Utrop | Beskrivning |
511-001 | BORDSLAMPOR, 1 par. Kupor saknas. H till lampfästet 19 cm. |
511-002 | FÅTÖLJ med fotpall, IKEA |
511-003 | BORDSLAMPA 2-ARMAD. Skärmen med skador samt fläckar. H. 60 cm. |
511-004 | TAKARMATUR. Metall o plast. 1950/60-tal. H. 34 cm. |
511-005 | TAKARMATUR. Diam. 55 cm. |
511-006 | ATELJE LYKTA. Skrivbordslampa. "Tuben". Normalt brukslitage. H. 39 cm. L. 80 cm. |
511-007 | FAGERHULTS. Golvlampa. "Kobra". Märkt: 803033. Repor samt slitage på skärmen. |
511-008 | BORDSLAMPA. "Alda". Några smårepor på skärmen. |
511-009 | VÄGGLAMPOR, 1 par. ASEA, E2928. Några skador . Några skruvar samt brickor saknas. |
511-010 | HANS AGNE JOKOBSSON, Vägglampor 1 par. AB Ellysett Markaryd. H. 26 cm. Med mindre skador vid fästet. |
511-011 | HANS AGNE JOKOBSSON, Vägglampor 3 st . AB Ellysett Markaryd. H. 26 cm. En med mindre skador vid fästet och två med skador. |
511-012 | PETER CELSING, 1 par. "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Mindre repor |
511-013 | SPEGEL.Mått: 75x46 cm |
511-014 | SKULPTUR. H. 27 cm |
511-015 | VAS. H. 26.5 cm |
511-016 | UPSALA-EKEBY GEFLE, Lillemor Mannerheim, Tekanna. H. |
511-017 | TEKANNOR 2 st. H. 15 och 16 cm. En signerad Amie Stålkrantz |
511-018 | JOHN-ORWAR LAKE. Skål. Ekenäs Sweden. H.8.5 cm. Signerad. J-O Lake |
511-019 | SOLDTACKA 2 st och Spargris. trä. H. 9.5 och 9 cm |
511-020 | STIG LINDBERG. Domino. Fat. Gustavsberg. Mått: 15x15 cm |
511-021 | EKEBY, Fat. H. 9.5 cm Diam. 9.5 cm |
511-022 | RÖRSTRAND, MARIA OLOFSSON, Tillbringare Taktil och Skål Rörstrand. H. 24 och 6.5 cm |
511-023 | VASER 3 st och Skulptur Bl.a Orrefors H. 10-18.5 cm |
511-024 | GUNNAR NYLUND. Fat, Eterna, Rörstarnd. H. 5.5 cm Diam. 20.5 cm |
511-025 | VAS, "Utställningen Hudiksvall 1913" |
511-026 | LJUSLYKTOR bl.a Kosta Boda och Målerås. H. 5 och 5 cm |
511-027 | TERRIN. H. 22 cm L. 31 cm |
511-028 | SKÅL PÅ FOT. H. 16 cm Diam 25.5 cm |
511-029 | PIEDESTAL. Omgjord. H. 44.5 cm Diam. 34 cm |
511-030 | BYRÅ, H. 46.5 cm 35x20.5 cm |
511-031 | OSKAR BERGMAN. Grafiskt blad. Signerad: Oskar Bergman 114/200. Tavlans mått: 73x92 cm |
511-032 | HARALAD LINDBERG. Grafiskt blad Signerad: Harald Lindberg 204/260 cm. Glas saknas. Tavlans mått: 84x65 cm |
511-033 | CEDERVALL, GRafiskt blad. Signerad: Cedervall 110/180. Tavlans mått: 58.5x74 cm |
511-034 | ANN-BRITT HOLMBERG. Akvarell. Signerad: ABH 94. Tavlans mått: 33x43.5 cm |
511-035 | C JULIUS. Oljemålning. Signerad: Julius. Duk: 27x35 cm |
511-036 | PER JULIUS. Grafiskt blad. Signerad: P Julius 177/320 Tavland mått: 48x58.5 cm |
511-037 | NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad. Signerad: Nils Zetterberg 1974. Tavlans mått: 48x52.5 cm |
511-038 | PETER CELSING, 1 par. "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Repor |
511-039 | PETER CELSING. 1 st "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Mindre repor |
511-040 | TAKARMATUR. Glas och Metall. H. 22 cm L. 39 cm |
511-041 | FONTÄNBORD. Mosaik H. 57.5 cm B. 71 cm |
511-042 | TAKLAMPA. DIAM. 35 cm Glas och metall. |
511-043 | VILEDA, Steam XXL |
511-044 | STEGE |
511-045 | SÄCKAKÄRRA |
511-046 | VOLTA, Dammsugare, CompactGo (Ny) |
511-047 | TATSUO KONNO, Bordslampor 1 par, IKEA. H. 20 cm |
511-048 | HEMI. VÄGGLAMPOR 1 par. Typ Klot 3 H. 23 cm |
511-049 | VÄGGLAMPOR 1 par, Märkta: LAmpan 564 |
511-050 | ARABIA, Teservis Fennica, koppar 5 st, Tekanna, Sockerskål och Gräddkanna |
511-051 | SVEN SAHLSTEN. Oljemålning. Signerad: Sven Sahlsten 1933. Duk: 45x60 cm |
511-052 | MOHAMMED ABLA, Kol. Signerad: Mohammed Abla"Duva". Mått: 43x31 cm |
511-053 | OLOF ARÉN. Oljemålning. Signerad: Olof Arén Duk: 65x55 cm |
511-054 | SOLVEIG RUDSTRÖM-SVENSSON. Pastell. Signerad S. Rudström S. Kvinna med Tiger. Tavlans mått: 120x81.5 cm |
511-055 | GÖRAN PERSSON Grafiskt blad. Signerad: Göran Persson 89/220. Mått: 33.5x23.5 cm |
511-056 | OLA GRANATH. Monotypi. Mått: 37x42 cm |
511-057 | JEAN RAGNAR. Oljemålning. Osignerad. Pannå: 61x46 cm |
511-058 | EUSIBIO TOPOOCO. Oljemålning. Signerad: E Taopooco 85. Duk: 55x65 cm |
511-059 | EINAR PERSON. Torrnål Signerad: Einar Person 6/10 Gamla Kvinnor.mått: 50x42 cm |
511-060 | VIGGO DJURBERG. Oljemålning Signerad: Djurberg. Duk: 61x49 cm |
511-061 | SKULPTURER mm. Schackbräde komplett |
511-062 | TRÄFIGURER mm |
511-063 | ARMABNDSUR mm |
511-064 | RÖRSTRAND, KOKA. Tillbringare, Karott med lock |
511-065 | RÖRSTRAND. KOKA, Skål och Tekanna. |
511-066 | Oljemålningar 2 st. Duk. Tavlans mått: 25.5x28.5 cm |
511-067 | BORDSFOTOGEN med mässingsfot. H. 53 cm |
511-068 | FIGURINER mm |
511-069 | CENTURION. AC. ACC20FP. Med fjärrkontroll. H. 65 cm |
511-070 | KISTA, Trä. H. 42 cm L. 68.5 cm B. 43 cm. Nyckel saknas |
511-071 | TOMTE, trä. H. 20 cm |
511-072 | GRAMMOFON DUAL Grundig med 2 st Sonab OA-5 högtalare. H. 56 cm L. 24 cm B. 43 cm. Högtalare med repor |
511-073 | SANSUI, AU-550. Förstärkare. H. 11.5 cm B. 38 cm L. 27 cm |
511-074 | VÄGGLAMPOR 2 st. En märkt: Örsjö industri AB. B. 21 och 20 cm |
511-075 | VÄGGLAMPA. 2-armad. |
511-076 | VÄGGLAMPOR 2 s, Skärmar i plast |
511-077 | VÄGGLAMPA. Metall |
511-078 | VAGGLAMPOR 2 st, plast. |
511-079 | VÄGGLAMPOR 2 st |
511-080 | TAKARMATUR H. 22 cm |
511-081 | AMPLAR MED BELYSNING. Plast. 1970/80-tal |
511-082 | SKOMAKARLAMPA, Skärm mm |
511-083 | LAMPKUPOR 2 st och Lampa |
511-084 | GEORGES BALL. Grafiskt blad, Signerad: Georges Ball 1966 4/40. Mått: 46.5x31.5 cm |
511-085 | JUSSI TAIPALEENMÄKI. Betraktaren. mått: 42x51.5 cm |
511-086 | MARTIN BORNHOLM. Oljemålning. A tergo Martin Bornholm 1965. Duk:70.5x57.5 cm |
511-087 | ÅKE AHLBERG. Grafiskt blad. Signerad: Ahlberg 164/240. Tavlans mått: 68.5x88.5 cm |
511-088 | MARTIN EMOND. Grafisk blad. Signerad: Martin Emond 138/250. Tavlans mått: 68x84.5 cm |
511-089 | ELSE-MAJ JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad Else-Maj Johansson -83 75/250 Tavlan mått: 74x84 cm |
511-090 | ELSE-MAJ JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad Else-Maj Johansson -80 94/250. Tavlans mått: 74x84 cm |
511-091 | INGA BERG. Oljemålning. Signerad: Inga Berg -55. Duk: 49x64 cm |
511-092 | LJUSSTAKAR 1 par. Mässing Märkta: WM-F N 45 H. 21 cm |
511-093 | LINNEDUKAR, 7 st. Olika modeller |
511-094 | DAMEJEANNE H. 59 cm |
511-095 | NIPPER |
511-096 | LAXÅ GLASHYTTA Fat Diam. 28 cm och Vas H.12 cm |
511-097 | LOUISE ADELBORG. Swedish Grace/ Nationalservisen. Rörstrand. 2 olika modeller. Koppar 10 st och Assietter 12 st och Sockerskål, Gräddkanna samt koppar 4 st Assietter 10 st |
511-098 | RING, Silver med Guldinslag Storl: 20 mm |
511-099 | RING, 18K. Vikt: 10.5 gram. Storl: 20 mm |
511-100 | KLACKRING med gravyr. 18K. Vikt: 14.5 gram Storl: 23.5 mm |
511-101 | KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 77 gram. |
511-102 | DRUVTÅNG, Matsked & gaffel. Kontr.S. Vikt 72 gram. |
511-103 | SÅSSLEV, kaffeskedar 4+1 st. Kontr.S. Vikt 131 gram. |
511-104 | GUSTAFSBERG, Diana. Matservis. Djupa 12 st. Mattallrikar 12 st. Förrätt 11 st. Assietter 12 st. Uppläggningsfat 5 st. Karotter 2 st. Såsskål. Krakeleringar förekommer. |
511-105 | NILSJOHAN, Bestick rostfria. |
511-106 | HANDDUKAR olika modeller. |
511-107 | LINNEHANDDUKAR. |
511-108 | DUKAR. |
511-109 | HYLLA, glas och metall. H 187 cm. B 185 cm. Dj 42 cm. |
511-110 | MATSERVISDELAR, Rörstrand. |
511-111 | ASSIETTER glas och tefat Gefle Vinranka. |
511-112 | FÅGELBUR. Trästomme med metallinslag. 1900-talets första hälft. H 60 cm. B 56 cm. Dj 31,5 cm. |
511-113 | KORNISCHER 2 st Gust.stil 1 par. L 138 resp 118 cm. |
511-114 | SKULPTUR, lagad. H 58,5 cm. Stenmassa. |
511-115 | LÅDSPEGEL. H 74 cm. B 47 cm. |
511-116 | SATSBORD 2-delat, metallram med glasskivor. H 53,5 cm. 40,5 x 50 cm. |
511-117 | TRÄDGÅRDSSOFFA med gjutjärnsgavlar. Nytt trä behövs. H 74,5 cm. L 125 cm. |
511-118 | TRÄDGÅRDSSOFFA, repobjekt. H 69 cm. L 131 cm. |
511-119 | CYKELBARNSTOL, modell äldre. |
511-120 | SAFTHINK, Brage. |
511-121 | VÄRMEFLÄKT, Anslut 2 kw. H 28 cm. Dj 20 cm. |
511-122 | SOCKERLÅDA. H 20,5 cm. L 72 cm. B 33 cm. |
511-123 | BORD, foten gjutjärn, skivan betong lagad. H 75 cm. Diam 68 cm. |
511-124 | DOCKVAGN, modell äldre. Något ranglig. H 49 cm. |
511-125 | RESEGRAMMOFON. The Gramophone Company Ltd Hayes. Middlesex. |
511-126 | BORDSLAMPA. H 47 cm. |
511-127 | JOSEF EKBERG. Gustavsberg. Ljusstakar 1 par. H 16,5 cm. |
511-128 | JOSEF EKBERG, Gustavsberg. Fat. Längd 33 cm. |
511-129 | JOSEF EKBERG, Gustavsberg. Assietter 12 st Diam 18,5 cm. Skål H 7 cm. |
511-130 | NATTKÄRL & TILLBRINGARE Gustavsberg. Handfat. |
511-131 | BORDSFOTOGEN. H 73 cm. |
511-132 | BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm. |
511-133 | BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm. |
511-134 | BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm. |
511-135 | BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm. |
511-136 | SKÅL M GLASINSATS, jugend. NS, hårt H. 11 cm. L. 32 cm. |
511-137 | FÖRGYLLD SPEGEL. Några mindre skador på förgyllningen. 41 x 37 cm. |
511-138 | LÖPARE, hemvävda. |
511-139 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st |
511-140 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st |
511-141 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st |
511-142 | DUKAR. |
511-143 | EDVIN AXELSSON. Pastell. Tavlans mått: 42 x 51 cm. |
511-144 | HANS LINDT. Grafiskt blad. Signerad: Hans Lindt, 86/165. Tavlans mått: 47 x 51 cm. |
511-145 | SOCKERHACK. |
511-146 | LJUSSTAKAR 2 st. Bl.a Malm och IKEA. H. 24.5 och 23 cm |
511-147 | KANNA med Nysilver beslag. H. 28 cm |
511-148 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st |
511-149 | SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st |
511-150 | ROLEX, Oyster Perpetual Datejust, 36 mm, Armbandsur. 5251H. Klockan fungerar men datumet ändras ej. |
511-151 | SPEGEL, förgylld. 67 x 68 cm. |
511-152 | GOLVLAMPA. H 143 cm. |
511-153 | BORDSLAMPOR 1 par Northlignht. H 55 cm. |
511-154 | BORDSLAMPOR 1 par, glas. H 40 cm till lampfästet. |
511-155 | SOFFA, 2-sits. L 162 cm. |
511-156 | KARMSTOL, nyrokokostil. Stolsrygg H 97 cm. |
511-157 | FÅTÖLJ. H 93 cm. |
511-158 | SPELBORD. H 78 cm. 88 x 93 cm. |
511-159 | GARNMATTA. 195 x 110 cm. |
511-160 | MATTA, handknuten Zanjan Persisk. 229 x 134 cm. |
511-161 | MATTA, handknuten. Mått: 165x79 cm |
511-162 | WILTONMATTOR 1 par. IKEA. 61 x 91 cm. Fransar något slitna. |
511-163 | MATTA, handknuten. Mått: 187x128 cm |
511-164 | SVENSKA MYNT, 10 öre, silver & nickel. |
511-165 | SVENSKA SILVERMYNT 1 kr -1942 (11) och 1 kr 1942- (74) |
511-166 | TAKARMATUR med prismor. H 35 cm. |
511-167 | BORDSLAMPOR, 1 par marmor. H 64 cm inkl skärm. |
511-168 | BORDSLAMPA. H 50 cm inkl skärm. |
511-169 | GULDKROKEN, Hjo. Ask med lock, keramik, 1900-talets andra hälft. H 15 cm. |
511-170 | FIGURINER 2 st. JIE. H 23 resp 18 cm. |
511-171 | JIE. Keramiktavla 36 x 28,5 cm. |
511-172 | RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 17 cm. |
511-173 | SKULTUNA. Bulkruka 1 1/4 K, mässing. H 17 cm. |
511-174 | FLASKOR 2 st, träställning. Karlskoga Ångbryggeri & Mörtsjöns Bryggeri, Lerbäck. H ca 47 cm. |
511-175 | VÄGGLAMPA. H 48 cm. |
511-176 | RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 16 cm. |
511-177 | RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 16 cm. |
511-178 | KOPPARKITTEL (lagad) & KOPPARGRYTA 2 st. H 22 resp 24 och 22 cm. |
511-179 | PIEDESTAL med marmorskiva. H 37 cm. 25 x 25 cm. |
511-180 | KÄRCHER WV Classic, fönsterputs. |
511-181 | LJUSSTAKAR 1 par, metall. H 20 cm. |
511-182 | LJUSSTAKAR 1 par, metall. H 22,5 cm. |
511-183 | RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 15,5 cm. |
511-184 | LINNEHANDDUKAR 9 st. |
511-185 | KORGAR 2 st. En något skadad. |
511-186 | SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1954 (1), 2 kr 1942- (44), 2 kr -1942 (8) |
511-187 | SVENSKA MYNT silver & nickel 10, 25 & 50 öre. |
511-188 | SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1876-1942 (34) & 1 kr 1942- (46) |
511-189 | GARDINVÄV. L. 920 cm. B. 124 cm. |
511-190 | GARDINVÄV. L. 920 cm. B. 114 cm. |
511-191 | BJÄLLROR 3 st. H 10, 12 resp 13 cm. |
511-192 | MORTLAR 2 st, mässing. H 7 resp 10 cm. |
511-193 | LJUSSTAKAR 1 par WMF. H 7 cm. |
511-194 | LJUSSTAKAR, mässing. Bl a Skultuna & Mora. H 2,5, 5 & 9,5 cm. |
511-195 | SKULTUNA, Ljussläckare, mässing. H 11,5 cm. |
511-196 | KITTEL, malm märkt PI. Diam 35,5 cm. |
511-197 | PYROFORMAR 2 st. Gustavsberg. Nr 27. |
511-198 | VÄGGBONAD trolig signatur GJ -81. 112 x 60 cm |
511-199 | VÄGGBONAD 2 st. Ca. 95x37 resp 101x36 cm. |
511-200 | SLAGLÅSGEVÄR, 1840-50 tal. Märkt: ÖS73 och 73. Lås defekt. L. 120 cm |
511-201 | SLAGLÅSGEVÄR, Jakt, 1840-50 tal. Dubbelpipig. L. 126 cm |
511-202 | STINSLYKTA/LYKTA. Märkt: SJ och NIFE H. 25 cm |
511-203 | STINSLAMPA/LYKTA. H. 33 cm |
511-204 | RÖRSTRAND Blå/Vit kruka. H. 21 cm |
511-205 | FAT PÅ FOT, Pressglas, H. 11 cm Diam 27 cm |
511-206 | STUVBITAR |
511-207 | PELARBORD. H. 61 cm Diam 44.5 cm |
511-208 | STENINGE, Krukor med fat. 9 st. Alla Bruksslitage samt krackelering. H. 9-12 cm |
511-209 | ELNA, Symaskin Modell 1010. |
511-210 | KOPPARKITTEL. H inkl handtag. 29 cm. diam 42 cm |
511-211 | KOPPARGRYTA H inkl. handtag 21 cm diam. 38 cm |
511-212 | TIDNINGSSTÄLL. H. 36.5 cm |
511-213 | DAMHATTAR |
511-214 | DAMHATTAR |
511-215 | PLÅTBURKAR 2 st. "Örebro Kaffeaffär" H. 17.5 cm och Örebro Bleckemballagefabrik. H. 7.5 cm 26x16 cm |
511-216 | PLÅTBURKAR 4 st. H. 7-11.5 cm |
511-217 | KAFFEPLÅTBURKAR. H ca. 17 cm bl.a Malmö Bleckvarufabrik |
511-218 | HÄNGE med liten diamant 18K, VG. Bruttovikt: 0.6 gram |
511-219 | BIJOUTERIER. |
511-220 | NIPPER bl a bärnstenshalsband. |
511-221 | UPPLÄGGNINGSFAT & BRICKA. Bl a Rörstrand & Gustavsberg. Krakelingar förekommer. |
511-222 | RULLVAGNAR 2 st. H 66,5 cm. B 40 cm. Dj 25 cm. |
511-223 | YTTERFODER 3 st varav en med nagg. 14, 15 resp 16,5 cm. |
511-224 | DAMJACKOR Jofama mocka & läder stl 44. Kavaj Jennifer Collection. |
511-225 | KIKARE Focus 6 x 24. |
511-226 | DAMKLÄDER bl a dräkter, klänningar mm. (Lådan ingår ej) |
511-227 | TAKARMATUR med 5-ljusarmar och prismor. H 35 cm. |
511-228 | FLAMSVÄVNADER mm |
511-229 | PELARBORD. H 75 cm. Diam 54 cm. |
511-230 | KAFFEKANNA & KASTRULLER 2 st. |
511-231 | KORGAR 4 st. |
511-232 | BAJONETTER 3 st. Rostangripna. L 52 - 55 cm. 2 st med hål för väggmontering |
511-233 | SKÅL med färgbortfall och nagg. H 8 cm. 34 x 32 cm. |
511-234 | KORG med lampor och lampskärmar. |
511-235 | HAGLÖFS. Ryggsäckar 2 st. H 43 cm. |
511-236 | KNIVAR 2 st. Knivarnas längd 18 resp 24,5 cm. |
511-237 | KOMBISTEGE. Hard head DTH-35 |
511-238 | GOLVLAMPA H 186 cm, skärm med skada. |
511-239 | DOMKRAFT och 2 st pallbockar 1 par. |
511-240 | TAKARMATUR. Diam 45 cm. |
511-241 | KALLMANGEL, Glansmangel Örebro. |
511-242 | TRÄDGÅRDSSTOLAR 4 st och bord. Renoveringsobjekt. |
511-243 | CAFÉSTOLAR 3 st. |
511-244 | TRÄDGÅRDSSTOLAR 3 st (en stol ej komplett) |
511-245 | SPEGEL/SPEGELDÖRR, ek , 1920/30-tal. H 156 cm. B 66,5 cm. |
511-246 | UPSALA EKEBY, ytterfoder märkt 1555 1554/3. H 22 cm. Diam 26,5 cm. |
511-247 | BORD med tre hyllplan och hjul. Sekelskiftet 1900. H 70 cm. B 56 cm. Dj 39 cm. |
511-248 | SKINNJACKA Dam, Basics stl 40. |
511-249 | MINKPÄLS stl ca 38. |
511-250 | NITTSJÖ, tomte. H 8 cm. |
511-251 | GLÖGGMUGGAR Höganäs, 8+3 ST. |
511-252 | TRÄLJUSSTAKAR mm |
511-253 | GLAS, 10 st. |
511-254 | KRYDDBURKAR, 6 + 5 st. Import. |
511-255 | LJUS |
511-256 | BOSCH. Köksmaskin MUM48R1 |
511-257 | GARN. (Lådan ingår ej) |
511-258 | GARN. (Lådan ingår ej) |
511-259 | SYTRÄDAR mm. (Lådan ingår ej) |
511-260 | JULDUKAR. |
511-261 | PELARBORD. H. 65 cm Skiva. 48.5x39.5 cm |
511-262 | VASER 2 st. Sven Palmqvist och Johansson. H. 16 och 25.5 cm |
511-263 | BREVPRESS. H. 9 cm |
511-264 | DUKAR, Bl.a Löpare |
511-265 | DUKAR |
511-266 | DAMARMBANDSUR |
511-267 | DUKAR |
511-268 | GARNER mm |
511-269 | SKINNBITAR och Stuvar |
511-270 | SKINNBITAR och Stuvar |
511-271 | GUSTAFSBERG, Rörstrand. Matservisdelar, olika modeller. Krackerlingar och missfärgning förekommer |
511-272 | VIRKGARNER mm |
511-273 | GARNER. Blandade |
511-274 | BORDSLAMPOR. 1 par. Etikettmärkt: Sandströms Stenförädling. H. 37 cm. En lagad vid lampfästet |
511-275 | LJUSLYKTOR 2 st, Orrefors H. 7 och 7.5 cm |
511-276 | DUKAR 3 st |
511-277 | KOPPARBALJA. H. 16 cm. |
511-278 | KERAMIKTAVLOR, JIE och Gabriel. H. 16.5 till 28.5 cm |
511-279 | KERAMIKTAVLOR, 2 st Märkta: Eva och Tilgman´s. H. 16.5 och 17.5 cm |
511-280 | RÖRSTRAND, Kaffekoppar 11 st |
511-281 | BORD MED LÅDA. H. 76.5 cm 62x42.5 cm |
511-282 | BORD, 1 par. H. 65 cm B. 47 cm |
511-283 | PELARBORD. H. 74.5 cm. Diam 45 cm. Skivan med vattenskada och repor |
511-284 | SPELBORD. H. 79 cm. Skivan: 86.5x85 cm |
511-285 | RADIOBORD. 1930-tal. H. 60 cm Skivan 54.5x32 cm. Fanersläpp på skivan. |
511-286 | BORDSLAMPA, omgjord. H. 34 cm |
511-287 | SHELLEY OCH BAVARIA. 8+4 Kaffeservis |
511-288 | BODASHOP. Kafferservisdelar. 10 koppar, 8 Assietter och Sockerskål |
511-289 | GUSTAFSBERG. Blå/Vit Kruka. H. 25.5 cm |
511-290 | GARNER |
511-291 | GARNER |
511-292 | USSR. Tekoppar 4 st |
511-293 | KAFFEKOPPAR 4 st, ett fat med nagg och Rörstrand Eden. Upplägningsfat och Smörask. Rörstrand krackelerad |
511-294 | SKÅL PÅ FOT. Sekelskiftet 1900. H. 35 cm Diam 26 cm. Nagg förekommer |
511-295 | FAT PÅ FOT. H. 19 cm Diam. 27 cm |
511-296 | KOSTA, ISHINK och Shaker |
511-297 | VAS. H. 15 cm B. 14 cm |
511-298 | GUSTAFSBERG, Matservisdelar Favorit. Krackelering förekommer |
511-299 | DUKAR |
511-300 | BENGT ORUP, glas 2 st "Strikt". H. 18.5 cm |
511-301 | ESKILSTUNA No 65, Fotogenlampa. H 32 cm. Omgjord. |
511-302 | KOCKUM 4 Liter. Emaljgryta. |
511-303 | SKÅLLRIKAR 6 st Celeste England. |
511-304 | VASER 1 par H 19,5 cm. Båtskål. H 13 cm. L 26 cm. |
511-305 | BO FAJANS. Äggkoppar 6 st. H 2,5 cm. |
511-306 | SCANDIA METALL. Ljusstakar 1 par, mässing. H 16,5 cm. |
511-307 | TIDNINGSKORG H 39 cm. Bessman L 21,5 cm. |
511-308 | GARNER (Lådan ingår ej) |
511-309 | VÄVPALL. H 60 cm. L 70 cm. |
511-310 | HUSGERÅD (Lådan ingår ej) |
511-311 | LANDSKAPSDRÄKTER (Ej komplett) |
511-312 | SPETSAR mm. |
511-313 | KERIMIKTAVLOR JIE: |
511-314 | VASER 1 par. H 25,5 cm. |
511-315 | SKULTUNA, mässingsformar. Diam 20 resp 25 cm. |
511-316 | SKULTUNA. Flaggstång No 10-1 i originalförpackning. H 40 cm. |
511-317 | FLASKOR MED STÄLLNING, 4 st |
511-318 | TEATERKIKARE |
511-319 | HATTASKAR 2 st, H. 16 och 17 cm. Utan innehåll. |
511-320 | PÄLSMÖSSA OCH PÄLSSTUVBITAR |
511-321 | ORREFORS, Ljuslyktor 2 st "Hallon". H. 7.5 cm |
511-322 | KIKARE, LUMAROS, 7x50 Field 7.1 No. 29124 |
511-323 | MIKAEL KIHLMAN. Grafiskt blad. Signerad: Mikael Kihlman 144/310. Tavlans mått: 62x 52 cm |
511-324 | SPETSAR mm |
511-325 | GLAS, olika modeller, Etsad dekor |
511-326 | GARNER |
511-327 | INGEBORG LUNDIN. Vas, Orrefors. H. 18 cm |
511-328 | LENA BERGSTRÖM. Vas Carat, Orrefors. H. 18 cm |
511-329 | GLAS Olika modeller. Bl.a 1800-tal |
511-330 | NORWAY, Skål H. 11 cm Diam. 28.5 cm. Glasyrmiss |
511-331 | SERVETTER Nya |
511-332 | VAS. H. 24 cm |
511-333 | DON PEDRO OCH MJÖLKHÅLLARE (Plast) |
511-334 | VAS, KRUKOR mm |
511-335 | DUKAR OCH VEPOR. Jul |
511-336 | ARVIKA Märkta N.P Koppar och Vaser 2 st |
511-337 | TRÄSKRIN, Ett lås och Nycklar saknas. H. 11 och 16.5 cm |
511-338 | WILHELM KÅGE. Äggkoppar 4 st Florian. H. 4.5 cm |
511-339 | KORG MED SYTILLBEHÖR, Knappar mm |
511-340 | KORG MED STICKOR mm |
511-341 | RESVÄSKA MED TYGER. |
511-342 | VÄGGBONAD. Broderad. Mått: 90x44 cm |
511-343 | JULKULOR, äldre. Glas |
511-344 | SYTILLBEHÖR mm |
511-345 | BORDSLAMPA. Omjord. Herman Kähler H. 21 cm |
511-346 | BROSCHER mm |
511-347 | ORREFORS Skålar 2 st. H. 9 och 8 cm |
511-348 | ORREFORS. Skålar 2 st H. 9 och 9.5 cm |
511-349 | PELARBORD. Med torrspricka. H. 71 cm |
511-350 | TAKKRONA. H. Ca 45 cm Diam ca 62 cm |
511-351 | MÖNSTER OCH TEXTILBÖCKER |
511-352 | VIRKAT ÖVERKAST. Mått: 290x180 cm |
511-353 | GÖSTA OTTOSON. Tavlor tryck 10 st. Tavlornas 27 x 35 cm. |
511-354 | HANDSKAR Strl: 6-7.5 och Scarfar |
511-355 | SKINNHANDSKAR Strl: 6-7 bruksslitage |
511-356 | STORMHATT. Strl: 58 med tillbehör |
511-357 | HANDDUKAR. 12 st. Nyansskillnad |
511-358 | HANDDUKAR. 12 st. Med missfärgningar |
511-359 | VÄSKOR OCH HATTAR. |
511-360 | TYGER |
511-361 | VASER 2 st H. 21 och 25 cm |
511-362 | KLOCKKEDJA MED NYCKEL. (Nyckel Kontr.S) |
511-363 | FAT PÅ FOT. 1900-talets andra hälft. H. 20 cm Diam. 29 cm |
511-364 | HANDDUKAR olika modeller |
511-365 | HUSGERÅD, Bakning |
511-366 | DUKAR |
511-367 | DUKAR |
511-368 | HUSGERÅD |
511-369 | BESTICK, Rostfria. Bl.a NilsJohan |
511-370 | BESTICK, Rostfria. Sessan NilsJohan |
511-371 | TYGER |
511-372 | HANDDUKAR, Linne, 12 st |
511-373 | HANDDUKAR, Linne, 11 st |
511-374 | TILLBRINGARE, med dekor 1900-talets första hälft. H. 23 cm |
511-375 | DUKAR 3 st |
511-376 | ALMEDAHLS Hellinne Duk Mått: 130x210 cm. Oanvänd |
511-377 | DUKAR 2 st Hemvävda |
511-378 | SERVETTER. Hellinne och Dalsjöfors Hellinne dukar 2 st 100x100 och 115x115. Ofållade |
511-379 | DUKAR 3 st, Hellinne varav en 130x150 cm |
511-380 | Vägglampor 2 st H. 22 och 26 cm |
511-381 | GOEBEL Årsfigurin. 2009 och 2010 H. 15 cm |
511-382 | GOEBEL Årsfigurin. 2007 och 2008 H. 15 cm |
511-383 | GOEBEL Årsfigurin. 2002 och 2003 H. 15 cm |
511-384 | GOEBEL Årsfigurin. 2000 och 2001 H. 15 cm |
511-385 | GOEBEL Årsfigurin. 2004 och 2004, 2006 H. 15 cm |
511-386 | STOLAR 2 st. Nyrokoko |
511-387 | BORDSFOTOGENLAMPA. H. 37 cm. Röret saknas. |
511-388 | STOL 1800-tal. |
511-389 | RÖRSTRAND Tallrikar 3 st Diam 25 cm |
511-390 | LJUSSTAKAR 2 st Tenn. H. 10 och 12 cm |
511-391 | LJUSSTAKAR 2 st och fat. Tenn H. 11 och Diam 24 cm |
511-392 | DUKAR Bl.a Hemvävda |
511-393 | DUKAR BL.a Hemvävda |
511-394 | DUKAR 3 st. Hemvävda |
511-395 | HANDDUKAR. 14 st. Nyansskilland. |
511-396 | HANDDUKAR 2 modeller varav en Oklippta |
511-397 | SAFTHINK Märkt: Brage, Rostfläckar H. 30 cm och Rörstrand Kruka H. 25 cm |
511-398 | LUMA Ljusstake 193 ljusmanschetter delvis borta och Konstsmide Julstjärna No2076 |
511-399 | TAVLOR 2 st, Tavlans mått:: 64x27 cm |
511-400 | TAKARMATUR 6-armad H till takfästet. 68 cm Diam ca. 60 cm |
511-401 | DAMSKOR, Passar storl: 38-39 och Väskor 2 st |
511-402 | DRAMATEN (Oanvänd) |
511-403 | BRICKOR olika modeller. L. 30-49 cm |
511-404 | KERAMIKTAVLOR 5 st H. 10-20.5 cm |
511-405 | GUNNAR NYLUND Fat, Rörstrand. Mått: 24x20 cm. Krackerling och Missfärgning förekommer |
511-406 | SVENSKA MYNT 10 och 25-öringar olika årtal och variationer |
511-407 | MYNTALBUM OCH ASK MED SVENSKA KOPPAR OCH JÄRNMYNT |
511-408 | MÖLNLYCKE SYTRÅDS Behållare med Svenska och Utländska mynt H. 7.5 cm 41x30 cm |
511-409 | ANKAR HANDARBETSGARNER behållare med Svenska Mynt. Ett gångjärn defekt. |
511-410 | LJUSKRONA 5-armad. H. 55 cm |
511-411 | SERVETTER Med broderad Kräfta 6 st, Några med fläckar |
511-412 | KLÄDER, Busnel strl 44 mm |
511-413 | STRINGHYLLA, Gavlar: 75x18 cm Hyllplan: 79x20 cm |
511-414 | RESVÄSKA MED TYGER, |
511-415 | HÄCKSAX BLACK & DECKER GT 246 |
511-416 | RESVÄSKA MED TYGER |
511-417 | KORG MED Tomtar mm |
511-418 | ETIENNHYLLA H. 135 B. 65 cm Djup. 26.5 cm |
511-419 | VÄGGARMATUR, Lampfästet ej komplett |
511-420 | SPÅNKORG MED INNEHÅll bl.a Stommar till lampskärmar |
511-421 | TYGER |
511-422 | PHILIPS RADIO. Ej funktionstestad. H. 18 cm B. 28 cm Djup 14.5 cm |
511-423 | BORDSLAMPA, Bing & Gröndal H. 25 cm |
511-424 | RÖRSTRAND, Fat 44x36 cm och Tallrikar 4 st. Krackelering och missfärgning förekommer |
511-425 | KÖKSKLOCKA, Form och underlägg mm |
511-426 | Tilgman´s Vas och Skål. H. 22.5 cm och 7.5 Diam. 20 cm |
511-427 | RYDBERGSGLAS Olika modeller |
511-428 | ULF ÅLUND. Tavla, Signerad: U Ålund. mått: 25.5x36 |
511-429 | GUNNAR PERSSON. Grafiskt blad Signerad: Gunnar Persson Hindersmässan Örebro 1989 132/390. Tavlans mått: 48x64 cm |
511-430 | TAVLOR. Tavlans mått: 37.5x48 cm. Skada på ramen och 35x27.5 cm |
511-431 | OLJEMÅLNING, Otydbar signatur. Pannå: 33.5x24 cm |
511-432 | MATS NILSSON. Grafiskt blad Signerad. Mats Nilsson 1982 91/210. Bildmått: 22x27 cm |
511-433 | ELIN HÖGLUND. Oljemålning Signerad: E Höglund. Duk: 41x35 cm |
511-434 | JERZY LUCZAK, Oljemåning Signerad: J Luczak Duk: 24x55 cm |
511-435 | JERZY LUCZAK, Oljemåning Signerad: J Luczak 1959. Duk: 25X65 cm |
511-436 | BJÖRN EKEGREN Grafiskt blad. Signerad: Björn Ekegren 85 94/190 Tavelmått: 43.5x55 cm |
511-437 | GUSTAV ANDRÉSEN. Oljemåning Duk: Gustav Andrésen 1937 40x46 |
511-438 | JOHAN OSSIAN. Oljemålning. Signerad: J Ossian Duk: 38.5x48 cm |
511-439 | GRUNDIG Rullbandspelare TK14 |
511-440 | SVENSKA SILVERMYNT, 1 kr 1942- (48 st) |
511-441 | VÄSKOR, Skor, Kläder |
511-442 | STEARINLJUS, ADVENTSLJUSTAKE mm |
511-443 | STEARINLJUS mm |
511-444 | PORSLINSTOMTAR mm |
511-445 | TOMTAR bl.a Närketomte |
511-446 | TOARPSKRONA, 3 st med tillbehör |
511-447 | DUKAR, jugend 3 st. Mått: |
511-448 | DUKAR, Tyger mm |
511-449 | DUKAR, BARNKLÄDER mm |
511-450 | VÄGGBONAD 3 st. Ca. 50x40 cm,150x40 cm 150x42 cm |
511-451 | ORREFORS 3 st, Snöboll och 2 st H. ca 9 cm |
511-452 | DUKAR, 2 st, Jugend. Mått: 130x46 cm |
511-453 | E HEDENSTRÖM. Oljemålning Signerad: E Hedenström. Pannå: 27x38 cm |
511-454 | BLOMFAKIRER 5 st, Glas och Porslin. Varav en med nagg |
511-455 | DUKAR |
511-456 | TAVLOR |
511-457 | ANSHELM DAHL. Oljemålning Signerad: Anshelm Dahl. Pannå: 31x41 |
511-458 | ROSENTHAL koppar 2 st och fat olika modeller Bl.a Egersunds 4 st. |
511-459 | MAIJ-LIS LINDHOLM. Oljemålningar 2 st. Signerad: Maij-Lis Lindholm Pannå: 16x19 cm och 19x15 cm Bl.a Wadköping |
511-460 | FILT Signerad: KA. |
511-461 | FILT. |
511-462 | SYTILLBEHÖR, knappar mm |
511-463 | BING OCH GRÖNDAL Bl.a Jultallrikar |
511-464 | LISBET JOBS, Duk "Rondo" Jobs handtryck Leksand. Mått: 89x89 cm |
511-465 | VÄGGLAMPA. H. 37 cm |
511-466 | FILT. |
511-467 | KNOPPAR, Glas. 12 st. Sweden. |
511-468 | HANDDUKAR Olika modeller |
511-469 | DUKAR |
511-470 | DUKAR |
511-471 | FILT Signerad: KA |
511-472 | BAVARIA, Kaffeservis. Kaffekanna, Sockerskål och Gräddkanna, koppar 10 st och Assietter 12 st |
511-473 | LJUSSTAKAR 5 st H. 13.5 -16 cm |
511-474 | GLAS, slipad dekor. 2 modeller |
511-475 | KERAMIKTAVLA. Gabriel. H. 28 cm och Ljusstake Guldkroken H. 25 cm |
511-476 | HUSGERÅD. Bl.a Visp NilsJohan cyklonen. Lådan ingår ej. |
511-477 | PÄLS, Bl.a Mink |
511-478 | KOSTA, Cupglas. 8 st H. 7 cm Diam 9 cm |
511-479 | DUKAR |
511-480 | TAVLA. Bruksanvisning för ansiktskydd |
511-481 | SERVETTER Linne mm |
511-482 | RÖRSTRAND, Tallrik Japan och Wilhelm Kåge Tallrikar 7 st och Upplägningfat Inge-Britt, Gustavsberg |
511-483 | HACKEFORS , Assietter 12 st |
511-484 | KAFFEKOPPAR, 14 st |
511-485 | DUKAR |
511-486 | DUKAR |
511-487 | GLAS, Bl.a Orrefors |
511-488 | BRICKA MED DIVERSE BURKAR mm |
511-489 | NYMÖLLE Assietter Fuga, Orrefors mm |
511-490 | TILLBRINGARE OCH FAT PÅ FOT. H. 18 och 5 cm |
511-491 | BESTICK nysilver |
511-492 | TYGER mm |
511-493 | FILT och Korg Plast |
511-494 | KOPPARFORM OCH GRYTA |
511-495 | DUKAR |
511-496 | CHIFFONJÉ, Lackad furu och bl.a Valnötsfaner. H. 138 cm B. 100 cm Djup. 51.5 cm. Översta lådan med skada |
511-497 | MATTA, Handknuten Mått:: 92x62 cm |
511-498 | MATTA, Handknuten Mått: 98x62 cm |
511-499 | MATTA, Handknuten, Mått: 124x78 cm |
511-500 | MATTA, Handknuten. Mått: 142x100 cm |
511-501 | ÖRNGOTT, LAKAN & LAKANSVÄV. (Lådan ingår ej) |
511-502 | ÖRNGOTT & LAKAN. (Lådan ingår ej) |
511-503 | ÖRNGOTT & LAKAN. (Lådan ingår ej) |
511-504 | STOLAR 4 st. |
511-505 | CHESTERFIELDSOFFA, 3-sits England, Pegasus. Etikettmärkt. H 69 cm. L 175 cm. Dj 85 cm. Sitthöjd 45 cm. |
511-506 | SILVERSKEDAR mm. Leksak groda Made in US-Zone Germany. |
511-507 | VASER 3 st bl a Orrefors. H 22, 18 resp 15,5 cm. |
511-508 | VASER mm. |
511-509 | ALLMOGESKÅP, senare bemålning och nyare lås daterad 1801 PPS. H 217 cm. B 115 cm. Dj 48 cm. |
511-510 | RÖRSTRAND 6 st & GUSTAFSBERG 1 st. Mattallrikar 1800-talets andra hälft. Diam 23 resp 24 cm. |
511-511 | ROLF LIDBERG figurin H 9. Gränna Glas figurin H 17 cm. |
511-512 | VAXDUKAR 2 st, 115 X 130 cm och 165 x 114 cm. |
511-513 | GARDINTYG. Bredd 105 cm. |
511-514 | DOCKSERVISDELAR. |
511-515 | PARTI TAVLOR. |
511-516 | KOPPARHINK. H 30 cm. |
511-517 | DUKAR. |
511-518 | CHESTERFIELDSOFFA, 3-sits England, Pegasus. Etikettmärkt. H 69 cm. L 175 cm. Dj 85 cm. Sitthöjd 45 cm. FÅTÖLJ |
511-519 | TV PHILIPS 49PUS7100/12 med fjärrkontroll. |
511-520 | HATTASK. H 18 cm. B 38 cm. |
511-521 | SPELBORD, ek 1910/20-tal. H 75 cm. 88 x 44,5x2. |
511-522 | SPELBORD, sekelskiftet 1900. H 77 cm. 89 x 44x2. |
511-523 | FÅTÖLJ med fläckar. STOL. |
511-524 | PELARBORD. H 76 cm. Diam 46 cm samt stol. |
511-525 | STOLAR 4 st. Färgskiftningar. |
511-526 | DUKAR. (Lådan ingår ej) |
511-527 | HUSGERÅD (Lådan ingår ej) |
511-528 | DUKAR |
511-529 | GARNER, SYTILLBEHÖR mm |
511-530 | LAMPOR, 2 st, H till lampfäste, 42 och 43 cm |
511-531 | CHIFFONJÉ, H. 112.5 cm B. 91 cm Djup. 75 cm |
511-532 | PALL. H. 58.5 cm B.85 cm Djup. 30 cm |
511-533 | DOKUMENTSKÅP. EXCELENT. H. 38 cm B. 49 cm Djup. 38 cm |
511-534 | GOLVLAMPA. H. 132 cm |
511-535 | MANGEL. Elektro Helios 29x48 cm |
511-536 | PINNSTOLAR 2 st |
511-537 | BALJFÅTÖLJ 2 st Rokokostil. H. 79 cm |
511-538 | FÅTÖLJ. Märkt: Skillingaryd H. 85 cm |
511-539 | MÅNBORD. H. 77 cm Diam: 129 |
511-540 | FÅTÖLJER 2 st. Pegasus. Modell Dante 1977. |