ONLINE-AUKTION, 2024-02-05 17:00

Söndag 04/02 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
510-001GEFLE "Vinranka", servisdelar, några med krackeleringar och missfärgningar.
510-002BÖCKER, lådan ingår ej.
510-003BÖCKER, bl a foto. Lådan ingår ej,
510-004TRANA, ben. H 40 cm
510-005FOHUNDAR, 1 par, porslin. Kina, 1900-tal, turkos glasyr. H. 24.5 cm
510-006MORTEL. Marmor. H 15 cm.
510-007SKÅL, glas. H 9 cm. Diam 33 cm.
510-008KIKARE 7 x 35, väggur Philips. Diam 18 cm.
510-009SALT & PEPPARSTRÖARE m fat. H 7 cm.
510-010KAK/TÅRTFAT med lock, pressglas. H 14 cm. Diam 27 cm.
510-011LJUSSTAKE för fem ljus, metall. H 18 cm. L 34 cm.
510-012EP-SKIVOR bl a Modern Talking, Paul Young mestadels 80-tal.
510-013ÖLGLAS 7 st. H 11-12 cm.
510-014CD-STEREO, Exibel.
510-015BORDSLAMPA. 1930/40-tal H. 42 cm
510-016TAKARMATUR 3-armad. H. 23.5 cm
510-017KAFFEKOPPAR, 11 st. Terra
510-018ARABIA, Matservisdelar 15 delar Arctica
510-019VEIKKO AALTONA. Oljemålning. Signerad: V. Aaltona Duk: 73x60 cm
510-020PIERRE BONNEVIER. Oljemålning. Signerad: Pierre Bonnevier. Duk: 61.5x50 cm, Ram med skador
510-021SERVISDELAR, Aspen mm
510-022MONT BLANC, Kulspetspennor 2 st, reservoarpenna.
510-023KANNA OCH MUGGAR 14 st
510-024FÖNSTERBELYSNINGAR, 1 par, vägglyster.
510-025LJUSSTAKE, Smide H. 42 cm L. 30 cm
510-026BESTICK, Nysilver
510-027GUSTAVSBERG, Väggtavla, 34x 21 cm
510-028JORDGLOB. Columbus- Glas och trä. H. 50. Normalt Bruksslitage
510-029ANNA-LISA THOMSON, Bordslampa. Upsala-Ekeby. H. 32 cm
510-030MORTEL. Gjutjärn. H. 13.5 cm
510-031LJUSSTAKE, gjutjärn bemålat. Märkt: CG XV!, 1986. H. 21 cm.
510-032BAROMETER. Sundo. Diam. 24,5 cm.
510-033COBRATELEFON. 2 st och en ringklocka, Den röda med skadad gummilist
510-034STÖVELKNEKT, metall. L. 26.5 cm
510-035MODELLSKEPP, Thailand. H. 111 L. 100 cm
510-036TAKARMATUR med prismor. Diam: 45 cm
510-037KAKBURK 3-delad. NilsJohan H. 20.5 cm. Bruksslitage
510-038LOCKBURKAR. 2 st. Kina 1900-talet andra hälft. H. 17 cm
510-039DEKORATIONSURNOR. 2 st. England. H. 37 cm varav en med sockel H. 9 cm.
510-040STEKPANNA, 3-ben. Malm, H. 9.5 cm Diam. 24 cm
510-041FIGURIN. Skrattande Buddha H. 11 cm
510-042KRYDDHYLLA, TIDNINGSKORG
510-043BRICKA. Trä och glas. Någon fuktskada. 57x38 cm
510-044TRAPPSTEGE, Trä, H. 81 cm
510-045PALL. H. 26 cm B. 39 cm Djup 22 cm
510-046PIEDESTAL. Trä H. 72.5 cm 25x25 cm
510-047RÖRSTRAND. Piedestaler,1 par. Stämplade: Rörstrand RP. 1800-talets andra hälft. H. 69 cm Diam. 31 cm En med fotspricka samt en med en skada på ovansidan.
510-048ALBERT ENGSTRÖM Halvfranska Band 15 st
510-049LOCKSKÅLAR. 2 st, varav en med lagning. H. 30 cm
510-050OWE ELVÉN, Ljuslykta. Eternell. H. 11.5 cm
510-051BORDSLYSTER. H. 36 cm
510-052PIEDESTAL. Trä. Rikt skuren. H. 80 cm
510-053MARTIN ÅBERG. Papperskorg, Servex. Teak. H. 33 cm. Bruksslitage
510-054MARTIN ÅBERG. Papperskorg, Servex Teak. H. 33 cm, Bruksslitage och något ändrad form
510-055NIPPER
510-056VASER 2 st, mycket färgsläpp H. 55.5 cm
510-057OLLE ALBERIUS Whiskeyglas "Erik" 11 st, Orrefors
510-058MORTEL. H. 13 cm Diam 21 cm
510-059GOLVVASER 2 st, H. 61 cm
510-060GOLVVAS med nagg i mynningen. H. 61 cm
510-061VÄGGDEKORATION 3 st H. 50 cm B. 18.5 cm
510-062KERAMIKTAVLA. 33.5x24 cm
510-063VAS. H. 43 cm
510-064STRYKJÄRN, mässing o trä, lod saknas. H. 14 cm. L. 12 cm.
510-065OSTKUPA M FAT. Etikettmärkt Karlskoga kristall, Sweden. Liten nagg på kupans undre del. H. 17 cm. L. 20 cm.
510-066GOEBEL. Figurin. Stämplad: C by Goebel 1955. H. 15 cm.
510-067TILLBIRNGARE, assietter, skål på fot.
510-068RONSON, "Crown" made in England. Vitmetall. H. 6 cm.
510-069KOSTA. Skålar 2 st. Bl a Wärff. H. 7 cm. resp. 11 cm.
510-070ELLIS. Oljemålning. Signerad: Ellis. "Flamencodanserska". Duk. 100 x 73 cm.
510-071MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A, 73/300. Tavlans mått: 49 x 39 cm.
510-072MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A, 73/300. Tavlans mått: 49 x 39 cm.
510-073GLAS, 6 st H. 17.5 cm. Gulddekor delvis nött.
510-074BING & GRÖNDAHL. Tallrikar 12 st Måsen. Diam 25 cm
510-075FIGURIN. Metall. PAT 701172. L. 7.5 cm L. 22 cm
510-076LJUSSTAKAR, 1 par. Kontr. silver. H. 20 cm Bruttov: 455 gram
510-077BJÄLLRA, Ljusstakar mm
510-078TIMO SARPANEVA, "Festivo". Ljusstake. Signerad: TS. H. 14 cm
510-079UPPLÄGNINGSKÅL, Metall. H. 15 cm L. 42 cm
510-080PALL, Metall. H. 32 cm Diam 35 cm
510-081CROSSMAN AIRGUNS, Peller Gun 357 mm
510-082SKÅLAR 2 st H. 7.5 och 17 cm
510-083ARMBANDSUR, Dam och Herr, Bl.a Seiko
510-084MATSERVISDELAR, Lidköping, Gulddekor delvis sliten
510-085KAFFESKEDAR, 12 ST. Modell: "Rosenholm". Kontr.S. VIkt 171 gram
510-086MOCCASKEDAR 6 st, dopsked. Kontr.S. Vikt: 101 gram
510-087SOPPSKÅLAR. 5 st
510-088FIGURINER. 2 st Konstmassa. H. 37 cm
510-089VINGLAS. 9 st. H. 17 cm
510-090MORTEL, H. 14 cm
510-091FIGURIN. Konstmassa. H. 12 cm L. 24 cm
510-092TRÄTAVLA. Skulpterad. 30x59 cm
510-093KLOCKA OCH BREVVÅG
510-094LP-SKIVOR. Bl.a EAST OF EDEN, Rod Stewart och Elton John
510-095LP-SKIVOR Bl.a Pugh, Pink Floyd och Joe Cocker
510-096LP-SKIVOR. Bl.a Mothers, Frank Zappa och Bob Dylan
510-097LP-SKIVOR, Blandade Artister
510-098SKULPTUR, Trä, H. 35 cm L. 35 cm Med skador
510-099KAKFAT, Pressglas, H. 13 cm Diam 24 cm
510-100MOSSE STOOPENDAAL. Oljemålning Signerad: Mosse Stoopendaal 1944 A Tergo: Mosse Stoopendaal "Gäss" 1944. Duk: 90x146 cm. Ram med skador.
510-101SPEGEL 8-kant med förgylld ram, 1900-talets andra hälft. 39x39 cm
510-102YTTERFODER. Schierholz H. 21 cm
510-103MATSERVISDELAR 25 st. Old Inns Series" English Ironstone Tableware,
510-104SKULPTURER 2 + 1 st. Hornarbete H. 40 och 32 cm
510-105TOMTEKRUKA H. 16 cm med färgbortfall och skålar 3 st
510-106VASER, LJUSSAKAR, Koppar och Mässing mm
510-107VAS, SKÅL och ASK. Konstmassa. H. 5, 5.5 och 20 cm
510-108TRÄARBETE, 4 st H. 22 och 45 cm
510-109EUGEN TROST. Tekoppar med fat, 5 st. "ZEBRA", Gefle Upsala-Ekeby. 2 koppar med skador, spricka och bottennagg. Krackeleringar finns
510-110KARAFFER, 1 par. Kristall. H. 33 cm
510-111LP-SKIVOR. Blanade Artister, Klassiskt
510-112LP-SKIVOR. Bl.a The Moody Blues, Van Morrison, Bruce Springsteen
510-113LP-SKIVOR. Rolling Stones, George Harrison, Beatles, Pugh, McCartney
510-114BODA. Kristallskål, slipad. Signerad: Boda. H. 11 cm. Diam. 21,5 cm.
510-115BODA. Kristallkaraff, slipad. Signerad: Boda. H. 27,5 cm.
510-116SNAPSGLAS 12 st, Handarbete, Tenn, Norge H. 5.5 cm
510-117SKULPTURER 4 st H. 6, 7 och 10 cm
510-118ORGELPALL.
510-119SPEGEL. Bodafors H. 80 cm B. 51 cm
510-120MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 39x49 cm
510-121LEKSAKSBIL BURAGO Cod. 3013 Mercedes Benz 300 SL (1954)
510-122GRYTA Mässing. H. 20 cm Diam: 40 cm
510-123VASER, 2 st, Silver. En märkt: 8XG Alt DX8. H. 30 cm Vikt: 820 gram
510-124BODA. Kristallskål m slipad dekor. H. 13 cm Diam: 24 cm
510-125FLASKÖPPNARE 3 st. Sterling silver. Bruttovikt 228 gram.
510-126VASER, Glas och Keramik, W. Germany mm
510-127LJUSSTAKAR mm
510-128VASER, Lockburkar mm
510-129TEKANNA PÅ RECHAUD, Sockerskål, Gräddkanna och Skål. J-L-H EP England.
510-130BESTICK, Metall och trä, Thailand.
510-131SHAKER, ISHINK, BRICKA mm
510-132YTTERFODER. H. 21 cm. Med bottennaggar
510-133SOCKERTOPP OCH MÅTT.
510-134SKÅL, H. 21.5 cm
510-135ROYAL COPENHAGEN kaffekoppar 12 st Blå Blomst, Kaffekanna, Sockerskål och Gräddkanna. Koppar 0840
510-136ROYAL COPENGAHEN, Moccakoppar 4 st, Blå Blomst, Koppar 1546.
510-137DOCKA, FIGURIN mm
510-138YTTERFODER 2 st. Varav en med sockel. H utan sockel. 13 cm
510-139SLADDVINDA MM
510-140TALLRIKAR 2+3 och Uppläggningsfat. Kronen Porzellan
510-141SABEL, Indien. 1900-tal. Total L. 100 cm
510-142KNIVAR, 2 st Utländska
510-143STICKVAPEN 4 st, varav 2 med skada
510-144KÄPP L. 60 cm och Stickvapen. L. 78
510-145BOKHYLLA med skrivklaff, Teak. 1950/60-tal. H. 174 cm B. 90 cm
510-146SKÅP MED JALUSIER, 1930/40-tal. Ek. Märken på ovansidan samt hål för el. H. 96 cm B. 116 cm Djup 46 cm
510-147SEKRETÄR med rullklaff, 1950/60-tal. H. 97 cm B. 90 cm Djup. 45.5 cm
510-148VEIKKO AALTONA, Oljemålning Signerad: V Aaltona Duk: 50x60 cm
510-149GUNNAR ALLVAR, Grafiskt Blad. Signerad: G Allvar. Tavlans mått: 43x31 cm
510-150KNUT VALINDER, Oljemålning Signerad: Knut Valinder A Tergo Orrar Duk: 140x65 cm
510-151SOFFGRUPP, Soffa 3 sits, Fåtöljer 2 st och Soffbord. Skinn och Skai
510-152K PETERSEN, Oljemålning. Signerad: K Petersen. Duk 60x82 cm. Duk med krackeleringar och lagningar
510-153SPEGEL, Rikt Skuren. 1900-talets andra hälft. L. 91 cm B. 48 cm
510-154MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 48x39 cm
510-155MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt blad. Signerad: Mårten A 73/300 Tavlans mått: 49x39 cm
510-156VAS, Lergods, invändig glasyrskada. H. 41.5 cm
510-157SILVERMYNT, SVERIGE., 50 st, 2-Kronor 1953-
510-158SILVERMYNT, SVERIGE. 2-kronor 1910-39 (13 st), 2 krona jub. 1938. 1-kronor 1943- (46 st)
510-159SILVERMYNT, SVERIGE. 50 kr 1976 (2 st), 5 kronor 1935 (1 st), 1959 (7 st), 1966 (3 st) 1954 (1 st) 1971 (1 st)
510-160SILVERMYNT, SVERIGE. 50 Öre 1875-1939 (31 st) och 50 Öre 1943- (51 st)
510-161BESTICK, Franska Liljan och Svensk spets
510-162FAT RÖRSTRAND, Aslög och Läckö, Gustavsbergs Spisa Ribb mm
510-163PIEDESTAL MED YTTERFODER 2 st. H. 75 cm
510-164YTTERFODER 2 st, Trä, Rikt skurna, Thailand. H. 26.5 cm
510-165ROSENTHAL, Ljusstakar 2 st SansSouci H. 5.5 cm och Miniatyr tavla, Signerad: Boucher. Tavlans mått: 12.5x11 cm
510-166YTTERFODER Bl.a Wikholm H. 12-15.5 cm
510-167KÄPPAR 2 st. L. 96 och 92 cm
510-168OLJEMÅLNING. Signerad: Troligen C. G/E Åkerholm. Duk 50x40 cm. Ram med skador
510-169VÄGGTAVLOR, 4 st, Lack och Pärlemo. Krackerling förekommer. H. 49.5 B. 19.5 cm
510-170OLJEMÅLNING. Otydbar signatur England Duk: 41x60.5 cm. Ram med skador
510-171FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. Märkt Westerstrands Originals L. 59 cm. Med färgsläpp
510-172VÄGGTAVLOR, 4 st, Lack och Pärlemo. H. 59 cm B. 29.5 cm
510-173FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. L. 62 cm. Med Färgsläpp
510-174SYSKIN med innehåll
510-175KORG/STOL. Med mindre skada. H. 44.5 cm B. 45 cm
510-176SILVERMYNT, SVERIGE. 1 kr 1942- (100 st)
510-177SILVERMYNT, 1 kr 1907-1942 (50 st)
510-178ASKKOPP PÅ FOT. H. 66 cm
510-179BARSKÅP, Rikt skuret, Thailand. H. 106 cm B. 91.5+ 91 cm Djup 57 cm
510-180MATSALSBORD med 6 stolar, Rikt skuret Thailand. H. 82 cm L. 179 cm B. 102 cm
510-181SOFFBORD, Rikt Skuret, Thailand. H. 47 cm L. 146 cm B. 76 cm
510-182SAM UHRDIN, Oljemålning. Signerad: Sam Uhrdin. A tergo "Liten Kvällsmusik". Duk: 72x91 cm.
510-183MÅRTEN ANDERSSON. Grafiskt Blad. Signerad: Mårten A. 178/460 Tavalns mått: 83.5x74 cm
510-184TAVLOR 2 st. Bemålat siden, Kina 25x30cm
510-185SILVERMYNT, SVERIGE. 1 kr 1897-1942 (50 st)
510-186SILVERMYNT, SVERIGE. 10 & 20 Öringar Vikt ca: 615 gram
510-187SILVERMYNT, SVERIGE. 2 kr 1947- (50 st)
510-188G. HILDEBRAND. Oljemålning. Signerad: G. Hildebrand. Duk: 40x32 cm
510-189STEN BOHMAN, Oljemålning, Signerad: Sten Bohman Duk: 49x64 cm
510-190VÄGGTAVLOR. 4 st, Lack och Pärlemo H 78 cm B. 40 cm
510-191KNIVAR 3 st L. 21, 22 och 25 cm
510-192BORDTENNISRACK, Heinsa.
510-193VICTORINOX Schweizerkniv, i orginal förpackning
510-194SILVERMYNT, SVERIGE. 2 kr 1913, 22 och 36. 2 kr Jub 1897 (2 st), 1907 (1 st), 1921 (2 st), 1932 (1 st) 1938 (3 st)
510-195SILVERMYNT, SVERIGE. 5 kr 1954 (2 st) 1955 (2 st), 1971 (1 st) och 5 jub 1935 (1 st). 1952 (1 st), 1959 (1 st), 1966 (2 st).
510-196US DOLLAR, 1923 och Norsk krone 100 år 1875-1975 1099/1500 Silver
510-197MYNTVÄSKA med 5 kassetter och 2 nycklar. Mått: 29x21.5x9 cm
510-198VÄXTBELYSNING, 2 st. H. 53 cm B. 59 cm
510-199STIGA, Motorsåg SP 426
510-200NILS BJÖRKQVIST Oljemålning, Signerad: Nils Björkqvist. Duk: 82x160 cm
510-201FLUGSPÖN 2 st Guidline 1PXE linklass 4-5 & Roy Thompson (Taupo) linklass 6-7.
510-202HINK, orientalisk. Metall. H 27,5 cm.
510-203YCKI. Galghållare med trägalgar. H 39 cm. B 48,5 cm.
510-204KORGSÄNG & Flaska med träställning. Korgsängens mått H 24 cm. L 60 cm.
510-205BORD & 2 st pallar. Bordets mått H 41 cm. Diam 87 cm. Pallarnas mått H 31 cm. Diam 38 cm.
510-206SERVERINGSBRICKA snidad. Bofors Nya Hotell sign SD48. 51,5 x 40 cm.
510-207HENNING HOUGAARD. Oljemålning sign Henning Hougaard. Duk 65 x 95 cm.
510-208EMIL LINDGREN. Oljemålning sign Emil Lindgren, Leksand 1931. Duk 77 x 95 cm.
510-209HARRY THOMANDER, Oljemålning, Signerad: Thomander. Duk: 27x22 cm
510-210SATSBORD. 3-delat. H. 55 cm 49x35 cm
510-211GEORG SÖDERSTRÖM Emaljtavla. Signerad: Georg Söderström 90. A Tergo Dubbelexponering. Tavlans mått: 29x35 cm
510-212LASSE GJUTARE, Nora. Skultur, KolarSven. H. 30.5 cm
510-213PAUL HOFF, Figurin Skäggdopping, Gustavsberg. Liten nagg på på huvudet.
510-214PAUL JÖRGENSSEN, Glasfigur på stensockel. Etikettmärk: Kastlösa, Glashytt Öland. H. 26 cm
510-215STUDIO HANDEN, Figurin, Gustavsberg. H. 12.5 cm
510-216LISA LARSON, Sparbössa Gunnar Sträng. H. 14.5 cm
510-217ULRICA HYDMAN-VALLIÉN. Glas 5 st, Signerad. Kosta Boda Artist Collection H. 14.5 cm
510-218LISA LARSON, Figurin, Gustavsberg. Litet nagg/glasyrmiss. L. 16 cm
510-219STIG LINDBERG. Fat, Fajans Karneval, Gustavsberg Mått: 16x16 cm och MARIANNE WESTMAN Fat Rörstrand Diam 11.5 cm. Båda med skador.
510-220VAS, Osignerad H. 18.5 cm. Vicke Lindstrand
510-221GUNNAR NYLUND. Kanna och Fat, Rörstrand. Signerade: GN. H. 11.5 och 14x13.5 cm
510-222LISA LARSON, SKÅL, Gustavsberg. H. 5 cm Diam 15 cm
510-223HOLGER ALMQVIST, Olejmålning. Signerad: Holger Almqvist. A tergo Badande kvinnnor. Duk: 28x46.5 cm
510-224SVANTE WARG, Oljemålning Signerad: S Warg 77. Duk: 28x22 cm
510-225WILHELM KÅGE FAT Argenta och Josef Ekberg Fat. Gustavsberg. Diam. 12.5 och 7 cm
510-226TAKARMATUR. H. 70 cm
510-227LEKSAKSBIL. L. 75 cm
510-228GUNGHÄST. L. 89 cm. Sitthöjd: 46 cm. Med färgbortfall.
510-229VÄGGLAMPOR, IKEA.
510-230RÄKNESNURRA, Aktibolaget Orginal ODHNER Göteborg
510-231och BERTIL VALLIEN, Skulptur Signerad: B Vallien. L. 17 cm. Med skada.
510-232Lisa Larson, Figurin "Måns Mini", K Studion Gustavsberg H. 9 cm
510-233Lisa Larson, Figurin "Måns Midi", K Studion Gustavsberg. H. 14.5 cm
510-234Lisa Larson, Figurin "Måns Maxi", K Studion Gustavsberg. H. 30 cm
510-235CATHRINE EGELIN. Oljemåning. Cathrine Egelin. Duk 90 x 70 cm
510-236ANNA EKVALL. Grafiskt Blad. Signerad: Anna Ekvall 144/275 Tavlans mått: 101x84 cm
510-237ULF ÅLUND, Oljemålning. Signerad: U. Ålund. Duk: 65x80 cm
510-238ERNST LINDGREN. Oljemålning. signerad: Ernst Lindgren 57. Pannå 60x68 cm
510-239KARMSTOLAR. 2 st. Äpplet. H. 107 cm
510-240SKEDAR. Sterling, silver. Förgyllda och emaljerade. Denmark ELA Egon Lauridsen. Vikt 34 gram. 11 cm
510-241GUSTAVSBERG, Parianfigurin, Pojke med Hund. Daterad: 1927.
510-242HÖGANÄS, Kruka. 10L
510-243HÖGANÄS, Kruka. 5L
510-244KRUKA. H. 28.5 cm
510-245VASER med målad dekor och Mässingsfot. Glas och mässing. H. 17.5 cm
510-246LJUSSARMAR 2 par. Mässing och Förgylld metall L. 20 och 13 cm
510-247SKÅL MED GLASINSATS, Nysilver, Med gravyr. H. 27.5 cm
510-248SKÅL PÅ FOT. Pressglas. H. 22 cm Diam. 24 cm
510-249LINDELLS Hushållsvåg. Med färgbortfall
510-250KLÄNNING. 1960/70-tal
510-251KASTRULLER, Rostfritt
510-252KASTRULLER, Rostfritt
510-253HÖRNSKÅP.H. 179 cm B. 63 cm
510-254HÖRNSKÅP. H. 191 cm B. 77 cm
510-255NATTDUKSBORD. 1 par. H. 56.5 cm 46x34.5 cm
510-256BRICKOR. Diam. 46 och 40.5 cm
510-257KASSASKRIN 2 st, Nyckel finns
510-258LEKSAKER, Bilar, Båtar mm
510-259VERKTYG,
510-260GASOLBRÄNNARE. Primus H. 28 cm och Brickaback
510-261SPEGEL MED TRYMÅ, Förgylld
510-262HACKKNIVAR 2 st och skål
510-263AMERIKANSK GUNGSTOL och Fotpall
510-264TAKARMATUR MED PRISMOR. H. 78 cm
510-265TAKARMATUR. H. 40 cm
510-266SOFFBORD MED MARMORSKIVA. H. 50 cm L. 139 cm B. 80 cm
510-267ÄLGHORN.
510-268ÄLGHORN
510-269PIEDESTAL MED MARMORSKIVOR. H. 67 cm
510-270BORD med 1 iläggsskiva och 4 stolar. Bordets mått H. 43 cm L. 140 cm B. 84 + 45 cm
510-271TAKARMATUR, H. 20 cm
510-272CYCKEL. Classic 3 Pollux. 3-vxl
510-273GOLVLAMPA. H. 120 cm
510-274GOLVLAMPA. H. 120 cm
510-275BORD MED GLASSKIVA. Bonad Björk, Funkis 1930-tal. H. 69 cm Diam 44.5 cm
510-276MUNKBORD. H. 73.5 cm Skiva 50x50 cm
510-277STRINGHYLLOR. Ett hyllplan med skador. Gavlar H. 75 cm Hyllplan. L. 78 cm B. 20 cm
510-278STOLAR 1 par. H. 80 cm
510-279SOFFBORD. L. 140 cm B. 45 cm
510-280TAKARMATUR. 1930/40-tal H. 45 cm
510-281TAKARMATUR. H. 40 cm
510-282SLAGBORRMASKIN Bruksbo och Black and decker Bits set
510-283SYPUFF. H. 45 cm 39x38 cm
510-284VERKTYG mm
510-285KARMSTOLAR. 2 st H. 87.5 cm
510-286VÄGGUR, Ek. H. 76 cm B. 37 cm
510-287PALLAR 2 st. H. 44 och 45 cm
510-288EMMAFÅTÖLJ H. 89. Med lagning
510-290SANDGREN. Oljemålning. Signerad: Sandgren. Duk: 45x65 cm
510-291VÄGGLAMPA. H. 34 cm
510-292BÄNKSLIPPMASKIN. BENCHGRINDER
510-293KOPPARGRYTA. H. 23 cm
510-294VÄGGKLOCKA Junghans H. 25 +22 cm
510-295BENGT ORUP. Glas Strikt. Johansfors H. 18 cm
510-296FLASKOR mm
510-297SPIK mm
510-298RÖRSTRAND. Karott Petri. H. 12.5 cm
510-299KÖKSPALL. H. 63.5 cm
510-300SPEGEL, H. 95.5 cm B. 43.5 cm
510-301SKÄKTETRÄ, L. 78 cm. Med äldre lagning.
510-302BORDSFOTOGEN, Med el. H. 50 cm
510-303EDVIN OLLERS. Vas 1900-talets första hälft, gröntonat glas. H. 28 cm
510-304HÖRNSKÅP. Kurbitsmålat. H. 60 cm B. 45 cm
510-305MEISSEN, Skål med lock. H. 9 cm
510-306ÄLGHORN.
510-307OSTINDIA. Kaffekoppar 10 st, Rörstrand
510-308STIG LINDBERG, Kaffekoppar 6 st. Gustavsberg
510-309TILLBRINGARE, Gefle mm
510-310PLÅTBURKAR.
510-311AMPEL. Upsala-Ekeby. H. 11 cm
510-312KOPPARFORMAR mm
510-313GUSTAVSBERG Skärbräda Märkt: 1912. L. 33 cm och Ytterfoder H. 17 cm. Krackerling och sprickor finns
510-314DUKA. "Blåklocka", Dessertskålar 4 st.
510-315BOSCH, DAMMSUGARE,
510-316TIMO SARPANEVA. Ljusstake Festivo, Iittala, H. 18 cm
510-317KOPPARKAFFEKANNA mm
510-318SPETSAR,DUKAR mm
510-319LJUSSTAKAR 2 par. H. 13 och 15.5 cm
510-320LOVIKAVANTAR mm
510-321VINGLAS, 7 st
510-322KARLSKRONA. Kaffeservis 8 st och Assietter 12 st och Kaffekanna, Gräddkanna, Sockerskål
510-323MEKANISK LEKSAK. l. 12.5 CM
510-324ASLAUG SKÖLD. Pastell. Signerad: A Sköld Tavlans mått: 28x33 cm
510-325SYTILLBEHÖR
510-326HUSGERÅD mm
510-327VAPENSKÅP Norlyx. H. 155 cm B. 42 cm Djup. 42 cm
510-328BYRÅ MED MARMORSKIVA, H. 80 cm B. 90 cm Djup. 45 cm
510-329BYRÅ, 5-lådig, Avlutad. 1800-talets andra hälf. H. 113 cm B. 90 cm Djup 45 cm
510-330STOLAR 4 st. Gust. Stil. H. 88 cm
510-331HALLBYRÅ med Spegel. Teak. H. 55 B. cm 57 cm Djup. 31 cm. Spegel: 87x44.5 cm Repor och solblekt
510-332BYRÅ, H. 69 cm B. 63 cm Djup. 30 cm. Repor och färgsläpp och Pinnstolar 2 st
510-333BYRÅ MED MARMORSKIVA. Gust- Stil. 2-lådig. H. 74 cm B. 82 Djup. 41 cm
510-334HÖRNSKÅP H. 179.5 cm B. 64 cm
510-335DUKAR mm
510-336ÄLGHORN 2 st
510-337TRÄDGÅRDSSTOLAR "Bryggeristolar" GRYTHYTTAN. 1 par . Trädgårdsbord, skada på bordsskivans kant. Diam 57 cm.
510-338TRÄDGÅRDSBORD. H. 70 cm L. 125 cm B. 76 cm
510-339STOLAR 4 st, IKEA
510-340PELARBORD med 3 iläggsskivor á 30 cm. H. 72 cm Diam 95 cm. Vattenfläckor och repor förekommer.
510-341SOFFBORD. Märkt: Slutarp H. 59 cm L. 115 cm B. 59 cm. Skiva med skador
510-342LINNESKÅP. H. 149 cm B. 117 cm Djup. 50 cm
510-343KORG. H. 39 cm
510-344SKRIVBORD. H. 70 cm L. 118 cm Djup. 42 cm
510-345TAKARMATUR. Diam. 42 cm
510-346BORDSLAMPOR, 1 par. H. 52 cm
510-347ALUMINIUMSTEGE. H. 117 cm
510-348SOFFA, Furu, H. 81 cm L. 130 cm Djup 48 cm
510-349PALL. H. 44 cm
510-350ALVAR AALTO, Vas Savoy. Iittala H. 11.5 cm
510-351BYRÅ, 2 st stolar (klädsel sliten). Byråns mått H 67 cm. B 113 cm. Dj 44,5 cm.
510-352BESTICK, NS.
510-353KOCKUMS sil, skåpa, tvålkopp & väggskäppa. Tvättfat. Bruksslitage.
510-354BESTICK rostfria, kakmått mm.
510-355LANSETT matservisdelar Gefle. Mattallrikar 12 st. Djupa 9 st. Förrättstallrikar 8 st. Assietter 14 st.
510-356KRYDDHYLLA. H 16,5 cm. L 63 cm. Dj 15 cm, krybburkar med några nagg.
510-357MUMMAGLAS. H 23,5 cm.
510-358ELEFANT H 17,5 cm. Rosa Ljung saltströare. H 6,5 cm. Björn H 8 cm.
510-359FOTOGENLAMPA. H 47,5 cm. Lagning på kupan upptill.
510-360MEISSEN. Skål på fot. H 14 cm.
510-361EKEBY, ytterfoder 2 st H 8 resp 7,5 cm. Ytterfoder H 10 cm.
510-362MATS JONASSON Målerås glasblack 2 st H 12,5 resp 8,5 cm. Ljuslyktor 3 st.
510-363SKÅL PÅ FOT med glasinsats mm.
510-364FRANSKA LILJAN, bestick.
510-365SNUSDOSOR, nattljusstake i mässing mm.
510-366KAROTT My Garden utan lock mm.
510-367MATGRUPP furu. Bord H 75 cm. L 199 cm. B 91 cm. 6 st stolar.
510-368SKRIVBORD, ek. H 77 cm. L 200 cm. B 94 cm.
510-369VERKTYG bl a gängverktyg.
510-370GRYTHYTTAN, trädgårdsstolar 2 st. Rep.objekt.
510-371TRÅDBACK med verktyg, värmefläkt mm.
510-372SKOLÄST för damskor stl 39, klädhängare i metall.
510-373PARTI DUKAR.
510-374KORG med hängfotogen (ej komplett)
510-375ÖVERKAST 2 st för enkelsängar. (Lådan ingår ej)
510-376KORGSÄNG med verktyg mm
510-377BLOMBORD H 30 cm. L 74 cm. B 29,5 cm. Stol.
510-378DUKAR, SPETSAR, FILT mm
510-379GALGAR, trä, mestadels Örebro Affärer
510-380GALGAR, trä, mestadels Örebro Affärer
510-381RULLMÅLNINGAR 3 st. Kina. 130x35 cm
510-382HANS-AGNE JAKOBSSON AB Markaryd Sverige, Takarmaturer 1 par. H. 55 cm
510-383VILOSTOL. Kopia efter Le Corbuiser LC4. Svart skinn/kohud. Etikettmärkt: Italy
510-384ORREFORS. Assietter 6 st Diam 18 cm och Skålar 3 st Eden
510-385SKÅLAR, Italy H. 10 cm och Kannor 2 st En märkt Upsala-Ekeby Gefle. H. 10 och 16 cm.
510-386SKÅLAR, FORM VAS, FAT Bl.a Arabia, Ego Stengods, Upsala-Ekeby, Gustavsberg Spisa Ribb
510-387BRICKOR 2 st varav en märk Storbritanien Diam. 24.5 och 30 cm och Plåtburkar 3 st. Bl.a Marabou. H. 13, 14 och 16 cm
510-388FAT. Ostindiskt. Diam. 26 cm
510-389KARAFF,SKÅLAR, LJUSSTAKAR, Bl.a Orrefors
510-390TALLRIKAR, UPPLÄGNINGSFAT, Rörstrand och Vinranka Gefle. Kanna med lagning
510-391ROYAL COPENHAGEN, Vas. H. 19 cm
510-392TALLRIK CV-100 år mm
510-393SIDEBORD. H. 75 cm B. 153 cm B. 42 cm. Nyckel saknas. Repor och skador förekommer
510-394SOFFBORD. H. 59.5 cm L. 97 cm B. 53.5 cm. Skiva med repor
510-395SIDEBORD. H. 75 cm B. 153 cm B. 41.5 cm. Nyckel saknas. Repor och skador förekommer
510-396SKÅL USSR mm
510-397BÖCKER, Faraonernas Land och Örebro Litteratur
510-398KRÖNT MÅTT och Kruka, Skada på hänkel. H. 18 och 19 cm
510-399BESTICK, Nysilver.
510-400MATSERVIS. 47 delar
510-401SKEDAR 2 st, Kontr.S Vikt:
510-402TENNLJUSSAKAR OCH Vägglampetter
510-403JACKA, Skinn. Masens Skinnindustri Malung, Sverige
510-404BORDSLAMPOR 1 par. H. 44 cm
510-405SPEGEL. 116x70 cm
510-406RYAMATTA L. 120 cm, GARNMATTA L. 166 cm.
510-407SYMASKIN. Singer 8618 Electronic
510-408BARVAGN H. 63 cm
510-409PALLAR 2 st. H. 45 cm
510-410ÖREBRO FAJANSFABRIK. Vas. H. 27.5 cm. Med lagning
510-411TAVLA. Mått: 34.5x44 cm
510-412OLJEMÅLNINGAR 2 st otybar signatur. Duk: 36x27 cm Pannå: 23.5x28 cm
510-413GRAFISKA BLAD 3 st Signerad Widerman
510-414TAVLOR
510-415LJUSKRONA. 6-armad. Barockstil.
510-416TRÄHÄST varav en lagad. mm
510-417BESTICK, ROSTFRIA
510-418TUSCHTECKNINGAR, 6 st. Trolig signatur Hanel.
510-419SPEGEL, Förgylld. Krön med skador. 150 x 87 cm.