ONLINE-AUKTION, 2024-01-22 17:00

Söndag 21/01 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
509-001GUSTAFSBERG. Parianfigurin "Gracerna och Amor". 1915. H. 37 cm. Amor med skada på vingen.
509-002UPSALA EKEBY. Karlskrona. Matservis 54 delar.
509-003PYROFORMAR 2 st Nr 26 och 32 med fläckar samt 2 st blå/vit kruka Rörstrand och Arabia med krakelering.
509-004TAKARMATATUR med 5 ljusarmar. H 40 cm. Diam 65 cm.
509-005RÖRSTRAND, Örebro. Mat och kaffeservisdelar.
509-006KÄPP med hornarbete. L 88,5 cm.
509-007TILLBRINGARE, med mindre nagg på pipen, H. 32 cm
509-008LUFFARARBETE
509-009REIJMYRE, Glas. Vin- 7 st och Likörglas 5 st
509-010MINIATYRTAVLOR 3 st. Ramar med färgsläpp 2 st: 12 cm och 1 st: 5 cm, Motivet släppt från ramen.
509-011LJUSLAMPETTER, Mässing. H. 36 cm
509-012OLJEMÅLNING. Otydbar signatur, trolig signatur Bolin. Duk: 54x65 cm
509-013ALLMOGESKÅP, 2-delat, Senare bemålning. H. 93+98 cm B. 110 cm Djup. 48 cm.
509-014SYBARON, Marmor och tyg och hattnål. H. 8.5 cm L. 13.5 cm djup. 9 cm
509-015ADELE TISELIUS, oljemålning. Signatur Adele Tiselius -72. Duk: 36x41 cm
509-016ROYAL COPENHAGEN 2 st, Vas och lockurna och Bing & Gröndahl, Cremekopp
509-017GLAS, bemålade tomtar
509-018TAVLOR
509-019KANNOR 3 st, H. 12, 16, 17.5 cm
509-020ARABIA, Dockservisdelar mm
509-021BRÄNNVINSFLASKA, Ölstop 1889. mm
509-022RÖRSTRAND, Skål Sveriges nationaldag mm
509-023HANDVÄSKOR OCH AFTONVÄSKOR mm
509-024PINS bl.a Karlslunds IF mm
509-025HARRY THOMANDER. Oljemålning, Signerad: Thomander, Karlslundsfallen. Duk: 38x54 cm
509-026BORDSLAMPA. H. 17.5 cm
509-027TOMTAR 5 st, Trä och porslin H. 3.5-8.5 cm
509-028STAFFLIER 2 st, En ej komplett. H. 51
509-029DOSOR mm
509-030ARNE MELIN. Oljemålning Signerad: A Mel. Duk: 23.5x33 cm
509-031GÖSTA THÅLIN Pastell Signerad: Gösta Thålin Mått: 31x47 cm
509-032Oljemålning signerad: 1983. Duk: 46x55.5 cm
509-033Anders Hellsten. Oljemålning Signerad: Anders Hellesten 56. Pannå: 24x37 cm
509-034Oljemålning. Otydbar signatur Pannå: 34.5x48 cm
509-035A LINUS. Oljemålning. Signerad: A Linus -29 Duk: 72x57 cm. Duk med hål och färggsläpp
509-036OSTFORM L. 27 cm B. 9 cm H. 7 cm och Spinnrocksdel H. 63 cm
509-037MÖLNLYCKE, Sytrådsmonter. H. 15 cm L. 42 cm B. 42 cm
509-038PORTFÖLJ, Läder
509-039VAS. H. 36 cm
509-040REIJMYRE, Ljusstake, Selma
509-041MÅLERÅS, Mats Johansson Skål H. 11 cm Diam 27 cm och Ljuslykta H. 4 cm och Vas Osignerad H. 14.5 cm
509-042REKLAMBLAD, 2 ST, BP samt Mejeriföreningen. (Inramade) 40 x 30 cm.
509-043GRETA VON BRAUN-GIESENFELDT. Akvarell. 35,5 x 40 cm.
509-044KAPPA, storlek 44.
509-045DOKTORSVÄSKA, slitage.
509-046VÄGGLAMPOR, 2 st. 1900-tal.
509-047BÖCKER bla hantverksböcker. (Lådan ingår ej)
509-048LP-Skivor bl a Bob Dylan.
509-049DUKAR mm. (Lådan ingår ej)
509-050GLASKULOR 4 st för upphägning bl a Sälen Glashytta & Tibro Glasverkstad. H 14 - 16 cm.
509-051LENNART SAMMELIN. Vettasjärvi. Monogramsignerad LS Läder, björk och graverat renhorn. Totallängd 27 cm.
509-052PARADISVERKSTAN, Öland. Ägg, keramik. L. 13,5 cm. H. 9 cm.
509-053TYG 2 st. Märkt: Cajsa Bratt för Åhlens Paradis. L. 240 och 240 cm B. 150 och 150 cm
509-054BÖCKER, skönlitteratur.
509-055BORDSLAMPA, Strindbergsmodell. H. 34 cm.
509-056BREVPRESSAR 2 st
509-057RÖRSTRAND Daladansen Ytterfoder. Krackelerad H. 18 cm. Hänkelvas märkt Sala 103. H 25 cm.
509-058ORREFORS, Ljusstakar 2 st H. 8 cm och Vas, Osignerad H. 22.5 cm
509-059OSTKUPA med olivslipning. H. 14 cm
509-060EP-SKIVOR, Bla Monica Zetterlund, Beatles, Paul McCartney
509-061LP-SKIVOR. Bl.a Mats Ronander, Paul McCartney, Martin Rössel och Rob Stewart. Lådan ingår ej
509-062VEKTYG, Hålsågtillbehör, Oanvända
509-063SPIKPISTOL, Italy
509-064GLASVASER mm bl a Royal Krona.
509-065ÖREBRO KEX. Plåtburk. Normalt brukslitage. H. 26 cm. Djup 21,5 cm. B. 23 cm.
509-066GÖTEBORGS CHOKLAD AKTIEBOLAG, PLÅTBURK. H. 20 cm.
509-067MARABOU, California drops, plåtburk. Kockens bikarbonat, burk.
509-068TILLBRINGARE, "Vit streck". H. 25 cm.
509-069TVÄRFLÖJT.
509-070HÖGANÄS 8 L. Kruka, brunglaserad.
509-071HÖGANÄS 2 L. Kruka, brunglaserad.
509-072LEKSAKER, brukslitage.
509-073ARNE JONES. Tavla, aluminium. 1969 Blossom Multi-69. MåTT: 12.5x18 cm
509-074BIRGER FORSBERG. Etsning. Signerad: Forsberg -55 "Gamla husets salong" 7/15. Mått: 12 x 11 cm
509-075VERKTYG mm
509-076SVANTE WARG, Oljemålning Signerad: Svante Warg "Regn" Duk: 45x36.5 cm
509-077RAGNAR ALMÉN Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Almén - 80 4/50 21.5x16 cm
509-078KNIVAR 4 st
509-079SKEPPSLJUSSTAKE. Skandia present, mässing. H 18 cm.
509-080GRÖTFAT. Daterat 1915. Bruksslitage. H 10 cm. Diam ca 30 cm.
509-081Schatull 1800-tal med senare flaskor. H 27 cm. B 25,5 cm. Dj 13 cm.
509-082TINTIN-FILMER VHS 10 st.
509-083VINGLAS 8 st. H 18,5, cm.
509-084BRÖDFAT mm
509-085TILLBRINGARE 2 st, H. 18 och 19.5 cm
509-086NILS ZETTERBERG, Grafiskt blad. Signerad: Nils Zetterberg 32/360. Bildmått: 29.5x27 cm
509-087PG THELANDER, Grafiskt blad. Signerad: P G Thelander 36/110. Bildmått: 27x33 cm
509-088DREMEL 300. Multiverktyg.
509-089DREMEL 780. Multiverktyg.
509-090TVINGAR mm.
509-091BANDSLIP Skil Professional 1400.
509-092BITSSATS, varmluftspistol mm
509-093MINOLTA 7000 kamera, objektiv 100-200 mm. Objektiv Edixa 1:4.5/180
509-094FONTAINE kikarsikte. L 31 cm.
509-095LJUSSTÖPNINGSTRATTAR.
509-096KJELL ENGMAN. Kosta Boda. Skålar 2 st Sign K Engman. H 13,5 resp 5 cm.
509-097KAK och PEPPARKAKSFORMAR.
509-098KUDDAR 1 par, tyg Stig Lindberg. 31 x 50 cm.
509-099SANDBERG NORA STAD. Ljusstake 3-armad. H 27 cm. En sida solblekt
509-100VÄSKA, Läder
509-101DESIGN HOUSE, Ljusstake "Nordic Light", Design: Jonas Grundell
509-102BOKSTÖD, Metall H. 14 cm
509-103SÄLLSKAPSSPEL mm
509-104DESIGN HOUSE, ljusstake "Nordic Light". Design: Jonas Grundell.
509-105DALAHÄST. Några mindre färgbortfall. H. 31 cm.
509-106TEATERKIKARE, mässing o pärlemor.
509-107TRÄSKULPTUR. Signerad: TW el WT. H. 19,5 cm.
509-108SKOMAKARLAMPA. Diam 29,5 cm.
509-109BÖCKER. BYGGNADSKONSTEN. Kjellin Hökerberg 2 band.
509-110RÖRSTRAND. "Culinara". Lockburk, skål. H. 11,5 cm.
509-111LJUSSTAKAR, 1 par. Brons, H. 19 cm
509-112STÖVLAR OCH SKOR, Storl: 37, 39, 41. Bl.a Rockport och Jonny Bulls, Tre Torn
509-113PLOMMONSTOP. Märkt Hollywood, Oscar Nylander, Örebro
509-114PLÅTBURKAR 3 st
509-115BURKAR 2 st och sparbössa
509-116BURKAR 2 st, Cloetta och Mazetti
509-117BRÖDBURK, Etikettmärkt: Max, H. 21.5x22.5 cm. Bruksslitage
509-118MORTEL 2 st, Mässing H. 10.5 och 10 cm
509-119VÄGGLJUSSTAKAR, 1 par. Mässing. L. 16.5 cm
509-120HANDVERKTYG mm
509-121ELINSTRUMMENT mm Bl.a Sanwa BX-505
509-122BESTICK, Nysilver Bl.a Franska Liljan
509-123MOTEL. 3 st, Gjutjärn och mässing. H. 5, 7.5 och 12.5 cm
509-124LEKSAKER bl.a Brio
509-125BLÅSLAMPA, Sivert, Sweden, 1 1/2
509-126PIANOLAMPA.
509-127LYKTA 2 st, En ej komplett. H ca. 35 cm
509-128LYKTA, H. 40 cm
509-129FISKEVÄSKA OCH FISKEDRAG. Ej kontrollerat att ask och drag överstämmer
509-130STÄMJÄRN, Bl.a nya
509-131BORDSLAMPA, mässingsfot, foten något missfärgad. H. 54 cm.
509-132CIRKELSÅG, Hitachi mm
509-133SLAGBORRMASKIN, Metabo mm
509-134PUNKTLASER PMP 34, borrset Hilti
509-135TENNFAT, 1800-tal. Smärre skador. Diam. 39 cm.
509-136JULLJUSSTAKE, 5-armad, Bodil o Kul, Star.
509-137SORTIMENLÅDA mm
509-138BORDSLAMPA, FURU. 1950/60-tal. H. 39 cm.
509-139HANDVÄSKA .
509-140GUNNAR ANDER, ljusstake, Ystad metall, smide o mässing. H. 28 cm.
509-141MIKROSKÅP. COC80X-600X
509-142TECKNING. Monogramsignerad, otydbar. 22 x 34 cm.
509-143RAGNAR ALMÉN. Grafiskt blad. Signerad: Ragnar Almén "Steinbrygga", 12/50. Bildmått: 16 x 19 cm.
509-144TRÄFÖREMÅL
509-145APOTEKSFLASKOR mm
509-146BARBRO DANIELSSON. Oljemålning, Signerad: BMD. Pannå: 23.5x41 cm
509-147OLLE HJORTZBERG Akvarell, Signerad: Olle Hjortzberg. Bildmått: 32x24 cm
509-148OLJEMÅLNING. Signerad SC -83. Mått: 45x40 cm
509-149BIRGITTA LILJENDAHL Teckning, Signerad: Birgitta Liljendahl 1949. Bildmått: 25x13 cm
509-150S EKENGREN. Oljemålning Signerad: S Ekengren. Pannå: 41x49 cm
509-151TÖREBODA, Servisdelar 17 st.
509-152GLASSERVIS.
509-153CYKELKORG För Vuxen och Barncykel mm
509-154LODREGULATOR, H. 110 cm B. 41 cm, Ett lod med skadad upphägning
509-155GOLVLAMPA. 2-armar. H ca 135 cm
509-156BARBOUR INTERNATIONAL Storl: XXL
509-157BARBOUR BORDER, Storl: C40/102CM, Med ett hål i armen samt bruksslitage
509-158VÄSKOR, Läder mm
509-159SKRIVBORDSLAMPA, Forså, IKEA.
509-160MUNSPEL 3 st, Bl. a Hohner och Blockflöjtar 3 st
509-161PLASTMATTA, Mått: 253x 72 cm
509-162GRAFISKT BLAD. Prag Signerad: 137/160 Bildmått: 11.5x14 cm
509-163BODA NOVA. Vinglas 8 st. H 20 cm.
509-164WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 15,5 cm.
509-165WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 2 st. H 15,5 cm.
509-166KAJ FRANCK, Iittala. Glas 10 st några med små repor. H 8 cm.
509-167KAJ FRANCK, Iittala. Glas 10 st några med smårepor. H 8 cm.
509-168BORDSLAMPA 1930/40-tal. Färgbortfall förekommer. H 22 cm.
509-169HALMARBETE 2 st varav en märkt Bergslagsgruppen Svenska slöjdare. Diam 30 resp 26 cm.
509-170RÖRSTRAND. Pippi Långstrump muggar 1 par. H 8 cm.
509-171ORREFORS. Rödvinsglas 2 st i originalförpackning, design Erika Lagerbielke.
509-172FÅRSKINN, Mått: 58x178 cm
509-173GEORG JENSEN. Dekorationskrans. Diam 27,5 cm.
509-174JULLJUSSTAKE. Star Trading. H 30 cm.
509-175MARIANNE WESTMAN, Rörstrand. Uppläggningsfat Verdura. L 37 cm.
509-176SKÅL & VAS. Vas (vasen kortad hals) märkt 416/2 (liten nagg). H 15 cm resp 6 cm.
509-177VASER 3 st bl a Randsfjordglass, design T Torgersen. H 22. Övriga H 12 & 10,5 cm.
509-178ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. Skålar 2 st Diam 14 cm. Fat Diam 19 cm.
509-179TONY PEROTTI. Plånbok, läder i originalförpackning.
509-180WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Tablett. Förrättstallrikar 6 st 22,5 x 19 cm och uppläggningsfat 27 x 22,5 cm.
509-181TAPIO WIRKKALA, Iittala. Gaissa Whiskeyglas 5 st, snapsglas 6 st och 8 st glas H 7 cm.
509-182WILHELM KÅGE. Gustavsberg. Assietter 10 st. Diam 19,5 cm.
509-183ARTHUR PERCY, Upsala Ekeby. Tekoppar 8 st. Sockerskål och gräddkanna. Krakeleringar förekommer.
509-184CHRISTINA CAMPBELL, Rörstrand. Amanda, tallrikar 8 st. Diam 23,5 cm.
509-185LOUISE ADELBORG. Rörstrand. Swedish Grace. Förrättstallrikar 12 st.
509-186RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm.
509-187RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm.
509-188BORDSLAMPA, koppar, alabaster. 1940/50-tal. H 44 cm.
509-189RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1982, 15/50. Bildmått 5,5 x 4,5 cm. Tavlans mått 17,5 x 13,5 cm.
509-190WILESCO. Ångmaskin mede tillbehör.
509-191WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Eldorado brun. Karotter 2 st nr 3, skålar 2 st nr 18 & 19. Uppläggninsgsfat 2 st nr 7, en med bottennagg.
509-192BORDSLAMPA. Konstsmide/glas. H 40 cm.
509-193BORDSLAMPA 1930/40-tal. H 30 cm.
509-194ORREFORS. Skålar Fuga 6 st, smårepor på insidan förekommer. H 6 - 10 cm.
509-195ORREFORS. Snowball 3 st. H 8 cm.
509-196HÖGANÄS. Kruka 8 liter.
509-197SYCO, Sweden. Tekanna, gräddkanna & sockerskål Aladdin, brun harpäls. Tekannan H 13 cm. L 23 cm.
509-198GRATINA, ugnsform nr 33, Hänkelvas Bahia H 12 cm Rörstrand. Uppläggningsset made in Sweden 30/23.
509-199BÖRJE SANDELIN. Etsning sign Sandelin 124/310. Bildmått 20 x 14,5 cm.
509-200RÖRSTRAND, Mulberry. Matservisdelar 16 delar.
509-201PINELL SUPERSOUND II. Radio med DAB+ och FM-mottagning.
509-202SKULPTUR gips märkt -54. H 20 cm inkl sockeln.
509-203RÖRSTRAND. Kaffekoppar 9 st
509-204LITERMÅTT, Gustavsberg och Melitta filter mm
509-205LOUISE ADELBORG. Rörstrand. Nationalservisen 41 delar. Mattallrikar 11 st. Djupa 12 st. Förrätt 10 st. Uppläggningsfat 3+1 st. Karotter 2 st. Såsskål och kanna.
509-206TAMRON Zoom Model VCL-914BY. 1:1.6 No.30310.
509-207PYRO, Gustavsberg. Skålar 3 st Nr 25 & 26. Lite färgbortfall förekommer.
509-208PYRO, Gustavsberg Uppläggningsskålar 3 st. Nr 19, 39 & 40.
509-209MARMORMORTEL & MORTEL. H 10 resp 11 cm. Svarta morteln med nagg.
509-210INTERMEZZO, Orrefors. Vinglas 2 st. H 22 cm. Diam 6 cm.
509-211KLÄSSBOL. Linneduk Lyran.
509-212JULLJUSSTAKAR 2 st IKEA. H 49,5 cm.
509-213FILBUNKSSKÅLAR 3 st modell äldre. Diam 15 cm.
509-214FILBUNKSSKÅLAR 4 st. Diam 15 cm.
509-215TIMO SARPANEVA, Iittala. Festivo ljusstakar 1 par. H 7 cm.
509-216TIMO SARPANEVA, Iittala. Festivo ljusstakar 1 par. H 7 cm.
509-217SNOWBALL, Orrefors. Ljuslykta 1 par. H 7,5 cm.
509-218TAPIO WIRKKALA, Iittala. Gaissa. Grogglas 7 st.
509-219BÖCKER bl a Leif G W Persson , Stieg Larsson mm. (Lådan ingår ej)
509-220SAMEKNIVAR 2 st, hornarbete. L 20 resp 22 cm. Knivslida, läder/trä L 17,5 cm.
509-221MATSKED 1700-tal. Silver. L 21 cm.
509-222MATBESTICKSUPPSÄTTNING. Bestående av: Matgafflar 11 st, Matknivar 12 st. Matskedar 12 st. Dessertskedar 8 st. Kaffe- o teskedar 9 + 2 st. Smörknivar 6 st. Uppläggningssked 1 st. Bruttov: 2555 gram
509-223TILLBRINGARE med etsad dekor. H 23,5 cm.
509-224VÄGGDEKORATION, keramik. H 25 cm.
509-225PIERRE FORSELL, Skultuna. Lampett Pendel 1 par, mässing. H 35 cm.
509-226BURKAR 6 st. H 8 cm och Kruka H. 12 cm
509-227SKRIN med samearbete.
509-228LAKAN. (Lådan ingår ej)
509-229XBOX 360. Spel 15 st
509-230TERRIN och Tallrikar 6 st
509-231PLASTTROLL, Denmark 4 st Två märkta DAM 1988 H. 4- 16,5
509-232HANDDUKAR och Burk Marianne Westman mm
509-233GUSTAVSBERG, Burkar 2 st H. 9 cm
509-234FÄRGFORM Sweden. Ljusstakar 4 st trä/metall. H 9 - 28,5 cm.
509-235ULLA VIOTTI. Ytterfoder glaceread keramik, sign Ulla Viotti -66. H 15 cm. Diam 18 cm.
509-236WALDEMARSUDDE. Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder invändig missfärgning. H 12,5 cm.
509-237MARGARETA HENNIX. Gustavsberg. Vas Vårblomster H 13 cm. KRONSKÅLAR 1 par Gunnar Nylund Rörstrand H 7 cm.
509-238SKÅLAR 2 st en med brätte. H 10 resp 14 cm. Krackeleringar förekommer.
509-239GUSTAVSBERG. Skärbräda 32 x 19,5 cm.
509-240MEISSEN. Fat 40 x 28 cm.
509-241BORDSTABLETTER, Svenskt tenn 4 + 4 Elefant Estrid Ericson. 4 st Tulpan Josef Frank. Hårt slitage.
509-242FICKUR med kedja, förgylld.
509-243LONGINES. Herrarmbandsur. 14K. Ur funktion.
509-244TISSOT. Herrarmbandsur, guld i uret. Quartz, armband defekt, batteriet fungerar ej.
509-245RING M STENAR 18K. Brutto vikt 3,8 gram.
509-246KLACKRING 18K. Vikt 4 gram.
509-247RING 18K. Vikt 4,1 gram.
509-248RING, skadad i formen. 20K. Vikt. 3,2 gram.
509-249ÖRHÄNGEN MED PÄRLOR, 1 par, 18K. Brutto vikt 2 gram.
509-250PERFECTA, fickur silver, Klockkedja i hårarbete.
509-251SÄLLSKAPSSPEL. PSI samt Risk
509-252GRUNDIG, mikrofon. 1940/50-tal.
509-253RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 26 cm.
509-254HÖGTALARE, 2 st. 1950-tal. H. 15 cm. resp. 16 cm.
509-255RADIO, ej komplett. Mikrofon, Telefunken. Modell ädlre.
509-256RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 29 cm.
509-257WEBSTER CHICAGO, mikrofon. 1940/50-tal. (del till kabel saknas)
509-258UPPLÄGGNINGSFAT, 1 par. Märkta: F. L. 36,5 cm. B. 24 cm.
509-259UPSALA EKEBY. Ytterfoder. H. 14 cm.
509-260SVÄRD 2 st varav 1 st replica. En balja med skador.
509-261FYRKLÖVERN. "Klassiska Rosor", Bavaria. Assietter med genombruten kant, 12 st. Diam. 19 cm.
509-262SPILLKUM, 2 st. Diam. 28 cm. resp. 23,5 cm.
509-263BÖCKER, musik. Bl a Beatles, John Lennon, Eric Clapton, Mikael Wiehe.
509-264EIGHTMOOD. Vas. "Flora". H. 22,5 cm.
509-265ORREFORS. Skålar, 7 st. "Fuga". H. 3,5 - 11 cm.
509-266SKRIVBORDSLAMPA, 1960-TAL. Litet märke. H. 45 cm.
509-267MAIJA LIISA VASENIUS. Väggdekoration 1970-tal. Glaserade keramik, märkt med inpressad stämpel. Total längd ca 142 cm.
509-268NITTSJÖ. Glöggmuggar 10 st. H 6,5 cm.
509-269DVD & BLU-RAYfilmer. (Lådan ingår ej)
509-270BÖCKER om musik gitarrer mm
509-271GEFLE. Assietter 10 st. Diam 19,5 cm.
509-272DVD-filmar. Boxar bl a Lord of Rings, Pang i bygget mm
509-273MATSKEDAR 4 st. Kontr.S. Vikt 302 gram.
509-274KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 77 gram.
509-275KAFFESKEDAR 10 st & Teskedar 9 st. Kontr.S. Vikt 267 gram.
509-276LINNEDUK, hemvävd. 195 x 135 cm.
509-277BARNBESTICK med gravyr, kaffeskedar mm. Kontr.S. Vikt 223 gram.
509-278JOHNSON BROS. Fisktallrikar, 3 st. 26 x 24 cm.
509-279SÄLLSKAPSSPEL. Riket o Monopol.
509-280RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 14 cm.
509-281BÖCKER 3 ST. Första o andra världskriget, samt 1900-talet i text och bilder.
509-282KOPPARSTICK. Örebro. J.V.D. Aveele. FC Holmia 1700. Tavlans mått: 34 x 53 cm.
509-283ALBERT ENGSTRÖM, 10 band, halvfranska.
509-284JULGRANSKULOR, sekelskiftet 2000.
509-285GLAS, 12 st. H. 6,3 cm.
509-286DUKA, vinglas, 4 st, design: Rolf Berg. Brännvinsflaska, Lindshammar. Tomteglas.
509-287SKÅL PÅ FOT, pressglas. H. 16,5 cm. Diam. 23,5 cm.
509-288HÖGANÄS. KRUKA. 5 L.
509-289DECO HÄLSINGBORG, design: Wide. Uppläggningsfat. Tillverkat för Hjalmar Blomqvist Aktiebolag. Kryddburkar 5 st och Lockburk
509-290SKRIVBORDSLAMPA, Forså, IKEA.
509-291PRACTICA IV B, kamerahus. Objektiv, Primotar E 3,5/50, Meyer - Optik Görlitz 2964163.
509-292VINGLAS, design: Lasse Åberg. Vinglas 2 st, Skruf. Skål/ljuslykta, Anna Ehrner Kosta Boda.
509-293DIORAMA, Kina 1900-tal. Kork samt ram av lackerat trä. H. 30 cm.
509-294TRÄTAVLA. L. 90 cm.
509-295TRÄBRICKA, KAFFEKVARN, Eskilstuna mm
509-296RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H. 19 cm.
509-297GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Bordslampa. H. 25 cm (till lampfästet)
509-298GUNNAR NYLUND, Röstrand. Ytterfoder. H. 11,5 cm.
509-299GEFLE. Väggskäppor 2 st. H. 19 cm.
509-300NITTSJÖ. Ljusstakar 3 st. H. 8,5 cm. resp. 15 cm.
509-301BOKHYLLA 3 sektioner. Rödlackerad med några färgsläpp. H 164 cm. L 290 cm. Dj 46 cm.
509-302CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand. Skålfat 2:a sort. L 27,5 cm.
509-303KALLE ANKA Kompletta årgången 1956:1, 1961:2, Smurfarna, Tintin mm.
509-304BESTICK NS bl a Smörgåsbestick modell Svensk rund.
509-305KORGAR.
509-306RÖRSTRAND, Koka form, karott & kastrull utan lock.
509-307RÖRSTRAND, muggar 9 st och 12 småfat.
509-308SPOTTKOPP, sekelskiftet 1900, mässing genombruten dekor, tre fötter. Bucklor och ett släpp i ett hörn. L 28 cm.
509-309SPOTTKOPP, sekelskiftet 1900, mässing genombrutn dekor, tre fötter. L 27,5 cm.
509-310RÖRSTRAND, karott Olympia, stekpanna Petri
509-311BODA NOVA, karaff. H 27 cm.
509-312REIJMYRE. Vaser 2 st. H 20 resp 25,5 cm.
509-313GLAS 6 + 6 st och en tillbringare.
509-314BING & GRÖNDAHL, Tekopp med fat 112 Golden Sun. ROYAL COPENHAGEN 2 st tekoppar med fat.
509-315UNDERLÄGG 6 st bl a Rörstrand. Diam 8,5 - 13,5 cm.
509-316SVENSK HEMSLÖJD Hedemora träfigur H 17 cm. Träfigur H 10,5 cm. Kandelaber trä/metall märkt CL1980. H 55 cm.
509-317SÅLL 2 st, nycklar äldre modell, skoläst mm.
509-318HÖGANÄS. Krukor 4 st.
509-319IROBOT ROOMBA modell 880. Batteribyte krävs
509-320HANDSPEGEL. Diam 14,5 cm.
509-321FAT genombruten, sockertång och tesil. Kontr.S. Vikt 132 gram.
509-322SAARA HOPEA, Kruka/Skål Näppylä/Krokus, Nuutajärvi, Finland. H 9.5 cm
509-323WILHELM KÅGE, Servisdelar 13 st Rytm, Gustavsberg
509-324RÖRSTRAND Burk, H. 15 cm
509-325SKÄPPA 2 st, Porslin, Denmark. H. 16 cm
509-326TYG 4 st, Josef Frank Svenskt Tenn
509-327Fat 2 st, Ekollon Gustavsberg. Märkt och diam: 08, 24 cm med nålspricka och 09, 20.5 cm
509-328TILLBRINGARE, Vas, skål mm
509-329SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON 2 st "Mumin", Snorkfröken med skada på örat och Mumintrollet med större skada
509-330KLACKRING, 18K. Bruttov: 4.1 gram
509-331PLÅTBURKAR, Bl.a Gusum
509-332GUSTAVSBERG, "Rustik", tillbringare. Rörstrand,. karott, form.
509-333DOSOR, 2 st, varav en porslin o en metall. H. 1,5 cm. resp. 3 cm.
509-334DOSA, silver o emalj. 925 S. H. 1 cm.
509-335WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Skålar, 1 par, fat, vas, lockask, fat 2 st.
509-336SKOMAKARLAMPA MED HISS. Kupans diameter 26 cm. Hissens porslinsdel med skada.
509-337BÖCKER bl a stuckaturer, korgar.
509-338KNYPPELDYNA.
509-339LJUSSTAKAR, metall, 4 st, bl a Bruka. H. 7 - 18 cm.
509-340TILLBRINGARE, former.
509-341PALL. H. 40 cm.
509-342ARABIA, Ulla ProcopéTekoppar 3 st enbart 1 fat. Grytunderlägg.
509-343LINNESERVETTER, 12 st.
509-344ULRICA HYDMAN VALLIEN, Kosta Boda, Vas. H. 15,5 cm. Underlägg 4 st, "Kastehelmi" Iittala.
509-345FRUKTKNIVAR, KRYDDSTÄLL mm
509-346GUSTAVSBERG. Skålar, 6 st.
509-347WILHELM KÅGE, Gustavsberg. Kannor 2 st. Spillkum "Weekend".
509-348MOA RUDEBERT, Svalbo Keramik. Vaser, 5 st. H. 5 - 31 cm.
509-349KANNOR 3 st, fat 6 st. Tallrikar 2 st. Med logga bl a SR, Radiotjänst. Åselius Eskilstuna, Folkets Park.
509-350SERVERINGSKANNA, ostindisk. 1900-tal. H. 8,5 cm.
509-351NIPPER
509-352SMYCKEN, Tenn och Brons bl.a Finland
509-353HATTNÅL, Halsband och Hårkam mm
509-354ORREFORS, Glas, 4+4+3 st
509-355VÄGGLAMPA, Märkt: G.S.L. + Lampkupa Längd: 29 cm
509-356ERIK HÖGLUND, Glasdekorationer 2 st och Vaser mm
509-357MUGGAR, 3 st. Modern design efter mönster av Stig Lindberg,
509-358VAS, Burkar Bl.a Rörstrand mm
509-359ROSENTHAL. Skulptur H. H. 28 cm
509-360MIZAR SPOTLIGHT MOD250, Italy och mm
509-361SCENBELYSNING INTERFIT 150VENUS
509-362BÖCKER, Halvfranska Band, bl.a Viktor Rydberg
509-363WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 16 cm.
509-364WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 par. H 16 cm.
509-365TOMTE, Terrakotta H. 24 cm
509-366GEORG JENSEN, Ask med lock L. 20.5 cm
509-367LEKSAKER (Lådan ingår ej)
509-368BARNBÖCKER OCH TIDNINGAR, Lådan ingår ej
509-369GNOSJÖ KONSTSMIDE, Ljusstake
509-370MEKANO mm
509-371VÄGGHYLLA, Gavlarna : 52x18 cm Hyllplan: 20.5x82 cm
509-372BOKSNURRA, Med skador
509-373TRANSPORTLÅDA H. 36 cm L. 82 cm B. 30.5 cm
509-374JULLÅDA
509-375LÄDERROCK
509-376MINIATYRJULGRANSFOT, H. 18 cm
509-377YAMAHA Amplifier A-300, högtalrare NS C300 & NS-100 1 par. SONY Tuner ST-S120. Philips CD160. AKAI CS-702DII Cassette deck. AKAI Grammofon AP-100.
509-378JULDEKORATIONER.
509-379HÖGTALARE. SoundSpan System By BIC. H. 100 cm 33x33 cm
509-380FOTOKONST 2 st, Anders H Nord Mått: 62x89.5 och 53x85.5 cm
509-381PLANSCHER 3 st, Varav två 69x99 och 53.5x74 cm
509-382VÄGGUR, Ek, 1930-tal. Mått: 49x38 cm
509-383BYRÅ, 4-lådig, Furu, Sekelskiftet 1900, Benen senare. Avlutad. H. 99 cm B. 89 cm Djup. 50 cm
509-384HÖRNSKÅP MED VITRINDEL. bl.a Rotfaner. H. 174 cm B. 100 cm
509-385PINNSTOLAR, 3 st. 1800-tal. H. 87.5 cm
509-386DIORAMA, Kina 1900-tal. Kork samt ram av lackerat trä. H. 15 cm
509-387WALDEMARSUDDE Prins Eugen Gustavsberg. Ytterfoder 1 st. H 13 cm
509-388PLAYSTATION 2 med 1 kontroll och 3 spel. Ej Funktionstestad och utan strömkabel
509-389GRAMMOFON Grundig Dual 1019- Pioneer Ampfifier model SA-9100. Pioneer Stereo Cassette Deck CT-20. Yamaha Amplifier DSP-A5
509-390GUSTAVSBERG, Stenmassa För Skansen, Krukar 2 st och Spargrisar 2 st mm
509-391BREVPRESS 2 st. H. 7 cm
509-392STOLAR, 2 st 1800-tal. Olika modeller H. 90.5 och 83 cm
509-393SATT Electronic, Mixerbord SAM82 med Transportväska
509-394SATT Electronic, Mixerbord, SAM82 , En knapp saknas.
509-395JL COOPER CS-10 2 Control Station
509-396HANDDUKAR, linne, olika modeller
509-397DUKAR, 2 st
509-398JACKA, Mocka Hollies Storl: 40
509-399KAPPA, Storl: 44
509-400DUKAR bl.a Näversöm
509-401DUKAR
509-402SKOLPLANSCHER 2 st, I och L. Mått: 30.5x44 cm
509-403HÖFNER Elgitarr G0925-0873 L. 82 cm
509-404HANDDUKAR 12 st
509-405FENDER Super Reverb-amp AB763. Production #2.
509-406SONAB. Högtalare modell OA-% Type 2. H. 62.5 cm L. 43.5 cm B. 24 cm
509-407HÖGTALARE, Auratone 5c Super Sound-Cube H. 16.5 cm B. 16.5 cm Djup. 13.5 cm
509-408ELGITARR och Ställ, Tornado för två gitarrer
509-409TANGLEWOOD TSE-705, Gitarr
509-410PLÅTBURKAR bl.a Mazetti
509-411KAFFEKOPPAR 6 st och Servettställ
509-412MIKROFONER 2 st Bl.a Sony. Ej funktionstestade
509-413HERSCHEL, Ryggsäck
509-414DÖRRHANDTAG, Låskista mm
509-415HÖRNHYLLA, 1930-tal H. 65 cm
509-416TAVLOR
509-417HÖGTALARE, H. 36 cm B. 25 cm Djup 14 cm
509-418BARNBÖCKER, Bl.a Bröderna Grimm loch Elsa Beskow
509-419BÖCKER, Konst och notböcker
509-420DUKAR, Näversöm
509-421KUDDAR 6 st, Bl.a Svenskt Tenn/Estrid Ericson och Ikea
509-422KRYDDBURKAR, Gustavsberg och Tyskland. Skador och Krackeleringar förekommer
509-423LINNESERVETTER, 12 st
509-424WILHELM KÅGE. Gustavsberg, Eldorado Pastell ocg Grön. Skålar 2 st nr 6, uppläggningsfat nr 7 och Skål nr 12. Eldorado med repor
509-425MATTA, Handknuten, Iran. Mått: 219x130 cm
509-426GUSTAVSBERG, Laga Formar 3 st, två st nr 26 och nr 33, brukssliatge samt Gefyr nr 26 och RÖRSTRAND, Rekord nr 41, Bruksslitage
509-427UPPLÄGNINGSFAT, Skål och Såskanna bl.a Arabia.
509-428KAFFEKOPPAR 4 st +2 koppar. En med glasyrskada
509-429RÖRSTRAND. Servisdelar 22. Mattallrikar 12 st och Assietter 10 st
509-430SKÅLAR, SALTKAR mm
509-431SHELLEY Kaffeservisdelar, England. Kaffekoppar 9 st + 9 st och assietter 16 st, sockerskål och gräddkanna
509-432PORSGRUND Muggar 2 st och Karotter, Denmark
509-433UPSALA-EKEBY, Gustavsberg Tallrikar och form mm
509-434WILHELM KÅGE, Argenta, Gustavsberg, Vas och fat, H. 5 och 1.5 cm, Ytterfoder 6.5 cm och Josef Ekberg, Ljuslykta H. 2 cm. Krackerlingar och skador förekommer.
509-435KANNA, H. 30 cm
509-436UPSALA-EKEBY Pigg. Djupa- 3 st, Mattallrikar 2+3 st Assietter 2 st, Upplägningsfat 1 st. Repor och Rörstrand Combi, Tallrikar 3 st
509-437GLAS 6 st H. 15 cm
509-438WOOD & Sons Seaforth Skålrikar 6 st, England
509-439LISA LARSON, Fat STIM, Gustavsberg, Gustavsberg. L. 31 cm. Osignerat
509-440KAKTÅNG Kontr.S Vikt: 60 gram
509-441RÖRSTRAND Britt 8 st tallrikar var en med mindre nagg och Villeroy & Boch Orleans Tallrikar 4 st. Bruksslitage
509-442SCHWEIZERKNIVAR, 2 st
509-443HANDDUKAR OCH Servetter, linne
509-444MUGGAR Tuscan, England. 6 st och Fat 5 st
509-445UPSALA-EKEBY, Vaser 2 st och Lockburk. Bl.a Hjördis Oldfors. H. 11-22 cm. En vas med Glasyrskada
509-446JULLJUSSTAKAR 2 st, en med skada
509-447ARABIA, Faenza Förrättstallrikar 4 st och Uppläggningsfat JIE
509-448BLYERTSTECKNING. Monogramsignerad och daterad 1913, Mått: 40x54.5 cm
509-449SÄLLSKAPSSPEL
509-450LUXOR, Golvhögtalare 1960/70-tal, Modell SH-135, Teak och kromad metallställning. H. 79 cm
509-451SÄNG, utdragbar, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 99 cm. L 195 cm. B 73 + 65 cm.
509-452SÄNG, utdragbar, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 106 cm. L 195 cm. B 62 + 55 cm.
509-453BYRÅ 4-lådig, avlutad furu 1800-talets andra hälft. H 100 cm B 93 cm. Dj 52 cm.
509-454BOKHYLLA. H 88 cm. B 84,5 cm. Dj 39 cm.
509-455PRYLHYLLA med miniatyrer. 72,5 x 51 cm.
509-456BORDSLAMPA. H 18 cm.
509-457SVENSKA & UTL MYNT bl a silver Sverige 5 kr 1971, 1 kr 1937-48 (3 st) 25 & 10-öringar mm
509-458MEDALJ. Kungliga Dalregementet 1625-1925
509-459YTTERFODER och FAT mm
509-460TAVLOR
509-461TAVLOR, Asien
509-462TENNFAT, Märkt Gränna. Diam. 34 cm H. 6 cm
509-463SERIETIDNINGAR. Bl a Kalle Anka 1970/80-tal
509-464HUSGERÅD, Bl.a Tallriksunderlägg. (Lådan ingår ej)
509-465HUSGERÅD, Bl.a Skeppshults Stekpanna. (Lådan ingår ej)
509-466Tyger Bl.a Jobs Handtryck "Vinranka", Leksand och Kjol till landskapsdräkt
509-467KOPPARSTICK, Vy över Svendswald och Hedemora Bildmått: 12.5x37.5 cm
509-468DUKAR mm. (Lådan ingår ej)
509-469DUKAR
509-470GLAS mm
509-471BOKMÄRKEN och Kasperdocka
509-472STUVBITAR, Läder och Läderarbete
509-473TAVLOR
509-474MAURITZ FINSTRÖM, Oljemålning. Signerad: M. Finströn -1949 Pannå: 50x69 cm
509-475IRISH COFFEE glas mm
509-476DUKAR mm
509-477DUKAR mm
509-478VASER, SKÅLAR
509-479KAFFEKOPPAR 12 st och en Kanna. Ej samma modell
509-480RÖRSTRAND, Kaffekoppar 7 st och Gustavsberg Gräddkanna
509-481VÄSKOR 2 st och en Tiger of Sweden pllånbok
509-482TEKANNOR, 2 st Terrakotta, Vaser mm
509-483MÅLNINGMATERIAL
509-484BRÄNNVINSFLASKA mm
509-485VAS, SKÅL bl.a Carl-Harry Stålhane mm
509-486TENNLJUSSTAKAR mm
509-487KANNOR mm
509-488SKÅLAR, Lockburk mm
509-489TAVLOR 2 st med fjärilar.
509-490BESTICK, Boda Nova och Gense
509-491VASER, Skulptur Sea mm
509-492COCKTAILPINNAR mm
509-493SVENSKA SILVERMYNT, 2 kr 1944-65 (50 st)
509-494SVENSKA SILVERMYNT. Jub 50 kr 1976 (2 st), 10 kr 1972 (5 st), 5 kr 1959 (2 st). 5 kr 1954 (6 st), 1955 (3 st) & 1971 ( 2 st).
509-495SVENSKA SILVERMYNT. 1 kr 1942- (100 st)
509-496SVENSKA SILVERMYNT 2 kr 1947- (50 st)
509-497TAVLA med idolbilder av Beatles. Tavlans mått 39 x 47 cm.
509-498FISKARS. Gryta. H 17 cm. Diam 30 cm.
509-499TAVLOR 4 st. Tavlornas mått 46 x 33 cm., ramarna med skador.
509-500RÖRSTRAND, Daldansen ljusstake, lagad. H 24 cm. Vas avkortad.
509-501KAFFEKOPPAR bl a Gustavsberg. Assietter 12 st Rosenthal.
509-502CUPGLAS 11 st.
509-503MATSERVISDELAR Grön Anna Rörstrand.
509-504SKULPTUR 1 st & keramiktavla. H 17 cm. Tavlan 38 x 13 cm.
509-505FÖNSTERDEKORATION 1 par mm
509-506HANTVERKSBOK om mureri av Lindfors Bokförlag Stockholm
509-507HANTVERKSBOK om måleri av Lindfors Bokförlag Stockholm 1938.
509-508BOK RÅVAROR OCH MATERIAL Nordisk Rotogravyr Stockholm 1957.
509-509BÖCKER bl a kokböcker.
509-510BARNMUGGAR Pippi & Bamse (Rörstrand & Höganäs) Skållrik Beatrix Potter.
509-511HYLSNYCKELSATS Luna 23 delar.
509-512BLAUPUNKT, radio. 1940/50-tal.
509-513GUNNAR NYLUND., Rörstrand. Kanna 2:a sort, harpälsglasyr. H 17,5 cm.
509-514TRETORN. Gummistövlar stl 43-44.
509-515HANDVÄSKA.
509-516DALAHÄSTAR mm.
509-517GLAS 8 st och ljusstakar 1 par SEA H 19 cm.
509-518KOPPARKAFFEPANNA mm
509-519DVD, Playstation 2 och CD-skivor
509-520RÖRSTRAND. Smörask Picknick och såskanna Karnival samt Form Suverän och Gefle skål. Krackeleringar och missfärgningar finns på alla.
509-521MOA RUDEBERT, Lampa, Svalbo Nora. H.27 cm
509-522SPETT OCH SLÄGGA
509-523SPADAR, SKYFFLAR Bl.a Fiskars mm
509-524LEKSAKER, 2 st. Varav en märkt Hoppy Hopperz
509-525TAKARMATUR med prismor, 5-Ljusarmar H. 50 cm
509-526VÄGGUR, H. 70 cm
509-527TAKARMATUR med Prismor. H. 30 cm
509-528MATTA, Handknuten, Semiantik. Fransar delvis borta. Mått: 147x283 cm
509-529BYRÅ, 3-lådig H. 71 cm B. 78 Djup 42 cm. Bruksslitage
509-530PANASONIC, TV TX-40FS503E och Tv-bänk H. 31.5 cm L. 104 cm Djup. 42 cm
509-531KARMFÅTÖLJER, 2 st H. 79.5 cm
509-532PALL. H. 37 cm L. 47 cm B. 26.5 cm
509-533CARL MALMSTEN, Golvlampa, "Staken". Osignerad
509-534NIPPER
509-535DAMARMBANDSUR
509-536CERTINA, Herrarmbandsur. Guld i uret 18K, 5201 120 992623
509-537CERTINA. Damarmbandsur. Guld i uret 18K och Band i X-länk med stav 18K. Bruttovikt: 22.3 gram
509-538HALSBAND och Armband, Bärnsten
509-539BRICKOR 2 st, Glas och metall Mått: 30x20 och 25x12 cm
509-540FISKEDRAG Bl.a Ljugna-Spinnaren och tom Orginal ask, Abu-matic
509-541LJUNGA-SPINNAREN, Silver-Stimmet och drag Bassy Nr 290
509-542LJUNGA-SPINNAREN mm
509-543FISKERULLE, Record Super 2500 och Reserv-Spole för Spinnrulle
509-544RÖRSTRAND, "Blå Eld" Tallrik och Sockerskål och Vaser mm
509-545MÄSSSING- och Malmljusstakar mm
509-546AFTONVÄSKOR 2 st
509-547BILFÖRBANDSLÅDA, EMBLEM, SKED mm
509-548KAFFESKEDAR Kontr.S 2 st och Druvsax. Bruttvikt: 85 gram
509-549SKEDAR 2 st, Kontr.S Vikt: 59 gram
509-550BAROMETER och Träföremål. Lådan ingår ej
509-551BÖCKER, Bl.a Tusen och en natt
509-552HELSINKI 1940 XII Olympia. Tändsticksfodral. 6,5 x 4 cm. Fuktmärke
509-553MYNTVÅG, mässing o metall o trä. 1700/1800-tal. Etuiets längd 18,5 cm.
509-554CARL-HARRY STÅLHANE, Vas, Rörstrand, Andra sortering. H. 24.5 cm
509-555DOCKSERVIS, Leksaker mm
509-556VAS, Gabriel, kanna mm
509-557TALLRIKAR, 4 st Höganäs, Tallrikar Boda Nova, 4 st med repor.
509-558PEPPARKVARN. H. 36 cm
509-559INGRID RUIN. Oljemålning, Signerad: I Ruin 1906. Duk: 58x54 cm. Ram med skador
509-560PASTELL. Otydbar signatur. Tavlans mått: 51x69 cm. Ram med skador
509-561TAVLOR
509-562SKÅLAR, Orrefors mm
509-563KAJ FRANCK, Glas 3 st, Iittala. Vaser, Skålar mm
509-564E HAGSTRÖM. Oljemålning Signerad: E Hagström 1950. Pannå: 47x55 cm
509-565TAVLOR
509-566JULSAKER
509-567BÖCKER Kokböcker mm
509-568BÖCKER, Lådan ingår ej.
509-569BÖCKER, Handarbete och Närke
509-570BÖCKER
509-571BÖCKER, Lådan ingår ej
509-572KAKFAT, SKÅLAR mm