ONLINE-AUKTION, 2024-02-26 17:00

Söndag 25/02 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
521-001DALAHÄST. Mora med spricka. H 31 cm.
521-002DALAHÄSTAR 5 st. H 3 - 10 cm.
521-003ULRICA HYDMAN-VALLIEN, Kosta Boda. H 10 cm. Diam 15 cm.
521-004SKÅL, SALTKAR med sked samt Kåsa. Saltkaret märkt Jokkmokk
521-005KAFFESKEDAR 12 st, s.k Lappskedar silver märkt 830. Samt brosch Kontr.S. Vikt 126 + 7 gram.
521-006TÅRTSPADE. Kontr.S. Vikt 69 gram.
521-007LJUSSTAKE 7-arm. Malm, märkt K.E. H 29 cm.
521-008NATTLJUSSTAKAR 1 par, malm. Märkt Morells Gjuteri Mora. H 11 cm. Skål märkt Handarbete G&Z. Diam 16,5 cm.
521-009TIMO SARPANEVA, "Festivo" ljusstakar 2 st Iittala. Märkt TS. H 18 resp 12 cm.
521-010GÖRAN WÄRFF. Ljuslyktor 1 par "Sunflower" Kosta Boda. H 11 cm.
521-011SALT & PEPPARSTRÖARE, teak. Figurin keramik & glas.
521-012KÖKSPALL Awab, bruksslitage.
521-013SKRIVBORDSLAMPA, 1930/40-TAL. H ca 36 cm.
521-014TAKARMATUR, mässing. Märkt FDG & MBRUP made in Denmark. Diam 41,5 cm. Småskador förekommer.
521-015HANS LINDH. Grafiskt blad sign Hans Lindh. Tavlans mått 52 x 67 cm.
521-016BIRGER HALLING. Grafiskt blad sign Birger Halling 5/30. Tavlans mått 53,5 x 68 cm.
521-017A-M NYRÉN. Oljemålning sign AM Nyrén. Duk 55 x 66 cm.
521-018CARL LARSSON, Etsning "Suzanne och Gunlög" monogramsignerad i plåten. Oinramad. Bildmått 300 x 200 mm.
521-019MOCCASKEDAR 6 st, Silver England. Vikt 62 gram.
521-020KAFFESKEDAR 12 st & tårtspade Fyrklövern Svaneholm, vitmetall.
521-021VRILSKÅL., H ca 15 cm
521-022OLLE SVANLUND. Grafiskt blad, sign Olle Svanlund 77, 196/198. Tavlans mått 51,5 x 66,5 cm.
521-023Wivvi Möller Lindquist 69, Grafiskt blad sign Wivvi Möller Lindquist 69. Någon fuktskada. Tavlans mått 63 x 48 cm.
521-024JAN NALIWAJKO. Oljemålning sign Jan Naliwajko 1971. Duk 71 x 50 cm.
521-025STIG MÅNSSON, Pastell sign Stig Månsson 1949. Tavlans mått 80 x 65 cm.
521-026SUSANA CARLSON. Akvarell S Carlson. Tavlans mått 56,5 x 71,5 cm.
521-027JÖRGEN FOGELQVIST. Grafiskt blad, sign Jörgen Fogelquist 94/260. Tavlans mått 39,5 x 56 cm.
521-028MATTA, handknuten 125 x 84 cm.
521-029SPEGEL med slipat glas 50 x 70 cm.
521-030EIVIN GRANATH. Oljemålning sign Eivin Granath, Ram med skadar. Duk 72 x37 cm
521-031WALTER HOLMSTRÖM. Oljemålning sign Walter Holmström, motiv från sydnärke. Duk 51 x 100 cm.
521-032CITTRA Gitarr-Zither
521-033MJÖLKFLASKA, koppar. H 23,5 cm
521-034LJUSSTAKE 7-armad. H 18 cm.
521-035COBRATELEFON
521-036COBRATELEFON.
521-037PIERRE FORSELL, Skultuna. Ljusstakar 2 st "Tulpan", mässing H 23 resp 19 cm.
521-038BORDSFOTOGENLAMPA, ej originalrör. H 40 cm.
521-039SVEN PALMQVIST, Orrefors. Skål H 12 cm. Diam 19 cm.
521-040LJUSSTAKAR Boda, Vas Orrefors (beläggning), bordsur mm.
521-041MARIA, Rosenthal. Matservis 40 delar. Mattallrikar 12. Förrätt 12. Djupa 10. Uppl.fat 3. Karotter 2. Såsskål 1.
521-042MARIA, Rosenthal. Kaffeservis 26 delar. Kaffekoppar 11. Assietter 12. Sockerskål, gräddkanna & kaffekanna.
521-043GROGGLAS 7 st. Orrefors.
521-044LINÈ Kosta Boda. Selterglas 9 st.
521-045ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Kosta Boda. Glas Dear. H 18 cm.
521-046PELARBORD. H 7,5 cm. 62 x 41 cm.
521-047DAMARMBANDSUR Helima 18K. Bruttovikt 19,3 gram.
521-048RING med stenar 18K. Bruttovikt 5,2 gram.
521-049HALSBAND med hänge. Kontr.S.
521-050RINGAR 2 st, 18K. Mått ca 21,5 resp 21 mm. Vikt 9,8 gram.
521-051RINGAR 2 st, 23K. Ringmått ca 19 mm. Vikt 8 gram.
521-052RING 23K. RIngmått ca 19 mm. Bruttovikt 6,3 gram.
521-053OSTINDIA, Rörstrand. Kaffekoppar 11 st.
521-054DOCKVAGN. EtikettmärktSvensk Tillverkning FJÖ. H 63 cm. L 66 cm.
521-055TAKARMATUR 5-ljusarmar. H 65 cm.
521-056SYMASKIN Husky 207.
521-057MELITTA Single 5. Kaffebryggare.
521-058ÅRSUR Kern, made in Germany. Glas/metall. H 31 cm.
521-059BARNSYMASKIN, H 14,5 cm.
521-060KAMEROR 3 st i originalförpackning. Halina 35mm, Kodak Disc 2000 & Kodak Advantix 3600ix
521-061KAMERA Nettar Zeiss Ikon Stuttgart
521-062MATTA handknuten Pakistan Bochara 155 x 93 cm.
521-063YTTERFODER Gustavsberg, Liljekonvalj. H 16,5 cm.
521-064PARTI YTTERFODER.
521-065HELGA KAI LARSEN. Oljemålning sign Helga Kai Larsen. Duk 46,5 x 39 cm.
521-066HANS WIGERT. Oljemålning. A tergo: Hans WIgert Mask 1969. Duk 35 x 27,5 cm.
521-067MARGARETA LINTON. Oljemålning sign M.L. Duk 54 x 71 cm.
521-068BÖRJE ERIKSSON. Oljemålning sign Börje Eriksson. Duk 60 x 81 cm.
521-069GUNNAR THORÉN. Oljemålning sign Thorén "Månsken Bohuslän". Duk 87 x 39 cm.
521-070ANTON ENGVALL. Oljemålning "Great White". Duk 116 x 131 cm.
521-071BERTIL ALMLÖF. Oljemålning sign B Almlöf 64. Duk 61 x 79,5 cm.
521-072VÄGGHÖRNSKÅP, med inredning, ek. 1900-talets första hälft. H 73 cm. B 50 cm.
521-073TAVLA. 20 x 25 cm.
521-074JORDGLOB med belylsning. Columbos Duo Jordgblob, Stockholm. H 43 cm.
521-075DOCKMÖBLER.
521-076DOCKMÖBLER. Några med skador.
521-077TANGHÄST, kopia H 29,5 cm.
521-078FIGURIN. H 32 cm.
521-079TANGHÄST, kopia. H . 45 cm. Lagad svans.
521-080PLÅTBURKAR.
521-081MARIONETTDOCKA. Dockans längd ca 71 cm.
521-082BERTIL VALLIEN. Skål. Märkt: Boda Artist coll. B. Vallien, 58137. H. 13 cm.
521-083SERVERINGSKANNA. H. 17 cm.
521-084TANGHÄST, kopa made in China. Liten nagg på sockeln. H 35 cm.
521-085FIGURIN. Märkt WORMSER TERRA-SIGILLATA. H 28 cm.
521-086FIGURIN. Konstmassa. H 33,5 cm.
521-087OSTKUPA, krakelerad. H 11 cm.
521-088PLÅTBURK Aktiebolaget Göteborgs Chokolad & Konfektfabrik. H 26 cm. Färgbortfall.
521-089PLÅTBURK CARL NISSENS BRÖSTKARAMELLER. Bruksslitage H 18 cm.
521-090TERRAKOTTAARMÉN, Kina i orignalask. H 9 - 12 cm.
521-091ROYAL COPENHAGEN. Figurin, märkt 865. H 11 cm. L 19 cm.
521-092HARRIET HULTKRANTZ. Akvarell sign Harriet Hultkrantz. Tavlans mått 30 x 24 cm.
521-093PIA HESSELMARK-CAMPBELL. Oljemålning sign Pia H-K. Duk 24 x 33 cm.
521-094PLÅTBURKAR 2 st bl a Hakonbolagets Kafferosteri H.S Blandning. Färgbortfall förekommer.
521-095KARAFF. H 22,5 cm.
521-096PLÅTBURKAR 2 st. Coralli Konfektyr & Prague Bohemia. H 24,5 resp 25 cm.
521-097KAK/GODISBURK. H 24 cm.
521-098MIKAEL SJÖ -96. Skulptur lera på träsockel. H 25,5 cm.
521-099KANNA. Stafford Shire, England. H 18 cm.
521-100TRYGGVE NILSSON. Skulptur lera. Signerad Try 99. H 24 cm.
521-101SANSSOUCI, Rosenthal. Kaffeservis. Kaffekoppar 12 st. Assietter 12 st. Kaffekanna, sockerskål & gräddkanna. Ljusstakar 1 par, Småvaser 2 st & 4 småfat.
521-102ROSENTHAL. Kakfat och skål. Diam 30 resp 20 cm.
521-103TAVLA. 48 x 36 cm.
521-104TVÄRFLÖJT. Artley USA 18-0. Nr 568842.
521-105KJELL ENGMAN Glasansikte märkt 005832 Kosta Boda Kjell Engman. H 10,5 cm.
521-106MONICA SAHLIN. Oljlemålning sign Monica Sahlin. Pannå. Tavlans mått 34 x 45 cm.
521-107SVEN SAHLSTEN. Oljemålning sign Sahlsten. Duk 110 x 55 cm. Lagning och färgsläpp.
521-108HARALD SALOMONSSON. Rörstrand. Figurin, stengods signerad HS Rörstrand med sockelnagg. H 40 cm.
521-109APOTEKSFLASKOR 5 st. H 17 - 33 cm.
521-110PLÅTBURK. Göta Bonbons. Normalt bruksslitage. H 25,5 cm.
521-111TILLBRINGARE. H 19 cm.
521-112SVEN LINDSTRÖM. Tavla koppar/tenn. 48 x 28 cm.
521-113SALTKAR vitmetall med glasinsat och sked. H 3,5 cm.
521-114KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, riddartecken förgylld metall. Etui. H ca 6 cm.
521-115TENNFAT 1800-tal, Jönköping märkt Jonkioping TL. Diam 33 cm.
521-116TENNFAT djupt med brätte 1800-tal. Diam 37 cm.
521-117TENNSKÅL & VAS. Skålens diam 24,5 cm och vasens h 19 cm.
521-118MIKAEL SJÖ. Skulptur. Lera på träsockel märkt Mikael Sjö 96. H inkl sockel 15,5 cm.
521-119BARBRO GUSTAFSON. Oljemålning sign Barbro Gustafsson. "Vårstorm" Pannå 18 x 18 cm.
521-120TRÄMASKER 3 st. L 26,5, 36 resp 42 cm.
521-121KOPPARBUNKAR 2 st. Diam 28,5 cm.
521-122TANGAHÄSTkopia med skadad svans. H 36,5 cm.
521-123KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 28,5 cm.
521-124KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 24 cm.
521-125PARTI KOPPARFÖREMÅL bl a kopparkaffepanna Skultuna 2 1/2 L
521-126PLÅTBURKAR bl a Mazetti ögon cacao.
521-127VASER mm
521-128KOPPARFÖREMÅL bl a bunke, kaffepanna mm
521-129PASTELL/AKVARELLER 2 st, varav en med mindre skador. Otydbara signaturer. 31,5 x 24 cm.
521-130TANGHÄSTAR, 5 st, kopior. H. 8 - 18,5 cm.
521-131ROSENTHAL "Maria björnbär", 22 delar. Kaffekanna, 9 st kaffekoppar, 12 st assietter.
521-132FIGURINER
521-133FARMARUR. Någon list lös. H. 55 cm.
521-134SKULPTUR, lergods. Signerad: Kaisa -32. H. 23 cm.
521-135FÅTÖLJ sekelskiftet 1900 klädd i Golden lily by William Morris. Sitthöjd ca 36 cm.
521-136PELARBORD. H 74 cm. Diam 48 cm. Några fanérsläpp.
521-137SKRIVBORD 5-lådig, sekelskiftet 1900. H 77 cm. L 125 cm. B 70 cm.
521-138GÖSTA BERG. Oljemålning, sign Gösta Berg 82. Duk 55 x 38 cm.
521-139OLJEMÅLNING, otydbar signatur. Duk med lagning 44 x 64,5 cm.
521-140OLJEMÅLNING, otydbar signatur. Duk 41 x 33 cm.
521-141OLLE ZETTERVIST. Gouache sign Olle Zetterqvist "Natur II" 1977. Tavlans mått 19,5 x 19 cm.
521-142PARIANFIGURINER Gustavsberg 2 st med lagningar och nagg. H 11 resp 35 cm.
521-143SKULPTURER 2 st lergods. Sten/träsockel. H 12,5 resp 15,5 cm.
521-144INGEGERD ALFREDSON. Textiltavlor miniatyrer. 2 st. 8 x 6,5 resp 6 x 7,5 cm.
521-145BYSTER 2 st. H 18 resp 23 cm inkl sockel.
521-146PARIANFIGURIN (fingerskada) Royal Copenhagen. H 32,5 cm.
521-147VAS med etsad dekor. Orrefors märkt OF.P. H 20 cm.
521-148KOPPARKASTRULL, BURK mm
521-149TRYGGVE NILSSON. Textiltavla. Signerad: TRY. 73 x 44 cm.
521-150TAVLOR bl a oljemålningar samt tidskrifter.
521-151AKVARELLER 2 st bl a E Hillerberg.
521-152TAKARMATUR 5-ljusarmar. Kulan sne. Totalhöjd inkl kedja 100 cm.
521-153BYRÅ 4-lådig. H 106 cm. B 115 cm. Dj 50 cm.
521-154LODUR märkt GB. L 125 cm.
521-155KRUCIFIX, porslinsskor mm.
521-156TAVLA, tryck med skador. 88 x 128 cm.
521-157TAKARMATUR 8-arm (ljusarm defekt) H inkl kedja 72 cm.
521-158BÄDDSET mm.
521-159ROLF BERG tomte H 14 cm
521-160TOILETSET 5 delar
521-161SKÅL PÅ FOT, Pressglas H 20 cm. D 25 cm
521-162FÅRSKINNSDYNOR 4 st. Diam 34 cm.
521-163DOCKA, Bruksslitage. H ca 40 cm.
521-164SKIVSPELARE, Modell jw-210bp
521-165CUPGLAS 6 st.
521-166DAMMSUGARE Volta Compact go
521-167BÖCKER (Lådan ingår ej)
521-168PANASONIC TV, TX-L32X10Y
521-169EP-SKIVOR Bland annat Lars Lönndahl
521-170MUGGAR Bland annat 2 st mönster efter Stig Lindberg
521-171VITRINSKÅP, Nyrokoko stil. H 143 cm. B 68 cm. D 33 cm.
521-172KOPPARTUNNA med mässingsbeslag. H 57 cm.
521-173BOKHYLLA, H 184 cm. B 81 cm. Dj 30 cm.
521-174BYRÅ MED MARMORSKIVA. Nyrokokostil. H 80 cm. B 90 cm. Dj 50 cm.
521-175TAKARMATUR D 35 cm. H 70 cm.
521-176SPEGELBYRÅ. Målningen med skador. 1900-taltest första hälft. H 175 cm. B 85 cm. Dj 51 cm.
521-177SKÅP MED VITRINDEL. Ek, 1900-talets andra hälft. H 137 cm. B 137 cm. Dj 46 cm.
521-178MORTEL MED STÖT. Marmor, H 11,5cm
521-179KAFFEKOPPAR 6 st England.
521-180KAFFEKOPPAR 6 st, Assieter 6 st. Old Foley, England
521-181VAS, Skruf. H 21 cm.
521-182STEKPANNA, burkar plast mm. (Lådan ingår ej)
521-183BORDSLAMPA. H 31,5 cm.
521-184JULTOMTAR mm. (Lådan ingår ej9
521-185JULLJUSTAKE, Star.
521-186TERMOSAR mm. (lådan ingår ej)
521-187GLASBRUK MED LOCK, Sea glasbruk. H 13,5 cm.
521-188YTTERFODER, Hackefors. H 13,5 cm.
521-189BRÖDBURK, Nilsjohan, Rostfria bestick.
521-190TAVLOR, Bland annat Oljemålning.
521-191RADIO/TV-BORD. 50-tal. H 50 cm. B 60 cm. Dj 35 cm.
521-192ASKFAT, keramik med uggla, Ekeby 1900-tal. Lagad. H 15 cm. D 24 cm.
521-193SKULPTUR konstmassa, Charlie Chaplin. H 57 cm.
521-194GARNVINDA, metall. H 44 cm.
521-195STRUTVAS i metallställning. H 31 cm.
521-196KOPPARTRATTAR 2 st.
521-197MÄRKESSKÖLDAR MED PINS.
521-198BYRÅ 3-lådig med mässings detaljer. Någon fanerskada. H 74 cm. B 33 cm. Dj 25 cm.
521-199PIEDESTAL. H 71 cm. B 25 cm. Dj 25 cm.
521-200BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
521-201SOFFBORD Alberts Tibro Sweden. Teak 50/60-tal. H-56 cm, L-92cm, B-52
521-202KARMFÅTÖLJ 1960-tal, Höjd ca 73cm
521-203KARMFÅTÖLJ 1960-tal, Höjd ca 73cm,
521-204PIANOPALL H 50cm, L 59cm, B 34cm
521-205GUNGSTOL, 1960-tal, H-91cm
521-206GOLVVAS, Satsumas, 1900-tal, H 61cm
521-207TOMTEKRUKA, H 17cm
521-208SKÅL PÅ FOT, H 32cm.
521-209ANNA-LISA THOMSON, skulptur elefant. Sverige, Upsala-Ekeby, H 27cm. Etikettmärkt.
521-210VICKE LINDSTRAND, skulptur elefant. Sverige. Upsala-Ekeby. H 26cm. Etikettmärkt.
521-211BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
521-212SAMOVAR, Mässing och träbeslag, Ryssland, H-35cm
521-213PIERRE FORSSELL, Skultuna, Brännvinsflaska, Mässing, 23 karats förgyllning, H-17cm
521-214PIERRE FORSSELL, Supkoppar 6st, 23 karats förgyllning, Mässing
521-215MOCKASERVIS, 3 delar. Kontr.S. Vikt 525gram.
521-216TIDNING/NOTSTÄLL, liten skada, H 50 cm, B 45 cm.
521-217MJÖLKFLASKA, Mässing, Märkt 1K
521-218TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam 30 cm.
521-219TRÄSKULPTURER 2 st, Signerade J.M (John Molin), H 25 cm resp 24 cm,
521-220TAKARMATUR MED PRISMOR, Höjd med kedjor ca 95 cm. B 45cm. Djup 18cm.
521-221LODSTRYKJÄRN, Mässing m. trähandtag, träet med skador, H 16 cm, L 19cm.
521-222TROLL, konstmassa på träplatta, Rolf Lidberg, H 15 cm.
521-223TROLL 2 st, konstmassa på träplatta, Rolf Lidberg, H 13 cm resp 15 cm.
521-224KAMFERSKRIN, snidat trä, 1900-tal, H 14 cm. B 25cm. Djup 14 cm.
521-225BREVPRESS, H 10 cm.
521-226KAMFERSKRIN, snidat trä, 1900-tal, H 17cm. B 30 cm. Djup 18,5 cm.
521-227RING MED STENAR 18K. Bruttovikt 2,5 gram.
521-228RING MED PÄRLA 18K. Bruttovikt 1,4 gram.
521-229RING MED STEN 18K. Bruttovikt 2,3 gram.
521-230RING 18K. Vikt 6,9 gram.
521-231ARMBAND MED BERLOCKER 18K. Bruttovikt 6,1 gram.
521-232RING MED STENAR & PÄRLOR 14K. Bruttovikt 4,3 gram.
521-233ARMBAND MED STENAR 14K. Bruttovikt 13,9 gram.
521-234HALSBAND MED HÄNGE , brons. Finland, Karl-Erik Palmberg, Föralton
521-235BROSCH. Kontr.S.
521-236BORDSLAMPA, metall o glas. 1900-talets andra hälft. H. 14 cm. L. 20 cm.
521-237TAKARMATUR MED 6 LJUSARMAR, mässing. H. 19 cm. Diam. 25 cm.
521-238LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. 1900-talets mitt. H. 18 cm.
521-239VASER, 1 par. H. 22 cm.
521-240VÄGGHYLLA, trä, rikt skuren. 1900-tal. Liten skada. H. 37 cm. B. 32 cm.
521-241KRUKA. H. 37 cm.
521-242LJUSSTAKAR 1 par, Tenn, H 29 cm.
521-243STOP OCH LJUSSTAKE, Tenn, 1900-tal, H10,5 cm resp 20 cm.
521-244LJUSSTAKAR, 1 par 2-arm. Kontr.S. Bruttovikt 860 gram.
521-245FISKSPADE, Silver, Gustaf Dahlgren, Malmö 1855. Nyrokoko
521-246SKÅL OCH VAS ROSENTHAL, H 8 cm, Diam 24 cm resp H 25 cm.
521-247STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L 32 cm.
521-248ULLA VIOTTI. Väggskulptur, keramik. Signerad. L 30 cm.
521-249FIGURIN, H 17,5 cm.
521-250KAFFESERVIS 3 delar. Kontr.S. Vikt 1.175 gram.
521-251SKÅL PÅ FOT, fattigmanssilver, H 16 cm.
521-252SOPPSLEV med träskaft. Kontr.S. L 44 cm.
521-253FAT RÖRSTRAND, med text, Bergman & Gösling, Cigarrfabrik, Stockholm, L 20 cm. B 13,5 cm.
521-254ROYAL COPENHAGEN, Musselmalet, Helblond, Fat, L 24 cm, B 16,5 cm.
521-255LJUSSTAKAR 1 par mässing, H 13 cm.
521-256BRICKA MED HANDTAG, Vitmetall, L57 cm. B 35 cm.
521-257SKRIN, Onyx och metall, L 17 cm. H 7 cm. B 11,5 cm.
521-258MUGG, Glaserad Keramik, Made in finland, I.S, H 11 cm. Diam 15,5 cm.
521-259YMNIGHETSHORN, Kohorn, Vitmetall, 1800-tal, H 70 cm. Överdelen är lös.
521-260GUNNAR NYLUND, Rörstrand. Figurin på träsockel. Lodjur med spricka, H 23 cm inkl träsockel,
521-261SKRIN 3-lådig, trä och Mässingbeslag, H 18 cm. B 14 cm. Djup 11 cm.
521-262LJUSSTAKAR 1 par, SOCKERSKÅL, Royal Copenhagen, blå blomst, (ljusstakar 2:a sort)
521-263TOMTE, H 21 cm.
521-264VICKE LINDSTRAN Upsala-Ekeby. Figurin elefant. H 17 cm.
521-265TRÄSPISTOL, dubbelpipig, skuren dEkor samt textil inlägg, L 27 cm.
521-266SKULTUNA BRUK ljusstakar 1par, mässing nr 47, H 21,5 cm.
521-267SKULTUNA BRUK ljusstakar 1 par, mässing, nr 13, H 14 cm.
521-268A HELLSTRÖM. Oljemålning, signerad A. Hellström 88, Pannå 10x17cm
521-269BORDSLAMPOR 1 par, H 40 cm, skärmar med skador,
521-270VECKAD SKÅL, Glas/metall. H 30 cm.
521-271PARAPLYSTÄLL, 1900-talets andra hälft. H 47 cm, Diam 22 cm.
521-272LODSTRYKJÄRN, Mässing med trähandtag, L 17 cm, H 15,5 cm
521-273SKRIV/BREVSTÄLL, Marmor.
521-274ARMBAND, Kontr.S. Längd 19 cm.
521-275PARAPLYSTÄLL, Porslin, H 47 cm, B 22 cm.
521-276LOCKURNA, Delft, Holland, H 48 cm.
521-277LUKTDOSA1800-tal. Kontr.S.
521-278HERRBETJÄNT. H 102 cm.
521-279SYBARON, Marmor samt tyg, H 9 cm, L 14,5 cm, B 10 cm.
521-280DALATUPPAR, 4 st. Höjd 11-17,5 cm.
521-281BORDSLYSTRAR, 1par, H 43 cm.
521-282TOILETSET, 4 delar, Kristall,
521-283TILGMANS, APA. H 16 cm
521-284TRÄSKULPTUR, Sven Svensson, 1982, H 26 cm.
521-285HATTASK, H 21 cm, B 37 cm.
521-286HANDKANNA, Stämplad H.J. 1 1/2K, Mässing med träskaft, H 20 cm.
521-287SPARBÖSSA, Örebro slott, med skruvbotten, H 14,5 cm
521-288SKOPA mässing sekelskiftet 1900. L 25 cm.
521-289SKULTUNA BRUK. Handkanna mässing med träskaft, H 18 cm.
521-290KATTSKÅLAR, 4 st, Mässing, Skultuna Bruk, några med skador
521-291MJÖLVAGGA, H 31 cm, B 21 cm, Djup 21 cm.
521-292TRÄFÖREMÅL samt näverslöjd.
521-293RESESPEGEL, H16 cm, B 11 cm.
521-294SPARBÖSSA, Örebro slottstorn, med skruvbotten, H 14,5 cm
521-295PIPKANNA OCH STÅNKA. H 22 cm.
521-296GLASSKULPTURER, 3 st, bla. Royal Krona,
521-297LODSTRYKJÄRN, 2 st, Mässing med trähandtag, H 11cm.
521-298LJUSSTAKE, 2-armad, Mässing, H 8 cm, L 22 cm.
521-299FICKURSSTÄLLNING, H 26 cm.
521-300SKULTUNA BRUK, skål genombruten, lagning i botten, H 7 cm, L 20 cm.
521-301PLÅTBURKAR 2 st. Pellerins Växtmargarin (sliten) KärnKaffe. H 13 cm. L 28 cm. B 18 cm och H 17 Diam 12 cm.
521-302TANGHÄSTAR 2 st kopia med nagg på den stora. H 20 resp 17,5 cm.
521-303VÄGGDEKORATIONER 2 st samt väggvas.
521-304SMÖRKNIVAR, smågafflar, glas mm.
521-305FIGURINER mm.
521-306VASER, skålar mm
521-307BONADER mm.
521-308KAFFEGODS 2 olika modeller.
521-309BÄRTALLRIKAR 6 st, skål Kvartett Rörstrand mm.
521-310SMYCKESKRIN med bijouterier.
521-311TRÄASK med bijouterier.
521-312VÄGGDEKORATIONER 3 st uppsatta på tavla. L 15, 13 resp 10,5 cm.
521-313HANDSKAR, DAMUNDERKLÄDER mm (Nytt)
521-314KAFFEGODS 2 olika modeller.
521-315SYSKRIN med kurbitsmålnings daterad 1945. H 60 cm. B 40 cm. Dj 30 cm.
521-316HANDVÄSKOR. (Lådan ingår ej)
521-317BURKAR, bestick mm. (Lådan ingår ej)
521-318EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil.
521-319SEKRETÄR, ek. 1900-talets andra hälft. H 98 cm. B 76 cm. Dj inkl luckan ca 76 cm.
521-320SOFFA nyrokokostil.
521-321EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil, mjuk i stoppningen.
521-322PELARBORD. Nyrokoko. H 76 cm. L 98 CM. Dj 63 cm.
521-323TAVLOR (lådan ingår ej)
521-324KÖKSPALL. H 64 cm.
521-325BORD med kakelplattor. Nyrokokostil. H 54 cm. B 50 cm. Dj 35 cm.
521-326DOCKMÖBLER mm
521-327DOCKMÖBLER mm
521-328ARMBANDSUR mm
521-329BORD och 4 stolar.
521-330TELEFONBÄNK. H 56 cm. L 81 cm. Dj 35 cm. Bruksslitage.
521-331KISTA med kurbitsmålning, metallbeslag. H 46 cm. L 78 cm. Dj 51 cm.
521-332KÖKSBORD med 2 iläggsskivor. H 73 cm. L 89 + 29 + 29 cm. B 74 cm. Pinnstolar 2 st.
521-333TV-BÄNK, ek. H 50 cm. L 85 cm. Dj 48,5 cm.
521-334MICROVÅGSUGN Andersson.
521-335TAKARMTUR 5-arm (en kupa med nagg). H 60 cm. Diam 44 cm.
521-336PINNSOFFA. H 82 cm. L 114 cm. Dj 43 cm.
521-337PELARBORD, nyrokokostil. H 62 cm. L 88 cm. B 58 cm.
521-338HUSGERÅD, grytor, kastruller mm (Lådan ingår ej)
521-339SPEGEL, spegelglaset med skador. H 51 cm. B 50 cm.
521-340CD-SKIVOR samt dvd filmer.
521-341GUNNAR NYLUND skål. Rörstrand. H 5 cm.
521-342BERGSMAN, stämplad Nora OP. Malm. H 20,5cm.
521-343TERRIN med lock, Arabia. H 17 cm.
521-344FÖRGYLLD SPEGEL, enlig uppgift snidad av PE Pettersson. H 92 cm. B 39 cm.
521-345YTTERFODER 2st, Arabia Suvi. H 11 cm. Diam 14 cm.
521-346KAMERA, Kodak Ball Bearing Shutter. A-127.
521-347FIGURIN USSR. H 17,5 cm.
521-348MÄSSINGSMORTLAR Skultuna, No 9 och No 10. Årtal 85 och 86. H 14 resp 15 cm.
521-349HÄNKELVAS och skål. H 31 resp 23,5 cm.
521-350PLUNTA och ljusstakar 1 par. Koppar. H 14 resp 13 cm.
521-351NYCKELDRAGARE.
521-352BRICKA. Kontr.S. L 24,5 cm. Vikt 231 gram.
521-353BRUDBÄGARE, Vitmetall med invändig förgylling. H 15 cm
521-354JORDGLOB med belysning, plast. H ca 40 cm.
521-355MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 5 och No 6. Årtal 81 och 82. H 9,5 rasp 11 cm.
521-356PRYDNADSKANNA. H 31 cm.
521-357VRILSKÅL. H ca 31 cm. L ca 46 cm.
521-358MORMORSUR med fickursgömma. H 14 cm.
521-359MORMORSUR.
521-360STOP.
521-361KANNA, vaser 1 par, glas. Tenn.
521-362KNIVSLIPAR och bärbar värmare
521-363OLJEMÅLNING. Otydbar sign. Duk 43 x 33 cm.
521-364SYKORG med innehåll. H 47 cm.
521-365ORREFORS ljuslyktor 3st. H 15,5, 12 Resp 8,5 cm.
521-366VÄGGHYLLOR 1 par. Trä. H ca 14 cm.
521-367VÄGGUR mm.
521-368MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 6, 5, 4, 4, 3, 2 och 2.
521-369SKULTUNA snusdosa. Diam 7 cm.
521-370HANDKANNA, koppar. H 20 cm.
521-371VAS med namnbricka Heimo Koru Finland. H 24 cm.
521-372PENNFODRAL antik mässing. L 23 cm.
521-373BREVPRESS. H 9 cm.
521-374VÄGGSKÅP, sekelskiftet 1900. H 43 cm. B 31 cm. Dj 11,5 cm.
521-375BORDSFOTOGENLAMPA, mässing. Spricka i röret. H 54 cm.
521-376BRICKA med veksaxar 2 st.
521-377SNUSDOSOR 2st och glasögonfoodrall, mässing.
521-378GLAS och skål, Iittala, olika modeller.
521-379COQ formar 2st, Furuvik UE formar 2st mm.
521-380LARS JONSSON. Grafiskt blad, sign Lars Jonsson 29/360. Tavlans mått 44x53 cm.
521-381TAVLA, oljemålning. Sign Sha. Pannå 46x37 cm.
521-382J OLSON. Oljemåling sign J Olson. Pannå 55,5x76 cm.
521-383FIGURGRUPP. H 25,5 cm.
521-384VÄGGPENDYL förgylld. L 62 cm.
521-385TENNFAT 1800-tal med lagning samt soppslev. Fatets diam 30 cm.
521-386BLÅBLOM Gustavsberg. Kaffekoppar 5 st, assieter 5 st.
521-387OSTKUPA. H 17,5 cm.
521-388ARMBANDSUR 4 st. bl a Tärnad.
521-389FIGURINER 2 st. Konstmassa. h 26 resp 22 cm.
521-390GULDVÅG med vikter.
521-391BORDSLYSTER med 2 ljusarmar. H 47,5 cm.
521-392KAFFESERVIS, Tyskland. Kaffekoppar 11 st, assieter 11 st, sockerskål, gräddkanna och kaffekanna.
521-393VÄGGHYLLA. H 33,5 cm. L 75 cm. Dj 20 cm.
521-394HANDKANNA en fjärdedel K Skultuna, bulkruka och ljusstakar 1 par. mässing
521-395TRÄASK med glasögonfodral, rakkniv, förstoringsglas mm.
521-396FAT, Bavaria. 32x32 cm.
521-397TENNSKÅLAR mm.
521-398MÄSSINGSLJUSTAKAR Skultuna samt kakformar.
521-399KITTEL. H 13,5 cm. Diam inkl handtag 29 cm.
521-400SKÅL Ultima Thule Iittala, glas ulrica hydman Kosta Boda Mine.
521-401PELARBORD, skadad fanér. H 74 cm. Diam 47 cm.
521-402PELARBORD med gallerkant. H 73 cm. 85x67 cm.
521-403PIEDESTAL med torrspricka. H 92 cm.
521-404TVÄTTMASKIN Huskvarna. QW14790. H 85 cm. B 60 cm. Dj 60 cm.
521-405PIEDESTAL. H 58 cm.
521-406MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 7 och No 8. Årtal 83 och 84.
521-407MÄSSINGSMORTLAR Skultuna. No 4, 3, 2, 1 och 0 (stöten trasig). Årtal 80, 79, 78 och 77.
521-408KAFFE OCH TESKEDAR silver, bl a Sterling. Vikt 145 gram.
521-409TÅRTSPADE OCH SKED, silver. Vikt 101 gram.
521-410HALSBAND, SOCKERTÅNG mm, silver.
521-411KANNA No 29. Kanna 2/3 liter, Eskilstuna. Oljelampor 2 st, Skultuna. Mm.
521-412FIGURINER.
521-413FLASKUNDERLÄGG, träelefanter, mm.
521-414MOCCAKOPPAR Bavaria 6 st.
521-415MINIATYRTAVLOR 5 st.
521-416GLAS och karaf, bl a 5 st Remare.
521-417KAFFEPETTER 2 st och kastrull. Koppar.
521-418FIGURINER.
521-419STRYKJÄRNSUNDERLÄGG, oljelampor Skultuna, mm.
521-420KOPPARTRATTAR, handkanna, mm.
521-421FIGURINER.
521-422GLAS, olika modeller.
521-423SNAPSGLAS, glasassieter, mm.
521-424TUPPAR.
521-425LASSE-GJUTARE NORA. Bergsslagskronan. H 9 cm.
521-426HALLBYRÅ med marmorskiva. Nyrokokostil. H 69 cm. L 67 cm. Dj 39 cm.
521-427KLAFFBORD. H 75 cm. B 104 cm. L 42+30+30 cm.
521-428SPEGEL med slipat glas och med konsollbord L 71 cm. B 54 cm. Spegelns L 138 cm. B 48 cm.
521-429SOFFA samt fåtöljer 2 st och bord med glasskiva. Dynor saknas.
521-430TORKTUMMLARE Huskvarna. QW-451T. H 85 cm. B 60 cm. Dj 61 cm.
521-431TRÄSKRIN rikt skuret. H 19 cm. L 29 cm. L 17 cm. Med tännsticksaskar.
521-432KÖKSKLOCKA och kaffekoppar 5 st.
521-433FÖRVARINGSMÖBEL med 4 korgar. H 74 cm, B 34 cm. Dj 34 cm.
521-434LINNESKÅP. Björk. H 105 cm. B 96,5 cm. Dj 45,5 cm.
521-435BYRÅ 3-lådig. H 67 cm. B 43,5 cm. DJ 40 cm.
521-436G ÅKE. Oljemålnings sign G Åke. Pannå 62 x 74 cm.
521-437TAKARMATUR med prismor. H 45 cm inkl kedjan.
521-438GOLVLAMPA. H 142 cm.
521-439RULLATOR Trust.
521-440HANNES WAGNESTEDT. Oljemålning sign H Wagnestedt. Pannå 60 x 73 cm.
521-441STIG OLSON. Grafiskt blad sign Stig Olson 6/50. Tavlans mått 72 x 65 cm.
521-442SVEN OLOF-ROSÉN. Oljemålning sign Rosén. Pannå 45 x 61,5 cm.
521-443OSKAR PERSSON. Oljemålning sign Oskar Persson. Duk 60 x 75 cm.
521-444ADOLF LARSSON. Oljemålning sign AL. Duk 49,5 x 66 cm.
521-445ANNA EKSTRÖM. Oljemålning Anna Ekström 1933. Duk 40 x 50 cm.
521-446RAM, vitmetall. H 30 cm.
521-447BORDSUR. H 19 cm.
521-448MUSTACHKOPP mm
521-449HATTSTOCK stl 54.
521-450LJUSKRONA med 8 ljusarmar. H 40 cm. L 70 cm.
521-451VITRINSKÅP med intarsia och mässingslister. Nyrokokostil. H 143 cm. B 74 cm. Dj 35 cm. (Låskistan saknas)
521-452DAMUR, guld i uret.
521-453GULDNÅL med pärla. 18K. Bruttovikt 0,9 gram.
521-454BIJOUTERIER.
521-455BIJOUTERIER.
521-456POLAROIDKAMERA. Polarid land camera
521-457VÄGGHYLLA något skadad, vaser mm.
521-458TRÄSKRIN. H 26 cm. B 36 cm. Dj 22,5 cm.
521-459VÄGGARMATURER.
521-460VASER, ljusstakar mm.
521-461SKEDAR 3 st, Kontr.S. Vikt 74 gram.
521-462BJÄLLRA märkt 416. H 8,5 cm.
521-463SCHACKSPEL, PINGISRACK 2 st.
521-464LJUSSTAKE, mässing, Menora. H. 31 cm.
521-465LJUSSTAKE, mässing, Menora. H. 31 cm.
521-466TAVLA, träsnidad. Signerad: N. Hellberg. Tavlans mått: 53,5 x 47 cm.
521-467KÖKSSOFFA, 1900-talets första hälft. L. 185 cm. Djup 52 cm.
521-468KÖKSBORD M 2 STOLAR. 1900-talets andra hälft. H. 76 cm. L. 130 cm. B. 90 cm.
521-469LJUSKRONA. H. 40 cm.
521-470TAKARMATUR M PRISMOR. H. 40 cm. Diam. 36 cm.
521-471LJUSKRONA M 5 LJUSARMAR. . H. 45 cm. Diam. 45 cm.
521-472TAKARMATUR M PRISMOR. Diam. 40 cm.
521-473LJUS mm (Lådan ingår ej)
521-474HYLLA med 5 hyllplan. H 124 cm. B 63 cm. Dj 35 cm.
521-475SPEGEL. Spegelglas med skador. L 82,5 cm. B 39 cm.
521-476SORTIMENTLÅDA, verktyg mm.
521-477STICKSÅG, LIMPISTOL VÄRMEPISTOL Bosch.
521-478ANNE-CHRISTINE JOHANSSON. Etsning sign Anne-Christine Johansson 1/6. Tavlans mått 38 x 30 cm
521-479TV Panasonic TX-P50UT50Y.
521-480PELARBORD. Nyrokokostil. H 65 cm. L 110 cm. B 72 cm.
521-481BORD Stolab med 4 iläggsskvivor. Bordsskivan med skador. Brännmärkt Stolab 1999. H 73,5 cm. Diam 115 cm. (Iläggsskivorna 50 cm.)
521-482TVÄTTMASKIN Electrolux 5,5 kg. QW1305T. H 90 cm. B 40 cm. Dj 60 cm.
521-483LILLA HELLESEN. Grafiskt blad Lilla Hellesen "Mor och barn" 52/70. Tavlans mått 64 x 52 cm.
521-484WEINEMO E:SON EGON. Oljemålning sign Weinemo E:son Egon. Duk 55 x 73 cm med färgsläppö
521-485THELMA PAANANEN. Grafiskt blad sign Thelma Paananen 1978, 285/360. Tavlans mått 66 x 83 cm.
521-486ERGON SÖDERSTRÖM. Etsning sign K Söderström 69 P.T. "Dockskåpets utsikt" Tavlans mått 73 x 84 cm.
521-487BJÖRN KRESTESEN. Grafiskt blad sign Björn Krestesen 16/20 "Klippa i natten I Diptyk"Tavlans mått 91 x 66 cm.
521-488BJÖRN KRESTESEN. Grafiskt blad sign Björn Krestesen 16/20 "Klippa i natten II Diptyk"Tavlans mått 91 x 66 cm.
521-489SONJA HOPF. Etsning sign Sonja Hopt "Krystyna Smiechowska". VII/XII. Tavlans mått 67 x 84 cm.
521-490BENGT KRISTENSSON. Grafiskt blad, sign Bengt Kristensson 194/260. Tavlans mått 66 x 71 cm.
521-491RECLINER, skinn, armstöd sliten.
521-492HALLMÖBEL. 1960/70-tal. H 75 cm. L 94 cm. Dj 45 cm.
521-493BORD, maserbjörk. H 55 cm. L 110 cm. B 80 cm.
521-494MICROVÅGSUGN, Elvita.
521-495PIEDESTAL med kruka. Totalhöjd 81 cm.
521-496ALUMINIUMSTEGE. Leifheit.
521-497PELARFLÄKT Cotech.
521-498GOLVLAMPA.
521-499LUFTKONDITIONERING Prem-I-Air.
521-500TAKARMATUR med 6-ljusarmar och 2 st bordslampor.
521-501VÄGGLYSTRAR mm.
521-502SKEDAR mm bl a NS.
521-503BRICKA mm.
521-504GRYTA, äggkoppar mm.
521-505TALLRIKAR Kosta Boda olika storlekar.
521-506OLJEMÅLNINGAR 2 st.
521-507OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 40 x 70 cm.
521-508S EVERT. Oljemålning sign S Evert 47. Pannå 60 x 49 cm.
521-509LJUSSTAKAR, VAS mm.
521-510LAMPFÖTTER 2 st, bl a marmor.
521-511FIGURINER mm.
521-512SOFFBORD. H 52 cm. L 140 cm. B 80 cm.
521-513SOFFBORD marmor, metall. H 51 cm. L 140 cm. B 80 cm.
521-514YTTERFODER. H 20 cm. Diam 24,5 cm.