphängning- o snurranordning i metall. Signerad: Ulrica Hydman- Vallien "Rörelse i konsten 1" -70. Diam. 100 cm Färg delvis avskad på kanten |
504-400 | GUSTAFSBERG, ytterfoder med hänklar, 1 par. Mindre krackeleringar och en med spricka. H. 34.5 cm Diam. 36 cm |
504-401 | GUNNAR CYRÉN. Skålar 1 par "Sofiero" Orrefors. Märkta Orrefors B 3834-121. H 11 cm. Diam 15,5 cm. |
504-402 | TESKEDAR 12 st & KAFFESKEDAR 10 st. Rosenholm. Kontr.S. Vikt 320 gram. |
504-403 | GUSTAVSBERG. Kräfttallrikar 6 st. Diam 24 cm. |
504-404 | DIAMANTRING r.g. 18K, 0,21 ct. Ringmått ca 18 mm. Bruttovikt 4,2 gram. |
504-405 | STIG LINDBERG, Adam, Gustavsberg, Kaffekoppar 4 st och 6 st assietter. Gräddkanna & sockerskål. Kaffekopp 1 st med färgbortfall |
504-406 | TAKARMATUR. H ca 70 cm. |
504-407 | TESKEDAR 14 st. Svensk spets. Kontr.S. Vikt 233 gram. |
504-408 | BORD LOUNGE styrbar, Moree. Plast/glas & fjärrkontroll. H 56 cm. Diam 84,5 cm. |
504-409 | GUNILLA ALLARD, "Cosmos" stolar 6 st. Lammhults. |
504-410 | MORTEN VOSS "Flightdeck" . Matbord Voss Co Living. Skiva i betong och svängda ben av aluminium. Betongskivan med några kantsprickor. H. 72 cm. L. 178 cm. B. 89 cm. |
504-411 | GALLERIMATTA, Kasthall. "Häggå 981". Några fläckar förekommer. 400 x 100 cm. |
504-412 | PÄR ANDERSSON. Grafiskt blad sign PA, HC XI/XX. Tavlans mått 100,5 x 76,5 cm. |
504-413 | MATTA, Handknuten, Iran. 385x248 cm |
504-414 | ROYAL COPENHAGEN, musselmalet, halvblond, kaffekoppar 6 st (719), assietter 6 st (574). |
504-415 | ROYAL COPENHAGEN, musselmalet, halvblond. Sockerskål (657) & fat på fot (511). |
504-416 | MATTA. röllakan. Signerad A LA. Mattan med slitage, en kant dålig.150X175 cm |
504-417 | GUNNAR NYLUND, Vas, Nymölle, Denmark. H. 10 cm |
504-418 | ULLA PROCOPÉ. Skärbräda, Arabia H. 22 cm |
504-419 | RÖRSTRAND, Fat "Lasco". L. 27 cm. B. 21.5 cm |
504-420 | EUGEN TROST, Tekoppar 5 st + 1 kaffekopp "Astra" Gefle Porslinsfabrik. |
504-421 | STIG LINDBERG. Tallrikar "Le Coq", Gustavsberg. Tallrikar diam: 27 st 9 st, Tallrikar Diam 24.5 cm 6 st, Assietter 19.5 cm 6 st |
504-422 | ARABIA, Tekoppar 3 st "Landscape" |
504-423 | RÖRSTRAND, kaffekoppar 8 st. "Grön Anna". Någon kulörskillnad på faten. |
504-424 | KUDDE. 43 x 54 cm. |
504-425 | ULRICA HYDMAN VALLIEN. Väggtavla målad på träskiva med upphängning- o snurrarnordning i metall. Signerad: Ulrica Hydman- Vallien "Rörelse i konsten 2" -70. Diam. 95 cm Färg delvis avskad på kanten |
504-426 | MATTA, handknuten. Något sliten på en kant. 98 x 62 cm. |
504-427 | ALADÅBFORM, koppar. L 26 cm. |
504-428 | TAKLAMPA 1930-tal, tre ljusarmar, kuporna etikettmärkta Meissen. H 55 cm. |
504-429 | GEORGES POINT (Frankrike F 1935) Oljemålning signerad o daterad a tergo "Portkosme 146 Janv. 88 Georges Point Marseille. Duk. Tavlans mått 64 x 63 cm. |
504-430 | UNO VALLMAN. Oljemålning signerad Uno Vallman. Duk. Tavlans mått 59 x 67,5 cm. |
504-431 | ERIK HÖGLUND, Boda. Takarmatur. H. 42 cm + 2 x 17.5 cm förlägningsarmar |
504-432 | ANDERS WINGÅRD, Skål. Signerad Anders 88. H. 16 cm Diam. 35 cm |
504-433 | ANDERS WINGÅRD, Snapsglas 11 st. Signerade Anders 88. H 19-20 cm. |
504-434 | SKRUF. Vinglas 5 st."Ervaco". H 19 cm. |
504-435 | EDSBYVERKEN. Stolar 4 st "Fanett". Etikett- och brännmärkta Edsby Verken |
504-436 | NATTDUKSBORD. 1950-tal, teak. H. 52 cm B. 47 cm Djup. 32 cm. Små skador förekommer. |
504-437 | HALLMÖBEL. Spegeln märkt: Nybro Fabriken. Byråns mått: H. 44.5 cm B. 54.5 cm Djup. 29 cm Spegelns mått: 111x 44 cm. Med skador |
504-438 | CARL MALMSTEN. Vitrinskåp "Undantaget" med utdragbar skiva. H. 178 cm B. 96 cm Djup. 33 cm |
504-439 | BREVENS BRUK. Sköld märkt 1890, Gjutjärn, Fornordiskt motiv. 68x49 cm |
504-440 | VÄGGPENDYL. Förgylld. H. 115 cm B. 41 cm. Förgyllningen med mindre skador |
504-441 | ANSHELM DAHL (1897-1964), Oljemålning. Signerad Anshelm Dahl. Duk. Tavlans mått: 62.5x82 cm |
504-442 | OLJEMÅLNING, Monogramsignerad. Pannå. Tavlans mått 36x49 cm |
504-443 | TEKOPPAR 12 st. Trellis by Barratts, England. |
504-444 | LOMONOSOV. Tekoppar 12 st. "Magic Firebird", USSR. |
504-445 | RÖRSTRAND. Matservis 33 delar. "Ostindia". Bestående av: 10 st mattallrikar, 12 st djupa tallrikar, 11 st förrättstallrikar. Färgskiftningar. |
504-446 | RÖRSTRAND. "Ostindia". Fat, skål. Diam. 32,5 cm. resp. 17 cm. |
504-447 | RÖRSTRAND. "Ostindia". Buljongkoppar 5 st. |
504-448 | HALSBAND M STENAR, ARMBAND M STENAR, ÖHÄNGEN, 1 par, BROSCHER 2 st. Silver. |
504-449 | ARMRING, ÖRHÄNGEN 1 par, med stenar Lapislazuli, made in Chile. |
504-450 | BÖRGE MOGENSEN. Stolar 4 st. "Öresund". Ek och lädersits. Skador, slitage, skav och märken. Fläckigt läder. Torkad stoppning. Firma Karl Andersson & Söner. |
504-451 | BENGT OLSON. Oljemålning. Signerad: Bengt Olson a Tergo Beng Olson 1966, Paris. Duk. Tavlans mått: 30x26 cm |
504-452 | YRJÖ EDELMANN. Färglitografi. Signerad: Y. Edelmann 193/360. Tavlans mått: 55x70 cm |
504-453 | SKÅP MED BLYINFATTATGLAS. Ovanskidan med Intersia och gallerkant. Sekelskiftet 1900. H. 88 cm B. 50 cm Djup. 33.5 cm. Bakstycket med torrspricka och skada vid dörrens och sockeln. |
504-454 | VILLEROY & BOCH. Teservis 19 delar "Wild Rose". Tekoppar 8 st, Assietter 8 st, Tekanna, Sockerskål och Gräddkanna. |
504-455 | VILLEROY & BOCH. Kaffekoppar "Wild Rose". Kaffekoppar 10 st, Gräddkanna. |
504-456 | LALIQUE, CHAMPS ÉLYSÉES, France. Skål reliefdekor av blad. H. 18 cm. L. 46 cm. B. 25 cm. |
504-457 | VIPPBORD. 1800-tal Bl.a Alrot. H. 75 cm Skivans mått: 87.5x86 cm. Slitage |
504-458 | MATTA, Hanknuten, Iran. 164x 85 cm |
504-459 | MADELEINE PYK. Gouache. Signerad: M. Pyk. Tavlans mått: 42x52 cm |
504-460 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 15.5 cm |
504-461 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 15.5 cm |
504-462 | ROYAL COPENHAGEN. Skål på fot Musselmalet, Halvblond. 1/511 H. 6 cm Diam. 17 cm |
504-463 | KARIN BJÖRQUIST. Ytterfoder 2 st. Gustavsberg. H. 11 och 13 cm |
504-464 | ARABIA. Figurin. H. 13.5 cm L. 18 cm |
504-465 | GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, Fiskfat, Arabia. Märkt: Arabia, Finland Ateljé Gog/Pm L. 60 cm |
504-466 | ARABIA, Burkar 4 st. En med lock. H. 6 resp 9 cm |
504-467 | ASTRI BERGMAN-TAUBE. Relief. Signerad A. Bergman-Taube 77 194/240. Brons och skiffer. Tavlans mått: 54.5x35 cm |
504-468 | UPPLÄGGNINGSFAT. Meissenliknade stämplar. L.. 48.5 cm B. 34.5 cm |
504-469 | INGEMAR THILLMARK, Fåtöljer 1 par "Läckö" OPE Möbler, Skinn med skador. 1900-talets andra hälft |
504-470 | STIG GHYLFE. Emaljmålning. Signerad Ghylfe -75 "Familj" I. Tavlans mått: 31x31 cm |
504-471 | KAMINUR, Förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Troligen Frankrike. Sekelskiftet 1900. H. 28 cm B. 36 cm |
504-472 | LENNART SAND. Grafiskt blad. Signerad: L. Sand -96 102/260. Tavlans mått: 45.5x36 cm |
504-473 | TALLRIKAR, 2 st. Qianglong. Diam 25 cm Kantnagg samt en med Krackeleringar. |
504-474 | TALLRIKAR, 2 st. Kanton Celadon. Diam 25 cm. En med kantskador |
504-475 | FAT, 2 st. Imari, Japan. Diam 18.5 cm |
504-476 | SKÅL. Imari. H. 8.5 cm Diam 24 cm |
504-477 | STIG GHYLFE. Emailjmålning. Signerad: Ghylfe 80. Tavlans mått: 33x33 cm |
504-478 | INGEMAR THILLMARK, Fåtöljer 1 par "Läckö" OPE Möbler, Skinn med skador. 1900-talets andra hälft |
504-479 | TINGSGÅRDEN, Eskilstuna. Glas 24 delar. Vinglas 8 st, Vinglas 8 st, Snapsglas 8 st. Etikettmärkta och signerad: Tingsgården. 02 J.V Nordic |
504-480 | SIGNE PERSSON-MELIN. Vinglas "Bouquet". 6 st |
504-481 | BERTIL BAGARE. Emaljmålning. Signerad: Bertil Bagare "Vinterbäck". Tavlans mått: 30.5 x 30.5 cm |
504-482 | ANNA EHRNER, Skål Contrast. Kosta Boda. H. 12 cm Diam. 23 cm |
504-483 | SLAGBORD, 1800-TAL. H. 76 cm B. 148 cm L. 70+21+50 cm. |
504-484 | STOLAR. 1 par. Allmoge |
504-485 | SIDEBOARD. IKEA, ur "Stockholms-serien" H. 70 cm L. 150 cm B. 38 cm |
504-486 | CARL MALMSTEN. Fåtölj "Samsas". Brännmärkt: C.M. Sitthöjd: 40 cm |
504-487 | BRUNO MATHSSON. "Pernilla" med fotpall. Skinn. Signerad: Bruno Mathsson by DUX |
504-488 | GÖRAN BRUNIUS. Etsning. Signerad: Göran Brunius "Tukan" 136/310. Tavlans mått: 42x50.5 |
504-489 | ESAIAS THORÉN. Grafiskt blad. Signerad: Esaias Thorén 226/310 Tavlans mått: 53x60.5 cm |
504-490 | GÖRAN BOSTRÖM. Akvarell Signerad: Göran Boström1997. Tavlans mått: 45.5x53.5 cm |
504-491 | SVEN JONSON, Grafiskt blad. Signerad: Sven Jonson 52/260 Tavlans mått: 55x42 cm |
504-492 | JOSEF EKBERG. Ytterfoder "Sgraffito". Gustafsberg. J. Ekberg, 1918. H. 28.5 cm Diam. 34 cm |
504-493 | STIG GHYLFE. Emaljmålning. Signerad: Ghylfe 75 "Trängsel" Tavlans mått: 34x34 cm |
504-494 | LINNESKÅP. 2-delat Betsad Furu, sen barockstil. Åmells Möbler Gnesta. H. 190 cm B. 118 cm Djup. 50 cm. Mindre skador i betsen. |
504-495 | MATSALSGRUPP 7 delar. Bestående av: stolar 6 st och iläggskivor 2 st. H. 75 cm Total längd: 212 cm |
504-496 | STOLAR. 1 par. Rokoko. Renoverade. |
504-497 | STOLAR. 1 par. Rokoko 1800-tal. Provinsarbete. Renoverade |
504-498 | SKRUVÖRHÄNGEN. 18K. Vikt: 1.9 gram |
504-499 | PÄRLCOLLIER med silverlås. Doserad. L. 39 cm |
504-500 | GUNNAR HALLSTRÖM, Oljemålning. Signerad: G. Hallström Duk. Tavlans mått: 84x107 cm |
504-501 | STIG LINDBERG. Sparbössor 2 st Skotte, plast. H 12 cm. L 18 cm. |
504-502 | ROYAL COPENHAGEN. Vaser 2 st. H 10 resp 19 cm. |
504-503 | NAO. Figurin. H 24 cm. |
504-504 | LLADRO. Figurin. H 20 cm. |
504-505 | NAO. Figurin. H 19,5 cm. |
504-506 | CIGARETTAUTOMAT, metall form av åsna 1900-tal. H 15 cm. L 17 cm. |
504-507 | HACKEFORS, Bjärka-Säby Krukan. H 15,5 cm. |
504-508 | RÖRSTRAND. Gallerskål. H 6,5 cm. L 18,5 cm. |
504-509 | ROYAL COPENHAGEN, Blå blomster. Fat på fot 10/1528. H 15,5 cm. |
504-510 | TILLBRINGARE och 4 st glas med tomtemotiv. H 21,5 resp 8 cm. |
504-511 | KERUB/ÄNGEL, trä. H 50 cm. |
504-512 | KJELL ENGMAN, Kosta Boda, skål sign K Engman Kosta Boda 58887. H 10 cm. |
504-513 | FAT. Ostindiskt 1800/1900-tal. Diam 30,5 cm. |
504-514 | GÖRAN WÄRFF. Skålfat, Kosta. Etikettmärkt Kosta Chrystal Collection och sign Kost G Wärff 78017. H 6 cm. Diam 37 cm. |
504-515 | PIA RÖNNDAHL, Rörstrand. Kaffekoppar 12 st, assietter 12 st. Modell: Sundborn. |
504-516 | KARL-ERIK HÄGGBLAD. Litografi. Signerad: K.E. Häggblad 165/260 "Rymd för hålande". Tavlans mått: 41.5 x 56 cm |
504-517 | FAT, Ostindiskt. Sekelskiftet 1800. Diam 46.5 cm. Spricka på baksidan. |
504-518 | MIKROSKOP. "Wuma". Berlin-Charlottenburg nr 3374, i Schatull med torrspricka. H. 30 cm |
504-519 | BÖRJE LINDAU. Stolar "Hövding" 4 st, Blå Station, Åhus. Små skador förekommer |
504-520 | SKRIVBORD, Engelsk stil. H. 76 cm L. 121 cm Djup. 60 cm. Mindre skador förkommer. |
504-521 | HÄNGVITRINSKÅP. 1800-talet andra hälft. H. 98 cm B. 85 cm Djup. 40 cm |
504-522 | LJUSKRONA, med 6 ljusarmar. Barockstil. H. 65 cm |
504-523 | TAKARMATUR med 5-ljusarmar. H. 90 cm |
504-524 | SOFFA. Gustaviansk stil 1800-tal. L. 187 cm Djup. 55 cm |
504-525 | BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage |
504-526 | BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage |
504-527 | WILHEM KÅGE, Kyddhylla "Praktika", Gustavsberg. H. 26 cm B. 63 cm Djup. 19 cm. Krackelering och missfärgning |
504-528 | BOKHYLLA. H. 200 cm B. 102 cm Djup. 28 cm Bruksslitage |
504-529 | SCHATULLSKÅP. H. 76 cm B. 69 cm Djup. 48 cm |
504-530 | BÖRGE MOGENSEN. Matbord. Brännmärkt: Karl Andersson Design Börje Mogensen. Liten skada på skivan. H. 73 cm L. 140+55+55 cm B. 92.5 cm |
504-531 | SOFFBORD. H. 60 cm Diam. 100 cm |
504-532 | CARL MALMSTEN. Skåp "Herrgården". Brännmärkt: Bodafors Design Carl Malmsten Sweden 1960. H. 185 cm B. 100 cm Djup. 38.5 cm. |
504-533 | CARL MALMSTEN. Bord med 4 stolar "Herrgården". H. 74 cm L. 139 cm B. 99.5 cm |
504-534 | GÖRAN ANDERSSON, Figurin, UE. H. 8.5 cm L. 12 cm |
504-535 | VÄGGSKÅP. H. 70 cm B. 57 cm Djup. 25.5 cm |
504-536 | TRÄHÄSTAR 1 par, antika. H 19,5 cm. L 21 cm. |
504-537 | TRÄHÄSTAR 2 st med lagning och torrspricka, antika. H 20,5, L 18 cm. H 18 cm. L 18 cm. |
504-538 | TRÄHÄST på platta på hjul, antika. Torrsprickor förekommer. H 26 cm. L 27 cm. |
504-539 | SNUSDOSOR 5 st, Trä/horn & metall. L 8 - 9,5 cm. |
504-540 | GULDMEDALJ, 18/23K. Kungliga Patriotiska sällskapet. Gustav V 1945. Vikt 28,8 gram. |
504-541 | SKRIVBORD med mässingsdetaljer, sargkant. Rokokostil några fanérskador. H 96 cm. B 95 cm. Dj 63 cm. |
504-542 | GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Ytterfoder 2+1 st. H 13,5 resp 11,5 cm. |
504-543 | GUSTAVSBERG. Empire. Ytterfoder 1 par. H 12 cm. |
504-544 | BING & GRÖNDAHL. Figurin. I.P.I 1568. H 11,5 cm. |
504-545 | ROSENTHAL. Figurin. H 11 cm. |
504-546 | INGRID ATTERBERG. Upsala Ekeby. Fat B 16 x 16 cm. & vas H 25 cm. |
504-547 | GÄSTHANDDUKAR, Linne 6 st. Ca 47 x 39 cm. |
504-548 | FÖRGYLLD SPEGEL med KONSOLL. Empirestil. Spegelns mått L 125 cm. B 70 cm. Konsoll H 77,5 cm. B 79 cm. Dj 31,5 cm. |
504-549 | TOMTAR 2 st terrcotta 1900-talets andra hälft. H 19,5 resp 24,5 cm. |
504-550 | TAKARMATUR 1900-talets andra hälft. Diam 30 cm. |
504-551 | TAKARMATUR 1900-talets andra hälft. Diam 30 cm. |
504-552 | LJUSKRONA. H 50 cm. Diam 30 cm. |
504-553 | MATTA, handknuten Pakistan Bochara. Ca 240 x 154 cm. |
504-554 | MATTA, handknuten. Hamadan, Iran. 81 x 86 cm. |
504-555 | MATTA, handknuten 220 x 140 cm. Normalt bruksslitage, fransarna med slitage. |