ONLINE-AUKTION , 2023-12-11 17:00

Söndag 10/12 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
505-001ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 18 cm.
505-002STIG GHYLFE. Emaljtavla sign Ghylfe 76. Tavlans mått 21 x 21 cm.
505-003JIE GANTOFTA. Kryddburkar 5 st märkta Jie Gantofta Sweden 154. H ca7,5 cm. Kryddhylla L 40 cm.
505-0041 DOLLAR AUSTRALIA 2006. Kookaburra 1 oz. 999 silver.
505-0051 DOLLAR AUSTRALIA 2001. Kookaburra 1 oz. 999 silver.
505-006SEIKO Damarmbandsur Diamond SKK885P1.
505-0071 DOLLAR AUSTRALIA 2003. 1 Ounce of fine silver.
505-008LORUS SPORTS Damarmbandsur.
505-009RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H 18,5 cm. Diam 22,5 cm.
505-010RING 18 K avklippt. Vikt 1,8 gram.
505-011KOPPARFLASKOR 2 st (H 18 resp 29 cm) & KOPPARKASTRULL (H 17 cm).
505-012DALAHÄSTAR 3st något färgsläpp förekommer. H 21,15,5 resp 7 cm.
505-013DALAHÄSTAR 3 st färgsläpp förekommer. H 3, 10 resp 18 cm.
505-014KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 75 gram.
505-015DOROTHY CLOUGH. Upsala Ekeby. Figurin, 1900-talets andra hälft. H 10,5 cm.
505-016LEMANIA Swiss made. Herrarmbandsur. Glas med repor.
505-017KAFFESKEDAR 12 st, modell Disa. Kontr.S. Vikt 120 gram.
505-018SEIKO Sapphire Crystal. Damarmbandsur.
505-019PÄRLCOLLIER doserad med guldlås 18K.
505-020HALSBAND med hänge 18K. L ca 40 cm. Bruttovikt 2 gram.
505-021GAISSA, Iittala. Glas 6 st. H 6,5 cm.
505-022UPSALA EKEBY. Figurin etikettmärkt Upsala Ekeby o märkt UE Sweden. H 10,5 cm.
505-023GABRIEL KERAMIK. Nötskål. H 16 cm.
505-024LISA LARSON Gustavsberg. Adventsbarn. H 13 cm.
505-025SKRUF. Ljusstakar 1 par etikettmärkta Skruf. H 21 cm.
505-026MALMLJUSSTAKAR 1 par. H 18,5 cm.
505-027RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 12.5
505-028REIJMYRE. Skål och Ljuslyktor 2 st. H. 12.5 cm och 6 cm
505-029CERTINA Damarmbandur.
505-030KARMSTOLAR, 2 st, Krom och läder.
505-031KOSTA BODA, ljuslyktor 2 st "Snowball" Ann Wolf. H 7 cm.
505-032WALLÅKRA, Krus. 5L
505-033YTTERFODER 1 par. Interiörhuset. H 12 cm.
505-034TOMTE med belysning. H 67 cm.
505-035BORDSLAMPOR 1 par. H 57 cm.
505-036SNÖGUBBE. H 44 cm.
505-037TOMTE, konstmaterial. H 27 cm.
505-038CLOWN, konstmaterial. H 33 cm.
505-039PRYDNADSHJÄRTA 1 par. Konstmaterial. H 25 cm.
505-040SNÖGUBBE, trä, stoppad material. H 68 cm.
505-041JULGRANSFOT. Konstmaterial/gjutjärn med något färgbortfall. L 60 cm. H 25 cm.
505-042BORDSLAMPA, plåt P&B Home AB. H 81 cm.
505-043JULGRANSFOT. Konstmaterial/gjutjärn med något färgbortfall. L 50 cm. H 20 cm.
505-044YTTERFODER i plåt H 40 cm. , tomte.
505-045ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Mattallrikar 12. Djupa 13. Förrätt 9. Uppläggningsfat. skål, karott, salt & pepparströare och såssnipa.
505-046MATBESTICK. Sachsisk modell. Matskedar 12. Gafflar 12. Knivar 12. Bruttovikt 1.880 gram.
505-047ROYAL COPENHAGEN. Blå blomst. Kaffekoppar 12. Assietter 12. Gräddkanna, sockerskål & litet fat.
505-048UPPLÄGGNINSSKED & 2 smörknivar Sachsisk modell. Kontr.S. Bruttovikt 171 gram.
505-049KAFFESKEDAR 12 st Sachicks modell. Vikt 188 gram.
505-050HÖGANÄSKRUKA 10 liter. H 29 cm.
505-051HACKEFORS, Matservis
505-052ORREFORS, 19 delar "Eden"
505-053TOMTE. H. 65 cm
505-054TOMTE, 2 st. H. 30 och 48 cm
505-055Tomtekruka, 2 st H. 26 och 23 cm
505-056TOMTE. 2 st. H. 46 cm
505-057YTTERFODER 4 st. H. 19 cm
505-058YTTERFODER 5 st. H. 16.5 cm
505-059YTTERFODER 4 st. H. 16.5 cm
505-060AC. RETRO. H. 82 cm
505-061BARNSTOL, Stokke. Bygel saknas.
505-062GUNGSTOL
505-063GUNGSTOL
505-064BYRÅ. 8-lådig- H. 126 cm B. 80 Djup. 29 cm
505-065BYRÅ. 8-lådig. H. 126 cm B. 80 Djup. 29 cm
505-066KÖKSSOFFA. H. 102 cm B. 130 cm Djup. 55 cm
505-067SKÄNK. 1900-talets andra hältf. H. 155 cm B. 98 cm Djup. 45 cm
505-068GARDEROB. H. 197 cm B. 110 cm Djup. 60.5 cm
505-069MASSAGEBÄNK.
505-070VÄGGHYLLA. H. 30 cm L. 207 cm Djup. 26 cm
505-071VÄGGHYLLA. H. 30 cm L. 207 cm Djup. 26 cm
505-072RESVÄSKA
505-073VATTENPUMP
505-074KOMMOD. H. 77.5 cm B. 47 cm Djup 44 cm
505-075DEKORATION. H. 60 cm
505-076VITRINSKÅP, ek. H. 97+67 cm B. 80 cm Djup. 39.5 cm
505-077SKRIVBORD MED ÖVERDEL H. 136.5 cm B. 155 cm Djup. 64 cm
505-078HÖRNSKÅP. Gustav. Stil H. 111.5 +47 cm
505-079HÖRNBORD/TVBÄNK. H. 35 cm B. 100 cm Djup. 59 cm
505-080HÖRNBORD/TVBÄNK. H. 35 cm B. 100 cm Djup. 59 cm
505-081KORG "Key West". H. 54 cm. 49x49
505-082SOFFBORD, teak HMB Möbler Rörvik 1900-tal. H 55,5 cm. 150 x 58 cm. Bordsskivan med fläckar.
505-083JULDEKORATIONER mm
505-084TOMTEKRUKOR. 3 st. H. 14 och 17 cm
505-085ROSENTHAL, Kaffeservis Sans Souci. koppar 12 st, Assietter 12 st. Kaffekanna och sockerskål.
505-086KRYDDBURKAR, olika modeller. Bl.a Svaneholm
505-087BORDSLAMPOR, North light, 2 st. H. 47 cm
505-088ROYAL COPENHAGEN. Jultallrikar. 12 st
505-089JBL CLIP 4, Bluetooth högtalare. Laddkabel saknas.
505-090BELID. Skrivbordslampa. H ca 45 cm.
505-091JAN SIVERTSEN. Grafiskt blad, sign Jan Sivertsen 86, 116/350. Tavlans mått 44 x 33,5 cm.
505-092INRAMAD AFFISCH. "Lunchtime A top a Skyskraper". Mått 69 x 100 cm.
505-093INRAMAD AFFISCH. Co Hultén Grafik 4-19 juli 1987 Falsterbo Konsthall. Mått 89 x 62 cm.
505-094TEXTILTAVLA. Kopia Hans Prins. Mått: 90 x 153,5 cm.
505-095JOBS. Textiltavla. Mått: 105 x 122 cm
505-096TRÄSKULPTURER 4 st. H 11 - 16,5 cm.
505-097ERICA LAGERBIELKE, Orrefors "Intermezzo". Champagneglas 2 st.
505-098MATSKEDAR 3 st. Kontr.S. Vikt 152 gram.
505-099KAFFESKEDAR 8 st. Svenska slottsmotiv. Kontr.S. Vikt 112 gram.
505-100ÄLGHULTS GLASBRUK, Sweden. Vas. H 30 cm.
505-101HALSBAND, Sterling silver. L 41 cm.
505-102HALSBAND, Sterling silver. L 41 cm.
505-103HALSBAND, Sterling silver. L 45 cm.
505-104RING 18K med liten sten, vg. Ringmått ca 17 mm. Bruttovikt 1,3 gram.
505-105KAFFESKEDAR 6st. Kungen & Silvia. Kontr.S. Vikt 75 gram.
505-106KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 57 gram.
505-107BROSCH & ARMBAND 2 st. Silver bl a Sterling.
505-108HACKEFORS, Senator-Design. Kungen & Silvia. Kaffekoppar 4 st med 4 st assietter
505-109BIJOUTERIER bla silver.
505-110GLASFIGURINER bl a 5 st Målerås bl a Mats Jonasson.
505-111KAFFESKEDAR 6+1. Kontr.S. Vikt 61 gram.
505-112ORREFORS skål. H 10 cm. Diam 17 cm. Glas Mickeys collection, Leonardo
505-113BESTICK NS.
505-114VICKE LINDSTRAND, Upsala Ekeby. Figurin elefant. H 21,5 cm. Figurin H 7 cm.
505-115VASER 2 st bl a Målerås. H 20,5 resp 18,5 cm.
505-116DIABELLE, telfeon.
505-117KAFFESERVIS 3 delar vitmetall mm.
505-118LJUSSTAKAR bl a mässing mm.
505-119FIGURINER bl a Påskliljan.
505-120BESTICK rostfritt & NS.
505-121MEDALJER, ARMBANDSUR, KIKARE mm.
505-122LJUSLYKTOR, Skål Mari Simmulson mm
505-123RÖRSTRAND Fars & Morsdags tallrikar mm.
505-124RING med små diamanter och pärla18K vg. Ringmått ca 17 mm. Bruttovikt 3,1 gram.
505-125KAFFESKEDAR 6 st. Vikt 92 gram.
505-126SOPPTERRINER bl a Gustafsberg, kaffekoppar Rörstrand mm.
505-127JUNGHANS Reseur mm.
505-128UPPLÄGGNINGSFAT Målerås, båtskålar 2 st.
505-129MINNESMEDALJER 3 st. Kronprinsessan 18 år 1995 silver. Carl XVI Gustaf 1996 silver och 1996 brons.
505-130MEDALJ The Great War for civilisation 1914-1919. MEDALJ Alex Gottschick. "He died for freedom and honour". Diam 12 cm.
505-131CORONA, Orrefors. Skål. H 8,5 cm. Diam 11,5 cm. Vas SEA design Renate Stock. H 20,5 cm.
505-132BORDSLAMPOR 2 st. Bl a North Light. H 30 resp 35 cm.
505-133BORDSMATTA handknuten. Diam 36 cm. Vas H 37 cm.
505-134SERVERINGSBRICKA med Tallrikar B&G 3 st och vaser mm.
505-135KOSTA BODA, Gullviva, skål H 9 cm. Diam 14 cm. ORREFORS, skål. Kantarell design Anne Nilsson. H 8,5 cm. Diam 14,5 cm.
505-136ELVERKTYG mm. (Lådan ingår ej)
505-137MATBESTICKSUPPSÄTTNING. "Rosenholm" 39 delar. Gafflar 12 st, Knivar 12 st, skedar 12 st, Kompotsked 1 st och Smörknivar 2 st. Kontr.S. Bruttovikt 1880 gram
505-138TESKEDAR 10 st "Rosenholm" Kontr.S. Vikt 244 gram.
505-139KAFFESKEDAR 12 st och tårtspade "Rosenholm" Kontr.S. Vikt 243 gram.
505-140CALLE NYLAND. Oljemålning sign Calle Nyland 1937. Tavlans mått 96 x 75 cm.
505-141JOHANNES OLSSON. Grafiskt blad sign Johannes O 99/160. Tavlans mått 82 x 62 cm.
505-142JAN BRAZDA. Gouache sign J Brazda 51. Tavlans mått 67 x 83,5 cm.
505-143FÖRRÄTTSBESTICK. "Rosenholm".Gafflar 11 st Knivar 10+1 . Kontr.S. Bruttovikt 422 gram
505-144DALAHÄSTAR 4 st pch Dalahäst. H. 4 - 15 cm. Mindre färgbortfall.
505-145DENMARK COPENHAGEN, Vas. H. 20.5 cm
505-146HALSBAND OCH ÖRHÄNGEN, Någon sten saknas.
505-147HALSBAND MED GRANATHÄNGE.
505-148HALSKEDJA (925) med HÄNGE samt Brosch och Örhängen
505-149HALSKEDJA (Italy )MED HÄNGE med örhängen
505-150HALSBAND OCH BROSCH.
505-151ELDGAFFLAR. Smide H. 85 cm
505-152MATSERVIS. Glas, 17 delar. Tallrikar 6 st, Djupa tallrikar 4 st, Assietter 5 st. Serveringsfat och skål
505-153RÖRSTRAND, Matservis 14 delar, Rainbow. Design Bertil Vallin. Tallrikar 8 st, Uppläggningsfat 1, Förrättstallrikar 3 st, Karotter 2 st.
505-154RÖRSTRAND, Kaffe- teservis delar 14 st, Rainbow. Design Bertil Vallin. Kaffekoppar 7 st, Tekoppar 2 st. Assietter 5 st
505-155STUVBITAR. Skinn och läder.
505-156TÄNDSTICKSHÅLLARE OCH ASKFAT
505-157GUSTAVSBERG, Vas, Belinda-3 H. 29.5 cm
505-158ORREFORS, Vaser. H. 7.5 och 8 cm. Varav en med nagg.
505-159SKÅL PÅ FOT. Glas och metall. H. 17 cm. Diam 18.5 cm
505-160FIGURINER. 2 st. H. 10 och 7.5 cm
505-161ROYAL COPENHAGEN, Moccakoppar 4 st, Ljusstakar 1 par, Salt- pepparStröare, Cremekopp. fat 4 st, 10/15507872.
505-162TEATERKIKARE OCH DOCKA.
505-163RELIEFER. 4 st. H. 19 cm B. 7.5 cm
505-164FIGURINER. 2 st H. 13.5 och 5 cm
505-165VASER mm
505-166BORDSLAMAPOR, 2 st, Skärmar med skador och repor. H. 30 cm
505-167VASER, keramik
505-168VASER 2 st, varav en Guldkroken. H. 18.5 och 17 cm
505-169VASER mm, Bl.a Arabia
505-170BRÄNNVINSFLASKOR. 1800-tal. H. 20 och 23 cm. En med etsad dekor, Örebro slott och glassjuka.
505-171BERTIL VALLIEN, Skål "Satellite"Kosta boda. H. 11 cm Diam 16 cm
505-172SYCO KERAMIK. Saltströare och Senapsburk. H. 8 och 14 cm
505-173KOSTA, Skål och Orrefors skål. H. 8.5 cm Diam 14 cm och H. 4 cm Diam 4.5 cm
505-174FAT, VAS mm. Bl.a Rörstrand.
505-175FLUGSPÖN 2 st Split Cane. Hörgård 9 ft 3-del (1 extra spötopp) samt hemmabyggt 7,5 ft. Rulle Pflueger Medalist made in USA.
505-176FICKURSSTÄLLNING. H. 12 cm
505-177NYCKELDRAGARE, Nyckel saknas. Diam. 4.5 cm
505-178FICKUR MED KLOCKKEDJA. "La Heutte." Diam. 5 cm
505-179KNIV MED BALJA. L. 27 cm
505-180KNIV MED BALJA. L. 23.5 cm
505-181SKÅL OCH KANNA, Tenn. H. 7.5 cm Diam 24 cm H. 23.5 cm
505-182FRIMÄRKEN. Special 1990-1991 och Svenska frimärken 1989, 1992. 2000, 2004, 2004, 2005.
505-183LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. H. 9.5 cm Bruttovikt: 320 gram
505-184KAFFESKEDAR. 12 st. Kontr.S. Vikt: 166 gram
505-185MATSKEDAR, 4 st. Modell: Franska liljan. Kontr.S. Vikt: 203 gram. L. 21 cm
505-186KAFFESKEDAR, 8+1 st. Kontr.S. L 14,5 cm. Vikt: 140 gram.
505-187MYNT, 4 st. 2 st Sverige, Astrid Lindgren 1907- 2002, Pippi Långstrump 1945 och Karlsson på Taket 1955. Australien, Elisabeth II, 1 Dollar, 2020, Australia Koala. Suid-Afrika, 2018, Krugerrand
505-188MYNT, 4 st. Sverige, Astrid Lindgren 1907- 2002, Karlsson på Taket 1955. Suid-Afrika, 2018, Krugerrand. Kina, 2016, 10 Yuan. Republique du Tchad 2023, 5000 francs CFA.
505-189SKEDAR, 3 st. Tenn. L. 21 cm
505-190MYNT 4 st. 2 st Sverige, Astrid Lindgren 1907- 2002, Pippi Långstrump 1945. Australien, Elisabeth II, 1 Dollar, 2020, Australia Koala. Kina, 2017, 10 Yuan. Suid-Afrika 2018, Krugerrand.
505-191MYNT 3 st. Republique du Tchad, 2023, 5000 Francs CFA. Belgien 2004, 10 Euro. República Portuguesa, 2004, 8 Euro
505-192DESSERTSKEDAR, 10 st. Modell: Uppsala. Kontr.S. L 17,5 cm. Vikt: 397 gram
505-193FÖRRÄTTSGAFFLAR 10 st. Modell: Uppsala. l 16,5 cm. Kontr.S. Vikt: 346 gram
505-194SILVER 3 DELAR. Tårtspade, kompottsked, brevkniv. Vikt: 102 gram
505-195SLAGLÅSGEVÄR (Jakt). Snidad dekor. 1800-tal. L. 110.5 cm
505-196SLAGLÅSGEVÄR. 1800-tal. L. 115 cm
505-197KAFFESERVIS. 3 delar. Kaffekanna m träskaft, sockerskål , gräddkanna. Kontr.S. Brutto vikt 1.279 gram.
505-198JÖRGEN FOGELQVIST, handkolorerat handtryck. Signerad: Jörgen Fogelqvist. Tavlans mått: 54 x 68.5 cm
505-199ESAIAS THORÉN, Litografi, Signerad Esaias -59 198/260. Tavlans mått: 46.5 x 76 cm
505-200PER HASSELBERG. Skulptur "Snöklockan". Bemålat gips. 1800-1900-tal. H. 93 cm. Med spricka och mindre skav på sockeln.
505-201LASSE ÅBERG. Grafiskt blad sign Lasse Åberg " Italian grapes" 8/200. Tavlans mått 73 x 55 cm.
505-202FRANS TIMÉN. Oljemålning sign Timén 1941. Tavlans mått 80 x 64,5 cm.
505-203WALDEMAR LORENTZON. Grafiskt blad, sign Waldemar Lorentzon 43/260. Tavlans mått 64 x 72 cm.
505-204LEIF AHNLUND. Oljemålning sign L A 94. Tavlans mått 42 x 53,5 cm.
505-205LASSE LUNDH. Etsning. 96/150. Tavlans mått 35 x 26,5 cm.
505-206LARS AGGER. Oljemålning sign L Agger. Tavlans mått 39,5 x 44,5 cm.
505-207ERIK OLSON. Grafiskt blad, sign Erik Olson 1955. Tavlans mått 50,5 x 42,5 cm.
505-208MARIA BOCZEWSKA. Grafiskt blad sign Boczewska 215/360. Tavlans mått 52,5 x 44 cm.
505-209SKULTUNA. Ljusstake. Designad för Vattenfall. H 12 cm.
505-210LJUSSTAKE, vitmetall ljuspigg saknas. H 20 cm.
505-211IRISH COFFEE Glas 6 st Reijmyre.
505-212EKELUND. Löpare, 2 st " Royal Wedding" bomull. Mått 35 x 120 cm.
505-213VÄTTERNS VÄVERI AB. Linneduk 150 x 150 cm. 2:a sort.
505-214HALSBAND med hänge. HÄNGE & 2 st RINGAR bl a silver.
505-215KJELL ENGMAN. Fruktfat Kosta Boda. Etikettmärkt Kosta Boda. Diam 30 cm. KUNGSPOKAL Reijmyre H 16 cm.
505-216VÄTTERNS VÄVERI AB. Duk 85 x 85 cm. Dukar 2 st 45 x 47 cm.
505-217DOCKOR 3 st varav en Martell.
505-218REIJMYRE skål & kanna H 5 resp 9 cm. Cremekoppar 2 st något färbortfall. H 7 cm.
505-219KOSTA, Ljusstakar märkta LS 2722 H 14 cm. & Snowboll Kosta Boda H 7,5 cm.
505-220LJUSLYKTA Mats Jonasson Målerås H 4 cm. Vas H 12,5 cm.
505-221VYKORT modell äldre, kungligheter. Pärm A4 motiv Björn Borg.
505-222DALAHÄST 2 st. Etikettmärkta Nusnäs. H 10 resp 15,5 cm.
505-223MINNESVASER bla Rörstrand mm. H 9,5 - 14 cm.
505-224FICKPLUNTA H 12 cm., MINIATYRLJUSSTAKAR mässing mm.
505-225BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA. Mässing. H 40 resp 30 cm.
505-226KÖKSHÄNGARE för takmontering. Rostig. H 33 cm. L 75 cm. B 50 cm.
505-227SUPKOPPAR, 4 st. 1950 (Z8). H. 5 cm
505-228BRÄNTORPS. Bokhylla. Teak, 1950-tal, H. 147.5 cm B. 86 cm Djup. 28 cm. Med mindre skador.
505-229BRÄNTORPS, Bokhylla. Teak, 1950-tal. H. 147.5 cm B. 86 cm Djup. 42 cm. Med mindre skador.
505-230HÖRNSKÅP. 1950-60-tal H. 178 cm B. 80 cm Djup. 46 cm
505-231TRATTGRAMMOFON. Lådans höjd: 15 cm B. 29 cm Djup. 29.5 cm.
505-232BORDSLAMPA. Schaubachkunst. H. 52 cm
505-233SUNDSTRÖM. Oljemålning. Pannå. Signerad: Sundström Helgdagskväll i timmerstugan. Tavlans mått: 63.5 x 75 cm
505-234Roland W Grafiskt blad. Signerad: Roland 20/40. Tavlans mått: 77.5 x 71.5 cm
505-235EINAR ROSÉN. Grafiskt blad. Signerad: Einar Rosén 303/350. Tavlans mått: 52 x 60 cm
505-236STIG OLSSON. Grafiskt blad. Signerad: Stig Olsson 110/120. Tavlans mått: 63 x 76 cm
505-237TORBJÖRN ARVIDSON, Fotokonst Nepal- 80. Tavlans mått: 55.5 x 46.5 cm
505-238VERA NILSSON. Grafiskt blad. Signerad: Vera Nilsson 217/360. Tavlans mått: 71.5 x 58 cm
505-239JERZY LUCZAK. Oljemålning. Pannå. Signerad: J Luczak. 96.5 x 78 cm
505-240RITNINGAR och Byggdelar till Modellplan samt påbörjat modellplan.
505-241AGOJAMA. Bänkslip.
505-242ELEKTRISK SVARV.
505-243FERM. Pelarborrmaskin
505-244HALLMÖBEL MED SPEGEL. H. 53.5 cm B. 60.5 Djup. 29.5 cm, Spegel: H. 98 cm B. 66 cm, Med små fanerskador
505-245BYRÅ, Teak. Med mindre skador. H. 86 cm B. 75 cm Djup. 37 cm. Mindre fanerskador samt insideslagning på en låda.
505-246CLUBFÅTÖLJ, DUX
505-247FÅTÖLJ
505-248NATTDUKSBORD, Teak. 1950/60-tal H. 52 cm B. 49 cm Djup. 31 cm
505-249MODELLFLYPLAN. H. 40 cm L. 143.5 cm. B. 180 cm
505-250MODELLFLYGPLAN. H. 43 cm L. 143 cm B. 170 och 172.5 cm. Fjärrkontroll, Futaba, Skysport 4 FM35MHz
505-251SONY. Stereo, CD, Radio, Cassette, Recorder
505-252BING och GRÖNDAHL, Pinglor 2 st och Bordslampa mm.
505-253VÄGGARMATURER mm
505-254BLOMBORD. H. 54 cm L. 90 cm Djup. 37 cm
505-255SORTIMENTLÅDA med innehåll. Mars. H. 55.5 c,m B. 30.5 cm Djup. 14.5 cm
505-256GÖRAN WÄRFF. Vas. KOSTA. Signerad: Wärff 4800 . H. 22 cm
505-257VERKTYG, Skruvstäd
505-258MODELLFLYPLANSMOTOR, Asp mm
505-259VERKTYG mm
505-260BORD MED KLAFFAR. H. 59 cm B. 60 cm L. 30+40+30 cm
505-261BORD. H. 56 cm L. 56 cm B. 39 cm
505-262ElVITA. Tvättmaskin, Elvitamodell-CTM57112V
505-263ELECTROLUX Ultra Silencer Dammsugare
505-264GREPPA, 20 L, Wet and Dry, vaccuum cleaner, 2007. Dammsugare.
505-265SKRIVBORD. teak. Bruklslitage. 1950/60-tal. H. 75 cm. B. 150 cm. Djup 62,5 cm.
505-266BÖCKER. Tusen och en natt 6 band.
505-267BÖCKER bl a Boccaccio Decameron 3 delar, Scottish Loch Scenery
505-268LJUSSTAKE. H 48 cm. B 64 cm.
505-269LJUSSTAKE Ilse D Ammonsen Denmark. Mässing. H 25 cm.
505-270KARAFF. H inkl proppen 35 cm.
505-271KARAFF med 6 st glas. Karaffens höjd 35 cm inkl proppen.
505-272VÄGGTAVLA, metall. 28,5 x 23,5 cm.
505-273MÄRKESSKÖLD med medaljer och pins.
505-274JOSEF EKBERG. Ljusstakar 1 par. Gustavsberg sign JE Gustavsberg. H ca 6 cm.
505-275SILVERPOKAL med gravyr 1933. Kontr.S. H 17,5 cm. Vikt 42 gram
505-276KAFFESKEDAR 12 st. Kontr.S. Vikt 157 gram.
505-277FAT med gravyr. Kontr.S. Diam 18,5 cm. Vikt 115 gram.
505-278TISSOT T Touch Z251-351. Herrarmbandsur
505-279CERTINA Club 2000. 623 3543 42. Herrarmbandsur.
505-280CASIO Edifice EF-501. Armbandsur.
505-281SEIKO Quartz 5H22-5A20. Herrarmbandsur.
505-282LJUSSTAKAR 1 par, keramik. H 9,5 cm.
505-283GULDNÅL med sten 18K. Bruttovikt 1,8 gram.
505-284LJUSSTAKE, smide. H 35,5 cm. B 40 cm.
505-285BLÄCKHORN, metall/glas. Brevkniv, monogramstämpel & penna.
505-286VÄGGTAVLOR bl a koppar. Diam 39 resp 33 cm.
505-287ADVENTSLJUSSTAKAR mm.
505-288RYDBERGSGLAS. Vinglas 6+2 st. H 11 resp 12 cm.
505-289MARIKA af EKSTRÖM. Oljemålning sign Marika af Ekström. Pannå. Tavlans mått 57 x 48,5 cm.
505-290JULBOCK i halm, h. 54 cm. Ljusstakar, trä, 3 st.
505-291OLYMPIA ALBUM (häftat), Texaco. Reslultat, historik och affischer 1912-68. Normalt brukslitage.
505-292CARL EINAR BORGSTRÖM, Ystad Metall. Bronsskulptur på träsockel. Signerad: ceb. Träsockeln med silverplakett med inskription. H. 13,5 cm. (inklusive sockel).
505-293PÄRMAR MED REKORDMAGASINET (hålade för pärmen).
505-294SLIPSAR mm
505-295UNIFORMSBÄLTE, enligt uppgift ursprung Tyskland 1930/40-tal. L. 85 cm. Portfölj, läder. Visselpipa.
505-296VAS M HÄNKEL. H. 13 cm. B. 15,5 cm.
505-297TRÄSKULPTUR. Torrsprickor förekommer. H. 34 cm.
505-298LISA LARSON, Gustavsberg. Figurin, stengods, "Väst" ur serien All världens barn. H. 12,5 cm.
505-299FLODHÄST, NOSHÖRNING, sten. H, 6 cm. L. 12 cm.
505-300SVENSKA SILVERMYNT. Jub. 2 st 10-krona 1972. Jub. 5-kr. 1935 3 st, 1952 1 st, 1959 6 st, 1962 3 st, 1966 2 st. Jub. 2-kr, 1921 1 st, 1932 3 st, 1938 2 st.
505-301MATTA, Handknuten. Afshar. 219 x 169 cm
505-302MATTA, Handknuten. Afgahn. 154 x 205 cm
505-303MATTA, Handknuten. Belutch. 193 x 104 cm
505-304MATTA, Handknuten. 180 x 135 cm
505-305PELARBORD. Sekelskiftet 1900. H. 73 cm Diam. 44.5 cm. Med torrspricka.
505-306SYBORD. Sekelskiftet 1900. H. 75 cm B. 52.5 cm Djup. 39 cm
505-307TABURETTE, Bonad björk. 1900 Första hälft. H. 55 cm B. 59 cm Djup. 33 cm
505-308GÖTEBORGSSTOLAR. 1 par. 1800-tal. En med fläckad klädsel.
505-309SKRIVBORD. Engelsk stil. Sekelskiftet 1900-tal. Mässingsbeslag samt hjul och intarsia. H. 77 cm B. 124 cm Djup. 60 cm
505-310BYRÅ. Idegren. Engelsk stil. H. 62 cm B. 48 cm Djup. 32 cm
505-311FÅTÖLJ MED PALL. Skinn. 1960/70-tal
505-312FÅTÖLJ. Furninova
505-313FÅTÖLJ.
505-314STOLAR. 1 par och Pelarbord.
505-315MATTA, Handknuten. Pakistan Bokhara. 96 x 61 cm
505-316OLJEMÅLNING, Duk. Signerad: B-F. Skagen. Duk. 55 x 70 cm
505-317SOFFBORD. Engelsk stil. H. H. 53 cm B. 135 cm
505-318TÅRT/KAKAFAT PÅ FOT. Pressglas. H. 14 cm Diam. 28 cm
505-319NATTKARAFF. Med målad dekor. Sekelskiftet 1900. H. 25 cm
505-320SPEGEL. H. 75 cm B. 58.5 cm
505-321LJUSSTAKAR. 2 par. H. 13 och 16.5 cm
505-322TILLBRINGARE. 2 st. H. 21,5 och 22 cm
505-323FIGURIN, Hund. H. 11 cm L. 14 cm
505-324MENORA. H. 30.5 cm
505-325KAFFESERVIS 3 delad, Ljusstakar och Sockerskål. Vitmetall. H. 14-21.5 cm
505-326VÄGGFOTOGENLAMPA. H. 35 cm. Rör med linten nagg.
505-327TESERVIS. Rörstrand. 25 delar. Tekanna, sockerskål och gräddkanna, koppar 11 st, assietter 11 st. Kanna något krackelerad
505-328SAFTGLAS. 6 st
505-329VASER, 1 par. 1900-talets andra hälft. H. 34 cm
505-330MORMORSUR. Diam. 3.5 cm
505-331FÖRGYLLD VÄGGPENDYL, Holmia, Stockholm. H. 55 cm
505-332GÖRAN WÄRFF. Vas. Kosta. Signerad: Wärff, Kosta 48001. H. 33 cm
505-333ELECTROLUX, Ergorapido. Dammsugare med laddningsstation. Funktionstestad.
505-334TESERVIS. Tekanna, sockerskål, gräddkanna. koppar 11 st
505-335IRISH COFFEEGLAS, 6 st.
505-336GLAS. 10 st. H. 13 cm
505-337ROYAL COPENHAGEN. Kaffeservis. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, koppar 12 st, assietter 12 st.
505-338HEREFORDSHIRE, Skållrikar, Romantic England. 10 st
505-339TILLBRINGARE H. 22 cm
505-340LINNESKÅP. Rokokostil. 1900-talets mitt. H. 191 cm B. 116 cm Djup. 48 cm
505-341MATSALSBORD MED 4 STOLAR, och 2 iläggsskivor. Rokokostil. H. 74 cm Diam 114 + 50 + 50 cm
505-342THORSTENSEN. Oljemålning, duk. Signerad Thorstensen. "Grövelsjön" Duk: 46 x 46 cm
505-343STIG SVENSSON Grafiska blad 4 st. Signerade. 39/100 och 27/100 25/100 40/100. Örebro motiv. Bildmått: 26.5 x 36 cm
505-344OLJEMÅLNING, duk. Otydbar signatur. Duk: 40 x 50 cm
505-345TAMBURMAJOR. Förgylld metall och sten. H. 175 cm
505-346PEIDESTAL MED MARMORMORSKIVA H. 66 cm
505-347PALL MED GALLONKLÄDSEL. H. 42 cm
505-348HÖGANÄS, Kruka. 20L.
505-349KAFFEKANNOR, koppar, 2 st Skultuna. Mått: 1 1/2 L och 3 L
505-350KAFFEPANNOR, koppar, 2 st. H. 17.5 och 21 cm. Varav en med skadad pip.
505-351KAFFEPANNOR, Koppar, 3 st. Bl.a Nyköping och Ockelbo. H. 17, 19.5 och 20 cm
505-352KAFFEPANNOR, Koppar, 2 st. H. 19 och 22 cm. En med lagning.
505-353KAFFEPANNOR, Koppar, 3 st. Bl.a Eskilstuna, Borås. H. 17.5, 17.5 och 16 cm
505-354GOLVLAMPOR, 1 par. H. 136 cm
505-355BORDSLAMPA. Vas omgjord, Rörstrand. H. 52 cm
505-356TAKARMATUR, Jugend. Glas och koppar. Diam 47 cm
505-357BRITT LANDIN L. Oljemålning, duk. Signerad: Britt Landin L. Duk: 52 x 73 cm
505-358CASADES, Figuriner. 3 st. H. 14, 22 och 29 cm
505-359CASADES, Figuriner, 3 st. H. 22, 23.5 och 24 cm
505-360SAMEKNIV, L. 20 cm
505-361SAMEKNIV. Nordsamisk, Helhorn/ Björk. Blad märkt Ivan L (Linderborg). L. 17.5 cm
505-362FIGURINER, 2 st och en Speldosa. Bl.a Wolf, NAU, kKnallegårdens. H. 11.5 -23.5 cm.
505-363FIGURINER. 3 st. Bl.a Casades och Lladoro. H. 24.5,28 och 21-5 cm
505-364SAMEKNIVAR, 2 st. Märkta GD. L. 15.5 och 16.5 cm
505-365SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1954-55 (10), 1945 & 47. 50 öre 1954-56 (3)
505-366MYNTPÄRMAR 2 st med bl a Svenska & Utländska mynt bl a US Dollar 1921, 1923
505-367SVENSKA SILVERMYNT 2 kr 1878-1940 (5). 1 kr 1881-1940 (31) mm
505-368CERTINA Waterking. Armbandsur, 34 mm. 7001 075.
505-369CERTINA Automatic. Blue Ribbon. Baksidan märkt VOLVO 1927-1977. Ca 36 mm bred exkl. krona. Boettnummer 623 1218 41
505-370LEKSAK, Litograferad. Lehman. Made in Germany. L 15 cm.
505-371LEKSAK, Litograferad. GERMANY. L 24 cm.
505-372DIEHL. Köksklocka. 22 x 23 cm.
505-373FICKUR. Urtavlan signerad: A Wallins Eftr. Linköping.
505-374GOLDAY SUSSIE 17Jewels. Armbandsur något repigt glas. 34 mm.
505-375CERTINA Quartz. Damarmbandsur 23 x 28 mm.
505-376LINNEHANDDUKAR 12 st.
505-377LINNEHANDDUKAR 6 st.
505-378PINNSTOLAR 1par med broderad sits.
505-379PYROFORMAR 2 st, Nr 19 & 28.
505-380VÄGGUR, ek 1910/20-tal. L 75 cm. B 38 cm.
505-381LINNEHANDDUKAR. Olika modeller.
505-382GLAS 12 st med etsad dekor, France. H 8 cm.
505-383CUPGLAS 8 st. H 8 cm.
505-384BORDSLAMPA med mässingsfot. Skärm med skada. H 55 cm.
505-385ÄGGSKÅL. H 16 cm.
505-386SVEN HALLSTRÖM. Grafiskt blad 303/500. Tavlans mått 49 x 60 cm.
505-387TAKARMATUR M PRISMOR. H. 35 cm. Diam. 35 cm.
505-388TAKARMATUR M PRISMOR. H. 30 cm. Diam. 30 cm.
505-389ÖVERLAKAN 4 st, Underlakan 4 st.
505-390LINNEDUKAR. 3 st. Servetter 2 st.
505-391ÖVERLAKAN 4 st, underlakan 4 st.
505-392PINNSTOL. 1800-talets andra hälft.
505-393DUKAR
505-394JULDUKAR
505-395BORDSFOTOGENLAMPA. 1900-talets första hälft. H. 56 cm. (inklusive rör, röret med liten nagg)
505-396RÖRSTRAND. "Anna". Terrin m lock och Såsskål. Locket med krackeleringar. H. 23 cm.
505-397OSTKUPA. H. 15 cm Diam 22 cm
505-398BÖCKER, Halvfranska band. William J. Locke I-XI
505-399KOPPARFÖREMÅL
505-400TRÄDGÅRDSBORD M 2 ST STOLAR, bemålad zink.
505-401NORDISK FAMILJEBOK 1-5, 7, 9-29, 31, 32 & 34
505-402MATSERVIS 55 delar. Polen.
505-403KARAFF. H inkl propp 29 cm.
505-404LOCKURNOR 1par, Kina 1900-tal. H 40 cm.
505-405LAKAN & ÖRNGOTT.
505-406DUKAR mm.
505-407JULDEKORATIONER bl a Julstjärna.
505-408LJUSSTAKAR, glas.
505-409TEAKBRICKA Märkt Karl Holmberg AB Götene. Rostfria bunkar 3 st & kaffekanna från Moderna kök.
505-410DUKAR.
505-411DUKAR.
505-412HACKEFORS. Kaffekoppar 5 st . Assietter 12 st. Sockerskål och kaffekanna.
505-413KAFFEKOPPAR 9 st. Tjeckoslovakien.
505-414YTTERFODER 6 st. H 9,5 - 13 cm.
505-415HÖGANÄS. Mattallrikar 6 st. Kaffekoppar 6 st och sockerskål.
505-416MINIATYRTAVLOR 2 st. 17 x 13,5 resp 12 x 17 cm.
505-417KOMPASS L 17 cm och miniatyrjordglob H 8 cm.
505-418FAT Laholm. Vas Ystad. Kanna Gouda H 12,5 cm.
505-419UPPLÄGGNINGSFAT Örbyhus Rörstrand L 37 cm och tallrikar 2 st Rörstrand Ornäs Diam 24 cm 1800-tal med äldre lagningar.
505-420SCHACKSPEL M SPELPJÄSER. Brädans stl 29 x 28 cm.
505-421SMYCKESSKRIN H 14,5 cm. B 32,5 cm. Dj 18 cm. mm.
505-422TRÄFIGURER.
505-423TRÄFIGURER mm
505-424MANSCHETTKNAPPAR, slipsnål, medaljer mm.
505-425INGEFÄRSKRUS, Ostindisk 1700/1800-tal. lock saknas samt sprickor.
505-426NILSJOHAN, Sessan. FÖRRÄTTSBESTICK. Gafflar 14 st. Knivar 12 st. Efterrättsskedar 6 st. Serveringsbestick.
505-427TENNSTOP. 1800-talets mitt. H. 19,5 cm.
505-428LJUSSTAKE 3-armad, mässing märkt 423. Fot med några bucklor. H 39,5 cm.
505-429FIRMA SVENSKT TENN. Skål på fot. Märkt Svenskt Tenn Stockholm A8. Bucklig. H 13,5 cm.
505-430GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Golvvas med fotnaggar. H 49,5 cm.
505-431ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Figurin/sparbössa, glaserad keramik. Någon glasyrmiss. Signerad. Ulrica H. V. H.13 cm.
505-432VAS. H 20 cm.
505-433HALSBAND med hänge. Brons. L 30 cm.
505-434VÄGGBONAD. Ingegerd Silow 87 X 55,5 CM.
505-435KOPPARKITTEL H. 30 cm Diam. 56 cm
505-436FIGURINER. Änglar.
505-437FIGURINER. Änglar. Bl.a miniatyrer
505-438FIGURINER. Änglar.
505-439FIGURINER. Änglar.
505-440FIGURINER. Änglar.
505-441FIGURINER. Änglar.
505-442JULDUKAR
505-443JULDUKAR
505-444DUKAR. 3 st, Bla. Kinnarumma Dräll mor Kerstin lin, 90x95 cm och Klässbols Linneväveri "Lyran" 140x226 cm
505-445STIG LINDBERG. Glögg/moccakoppar 8 st, Gustavsberg
505-446FIGURINER. Änglar.
505-447FIGURINER. Änglar.
505-448FIGURINER. Änglar.
505-449FIGURINER. Änglar.
505-450FIGURINER. Änglar.
505-451FIGURINER. Änglar. 2 lådor bl a Boda Julgransdekorationer.
505-452FIGURINER. Änglar.
505-453FIGURINER. Miniatyr änglar mm. 2 lådor.
505-454FIGURINER. Miniatyr änglar mm. 2 lådor.
505-455FIGURINER. Miniatyr änglar. 2 lådor.
505-456FIGURINER. Änglar. 2 lådor.
505-457TRÄBIL mm
505-458BÖCKER. Bl.a Ystad
505-459PIEDESTAL. H. 74.5 cm
505-460VERKTYG mm
505-461SNÖSKYFFEL, 2 st. Varav en Fiskars.
505-462ELECTROLUX, Classic Silence. Dammsugare.
505-463VITRINSKÅP. 1900-talets andra hälft. H. 167 cm B. 80 cm Djup. 32.5 cm.
505-464BYRÅ, 7-lådig. Fanérad. 1800-talets andra hälft. En list saknas. H. 149 cm B. 80 cm Djup. 58 cm
505-465CHIFFONJÉ. Bl.a Valnötsfaner. Nyrenässans. H. 140 cm B. 83 cm Djup. 52 cm
505-466JORDGLOB. Plast H. 47 cm
505-467BORDSLAMPA. Tenn och glas. H. 37.5 cm
505-468BYRÅ. 4-lådig. H.63.5 cm B. 68 cm Djup. 38.5 cm
505-469TAKARMATUR. Jugend, Koppar och frostat glas. H. 75 cm Diam. 48 cm
505-470PIEDESTAL. H. 92 cm. Sliten
505-471PIEDESTAL med gjutjärnsfot och marmorskiva. H. 61 cm Diam. 29.5 cm
505-472BLOMBORD MED KOPPARINSATS. H. 53 cm. L.89 cm B. 27 cm
505-473SITTPUFF. H. 29 cm Diam. 50 cm
505-474SERVERINGSVAGN. m intarsia o mässing. Senare 1900-tal. H. 70 cm L. 70 cm B. 40 cm. Med skador.
505-475PIEDESTAL MED MARMORSKIVOR. H. 66 cm 26.5x26.5 cm
505-476VÄGGKLOCKA, Hermle. H. 73 cm B. 29.5 cm
505-477GOLVVAS. Konstmassa. H. 61 cm
505-478HERRBETJÄNT. Brevettato. H. 105 cm
505-479BYRÅ. 4-lådig. Skivan med mindre skador. H. 52 cm B. 47 cm Djup. 38 cm
505-480GRETA RUTEBY. Oljemålning. Signerad: G Ruteby. Duk: 80x65 cm
505-481HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. Duk: 70x54 cm
505-482GOLVLAMPA. Höj o sänkbar. 1900-talets andra hälft.
505-483RINGAR, 2 st. 18K. Storl: 16 mm. Vikt: 7.4 gram
505-484ARMBAND. 18K. Vikt: 5.2 gram L. 18 cm
505-485RING MED STENAR. 18K. Storl: 16 mm. Bruttovikt: 2.3 gram
505-486PÄRLCOLLIER, Doserad, mm
505-487SERVERINGSSKÅP, rokokostil. H. 104 cm B. 160 cm Djup. 43 cm
505-488MATBORD MED 6 STOLAR och 2 iläggskivor, rokokostil. Bordets höjd: 73 cm B. 110 + 48+ 48 cm
505-489TV. LG, modell: 50UK6950PLB. Fjärrkontroll saknas.
505-490SPEGEL. H. 123 cm B. 53 cm
505-491BERENO BARSI. Oljemålning, duk. Signerad: Barsi B. Duk: 63 x 77 cm
505-492SKÄNK, Furu. H. 120 cm B. 102.5 cm Djup. 48 cm
505-493GABRIELLA RAINER-ISTVANFFY. Oljemålning. Signerad: R-Istvanffy Gabriella. Duk: 40x50 cm
505-494OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk: 46 x 55 cm
505-495WII-KONSOL MED TILLBEHÖR
505-496ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Signerad: E Höglund. Duk, mått: 62 x 50 cm
505-497TAVLA. Signerad: BL-49 Bildmått: 37 x 51.5 cm
505-498HALLSOFFA. H. 43 cm L. 84.5 cm Djup. 36 cm
505-499VITRINSKÅP. H. 192 cm B. 112 cm Djup. 34.5 cm
505-500HÖRNSKÅP H. 114 cm B. 100 cm Djup. 55 cm
505-501MATTA, handknuten. 136x78 cm
505-502SVENSKA OCH UTLÄNDSKA MYNT
505-503UTLÄNDSKA SEDLAR
505-504SVENSKA MYNT OCH SEDLAR, Bl.a 100 kr jub 1985 (2 st)
505-505DAMARMBANDSUR, 14K i uret, ej guld i bandet.
505-506FIGURINER mm
505-507KAFFEGODS, 2 olika modeller. 5 koppar + 6 koppar.
505-508ASSIETTER, Saltkar mm
505-509VASER, SKÅLAR.
505-510BREFKORTSALBUM med äldre vykort och kort. Bl.a Karlstad
505-511BORDSLAMPOR OCH VÄGGLAMPA
505-512KAFFESERVIS 3 delar, Kannor mm
505-513MATTA, handknuten. Pakistan Bokhara. mått: 200x142 cm
505-514KINAMATTA. mått: 202x135 cm
505-515ARNE ANDERSON. Oljemålning. Signerad: Arne Anderson. Pannå, mått: 14x17.5 cm
505-516ELIN HÖGLUND. Oljemålning. Signerad: E Höglund. Duk, mått: 46x55 cm
505-517GÖTE SVENSSON. Oljemålning. Signerad: Göte Svensson. Duk, mått: 27x22 cm
505-518GUNNAR LARSON. Litografi. Signerad: Gunnar Larson, 209/295. Bildått: 21.5x17 cm
505-519HELLSTEN. Akvarell. Signerad: Hellsten 1963 Örebro "Hörnet S.állen- Drottning" Bildmått: 17.5x22 cm
505-520HELLSTEN. Akvarell. Signerad: Hellsten 1961 Örebro "Åkerigården vid Klosterg" Bildmått: 14.5x12 cm
505-521STEGE. H. 247 cm
505-522BIRGIT LEHTONEN-AXELSSON. Akryl, Signerad: Birgit Lehtonen-Axelsson Duk: 48x35 cm
505-523IVAR ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Ivar Andersson 6/50 Bildmått: 20x23 cm
505-524ULLA SUNDSTRÖM. Akryl. Signerad: Ulla sundström -91. Duk: 29x27.5 cm
505-525BODIL HEDLUND. Akryl. Signerad: Bodil Hedlund. "Gränsland". Bildmått: 45x33 cm
505-526BERTIL ALMLÖF. Oljemålning. Signerad: B. Almlöf. Duk: 50x53 cm
505-527DRAGOMIR RAJKOVIC. Oljemålning. Signerad: Dragomir 92 "Stranden". Duk: 50.5x61 cm
505-528BRITT LUNDGREN. Emalj. Signerad: BL"Sommar i Gustavsberg". Bilmått: 30x40 cm. Träplattan med skada.
505-529MARTIN LINDBERG. Oljemålning. Signerad: ML "Dimmig kustremsa". Duk: 75x84 cm
505-530VÄGGSKEPPOR mm
505-531VIRKADE DUKAR OCH SPETSAR
505-532BYRÅ MED MARMORSKIVA. H. 68 cm B. 63 cm Djup. 34 cm
505-533GOLVLAMPA. H. 133 cm
505-534NATTDUKSBORD. 1 par. H. 45 cm
505-535LÅDSPEGEL. H. 70 cm
505-536PELARBORD. H. 60 cm. Skivan med vattenfläckar.
505-537BESTICK, Rostfritt och nysilver
505-538VYKORT, Bl.a äldre julkort
505-539RANSONERINGSKORT OCH ÄLDRE VYKORT mm
505-540SKÅLAR, VASER
505-541TAKLAMPOR. 2 st
505-542LEKSAKSHINK mm
505-543SERVERINGSBRICKOR mm
505-544TALLRIKAr, VAS mm
505-545VASER, KANNOR mm
505-546KAFFEKOPPAR 12 st.
505-547BESTICK, Rostfria mm
505-548LOCKURNOR mm
505-549HÄNGFOTOGEN. Majolika H. 120 cm
505-550TAKARMATUR MED GLASKUPA.
505-551STRUTVASER, Metall H. 28 cm och Vas. H. 21 cm
505-552RESESET mm
505-553EMMAFÅTÖLJ.
505-554MINIATYRER, Bl.a Änglar.
505-555SKULPTUR, brons, Ystad metall mm
505-556KARTOR Bl.a Staden Ystad
505-557SOFFOR 2 st och soffbord.
505-558HENRYK ROLINSKY. Oljemålning. Signerad: H Rolinsky. Duk 30,5 x 100 cm.
505-559STEARINLJUS mm
505-560MARIANNE WESTMAN. Mon amie. Rörstrand. Kaffekoppar 3 st, Sockerskål och gräddkanna och Assietter 8 st.
505-561SKÅLAR, LJUSLYKTA mm
505-562GLÖGGMUGGAR, IRISH COFFEEGLAS mm
505-563TILLBRINGARE. H. 24 cm
505-564VÄGGLJUSSTAKAR. 1 par. H. 14.5 cm B. 12.5 cm
505-565SKÅL, LJUSLYKTOR mm. Bl.a Skål, Den officiela Bröllopsserien, Gustavsberg
505-566CARL-HARRY STÅLHANE. Figurin. Rörstrand. H. 17 cm L. 22 cm
505-567SERVERINGSBRICKA MED LJUSSTAKE mm
505-568ASSIETTER mm
505-569SILVERSKEDAR mm. Vikt: 585 gram
505-570TALLRIK. Stockholms-Tidningens Riksskyttetävling, 1928. Diam: 21 cm Vikt: 254 gram
505-571MEISSEN. Fat och Lockburk. Fat ej första sortering. Diam 33 cm. Lockburk: H. 5 cm Diam. 9.5 cm
505-572TIDNINGSSTÄLL, Mässing. H. 32 cm B. 33 cm
505-573GNISTSKYDD. Mässing. H. 47.5 cm Djup. 30 cm
505-574KANNA. Tenn. H. 23 cm
505-575BULKRUKA, Mässing. XIIII. Gravyr: 1782 H. 24 cm
505-576VAS. H. 21 cm
505-577MEISSEN. Uppläggningfat 2 st. 5 cm L. 31 H. och H. 2 cm Diam. 10.5 cm. ej första sortering
505-578VAS. Ekenäs. H. 30 cm och Vas H. 14 cm
505-579MEISSEN. Lockburkar. 3 st. H. 5, 6.5 och 10 cm
505-580NILSJOHAN, Skedar 8 st
505-581MEISSEN. Serveringsbricka L. 26.5 B. 22 cm, Djup tallrik Diam 22 cm
505-582TAKARMATUR. H. 17 cm Diam. 30 cm
505-583STINGHYLLOR MED EJ TILLHÖRANDE GAVLAR. Hyllor: L. 80x30 cm. Hyllplan med slitage. Gavlar: H.76 cm B. 18 cm
505-584SNÖSLÄDE
505-585FERAX, Kap
505-586DUKAR. Bl.a Ekelund
505-587KONSTGJORDABLOMMOR
505-588DUKAR
505-589JULDEKORATIONER mm
505-590DUKAR
505-591DUKAR
505-592LJUSSTAKE. trä. H. 8 cm Diam. 20 cm
505-593DUKAR
505-594ROTTINGBORD MED GLASSKIVA. H. 38 cm B. 33.5 cm L. 50 cm
505-595WILHELM KÅGE, Fat och Tennstickskopp. Gustavsberg. Diam. 21.5 och H. 5.5 cm
505-596LOUISE ADELBORG, Kaffeservis. Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna, kaffekoppar 10 st. Svenska Landskapsblommor motiv.
505-597AINA STENBERG, Tallrikar "Tomtejul" 3 st. Rörstrand.
505-598BÖCKER. Bl.a Natur
505-599JOHNSON BROS, Tallrikar 4 st. design no 1,3 4 och 7. Diam 25 cm
505-600GERMANY. Kaffeservisdelar, koppar 6 st, gräddkanna och sockerskål.
505-601TAKPLAFOND. H. 20 cm Diam. 71 cm.
505-602KAFFEKOPPAR. USSR, koppar 5 st och Assietter 6 st
505-603VAS. H. 20 cm
505-604VAS. H. 30 cm
505-605COASTER. 2 st
505-606BELLINI, vas, Italy. H. 24 cm
505-607LENOX, USA Bl.a "Holiday" vas, Lockburk och Skål. H. 3-18 cm
505-608LACKASK OCH FAT MED KONSTGJORDA FRUKTER.
505-609RAIJA UOSIKKINEN, Lockburkar 3 st, Arabia. H. 6 cm. En utan lock
505-610MEISSEN. Fat. Diam 23.5 cm
505-611MEISSEN. Uppläggningsfat. H. 5 cm Diam, 30 cm. Ej första sortering
505-612BÖCKER, Bl.a Charles Dickens
505-613TENNLJUSSTAKE. H. 17.5 cm
505-614MUMINBÖCKER och Figurin, trä
505-615BÖCKER.
505-616JULDEKORATIONER
505-617TESERVIS/MATSERVIS. Tyskland. Tekanna, gräddkanna och sockerskål. Koppar 8 st och assietter 9 st Samt äggkoppar 5 st, smörbytta och fat/uppläggningsfat 3 st
505-618VILLEROY & BOCH, Matservisdelar "Wild-Rose". Äggkoppar 7 st, Fat 2 st, Skärbärda, Djupa tallrikar 5 st och tallrikar 5 st samt underlägg 4 st
505-619VILLEROY & BOCH, Kaffe/Teservis delar. Kaffekanna, koppar 6 st olika modeller och plastbricka.
505-620BRICKA MED SKEDAR, Ljusstakar mm
505-621PUNCHMUGGAR 10 st och Reijmyre lykta.
505-622PELARBORD. H. 74 cm, 56x40 cm. Skivan med fanerskador.
505-623GOEBEL, Hummel, Väggtavla. 13x11 cm
505-624SMINKBORD, Omärkt Carl Malmsten "Birgitta". H. 120 cm B. 86 cm Djup. 47 cm. Skivan med bruksslitage.
505-625BESTICK.
505-626PINNSTOLAR. 1 par.
505-627SALONGSOFFA M 2 FÅTÖLJER, nyrokokostil.
505-628TAVLOR bl a oljemålningar
505-629BYRÅ 3-lådig, teak med mässingshandtag. H 70 cm. B 75,5 cm. Dj 37,5 cm.
505-630PANASONIC TV TX58AX800E med fjärrkontroll.
505-631HJORT KNUDSEN, Soffa 3-sits skinn/skai. L 210 cm.
505-632SOFFBORD på hjul, världskarta i koppar. H 50 cm. L 135 cm. B 85 cm.
505-633KÖKSBORD H 75 cm. L 30 + 60 + 60 cm. Dj 80 cm. med 2 klaffar och 2 stolar. Slitet.
505-634ELEMENT Malmbergs
505-635FÅTÖLJ, ställbar, sladd saknas.
505-636BYRÅ, 5-lådig med mässingshandtag, engelsk stil. H 83 cm. B 77 cm. DJ 39 cm.