ONLINE-AUKTION, 2024-03-11 17:00

Söndag 10/03 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
512-001LJUSSTAKE, för två ljus, mässing 1800-tal. H 14 cm. L 21,5 cm.
512-002TILGMANS KERAMIK. Vas, keramik. Liten nagg. H 26 cm.
512-003GULLASKRUF. Skål. Märkt 1990 C.R.P. Carlos R Pebaque. H 13 cm.
512-004TEKANNA, Indien. H 18 cm.
512-005GUSTAVSBERG, Karin Björkqvist. Syltburk. "Sylt", Delikatss. H. 16 cm.
512-006NAO. Figurin. Nagg undertill. H 20 cm.
512-007LJUSSTAKAR 1 par, mässing. Barockstil. H 18 cm.
512-008LAFAYETTE DC-155 Micro 3+, Jaktradio.
512-009ASK/NÅLFAT, brons. Marcus Lövblad. Signerad Stockholms Konst Metallgjuteri. Oval form. Märkt Svitjod 1914-1939 H 7 cm. L 14 cm. Normalt bruksslitage. Ljusstake H 15 cm.
512-010REIJMYRE, fågel H 7 cm. SEA Glasbruk, katt. H.14,5 cm.
512-011SKÅL Kosta Boda, etikettmärkt. H 9 cm.
512-012MINIATYRER ,4 st bl a Rörstrand SL. H 3, 7, 7,5 resp 12,5 cm.
512-013MINERALSTENAR mm.
512-014KAMERA Nikon D70S. Objektiv 35-80mm. 1:4-5.6D.
512-015YONEX Kamerastabilisator för mobiltelefoner. Laddningssladd saknas.
512-016VAMP Virtual Amplification mm
512-017ARMBANDSUR, tennfat soppslev & bröllopsbägare.
512-018MATTA, handknuten. Mått: 190x135 cm
512-019GALLERIMATTA, handknuten Mått: 330x 90 cm
512-020MATTA, Handknuten Mått: 63x100 cm
512-021MATTA, Handknuten Mått: 93x63 cm. Ena kanten sliten.
512-022MATTA, handknuten mått: 150x 97 cm
512-023BÖCKER 3 st. Svensk Keramik under 1900-talet. Stig Lindberg och Porslinsmärken
512-024BÖCKER. Stolar, Stora Auktionshandboken, Lighting Book och Svenskt Glas
512-025GUNNAR SÖDERMAN, Oljemålning Signerad: G Söderman 69-70. Duk: 52x59 cm
512-026HOLGER HANSSON. Oljemålning Signerad: Holger Hansson 69. Duk: 46x38 cm
512-027PAUL JANNIS IPSEN. Litografi. Signerad: Paul Jannis Ipsen. Bildmått: 56.5x46 cm
512-028GUSTAV KJELLBERG. Oljemålning. A tergo. Duk: 50x56 cm
512-029CHARLOTTA JÖNSSON. Etsning. Signerad: Charlotta Jönsson 69. Bildmått: 33.5x28 cm
512-030LENNART ROSENSOHN. Litografi Signerad: Lennart Rosensohn 11/260. Bildmått: 68.5x56.54 cm
512-031TAKLAMPA. Blyinfattatglas. Etikettmärkt: Konstglasmästaren Erik Bergström, Köping. H. 25 cm
512-032KOPPARKITTEL på ben H. 24 cm. Diam. 36 cm
512-033VÄGGFOTOGENLAMPOR, 1 par. H. 23 cm
512-034LJUSPLÅTAR. Mässing Etikettmärkta NK. H. 22 cm Diam. 27.5 cm
512-035TAKLAMPA. Plast. H. 40 cm
512-036MOSAIKTAVLA. Ram ej komplett. Mått: 74x54.5 cm
512-037BAGAGEKÄRRA.
512-038STEGE, aluminium.
512-039KÖKSKLOCKA MED TIMER. 1950-tal. Junghans. H. 26 cm
512-040KNUT NORMAN Oljemålning Singerad: Knut Norman Duk:46.5x57 cm
512-041KARL KIHLGREN. Oljemålning Signerad: Kihlgren 44. Duk: 45x55 cm
512-042SKÅLAR 3 st. H. 12,13 och 15 cm
512-043FICKLAMPOR. Modell äldre
512-044FICKLAMPOR. Modell äldre
512-045PALL. H. 45 cm
512-046SONAB. Högtalare Type: OD 11 Swg. No 5-0114101 Ser. no 5380626
512-047LEKSAKER
512-048ACTION FIGURER. Star Wars mm. Oöppnade
512-049ACTION FIGURER Star Wars Oöppnade
512-050KRUKA med hänklar, keramik. H. 27 cm. Småskador förekommer
512-051FAT, Gefle. L. 40 cm. VAS. H. 21 cm. Krackerlering förekommer
512-052INA ALMEGÅRD. Natten och Dagen Mått: 20 x 20 cm.
512-053IKON på trä, Ryssland. Mått: 38x30 cm. Med färgbortfall
512-054SAMLARBILAR 2 st. Road Champs Chevrolet & Oldsmobile
512-055VÄGGDEKORATION. Märkt: Brigby´s. H 26 cm.
512-056LEKSAKER mestadels Beast Wars mm. Oöppnade.
512-057LEKASAKER Star Wars mm. Oöppnade.
512-058FICKLAMPOR 5 st
512-059LEKSAKER mm
512-060LUFTFUKTARE
512-061HANDKANNOR, 3 st. Mässing märkta: Västerås och Wästerås och 3/16 K. H. 15 och 19 cm
512-062LJUSSTAKAR 2 par . Mässing. H. 18 och 19.5 cm
512-063SNUSDOSA, Mässing med motiv Stockholms slott, Mortel H. 8 cm och Bjällra 2 st varav en märkt 12
512-064UPPLÄGNINGFAT, Bl.a Upsala-Ekeby, Höganäs mm
512-065KERAMIKTAVLA. Stämplad HA Henrik Allert Pentik Finland. Mått: 39x42 cm
512-066RÖRSTRAND, "Prästkrage". Ytterfoder. Hårspricka, krackeleringar. H. 20 cm Diam. 22.5 cm.
512-067CHRISTINE CHAGNOUX Grafiskt blad, Signerad: Christine Chagnoux 101/150. Bildmått: 15.5x 12 cm
512-068KRÖNT MÅTT, 5 liter. H. 18 cm. Dj. 19.5 cm
512-069HANDKANNOR MM, vitmetall.
512-070TERMOS. H. 22 cm
512-071LEKSAK, ZAPTOYS, uppvridningsbar leksak.
512-072SERVERINGSBRICKA, mässing. Ljusstakar mm
512-073FICKLAMPOR, modell äldre
512-074GUNNAR BRUSEWITZ, Akvarell. Signerad: G Brusewitz. 90 Bildmått: 30x39.5 cm
512-075MORMORSUR. 18K. Urtavla: 4 cm, Glas löst
512-076LEKSAKER
512-077SAMLARBILAR 2 st
512-078SAMLARBILAR 2 st
512-079TRÄSKRIN. H. 22 cm B. 44 cm Dj 28.5 cm
512-080BRANDSPRUTA mm
512-081JORDGLOB. Prof. d:r Krauses, Handels och samfärdsglob. Kompass i foten. H. 55 cm
512-082BORDSUR, Marmor. H. 20.5 cmB. 19 cm Dj. 9 cm
512-083BORDSPEGEL, Porslin. H. 35 cm B. 28.5 cm
512-084VAS. H. 36.5 cm
512-085HOLMEGAARD, Karaff. H. 30 cm
512-086SNAPSGLAS 2 st med puntelmärke, 1800-tal. H.15 cm
512-087KOSTA. Karaff och 6 st glas med etsad dekor. H. 23 cm resp. 14.5 cm
512-088RÖRSTRAND, Förrättstallrikar med gallerkant. Diam. 21.5 cm
512-089ROLAND SVENSSON. Signerad: Roland S "Ramsmora-möja" Bildmått: 35x20 cm
512-090PLÅTBURKAR, bl.a Göteborgs Kex.
512-091VAS, Kina. H. 25 cm
512-092ERIK HAAMER. Grafiskt blad, "Vasaloppet". Signerat: E Haamer. Bildmått: 41.5x59 cm
512-093ARNE JONES, Tavla, metall. "Blossom". Mått: 12.5x18 cm
512-094TRÄASKAR, 3 st utan lås, kompass i träask
512-095PLÅTBIL. Distler Electro Matic 7500 Western Germany. Brukslitage. L. 25 cm.
512-096REKLAMSKYLT, "LEVI´S". H. 23.5 cm L. 53 cm Dj. 10 cm
512-097BORDSLAMPA i form av pelikan, plast. 1900-talets andra hälft. TUV Model no. DL910. H. 34 cm
512-098PLÅTBURKAR
512-099SKÄRBRÄDE, Arabia.
512-100ACTION MAN, 3 st.
512-101BÖCKER, 2 st.
512-102BLÅ/VIT Kruka. H. 20 cm Diam. 25 cm. Krackerlerad
512-103MARGARINLÅDA med innehåll Bl.a Äldre redskap
512-104NINA HEMMINGSSON, Tavla. Tavelmått: 24x21.5 cm
512-105LEKSAKER bl a Disney
512-106ACTION MAN, 3 st. Oöppnade.
512-107ACTION FIGURER, 3 st vara en st Action Man.
512-108FRIMÄRKSALBUM 2 st. Postfriska
512-109FRIMÄRKEN Bl.a Danmark och Sverige
512-110FRIMÄRKEN med fina stämplar 1800-talet och framåt
512-111Kanna "Litermått", Gustavsberg. Kastrull/karott, "Bellis", Eva Bladh, UE Karlskona.
512-112PLÅTSKYLT "Stopp gå ej på gräsmattan" H. 31 cm Diam 19.5 cm
512-113BILJARDBOLLAR, 16 st.
512-114PLÅTBURK ,"Lyxcacao". Brukslitage. H. 45 cm.
512-115SAMLARBIL mm
512-116BÖCKER, Bonniers Barnibliotek, Gösta Knutsson. Pelle Svanslös.
512-117TEKANNA, KAROTTER Gefle mm
512-118RÖRSTRAND. Blå/Vit kruka. H. 11 cm.
512-119DOCKSÄNG. H. 28 cm L. 46 cm
512-120BILAR
512-121BILAR
512-122WILHELM KÅGE. Skålar 2 st varav en "Carrara". H. 4 cm resp. 6 cm
512-123URSULA PRINTZ, Chokladkopp. Gefle. Fat: Diam 19 cm Kopp: Diam. 12 cm
512-124GUSTAFBERG. Soppterrin. Lila Fasan, Asiatic Pheasants. H. 22 cm
512-125GUSTAFSBERG. Soppterrin. "Chic", (1905-1910). H. 22 cm
512-126KAFFESKEDAR,6 st. Kontr.S Vikt: 62 gram
512-127KAFFESKEDAR, 12 st. Kontr.S. Vikt: 144 gram
512-128BARNBÖCKER, bl a Astrid Lindgren.
512-129HÄNGFOTOGENLAMPA, majolika. H. 100 cm
512-130RÖRSTRAND. Tekanna. Inger Persson, "Polaris". H. 11.5 cm L. 25 cm
512-131BÖCKER
512-132BÖCKER, bl a Mumin
512-133PLÅTBRICKOR 4 st. 3 st: 33x45 cm och 1 st 35x 45 cm
512-134KAMEROR bl.a Contina och Olympus mm
512-135KAMEROR bl a Polaroid mm
512-136KAMEROR bl a Polaroid Zenit mm
512-137OLYMPUS Kamera OM10 med motor
512-138GLASKULA, Märkt: P.C.F
512-139SERIETIDNINGAR Läderlappen och Robin Nr 5 1953 och Nr 6 1954
512-140BÖCKER
512-141ACTION FIGURER Star Wars
512-142ACTION FIGUR Zorro
512-143FRIMÄRKSALBUM Utländska
512-144FJÄLLRÄVEN, Ryggsäck. Brukslitage.
512-145TIDSSKRIFTER mm
512-146TILLBRINGARE. DANSK DESIGNS DENMARK IHQ. H. 22 cm
512-147ARMBANDSUR, RESORVARPENNA mm
512-148NILSJOHAN. Grill, "Snapphane". Elsladd saknas.
512-149PLÅTBURKAR, 3 st
512-150THULE. Plåtburk med glasfönster. H. 13 cm, 22x22 cm
512-151SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942 (75 st)
512-152SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942 (75 st)
512-153UTLÄNDSKA MYNT OCH SEDLAR
512-154SVENSKA SILVERMYNT 10, 25 och 50 öre. 1942- Vikt: 1033 gram
512-155FRIMÄRKEN med fina stämplar 1800-talet och framåt
512-156POLAROID, SX-70 LAND CAMERA
512-157CANON DIAL35
512-158POLAROID SX-70 LAND CAMERA ALPHA
512-159BERTIL VALLIEN. Skål. Åfors. H. 15 cm
512-160CALLE BLOMQVIST, Gustavsberg. Figurin Häst. H. 7.5 cm
512-161URSULA PRINTZ. Frukostkopp. "Dala", Gustavsberg. Fat: diam. 18.5 cm Kopp: H. 7.5 cm med mindre fotnagg
512-162PLÅTBURKAR (Lådan ingår ej)
512-163ACTION MAN 2 st oöppnade.
512-164ACTION MAN 2 st oöppnade.
512-165PLÅTBURKAR 2 st. Örebro Bleckemballagefabrik & Kärnkaffe.
512-166BRÄNNVINSFLASKOR 2 st. 1800-tal. En med etsad dekor och en med målad dekor. H. 20.5 och 19.5 cm
512-167GUSTAFSBERG. Soppterrin. "Paris" (1916-1939). H. 25 cm. Lock insides nagg
512-168STAFFORDSHIRE. Uppläggningsfat. L. 39 cm B. 31 cm
512-169SPILLKUM. Sekelskiftet 1900. H. 13 cm Diam. 31 cm
512-170BERTIL VALLIEN, Vas, Boda. H. 17 cm
512-171FLASKUNDERLÄGG 1950-tal mm
512-172VASER KARAFFER MM
512-173KONSTGJORDA VÄXTER, 2 st. H. 85 cm
512-174RÖRSTRAND. Blå/vit Kruka H. 23 cm
512-175GUSTAFSBERG. Blå/vit Kruka. H. 25 cm
512-176GUSTAFSBERG, Skål och Karott Asiatic Pheasants (Tillverkad mellan 1880-1924). H. 12 och 5.5 cm. Krackerling förekommer
512-177LJUSSTAKE, Trä, H. 56 cm
512-178FICKLAMPOR modell äldre
512-179SVANEHOLM Kaffekoppar 12 st
512-180LJUSSTAKAR, FAT OCH SKÅLAR, tenn.
512-181MÄRKLIN, 3000, TANK ENGINE LOCOMOTIVA-TENDER. Western Germany
512-182SKÅL, keramik med invändig glasyr. H. 9.5 cm Diam 33 cm
512-183SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942 (75 st)
512-184SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942 (75 st)
512-185SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1942 (60 st)
512-186TAKARMATUR MED PRISMOR, Diam. 42 cm
512-187HACKEFORS. Bordsdekorationer i form av blommor. 9 st
512-188RÖRSTRAND, Vas med hänkel 2 st. H. 20 cm resp. 16 cm
512-189FICKUR, silver. Victoria. Klockkedja.
512-190NYCKELDRAGARE Knut Bergqvist Köping. Silver.
512-191KOPPARHINK. H. 27 cm.
512-192BULKRUKA, koppar. H. 20 cm.
512-193SYSKRIN. H. 21 cm.
512-194LUNCHBOX/SMÖRGÅSBOX. Plåt o plast. H. 19 cm. L. 28 cm.
512-195KANNOR, 5 st, skål, bl a Gefle.
512-196FICKURSGÖMMA. MORMORSUR, Zenith.
512-197VASER, SKÅLAR bl a Erik Höglund, Boda.
512-198BURKAR, korkskruv mm
512-199VAS. H. 30 cm.
512-200NATTKARAFF. (glaset ej original till karaffen). H. 22 cm.
512-201SWIZA Twenty. Väckarur. H 6 cm.
512-202ACTION MAN. Oöppnad.
512-203ACTION MAN. Oöppnad.
512-204ACTION MAN. Oöppnad.
512-205VÄCKARUR & TIMERS.
512-206TEKANNA mm.
512-207VASER bl a Nittsjö.
512-208FIGURINER mm.
512-209BLOMFAKIR, kaffekanna mm.
512-210TAVLA, block mm.
512-211VETTE, trä. H. 11 cm. L. 38 cm.
512-212PLÅTBURK, "Hellströms Pepparkakor Gävle" H. 24 cm 22x23 cm
512-213PLÅTBURK, "Mazettis ögon cacao" H. 24 cm. 22x23 cm
512-214PLÅTBURKAR 3 st varav 2 Hugo Brusewitz, Bleckvarufabrik Göteborg och Kärnkaffe
512-215PLÅTBURKAR 5 st Bl.a Kärnkaffe
512-216GUSTAFSBERG. Blå/vit kruka. H. 19 cm.
512-217DISNEY COLLECTION, Burago, leksak. Oöppnad.
512-218MATRIX, leksak. Oöppnad.
512-219X-MEN 4 st, leksaker. Oöppnade.
512-220ACTION MAN 3 st. Oöppnade.
512-221ACTION MAN 3 st. Oöppnade.
512-222ÅNGMASKIN, Mamod England H. 18 cm Ej komplett
512-223GOEBEL. Figurin. H. 11 cm.
512-224BERTIL VALLIEN. Vas. H. 6.5 cm-
512-225BRIO LEKSAKER bl a Briobössan
512-226KOCKUMS. Kaffepanna, gryta.
512-227BRANDHJÄLM, BBH Brismans Brandredskap Halmstad.
512-228SAMLARBILAR
512-229SAMLARBILAR och Leksaker bl a Micro Machines. Oöppnade
512-230LEKSAKSBILAR
512-231TRÄMASKER, 4 st.
512-232LEKSAKER, Junior Driver Classics. Oöppnade
512-233PALL, H. 45 cm
512-234DOKTORSVÄSKA
512-235RADIO, Skandic H. 17 cm L. 32.5 cm
512-236V-CUBE 7x7
512-237KAKBURKAR 2 st, H. 22.5 cm. Diam 22 cm resp h. 19 cm, diam 18.5 cm
512-238VASER mm
512-239SKULPTUR i form av ägg, metall.
512-240VÄGGKAFFEKVARN "Raffe"H. 35 cm
512-241VÄGGKLOCKA, SMITHS. H. 26 cm
512-242PLÅTBURKAR 2 st, Bl.a Mazetti
512-243KAKFORMAR I koppar mm
512-244KOPPARBUNKAR/FORMAR, 4 st.
512-245BRÖDBURK, mattermos mm
512-246KOMBISPEL, labyrintspel
512-247VAS, H. 36 cm
512-248FIGURINER
512-249ARABIA, Servisdelar bl a äggkoppar.
512-250IKON, Olja på pannå, Grekland, 1800/1900-tal Mått: 18.5x17 cm
512-251STIG LINDBERG. Flaska, fajans. Gustavsberg Studio. Lock saknas. Något krackelerad. H. 16 cm.
512-252VÄGG/BORSDUR, sekelskíftet 1900. En list med skada. H. 30 cm B. 20 cm.
512-253BRÖDFAT, 2 st, bemålad plåt. 1800-talets andra hälft. Normalt brukslitage. L. 28 cm B. 23 cm
512-254STIG LINDBERG, Fat Fajans, Studiohanden, Gustavsberg Märkt Sweden 4/5.30 L. 12.5 cm B. 8.5 cm
512-255GUNNAR NYLUND, Minitayrvas, Rörstrand. Märkt GN 6659 H. 9 cm
512-256LISA LARSON. Figurin "Hund", Gustavsberg H. 7 cm
512-257DOROTHY CLOUGH. Figurin "Katt", Gefle UE Märkt: D.C. H. 11 cm. L. 9 cm Liten fotnagg
512-258PLÅTBURK med fönster. "Pastill´s Praliner" H. 14 cm 23x23 cm. Locket med färgbortfall
512-259BOJANER/ INGEFÄRSKRUS 2 st, Kina 1800-tal. H. 15 cm
512-260FOTPALL, Nyrokokostil omgjord. H. 18 cm Diam 28 cm
512-261KARAFF, SKÅL PÅ FOT. H. 22 cm. resp. 12 cm
512-262TRÄSKIN, SKÅLAR b.la teak.
512-263VASER, TILLBRINGARE. Figurin med mindre fotnagg.
512-264KRISTINA KUYLENSTIERNE, Vaser 2 st, H ca. 13 och 13.5 cm
512-265TRÄSKRIN 2 st Bl.a Rotfaner, Ett utan lås. H. 9.5 och 13 cm
512-266KANNOR 2 st, 1 märkt Rörstrand H. 17.5 och 18 cm
512-267VASER 2 st, 1 märkt: LANSETT, Gefle UE. H. 14 och 20 cm
512-268KANNOR 2 st Greta, Rörstrand. H. 20 och 22 cm
512-269SPARBÖSSA/ NICKEDOCKA. H. 15 cm
512-270RÖRSTRAND, Krukor 2 st H. 15 cm
512-271RÖRSTRAND, Blå/Vit Kruka H. 24 cm
512-272KÖKSKLOCKA, Diehl Germany, Mått: 22x22.5 cm
512-273FORMAR mm
512-274BLÅ/Vit kruka, omärkt. H. 25 cm
512-275GEFLE, Bärtallrikar 7 st. "Melba".
512-276KAFFEKANNOR bl a Gustavsberg
512-277TOMTEKRUKOR, 2 st, miniatyrer. Något färgbortfall. Sekelskiftet 1900. H. 7.5 cm.
512-278SAMLARBIL, Volvo PV544 Revell Metal, Oöppnad
512-279KÖKSKLOCKA, Kienzle, Germany Mått: 21x22 cm
512-280FLASKA H. 24 cm. Med litet fägbortfall.
512-281SPARBÖSSOR 3 st, Utan Nycklar
512-282LEKSAKER Bl.a Brio
512-283HÄFTAPPARAT, SHARPO GIANT. L. 28 cm
512-284PLÅTBURKAR
512-285KÖKSKLOCKOR 2 st, En med skada på timern och en med kantskada. Mått: 28x18 cm och 21.5x25 cm
512-286LEKSAKSBILAR
512-287KANNOR Formar mm Bl.a Gustavsberg
512-288KAFFEKVARNAR 3 st
512-289GLASFLASKOR Äldre mm
512-290DISNEY COLLECTION Burago, leksak. Oöppnad.
512-291PLÅTBURK med glasfönster. "Prick". H. 24 cm 22x23.5 cm
512-292PLÅTBURKAR
512-293RÖRSTRAND, Ytterfoder. 1900 första hälft. H. 15 cm
512-294SKÅLAR 2 st Bl.a SYCO. H. 6.5 och 3.5 cm
512-295ROYAL COPENHAGEN. Miniatyrer 2 st. H. 3.5 cm. resp. 4 cm
512-296VÄCKARUR, Bl.a Walt Disney Collections France, H ca. 12 cm
512-297PLÅTBURKAR 4 st, Bl.a Skandia Kaffe
512-298OLJEKANNOR, plåt, mm
512-299BRICKA, mässing. Mått: 32x47 cm
512-300RÖRSTRAND, Handkanna och tvättfat. Smånagg (bottennagg kanna).
512-301BRIO LEKSAKER
512-302PLÅTBURKAR
512-303MÅLARTILLBEHÖR
512-304MÄSSINGSLJUSSTAKAR, 2 par. Ett par med bucklig fot. H. 15 och 19..5 cm
512-305TEKANNA, TV-KANNA Bl.a Gefle mm
512-306SKÅLAR VASER mm
512-307LEKSAKER SMURFAR
512-308BILSKYLT REG. New York, USA. Mått: 30x15 cm
512-309PLÅTBURK "GULF" H. 28 cm
512-310PLÅTBURK, Örebro Kex H. 24 cm 22x23 cm
512-311MÄSSINGSLJUSSTAKAR, 2 par. H. 17.5 och 18 cm
512-312PRIMUSKÖK
512-313TAKARMATUR 5-armad 1950-tal. H. till fäste: 54 cm
512-314TAKARMATUR 5-armad 1950-tal. H. till fäste: 53 cm
512-315BÖCKER, 2 st, Renässansen och Sculpture
512-316VASER 2 st. H. 25.5 cm
512-317BRIO LEKSAKER
512-318BURAGO Samlarbil, Alfa Romeo (1932), Oöppnad
512-319BURAGO Samlarbil, Volkvagn (1955) Oöppnad
512-320LEKSAKER Toy Story 2, 3 st. Oöppnade.
512-321RÖRSTRAND, Ytterfoder 2 st. Bl.a Rörstrandia H. 10 och 13 cm
512-322ACTIONFIGURER 2 st, Action Man , Oöppnade
512-323EUGEN TROST, Bricka Gelfe. Märkt: Trost 1953. Mått: 50x36 cm
512-324EUGEN TROST, Bricka Gelfe. Märkt: Trost 1952. Mått: 50x36 cm. Krackelerad
512-325BÖCKER, 3 st. Gamla Stockholm (2 st) och Mälardrottningen (1 st)
512-326SPOTTKOPPAR 2 st, En märkt Skultuna Bruk. H. 3.5 och 5 cm, diam. 20 cm
512-327MÄSSINGSLJUSSTAKAR, MORTEL mm
512-328BJÄLLROR, MÄSSINGSMORTEL mm
512-329BÖCKER, Bl.a om Leksaker
512-330BÖCKER, Fakta om Porslin, Möbler
512-331BÖCKER, Fakta Grafisk design mm
512-332ACTIONFIGURER, Action Man. Oöppnad.
512-333DISNEY COLLECTION, Burago, leksak. Oöppnad.
512-334PENNOR, PENNFODRAL mm
512-335ACTIONFIGURER 2 st, Action Man . Oöppnade
512-336BOK, "When the comics went to war, Limited Edition"
512-337PAPPERSASKAR (Lådan ingår ej)
512-338ARTHUR PERCY, Skål på fot, Gefle, Märkt: Arthur Percy Gefle. H. 12 cm Diam 25.5 cm
512-339FIGURIN H. 24 cm. Etikettmärkt: Austria
512-340SONY, WalkmanFM Sports mm
512-341TILLBRINGARE, H. 32 cm
512-342SONY, WalkmanFM Sports och telefon
512-343FIGURIN 2 st, Afrika H. 15 och 29 cm
512-344LENA WELANDER, Skålar 2 st. H. 7.5 och 11.5 cm Diam. 29 och 25.5 cm
512-345ARTHUR PERCY, Skål på fot. Gefle H. 11.5 cm Diam. 25,5 cm Märkt: Gefle "Citron"
512-346RÖRSTRAND 2 st Krukor. 1 kruka. H. 15 och 16 cm
512-347KASSASKRIN, Plåt
512-348FICKLAMPOR Modell äldre och Hänglås
512-349FICKKNIVAR 2 st och Kniv
512-350LEKSAKER
512-351SKYLT, "UT". Mått: 18x52 cm
512-352PLÅTBURKAR, Klocka mm
512-353EP-SKIVOR, bl.a CCR, PAUL ANKA, THE ANIMALS mm
512-354EP-SKIVOR Bl.a The Rolling Stones, The Beatles, Hootenanny Singers
512-355LP-SKIVOR, Rick Springfield, ABBA mm
512-356FIGURINER
512-357CD-ALBUM, Bl.a Aretha Franklin mm
512-358RÖRSTRAND, 6 delar
512-359NORDENS FLORA 10 delar
512-360BÖCKER, bl.a Djur och natur
512-361BÖCKER, Bl.a Svenska trähus och Mästarnas Möbler
512-362ACTION MAN, 2 st, Oöppnade
512-363BÖCKER, Pop Art, Furniture mm
512-364CD-ALBUM, ABBA, Tina och Elvis
512-365FRIMÄRKSHÄFTEN, Postfriska, Sverige
512-366FRIMÄRKSHÄFTEN, Postfriska Sverige
512-367RABATTFRIMÄRKEN 11 st á 20 st, Postfriska, Sverige
512-368PLÅTBURKAR 3 st, Bruksslitage. H. 25 cm
512-369TRÅG H. 16.5 cm B. 28 cm L. 44 cm mm
512-370PLÅTBURKAR mm
512-371LEKSAKSBILAR
512-372PLÅTBURKAR mm
512-373TRÄSIKT 3 st. Diam. 20 och 32 cm
512-374BARNBÖCKER Bl.a Astrid Lindgren Eva Eriksson mm
512-375MÄSSINGSLJUSSTAKE H. 37 cm
512-376SKÅLAR, KANNOR mm
512-377KANNA H. 24.5 cm
512-378KANNA med dekor H. 24 cm
512-379VASER mm
512-380PÅSKDEKORATIONER OCH ÄGGKOPPAR
512-381FIGURINER, VASER mm
512-382VASER, LJUSSTAKAR mm
512-383MÅTT mm
512-384PLUNTOR, KORKSKRUVAR
512-385VASER mm
512-386TEKANNA, SMÖRASK Bl.a Rörstrand mm
512-387VI-EWMASTER , VÄCKARKLOCKA mm
512-388MÄSSINGSLJUSSTAKAR 2 par. H. 15.5 och 17.5 cm
512-389PLÅTBURKAR
512-390BÖCKER, Tove Jansson Mumintrollet Del 1, 2,3, 4,5 och 6
512-391PLÅTBURKAR
512-392MÄSSINGSLJUSSTAKAR 1 par. H. 21 cm
512-393PLÅTBURK. Mazetti. H. 14 cm 36x28 cm
512-394KANNOR OCH MÅTT
512-395SKÅL PÅ FOT mm
512-396BRIO LEKSAKER mm
512-397BÖCKER, (Lådan ingår ej)
512-398ACTIONFIGURER 2 st Action Man
512-399VASER
512-400FIGURINER, VASER mm
512-401BOK. "The Best of Punch cartoons"
512-402KOMPASS By Silvia Stockholm Sweden
512-403KASPERDOCKOR 5 st
512-404KARADASCAN, Omron BF-11 Kroppsanalysvåg
512-405CD-SKIVOR. Bl.a Eurythmics mm
512-406CD-SKIVOR Bl.a Jazz och modernt. (Lådan ingår ej)
512-407MINIATYRVASER H. 5-8.5 cm
512-408RESEUR FORTNUM & MASON H. 8.5 cm L. 5 cm B. 4.5 cm
512-409TOMTAR Miniatyrer, H. 3.5 -6 cm
512-410VAS. H. 30 CM
512-411KAKBURKAR 2 st, Bruksslitage, Bl.a Sävsjö H. 22 och 20.5 cm
512-412PLÅTBURKAR. Bl.a Kärnkaffe och Mazetti
512-413BETJÄNINGKLOCKA, Sekelskiftet 1900, Ej fungerande. 20.5x15 cm
512-414BOK, The Elvis Treasure
512-415BOK, Carl Larson
512-416BOK Geographica
512-417ACTIONFIGURER Batman 4 st Oöppnade
512-418ACTIONFIGURER 4 st Star Wars Oöppnade
512-419BRIO LEKSAKER
512-420SAMLARFIGUR, Kiss Gene Simmons Oöppnad
512-421ACTIONFIGURER Spawn Oöppnade
512-422PLÅTBURKAR
512-423VASER mm
512-424GUSTAFSBERG, Soppterrin, Venus. H. 22 cm
512-425TRÄLJUSSTAKAR mm
512-426TIDSSKRIFTER, Bl.a Husmodern och Hemmets Journal mm
512-427BÖCKER Bl.a Svenska Noveller
512-428VOUGE PATTERN BOOK, December/January 1938-9. Åldersrelaterat slitage
512-429LEKSAKER Bilar
512-430LEKSAKER Bilar
512-431BARNBÖCKER, Äldre, Bl.a Astrid Lindgren och AA Milne
512-432TRÄLJUSSTAKAR
512-433LEKSAKER, Bilar
512-434LEKSAKER, Bilar
512-435GJUTJÄRNSMORTEL och SENAPSKULA H. 12 cm
512-436JACQUELINE LYND. Julklockor, "Julpoesi"1980, Rörstrand H. 13 cm
512-437VAS, TILLBRINGARE 2 st H. 16 och 19.5, 23 cm
512-438SPARBÖSSA OCH FIGURIN Märkt: KEJ, H. 9 cm
512-439FAKIRER 2 st, Bl.a Germany H. 26 och 28.5 cm
512-440SVEPASK, Kavel Timglas mm
512-441BRÄNNVINSFLASKA, Etsad dekor daterad 1840 H. 19.5 cm
512-442BRÄNNVINSFLASKOR 3 st målad dekor, 1800-tal H. 18 cm
512-443YTTERFODER 2 st Bl.a Karlskrona H. 12 och 15 cm
512-444V-CUBE. 5x5
512-445SPARBÖSSA. H. 14 cm
512-446JÄRNFÖREMÅL, Sax, Tvingar mm
512-447BÖCKER Bl.a Agatha Christie, Astrid Lindgren mm
512-448MÄSSINGSLJUSSTAKAR 2 par. Ett par märk SB. H. 11 och 15 cm
512-449MÄSSINGSLJUSSTAKAR 3 par H. 12 och 14 cm
512-450MÄSSINGSLJUSSTAKAR Olika modeller
512-451BLÄCKHORN, 2 st
512-452DIVERSE handverktyg mm
512-453MEDICINSKÅP M FLASKOR, förbandslåda
512-454LEKSAKER Bilar
512-455LEKSAKER Bilar
512-456LEKSAKER Bl.a BRIO
512-457ACTION FIGURER 7 st Spider-man
512-458SNEDKLAFF, 1700/1800-tal, senare beslag. H. 96 cm B. 98 cm Djup. 47 (82) cm. En fot med lagning
512-459LEKSAKER Bilar
512-460SONY. Stereo, FM/AM SOLID STATS. Sladd saknas
512-461SONY. CAPTAIN 55
512-462TRÄLJUSSTAKAR mm
512-463TOMTELJUSSTAKAR Miniatyrer mm
512-464KAKBURKAR 2 st. H. 20 (Sävsjö) och 24 cm. En med skada
512-465STORMLYKTA 3 st H. 25 och 35 cm
512-466SKÄNKSKÅP M LUCKA. Furu. Sekelskiftet 1900. H. 132 cm. 98 cm. Djup med utfälld klaff 81 cm.
512-467DALAHÄSTAR 6 st. H. 3-7.5 cm
512-468LJUSSTAKAR 1 par. Kontr.S, T6 1897 Gust. Stil H. 12 cm Bruttovikt: 394 gram
512-469VÄGGSKÅP, H. 42 cm B. 24.5 cm B. 14.5 cm
512-470MEDALJONG. 18K. Vikt: 3.6 gram L. 2,5 cm
512-471HALSBAND 18K. Låset något skadat. L. 44 cm. Vikt 5,9 gram.
512-472HÄNGE/OMGJORD RING 18K. Vikt 4,3 gram.
512-473MEDALJONG 18K. Vikt 6,1 gram.
512-474HALSBAND 18K. L. 50 cm. Vikt 8,8 gram.
512-475RING M 3 STENAR 18K. Brutto vikt 4,4 gram.
512-476RING M 5 STENAR 18K. Brutto vikt 8,5 gram.
512-477RING 18K. Vikt 4,5 gram.
512-478VASER
512-479KAFFEKOPPAR Vaser mm
512-480BASKETBOLLSPEL Marco
512-481KAFFEKOPPAR England mm
512-482FAT 2 st varav en med skador och Gefle krus mm
512-483TRÄASKAR 4 st
512-484VÄGGDEKORATION. Märkt: Brigby´s L. 42 cm
512-485DISNEY-CUBE
512-486BJÄLLROR 3 st
512-487ÅNGMASKIN (Ej komplett) och Miniatyrer
512-488SPARBÖSSOR och Ficklampor
512-489BÖCKER om Mattor
512-490GJUTJÄRNSMORTLAR 2 st H. 13.5 och 15 cm mm
512-491FRIMÄRKEN, Stämplade 1800-1900-tal Klockor mm
512-492FORMAR, SILAR mm
512-493MÄSSINGSLJUSSTAKAR 1 par. Eskilstuna. H. 22 cm
512-494LJUSSTAKE, Sekelskiftet 1900, England Kontr.S H. 10 cm, . Vikt: 274 gram
512-495KÖKSVÅG, Lindells. H. 18.5 cm
512-496FRUKTFAT, Skålar Bl.a Arabia, Gustavsberg mm
512-497LJUSSTAKAR 2 st, Trä och metall. H. 36 och 47 cm
512-498BÖCKER Bl.a The New Yorker album mm
512-499VÄGGSKYLTAR mm
512-500POLAROID, SX-70 LAND CAMERA med tillhörande väska
512-501MÅLARTILLBEHÖR, Block Penslar mm
512-502CYKELRAM Märken
512-503BLUE-RAY The James Bond Collection
512-504PROD-20´S NO. 31257, Kamera By Minolta
512-505SKÖLDPADDOR, 3 st, Metall. L. 7.5, 8.5 och 10.5 cm
512-506BABY HAMILTON, Barnmixer, Orginalförpackning
512-507SANGEAN, PR-D4, Radio
512-508LEKSAKER Brio, Jojo mm
512-509BÖCKER. Bl.a Sibyllas Hemligheter
512-510R. RINGSTRÖM Oljemålning, Signerad: R Ringström. Pannå 33x41 cm
512-511ELSE-MAJ JOHANSSON, Grafiskt blad. Signerad: Else-Maj Johansson -80 91/250. Mått: 74x85 cm
512-512SVEND ENGLIND. Grafiskt blad. Signerad: Evend Englind 56, 239/310. Mått: 74x95.5 cm
512-513MATS WILHEMSSON, Etsning. Signerad: Mats Wilhelmsson 1985 "Komplex". Bildmått: 59x49.5 cm
512-514ROLAND KEMPE. Grafiskt blad. Signerad: Kempe 294/360. Mått: 58.5x76 cm
512-515GUSTAV RUDBERG. Grafiskt blad. Signerad: Gustav Rudberg 253/360 Mått: 67x55.5 cm
512-516CHRISTINA ANDERSSON-RUNDQVIST, Grafiskt blad. Signerad: Christina Rundqvist 213/260. Mått: 53.5x67 cm
512-517ROLAND SVENSSON. Grafiskt blad. Signerad: Roland S 198/260. Mått: 37x80 cm
512-518SVEN ROBERT LUNDQUIST. Grafiskt Blad. Signerad: Sven Robert 27/100 Mått: 57.5x66 cm
512-519SVEN SAHLBERG. Grafiskt Blad. Signerad: S Sahlberg "Ljuva sommar" 173/260. Mått: 77.5x60 cm
512-520BATTE SAHLIN. Grafiskt blad. Signerad Batte Sahlin -82 85/90. Mått: 68x81 cm
512-521YNGVE SVEDLUND. Grafiskt blad. Signerad: Yngve Svendlund -81 "Timmerkörning" 69/90. Mått: 70.5x80.5 cm
512-522AKSEL JÖRGENSEN. Grafiskt blad. Signerad: Aksel Jörgensen 1947 97/250. Mått: 77x61.5 cm
512-523VALDEMAR JORDAN Etsning Signerad: V. Jordan 83. 3/100. Bildmått: 40x49 cm
512-524GUSTAV RUDBERG. Grafiskt Bla.d Signerad: Gustav Rudberg 106/210. Mått: 64.5x75 cm
512-525WIGGO DJURBERG. Oljemålning. Signerad: Djurberg. Duk: 51x62.5 cm
512-526FICKLAMPOR Modell äldre
512-527TAVLOR
512-528LEKSAKER Brio mm
512-529SPARBÖSSOR 3 st Bl.a Stig Lindberg Skotte
512-530HÄFTAPPARAT, L. 50 cm
512-531PLÅTBURK och Vattenkanna H. 38 och 30 cm
512-532PLÅTLEKSAKER litograferade, Mekaniska
512-533REKLAMSKYLT, "Vicks Inhalator" med termometer L. 41 cm
512-534ORREFORS, Skål Hallon och SEA Ljuslykta. Skål: Diam 19 cm H. Lykta: 19.5 cm
512-535RÖRSTRAND. Pyrola. Skål, Ljusstakar 1 par och Vas, H. 9, 23 och 24 cm. En Ljusstake med fotnagg.
512-536SKÅLAR och Vaser Bl.a Nittsjö
512-537VASER, Skålar mm Bl.a Bo Fajans och Ekeby
512-538DALATUPPAR mm
512-539UPPLÄGGNINGFAT mm
512-540IGELKOTT, Askkop, 6 delar. L. 4-11 cm
512-541LENA ATTAR-LARSON, Torrnålsgravyr. Signerad: Lena Attar Larson -84. Sibille 8 mån 4/20. Bildmått: 19.5x20 cm
512-542MARGARETA CARLSTEDT, Träsnitt. Signerad: Margareta Carlstedt 1961 3/75. Bildmått: 32x25 cm
512-543NILS STENQVIST. Grafiskt Blad. Signerad: Nils Stenqvist 1977 "Bark" 132/250 Mått: 66x55.5 cm
512-544GÖRAN NILSSON. Grafiskt blad. Signerad: Göran Nilsson 336/360. Mått: 43x51 cm
512-545BERNT JOHANSSON Etsning. Signerad: Bernt Johansson 1964 8/30 Bildmått: 11.5x23 cm
512-546KURT JUNGSTEDT, Akvarell. Signerad: Jungstedt Mått: 34x39 cm
512-547GERD KERN. Etsning. Signerad: Gerd Kern -96 120/240. Mått: 54x44.5 cm
512-548BERNT JOHANSSON. Grafiskt blad. Signerad: Bernt Johansson -84 257/300. Mått: 48.5x57 cm
512-549MARGARETA CARLSTEDT, Träsnitt. Signerad: Margareta Carlstedt 1960 25/75. Bildmått: 32.5x25 cm
512-550EMANUELLE, DOERR-AUSSEDAT. Grafiskt blad. Signerad: Aussedat "Nocturne" 7/10. Mått: 53x51.5 cm
512-551PETTER ZENNSTRÖM. Träsnitt. Signerad: Petter Zennström 1974 "Vi lägger rör". Bildmått: 34x2 cm
512-552PETTER ZENNSTRÖM. Träsnitt. Signerad: Petter Zennström 1979 "Vi gräver diken". Bildmått: 35x21.5 cm
512-553FRIMÄRKALBUM med frimärken äldre stämplar Sverige. Postkort Sverige & utländska kortbrev mm.
512-554FRIMÄRKSALBUM 2 st. Sverige, Norge, Island & Grönland.
512-555FRIMÄRKSALBUM 3 st. Frimärken Sverige även äldre, årssatser och äuländska frimärken.
512-556FRIMÄRKSALBUM 2 st Sverige & utländska. Block mm.
512-557FÖRSTADAGSBREV.
512-558FRIMÄRKSALBUM 5 st med mestadels utländska frimärken.
512-559FRIMÄRKSALBUM 4 st med utländska frimärken.
512-560FRIMÄRKSALBUM med Aerogram & Helsaker.
512-561LEKSAKER Brio
512-562ARTHUR PERCY, Fat, Gefle. Märkt: Modell Percy, Gefle H. 7 cm Diam 23 cm
512-563FICKLAMPOR Modell äldre
512-564LEKSAKER Bilar
512-565RÖRSTRAND. Blå/vit Kruka. H. 25 cm
512-566TAVLOR mm
512-567GUNG/TRÄHÄST 2 st, Äldre, H. 39 och 44 cm
512-568BÖCKER Bl.a Svenska Trähus
512-569DOCKOR
512-570RADIO, KLOCKOR mm
512-571AFRIKANSKA MASKER
512-572TRÄFÖREMÅL, Bl.a Flodhäst
512-573LEGO LÅDA med Brio leksaker
512-574PLÅTBURKAR
512-575TEKANNA, Coq, Fat med nagg mm
512-576LEKSAKSPISTOLER mm
512-577VATTENKANNA, Formar mm
512-578FIGURINER, VÄGGVASER mm
512-579FIGURINER
512-580FISKEDRAG mm
512-581SPEL MM Bl.a Lusen
512-582VASER, SKÅLAR och Glas Bl.a Rydbergsglas 4 st
512-583GUSTAVSBERG, Vaser 2 st, Troligen Stig Lindberg. H. 18 .5 cm
512-584MINI-BYRÅ 6-lådig 2 st. H. 28 cm
512-585BORD med hylla. Målning sliten H. 75 cm 52x43 cm.
512-586BRANDSLÄCKARE, Mässing, "Hebra" H. 72 cm
512-587TRÄLEKSAKER 2 st. 1 märkt Finland. H. 13 och 18 cm
512-588NIELS GAMMELGAARD, Herrbetjänst, IKEA. H. 98 cm
512-589VÄGGLAMPOR, BORDSLAMPOR mm
512-590PLÅTBURKAR
512-591HATTHYLLA. L. 101 cm B. 31 cm
512-592SKRIVBORD, engelsk stil. Brukslitage. H. 76 cm L. 137 cm B. 75 cm.
512-593SKYLTAR plast
512-594LEKSAKER, Cloetta portfölj och Tv
512-595BILSKYLTAR, Plåt
512-596SKYLTAR 3 st, Plåt
512-597SKYLTAR 2 st, Plåt
512-598SKYLTAR 2 st, Plåt
512-599FAC konstruktions och modellsbyggsats mm. (Kompletta byggsatser garanteras ej)
512-600TIDSSRIFTER OCH SERIETIDNINGAR Bl.a The Beatles och Fantomen, Läderlappen
512-601FÖRGYLLD SPEGEL. H ca 100 cm.
512-602PÄRMAR 3 st med Aerogram och Sverige helsaker.
512-603SMÖGÅSBESTICK: 12 st gafflar, 11 st knivar. "Rosenholm". Kontr.S. Brutto vikt 753 gram.
512-604UPPLÄGGNINGSsKED. "Rosenholm". Kontr.S. Vikt 67 gram.
512-605ALF HALLDIN. Hänge m sten. Kontr.S.
512-606ALF HALLDIN. Hänge. Kontr.S.
512-607KOPPARFLASKA M TENNLOCK. 1800-tal. H. 20 cm.
512-608POLAROID KAMERA, SpiceCam
512-609KÖKSKLOCKA. Rhythm. Mått: 17x21 cm
512-610BORDSLAMPA. H. 26 cm
512-611POLAROID KAMERA, SpiceCam och Sony, FM/AM radio, Batterilock defekt
512-612PLÅTBURKAR
512-613BÖCKER Bl.a Svenska Hus på landet
512-614ACTIONFIGURER, Transformers Oöppnade
512-615ACTIONFIGURER, Spiderman Oöppnade
512-616SPEGEL Mått: 115x45 cm
512-617ACTIONFIGURER, Bl.a Digimon mm Oöppnade
512-618ACTIONFIGURER, Star Wars, Oöppnade
512-619RADIO, SONY mm
512-620LEKSAKER Bl.a Hotwheels. Oöppnade
512-621ACTIONFIGURER, Marvel, Action Man mm. Oöppnade
512-622VYKORT (flera motiv från Uppsala och Karlshamn), BOKMÄRKEN
512-623APPLE, Airport Extreme och Plexgear, USB 3.0 Hub
512-624KLAFRESTRÖM, Emaljerad karott, Sverige
512-625MINERALER, STENAR
512-626BARNBYRÅ. H. 52 cm B. 39 cm Djup. 21 cm
512-627VÄSKOR, Bl.a Samsonite
512-628VÄCKARKLOCKOR OCH ÄGGKLOCKOR
512-629BÖCKER Bl.a Landskapshus mm
512-630BATMAN FIGURER. Oöppnade förpackningar.
512-631PLÅTBURKAR
512-632LEKSAKER Bl.a MicroMachines mm
512-633TRÄASKAR mm
512-634ACTIONFIGURER Beast Wars, X-Man
512-635KAMEROR mm
512-636PLÅTSKÅP (Miniatyr), H. 36 cm B. 21 cm Djup. 9 cm
512-637TRÄLEKSAKER i medföljande låda.
512-638JULLJUSSTAKAR mm
512-639LEKSAKER i medföljande låda.
512-640HÄNGLÅS mm
512-641BORDSLAMPOR mm
512-642GUSTAVSBERG. Skål. H. 7,5 cm. Diam. 10,5 cm.
512-643WILHELM KÅGE, Gustavsberg, "Argenta". Vas. Signerad: Argenta 1043, Gustavsberg Kåge. H. 20 cm.
512-644LISA LARSON, Gustavsberg. Väggtavla. Några glasyrskador i nederkant. 22,5 x 22,5 cm.
512-645SKÅLFAT. "Prisma", Gefle UE. Dekorsläpp. L. 32,5 cm.
512-646LUFTPISTOL. "Phantom". Repeter 4.4, Excellentgeväret AB, Stockholm.
512-647KOPPARFLASKA M LOCK. H. 24 cm.
512-648KOPPARBUNKAR 4 st.
512-649BÅTSKÅL, slipad kristall. Etikettmärkt: Kosta, Sweden. H. 11 cm. L. 21,5 cm.
512-650SKULTUNA BRUK. Handkanna mässing med träskaft. 1/2 K.
512-651TELEFUNKEN Mini Partner. Radio.
512-652MONSTERS The essential collection Blu-ray Disc 8 filmer.
512-653NIELS-CHRISTIAN "FIBBEN" HALD. Teckning, sign Fibben Hald 65. Tavlans mått 30 x 36 cm.
512-654SONY SPORTS WALKMAN, View-Master, Crown Radio mm.
512-655LEKSAKER i medföljande låda.
512-656LEKSAKER i medföljande låda.
512-657LEKSAKER i medföljande låda.
512-658KANNOR bl a Gefle, någon med skada.
512-659LEKSAKER. (Lådan ingår ej)
512-660KONSTBÖCKER mm bl a Rodhe som grafiker. (Lådan ingår ej)
512-661BÖCKER bl a 1800-tal.
512-662KOPPARKAFFEPANNA mm
512-663BURKAR.
512-664RESEUR Seth Thomas USA. H 16 cm.
512-665SHERLOCK HOLMS HATT mm.
512-666PANSONIC model RC-7469. Klockradio, AM/FM.
512-667KARAFF & KANNA. H 23 resp 29 cm.
512-668MÄSSINGSKRANAR 4 st.
512-669MY FIRST SONY. YOKO & SHARP. Bärbara kasettbanspelare
512-670KONSTBÖCKER bl a Monet (Lådan ingår ej)
512-671MATBÖCKER.
512-672BÖCKER bl a konst. (Lådan ingår ej)
512-673DEN EUROPEISKA KERAMIKEN mm.
512-674FIGURINER mm.
512-675LJUSSTAKAR & BRICKOR:
512-676FIGURINER mm.
512-677UPPLÄGGNINGSFAT, tillbringare mm bl a Rörstrand.
512-678KAKBURKAR 2 st.
512-679UPPLÄGGNINGSFAT, skålar mm bl a Gefle. (Lådan ingår ej)
512-680SERVERINGSKANNOR bl a Gefle.
512-681VASER mm bl a Rörstrand och Nittsjö.
512-682BÖCKER bl a Elsa Beskow.
512-683LEKSAKER bl a Biocombat Transformers mm (Oöppnade förpackningar)
512-684LEKSAKSBILAR.
512-685LEKSAKSBILAR.
512-686CAFÉSTOLAR 1 par.
512-687CAFÉSTOLAR 1 par.
512-688MJUKISDJUR bl a Mattel.
512-689LEKSAKER i medföljande låda.
512-690THOMSON TM 9250. Digital MP3-spelare.
512-691SPADE, allmoge.
512-692BRICKA M KNAPPAR mm
512-693HORN, mässing. Märkt: Ahlberg & Ohlsson, Stockholm Kungl.hofleverantör. Något bucklig. L. 23 cm.
512-694BRANDYXA, DUNK metall, märkt: Texaco WW fotogen.
512-695DALAHÄST, DOCKSÄNG, PLÅTBURK.
512-696MÄRKLIN. Räls, transformator, vagnar mm.
512-697SKÅLAR bl a allmoge mm
512-698PALL, snurrbar. Brukslitage.
512-699HERRBETJÄNT. Brevettato.
512-700TAKARMATUR Orrefors troligen Vicke Lindstrand. Blästrad glaskupa med dekor. Diam 52 cm.
512-701LEKSAKER, bl a Michro Machines mm. Oöppnade. (Lådan ingår ej)
512-702LEKSAKER, stort parti med bl a småfigurer. (Lådan ingår ej)
512-703SCHACKSPEL. Kasparov Traveller och 2 st schackböcker.
512-704LEKSAKER. Stort parti med bl a småfigurer. (Lådan ingår ej)
512-705LEKSAKSBILAR.
512-706BÖCKER bl a Nostalgiboken. Barbie mm
512-707KARTOR bl a Örebro.
512-708ACTION MAN. Oöppnad.
512-709BÖCKER bl a Columbia encyclopedia, Human anatomy. (Lådan ingår ej)
512-710BÖCKER bl a konst, kamera mm.
512-711SKRIVBYRÅ 1800-talets andra hälft. Normalt åldersslitage. H 106 cm. B 115 cm. Dj 50 cm.
512-712CARL MALMSTEN. Matbord m 4 stolar sitsar med fläckar, bordet med 2 st iläggskivor. "Herrgården". 1900-talets andra hälft.
512-713CARL MALMSTEN. Skåp 2 delat. "Herrgården", Bodafors, design Carl Malmsten. H. 185 cm. B. 105 cm. Djup 39 cm.
512-714BORD med låda, 1800-tal. H 75 cm. B 96 cm. Dj 46,5 cm.
512-715SPETT. L 107 cm.
512-716BYRÅ 4-lådig, bl a björk 1900-talets första hälft. H 89 cm. B 88 cm. Dj 49,5 cm.
512-717HJORT KNUDSEN. Reclinerfåtölj, ljusgrått skinn.
512-718HJORT KNUDSEN. Elreclinerfåtölj.
512-719HJORT KNUDSEN. Elreclinerfåtölj.
512-720FÅTÖLJ sekelskiftet 1900, senare klädsel. Normalt bruksslitage med någon fläck.
512-721SOFFGRUPP 3 + 2. Beiget tyg. Längd ca 215 resp 156 cm.
512-722LP-SKIVOR bl a dansbandsmusik
512-723PISKA med silverbeslag och text Östersunds Postens Silverpiska till A. Lantz Championkusk 1949 på Östersunds Travbana.
512-724PISKA med silverbeslag och text Travsports Hederspris 1958 tilldelad Lantz.
512-725ROSA LJUNG, Ytterfoder etikettmärkt Rosa Ljung Torekov. H 15,5 cm.
512-726SKÅP 2-delat teak med glasdörrar och etsad dekor. Hyllplansknoppar saknas. H 138 cm. B 86,5 cm. Dj 38,5 cm.
512-727BREVETTATO. Herrbetjänt. H 101 cm.
512-728GOLVLAMPA 2-armad
512-729TAVLA med silverinlägg Golden Bank. Silversmed Jan Lundgren. Tavlans mått 24 x 39 cm.
512-730SKÄNK, sekelskiftet 1900, avlutad, ovansidan med torrspricka. H 118 cm. B 100 cm. Dj 46 cm.
512-731BYRÅAR 5-LÅD. 1 par. H 87 cm. B 42,5 cm. Dj 36,5 cm.
512-732BOKHYLLA, björk 1940-tal. H 77 cm. L 106 cm. Dj 18 cm.
512-733BOKHYLLA. H 76 cm. L 90 cm. Dj 28 cm.
512-734STEGE.
512-735BYRÅ 3-lådig, sekelskiftet 1900, avlutad. H 82 cm. L 97,5 cm. Dj 44 cm.
512-736KÖKSSOFFA, sekelskiftet 1900, avlutad. H 89 cm. L 196 cm. Dj 51 cm. Sitthöjd 50 cm. Furubord och 2 st stolar medföljer.
512-737SEKRETÄR bl a bonad björk 1940-tal. H 100 cm. B 89 cm.
512-738STENKATT, bemålad. H 20 cm. L 40 cm.
512-739TAKARMATUR 5-armad. Diam ca 65 cm.
512-740PLASTMATTOR 2 st. 170 x 110 cm och 240 x 65 cm.
512-741PLASTMATTOR 3 st. 280 x 65 cm. 125 x 65 cm & 180 x 145 cm.
512-742PARTI TRASMATTOR.
512-743TRASMATTA 240 X 69 cm.
512-744JULDUKAR mm.
512-745LAMPKUPOR och fotogenhus.
512-746BÖCKER äldre litteratur. (Lådan ingår ej)
512-747HANDKANNA & TVÄTTFAT med hårspricka. H 29 resp 14 cm.
512-748PLÄTTLAGG. Gryta Kockums mm.
512-749SLAGBORD. H 75 cm. L 24,5 + 46,5 + 46,5 cm. B 70 cm
512-750SOFFA. Nyrokokostil. L 135 cm.
512-751BÖCKER äldre litteratur. (Lådan ingår ej)
512-752LEKSAKSBILAR.
512-753DIVERSE PORSLIN mm.
512-754SPEL mm.
512-755VIEW-MASTER mm
512-756TEATERKIKARE, mässingsljusstake mm.
512-757EMMAFÅTÖLJ.
512-758VITRINSKÅP 2-delat, betsad furu. H ca 150 cm. B 93 cm.
512-759STOLAR 4 st. Klädd rygg och sits. H 100 cm.
512-760JULSAKER. (Lådan ingår ej)
512-761KÄPP med silverkrycka.
512-762PIEDESTAL. H 100 cm.
512-763ELECTROLUX ERGORAPIDO. Handdammsugare.
512-764MYNT Sverige, silver 1 Mark 1688.
512-765MYNT Sverige, guld 10 kr 1874.
512-766MJÖLKFLASKA, märkt Rostfritt stål 4 l Amsta Kolbäck.
512-767SYSKRIN med innehåll bl a spetsar och sytråd. H 44 cm. L 42 cm. B 23 cm.
512-768KITTEL gjutjärn märkt VK NORA. H 17 cm. Diam 26 cm.
512-769KÖKSPALL AWAB. Saknar klädsel.
512-770TRÄDGÅRDSSTOLAR 1 par Hillerstorp. Laserad furu. Normalt bruksslitage.
512-771SORTIMENTLÅDOR 2 st med innehåll. Mått 28 x 30 resp 30 x 30 cm.
512-772TRÄDGÅRDSREDSKAP bl a Trimmer Ryobi.
512-773SPEGEL, teak. H 98 cm. B 45,5 cm.
512-774EMMAFÅTÖLJ 1880-tal.
512-775PELARBORD. Engelsk stil . H 62 cm. Diam 50,5 cm.
512-776VÄGGUR. Smiths made Great Britain. Diam 25,5 cm.
512-777BORDSFONTÄN. H 20 cm. Diam 20 cm.
512-778ETANOLBRÄNNSATS
512-779ROYAL COPENHAGEN. Bordslampa. H 28 cm inkl skärm.
512-780STOLAR 1 par och pelarbord, nyrokokostil-
512-781MUNKSTOLAR 1 par.
512-782STOLAR 3 st.
512-783STOLAR 1 par, 1800-talets andra hälft.
512-784KAMERA. Yashica FX-3 Super 2000
512-785BORDSLAMPA, plåt. H 33 cm inkl skärmen.
512-786SPEGEL med HALLBYRÅ, ljus ek. Nybrofabriken Nr Champion M23. Spegelns mått 122 x 57 cm. Hallbyråns mått H 45 cm. L 80 cm. Dj 38 cm.
512-787LONDA, sladdlös skruv/borrmaskin 12 V.
512-788VÄGGKAFFEKVARN. Bordsskyffel mm.
512-789TIFFANY & CO. Bokmärke märkt: Sterling Tiffany & Co. L. 5 cm.
512-790KISTA daterad 1768 med tyger och gardiner. Kistans mått H 68 cm. L 122 cm. Dj 63 cm.
512-791BORDSTELEFON. Häger Golf
512-792PENNVÄSARE. Märkt Elm F. H 13 cm.
512-793RESEIKON. 6 x 5,5 cm. Mässing något skev. Troligen Ryssland 1900-tal.
512-794SONY Radio Model No ICF-35
512-795BORD. H 54 cm. Diam 94 cm. Bruksslitage.
512-796FAT PÅ FOT, Porslin. H 5 cm. Diam 23 cm.
512-797LEKSAKER i medföljande låda.
512-798LEKSAKER i medföljande låda.
512-799LEKSAKER i medföljande låda.
512-800BÖCKER bl a POP ART. (Lådan ingår ej)
512-801TAVLOR.
512-802LJUSSTAKE gjutjärn mm
512-803TRÄTUNNA med allmogeföremål.
512-804STOLAR 1 par 1900-talets andra hälft.
512-805KÖKSKLOCKA Wehrle. 19 x 22 cm.
512-806BÖCKER bl a Dosor mm. (Lådan ingår ej)