ONLINE-AUKTION, 2024-04-08 17:00

Söndag 07/04 kl. 11:00 - 15:00
UtropBeskrivning
515-001TVÄTTSTÄLL med kanna och två tvättfat, emaljerat. Tvättställets höjd 80 cm.
515-002ORGELPALL. Diam 32,5 cm.
515-003RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H 16 cm. Diam 27 cm.
515-004GUSTAFSBERG. Blå/vit kruka. H 21 cm. Diam 22 cm.
515-005KOPPARKITTEL. H 23 cm. L 46 cm.
515-006BARNSTOL. H 65 cm. Sitthöjd 34,5 cm.
515-007SKULTUNA. Nattljusstake 1 par. H 11 cm.
515-008FLASKA med lock, koppar. H 24,5 cm. Miniatyrbalja koppar H 9 cm. L 24 cm.
515-009KOBJÄLLRA. H 17 cm.
515-010KOPPARFORMAR 4 st och kaffepanna.
515-011GUSTAFSBERG. Blå/vit kruka H 22 cm. Diam 16,5 cm.
515-012STORMLYKTA. Radius No 119 Sweden. H 49 inkl handtag.
515-013MALMLJUSSTAKAR 1 par, ljusstakar mässing 1 par. H 12 resp 3,5 cm.
515-014HÖGANÄSKRUKOR 5 resp 3 liter.
515-015KOPPARGRYTA. H 18 cm. Diam 37,5 cm.
515-016COURONNESPEL.
515-017KOPPARGRYTA. H 17 cm. Diam 32 cm.
515-018VÄSKA. H 37 cm. L 64 cm.
515-019CAPÉ.
515-020DAMPÄLS stl 38.
515-021KARAFF. H inkl propp 34 cm.
515-022GUSTAFSBERG omärkt. Sparbössa. H 8 cm.
515-023SABEL 1800-tal. L 66 cm.
515-024KOPPARGRYTOR 2 st och vattenskopa.
515-025RESEUR Waterbury Clock Co. Märkt Patented Sep 11th 1877 - Jan 15 1878. H 21 cm.
515-026KÖKSPALL Etikettmärkt AWAB i renoveringsbehov.
515-027KRÖNTA mått 3 st. 5 liter, 2 liter & 1 liter.
515-028BREFKORTSALBUM med äldre vykort Gränna, Mora mm
515-029SVENSKA RIKETS Landskaps, Städers och läns vapen och Såningsmannen J.L Saxon 1908. Slitna.
515-030KOPPARHINK. H 31 cm.
515-031GRAFISKT BLAD "Uttermorgon" 356/460. Tavlans mått 36,5 x 57,5 cm.
515-032APOTEKSET MED 10 st flaskor nagg förekommer i träetui. Mått H 11 cm. 27 x 11,5 cm.
515-033PIEDESTAL. H 91 cm.
515-034TRÄTRÅG 1900-tal. H 25 cm. L 47,5 cm. B 30 cm.
515-035TRÄTRÅG 1900-TAL. H 28,5 cm. L 73,5 cm. B 41,5 cm.
515-036RESEGRAMMOFON. His Masters Voice
515-037RULLBANDSSPEALARE. Grundig Reporter 700L. Etikettmärkt Växelström Generalagent Sonoprodukter Aktiebolag Stockholm
515-038SPEGEL med kakelplattor. Monogram och daterad 1960. H 96,5 cm. B 58 cm.
515-039ARKIVHURTS. H 38 cm. L 42,5 cm. Dj 40 cm.
515-040G FREDRIKSSON. Oljemålning sign G Fredriksson 1993. Duk 61 x 38 cm.
515-041SAM LINDSKOG. Fotografier 2 st. Konserthuset 1932 och Hamnplan. 38 x 50 resp 39 x 50 cm.
515-042TALLRIK, SKOPA och SKÅL i trä. Glasögon med 2 st fodral.
515-043KANDELABER 5 ljusarmar, metall. H 36 cm.
515-044SKEPPSLJUSSTAKAR 1 par. Grillby Mässing. H 19 cm.
515-045PLÅTBURKAR 4 st bl a Mazetti.
515-046Plåtburk AKTIEBOLAGET JÖNKÖPINGS KARAMELLFABRIK, H 25,5 cm. Samt 2 st burkar.
515-047PLÅTBURK Carl M. Magnusson Choklad & Karamellfabrik Malmö. H 25,5 cm.
515-048CHAMPAGNEGLAS 12 st. Pressglas. H 21,5 cm.
515-049SKÅP, furu 1910-20-tal. H 121 cm. L 76,5 cm. DJ 37,5 cm.
515-050FOTOGENLAMPA. H inkl röret 74,5 cm.
515-051JARDINJÄR, metall 1900-tal. Lös insats av glas. På fyra ben, hänklar. H 11 cm. L 35 cm. B 16,5 cm.
515-052BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Miniatyrvas. Etikett och märkt i botten Kosta Boda B Vallien. H 11,5 cm.
515-053KARAFF. Johansfors. H inkl propp 27 cm.
515-054TRANGIA, stormkök.
515-055KARAFFER 2 st. H 28 resp 31 cm inkl proppar.
515-056BORDSLAMPA med tennfot märkt Svenskt tenn. H 45 cm inkl skärm.
515-057KOPPARFORMAR 3 st. Diam 30, 28,5 resp 27 cm.
515-058TENNTERRIN, LJUSSTAKAR 1 par och Ljusstake bl.a Scandia Tenn
515-059LEKSAKSBILAR.
515-060GEFLE, Matservis 51 delar. Modell Percy. Mat- 12 st, Djupa- 12 st, Förrättstallrikar 12 st, Assietter 12 st, Soppterin och Kanna, Såsskål
515-061GOLVLAMPA med 2 ljusarmar. H inkl skärm 160 cm.
515-062SMINKORD, teak 1950. H inkl spegel 116 cm. B 84 cm. Dj 38 cm. Ovansida med glasskiva.
515-063SYMASKIN. Singer 9608.
515-064TAKARMATUR "Skomakarlampa" med hiss.
515-065SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej)
515-066SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej)
515-067SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej)
515-068SERIETIDNINGAR 91:an och Kalle Anka (Lådan ingår ej)
515-069ILLUSTRERADE KLASSIKER (Lådan ingår ej)
515-070GRAFISKT BLAD. otydbar signatur. 245/410. Bildmått 40,5 x 58 cm.
515-071ASSIETTER 6 st med genombruten och skål med fläckar. Mått assietter Diam 16 cm. Skål H 7 cm. Diam 22 cm.
515-072LJUSSTAKAR bl a mässing. H 10,5 - 18 cm.
515-073KOPPARBALJA. H 45 cm. Diam 64 cm.
515-074KAROLY PALDEAK. Oljemålning, sign Paldeak. Duk 31 x 79 cm.
515-075LM ERICSON LTN1501. H 15 cm. L 27,5 cm. B 11 cm.
515-076GRAMMOFON. Dux .
515-077BROSCH, ÖRHÄNGE 1 par brons. Made in Finland.
515-078BROSCH. Silver med stenar.
515-079HALSBAND tenn, märkt Per Gus Tenn.
515-080HALSBAND, tenn.
515-081PÄRLCOLLIER med lås Sterling silver. L 39 cm.
515-082BROSCH med stenar. Kontr.S.
515-083HALSBAND med hänge o diamant vg 18K. L 38 cm. Bruttovikt 3,4 gram.
515-084HÄNGE med gravyr 18K. Vikt 0,6 gram.
515-085HALSKEDJA 18K. L 38 cm. Vikt 2,4 gram.
515-086RING med liten diamant 18K. Ringens storlek ca 16 mm. Bruttovikt 3,1 gram.
515-087MANSCHETTKNAPPAR 1 par med monogram 18K. Vikt 6,2 gram.
515-088O´PAL WATCH unisex.
515-089ARMBANDSUR Eterna. Guld i uret, med gravyr. Märkt 158.2141.68. Urtavlans mått ca 31 mm.
515-090OMEGA fickur silver. Gust. Wallins Efter. Örebro import. Sekundvisare saknas.
515-091RINGAR 2 st varav en med skada. 23K. Vikt 8,4 gram.
515-092ARMBAND X-länk meds stav 18K. L 20 cm. Vikt 8,2 gram.
515-093RINGAR 2 st 18K. Ringarnas mått ca 17 mm. Vikt 6,7 gram.
515-094DAMARMBANDSUR, Tissot. 18K i bandet, 14K i uret. Brutto vikt 16,4 gram.
515-095DAMARMBANDSUR, 18K i bandet 14K i uret. Bruttovikt 27,7 gram.
515-096MORTEL, malm. H. 12 cm. VATTENFLASKA i koppar, H. 20 cm.
515-097FLINTLÅSGEVÄR, laddstock saknas. 1800-tal. Märkt Tower. L. 145 cm.
515-098BORDSLAMPA. 1900-tal. H. 45 cm.
515-099JUNGHANS DEVOX. Väckarur. Funktion garanteras ej. H, 10 cm.
515-100TENNMUGGAR 6 st märkta. R. Tennesmed. Tennskål. Slev, tenn med träskaft.
515-101KISTA, Bemålad och daterad 1802. H. 50 cm L. 106 cm B. 61 cm
515-102GUSTAVSBERG, Kaffeservis. Koppar 8 st + koppar 1 st, Assitter 10 st. Gräddkanna.
515-103STIG SONESON, Grafiska blad. Djur i natur 6 st. Mått: 62x46 cm. En sida på alla blad vattenskadade
515-104FAT 2 st, Diam. 40 cm
515-105KAFFEKOPPAR Olika modeller, bl.a Hackefors
515-106KAFFESERVISDELAR. koppar 6 st, Assietter 6 st
515-107STIG LINDBERG. Birka Gustavsberg. Tekoppar 6 st och Kaffekoppar 6 st, Assietter 6 st och Tekanna
515-108GÖRAN WÄRFF. Skål, Kosta. Märkt: W H 58...8. H. 10 cm diam 24 cm
515-109TAKLAMPA. Glas, Armatur AB H. 19 cm Diam 24 cm
515-110GLAS, 6+6 st H. 10 och 15.5 cm, Troligen Reijmyre, Lorry
515-111MATSERVIS, Hackefors.
515-112SKOR, Wallabees, miniatyrprovmodeller
515-113OLLE ALBERIUS, Whiskeyglas 4 och glas 4 st "Erik" Orrefors. H. 7 och 13 cm
515-114BORDSLAMPA. H. 46 cm
515-115MOOMIN CHARACTERS. Muggar 4 st. H. 6.5 cm
515-116SPEGEL. Mått: 100x65 cm
515-117BONNIERS LEXIKON 1- 24
515-118FJÄLLRÄVEN, Väst Storl: L och pall
515-119GUSTAVSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldemarsudde". H. 15 cm
515-120KRUKA, Spanien. H. 15 cm Diam. 18 cm
515-121STEGPALL, Bekväm IKEA
515-122LÅDSPEGEL. H. 50 cm
515-123BODUM Skålar 4 st varv 3 med väremunderlägg och Termos Alfi, Design Ole Palsby
515-124BORD M KLAFFAR. H. 51 cm B. 50.5 cm L. 33+25+25 cm
515-125TIDNINGSKORG. H. 51 cm L. 50 cm B. 18 cm
515-126PARAPLYSTÄLL. H. 55 cm
515-127BORD MED HJUL. H. 58 cm B. 36 cm L. 56 cm. Skiva med bruksslitage
515-128TAKARMATUR. 5-armad. Diam ca. 45 cm H. 52 cm
515-129SKÅP. H. 71 cm L. 50 cm B. 35 cm
515-130ROLF BERG. Figurin Torshälla. Märkt: Rolf Berg. H. 10 cm
515-131TAKARMATUR Diam. 40 cm
515-132KORG, H. 40 cm
515-133BORDSFOTOGENLAMPA. och Lampfot. H. 59 och 33 cm
515-134MUURLA, Vas, Finland. H. 21.5 cm
515-135HÖGANÄS, Kruka 1L.
515-136ÅSEDA, Vas och Nybro vas.
515-137SVERIGES LAND OCH FOLK. Historisk-Statistisk Handbok I & II av J Guinchard. Andra upplagan 1915.
515-138STENKAKOR 4 st Album
515-139PRÄRIESERIEN OCH Vilda Västern mm
515-140BÖCKER Halvfranska band med guldsnitt Albert Engström 15 st
515-141BESTICK nysilver.
515-142SKEDAR 2 st och Sockertång Sameslöjd Kontr.S. Vikt: 69 gram
515-143SKEDAR 3 st och Såsslev Kontr.S. Vikt: 86 gram
515-144TAVLA, "Panorama från Örebro" Mått: 20x71 cm. Ram med skador
515-145EINAR. Oljemålning signerad: Einar -51. Pannå: 63x76 cm
515-146PLANSCH inramad. Mått med ram: 64x86 cm
515-147BERTIL LUNDGREN, Skål, Rörstrand och Spillkum, Vas Höganäs. H. 5 och 10 cm Diam 16 och 18 cm. Rörstrandstallrik med skada.
515-148BORD MED SPELVERK/Vevpiano. Märkt: Nässja & Näshylt Patent no 2239 no 615. Sekelskiftet 1900. H. 68 cm 94x49 cm. Skiva med bruksslitage
515-149SKRIN, Ett ben med skada. H. 26 cm B. 32 cm Djup. 32.5 cm
515-150BORDSFOTOGENLAMPA. H. 64 cm
515-151SAMEARBETE, tenn. Fickplunta, skål mm.
515-152DAMARMBANDSUR, halsband mm.
515-153HALSBAND, broscher mm.
515-154BÖCKER, svenska från 1789-
515-155PÄRLHALSBAND 5 st.
515-156BÄRNSTENSHALSBAND 2 st, örhängen 1 par och hänge.
515-157HALSBAND mm
515-158TAKARMATUR. Diam 24,5 cm.
515-159SPEGEL, förgylld. 107 x 61 cm.
515-160FAMILJEBIBEL, Illustrerad. 1971.
515-161STOLAR 2 st, allmoge, 1800-tal, bemålad.
515-162OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 90 x 66 cm. Duk med liten skada.
515-163SPEGEL, 1950-tal. 70 x 70 cm.
515-164FÖRGYLLD SPEGEL. Förgyllning med skada. Mått: 63x63 cm
515-165LJUSLYKTOR mm Bl.a Orrefors.
515-166GARDINER
515-167KÄPP m silverkrycka, skadad. H. 85 cm
515-168KONSOLLBORD med marmorskiva. H. 61 cm B. 60 cm Djup 25 cm
515-169FÖRGYLLD SPEGEL. Slipat glas. 66x57 cm
515-170TRÄFIGUR Helmer Andersson 1954 H 20 cm. Dalahäst H. 12.5 cm
515-171TAVLOR
515-172SOFFBORD med tidningsfack , teak. Något rangligt. H 55 cm. L 150 cm. B 54,5 cm.
515-173TAVLA. Mått: 37x104 cm
515-174MORMORSUR. 14K. Urtavla med skada och visare borta. Diam 3 cm
515-175KLOCKDELAR
515-176DALAHÄSTAR och tupp. H. 4.5 cm
515-177DOPSKEDAR 2 st Kontr. S. Vikt: 60 gram
515-178PRYLHYLLA med innehåll. Mått: 51.5x53 cm
515-179BLAD, Tryck
515-180MINIATYRER, Bla Royal Copenhagen
515-181BORDSLAMPA. H. 32 cm
515-182TAKLAMPA MED PRISMOR. H. 80 cm
515-183KOPPARFLASKA 2 st och Kaffepanna
515-184BOK. Våra Kungar
515-185HS. Grafiskt blad. Signerat: H:S -60. Tavlans mått: 45x55 cm
515-186BRÄNNVINSFLASKA 1840, LJUSSTAKAR mm
515-187SPÅNKORG mm
515-188RADIO. Centrum Transita deluxe. Antenn defekt
515-189KLOCKSTÄLL
515-190BORDSLAMPA MED eluttag. H. 44 cm
515-191AKVARELL/PASTELL. Mått: 30x36.5 cm
515-192ORREFORS, Skål. Märkt: Orrefors F.345715.C8 AR. Diam 33.5 cm
515-193BORDSFOTOGENLAMPA. H. 50 cm
515-194AGNETA FLOCK. Blandteknik (Akvarellerat pappersklipp). Signerad: Agneta Flock 91. Tavlans mått: 11x110 cm
515-195MYNTSET Sverige. 1991 (1). 1995 (2). 2001 (4). 2002 (4). 2003 (4). 2004 (4).
515-196MATTA, handknuten 180 x 125 cm.
515-197RYAMATTA, 140 x 85 cm.
515-198MATTA, handknuten, slitna fransar 100 x 62 cm.
515-199MATTA, handknuten, fransar med skador. 130 x 75 cm.
515-200WILHELM KÅGE. Argenta, Vas. H. 15 cm
515-201YTTERFODER 2+1 st. H. 11 cm L. 26.5 cm
515-202BOSCH. Hushållsmaskin
515-203MEDALJ, Replika, Brons. Linköping.
515-204SNUSDOSA. Utländskt silver. L. 9 cm
515-205GAFFEL. Kontr.S övrigt vitmetall
515-206SPINDELUR. Defekt Urtavla märkt: Wallerius, Norrköping
515-207LJUSSAX. L. 16 cm
515-208KOPPARHINKAR mm
515-209ROLF BERG. Tomte. H. 12 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla
515-210ROLF BERG. Tomte. 2 st H. 8-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla
515-211ROLF BERG. Tomte. H. 8-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla
515-212ROLF BERG. Tomte. H. 7.5-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla
515-213SKÅL MED LOCK mm
515-214KONJAKSKUPOR, 6 st Orrefors. Märkta OF. H. 11.5 cm
515-215HUSGERÅD
515-216ROSTFRIA BUNKAR, KAKFORMAR
515-217SKÅLAR, LJUSLYKTOR Bl.a Orrefors
515-218BORDSLAMPOR 1 par. En defekt. H. 26 cm
515-219KNIVAR, Bl.a Bacho, fickkniv.
515-220VERKTYGSLÅDA mm
515-221KÄPPAR 2 st. varav en med silverbeslag
515-222DANMARK, Skålar 2 st. Keramik ,delvis glaserat. Nils Kähler Hak. H. 9 och 6 cm Diam 36 och 10.5 cm
515-223LJUSSTAKAR bl.a Tenn och Servettring Skultuna Bruk mm
515-224BESTICK, Rostfria och ishink
515-225CREMÉKOPPAR och Skålar 2 st Duka
515-226LINNEHANDDUKAR mm
515-227BESTICK, Bl.a NilsJohan
515-228RÖRSTRAND, Skålar 4 st, Ostindiska. Diam 14.5 cm.
515-229RÖRSTRAND, Muggar 3 st, Ostindiska
515-230RÖRSTRAND, Ostindiska, Tallrikar (27 cm) 4 st (22 cm) 5 st och (18 cm) 4 st samt Äggkoppar 2 st
515-231POMONA, England Assietter 2 st, Frukostkopp 1 st, Mugg 1 st och Äggkoppar 2 st, Burk med lock
515-232VASER mm
515-233KNIVAR 2 st. L. 20 cm.
515-234KNIVAR 2 st. Hackman, Finland, Tapio Wirkkala. L. 18,5 cm. resp. 21 cm.
515-235KNIV. Bladet märkt: Janne Marttiini, Rovaniemi, Eräjoukko. L. 23 cm.
515-236VYKORT (oskrivna), böcker mm
515-237KIKARE. Zenith 8x30LE, Bak4 Prism.
515-238KAFFEKOPPAR 3 st, sockerskål, gräddkanna Duka mm
515-239KLÄDGALGAR 4 st mm
515-240GALLERIMATTA, handknuten. Pakistan Bokhara. Ca 290 x 78 cm.
515-241LEDLAMPOR olika modeller.
515-242HERRSKJORTOR mm
515-243ELECTROLUX Classic Silence, dammsugare.
515-244PANASONIC SA-PN25, stereo. Roxcore högtalare
515-245VINGLAS 6 st mm.
515-246SPARBÖSSA mm.
515-247SPEL bl a Domino.
515-248MÄRKESSKÖLD med bl a pins.
515-249KARMSTOLAR, 1 par. Nyrokokostil.
515-250SYBORD M LYRA. 1900-talets mitt. H. 73,5 cm. B. 58 cm. Djup 43,5 cm.
515-251MATTA, Handknuten. Mått: 83x136 cm. fransar slitna
515-252KISTA, Trä. 1800-tal. H. 37 cm L. 100 cm B. 36.5 cm
515-253FÅTÖLJ. IKEA
515-254ORREFORS, Obelisk Jan Johansson. Med mindre skador. Märkt: Orrefors Expo JJ 319-72 Jan Johansson . H. 35.5 cm
515-255VAS. H. 20.5 cm
515-256SKÅL PÅ FOT. Nysilver och glas. H. 26 cm Diam 25.5 cm. Glasskål med naggar
515-257SCHATULL MED BESTICK. Italien.
515-258BERTIL VALLIEN. Glasflaska Märkt: Boda Artist Collection B Vallien Y7...36. H. 10 cm
515-259KAFFESERVIS, 11 koppar, Import
515-260KAFFEKANNA, Vas och Gräddkanna H. 27, 26 och 11 cm
515-261RÖRSTRAND. Vas med hänklar. H. 16.5 cm Tekanna och Tekoppar Blå Eld 3 st, Krackerlerade samt fat 6 st mm
515-262BOK. Svensk Damtidning 1912 och Noter
515-263LJUSLYKTOR. 2 st H. 8.5 och 10.5 cm
515-264KROKAR 7 st mm
515-265TAVLA. Mått: 66x74 cm. Ram med skador och fuktfläckar
515-266GUSTAFSBERG Tallrikar olika modeller Bl.a Lila fasan och Öresund
515-267MATTA, handknuten. Pakistan Bokhara. 250 x 160 cm.
515-268HALSBAND, ARMBAND mm
515-269SKÅL PÅ FOT. Nysilver o glas. Skålen med mindre kantnagg. H. 20 cm.
515-270BURK M FAT, UPPLÄGGNINGSFAT.
515-271TALLRIKSUNDERLÄGG 5 st och skål, Trä. skål märkt James Taserud
515-272VAS, bemålad stenmassa. H 35 cm
515-273HÖGANÄS, Kruka 8L
515-274GUSTAVSBERG. Ytterfoder, "Empire". H. 16 cm
515-275GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder 2 st. H. 9.5 cm
515-276GUSTAFSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldermarsudde". H. 13 cm
515-277GUSTAFSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldermarsudde". H. 13 cm
515-278REDAKRYDDHYLLA. Plåtetikettssignerad Reda. Några skeppor med nagg. H. 34.5 cm B. 39 cm Djup. 18.5 cm
515-279SPISHUNDAR 1 par. Beswick England. H. 23 cm
515-280FIGURIN, Buddha, Ostindisk. H. 25 cm
515-281GUSTAVSBERG. Blå/Vit Kruka. H. 23 cm
515-282RÖRSTRAND. Grön Anna, Upplägningfat L. 34.5 cm och Kanna. 13 cm. Fat med fläckar.
515-283RÖRSTRAND. Grön Anna, Kaffekoppar 6 st Assietter 6 st.
515-284RÖRSTRAND. Grön Anna. Tallrikar (23.5) 6 st och Djupa tallrikar (20 cm) 6 st
515-285BORDSLAMPA, Smide och glas. H. 41 cm
515-286PIEDESTAL. H. (5 st )14.5, (1 st) 16 och (1 st) 20 och Korg
515-287BORDSLAMPOR 2 st, Märkt: 2005 och Allingsås keramik. H. 22 cm och 28 cm
515-288ELVERKTYG. Bl.a Planslip
515-289TRÄLÅDA. Märkt: Aktiebolaget Malmö Margarin fabrik. Princess. H. 30 cm L. 55 cm B. 25 cm. Bruksslitage
515-290LP-SKIVOR OCH SINGLAR. Bl.a Lars Berghagen, The Beatles
515-291PLÅTBURKAR bla Marabou
515-292YTTERFODER. "Prins Eugen Waldermarsudde!. Jubileumskulören 15.5 cm
515-293YTTERFODER, "Prins Eugen Waldermarsudde". Jubileumskulören 15.5 cm
515-294IITTALA, Glas 4 st Lempi Design Matti Klenell
515-295CHRISTMAS Glas 4 st design Lovisa Wattman samt Irish Coffee glas 5 st Nuttajärvi
515-296SPÅNKORG, Bruksslitage. H. 36.5 cm L. 71.5 cm B. 42 cm
515-297ORREFORS Skålar 2 st. H. 8 och 8 cm Diam 11.5 och 25 cm
515-298GUSTAVSBERG. Blå/Vita Krukor 2 st. H. 8 och 16 cm
515-299SILVERMYNT, Sverige. 1 Riksdaler, 1775-77. Diam. 41 mm, Vikt: 29.25 gram
515-300GULDMYNT, Princess Estelle, 25 dollar, 585/1000, 2013, Diam 22.50 mm, Vikt: 4 gram
515-301SAMLARMYNT, 2 st. Sverige. Kungariket Sverige. Förgyllt silver 925/1000. Vikt 54 gram.
515-302SVERIGES 2 KRONOR SET.
515-303GUSTAV V:s mynttyper 2 kr - 1 öre. Totalt antal mynt i etui 19 st.
515-304MATTA handknuten 183 x 130 cm.
515-305MATTA, handknuten 217 x 144 cm.
515-306MATTA, handknuten. 200 x 77 cm.
515-307REIJMYRE, Ljusstakar Etikettsignerad H. 11 cm och Kanna H. 26.5 cm. Kanna med spricka
515-308TENNLJUSSTAKAR 1 par. H. 11.5 cm
515-309PAPPERKORG. Plåt, Lady, England. H. 28 cm. Färgsläpp
515-310MÄSSINGKRUKOR, LJUSPLÅT mm
515-311SAX OCH TÅNG, metall.
515-312BERTIL VALLIEN, Glas 5 st
515-313BRICKA MED GALLERKANT. L. 48 cm B. 36.5 cm
515-314BRICKOR OCH UNDERLÄGG, Josef Frank 3 st. Hårt slitna
515-315YTTERFODER, Ljusstakar mm
515-316TAPIO WIRKKALA, Glas 7 st. H. 6 cm
515-317KOPPAR OCH TENNFÖREMÅL. Hink mm
515-318SAMEARBETE, Servettringar 3 st Kåsa, Sked , tenn.
515-319BESTICK, Bl.a Gense
515-320HÖGANÄS. Kruka 5L. Med bottennagg
515-321GUSTAFSBERG. Blå/vit Kruka. H. 21 cm
515-322ERIK HÖGLUND. Vas Boda. H. 13 cm. Ljusstakar. H. 15.5 cm
515-323TAVLOR
515-324KOSTA BODA LJUSSTAKE, Vaser mm
515-325FJÄLLRÄVEN, Kånken. Ryggsäck.
515-326TAVLA, Flamskvävnad "Älvalek" Klockargården Tällberg 1982 Mått: 37x31 cm mm
515-327HÖGANÄS, mm
515-328GUNNAR SÖDERMAN. Oljemålning. Osignerad. Pannå: 254.5x21 cm
515-329H LARSÉN Grafiskt blad. Signerad: H. Larsén -83 3/15. Tvalns mått: 33x25 cm
515-330DUKAR
515-331MIKLOS. Oljemålning. Signerad: Miklos. Duk, Tavlans mått: 30x30 cm
515-332GUN GARPMAN. Akvarell. Signerad: Gun Garpman. Tavlans mått: 39x32 cm
515-333AUNE LAUKKANEN DESIGN, Handduk. Ljusstake 3-armad i trä. H. 30.5 cm
515-334VAS LINDSHAMMAR, Skål på fot Bl.a Iittala mm
515-335TENNFAT, Gränna Tenn Diam 30 cm, samt Väggljustake Smide,
515-336KOSTA. Glas 8 st Sikan, två med fotnagg mm
515-337YTTERFODER GÖTEBORG mm
515-338VÄGGLAMPOR, metall
515-339BÖCKER, Bl.a Jugend
515-340PELARBORD. 1900-talets första hälft. H. 75 cm Diam. 48 cm
515-341DRAMATEN, PUCCINI
515-342JOBS HANDTRYCK, Gocken Jobs Duk och Ekelund Tabletter (Oanvända) 4 st Fikon
515-343ARABIA. Lockburk och kruka. H. 8.5 och 8 cm
515-344KAFFEKOPPAR 11 st, assietter 11 st. England.
515-345KAFFEKANNA, kaffekoppar 6 st, assietter 6 st, sockerskålar 2 st, gräddkanna.
515-346KAFFEGODS olika modeller
515-347PIANAOPALL, Tyg William Morris. En fläck. Mått: 47 cm L. 79x35 cm
515-348BÄNK m klädd dyna. Tyg William Morris, hårt slitet. H. 52 cm 86x35 cm
515-349DUKAR, linne.
515-350BURKAR, Visp mm
515-351BÖCKER
515-352BÖCKER, Elsa Beskow, Carl Larsson, barnböcker
515-353LP-SKIVOR Bl.a Benny Andersson, klassiskt.
515-354ORREFORS, Ljuslykta skål mm
515-355PETER CELSING, Vägglampa, "Band" Ca. 20x21 cm
515-356BYRÅ 3-lådig. Gust.stil. H. 64 cm L. 60 cm B. 32 cm. Normalt ålderslitage.
515-357RÖRSTRAND, Matservisdelar Diamant. Form 1 st, Skålar 5 st, Såskanna, Djup tallrik 1 st, assietter 7 st, Tallrikar 7 st
515-358UPPLÄGGNINGSFAT, Gustavsberg och Rörstrand. Mattallrikar 8 +8 st.
515-359SVEN ERIK HELLQVIST, Fotolito, Signerad: S E Hellqvist -67 2/55 Tavlans mått: 37x52 cm
515-360GÖRAN CARLBERG, Akvarell. Signerad: Göran Carlberg, Brösarps Backar. Tavlans mått: 32x42.5 cm
515-361FÅTÖLJ MED FOTPALL
515-362SYBORD. Sekelskiftet 1900. H. 74 cm
515-363FÖRGYLLD SPEGEL. Mått: 70x59 cm. Ram med skador
515-364BORD MED 6 STOLAR och 2 iläggsskivor. H. 73 cm L 140+50+50 cm B. 99 cm. Skiva med mindre skador
515-365SKEDAR 4 st. Kontr.S Vikt: 36 gram
515-366DUKAR, mm
515-367SKRIVBORD, engelsk stil. Skivan och lådor med skador. H. 76 cm L. 122 cm B. 61 cm
515-368FÅTÖLJ, 1930-tal
515-369TAMBURMAJOR H. 170 cm
515-370TAMBURMAJOR Etikettmärkt: Rörmekano, Skånes Fagerhuls. H. 178 cm
515-371SKÅP. Sekelskiftet 1900. H. 75 cm L. 75 cm B. 48.5 cm. En sida med torrspricka
515-372BYRÅ, 5-lådig. Bemålad furu. Sekelskiftet 1900. Färgsläpp samt skador. H. 113 cm L. 57 cm B. 50 cm
515-373ARMAND. Oljemålning. Signerad: Armand. Pannå: 41.5x61.5 cxm
515-374ULLA STEEN. Oljemålning, Signerad: Ulla Steen. Duk: 34.5x37 cm
515-375ELEMENTSKYDD, 4 st. Mått:141x48, 139x48, 122x48.5, 117x48.5 cm
515-376NATTDUKSBORD. H. 55.5 cm L. 47.5 cm B. 38.5 cm. Skiva med färgsläck
515-377HELGE NILLSON, Oljemålning. Signerad: Helge Nilsson "Utsikt över Mörby" -55. Pannå: 61x73 cm. Ena överkant med färgsläpp
515-378NELE ZIRNITE. Grafiskt blad. Signerat: Nele Zirnite -92 22/110. Tavlans mått: 69x66 cm
515-379HELEN REX. Etsning. Signerad: Helen Rex 48/50 ET "Dansen". Tavlans mått: 60x57.5 cm
515-380TOM KRESTESEN. Grafiskt blad. Signerat: Tom Krestesen -82 "Brinnande vetefält"122/210. Tavlans mått: 60.5x70.5
515-381ELSIE TAPPER. Grafiskt blad. Signerat: Elsie Tapper "Ljuset vilar" 225/300. Tavlans mått: 50.5x66 cm
515-382KARL GRANQUIST. Grafiskt blat. Signerad: Karl Granquist 67/150. Tavlans mått: 51.5x60 cm
515-383SNICKERILÅDA. H. 36.5 cm L. 76 cm B. 34.5 cm
515-384SKOTTKÄRRA/BYGGKÄRRA. L. 133 H. 67 cm B. 57 cm
515-385LJUSKRONA. H. Diam. 50 cm
515-386SKIVBORD med bokhylla. Teak. 1900-talets mitt. L 72 cm L. 129 cm B. 66 cm. Skiva med skador
515-387HÖRNBOKHYLLA, Teak. 1960-tal, Prydno, Bröderna Gustafsson. H. 191 cm L. 170 cm Djup vid hörn: 70 cm
515-388MATBORD MED 4 STOLAR. "Axet". Gust.Stil. H. 74 cm Diam: 110 cm
515-389PELARBORD. H. 57.5 cm Diam. 45 cm. Färgsläpp
515-390HUSQVARNA, Automatic, Symaskin
515-391FÅTÖLJ med fotpall, etikettmärkt: Ekornes Item no 410, Norge.
515-392TV, STRONG med fjärrkontroll. 32 Tum.
515-393PIEDESTAL med hylla. Trä. H. 90 cm
515-394MONICA SAHLIN, Oljemålning. Signerad: Monica Sahlin, "Litet bo jag sätta vill" Duk: 33.5x24.5
515-395BILL OLSON, Gouache Signerad: Bill Olson -82 "Skådespelare". Tavlans mått: 98x73 cm
515-396EMIL ÅBERG. Etsning Signerad: Emil Åberg "Björkhagen" Tavlans mått: 72.5x85.5 cm
515-397DONALD WILLIAM OLSSON. Oljemålning Signerad: DWO -42. Duk: 53x65 cm
515-398LOUIS BASTIN, Grafiskt Blad. Signerat: Louis Bastin 4/150. Tavlans mått: 73x101 cm
515-399ANNA ÖDMAN. Oljemålning. Signerad: Anna Ödman 1917. Duk: 60x73 cm
515-400BO ÅKE ADAMSSON. Litografi Signerad: Bo åke Adamsson 21/260. Tavlans mått: 75x90 cm
515-401DUKA, Glas Blåklocka 7 st
515-402STOLAR 2 st och Pall. Pall Etikettmärkt Edsbyverken . Med fläckar och bruksslitage, pall med fanersläpp
515-403TRÄKOFFERT. "Skebäcks ångtvätt, Örebro". H. 37 cm L. 72 cm Djup. 45.5 cm
515-404STEGE, trä
515-405TAKARMATUR. Trä och mässing, 3-armad. H. 50 cm Diam50 cm
515-406VAS, Märkt: L. Mabaso S-12-88. H. 30 cm
515-407MÄRKLIN, Spårdelar och lok. Bl.a lok med tender Märklin 23014
515-408REIJMYRE, Brännvinsflaska. H. 18 cm
515-409ORREFORS, Konjaksglas 4 st. Design Nils Landberg och Karaff, Orrefors
515-410SKEPPSUR OCH SKEPPSBAROMETER. Mått: 14x29 cm
515-411TENNMUGGAR 8 st, Scandia Present
515-412KAMERA och Tillbehör. Kamerahus Canon EOS 600 och Objektiv Sigma Auto Focus DL Zoom 75-300 mm 1:4-5.6
515-413BOKEN OM BILDJOURNALEN
515-414TV, Panasonic Modell TX-55CS620E
515-415BENGT BERG. Oljemålning"Stekt ägg i öknen" Signerad A tergo. Tavlans mått: 63.5x129 cm
515-416SONAB, Högtalare type OD11 Ser. no 4400279
515-417FIGURIN. Märkt: E.D 4-208-91 Etikettmärkt Afrikanskt konsthantverk, Örkelljunga. H. 13 cm
515-418TV-SKÅP. Ombyggt.H. 85 cm B. 83 cm Djup. 36.5 cm. Fuktfläckar och vattenringar förekommer.
515-419SERVER. Rollator
515-420VÄGGUR, Viking. 1930-tal. L. 58 cm B. 33 cm
515-421CERTINA, Herrarmbandur, Incabloc. Insides gravyr 1952
515-422KARAFF och glas 7 st, Helga modell och bricka.
515-423LISA BAUER. Skål på fot, etsad dekor, Kosta. Med gravyr. Signerad: Lisa Bauer B. S . H 18 cm 14x19 cm
515-424GEFLE, Väggskeppor 2 st "Maja", H. 17.5 cm B. 17 cm. Krackelering och fläckar
515-425HACKEFORS, Kaffeservis, Koppar 7 st, assietter 10 st, Ljusstakar 1 par och sockerskål och gräddkanna
515-426GLASSERVIS, Vin- 5 st, Grogglas 4 st, Starkvin 10 st, Snapsglas 10 st. Några glas med fotnagg
515-427RÖRSTRAND upplägningfat, Tallrikar S. Kroyer mm
515-428KOPPARKAFFEPANNA, Formar mm
515-429BRICKOR MED SKÅLAR, LJUSLYKTA Bl.a Orrefors mm
515-430BRICKA, Vitmetall, Mått: 64x26 cm
515-431BRICKA MED Rosa ljung, Vas, Figuriner
515-432KAFFEKANNA, Metall, Uppläggningfat mm
515-433SAMEARBETE, 2 delar samt Fickur, Lucerne
515-434RÖLLAKAN, Mått: 200X137 cm
515-435BORDSLAMPA, teak med glasprismor. H till lampfästet 37 cm.
515-436KANNA, Slipad dekor. H. 26 cm
515-437REMMARE 6 st H. 18 cm
515-438BORDSDEKORATION. 37.5 cm
515-439CLOISSONNÉ, ägg. H inkl Sockel. H. 21 cm
515-440LJUSSTAKAR, Klocka mm
515-441TALLRIKAR, Lockaskar mm
515-442VAS, TALLRIKAR, och Cloissoné lockask, Ostindiskt 1900-tal
515-443LJUSSTAKAR, skålar Tenn mm
515-444JIE, Tekanna och Tallrikar mm
515-445STEKGRYTA, VERTIELES KOCKUM
515-446SPARBÖSSA. Örebro Läns Sparbank. Mässing. H. 16 cm
515-447DALAHÄSTAR 6 st. 3 st med skada. H. 5-17 cm
515-448LISA LARSON, Äggkoppar 2 st. H. 8.5 cm
515-449PUKEBERG, Glasservis. Öl- 6 st, Rödvin- 4 st, Vitvin 11 st, selter 7 st Snapsglas 6 st
515-450TOBAKSBURK. Gjutjärn, 1900-talets andra hälf. H. 18 cm
515-451KAFFEKOPPAR Bl.a Svenska landskapsblommor 6 st mm
515-452TEKOPPAR 6 st. Glas, koppar och mässing. Märkta JenaGlas
515-453SAMLARTALLRIKAR
515-454SAMLARTALLRIKAR. Jul, från Gustavsberg, Rörstrand och Royal Copenhagen.
515-455VASER, LJUSLYKTOR Bl.a Ekenäs och FM glas mm
515-456VASER, LJUSSTAKAR, mm
515-457KLOCKA, H. 23 cm
515-458KAFFEKOPPAR 12 st samt skedar
515-459BYST "Påskliljan" H. 25.5 cm mm
515-460MARKURELLS-KORG. No 33B. Wadköping Diam. 34 cm
515-461GLAS, Nysilver. Vinglas 6 st och Snapsglas 4 st
515-462KOSTA, Ljuslyktor, H. 4 cm Diam 11 cm . Etikettmärkta
515-463STIG LINDBERG Terma Gryta samt Salt- och pepparströare, mm
515-464VÄGGLAMPOR och Bordslampa
515-465SILKESMATTA, IKEA, Mått: 30x60 cm
515-466GOUDA, Karaff. H. 27 cm
515-467BÅLSKÅL mm
515-468MÄSSINGSLJUSTAKE, mm
515-469GJUTJÄRNMORTLAR, En märkt ÖM, mm
515-470DOCKOR (slitna), Bokmärken mm
515-471BONSAITRÄD i glas och Bordslampa
515-472SKÅL PÅ FOT. Glas med nagg. H. 21 cm
515-473VÄGGDEKORATION. Smide och glas. H. 52 cm B. 49 cm
515-474BORDSLAMPA. H. 20 cm
515-475BORDSLAMPOR 2 par. H. 27 cm och 25 cm
515-476SPEGELSKÄNK, Krön med lagning. H. 175 cm L. 107 cm B. 46 cm
515-477RÖRSTRAND, Kaffekoppar Eva. Koppar 12 st, Assietter 12 st
515-478KOPPARTRAKTRÖPANNA, Kastruller 2 st och Form
515-479GÖRAN NILSSON, Grafiskt blad. Signerad: Göran Nilsson. 19/60. Tavlans mått: 74x108 cm
515-480J. A BOKLUND. Oljemålning. Signerad: J. A Boklund. Duk, Tavlans mått: 78x 101. Ram med skador
515-481ARNE ELSRUD. Oljemålning Sigerad: Elsrud, Hål i duk. Duk: 75x91 cm
515-482JUMFRUR och glas, Bl.a Orrefors och Iittala
515-483BORDSLAMPOR 4 st
515-484OLJELAMPOR, Bl.a Skruf
515-485FÖRGYLLD VÄGGPENDYL, Holmia, Stockholm, H. 57 cm
515-486FÖRGYLLD VÄGGPENDYL, Förgyllning med skador, Batteridriven. H. 62 cm
515-487PORSLINSÄGG. H. 17 cm
515-488EMALJERADE GRYTOR MM
515-489BODANOVA glas 4 st och Boda Bouquet 3 st
515-490FLAKONGER, Lockburk, assietter mm
515-491LILLEMOR MANNERHEIM Vas, Gunnar nylund, Pipställ samt Figuriner mm
515-492MINIATYRTAVLOR mm
515-493TEXTIL
515-494HALSBAND, 18K. L. 37 cm Vikt:1.4 gram
515-495ÖRHÄNGEN, 18K, Vikt: 0.5 gram
515-496SVALAN, Herrur, Sportman, Diam 3.5 cm
515-497HÄNGE MED STEN, 18K, Bruttov: 0.6 gram
515-498RING MED DIAMANT, Diamant: 0.16 ct, Vitguld, 18K. Bruttovikt: 2.1 gram
515-499RING MED DIAMANT, Diamant 0.10 ct, Vitguld. 18K. Bruttov: 0.9 gram
515-500BORDSDEKORATION, H. 47.5 cm B. 56 cm. Glas och vitmetall. Glasstrut med nagg
515-501ROSENTHAL, Kaffekoppar "Maria". 5 st och Äggkoppar, Hackefors 4 st mm
515-502GEFLE, Röd Rubin fat mm
515-503KAFFESERVIS, Nysilver mm
515-504MINIATYRER, Dropkork mm
515-505SKÅLAR, KANNOR Bl.a Gustavsberg och Figgo Flint
515-506TAVLOR 2 st. Mått: 44x34 cm
515-507BÖCKER, B.la 1800-tal
515-508TAVLOR
515-509TAVLOR 2 st, "Herring´s Fox-Hunting Scenes". Mått: 53x38 cm
515-510TAKARMATUR M PRISMOR, veneziansk stil. H. 42 cm Diam. 42 cm
515-511TAVLOR, 2 st, Mått: 52x40 cm
515-512IDOLBILDER/FILMISAR 1920/30-tal, Bl.a Greta Garbo samt Bokmärken.
515-513BESTICK, Nysilver Bl.a Svensk spets och Franska Liljan mm
515-514LJUSKRONA MED 6 LJUSARMAR. H. 75 cm
515-515TAKARMATUR MED PRISMOR. H. 40 cm
515-516KAFFESKEDAR, 14 st. KontrS. Vikt: 139 gram
515-517SKAGEN, Denmark, Herrarmbandur. 956XLTTN
515-518BÄRNSTENSHALSBAND L. 70 cm och hängen 3 st
515-519NIPPER, Pärlcollier och väska mm
515-520BORSTE, HANDSPEGEL. Metall och nylon. England.
515-521PÄRLCOLLIER MED GULDLÅS. Lås 18K. Halsband defekt. L. 57 cm
515-522PÄRLCOLLIER MED SILVERLÅS, Lås 750. L. 53 cm
515-523BORSTAR, Bordsborsteset
515-524MATTEL, Barbie och Skipper mm
515-525KLOCKOR OCH PINS
515-526CERTINA OCH SEIKO, Damarmbandur. Certina med skada på glaset.
515-527GOLVURNA. Satsumas. H. 47 cm.
515-528SOPPSLEV OCH UPPLÄGNINGSFAT, Nysilver mm
515-529KAKFAT PÅ FOT, Vaser, Nysilver
515-530ALLMOGEFÖREMÅL
515-531TAVLA. "Hotellet i Arboga" Mått: 26.5x29 cm
515-532INGEFÄRSKRUS H. 13.5 cm mm
515-533FISKETILLBEHÖR, KNIVAR mm
515-534KARAFF,KANNA OCH Glas 5 st
515-535MÄSSINGSLJUSSTAKAR
515-536LJUSSTAKAR, Mässing H. 12 cm
515-537LJUSSTAKE, TAVLOR mm
515-538PARADISVERKSTAN. Ljusstake, Diam. 20 cm, Skål. Ljusstake. "Glaskupa".
515-539ORREFORS, SKÅL, Corona mm
515-540HALSKEDJA V.G. 18K. L. 40 cm. Vikt 2,3 gram.
515-541RING M 3 STENAR 18K. Brutto vikt 4,4 gram.
515-542TVÄTTFAT, MÄSSING OCH SKEPPSLJUSSTAKE Märkt 2000 . H. 9 cm Diam 27 cm
515-543VÄGGDEKORATION och Ljusstake. H. 38 och 14.5 cm
515-544TAKARMATUR MED PÄRLFRANS. 1900-talets andra hälf. H. 30 cm
515-545RING MED DIAMANTER. 18K. Bruttovikt. 2.2 gram
515-546RING MED STEN. Vitguld. 18K. Bruttovikt 2.4 gram
515-547HÄNGE MED GRANATER 2 st och Brosch med granater 1 st
515-548NIPPER. bl.a Silver
515-549HERMÉS, SCARVES. Mått. 75x75 cm
515-550SCARVES.
515-551BYRÅ med marmorskiva, intarsia. Gust.stil. H 74,5 cm. B 77,5 cm. Djup 44 cm.
515-552SPEGLAR, 1 PAR. Glasmästarspeglar. Ca 65 x 36,5 cm. Spegelglas med fäckar o en med skador på förgyllningen.
515-553PELARBORD, sekelskiftet 1900.
515-554KALLE ANKA, plast. H 35 cm. (Lampfot)
515-555IMARI. Fat. Diameter 45 cm. Nagg
515-556SOLINGEN fickknivar 2 st samt 3 fickknivar.
515-557TEATERKIKARE, ögonskölj mm.
515-558BILAR bl a Dinky Toys VW
515-559VIRKADE DUKAR, och dukar
515-560SKOLPLANSCH. P.A. Norstedt & söners förlag, Stockholm. Sliten. Mått: 64x80 cm
515-561LENA A LINDERHOLM. Grafiskt blad. Signerad: Lena A Linderholm. Tavlans mått: 102x96 cm
515-562KONRAD SRZEDNICKI. Grafiskt Blad. Konrad Srzednicki 1966, 94/260. Tavlans mått: 86x78.5 cm
515-563MIKA OCH ATTA. Keramikrelief. Signerad: Mika och Atta 79. Tavlans mått: 42x30 cm.
515-564A DEBENJANG. Grafiskt blad. Signerad: A Debenjang 61 6/110. Tavlans mått: 84x63.5 cm
515-565KEYBOARD. Yamaha, PSR-290. Elkabel saknas
515-566TAKARMATUR, 1930-tal. 4-armad. H. 53 cm
515-567TAKARMATUR, 1950-tal. 6-armad. H. 43 cm. En kupa skadad
515-568TAKARMATUR. Glas, H. 50 cm
515-569VÄGGLAMPOR, 1 par
515-570KORGSÄNG MED INNEHÅLL
515-571FISKESPÖ, FISKERULLE ABU GARCIA Cardinal 454 GL
515-572LJUSKRONA MED 6 LJUSARMAR. Barockstil. H. 70 cm. Diam. 45 cm.
515-573OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk: 80x65 cm
515-574ORGELPALL. Etikettmärk: E. Mark Örebro
515-575TAVLOR 2 st 28.5x34 cm och 28.5x47 cm
515-576VÄSKA Skinn. 35x20 cm
515-577RESEGRAMMOFON. His Master´s Voice
515-578TENNKANNA OCH BURK, Burk utan glasinsats. H. 22.5 och 12 cm
515-579JULKRUBBA. H. 27 cm B. 36 cm
515-580STEKPANNA, Gjutjärn, rostig, Plåtburk mm
515-581LJUSSTAKAR, 2 st. Bergsten H. 8 cm
515-582KAFFEKOPPAR OCH TEKOPPAR, Glas, 10 st och 4 st
515-583KAFFEKOPPAR, Glas och plast. 8 st
515-584LJUSKRONA MED 5 LJUSARMAR. H. 65 cm
515-585KAFFESERVIS, Tyskland. Kaffekoppar 10 st, Assietter 12 st
515-586BESTICK, Nysilver och Rostfria. bl.a NilsJohan
515-587FÖNSTERBELYSNING Ljusstakar med Swarovski-kristaller
515-588BORDSLAMPA, Italien. H. 37 cm
515-589VASER 1 par. Majolika. H. 23 cm. En märkt Rörstrand
515-590KRYDDBURKAR, Gustafsberg, 5+4 st, Samt fat, Krackerling samt skador förekommer
515-591KAFFEKVARN. H. 37 cm
515-592MATBORD MED 4 STOLAR och 2 iläggsskivor. Gust.Stil. H 74 cm