Utrop | Beskrivning |
508-001 | ORREFORS. Grappaglas 9 st H. 15 cm |
508-002 | WALTER HICKMAN. Grogglas 12 st "Pippi". Kosta |
508-003 | VASER 2 st. Royal Krona och Vas med etsad dekor. H. 18 och 19 cm |
508-004 | KJELL ENGMAN. Ljusstake. Osignerad. H. 19.5 cm |
508-005 | JIE. Keramiktavlor och Keramikfiskar. |
508-006 | HERMAN LINDQVIST. 10 band. "Historien om Sverige" |
508-007 | GULLASKRUF. Vas. H. 25.5 cm |
508-008 | SVALBO. Moa Rudebert. Skål på fot. Signerad: Moa R H. 29.5 cm Diam 26 cm |
508-009 | ELECTROLUX. Dammsugare. Extra lång sladd. Med tillbehör. |
508-010 | GÖRAN WÄRFF. Dessertglas 8 st. Pukeberg |
508-011 | SKÅLAR. 2 st varav en signerad Orrefors. H. 8 och 9 cm |
508-012 | KARAFFER 2 st. H. 33 och 35 cm |
508-013 | GABRIEL. Burk med handtag. |
508-014 | PUKEBERG, Skål H. 8 cm Diam 15 cm och Skål H. 4.5 cm L. 32 cm |
508-015 | SANDVIKS GLASFABRIK. Vas. H. 18 cm |
508-016 | ORREFORS. Vas. H. 20 cm |
508-017 | FLYGSFORS. Vas. Signerad: Flygsfors 95 F. Daniel H. 20 cm |
508-018 | VAS. H. 14.5 cm |
508-019 | ORREFORS. Vas. Signerad: Orrefors K. H. 24 cm |
508-020 | SKÅLAR. 2 st. Skål 1 märkt CE H. 11.5 cm. Skål 2 Etikettsignerad Ahlefeldt LAURVIG. H. 10 cm |
508-021 | EDVARD HALD. Vas. H. 25 cm och Skål på fot, H. 11 cm Diam. 20 cm |
508-022 | REHNVINSGLAS MED SLIPADE FOT. H. 19 cm |
508-023 | SERVERINGVAGN. Glas och Mässing. H. 69 cm B. 56 cm L. 37 cm |
508-024 | BRÄNNVINSFLASKA. 1800-tal. H. 18 cm |
508-025 | SELTERGLAS 7 st H 9 cm och Karaffer 4 st, H 21-23.5 cm . |
508-026 | KARAFFER 2 st. Varav en med etsad dekor. H. 31 och 33.5 cm |
508-027 | KARAFF OCH 4 SELTERGLAS samt skål. H: Karaff. 34 cm Glas.10.5 cm Skål. 7.5 cm |
508-028 | SKÅL. Signerad: Lady Open 1989 V. V H. 6 cm Diam 15.5 cm och Karaff, Monogramsignerad. H. 22.5 cm |
508-029 | TILLBRINGARE H. 14 cm samt glas olika modeller |
508-030 | BERGDALA. Skål och kanna mm |
508-031 | MANGEL PÅ STATIV. UPO. |
508-032 | SPEGEL MED TRYMÅ. Gust. Stil. Spricka i marmorskivan H. 75 cm B. 64 cm Spegel: L. 118 cm B. 47.5 cm |
508-033 | TAKARMATUR MED SNÄCKSKAL. H. 45 cm. |
508-034 | TABURETT. Gust. Stil. H. 45 cm 41x41 cm |
508-035 | KARMSTOLAR. 2 st. Äpplet. H. 107 cm |
508-036 | FÄLLBORD. H. 75 cm Skivans mått: 105x75. Skivan med vattenfläckar |
508-037 | MUNKSTOL |
508-038 | PELARBORD OCH PIEDESTAL H. 77 cm B. 54 cm Piedestal H. 55 cm |
508-039 | STOLAR, 1900-talets mitt. |
508-040 | BORDSLAMPA. H. 70 cm |
508-041 | KISTA. Lås saknas. H. 35 cm B. 73 cm Djup. 47. Daterad 1728. |
508-042 | KARAFFER 2 st. H. 22 och 24 cm |
508-043 | BÖCKER, Tage Erlander mm |
508-044 | LJUSLAMPETTER, förgylld keramik, en lagad. H. 38 cm. |
508-045 | MORTEL, LJUSSTAKE, mässing miniatyr mm |
508-046 | MOCKAROCK MED PÄLSKRAGE. Malung |
508-047 | MOCKAKAPPA MED PÄLSKRAGE. |
508-048 | MOCKAJACKA. Made in Finland Storl: 40 |
508-049 | KARAFFER 2 st och Rydbergsglas 4 st |
508-050 | TABURETT. Gust. Stil. H. 45 cm 41x41 cm |
508-051 | BORD M MARMORSKIVOR. Mässing o marmor. H. 54 cm. L. 49,5 cm. B. 39,5 cm. Mässing med missfärgning |
508-052 | BENGT ORUP. Dessertskålar 9 st. H. 9 cm |
508-053 | ORREFORS. 12 delar "Eden". Tallrikar 5 st, assietter 6 st och skål |
508-054 | NORITAKE. Matservis 43 delar. Japan. Djupa tallrikar 12 st, Tallrikar 12 st. förrättstallrikar 10 st, Såsskålar 2 st, uppläggningsfat 6 st en med skada och karott 1 st |
508-055 | NORITAKE. Kaffeservis 22 delar. Koppar 11 st, Assietter 11 st |
508-056 | BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft. H. 50,65 cm (inklusive rör). |
508-057 | LAMPA/KLOCKA. Uppdragsbar. (sladd saknas). Klockan fungerar utan sladd, ej lampan. H. 29 cm. |
508-058 | COBRATELEFON. |
508-059 | YTTERFODER, majolika. (Insidan med fläckar). H. 16,5 cm. Diam. 21,5 cm. |
508-060 | BORDSLAMPA. 1900-talets första hälft. H. 33 cm. |
508-061 | ÖRHÄNGEN M PÄRLOR, 18K. Brutto vikt 3 gram. |
508-062 | HALSBAND, doserad bismarck, 18K. L. 45 cm. Vikt 13,4 gram. |
508-063 | RÖRSTRAND, Ostindia. Kaffekoppar 11 st, assietter 10 st. |
508-064 | NATTLJUSSTAKAR, 1 par, metall. Sekelskiftet 1900. H. 6 cm. L. 18 cm. |
508-065 | PIEDESTAL, gjutjärn o marmor. H. 60 cm. Skivans diam. 30 cm. |
508-066 | ORGELPALL. 1900-talets första hälft. |
508-067 | STEGPALL, sliten med smärre färgfläckar. |
508-068 | EMMAFÅTÖLJ m hjul. 1880-tal. |
508-069 | KARMFÅTÖLJ med hjul, nyrokoko. |
508-070 | STOLAR, 5 st, nyrenässans. Stolarna är lika men vairerar något i stolsryggen. |
508-071 | TAKARMATUR M STAVAR, några saknas. 1900-tal. H. 50 cm. |
508-072 | VÄGGARMATUR, förgylld metall. 1900-talets mitt. H. 80 cm. L. 145 cm. |
508-073 | LOCKBURK M metallknopp 1900-talets senare hälft. H. 17,5 cm. |
508-074 | OLJEMÅLNING. Örebro motiv, duk. J. Vanhapiha. 47 x 82 cm. |
508-075 | HOLGER ALMQVIST. Oljemålning. Duk. 66 x 82 cm. |
508-076 | MINOLTA 500si kamera. & väska. Objektiv Minolta AF Zoom 70-210 mm 1:4.5(22)-5.6 och AF Zoom 35-70 mm 1:3.5(22)-4.5 |
508-077 | NIKON M90 & NIKON F55 kameror. Objektiv Nikkor 1:2.5 105 mm, 1:3.5 55 mm och AF Nikkor 28-80mm 1:3.3-5.6. |
508-078 | EXAKTA, OLYMPUS TRIP 35, EXAI kameror. Objektiv Carl Zeiss 4/135, Meyer-Optik Görlitz Telemagnor 1:5.5/250 |
508-079 | NIPPON KOGAKUR Reflex Nikkor 1:5 50cm No 182276 i orignalbox. |
508-080 | IMARI, Vas ostindisk. H 18,5 cm. |
508-081 | RYSKA DOCKOR 7 st trä. H 6,3 - 25 cm. |
508-082 | FIGURIN USSR. H 28,5 cm. |
508-083 | LJUSSTAKAR 1 par 1800-tal bl a mässing med lagning. H 25,5, cm. |
508-084 | SKULPTUR, metall. H 17 cm. |
508-085 | SKULPTUR, trä. H 30 cm. |
508-086 | SKULPTURER 2 st, sten med naggar. H 8 resp 15 cm. |
508-087 | SKÅL, rostfri. Cultura Sweden. H 10 cm. Diam 28,5 cm. |
508-088 | SKULPTUR sten H 12,5 cm och 2 st träskulpturer H 13 cm. |
508-089 | TEXTILTAVLA. Sudorsono Ubud. Duk 40 x 30 cm. |
508-090 | JERZY LUCZAK. Oljemålning sign J Luiczak. Duk 30 x 38 cm. |
508-091 | EDVARD ALBERT STENBERG. Oljemålning sign E Stenberg. Pannå 81 x 66 cm. Ram med skador. |
508-092 | CALLE NYLAND. Oljemålning sign Calle Nyland 1933. Duk med krakeleringar och skador. 45 x 65 cm. |
508-093 | PALLAR 1 par 1900-talets första hälft någon mindre skada. H 49 cm. 43,5 x 39 cm. |
508-094 | FLAKONG, LOCKBURK, lackarbete- 1900-tal. H. 7,5 cm. resp. 5 cm. |
508-095 | BRICKA, TUPP mm, mässing. 1900-tal. |
508-096 | RÖRSTRAND, "Ostindia", ytterfoder, 1 par. H. 15 cm. |
508-097 | VAS, mässing. Scandia Present. H. 21,5 cm. |
508-098 | TAVLOR, 8 st. Bemålad keramik med mässingslist. 15,5 x 15,5 cm. |
508-099 | TEKOPPAR 2 + 1 st. USSR. |
508-100 | TAKARMATUR. En av de mindre delarna skadad. H. 27 cm. Diam. 47 cm. |
508-101 | OLJEMÅLNING otydbar signatur. Pannå 33 x 41 cm. |
508-102 | BENGT BOSSHAMMAR. Akvarell sign Bosshammar 64. Tavlans mått 44 x 56 cm. |
508-103 | HOLGER ALMQVIST. Akvarell sign Holger Almqvist 1968. Tavlans mått 53 x 67,5 cm. |
508-104 | LEVI EISMARK. Oljemålning sign L Eismark. Duk 96 x 99 cm. |
508-105 | BENGT BOSSHAMMAR. Akvarell sign Bosshammar 62. Tavlans mått 44,5 x 56 cm. |
508-106 | KARMFÅTÖLJER 1 par 1910/20-tal, ekstomme. Bruksslitage. |
508-107 | KARMSTOL. 1900-talets första hälft. Svartmålad, läder något slitet. Stomme med skador. |
508-108 | BORD m mässingsbeslag 1900-talets första hälft. H 73 cm. Diam 73 cm. |
508-109 | LJUSSTAKAR 1 par, trä och tenn. H 21,5 cm. |
508-110 | MÄSSINGSMORTEL och veksax. Mortelns höjd 11 cm. |
508-111 | PARTI TAVLOR. |
508-112 | LP-SKIVOR & Noter. |
508-113 | LP-SKIVOR klassiskt. |
508-114 | PARTI TAVLOR. |
508-115 | LP-SKIVOR klassiskt. |
508-116 | LP-SKIVOR klassiskt. |
508-117 | HÖRNSKÅP 1800-tal. H 145 cm. B ca 90 cm. Dj 62 cm. |
508-118 | JIE. Figurin och väggtavla. H 17,5 resp 11 cm. |
508-119 | HELGE ZANDÉN. Etsning sign Helge Zandén " I Toscana" Bildmått 14,5 x 14,5 cm. |
508-120 | IVAR ANDERSSON. Etsning sign Ivar Andersson 18/50. Bildmått 17 x 25,5 cm. |
508-121 | RÖRSTRAND, "Ostindia". Ytterfoder, 1 par. H. 10,5 cm. |
508-122 | RÖRSTRAND, "Ostindia". Terrin m lock, "kopp". |
508-123 | PILLIVUYT. Formar, 1 par, ugnseldfasta. H. 5 cm. L. 40 cm. |
508-124 | RÖRSTRAND, "Ostindia". Tekanna, "smörask". (locket till smörbyttan missfärgad innerkant). |
508-125 | HÄNGE M STEN, 18K. Brutto vikt 1,1 gram. |
508-126 | HALSBAND M HÄNGE, 18K. Vikt 2,6 gram. |
508-127 | MORMORSUR, 14K. Sekundvisare samt glas saknas, skadad urtavla. Brutto vikt 25,1 gram. |
508-128 | SKRIN M NIPPER |
508-129 | BROSCHER |
508-130 | FIGURIN. Konstmassa. H. 32 cm |
508-131 | HALSBAND OCH HÄNGE 2 st. Ett hänge märkt Olof Barve, bl.a 925 Sterling |
508-132 | SKÅLAR, BRICKA mm. Italien och USSR |
508-133 | TAKARMATUR MED PRISMOR. 5 -armad. H. 64 cm |
508-134 | GLASSERVIS, 21 delar. Rödvin- 4 st, Vittvin- 4 st, Snaps- 6 st och Likörglas 7 st |
508-135 | LJUSSTAKAR, mässing mm |
508-136 | TAVLOR 2 st, Akvarell. Kina Tavlans mått: 25x 30.5 cm |
508-137 | KARL KIGLGREN. Oljemålning. Signerad: Kihlgren. Duk: 16x21 cm, duk med skada. |
508-138 | Etsning, Otybar signatur. Tavlans mått: 44x57 cm |
508-139 | EINAR PERSSON. Etsning 2 st, Signerad: Einar persson 15/20 och Prov.Tr II. Tavlornas mått: 42x52.5 och 50x41 cm |
508-140 | Oljemålning. Otydbar signatur. Pannå: 40x33 cm |
508-141 | KOPPARFÖREMÅL |
508-142 | ORREFORS, Ljusstake och vaser 2 st. H. 7.5-11.5 cm |
508-143 | SKULPTURER, trä och keramik |
508-144 | KAFFESERVIS. Bavaria. Koppar 8 st och fat 4 st, Assietter 12 st. Sockerskål och gräddkanna |
508-145 | HOLGER ALMQVIST. Teckning. Signerad: Holger Almqvist. Tavlans mått: 53.5x 42.5 cm |
508-146 | Etsning. Otydbar signatur. Bildmått: 28x40 cm |
508-147 | INGRID ATTERBERG, skål "Negro", Ekeby med fotnagg mm |
508-148 | OSTKUPA OCH FORM, Arabia. |
508-149 | ORREFORS. skålar 2 st H. 5 och 6 cm och Ljuslyktor 2 st Göran Wärff "Krinolin" H. 10 cm och Vas H. 15 cm |
508-150 | RÖRSTRAND, "Elisabeth". Terrin, skål, assietter 2 st, mattallrikar 5 st, form. |
508-151 | TEKOPPAR, 2 st. Fat till koppar 8 st. USSR. |
508-152 | GUSTAVSBERG. Vas, "Argenta", h. 10 cm. Såssnipa "Pyro", nr, 101. |
508-153 | VASER, 2 ST. Vicke Lindstrand samt SEA, VL något vattenskadad. Miniatyrskålar 4 st, Fuga Orrefors. |
508-154 | KAFFESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Vikt 177 gram. |
508-155 | FAT MED STENAR MM |
508-156 | GLASSERVIS, France, 50 delar. Rödvin-17 st, Likör-12 st, Selter- 12 st, vittvinsglas 9 st |
508-157 | ANNICA ERNESTRÖM. Akvarell. Signerad: Annica 88. Tavlans mått: 69x88 cm |
508-158 | Våg, Lindells Jönköping med vikter |
508-159 | BESTICK, "Birgitta" Förättsknivar och Gafflar 9+9 st, Matskedar 3 st och såssked, Nysilver. Gense "Focus" Saftskedar 6 st |
508-160 | BRICKA, Karaffer, Vas, Fakir, mm |
508-161 | VAS, FAT MOCCAKOPPAR mm Bl.a Sanssouci |
508-162 | GLASSERVIS 21 delar. |
508-163 | GLAS 8+2 st |
508-164 | OLJEMÅLNING, Otydbar signatur. Duk: 41x58 cm. Ram med skador. |
508-165 | OLJEMÅLNING. Pannå: 47x56.5 cm |
508-166 | BYRÅ, 1800-talets andra hälft, H. 112 cm B. 83 cm Djup. 42 cm |
508-167 | PELARBORD. 1900-talets första hälft. H. 74 cm Diam. 44.5 cm |
508-168 | BORD OCH STOL. Bord med skador, H. 71.5 cm B. 70 cm Djup 50 cm |
508-169 | MATTA. Handknuten. Fransar slitna och med fläckar. Mått: 200x125 cm |
508-170 | MATTA. Handknuten. Semiantik. Normalt Bruksslitage. Mått: 235x145 cm |
508-171 | BÖNEMATTA, Handknuten. Kant med skada. 60x45 cm |
508-172 | TAVLOR, Akvareller, Tryck mm |
508-173 | EDVIN NORELIUS. Etsning. Signerad: Edvin Norelius "De förtrollade Prinsarna". Bildmått: 26x20.5 cm |
508-174 | DOCKA. Trä och porslin. Slitage. H. 21 cm |
508-175 | C LILIEGREN. Oljemålning. Signerad: C. Liliegren Duk: 63x50 cm. Duk med någon skada. |
508-176 | TAVLA. Skulpterad. Vincent Roso. Mått: 20x26 cm |
508-177 | LARS PRIAK. Saltripa. H. 2.8 cm. Signerad: Lars Pirak Nool. |
508-178 | RAIJA UOSIKKINEN, Lockburkar 3 st, Arabia. H. 6 cm. Två utan lock och med fotnagg |
508-179 | LAMPOR 3 st. H. 23.5 cm |
508-180 | BORDSFOTOGENLAMPA. H. 57 cm. Rör med litet nagg |
508-181 | BORDSLAMPA. Glas och Metall. |
508-182 | KOBRATELEFON |
508-183 | kOBRATELEFONER 2 st. Varav en missfärgad. |
508-184 | VÄGG/BORDSLAMPA. 1930/40-tal H. 18 cm. Skärm med nagg |
508-185 | VÄGG/BORDSLAMPA. H. 23 cm |
508-186 | BORDSLAMPOR 2 st. H. 27 cm |
508-187 | BORDSLAMPOR 2 st. H. H. 27 och 21 cm |
508-188 | TAKLAMPA. 1910/20-tal. H. 27 cm |
508-189 | Dockor 5 st |
508-190 | BUTIKSMONTER för trådrullar. Märkt: Chadwick´s. 1900-talets mitt. H. 44 B. 42.5 Djup. 30 cm |
508-191 | BORDSLAMPOR, 2 st. Stringmodell. H. 25 och 27 cm |
508-192 | SAMEDOCKOR, 2 st. |
508-193 | DON PEDRO, Bl.a Bodum |
508-194 | KOBRATELEFON |
508-195 | LAMPSKÄRMAR, Brukslitage och missfärgning |
508-196 | PRIMUS, Fotogenkök med behållare. Märkt: No 1153. 1940-tal |
508-197 | PYRO, Brännare, Sweden Stockholm |
508-198 | RADIUS, Brännare. Märkt: LTD NO 1S:or |
508-199 | SIVERT, Brännare. Märkt: 3067 |
508-200 | RADIUS. Brännare, Märkt: No. 5S:or |
508-201 | TAKARMATUR, Glas. H. 39 cm |
508-202 | LAMPKUPOR, 1 par. 1930/40-tal. H. 17.5 cm Lampans öppning. 10 cm |
508-203 | TAKARMATUR, 1950/60-TAL, Glas och Teak. B. 57 cm |
508-204 | BORDSLAMPOR 1 par. H. 33.5 cm |
508-205 | LAMPKUPA. 1930/40-tal. H. 19 cm. Lampans öppning. 10.5 cm |
508-206 | TAKARMATUR. 1930/40-tal. H. 29 cm |
508-207 | TAKARMATUR. Funktionstestad. Diam. 23 cm |
508-208 | TAKARMATUR. Funktionstestad. H. 18.5 cm |
508-209 | LAMPKUPA. Ej dragen el. 1930/40-tal H. 18 cm |
508-210 | TAKARMATUR. Tär och plast. H. 18 cm |
508-211 | FÖNSTERBELYSNING 1 par. Några stavar saknas. H. 19 cm |
508-212 | VÄGG/TAKBELYSNING. 2 st med olika fästen. H. 14 cm |
508-213 | TAKARMATUR. Funktionstestad. Diam 41 cm |
508-214 | SKOMAKARLAMPA. Diam. 21 cm |
508-215 | SKULPTUR "Utvandrarna" Xenia Claesson. Märkt Xenia 67. H. 11 cm |
508-216 | LJUSSTAKAR, Bl.a Mässing |
508-217 | LJUSSTAKAR, Mässing |
508-218 | JULLJUSSTJÄRNA "Orion". Ljusstake Höganäs och Julboarder mm |
508-219 | TAKARMATUR. funktionstestad. 1930-tal. H. 16 cm |
508-220 | TAKARMATUR. H. 27 cm |
508-221 | ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 883/9590, Djupa Tallrikar 12 st Diam 21.5 cm och en Ljusstake H. 5.5 cm |
508-222 | ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 2:a Sortering. 883./9587. Djupa tallrikar 11 st Diam 24.5 cm |
508-223 | ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene" 2:a Sortering, Dekorrand delvis borta. Mattallrikar 12 st, Förrättstallrikar 11 s. Uppläggningfat 3 st. |
508-224 | ROYAL COPENHAGEN "Guldhornene"883/9481 och 883/9588. 2:a Sortering. Kaffekoppar 6 st och Assietter 12 st. Assietternas dekorrand delvis borta. |
508-225 | LJUSKRONA, 6-armad. H. 70 cm |
508-226 | INDUSTRILAMPA märkt EG Eriksson. Bucklor förekommer. Maxhöjd 100 cm. |
508-227 | INDUSTRILAMPA. Bucklor förekommer. Maxhöjd 100 cm. |
508-228 | PLÅTBURKAR 2 st Örebro Kex. Bruksslitage |
508-229 | PLÅTBURK Örebro Kex, Mazetti mm |
508-230 | POSTSKÅP plåt med nycklar. Etikettmärkt Rosengren Göteborg. H 132 cm. B 33,5 cm. Dj 46,5 cm. |
508-231 | RIDDARE, PLÅT 1900-tal. H 121 cm. |
508-232 | VÄGGLAMPA. H 57 cm. Färgbortfall förekommer. |
508-233 | RIDDARE, PLÅT 1900-tal. H 128 cm. |
508-234 | SIRI RAHTSMAN. Grafiskt blad sign Siri Rathsman 1956., 97/250. Tavlans mått 60,5 x 77 cm. |
508-235 | BERTIL DAHLSTRAND. Grafiskt blad sign Bertil Dahlstrand 1974, 40/350. Tavlans mått 72 x 81 cm. |
508-236 | VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålningar 2 st Duk 13,5 x 15 cm. |
508-237 | VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålningar 2 st Duk 13,5 x 15 cm. |
508-238 | GUN PIERRE. Keramiktavla sign Gun 56. Tavlans mått 10,5 x 31 cm. |
508-239 | GRAFISKA BLAD 2 st otydbar signatur. 96/295, 47/295. Tavlornas mått 32 x 36 resp 37 x 32 cm. |
508-240 | SOFFBORD. 1960-tal. H 59 cm. L 129,5 cm. B 60 cm. |
508-241 | STIG SVENSSON. Grafiska blad 4 st, Örebro motiv. Signerade. Bildmått: 26x36.5 cm |
508-242 | VÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålning. Duk: 24x33 cm |
508-243 | EVALD KAUSTENIUS, Oljemålning. Signerad: Evald Kaustenius. Duk: 55x65 cm |
508-244 | HÖGANÄS, 4 delar. Krukor 4 st, 4L,2L1L 1/2L. ytterfoder 1 st H. 12 cm . |
508-245 | SPISHUNDAR 2 st. H. 19 och 22 cm. Märkta: Beswick, England |
508-246 | LJUSSTAKAR H. 14.5, Krokar 7 st och skål |
508-247 | SALT OCH PEPPARSTRÖARE, Koppar, mm |
508-248 | KOPPARKAFFEPANNA, Formar mm |
508-249 | BROSCH. 18K. Vikt: 1.5 gram |
508-250 | KLOCKOR Bl.a Seiko, Halsband mm |
508-251 | SPARBÖSSA Signerad: Elvi. E. H. 19 cm. Med färgbortfall |
508-252 | ANNA WÅHLSTRÖM. Ljusstake "Cypress" Kosta boda. Signerad: Kosta Boda A. Wåhlström 69423. H. 25 cm |
508-253 | TAKARMATUR. 1930-tal H. 17 cm Diam. 20 cm |
508-254 | TAKARMATUR. 1930-tal. Funktionstestad. H. 40 cm |
508-255 | TAKARMATUR. H. 33 cm |
508-256 | TENNSTOP. H. 21 cm. Daterad 1860 |
508-257 | PUNSCHBÄGARE 3 st Vikt: 81 gram. Enkrona 1897 Sverige. |
508-258 | FYLLESVIN, delvis skadad. L. 24 cm |
508-259 | VASER mm Bl.a Laxå Glashytta |
508-260 | SAMEARBETE, 3 delar. |
508-261 | GUMMISTÖVLAR Storl. 35 cm Nokia och Väska |
508-262 | ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985,1995-2000,2005-2009. |
508-263 | ÅRSSET SVERIGE. 1986, 1997-1999,2005-2009 |
508-264 | ÅRSSET SVERIGE. 1985-1986, 1997-1999,2005-2009 |
508-265 | ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985, 1995-2000, 2005-2009 |
508-266 | ÅRSSET SVERIGE. Flera dubbletter |
508-267 | ÅRSSET SVERIGE. 1981-1985, 1995-2000, 2005-2009 |
508-268 | ÅRSSET SVERIGE. 1994-1995, 1997-1999, 2004, 2006-2007 |
508-269 | TENNSTOPP, Ljusstake Mässing och Tenn |
508-270 | GENSE, Bestick "Kontur" |
508-271 | BESTICK, Bordsset mm |
508-272 | TIDNINGSKORG. 1950/60-TAL. H. 40 cm B. 36 cm |
508-273 | SANDBERGS Nora stad, Ljusstake. H. 34 cm. Färg bortnöt |
508-274 | DALAHÄSTAR 2 st. Märkta Orsa och Nusnäs. H. 22 och 10 cm |
508-275 | MÄSSINGLJUSSTAKAR. Märkta: N 52. H. 20 cm |
508-276 | SPETSAR, DUKAR mm |
508-277 | DUKAR. |
508-278 | LARS HOLMSTRÖM Firma. Arvika. Skohorn, mässing. L 48 cm. |
508-279 | GLAS & SKÅLAR. |
508-280 | VASER, TILLBRINGARE, FIGURIN mm. |
508-281 | LG, TV 43UK6470PLC med fjärrkontroll. |
508-282 | TV-BÄNK, ek. H 46 cm. L 150 cm. Dj 42 cm. |
508-283 | SPEGELBYRÅ, nyrenässans bl a valnötsfanér. H 227 cm. B 95 cm. Dj 50 cm. Normalt bruksslitage. |
508-284 | KARMSTOL, nyrokokostil. |
508-285 | SEATUP, AB O.H. Sjögren Tranås Sweden Fåtölj. 2022-04-04 |
508-286 | LJUSKRONA, modern. Diam 40 cm. |
508-287 | GOLVLAMPA H ca 154 cm. |
508-288 | CERTINA. Damarmbandsur, 2 st, ringar 4 st double. |
508-289 | STOLAR, 4 st. Gust.stil, sekelskiftet 1900. |
508-290 | HANDDUKSHÅLLARE 1 par. H. 76 cm B. 61 cm Djup. 13.5 cm |
508-291 | HANDDUKSHÅLLARE 1 par. H. 76 cm B. 61 cm Djup. 13.5 cm |
508-292 | JULDEKORATIONER Bl.a Glasjulkulor mm |
508-293 | ÄINÖ OSKARI JUNTURA. Oljemålning 3 st. Duk: 13.5x15 cm |
508-294 | WERNER GREGORI. Disney "Wait baby wait". Tavlans mått: 56x66 cm |
508-295 | JAN BURGY, Oljemålning. Signerad: Burgy. Duk: 61x50 cm |
508-296 | TURE DAHLÖ. Oljemålning. Signerad: T Dahlö. Duk: 50x61 cm |
508-297 | JAN BURGY, Oljemålning. Signerad: Burgy. Duk: 41x52 cm. Fägsläpp på duk |
508-298 | GOLVLJUSSTAKE. H. 62 cm |
508-299 | BURKAR, Äggkoppar och Saltströare, Denmark |
508-300 | CARL BRANDT. Pastell, Signerad: C Brandt -96. Tavlans mått: 86x107.5 cm |
508-301 | ROSENTHAL, tallrik "Fauna Fantastica" Nr 1 Tukan. Diam 21 cm. |
508-302 | KRISTINA STARK, Design House Stockholm. Lykta. H 23 cm och Ljusstake H 23,5 cm. |
508-303 | MÄSSINGSSKÅL, Eskilstuna Diam 18,5 cm. Ljusstake Danmark H 15 cm. |
508-304 | ANDERS WINGÅRD. Glas 2 + 1 s, Vas och karaff med nagg. |
508-305 | HÄNGE, MANSCHETTKNAPPAR, ÖRHÄNGEN mm. Bl a Sarpaneva Finland. |
508-306 | ERIK HÖGLUND. Ljusstake. (Ej komplett) H 36,5 cm. |
508-307 | BOKMÄRKEN modell äldre. |
508-308 | VASER 3 st varav 2 st med gravyr. Bl a Göran Wärff Kosta Boda. H 9, 14 resp 18,5 cm. |
508-309 | BERTIL VALLIEN, Kosta Boda. "Satellite", sign B Vallien 59251. H 10 cm. Diam 16 cm. |
508-310 | STUDIO ÅHUS. Skålar 2 st. H 20 cm. |
508-311 | ORREFORS. Skålar 2 st Orrefors bl a Corona. H 7,5 resp 8 cm. |
508-312 | BREVPRESS J.T. Lindshammar -94. Brevpress H 6 cm. Skulptur Strömbergshyttan H 12 cm. |
508-313 | FIGURIN Reijmyre, Glasblock Mats Jonasson. Skål och vas Studio Åhus. |
508-314 | SKÅLAR, 3 st. H. 4 cm, resp. 8 cm. |
508-315 | BRÄNNVINSPLUNTA, tratt, supkopp i koppar. Tillverkad för STORAs 700 års jubileum 1988. Design: Paul Slott. |
508-316 | FICKUR M KEDJA, förgyllt mm. |
508-317 | TENNTERRIN, TENNGLAS. Terrinen Scandia Tenn. |
508-318 | BAROMETER, VÄGGDEKORATION. |
508-319 | VÄGGLAMPA , KERAMIK, någon nagg. Ej dragen el. Diam. 37 cm. |
508-320 | STOP MED TENNLOCK. Märkt BNP. H. 16,5 cm. |
508-321 | DUKAR, SPETSAR, LAKAN |
508-322 | DUKAR, bl a tryckta 1950/60-tal. |
508-323 | DUKAR, HANDDUKAR (nya) |
508-324 | DUKAR, GALGAR (Ryden) mm |
508-325 | DUK, rund. Diam. 160 cm. |
508-326 | MILAN VOBRUBA, Gusum. Skål. Signerad: M. Vorbruba 06 Gusum. H. 9,5 cm. Diam. 26 cm. |
508-327 | CARLOS R. PEBAQUÉ, Gullaskruf. Glasskulptur, sign Carlos R Pebaqué Gullaskruf 2010 Sweden, CT Unik. H 22 cm. |
508-328 | FÅTÖLJ delvis omklädd. |
508-329 | HACKEFORS. Kaffeservis 11 kaffekoppar, 12 assietter, kanna, sockerskål & gräddkanna. |
508-330 | YTTERFODER 2 st. H 16,5 resp 17 cm. |
508-331 | VINGLAS 9 st olivslipade. J 15 cm. |
508-332 | KASTEHELMI, Iittala. Skålar 4 st H 5 cm. Diam 10,5 cm. |
508-333 | HANDDUKSHÄNGARE. H 22 cm. B 35 cm. |
508-334 | TILLBRINGARE och 7 st glas. |
508-335 | LIKÖRGLAS 12 st. |
508-336 | KARAFF. H inkl 28 cm. |
508-337 | SKÅL och FAT 2 st, Tenn. |
508-338 | ROYAL COPENHAGEN. Bordslampa inkl skärm 30,5 cm. |
508-339 | DUKAR FILT mm |
508-340 | DUKAR bl.a Linne |
508-341 | PIPDELAR MM |
508-342 | ARMBANDSUR, NIPPER |
508-343 | PIONEER PL-990. Skivspelare. |
508-344 | KASSASKRIN MED 2 st hundrakronors sedlar samt 7 st femkronorssedlar. |
508-345 | SOPPSLEV SAMT SÅSSkED, silver samt trä, en lagad i skaftet. Silvret 925. L. 23 cm samt 43 cm. |
508-346 | BORDSLAMPOR, 1 par. Royal Copenhagen. H. 51 cm. |
508-347 | GUSTAVSBERG. UGGLA, keramik. Dalahäst, Nusnäs. H. 6,5 cm. resp. 10 cm. |
508-348 | POSTFRISKA FRIMÄRKEN MM |
508-349 | PÄRLCOLLIER M SILVERLÅS. L. 46 cm. |
508-350 | FIGURIN, 1900-talets första hälft. H. 12 cm. |
508-351 | NIPPER bl a silver. |
508-352 | KASSASKRIN, med bl.a svenska och utländska sedlar mm |
508-353 | ARMATURER 2+1 st. H. 9 cm och mått:19x19 cm och 10 cm och mått: 24x24 cm |
508-354 | HANDDUKAR. olika modeller mm |
508-355 | MATTA, Handknuten. Mått: 350x250 cm. Sliten och fransar borta |
508-356 | MATTA, Handknuten, Pakistans Bokhara. Mått: 255x162 cm |
508-357 | MATTA, handknuten. Naturligt slitage. Ca 154 x 93 cm. |
508-358 | BORDSLAMPOR. 3 st. Stringbergsmodell H. 28,28, 29.5 cm |
508-359 | BORDSLAMPOR 2 st. H. 32 och 36 cm |
508-360 | BORDSLAMPOR 2 st H. 24 cm |
508-361 | BORDSLAMPOR 3 st varav en Bordsfotogen H. 15, 22, 47 cm |
508-362 | BORDSLAMPA OCH TAKLAMPA. |
508-363 | TAKARMATUR. Glas, H. ca 40 cm |
508-364 | KOBRATELEFON |
508-365 | KOBRATELEFON |
508-366 | VÄGGKLOCKA. Ej komplett |
508-367 | LÄDERJACKA, Saki, Sweden. Storl: 42 |
508-368 | LÄDERJACKA, Saki Collection. Storl: 40 |
508-369 | DEKORATIONER 2 st. 16x11.5 |
508-370 | MICHAEL KORS. Väska |
508-371 | HOLMEGAARD, Ljuslykta. H. 25 cm |
508-372 | LJUSSTAKAR. Mässing. Barockstil. H. 20 cm |
508-373 | BORDSFOTOGEN. Skärm med skada. H. 60 cm |
508-374 | VÄGGLAMPETTER, Förgyllda, Förgyllning delvis skadad. H. 36 cm |
508-375 | NIPPER OCH DAMARMBANDSUR MM |
508-376 | TIMO SARPANEVA, Ljusstakar 5 st "Festivo". Iittala. H. 7.5, 12, 12, 18 och 25 cm. 4 st signerade |
508-377 | PUSSEL mm |
508-378 | SKULPTUR, PÅ träsockel. H. 18 cm |
508-379 | LJUSLYKTOR 2 st och Skål H. 8, 8 och 8,5 cm |
508-380 | MONICA BACKSTRÖM, Skålar 4 st "Tonga". H. 6 cm |
508-381 | KAJ FRANCK. Glas 7 st, Iittala. H. 12 cm |
508-382 | PORSGRUND Muggar 12 st Norge. |
508-383 | DAMKLÄDER Storl: 40-44 |
508-384 | ARMRING OCH ÖRHÄNGE. 18K. Armring avklippt. Vikt: 4.6 gram |
508-385 | HACKEFORS, 58 delar. Matservis. Mat- 12 st, Förrätt 12 st, Djupa tallrikar 12 st, Assietter 12 st, Uppläggningsfat 6 st, Skålar 2 st, Såsskål och Kanna |
508-386 | ULRICA HEDMAN VALLIEN, Glas 2 st och Rörstrand Kaffemugg och Espressokoppar 2 st, design Filippa K |
508-387 | LP-SKIVOR bl.a Dr Hook, Roy Orbison. Lådan ingår ej |
508-388 | LP-SKIVOR Bl.a klassisk musik, Lådan ingår ej |
508-389 | LP-SKIVOR. Bl.a Smokey, Elvis. Lådan ingår ej |
508-390 | EP-SKIVOR. Bl.a Elvis |
508-391 | MATSALSBORD M 4 STOLAR, engelsk stil. |
508-392 | BYRÅ med intarsia o mässingsdetaljer. Gust. stil. |
508-393 | PIEDESTAL/NATTDUKSBORD. Brukslitage. H. 73,5 cm. |
508-394 | SOLGLASÖGON 2 st, Carolina Herrera och Sonia Buratti |
508-395 | HÖGANÄS Äggkoppar och Rörstrand Tallrikar 6 st |
508-396 | EDEN, Assietter 8 st, Orrefors |
508-397 | BYRÅ, 4-lådig. Avlutad. H. 83 cm B. 99 cm Djup. 50 cm |
508-398 | VÄGGDEKORATION, trä. H. 56 cm. |
508-399 | TAVLOR mm |
508-400 | ÖRHÄNGEN 1 par, 18K. Vikt: 1.2 gram |
508-401 | BORDSLAMPOR. H. 81.5 cm. En skärm med skador |
508-402 | FÅRSKINN L ca. 117 cm |
508-403 | LJUSKRONA, 5-armad, Sekelskiftet 2000 |
508-404 | LJUSKRONA, 5-armad, Sekelskiftet 2000 |
508-405 | VIPPBORD MED INTARSIA. 1800-tal. H. 73 cm Diam 88 cm. Skivan med skador |
508-406 | KASSASKÅP Håbeco, Västerås , Euro Basic modell 100. Säkerhetsgrad 1. H. 120 cm B. 56.5 cm Djup 53.5 cm. Lås kärvar |
508-407 | LJUSKRONA |
508-408 | ROYAL COPENHAGEN. Kaffeservis. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, koppar 12 st, assietter 12 st. |
508-409 | SKÅP MED VITRINDEL, björk bl a rotf infällt i dörrar och luckor. 1900-talets andra hälft. H. 188 cm. B. 122 cm. Djup 46,5 cm. |
508-410 | SKÄNKSKÅP M LUCKA. Furu. Sekelskiftet 1900. H. 132 cm. 98 cm. Djup med utfälld klaff 81 cm. |
508-411 | GUNGSTOL målad i svart o guld, något färgbortfall. Sekelskiftet 1900. |
508-412 | FÅTÖLJ, gust,stil. 1900-talets mitt. |
508-413 | TRÄDGÅRDSSTOLAR 4 st, trä o metall. |
508-414 | TAKARMATUR, 1900-talets andra hälft. |
508-415 | BÄDDSOFFA 2-sits. Framåtbäddad. B. 190 cm. |
508-416 | UNO VALLMAN. Oljemålning. Signerad: Uno Vallman 1982. Duk. 38 x 46 cm. |
508-417 | LARS NORRMAN. Oljemålning. Signerad: Lars Norrman. Pannå. 55 x 75 cm. |