Utrop | Beskrivning |
514-001 | FYRKLÖVERN, Påskservis, Design: Barbro Rydberg, Italy. Kaffekoppar 8 st, Assietter 8 st, Gräddkanna och Sockerskål |
514-002 | ORREFORS. Glas "Prince" Rödvin- 7 st och Whiskey 4 st. 1:a och 2:a Sortering |
514-003 | IITTALA, Fat på fot "Miranda" Design: Heikki Orvola. H. 8.5 cm Diam 26 cm |
514-004 | HANDVÄSKA, Mått: 28x33 cm. Bruksslitage |
514-005 | UPPLÄGNINGSFAT. Italien Mått: 50x35 cm |
514-006 | TALLRIKAR 6 st + skål, Italien. En tallrik med nagg på snäckan Diam 26 cm och kräftbestick 5 st |
514-007 | FAT, kalcedon. H. 6 cm Diam 18 cm |
514-008 | INGA BERG. Oljemålning. Signerad: Inga Berg 66 A tergo Etikettmärkt: Vintermorgon interiör från Lund, Vretstorp. Duk: 46x65 cm |
514-009 | SKEDAR, 5+4 st. Kontr.S Vikt: 195 gram |
514-010 | GUSTAFSBERG, Tvättfat, Napoleon. H. 11 cm L. 45 cm B. 34 cm |
514-011 | KANNOR 3 st, Bl.a Gustafsberg. H. 13,20 och 23 cm. En med bottennagg (H. 23 cm) |
514-012 | KANNA OCH NATTKÄRL mÄRKT Gustavsberg. H. 14 och 24 cm |
514-013 | KAFFEKANNOR och 1 fat |
514-014 | SAMLARBILAR 6 st |
514-015 | BARNBÖCKER Bl.a Astrid Lindgren och Charles Addams |
514-016 | KÖKSKLOCKA, Kienzle, Germany Mått: 21x22 cm |
514-017 | FRIMÄRKEN med fina stämplar 1800-talet och framåt |
514-018 | VÄGGHYLLA. H. 34 cm 75x20 cm |
514-019 | GRAFISKT BLAD. Otydbar signatur. Tavlans mått: 70.5x59 cm |
514-020 | PERSSON. Oljemålning, Signerad: Persson 45. Pannå: 71x87 cm |
514-021 | JOHN FORSELL. Oljemålning. Signerad: John Forsell a tergo Blåkulla. Duk: 54x77 cm |
514-022 | TECKNING. Monogramsignerad. Bildmått: 25x14.5 cm |
514-023 | KARIN OLSSON. Akvarell. Signerad: Karin Olsson. Tavlans mått: 24.5x19.5 cm |
514-024 | ANDERS EMGÅRD. Oljemålning Signerad: A Emgård. Pannå: 11x15 cm. |
514-025 | ROJ FRIBERG. Grafiskt blad. Monogramsignerad: Rf. 83 90/200. Tavlans mått: 20.5x27.5 cm |
514-026 | ANDERS EMGÅRD. Oljemålning. Signerad: A Emgård. Pannå 9.5x12.5 cm. |
514-027 | GUNNAR THORÉN. Oljemålning. Signerad: Thorén. Pannå: 15x19 cm |
514-028 | FULVIO PENTASSUGLIA. Oljemålning. Signerad: Fulvio P. Pannå: 22x22 cm |
514-029 | BLYERTSTECKNING. Tavlans mått: 26x32 cm |
514-030 | VÄGGUR, Ek, märkt GB (Gustav Becker) 1940-tal. H. 64 cm B. 34 cm Djup. 16.5 cm |
514-031 | GUSTAFSBERG. Safir design: Wilhelm Kåge. Mat 6 st Diam 24.5 cm Djupa 6 st Diam 24.5 cm Djupa 6 st Diam 21.5 cm, Terrin, Kanna Upplägningsfat och Såskanna. Missfärgning och krackelering finns på några enstaka delar |
514-032 | LIISA KURKI Finland, Vas. Signerad: Liisa S 66 H. 14.5 cm |
514-033 | NITTSJÖ, Skål och Kruka. H. 8 cm Diam. 27 cm H. 18 cm Diam. 12.5 cm |
514-034 | SKRIN, Trä, Allmoge. Gångjärn defekt och Lås saknas. H. 17 cm B. 32 cm Djup. 27 cm |
514-035 | UTFLYKTSKORG. H. 43 cm L. 55 cm B. 34 cm |
514-036 | VIN/CHAMPAGNE KYLARE. H. 25 cm Diam 22 cm |
514-037 | DESIGN HOUSE. Skålar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 7 cm. Diam. 13 cm. |
514-038 | DESIGN HOUSE. Skålar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 7 cm. Diam. 13 cm. |
514-039 | DESIGN HOUSE. Muggar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 9,5 cm. Diam. 8 cm. |
514-040 | DESIGN HOUSE. Muggar 2 st. Motiv Elsa Beskow. H. 9,5 cm. Diam. 8 cm. |
514-041 | RÖRSTRAND. Kakfat, kaffekoppar 2 st, assietter 2 st. "Midsommar". |
514-042 | VINGLAS, 7 st. |
514-043 | SKÅL PÅ FOT, pressglas. Karaff. Vas. H. 14 cm, 15,5 cm samt 16 cm. |
514-044 | VASER 2 st. Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen. H. 14 cm. resp. 18,5 cm. |
514-045 | GUSTAVSBERG. Kaffekoppar 12 st, assietter 12 st, sockerskål, gräddkanna. "Blå Blom". |
514-046 | DALAHÄSTAR, 9 st, varav en omgjord till ljusstake. H. 5,5 - 17 cm. |
514-047 | PRYDNADSFÖREMÅL 7 st bla tupp Serveringskanna Gustavsberg, nagg på locket. H. 4 - 13 cm. |
514-048 | GEFLE. "Vinranka". Thekoppar 3 st. Uppläggningsfat 3 st, Skålar 2 st och sockerskål. |
514-049 | VASER, 2 st. Royal Copenhagen samt "Ostindia", Rörstrand. H. 10,5 cm. resp. 16,5 cm. |
514-050 | FIGURIN. Märkt 2000 CowParade Holdings Corporation China. H 11,5 cm. L 16 cm. |
514-051 | MATTA handknutna fransar slitna och borta på den andra sidan 140 x 110 cm. |
514-052 | MATTA KELIM slitna franskar 186 x 100 cm. |
514-053 | ELIN HÖGLUND. Blandteknik. Signerad: E. Höglund. Tavalns mått: 61x74.5 cm |
514-054 | VIN/CHAMPAGNE KYLARE H. 22 cm |
514-055 | KOPPARKITTEL. H. 26.5 Diam 23 cm |
514-056 | KOPPARHINKAR 2 st varav en utan lock. H. 22 cm |
514-057 | CERTINA DS, Titanium. Herrarmbandur. Urtavalns diam. 3 cm |
514-058 | SYSKRIN, Kurbitsmålning. H. 62 cm L. 40 cm. B. 30 cm. Lockets målning delvis sliten |
514-059 | BESTICK, Nysilver Olga. Matgafflar/knivar/skedar 12+12+12 st Dessertskedar 17+3 st, 3 st Kontr.S, Vikt: 54 gram mm |
514-060 | BODASHOP. Kaffekoppar 10 st, Assietter 1 st, Djupa Tallrikar 5 st |
514-061 | SERVERINGSVAGN med två hyllor och hållare för flaskor. 1900-talets andra hälft. Gummidäck torra. H. 72 cm, L. 63 cm B. 44 cm |
514-062 | PAPPERSKORG, Plåt. Massily, Frankrike. H. 30 cm, 30x24 cm |
514-063 | RÖRSTRAND, Kaffekoppar 6 st |
514-064 | SKÅP. 1800-tal med nya knoppar. H. 62 cm L. 52 cm B. 16 cm |
514-065 | VÄGGHYLLA. Senare bemålning H. 32 cm L. 140 cm B. 20 cm |
514-066 | SKÅP MED etsad glasdörr. H. 201 cm L. 99 cm B. 46 cm |
514-067 | PALL. H. 40 cm L. 50.5 cm B. 28 cm |
514-068 | GARDEROB. H. 201 cm L. 79 cm B. 38 cm |
514-069 | BOKHYLLA. 5-hyllor. H. 201 L. 60 cm B. 35 cm |
514-070 | VÄGGHÖRNSKÅP MED GLASDÖRR. H. 80 cm Djup 35 cm L. 60 cm |
514-071 | FÅTÖLJ |
514-072 | TAKKRONA. 3-armad. Totalh med kedja (Utan kedja). 58 (29) cm Diam 32 cm |
514-073 | OVE OLSSON. Grafiskt blad. Signerad: Olsson 57, 23/100. Tavlans mått: 74x61 cm |
514-074 | ÖRJAN WIKSTRÖM. Grafiskt blad. Signerad: Örjan Wikström 6/75. Bladets mått: 50x65 cm |
514-075 | PELARBORD. Etikettmärkt: Axel Jonsson, Vetlanda. H. 70 cm Diam 50 cm |
514-076 | LAGE LINDQVIST. 18/25 Tavlans mått: 64x61.5 cm |
514-077 | ANNA TORESDOTTER. Grafiskt blad. Signerad: Anna Toresdotter 1989 25/280. Tavlans mått: 65x49 cm |
514-078 | GUNNAR UNGEMAR ERIXON. Oljemålning. Signerad: GI Erixon. Duk: 55x60 cm |
514-079 | STOLAR, 1 par. Nyrokoko.Stil |
514-080 | RÖLLAKAN. Mått ca: 250x83 |
514-081 | VÄGGHYLLA. H. 122 cm L. 17 cm B. 23 cm |
514-082 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 13 cm |
514-083 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 9 cm |
514-084 | SKRUF, Bordslampa, Glas, Etikettmärkt. H. 18 cm |
514-085 | REIJMYRE, Bordslampa, Glas, Etikettmärkt. H. 18 cm |
514-086 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder. H. 13 cm Diam. 25.5 cm |
514-087 | BORDSFOTOGENLAMPA. Totalh. 45 cm. Glaskupa med någon nagg |
514-088 | SKULTUNA BRUK. Mässingsljusstakar 1 par. Märkta SB NO 38 H. 20 cm |
514-089 | FARMARUR. H. 63 cm B. 43 cm |
514-090 | FOTPALL med broderad dyna. H. 19 cm 38x24 cm |
514-091 | WEDGWOOD, Frukostkoppar 2 st Countryside |
514-092 | WALTER HICKMAN. Glas 9 st Kosta. Etikettmärkta. H. 13 cm |
514-093 | SVENSKA SILVERMYNT, 2 kr 1878-1940 (6 st) och 1 kr -1942 (35 st) |
514-094 | MYNTALBUM 2 st med Svenska mynt 10, 25 öringar och kopparmynt |
514-095 | SVERIGE 4 RIKSDALER, Riksmynt 1863 |
514-096 | SVENSKA SILVERMYNT, 1 kr 1943- (50 st) Minnesmynt Wasa och Dag Hammarskjöld |
514-097 | SVENSKA OCH UTLÄNDSKA MYNT OCH SEDLAR. Bl.a 3 sr 100 kr Norge |
514-098 | SVENSKA SILVERMYNT 1 kr 1943- (43 st) och 50 öringar 1883- (56 st) |
514-099 | SVENSKA SEDLAR. 500 kr (1 st) 100 kr (1 st), 50 kr (2 st), 10 (14 st), 5 kr (27 st) |
514-100 | SVENSKA SILVERMYNT. 5 kr 1954-55 (2 st), 5 kr 1971 (1 st), 5 kr Jub 1966 (1 st), 5 kr jub 1962 (1 st) och 2 kr 1950- (22 st) |
514-101 | BORDSLAMPA, Glaskupan med etsad dekor och kopparfot. H. 42 cm |
514-102 | KOPPARHINK med mässingsdetaljer. H. 24.5 cm Diam 20 cm |
514-103 | KOPPARKAFFEPANNA OCH HINK MED LOCK. H. 19.5 cm och 18 cm |
514-104 | KOPPARTVÄTTFAT OCH FORM. H. 11 och 6.5 cm Diam 31 och 34 cm |
514-105 | DUKA, Glas Blåklocka 8 st |
514-106 | BRIO, Leksakshund. |
514-107 | MINOLTA, Zoom 8, Filmkamera |
514-108 | ULLA PROCOPÉ, Ruska Matservisdelar Arabia. Assitter 7 st, Skål och uppläggningfat |
514-109 | Grafiskt blad. Otybar signatur 35/40 Tavlans mått: 50x38.5 cm |
514-110 | ANETTE ENGLUND, Grafiskt blad Signerad: Anette Englund 34/250 Lila damen-Sällskap. Tavlans mått: 17.5x55 cm |
514-111 | GLAS MED ETSAD DEKOR. 5+5+4+5 st |
514-112 | GLAS MED ETSAD DEKOR. Olika modeller, 10+5+5 st Bl.a Reijmyre och Karaff |
514-113 | KOPPARHINK. Märkt: Alfred Brunström Stjernvik. H. 25 cm Diam 29 cm |
514-114 | LOUIS BASTIN. Grafiskt blad. signerad: Louis Bastin 263/310 Tavlans mått: 52x43.5 |
514-115 | EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Edvin Granath. Pannå:35x58.5 cm |
514-116 | SKÅLAR, LJUSSTAKE Märkta: Tolla mm |
514-117 | T.S TILLI. Oljemålning. Signerad: T. S Tilli -84. Duk: 40.5x33 cm |
514-118 | MARI SIMMULSON, Fat "Luna" Upsala Ekeby. Diam 32 cm |
514-119 | MJÖLKFLASKOR, koppar 2 st. H. 20 och 22 cm |
514-120 | KOPPARFORMAR 4 st. Diam 26 cm |
514-121 | PELARBORD MED LÅDA, Rotfaner. H. 72 cm 64x40 cm |
514-122 | MIKROVÅGSUGN |
514-123 | KARMSTOL. Klädd i Jobs handtryck, Paradisträd Design Cecilia Hall |
514-124 | HUSQVARNA, Symaskin Model 62 30 |
514-125 | VÄGGHYLLA. H. 18 cm L. 104 cm B. 12 cm |
514-126 | BORD 2 st, H. 48 cm 40x60 cm och H. 44 cm 36x36 cm. Bordens skivor med mindre skador |
514-127 | STOLAR 1 par . Sekelskiftet 1900 |
514-128 | PALL. Gust. Stil. H. 40 cm 35x35 cm |
514-129 | BYRÅ MED MARMORSKIVA. H. 68 cm L. 60 cm B. 34 cm. Små märken i faneren |
514-130 | EIVIN GRANATH. Oljemålning. Signerad: Eivin Granath. Pannå: 25.5x46 cm |
514-131 | HARRY THOMANDER. Oljemålning Signerad: Thomander. Duk: 49.5x60 cm |
514-132 | ANDERS LÖNN. akvarell, Sign A.LÖNN, 52x50 |
514-133 | KARMSTOL. Nyrokokostil. |
514-134 | LARS BERGSTEN. figurin. sign Bergsten. H 14,5. Skerfe-Nilsson uppsala Sweden |
514-135 | SKÅL, LJUSLYKTOR, BORDSLAMPA m.m. |
514-136 | MARI SIMMULSON. Vas. Upsala-Ekeby. H. 10 cm och Klase Höganäs Vas 2 st H. 12 och 22 cm |
514-137 | BERT OLLS. Grafiskt blad. Signerad: Bert Olls 1977. Tavlans mått: 31x43 cm |
514-138 | SVEN DAVIDSSON. Oljemålning. Sign Sven Davidsson. Pannå. 43x53 cm |
514-139 | FOLKE ERIKSSON. Oljemålning. Signerad: Folke Eriksson. Duk. 50 x 80 cm. |
514-140 | MARTTA LUNDQUIST. Akvarell. Signerad: Martta L. -83. Tavlans mått: 42 x 37 cm. |
514-141 | GLASFAT. Märkt: Zümrüt. Mått: 31x31 cm |
514-142 | GUSTAVSBERG Jultallrikar Bl.a Paul Hoff. 15 st 1971-1982, 86-87 1981 (2 st) |
514-143 | SKÅL/ KRUKA, Tupp och vaser 2 st- H. 30 och 22, 14 cm |
514-144 | DOCKOR, Smörknivar mm |
514-145 | VÄGGBONAD, Julmotiv. Mått: 75x46 cm |
514-146 | MAJA FJAESTAD. Signerad: Maja Fjaestad MF Tavalans mått: 17x22 cm |
514-147 | BORDSFOTOGENLAMPA. Skärm med lagning. H. 60 cm |
514-148 | KERAMIKTAVLA. Signerad: AP Mått: 32x24 cm |
514-149 | MINIATYRBYRÅ H. 25 L. 33 cm B. 19 cm |
514-150 | KOPPARMJÖLKFLASKA H. 34 cm |
514-151 | FÅTÖLJER 2 st, rokokostil. |
514-152 | MATBORD MED 4 STOLAR |
514-153 | GOLVLAMPA. TotalH. 130 cm |
514-154 | LJUSSTAKAR, Olika modeller malm och mässing Bl.a Skultuna, H. 11.5-22 cm |
514-155 | SKÅL, YTTERFODER, VAS. Bl.a Rörstrand och Hackefors |
514-156 | VASER 2 st, Lockburk och Skål med lock. H. 6- 18 cm |
514-157 | MARTTA LUNDQUIST. Akvarell. Signerad: Martta L. -83. Tavlans mått: 31.5x37 cm. |
514-158 | LENNART GLEMME. Grafiskt blad. Signerad: Lennart Glemme 66/310. Tavlans mått: 27x37 cm |
514-159 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Pannå; 38x55 cm |
514-160 | SOFFA. 1800-talets andra hälft. H. 117 cm L. 210 cm B. 60 cm |
514-161 | VASER GLAS Bl.a Boda och Målerås |
514-162 | DUKAR 4 st Bl.a Job Handtryck (2 st) |
514-163 | SPEGEL. Sekelskiftet 1900. Empirestil. 105x46 cm |
514-164 | STOL, Sengust, Provinsarbete, Ådringmålad |
514-165 | STOL med tyg från Jobs Handtryck Paradisträd |
514-166 | SKÅP MED VITRINDEL. H. 205 cm L. 116 cm B. 45 cm |
514-167 | SVENSKA MYNT. 50 öringar 9 st silver/nickel. 5,2 & 1 öringar. 2 kr 1957, 64, 69 (5 st), 70. Årsset 1980 och utländska sedlar. |
514-168 | SVENSKA MYNT. 50 kr 1975, 1976, 2002. 5 kr 1966 ( 2 st). Västerås Lokalmynt 10 kr 1980 mm |
514-169 | SVENSKA SILVERMYNT. Olika årtal/varianter. 2 kr 1890, 98, 1907, 52, 63. 1 kr 1877, 81, 89, 97, 1901, 04, 06, 10, 14, 1916/15, 39 och 1942. |
514-170 | GULDNÅL 18K. Vikt: 0.9 gram |
514-171 | ARMBAND 18K. Längd ca 18 cm. Vikt: 4.2 gram |
514-172 | LOCKURNA. Etikettmärkt: Made in Italy. H. 50 cm |
514-173 | EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil |
514-174 | EMMAFÅTÖLJ, nyrokokostil |
514-175 | KARMSTOL, nyrokokostil |
514-176 | BORDSLYSTRAR 2 st H. 39 cm. En med skada. |
514-177 | MINIATYRFIGURIN. Kontr.S H. 2 cm L. 3 cm |
514-178 | MATBORD MED 4 STOLAR och 2 iläggsskivor. Gust.Stil. H 74 cm |
514-179 | BORDSLYSTRAR 2 st. H. 32.5 cm |
514-180 | SKÅL MED ETSAD DEKOR och Glas 6 st H. 10 och 5.5 cm |
514-181 | LJUSSTAKAR 2 st. Kontr.S H. 5 cm Bruttov: 85 gram |
514-182 | MINIATYRSKÅL Kontr.S H. 8 cm Vikt: 47 gram |
514-183 | LALIQUE, Flakong. Bottenmärkt: Lalique France. Frankrike. H. 12 cm |
514-184 | POKAL med etsad dekor. Etikettmärkt: Orrefors H. 25 cm |
514-185 | STOLAR 1 par. nyrokokostil. Etikettmärkta: "700" Möbelbolaget Tranås |
514-186 | PELARBORD H. 74 cm 53x36 cm OCH STOL, nyrokokostil. |
514-187 | LJUSSTAKAR, FIGURINER mm |
514-188 | GLASPOKAL, vas mm. Orreforsskål med nagg |
514-189 | MOCCASERVIS Baravia, koppar 6 st, gräddkanna, sockerskål och kanna |
514-190 | LJUSSTAKE H. 19 cm mm |
514-191 | GLASSERVIS med monogram. 10+5+6+9 st |
514-192 | FÖRGYLLD VÄGGPENDYL. 55x30 cm, Förgyllning med skador |
514-193 | VÄGGLAMPOR 2 st H. 21 cm |
514-194 | VÄGGLAMPOR 1 par. Barockstil H. 32 cm |
514-195 | GLAS, Olika modeller |
514-196 | GLAS, Olika modeller |
514-197 | LJUSSTAKE, Trä, 7-armad. H. 56 cm B. 65 cm |
514-198 | LJUSSTAKAR 1 par. H. 40 cm |
514-199 | SKULPTUR, Betong och metall Märkt: CH. H. 41 cm |
514-200 | TILLBRINGARE. H. 17.5 cm |
514-201 | POKAL. H. 17 cm Troligen Monica Bratt |
514-202 | VAS. H. 20 cm IKEA |
514-203 | KLÄNNING |
514-204 | BOK, Närke ett bildverk |
514-205 | BREFKORTSALBUM, Bl.a från Stora Mellösa, Mosås, Upsala mm |
514-206 | VYKORTSALBUM. Bl.a Från Västerås, Sigtuna, Svartå. |
514-207 | BREFKORTS ALBUM, bl.a från Mullhyttemo, Svartå mm |
514-208 | BORDSLAMPA, 1900-tal. H. 37 |
514-209 | VYKORTSALBUM. Bl.a från Sekelskiftet 1900, Stockholm, Gränna, Örebro mm |
514-210 | VÄGGLAMPOR 1 par. H. 30 cm |
514-211 | BORDSLYSTRAR 1 par. H. 36 cm |
514-212 | VÄGGHÄNGARE med broderad dyna, Märkt på baksidan 1859. Mått: 17x56 cm. Åldersrelaterat slitage. |
514-213 | TILLBRINGARE med etsad dekor. H. 25.5 cm |
514-214 | BORDSFLAGGA. H. 52.5 cm |
514-215 | STAVANGER, Bärtallrikar 6 st |
514-216 | TRÄSKULPTUR, Kopia från Öja Kyrka. H. 37 cm |
514-217 | OIVA TOIKKA, Fat Rörstrand. 37x26 cm |
514-218 | SKÅL. Ostindiskt. H. 12 cm Diam 25 cm |
514-219 | JARDINER. H. 23 cm L. 46 cm B. 16 cm |
514-220 | UNO VALLMAN, Oljemålning. Signerad: Unp Vallman 1982. Duk 35x46 cm, Färgbortfall |
514-221 | YNGVE SVEDLUND. Oljemålning. Signerad: Y Svedlund -70. a tergo Stocksmotiv. Duk: 50x60 cm |
514-222 | I lundgren. Akvarell. Signerad: I Lundgren. Bildmått: 31.5x39 cm |
514-223 | JÖRAN NYBERG, Akvarell. Sigerad: Jörgen Nyberg. Bildmått: 22x30 cm |
514-224 | A WALIN. Akvarell. Signerad: A Walin. Bildmått: 22x32 cm |
514-225 | ERIK CEDERBERG. Oljemålning. Signerad: E Cederberg -74. Pannå: 21x25 cm. Ram med färgsläpp |
514-226 | HANS WIGERT. Grafiskt blad. Signerad: Hans Wigert. 4/30 Tavlans mått: 46.5x42 cm |
514-227 | YNGVE SVEDLUND. Blandteknik. Signerad: Yngve Svedlund -61. Bildmått: 34x42 cm |
514-228 | VAS OCH SKÅL, Laxå Glashytta H. 13 resp 11 cm |
514-229 | VAS OCH LOCKSKÅL, Rosenthal. H. 25 resp 11 cm |
514-230 | ORREFORS, Vas Kristall. H. 25 cm |
514-231 | ROSENTHAL, Vas. H. 19 cm |
514-232 | VAS, Sekelskiftet 1900. H. 16.5 cm. Ålderrelaterat slitage. |
514-233 | FICKUR, Silver 800. Märkt: La Heutte. |
514-234 | OMEGA, Fickur, Silver 800 |
514-235 | ORION, Fickur Silver 800. Kedja lagad |
514-236 | NYCKELDRAGARE MED TILLHÖRANDE NYCKEL, |
514-237 | BOK, Hardemo En sockenkrönika Bertil Waldén |
514-238 | BÖCKER 2 st, Orientaliska mattor |
514-239 | BÖCKER, Trädgård Rosor mm |
514-240 | BÖCKER, Trädgård, Buskrosor, Svenska Parker mm |
514-241 | FOTPALL, nyrokokostil. H. 17 cm. L. 36 cm. |
514-242 | SVENSKA GODS OCH GÅRDAR, Örebro Län Södra. |
514-243 | PALL, konstskinn. 1950/60-tal. H. 40 cm. B. 57 cm. Djup 37 cm. |
514-244 | SKRIVBORDSLAMPA, ledad. |
514-245 | BÖCKER bl a fåglar och Nordens Flora. |
514-246 | GÖTEBORD. Handkanna, tvättfat. |
514-247 | SVERIGES HISTORAI, 10 halvfranska band. Otto Sjögren. |
514-248 | FÅRSKINNSPÄLS.Storlek 38/40. Wallén & Co. Tillhörande klädgalge med tillverkarens firmanamn. |
514-249 | FLUSSVASER, 1 par. H. 25,5 cm. |
514-250 | ERIKA LAGERBIELKE. Kristallskål. Orrefors. Signerad: Orrefors E L 4722.14. H. 16,5 cm. Diam. 20 cm. |
514-251 | PIEDESTAL med marmorskivor. H 64 cm. 27 x 27 cm. |
514-252 | VÄGGLAMPOR 1 par. H 30 cm. |
514-253 | KOPPARFORMAR 6 st. Diam 20 - 28 cm. |
514-254 | ORREFORS Maja design Eva Englund H 14 cm. Diam 18 cm. Midsommarstång etikettmärkt Svenskt hantverk Nina Gustafsson. H 27 cm. |
514-255 | BRÖLLOPSKLÄNNING stl S, slöja, skor stl 37 . Ålderslitage, några fläckar. |
514-256 | PALLAR 2st, H 22 resp 25 cm. |
514-257 | PIEDESTAL, teak och metall. H 43 cm. Diam 25 cm. Insidan med vattenringar. |
514-258 | GALGAR 11+ 3 + 2 st. Galonklädda. |
514-259 | VINRANKA, Gefle. Matservis |
514-260 | FAT på fot, pressglas. H 19 cm. Diam 26,5 cm. |
514-261 | ULLA WINBLAD, Alingsås Keramik. Väggtavla keramik relief. 15 x 31 cm. |
514-262 | TAVLOR bl a broderade. |
514-263 | TAKLAMPA 5 ljusarmar. 1900-talets mitt. H 76 cm. Diam 41 cm. |
514-264 | ÖRJAN WIKSTRÖM. Grafiskt blad sign Örjan Wikström 218/295. Tavlans mått 40 x 31,5 cm. |
514-265 | DOCKVAGN och docka. Vagnens mått H 61 cm. L 50 cm. B 18 cm. |
514-266 | BORD. H 61 cm. 71 x 41 cm. Skivan med skador. |
514-267 | SKRIVBORDSLAMPA, ledad. |
514-268 | GOLVLAMPA med 2 ljusarmar. H 160 cm. |
514-269 | BRICKA svart med gulddekor. Sekelskiftet 1900. 71 x 57 cm. Åldersrelaterat slitage. |
514-270 | RYAMATTA. 150 x 100 cm. Slitna fransar. |
514-271 | OSCAR LEONARD ANDERSSON Grafiskt blad sign Oscar Andersson 1868. EJ examinerad ur ram. Tavlans mått 55 x 67 cm. |
514-272 | KOPPARGRYTOR mm. |
514-273 | PELARBORD. H 64 cm. 50 x 50 cm. |
514-274 | KAFFEKOPPAR snarlika modeller 12 st, assietter 6 st. |
514-275 | TAPIO WIRKKALA, Iittala. Fat. Diam 35 cm. |
514-276 | FAT PÅ FOT, pressglas. H. 10 cm. Diam. 26,5 cm. |
514-277 | TRÄHÄST, sekelskiftet 1900. Åldersrelaterat slitage. H. 20 cm. L. 16 cm. |
514-278 | VRILSKÅLAR 2 st. H. 6 cm. resp. 11 cm. |
514-279 | VRILSKÅL. H. ca 11 cm. |
514-280 | DICK BERGMAN. Grafiskt blad. Signerat, Dick Bergman 1/1. Tavlans mått: 30 x 23 cm. |
514-281 | SKÅL PÅ FOT, pressglas. H. 23 cm. Diam. 23,5 cm. |
514-282 | MARIANNE WESTMAN, Tekanna Mon Amie, Rörstrand. H. 14 cm |
514-283 | TELEFON. H. 27 cm |
514-284 | TELEFON. H. 27 cm |
514-285 | ASEA RADIO. H. 18 cm L.31 cm B. 13 cm |
514-286 | PALETT BEMÅLAD, signerad E H. H. 37 cm. B. 28 cm. |
514-287 | BING & GRÖNDAHL. Assietter med gallerkant, 12 st. Motiv av Leif Ragn Jensen. Diam. 17 cm. |
514-288 | BÄRTALLRIKAR, 9 st, tallrikar 2 st. "Pomona", England. |
514-289 | KOPPARBALJA. H. 18 cm. L. 40 cm. B. 35 cm. |
514-290 | SPEGEL M BLYINFATTAT GLAS SAMT BELYSNING. H. 86 cm. B. 50 cm. |
514-291 | BORDSLAMPA. H. 47 cm. Extra lampfot. H. 32 cm. |
514-292 | STOLAR, 1 PAR, med broderad sits. Rokokostil. |
514-293 | STOLAR 1 par. Nyrokokostil |
514-294 | KOFFERT med smidesdetaljer. H. 59 cm L.63 cm B.52 cm. Sekelskiftet 1900. Slitage. |
514-295 | PELARBORD. H. 73 cm Diam 60 cm. Skivan med märken |
514-296 | LÅDSPEGEL. H. 73 cm |
514-297 | GÖSTA OTTOSON, Akvarellskiss. Signerad: Gösta Ottoson Slottsparken och Slottet c:a -70. Tavlans mått: 42x63 cm |
514-298 | SPEGEL. Trä, mått: 56x5x50 cm |
514-299 | FÖRGYLLD SPEGEL. Mått:56x40 cm. Ett hön med lagning. |
514-300 | SKÅP/KOMMOD, målad. H. 76 cm L. 82 cm B. 50 cm |
514-301 | KRYDDBURKAR 4 st, Rörstrand Dalom. H. 9 cm |
514-302 | KISTA MED SMIDESBESLAG. 17/1800-tal. H. 29 cm L. 49 cm B. 37 cm |
514-303 | DOCKMÖBLER |
514-304 | MINIATYRSTOL OCH LEKSAK |
514-305 | PELARBORD. Skiva med fläckar. H. 74 cm Diam 45 cm |
514-306 | LÅDSPEGEL. H. 63 cm |
514-307 | STOLAR 2 st och Pall märkt: Edsbyverken . Med fläckar och bruksslitage |
514-308 | KAMEROR Voigtländer VITO CL och AGFA 2 st, Filkamera PAILLARD-BOLEX |
514-309 | PELARBORD. H. 61 cm 60x42 cm. Skiva delvis skadad och Bord H. 58 cm 59x34 cm. Bruksslitage |
514-310 | LYRBORD MED LÅDA. Skiva med fläckar. H. 66 cm 52x37 cm |
514-311 | PALL H. 34 cm 45x23 cm |
514-312 | MATTA, handknuten Mått: 220x140 cm |
514-313 | BÖCKER Svenska folket genom tiderna 13 band. 1-12 och Översikt över registerband |
514-314 | BÖCKER, Bilder ur Sveriges historia och Sveriges bebyggelse: Landsbygden Örebro Län del II |
514-315 | VÄGGTAVLA. H. 47 cm B. 19 cm |
514-316 | KOMMOD MED MÅLAD SKIVA och ådringsmålning. Färgsläpp. H. 96 cm L. 67.5 cm B. 49 cm |
514-317 | FÅTÖLJER 2 st. 1940-tal |
514-318 | SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, Närke och Västmanlän |
514-319 | KOPPARHINK. H. 28 cm Diam 24 cm |
514-320 | KISTA. utan nyckel. H. 50 cm L. 113 cm B, 54 cm |
514-321 | KAFFEKOPPAR 12 ST Assietter 12 st, Svenska landskapsblommor. |
514-322 | FÖRGYLLD SPEGEL MED KONSOLLBORD med marmorskiva. Spegel H. 144 cm B. 52 cm |
514-323 | SOFFGRUPP. Nyrokokostil. Soffa 3-sits, Fåtöljer 2 st och Bord. Soffa: H. 101 cm L. 177 cm B: 65 cm |
514-324 | KARMSTOLAR 2 st. nyrokokostil. Klädsel med fläckar |
514-325 | KARMSTOL. nyrokokostil |
514-326 | TAKARMATUR. 6-armad. H. 32 cm |
514-327 | GARDINSTÅNG. L 250 cm |
514-328 | PELARBORD med rotfaner. H. 68 cm 89x59 cm |
514-329 | GUSTAVSBERG Matservisdelar Fasan. Mattallrikar (22 cm) 10 st, fat, skål och såsnipa. |
514-330 | BORDSLAMPOR 1 par. Etikettmärkta: AB Stil Armatur, Tranås Sverige. Höjd till lampfäste. 40 cm |
514-331 | VÄGGLAMPETTER 2 -armade. H. 21 cm |
514-332 | MENORA. H. 29 cm |
514-333 | MATTA, Gabbeh. Mått: 200x140 cm |
514-334 | MATTA, Gabbeh, Mått: 88x58 cm |
514-335 | MATTA, handknuten . Mått: 94X62 cm |
514-336 | MATTA, handknuten. Mått: 98x48. Sliten |
514-337 | MATTA, handknuten. Mått: 150x75 cm |
514-338 | MATTA, handknuten. Mått: 130x80 cm |
514-339 | SEKRETÄR. Träet vid låset skadat och fanerskada. H. 95 cm L. 80 cm B med lucka 64 cm |
514-340 | GRÄSKLIPPARE, BRIGGS & STRATTON |
514-341 | SKRUVSTÄD. mÄRKT: 44 |
514-342 | SKOTTKÄRRA. Bröderna Fransson "Hasse" |
514-343 | STEGE. |
514-344 | STEGE, Trä. Färgfläckar |
514-345 | PLÅTHYLLA. H. 163 cm L. 153.5 cm B. 32 cm |
514-346 | HÖGTALARE 2 st. H. 70 cm 40x33 cm |
514-347 | STEGE, Trä |
514-348 | PIEDESTAL. H. 154 cm B. 38 cm |
514-349 | PICKNICKBORD MED STOLAR |
514-350 | OLJEMÅLNING. Monogramsignerad. Duk: 82x108 cm |
514-351 | HALSBAND bismark 18K. L 42,5 cm. 3,5 gram. |
514-352 | HÄNGE 18K med sten. Bruttovikt 0,9 gram. |
514-353 | ÖRHÄNGE 1 par 18K. Vikt 6,5 gram. |
514-354 | HALSKEDJA 18K. L 60 cm. Vikt 3,6 gram. |
514-355 | ÖRHÄNGE 1 par med pärlor 18K. Bruttovikt 1,3 gram. |
514-356 | SVENSKA SEDLAR. 1000 kr (1). 100 kr (3). 20 kr (1). 50 kr (2), 10 kr (5). 5 kr (4) och 1 kr (1) |
514-357 | UTLÄNDSKA MYNT & SEDLAR. " The dirty dozen dictators" |
514-358 | SILVERMYNT, Sverige. 2/3 Riksdaler 1776. |
514-359 | MINNESMEDALJ, Sverige silver. "Så att ni blir ljusets barn" Prinsessa Estelle 177/500. |
514-360 | SILVERMYNT, Sverige 1673, 1/3 Thaler. |
514-361 | MYNT, Sverige 1 öre 1625 koppar. |
514-362 | CAMÉRING, 18K. Bruttovikt 1,8 gram. |
514-363 | CAMÉHÄNGE, 18K. Bruttovikt 2,6 gram. |
514-364 | ARMBAND bismarck. L 18 cm. Vikt 6,3 gram. |
514-365 | FÅTÖLJER 1 par, 1970-tal. H 90 cm. |
514-366 | VERKTYG och trädgårdsredskap. (Lådan ingår ej) |
514-367 | BOBIN. H 56 cm. |
514-368 | BOKHYLLA, teak 1950-tal. H 161 cm. B 84,5 cm. Dj 41 cm. |
514-369 | LUFTGEVÄR. L 96 cm. |
514-370 | SKRIVBORDSLAMPA. L 75 cm. |
514-371 | PINNSTOLAR 4 st. |
514-372 | SPEGEL med text Sibylla mat. 87 x 61 cm. |
514-373 | HÖGTALARE, 1 par, SONAB C-21. H 61 cm. |
514-374 | HÖGTALARE 1 par NEC. Kassettdä ck Pioneer CT-S330. Högtalarnas höjd 66 cm. |
514-375 | GUNGSTOL. H 115 cm. |
514-376 | TRÄKOFFERT med verktyg bl a tvingar, rörtång. Kofferts mått H 62 cm. B 77 cm. |
514-377 | YXA made in Sweden. L 65 cm. |
514-378 | YAMAHA PortaSound PC-100 |
514-379 | TAKPLAFONDER 1 par. Diam 25 cm. |
514-380 | TRÄBRICKA 51 x 37 cm. SPELDOSA 15 x 11 cm. |
514-381 | BOKHYLLA. H 70,5 cm. L 135 cm. DJ 27 cm. |
514-382 | BÖCKER bl a Knista |
514-383 | LUCIATÅG 5 delar + ljusängel, keramik. Märkta MO. H 25 - 18 cm. |
514-384 | RÖRSTRAND, Korall. Thekoppar 2 st, 4 assietter. |
514-385 | ORREFORS. Vas och skål. H 20 resp 10 cm. |
514-386 | BÖCKER bl a Lekebergsboken, Saxons bok, Jeremias Bok. |
514-387 | KONSTNÄRSBÖCKER. Frans Timén, Carl Larsson, Axel Borg, Skagenmålarna mm |
514-388 | BÖCKER, Knista Socken, Kvistbro, Ramundeboda, Edsbergs Härad mm |
514-389 | GLASASSIETTER, skålar mm. |
514-390 | FIGURIN Guldkroken, Lockurna Bo fajans mm. |
514-391 | LJUSSTAKE, tennburk mm. |
514-392 | DOCKA. H 26 cm. |
514-393 | ASSIETTER 6 st. Diam 20 cm. |
514-394 | RÖRSTRAND Midsommar. Uppläggningsfat 30 x 24,5 cm och 3 st djupa tallrikar, Diam 20 cm. |
514-395 | VIVEKA VIOTTI. Träsnitt sign Viveka Viotti "Vi som vill upp" 5/50. Tavlans mått 67 x 56 cm. |
514-396 | FOTOGRAFI. Sam Lindskog 1917. 59,5 x 75 cm. |
514-397 | MATTA Kirman, handknutenHårt sliten , fransar saknas på en av kortsidorna. 220 x 123 cm. |
514-398 | GRAFISKT BLAD. "Flyttfåglar", Signerad: .... -89, E.A. |
514-399 | GOLVLAMPOR 2 st. H. 115 - 130 cm. |
514-400 | OLJEMÅLNING. Sign Jules ...... 1939. Duk. 79 x 50 cm. |