ONLINE-AUKTION, 2024-03-25 17:00

Söndag 24/03 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
514-001FYRKLÖVERN, Påskservis, Design: Barbro Rydberg, Italy. Kaffekoppar 8 st, Assietter 8 st, Gräddkanna och Sockerskål
514-002ORREFORS. Glas "Prince" Rödvin- 7 st och Whiskey 4 st. 1:a och 2:a Sortering
514-003IITTALA, Fat på fot "Miranda" Design: Heikki Orvola. H. 8.5 cm Diam 26 cm
514-004HANDVÄSKA, Mått: 28x33 cm. Bruksslitage
514-005UPPLÄGNINGSFAT. Italien Mått: 50x35 cm
514-006TALLRIKAR 6 st + skål, Italien. En tallrik med nagg på snäckan Diam 26 cm och kräftbestick 5 st
514-007FAT, kalcedon. H. 6 cm Diam 18 cm
514-008INGA BERG. Oljemålning. Signerad: Inga Berg 66 A tergo Etikettmärkt: Vintermorgon interiör från Lund, Vretstorp. Duk: 46x65 cm
514-009SKEDAR, 5+4 st. Kontr.S Vikt: 195 gram
514-010GUSTAFSBERG, Tvättfat, Napoleon. H. 11 cm L. 45 cm B. 34 cm
514-011KANNOR 3 st, Bl.a Gustafsberg. H. 13,20 och 23 cm. En med bottennagg (H. 23 cm)
514-012KANNA OCH NATTKÄRL mÄRKT Gustavsberg. H. 14 och 24 cm
514-013KAFFEKANNOR och 1 fat
514-014SAMLARBILAR 6 st
514-015BARNBÖCKER Bl.a Astrid Lindgren och Charles Addams
514-016KÖKSKLOCKA, Kienzle, Germany Mått: 21x22 cm
514-017FRIMÄRKEN med fina stämplar 1800-talet och framåt
514-018VÄGGHYLLA. H. 34 cm 75x20 cm
514-019GRAFISKT BLAD. Otydbar signatur. Tavlans mått: 70.5x59 cm
514-020PERSSON. Oljemålning, Signerad: Persson 45. Pannå: 71x87 cm
514-021JOHN FORSELL. Oljemålning. Signerad: John Forsell a tergo Blåkulla. Duk: 54x77 cm
514-022TECKNING. Monogramsignerad. Bildmått: 25x14.5 cm
514-023KARIN OLSSON. Akvarell. Signerad: Karin Olsson. Tavlans mått: 24.5x19.5 cm
514-024ANDERS EMGÅRD. Oljemålning Signerad: A Emgård. Pannå: 11x15 cm.
514-025ROJ FRIBERG. Grafiskt blad. Monogramsignerad: Rf. 83 90/200. Tavlans mått: 20.5x27.5 cm
514-026ANDERS EMGÅRD. Oljemålning. Signerad: A Emgård. Pannå 9.5x12.5 cm.
514-027GUNNAR THORÉN. Oljemålning. Signerad: Thorén. Pannå: 15x19 cm
514-028FULVIO PENTASSUGLIA. Oljemålning. Signerad: Fulvio P. Pannå: 22x22 cm
514-029BLYERTSTECKNING. Tavlans mått: 26x32 cm
514-030VÄGGUR, Ek, märkt GB (Gustav Becker) 1940-tal. H. 64 cm B. 34 cm Djup. 16.5 cm
514-031GUSTAFSBERG. Safir design: Wilhelm Kåge. Mat 6 st Diam 24.5 cm Djupa 6 st Diam 24.5 cm Djupa 6 st Diam 21.5 cm, Terrin, Kanna Upplägningsfat och Såskanna. Missfärgning och krackelering finns på några enstaka delar
514-032LIISA KURKI Finland, Vas. Signerad: Liisa S 66 H. 14.5 cm
514-033NITTSJÖ, Skål och Kruka. H. 8 cm Diam. 27 cm H. 18 cm Diam. 12.5 cm
514-034SKRIN, Trä, Allmoge. Gångjärn defekt och Lås saknas. H. 17 cm B. 32 cm Djup. 27 cm
514-035UTFLYKTSKORG. H. 43 cm L. 55 cm B. 34 cm
514-036VIN/CHAMPAGNE KYLARE. H. 25 cm Diam 22 cm
514-037DESIGN HOUSE. Skålar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 7 cm. Diam. 13 cm.
514-038DESIGN HOUSE. Skålar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 7 cm. Diam. 13 cm.
514-039DESIGN HOUSE. Muggar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 9,5 cm. Diam. 8 cm.
514-040DESIGN HOUSE. Muggar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 9,5 cm. Diam. 8 cm.
514-041RÖRSTRAND. Kakfat, kaffekoppar 2 st, assietter 2 st. "Midsommar".
514-042VINGLAS, 7 st.
514-043SKÅL PÅ FOT, pressglas. Karaff. Vas. H. 14 cm, 15,5 cm samt 16 cm.
514-044VASER 2 st. Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen. H. 14 cm. resp. 18,5 cm.
514-045GUSTAVSBERG. Kaffekoppar 12 st, assietter 12 st, sockerskål, gräddkanna. "Blå Blom".
514-046DALAHÄSTAR, 9 st, varav en omgjord till ljusstake. H. 5,5 - 17 cm.
514-047PRYDNADSFÖREMÅL 7 st bla tupp Serveringskanna Gustavsberg, nagg på locket. H. 4 - 13 cm.
514-048GEFLE. "Vinranka". Thekoppar 3 st. Uppläggningsfat 3 st, Skålar 2 st och sockerskål.
514-049VASER, 2 st. Royal Copenhagen samt "Ostindia", Rörstrand. H. 10,5 cm. resp. 16,5 cm.
514-050FIGURIN. Märkt 2000 CowParade Holdings Corporation China. H 11,5 cm. L 16 cm.
514-051MATTA handknutna fransar slitna och borta på den andra sidan 140 x 110 cm.
514-052MATTA KELIM slitna franskar 186 x 100 cm.
514-053ELIN HÖGLUND. Blandteknik. Signerad: E. Höglund. Tavalns mått: 61x74.5 cm
514-054VIN/CHAMPAGNE KYLARE H. 22 cm
514-055KOPPARKITTEL. H. 26.5 Diam 23 cm
514-056KOPPARHINKAR 2 st varav en utan lock. H. 22 cm
514-057CERTINA DS, Titanium. Herrarmbandur. Urtavalns diam. 3 cm
514-058SYSKRIN, Kurbitsmålning. H. 62 cm L. 40 cm. B. 30 cm. Lockets målning delvis sliten
514-059BESTICK, Nysilver Olga. Matgafflar/knivar/skedar 12+12+12 st Dessertskedar 17+3 st, 3 st Kontr.S, Vikt: 54 gram mm
514-060BODASHOP. Kaffekoppar 10 st, Assietter 1 st, Djupa Tallrikar 5 st
514-061SERVERINGSVAGN med två hyllor och hållare för flaskor. 1900-talets andra hälft. Gummidäck torra. H. 72 cm, L. 63 cm B. 44 cm
514-062PAPPERSKORG, Plåt. Massily, Frankrike. H. 30 cm, 30x24 cm
514-063RÖRSTRAND, Kaffekoppar 6 st
514-064SKÅP. 1800-tal med nya knoppar. H. 62 cm L. 52 cm B. 16 cm
514-065VÄGGHYLLA. Senare bemålning H. 32 cm L. 140 cm B. 20 cm
514-066SKÅP MED etsad glasdörr. H. 201 cm L. 99 cm B. 46 cm
514-067PALL. H. 40 cm L. 50.5 cm B. 28 cm
514-068GARDEROB. H. 201 cm L. 79 cm B. 38 cm
514-069BOKHYLLA. 5-hyllor. H. 201 L. 60 cm B. 35 cm
514-070VÄGGHÖRNSKÅP MED GLASDÖRR. H. 80 cm Djup 35 cm L. 60 cm
514-071FÅTÖLJ
514-072TAKKRONA. 3-armad. Totalh med kedja (Utan kedja). 58 (29) cm Diam 32 cm
514-073OVE OLSSON. Grafiskt blad. Signerad: Olsson 57, 23/100. Tavlans mått: 74x61 cm
514-074ÖRJAN WIKSTRÖM. Grafiskt blad. Signerad: Örjan Wikström 6/75. Bladets mått: 50x65 cm
514-075PELARBORD. Etikettmärkt: Axel Jonsson, Vetlanda. H. 70 cm Diam 50 cm
514-076LAGE LINDQVIST. 18/25 Tavlans mått: 64x61.5 cm
514-077ANNA TORESDOTTER. Grafiskt blad. Signerad: Anna Toresdotter 1989 25/280. Tavlans mått: 65x49 cm
514-078GUNNAR UNGEMAR ERIXON. Oljemålning. Signerad: GI Erixon. Duk: 55x60 cm
514-079STOLAR, 1 par. Nyrokoko.Stil
514-080RÖLLAKAN. Mått ca: 250x83
514-081VÄGGHYLLA. H. 122 cm L. 17 cm B. 23 cm
514-082GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 13 cm
514-083GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 9 cm
514-084SKRUF, Bordslampa, Glas, Etikettmärkt. H. 18 cm
514-085REIJMYRE, Bordslampa, Glas, Etikettmärkt. H. 18 cm
514-086GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 13 cm Diam. 25.5 cm
514-087BORDSFOTOGENLAMPA. Totalh. 45 cm. Glaskupa med någon nagg
514-088SKULTUNA BRUK. Mässingsljusstakar 1 par. Märkta SB NO 38 H. 20 cm
514-089FARMARUR. H. 63 cm B. 43 cm
514-090FOTPALL med broderad dyna. H. 19 cm 38x24 cm
514-091WEDGWOOD, Frukostkoppar 2 st Countryside
514-092WALTER HICKMAN. Glas 9 st Kosta. Etikettmärkta. H. 13 cm
514-093SVENSKA SILVERMYNT, 2 kr 1878-1940 (6 st) och 1 kr -1942 (35 st)
514-094MYNTALBUM 2 st med Svenska mynt 10, 25 öringar och kopparmynt
514-095SVERIGE 4 RIKSDALER, Riksmynt 1863
514-096SVENSKA SILVERMYNT, 1 kr 1943- (50 st) Minnesmynt Wasa och Dag Hammarskjöld
514-097SVENSKA OCH UTLÄNDSKA MYNT OCH SEDLAR. Bl.a 3 sr 100 kr Norge
514-098SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1943- (43 st) och 50 öringar 1883- (56 st)
514-099SVENSKA SEDLAR. 500 kr (1 st) 100 kr (1 st), 50 kr (2 st), 10 (14 st), 5 kr (27 st)
514-100SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1954-55 (2 st), 5 kr 1971 (1 st), 5 kr Jub 1966 (1 st), 5 kr jub 1962 (1 st) och 2 kr 1950- (22 st)
514-101BORDSLAMPA, Glaskupan med etsad dekor och kopparfot. H. 42 cm
514-102KOPPARHINK med mässingsdetaljer. H. 24.5 cm Diam 20 cm
514-103KOPPARKAFFEPANNA OCH HINK MED LOCK. H. 19.5 cm och 18 cm
514-104KOPPARTVÄTTFAT OCH FORM. H. 11 och 6.5 cm Diam 31 och 34 cm
514-105DUKA, Glas Blåklocka 8 st
514-106BRIO, Leksakshund.
514-107MINOLTA, Zoom 8, Filmkamera
514-108ULLA PROCOPÉ, Ruska Matservisdelar Arabia. Assitter 7 st, Skål och uppläggningfat
514-109Grafiskt blad. Otybar signatur 35/40 Tavlans mått: 50x38.5 cm
514-110ANETTE ENGLUND, Grafiskt blad Signerad: Anette Englund 34/250 Lila damen-Sällskap. Tavlans mått: 17.5x55 cm
514-111GLAS MED ETSAD DEKOR. 5+5+4+5 st
514-112GLAS MED ETSAD DEKOR. Olika modeller, 10+5+5 st Bl.a Reijmyre och Karaff
514-113KOPPARHINK. Märkt: Alfred Brunström Stjernvik. H. 25 cm Diam 29 cm
514-114LOUIS BASTIN. Grafiskt blad. signerad: Louis Bastin 263/310 Tavlans mått: 52x43.5
514-115EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Edvin Granath. Pannå:35x58.5 cm
514-116SKÅLAR, LJUSSTAKE Märkta: Tolla mm
514-117T.S TILLI. Oljemålning. Signerad: T. S Tilli -84. Duk: 40.5x33 cm
514-118MARI SIMMULSON, Fat "Luna" Upsala Ekeby. Diam 32 cm
514-119MJÖLKFLASKOR, koppar 2 st. H. 20 och 22 cm
514-120KOPPARFORMAR 4 st. Diam 26 cm
514-121PELARBORD MED LÅDA, Rotfaner. H. 72 cm 64x40 cm
514-122MIKROVÅGSUGN
514-123KARMSTOL. Klädd i Jobs handtryck, Paradisträd Design Cecilia Hall
514-124HUSQVARNA, Symaskin Model 62 30
514-125VÄGGHYLLA. H. 18 cm L. 104 cm B. 12 cm
514-126BORD 2 st, H. 48 cm 40x60 cm och H. 44 cm 36x36 cm. Bordens skivor med mindre skador
514-127STOLAR 1 par . Sekelskiftet 1900
514-128PALL. Gust. Stil. H. 40 cm 35x35 cm
514-129BYRÅ MED MARMORSKIVA. H. 68 cm L. 60 cm B. 34 cm. Små märken i faneren
514-130EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Eivin Granath. Pannå: 25.5x46 cm
514-131HARRY THOMANDER. Oljemålning Signerad: Thomander. Duk: 49.5x60 cm
514-132ANDERS LÖNN. akvarell, Sign A.LÖNN, 52x50
514-133KARMSTOL. Nyrokokostil.
514-134LARS BERGSTEN. figurin. sign Bergsten. H 14,5. Skerfe-Nilsson uppsala Sweden
514-135SKÅL, LJUSLYKTOR, BORDSLAMPA m.m.
514-136MARI SIMMULSON. Vas. Upsala-Ekeby. H. 10 cm och Klase Höganäs Vas 2 st H. 12 och 22 cm
514-137BERT OLLS. Grafiskt blad. Signerad: Bert Olls 1977. Tavlans mått: 31x43 cm
514-138SVEN DAVIDSSON. Oljemålning. Sign Sven Davidsson. Pannå. 43x53 cm
514-139FOLKE ERIKSSON. Oljemålning. Signerad: Folke Eriksson. Duk. 50 x 80 cm.
514-140MARTTA LUNDQUIST. Akvarell. Signerad: Martta L. -83. Tavlans mått: 42 x 37 cm.
514-141GLASFAT. Märkt: Zümrüt. Mått: 31x31 cm
514-142GUSTAVSBERG Jultallrikar Bl.a Paul Hoff. 15 st 1971-1982, 86-87 1981 (2 st)
514-143SKÅL/ KRUKA, Tupp och vaser 2 st- H. 30 och 22, 14 cm
514-144DOCKOR, Smörknivar mm
514-145VÄGGBONAD, Julmotiv. Mått: 75x46 cm
514-146MAJA FJAESTAD. Signerad: Maja Fjaestad MF Tavalans mått: 17x22 cm
514-147BORDSFOTOGENLAMPA. Skärm med lagning. H. 60 cm
514-148KERAMIKTAVLA. Signerad: AP Mått: 32x24 cm
514-149MINIATYRBYRÅ H. 25 L. 33 cm B. 19 cm
514-150KOPPARMJÖLKFLASKA H. 34 cm
514-151FÅTÖLJER 2 st, rokokostil.
514-152MATBORD MED 4 STOLAR
514-153GOLVLAMPA. TotalH. 130 cm
514-154LJUSSTAKAR, Olika modeller malm och mässing Bl.a Skultuna, H. 11.5-22 cm
514-155SKÅL, YTTERFODER, VAS. Bl.a Rörstrand och Hackefors
514-156VASER 2 st, Lockburk och Skål med lock. H. 6- 18 cm
514-157MARTTA LUNDQUIST. Akvarell. Signerad: Martta L. -83. Tavlans mått: 31.5x37 cm.
514-158LENNART GLEMME. Grafiskt blad. Signerad: Lennart Glemme 66/310. Tavlans mått: 27x37 cm
514-159OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Pannå; 38x55 cm
514-160SOFFA. 1800-talets andra hälft. H. 117 cm L. 210 cm B. 60 cm
514-161VASER GLAS Bl.a Boda och Målerås
514-162DUKAR 4 st Bl.a Job Handtryck (2 st)
514-163SPEGEL. Sekelskiftet 1900. Empirestil. 105x46 cm
514-164STOL, Sengust, Provinsarbete, Ådringmålad
514-165STOL med tyg från Jobs Handtryck Paradisträd
514-166SKÅP MED VITRINDEL. H. 205 cm L. 116 cm B. 45 cm
514-167SVENSKA MYNT. 50 öringar 9 st silver/nickel. 5,2 & 1 öringar. 2 kr 1957, 64, 69 (5 st), 70. Årsset 1980 och utländska sedlar.
514-168SVENSKA MYNT. 50 kr 1975, 1976, 2002. 5 kr 1966 ( 2 st). Västerås Lokalmynt 10 kr 1980 mm
514-169SVENSKA SILVERMYNT. Olika årtal/varianter. 2 kr 1890, 98, 1907, 52, 63. 1 kr 1877, 81, 89, 97, 1901, 04, 06, 10, 14, 1916/15, 39 och 1942.
514-170GULDNÅL 18K. Vikt: 0.9 gram
514-171ARMBAND 18K. Längd ca 18 cm. Vikt: 4.2 gram
514-172LOCKURNA. Etikettmärkt: Made in Italy. H. 50 cm
514-173EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil
514-174EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil
514-175KARMSTOL, nyrokokostil
514-176BORDSLYSTRAR 2 st H. 39 cm. En med skada.
514-177MINIATYRFIGURIN. Kontr.S H. 2 cm L. 3 cm
514-178MATBORD MED 4 STOLAR och 2 iläggsskivor. Gust.Stil. H 74 cm
514-179BORDSLYSTRAR 2 st. H. 32.5 cm
514-180SKÅL MED ETSAD DEKOR och Glas 6 st H. 10 och 5.5 cm
514-181LJUSSTAKAR 2 st. Kontr.S H. 5 cm Bruttov: 85 gram
514-182MINIATYRSKÅL Kontr.S H. 8 cm Vikt: 47 gram
514-183LALIQUE, Flakong. Bottenmärkt: Lalique France. Frankrike. H. 12 cm
514-184POKAL med etsad dekor. Etikettmärkt: Orrefors H. 25 cm
514-185STOLAR 1 par. nyrokokostil. Etikettmärkta: "700" Möbelbolaget Tranås
514-186PELARBORD H. 74 cm 53x36 cm OCH STOL, nyrokokostil.
514-187LJUSSTAKAR, FIGURINER mm
514-188GLASPOKAL, vas mm. Orreforsskål med nagg
514-189MOCCASERVIS Baravia, koppar 6 st, gräddkanna, sockerskål och kanna
514-190LJUSSTAKE H. 19 cm mm
514-191GLASSERVIS med monogram. 10+5+6+9 st
514-192FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. 55x30 cm, Förgyllning med skador
514-193VÄGGLAMPOR 2 st H. 21 cm
514-194VÄGGLAMPOR 1 par. Barockstil H. 32 cm
514-195GLAS, Olika modeller
514-196GLAS, Olika modeller
514-197LJUSSTAKE, Trä, 7-armad. H. 56 cm B. 65 cm
514-198LJUSSTAKAR 1 par. H. 40 cm
514-199SKULPTUR, Betong och metall Märkt: CH. H. 41 cm
514-200TILLBRINGARE. H. 17.5 cm
514-201POKAL. H. 17 cm Troligen Monica Bratt
514-202VAS. H. 20 cm IKEA
514-203KLÄNNING
514-204BOK, Närke ett bildverk
514-205BREFKORTSALBUM, Bl.a från Stora Mellösa, Mosås, Upsala mm
514-206VYKORTSALBUM. Bl.a Från Västerås, Sigtuna, Svartå.
514-207BREFKORTS ALBUM, bl.a från Mullhyttemo, Svartå mm
514-208BORDSLAMPA, 1900-tal. H. 37
514-209VYKORTSALBUM. Bl.a från Sekelskiftet 1900, Stockholm, Gränna, Örebro mm
514-210VÄGGLAMPOR 1 par. H. 30 cm
514-211BORDSLYSTRAR 1 par. H. 36 cm
514-212VÄGGHÄNGARE med broderad dyna, Märkt på baksidan 1859. Mått: 17x56 cm. Åldersrelaterat slitage.
514-213TILLBRINGARE med etsad dekor. H. 25.5 cm
514-214BORDSFLAGGA. H. 52.5 cm
514-215STAVANGER, Bärtallrikar 6 st
514-216TRÄSKULPTUR, Kopia från Öja Kyrka. H. 37 cm
514-217OIVA TOIKKA, Fat Rörstrand. 37x26 cm
514-218SKÅL. Ostindiskt. H. 12 cm Diam 25 cm
514-219JARDINER. H. 23 cm L. 46 cm B. 16 cm
514-220UNO VALLMAN, Oljemålning. Signerad: Unp Vallman 1982. Duk 35x46 cm, Färgbortfall
514-221YNGVE SVEDLUND. Oljemålning. Signerad: Y Svedlund -70. a tergo Stocksmotiv. Duk: 50x60 cm
514-222I lundgren. Akvarell. Signerad: I Lundgren. Bildmått: 31.5x39 cm
514-223JÖRAN NYBERG, Akvarell. Sigerad: Jörgen Nyberg. Bildmått: 22x30 cm
514-224A WALIN. Akvarell. Signerad: A Walin. Bildmått: 22x32 cm
514-225ERIK CEDERBERG. Oljemålning. Signerad: E Cederberg -74. Pannå: 21x25 cm. Ram med färgsläpp
514-226HANS WIGERT. Grafiskt blad. Signerad: Hans Wigert. 4/30 Tavlans mått: 46.5x42 cm
514-227YNGVE SVEDLUND. Blandteknik. Signerad: Yngve Svedlund -61. Bildmått: 34x42 cm
514-228VAS OCH SKÅL, Laxå Glashytta H. 13 resp 11 cm
514-229VAS OCH LOCKSKÅL, Rosenthal. H. 25 resp 11 cm
514-230ORREFORS, Vas Kristall. H. 25 cm
514-231ROSENTHAL, Vas. H. 19 cm
514-232VAS, Sekelskiftet 1900. H. 16.5 cm. Ålderrelaterat slitage.
514-233FICKUR, Silver 800. Märkt: La Heutte.
514-234OMEGA, Fickur, Silver 800
514-235ORION, Fickur Silver 800. Kedja lagad
514-236NYCKELDRAGARE MED TILLHÖRANDE NYCKEL,
514-237BOK, Hardemo En sockenkrönika Bertil Waldén
514-238BÖCKER 2 st, Orientaliska mattor
514-239BÖCKER, Trädgård Rosor mm
514-240BÖCKER, Trädgård, Buskrosor, Svenska Parker mm
514-241FOTPALL, nyrokokostil. H. 17 cm. L. 36 cm.
514-242SVENSKA GODS OCH GÅRDAR, Örebro Län Södra.
514-243PALL, konstskinn. 1950/60-tal. H. 40 cm. B. 57 cm. Djup 37 cm.
514-244SKRIVBORDSLAMPA, ledad.
514-245BÖCKER bl a fåglar och Nordens Flora.
514-246GÖTEBORD. Handkanna, tvättfat.
514-247SVERIGES HISTORAI, 10 halvfranska band. Otto Sjögren.
514-248FÅRSKINNSPÄLS.Storlek 38/40. Wallén & Co. Tillhörande klädgalge med tillverkarens firmanamn.
514-249FLUSSVASER, 1 par. H. 25,5 cm.
514-250ERIKA LAGERBIELKE. Kristallskål. Orrefors. Signerad: Orrefors E L 4722.14. H. 16,5 cm. Diam. 20 cm.
514-251PIEDESTAL med marmorskivor. H 64 cm. 27 x 27 cm.
514-252VÄGGLAMPOR 1 par. H 30 cm.
514-253KOPPARFORMAR 6 st. Diam 20 - 28 cm.
514-254ORREFORS Maja design Eva Englund H 14 cm. Diam 18 cm. Midsommarstång etikettmärkt Svenskt hantverk Nina Gustafsson. H 27 cm.
514-255BRÖLLOPSKLÄNNING stl S, slöja, skor stl 37 . Ålderslitage, några fläckar.
514-256PALLAR 2st, H 22 resp 25 cm.
514-257PIEDESTAL, teak och metall. H 43 cm. Diam 25 cm. Insidan med vattenringar.
514-258GALGAR 11+ 3 + 2 st. Galonklädda.
514-259VINRANKA, Gefle. Matservis
514-260FAT på fot, pressglas. H 19 cm. Diam 26,5 cm.
514-261ULLA WINBLAD, Alingsås Keramik. Väggtavla keramik relief. 15 x 31 cm.
514-262TAVLOR bl a broderade.
514-263TAKLAMPA 5 ljusarmar. 1900-talets mitt. H 76 cm. Diam 41 cm.
514-264ÖRJAN WIKSTRÖM. Grafiskt blad sign Örjan Wikström 218/295. Tavlans mått 40 x 31,5 cm.
514-265DOCKVAGN och docka. Vagnens mått H 61 cm. L 50 cm. B 18 cm.
514-266BORD. H 61 cm. 71 x 41 cm. Skivan med skador.
514-267SKRIVBORDSLAMPA, ledad.
514-268GOLVLAMPA med 2 ljusarmar. H 160 cm.
514-269BRICKA svart med gulddekor. Sekelskiftet 1900. 71 x 57 cm. Åldersrelaterat slitage.
514-270RYAMATTA. 150 x 100 cm. Slitna fransar.
514-271OSCAR LEONARD ANDERSSON Grafiskt blad sign Oscar Andersson 1868. EJ examinerad ur ram. Tavlans mått 55 x 67 cm.
514-272KOPPARGRYTOR mm.
514-273PELARBORD. H 64 cm. 50 x 50 cm.
514-274KAFFEKOPPAR snarlika modeller 12 st, assietter 6 st.
514-275TAPIO WIRKKALA, Iittala. Fat. Diam 35 cm.
514-276FAT PÅ FOT, pressglas. H. 10 cm. Diam. 26,5 cm.
514-277TRÄHÄST, sekelskiftet 1900. Åldersrelaterat slitage. H. 20 cm. L. 16 cm.
514-278VRILSKÅLAR 2 st. H. 6 cm. resp. 11 cm.
514-279VRILSKÅL. H. ca 11 cm.
514-280DICK BERGMAN. Grafiskt blad. Signerat, Dick Bergman 1/1. Tavlans mått: 30 x 23 cm.
514-281SKÅL PÅ FOT, pressglas. H. 23 cm. Diam. 23,5 cm.
514-282MARIANNE WESTMAN, Tekanna Mon Amie, Rörstrand. H. 14 cm
514-283TELEFON. H. 27 cm
514-284TELEFON. H. 27 cm
514-285ASEA RADIO. H. 18 cm L.31 cm B. 13 cm
514-286PALETT BEMÅLAD, signerad E H. H. 37 cm. B. 28 cm.
514-287BING & GRÖNDAHL. Assietter med gallerkant, 12 st. Motiv av Leif Ragn Jensen. Diam. 17 cm.
514-288BÄRTALLRIKAR, 9 st, tallrikar 2 st. "Pomona", England.
514-289KOPPARBALJA. H. 18 cm. L. 40 cm. B. 35 cm.
514-290SPEGEL M BLYINFATTAT GLAS SAMT BELYSNING. H. 86 cm. B. 50 cm.
514-291BORDSLAMPA. H. 47 cm. Extra lampfot. H. 32 cm.
514-292STOLAR, 1 PAR, med broderad sits. Rokokostil.
514-293STOLAR 1 par. Nyrokokostil
514-294KOFFERT med smidesdetaljer. H. 59 cm L.63 cm B.52 cm. Sekelskiftet 1900. Slitage.
514-295PELARBORD. H. 73 cm Diam 60 cm. Skivan med märken
514-296LÅDSPEGEL. H. 73 cm
514-297GÖSTA OTTOSON, Akvarellskiss. Signerad: Gösta Ottoson Slottsparken och Slottet c:a -70. Tavlans mått: 42x63 cm
514-298SPEGEL. Trä, mått: 56x5x50 cm
514-299FÖRGYLLD SPEGEL. Mått:56x40 cm. Ett hön med lagning.
514-300SKÅP/KOMMOD, målad. H. 76 cm L. 82 cm B. 50 cm
514-301KRYDDBURKAR 4 st, Rörstrand Dalom. H. 9 cm
514-302KISTA MED SMIDESBESLAG. 17/1800-tal. H. 29 cm L. 49 cm B. 37 cm
514-303DOCKMÖBLER
514-304MINIATYRSTOL OCH LEKSAK
514-305PELARBORD. Skiva med fläckar. H. 74 cm Diam 45 cm
514-306LÅDSPEGEL. H. 63 cm
514-307STOLAR 2 st och Pall märkt: Edsbyverken . Med fläckar och bruksslitage
514-308KAMEROR Voigtländer VITO CL och AGFA 2 st, Filkamera PAILLARD-BOLEX
514-309PELARBORD. H. 61 cm 60x42 cm. Skiva delvis skadad och Bord H. 58 cm 59x34 cm. Bruksslitage
514-310LYRBORD MED LÅDA. Skiva med fläckar. H. 66 cm 52x37 cm
514-311PALL H. 34 cm 45x23 cm
514-312MATTA, handknuten Mått: 220x140 cm
514-313BÖCKER Svenska folket genom tiderna 13 band. 1-12 och Översikt över registerband
514-314BÖCKER, Bilder ur Sveriges historia och Sveriges bebyggelse: Landsbygden Örebro Län del II
514-315VÄGGTAVLA. H. 47 cm B. 19 cm
514-316KOMMOD MED MÅLAD SKIVA och ådringsmålning. Färgsläpp. H. 96 cm L. 67.5 cm B. 49 cm
514-317FÅTÖLJER 2 st. 1940-tal
514-318SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Närke och Västmanlän
514-319KOPPARHINK. H. 28 cm Diam 24 cm
514-320KISTA. utan nyckel. H. 50 cm L. 113 cm B, 54 cm
514-321KAFFEKOPPAR 12 ST Assietter 12 st, Svenska landskapsblommor.
514-322FÖRGYLLD SPEGEL MED KONSOLLBORD med marmorskiva. Spegel H. 144 cm B. 52 cm
514-323SOFFGRUPP. Nyrokokostil. Soffa 3-sits, Fåtöljer 2 st och Bord. Soffa: H. 101 cm L. 177 cm B: 65 cm
514-324KARMSTOLAR 2 st. nyrokokostil. Klädsel med fläckar
514-325KARMSTOL. nyrokokostil
514-326TAKARMATUR. 6-armad. H. 32 cm
514-327GARDINSTÅNG. L 250 cm
514-328PELARBORD med rotfaner. H. 68 cm 89x59 cm
514-329GUSTAVSBERG Matservisdelar Fasan. Mattallrikar (22 cm) 10 st, fat, skål och såsnipa.
514-330BORDSLAMPOR 1 par. Etikettmärkta: AB Stil Armatur, Tranås Sverige. Höjd till lampfäste. 40 cm
514-331VÄGGLAMPETTER 2 -armade. H. 21 cm
514-332MENORA. H. 29 cm
514-333MATTA, Gabbeh. Mått: 200x140 cm
514-334MATTA, Gabbeh, Mått: 88x58 cm
514-335MATTA, handknuten . Mått: 94X62 cm
514-336MATTA, handknuten. Mått: 98x48. Sliten
514-337MATTA, handknuten. Mått: 150x75 cm
514-338MATTA, handknuten. Mått: 130x80 cm
514-339SEKRETÄR. Träet vid låset skadat och fanerskada. H. 95 cm L. 80 cm B med lucka 64 cm
514-340GRÄSKLIPPARE, BRIGGS & STRATTON
514-341SKRUVSTÄD. mÄRKT: 44
514-342SKOTTKÄRRA. Bröderna Fransson "Hasse"
514-343STEGE.
514-344STEGE, Trä. Färgfläckar
514-345PLÅTHYLLA. H. 163 cm L. 153.5 cm B. 32 cm
514-346HÖGTALARE 2 st. H. 70 cm 40x33 cm
514-347STEGE, Trä
514-348PIEDESTAL. H. 154 cm B. 38 cm
514-349PICKNICKBORD MED STOLAR
514-350OLJEMÅLNING. Monogramsignerad. Duk: 82x108 cm
514-351HALSBAND bismark 18K. L 42,5 cm. 3,5 gram.
514-352HÄNGE 18K med sten. Bruttovikt 0,9 gram.
514-353ÖRHÄNGE 1 par 18K. Vikt 6,5 gram.
514-354HALSKEDJA 18K. L 60 cm. Vikt 3,6 gram.
514-355ÖRHÄNGE 1 par med pärlor 18K. Bruttovikt 1,3 gram.
514-356SVENSKA SEDLAR. 1000 kr (1). 100 kr (3). 20 kr (1). 50 kr (2), 10 kr (5). 5 kr (4) och 1 kr (1)
514-357UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR. " The dirty dozen dictators"
514-358SILVERMYNT, Sverige. 2/3 Riksdaler 1776.
514-359MINNESMEDALJ, Sverige silver. "Så att ni blir ljusets barn" Prinsessa Estelle 177/500.
514-360SILVERMYNT, Sverige 1673, 1/3 Thaler.
514-361MYNT, Sverige 1 öre 1625 koppar.
514-362CAMÉRING, 18K. Bruttovikt 1,8 gram.
514-363CAMÉHÄNGE, 18K. Bruttovikt 2,6 gram.
514-364ARMBAND bismarck. L 18 cm. Vikt 6,3 gram.
514-365FÅTÖLJER 1 par, 1970-tal. H 90 cm.
514-366VERKTYG och trädgårdsredskap. (Lådan ingår ej)
514-367BOBIN. H 56 cm.
514-368BOKHYLLA, teak 1950-tal. H 161 cm. B 84,5 cm. Dj 41 cm.
514-369LUFTGEVÄR. L 96 cm.
514-370SKRIVBORDSLAMPA. L 75 cm.
514-371PINNSTOLAR 4 st.
514-372SPEGEL med text Sibylla mat. 87 x 61 cm.
514-373HÖGTALARE, 1 par, SONAB C-21. H 61 cm.
514-374HÖGTALARE 1 par NEC. Kassettdä ck Pioneer CT-S330. Högtalarnas höjd 66 cm.
514-375GUNGSTOL. H 115 cm.
514-376TRÄKOFFERT med verktyg bl a tvingar, rörtång. Kofferts mått H 62 cm. B 77 cm.
514-377YXA made in Sweden. L 65 cm.
514-378YAMAHA PortaSound PC-100
514-379TAKPLAFONDER 1 par. Diam 25 cm.
514-380TRÄBRICKA 51 x 37 cm. SPELDOSA 15 x 11 cm.
514-381BOKHYLLA. H 70,5 cm. L 135 cm. DJ 27 cm.
514-382BÖCKER bl a Knista
514-383LUCIATÅG 5 delar + ljusängel, keramik. Märkta MO. H 25 - 18 cm.
514-384RÖRSTRAND, Korall. Thekoppar 2 st, 4 assietter.
514-385ORREFORS. Vas och skål. H 20 resp 10 cm.
514-386BÖCKER bl a Lekebergsboken, Saxons bok, Jeremias Bok.
514-387KONSTNÄRSBÖCKER. Frans Timén, Carl Larsson, Axel Borg, Skagenmålarna mm
514-388BÖCKER, Knista Socken, Kvistbro, Ramundeboda, Edsbergs Härad mm
514-389GLASASSIETTER, skålar mm.
514-390FIGURIN Guldkroken, Lockurna Bo fajans mm.
514-391LJUSSTAKE, tennburk mm.
514-392DOCKA. H 26 cm.
514-393ASSIETTER 6 st. Diam 20 cm.
514-394RÖRSTRAND Midsommar. Uppläggningsfat 30 x 24,5 cm och 3 st djupa tallrikar, Diam 20 cm.
514-395VIVEKA VIOTTI. Träsnitt sign Viveka Viotti "Vi som vill upp" 5/50. Tavlans mått 67 x 56 cm.
514-396FOTOGRAFI. Sam Lindskog 1917. 59,5 x 75 cm.
514-397MATTA Kirman, handknutenHårt sliten , fransar saknas på en av kortsidorna. 220 x 123 cm.
514-398GRAFISKT BLAD. "Flyttfåglar", Signerad: .... -89, E.A.
514-399GOLVLAMPOR 2 st. H. 115 - 130 cm.
514-400OLJEMÅLNING. Sign Jules ...... 1939. Duk. 79 x 50 cm.