Utrop | Beskrivning |
510-001 | GEFLE "Vinranka", servisdelar, några med krackeleringar och missfärgningar. |
510-002 | BÖCKER, lådan ingår ej. |
510-003 | BÖCKER, bl a foto. Lådan ingår ej, |
510-004 | TRANA, ben. H 40 cm |
510-005 | FOHUNDAR, 1 par, porslin. Kina, 1900-tal, turkos glasyr. H. 24.5 cm |
510-006 | MORTEL. Marmor. H 15 cm. |
510-007 | SKÅL, glas. H 9 cm. Diam 33 cm. |
510-008 | KIKARE 7 x 35, väggur Philips. Diam 18 cm. |
510-009 | SALT & PEPPARSTRÖARE m fat. H 7 cm. |
510-010 | KAK/TÅRTFAT med lock, pressglas. H 14 cm. Diam 27 cm. |
510-011 | LJUSSTAKE för fem ljus, metall. H 18 cm. L 34 cm. |
510-012 | EP-SKIVOR bl a Modern Talking, Paul Young mestadels 80-tal. |
510-013 | ÖLGLAS 7 st. H 11-12 cm. |
510-014 | CD-STEREO, Exibel. |
510-015 | BORDSLAMPA. 1930/40-tal H. 42 cm |
510-016 | TAKARMATUR 3-armad. H. 23.5 cm |
510-017 | KAFFEKOPPAR, 11 st. Terra |
510-018 | ARABIA, Matservisdelar 15 delar Arctica |
510-019 | VEIKKO AALTONA. Oljemålning. Signerad: V. Aaltona Duk: 73x60 cm |
510-020 | PIERRE BONNEVIER. Oljemålning. Signerad: Pierre Bonnevier. Duk: 61.5x50 cm, Ram med skador |
510-021 | SERVISDELAR, Aspen mm |
510-022 | MONT BLANC, Kulspetspennor 2 st, reservoarpenna. |
510-023 | KANNA OCH MUGGAR 14 st |
510-024 | FÖNSTERBELYSNINGAR, 1 par, vägglyster. |
510-025 | LJUSSTAKE, Smide H. 42 cm L. 30 cm |
510-026 | BESTICK, Nysilver |
510-027 | GUSTAVSBERG, Väggtavla, 34x 21 cm |
510-028 | JORDGLOB. Columbus- Glas och trä. H. 50. Normalt Bruksslitage |
510-029 | ANNA-LISA THOMSON, Bordslampa. Upsala-Ekeby. H. 32 cm |
510-030 | MORTEL. Gjutjärn. H. 13.5 cm |
510-031 | LJUSSTAKE, gjutjärn bemålat. Märkt: CG XV!, 1986. H. 21 cm. |
510-032 | BAROMETER. Sundo. Diam. 24,5 cm. |
510-033 | COBRATELEFON. 2 st och en ringklocka, Den röda med skadad gummilist |
510-034 | STÖVELKNEKT, metall. L. 26.5 cm |
510-035 | MODELLSKEPP, Thailand. H. 111 L. 100 cm |
510-036 | TAKARMATUR med prismor. Diam: 45 cm |
510-037 | KAKBURK 3-delad. NilsJohan H. 20.5 cm. Bruksslitage |
510-038 | LOCKBURKAR. 2 st. Kina 1900-talet andra hälft. H. 17 cm |
510-039 | DEKORATIONSURNOR. 2 st. England. H. 37 cm varav en med sockel H. 9 cm. |
510-040 | STEKPANNA, 3-ben. Malm, H. 9.5 cm Diam. 24 cm |
510-041 | FIGURIN. Skrattande Buddha H. 11 cm |
510-042 | KRYDDHYLLA, TIDNINGSKORG |
510-043 | BRICKA. Trä och glas. Någon fuktskada. 57x38 cm |
510-044 | TRAPPSTEGE, Trä, H. 81 cm |
510-045 | PALL. H. 26 cm B. 39 cm Djup 22 cm |
510-046 | PIEDESTAL. Trä H. 72.5 cm 25x25 cm |
510-047 | RÖRSTRAND. Piedestaler,1 par. Stämplade: Rörstrand RP. 1800-talets andra hälft. H. 69 cm Diam. 31 cm En med fotspricka samt en med en skada på ovansidan. |
510-048 | ALBERT ENGSTRÖM Halvfranska Band 15 st |
510-049 | LOCKSKÅLAR. 2 st, varav en med lagning. H. 30 cm |
510-050 | OWE ELVÉN, Ljuslykta. Eternell. H. 11.5 cm |
510-051 | BORDSLYSTER. H. 36 cm |
510-052 | PIEDESTAL. Trä. Rikt skuren. H. 80 cm |
510-053 | MARTIN ÅBERG. Papperskorg, Servex. Teak. H. 33 cm. Bruksslitage |
510-054 | MARTIN ÅBERG. Papperskorg, Servex Teak. H. 33 cm, Bruksslitage och något ändrad form |
510-055 | NIPPER |
510-056 | VASER 2 st, mycket färgsläpp H. 55.5 cm |
510-057 | OLLE ALBERIUS Whiskeyglas "Erik" 11 st, Orrefors |
510-058 | MORTEL. H. 13 cm Diam 21 cm |
510-059 | GOLVVASER 2 st, H. 61 cm |
510-060 | GOLVVAS med nagg i mynningen. H. 61 cm |
510-061 | VÄGGDEKORATION 3 st H. 50 cm B. 18.5 cm |
510-062 | KERAMIKTAVLA. 33.5x24 cm |
510-063 | VAS. H. 43 cm |
510-064 | STRYKJÄRN, mässing o trä, lod saknas. H. 14 cm. L. 12 cm. |
510-065 | OSTKUPA M FAT. Etikettmärkt Karlskoga kristall, Sweden. Liten nagg på kupans undre del. H. 17 cm. L. 20 cm. |
510-066 | GOEBEL. Figurin. Stämplad: C by Goebel 1955. H. 15 cm. |
510-067 | TILLBIRNGARE, assietter, skål på fot. |
510-068 | RONSON, "Crown" made in England. Vitmetall. H. 6 cm. |
510-069 | KOSTA. Skålar 2 st. Bl a Wärff. H. 7 cm. resp. 11 cm. |
510-070 | ELLIS. Oljemålning. Signerad: Ellis. "Flamencodanserska". Duk. 100 x 73 cm. |
510-071 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A, 73/300. Tavlans mått: 49 x 39 cm. |
510-072 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A, 73/300. Tavlans mått: 49 x 39 cm. |
510-073 | GLAS, 6 st H. 17.5 cm. Gulddekor delvis nött. |
510-074 | BING & GRÖNDAHL. Tallrikar 12 st Måsen. Diam 25 cm |
510-075 | FIGURIN. Metall. PAT 701172. L. 7.5 cm L. 22 cm |
510-076 | LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr. silver. H. 20 cm Bruttov: 455 gram |
510-077 | BJÄLLRA, Ljusstakar mm |
510-078 | TIMO SARPANEVA, "Festivo". Ljusstake. Signerad: TS. H. 14 cm |
510-079 | UPPLÄGNINGSKÅL, Metall. H. 15 cm L. 42 cm |
510-080 | PALL, Metall. H. 32 cm Diam 35 cm |
510-081 | CROSSMAN AIRGUNS, Peller Gun 357 mm |
510-082 | SKÅLAR 2 st H. 7.5 och 17 cm |
510-083 | ARMBANDSUR, Dam och Herr, Bl.a Seiko |
510-084 | MATSERVISDELAR, Lidköping, Gulddekor delvis sliten |
510-085 | KAFFESKEDAR, 12 ST. Modell: "Rosenholm". Kontr.S. VIkt 171 gram |
510-086 | MOCCASKEDAR 6 st, dopsked. Kontr.S. Vikt: 101 gram |
510-087 | SOPPSKÅLAR. 5 st |
510-088 | FIGURINER. 2 st Konstmassa. H. 37 cm |
510-089 | VINGLAS. 9 st. H. 17 cm |
510-090 | MORTEL, H. 14 cm |
510-091 | FIGURIN. Konstmassa. H. 12 cm L. 24 cm |
510-092 | TRÄTAVLA. Skulpterad. 30x59 cm |
510-093 | KLOCKA OCH BREVVÅG |
510-094 | LP-SKIVOR. Bl.a EAST OF EDEN, Rod Stewart och Elton John |
510-095 | LP-SKIVOR Bl.a Pugh, Pink Floyd och Joe Cocker |
510-096 | LP-SKIVOR. Bl.a Mothers, Frank Zappa och Bob Dylan |
510-097 | LP-SKIVOR, Blandade Artister |
510-098 | SKULPTUR, Trä, H. 35 cm L. 35 cm Med skador |
510-099 | KAKFAT, Pressglas, H. 13 cm Diam 24 cm |
510-100 | MOSSE STOOPENDAAL. Oljemålning Signerad: Mosse Stoopendaal 1944 A Tergo: Mosse Stoopendaal "Gäss" 1944. Duk: 90x146 cm. Ram med skador. |
510-101 | SPEGEL 8-kant med förgylld ram, 1900-talets andra hälft. 39x39 cm |
510-102 | YTTERFODER. Schierholz H. 21 cm |
510-103 | MATSERVISDELAR 25 st. Old Inns Series" English Ironstone Tableware, |
510-104 | SKULPTURER 2 + 1 st. Hornarbete H. 40 och 32 cm |
510-105 | TOMTEKRUKA H. 16 cm med färgbortfall och skålar 3 st |
510-106 | VASER, LJUSSAKAR, Koppar och Mässing mm |
510-107 | VAS, SKÅL och ASK. Konstmassa. H. 5, 5.5 och 20 cm |
510-108 | TRÄARBETE, 4 st H. 22 och 45 cm |
510-109 | EUGEN TROST. Tekoppar med fat, 5 st. "ZEBRA", Gefle Upsala-Ekeby. 2 koppar med skador, spricka och bottennagg. Krackeleringar finns |
510-110 | KARAFFER, 1 par. Kristall. H. 33 cm |
510-111 | LP-SKIVOR. Blanade Artister, Klassiskt |
510-112 | LP-SKIVOR. Bl.a The Moody Blues, Van Morrison, Bruce Springsteen |
510-113 | LP-SKIVOR. Rolling Stones, George Harrison, Beatles, Pugh, McCartney |
510-114 | BODA. Kristallskål, slipad. Signerad: Boda. H. 11 cm. Diam. 21,5 cm. |
510-115 | BODA. Kristallkaraff, slipad. Signerad: Boda. H. 27,5 cm. |
510-116 | SNAPSGLAS 12 st, Handarbete, Tenn, Norge H. 5.5 cm |
510-117 | SKULPTURER 4 st H. 6, 7 och 10 cm |
510-118 | ORGELPALL. |
510-119 | SPEGEL. Bodafors H. 80 cm B. 51 cm |
510-120 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 39x49 cm |
510-121 | LEKSAKSBIL BURAGO Cod. 3013 Mercedes Benz 300 SL (1954) |
510-122 | GRYTA Mässing. H. 20 cm Diam: 40 cm |
510-123 | VASER, 2 st, Silver. En märkt: 8XG Alt DX8. H. 30 cm Vikt: 820 gram |
510-124 | BODA. Kristallskål m slipad dekor. H. 13 cm Diam: 24 cm |
510-125 | FLASKÖPPNARE 3 st. Sterling silver. Bruttovikt 228 gram. |
510-126 | VASER, Glas och Keramik, W. Germany mm |
510-127 | LJUSSTAKAR mm |
510-128 | VASER, Lockburkar mm |
510-129 | TEKANNA PÅ RECHAUD, Sockerskål, Gräddkanna och Skål. J-L-H EP England. |
510-130 | BESTICK, Metall och trä, Thailand. |
510-131 | SHAKER, ISHINK, BRICKA mm |
510-132 | YTTERFODER. H. 21 cm. Med bottennaggar |
510-133 | SOCKERTOPP OCH MÅTT. |
510-134 | SKÅL, H. 21.5 cm |
510-135 | ROYAL COPENHAGEN kaffekoppar 12 st Blå Blomst, Kaffekanna, Sockerskål och Gräddkanna. Koppar 0840 |
510-136 | ROYAL COPENGAHEN, Moccakoppar 4 st, Blå Blomst, Koppar 1546. |
510-137 | DOCKA, FIGURIN mm |
510-138 | YTTERFODER 2 st. Varav en med sockel. H utan sockel. 13 cm |
510-139 | SLADDVINDA MM |
510-140 | TALLRIKAR 2+3 och Uppläggningsfat. Kronen Porzellan |
510-141 | SABEL, Indien. 1900-tal. Total L. 100 cm |
510-142 | KNIVAR, 2 st Utländska |
510-143 | STICKVAPEN 4 st, varav 2 med skada |
510-144 | KÄPP L. 60 cm och Stickvapen. L. 78 |
510-145 | BOKHYLLA med skrivklaff, Teak. 1950/60-tal. H. 174 cm B. 90 cm |
510-146 | SKÅP MED JALUSIER, 1930/40-tal. Ek. Märken på ovansidan samt hål för el. H. 96 cm B. 116 cm Djup 46 cm |
510-147 | SEKRETÄR med rullklaff, 1950/60-tal. H. 97 cm B. 90 cm Djup. 45.5 cm |
510-148 | VEIKKO AALTONA, Oljemålning Signerad: V Aaltona Duk: 50x60 cm |
510-149 | GUNNAR ALLVAR, Grafiskt Blad. Signerad: G Allvar. Tavlans mått: 43x31 cm |
510-150 | KNUT VALINDER, Oljemålning Signerad: Knut Valinder A Tergo Orrar Duk: 140x65 cm |
510-151 | SOFFGRUPP, Soffa 3 sits, Fåtöljer 2 st och Soffbord. Skinn och Skai |
510-152 | K PETERSEN, Oljemålning. Signerad: K Petersen. Duk 60x82 cm. Duk med krackeleringar och lagningar |
510-153 | SPEGEL, Rikt Skuren. 1900-talets andra hälft. L. 91 cm B. 48 cm |
510-154 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 48x39 cm |
510-155 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 49x39 cm |
510-156 | VAS, Lergods, invändig glasyrskada. H. 41.5 cm |
510-157 | SILVERMYNT, SVERIGE., 50 st, 2-Kronor 1953- |
510-158 | SILVERMYNT, SVERIGE. 2-kronor 1910-39 (13 st), 2 krona jub. 1938. 1-kronor 1943- (46 st) |
510-159 | SILVERMYNT, SVERIGE. 50 kr 1976 (2 st), 5 kronor 1935 (1 st), 1959 (7 st), 1966 (3 st) 1954 (1 st) 1971 (1 st) |
510-160 | SILVERMYNT, SVERIGE. 50 Öre 1875-1939 (31 st) och 50 Öre 1943- (51 st) |
510-161 | BESTICK, Franska Liljan och Svensk spets |
510-162 | FAT RÖRSTRAND, Aslög och Läckö, Gustavsbergs Spisa Ribb mm |
510-163 | PIEDESTAL MED YTTERFODER 2 st. H. 75 cm |
510-164 | YTTERFODER 2 st, Trä, Rikt skurna, Thailand. H. 26.5 cm |
510-165 | ROSENTHAL, Ljusstakar 2 st SansSouci H. 5.5 cm och Miniatyr tavla, Signerad: Boucher. Tavlans mått: 12.5x11 cm |
510-166 | YTTERFODER Bl.a Wikholm H. 12-15.5 cm |
510-167 | KÄPPAR 2 st. L. 96 och 92 cm |
510-168 | OLJEMÅLNING. Signerad: Troligen C. G/E Åkerholm. Duk 50x40 cm. Ram med skador |
510-169 | VÄGGTAVLOR, 4 st, Lack och Pärlemo. Krackerling förekommer. H. 49.5 B. 19.5 cm |
510-170 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur England Duk: 41x60.5 cm. Ram med skador |
510-171 | FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. Märkt Westerstrands Originals L. 59 cm. Med färgsläpp |
510-172 | VÄGGTAVLOR, 4 st, Lack och Pärlemo. H. 59 cm B. 29.5 cm |
510-173 | FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. L. 62 cm. Med Färgsläpp |
510-174 | SYSKIN med innehåll |
510-175 | KORG/STOL. Med mindre skada. H. 44.5 cm B. 45 cm |
510-176 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 kr 1942- (100 st) |
510-177 | SILVERMYNT, 1 kr 1907-1942 (50 st) |
510-178 | ASKKOPP PÅ FOT. H. 66 cm |
510-179 | BARSKÅP, Rikt skuret, Thailand. H. 106 cm B. 91.5+ 91 cm Djup 57 cm |
510-180 | MATSALSBORD med 6 stolar, Rikt skuret Thailand. H. 82 cm L. 179 cm B. 102 cm |
510-181 | SOFFBORD, Rikt Skuret, Thailand. H. 47 cm L. 146 cm B. 76 cm |
510-182 | SAM UHRDIN, Oljemålning. Signerad: Sam Uhrdin. A tergo "Liten Kvällsmusik". Duk: 72x91 cm. |
510-183 | MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Mårten A. 178/460 Tavalns mått: 83.5x74 cm |
510-184 | TAVLOR 2 st. Bemålat siden, Kina 25x30cm |
510-185 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 kr 1897-1942 (50 st) |
510-186 | SILVERMYNT, SVERIGE. 10 & 20 Öringar Vikt ca: 615 gram |
510-187 | SILVERMYNT, SVERIGE. 2 kr 1947- (50 st) |
510-188 | G. HILDEBRAND. Oljemålning. Signerad: G. Hildebrand. Duk: 40x32 cm |
510-189 | STEN BOHMAN, Oljemålning, Signerad: Sten Bohman Duk: 49x64 cm |
510-190 | VÄGGTAVLOR. 4 st, Lack och Pärlemo H 78 cm B. 40 cm |
510-191 | KNIVAR 3 st L. 21, 22 och 25 cm |
510-192 | BORDTENNISRACK, Heinsa. |
510-193 | VICTORINOX Schweizerkniv, i orginal förpackning |
510-194 | SILVERMYNT, SVERIGE. 2 kr 1913, 22 och 36. 2 kr Jub 1897 (2 st), 1907 (1 st), 1921 (2 st), 1932 (1 st) 1938 (3 st) |
510-195 | SILVERMYNT, SVERIGE. 5 kr 1954 (2 st) 1955 (2 st), 1971 (1 st) och 5 jub 1935 (1 st). 1952 (1 st), 1959 (1 st), 1966 (2 st). |
510-196 | US DOLLAR, 1923 och Norsk krone 100 år 1875-1975 1099/1500 Silver |
510-197 | MYNTVÄSKA med 5 kassetter och 2 nycklar. Mått: 29x21.5x9 cm |
510-198 | VÄXTBELYSNING, 2 st. H. 53 cm B. 59 cm |
510-199 | STIGA, Motorsåg SP 426 |
510-200 | NILS BJÖRKQVIST Oljemålning, Signerad: Nils Björkqvist. Duk: 82x160 cm |
510-201 | FLUGSPÖN 2 st Guidline 1PXE linklass 4-5 & Roy Thompson (Taupo) linklass 6-7. |
510-202 | HINK, orientalisk. Metall. H 27,5 cm. |
510-203 | YCKI. Galghållare med trägalgar. H 39 cm. B 48,5 cm. |
510-204 | KORGSÄNG & Flaska med träställning. Korgsängens mått H 24 cm. L 60 cm. |
510-205 | BORD & 2 st pallar. Bordets mått H 41 cm. Diam 87 cm. Pallarnas mått H 31 cm. Diam 38 cm. |
510-206 | SERVERINGSBRICKA snidad. Bofors Nya Hotell sign SD48. 51,5 x 40 cm. |
510-207 | HENNING HOUGAARD. Oljemålning sign Henning Hougaard. Duk 65 x 95 cm. |
510-208 | EMIL LINDGREN. Oljemålning sign Emil Lindgren, Leksand 1931. Duk 77 x 95 cm. |
510-209 | HARRY THOMANDER, Oljemålning, Signerad: Thomander. Duk: 27x22 cm |
510-210 | SATSBORD. 3-delat. H. 55 cm 49x35 cm |
510-211 | GEORG SÖDERSTRÖM Emaljtavla. Signerad: Georg Söderström 90. A Tergo Dubbelexponering. Tavlans mått: 29x35 cm |
510-212 | LASSE GJUTARE, Nora. Skultur, KolarSven. H. 30.5 cm |
510-213 | PAUL HOFF, Figurin Skäggdopping, Gustavsberg. Liten nagg på på huvudet. |
510-214 | PAUL JÖRGENSSEN, Glasfigur på stensockel. Etikettmärk: Kastlösa, Glashytt Öland. H. 26 cm |
510-215 | STUDIO HANDEN, Figurin, Gustavsberg. H. 12.5 cm |
510-216 | LISA LARSON, Sparbössa Gunnar Sträng. H. 14.5 cm |
510-217 | ULRICA HYDMAN-VALLIÉN. Glas 5 st, Signerad. Kosta Boda Artist Collection H. 14.5 cm |
510-218 | LISA LARSON, Figurin, Gustavsberg. Litet nagg/glasyrmiss. L. 16 cm |
510-219 | STIG LINDBERG. Fat, Fajans Karneval, Gustavsberg Mått: 16x16 cm och MARIANNE WESTMAN Fat Rörstrand Diam 11.5 cm. Båda med skador. |
510-220 | VAS, Osignerad H. 18.5 cm. Vicke Lindstrand |
510-221 | GUNNAR NYLUND. Kanna och Fat, Rörstrand. Signerade: GN. H. 11.5 och 14x13.5 cm |
510-222 | LISA LARSON, SKÅL, Gustavsberg. H. 5 cm Diam 15 cm |
510-223 | HOLGER ALMQVIST, Olejmålning. Signerad: Holger Almqvist. A tergo Badande kvinnnor. Duk: 28x46.5 cm |
510-224 | SVANTE WARG, Oljemålning Signerad: S Warg 77. Duk: 28x22 cm |
510-225 | WILHELM KÅGE FAT Argenta och Josef Ekberg Fat. Gustavsberg. Diam. 12.5 och 7 cm |
510-226 | TAKARMATUR. H. 70 cm |
510-227 | LEKSAKSBIL. L. 75 cm |
510-228 | GUNGHÄST. L. 89 cm. Sitthöjd: 46 cm. Med färgbortfall. |
510-229 | VÄGGLAMPOR, IKEA. |
510-230 | RÄKNESNURRA, Aktibolaget Orginal ODHNER Göteborg |
510-231 | och BERTIL VALLIEN, Skulptur Signerad: B Vallien. L. 17 cm. Med skada. |
510-232 | Lisa Larson, Figurin "Måns Mini", K Studion Gustavsberg H. 9 cm |
510-233 | Lisa Larson, Figurin "Måns Midi", K Studion Gustavsberg. H. 14.5 cm |
510-234 | Lisa Larson, Figurin "Måns Maxi", K Studion Gustavsberg. H. 30 cm |
510-235 | CATHRINE EGELIN. Oljemåning. Cathrine Egelin. Duk 90 x 70 cm |
510-236 | ANNA EKVALL. Grafiskt Blad. Signerad: Anna Ekvall 144/275 Tavlans mått: 101x84 cm |
510-237 | ULF ÅLUND, Oljemålning. Signerad: U. Ålund. Duk: 65x80 cm |
510-238 | ERNST LINDGREN. Oljemålning. signerad: Ernst Lindgren 57. Pannå 60x68 cm |
510-239 | KARMSTOLAR. 2 st. Äpplet. H. 107 cm |
510-240 | SKEDAR. Sterling, silver. Förgyllda och emaljerade. Denmark ELA Egon Lauridsen. Vikt 34 gram. 11 cm |
510-241 | GUSTAVSBERG, Parianfigurin, Pojke med Hund. Daterad: 1927. |
510-242 | HÖGANÄS, Kruka. 10L |
510-243 | HÖGANÄS, Kruka. 5L |
510-244 | KRUKA. H. 28.5 cm |
510-245 | VASER med målad dekor och Mässingsfot. Glas och mässing. H. 17.5 cm |
510-246 | LJUSSARMAR 2 par. Mässing och Förgylld metall L. 20 och 13 cm |
510-247 | SKÅL MED GLASINSATS, Nysilver, Med gravyr. H. 27.5 cm |
510-248 | SKÅL PÅ FOT. Pressglas. H. 22 cm Diam. 24 cm |
510-249 | LINDELLS Hushållsvåg. Med färgbortfall |
510-250 | KLÄNNING. 1960/70-tal |
510-251 | KASTRULLER, Rostfritt |
510-252 | KASTRULLER, Rostfritt |
510-253 | HÖRNSKÅP.H. 179 cm B. 63 cm |
510-254 | HÖRNSKÅP. H. 191 cm B. 77 cm |
510-255 | NATTDUKSBORD. 1 par. H. 56.5 cm 46x34.5 cm |
510-256 | BRICKOR. Diam. 46 och 40.5 cm |
510-257 | KASSASKRIN 2 st, Nyckel finns |
510-258 | LEKSAKER, Bilar, Båtar mm |
510-259 | VERKTYG, |
510-260 | GASOLBRÄNNARE. Primus H. 28 cm och Brickaback |
510-261 | SPEGEL MED TRYMÅ, Förgylld |
510-262 | HACKKNIVAR 2 st och skål |
510-263 | AMERIKANSK GUNGSTOL och Fotpall |
510-264 | TAKARMATUR MED PRISMOR. H. 78 cm |
510-265 | TAKARMATUR. H. 40 cm |
510-266 | SOFFBORD MED MARMORSKIVA. H. 50 cm L. 139 cm B. 80 cm |
510-267 | ÄLGHORN. |
510-268 | ÄLGHORN |
510-269 | PIEDESTAL MED MARMORSKIVOR. H. 67 cm |
510-270 | BORD med 1 iläggsskiva och 4 stolar. Bordets mått H. 43 cm L. 140 cm B. 84 + 45 cm |
510-271 | TAKARMATUR, H. 20 cm |
510-272 | CYCKEL. Classic 3 Pollux. 3-vxl |
510-273 | GOLVLAMPA. H. 120 cm |
510-274 | GOLVLAMPA. H. 120 cm |
510-275 | BORD MED GLASSKIVA. Bonad Björk, Funkis 1930-tal. H. 69 cm Diam 44.5 cm |
510-276 | MUNKBORD. H. 73.5 cm Skiva 50x50 cm |
510-277 | STRINGHYLLOR. Ett hyllplan med skador. Gavlar H. 75 cm Hyllplan. L. 78 cm B. 20 cm |
510-278 | STOLAR 1 par. H. 80 cm |
510-279 | SOFFBORD. L. 140 cm B. 45 cm |
510-280 | TAKARMATUR. 1930/40-tal H. 45 cm |
510-281 | TAKARMATUR. H. 40 cm |
510-282 | SLAGBORRMASKIN Bruksbo och Black and decker Bits set |
510-283 | SYPUFF. H. 45 cm 39x38 cm |
510-284 | VERKTYG mm |
510-285 | KARMSTOLAR. 2 st H. 87.5 cm |
510-286 | VÄGGUR, Ek. H. 76 cm B. 37 cm |
510-287 | PALLAR 2 st. H. 44 och 45 cm |
510-288 | EMMAFÅTÖLJ H. 89. Med lagning |
510-289 | GOLVUR. Signatur på urtavlan A A ... |
510-290 | SANDGREN. Oljemålning. Signerad: Sandgren. Duk: 45x65 cm |
510-291 | VÄGGLAMPA. H. 34 cm |
510-292 | BÄNKSLIPPMASKIN. BENCHGRINDER |
510-293 | KOPPARGRYTA. H. 23 cm |
510-294 | VÄGGKLOCKA Junghans H. 25 +22 cm |
510-295 | BENGT ORUP. Glas Strikt. Johansfors H. 18 cm |
510-296 | FLASKOR mm |
510-297 | SPIK mm |
510-298 | RÖRSTRAND. Karott Petri. H. 12.5 cm |
510-299 | KÖKSPALL. H. 63.5 cm |
510-300 | SPEGEL, H. 95.5 cm B. 43.5 cm |
510-301 | SKÄKTETRÄ, L. 78 cm. Med äldre lagning. |
510-302 | BORDSFOTOGEN, Med el. H. 50 cm |
510-303 | EDVIN OLLERS. Vas 1900-talets första hälft, gröntonat glas. H. 28 cm |
510-304 | HÖRNSKÅP. Kurbitsmålat. H. 60 cm B. 45 cm |
510-305 | MEISSEN, Skål med lock. H. 9 cm |
510-306 | ÄLGHORN. |
510-307 | OSTINDIA. Kaffekoppar 10 st, Rörstrand |
510-308 | STIG LINDBERG, Kaffekoppar 6 st. Gustavsberg |
510-309 | TILLBRINGARE, Gefle mm |
510-310 | PLÅTBURKAR. |
510-311 | AMPEL. Upsala-Ekeby. H. 11 cm |
510-312 | KOPPARFORMAR mm |
510-313 | GUSTAVSBERG Skärbräda Märkt: 1912. L. 33 cm och Ytterfoder H. 17 cm. Krackerling och sprickor finns |
510-314 | DUKA. "Blåklocka", Dessertskålar 4 st. |
510-315 | BOSCH, DAMMSUGARE, |
510-316 | TIMO SARPANEVA. Ljusstake Festivo, Iittala, H. 18 cm |
510-317 | KOPPARKAFFEKANNA mm |
510-318 | SPETSAR,DUKAR mm |
510-319 | LJUSSTAKAR 2 par. H. 13 och 15.5 cm |
510-320 | LOVIKAVANTAR mm |
510-321 | VINGLAS, 7 st |
510-322 | KARLSKRONA. Kaffeservis 8 st och Assietter 12 st och Kaffekanna, Gräddkanna, Sockerskål |
510-323 | MEKANISK LEKSAK. l. 12.5 CM |
510-324 | ASLAUG SKÖLD. Pastell. Signerad: A Sköld Tavlans mått: 28x33 cm |
510-325 | SYTILLBEHÖR |
510-326 | HUSGERÅD mm |
510-327 | VAPENSKÅP Norlyx. H. 155 cm B. 42 cm Djup. 42 cm |
510-328 | BYRÅ MED MARMORSKIVA, H. 80 cm B. 90 cm Djup. 45 cm |
510-329 | BYRÅ, 5-lådig, Avlutad. 1800-talets andra hälf. H. 113 cm B. 90 cm Djup 45 cm |
510-330 | STOLAR 4 st. Gust. Stil. H. 88 cm |
510-331 | HALLBYRÅ med Spegel. Teak. H. 55 B. cm 57 cm Djup. 31 cm. Spegel: 87x44.5 cm Repor och solblekt |
510-332 | BYRÅ, H. 69 cm B. 63 cm Djup. 30 cm. Repor och färgsläpp och Pinnstolar 2 st |
510-333 | BYRÅ MED MARMORSKIVA. Gust- Stil. 2-lådig. H. 74 cm B. 82 Djup. 41 cm |
510-334 | HÖRNSKÅP H. 179.5 cm B. 64 cm |
510-335 | DUKAR mm |
510-336 | ÄLGHORN 2 st |
510-337 | TRÄDGÅRDSSTOLAR "Bryggeristolar" GRYTHYTTAN. 1 par . Trädgårdsbord, skada på bordsskivans kant. Diam 57 cm. |
510-338 | TRÄDGÅRDSBORD. H. 70 cm L. 125 cm B. 76 cm |
510-339 | STOLAR 4 st, IKEA |
510-340 | PELARBORD med 3 iläggsskivor á 30 cm. H. 72 cm Diam 95 cm. Vattenfläckor och repor förekommer. |
510-341 | SOFFBORD. Märkt: Slutarp H. 59 cm L. 115 cm B. 59 cm. Skiva med skador |
510-342 | LINNESKÅP. H. 149 cm B. 117 cm Djup. 50 cm |
510-343 | KORG. H. 39 cm |
510-344 | SKRIVBORD. H. 70 cm L. 118 cm Djup. 42 cm |
510-345 | TAKARMATUR. Diam. 42 cm |
510-346 | BORDSLAMPOR, 1 par. H. 52 cm |
510-347 | ALUMINIUMSTEGE. H. 117 cm |
510-348 | SOFFA, Furu, H. 81 cm L. 130 cm Djup 48 cm |
510-349 | PALL. H. 44 cm |
510-350 | ALVAR AALTO, Vas Savoy. Iittala H. 11.5 cm |
510-351 | BYRÅ, 2 st stolar (klädsel sliten). Byråns mått H 67 cm. B 113 cm. Dj 44,5 cm. |
510-352 | BESTICK, NS. |
510-353 | KOCKUMS sil, skåpa, tvålkopp & väggskäppa. Tvättfat. Bruksslitage. |
510-354 | BESTICK rostfria, kakmått mm. |
510-355 | LANSETT matservisdelar Gefle. Mattallrikar 12 st. Djupa 9 st. Förrättstallrikar 8 st. Assietter 14 st. |
510-356 | KRYDDHYLLA. H 16,5 cm. L 63 cm. Dj 15 cm, krybburkar med några nagg. |
510-357 | MUMMAGLAS. H 23,5 cm. |
510-358 | ELEFANT H 17,5 cm. Rosa Ljung saltströare. H 6,5 cm. Björn H 8 cm. |
510-359 | FOTOGENLAMPA. H 47,5 cm. Lagning på kupan upptill. |
510-360 | MEISSEN. Skål på fot. H 14 cm. |
510-361 | EKEBY, ytterfoder 2 st H 8 resp 7,5 cm. Ytterfoder H 10 cm. |
510-362 | MATS JONASSON Målerås glasblack 2 st H 12,5 resp 8,5 cm. Ljuslyktor 3 st. |
510-363 | SKÅL PÅ FOT med glasinsats mm. |
510-364 | FRANSKA LILJAN, bestick. |
510-365 | SNUSDOSOR, nattljusstake i mässing mm. |
510-366 | KAROTT My Garden utan lock mm. |
510-367 | MATGRUPP furu. Bord H 75 cm. L 199 cm. B 91 cm. 6 st stolar. |
510-368 | SKRIVBORD, ek. H 77 cm. L 200 cm. B 94 cm. |
510-369 | VERKTYG bl a gängverktyg. |
510-370 | GRYTHYTTAN, trädgårdsstolar 2 st. Rep.objekt. |
510-371 | TRÅDBACK med verktyg, värmefläkt mm. |
510-372 | SKOLÄST för damskor stl 39, klädhängare i metall. |
510-373 | PARTI DUKAR. |
510-374 | KORG med hängfotogen (ej komplett) |
510-375 | ÖVERKAST 2 st för enkelsängar. (Lådan ingår ej) |
510-376 | KORGSÄNG med verktyg mm |
510-377 | BLOMBORD H 30 cm. L 74 cm. B 29,5 cm. Stol. |
510-378 | DUKAR, SPETSAR, FILT mm |
510-379 | GALGAR, trä, mestadels Örebro Affärer |
510-380 | GALGAR, trä, mestadels Örebro Affärer |
510-381 | RULLMÅLNINGAR 3 st. Kina. 130x35 cm |
510-382 | HANS-AGNE JAKOBSSON AB Markaryd Sverige, Takarmaturer 1 par. H. 55 cm |
510-383 | VILOSTOL. Kopia efter Le Corbuiser LC4. Svart skinn/kohud. Etikettmärkt: Italy |
510-384 | ORREFORS. Assietter 6 st Diam 18 cm och Skålar 3 st Eden |
510-385 | SKÅLAR, Italy H. 10 cm och Kannor 2 st En märkt Upsala-Ekeby Gefle. H. 10 och 16 cm. |
510-386 | SKÅLAR, FORM VAS, FAT Bl.a Arabia, Ego Stengods, Upsala-Ekeby, Gustavsberg Spisa Ribb |
510-387 | BRICKOR 2 st varav en märk Storbritanien Diam. 24.5 och 30 cm och Plåtburkar 3 st. Bl.a Marabou. H. 13, 14 och 16 cm |
510-388 | FAT. Ostindiskt. Diam. 26 cm |
510-389 | KARAFF,SKÅLAR, LJUSSTAKAR, Bl.a Orrefors |
510-390 | TALLRIKAR, UPPLÄGNINGSFAT, Rörstrand och Vinranka Gefle. Kanna med lagning |
510-391 | ROYAL COPENHAGEN, Vas. H. 19 cm |
510-392 | TALLRIK CV-100 år mm |
510-393 | SIDEBORD. H. 75 cm B. 153 cm B. 42 cm. Nyckel saknas. Repor och skador förekommer |
510-394 | SOFFBORD. H. 59.5 cm L. 97 cm B. 53.5 cm. Skiva med repor |
510-395 | SIDEBORD. H. 75 cm B. 153 cm B. 41.5 cm. Nyckel saknas. Repor och skador förekommer |
510-396 | SKÅL USSR mm |
510-397 | BÖCKER, Faraonernas Land och Örebro Litteratur |
510-398 | KRÖNT MÅTT och Kruka, Skada på hänkel. H. 18 och 19 cm |
510-399 | BESTICK, Nysilver. |
510-400 | MATSERVIS. 47 delar |
510-401 | SKEDAR 2 st, Kontr.S Vikt: |
510-402 | TENNLJUSSAKAR OCH Vägglampetter |
510-403 | JACKA, Skinn. Masens Skinnindustri Malung, Sverige |
510-404 | BORDSLAMPOR 1 par. H. 44 cm |
510-405 | SPEGEL. 116x70 cm |
510-406 | RYAMATTA L. 120 cm, GARNMATTA L. 166 cm. |
510-407 | SYMASKIN. Singer 8618 Electronic |
510-408 | BARVAGN H. 63 cm |
510-409 | PALLAR 2 st. H. 45 cm |
510-410 | ÖREBRO FAJANSFABRIK. Vas. H. 27.5 cm. Med lagning |
510-411 | TAVLA. Mått: 34.5x44 cm |
510-412 | OLJEMÅLNINGAR 2 st otybar signatur. Duk: 36x27 cm Pannå: 23.5x28 cm |
510-413 | GRAFISKA BLAD 3 st Signerad Widerman |
510-414 | TAVLOR |
510-415 | LJUSKRONA. 6-armad. Barockstil. |
510-416 | TRÄHÄST varav en lagad. mm |
510-417 | BESTICK, ROSTFRIA |
510-418 | TUSCHTECKNINGAR, 6 st. Trolig signatur Hanel. |
510-419 | SPEGEL, Förgylld. Krön med skador. 150 x 87 cm. |