Utrop | Beskrivning |
509-001 | GUSTAFSBERG. Parianfigurin "Gracerna och Amor". 1915. H. 37 cm. Amor med skada på vingen. |
509-002 | UPSALA EKEBY. Karlskrona. Matservis 54 delar. |
509-003 | PYROFORMAR 2 st Nr 26 och 32 med fläckar samt 2 st blå/vit kruka Rörstrand och Arabia med krakelering. |
509-004 | TAKARMATATUR med 5 ljusarmar. H 40 cm. Diam 65 cm. |
509-005 | RÖRSTRAND, Örebro. Mat och kaffeservisdelar. |
509-006 | KÄPP med hornarbete. L 88,5 cm. |
509-007 | TILLBRINGARE, med mindre nagg på pipen, H. 32 cm |
509-008 | LUFFARARBETE |
509-009 | REIJMYRE, Glas. Vin- 7 st och Likörglas 5 st |
509-010 | MINIATYRTAVLOR 3 st. Ramar med färgsläpp 2 st: 12 cm och 1 st: 5 cm, Motivet släppt från ramen. |
509-011 | LJUSLAMPETTER, Mässing. H. 36 cm |
509-012 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur, trolig signatur Bolin. Duk: 54x65 cm |
509-013 | ALLMOGESKÅP, 2-delat, Senare bemålning. H. 93+98 cm B. 110 cm Djup. 48 cm. |
509-014 | SYBARON, Marmor och tyg och hattnål. H. 8.5 cm L. 13.5 cm djup. 9 cm |
509-015 | ADELE TISELIUS, oljemålning. Signatur Adele Tiselius -72. Duk: 36x41 cm |
509-016 | ROYAL COPENHAGEN 2 st, Vas och lockurna och Bing & Gröndahl, Cremekopp |
509-017 | GLAS, bemålade tomtar |
509-018 | TAVLOR |
509-019 | KANNOR 3 st, H. 12, 16, 17.5 cm |
509-020 | ARABIA, Dockservisdelar mm |
509-021 | BRÄNNVINSFLASKA, Ölstop 1889. mm |
509-022 | RÖRSTRAND, Skål Sveriges nationaldag mm |
509-023 | HANDVÄSKOR OCH AFTONVÄSKOR mm |
509-024 | PINS bl.a Karlslunds IF mm |
509-025 | HARRY THOMANDER. Oljemålning, Signerad: Thomander, Karlslundsfallen. Duk: 38x54 cm |
509-026 | BORDSLAMPA. H. 17.5 cm |
509-027 | TOMTAR 5 st, Trä och porslin H. 3.5-8.5 cm |
509-028 | STAFFLIER 2 st, En ej komplett. H. 51 |
509-029 | DOSOR mm |
509-030 | ARNE MELIN. Oljemålning Signerad: A Mel. Duk: 23.5x33 cm |
509-031 | GÖSTA THÅLIN Pastell Signerad: Gösta Thålin Mått: 31x47 cm |
509-032 | Oljemålning signerad: 1983. Duk: 46x55.5 cm |
509-033 | Anders Hellsten. Oljemålning Signerad: Anders Hellesten 56. Pannå: 24x37 cm |
509-034 | Oljemålning. Otydbar signatur Pannå: 34.5x48 cm |
509-035 | A LINUS. Oljemålning. Signerad: A Linus -29 Duk: 72x57 cm. Duk med hål och färggsläpp |
509-036 | OSTFORM L. 27 cm B. 9 cm H. 7 cm och Spinnrocksdel H. 63 cm |
509-037 | MÖLNLYCKE, Sytrådsmonter. H. 15 cm L. 42 cm B. 42 cm |
509-038 | PORTFÖLJ, Läder |
509-039 | VAS. H. 36 cm |
509-040 | REIJMYRE, Ljusstake, Selma |
509-041 | MÅLERÅS, Mats Johansson Skål H. 11 cm Diam 27 cm och Ljuslykta H. 4 cm och Vas Osignerad H. 14.5 cm |
509-042 | REKLAMBLAD, 2 ST, BP samt Mejeriföreningen. (Inramade) 40 x 30 cm. |
509-043 | GRETA VON BRAUN-GIESENFELDT. Akvarell. 35,5 x 40 cm. |
509-044 | KAPPA, storlek 44. |
509-045 | DOKTORSVÄSKA, slitage. |
509-046 | VÄGGLAMPOR, 2 st. 1900-tal. |
509-047 | BÖCKER bla hantverksböcker. (Lådan ingår ej) |
509-048 | LP-Skivor bl a Bob Dylan. |
509-049 | DUKAR mm. (Lådan ingår ej) |
509-050 | GLASKULOR 4 st för upphägning bl a Sälen Glashytta & Tibro Glasverkstad. H 14 - 16 cm. |
509-051 | LENNART SAMMELIN. Vettasjärvi. Monogramsignerad LS Läder, björk och graverat renhorn. Totallängd 27 cm. |
509-052 | PARADISVERKSTAN, Öland. Ägg, keramik. L. 13,5 cm. H. 9 cm. |
509-053 | TYG 2 st. Märkt: Cajsa Bratt för Åhlens Paradis. L. 240 och 240 cm B. 150 och 150 cm |
509-054 | BÖCKER, skönlitteratur. |
509-055 | BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 34 cm. |
509-056 | BREVPRESSAR 2 st |
509-057 | RÖRSTRAND Daladansen Ytterfoder. Krackelerad H. 18 cm. Hänkelvas märkt Sala 103. H 25 cm. |
509-058 | ORREFORS, Ljusstakar 2 st H. 8 cm och Vas, Osignerad H. 22.5 cm |
509-059 | OSTKUPA med olivslipning. H. 14 cm |
509-060 | EP-SKIVOR, Bla Monica Zetterlund, Beatles, Paul McCartney |
509-061 | LP-SKIVOR. Bl.a Mats Ronander, Paul McCartney, Martin Rössel och Rob Stewart. Lådan ingår ej |
509-062 | VEKTYG, Hålsågtillbehör, Oanvända |
509-063 | SPIKPISTOL, Italy |
509-064 | GLASVASER mm bl a Royal Krona. |
509-065 | ÖREBRO KEX. Plåtburk. Normalt brukslitage. H. 26 cm. Djup 21,5 cm. B. 23 cm. |
509-066 | GÖTEBORGS CHOKLAD AKTIEBOLAG, PLÅTBURK. H. 20 cm. |
509-067 | MARABOU, California drops, plåtburk. Kockens bikarbonat, burk. |
509-068 | TILLBRINGARE, "Vit streck". H. 25 cm. |
509-069 | TVÄRFLÖJT. |
509-070 | HÖGANÄS 8 L. Kruka, brunglaserad. |
509-071 | HÖGANÄS 2 L. Kruka, brunglaserad. |
509-072 | LEKSAKER, brukslitage. |
509-073 | ARNE JONES. Tavla, aluminium. 1969 Blossom Multi-69. MåTT: 12.5x18 cm |
509-074 | BIRGER FORSBERG. Etsning. Signerad: Forsberg -55 "Gamla husets salong" 7/15. Mått: 12 x 11 cm |
509-075 | VERKTYG mm |
509-076 | SVANTE WARG, Oljemålning Signerad: Svante Warg "Regn" Duk: 45x36.5 cm |
509-077 | RAGNAR ALMÉN Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Almén - 80 4/50 21.5x16 cm |
509-078 | KNIVAR 4 st |
509-079 | SKEPPSLJUSSTAKE. Skandia present, mässing. H 18 cm. |
509-080 | GRÖTFAT. Daterat 1915. Bruksslitage. H 10 cm. Diam ca 30 cm. |
509-081 | Schatull 1800-tal med senare flaskor. H 27 cm. B 25,5 cm. Dj 13 cm. |
509-082 | TINTIN-FILMER VHS 10 st. |
509-083 | VINGLAS 8 st. H 18,5, cm. |
509-084 | BRÖDFAT mm |
509-085 | TILLBRINGARE 2 st, H. 18 och 19.5 cm |
509-086 | NILS ZETTERBERG, Grafiskt blad. Signerad: Nils Zetterberg 32/360. Bildmått: 29.5x27 cm |
509-087 | PG THELANDER, Grafiskt blad. Signerad: P G Thelander 36/110. Bildmått: 27x33 cm |
509-088 | DREMEL 300. Multiverktyg. |
509-089 | DREMEL 780. Multiverktyg. |
509-090 | TVINGAR mm. |
509-091 | BANDSLIP Skil Professional 1400. |
509-092 | BITSSATS, varmluftspistol mm |
509-093 | MINOLTA 7000 kamera, objektiv 100-200 mm. Objektiv Edixa 1:4.5/180 |
509-094 | FONTAINE kikarsikte. L 31 cm. |
509-095 | LJUSSTÖPNINGSTRATTAR. |
509-096 | KJELL ENGMAN. Kosta Boda. Skålar 2 st Sign K Engman. H 13,5 resp 5 cm. |
509-097 | KAK och PEPPARKAKSFORMAR. |
509-098 | KUDDAR 1 par, tyg Stig Lindberg. 31 x 50 cm. |
509-099 | SANDBERG NORA STAD. Ljusstake 3-armad. H 27 cm. En sida solblekt |
509-100 | VÄSKA, Läder |
509-101 | DESIGN HOUSE, Ljusstake "Nordic Light", Design: Jonas Grundell |
509-102 | BOKSTÖD, Metall H. 14 cm |
509-103 | SÄLLSKAPSSPEL mm |
509-104 | DESIGN HOUSE, ljusstake "Nordic Light". Design: Jonas Grundell. |
509-105 | DALAHÄST. Några mindre färgbortfall. H. 31 cm. |
509-106 | TEATERKIKARE, mässing o pärlemor. |
509-107 | TRÄSKULPTUR. Signerad: TW el WT. H. 19,5 cm. |
509-108 | SKOMAKARLAMPA. Diam 29,5 cm. |
509-109 | BÖCKER. BYGGNADSKONSTEN. Kjellin Hökerberg 2 band. |
509-110 | RÖRSTRAND. "Culinara". Lockburk, skål. H. 11,5 cm. |
509-111 | LJUSSTAKAR, 1 par. Brons, H. 19 cm |
509-112 | STÖVLAR OCH SKOR, Storl: 37, 39, 41. Bl.a Rockport och Jonny Bulls, Tre Torn |
509-113 | PLOMMONSTOP. Märkt Hollywood, Oscar Nylander, Örebro |
509-114 | PLÅTBURKAR 3 st |
509-115 | BURKAR 2 st och sparbössa |
509-116 | BURKAR 2 st, Cloetta och Mazetti |
509-117 | BRÖDBURK, Etikettmärkt: Max, H. 21.5x22.5 cm. Bruksslitage |
509-118 | MORTEL 2 st, Mässing H. 10.5 och 10 cm |
509-119 | VÄGGLJUSSTAKAR, 1 par. Mässing. L. 16.5 cm |
509-120 | HANDVERKTYG mm |
509-121 | ELINSTRUMMENT mm Bl.a Sanwa BX-505 |
509-122 | BESTICK, Nysilver Bl.a Franska Liljan |
509-123 | MOTEL. 3 st, Gjutjärn och mässing. H. 5, 7.5 och 12.5 cm |
509-124 | LEKSAKER bl.a Brio |
509-125 | BLÅSLAMPA, Sivert, Sweden, 1 1/2 |
509-126 | PIANOLAMPA. |
509-127 | LYKTA 2 st, En ej komplett. H ca. 35 cm |
509-128 | LYKTA, H. 40 cm |
509-129 | FISKEVÄSKA OCH FISKEDRAG. Ej kontrollerat att ask och drag överstämmer |
509-130 | STÄMJÄRN, Bl.a nya |
509-131 | BORDSLAMPA, mässingsfot, foten något missfärgad. H. 54 cm. |
509-132 | CIRKELSÅG, Hitachi mm |
509-133 | SLAGBORRMASKIN, Metabo mm |
509-134 | PUNKTLASER PMP 34, borrset Hilti |
509-135 | TENNFAT, 1800-tal. Smärre skador. Diam. 39 cm. |
509-136 | JULLJUSSTAKE, 5-armad, Bodil o Kul, Star. |
509-137 | SORTIMENLÅDA mm |
509-138 | BORDSLAMPA, FURU. 1950/60-tal. H. 39 cm. |
509-139 | HANDVÄSKA . |
509-140 | GUNNAR ANDER, ljusstake, Ystad metall, smide o mässing. H. 28 cm. |
509-141 | MIKROSKÅP. COC80X-600X |
509-142 | TECKNING. Monogramsignerad, otydbar. 22 x 34 cm. |
509-143 | RAGNAR ALMÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Almén "Steinbrygga", 12/50. Bildmått: 16 x 19 cm. |
509-144 | TRÄFÖREMÅL |
509-145 | APOTEKSFLASKOR mm |
509-146 | BARBRO DANIELSSON. Oljemålning, Signerad: BMD. Pannå: 23.5x41 cm |
509-147 | OLLE HJORTZBERG Akvarell, Signerad: Olle Hjortzberg. Bildmått: 32x24 cm |
509-148 | OLJEMÅLNING. Signerad SC -83. Mått: 45x40 cm |
509-149 | BIRGITTA LILJENDAHL Teckning, Signerad: Birgitta Liljendahl 1949. Bildmått: 25x13 cm |
509-150 | S EKENGREN. Oljemålning Signerad: S Ekengren. Pannå: 41x49 cm |
509-151 | TÖREBODA, Servisdelar 17 st. |
509-152 | GLASSERVIS. |
509-153 | CYKELKORG För Vuxen och Barncykel mm |
509-154 | LODREGULATOR, H. 110 cm B. 41 cm, Ett lod med skadad upphägning |
509-155 | GOLVLAMPA. 2-armar. H ca 135 cm |
509-156 | BARBOUR INTERNATIONAL Storl: XXL |
509-157 | BARBOUR BORDER, Storl: C40/102CM, Med ett hål i armen samt bruksslitage |
509-158 | VÄSKOR, Läder mm |
509-159 | SKRIVBORDSLAMPA, Forså, IKEA. |
509-160 | MUNSPEL 3 st, Bl. a Hohner och Blockflöjtar 3 st |
509-161 | PLASTMATTA, Mått: 253x 72 cm |
509-162 | GRAFISKT BLAD. Prag Signerad: 137/160 Bildmått: 11.5x14 cm |
509-163 | BODA NOVA. Vinglas 8 st. H 20 cm. |
509-164 | WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 15,5 cm. |
509-165 | WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 2 st. H 15,5 cm. |
509-166 | KAJ FRANCK, Iittala. Glas 10 st några med små repor. H 8 cm. |
509-167 | KAJ FRANCK, Iittala. Glas 10 st några med smårepor. H 8 cm. |
509-168 | BORDSLAMPA 1930/40-tal. Färgbortfall förekommer. H 22 cm. |
509-169 | HALMARBETE 2 st varav en märkt Bergslagsgruppen Svenska slöjdare. Diam 30 resp 26 cm. |
509-170 | RÖRSTRAND. Pippi Långstrump muggar 1 par. H 8 cm. |
509-171 | ORREFORS. Rödvinsglas 2 st i originalförpackning, design Erika Lagerbielke. |
509-172 | FÅRSKINN, Mått: 58x178 cm |
509-173 | GEORG JENSEN. Dekorationskrans. Diam 27,5 cm. |
509-174 | JULLJUSSTAKE. Star Trading. H 30 cm. |
509-175 | MARIANNE WESTMAN, Rörstrand. Uppläggningsfat Verdura. L 37 cm. |
509-176 | SKÅL & VAS. Vas (vasen kortad hals) märkt 416/2 (liten nagg). H 15 cm resp 6 cm. |
509-177 | VASER 3 st bl a Randsfjordglass, design T Torgersen. H 22. Övriga H 12 & 10,5 cm. |
509-178 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. Skålar 2 st Diam 14 cm. Fat Diam 19 cm. |
509-179 | TONY PEROTTI. Plånbok, läder i originalförpackning. |
509-180 | WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Tablett. Förrättstallrikar 6 st 22,5 x 19 cm och uppläggningsfat 27 x 22,5 cm. |
509-181 | TAPIO WIRKKALA, Iittala. Gaissa Whiskeyglas 5 st, snapsglas 6 st och 8 st glas H 7 cm. |
509-182 | WILHELM KÅGE. Gustavsberg. Assietter 10 st. Diam 19,5 cm. |
509-183 | ARTHUR PERCY, Upsala Ekeby. Tekoppar 8 st. Sockerskål och gräddkanna. Krakeleringar förekommer. |
509-184 | CHRISTINA CAMPBELL, Rörstrand. Amanda, tallrikar 8 st. Diam 23,5 cm. |
509-185 | LOUISE ADELBORG. Rörstrand. Swedish Grace. Förrättstallrikar 12 st. |
509-186 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm. |
509-187 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm. |
509-188 | BORDSLAMPA, koppar, alabaster. 1940/50-tal. H 44 cm. |
509-189 | RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm. |
509-190 | WILESCO. Ångmaskin mede tillbehör. |
509-191 | WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Eldorado brun. Karotter 2 st nr 3, skålar 2 st nr 18 & 19. Uppläggninsgsfat 2 st nr 7, en med bottennagg. |
509-192 | BORDSLAMPA. Konstsmide/glas. H 40 cm. |
509-193 | BORDSLAMPA 1930/40-tal. H 30 cm. |
509-194 | ORREFORS. Skålar Fuga 6 st, smårepor på insidan förekommer. H 6 - 10 cm. |
509-195 | ORREFORS. Snowball 3 st. H 8 cm. |
509-196 | HÖGANÄS. Kruka 8 liter. |
509-197 | SYCO, Sweden. Tekanna, gräddkanna & sockerskål Aladdin, brun harpäls. Tekannan H 13 cm. L 23 cm. |
509-198 | GRATINA, ugnsform nr 33, Hänkelvas Bahia H 12 cm Rörstrand. Uppläggningsset made in Sweden 30/23. |
509-199 | BÖRJE SANDELIN. Etsning sign Sandelin 124/310. Bildmått 20 x 14,5 cm. |
509-200 | RÖRSTRAND, Mulberry. Matservisdelar 16 delar. |
509-201 | PINELL SUPERSOUND II. Radio med DAB+ och FM-mottagning. |
509-202 | SKULPTUR gips märkt -54. H 20 cm inkl sockeln. |
509-203 | RÖRSTRAND. Kaffekoppar 9 st |
509-204 | LITERMÅTT, Gustavsberg och Melitta filter mm |
509-205 | LOUISE ADELBORG. Rörstrand. Nationalservisen 41 delar. Mattallrikar 11 st. Djupa 12 st. Förrätt 10 st. Uppläggningsfat 3+1 st. Karotter 2 st. Såsskål och kanna. |
509-206 | TAMRON Zoom Model VCL-914BY. 1:1.6 No.30310. |
509-207 | PYRO, Gustavsberg. Skålar 3 st Nr 25 & 26. Lite färgbortfall förekommer. |
509-208 | PYRO, Gustavsberg Uppläggningsskålar 3 st. Nr 19, 39 & 40. |
509-209 | MARMORMORTEL & MORTEL. H 10 resp 11 cm. Svarta morteln med nagg. |
509-210 | INTERMEZZO, Orrefors. Vinglas 2 st. H 22 cm. Diam 6 cm. |
509-211 | KLÄSSBOL. Linneduk Lyran. |
509-212 | JULLJUSSTAKAR 2 st IKEA. H 49,5 cm. |
509-213 | FILBUNKSSKÅLAR 3 st modell äldre. Diam 15 cm. |
509-214 | FILBUNKSSKÅLAR 4 st. Diam 15 cm. |
509-215 | TIMO SARPANEVA, Iittala. Festivo ljusstakar 1 par. H 7 cm. |
509-216 | TIMO SARPANEVA, Iittala. Festivo ljusstakar 1 par. H 7 cm. |
509-217 | SNOWBALL, Orrefors. Ljuslykta 1 par. H 7,5 cm. |
509-218 | TAPIO WIRKKALA, Iittala. Gaissa. Grogglas 7 st. |
509-219 | BÖCKER bl a Leif G W Persson , Stieg Larsson mm. (Lådan ingår ej) |
509-220 | SAMEKNIVAR 2 st, hornarbete. L 20 resp 22 cm. Knivslida, läder/trä L 17,5 cm. |
509-221 | MATSKED 1700-tal. Silver. L 21 cm. |
509-222 | MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Bestående av: Matgafflar 11 st, Matknivar 12 st. Matskedar 12 st. Dessertskedar 8 st. Kaffe- o teskedar 9 + 2 st. Smörknivar 6 st. Uppläggningssked 1 st. Bruttov: 2555 gram |
509-223 | TILLBRINGARE med etsad dekor. H 23,5 cm. |
509-224 | VÄGGDEKORATION, keramik. H 25 cm. |
509-225 | PIERRE FORSELL, Skultuna. Lampett Pendel 1 par, mässing. H 35 cm. |
509-226 | BURKAR 6 st. H 8 cm och Kruka H. 12 cm |
509-227 | SKRIN med samearbete. |
509-228 | LAKAN. (Lådan ingår ej) |
509-229 | XBOX 360. Spel 15 st |
509-230 | TERRIN och Tallrikar 6 st |
509-231 | PLASTTROLL, Denmark 4 st Två märkta DAM 1988 H. 4- 16,5 |
509-232 | HANDDUKAR och Burk Marianne Westman mm |
509-233 | GUSTAVSBERG, Burkar 2 st H. 9 cm |
509-234 | FÄRGFORM Sweden. Ljusstakar 4 st trä/metall. H 9 - 28,5 cm. |
509-235 | ULLA VIOTTI. Ytterfoder glaceread keramik, sign Ulla Viotti -66. H 15 cm. Diam 18 cm. |
509-236 | WALDEMARSUDDE. Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder invändig missfärgning. H 12,5 cm. |
509-237 | MARGARETA HENNIX. Gustavsberg. Vas Vårblomster H 13 cm. KRONSKÅLAR 1 par Gunnar Nylund Rörstrand H 7 cm. |
509-238 | SKÅLAR 2 st en med brätte. H 10 resp 14 cm. Krackeleringar förekommer. |
509-239 | GUSTAVSBERG. Skärbräda 32 x 19,5 cm. |
509-240 | MEISSEN. Fat 40 x 28 cm. |
509-241 | BORDSTABLETTER, Svenskt tenn 4 + 4 Elefant Estrid Ericson. 4 st Tulpan Josef Frank. Hårt slitage. |
509-242 | FICKUR med kedja, förgylld. |
509-243 | LONGINES. Herrarmbandsur. 14K. Ur funktion. |
509-244 | TISSOT. Herrarmbandsur, guld i uret. Quartz, armband defekt, batteriet fungerar ej. |
509-245 | RING M STENAR 18K. Brutto vikt 3,8 gram. |
509-246 | KLACKRING 18K. Vikt 4 gram. |
509-247 | RING 18K. Vikt 4,1 gram. |
509-248 | RING, skadad i formen. 20K. Vikt. 3,2 gram. |
509-249 | ÖRHÄNGEN MED PÄRLOR, 1 par, 18K. Brutto vikt 2 gram. |
509-250 | PERFECTA, fickur silver, Klockkedja i hårarbete. |
509-251 | SÄLLSKAPSSPEL. PSI samt Risk |
509-252 | GRUNDIG, mikrofon. 1940/50-tal. |
509-253 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 26 cm. |
509-254 | HÖGTALARE, 2 st. 1950-tal. H. 15 cm. resp. 16 cm. |
509-255 | RADIO, ej komplett. Mikrofon, Telefunken. Modell ädlre. |
509-256 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 29 cm. |
509-257 | WEBSTER CHICAGO, mikrofon. 1940/50-tal. (del till kabel saknas) |
509-258 | UPPLÄGGNINGSFAT, 1 par. Märkta: F. L. 36,5 cm. B. 24 cm. |
509-259 | UPSALA EKEBY. Ytterfoder. H. 14 cm. |
509-260 | SVÄRD 2 st varav 1 st replica. En balja med skador. |
509-261 | FYRKLÖVERN. "Klassiska Rosor", Bavaria. Assietter med genombruten kant, 12 st. Diam. 19 cm. |
509-262 | SPILLKUM, 2 st. Diam. 28 cm. resp. 23,5 cm. |
509-263 | BÖCKER, musik. Bl a Beatles, John Lennon, Eric Clapton, Mikael Wiehe. |
509-264 | EIGHTMOOD. Vas. "Flora". H. 22,5 cm. |
509-265 | ORREFORS. Skålar, 7 st. "Fuga". H. 3,5 - 11 cm. |
509-266 | SKRIVBORDSLAMPA, 1960-TAL. Litet märke. H. 45 cm. |
509-267 | MAIJA LIISA VASENIUS. Väggdekoration 1970-tal. Glaserade keramik, märkt med inpressad stämpel. Total längd ca 142 cm. |
509-268 | NITTSJÖ. Glöggmuggar 10 st. H 6,5 cm. |
509-269 | DVD & BLU-RAYfilmer. (Lådan ingår ej) |
509-270 | BÖCKER om musik gitarrer mm |
509-271 | GEFLE. Assietter 10 st. Diam 19,5 cm. |
509-272 | DVD-filmar. Boxar bl a Lord of Rings, Pang i bygget mm |
509-273 | MATSKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 302 gram. |
509-274 | KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 77 gram. |
509-275 | KAFFESKEDAR 10 st & Teskedar 9 st. Kontr.S. Vikt 267 gram. |
509-276 | LINNEDUK, hemvävd. 195 x 135 cm. |
509-277 | BARNBESTICK med gravyr, kaffeskedar mm. Kontr.S. Vikt 223 gram. |
509-278 | JOHNSON BROS. Fisktallrikar, 3 st. 26 x 24 cm. |
509-279 | SÄLLSKAPSSPEL. Riket o Monopol. |
509-280 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 14 cm. |
509-281 | BÖCKER 3 ST. Första o andra världskriget, samt 1900-talet i text och bilder. |
509-282 | KOPPARSTICK. Örebro. J.V.D. Aveele. FC Holmia 1700. Tavlans mått: 34 x 53 cm. |
509-283 | ALBERT ENGSTRÖM, 10 band, halvfranska. |
509-284 | JULGRANSKULOR, sekelskiftet 2000. |
509-285 | GLAS, 12 st. H. 6,3 cm. |
509-286 | DUKA, vinglas, 4 st, design: Rolf Berg. Brännvinsflaska, Lindshammar. Tomteglas. |
509-287 | SKÅL PÅ FOT, pressglas. H. 16,5 cm. Diam. 23,5 cm. |
509-288 | HÖGANÄS. KRUKA. 5 L. |
509-289 | DECO HÄLSINGBORG, design: Wide. Uppläggningsfat. Tillverkat för Hjalmar Blomqvist Aktiebolag. Kryddburkar 5 st och Lockburk |
509-290 | SKRIVBORDSLAMPA, Forså, IKEA. |
509-291 | PRACTICA IV B, kamerahus. Objektiv, Primotar E 3,5/50, Meyer - Optik Görlitz 2964163. |
509-292 | VINGLAS, design: Lasse Åberg. Vinglas 2 st, Skruf. Skål/ljuslykta, Anna Ehrner Kosta Boda. |
509-293 | DIORAMA, Kina 1900-tal. Kork samt ram av lackerat trä. H. 30 cm. |
509-294 | TRÄTAVLA. L. 90 cm. |
509-295 | TRÄBRICKA, KAFFEKVARN, Eskilstuna mm |
509-296 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 19 cm. |
509-297 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Bordslampa. H. 25 cm (till lampfästet) |
509-298 | GUNNAR NYLUND, Röstrand. Ytterfoder. H. 11,5 cm. |
509-299 | GEFLE. Väggskäppor 2 st. H. 19 cm. |
509-300 | NITTSJÖ. Ljusstakar 3 st. H. 8,5 cm. resp. 15 cm. |
509-301 | BOKHYLLA 3 sektioner. Rödlackerad med några färgsläpp. H 164 cm. L 290 cm. Dj 46 cm. |
509-302 | CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand. Skålfat 2:a sort. L 27,5 cm. |
509-303 | KALLE ANKA Kompletta årgången 1956:1, 1961:2, Smurfarna, Tintin mm. |
509-304 | BESTICK NS bl a Smörgåsbestick modell Svensk rund. |
509-305 | KORGAR. |
509-306 | RÖRSTRAND, Koka form, karott & kastrull utan lock. |
509-307 | RÖRSTRAND, muggar 9 st och 12 småfat. |
509-308 | SPOTTKOPP, sekelskiftet 1900, mässing genombruten dekor, tre fötter. Bucklor och ett släpp i ett hörn. L 28 cm. |
509-309 | SPOTTKOPP, sekelskiftet 1900, mässing genombrutn dekor, tre fötter. L 27,5 cm. |
509-310 | RÖRSTRAND, karott Olympia, stekpanna Petri |
509-311 | BODA NOVA, karaff. H 27 cm. |
509-312 | REIJMYRE. Vaser 2 st. H 20 resp 25,5 cm. |
509-313 | GLAS 6 + 6 st och en tillbringare. |
509-314 | BING & GRÖNDAHL, Tekopp med fat 112 Golden Sun. ROYAL COPENHAGEN 2 st tekoppar med fat. |
509-315 | UNDERLÄGG 6 st bl a Rörstrand. Diam 8,5 - 13,5 cm. |
509-316 | SVENSK HEMSLÖJD Hedemora träfigur H 17 cm. Träfigur H 10,5 cm. Kandelaber trä/metall märkt CL1980. H 55 cm. |
509-317 | SÅLL 2 st, nycklar äldre modell, skoläst mm. |
509-318 | HÖGANÄS. Krukor 4 st. |
509-319 | IROBOT ROOMBA modell 880. Batteribyte krävs |
509-320 | HANDSPEGEL. Diam 14,5 cm. |
509-321 | FAT genombruten, sockertång och tesil. Kontr.S. Vikt 132 gram. |
509-322 | SAARA HOPEA, Kruka/Skål Näppylä/Krokus, Nuutajärvi, Finland. H 9.5 cm |
509-323 | WILHELM KÅGE, Servisdelar 13 st Rytm, Gustavsberg |
509-324 | RÖRSTRAND Burk, H. 15 cm |
509-325 | SKÄPPA 2 st, Porslin, Denmark. H. 16 cm |
509-326 | TYG 4 st, Josef Frank Svenskt Tenn |
509-327 | Fat 2 st, Ekollon Gustavsberg. Märkt och diam: 08, 24 cm med nålspricka och 09, 20.5 cm |
509-328 | TILLBRINGARE, Vas, skål mm |
509-329 | SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON 2 st "Mumin", Snorkfröken med skada på örat och Mumintrollet med större skada |
509-330 | KLACKRING, 18K. Bruttov: 4.1 gram |
509-331 | PLÅTBURKAR, Bl.a Gusum |
509-332 | GUSTAVSBERG, "Rustik", tillbringare. Rörstrand,. karott, form. |
509-333 | DOSOR, 2 st, varav en porslin o en metall. H. 1,5 cm. resp. 3 cm. |
509-334 | DOSA, silver o emalj. 925 S. H. 1 cm. |
509-335 | WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Skålar, 1 par, fat, vas, lockask, fat 2 st. |
509-336 | SKOMAKARLAMPA MED HISS. Kupans diameter 26 cm. Hissens porslinsdel med skada. |
509-337 | BÖCKER bl a stuckaturer, korgar. |
509-338 | KNYPPELDYNA. |
509-339 | LJUSSTAKAR, metall, 4 st, bl a Bruka. H. 7 - 18 cm. |
509-340 | TILLBRINGARE, former. |
509-341 | PALL. H. 40 cm. |
509-342 | ARABIA, Ulla ProcopéTekoppar 3 st enbart 1 fat. Grytunderlägg. |
509-343 | LINNESERVETTER, 12 st. |
509-344 | ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda, Vas. H. 15,5 cm. Underlägg 4 st, "Kastehelmi" Iittala. |
509-345 | FRUKTKNIVAR, KRYDDSTÄLL mm |
509-346 | GUSTAVSBERG. Skålar, 6 st. |
509-347 | WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Kannor 2 st. Spillkum "Weekend". |
509-348 | MOA RUDEBERT, Svalbo Keramik. Vaser, 5 st. H. 5 - 31 cm. |
509-349 | KANNOR 3 st, fat 6 st. Tallrikar 2 st. Med logga bl a SR, Radiotjänst. Åselius Eskilstuna, Folkets Park. |
509-350 | SERVERINGSKANNA, ostindisk. 1900-tal. H. 8,5 cm. |
509-351 | NIPPER |
509-352 | SMYCKEN, Tenn och Brons bl.a Finland |
509-353 | HATTNÅL, Halsband och Hårkam mm |
509-354 | ORREFORS, Glas, 4+4+3 st |
509-355 | VÄGGLAMPA, Märkt: G.S.L. + Lampkupa Längd: 29 cm |
509-356 | ERIK HÖGLUND, Glasdekorationer 2 st och Vaser mm |
509-357 | MUGGAR, 3 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg, |
509-358 | VAS, Burkar Bl.a Rörstrand mm |
509-359 | ROSENTHAL. Skulptur H. H. 28 cm |
509-360 | MIZAR SPOTLIGHT MOD250, Italy och mm |
509-361 | SCENBELYSNING INTERFIT 150VENUS |
509-362 | BÖCKER, Halvfranska Band, bl.a Viktor Rydberg |
509-363 | WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 16 cm. |
509-364 | WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 16 cm. |
509-365 | TOMTE, Terrakotta H. 24 cm |
509-366 | GEORG JENSEN, Ask med lock L. 20.5 cm |
509-367 | LEKSAKER (Lådan ingår ej) |
509-368 | BARNBÖCKER OCH TIDNINGAR, Lådan ingår ej |
509-369 | GNOSJÖ KONSTSMIDE, Ljusstake |
509-370 | MEKANO mm |
509-371 | VÄGGHYLLA, Gavlarna : 52x18 cm Hyllplan: 20.5x82 cm |
509-372 | BOKSNURRA, Med skador |
509-373 | TRANSPORTLÅDA H. 36 cm L. 82 cm B. 30.5 cm |
509-374 | JULLÅDA |
509-375 | LÄDERROCK |
509-376 | MINIATYRJULGRANSFOT, H. 18 cm |
509-377 | YAMAHA Amplifier A-300, högtalrare NS C300 & NS-100 1 par. SONY Tuner ST-S120. Philips CD160. AKAI CS-702DII Cassette deck. AKAI Grammofon AP-100. |
509-378 | JULDEKORATIONER. |
509-379 | HÖGTALARE. SoundSpan System By BIC. H. 100 cm 33x33 cm |
509-380 | FOTOKONST 2 st, Anders H Nord Mått: 62x89.5 och 53x85.5 cm |
509-381 | PLANSCHER 3 st, Varav två 69x99 och 53.5x74 cm |
509-382 | VÄGGUR, Ek, 1930-tal. Mått: 49x38 cm |
509-383 | BYRÅ, 4-lådig, Furu, Sekelskiftet 1900, Benen senare. Avlutad. H. 99 cm B. 89 cm Djup. 50 cm |
509-384 | HÖRNSKÅP MED VITRINDEL. bl.a Rotfaner. H. 174 cm B. 100 cm |
509-385 | PINNSTOLAR, 3 st. 1800-tal. H. 87.5 cm |
509-386 | DIORAMA, Kina 1900-tal. Kork samt ram av lackerat trä. H. 15 cm |
509-387 | WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 st. H 13 cm |
509-388 | PLAYSTATION 2 med 1 kontroll och 3 spel. Ej Funktionstestad och utan strömkabel |
509-389 | GRAMMOFON Grundig Dual 1019- Pioneer Ampfifier model SA-9100. Pioneer Stereo Cassette Deck CT-20. Yamaha Amplifier DSP-A5 |
509-390 | GUSTAVSBERG, Stenmassa För Skansen, Krukar 2 st och Spargrisar 2 st mm |
509-391 | BREVPRESS 2 st. H. 7 cm |
509-392 | STOLAR, 2 st 1800-tal. Olika modeller H. 90.5 och 83 cm |
509-393 | SATT Electronic, Mixerbord SAM82 med Transportväska |
509-394 | SATT Electronic, Mixerbord, SAM82 , En knapp saknas. |
509-395 | JL COOPER CS-10 2 Control Station |
509-396 | HANDDUKAR, linne, olika modeller |
509-397 | DUKAR, 2 st |
509-398 | JACKA, Mocka Hollies Storl: 40 |
509-399 | KAPPA, Storl: 44 |
509-400 | DUKAR bl.a Näversöm |
509-401 | DUKAR |
509-402 | SKOLPLANSCHER 2 st, I och L. Mått: 30.5x44 cm |
509-403 | HÖFNER Elgitarr G0925-0873 L. 82 cm |
509-404 | HANDDUKAR 12 st |
509-405 | FENDER Super Reverb-amp AB763. Production #2. |
509-406 | SONAB. Högtalare modell OA-% Type 2. H. 62.5 cm L. 43.5 cm B. 24 cm |
509-407 | HÖGTALARE, Auratone 5c Super Sound-Cube H. 16.5 cm B. 16.5 cm Djup. 13.5 cm |
509-408 | ELGITARR och Ställ, Tornado för två gitarrer |
509-409 | TANGLEWOOD TSE-705, Gitarr |
509-410 | PLÅTBURKAR bl.a Mazetti |
509-411 | KAFFEKOPPAR 6 st och Servettställ |
509-412 | MIKROFONER 2 st Bl.a Sony. Ej funktionstestade |
509-413 | HERSCHEL, Ryggsäck |
509-414 | DÖRRHANDTAG, Låskista mm |
509-415 | HÖRNHYLLA, 1930-tal H. 65 cm |
509-416 | TAVLOR |
509-417 | HÖGTALARE, H. 36 cm B. 25 cm Djup 14 cm |
509-418 | BARNBÖCKER, Bl.a Bröderna Grimm loch Elsa Beskow |
509-419 | BÖCKER, Konst och notböcker |
509-420 | DUKAR, Näversöm |
509-421 | KUDDAR 6 st, Bl.a Svenskt Tenn/Estrid Ericson och Ikea |
509-422 | KRYDDBURKAR, Gustavsberg och Tyskland. Skador och Krackeleringar förekommer |
509-423 | LINNESERVETTER, 12 st |
509-424 | WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Eldorado Pastell ocg Grön. Skålar 2 st nr 6, uppläggningsfat nr 7 och Skål nr 12. Eldorado med repor |
509-425 | MATTA, Handknuten, Iran. Mått: 219x130 cm |
509-426 | GUSTAVSBERG, Laga Formar 3 st, två st nr 26 och nr 33, brukssliatge samt Gefyr nr 26 och RÖRSTRAND, Rekord nr 41, Bruksslitage |
509-427 | UPPLÄGNINGSFAT, Skål och Såskanna bl.a Arabia. |
509-428 | KAFFEKOPPAR 4 st +2 koppar. En med glasyrskada |
509-429 | RÖRSTRAND. Servisdelar 22. Mattallrikar 12 st och Assietter 10 st |
509-430 | SKÅLAR, SALTKAR mm |
509-431 | SHELLEY Kaffeservisdelar, England. Kaffekoppar 9 st + 9 st och assietter 16 st, sockerskål och gräddkanna |
509-432 | PORSGRUND Muggar 2 st och Karotter, Denmark |
509-433 | UPSALA-EKEBY, Gustavsberg Tallrikar och form mm |
509-434 | WILHELM KÅGE, Argenta, Gustavsberg, Vas och fat, H. 5 och 1.5 cm, Ytterfoder 6.5 cm och Josef Ekberg, Ljuslykta H. 2 cm. Krackerlingar och skador förekommer. |
509-435 | KANNA, H. 30 cm |
509-436 | UPSALA-EKEBY Pigg. Djupa- 3 st, Mattallrikar 2+3 st Assietter 2 st, Upplägningsfat 1 st. Repor och Rörstrand Combi, Tallrikar 3 st |
509-437 | GLAS 6 st H. 15 cm |
509-438 | WOOD & Sons Seaforth Skålrikar 6 st, England |
509-439 | LISA LARSON, Fat STIM, Gustavsberg, Gustavsberg. L. 31 cm. Osignerat |
509-440 | KAKTÅNG Kontr.S Vikt: 60 gram |
509-441 | RÖRSTRAND Britt 8 st tallrikar var en med mindre nagg och Villeroy & Boch Orleans Tallrikar 4 st. Bruksslitage |
509-442 | SCHWEIZERKNIVAR, 2 st |
509-443 | HANDDUKAR OCH Servetter, linne |
509-444 | MUGGAR Tuscan, England. 6 st och Fat 5 st |
509-445 | UPSALA-EKEBY, Vaser 2 st och Lockburk. Bl.a Hjördis Oldfors. H. 11-22 cm. En vas med Glasyrskada |
509-446 | JULLJUSSTAKAR 2 st, en med skada |
509-447 | ARABIA, Faenza Förrättstallrikar 4 st och Uppläggningsfat JIE |
509-448 | BLYERTSTECKNING. Monogramsignerad och daterad 1913, Mått: 40x54.5 cm |
509-449 | SÄLLSKAPSSPEL |
509-450 | LUXOR, Golvhögtalare 1960/70-tal, Modell SH-135, Teak och kromad metallställning. H. 79 cm |
509-451 | SÄNG, utdragbar, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 99 cm. L 195 cm. B 73 + 65 cm. |
509-452 | SÄNG, utdragbar, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 106 cm. L 195 cm. B 62 + 55 cm. |
509-453 | BYRÅ 4-lådig, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 100 cm B 93 cm. Dj 52 cm. |
509-454 | BOKHYLLA. H 88 cm. B 84,5 cm. Dj 39 cm. |
509-455 | PRYLHYLLA med miniatyrer. 72,5 x 51 cm. |
509-456 | BORDSLAMPA. H 18 cm. |
509-457 | SVENSKA & UTL MYNT bl a silver Sverige 5 kr 1971, 1 kr 1937-48 (3 st) 25 & 10-öringar mm |
509-458 | MEDALJ. Kungliga Dalregementet 1625-1925 |
509-459 | YTTERFODER och FAT mm |
509-460 | TAVLOR |
509-461 | TAVLOR, Asien |
509-462 | TENNFAT, Märkt Gränna. Diam. 34 cm H. 6 cm |
509-463 | SERIETIDNINGAR. Bl a Kalle Anka 1970/80-tal |
509-464 | HUSGERÅD, Bl.a Tallriksunderlägg. (Lådan ingår ej) |
509-465 | HUSGERÅD, Bl.a Skeppshults Stekpanna. (Lådan ingår ej) |
509-466 | Tyger Bl.a Jobs Handtryck "Vinranka", Leksand och Kjol till landskapsdräkt |
509-467 | KOPPARSTICK, Vy över Svendswald och Hedemora Bildmått: 12.5x37.5 cm |
509-468 | DUKAR mm. (Lådan ingår ej) |
509-469 | DUKAR |
509-470 | GLAS mm |
509-471 | BOKMÄRKEN och Kasperdocka |
509-472 | STUVBITAR, Läder och Läderarbete |
509-473 | TAVLOR |
509-474 | MAURITZ FINSTRÖM, Oljemålning. Signerad: M. Finströn -1949 Pannå: 50x69 cm |
509-475 | IRISH COFFEE glas mm |
509-476 | DUKAR mm |
509-477 | DUKAR mm |
509-478 | VASER, SKÅLAR |
509-479 | KAFFEKOPPAR 12 st och en Kanna. Ej samma modell |
509-480 | RÖRSTRAND, Kaffekoppar 7 st och Gustavsberg Gräddkanna |
509-481 | VÄSKOR 2 st och en Tiger of Sweden pllånbok |
509-482 | TEKANNOR, 2 st Terrakotta, Vaser mm |
509-483 | MÅLNINGMATERIAL |
509-484 | BRÄNNVINSFLASKA mm |
509-485 | VAS, SKÅL bl.a Carl-Harry Stålhane mm |
509-486 | TENNLJUSSTAKAR mm |
509-487 | KANNOR mm |
509-488 | SKÅLAR, Lockburk mm |
509-489 | TAVLOR 2 st med fjärilar. |
509-490 | BESTICK, Boda Nova och Gense |
509-491 | VASER, Skulptur Sea mm |
509-492 | COCKTAILPINNAR mm |
509-493 | SVENSKA SILVERMYNT, 2 kr 1944-65 (50 st) |
509-494 | SVENSKA SILVERMYNT. Jub 50 kr 1976 (2 st), 10 kr 1972 (5 st), 5 kr 1959 (2 st). 5 kr 1954 (6 st), 1955 (3 st) & 1971 ( 2 st). |
509-495 | SVENSKA SILVERMYNT. 1 kr 1942- (100 st) |
509-496 | SVENSKA SILVERMYNT 2 kr 1947- (50 st) |
509-497 | TAVLA med idolbilder av Beatles. Tavlans mått 39 x 47 cm. |
509-498 | FISKARS. Gryta. H 17 cm. Diam 30 cm. |
509-499 | TAVLOR 4 st. Tavlornas mått 46 x 33 cm., ramarna med skador. |
509-500 | RÖRSTRAND, Daldansen ljusstake, lagad. H 24 cm. Vas avkortad. |
509-501 | KAFFEKOPPAR bl a Gustavsberg. Assietter 12 st Rosenthal. |
509-502 | CUPGLAS 11 st. |
509-503 | MATSERVISDELAR Grön Anna Rörstrand. |
509-504 | SKULPTUR 1 st & keramiktavla. H 17 cm. Tavlan 38 x 13 cm. |
509-505 | FÖNSTERDEKORATION 1 par mm |
509-506 | HANTVERKSBOK om mureri av Lindfors Bokförlag Stockholm |
509-507 | HANTVERKSBOK om måleri av Lindfors Bokförlag Stockholm 1938. |
509-508 | BOK RÅVAROR OCH MATERIAL Nordisk Rotogravyr Stockholm 1957. |
509-509 | BÖCKER bl a kokböcker. |
509-510 | BARNMUGGAR Pippi & Bamse (Rörstrand & Höganäs) Skållrik Beatrix Potter. |
509-511 | HYLSNYCKELSATS Luna 23 delar. |
509-512 | BLAUPUNKT, radio. 1940/50-tal. |
509-513 | GUNNAR NYLUND., Rörstrand. Kanna 2:a sort, harpälsglasyr. H 17,5 cm. |
509-514 | TRETORN. Gummistövlar stl 43-44. |
509-515 | HANDVÄSKA. |
509-516 | DALAHÄSTAR mm. |
509-517 | GLAS 8 st och ljusstakar 1 par SEA H 19 cm. |
509-518 | KOPPARKAFFEPANNA mm |
509-519 | DVD, Playstation 2 och CD-skivor |
509-520 | RÖRSTRAND. Smörask Picknick och såskanna Karnival samt Form Suverän och Gefle skål. Krackeleringar och missfärgningar finns på alla. |
509-521 | MOA RUDEBERT, Lampa, Svalbo Nora. H.27 cm |
509-522 | SPETT OCH SLÄGGA |
509-523 | SPADAR, SKYFFLAR Bl.a Fiskars mm |
509-524 | LEKSAKER, 2 st. Varav en märkt Hoppy Hopperz |
509-525 | TAKARMATUR med prismor, 5-Ljusarmar H. 50 cm |
509-526 | VÄGGUR, H. 70 cm |
509-527 | TAKARMATUR med Prismor. H. 30 cm |
509-528 | MATTA, Handknuten, Semiantik. Fransar delvis borta. Mått: 147x283 cm |
509-529 | BYRÅ, 3-lådig H. 71 cm B. 78 Djup 42 cm. Bruksslitage |
509-530 | PANASONIC, TV TX-40FS503E och Tv-bänk H. 31.5 cm L. 104 cm Djup. 42 cm |
509-531 | KARMFÅTÖLJER, 2 st H. 79.5 cm |
509-532 | PALL. H. 37 cm L. 47 cm B. 26.5 cm |
509-533 | CARL MALMSTEN, Golvlampa, "Staken". Osignerad |
509-534 | NIPPER |
509-535 | DAMARMBANDSUR |
509-536 | CERTINA, Herrarmbandsur. Guld i uret 18K, 5201 120 992623 |
509-537 | CERTINA. Damarmbandsur. Guld i uret 18K och Band i X-länk med stav 18K. Bruttovikt: 22.3 gram |
509-538 | HALSBAND och Armband, Bärnsten |
509-539 | BRICKOR 2 st, Glas och metall Mått: 30x20 och 25x12 cm |
509-540 | FISKEDRAG Bl.a Ljugna-Spinnaren och tom Orginal ask, Abu-matic |
509-541 | LJUNGA-SPINNAREN, Silver-Stimmet och drag Bassy Nr 290 |
509-542 | LJUNGA-SPINNAREN mm |
509-543 | FISKERULLE, Record Super 2500 och Reserv-Spole för Spinnrulle |
509-544 | RÖRSTRAND, "Blå Eld" Tallrik och Sockerskål och Vaser mm |
509-545 | MÄSSSING- och Malmljusstakar mm |
509-546 | AFTONVÄSKOR 2 st |
509-547 | BILFÖRBANDSLÅDA, EMBLEM, SKED mm |
509-548 | KAFFESKEDAR Kontr.S 2 st och Druvsax. Bruttvikt: 85 gram |
509-549 | SKEDAR 2 st, Kontr.S Vikt: 59 gram |
509-550 | BAROMETER och Träföremål. Lådan ingår ej |
509-551 | BÖCKER, Bl.a Tusen och en natt |
509-552 | HELSINKI 1940 XII Olympia. Tändsticksfodral. 6,5 x 4 cm. Fuktmärke |
509-553 | MYNTVÅG, mässing o metall o trä. 1700/1800-tal. Etuiets längd 18,5 cm. |
509-554 | CARL-HARRY STÅLHANE, Vas, Rörstrand, Andra sortering. H. 24.5 cm |
509-555 | DOCKSERVIS, Leksaker mm |
509-556 | VAS, Gabriel, kanna mm |
509-557 | TALLRIKAR, 4 st Höganäs, Tallrikar Boda Nova, 4 st med repor. |
509-558 | PEPPARKVARN. H. 36 cm |
509-559 | INGRID RUIN. Oljemålning, Signerad: I Ruin 1906. Duk: 58x54 cm. Ram med skador |
509-560 | PASTELL. Otydbar signatur. Tavlans mått: 51x69 cm. Ram med skador |
509-561 | TAVLOR |
509-562 | SKÅLAR, Orrefors mm |
509-563 | KAJ FRANCK, Glas 3 st, Iittala. Vaser, Skålar mm |
509-564 | E HAGSTRÖM. Oljemålning Signerad: E Hagström 1950. Pannå: 47x55 cm |
509-565 | TAVLOR |
509-566 | JULSAKER |
509-567 | BÖCKER Kokböcker mm |
509-568 | BÖCKER, Lådan ingår ej. |
509-569 | BÖCKER, Handarbete och Närke |
509-570 | BÖCKER |
509-571 | BÖCKER, Lådan ingår ej |
509-572 | KAKFAT, SKÅLAR mm |