ONLINE-AUKTION , 2023-12-18 17:00

Söndag 17/12 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
506-001ÅRSSET 10 st. Sverige. 1991, 95. 2001 (2), 2002 (2), 2003 (2), 2004 (2)
506-002ÅRSSET 9 st Sverige. 1995. 2001 (2), 2002 (2), 2003 (2), 2004 (2)
506-003JUB.MEDALJER 2 st Brons. Bromynt Öresund 2000. Selma Lagerlöf 5 Euro 1996, 50 kr 2005
506-004MEDALJ "Städernas Allmänna Brandstodsbolag 1828-1928". Vänersborgs Stad 1644-1944.
506-005MEDALJER 3 st. Sveriges Hemvärn. Gustaf VI Adolf 1972, Dag Hammarskjöld, Lokalmynt Örebro 150 kr 1981 & 1982, Ystad 10 kr 1978.
506-006MEDALJER 4 st. CARL XVI GUSTAF. 75 år. Födsel 1946. Trontalet 1973. Bröllopet 1976. Tronarvinge 1977.
506-007JUBILEUMSMYNT Sverige. 100 kr 1983, 1984 (2), 1985. Årsset 2 st 2000.
506-008MEDALJ "Nordiska industri og konstudstillning Kjöbenhavn 1872" Minnesmynt Stockholm Kulturhuvudstad 1998, Europa Pengar 50 kr 2005, 1996 5 Euro.
506-009MYNT Svenska & Utländska.
506-010MINNESMYNT Finland 25 Markkaa 1972. Österrike 100 Schilling1976, 50 Schilling 1978. France 10 Euro 2016. Sverige 200 kr 1980. 100 kr 1984. 50 kr 2005, 5 Euro 1996
506-011MYNT Regalskeppet Wasa 1960. ECU 2000. Svergie 5 Euro. 50 kr 2005 (2 st). 5 Ecu 1996. 50 Ngultrum
506-012MEDALJ. Pippi Långstrump 2015. Estelle Prinsessa av Sverige döpt 22.05.2012, 925 silver 430/500. 50 kr 2005. 5 Euro 1996. Victoria & Daniels 10 åriga bröllopsdag.
506-013JUBILEUMSMYNT. Milleniumskiftet 1999-2000 Silver 999/1000 379/600. Sverige 50 kr 2005 (2 st) mm
506-014DIVERSE MYNT bl a 1/4 öre 1600-talet.
506-015GOEBEL. Figurin. H 14 cm. L 25 cm.
506-016GÄLLERSTA/HJÄLMARE BYGDEN. Dockor med hembygdsdräkter. H 19 resp 12 cm.
506-017ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" Jie Gantofta. Bruksslitage. H 8 cm. Diam 10 cm.
506-018MARIANNE WESTMAN. Syltburk. H 8 cm.
506-019LISA LARSON. Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15 cm.
506-020ROSENTHAL. Tallrikar 11 st. Diam 27,5 cm.
506-021BING & GRÖNDAHL. Väggplaketter 7 st varav 6 st olika. Daim 14,5 cm.
506-022BING & GRÖNDAHL. Väggplaketter 7 st varav 6 st olika. Daim 14,5 cm.
506-023BING & GRÖNDAHL. Jultallrikar (26 st) 1971-1996
506-024TAPIO WIRKKALA, Rosenthal. Bordslampor 2 st H inkl hållaren 28 cm och vas H 13 cm.
506-025LISA LARSON. Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15 cm.
506-026VÄSKOR 3 st bl a Björn Borg.
506-027TRÄLÅDA "Ren såpa Bergvik och Ala Aktiebolag Söderhamn". H 23,5 cm. L34,5 x 39 cm.
506-028SKEPPSHULT Grillpanna. Diam 27 cm.
506-029GUSTAVSBERG, kanna Flora H 21,5 cm. Tvättfat Tjeckoslovakien med hårsprickor. Diam 27,5 cm.
506-030RÖRSTRAND Jultallrikar 1969-99 (32 st varav 1975 dublett)
506-031TRÄLÅDA. Lidköpings Bitsocker MSS AB. H 26 cm. B 45,5 cm. Dj 35 cm.
506-032GRUF von HENNEBERG PORZELLAN, Skål. Diam 27 cm.
506-033ROYAL COPENHAGEN Jultallrikar 1952-1999 (49 st dublett 1971)
506-034BING & GRÖNDAHL (9 st) och 2 st Royal Copenhagen. Morsdagstallrikar.
506-035RÖRSTRAND. Tallrikar 3 st. Hjalmar Branting 1860-1925, Landstormen 1914, Bondetåget 1914. Diam 25 cm.
506-036TAVELRAMAR 2 st H 20 resp 17,5 cm och speglar 2 st.
506-037GEFLE. Barntallrikar 2 st djupa. en med hårspricka. Diam 19,5 resp 18 cm. DECO 51 tallrikar 4 st 22 x 22 cm krackelingar förekommer och en med nagg.
506-038VÄGGLJUSSTAKAR 2 st. H 23 cm.
506-039TRÄLÅDA Marg. Fabriken Standard AB. H 31 cm. L 70 cm. Dj 41 cm.
506-040SJÖSÄCK märkt B 915 och Kaffesäck Santos kaffe Brasil f.v.t till Gefle, mått 97 x 65 cm.
506-041ROSENTHAL, matservisdelar. Tallrikarar 2 st Diam 25,5 cm. Tallrikar 6 st Diam 25 cm. Förrättstallrikar 13 st Diam 21 cm. Småfat 6 st Diam 11 cm & Skål Diam 12,5 cm. Assietter annan modell 6 st Diam 17 cm.
506-042ROSENTHAL, fat Diam 33 cm mm
506-043BING & GRÖNDAHL. Tallrikar Olympiad 1972 (4st). Tallrikar 5 st
506-044RÖRSTRAND. Tallrikar 2 st Vasaloppet 1973, Morsdagstallrikar 8 st och 1 tallrik Hackefors.
506-045MAURICE PASTERNAK. Grafiskt blad sign Maurice Pasternak 59/120 "Horizont". Tavlans mått 24,5 x 32 cm.
506-046DAN LEKBERG. Etsning sign Dan Lekberg 84/100. Tavlans mått 24,5 x 30 cm.
506-047AGNETA FLACK. Tavla blandteknik, sign Agneta Flack 91. Tavlans mått 11 x 10 cm.
506-048MONICA SMETANA. Oljemålning sign Smetana. Duk 65 x 45 cm.
506-049VAS. Örjan. H 24,5 cm. Liten glasyrmiss. LOCKBURK Ekeby H 9 cm.
506-050GLORY. Vas. Etikettmärkt Glory. H 15,5 cm.
506-051SVENSKA FRIMÄRKEN 96 & 97. Alla svenska frimärken 1999, 2000 & 2003. Svenska frimärkshäften 1984 .
506-052ELECTROLUX Ultra Silencer dammsugare med påsar.
506-053PARAPLYSTÄLL. H 50 cm. Sportstrumpor 5 par (nya) stl 40-45. Piedestal H 40 cm.
506-054HÄNKELVAS Ekeby, skål, stearinljus batteridrivna Star mm.
506-055PHILIPS stereo med LP-skivor.
506-056NILSJOHAN, Köksvåg, bordslampa samt väggklocka.
506-057KIKARE Focus 8 x 30, Klocka, frimärken
506-058VERKTYG mm.
506-059BENGT LANDIN. Grafiskt blad sign Bengt Landin 126/250. Tavlans mått 89 x 62,5 cm. Ram med mindre skada.
506-060JULKORT & Vykort Nya & Gamla.
506-061PLÅTBIL. Bemålad, med mindre skador. H. 10,5 cm. L. 33 cm.
506-062GOLFBAGAR 2 st med klubbor, bollar mm
506-063OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 30 x 30 cm.
506-064JOHAN ELSNER. Grafiska blad 2 st 230/500 & 89/500 sign Johan Elsner 87 & 86. Tavlornas mått 41 x 50,5 cm.
506-065BERNINA Symaskin.
506-066KOMPOTTSKED. Kontr.S. Vikt 31 gram.
506-067MATTAL Wilton. 135 x 100 cm.
506-068MATTA, handknuten Pakistan 198 x 127 cm.
506-069MATTA, handknuten Pakistan 173 x 123 cm.
506-070UNO VALLMAN. Oljemålning, Signerad: Uno Vallman. Duk: 55x46 cm
506-071YTTERFODER 1 par. H 22,5 cm.
506-072YTTERFODER 1 par Krifon. H 13 cm.
506-073PÅSKDEKORATION mm.
506-074JULDEKORATIONER.
506-075GLAS 4+4 st Cerve made in Italy.
506-076EMALJMUGGAR 5 st & Kanna 1 liter IB Laursen.
506-077PYROTALLRIKAR 2 st Nr 152. Formar 2 st Nr 22 med smånagg.
506-078JULDEKORATION mm.
506-079ORREFORS. Skålar 2 st Corona. H 9 cm. Diam 12,5 resp 14,5 cm.
506-080GÖRAN WÄRFF. Skål Kosta Boda. Märkt Kosta Boda 56191 G Wärff. H 11 cm. Diam 16,5 cm.
506-081MÄTINSTRUMENT Carl Zeiss Ni 2, 53339
506-082KAFFEKOPPAR 12 st mm
506-083PLÅTBIL. (En backspegel saknas) L 33,5 cm.
506-084YTTERFODER, skålar mm.
506-085JULDEKORATIONER. (Lådan ingår ej)
506-086TOMTAR 3 st. H 40 resp 35 och 47 cm.
506-087SERVERINGSBRICKA, Quality design Båstad mm
506-088SVENSK KORSVIMPEL. L. 400 cm 50 cm
506-089YTTERFODER mm
506-090GNOSJÖ KONSTSMIDE JULLJUSSTAKE och Julstjärnor
506-091KRANSAR, 2 st. Diam 43 cm. Utan adapter
506-092WILHELM KÅGE. Vas , "Argenta", Gustavsberg. H. 23.5 Vas med lagning och bottennagg.
506-093WILHELM KÅGE. Fat 2 st "Argenta". 9x9 cm och 9 cm Vas H. 10 cm.
506-094KOSTA BODA. Ljusstakar 2 st. H. 5.5 cm Diam 11,5 cm
506-095CLOWN. H. 21 cm. Fotnagg
506-096KONTINENTALSÄNG MED SÄNGGAVEL. Madrasser fast och medium. Sänggavle: 138x180 cm. Säng: 200x180 cm
506-097WATT & VEKE, Takarmatur "Ellipse 65" Linne sand. Diam. 61 cm
506-098GUSTAVSBERG, Tupp. Quick plate. L. 30 cm B. 15.5 cm. Med mindre glasyrskada.
506-099TALLRIKSUNDERLÄGG. 6 st. Diam28 cm
506-100DUX. Soffa "Johan". 3-sits. Klädsel av svart läder och förkromade metallben. Formgiven 1986. L. 205 cm Sitthöjd. ca 44 cm.
506-101GEFLE. Figurin "Leda och svanen". Nils Hansson 1938. H. 27 cm
506-102FIGURIN. USSR. H. 27
506-103BORDSLAMPA. H. 44.5 cm
506-104BORDSLYSTER. H. 44 cm.
506-105KOPPARHINK. H. 25 cm. Diam. 27 cm
506-106REIJMYRE. Glas 9 st. Nyansskillnader
506-107JOSEF FRANK, Bordstabletter, Svenskt Tenn 7 st. Med fuktfläckar.
506-108REIJMYRE, Glas. 2 modeller 6+11 st
506-109GUSTAFSBERG. Parianfigurn "Waker och Beder". Ritad av Prinsessan Eugenie. H. 29.5 cm. Med lagning och nagg.
506-110KUDDAR. 2 st
506-111KUDDAR, 4 st. 40x40 cm
506-112LINNEDUK. 310x 138 cm
506-113DUK, etikettmärkt: Hemv. dukar och löpare, Anna-Greta Johansson, Lillpite. L. 398 cm B. 84 cm
506-114MATTA. Handknuten, Pakistan. 67x93 cm. Bruksslitage
506-115DUKAR. Bl.a Klässbol.
506-116DUKAR
506-117GLAS. 11 st. Några med mindre fotnagg.
506-118TRANSJÖ, Skål. Signerad W.R.C Ann Wärff/Wolf Jan-Erik Ritzman och Sven-Åke Carlsson. H. 13 cm Diam 19 cm
506-119LJUSLYKTOR, 8 st, Bl.a Reijmyre. H. 5-9.5 cm
506-120GLASFIGURIN. Tupp. H. 24 cm
506-121ASSIETTER 6 st. Sockerskål och gräddkanna, Skål och Ljuslykta.
506-122TÄNDSTICKHÅLLARE OCH GALLERSKÅLAR, 2 st.
506-123LJUSLYKTOR 3 st och Ljusstake 1 st och Ljusmanschetter 6 st
506-124DUKAR
506-125ARTHUR PAERCY Fat Diam 10 cm "Reffla", Gullaskruf samt Kanna och Vas
506-126TEXTIL, Dukar, Lakan mm
506-127REIJMYRE, Ljusykta, skål och ljuslykta.
506-128REIJMYRE. Bonbonjär, Vas och Skål. Skål med mindre nagg.
506-129DOSOR. 2 st. Kontr.S.
506-130Dosa , brosch. Kontr.S.
506-131PINS, BROSCHER OCH HALSBAND
506-132GÖSTA THÅLIN. Akvarell. Signerad: G. Thålin Bildmått: 36x73.5 cm
506-133OTTO RYDELIUS. Oljemålning. Signerad: Otto Rydelius. Pannå: 68x48 cm
506-134TAVLA, Ikon. Bildmått: 20.5x14. En del lös.
506-135ERIK AN... Signerad: -43 EA. Bildmått: 29x44.5 cm
506-136Akvarell. Signerad: Bildmått: 21.5x17.5 cm
506-137REINHOLD LJUNGGREN. Grafiskt blad. Signerad: R. Ljunggren. XXXII/L. Bildmått: 31.5x41.5
506-138JOHAN KESSLER. Akvarell. Signerad: J. Kessler 1949 "Örebro slussen" Bildmått: 25.5x33 cm
506-139CHRISTENSON Oljemålning. Signerad: Christenson. Motiv från Capri. 1925 Pannå: 33.5x25.5 cm. Krackelerad
506-140TAVLA. Blyertsteckning. Bildmått: 53.5x43 cm
506-141TAVLA. Blandteknik. Diam 50.5 cm. Monterad på pannå.
506-142Oljemålning. Signerad: Duk: 33x55 cm
506-143ORREFORS, Ljuslykta, Paul Hoff För WWF Glasfiguriner mm
506-144ANNA CLUB PLUSH. Nallebjörn. H. 32 cm
506-145BÖCKER.
506-146DALA INDUSTRIER, Ljustakar 2 st. Design ERic Dalmas. H. 15 och 20 cm
506-147MARIANNE WESTMAN. Karott utan lock. Picknick, Rörstrand samt Gefle Bonbonjär "Röd Rubin".
506-148ORREFORS. Ljuslyktor "Snowball" 3 st. H. 8 cm
506-149LJUSSTAKE och Vas, Tenn. H. 10.5 och 20.5 cm
506-150TEATERKIKARE USSR, Medaljer och Pins mm
506-151PORSGRUND. Porslinstavlar. 2 st. Håndverks-studio. Design Anna Marie Ødegaard, Norway. Bildmått: 8.3x11.5 cm
506-152PLÅTBIL, Äldre modell. L. 31 cm H. 10 cm. Ratt saknas.
506-153PARAPLYSTÄLL. H. 50.5 cm
506-154VÄGGDEKOR, Bl.a Emaljerade och Keramik.
506-155SKÅL. H. 10.5 cm Diam. 20 cm
506-156SKULPTUR, Trä. H. 34 cm
506-157MINIATYRTAVLOR. Bla Motiv från Norge
506-158BURKAR 2 st. 22x25 cm och 12x19.5 cm
506-159BÄGARE med gravyr (1949). H. 13 cm Vikt: 80 gram
506-160BÄGARE med gravyr. H. 11.5 cm Vikt: 117 gram
506-161FAT med gravyr på baksidan. Av David-Andersen 830S. H. 5 cm Diam: 26 cm Vikt: 526 gram
506-162Lisa Larson, Gustavsberg, K-Studion. Ansiktsvas/ytterfoder, glaserat stengods. . H. 24,5 cm. Diam. 17 cm.
506-163SLIPSNÅL, 14K. Vikt 3,6 gram.
506-164MANSCHETTKNAPPAR, 1 par. 14K. Vikt 7,4 gram.
506-165SKÅL, Ray Urban, 925, sterling silver. Gravyr i botten. H. 5,5 cm. Diam. 11,5 cm. Vikt 334 gram.
506-166ROTTINGSOFFA, utan dynor. H. 64 cm. L. 91 cm. Djup 38 cm. TIDNINGSTÄLL. H. 40 cm. Soffa med mindre skador
506-167PIEDESTAL M MARMORSKIVOR. En av fötterna skadad. H. 64 cm.
506-168SITTPUFF. brukslitage. H. 27 cm. Diam. 48 cm. H. 89 cm.
506-169KOPPARKITTEL M STÄLLNING. H. 43 cm. (Inklusive ställning)
506-170IITTALA. Skålrikar 6 st. H. 3.5 cm Diam 17.5 cm
506-171FIGURINER. Elefanter.
506-172PRYDNADSÄGG.
506-173VÄGGLJUSSTAKE, Landstingets Verkstad Västerås. H. 29.5 cm
506-174TENNSTOP mm
506-175LAMPOR. 1 par "LampGustaf". H. 40.5 cm
506-176LJUSLYKTOR mm
506-177LOCKURNA H. 33 cm
506-178KOPPARISHINK mm
506-179PIEDESTAL MED MARMORSKIVA H. 34 cm
506-180BRUNO MATHSSON, Fåtölj med fotpall "Pernilla", Dux. Stomme i trä och klädsel i svart skinn.
506-181TAMBURMAJOR. Metall. H. 188.5 cm
506-182TAVLOR, Afrikanska motiv
506-183GOLVLAMPA, delvis skinnklädd stomme i mässing. Märkt GMA. Ej funktionstestad. H. 121 cm. (till lampfästet)
506-184BORD M MARMORSKIVOR. Mässing o marmor. H. 54 cm. L. 49,5 cm. B. 39,5 cm.
506-185TAKARMATUR M 7 ST LJUSARMAR. 1900-talets andra hälft.
506-186TAVLOR, 2 ST. Träsnindade ansikten inramade i glas. 32 x 26 cm.
506-187FÖNSTERDEKORATION MM
506-188TAVLOR, 5 ST.
506-189PIEDESTAL. H. 89 cm
506-190SPEGEL. Diam: 60 cm
506-191TAVLOR. 2 st. Tavlans mått:73x42.5 cm
506-192VAS, metall. Stämplad Zero. H. 12.5 cm
506-193ELECTROLUX, Dammsugare. Extra long reach
506-194SPEGEL. L. 132 cm B. 61.5 cm. Med skada.
506-195GOFF. Blandteknik. Signerad: Goff 89. Tavlans mått: 74x54.5 cm
506-196VINSTÄLL. 1 par. H. 44 cm
506-197VINSTÄLL. H. 33 cm
506-198KAFFEKOPPARKVARN mm
506-199BORDSLAMPOR. 1 par. IKEA H. 40 cm
506-200BRUNO MATHSSON. Fåtölj med fotpall. "Pernilla", Dux. Stomme i trä och klädsel i svart skinn.
506-201TAMBURMAJOR bemålad metall. H 185 cm.
506-202VASER 1 par. H 19 cm.
506-203BORDSLAMPA. H inkl skärm.
506-204TAVLA. 45 x 36,5 cm. Dj 4,5 cm.
506-205TAVLA . 46,5 x 40 cm. Dj 8 cm.
506-206FÅRSKINN Iceland. L 95 cm.
506-207SPEGELLAMPETT för två ljus, metall. H 37,5 cm.
506-208TAKLAMPA.
506-209IRIS PERSSON. Oljemålning sign Iris Persson. Duk 22 x 26,5 cm.
506-210VÄGGDEKORATION, metall. H. 26 cm. B. 56 cm.
506-211PIEDESTAL. H. 86 cm. Något ranglig.
506-212LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. Med gravyr samt repor. H. 14,5 cm. Brutto vikt 727 gram.
506-213SALTKAR, 1 par. Sterling silver. Norge. H. 5,5 cm. Vikt 40,1 gram.
506-214PARTI SILVER, skedar, gafflar. Kontr.S. Vikt 300 gram.
506-215MOCCASKEDAR 6 st emalj/ 925 silver, en skadad. Bruttovikt 26 gram.
506-216BORDSLYSTRAR 1 par med skador. H 33 cm.
506-217BORDSLAMPA märkt EVÅ, B52. H 40 cm.
506-218TAVLOR 2 st Buddha. 40 x 30 cm. Dj 3,5 cm.
506-219TAVLA. 60 x 30 cm. Dj 4,5 cm.
506-220HÄST. Bemålad metall. H 22 cm.
506-221TAKARMATUR. Diam ca 50 cm.
506-222BORDSDEKORATIONER 3 st, småskador förekommer. H 27- 40 cm.
506-223LISA LARSON. Ytterfoder. Gustavsberg. H. 13.5 cm
506-224PIEDESTAL Trä. H. 81 cm
506-225PIEDESTAL MED MARMORSKIVA. H. 75 cm
506-226PIEDESTAL MED MARMORSKIVA. H. 87 cm
506-227LJUSSTAKAR. 2 st. H. 26 och 30 cm. En med någon repa.
506-228KIKARE. 8x40 Tasco
506-229SKULPTURER, 2 st. H. 51 och 29 cm
506-230TRÄMASKER. 4 st mm H. 21-40 cm
506-231STAVANGER. MOCCAKOPPAR 6 st och assietter 6 st
506-232TAKARMATUR Diam. 45 cm
506-233TIDNINGSTÄLL H. 43 cm
506-234INGMAR RELLING. Fåtöljer 2 st "Siesta" för Westnofa, Norge.
506-235SKÅL. Magnor -55. L 28 cm.
506-236GOLVLAMPOR 2 st. IA TYP 107 H. 122 cm och H. 122 cm
506-237PIEDESTAL MED MARMORSKIVA., fötter utbytta. H. 61.5 cm
506-238BORD. H. 50 cm B. 60 cm L. 58.5 cm. Skivan med repor.
506-239VÄGGDEKORATION. Diam. 59 cm
506-240SKÅP. H. 78 cm L. 90 cm B. 41 cm
506-241A. GOTTFRIDSON. Figurin "Haj". L. 22 cm
506-242SKULPTUR, metall. H. 14 cm.
506-243ELEFANT, keramik, någon nagg. H. 23 cm.
506-244SKULPTUR, trä o konstmassa. H. 39 cm.
506-245MONIKA BACKSTRÖM. "Zelda". Skål/vas, invändig kantnagg. Kosta Boda. H. 16,5 cm.
506-246BORDSLAMPA. H. 40 cm.
506-247VÄGGLAMPA. Koppar. H. 16 cm. B. 19,5 cm.
506-248BORDSLAMPOR, 2 st. H. 39 cm. resp. 40 cm.
506-249TRÄMASK. H. 40 cm.
506-250UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman. Duk 27 x 35 cm.
506-251TAVLA. Inramade föremål. 35 x 45 cm. Dj 5 cm.
506-252FIGURINER mm.
506-253GLASFIGURINER, ljusstake Iittala mm.
506-254BORDSLAMPOR, bordstelefon mm.
506-255VASER 1 par H 38,5 cm. Bordslampa H 25 cm.
506-256KUDDAR 3 st.
506-257GLÖGGRYTA mm
506-258CUPGLAS mm
506-259SKÅLAR 2 st. H. 8.5 resp 13 cm
506-260MINATYRTAVLOR
506-261BORDSLAMPA. H. 32 cm
506-262LP-SKIVOR Bl.a Elvis, Julio Igesias och jazz mm
506-263KOPPARFÖREMÅL
506-264SCHATULLSKÅP PÅ BENSTÄLLNING. Rikt skuren.H. 72 cm L. 87 cm B. 42 cm. Skivan med vatten och brännmärken.
506-265SPEGEL. Mått: 73x94 cm. Ram med skador.
506-266VÄGGDEKORATIONER OCH UNDERLÄGG
506-267TAKKRONA med 6 ljusarmar, smide. Liten nagg på en av ljushållarna. Diam 46 cm.
506-268LJUSSTAKAR 1 par, malm. H 22 cm.
506-269PALL. H 40 cm. 46 x 31 cm. Liten fläck.
506-270HUSQVARNA modell 400 Symaskin.
506-271FOTPALL broderad dyna. H 11 cm. 33 x 25,5 cm.
506-272BREVPRESSAR 3 st. H 10 - 6 cm.
506-273FOTPALL broderad dyna. H 12 cm. 32 x 25 cm.
506-274LJUSSTAKAR 1 par, malm. H 22 cm.
506-275SPEGEL 80 x 36,5 cm.
506-276HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander - 70. "Vårdag Bondegatan". Duk. 55 x 67 cm.
506-277SPARBÖSSA, mässing. Örebro slottstorn. Skruvunderrede. H. 15,5 cm.
506-278MORTEL M STÖT. H. 12,5 cm.
506-279LJUSSTAKAR, trä, 2 st. Matts i Taserud Arvika. 27,5 cm.
506-280KOPPARKAFFEPANNA. 4 L D. Jonsson, Hallsberg.
506-281LYKTA. Scandia. Mässing och glas. H. 31 cm
506-282FAT PÅ FOT. H. 15 cm Diam. 30 cm
506-283STIG LINDBERG. Tekoppar 6 st och Assietter 6 st. "Berså", Gustavsberg
506-284GALGHÅLLARE MED GALGAR. YCKI. Mått:38x48 cm
506-285SERVERINGSBRICKA. Vitmetall. Hova Metaller. Diam 45 cm
506-286GUSTAFSBERG. Parianfigurin. 1915. H. 36 cm
506-287SPETSAR
506-288SYPUFF. H. 34 cm Diam 42 cm
506-289VINGLAS, BURK MM , tenn. 1900-tal.
506-290ALBERT ENGSTRÖM. Böcker, 15 st. Halvfranska band.
506-291BING & GRÖNDAHL. "Tema". Teservis. delar. 14 st. Koppar 6 st, Assietter 6 st och Tekanna och Sockerskål
506-292TEAKBRICKOR mm
506-293NATTDUKSBORD, 1 par, något skadat i målningen. H.
506-294TRUST. Rullator.
506-295MOBILEX. Rullator
506-296BYRÅ MED MARMORSKIVA. Nyrokokostil. Trä med krackelering
506-297GABRIEL. Grötfat. H. 8.5 cm Diam. 25.5 cm
506-298HELLSTRÖM. Blansteknik. Signerad: Hellström.Tavlans mått: 71x85 cm
506-299BIA. oljemålning. Signerad: Bia. Duk: 83.5x61.5 cm. Duk med repa
506-300GOLVURNA. H. 78 cm
506-301HALLMÖBEL. Byrå med spegel. Fröseke Nybrofabriken. Byrå: H. 45 cm L. 80 cm B. 37 cm. Spegel: 123x57 cm
506-302MARIANNE WESTMAN. 4 delar "Mon amie" Kaffekopp 1 st, kaffefat 2 st och sockerskål. Rörstrand
506-303ASIATIC PHEASANTS 8 delar och terrin, med nagg. Gustafsberg. Krackerlering och smånagg.
506-304SKÅLAR VASER mm bl.a Laholm
506-305BORD MED INTARSIA. H. 60 cm Diam. 79 cm. Skivan med småskador
506-306BORD. Masurbjörksfaner. H. 48 cm Skivan: 55x55 cm
506-307VITRINSKÅP. Ek. H. 140 cm B. 65 cm Djup. 48 cm
506-308FÅTÖLJ med fotpall Ekornes. Made in Norway. Brukslitage.
506-309FÅTÖLJ med fotpall Ekornes. Made in Norway. Brukslitage.
506-310SAMSONITE. Resväska 68x44 cm
506-311SAMSONITE. Resväska 62 x 40 cm.
506-312LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm.
506-313BORD med kakelplattor. 1940/50-tal. H 51 cm. L 55 cm. B 39 cm.
506-314KORG med Micrometrar mm
506-315STOLAR 3 st, 1880-tal. Förstärkta.
506-316RHODIN. Oljemålning sign Rhodin. Pannå 50 x 60 cm.
506-317GOLVLAMPA. H inkl skärm 152 cm.
506-318JONNE BERGSTRÖM. Oljemålning sign Jonne Bergström "Höstmark". Duk 52 x 42 cm.
506-319BORD med hjul och klaffar. H 53 cm. B 49 cm. L 60 + 24 + 24 cm. Bruksslitage.
506-320SPEGEL små skador i förgyllningen. 106 x 44 cm.
506-321FÅTÖLJ 1940/50-tal, sitsen med fläckar
506-322SKÅP med dörrar. Ek. H 68,5 cm. B 135 cm. Dj 36 cm. Märken på skivan.
506-323B NEHRMAN. Färgetsning sign B Nehrman 1988 "Hemmastadd". 180/260. Tavlans mått 52,5 x 42 cm.
506-324ERNST NEIZVESTNY. Etsning sign E Neizvestny 18/50. Tavlans mått 40 x 30 cm.
506-325KARL GUNNAR PEHRSON. Oljemålning sign K G Pehrson 75. Pannå 28 x 47 cm.
506-326LENNART SJÖGREN. Oljemålning sign LS. Duk 33 x 41 cm.
506-327RING. Oljemålning sign Ring. Duk 48 x 44 cm.
506-328NILS G STENQVIST. Etsning, sign Nils G Stenqvist 1988 "Trilobibitar" 87/90. Tavlans mått 53,5 x 42,5 cm.
506-329MARIANNE DEGERMAN. Akvarell sign Marianne Degermann. Bildmått 19 x 27,5 cm.
506-330KARAFF mm.
506-331HALLMARK. Glaskulor 2 st.
506-332UNICEF. Glaskulor 3 st.
506-333UNICEF. Glaskulor 3 st.
506-334SPETSAR.
506-335PIANOLAMPA. B 16 cm.
506-336GLASFIGURINER bl a Reijmyre o Gränna Glas på bricka.
506-337LJUSSTAKAR 1 par Westerås No 11, H 11 cm en med buckla. Ljusstakar 1 par 1950-tal H 11 cm.
506-338YTTERFODER 2 st bl a Karlskrona. H 12 resp 12,5 cm.
506-339UNICEF. Glaskulor 2 st.
506-340UNICEF. Glaskulor 2 st.
506-341UNICEF. Glaskulor 2 st.
506-342LARS PIRAK, saltripa med sked, renhorn signerad Lars Pirak. L 6 cm.
506-343LARS PIRAK, saltripa, renhorn signerad Lars Pirak. L 4,5 cm.
506-344LARS LEVI SUNNA. Ripa, samearbete, renhorn sign LL Sunna. H 7 cm. L 9 cm.
506-345RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 12.5 cm Diam 16 cm
506-346RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 16 cm Diam 21 cm
506-347PEINT MAIN LIMOGES, Lockburk, France. P.P.A 010/750. H. 6.5 cm
506-348BÖCKER. Bl.a Josef Frank
506-349BING & GRÖNDAHL. Vas "Måsen" 678. H. 13.5 cm
506-350MORTEL. 1700/1800-tal. Märkt Ö (Örebro). Gjutjärn. H. 56 cm.
506-351LJUSSTAKAR 1 par. Konstr.S. H. 7.5 cm Bruttov: 308 gram
506-352SILVERKRYCKA med gravyr. Vikt: 109 gram
506-353OLJELJUSLYKTA. Wolfard, USA 4 st H. 15 - 30 cm
506-354BORDSLAMPOR 1 par. H. 49 cm
506-355BESTICK mm
506-356BÖCKER. bl.a Inredning och konst.
506-357SALT- OCH PEPPARSTRÖARE. USSR. H. 10 cm
506-358Figuriner. 2 st. Anna-Lisa Thomson och Rolf Lidberg. H. 8 och 14.5 cm
506-359TRÄFIGURINER. 2 st varav en Zakaria Bros. Betlehem. H. 19 cm och 22 cm
506-360SILVER 4 delar. Fat, kompottsked, Sax och kaktång. Fat med gravyr. Vikt: 211 gram
506-361LAGERHYLLA, bestående av 3 gavlar, 13 st hyllplan. H. 178 cm Djup. 50 cm
506-362MATSALSBORD med 10 stolar, ek 1910/20-tal. H. 77 cm L utan iläggsskivor 163 cm + 3 st iläggskivor 33.5 cm.
506-363CARL MALMSTEN. BORD MED 4 STOLAR och 2 iläggskivor. Brännmärkt CM H. 75 cm Diam 115 cm. Bord med skada
506-364MATTA. Handknuten Pakistansk Bokhara. Mått: 185x123
506-365SOFFBORD H. 36 cm Diam 99 cm
506-366YTTERFODER 3 st
506-367SKOTTKÄRRA, Rostig
506-368GRÄSKLIPPARE. Bridge & Stratton. Ej testad.
506-369SNÖSLUNGA. Hako.
506-370SNÖSLUNGA Husqvarna ST521
506-371TRÄDGÅRDGRUPP. med 6 stolar. Jutlandia. H. 75 cm L. 150 cm B. 90 cm
506-372KÖKSÖ med påmonterad skiva. H. 93.5 cm L. 100 cm B. 43 cm
506-373CYKEL. S.C.O. Rotig och bruksslitage
506-374SPEGEL. mått: 94x46 cm
506-375VÄGGKLOCKA. L. 60 cm
506-376JULLJUSSTAKE. Belganet Svarveri AB
506-377TAVLA. H. 38.5 cm B.34 cm Djup. 11 cm
506-378CARL GRIMBERG "Svenska Folkets underbara öden" och Alexander Dumas
506-379BÖCKER bl a CT HOLMSTRÖM. "Våra fåglar i norden" 4 st
506-380MOCCAKOPPAR, mm
506-381FIGURINER
506-382FOTPALL med broderad dyna. H. 12 cm L. 37 B. 27 cm
506-383LJUSSTAKAR. 3 st varav en Gusum. H. 5, 8.5 och 14 cm
506-384TAKARMATUR mm
506-385BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Brevpress. Signerad: Kosta Boda, B Vallien 305859006. H. 3.5 cm L. 8.5 cm
506-386ROLAND SVENSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Roland S 67/300. Bildmått: 24x43 cm
506-387OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. "Fallet" -70. Pannå: 50x61.5 cm
506-388TILLBRINGARE mm
506-389PETER NORRMAN. Grafiskt blad Signerad: Peter Norrman 17/50. Tavalans mått: 27.5x21 cm
506-390PETER NORRMAN. Grafiskt blad Signerad: Peter Norrman-79 21/25. Tavlans mått: 25.5x 31 cm
506-391KOMPOTTSKEDAR. Sterling, silver. Förgyllda och emaljerade. Denmark ELA Egon Lauridsen. Vikt 34 gram.
506-392EBBE FOG Grafiska blad 2 st. Örebro motiv. Signerade: Ebbe Fog 81/300 och 81/300. Tavlornas mått: 32x24 cm och 33x24
506-393TILLBRINGARE. H. 13.5 cm
506-394SUNFLOWER Ljuslykta mm
506-395ILSE CLAESSON. Vas. Rörstrand. H. 27 cm. Fotnagg.
506-396CALLE JONZON. Grafiskt blad. Signerad: Calle Jonzon -67 3/6 Bildmått: 9.5x10.5 cm
506-397ROLF LIDBERG. Grafiskt blad. Signderad: Rolf Lidberg -74 59/150. Bildmått: 28x24 cm
506-398Brita MOLIN. Grafiskt blad. Signerad: Molin. Bildmått: 29.5x40 cm
506-399OLJEMÅLNING. Osignerad. Duk: 35x70.5 cm
506-400NIPPER
506-401PUNSCHMUGGAR 2 st och Skedar 3 st. Kontr.s. Vikt: 117 gram.
506-402OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk: 60.5x30 cm
506-403GRAFISKT BLAD. Otydbar signatur. 1/15 "Dunge" Bildmått: 51x40.5 cm
506-404KÄPP
506-405TENNFÖREMÅL
506-406NIPPER mm
506-407SKULPTUR. Elefant. H. 28 cm. Med skador
506-408BREVPRESS. H. 9 cm
506-409RÖRSTRAND. Vas. Signerad: CH. H. 21 cm och Vas Nittsjö med fotnagg. Signerad: JW. H. 25.5 cm
506-410VAS. 2 st. Ekeby. Marie Simmulson och Anna-LIsa Thomson. H. 24 och 15 cm
506-411TENNSTOP mm
506-412NÅL. 18k. vIKT: 1.1 gram
506-413HÄNGE. 18K. Vikt: 2 gram
506-414ORREFORS, Skål mm
506-415GOLVLAMPA MED MARMORFOT. Italien. H 215 cm.
506-416SAMLARTALLRIKAR, RÖRSTRAND, Zorn mm
506-417LINNEDUKAR
506-418HÄNGEN 6 st, 14K. Brutto vikt 8,9 gram.
506-419LINNEDUKAR
506-420LINNEDUKAR
506-421TYG, "Vildäng" Ingela Backman., Strömma. L. ca 335 cm. B. 150 cm.
506-422FRUKTASSIETTER MM
506-423PAJFORM. "Pottery Stoke on treat", England. Diam. 31 cm.
506-424BURKAR 2 ST, Gabriel, Kruka otydlig signatur.
506-425GLASSKÅLAR BL A Kosta Boda o Orrefors
506-426KÖKSPALL. Etikettsignerad: Lindqvist Kontorsmöbler. Tassar saknas.