Utrop | Beskrivning |
521-001 | DALAHÄST. Mora med spricka. H 31 cm. |
521-002 | DALAHÄSTAR 5 st. H 3 - 10 cm. |
521-003 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. H 10 cm. Diam 15 cm. |
521-004 | SKÅL, SALTKAR med sked samt Kåsa. Saltkaret märkt Jokkmokk |
521-005 | KAFFESKEDAR 12 st, s.k Lappskedar silver märkt 830. Samt brosch Kontr.S. Vikt 126 + 7 gram. |
521-006 | TÅRTSPADE. Kontr.S. Vikt 69 gram. |
521-007 | LJUSSTAKE 7-arm. Malm, märkt K.E. H 29 cm. |
521-008 | NATTLJUSSTAKAR 1 par, malm. Märkt Morells Gjuteri Mora. H 11 cm. Skål märkt Handarbete G&Z. Diam 16,5 cm. |
521-009 | TIMO SARPANEVA, "Festivo" ljusstakar 2 st Iittala. Märkt TS. H 18 resp 12 cm. |
521-010 | GÖRAN WÄRFF. Ljuslyktor 1 par "Sunflower" Kosta Boda. H 11 cm. |
521-011 | SALT & PEPPARSTRÖARE, teak. Figurin keramik & glas. |
521-012 | KÖKSPALL Awab, bruksslitage. |
521-013 | SKRIVBORDSLAMPA, 1930/40-TAL. H ca 36 cm. |
521-014 | TAKARMATUR, mässing. Märkt FDG & MBRUP made in Denmark. Diam 41,5 cm. Småskador förekommer. |
521-015 | HANS LINDH. Grafiskt blad sign Hans Lindh. Tavlans mått 52 x 67 cm. |
521-016 | BIRGER HALLING. Grafiskt blad sign Birger Halling 5/30. Tavlans mått 53,5 x 68 cm. |
521-017 | A-M NYRÉN. Oljemålning sign AM Nyrén. Duk 55 x 66 cm. |
521-018 | CARL LARSSON, Etsning "Suzanne och Gunlög" monogramsignerad i plåten. Oinramad. Bildmått 300 x 200 mm. |
521-019 | MOCCASKEDAR 6 st, Silver England. Vikt 62 gram. |
521-020 | KAFFESKEDAR 12 st & tårtspade Fyrklövern Svaneholm, vitmetall. |
521-021 | VRILSKÅL., H ca 15 cm |
521-022 | OLLE SVANLUND. Grafiskt blad, sign Olle Svanlund 77, 196/198. Tavlans mått 51,5 x 66,5 cm. |
521-023 | Wivvi Möller Lindquist 69, Grafiskt blad sign Wivvi Möller Lindquist 69. Någon fuktskada. Tavlans mått 63 x 48 cm. |
521-024 | JAN NALIWAJKO. Oljemålning sign Jan Naliwajko 1971. Duk 71 x 50 cm. |
521-025 | STIG MÅNSSON, Pastell sign Stig Månsson 1949. Tavlans mått 80 x 65 cm. |
521-026 | SUSANA CARLSON. Akvarell S Carlson. Tavlans mått 56,5 x 71,5 cm. |
521-027 | JÖRGEN FOGELQVIST. Grafiskt blad, sign Jörgen Fogelquist 94/260. Tavlans mått 39,5 x 56 cm. |
521-028 | MATTA, handknuten 125 x 84 cm. |
521-029 | SPEGEL med slipat glas 50 x 70 cm. |
521-030 | EIVIN GRANATH. Oljemålning sign Eivin Granath, Ram med skadar. Duk 72 x37 cm |
521-031 | WALTER HOLMSTRÖM. Oljemålning sign Walter Holmström, motiv från sydnärke. Duk 51 x 100 cm. |
521-032 | CITTRA Gitarr-Zither |
521-033 | MJÖLKFLASKA, koppar. H 23,5 cm |
521-034 | LJUSSTAKE 7-armad. H 18 cm. |
521-035 | COBRATELEFON |
521-036 | COBRATELEFON. |
521-037 | PIERRE FORSELL, Skultuna. Ljusstakar 2 st "Tulpan", mässing H 23 resp 19 cm. |
521-038 | BORDSFOTOGENLAMPA, ej originalrör. H 40 cm. |
521-039 | SVEN PALMQVIST, Orrefors. Skål H 12 cm. Diam 19 cm. |
521-040 | LJUSSTAKAR Boda, Vas Orrefors (beläggning), bordsur mm. |
521-041 | MARIA, Rosenthal. Matservis 40 delar. Mattallrikar 12. Förrätt 12. Djupa 10. Uppl.fat 3. Karotter 2. Såsskål 1. |
521-042 | MARIA, Rosenthal. Kaffeservis 26 delar. Kaffekoppar 11. Assietter 12. Sockerskål, gräddkanna & kaffekanna. |
521-043 | GROGGLAS 7 st. Orrefors. |
521-044 | LINÈ Kosta Boda. Selterglas 9 st. |
521-045 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Kosta Boda. Glas Dear. H 18 cm. |
521-046 | PELARBORD. H 7,5 cm. 62 x 41 cm. |
521-047 | DAMARMBANDSUR Helima 18K. Bruttovikt 19,3 gram. |
521-048 | RING med stenar 18K. Bruttovikt 5,2 gram. |
521-049 | HALSBAND med hänge. Kontr.S. |
521-050 | RINGAR 2 st, 18K. Mått ca 21,5 resp 21 mm. Vikt 9,8 gram. |
521-051 | RINGAR 2 st, 23K. Ringmått ca 19 mm. Vikt 8 gram. |
521-052 | RING 23K. RIngmått ca 19 mm. Bruttovikt 6,3 gram. |
521-053 | OSTINDIA, Rörstrand. Kaffekoppar 11 st. |
521-054 | DOCKVAGN. EtikettmärktSvensk Tillverkning FJÖ. H 63 cm. L 66 cm. |
521-055 | TAKARMATUR 5-ljusarmar. H 65 cm. |
521-056 | SYMASKIN Husky 207. |
521-057 | MELITTA Single 5. Kaffebryggare. |
521-058 | ÅRSUR Kern, made in Germany. Glas/metall. H 31 cm. |
521-059 | BARNSYMASKIN, H 14,5 cm. |
521-060 | KAMEROR 3 st i originalförpackning. Halina 35mm, Kodak Disc 2000 & Kodak Advantix 3600ix |
521-061 | KAMERA Nettar Zeiss Ikon Stuttgart |
521-062 | MATTA handknuten Pakistan Bochara 155 x 93 cm. |
521-063 | YTTERFODER Gustavsberg, Liljekonvalj. H 16,5 cm. |
521-064 | PARTI YTTERFODER. |
521-065 | HELGA KAI LARSEN. Oljemålning sign Helga Kai Larsen. Duk 46,5 x 39 cm. |
521-066 | HANS WIGERT. Oljemålning. A tergo: Hans WIgert Mask 1969. Duk 35 x 27,5 cm. |
521-067 | MARGARETA LINTON. Oljemålning sign M.L. Duk 54 x 71 cm. |
521-068 | BÖRJE ERIKSSON. Oljemålning sign Börje Eriksson. Duk 60 x 81 cm. |
521-069 | GUNNAR THORÉN. Oljemålning sign Thorén "Månsken Bohuslän". Duk 87 x 39 cm. |
521-070 | ANTON ENGVALL. Oljemålning "Great White". Duk 116 x 131 cm. |
521-071 | BERTIL ALMLÖF. Oljemålning sign B Almlöf 64. Duk 61 x 79,5 cm. |
521-072 | VÄGGHÖRNSKÅP, med inredning, ek. 1900-talets första hälft. H 73 cm. B 50 cm. |
521-073 | TAVLA. 20 x 25 cm. |
521-074 | JORDGLOB med belylsning. Columbos Duo Jordgblob, Stockholm. H 43 cm. |
521-075 | DOCKMÖBLER. |
521-076 | DOCKMÖBLER. Några med skador. |
521-077 | TANGHÄST, kopia H 29,5 cm. |
521-078 | FIGURIN. H 32 cm. |
521-079 | TANGHÄST, kopia. H . 45 cm. Lagad svans. |
521-080 | PLÅTBURKAR. |
521-081 | MARIONETTDOCKA. Dockans längd ca 71 cm. |
521-082 | BERTIL VALLIEN. Skål. Märkt: Boda Artist coll. B. Vallien, 58137. H. 13 cm. |
521-083 | SERVERINGSKANNA. H. 17 cm. |
521-084 | TANGHÄST, kopa made in China. Liten nagg på sockeln. H 35 cm. |
521-085 | FIGURIN. Märkt WORMSER TERRA-SIGILLATA. H 28 cm. |
521-086 | FIGURIN. Konstmassa. H 33,5 cm. |
521-087 | OSTKUPA, krakelerad. H 11 cm. |
521-088 | PLÅTBURK Aktiebolaget Göteborgs Chokolad & Konfektfabrik. H 26 cm. Färgbortfall. |
521-089 | PLÅTBURK CARL NISSENS BRÖSTKARAMELLER. Bruksslitage H 18 cm. |
521-090 | TERRAKOTTAARMÉN, Kina i orignalask. H 9 - 12 cm. |
521-091 | ROYAL COPENHAGEN. Figurin, märkt 865. H 11 cm. L 19 cm. |
521-092 | HARRIET HULTKRANTZ. Akvarell sign Harriet Hultkrantz. Tavlans mått 30 x 24 cm. |
521-093 | PIA HESSELMARK-CAMPBELL. Oljemålning sign Pia H-K. Duk 24 x 33 cm. |
521-094 | PLÅTBURKAR 2 st bl a Hakonbolagets Kafferosteri H.S Blandning. Färgbortfall förekommer. |
521-095 | KARAFF. H 22,5 cm. |
521-096 | PLÅTBURKAR 2 st. Coralli Konfektyr & Prague Bohemia. H 24,5 resp 25 cm. |
521-097 | KAK/GODISBURK. H 24 cm. |
521-098 | MIKAEL SJÖ -96. Skulptur lera på träsockel. H 25,5 cm. |
521-099 | KANNA. Stafford Shire, England. H 18 cm. |
521-100 | TRYGGVE NILSSON. Skulptur lera. Signerad Try 99. H 24 cm. |
521-101 | SANSSOUCI, Rosenthal. Kaffeservis. Kaffekoppar 12 st. Assietter 12 st. Kaffekanna, sockerskål & gräddkanna. Ljusstakar 1 par, Småvaser 2 st & 4 småfat. |
521-102 | ROSENTHAL. Kakfat och skål. Diam 30 resp 20 cm. |
521-103 | TAVLA. 48 x 36 cm. |
521-104 | TVÄRFLÖJT. Artley USA 18-0. Nr 568842. |
521-105 | KJELL ENGMAN Glasansikte märkt 005832 Kosta Boda Kjell Engman. H 10,5 cm. |
521-106 | MONICA SAHLIN. Oljlemålning sign Monica Sahlin. Pannå. Tavlans mått 34 x 45 cm. |
521-107 | SVEN SAHLSTEN. Oljemålning sign Sahlsten. Duk 110 x 55 cm. Lagning och färgsläpp. |
521-108 | HARALD SALOMONSSON. Rörstrand. Figurin, stengods signerad HS Rörstrand med sockelnagg. H 40 cm. |
521-109 | APOTEKSFLASKOR 5 st. H 17 - 33 cm. |
521-110 | PLÅTBURK. Göta Bonbons. Normalt bruksslitage. H 25,5 cm. |
521-111 | TILLBRINGARE. H 19 cm. |
521-112 | SVEN LINDSTRÖM. Tavla koppar/tenn. 48 x 28 cm. |
521-113 | SALTKAR vitmetall med glasinsat och sked. H 3,5 cm. |
521-114 | KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, riddartecken förgylld metall. Etui. H ca 6 cm. |
521-115 | TENNFAT 1800-tal, Jönköping märkt Jonkioping TL. Diam 33 cm. |
521-116 | TENNFAT djupt med brätte 1800-tal. Diam 37 cm. |
521-117 | TENNSKÅL & VAS. Skålens diam 24,5 cm och vasens h 19 cm. |
521-118 | MIKAEL SJÖ. Skulptur. Lera på träsockel märkt Mikael Sjö 96. H inkl sockel 15,5 cm. |
521-119 | BARBRO GUSTAFSON. Oljemålning sign Barbro Gustafsson. "Vårstorm" Pannå 18 x 18 cm. |
521-120 | TRÄMASKER 3 st. L 26,5, 36 resp 42 cm. |
521-121 | KOPPARBUNKAR 2 st. Diam 28,5 cm. |
521-122 | TANGAHÄSTkopia med skadad svans. H 36,5 cm. |
521-123 | KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 28,5 cm. |
521-124 | KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 24 cm. |
521-125 | PARTI KOPPARFÖREMÅL bl a kopparkaffepanna Skultuna 2 1/2 L |
521-126 | PLÅTBURKAR bl a Mazetti ögon cacao. |
521-127 | VASER mm |
521-128 | KOPPARFÖREMÅL bl a bunke, kaffepanna mm |
521-129 | PASTELL/AKVARELLER 2 st, varav en med mindre skador. Otydbara signaturer. 31,5 x 24 cm. |
521-130 | TANGHÄSTAR, 5 st, kopior. H. 8 - 18,5 cm. |
521-131 | ROSENTHAL "Maria björnbär", 22 delar. Kaffekanna, 9 st kaffekoppar, 12 st assietter. |
521-132 | FIGURINER |
521-133 | FARMARUR. Någon list lös. H. 55 cm. |
521-134 | SKULPTUR, lergods. Signerad: Kaisa -32. H. 23 cm. |
521-135 | FÅTÖLJ sekelskiftet 1900 klädd i Golden lily by William Morris. Sitthöjd ca 36 cm. |
521-136 | PELARBORD. H 74 cm. Diam 48 cm. Några fanérsläpp. |
521-137 | SKRIVBORD 5-lådig, sekelskiftet 1900. H 77 cm. L 125 cm. B 70 cm. |
521-138 | GÖSTA BERG. Oljemålning, sign Gösta Berg 82. Duk 55 x 38 cm. |
521-139 | OLJEMÅLNING, otydbar signatur. Duk med lagning 44 x 64,5 cm. |
521-140 | OLJEMÅLNING, otydbar signatur. Duk 41 x 33 cm. |
521-141 | OLLE ZETTERVIST. Gouache sign Olle Zetterqvist "Natur II" 1977. Tavlans mått 19,5 x 19 cm. |
521-142 | PARIANFIGURINER Gustavsberg 2 st med lagningar och nagg. H 11 resp 35 cm. |
521-143 | SKULPTURER 2 st lergods. Sten/träsockel. H 12,5 resp 15,5 cm. |
521-144 | INGEGERD ALFREDSON. Textiltavlor miniatyrer. 2 st. 8 x 6,5 resp 6 x 7,5 cm. |
521-145 | BYSTER 2 st. H 18 resp 23 cm inkl sockel. |
521-146 | PARIANFIGURIN (fingerskada) Royal Copenhagen. H 32,5 cm. |
521-147 | VAS med etsad dekor. Orrefors märkt OF.P. H 20 cm. |
521-148 | KOPPARKASTRULL, BURK mm |
521-149 | TRYGGVE NILSSON. Textiltavla. Signerad: TRY. 73 x 44 cm. |
521-150 | TAVLOR bl a oljemålningar samt tidskrifter. |
521-151 | AKVARELLER 2 st bl a E Hillerberg. |
521-152 | TAKARMATUR 5-ljusarmar. Kulan sne. Totalhöjd inkl kedja 100 cm. |
521-153 | BYRÅ 4-lådig. H 106 cm. B 115 cm. Dj 50 cm. |
521-154 | LODUR märkt GB. L 125 cm. |
521-155 | KRUCIFIX, porslinsskor mm. |
521-156 | TAVLA, tryck med skador. 88 x 128 cm. |
521-157 | TAKARMATUR 8-arm (ljusarm defekt) H inkl kedja 72 cm. |
521-158 | BÄDDSET mm. |
521-159 | ROLF BERG tomte H 14 cm |
521-160 | TOILETSET 5 delar |
521-161 | SKÅL PÅ FOT, Pressglas H 20 cm. D 25 cm |
521-162 | FÅRSKINNSDYNOR 4 st. Diam 34 cm. |
521-163 | DOCKA, Bruksslitage. H ca 40 cm. |
521-164 | SKIVSPELARE, Modell jw-210bp |
521-165 | CUPGLAS 6 st. |
521-166 | DAMMSUGARE Volta Compact go |
521-167 | BÖCKER (Lådan ingår ej) |
521-168 | PANASONIC TV, TX-L32X10Y |
521-169 | EP-SKIVOR Bland annat Lars Lönndahl |
521-170 | MUGGAR Bland annat 2 st mönster efter Stig Lindberg |
521-171 | VITRINSKÅP, Nyrokoko stil. H 143 cm. B 68 cm. D 33 cm. |
521-172 | KOPPARTUNNA med mässingsbeslag. H 57 cm. |
521-173 | BOKHYLLA, H 184 cm. B 81 cm. Dj 30 cm. |
521-174 | BYRÅ MED MARMORSKIVA. Nyrokokostil. H 80 cm. B 90 cm. Dj 50 cm. |
521-175 | TAKARMATUR D 35 cm. H 70 cm. |
521-176 | SPEGELBYRÅ. Målningen med skador. 1900-taltest första hälft. H 175 cm. B 85 cm. Dj 51 cm. |
521-177 | SKÅP MED VITRINDEL. Ek, 1900-talets andra hälft. H 137 cm. B 137 cm. Dj 46 cm. |
521-178 | MORTEL MED STÖT. Marmor, H 11,5cm |
521-179 | KAFFEKOPPAR 6 st England. |
521-180 | KAFFEKOPPAR 6 st, Assieter 6 st. Old Foley, England |
521-181 | VAS, Skruf. H 21 cm. |
521-182 | STEKPANNA, burkar plast mm. (Lådan ingår ej) |
521-183 | BORDSLAMPA. H 31,5 cm. |
521-184 | JULTOMTAR mm. (Lådan ingår ej9 |
521-185 | JULLJUSTAKE, Star. |
521-186 | TERMOSAR mm. (lådan ingår ej) |
521-187 | GLASBRUK MED LOCK, Sea glasbruk. H 13,5 cm. |
521-188 | YTTERFODER, Hackefors. H 13,5 cm. |
521-189 | BRÖDBURK, Nilsjohan, Rostfria bestick. |
521-190 | TAVLOR, Bland annat Oljemålning. |
521-191 | RADIO/TV-BORD. 50-tal. H 50 cm. B 60 cm. Dj 35 cm. |
521-192 | ASKFAT, keramik med uggla, Ekeby 1900-tal. Lagad. H 15 cm. D 24 cm. |
521-193 | SKULPTUR konstmassa, Charlie Chaplin. H 57 cm. |
521-194 | GARNVINDA, metall. H 44 cm. |
521-195 | STRUTVAS i metallställning. H 31 cm. |
521-196 | KOPPARTRATTAR 2 st. |
521-197 | MÄRKESSKÖLDAR MED PINS. |
521-198 | BYRÅ 3-lådig med mässings detaljer. Någon fanerskada. H 74 cm. B 33 cm. Dj 25 cm. |
521-199 | PIEDESTAL. H 71 cm. B 25 cm. Dj 25 cm. |
521-200 | BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm. |
521-201 | SOFFBORD Alberts Tibro Sweden. Teak 50/60-tal. H-56 cm, L-92cm, B-52 |
521-202 | KARMFÅTÖLJ 1960-tal, Höjd ca 73cm |
521-203 | KARMFÅTÖLJ 1960-tal, Höjd ca 73cm, |
521-204 | PIANOPALL H 50cm, L 59cm, B 34cm |
521-205 | GUNGSTOL, 1960-tal, H-91cm |
521-206 | GOLVVAS, Satsumas, 1900-tal, H 61cm |
521-207 | TOMTEKRUKA, H 17cm |
521-208 | SKÅL PÅ FOT, H 32cm. |
521-209 | ANNA-LISA THOMSON, skulptur elefant. Sverige, Upsala-Ekeby, H 27cm. Etikettmärkt. |
521-210 | VICKE LINDSTRAND, skulptur elefant. Sverige. Upsala-Ekeby. H 26cm. Etikettmärkt. |
521-211 | BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm. |
521-212 | SAMOVAR, Mässing och träbeslag, Ryssland, H-35cm |
521-213 | PIERRE FORSSELL, Skultuna, Brännvinsflaska, Mässing, 23 karats förgyllning, H-17cm |
521-214 | PIERRE FORSSELL, Supkoppar 6st, 23 karats förgyllning, Mässing |
521-215 | MOCKASERVIS, 3 delar. Kontr.S. Vikt 525gram. |
521-216 | TIDNING/NOTSTÄLL, liten skada, H 50 cm, B 45 cm. |
521-217 | MJÖLKFLASKA, Mässing, Märkt 1K |
521-218 | TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam 30 cm. |
521-219 | TRÄSKULPTURER 2 st, Signerade J.M (John Molin), H 25 cm resp 24 cm, |
521-220 | TAKARMATUR MED PRISMOR, Höjd med kedjor ca 95 cm. B 45cm. Djup 18cm. |
521-221 | LODSTRYKJÄRN, Mässing m. trähandtag, träet med skador, H 16 cm, L 19cm. |
521-222 | TROLL, konstmassa på träplatta, Rolf Lidberg, H 15 cm. |
521-223 | TROLL 2 st, konstmassa på träplatta, Rolf Lidberg, H 13 cm resp 15 cm. |
521-224 | KAMFERSKRIN, snidat trä, 1900-tal, H 14 cm. B 25cm. Djup 14 cm. |
521-225 | BREVPRESS, H 10 cm. |
521-226 | KAMFERSKRIN, snidat trä, 1900-tal, H 17cm. B 30 cm. Djup 18,5 cm. |
521-227 | RING MED STENAR 18K. Bruttovikt 2,5 gram. |
521-228 | RING MED PÄRLA 18K. Bruttovikt 1,4 gram. |
521-229 | RING MED STEN 18K. Bruttovikt 2,3 gram. |
521-230 | RING 18K. Vikt 6,9 gram. |
521-231 | ARMBAND MED BERLOCKER 18K. Bruttovikt 6,1 gram. |
521-232 | RING MED STENAR & PÄRLOR 14K. Bruttovikt 4,3 gram. |
521-233 | ARMBAND MED STENAR 14K. Bruttovikt 13,9 gram. |
521-234 | HALSBAND MED HÄNGE , brons. Finland, Karl-Erik Palmberg, Föralton |
521-235 | BROSCH. Kontr.S. |
521-236 | BORDSLAMPA, metall o glas. 1900-talets andra hälft. H. 14 cm. L. 20 cm. |
521-237 | TAKARMATUR MED 6 LJUSARMAR, mässing. H. 19 cm. Diam. 25 cm. |
521-238 | LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. 1900-talets mitt. H. 18 cm. |
521-239 | VASER, 1 par. H. 22 cm. |
521-240 | VÄGGHYLLA, trä, rikt skuren. 1900-tal. Liten skada. H. 37 cm. B. 32 cm. |
521-241 | KRUKA. H. 37 cm. |
521-242 | LJUSSTAKAR 1 par, Tenn, H 29 cm. |
521-243 | STOP OCH LJUSSTAKE, Tenn, 1900-tal, H10,5 cm resp 20 cm. |
521-244 | LJUSSTAKAR, 1 par 2-arm. Kontr.S. Bruttovikt 860 gram. |
521-245 | FISKSPADE, Silver, Gustaf Dahlgren, Malmö 1855. Nyrokoko |
521-246 | SKÅL OCH VAS ROSENTHAL, H 8 cm, Diam 24 cm resp H 25 cm. |
521-247 | STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L 32 cm. |
521-248 | ULLA VIOTTI. Väggskulptur, keramik. Signerad. L 30 cm. |
521-249 | FIGURIN, H 17,5 cm. |
521-250 | KAFFESERVIS 3 delar. Kontr.S. Vikt 1.175 gram. |
521-251 | SKÅL PÅ FOT, fattigmanssilver, H 16 cm. |
521-252 | SOPPSLEV med träskaft. Kontr.S. L 44 cm. |
521-253 | FAT RÖRSTRAND, med text, Bergman & Gösling, Cigarrfabrik, Stockholm, L 20 cm. B 13,5 cm. |
521-254 | ROYAL COPENHAGEN, Musselmalet, Helblond, Fat, L 24 cm, B 16,5 cm. |
521-255 | LJUSSTAKAR 1 par mässing, H 13 cm. |
521-256 | BRICKA MED HANDTAG, Vitmetall, L57 cm. B 35 cm. |
521-257 | SKRIN, Onyx och metall, L 17 cm. H 7 cm. B 11,5 cm. |
521-258 | MUGG, Glaserad Keramik, Made in finland, I.S, H 11 cm. Diam 15,5 cm. |
521-259 | YMNIGHETSHORN, Kohorn, Vitmetall, 1800-tal, H 70 cm. Överdelen är lös. |
521-260 | GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Figurin på träsockel. Lodjur med spricka, H 23 cm inkl träsockel, |
521-261 | SKRIN 3-lådig, trä och Mässingbeslag, H 18 cm. B 14 cm. Djup 11 cm. |
521-262 | LJUSSTAKAR 1 par, SOCKERSKÅL, Royal Copenhagen, blå blomst, (ljusstakar 2:a sort) |
521-263 | TOMTE, H 21 cm. |
521-264 | VICKE LINDSTRAN Upsala-Ekeby. Figurin elefant. H 17 cm. |
521-265 | TRÄSPISTOL, dubbelpipig, skuren dEkor samt textil inlägg, L 27 cm. |
521-266 | SKULTUNA BRUK ljusstakar 1par, mässing nr 47, H 21,5 cm. |
521-267 | SKULTUNA BRUK ljusstakar 1 par, mässing, nr 13, H 14 cm. |
521-268 | A HELLSTRÖM. Oljemålning, signerad A. Hellström 88, Pannå 10x17cm |
521-269 | BORDSLAMPOR 1 par, H 40 cm, skärmar med skador, |
521-270 | VECKAD SKÅL, Glas/metall. H 30 cm. |
521-271 | PARAPLYSTÄLL, 1900-talets andra hälft. H 47 cm, Diam 22 cm. |
521-272 | LODSTRYKJÄRN, Mässing med trähandtag, L 17 cm, H 15,5 cm |
521-273 | SKRIV/BREVSTÄLL, Marmor. |
521-274 | ARMBAND, Kontr.S. Längd 19 cm. |
521-275 | PARAPLYSTÄLL, Porslin, H 47 cm, B 22 cm. |
521-276 | LOCKURNA, Delft, Holland, H 48 cm. |
521-277 | LUKTDOSA1800-tal. Kontr.S. |
521-278 | HERRBETJÄNT. H 102 cm. |
521-279 | SYBARON, Marmor samt tyg, H 9 cm, L 14,5 cm, B 10 cm. |
521-280 | DALATUPPAR, 4 st. Höjd 11-17,5 cm. |
521-281 | BORDSLYSTRAR, 1par, H 43 cm. |
521-282 | TOILETSET, 4 delar, Kristall, |
521-283 | TILGMANS, APA. H 16 cm |
521-284 | TRÄSKULPTUR, Sven Svensson, 1982, H 26 cm. |
521-285 | HATTASK, H 21 cm, B 37 cm. |
521-286 | HANDKANNA, Stämplad H.J. 1 1/2K, Mässing med träskaft, H 20 cm. |
521-287 | SPARBÖSSA, Örebro slott, med skruvbotten, H 14,5 cm |
521-288 | SKOPA mässing sekelskiftet 1900. L 25 cm. |
521-289 | SKULTUNA BRUK. Handkanna mässing med träskaft, H 18 cm. |
521-290 | KATTSKÅLAR, 4 st, Mässing, Skultuna Bruk, några med skador |
521-291 | MJÖLVAGGA, H 31 cm, B 21 cm, Djup 21 cm. |
521-292 | TRÄFÖREMÅL samt näverslöjd. |
521-293 | RESESPEGEL, H16 cm, B 11 cm. |
521-294 | SPARBÖSSA, Örebro slottstorn, med skruvbotten, H 14,5 cm |
521-295 | PIPKANNA OCH STÅNKA. H 22 cm. |
521-296 | GLASSKULPTURER, 3 st, bla. Royal Krona, |
521-297 | LODSTRYKJÄRN, 2 st, Mässing med trähandtag, H 11cm. |
521-298 | LJUSSTAKE, 2-armad, Mässing, H 8 cm, L 22 cm. |
521-299 | FICKURSSTÄLLNING, H 26 cm. |
521-300 | SKULTUNA BRUK, skål genombruten, lagning i botten, H 7 cm, L 20 cm. |
521-301 | PLÅTBURKAR 2 st. Pellerins Växtmargarin (sliten) KärnKaffe. H 13 cm. L 28 cm. B 18 cm och H 17 Diam 12 cm. |
521-302 | TANGHÄSTAR 2 st kopia med nagg på den stora. H 20 resp 17,5 cm. |
521-303 | VÄGGDEKORATIONER 2 st samt väggvas. |
521-304 | SMÖRKNIVAR, smågafflar, glas mm. |
521-305 | FIGURINER mm. |
521-306 | VASER, skålar mm |
521-307 | BONADER mm. |
521-308 | KAFFEGODS 2 olika modeller. |
521-309 | BÄRTALLRIKAR 6 st, skål Kvartett Rörstrand mm. |
521-310 | SMYCKESKRIN med bijouterier. |
521-311 | TRÄASK med bijouterier. |
521-312 | VÄGGDEKORATIONER 3 st uppsatta på tavla. L 15, 13 resp 10,5 cm. |
521-313 | HANDSKAR, DAMUNDERKLÄDER mm (Nytt) |
521-314 | KAFFEGODS 2 olika modeller. |
521-315 | SYSKRIN med kurbitsmålnings daterad 1945. H 60 cm. B 40 cm. Dj 30 cm. |
521-316 | HANDVÄSKOR. (Lådan ingår ej) |
521-317 | BURKAR, bestick mm. (Lådan ingår ej) |
521-318 | EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil. |
521-319 | SEKRETÄR, ek. 1900-talets andra hälft. H 98 cm. B 76 cm. Dj inkl luckan ca 76 cm. |
521-320 | SOFFA nyrokokostil. |
521-321 | EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil, mjuk i stoppningen. |
521-322 | PELARBORD. Nyrokoko. H 76 cm. L 98 CM. Dj 63 cm. |
521-323 | TAVLOR (lådan ingår ej) |
521-324 | KÖKSPALL. H 64 cm. |
521-325 | BORD med kakelplattor. Nyrokokostil. H 54 cm. B 50 cm. Dj 35 cm. |
521-326 | DOCKMÖBLER mm |
521-327 | DOCKMÖBLER mm |
521-328 | ARMBANDSUR mm |
521-329 | BORD och 4 stolar. |
521-330 | TELEFONBÄNK. H 56 cm. L 81 cm. Dj 35 cm. Bruksslitage. |
521-331 | KISTA med kurbitsmålning, metallbeslag. H 46 cm. L 78 cm. Dj 51 cm. |
521-332 | KÖKSBORD med 2 iläggsskivor. H 73 cm. L 89 + 29 + 29 cm. B 74 cm. Pinnstolar 2 st. |
521-333 | TV-BÄNK, ek. H 50 cm. L 85 cm. Dj 48,5 cm. |
521-334 | MICROVÅGSUGN Andersson. |
521-335 | TAKARMTUR 5-arm (en kupa med nagg). H 60 cm. Diam 44 cm. |
521-336 | PINNSOFFA. H 82 cm. L 114 cm. Dj 43 cm. |
521-337 | PELARBORD, nyrokokostil. H 62 cm. L 88 cm. B 58 cm. |
521-338 | HUSGERÅD, grytor, kastruller mm (Lådan ingår ej) |
521-339 | SPEGEL, spegelglaset med skador. H 51 cm. B 50 cm. |
521-340 | CD-SKIVOR samt dvd filmer. |
521-341 | GUNNAR NYLUND skål. Rörstrand. H 5 cm. |
521-342 | BERGSMAN, stämplad Nora OP. Malm. H 20,5cm. |
521-343 | TERRIN med lock, Arabia. H 17 cm. |
521-344 | FÖRGYLLD SPEGEL, enlig uppgift snidad av PE Pettersson. H 92 cm. B 39 cm. |
521-345 | YTTERFODER 2st, Arabia Suvi. H 11 cm. Diam 14 cm. |
521-346 | KAMERA, Kodak Ball Bearing Shutter. A-127. |
521-347 | FIGURIN USSR. H 17,5 cm. |
521-348 | MÄSSINGSMORTLAR Skultuna, No 9 och No 10. Årtal 85 och 86. H 14 resp 15 cm. |
521-349 | HÄNKELVAS och skål. H 31 resp 23,5 cm. |
521-350 | PLUNTA och ljusstakar 1 par. Koppar. H 14 resp 13 cm. |
521-351 | NYCKELDRAGARE. |
521-352 | BRICKA. Kontr.S. L 24,5 cm. Vikt 231 gram. |
521-353 | BRUDBÄGARE, Vitmetall med invändig förgylling. H 15 cm |
521-354 | JORDGLOB med belysning, plast. H ca 40 cm. |
521-355 | MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 5 och No 6. Årtal 81 och 82. H 9,5 rasp 11 cm. |
521-356 | PRYDNADSKANNA. H 31 cm. |
521-357 | VRILSKÅL. H ca 31 cm. L ca 46 cm. |
521-358 | MORMORSUR med fickursgömma. H 14 cm. |
521-359 | MORMORSUR. |
521-360 | STOP. |
521-361 | KANNA, vaser 1 par, glas. Tenn. |
521-362 | KNIVSLIPAR och bärbar värmare |
521-363 | OLJEMÅLNING. Otydbar sign. Duk 43 x 33 cm. |
521-364 | SYKORG med innehåll. H 47 cm. |
521-365 | ORREFORS ljuslyktor 3st. H 15,5, 12 Resp 8,5 cm. |
521-366 | VÄGGHYLLOR 1 par. Trä. H ca 14 cm. |
521-367 | VÄGGUR mm. |
521-368 | MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 6, 5, 4, 4, 3, 2 och 2. |
521-369 | SKULTUNA snusdosa. Diam 7 cm. |
521-370 | HANDKANNA, koppar. H 20 cm. |
521-371 | VAS med namnbricka Heimo Koru Finland. H 24 cm. |
521-372 | PENNFODRAL antik mässing. L 23 cm. |
521-373 | BREVPRESS. H 9 cm. |
521-374 | VÄGGSKÅP, sekelskiftet 1900. H 43 cm. B 31 cm. Dj 11,5 cm. |
521-375 | BORDSFOTOGENLAMPA, mässing. Spricka i röret. H 54 cm. |
521-376 | BRICKA med veksaxar 2 st. |
521-377 | SNUSDOSOR 2st och glasögonfoodrall, mässing. |
521-378 | GLAS och skål, Iittala, olika modeller. |
521-379 | COQ formar 2st, Furuvik UE formar 2st mm. |
521-380 | LARS JONSSON. Grafiskt blad, sign Lars Jonsson 29/360. Tavlans mått 44x53 cm. |
521-381 | TAVLA, oljemålning. Sign Sha. Pannå 46x37 cm. |
521-382 | J OLSON. Oljemåling sign J Olson. Pannå 55,5x76 cm. |
521-383 | FIGURGRUPP. H 25,5 cm. |
521-384 | VÄGGPENDYL förgylld. L 62 cm. |
521-385 | TENNFAT 1800-tal med lagning samt soppslev. Fatets diam 30 cm. |
521-386 | BLÅBLOM Gustavsberg. Kaffekoppar 5 st, assieter 5 st. |
521-387 | OSTKUPA. H 17,5 cm. |
521-388 | ARMBANDSUR 4 st. bl a Tärnad. |
521-389 | FIGURINER 2 st. Konstmassa. h 26 resp 22 cm. |
521-390 | GULDVÅG med vikter. |
521-391 | BORDSLYSTER med 2 ljusarmar. H 47,5 cm. |
521-392 | KAFFESERVIS, Tyskland. Kaffekoppar 11 st, assieter 11 st, sockerskål, gräddkanna och kaffekanna. |
521-393 | VÄGGHYLLA. H 33,5 cm. L 75 cm. Dj 20 cm. |
521-394 | HANDKANNA en fjärdedel K Skultuna, bulkruka och ljusstakar 1 par. mässing |
521-395 | TRÄASK med glasögonfodral, rakkniv, förstoringsglas mm. |
521-396 | FAT, Bavaria. 32x32 cm. |
521-397 | TENNSKÅLAR mm. |
521-398 | MÄSSINGSLJUSTAKAR Skultuna samt kakformar. |
521-399 | KITTEL. H 13,5 cm. Diam inkl handtag 29 cm. |
521-400 | SKÅL Ultima Thule Iittala, glas ulrica hydman Kosta Boda Mine. |
521-401 | PELARBORD, skadad fanér. H 74 cm. Diam 47 cm. |
521-402 | PELARBORD med gallerkant. H 73 cm. 85x67 cm. |
521-403 | PIEDESTAL med torrspricka. H 92 cm. |
521-404 | TVÄTTMASKIN Huskvarna. QW14790. H 85 cm. B 60 cm. Dj 60 cm. |
521-405 | PIEDESTAL. H 58 cm. |
521-406 | MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 7 och No 8. Årtal 83 och 84. |
521-407 | MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 4, 3, 2, 1 och 0 (stöten trasig). Årtal 80, 79, 78 och 77. |
521-408 | KAFFE OCH TESKEDAR silver, bl a Sterling. Vikt 145 gram. |
521-409 | TÅRTSPADE OCH SKED, silver. Vikt 101 gram. |
521-410 | HALSBAND, SOCKERTÅNG mm, silver. |
521-411 | KANNA No 29. Kanna 2/3 liter, Eskilstuna. Oljelampor 2 st, Skultuna. Mm. |
521-412 | FIGURINER. |
521-413 | FLASKUNDERLÄGG, träelefanter, mm. |
521-414 | MOCCAKOPPAR Bavaria 6 st. |
521-415 | MINIATYRTAVLOR 5 st. |
521-416 | GLAS och karaf, bl a 5 st Remare. |
521-417 | KAFFEPETTER 2 st och kastrull. Koppar. |
521-418 | FIGURINER. |
521-419 | STRYKJÄRNSUNDERLÄGG, oljelampor Skultuna, mm. |
521-420 | KOPPARTRATTAR, handkanna, mm. |
521-421 | FIGURINER. |
521-422 | GLAS, olika modeller. |
521-423 | SNAPSGLAS, glasassieter, mm. |
521-424 | TUPPAR. |
521-425 | LASSE-GJUTARE NORA. Bergsslagskronan. H 9 cm. |
521-426 | HALLBYRÅ med marmorskiva. Nyrokokostil. H 69 cm. L 67 cm. Dj 39 cm. |
521-427 | KLAFFBORD. H 75 cm. B 104 cm. L 42+30+30 cm. |
521-428 | SPEGEL med slipat glas och med konsollbord L 71 cm. B 54 cm. Spegelns L 138 cm. B 48 cm. |
521-429 | SOFFA samt fåtöljer 2 st och bord med glasskiva. Dynor saknas. |
521-430 | TORKTUMMLARE Huskvarna. QW-451T. H 85 cm. B 60 cm. Dj 61 cm. |
521-431 | TRÄSKRIN rikt skuret. H 19 cm. L 29 cm. L 17 cm. Med tännsticksaskar. |
521-432 | KÖKSKLOCKA och kaffekoppar 5 st. |
521-433 | FÖRVARINGSMÖBEL med 4 korgar. H 74 cm, B 34 cm. Dj 34 cm. |
521-434 | LINNESKÅP. Björk. H 105 cm. B 96,5 cm. Dj 45,5 cm. |
521-435 | BYRÅ 3-lådig. H 67 cm. B 43,5 cm. DJ 40 cm. |
521-436 | G ÅKE. Oljemålnings sign G Åke. Pannå 62 x 74 cm. |
521-437 | TAKARMATUR med prismor. H 45 cm inkl kedjan. |
521-438 | GOLVLAMPA. H 142 cm. |
521-439 | RULLATOR Trust. |
521-440 | HANNES WAGNESTEDT. Oljemålning sign H Wagnestedt. Pannå 60 x 73 cm. |
521-441 | STIG OLSON. Grafiskt blad sign Stig Olson 6/50. Tavlans mått 72 x 65 cm. |
521-442 | SVEN OLOF-ROSÉN. Oljemålning sign Rosén. Pannå 45 x 61,5 cm. |
521-443 | OSKAR PERSSON. Oljemålning sign Oskar Persson. Duk 60 x 75 cm. |
521-444 | ADOLF LARSSON. Oljemålning sign AL. Duk 49,5 x 66 cm. |
521-445 | ANNA EKSTRÖM. Oljemålning Anna Ekström 1933. Duk 40 x 50 cm. |
521-446 | RAM, vitmetall. H 30 cm. |
521-447 | BORDSUR. H 19 cm. |
521-448 | MUSTACHKOPP mm |
521-449 | HATTSTOCK stl 54. |
521-450 | LJUSKRONA med 8 ljusarmar. H 40 cm. L 70 cm. |
521-451 | VITRINSKÅP med intarsia och mässingslister. Nyrokokostil. H 143 cm. B 74 cm. Dj 35 cm. (Låskistan saknas) |
521-452 | DAMUR, guld i uret. |
521-453 | GULDNÅL med pärla. 18K. Bruttovikt 0,9 gram. |
521-454 | BIJOUTERIER. |
521-455 | BIJOUTERIER. |
521-456 | POLAROIDKAMERA. Polarid land camera |
521-457 | VÄGGHYLLA något skadad, vaser mm. |
521-458 | TRÄSKRIN. H 26 cm. B 36 cm. Dj 22,5 cm. |
521-459 | VÄGGARMATURER. |
521-460 | VASER, ljusstakar mm. |
521-461 | SKEDAR 3 st, Kontr.S. Vikt 74 gram. |
521-462 | BJÄLLRA märkt 416. H 8,5 cm. |
521-463 | SCHACKSPEL, PINGISRACK 2 st. |
521-464 | LJUSSTAKE, mässing, Menora. H. 31 cm. |
521-465 | LJUSSTAKE, mässing, Menora. H. 31 cm. |
521-466 | TAVLA, träsnidad. Signerad: N. Hellberg. Tavlans mått: 53,5 x 47 cm. |
521-467 | KÖKSSOFFA, 1900-talets första hälft. L. 185 cm. Djup 52 cm. |
521-468 | KÖKSBORD M 2 STOLAR. 1900-talets andra hälft. H. 76 cm. L. 130 cm. B. 90 cm. |
521-469 | LJUSKRONA. H. 40 cm. |
521-470 | TAKARMATUR M PRISMOR. H. 40 cm. Diam. 36 cm. |
521-471 | LJUSKRONA M 5 LJUSARMAR. . H. 45 cm. Diam. 45 cm. |
521-472 | TAKARMATUR M PRISMOR. Diam. 40 cm. |
521-473 | LJUS mm (Lådan ingår ej) |
521-474 | HYLLA med 5 hyllplan. H 124 cm. B 63 cm. Dj 35 cm. |
521-475 | SPEGEL. Spegelglas med skador. L 82,5 cm. B 39 cm. |
521-476 | SORTIMENTLÅDA, verktyg mm. |
521-477 | STICKSÅG, LIMPISTOL VÄRMEPISTOL Bosch. |
521-478 | ANNE-CHRISTINE JOHANSSON. Etsning sign Anne-Christine Johansson 1/6. Tavlans mått 38 x 30 cm |
521-479 | TV Panasonic TX-P50UT50Y. |
521-480 | PELARBORD. Nyrokokostil. H 65 cm. L 110 cm. B 72 cm. |
521-481 | BORD Stolab med 4 iläggsskvivor. Bordsskivan med skador. Brännmärkt Stolab 1999. H 73,5 cm. Diam 115 cm. (Iläggsskivorna 50 cm.) |
521-482 | TVÄTTMASKIN Electrolux 5,5 kg. QW1305T. H 90 cm. B 40 cm. Dj 60 cm. |
521-483 | LILLA HELLESEN. Grafiskt blad Lilla Hellesen "Mor och barn" 52/70. Tavlans mått 64 x 52 cm. |
521-484 | WEINEMO E:SON EGON. Oljemålning sign Weinemo E:son Egon. Duk 55 x 73 cm med färgsläppö |
521-485 | THELMA PAANANEN. Grafiskt blad sign Thelma Paananen 1978, 285/360. Tavlans mått 66 x 83 cm. |
521-486 | ERGON SÖDERSTRÖM. Etsning sign K Söderström 69 P.T. "Dockskåpets utsikt" Tavlans mått 73 x 84 cm. |
521-487 | BJÖRN KRESTESEN. Grafiskt blad sign Björn Krestesen 16/20 "Klippa i natten I Diptyk"Tavlans mått 91 x 66 cm. |
521-488 | BJÖRN KRESTESEN. Grafiskt blad sign Björn Krestesen 16/20 "Klippa i natten II Diptyk"Tavlans mått 91 x 66 cm. |
521-489 | SONJA HOPF. Etsning sign Sonja Hopt "Krystyna Smiechowska". VII/XII. Tavlans mått 67 x 84 cm. |
521-490 | BENGT KRISTENSSON. Grafiskt blad, sign Bengt Kristensson 194/260. Tavlans mått 66 x 71 cm. |
521-491 | RECLINER, skinn, armstöd sliten. |
521-492 | HALLMÖBEL. 1960/70-tal. H 75 cm. L 94 cm. Dj 45 cm. |
521-493 | BORD, maserbjörk. H 55 cm. L 110 cm. B 80 cm. |
521-494 | MICROVÅGSUGN, Elvita. |
521-495 | PIEDESTAL med kruka. Totalhöjd 81 cm. |
521-496 | ALUMINIUMSTEGE. Leifheit. |
521-497 | PELARFLÄKT Cotech. |
521-498 | GOLVLAMPA. |
521-499 | LUFTKONDITIONERING Prem-I-Air. |
521-500 | TAKARMATUR med 6-ljusarmar och 2 st bordslampor. |
521-501 | VÄGGLYSTRAR mm. |
521-502 | SKEDAR mm bl a NS. |
521-503 | BRICKA mm. |
521-504 | GRYTA, äggkoppar mm. |
521-505 | TALLRIKAR Kosta Boda olika storlekar. |
521-506 | OLJEMÅLNINGAR 2 st. |
521-507 | OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 40 x 70 cm. |
521-508 | S EVERT. Oljemålning sign S Evert 47. Pannå 60 x 49 cm. |
521-509 | LJUSSTAKAR, VAS mm. |
521-510 | LAMPFÖTTER 2 st, bl a marmor. |
521-511 | FIGURINER mm. |
521-512 | SOFFBORD. H 52 cm. L 140 cm. B 80 cm. |
521-513 | SOFFBORD marmor, metall. H 51 cm. L 140 cm. B 80 cm. |
521-514 | YTTERFODER. H 20 cm. Diam 24,5 cm. |