ONLINE-AUKTION, 2024-02-19 17:00

Söndag 18/02 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
511-001BORDSLAMPOR, 1 par. Kupor saknas. H till lampfästet 19 cm.
511-002FÅTÖLJ med fotpall, IKEA
511-003BORDSLAMPA 2-ARMAD. Skärmen med skador samt fläckar. H. 60 cm.
511-004TAKARMATUR. Metall o plast. 1950/60-tal. H. 34 cm.
511-005TAKARMATUR. Diam. 55 cm.
511-006ATELJE LYKTA. Skrivbordslampa. "Tuben". Normalt brukslitage. H. 39 cm. L. 80 cm.
511-007FAGERHULTS. Golvlampa. "Kobra". Märkt: 803033. Repor samt slitage på skärmen.
511-008BORDSLAMPA. "Alda". Några smårepor på skärmen.
511-009VÄGGLAMPOR, 1 par. ASEA, E2928. Några skador . Några skruvar samt brickor saknas.
511-010HANS AGNE JOKOBSSON, Vägglampor 1 par. AB Ellysett Markaryd. H. 26 cm. Med mindre skador vid fästet.
511-011HANS AGNE JOKOBSSON, Vägglampor 3 st . AB Ellysett Markaryd. H. 26 cm. En med mindre skador vid fästet och två med skador.
511-012PETER CELSING, 1 par. "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Mindre repor
511-013SPEGEL.Mått: 75x46 cm
511-014SKULPTUR. H. 27 cm
511-015VAS. H. 26.5 cm
511-016UPSALA-EKEBY GEFLE, Lillemor Mannerheim, Tekanna. H.
511-017TEKANNOR 2 st. H. 15 och 16 cm. En signerad Amie Stålkrantz
511-018JOHN-ORWAR LAKE. Skål. Ekenäs Sweden. H.8.5 cm. Signerad. J-O Lake
511-019SOLDTACKA 2 st och Spargris. trä. H. 9.5 och 9 cm
511-020STIG LINDBERG. Domino. Fat. Gustavsberg. Mått: 15x15 cm
511-021EKEBY, Fat. H. 9.5 cm Diam. 9.5 cm
511-022RÖRSTRAND, MARIA OLOFSSON, Tillbringare Taktil och Skål Rörstrand. H. 24 och 6.5 cm
511-023VASER 3 st och Skulptur Bl.a Orrefors H. 10-18.5 cm
511-024GUNNAR NYLUND. Fat, Eterna, Rörstarnd. H. 5.5 cm Diam. 20.5 cm
511-025VAS, "Utställningen Hudiksvall 1913"
511-026LJUSLYKTOR bl.a Kosta Boda och Målerås. H. 5 och 5 cm
511-027TERRIN. H. 22 cm L. 31 cm
511-028SKÅL PÅ FOT. H. 16 cm Diam 25.5 cm
511-029PIEDESTAL. Omgjord. H. 44.5 cm Diam. 34 cm
511-030BYRÅ, H. 46.5 cm 35x20.5 cm
511-031OSKAR BERGMAN. Grafiskt blad. Signerad: Oskar Bergman 114/200. Tavlans mått: 73x92 cm
511-032HARALAD LINDBERG. Grafiskt blad Signerad: Harald Lindberg 204/260 cm. Glas saknas. Tavlans mått: 84x65 cm
511-033CEDERVALL, GRafiskt blad. Signerad: Cedervall 110/180. Tavlans mått: 58.5x74 cm
511-034ANN-BRITT HOLMBERG. Akvarell. Signerad: ABH 94. Tavlans mått: 33x43.5 cm
511-035C JULIUS. Oljemålning. Signerad: Julius. Duk: 27x35 cm
511-036PER JULIUS. Grafiskt blad. Signerad: P Julius 177/320 Tavland mått: 48x58.5 cm
511-037NILS ZETTERBERG. Grafiskt blad. Signerad: Nils Zetterberg 1974. Tavlans mått: 48x52.5 cm
511-038PETER CELSING, 1 par. "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Repor
511-039PETER CELSING. 1 st "Band" Falkenbergs Belysning. Etikettmärkta Fagerhult. Mått: 20x20 cm. Mindre repor
511-040TAKARMATUR. Glas och Metall. H. 22 cm L. 39 cm
511-041FONTÄNBORD. Mosaik H. 57.5 cm B. 71 cm
511-042TAKLAMPA. DIAM. 35 cm Glas och metall.
511-043VILEDA, Steam XXL
511-044STEGE
511-045SÄCKAKÄRRA
511-046VOLTA, Dammsugare, CompactGo (Ny)
511-047TATSUO KONNO, Bordslampor 1 par, IKEA. H. 20 cm
511-048HEMI. VÄGGLAMPOR 1 par. Typ Klot 3 H. 23 cm
511-049VÄGGLAMPOR 1 par, Märkta: LAmpan 564
511-050ARABIA, Teservis Fennica, koppar 5 st, Tekanna, Sockerskål och Gräddkanna
511-051SVEN SAHLSTEN. Oljemålning. Signerad: Sven Sahlsten 1933. Duk: 45x60 cm
511-052MOHAMMED ABLA, Kol. Signerad: Mohammed Abla"Duva". Mått: 43x31 cm
511-053OLOF ARÉN. Oljemålning. Signerad: Olof Arén Duk: 65x55 cm
511-054SOLVEIG RUDSTRÖM-SVENSSON. Pastell. Signerad S. Rudström S. Kvinna med Tiger. Tavlans mått: 120x81.5 cm
511-055GÖRAN PERSSON Grafiskt blad. Signerad: Göran Persson 89/220. Mått: 33.5x23.5 cm
511-056OLA GRANATH. Monotypi. Mått: 37x42 cm
511-057JEAN RAGNAR. Oljemålning. Osignerad. Pannå: 61x46 cm
511-058EUSIBIO TOPOOCO. Oljemålning. Signerad: E Taopooco 85. Duk: 55x65 cm
511-059EINAR PERSON. Torrnål Signerad: Einar Person 6/10 Gamla Kvinnor.mått: 50x42 cm
511-060VIGGO DJURBERG. Oljemålning Signerad: Djurberg. Duk: 61x49 cm
511-061SKULPTURER mm. Schackbräde komplett
511-062TRÄFIGURER mm
511-063ARMABNDSUR mm
511-064RÖRSTRAND, KOKA. Tillbringare, Karott med lock
511-065RÖRSTRAND. KOKA, Skål och Tekanna.
511-066Oljemålningar 2 st. Duk. Tavlans mått: 25.5x28.5 cm
511-067BORDSFOTOGEN med mässingsfot. H. 53 cm
511-068FIGURINER mm
511-069CENTURION. AC. ACC20FP. Med fjärrkontroll. H. 65 cm
511-070KISTA, Trä. H. 42 cm L. 68.5 cm B. 43 cm. Nyckel saknas
511-071TOMTE, trä. H. 20 cm
511-072GRAMMOFON DUAL Grundig med 2 st Sonab OA-5 högtalare. H. 56 cm L. 24 cm B. 43 cm. Högtalare med repor
511-073SANSUI, AU-550. Förstärkare. H. 11.5 cm B. 38 cm L. 27 cm
511-074VÄGGLAMPOR 2 st. En märkt: Örsjö industri AB. B. 21 och 20 cm
511-075VÄGGLAMPA. 2-armad.
511-076VÄGGLAMPOR 2 s, Skärmar i plast
511-077VÄGGLAMPA. Metall
511-078VAGGLAMPOR 2 st, plast.
511-079VÄGGLAMPOR 2 st
511-080TAKARMATUR H. 22 cm
511-081AMPLAR MED BELYSNING. Plast. 1970/80-tal
511-082SKOMAKARLAMPA, Skärm mm
511-083LAMPKUPOR 2 st och Lampa
511-084GEORGES BALL. Grafiskt blad, Signerad: Georges Ball 1966 4/40. Mått: 46.5x31.5 cm
511-085JUSSI TAIPALEENMÄKI. Betraktaren. mått: 42x51.5 cm
511-086MARTIN BORNHOLM. Oljemålning. A tergo Martin Bornholm 1965. Duk:70.5x57.5 cm
511-087ÅKE AHLBERG. Grafiskt blad. Signerad: Ahlberg 164/240. Tavlans mått: 68.5x88.5 cm
511-088MARTIN EMOND. Grafisk blad. Signerad: Martin Emond 138/250. Tavlans mått: 68x84.5 cm
511-089ELSE-MAJ JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad Else-Maj Johansson -83 75/250 Tavlan mått: 74x84 cm
511-090ELSE-MAJ JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad Else-Maj Johansson -80 94/250. Tavlans mått: 74x84 cm
511-091INGA BERG. Oljemålning. Signerad: Inga Berg -55. Duk: 49x64 cm
511-092LJUSSTAKAR 1 par. Mässing Märkta: WM-F N 45 H. 21 cm
511-093LINNEDUKAR, 7 st. Olika modeller
511-094DAMEJEANNE H. 59 cm
511-095NIPPER
511-096LAXÅ GLASHYTTA Fat Diam. 28 cm och Vas H.12 cm
511-097LOUISE ADELBORG. Swedish Grace/ Nationalservisen. Rörstrand. 2 olika modeller. Koppar 10 st och Assietter 12 st och Sockerskål, Gräddkanna samt koppar 4 st Assietter 10 st
511-098RING, Silver med Guldinslag Storl: 20 mm
511-099RING, 18K. Vikt: 10.5 gram. Storl: 20 mm
511-100KLACKRING med gravyr. 18K. Vikt: 14.5 gram Storl: 23.5 mm
511-101KAFFESKEDAR 6 st. Kontr.S. Vikt 77 gram.
511-102DRUVTÅNG, Matsked & gaffel. Kontr.S. Vikt 72 gram.
511-103SÅSSLEV, kaffeskedar 4+1 st. Kontr.S. Vikt 131 gram.
511-104GUSTAFSBERG, Diana. Matservis. Djupa 12 st. Mattallrikar 12 st. Förrätt 11 st. Assietter 12 st. Uppläggningsfat 5 st. Karotter 2 st. Såsskål. Krakeleringar förekommer.
511-105NILSJOHAN, Bestick rostfria.
511-106HANDDUKAR olika modeller.
511-107LINNEHANDDUKAR.
511-108DUKAR.
511-109HYLLA, glas och metall. H 187 cm. B 185 cm. Dj 42 cm.
511-110MATSERVISDELAR, Rörstrand.
511-111ASSIETTER glas och tefat Gefle Vinranka.
511-112FÅGELBUR. Trästomme med metallinslag. 1900-talets första hälft. H 60 cm. B 56 cm. Dj 31,5 cm.
511-113KORNISCHER 2 st Gust.stil 1 par. L 138 resp 118 cm.
511-114SKULPTUR, lagad. H 58,5 cm. Stenmassa.
511-115LÅDSPEGEL. H 74 cm. B 47 cm.
511-116SATSBORD 2-delat, metallram med glasskivor. H 53,5 cm. 40,5 x 50 cm.
511-117TRÄDGÅRDSSOFFA med gjutjärnsgavlar. Nytt trä behövs. H 74,5 cm. L 125 cm.
511-118TRÄDGÅRDSSOFFA, repobjekt. H 69 cm. L 131 cm.
511-119CYKELBARNSTOL, modell äldre.
511-120SAFTHINK, Brage.
511-121VÄRMEFLÄKT, Anslut 2 kw. H 28 cm. Dj 20 cm.
511-122SOCKERLÅDA. H 20,5 cm. L 72 cm. B 33 cm.
511-123BORD, foten gjutjärn, skivan betong lagad. H 75 cm. Diam 68 cm.
511-124DOCKVAGN, modell äldre. Något ranglig. H 49 cm.
511-125RESEGRAMMOFON. The Gramophone Company Ltd Hayes. Middlesex.
511-126BORDSLAMPA. H 47 cm.
511-127JOSEF EKBERG. Gustavsberg. Ljusstakar 1 par. H 16,5 cm.
511-128JOSEF EKBERG, Gustavsberg. Fat. Längd 33 cm.
511-129JOSEF EKBERG, Gustavsberg. Assietter 12 st Diam 18,5 cm. Skål H 7 cm.
511-130NATTKÄRL & TILLBRINGARE Gustavsberg. Handfat.
511-131BORDSFOTOGEN. H 73 cm.
511-132BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm.
511-133BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm.
511-134BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm.
511-135BOKHYLLA. H 185 cm. B 100 cm. Dj 31 cm.
511-136SKÅL M GLASINSATS, jugend. NS, hårt H. 11 cm. L. 32 cm.
511-137FÖRGYLLD SPEGEL. Några mindre skador på förgyllningen. 41 x 37 cm.
511-138LÖPARE, hemvävda.
511-139SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st
511-140SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st
511-141SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st
511-142DUKAR.
511-143EDVIN AXELSSON. Pastell. Tavlans mått: 42 x 51 cm.
511-144HANS LINDT. Grafiskt blad. Signerad: Hans Lindt, 86/165. Tavlans mått: 47 x 51 cm.
511-145SOCKERHACK.
511-146LJUSSTAKAR 2 st. Bl.a Malm och IKEA. H. 24.5 och 23 cm
511-147KANNA med Nysilver beslag. H. 28 cm
511-148SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st
511-149SILVERMYNT, SVERIGE. 1 Kr -1942 100 st
511-150ROLEX, Oyster Perpetual Datejust, 36 mm, Armbandsur. 5251H. Klockan fungerar men datumet ändras ej.
511-151SPEGEL, förgylld. 67 x 68 cm.
511-152GOLVLAMPA. H 143 cm.
511-153BORDSLAMPOR 1 par Northlignht. H 55 cm.
511-154BORDSLAMPOR 1 par, glas. H 40 cm till lampfästet.
511-155SOFFA, 2-sits. L 162 cm.
511-156KARMSTOL, nyrokokostil. Stolsrygg H 97 cm.
511-157FÅTÖLJ. H 93 cm.
511-158SPELBORD. H 78 cm. 88 x 93 cm.
511-159GARNMATTA. 195 x 110 cm.
511-160MATTA, handknuten Zanjan Persisk. 229 x 134 cm.
511-161MATTA, handknuten. Mått: 165x79 cm
511-162WILTONMATTOR 1 par. IKEA. 61 x 91 cm. Fransar något slitna.
511-163MATTA, handknuten. Mått: 187x128 cm
511-164SVENSKA MYNT, 10 öre, silver & nickel.
511-165SVENSKA SILVERMYNT 1 kr -1942 (11) och 1 kr 1942- (74)
511-166TAKARMATUR med prismor. H 35 cm.
511-167BORDSLAMPOR, 1 par marmor. H 64 cm inkl skärm.
511-168BORDSLAMPA. H 50 cm inkl skärm.
511-169GULDKROKEN, Hjo. Ask med lock, keramik, 1900-talets andra hälft. H 15 cm.
511-170FIGURINER 2 st. JIE. H 23 resp 18 cm.
511-171JIE. Keramiktavla 36 x 28,5 cm.
511-172RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 17 cm.
511-173SKULTUNA. Bulkruka 1 1/4 K, mässing. H 17 cm.
511-174FLASKOR 2 st, träställning. Karlskoga Ångbryggeri & Mörtsjöns Bryggeri, Lerbäck. H ca 47 cm.
511-175VÄGGLAMPA. H 48 cm.
511-176RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 16 cm.
511-177RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 16 cm.
511-178KOPPARKITTEL (lagad) & KOPPARGRYTA 2 st. H 22 resp 24 och 22 cm.
511-179PIEDESTAL med marmorskiva. H 37 cm. 25 x 25 cm.
511-180KÄRCHER WV Classic, fönsterputs.
511-181LJUSSTAKAR 1 par, metall. H 20 cm.
511-182LJUSSTAKAR 1 par, metall. H 22,5 cm.
511-183RÖRSTRAND. Kruka blå/vit. H 15,5 cm.
511-184LINNEHANDDUKAR 9 st.
511-185KORGAR 2 st. En något skadad.
511-186SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1954 (1), 2 kr 1942- (44), 2 kr -1942 (8)
511-187SVENSKA MYNT silver & nickel 10, 25 & 50 öre.
511-188SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1876-1942 (34) & 1 kr 1942- (46)
511-189GARDINVÄV. L. 920 cm. B. 124 cm.
511-190GARDINVÄV. L. 920 cm. B. 114 cm.
511-191BJÄLLROR 3 st. H 10, 12 resp 13 cm.
511-192MORTLAR 2 st, mässing. H 7 resp 10 cm.
511-193LJUSSTAKAR 1 par WMF. H 7 cm.
511-194LJUSSTAKAR, mässing. Bl a Skultuna & Mora. H 2,5, 5 & 9,5 cm.
511-195SKULTUNA, Ljussläckare, mässing. H 11,5 cm.
511-196KITTEL, malm märkt PI. Diam 35,5 cm.
511-197PYROFORMAR 2 st. Gustavsberg. Nr 27.
511-198VÄGGBONAD trolig signatur GJ -81. 112 x 60 cm
511-199VÄGGBONAD 2 st. Ca. 95x37 resp 101x36 cm.
511-200SLAGLÅSGEVÄR, 1840-50 tal. Märkt: ÖS73 och 73. Lås defekt. L. 120 cm
511-201SLAGLÅSGEVÄR, Jakt, 1840-50 tal. Dubbelpipig. L. 126 cm
511-202STINSLYKTA/LYKTA. Märkt: SJ och NIFE H. 25 cm
511-203STINSLAMPA/LYKTA. H. 33 cm
511-204RÖRSTRAND Blå/Vit kruka. H. 21 cm
511-205FAT PÅ FOT, Pressglas, H. 11 cm Diam 27 cm
511-206STUVBITAR
511-207PELARBORD. H. 61 cm Diam 44.5 cm
511-208STENINGE, Krukor med fat. 9 st. Alla Bruksslitage samt krackelering. H. 9-12 cm
511-209ELNA, Symaskin Modell 1010.
511-210KOPPARKITTEL. H inkl handtag. 29 cm. diam 42 cm
511-211KOPPARGRYTA H inkl. handtag 21 cm diam. 38 cm
511-212TIDNINGSSTÄLL. H. 36.5 cm
511-213DAMHATTAR
511-214DAMHATTAR
511-215PLÅTBURKAR 2 st. "Örebro Kaffeaffär" H. 17.5 cm och Örebro Bleckemballagefabrik. H. 7.5 cm 26x16 cm
511-216PLÅTBURKAR 4 st. H. 7-11.5 cm
511-217KAFFEPLÅTBURKAR. H ca. 17 cm bl.a Malmö Bleckvarufabrik
511-218HÄNGE med liten diamant 18K, VG. Bruttovikt: 0.6 gram
511-219BIJOUTERIER.
511-220NIPPER bl a bärnstenshalsband.
511-221UPPLÄGGNINGSFAT & BRICKA. Bl a Rörstrand & Gustavsberg. Krakelingar förekommer.
511-222RULLVAGNAR 2 st. H 66,5 cm. B 40 cm. Dj 25 cm.
511-223YTTERFODER 3 st varav en med nagg. 14, 15 resp 16,5 cm.
511-224DAMJACKOR Jofama mocka & läder stl 44. Kavaj Jennifer Collection.
511-225KIKARE Focus 6 x 24.
511-226DAMKLÄDER bl a dräkter, klänningar mm. (Lådan ingår ej)
511-227TAKARMATUR med 5-ljusarmar och prismor. H 35 cm.
511-228FLAMSVÄVNADER mm
511-229PELARBORD. H 75 cm. Diam 54 cm.
511-230KAFFEKANNA & KASTRULLER 2 st.
511-231KORGAR 4 st.
511-232BAJONETTER 3 st. Rostangripna. L 52 - 55 cm. 2 st med hål för väggmontering
511-233SKÅL med färgbortfall och nagg. H 8 cm. 34 x 32 cm.
511-234KORG med lampor och lampskärmar.
511-235HAGLÖFS. Ryggsäckar 2 st. H 43 cm.
511-236KNIVAR 2 st. Knivarnas längd 18 resp 24,5 cm.
511-237KOMBISTEGE. Hard head DTH-35
511-238GOLVLAMPA H 186 cm, skärm med skada.
511-239DOMKRAFT och 2 st pallbockar 1 par.
511-240TAKARMATUR. Diam 45 cm.
511-241KALLMANGEL, Glansmangel Örebro.
511-242TRÄDGÅRDSSTOLAR 4 st och bord. Renoveringsobjekt.
511-243CAFÉSTOLAR 3 st.
511-244TRÄDGÅRDSSTOLAR 3 st (en stol ej komplett)
511-245SPEGEL/SPEGELDÖRR, ek , 1920/30-tal. H 156 cm. B 66,5 cm.
511-246UPSALA EKEBY, ytterfoder märkt 1555 1554/3. H 22 cm. Diam 26,5 cm.
511-247BORD med tre hyllplan och hjul. Sekelskiftet 1900. H 70 cm. B 56 cm. Dj 39 cm.
511-248SKINNJACKA Dam, Basics stl 40.
511-249MINKPÄLS stl ca 38.
511-250NITTSJÖ, tomte. H 8 cm.
511-251GLÖGGMUGGAR Höganäs, 8+3 ST.
511-252TRÄLJUSSTAKAR mm
511-253GLAS, 10 st.
511-254KRYDDBURKAR, 6 + 5 st. Import.
511-255LJUS
511-256BOSCH. Köksmaskin MUM48R1
511-257GARN. (Lådan ingår ej)
511-258GARN. (Lådan ingår ej)
511-259SYTRÄDAR mm. (Lådan ingår ej)
511-260JULDUKAR.
511-261PELARBORD. H. 65 cm Skiva. 48.5x39.5 cm
511-262VASER 2 st. Sven Palmqvist och Johansson. H. 16 och 25.5 cm
511-263BREVPRESS. H. 9 cm
511-264DUKAR, Bl.a Löpare
511-265DUKAR
511-266DAMARMBANDSUR
511-267DUKAR
511-268GARNER mm
511-269SKINNBITAR och Stuvar
511-270SKINNBITAR och Stuvar
511-271GUSTAFSBERG, Rörstrand. Matservisdelar, olika modeller. Krackerlingar och missfärgning förekommer
511-272VIRKGARNER mm
511-273GARNER. Blandade
511-274BORDSLAMPOR. 1 par. Etikettmärkt: Sandströms Stenförädling. H. 37 cm. En lagad vid lampfästet
511-275LJUSLYKTOR 2 st, Orrefors H. 7 och 7.5 cm
511-276DUKAR 3 st
511-277KOPPARBALJA. H. 16 cm.
511-278KERAMIKTAVLOR, JIE och Gabriel. H. 16.5 till 28.5 cm
511-279KERAMIKTAVLOR, 2 st Märkta: Eva och Tilgman´s. H. 16.5 och 17.5 cm
511-280RÖRSTRAND, Kaffekoppar 11 st
511-281BORD MED LÅDA. H. 76.5 cm 62x42.5 cm
511-282BORD, 1 par. H. 65 cm B. 47 cm
511-283PELARBORD. H. 74.5 cm. Diam 45 cm. Skivan med vattenskada och repor
511-284SPELBORD. H. 79 cm. Skivan: 86.5x85 cm
511-285RADIOBORD. 1930-tal. H. 60 cm Skivan 54.5x32 cm. Fanersläpp på skivan.
511-286BORDSLAMPA, omgjord. H. 34 cm
511-287SHELLEY OCH BAVARIA. 8+4 Kaffeservis
511-288BODASHOP. Kafferservisdelar. 10 koppar, 8 Assietter och Sockerskål
511-289GUSTAFSBERG. Blå/Vit Kruka. H. 25.5 cm
511-290GARNER
511-291GARNER
511-292USSR. Tekoppar 4 st
511-293KAFFEKOPPAR 4 st, ett fat med nagg och Rörstrand Eden. Upplägningsfat och Smörask. Rörstrand krackelerad
511-294SKÅL PÅ FOT. Sekelskiftet 1900. H. 35 cm Diam 26 cm. Nagg förekommer
511-295FAT PÅ FOT. H. 19 cm Diam. 27 cm
511-296KOSTA, ISHINK och Shaker
511-297VAS. H. 15 cm B. 14 cm
511-298GUSTAFSBERG, Matservisdelar Favorit. Krackelering förekommer
511-299DUKAR
511-300BENGT ORUP, glas 2 st "Strikt". H. 18.5 cm
511-301ESKILSTUNA No 65, Fotogenlampa. H 32 cm. Omgjord.
511-302KOCKUM 4 Liter. Emaljgryta.
511-303SKÅLLRIKAR 6 st Celeste England.
511-304VASER 1 par H 19,5 cm. Båtskål. H 13 cm. L 26 cm.
511-305BO FAJANS. Äggkoppar 6 st. H 2,5 cm.
511-306SCANDIA METALL. Ljusstakar 1 par, mässing. H 16,5 cm.
511-307TIDNINGSKORG H 39 cm. Bessman L 21,5 cm.
511-308GARNER (Lådan ingår ej)
511-309VÄVPALL. H 60 cm. L 70 cm.
511-310HUSGERÅD (Lådan ingår ej)
511-311LANDSKAPSDRÄKTER (Ej komplett)
511-312SPETSAR mm.
511-313KERIMIKTAVLOR JIE:
511-314VASER 1 par. H 25,5 cm.
511-315SKULTUNA, mässingsformar. Diam 20 resp 25 cm.
511-316SKULTUNA. Flaggstång No 10-1 i originalförpackning. H 40 cm.
511-317FLASKOR MED STÄLLNING, 4 st
511-318TEATERKIKARE
511-319HATTASKAR 2 st, H. 16 och 17 cm. Utan innehåll.
511-320PÄLSMÖSSA OCH PÄLSSTUVBITAR
511-321ORREFORS, Ljuslyktor 2 st "Hallon". H. 7.5 cm
511-322KIKARE, LUMAROS, 7x50 Field 7.1 No. 29124
511-323MIKAEL KIHLMAN. Grafiskt blad. Signerad: Mikael Kihlman 144/310. Tavlans mått: 62x 52 cm
511-324SPETSAR mm
511-325GLAS, olika modeller, Etsad dekor
511-326GARNER
511-327INGEBORG LUNDIN. Vas, Orrefors. H. 18 cm
511-328LENA BERGSTRÖM. Vas Carat, Orrefors. H. 18 cm
511-329GLAS Olika modeller. Bl.a 1800-tal
511-330NORWAY, Skål H. 11 cm Diam. 28.5 cm. Glasyrmiss
511-331SERVETTER Nya
511-332VAS. H. 24 cm
511-333DON PEDRO OCH MJÖLKHÅLLARE (Plast)
511-334VAS, KRUKOR mm
511-335DUKAR OCH VEPOR. Jul
511-336ARVIKA Märkta N.P Koppar och Vaser 2 st
511-337TRÄSKRIN, Ett lås och Nycklar saknas. H. 11 och 16.5 cm
511-338WILHELM KÅGE. Äggkoppar 4 st Florian. H. 4.5 cm
511-339KORG MED SYTILLBEHÖR, Knappar mm
511-340KORG MED STICKOR mm
511-341RESVÄSKA MED TYGER.
511-342VÄGGBONAD. Broderad. Mått: 90x44 cm
511-343JULKULOR, äldre. Glas
511-344SYTILLBEHÖR mm
511-345BORDSLAMPA. Omjord. Herman Kähler H. 21 cm
511-346BROSCHER mm
511-347ORREFORS Skålar 2 st. H. 9 och 8 cm
511-348ORREFORS. Skålar 2 st H. 9 och 9.5 cm
511-349PELARBORD. Med torrspricka. H. 71 cm
511-350TAKKRONA. H. Ca 45 cm Diam ca 62 cm
511-351MÖNSTER OCH TEXTILBÖCKER
511-352VIRKAT ÖVERKAST. Mått: 290x180 cm
511-353GÖSTA OTTOSON. Tavlor tryck 10 st. Tavlornas 27 x 35 cm.
511-354HANDSKAR Strl: 6-7.5 och Scarfar
511-355SKINNHANDSKAR Strl: 6-7 bruksslitage
511-356STORMHATT. Strl: 58 med tillbehör
511-357HANDDUKAR. 12 st. Nyansskillnad
511-358HANDDUKAR. 12 st. Med missfärgningar
511-359VÄSKOR OCH HATTAR.
511-360TYGER
511-361VASER 2 st H. 21 och 25 cm
511-362KLOCKKEDJA MED NYCKEL. (Nyckel Kontr.S)
511-363FAT PÅ FOT. 1900-talets andra hälft. H. 20 cm Diam. 29 cm
511-364HANDDUKAR olika modeller
511-365HUSGERÅD, Bakning
511-366DUKAR
511-367DUKAR
511-368HUSGERÅD
511-369BESTICK, Rostfria. Bl.a NilsJohan
511-370BESTICK, Rostfria. Sessan NilsJohan
511-371TYGER
511-372HANDDUKAR, Linne, 12 st
511-373HANDDUKAR, Linne, 11 st
511-374TILLBRINGARE, med dekor 1900-talets första hälft. H. 23 cm
511-375DUKAR 3 st
511-376ALMEDAHLS Hellinne Duk Mått: 130x210 cm. Oanvänd
511-377DUKAR 2 st Hemvävda
511-378SERVETTER. Hellinne och Dalsjöfors Hellinne dukar 2 st 100x100 och 115x115. Ofållade
511-379DUKAR 3 st, Hellinne varav en 130x150 cm
511-380Vägglampor 2 st H. 22 och 26 cm
511-381GOEBEL Årsfigurin. 2009 och 2010 H. 15 cm
511-382GOEBEL Årsfigurin. 2007 och 2008 H. 15 cm
511-383GOEBEL Årsfigurin. 2002 och 2003 H. 15 cm
511-384GOEBEL Årsfigurin. 2000 och 2001 H. 15 cm
511-385GOEBEL Årsfigurin. 2004 och 2004, 2006 H. 15 cm
511-386STOLAR 2 st. Nyrokoko
511-387BORDSFOTOGENLAMPA. H. 37 cm. Röret saknas.
511-388STOL 1800-tal.
511-389RÖRSTRAND Tallrikar 3 st Diam 25 cm
511-390LJUSSTAKAR 2 st Tenn. H. 10 och 12 cm
511-391LJUSSTAKAR 2 st och fat. Tenn H. 11 och Diam 24 cm
511-392DUKAR Bl.a Hemvävda
511-393DUKAR BL.a Hemvävda
511-394DUKAR 3 st. Hemvävda
511-395HANDDUKAR. 14 st. Nyansskilland.
511-396HANDDUKAR 2 modeller varav en Oklippta
511-397SAFTHINK Märkt: Brage, Rostfläckar H. 30 cm och Rörstrand Kruka H. 25 cm
511-398LUMA Ljusstake 193 ljusmanschetter delvis borta och Konstsmide Julstjärna No2076
511-399TAVLOR 2 st, Tavlans mått:: 64x27 cm
511-400TAKARMATUR 6-armad H till takfästet. 68 cm Diam ca. 60 cm
511-401DAMSKOR, Passar storl: 38-39 och Väskor 2 st
511-402DRAMATEN (Oanvänd)
511-403BRICKOR olika modeller. L. 30-49 cm
511-404KERAMIKTAVLOR 5 st H. 10-20.5 cm
511-405GUNNAR NYLUND Fat, Rörstrand. Mått: 24x20 cm. Krackerling och Missfärgning förekommer
511-406SVENSKA MYNT 10 och 25-öringar olika årtal och variationer
511-407MYNTALBUM OCH ASK MED SVENSKA KOPPAR OCH JÄRNMYNT
511-408MÖLNLYCKE SYTRÅDS Behållare med Svenska och Utländska mynt H. 7.5 cm 41x30 cm
511-409ANKAR HANDARBETSGARNER behållare med Svenska Mynt. Ett gångjärn defekt.
511-410LJUSKRONA 5-armad. H. 55 cm
511-411SERVETTER Med broderad Kräfta 6 st, Några med fläckar
511-412KLÄDER, Busnel strl 44 mm
511-413STRINGHYLLA, Gavlar: 75x18 cm Hyllplan: 79x20 cm
511-414RESVÄSKA MED TYGER,
511-415HÄCKSAX BLACK & DECKER GT 246
511-416RESVÄSKA MED TYGER
511-417KORG MED Tomtar mm
511-418ETIENNHYLLA H. 135 B. 65 cm Djup. 26.5 cm
511-419VÄGGARMATUR, Lampfästet ej komplett
511-420SPÅNKORG MED INNEHÅll bl.a Stommar till lampskärmar
511-421TYGER
511-422PHILIPS RADIO. Ej funktionstestad. H. 18 cm B. 28 cm Djup 14.5 cm
511-423BORDSLAMPA, Bing & Gröndal H. 25 cm
511-424RÖRSTRAND, Fat 44x36 cm och Tallrikar 4 st. Krackelering och missfärgning förekommer
511-425KÖKSKLOCKA, Form och underlägg mm
511-426Tilgman´s Vas och Skål. H. 22.5 cm och 7.5 Diam. 20 cm
511-427RYDBERGSGLAS Olika modeller
511-428ULF ÅLUND. Tavla, Signerad: U Ålund. mått: 25.5x36
511-429GUNNAR PERSSON. Grafiskt blad Signerad: Gunnar Persson Hindersmässan Örebro 1989 132/390. Tavlans mått: 48x64 cm
511-430TAVLOR. Tavlans mått: 37.5x48 cm. Skada på ramen och 35x27.5 cm
511-431OLJEMÅLNING, Otydbar signatur. Pannå: 33.5x24 cm
511-432MATS NILSSON. Grafiskt blad Signerad. Mats Nilsson 1982 91/210. Bildmått: 22x27 cm
511-433ELIN HÖGLUND. Oljemålning Signerad: E Höglund. Duk: 41x35 cm
511-434JERZY LUCZAK, Oljemåning Signerad: J Luczak Duk: 24x55 cm
511-435JERZY LUCZAK, Oljemåning Signerad: J Luczak 1959. Duk: 25X65 cm
511-436BJÖRN EKEGREN Grafiskt blad. Signerad: Björn Ekegren 85 94/190 Tavelmått: 43.5x55 cm
511-437GUSTAV ANDRÉSEN. Oljemåning Duk: Gustav Andrésen 1937 40x46
511-438JOHAN OSSIAN. Oljemålning. Signerad: J Ossian Duk: 38.5x48 cm
511-439GRUNDIG Rullbandspelare TK14
511-440SVENSKA SILVERMYNT, 1 kr 1942- (48 st)
511-441VÄSKOR, Skor, Kläder
511-442STEARINLJUS, ADVENTSLJUSTAKE mm
511-443STEARINLJUS mm
511-444PORSLINSTOMTAR mm
511-445TOMTAR bl.a Närketomte
511-446TOARPSKRONA, 3 st med tillbehör
511-447DUKAR, jugend 3 st. Mått:
511-448DUKAR, Tyger mm
511-449DUKAR, BARNKLÄDER mm
511-450VÄGGBONAD 3 st. Ca. 50x40 cm,150x40 cm 150x42 cm
511-451ORREFORS 3 st, Snöboll och 2 st H. ca 9 cm
511-452DUKAR, 2 st, Jugend. Mått: 130x46 cm
511-453E HEDENSTRÖM. Oljemålning Signerad: E Hedenström. Pannå: 27x38 cm
511-454BLOMFAKIRER 5 st, Glas och Porslin. Varav en med nagg
511-455DUKAR
511-456TAVLOR
511-457ANSHELM DAHL. Oljemålning Signerad: Anshelm Dahl. Pannå: 31x41
511-458ROSENTHAL koppar 2 st och fat olika modeller Bl.a Egersunds 4 st.
511-459MAIJ-LIS LINDHOLM. Oljemålningar 2 st. Signerad: Maij-Lis Lindholm Pannå: 16x19 cm och 19x15 cm Bl.a Wadköping
511-460FILT Signerad: KA.
511-461FILT.
511-462SYTILLBEHÖR, knappar mm
511-463BING OCH GRÖNDAL Bl.a Jultallrikar
511-464LISBET JOBS, Duk "Rondo" Jobs handtryck Leksand. Mått: 89x89 cm
511-465VÄGGLAMPA. H. 37 cm
511-466FILT.
511-467KNOPPAR, Glas. 12 st. Sweden.
511-468HANDDUKAR Olika modeller
511-469DUKAR
511-470DUKAR
511-471FILT Signerad: KA
511-472BAVARIA, Kaffeservis. Kaffekanna, Sockerskål och Gräddkanna, koppar 10 st och Assietter 12 st
511-473LJUSSTAKAR 5 st H. 13.5 -16 cm
511-474GLAS, slipad dekor. 2 modeller
511-475KERAMIKTAVLA. Gabriel. H. 28 cm och Ljusstake Guldkroken H. 25 cm
511-476HUSGERÅD. Bl.a Visp NilsJohan cyklonen. Lådan ingår ej.
511-477PÄLS, Bl.a Mink
511-478KOSTA, Cupglas. 8 st H. 7 cm Diam 9 cm
511-479DUKAR
511-480TAVLA. Bruksanvisning för ansiktskydd
511-481SERVETTER Linne mm
511-482RÖRSTRAND, Tallrik Japan och Wilhelm Kåge Tallrikar 7 st och Upplägningfat Inge-Britt, Gustavsberg
511-483HACKEFORS , Assietter 12 st
511-484KAFFEKOPPAR, 14 st
511-485DUKAR
511-486DUKAR
511-487GLAS, Bl.a Orrefors
511-488BRICKA MED DIVERSE BURKAR mm
511-489NYMÖLLE Assietter Fuga, Orrefors mm
511-490TILLBRINGARE OCH FAT PÅ FOT. H. 18 och 5 cm
511-491BESTICK nysilver
511-492TYGER mm
511-493FILT och Korg Plast
511-494KOPPARFORM OCH GRYTA
511-495DUKAR
511-496CHIFFONJÉ, Lackad furu och bl.a Valnötsfaner. H. 138 cm B. 100 cm Djup. 51.5 cm. Översta lådan med skada
511-497MATTA, Handknuten Mått:: 92x62 cm
511-498MATTA, Handknuten Mått: 98x62 cm
511-499MATTA, Handknuten, Mått: 124x78 cm
511-500MATTA, Handknuten. Mått: 142x100 cm
511-501ÖRNGOTT, LAKAN & LAKANSVÄV. (Lådan ingår ej)
511-502ÖRNGOTT & LAKAN. (Lådan ingår ej)
511-503ÖRNGOTT & LAKAN. (Lådan ingår ej)
511-504STOLAR 4 st.
511-505CHESTERFIELDSOFFA, 3-sits England, Pegasus. Etikettmärkt. H 69 cm. L 175 cm. Dj 85 cm. Sitthöjd 45 cm.
511-506SILVERSKEDAR mm. Leksak groda Made in US-Zone Germany.
511-507VASER 3 st bl a Orrefors. H 22, 18 resp 15,5 cm.
511-508VASER mm.
511-509ALLMOGESKÅP, senare bemålning och nyare lås daterad 1801 PPS. H 217 cm. B 115 cm. Dj 48 cm.
511-510RÖRSTRAND 6 st & GUSTAFSBERG 1 st. Mattallrikar 1800-talets andra hälft. Diam 23 resp 24 cm.
511-511ROLF LIDBERG figurin H 9. Gränna Glas figurin H 17 cm.
511-512VAXDUKAR 2 st, 115 X 130 cm och 165 x 114 cm.
511-513GARDINTYG. Bredd 105 cm.
511-514DOCKSERVISDELAR.
511-515PARTI TAVLOR.
511-516KOPPARHINK. H 30 cm.
511-517DUKAR.
511-518CHESTERFIELDSOFFA, 3-sits England, Pegasus. Etikettmärkt. H 69 cm. L 175 cm. Dj 85 cm. Sitthöjd 45 cm. FÅTÖLJ
511-519TV PHILIPS 49PUS7100/12 med fjärrkontroll.
511-520HATTASK. H 18 cm. B 38 cm.
511-521SPELBORD, ek 1910/20-tal. H 75 cm. 88 x 44,5x2.
511-522SPELBORD, sekelskiftet 1900. H 77 cm. 89 x 44x2.
511-523FÅTÖLJ med fläckar. STOL.
511-524PELARBORD. H 76 cm. Diam 46 cm samt stol.
511-525STOLAR 4 st. Färgskiftningar.
511-526DUKAR. (Lådan ingår ej)
511-527HUSGERÅD (Lådan ingår ej)
511-528DUKAR
511-529GARNER, SYTILLBEHÖR mm
511-530LAMPOR, 2 st, H till lampfäste, 42 och 43 cm
511-531CHIFFONJÉ, H. 112.5 cm B. 91 cm Djup. 75 cm
511-532PALL. H. 58.5 cm B.85 cm Djup. 30 cm
511-533DOKUMENTSKÅP. EXCELENT. H. 38 cm B. 49 cm Djup. 38 cm
511-534GOLVLAMPA. H. 132 cm
511-535MANGEL. Elektro Helios 29x48 cm
511-536PINNSTOLAR 2 st
511-537BALJFÅTÖLJ 2 st Rokokostil. H. 79 cm
511-538FÅTÖLJ. Märkt: Skillingaryd H. 85 cm
511-539MÅNBORD. H. 77 cm Diam: 129
511-540FÅTÖLJER 2 st. Pegasus. Modell Dante 1977.