Utrop | Beskrivning |
506-001 | ÅRSSET 10 st. Sverige. 1991, 95. 2001 (2), 2002 (2), 2003 (2), 2004 (2) |
506-002 | ÅRSSET 9 st Sverige. 1995. 2001 (2), 2002 (2), 2003 (2), 2004 (2) |
506-003 | JUB.MEDALJER 2 st Brons. Bromynt Öresund 2000. Selma Lagerlöf 5 Euro 1996, 50 kr 2005 |
506-004 | MEDALJ "Städernas Allmänna Brandstodsbolag 1828-1928". Vänersborgs Stad 1644-1944. |
506-005 | MEDALJER 3 st. Sveriges Hemvärn. Gustaf VI Adolf 1972, Dag Hammarskjöld, Lokalmynt Örebro 150 kr 1981 & 1982, Ystad 10 kr 1978. |
506-006 | MEDALJER 4 st. CARL XVI GUSTAF. 75 år. Födsel 1946. Trontalet 1973. Bröllopet 1976. Tronarvinge 1977. |
506-007 | JUBILEUMSMYNT Sverige. 100 kr 1983, 1984 (2), 1985. Årsset 2 st 2000. |
506-008 | MEDALJ "Nordiska industri og konstudstillning Kjöbenhavn 1872" Minnesmynt Stockholm Kulturhuvudstad 1998, Europa Pengar 50 kr 2005, 1996 5 Euro. |
506-009 | MYNT Svenska & Utländska. |
506-010 | MINNESMYNT Finland 25 Markkaa 1972. Österrike 100 Schilling1976, 50 Schilling 1978. France 10 Euro 2016. Sverige 200 kr 1980. 100 kr 1984. 50 kr 2005, 5 Euro 1996 |
506-011 | MYNT Regalskeppet Wasa 1960. ECU 2000. Svergie 5 Euro. 50 kr 2005 (2 st). 5 Ecu 1996. 50 Ngultrum |
506-012 | MEDALJ. Pippi Långstrump 2015. Estelle Prinsessa av Sverige döpt 22.05.2012, 925 silver 430/500. 50 kr 2005. 5 Euro 1996. Victoria & Daniels 10 åriga bröllopsdag. |
506-013 | JUBILEUMSMYNT. Milleniumskiftet 1999-2000 Silver 999/1000 379/600. Sverige 50 kr 2005 (2 st) mm |
506-014 | DIVERSE MYNT bl a 1/4 öre 1600-talet. |
506-015 | GOEBEL. Figurin. H 14 cm. L 25 cm. |
506-016 | GÄLLERSTA/HJÄLMARE BYGDEN. Dockor med hembygdsdräkter. H 19 resp 12 cm. |
506-017 | ANITA NYLUND. "Vår lilla stad" Jie Gantofta. Bruksslitage. H 8 cm. Diam 10 cm. |
506-018 | MARIANNE WESTMAN. Syltburk. H 8 cm. |
506-019 | LISA LARSON. Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15 cm. |
506-020 | ROSENTHAL. Tallrikar 11 st. Diam 27,5 cm. |
506-021 | BING & GRÖNDAHL. Väggplaketter 7 st varav 6 st olika. Daim 14,5 cm. |
506-022 | BING & GRÖNDAHL. Väggplaketter 7 st varav 6 st olika. Daim 14,5 cm. |
506-023 | BING & GRÖNDAHL. Jultallrikar (26 st) 1971-1996 |
506-024 | TAPIO WIRKKALA, Rosenthal. Bordslampor 2 st H inkl hållaren 28 cm och vas H 13 cm. |
506-025 | LISA LARSON. Gustavsberg. Sparbössa Gunnar Sträng. H 15 cm. |
506-026 | VÄSKOR 3 st bl a Björn Borg. |
506-027 | TRÄLÅDA "Ren såpa Bergvik och Ala Aktiebolag Söderhamn". H 23,5 cm. L34,5 x 39 cm. |
506-028 | SKEPPSHULT Grillpanna. Diam 27 cm. |
506-029 | GUSTAVSBERG, kanna Flora H 21,5 cm. Tvättfat Tjeckoslovakien med hårsprickor. Diam 27,5 cm. |
506-030 | RÖRSTRAND Jultallrikar 1969-99 (32 st varav 1975 dublett) |
506-031 | TRÄLÅDA. Lidköpings Bitsocker MSS AB. H 26 cm. B 45,5 cm. Dj 35 cm. |
506-032 | GRUF von HENNEBERG PORZELLAN, Skål. Diam 27 cm. |
506-033 | ROYAL COPENHAGEN Jultallrikar 1952-1999 (49 st dublett 1971) |
506-034 | BING & GRÖNDAHL (9 st) och 2 st Royal Copenhagen. Morsdagstallrikar. |
506-035 | RÖRSTRAND. Tallrikar 3 st. Hjalmar Branting 1860-1925, Landstormen 1914, Bondetåget 1914. Diam 25 cm. |
506-036 | TAVELRAMAR 2 st H 20 resp 17,5 cm och speglar 2 st. |
506-037 | GEFLE. Barntallrikar 2 st djupa. en med hårspricka. Diam 19,5 resp 18 cm. DECO 51 tallrikar 4 st 22 x 22 cm krackelingar förekommer och en med nagg. |
506-038 | VÄGGLJUSSTAKAR 2 st. H 23 cm. |
506-039 | TRÄLÅDA Marg. Fabriken Standard AB. H 31 cm. L 70 cm. Dj 41 cm. |
506-040 | SJÖSÄCK märkt B 915 och Kaffesäck Santos kaffe Brasil f.v.t till Gefle, mått 97 x 65 cm. |
506-041 | ROSENTHAL, matservisdelar. Tallrikarar 2 st Diam 25,5 cm. Tallrikar 6 st Diam 25 cm. Förrättstallrikar 13 st Diam 21 cm. Småfat 6 st Diam 11 cm & Skål Diam 12,5 cm. Assietter annan modell 6 st Diam 17 cm. |
506-042 | ROSENTHAL, fat Diam 33 cm mm |
506-043 | BING & GRÖNDAHL. Tallrikar Olympiad 1972 (4st). Tallrikar 5 st |
506-044 | RÖRSTRAND. Tallrikar 2 st Vasaloppet 1973, Morsdagstallrikar 8 st och 1 tallrik Hackefors. |
506-045 | MAURICE PASTERNAK. Grafiskt blad sign Maurice Pasternak 59/120 "Horizont". Tavlans mått 24,5 x 32 cm. |
506-046 | DAN LEKBERG. Etsning sign Dan Lekberg 84/100. Tavlans mått 24,5 x 30 cm. |
506-047 | AGNETA FLACK. Tavla blandteknik, sign Agneta Flack 91. Tavlans mått 11 x 10 cm. |
506-048 | MONICA SMETANA. Oljemålning sign Smetana. Duk 65 x 45 cm. |
506-049 | VAS. Örjan. H 24,5 cm. Liten glasyrmiss. LOCKBURK Ekeby H 9 cm. |
506-050 | GLORY. Vas. Etikettmärkt Glory. H 15,5 cm. |
506-051 | SVENSKA FRIMÄRKEN 96 & 97. Alla svenska frimärken 1999, 2000 & 2003. Svenska frimärkshäften 1984 . |
506-052 | ELECTROLUX Ultra Silencer dammsugare med påsar. |
506-053 | PARAPLYSTÄLL. H 50 cm. Sportstrumpor 5 par (nya) stl 40-45. Piedestal H 40 cm. |
506-054 | HÄNKELVAS Ekeby, skål, stearinljus batteridrivna Star mm. |
506-055 | PHILIPS stereo med LP-skivor. |
506-056 | NILSJOHAN, Köksvåg, bordslampa samt väggklocka. |
506-057 | KIKARE Focus 8 x 30, Klocka, frimärken |
506-058 | VERKTYG mm. |
506-059 | BENGT LANDIN. Grafiskt blad sign Bengt Landin 126/250. Tavlans mått 89 x 62,5 cm. Ram med mindre skada. |
506-060 | JULKORT & Vykort Nya & Gamla. |
506-061 | PLÅTBIL. Bemålad, med mindre skador. H. 10,5 cm. L. 33 cm. |
506-062 | GOLFBAGAR 2 st med klubbor, bollar mm |
506-063 | OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 30 x 30 cm. |
506-064 | JOHAN ELSNER. Grafiska blad 2 st 230/500 & 89/500 sign Johan Elsner 87 & 86. Tavlornas mått 41 x 50,5 cm. |
506-065 | BERNINA Symaskin. |
506-066 | KOMPOTTSKED. Kontr.S. Vikt 31 gram. |
506-067 | MATTAL Wilton. 135 x 100 cm. |
506-068 | MATTA, handknuten Pakistan 198 x 127 cm. |
506-069 | MATTA, handknuten Pakistan 173 x 123 cm. |
506-070 | UNO VALLMAN. Oljemålning, Signerad: Uno Vallman. Duk: 55x46 cm |
506-071 | YTTERFODER 1 par. H 22,5 cm. |
506-072 | YTTERFODER 1 par Krifon. H 13 cm. |
506-073 | PÅSKDEKORATION mm. |
506-074 | JULDEKORATIONER. |
506-075 | GLAS 4+4 st Cerve made in Italy. |
506-076 | EMALJMUGGAR 5 st & Kanna 1 liter IB Laursen. |
506-077 | PYROTALLRIKAR 2 st Nr 152. Formar 2 st Nr 22 med smånagg. |
506-078 | JULDEKORATION mm. |
506-079 | ORREFORS. Skålar 2 st Corona. H 9 cm. Diam 12,5 resp 14,5 cm. |
506-080 | GÖRAN WÄRFF. Skål Kosta Boda. Märkt Kosta Boda 56191 G Wärff. H 11 cm. Diam 16,5 cm. |
506-081 | MÄTINSTRUMENT Carl Zeiss Ni 2, 53339 |
506-082 | KAFFEKOPPAR 12 st mm |
506-083 | PLÅTBIL. (En backspegel saknas) L 33,5 cm. |
506-084 | YTTERFODER, skålar mm. |
506-085 | JULDEKORATIONER. (Lådan ingår ej) |
506-086 | TOMTAR 3 st. H 40 resp 35 och 47 cm. |
506-087 | SERVERINGSBRICKA, Quality design Båstad mm |
506-088 | SVENSK KORSVIMPEL. L. 400 cm 50 cm |
506-089 | YTTERFODER mm |
506-090 | GNOSJÖ KONSTSMIDE JULLJUSSTAKE och Julstjärnor |
506-091 | KRANSAR, 2 st. Diam 43 cm. Utan adapter |
506-092 | WILHELM KÅGE. Vas , "Argenta", Gustavsberg. H. 23.5 Vas med lagning och bottennagg. |
506-093 | WILHELM KÅGE. Fat 2 st "Argenta". 9x9 cm och 9 cm Vas H. 10 cm. |
506-094 | KOSTA BODA. Ljusstakar 2 st. H. 5.5 cm Diam 11,5 cm |
506-095 | CLOWN. H. 21 cm. Fotnagg |
506-096 | KONTINENTALSÄNG MED SÄNGGAVEL. Madrasser fast och medium. Sänggavle: 138x180 cm. Säng: 200x180 cm |
506-097 | WATT & VEKE, Takarmatur "Ellipse 65" Linne sand. Diam. 61 cm |
506-098 | GUSTAVSBERG, Tupp. Quick plate. L. 30 cm B. 15.5 cm. Med mindre glasyrskada. |
506-099 | TALLRIKSUNDERLÄGG. 6 st. Diam28 cm |
506-100 | DUX. Soffa "Johan". 3-sits. Klädsel av svart läder och förkromade metallben. Formgiven 1986. L. 205 cm Sitthöjd. ca 44 cm. |
506-101 | GEFLE. Figurin "Leda och svanen". Nils Hansson 1938. H. 27 cm |
506-102 | FIGURIN. USSR. H. 27 |
506-103 | BORDSLAMPA. H. 44.5 cm |
506-104 | BORDSLYSTER. H. 44 cm. |
506-105 | KOPPARHINK. H. 25 cm. Diam. 27 cm |
506-106 | REIJMYRE. Glas 9 st. Nyansskillnader |
506-107 | JOSEF FRANK, Bordstabletter, Svenskt Tenn 7 st. Med fuktfläckar. |
506-108 | REIJMYRE, Glas. 2 modeller 6+11 st |
506-109 | GUSTAFSBERG. Parianfigurn "Waker och Beder". Ritad av Prinsessan Eugenie. H. 29.5 cm. Med lagning och nagg. |
506-110 | KUDDAR. 2 st |
506-111 | KUDDAR, 4 st. 40x40 cm |
506-112 | LINNEDUK. 310x 138 cm |
506-113 | DUK, etikettmärkt: Hemv. dukar och löpare, Anna-Greta Johansson, Lillpite. L. 398 cm B. 84 cm |
506-114 | MATTA. Handknuten, Pakistan. 67x93 cm. Bruksslitage |
506-115 | DUKAR. Bl.a Klässbol. |
506-116 | DUKAR |
506-117 | GLAS. 11 st. Några med mindre fotnagg. |
506-118 | TRANSJÖ, Skål. Signerad W.R.C Ann Wärff/Wolf Jan-Erik Ritzman och Sven-Åke Carlsson. H. 13 cm Diam 19 cm |
506-119 | LJUSLYKTOR, 8 st, Bl.a Reijmyre. H. 5-9.5 cm |
506-120 | GLASFIGURIN. Tupp. H. 24 cm |
506-121 | ASSIETTER 6 st. Sockerskål och gräddkanna, Skål och Ljuslykta. |
506-122 | TÄNDSTICKHÅLLARE OCH GALLERSKÅLAR, 2 st. |
506-123 | LJUSLYKTOR 3 st och Ljusstake 1 st och Ljusmanschetter 6 st |
506-124 | DUKAR |
506-125 | ARTHUR PAERCY Fat Diam 10 cm "Reffla", Gullaskruf samt Kanna och Vas |
506-126 | TEXTIL, Dukar, Lakan mm |
506-127 | REIJMYRE, Ljusykta, skål och ljuslykta. |
506-128 | REIJMYRE. Bonbonjär, Vas och Skål. Skål med mindre nagg. |
506-129 | DOSOR. 2 st. Kontr.S. |
506-130 | Dosa , brosch. Kontr.S. |
506-131 | PINS, BROSCHER OCH HALSBAND |
506-132 | GÖSTA THÅLIN. Akvarell. Signerad: G. Thålin Bildmått: 36x73.5 cm |
506-133 | OTTO RYDELIUS. Oljemålning. Signerad: Otto Rydelius. Pannå: 68x48 cm |
506-134 | TAVLA, Ikon. Bildmått: 20.5x14. En del lös. |
506-135 | ERIK AN... Signerad: -43 EA. Bildmått: 29x44.5 cm |
506-136 | Akvarell. Signerad: Bildmått: 21.5x17.5 cm |
506-137 | REINHOLD LJUNGGREN. Grafiskt blad. Signerad: R. Ljunggren. XXXII/L. Bildmått: 31.5x41.5 |
506-138 | JOHAN KESSLER. Akvarell. Signerad: J. Kessler 1949 "Örebro slussen" Bildmått: 25.5x33 cm |
506-139 | CHRISTENSON Oljemålning. Signerad: Christenson. Motiv från Capri. 1925 Pannå: 33.5x25.5 cm. Krackelerad |
506-140 | TAVLA. Blyertsteckning. Bildmått: 53.5x43 cm |
506-141 | TAVLA. Blandteknik. Diam 50.5 cm. Monterad på pannå. |
506-142 | Oljemålning. Signerad: Duk: 33x55 cm |
506-143 | ORREFORS, Ljuslykta, Paul Hoff För WWF Glasfiguriner mm |
506-144 | ANNA CLUB PLUSH. Nallebjörn. H. 32 cm |
506-145 | BÖCKER. |
506-146 | DALA INDUSTRIER, Ljustakar 2 st. Design ERic Dalmas. H. 15 och 20 cm |
506-147 | MARIANNE WESTMAN. Karott utan lock. Picknick, Rörstrand samt Gefle Bonbonjär "Röd Rubin". |
506-148 | ORREFORS. Ljuslyktor "Snowball" 3 st. H. 8 cm |
506-149 | LJUSSTAKE och Vas, Tenn. H. 10.5 och 20.5 cm |
506-150 | TEATERKIKARE USSR, Medaljer och Pins mm |
506-151 | PORSGRUND. Porslinstavlar. 2 st. Håndverks-studio. Design Anna Marie Ødegaard, Norway. Bildmått: 8.3x11.5 cm |
506-152 | PLÅTBIL, Äldre modell. L. 31 cm H. 10 cm. Ratt saknas. |
506-153 | PARAPLYSTÄLL. H. 50.5 cm |
506-154 | VÄGGDEKOR, Bl.a Emaljerade och Keramik. |
506-155 | SKÅL. H. 10.5 cm Diam. 20 cm |
506-156 | SKULPTUR, Trä. H. 34 cm |
506-157 | MINIATYRTAVLOR. Bla Motiv från Norge |
506-158 | BURKAR 2 st. 22x25 cm och 12x19.5 cm |
506-159 | BÄGARE med gravyr (1949). H. 13 cm Vikt: 80 gram |
506-160 | BÄGARE med gravyr. H. 11.5 cm Vikt: 117 gram |
506-161 | FAT med gravyr på baksidan. Av David-Andersen 830S. H. 5 cm Diam: 26 cm Vikt: 526 gram |
506-162 | Lisa Larson, Gustavsberg, K-Studion. Ansiktsvas/ytterfoder, glaserat stengods. . H. 24,5 cm. Diam. 17 cm. |
506-163 | SLIPSNÅL, 14K. Vikt 3,6 gram. |
506-164 | MANSCHETTKNAPPAR, 1 par. 14K. Vikt 7,4 gram. |
506-165 | SKÅL, Ray Urban, 925, sterling silver. Gravyr i botten. H. 5,5 cm. Diam. 11,5 cm. Vikt 334 gram. |
506-166 | ROTTINGSOFFA, utan dynor. H. 64 cm. L. 91 cm. Djup 38 cm. TIDNINGSTÄLL. H. 40 cm. Soffa med mindre skador |
506-167 | PIEDESTAL M MARMORSKIVOR. En av fötterna skadad. H. 64 cm. |
506-168 | SITTPUFF. brukslitage. H. 27 cm. Diam. 48 cm. H. 89 cm. |
506-169 | KOPPARKITTEL M STÄLLNING. H. 43 cm. (Inklusive ställning) |
506-170 | IITTALA. Skålrikar 6 st. H. 3.5 cm Diam 17.5 cm |
506-171 | FIGURINER. Elefanter. |
506-172 | PRYDNADSÄGG. |
506-173 | VÄGGLJUSSTAKE, Landstingets Verkstad Västerås. H. 29.5 cm |
506-174 | TENNSTOP mm |
506-175 | LAMPOR. 1 par "LampGustaf". H. 40.5 cm |
506-176 | LJUSLYKTOR mm |
506-177 | LOCKURNA H. 33 cm |
506-178 | KOPPARISHINK mm |
506-179 | PIEDESTAL MED MARMORSKIVA H. 34 cm |
506-180 | BRUNO MATHSSON, Fåtölj med fotpall "Pernilla", Dux. Stomme i trä och klädsel i svart skinn. |
506-181 | TAMBURMAJOR. Metall. H. 188.5 cm |
506-182 | TAVLOR, Afrikanska motiv |
506-183 | GOLVLAMPA, delvis skinnklädd stomme i mässing. Märkt GMA. Ej funktionstestad. H. 121 cm. (till lampfästet) |
506-184 | BORD M MARMORSKIVOR. Mässing o marmor. H. 54 cm. L. 49,5 cm. B. 39,5 cm. |
506-185 | TAKARMATUR M 7 ST LJUSARMAR. 1900-talets andra hälft. |
506-186 | TAVLOR, 2 ST. Träsnindade ansikten inramade i glas. 32 x 26 cm. |
506-187 | FÖNSTERDEKORATION MM |
506-188 | TAVLOR, 5 ST. |
506-189 | PIEDESTAL. H. 89 cm |
506-190 | SPEGEL. Diam: 60 cm |
506-191 | TAVLOR. 2 st. Tavlans mått:73x42.5 cm |
506-192 | VAS, metall. Stämplad Zero. H. 12.5 cm |
506-193 | ELECTROLUX, Dammsugare. Extra long reach |
506-194 | SPEGEL. L. 132 cm B. 61.5 cm. Med skada. |
506-195 | GOFF. Blandteknik. Signerad: Goff 89. Tavlans mått: 74x54.5 cm |
506-196 | VINSTÄLL. 1 par. H. 44 cm |
506-197 | VINSTÄLL. H. 33 cm |
506-198 | KAFFEKOPPARKVARN mm |
506-199 | BORDSLAMPOR. 1 par. IKEA H. 40 cm |
506-200 | BRUNO MATHSSON. Fåtölj med fotpall. "Pernilla", Dux. Stomme i trä och klädsel i svart skinn. |
506-201 | TAMBURMAJOR bemålad metall. H 185 cm. |
506-202 | VASER 1 par. H 19 cm. |
506-203 | BORDSLAMPA. H inkl skärm. |
506-204 | TAVLA. 45 x 36,5 cm. Dj 4,5 cm. |
506-205 | TAVLA . 46,5 x 40 cm. Dj 8 cm. |
506-206 | FÅRSKINN Iceland. L 95 cm. |
506-207 | SPEGELLAMPETT för två ljus, metall. H 37,5 cm. |
506-208 | TAKLAMPA. |
506-209 | IRIS PERSSON. Oljemålning sign Iris Persson. Duk 22 x 26,5 cm. |
506-210 | VÄGGDEKORATION, metall. H. 26 cm. B. 56 cm. |
506-211 | PIEDESTAL. H. 86 cm. Något ranglig. |
506-212 | LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr.S. Med gravyr samt repor. H. 14,5 cm. Brutto vikt 727 gram. |
506-213 | SALTKAR, 1 par. Sterling silver. Norge. H. 5,5 cm. Vikt 40,1 gram. |
506-214 | PARTI SILVER, skedar, gafflar. Kontr.S. Vikt 300 gram. |
506-215 | MOCCASKEDAR 6 st emalj/ 925 silver, en skadad. Bruttovikt 26 gram. |
506-216 | BORDSLYSTRAR 1 par med skador. H 33 cm. |
506-217 | BORDSLAMPA märkt EVÅ, B52. H 40 cm. |
506-218 | TAVLOR 2 st Buddha. 40 x 30 cm. Dj 3,5 cm. |
506-219 | TAVLA. 60 x 30 cm. Dj 4,5 cm. |
506-220 | HÄST. Bemålad metall. H 22 cm. |
506-221 | TAKARMATUR. Diam ca 50 cm. |
506-222 | BORDSDEKORATIONER 3 st, småskador förekommer. H 27- 40 cm. |
506-223 | LISA LARSON. Ytterfoder. Gustavsberg. H. 13.5 cm |
506-224 | PIEDESTAL Trä. H. 81 cm |
506-225 | PIEDESTAL MED MARMORSKIVA. H. 75 cm |
506-226 | PIEDESTAL MED MARMORSKIVA. H. 87 cm |
506-227 | LJUSSTAKAR. 2 st. H. 26 och 30 cm. En med någon repa. |
506-228 | KIKARE. 8x40 Tasco |
506-229 | SKULPTURER, 2 st. H. 51 och 29 cm |
506-230 | TRÄMASKER. 4 st mm H. 21-40 cm |
506-231 | STAVANGER. MOCCAKOPPAR 6 st och assietter 6 st |
506-232 | TAKARMATUR Diam. 45 cm |
506-233 | TIDNINGSTÄLL H. 43 cm |
506-234 | INGMAR RELLING. Fåtöljer 2 st "Siesta" för Westnofa, Norge. |
506-235 | SKÅL. Magnor -55. L 28 cm. |
506-236 | GOLVLAMPOR 2 st. IA TYP 107 H. 122 cm och H. 122 cm |
506-237 | PIEDESTAL MED MARMORSKIVA., fötter utbytta. H. 61.5 cm |
506-238 | BORD. H. 50 cm B. 60 cm L. 58.5 cm. Skivan med repor. |
506-239 | VÄGGDEKORATION. Diam. 59 cm |
506-240 | SKÅP. H. 78 cm L. 90 cm B. 41 cm |
506-241 | A. GOTTFRIDSON. Figurin "Haj". L. 22 cm |
506-242 | SKULPTUR, metall. H. 14 cm. |
506-243 | ELEFANT, keramik, någon nagg. H. 23 cm. |
506-244 | SKULPTUR, trä o konstmassa. H. 39 cm. |
506-245 | MONIKA BACKSTRÖM. "Zelda". Skål/vas, invändig kantnagg. Kosta Boda. H. 16,5 cm. |
506-246 | BORDSLAMPA. H. 40 cm. |
506-247 | VÄGGLAMPA. Koppar. H. 16 cm. B. 19,5 cm. |
506-248 | BORDSLAMPOR, 2 st. H. 39 cm. resp. 40 cm. |
506-249 | TRÄMASK. H. 40 cm. |
506-250 | UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman. Duk 27 x 35 cm. |
506-251 | TAVLA. Inramade föremål. 35 x 45 cm. Dj 5 cm. |
506-252 | FIGURINER mm. |
506-253 | GLASFIGURINER, ljusstake Iittala mm. |
506-254 | BORDSLAMPOR, bordstelefon mm. |
506-255 | VASER 1 par H 38,5 cm. Bordslampa H 25 cm. |
506-256 | KUDDAR 3 st. |
506-257 | GLÖGGRYTA mm |
506-258 | CUPGLAS mm |
506-259 | SKÅLAR 2 st. H. 8.5 resp 13 cm |
506-260 | MINATYRTAVLOR |
506-261 | BORDSLAMPA. H. 32 cm |
506-262 | LP-SKIVOR Bl.a Elvis, Julio Igesias och jazz mm |
506-263 | KOPPARFÖREMÅL |
506-264 | SCHATULLSKÅP PÅ BENSTÄLLNING. Rikt skuren.H. 72 cm L. 87 cm B. 42 cm. Skivan med vatten och brännmärken. |
506-265 | SPEGEL. Mått: 73x94 cm. Ram med skador. |
506-266 | VÄGGDEKORATIONER OCH UNDERLÄGG |
506-267 | TAKKRONA med 6 ljusarmar, smide. Liten nagg på en av ljushållarna. Diam 46 cm. |
506-268 | LJUSSTAKAR 1 par, malm. H 22 cm. |
506-269 | PALL. H 40 cm. 46 x 31 cm. Liten fläck. |
506-270 | HUSQVARNA modell 400 Symaskin. |
506-271 | FOTPALL broderad dyna. H 11 cm. 33 x 25,5 cm. |
506-272 | BREVPRESSAR 3 st. H 10 - 6 cm. |
506-273 | FOTPALL broderad dyna. H 12 cm. 32 x 25 cm. |
506-274 | LJUSSTAKAR 1 par, malm. H 22 cm. |
506-275 | SPEGEL 80 x 36,5 cm. |
506-276 | HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander - 70. "Vårdag Bondegatan". Duk. 55 x 67 cm. |
506-277 | SPARBÖSSA, mässing. Örebro slottstorn. Skruvunderrede. H. 15,5 cm. |
506-278 | MORTEL M STÖT. H. 12,5 cm. |
506-279 | LJUSSTAKAR, trä, 2 st. Matts i Taserud Arvika. 27,5 cm. |
506-280 | KOPPARKAFFEPANNA. 4 L D. Jonsson, Hallsberg. |
506-281 | LYKTA. Scandia. Mässing och glas. H. 31 cm |
506-282 | FAT PÅ FOT. H. 15 cm Diam. 30 cm |
506-283 | STIG LINDBERG. Tekoppar 6 st och Assietter 6 st. "Berså", Gustavsberg |
506-284 | GALGHÅLLARE MED GALGAR. YCKI. Mått:38x48 cm |
506-285 | SERVERINGSBRICKA. Vitmetall. Hova Metaller. Diam 45 cm |
506-286 | GUSTAFSBERG. Parianfigurin. 1915. H. 36 cm |
506-287 | SPETSAR |
506-288 | SYPUFF. H. 34 cm Diam 42 cm |
506-289 | VINGLAS, BURK MM , tenn. 1900-tal. |
506-290 | ALBERT ENGSTRÖM. Böcker, 15 st. Halvfranska band. |
506-291 | BING & GRÖNDAHL. "Tema". Teservis. delar. 14 st. Koppar 6 st, Assietter 6 st och Tekanna och Sockerskål |
506-292 | TEAKBRICKOR mm |
506-293 | NATTDUKSBORD, 1 par, något skadat i målningen. H. |
506-294 | TRUST. Rullator. |
506-295 | MOBILEX. Rullator |
506-296 | BYRÅ MED MARMORSKIVA. Nyrokokostil. Trä med krackelering |
506-297 | GABRIEL. Grötfat. H. 8.5 cm Diam. 25.5 cm |
506-298 | HELLSTRÖM. Blansteknik. Signerad: Hellström.Tavlans mått: 71x85 cm |
506-299 | BIA. oljemålning. Signerad: Bia. Duk: 83.5x61.5 cm. Duk med repa |
506-300 | GOLVURNA. H. 78 cm |
506-301 | HALLMÖBEL. Byrå med spegel. Fröseke Nybrofabriken. Byrå: H. 45 cm L. 80 cm B. 37 cm. Spegel: 123x57 cm |
506-302 | MARIANNE WESTMAN. 4 delar "Mon amie" Kaffekopp 1 st, kaffefat 2 st och sockerskål. Rörstrand |
506-303 | ASIATIC PHEASANTS 8 delar och terrin, med nagg. Gustafsberg. Krackerlering och smånagg. |
506-304 | SKÅLAR VASER mm bl.a Laholm |
506-305 | BORD MED INTARSIA. H. 60 cm Diam. 79 cm. Skivan med småskador |
506-306 | BORD. Masurbjörksfaner. H. 48 cm Skivan: 55x55 cm |
506-307 | VITRINSKÅP. Ek. H. 140 cm B. 65 cm Djup. 48 cm |
506-308 | FÅTÖLJ med fotpall Ekornes. Made in Norway. Brukslitage. |
506-309 | FÅTÖLJ med fotpall Ekornes. Made in Norway. Brukslitage. |
506-310 | SAMSONITE. Resväska 68x44 cm |
506-311 | SAMSONITE. Resväska 62 x 40 cm. |
506-312 | LJUSKRONA med 9 ljusarmar. H 85 cm. |
506-313 | BORD med kakelplattor. 1940/50-tal. H 51 cm. L 55 cm. B 39 cm. |
506-314 | KORG med Micrometrar mm |
506-315 | STOLAR 3 st, 1880-tal. Förstärkta. |
506-316 | RHODIN. Oljemålning sign Rhodin. Pannå 50 x 60 cm. |
506-317 | GOLVLAMPA. H inkl skärm 152 cm. |
506-318 | JONNE BERGSTRÖM. Oljemålning sign Jonne Bergström "Höstmark". Duk 52 x 42 cm. |
506-319 | BORD med hjul och klaffar. H 53 cm. B 49 cm. L 60 + 24 + 24 cm. Bruksslitage. |
506-320 | SPEGEL små skador i förgyllningen. 106 x 44 cm. |
506-321 | FÅTÖLJ 1940/50-tal, sitsen med fläckar |
506-322 | SKÅP med dörrar. Ek. H 68,5 cm. B 135 cm. Dj 36 cm. Märken på skivan. |
506-323 | B NEHRMAN. Färgetsning sign B Nehrman 1988 "Hemmastadd". 180/260. Tavlans mått 52,5 x 42 cm. |
506-324 | ERNST NEIZVESTNY. Etsning sign E Neizvestny 18/50. Tavlans mått 40 x 30 cm. |
506-325 | KARL GUNNAR PEHRSON. Oljemålning sign K G Pehrson 75. Pannå 28 x 47 cm. |
506-326 | LENNART SJÖGREN. Oljemålning sign LS. Duk 33 x 41 cm. |
506-327 | RING. Oljemålning sign Ring. Duk 48 x 44 cm. |
506-328 | NILS G STENQVIST. Etsning, sign Nils G Stenqvist 1988 "Trilobibitar" 87/90. Tavlans mått 53,5 x 42,5 cm. |
506-329 | MARIANNE DEGERMAN. Akvarell sign Marianne Degermann. Bildmått 19 x 27,5 cm. |
506-330 | KARAFF mm. |
506-331 | HALLMARK. Glaskulor 2 st. |
506-332 | UNICEF. Glaskulor 3 st. |
506-333 | UNICEF. Glaskulor 3 st. |
506-334 | SPETSAR. |
506-335 | PIANOLAMPA. B 16 cm. |
506-336 | GLASFIGURINER bl a Reijmyre o Gränna Glas på bricka. |
506-337 | LJUSSTAKAR 1 par Westerås No 11, H 11 cm en med buckla. Ljusstakar 1 par 1950-tal H 11 cm. |
506-338 | YTTERFODER 2 st bl a Karlskrona. H 12 resp 12,5 cm. |
506-339 | UNICEF. Glaskulor 2 st. |
506-340 | UNICEF. Glaskulor 2 st. |
506-341 | UNICEF. Glaskulor 2 st. |
506-342 | LARS PIRAK, saltripa med sked, renhorn signerad Lars Pirak. L 6 cm. |
506-343 | LARS PIRAK, saltripa, renhorn signerad Lars Pirak. L 4,5 cm. |
506-344 | LARS LEVI SUNNA. Ripa, samearbete, renhorn sign LL Sunna. H 7 cm. L 9 cm. |
506-345 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 12.5 cm Diam 16 cm |
506-346 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 16 cm Diam 21 cm |
506-347 | PEINT MAIN LIMOGES, Lockburk, France. P.P.A 010/750. H. 6.5 cm |
506-348 | BÖCKER. Bl.a Josef Frank |
506-349 | BING & GRÖNDAHL. Vas "Måsen" 678. H. 13.5 cm |
506-350 | MORTEL. 1700/1800-tal. Märkt Ö (Örebro). Gjutjärn. H. 56 cm. |
506-351 | LJUSSTAKAR 1 par. Konstr.S. H. 7.5 cm Bruttov: 308 gram |
506-352 | SILVERKRYCKA med gravyr. Vikt: 109 gram |
506-353 | OLJELJUSLYKTA. Wolfard, USA 4 st H. 15 - 30 cm |
506-354 | BORDSLAMPOR 1 par. H. 49 cm |
506-355 | BESTICK mm |
506-356 | BÖCKER. bl.a Inredning och konst. |
506-357 | SALT- OCH PEPPARSTRÖARE. USSR. H. 10 cm |
506-358 | Figuriner. 2 st. Anna-Lisa Thomson och Rolf Lidberg. H. 8 och 14.5 cm |
506-359 | TRÄFIGURINER. 2 st varav en Zakaria Bros. Betlehem. H. 19 cm och 22 cm |
506-360 | SILVER 4 delar. Fat, kompottsked, Sax och kaktång. Fat med gravyr. Vikt: 211 gram |
506-361 | LAGERHYLLA, bestående av 3 gavlar, 13 st hyllplan. H. 178 cm Djup. 50 cm |
506-362 | MATSALSBORD med 10 stolar, ek 1910/20-tal. H. 77 cm L utan iläggsskivor 163 cm + 3 st iläggskivor 33.5 cm. |
506-363 | CARL MALMSTEN. BORD MED 4 STOLAR och 2 iläggskivor. Brännmärkt CM H. 75 cm Diam 115 cm. Bord med skada |
506-364 | MATTA. Handknuten Pakistansk Bokhara. Mått: 185x123 |
506-365 | SOFFBORD H. 36 cm Diam 99 cm |
506-366 | YTTERFODER 3 st |
506-367 | SKOTTKÄRRA, Rostig |
506-368 | GRÄSKLIPPARE. Bridge & Stratton. Ej testad. |
506-369 | SNÖSLUNGA. Hako. |
506-370 | SNÖSLUNGA Husqvarna ST521 |
506-371 | TRÄDGÅRDGRUPP. med 6 stolar. Jutlandia. H. 75 cm L. 150 cm B. 90 cm |
506-372 | KÖKSÖ med påmonterad skiva. H. 93.5 cm L. 100 cm B. 43 cm |
506-373 | CYKEL. S.C.O. Rotig och bruksslitage |
506-374 | SPEGEL. mått: 94x46 cm |
506-375 | VÄGGKLOCKA. L. 60 cm |
506-376 | JULLJUSSTAKE. Belganet Svarveri AB |
506-377 | TAVLA. H. 38.5 cm B.34 cm Djup. 11 cm |
506-378 | CARL GRIMBERG "Svenska Folkets underbara öden" och Alexander Dumas |
506-379 | BÖCKER bl a CT HOLMSTRÖM. "Våra fåglar i norden" 4 st |
506-380 | MOCCAKOPPAR, mm |
506-381 | FIGURINER |
506-382 | FOTPALL med broderad dyna. H. 12 cm L. 37 B. 27 cm |
506-383 | LJUSSTAKAR. 3 st varav en Gusum. H. 5, 8.5 och 14 cm |
506-384 | TAKARMATUR mm |
506-385 | BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Brevpress. Signerad: Kosta Boda, B Vallien 305859006. H. 3.5 cm L. 8.5 cm |
506-386 | ROLAND SVENSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Roland S 67/300. Bildmått: 24x43 cm |
506-387 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. "Fallet" -70. Pannå: 50x61.5 cm |
506-388 | TILLBRINGARE mm |
506-389 | PETER NORRMAN. Grafiskt blad Signerad: Peter Norrman 17/50. Tavalans mått: 27.5x21 cm |
506-390 | PETER NORRMAN. Grafiskt blad Signerad: Peter Norrman-79 21/25. Tavlans mått: 25.5x 31 cm |
506-391 | KOMPOTTSKEDAR. Sterling, silver. Förgyllda och emaljerade. Denmark ELA Egon Lauridsen. Vikt 34 gram. |
506-392 | EBBE FOG Grafiska blad 2 st. Örebro motiv. Signerade: Ebbe Fog 81/300 och 81/300. Tavlornas mått: 32x24 cm och 33x24 |
506-393 | TILLBRINGARE. H. 13.5 cm |
506-394 | SUNFLOWER Ljuslykta mm |
506-395 | ILSE CLAESSON. Vas. Rörstrand. H. 27 cm. Fotnagg. |
506-396 | CALLE JONZON. Grafiskt blad. Signerad: Calle Jonzon -67 3/6 Bildmått: 9.5x10.5 cm |
506-397 | ROLF LIDBERG. Grafiskt blad. Signderad: Rolf Lidberg -74 59/150. Bildmått: 28x24 cm |
506-398 | Brita MOLIN. Grafiskt blad. Signerad: Molin. Bildmått: 29.5x40 cm |
506-399 | OLJEMÅLNING. Osignerad. Duk: 35x70.5 cm |
506-400 | NIPPER |
506-401 | PUNSCHMUGGAR 2 st och Skedar 3 st. Kontr.s. Vikt: 117 gram. |
506-402 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk: 60.5x30 cm |
506-403 | GRAFISKT BLAD. Otydbar signatur. 1/15 "Dunge" Bildmått: 51x40.5 cm |
506-404 | KÄPP |
506-405 | TENNFÖREMÅL |
506-406 | NIPPER mm |
506-407 | SKULPTUR. Elefant. H. 28 cm. Med skador |
506-408 | BREVPRESS. H. 9 cm |
506-409 | RÖRSTRAND. Vas. Signerad: CH. H. 21 cm och Vas Nittsjö med fotnagg. Signerad: JW. H. 25.5 cm |
506-410 | VAS. 2 st. Ekeby. Marie Simmulson och Anna-LIsa Thomson. H. 24 och 15 cm |
506-411 | TENNSTOP mm |
506-412 | NÅL. 18k. vIKT: 1.1 gram |
506-413 | HÄNGE. 18K. Vikt: 2 gram |
506-414 | ORREFORS, Skål mm |
506-415 | GOLVLAMPA MED MARMORFOT. Italien. H 215 cm. |
506-416 | SAMLARTALLRIKAR, RÖRSTRAND, Zorn mm |
506-417 | LINNEDUKAR |
506-418 | HÄNGEN 6 st, 14K. Brutto vikt 8,9 gram. |
506-419 | LINNEDUKAR |
506-420 | LINNEDUKAR |
506-421 | TYG, "Vildäng" Ingela Backman., Strömma. L. ca 335 cm. B. 150 cm. |
506-422 | FRUKTASSIETTER MM |
506-423 | PAJFORM. "Pottery Stoke on treat", England. Diam. 31 cm. |
506-424 | BURKAR 2 ST, Gabriel, Kruka otydlig signatur. |
506-425 | GLASSKÅLAR BL A Kosta Boda o Orrefors |
506-426 | KÖKSPALL. Etikettsignerad: Lindqvist Kontorsmöbler. Tassar saknas. |