ONLINE-AUKTION, 2024-01-08 17:00

Söndag 07/01 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
508-001ORREFORS. Grappaglas 9 st H. 15 cm
508-002WALTER HICKMAN. Grogglas 12 st "Pippi". Kosta
508-003VASER 2 st. Royal Krona och Vas med etsad dekor. H. 18 och 19 cm
508-004KJELL ENGMAN. Ljusstake. Osignerad. H. 19.5 cm
508-005JIE. Keramiktavlor och Keramikfiskar.
508-006HERMAN LINDQVIST. 10 band. "Historien om Sverige"
508-007GULLASKRUF. Vas. H. 25.5 cm
508-008SVALBO. Moa Rudebert. Skål på fot. Signerad: Moa R H. 29.5 cm Diam 26 cm
508-009ELECTROLUX. Dammsugare. Extra lång sladd. Med tillbehör.
508-010GÖRAN WÄRFF. Dessertglas 8 st. Pukeberg
508-011SKÅLAR. 2 st varav en signerad Orrefors. H. 8 och 9 cm
508-012KARAFFER 2 st. H. 33 och 35 cm
508-013GABRIEL. Burk med handtag.
508-014PUKEBERG, Skål H. 8 cm Diam 15 cm och Skål H. 4.5 cm L. 32 cm
508-015SANDVIKS GLASFABRIK. Vas. H. 18 cm
508-016ORREFORS. Vas. H. 20 cm
508-017FLYGSFORS. Vas. Signerad: Flygsfors 95 F. Daniel H. 20 cm
508-018VAS. H. 14.5 cm
508-019ORREFORS. Vas. Signerad: Orrefors K. H. 24 cm
508-020SKÅLAR. 2 st. Skål 1 märkt CE H. 11.5 cm. Skål 2 Etikettsignerad Ahlefeldt LAURVIG. H. 10 cm
508-021EDVARD HALD. Vas. H. 25 cm och Skål på fot, H. 11 cm Diam. 20 cm
508-022REHNVINSGLAS MED SLIPADE FOT. H. 19 cm
508-023SERVERINGVAGN. Glas och Mässing. H. 69 cm B. 56 cm L. 37 cm
508-024BRÄNNVINSFLASKA. 1800-tal. H. 18 cm
508-025SELTERGLAS 7 st H 9 cm och Karaffer 4 st, H 21-23.5 cm .
508-026KARAFFER 2 st. Varav en med etsad dekor. H. 31 och 33.5 cm
508-027KARAFF OCH 4 SELTERGLAS samt skål. H: Karaff. 34 cm Glas.10.5 cm Skål. 7.5 cm
508-028SKÅL. Signerad: Lady Open 1989 V. V H. 6 cm Diam 15.5 cm och Karaff, Monogramsignerad. H. 22.5 cm
508-029TILLBRINGARE H. 14 cm samt glas olika modeller
508-030BERGDALA. Skål och kanna mm
508-031MANGEL PÅ STATIV. UPO.
508-032SPEGEL MED TRYMÅ. Gust. Stil. Spricka i marmorskivan H. 75 cm B. 64 cm Spegel: L. 118 cm B. 47.5 cm
508-033TAKARMATUR MED SNÄCKSKAL. H. 45 cm.
508-034TABURETT. Gust. Stil. H. 45 cm 41x41 cm
508-035KARMSTOLAR. 2 st. Äpplet. H. 107 cm
508-036FÄLLBORD. H. 75 cm Skivans mått: 105x75. Skivan med vattenfläckar
508-037MUNKSTOL
508-038PELARBORD OCH PIEDESTAL H. 77 cm B. 54 cm Piedestal H. 55 cm
508-039STOLAR, 1900-talets mitt.
508-040BORDSLAMPA. H. 70 cm
508-041KISTA. Lås saknas. H. 35 cm B. 73 cm Djup. 47. Daterad 1728.
508-042KARAFFER 2 st. H. 22 och 24 cm
508-043BÖCKER, Tage Erlander mm
508-044LJUSLAMPETTER, förgylld keramik, en lagad. H. 38 cm.
508-045MORTEL, LJUSSTAKE, mässing miniatyr mm
508-046MOCKAROCK MED PÄLSKRAGE. Malung
508-047MOCKAKAPPA MED PÄLSKRAGE.
508-048MOCKAJACKA. Made in Finland Storl: 40
508-049KARAFFER 2 st och Rydbergsglas 4 st
508-050TABURETT. Gust. Stil. H. 45 cm 41x41 cm
508-051BORD M MARMORSKIVOR. Mässing o marmor. H. 54 cm. L. 49,5 cm. B. 39,5 cm. Mässing med missfärgning
508-052BENGT ORUP. Dessertskålar 9 st. H. 9 cm
508-053ORREFORS. 12 delar "Eden". Tallrikar 5 st, assietter 6 st och skål
508-054NORITAKE. Matservis 43 delar. Japan. Djupa tallrikar 12 st, Tallrikar 12 st. förrättstallrikar 10 st, Såsskålar 2 st, uppläggningsfat 6 st en med skada och karott 1 st
508-055NORITAKE. Kaffeservis 22 delar. Koppar 11 st, Assietter 11 st
508-056BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft. H. 50,65 cm (inklusive rör).
508-057LAMPA/KLOCKA. Uppdragsbar. (sladd saknas). Klockan fungerar utan sladd, ej lampan. H. 29 cm.
508-058COBRATELEFON.
508-059YTTERFODER, majolika. (Insidan med fläckar). H. 16,5 cm. Diam. 21,5 cm.
508-060BORDSLAMPA. 1900-talets första hälft. H. 33 cm.
508-061ÖRHÄNGEN M PÄRLOR, 18K. Brutto vikt 3 gram.
508-062HALSBAND, doserad bismarck, 18K. L. 45 cm. Vikt 13,4 gram.
508-063RÖRSTRAND, Ostindia. Kaffekoppar 11 st, assietter 10 st.
508-064NATTLJUSSTAKAR, 1 par, metall. Sekelskiftet 1900. H. 6 cm. L. 18 cm.
508-065PIEDESTAL, gjutjärn o marmor. H. 60 cm. Skivans diam. 30 cm.
508-066ORGELPALL. 1900-talets första hälft.
508-067STEGPALL, sliten med smärre färgfläckar.
508-068EMMAFÅTÖLJ m hjul. 1880-tal.
508-069KARMFÅTÖLJ med hjul, nyrokoko.
508-070STOLAR, 5 st, nyrenässans. Stolarna är lika men vairerar något i stolsryggen.
508-071TAKARMATUR M STAVAR, några saknas. 1900-tal. H. 50 cm.
508-072VÄGGARMATUR, förgylld metall. 1900-talets mitt. H. 80 cm. L. 145 cm.
508-073LOCKBURK M metallknopp 1900-talets senare hälft. H. 17,5 cm.
508-074OLJEMÅLNING. Örebro motiv, duk. J. Vanhapiha. 47 x 82 cm.
508-075HOLGER ALMQVIST. Oljemålning. Duk. 66 x 82 cm.
508-076MINOLTA 500si kamera. & väska. Objektiv Minolta AF Zoom 70-210 mm 1:4.5(22)-5.6 och AF Zoom 35-70 mm 1:3.5(22)-4.5
508-077NIKON M90 & NIKON F55 kameror. Objektiv Nikkor 1:2.5 105 mm, 1:3.5 55 mm och AF Nikkor 28-80mm 1:3.3-5.6.
508-078EXAKTA, OLYMPUS TRIP 35, EXAI kameror. Objektiv Carl Zeiss 4/135, Meyer-Optik Görlitz Telemagnor 1:5.5/250
508-079NIPPON KOGAKUR Reflex Nikkor 1:5 50cm No 182276 i orignalbox.
508-080IMARI, Vas ostindisk. H 18,5 cm.
508-081RYSKA DOCKOR 7 st trä. H 6,3 - 25 cm.
508-082FIGURIN USSR. H 28,5 cm.
508-083LJUSSTAKAR 1 par 1800-tal bl a mässing med lagning. H 25,5, cm.
508-084SKULPTUR, metall. H 17 cm.
508-085SKULPTUR, trä. H 30 cm.
508-086SKULPTURER 2 st, sten med naggar. H 8 resp 15 cm.
508-087SKÅL, rostfri. Cultura Sweden. H 10 cm. Diam 28,5 cm.
508-088SKULPTUR sten H 12,5 cm och 2 st träskulpturer H 13 cm.
508-089TEXTILTAVLA. Sudorsono Ubud. Duk 40 x 30 cm.
508-090JERZY LUCZAK. Oljemålning sign J Luiczak. Duk 30 x 38 cm.
508-091EDVARD ALBERT STENBERG. Oljemålning sign E Stenberg. Pannå 81 x 66 cm. Ram med skador.
508-092CALLE NYLAND. Oljemålning sign Calle Nyland 1933. Duk med krakeleringar och skador. 45 x 65 cm.
508-093PALLAR 1 par 1900-talets första hälft någon mindre skada. H 49 cm. 43,5 x 39 cm.
508-094FLAKONG, LOCKBURK, lackarbete- 1900-tal. H. 7,5 cm. resp. 5 cm.
508-095BRICKA, TUPP mm, mässing. 1900-tal.
508-096RÖRSTRAND, "Ostindia", ytterfoder, 1 par. H. 15 cm.
508-097VAS, mässing. Scandia Present. H. 21,5 cm.
508-098TAVLOR, 8 st. Bemålad keramik med mässingslist. 15,5 x 15,5 cm.
508-099TEKOPPAR 2 + 1 st. USSR.
508-100TAKARMATUR. En av de mindre delarna skadad. H. 27 cm. Diam. 47 cm.
508-101OLJEMÅLNING otydbar signatur. Pannå 33 x 41 cm.
508-102BENGT BOSSHAMMAR. Akvarell sign Bosshammar 64. Tavlans mått 44 x 56 cm.
508-103HOLGER ALMQVIST. Akvarell sign Holger Almqvist 1968. Tavlans mått 53 x 67,5 cm.
508-104LEVI EISMARK. Oljemålning sign L Eismark. Duk 96 x 99 cm.
508-105BENGT BOSSHAMMAR. Akvarell sign Bosshammar 62. Tavlans mått 44,5 x 56 cm.
508-106KARMFÅTÖLJER 1 par 1910/20-tal, ekstomme. Bruksslitage.
508-107KARMSTOL. 1900-talets första hälft. Svartmålad, läder något slitet. Stomme med skador.
508-108BORD m mässingsbeslag 1900-talets första hälft. H 73 cm. Diam 73 cm.
508-109LJUSSTAKAR 1 par, trä och tenn. H 21,5 cm.
508-110MÄSSINGSMORTEL och veksax. Mortelns höjd 11 cm.
508-111PARTI TAVLOR.
508-112LP-SKIVOR & Noter.
508-113LP-SKIVOR klassiskt.
508-114PARTI TAVLOR.
508-115LP-SKIVOR klassiskt.
508-116LP-SKIVOR klassiskt.
508-117HÖRNSKÅP 1800-tal. H 145 cm. B ca 90 cm. Dj 62 cm.
508-118JIE. Figurin och väggtavla. H 17,5 resp 11 cm.
508-119HELGE ZANDÉN. Etsning sign Helge Zandén " I Toscana" Bildmått 14,5 x 14,5 cm.
508-120IVAR ANDERSSON. Etsning sign Ivar Andersson 18/50. Bildmått 17 x 25,5 cm.
508-121RÖRSTRAND, "Ostindia". Ytterfoder, 1 par. H. 10,5 cm.
508-122RÖRSTRAND, "Ostindia". Terrin m lock, "kopp".
508-123PILLIVUYT. Formar, 1 par, ugnseldfasta. H. 5 cm. L. 40 cm.
508-124RÖRSTRAND, "Ostindia". Tekanna, "smörask". (locket till smörbyttan missfärgad innerkant).
508-125HÄNGE M STEN, 18K. Brutto vikt 1,1 gram.
508-126HALSBAND M HÄNGE, 18K. Vikt 2,6 gram.
508-127MORMORSUR, 14K. Sekundvisare samt glas saknas, skadad urtavla. Brutto vikt 25,1 gram.
508-128SKRIN M NIPPER
508-129BROSCHER
508-130FIGURIN. Konstmassa. H. 32 cm
508-131HALSBAND OCH HÄNGE 2 st. Ett hänge märkt Olof Barve, bl.a 925 Sterling
508-132SKÅLAR, BRICKA mm. Italien och USSR
508-133TAKARMATUR MED PRISMOR. 5 -armad. H. 64 cm
508-134GLASSERVIS, 21 delar. Rödvin- 4 st, Vittvin- 4 st, Snaps- 6 st och Likörglas 7 st
508-135LJUSSTAKAR, mässing mm
508-136TAVLOR 2 st, Akvarell. Kina Tavlans mått: 25x 30.5 cm
508-137KARL KIGLGREN. Oljemålning. Signerad: Kihlgren. Duk: 16x21 cm, duk med skada.
508-138Etsning, Otybar signatur. Tavlans mått: 44x57 cm
508-139EINAR PERSSON. Etsning 2 st, Signerad: Einar persson 15/20 och Prov.Tr II. Tavlornas mått: 42x52.5 och 50x41 cm
508-140Oljemålning. Otydbar signatur. Pannå: 40x33 cm
508-141KOPPARFÖREMÅL
508-142ORREFORS, Ljusstake och vaser 2 st. H. 7.5-11.5 cm
508-143SKULPTURER, trä och keramik
508-144KAFFESERVIS. Bavaria. Koppar 8 st och fat 4 st, Assietter 12 st. Sockerskål och gräddkanna
508-145HOLGER ALMQVIST. Teckning. Signerad: Holger Almqvist. Tavlans mått: 53.5x 42.5 cm
508-146Etsning. Otydbar signatur. Bildmått: 28x40 cm
508-147INGRID ATTERBERG, skål "Negro", Ekeby med fotnagg mm
508-148OSTKUPA OCH FORM, Arabia.
508-149ORREFORS. skålar 2 st H. 5 och 6 cm och Ljuslyktor 2 st Göran Wärff "Krinolin" H. 10 cm och Vas H. 15 cm
508-150RÖRSTRAND, "Elisabeth". Terrin, skål, assietter 2 st, mattallrikar 5 st, form.
508-151TEKOPPAR, 2 st. Fat till koppar 8 st. USSR.
508-152GUSTAVSBERG. Vas, "Argenta", h. 10 cm. Såssnipa "Pyro", nr, 101.
508-153VASER, 2 ST. Vicke Lindstrand samt SEA, VL något vattenskadad. Miniatyrskålar 4 st, Fuga Orrefors.
508-154KAFFESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Vikt 177 gram.
508-155FAT MED STENAR MM
508-156GLASSERVIS, France, 50 delar. Rödvin-17 st, Likör-12 st, Selter- 12 st, vittvinsglas 9 st
508-157ANNICA ERNESTRÖM. Akvarell. Signerad: Annica 88. Tavlans mått: 69x88 cm
508-158Våg, Lindells Jönköping med vikter
508-159BESTICK, "Birgitta" Förättsknivar och Gafflar 9+9 st, Matskedar 3 st och såssked, Nysilver. Gense "Focus" Saftskedar 6 st
508-160BRICKA, Karaffer, Vas, Fakir, mm
508-161VAS, FAT MOCCAKOPPAR mm Bl.a Sanssouci
508-162GLASSERVIS 21 delar.
508-163GLAS 8+2 st
508-164OLJEMÅLNING, Otydbar signatur. Duk: 41x58 cm. Ram med skador.
508-165OLJEMÅLNING. Pannå: 47x56.5 cm
508-166BYRÅ, 1800-talets andra hälft, H. 112 cm B. 83 cm Djup. 42 cm
508-167PELARBORD. 1900-talets första hälft. H. 74 cm Diam. 44.5 cm
508-168BORD OCH STOL. Bord med skador, H. 71.5 cm B. 70 cm Djup 50 cm
508-169MATTA. Handknuten. Fransar slitna och med fläckar. Mått: 200x125 cm
508-170MATTA. Handknuten. Semiantik. Normalt Bruksslitage. Mått: 235x145 cm
508-171BÖNEMATTA, Handknuten. Kant med skada. 60x45 cm
508-172TAVLOR, Akvareller, Tryck mm
508-173EDVIN NORELIUS. Etsning. Signerad: Edvin Norelius "De förtrollade Prinsarna". Bildmått: 26x20.5 cm
508-174DOCKA. Trä och porslin. Slitage. H. 21 cm
508-175C LILIEGREN. Oljemålning. Signerad: C. Liliegren Duk: 63x50 cm. Duk med någon skada.
508-176TAVLA. Skulpterad. Vincent Roso. Mått: 20x26 cm
508-177LARS PRIAK. Saltripa. H. 2.8 cm. Signerad: Lars Pirak Nool.
508-178RAIJA UOSIKKINEN, Lockburkar 3 st, Arabia. H. 6 cm. Två utan lock och med fotnagg
508-179LAMPOR 3 st. H. 23.5 cm
508-180BORDSFOTOGENLAMPA. H. 57 cm. Rör med litet nagg
508-181BORDSLAMPA. Glas och Metall.
508-182KOBRATELEFON
508-183kOBRATELEFONER 2 st. Varav en missfärgad.
508-184VÄGG/BORDSLAMPA. 1930/40-tal H. 18 cm. Skärm med nagg
508-185VÄGG/BORDSLAMPA. H. 23 cm
508-186BORDSLAMPOR 2 st. H. 27 cm
508-187BORDSLAMPOR 2 st. H. H. 27 och 21 cm
508-188TAKLAMPA. 1910/20-tal. H. 27 cm
508-189Dockor 5 st
508-190BUTIKSMONTER för trådrullar. Märkt: Chadwick´s. 1900-talets mitt. H. 44 B. 42.5 Djup. 30 cm
508-191BORDSLAMPOR, 2 st. Stringmodell. H. 25 och 27 cm
508-192SAMEDOCKOR, 2 st.
508-193DON PEDRO, Bl.a Bodum
508-194KOBRATELEFON
508-195LAMPSKÄRMAR, Brukslitage och missfärgning
508-196PRIMUS, Fotogenkök med behållare. Märkt: No 1153. 1940-tal
508-197PYRO, Brännare, Sweden Stockholm
508-198RADIUS, Brännare. Märkt: LTD NO 1S:or
508-199SIVERT, Brännare. Märkt: 3067
508-200RADIUS. Brännare, Märkt: No. 5S:or
508-201TAKARMATUR, Glas. H. 39 cm
508-202LAMPKUPOR, 1 par. 1930/40-tal. H. 17.5 cm Lampans öppning. 10 cm
508-203TAKARMATUR, 1950/60-TAL, Glas och Teak. B. 57 cm
508-204BORDSLAMPOR 1 par. H. 33.5 cm
508-205LAMPKUPA. 1930/40-tal. H. 19 cm. Lampans öppning. 10.5 cm
508-206TAKARMATUR. 1930/40-tal. H. 29 cm
508-207TAKARMATUR. Funktionstestad. Diam. 23 cm
508-208TAKARMATUR. Funktionstestad. H. 18.5 cm
508-209LAMPKUPA. Ej dragen el. 1930/40-tal H. 18 cm
508-210TAKARMATUR. Tär och plast. H. 18 cm
508-211FÖNSTERBELYSNING 1 par. Några stavar saknas. H. 19 cm
508-212VÄGG/TAKBELYSNING. 2 st med olika fästen. H. 14 cm
508-213TAKARMATUR. Funktionstestad. Diam 41 cm
508-214SKOMAKARLAMPA. Diam. 21 cm
508-215SKULPTUR "Utvandrarna" Xenia Claesson. Märkt Xenia 67. H. 11 cm
508-216LJUSSTAKAR, Bl.a Mässing
508-217LJUSSTAKAR, Mässing
508-218JULLJUSSTJÄRNA "Orion". Ljusstake Höganäs och Julboarder mm
508-219TAKARMATUR. funktionstestad. 1930-tal. H. 16 cm
508-220TAKARMATUR. H. 27 cm
508-221ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 883/9590, Djupa Tallrikar 12 st Diam 21.5 cm och en Ljusstake H. 5.5 cm
508-222ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 2:a Sortering. 883./9587. Djupa tallrikar 11 st Diam 24.5 cm
508-223ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 2:a Sortering, Dekorrand delvis borta. Mattallrikar 12 st, Förrättstallrikar 11 s. Uppläggningfat 3 st.
508-224ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene"883/9481 och 883/9588. 2:a Sortering. Kaffekoppar 6 st och Assietter 12 st. Assietternas dekorrand delvis borta.
508-225LJUSKRONA, 6-armad. H. 70 cm
508-226INDUSTRILAMPA märkt EG Eriksson. Bucklor förekommer. Maxhöjd 100 cm.
508-227INDUSTRILAMPA. Bucklor förekommer. Maxhöjd 100 cm.
508-228PLÅTBURKAR 2 st Örebro Kex. Bruksslitage
508-229PLÅTBURK Örebro Kex, Mazetti mm
508-230POSTSKÅP plåt med nycklar. Etikettmärkt Rosengren Göteborg. H 132 cm. B 33,5 cm. Dj 46,5 cm.
508-231RIDDARE, PLÅT 1900-tal. H 121 cm.
508-232VÄGGLAMPA. H 57 cm. Färgbortfall förekommer.
508-233RIDDARE, PLÅT 1900-tal. H 128 cm.
508-234SIRI RAHTSMAN. Grafiskt blad sign Siri Rathsman 1956., 97/250. Tavlans mått 60,5 x 77 cm.
508-235BERTIL DAHLSTRAND. Grafiskt blad sign Bertil Dahlstrand 1974, 40/350. Tavlans mått 72 x 81 cm.
508-236VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålningar 2 st Duk 13,5 x 15 cm.
508-237VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålningar 2 st Duk 13,5 x 15 cm.
508-238GUN PIERRE. Keramiktavla sign Gun 56. Tavlans mått 10,5 x 31 cm.
508-239GRAFISKA BLAD 2 st otydbar signatur. 96/295, 47/295. Tavlornas mått 32 x 36 resp 37 x 32 cm.
508-240SOFFBORD. 1960-tal. H 59 cm. L 129,5 cm. B 60 cm.
508-241STIG SVENSSON. Grafiska blad 4 st, Örebro motiv. Signerade. Bildmått: 26x36.5 cm
508-242VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålning. Duk: 24x33 cm
508-243EVALD KAUSTENIUS, Oljemålning. Signerad: Evald Kaustenius. Duk: 55x65 cm
508-244HÖGANÄS, 4 delar. Krukor 4 st, 4L,2L1L 1/2L. ytterfoder 1 st H. 12 cm .
508-245SPISHUNDAR 2 st. H. 19 och 22 cm. Märkta: Beswick, England
508-246LJUSSTAKAR H. 14.5, Krokar 7 st och skål
508-247SALT OCH PEPPARSTRÖARE, Koppar, mm
508-248KOPPARKAFFEPANNA, Formar mm
508-249BROSCH. 18K. Vikt: 1.5 gram
508-250KLOCKOR Bl.a Seiko, Halsband mm
508-251SPARBÖSSA Signerad: Elvi. E. H. 19 cm. Med färgbortfall
508-252ANNA WÅHLSTRÖM. Ljusstake "Cypress" Kosta boda. Signerad: Kosta Boda A. Wåhlström 69423. H. 25 cm
508-253TAKARMATUR. 1930-tal H. 17 cm Diam. 20 cm
508-254TAKARMATUR. 1930-tal. Funktionstestad. H. 40 cm
508-255TAKARMATUR. H. 33 cm
508-256TENNSTOP. H. 21 cm. Daterad 1860
508-257PUNSCHBÄGARE 3 st Vikt: 81 gram. Enkrona 1897 Sverige.
508-258FYLLESVIN, delvis skadad. L. 24 cm
508-259VASER mm Bl.a Laxå Glashytta
508-260SAMEARBETE, 3 delar.
508-261GUMMISTÖVLAR Storl. 35 cm Nokia och Väska
508-262ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985,1995-2000,2005-2009.
508-263ÅRSSET SVERIGE. 1986, 1997-1999,2005-2009
508-264ÅRSSET SVERIGE. 1985-1986, 1997-1999,2005-2009
508-265ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985, 1995-2000, 2005-2009
508-266ÅRSSET SVERIGE. Flera dubbletter
508-267ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985, 1995-2000, 2005-2009
508-268ÅRSSET SVERIGE. 1994-1995, 1997-1999, 2004, 2006-2007
508-269TENNSTOPP, Ljusstake Mässing och Tenn
508-270GENSE, Bestick "Kontur"
508-271BESTICK, Bordsset mm
508-272TIDNINGSKORG. 1950/60-TAL. H. 40 cm B. 36 cm
508-273SANDBERGS Nora stad, Ljusstake. H. 34 cm. Färg bortnöt
508-274DALAHÄSTAR 2 st. Märkta Orsa och Nusnäs. H. 22 och 10 cm
508-275MÄSSINGLJUSSTAKAR. Märkta: N 52. H. 20 cm
508-276SPETSAR, DUKAR mm
508-277DUKAR.
508-278LARS HOLMSTRÖM Firma. Arvika. Skohorn, mässing. L 48 cm.
508-279GLAS & SKÅLAR.
508-280VASER, TILLBRINGARE, FIGURIN mm.
508-281LG, TV 43UK6470PLC med fjärrkontroll.
508-282TV-BÄNK, ek. H 46 cm. L 150 cm. Dj 42 cm.
508-283SPEGELBYRÅ, nyrenässans bl a valnötsfanér. H 227 cm. B 95 cm. Dj 50 cm. Normalt bruksslitage.
508-284KARMSTOL, nyrokokostil.
508-285SEATUP, AB O.H. Sjögren Tranås Sweden Fåtölj. 2022-04-04
508-286LJUSKRONA, modern. Diam 40 cm.
508-287GOLVLAMPA H ca 154 cm.
508-288CERTINA. Damarmbandsur, 2 st, ringar 4 st double.
508-289STOLAR, 4 st. Gust.stil, sekelskiftet 1900.
508-290HANDDUKSHÅLLARE 1 par. H. 76 cm B. 61 cm Djup. 13.5 cm
508-291HANDDUKSHÅLLARE 1 par. H. 76 cm B. 61 cm Djup. 13.5 cm
508-292JULDEKORATIONER Bl.a Glasjulkulor mm
508-293ÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålning 3 st. Duk: 13.5x15 cm
508-294WERNER GREGORI. Disney "Wait baby wait". Tavlans mått: 56x66 cm
508-295JAN BURGY, Oljemålning. Signerad: Burgy. Duk: 61x50 cm
508-296TURE DAHLÖ. Oljemålning. Signerad: T Dahlö. Duk: 50x61 cm
508-297JAN BURGY, Oljemålning. Signerad: Burgy. Duk: 41x52 cm. Fägsläpp på duk
508-298GOLVLJUSSTAKE. H. 62 cm
508-299BURKAR, Äggkoppar och Saltströare, Denmark
508-300CARL BRANDT. Pastell, Signerad: C Brandt -96. Tavlans mått: 86x107.5 cm
508-301ROSENTHAL, tallrik "Fauna Fantastica" Nr 1 Tukan. Diam 21 cm.
508-302KRISTINA STARK, Design House Stockholm. Lykta. H 23 cm och Ljusstake H 23,5 cm.
508-303MÄSSINGSSKÅL, Eskilstuna Diam 18,5 cm. Ljusstake Danmark H 15 cm.
508-304ANDERS WINGÅRD. Glas 2 + 1 s, Vas och karaff med nagg.
508-305HÄNGE, MANSCHETTKNAPPAR, ÖRHÄNGEN mm. Bl a Sarpaneva Finland.
508-306ERIK HÖGLUND. Ljusstake. (Ej komplett) H 36,5 cm.
508-307BOKMÄRKEN modell äldre.
508-308VASER 3 st varav 2 st med gravyr. Bl a Göran Wärff Kosta Boda. H 9, 14 resp 18,5 cm.
508-309BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. "Satellite", sign B Vallien 59251. H 10 cm. Diam 16 cm.
508-310STUDIO ÅHUS. Skålar 2 st. H 20 cm.
508-311ORREFORS. Skålar 2 st Orrefors bl a Corona. H 7,5 resp 8 cm.
508-312BREVPRESS J.T. Lindshammar -94. Brevpress H 6 cm. Skulptur Strömbergshyttan H 12 cm.
508-313FIGURIN Reijmyre, Glasblock Mats Jonasson. Skål och vas Studio Åhus.
508-314SKÅLAR, 3 st. H. 4 cm, resp. 8 cm.
508-315BRÄNNVINSPLUNTA, tratt, supkopp i koppar. Tillverkad för STORAs 700 års jubileum 1988. Design: Paul Slott.
508-316FICKUR M KEDJA, förgyllt mm.
508-317TENNTERRIN, TENNGLAS. Terrinen Scandia Tenn.
508-318BAROMETER, VÄGGDEKORATION.
508-319VÄGGLAMPA , KERAMIK, någon nagg. Ej dragen el. Diam. 37 cm.
508-320STOP MED TENNLOCK. Märkt BNP. H. 16,5 cm.
508-321DUKAR, SPETSAR, LAKAN
508-322DUKAR, bl a tryckta 1950/60-tal.
508-323DUKAR, HANDDUKAR (nya)
508-324DUKAR, GALGAR (Ryden) mm
508-325DUK, rund. Diam. 160 cm.
508-326MILAN VOBRUBA, Gusum. Skål. Signerad: M. Vorbruba 06 Gusum. H. 9,5 cm. Diam. 26 cm.
508-327CARLOS R. PEBAQUÉ, Gullaskruf. Glasskulptur, sign Carlos R Pebaqué Gullaskruf 2010 Sweden, CT Unik. H 22 cm.
508-328FÅTÖLJ delvis omklädd.
508-329HACKEFORS. Kaffeservis 11 kaffekoppar, 12 assietter, kanna, sockerskål & gräddkanna.
508-330YTTERFODER 2 st. H 16,5 resp 17 cm.
508-331VINGLAS 9 st olivslipade. J 15 cm.
508-332KASTEHELMI, Iittala. Skålar 4 st H 5 cm. Diam 10,5 cm.
508-333HANDDUKSHÄNGARE. H 22 cm. B 35 cm.
508-334TILLBRINGARE och 7 st glas.
508-335LIKÖRGLAS 12 st.
508-336KARAFF. H inkl 28 cm.
508-337SKÅL och FAT 2 st, Tenn.
508-338ROYAL COPENHAGEN. Bordslampa inkl skärm 30,5 cm.
508-339DUKAR FILT mm
508-340DUKAR bl.a Linne
508-341PIPDELAR MM
508-342ARMBANDSUR, NIPPER
508-343PIONEER PL-990. Skivspelare.
508-344KASSASKRIN MED 2 st hundrakronors sedlar samt 7 st femkronorssedlar.
508-345SOPPSLEV SAMT SÅSSkED, silver samt trä, en lagad i skaftet. Silvret 925. L. 23 cm samt 43 cm.
508-346BORDSLAMPOR, 1 par. Royal Copenhagen. H. 51 cm.
508-347GUSTAVSBERG. UGGLA, keramik. Dalahäst, Nusnäs. H. 6,5 cm. resp. 10 cm.
508-348POSTFRISKA FRIMÄRKEN MM
508-349PÄRLCOLLIER M SILVERLÅS. L. 46 cm.
508-350FIGURIN, 1900-talets första hälft. H. 12 cm.
508-351NIPPER bl a silver.
508-352KASSASKRIN, med bl.a svenska och utländska sedlar mm
508-353ARMATURER 2+1 st. H. 9 cm och mått:19x19 cm och 10 cm och mått: 24x24 cm
508-354HANDDUKAR. olika modeller mm
508-355MATTA, Handknuten. Mått: 350x250 cm. Sliten och fransar borta
508-356MATTA, Handknuten, Pakistans Bokhara. Mått: 255x162 cm
508-357MATTA, handknuten. Naturligt slitage. Ca 154 x 93 cm.
508-358BORDSLAMPOR. 3 st. Stringbergsmodell H. 28,28, 29.5 cm
508-359BORDSLAMPOR 2 st. H. 32 och 36 cm
508-360BORDSLAMPOR 2 st H. 24 cm
508-361BORDSLAMPOR 3 st varav en Bordsfotogen H. 15, 22, 47 cm
508-362BORDSLAMPA OCH TAKLAMPA.
508-363TAKARMATUR. Glas, H. ca 40 cm
508-364KOBRATELEFON
508-365KOBRATELEFON
508-366VÄGGKLOCKA. Ej komplett
508-367LÄDERJACKA, Saki, Sweden. Storl: 42
508-368LÄDERJACKA, Saki Collection. Storl: 40
508-369DEKORATIONER 2 st. 16x11.5
508-370MICHAEL KORS. Väska
508-371HOLMEGAARD, Ljuslykta. H. 25 cm
508-372LJUSSTAKAR. Mässing. Barockstil. H. 20 cm
508-373BORDSFOTOGEN. Skärm med skada. H. 60 cm
508-374VÄGGLAMPETTER, Förgyllda, Förgyllning delvis skadad. H. 36 cm
508-375NIPPER OCH DAMARMBANDSUR MM
508-376TIMO SARPANEVA, Ljusstakar 5 st "Festivo". Iittala. H. 7.5, 12, 12, 18 och 25 cm. 4 st signerade
508-377PUSSEL mm
508-378SKULPTUR, PÅ träsockel. H. 18 cm
508-379LJUSLYKTOR 2 st och Skål H. 8, 8 och 8,5 cm
508-380MONICA BACKSTRÖM, Skålar 4 st "Tonga". H. 6 cm
508-381KAJ FRANCK. Glas 7 st, Iittala. H. 12 cm
508-382PORSGRUND Muggar 12 st Norge.
508-383DAMKLÄDER Storl: 40-44
508-384ARMRING OCH ÖRHÄNGE. 18K. Armring avklippt. Vikt: 4.6 gram
508-385HACKEFORS, 58 delar. Matservis. Mat- 12 st, Förrätt 12 st, Djupa tallrikar 12 st, Assietter 12 st, Uppläggningsfat 6 st, Skålar 2 st, Såsskål och Kanna
508-386ULRICA HEDMAN VALLIEN, Glas 2 st och Rörstrand Kaffemugg och Espressokoppar 2 st, design Filippa K
508-387LP-SKIVOR bl.a Dr Hook, Roy Orbison. Lådan ingår ej
508-388LP-SKIVOR Bl.a klassisk musik, Lådan ingår ej
508-389LP-SKIVOR. Bl.a Smokey, Elvis. Lådan ingår ej
508-390EP-SKIVOR. Bl.a Elvis
508-391MATSALSBORD M 4 STOLAR, engelsk stil.
508-392BYRÅ med intarsia o mässingsdetaljer. Gust. stil.
508-393PIEDESTAL/NATTDUKSBORD. Brukslitage. H. 73,5 cm.
508-394SOLGLASÖGON 2 st, Carolina Herrera och Sonia Buratti
508-395HÖGANÄS Äggkoppar och Rörstrand Tallrikar 6 st
508-396EDEN, Assietter 8 st, Orrefors
508-397BYRÅ, 4-lådig. Avlutad. H. 83 cm B. 99 cm Djup. 50 cm
508-398VÄGGDEKORATION, trä. H. 56 cm.
508-399TAVLOR mm
508-400ÖRHÄNGEN 1 par, 18K. Vikt: 1.2 gram
508-401BORDSLAMPOR. H. 81.5 cm. En skärm med skador
508-402FÅRSKINN L ca. 117 cm
508-403LJUSKRONA, 5-armad, Sekelskiftet 2000
508-404LJUSKRONA, 5-armad, Sekelskiftet 2000
508-405VIPPBORD MED INTARSIA. 1800-tal. H. 73 cm Diam 88 cm. Skivan med skador
508-406KASSASKÅP Håbeco, Västerås , Euro Basic modell 100. Säkerhetsgrad 1. H. 120 cm B. 56.5 cm Djup 53.5 cm. Lås kärvar
508-407LJUSKRONA
508-408ROYAL COPENHAGEN. Kaffeservis. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, koppar 12 st, assietter 12 st.
508-409SKÅP MED VITRINDEL, björk bl a rotf infällt i dörrar och luckor. 1900-talets andra hälft. H. 188 cm. B. 122 cm. Djup 46,5 cm.
508-410SKÄNKSKÅP M LUCKA. Furu. Sekelskiftet 1900. H. 132 cm. 98 cm. Djup med utfälld klaff 81 cm.
508-411GUNGSTOL målad i svart o guld, något färgbortfall. Sekelskiftet 1900.
508-412FÅTÖLJ, gust,stil. 1900-talets mitt.
508-413TRÄDGÅRDSSTOLAR 4 st, trä o metall.
508-414TAKARMATUR, 1900-talets andra hälft.
508-415BÄDDSOFFA 2-sits. Framåtbäddad. B. 190 cm.
508-416UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman 1982. Duk. 38 x 46 cm.
508-417LARS NORRMAN. Oljemålning. Signerad: Lars Norrman. Pannå. 55 x 75 cm.