Utrop | Beskrivning |
515-001 | TVÄTTSTÄLL med kanna och två tvättfat, emaljerat. Tvättställets höjd 80 cm. |
515-002 | ORGELPALL. Diam 32,5 cm. |
515-003 | RÖRSTRAND. Blå/vit kruka. H 16 cm. Diam 27 cm. |
515-004 | GUSTAFSBERG. Blå/vit kruka. H 21 cm. Diam 22 cm. |
515-005 | KOPPARKITTEL. H 23 cm. L 46 cm. |
515-006 | BARNSTOL. H 65 cm. Sitthöjd 34,5 cm. |
515-007 | SKULTUNA. Nattljusstake 1 par. H 11 cm. |
515-008 | FLASKA med lock, koppar. H 24,5 cm. Miniatyrbalja koppar H 9 cm. L 24 cm. |
515-009 | KOBJÄLLRA. H 17 cm. |
515-010 | KOPPARFORMAR 4 st och kaffepanna. |
515-011 | GUSTAFSBERG. Blå/vit kruka H 22 cm. Diam 16,5 cm. |
515-012 | STORMLYKTA. Radius No 119 Sweden. H 49 inkl handtag. |
515-013 | MALMLJUSSTAKAR 1 par, ljusstakar mässing 1 par. H 12 resp 3,5 cm. |
515-014 | HÖGANÄSKRUKOR 5 resp 3 liter. |
515-015 | KOPPARGRYTA. H 18 cm. Diam 37,5 cm. |
515-016 | COURONNESPEL. |
515-017 | KOPPARGRYTA. H 17 cm. Diam 32 cm. |
515-018 | VÄSKA. H 37 cm. L 64 cm. |
515-019 | CAPÉ. |
515-020 | DAMPÄLS stl 38. |
515-021 | KARAFF. H inkl propp 34 cm. |
515-022 | GUSTAFSBERG omärkt. Sparbössa. H 8 cm. |
515-023 | SABEL 1800-tal. L 66 cm. |
515-024 | KOPPARGRYTOR 2 st och vattenskopa. |
515-025 | RESEUR Waterbury Clock Co. Märkt Patented Sep 11th 1877 - Jan 15 1878. H 21 cm. |
515-026 | KÖKSPALL Etikettmärkt AWAB i renoveringsbehov. |
515-027 | KRÖNTA mått 3 st. 5 liter, 2 liter & 1 liter. |
515-028 | BREFKORTSALBUM med äldre vykort Gränna, Mora mm |
515-029 | SVENSKA RIKETS Landskaps, Städers och läns vapen och Såningsmannen J.L Saxon 1908. Slitna. |
515-030 | KOPPARHINK. H 31 cm. |
515-031 | GRAFISKT BLAD "Uttermorgon" 356/460. Tavlans mått 36,5 x 57,5 cm. |
515-032 | APOTEKSET MED 10 st flaskor nagg förekommer i träetui. Mått H 11 cm. 27 x 11,5 cm. |
515-033 | PIEDESTAL. H 91 cm. |
515-034 | TRÄTRÅG 1900-tal. H 25 cm. L 47,5 cm. B 30 cm. |
515-035 | TRÄTRÅG 1900-TAL. H 28,5 cm. L 73,5 cm. B 41,5 cm. |
515-036 | RESEGRAMMOFON. His Masters Voice |
515-037 | RULLBANDSSPEALARE. Grundig Reporter 700L. Etikettmärkt Växelström Generalagent Sonoprodukter Aktiebolag Stockholm |
515-038 | SPEGEL med kakelplattor. Monogram och daterad 1960. H 96,5 cm. B 58 cm. |
515-039 | ARKIVHURTS. H 38 cm. L 42,5 cm. Dj 40 cm. |
515-040 | G FREDRIKSSON. Oljemålning sign G Fredriksson 1993. Duk 61 x 38 cm. |
515-041 | SAM LINDSKOG. Fotografier 2 st. Konserthuset 1932 och Hamnplan. 38 x 50 resp 39 x 50 cm. |
515-042 | TALLRIK, SKOPA och SKÅL i trä. Glasögon med 2 st fodral. |
515-043 | KANDELABER 5 ljusarmar, metall. H 36 cm. |
515-044 | SKEPPSLJUSSTAKAR 1 par. Grillby Mässing. H 19 cm. |
515-045 | PLÅTBURKAR 4 st bl a Mazetti. |
515-046 | Plåtburk AKTIEBOLAGET JÖNKÖPINGS KARAMELLFABRIK, H 25,5 cm. Samt 2 st burkar. |
515-047 | PLÅTBURK Carl M. Magnusson Choklad & Karamellfabrik Malmö. H 25,5 cm. |
515-048 | CHAMPAGNEGLAS 12 st. Pressglas. H 21,5 cm. |
515-049 | SKÅP, furu 1910-20-tal. H 121 cm. L 76,5 cm. DJ 37,5 cm. |
515-050 | FOTOGENLAMPA. H inkl röret 74,5 cm. |
515-051 | JARDINJÄR, metall 1900-tal. Lös insats av glas. På fyra ben, hänklar. H 11 cm. L 35 cm. B 16,5 cm. |
515-052 | BERTIL VALLIEN. Kosta Boda. Miniatyrvas. Etikett och märkt i botten Kosta Boda B Vallien. H 11,5 cm. |
515-053 | KARAFF. Johansfors. H inkl propp 27 cm. |
515-054 | TRANGIA, stormkök. |
515-055 | KARAFFER 2 st. H 28 resp 31 cm inkl proppar. |
515-056 | BORDSLAMPA med tennfot märkt Svenskt tenn. H 45 cm inkl skärm. |
515-057 | KOPPARFORMAR 3 st. Diam 30, 28,5 resp 27 cm. |
515-058 | TENNTERRIN, LJUSSTAKAR 1 par och Ljusstake bl.a Scandia Tenn |
515-059 | LEKSAKSBILAR. |
515-060 | GEFLE, Matservis 51 delar. Modell Percy. Mat- 12 st, Djupa- 12 st, Förrättstallrikar 12 st, Assietter 12 st, Soppterin och Kanna, Såsskål |
515-061 | GOLVLAMPA med 2 ljusarmar. H inkl skärm 160 cm. |
515-062 | SMINKORD, teak 1950. H inkl spegel 116 cm. B 84 cm. Dj 38 cm. Ovansida med glasskiva. |
515-063 | SYMASKIN. Singer 9608. |
515-064 | TAKARMATUR "Skomakarlampa" med hiss. |
515-065 | SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej) |
515-066 | SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej) |
515-067 | SERIETIDNINGAR 91:an (Lådan ingår ej) |
515-068 | SERIETIDNINGAR 91:an och Kalle Anka (Lådan ingår ej) |
515-069 | ILLUSTRERADE KLASSIKER (Lådan ingår ej) |
515-070 | GRAFISKT BLAD. otydbar signatur. 245/410. Bildmått 40,5 x 58 cm. |
515-071 | ASSIETTER 6 st med genombruten och skål med fläckar. Mått assietter Diam 16 cm. Skål H 7 cm. Diam 22 cm. |
515-072 | LJUSSTAKAR bl a mässing. H 10,5 - 18 cm. |
515-073 | KOPPARBALJA. H 45 cm. Diam 64 cm. |
515-074 | KAROLY PALDEAK. Oljemålning, sign Paldeak. Duk 31 x 79 cm. |
515-075 | LM ERICSON LTN1501. H 15 cm. L 27,5 cm. B 11 cm. |
515-076 | GRAMMOFON. Dux . |
515-077 | BROSCH, ÖRHÄNGE 1 par brons. Made in Finland. |
515-078 | BROSCH. Silver med stenar. |
515-079 | HALSBAND tenn, märkt Per Gus Tenn. |
515-080 | HALSBAND, tenn. |
515-081 | PÄRLCOLLIER med lås Sterling silver. L 39 cm. |
515-082 | BROSCH med stenar. Kontr.S. |
515-083 | HALSBAND med hänge o diamant vg 18K. L 38 cm. Bruttovikt 3,4 gram. |
515-084 | HÄNGE med gravyr 18K. Vikt 0,6 gram. |
515-085 | HALSKEDJA 18K. L 38 cm. Vikt 2,4 gram. |
515-086 | RING med liten diamant 18K. Ringens storlek ca 16 mm. Bruttovikt 3,1 gram. |
515-087 | MANSCHETTKNAPPAR 1 par med monogram 18K. Vikt 6,2 gram. |
515-088 | O´PAL WATCH unisex. |
515-089 | ARMBANDSUR Eterna. Guld i uret, med gravyr. Märkt 158.2141.68. Urtavlans mått ca 31 mm. |
515-090 | OMEGA fickur silver. Gust. Wallins Efter. Örebro import. Sekundvisare saknas. |
515-091 | RINGAR 2 st varav en med skada. 23K. Vikt 8,4 gram. |
515-092 | ARMBAND X-länk meds stav 18K. L 20 cm. Vikt 8,2 gram. |
515-093 | RINGAR 2 st 18K. Ringarnas mått ca 17 mm. Vikt 6,7 gram. |
515-094 | DAMARMBANDSUR, Tissot. 18K i bandet, 14K i uret. Brutto vikt 16,4 gram. |
515-095 | DAMARMBANDSUR, 18K i bandet 14K i uret. Bruttovikt 27,7 gram. |
515-096 | MORTEL, malm. H. 12 cm. VATTENFLASKA i koppar, H. 20 cm. |
515-097 | FLINTLÅSGEVÄR, laddstock saknas. 1800-tal. Märkt Tower. L. 145 cm. |
515-098 | BORDSLAMPA. 1900-tal. H. 45 cm. |
515-099 | JUNGHANS DEVOX. Väckarur. Funktion garanteras ej. H, 10 cm. |
515-100 | TENNMUGGAR 6 st märkta. R. Tennesmed. Tennskål. Slev, tenn med träskaft. |
515-101 | KISTA, Bemålad och daterad 1802. H. 50 cm L. 106 cm B. 61 cm |
515-102 | GUSTAVSBERG, Kaffeservis. Koppar 8 st + koppar 1 st, Assitter 10 st. Gräddkanna. |
515-103 | STIG SONESON, Grafiska blad. Djur i natur 6 st. Mått: 62x46 cm. En sida på alla blad vattenskadade |
515-104 | FAT 2 st, Diam. 40 cm |
515-105 | KAFFEKOPPAR Olika modeller, bl.a Hackefors |
515-106 | KAFFESERVISDELAR. koppar 6 st, Assietter 6 st |
515-107 | STIG LINDBERG. Birka Gustavsberg. Tekoppar 6 st och Kaffekoppar 6 st, Assietter 6 st och Tekanna |
515-108 | GÖRAN WÄRFF. Skål, Kosta. Märkt: W H 58...8. H. 10 cm diam 24 cm |
515-109 | TAKLAMPA. Glas, Armatur AB H. 19 cm Diam 24 cm |
515-110 | GLAS, 6+6 st H. 10 och 15.5 cm, Troligen Reijmyre, Lorry |
515-111 | MATSERVIS, Hackefors. |
515-112 | SKOR, Wallabees, miniatyrprovmodeller |
515-113 | OLLE ALBERIUS, Whiskeyglas 4 och glas 4 st "Erik" Orrefors. H. 7 och 13 cm |
515-114 | BORDSLAMPA. H. 46 cm |
515-115 | MOOMIN CHARACTERS. Muggar 4 st. H. 6.5 cm |
515-116 | SPEGEL. Mått: 100x65 cm |
515-117 | BONNIERS LEXIKON 1- 24 |
515-118 | FJÄLLRÄVEN, Väst Storl: L och pall |
515-119 | GUSTAVSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldemarsudde". H. 15 cm |
515-120 | KRUKA, Spanien. H. 15 cm Diam. 18 cm |
515-121 | STEGPALL, Bekväm IKEA |
515-122 | LÅDSPEGEL. H. 50 cm |
515-123 | BODUM Skålar 4 st varv 3 med väremunderlägg och Termos Alfi, Design Ole Palsby |
515-124 | BORD M KLAFFAR. H. 51 cm B. 50.5 cm L. 33+25+25 cm |
515-125 | TIDNINGSKORG. H. 51 cm L. 50 cm B. 18 cm |
515-126 | PARAPLYSTÄLL. H. 55 cm |
515-127 | BORD MED HJUL. H. 58 cm B. 36 cm L. 56 cm. Skiva med bruksslitage |
515-128 | TAKARMATUR. 5-armad. Diam ca. 45 cm H. 52 cm |
515-129 | SKÅP. H. 71 cm L. 50 cm B. 35 cm |
515-130 | ROLF BERG. Figurin Torshälla. Märkt: Rolf Berg. H. 10 cm |
515-131 | TAKARMATUR Diam. 40 cm |
515-132 | KORG, H. 40 cm |
515-133 | BORDSFOTOGENLAMPA. och Lampfot. H. 59 och 33 cm |
515-134 | MUURLA, Vas, Finland. H. 21.5 cm |
515-135 | HÖGANÄS, Kruka 1L. |
515-136 | ÅSEDA, Vas och Nybro vas. |
515-137 | SVERIGES LAND OCH FOLK. Historisk-Statistisk Handbok I & II av J Guinchard. Andra upplagan 1915. |
515-138 | STENKAKOR 4 st Album |
515-139 | PRÄRIESERIEN OCH Vilda Västern mm |
515-140 | BÖCKER Halvfranska band med guldsnitt Albert Engström 15 st |
515-141 | BESTICK nysilver. |
515-142 | SKEDAR 2 st och Sockertång Sameslöjd Kontr.S. Vikt: 69 gram |
515-143 | SKEDAR 3 st och Såsslev Kontr.S. Vikt: 86 gram |
515-144 | TAVLA, "Panorama från Örebro" Mått: 20x71 cm. Ram med skador |
515-145 | EINAR. Oljemålning signerad: Einar -51. Pannå: 63x76 cm |
515-146 | PLANSCH inramad. Mått med ram: 64x86 cm |
515-147 | BERTIL LUNDGREN, Skål, Rörstrand och Spillkum, Vas Höganäs. H. 5 och 10 cm Diam 16 och 18 cm. Rörstrandstallrik med skada. |
515-148 | BORD MED SPELVERK/Vevpiano. Märkt: Nässja & Näshylt Patent no 2239 no 615. Sekelskiftet 1900. H. 68 cm 94x49 cm. Skiva med bruksslitage |
515-149 | SKRIN, Ett ben med skada. H. 26 cm B. 32 cm Djup. 32.5 cm |
515-150 | BORDSFOTOGENLAMPA. H. 64 cm |
515-151 | SAMEARBETE, tenn. Fickplunta, skål mm. |
515-152 | DAMARMBANDSUR, halsband mm. |
515-153 | HALSBAND, broscher mm. |
515-154 | BÖCKER, svenska från 1789- |
515-155 | PÄRLHALSBAND 5 st. |
515-156 | BÄRNSTENSHALSBAND 2 st, örhängen 1 par och hänge. |
515-157 | HALSBAND mm |
515-158 | TAKARMATUR. Diam 24,5 cm. |
515-159 | SPEGEL, förgylld. 107 x 61 cm. |
515-160 | FAMILJEBIBEL, Illustrerad. 1971. |
515-161 | STOLAR 2 st, allmoge, 1800-tal, bemålad. |
515-162 | OLJEMÅLNING otydbar signatur. Duk 90 x 66 cm. Duk med liten skada. |
515-163 | SPEGEL, 1950-tal. 70 x 70 cm. |
515-164 | FÖRGYLLD SPEGEL. Förgyllning med skada. Mått: 63x63 cm |
515-165 | LJUSLYKTOR mm Bl.a Orrefors. |
515-166 | GARDINER |
515-167 | KÄPP m silverkrycka, skadad. H. 85 cm |
515-168 | KONSOLLBORD med marmorskiva. H. 61 cm B. 60 cm Djup 25 cm |
515-169 | FÖRGYLLD SPEGEL. Slipat glas. 66x57 cm |
515-170 | TRÄFIGUR Helmer Andersson 1954 H 20 cm. Dalahäst H. 12.5 cm |
515-171 | TAVLOR |
515-172 | SOFFBORD med tidningsfack , teak. Något rangligt. H 55 cm. L 150 cm. B 54,5 cm. |
515-173 | TAVLA. Mått: 37x104 cm |
515-174 | MORMORSUR. 14K. Urtavla med skada och visare borta. Diam 3 cm |
515-175 | KLOCKDELAR |
515-176 | DALAHÄSTAR och tupp. H. 4.5 cm |
515-177 | DOPSKEDAR 2 st Kontr. S. Vikt: 60 gram |
515-178 | PRYLHYLLA med innehåll. Mått: 51.5x53 cm |
515-179 | BLAD, Tryck |
515-180 | MINIATYRER, Bla Royal Copenhagen |
515-181 | BORDSLAMPA. H. 32 cm |
515-182 | TAKLAMPA MED PRISMOR. H. 80 cm |
515-183 | KOPPARFLASKA 2 st och Kaffepanna |
515-184 | BOK. Våra Kungar |
515-185 | HS. Grafiskt blad. Signerat: H:S -60. Tavlans mått: 45x55 cm |
515-186 | BRÄNNVINSFLASKA 1840, LJUSSTAKAR mm |
515-187 | SPÅNKORG mm |
515-188 | RADIO. Centrum Transita deluxe. Antenn defekt |
515-189 | KLOCKSTÄLL |
515-190 | BORDSLAMPA MED eluttag. H. 44 cm |
515-191 | AKVARELL/PASTELL. Mått: 30x36.5 cm |
515-192 | ORREFORS, Skål. Märkt: Orrefors F.345715.C8 AR. Diam 33.5 cm |
515-193 | BORDSFOTOGENLAMPA. H. 50 cm |
515-194 | AGNETA FLOCK. Blandteknik (Akvarellerat pappersklipp). Signerad: Agneta Flock 91. Tavlans mått: 11x110 cm |
515-195 | MYNTSET Sverige. 1991 (1). 1995 (2). 2001 (4). 2002 (4). 2003 (4). 2004 (4). |
515-196 | MATTA, handknuten 180 x 125 cm. |
515-197 | RYAMATTA, 140 x 85 cm. |
515-198 | MATTA, handknuten, slitna fransar 100 x 62 cm. |
515-199 | MATTA, handknuten, fransar med skador. 130 x 75 cm. |
515-200 | WILHELM KÅGE. Argenta, Vas. H. 15 cm |
515-201 | YTTERFODER 2+1 st. H. 11 cm L. 26.5 cm |
515-202 | BOSCH. Hushållsmaskin |
515-203 | MEDALJ, Replika, Brons. Linköping. |
515-204 | SNUSDOSA. Utländskt silver. L. 9 cm |
515-205 | GAFFEL. Kontr.S övrigt vitmetall |
515-206 | SPINDELUR. Defekt Urtavla märkt: Wallerius, Norrköping |
515-207 | LJUSSAX. L. 16 cm |
515-208 | KOPPARHINKAR mm |
515-209 | ROLF BERG. Tomte. H. 12 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla |
515-210 | ROLF BERG. Tomte. 2 st H. 8-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla |
515-211 | ROLF BERG. Tomte. H. 8-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla |
515-212 | ROLF BERG. Tomte. H. 7.5-9 cm. Etikettmärkt: Rolf Berg, Torshälla |
515-213 | SKÅL MED LOCK mm |
515-214 | KONJAKSKUPOR, 6 st Orrefors. Märkta OF. H. 11.5 cm |
515-215 | HUSGERÅD |
515-216 | ROSTFRIA BUNKAR, KAKFORMAR |
515-217 | SKÅLAR, LJUSLYKTOR Bl.a Orrefors |
515-218 | BORDSLAMPOR 1 par. En defekt. H. 26 cm |
515-219 | KNIVAR, Bl.a Bacho, fickkniv. |
515-220 | VERKTYGSLÅDA mm |
515-221 | KÄPPAR 2 st. varav en med silverbeslag |
515-222 | DANMARK, Skålar 2 st. Keramik ,delvis glaserat. Nils Kähler Hak. H. 9 och 6 cm Diam 36 och 10.5 cm |
515-223 | LJUSSTAKAR bl.a Tenn och Servettring Skultuna Bruk mm |
515-224 | BESTICK, Rostfria och ishink |
515-225 | CREMÉKOPPAR och Skålar 2 st Duka |
515-226 | LINNEHANDDUKAR mm |
515-227 | BESTICK, Bl.a NilsJohan |
515-228 | RÖRSTRAND, Skålar 4 st, Ostindiska. Diam 14.5 cm. |
515-229 | RÖRSTRAND, Muggar 3 st, Ostindiska |
515-230 | RÖRSTRAND, Ostindiska, Tallrikar (27 cm) 4 st (22 cm) 5 st och (18 cm) 4 st samt Äggkoppar 2 st |
515-231 | POMONA, England Assietter 2 st, Frukostkopp 1 st, Mugg 1 st och Äggkoppar 2 st, Burk med lock |
515-232 | VASER mm |
515-233 | KNIVAR 2 st. L. 20 cm. |
515-234 | KNIVAR 2 st. Hackman, Finland, Tapio Wirkkala. L. 18,5 cm. resp. 21 cm. |
515-235 | KNIV. Bladet märkt: Janne Marttiini, Rovaniemi, Eräjoukko. L. 23 cm. |
515-236 | VYKORT (oskrivna), böcker mm |
515-237 | KIKARE. Zenith 8x30LE, Bak4 Prism. |
515-238 | KAFFEKOPPAR 3 st, sockerskål, gräddkanna Duka mm |
515-239 | KLÄDGALGAR 4 st mm |
515-240 | GALLERIMATTA, handknuten. Pakistan Bokhara. Ca 290 x 78 cm. |
515-241 | LEDLAMPOR olika modeller. |
515-242 | HERRSKJORTOR mm |
515-243 | ELECTROLUX Classic Silence, dammsugare. |
515-244 | PANASONIC SA-PN25, stereo. Roxcore högtalare |
515-245 | VINGLAS 6 st mm. |
515-246 | SPARBÖSSA mm. |
515-247 | SPEL bl a Domino. |
515-248 | MÄRKESSKÖLD med bl a pins. |
515-249 | KARMSTOLAR, 1 par. Nyrokokostil. |
515-250 | SYBORD M LYRA. 1900-talets mitt. H. 73,5 cm. B. 58 cm. Djup 43,5 cm. |
515-251 | MATTA, Handknuten. Mått: 83x136 cm. fransar slitna |
515-252 | KISTA, Trä. 1800-tal. H. 37 cm L. 100 cm B. 36.5 cm |
515-253 | FÅTÖLJ. IKEA |
515-254 | ORREFORS, Obelisk Jan Johansson. Med mindre skador. Märkt: Orrefors Expo JJ 319-72 Jan Johansson . H. 35.5 cm |
515-255 | VAS. H. 20.5 cm |
515-256 | SKÅL PÅ FOT. Nysilver och glas. H. 26 cm Diam 25.5 cm. Glasskål med naggar |
515-257 | SCHATULL MED BESTICK. Italien. |
515-258 | BERTIL VALLIEN. Glasflaska Märkt: Boda Artist Collection B Vallien Y7...36. H. 10 cm |
515-259 | KAFFESERVIS, 11 koppar, Import |
515-260 | KAFFEKANNA, Vas och Gräddkanna H. 27, 26 och 11 cm |
515-261 | RÖRSTRAND. Vas med hänklar. H. 16.5 cm Tekanna och Tekoppar Blå Eld 3 st, Krackerlerade samt fat 6 st mm |
515-262 | BOK. Svensk Damtidning 1912 och Noter |
515-263 | LJUSLYKTOR. 2 st H. 8.5 och 10.5 cm |
515-264 | KROKAR 7 st mm |
515-265 | TAVLA. Mått: 66x74 cm. Ram med skador och fuktfläckar |
515-266 | GUSTAFSBERG Tallrikar olika modeller Bl.a Lila fasan och Öresund |
515-267 | MATTA, handknuten. Pakistan Bokhara. 250 x 160 cm. |
515-268 | HALSBAND, ARMBAND mm |
515-269 | SKÅL PÅ FOT. Nysilver o glas. Skålen med mindre kantnagg. H. 20 cm. |
515-270 | BURK M FAT, UPPLÄGGNINGSFAT. |
515-271 | TALLRIKSUNDERLÄGG 5 st och skål, Trä. skål märkt James Taserud |
515-272 | VAS, bemålad stenmassa. H 35 cm |
515-273 | HÖGANÄS, Kruka 8L |
515-274 | GUSTAVSBERG. Ytterfoder, "Empire". H. 16 cm |
515-275 | GUSTAFSBERG, Prins Eugen Waldermarsudde, Ytterfoder 2 st. H. 9.5 cm |
515-276 | GUSTAFSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldermarsudde". H. 13 cm |
515-277 | GUSTAFSBERG. Ytterfoder. "Prins Eugen Waldermarsudde". H. 13 cm |
515-278 | REDAKRYDDHYLLA. Plåtetikettssignerad Reda. Några skeppor med nagg. H. 34.5 cm B. 39 cm Djup. 18.5 cm |
515-279 | SPISHUNDAR 1 par. Beswick England. H. 23 cm |
515-280 | FIGURIN, Buddha, Ostindisk. H. 25 cm |
515-281 | GUSTAVSBERG. Blå/Vit Kruka. H. 23 cm |
515-282 | RÖRSTRAND. Grön Anna, Upplägningfat L. 34.5 cm och Kanna. 13 cm. Fat med fläckar. |
515-283 | RÖRSTRAND. Grön Anna, Kaffekoppar 6 st Assietter 6 st. |
515-284 | RÖRSTRAND. Grön Anna. Tallrikar (23.5) 6 st och Djupa tallrikar (20 cm) 6 st |
515-285 | BORDSLAMPA, Smide och glas. H. 41 cm |
515-286 | PIEDESTAL. H. (5 st )14.5, (1 st) 16 och (1 st) 20 och Korg |
515-287 | BORDSLAMPOR 2 st, Märkt: 2005 och Allingsås keramik. H. 22 cm och 28 cm |
515-288 | ELVERKTYG. Bl.a Planslip |
515-289 | TRÄLÅDA. Märkt: Aktiebolaget Malmö Margarin fabrik. Princess. H. 30 cm L. 55 cm B. 25 cm. Bruksslitage |
515-290 | LP-SKIVOR OCH SINGLAR. Bl.a Lars Berghagen, The Beatles |
515-291 | PLÅTBURKAR bla Marabou |
515-292 | YTTERFODER. "Prins Eugen Waldermarsudde!. Jubileumskulören 15.5 cm |
515-293 | YTTERFODER, "Prins Eugen Waldermarsudde". Jubileumskulören 15.5 cm |
515-294 | IITTALA, Glas 4 st Lempi Design Matti Klenell |
515-295 | CHRISTMAS Glas 4 st design Lovisa Wattman samt Irish Coffee glas 5 st Nuttajärvi |
515-296 | SPÅNKORG, Bruksslitage. H. 36.5 cm L. 71.5 cm B. 42 cm |
515-297 | ORREFORS Skålar 2 st. H. 8 och 8 cm Diam 11.5 och 25 cm |
515-298 | GUSTAVSBERG. Blå/Vita Krukor 2 st. H. 8 och 16 cm |
515-299 | SILVERMYNT, Sverige. 1 Riksdaler, 1775-77. Diam. 41 mm, Vikt: 29.25 gram |
515-300 | GULDMYNT, Princess Estelle, 25 dollar, 585/1000, 2013, Diam 22.50 mm, Vikt: 4 gram |
515-301 | SAMLARMYNT, 2 st. Sverige. Kungariket Sverige. Förgyllt silver 925/1000. Vikt 54 gram. |
515-302 | SVERIGES 2 KRONOR SET. |
515-303 | GUSTAV V:s mynttyper 2 kr - 1 öre. Totalt antal mynt i etui 19 st. |
515-304 | MATTA handknuten 183 x 130 cm. |
515-305 | MATTA, handknuten 217 x 144 cm. |
515-306 | MATTA, handknuten. 200 x 77 cm. |
515-307 | REIJMYRE, Ljusstakar Etikettsignerad H. 11 cm och Kanna H. 26.5 cm. Kanna med spricka |
515-308 | TENNLJUSSTAKAR 1 par. H. 11.5 cm |
515-309 | PAPPERKORG. Plåt, Lady, England. H. 28 cm. Färgsläpp |
515-310 | MÄSSINGKRUKOR, LJUSPLÅT mm |
515-311 | SAX OCH TÅNG, metall. |
515-312 | BERTIL VALLIEN, Glas 5 st |
515-313 | BRICKA MED GALLERKANT. L. 48 cm B. 36.5 cm |
515-314 | BRICKOR OCH UNDERLÄGG, Josef Frank 3 st. Hårt slitna |
515-315 | YTTERFODER, Ljusstakar mm |
515-316 | TAPIO WIRKKALA, Glas 7 st. H. 6 cm |
515-317 | KOPPAR OCH TENNFÖREMÅL. Hink mm |
515-318 | SAMEARBETE, Servettringar 3 st Kåsa, Sked , tenn. |
515-319 | BESTICK, Bl.a Gense |
515-320 | HÖGANÄS. Kruka 5L. Med bottennagg |
515-321 | GUSTAFSBERG. Blå/vit Kruka. H. 21 cm |
515-322 | ERIK HÖGLUND. Vas Boda. H. 13 cm. Ljusstakar. H. 15.5 cm |
515-323 | TAVLOR |
515-324 | KOSTA BODA LJUSSTAKE, Vaser mm |
515-325 | FJÄLLRÄVEN, Kånken. Ryggsäck. |
515-326 | TAVLA, Flamskvävnad "Älvalek" Klockargården Tällberg 1982 Mått: 37x31 cm mm |
515-327 | HÖGANÄS, mm |
515-328 | GUNNAR SÖDERMAN. Oljemålning. Osignerad. Pannå: 254.5x21 cm |
515-329 | H LARSÉN Grafiskt blad. Signerad: H. Larsén -83 3/15. Tvalns mått: 33x25 cm |
515-330 | DUKAR |
515-331 | MIKLOS. Oljemålning. Signerad: Miklos. Duk, Tavlans mått: 30x30 cm |
515-332 | GUN GARPMAN. Akvarell. Signerad: Gun Garpman. Tavlans mått: 39x32 cm |
515-333 | AUNE LAUKKANEN DESIGN, Handduk. Ljusstake 3-armad i trä. H. 30.5 cm |
515-334 | VAS LINDSHAMMAR, Skål på fot Bl.a Iittala mm |
515-335 | TENNFAT, Gränna Tenn Diam 30 cm, samt Väggljustake Smide, |
515-336 | KOSTA. Glas 8 st Sikan, två med fotnagg mm |
515-337 | YTTERFODER GÖTEBORG mm |
515-338 | VÄGGLAMPOR, metall |
515-339 | BÖCKER, Bl.a Jugend |
515-340 | PELARBORD. 1900-talets första hälft. H. 75 cm Diam. 48 cm |
515-341 | DRAMATEN, PUCCINI |
515-342 | JOBS HANDTRYCK, Gocken Jobs Duk och Ekelund Tabletter (Oanvända) 4 st Fikon |
515-343 | ARABIA. Lockburk och kruka. H. 8.5 och 8 cm |
515-344 | KAFFEKOPPAR 11 st, assietter 11 st. England. |
515-345 | KAFFEKANNA, kaffekoppar 6 st, assietter 6 st, sockerskålar 2 st, gräddkanna. |
515-346 | KAFFEGODS olika modeller |
515-347 | PIANAOPALL, Tyg William Morris. En fläck. Mått: 47 cm L. 79x35 cm |
515-348 | BÄNK m klädd dyna. Tyg William Morris, hårt slitet. H. 52 cm 86x35 cm |
515-349 | DUKAR, linne. |
515-350 | BURKAR, Visp mm |
515-351 | BÖCKER |
515-352 | BÖCKER, Elsa Beskow, Carl Larsson, barnböcker |
515-353 | LP-SKIVOR Bl.a Benny Andersson, klassiskt. |
515-354 | ORREFORS, Ljuslykta skål mm |
515-355 | PETER CELSING, Vägglampa, "Band" Ca. 20x21 cm |
515-356 | BYRÅ 3-lådig. Gust.stil. H. 64 cm L. 60 cm B. 32 cm. Normalt ålderslitage. |
515-357 | RÖRSTRAND, Matservisdelar Diamant. Form 1 st, Skålar 5 st, Såskanna, Djup tallrik 1 st, assietter 7 st, Tallrikar 7 st |
515-358 | UPPLÄGGNINGSFAT, Gustavsberg och Rörstrand. Mattallrikar 8 +8 st. |
515-359 | SVEN ERIK HELLQVIST, Fotolito, Signerad: S E Hellqvist -67 2/55 Tavlans mått: 37x52 cm |
515-360 | GÖRAN CARLBERG, Akvarell. Signerad: Göran Carlberg, Brösarps Backar. Tavlans mått: 32x42.5 cm |
515-361 | FÅTÖLJ MED FOTPALL |
515-362 | SYBORD. Sekelskiftet 1900. H. 74 cm |
515-363 | FÖRGYLLD SPEGEL. Mått: 70x59 cm. Ram med skador |
515-364 | BORD MED 6 STOLAR och 2 iläggsskivor. H. 73 cm L 140+50+50 cm B. 99 cm. Skiva med mindre skador |
515-365 | SKEDAR 4 st. Kontr.S Vikt: 36 gram |
515-366 | DUKAR, mm |
515-367 | SKRIVBORD, engelsk stil. Skivan och lådor med skador. H. 76 cm L. 122 cm B. 61 cm |
515-368 | FÅTÖLJ, 1930-tal |
515-369 | TAMBURMAJOR H. 170 cm |
515-370 | TAMBURMAJOR Etikettmärkt: Rörmekano, Skånes Fagerhuls. H. 178 cm |
515-371 | SKÅP. Sekelskiftet 1900. H. 75 cm L. 75 cm B. 48.5 cm. En sida med torrspricka |
515-372 | BYRÅ, 5-lådig. Bemålad furu. Sekelskiftet 1900. Färgsläpp samt skador. H. 113 cm L. 57 cm B. 50 cm |
515-373 | ARMAND. Oljemålning. Signerad: Armand. Pannå: 41.5x61.5 cxm |
515-374 | ULLA STEEN. Oljemålning, Signerad: Ulla Steen. Duk: 34.5x37 cm |
515-375 | ELEMENTSKYDD, 4 st. Mått:141x48, 139x48, 122x48.5, 117x48.5 cm |
515-376 | NATTDUKSBORD. H. 55.5 cm L. 47.5 cm B. 38.5 cm. Skiva med färgsläck |
515-377 | HELGE NILLSON, Oljemålning. Signerad: Helge Nilsson "Utsikt över Mörby" -55. Pannå: 61x73 cm. Ena överkant med färgsläpp |
515-378 | NELE ZIRNITE. Grafiskt blad. Signerat: Nele Zirnite -92 22/110. Tavlans mått: 69x66 cm |
515-379 | HELEN REX. Etsning. Signerad: Helen Rex 48/50 ET "Dansen". Tavlans mått: 60x57.5 cm |
515-380 | TOM KRESTESEN. Grafiskt blad. Signerat: Tom Krestesen -82 "Brinnande vetefält"122/210. Tavlans mått: 60.5x70.5 |
515-381 | ELSIE TAPPER. Grafiskt blad. Signerat: Elsie Tapper "Ljuset vilar" 225/300. Tavlans mått: 50.5x66 cm |
515-382 | KARL GRANQUIST. Grafiskt blat. Signerad: Karl Granquist 67/150. Tavlans mått: 51.5x60 cm |
515-383 | SNICKERILÅDA. H. 36.5 cm L. 76 cm B. 34.5 cm |
515-384 | SKOTTKÄRRA/BYGGKÄRRA. L. 133 H. 67 cm B. 57 cm |
515-385 | LJUSKRONA. H. Diam. 50 cm |
515-386 | SKIVBORD med bokhylla. Teak. 1900-talets mitt. L 72 cm L. 129 cm B. 66 cm. Skiva med skador |
515-387 | HÖRNBOKHYLLA, Teak. 1960-tal, Prydno, Bröderna Gustafsson. H. 191 cm L. 170 cm Djup vid hörn: 70 cm |
515-388 | MATBORD MED 4 STOLAR. "Axet". Gust.Stil. H. 74 cm Diam: 110 cm |
515-389 | PELARBORD. H. 57.5 cm Diam. 45 cm. Färgsläpp |
515-390 | HUSQVARNA, Automatic, Symaskin |
515-391 | FÅTÖLJ med fotpall, etikettmärkt: Ekornes Item no 410, Norge. |
515-392 | TV, STRONG med fjärrkontroll. 32 Tum. |
515-393 | PIEDESTAL med hylla. Trä. H. 90 cm |
515-394 | MONICA SAHLIN, Oljemålning. Signerad: Monica Sahlin, "Litet bo jag sätta vill" Duk: 33.5x24.5 |
515-395 | BILL OLSON, Gouache Signerad: Bill Olson -82 "Skådespelare". Tavlans mått: 98x73 cm |
515-396 | EMIL ÅBERG. Etsning Signerad: Emil Åberg "Björkhagen" Tavlans mått: 72.5x85.5 cm |
515-397 | DONALD WILLIAM OLSSON. Oljemålning Signerad: DWO -42. Duk: 53x65 cm |
515-398 | LOUIS BASTIN, Grafiskt Blad. Signerat: Louis Bastin 4/150. Tavlans mått: 73x101 cm |
515-399 | ANNA ÖDMAN. Oljemålning. Signerad: Anna Ödman 1917. Duk: 60x73 cm |
515-400 | BO ÅKE ADAMSSON. Litografi Signerad: Bo åke Adamsson 21/260. Tavlans mått: 75x90 cm |
515-401 | DUKA, Glas Blåklocka 7 st |
515-402 | STOLAR 2 st och Pall. Pall Etikettmärkt Edsbyverken . Med fläckar och bruksslitage, pall med fanersläpp |
515-403 | TRÄKOFFERT. "Skebäcks ångtvätt, Örebro". H. 37 cm L. 72 cm Djup. 45.5 cm |
515-404 | STEGE, trä |
515-405 | TAKARMATUR. Trä och mässing, 3-armad. H. 50 cm Diam50 cm |
515-406 | VAS, Märkt: L. Mabaso S-12-88. H. 30 cm |
515-407 | MÄRKLIN, Spårdelar och lok. Bl.a lok med tender Märklin 23014 |
515-408 | REIJMYRE, Brännvinsflaska. H. 18 cm |
515-409 | ORREFORS, Konjaksglas 4 st. Design Nils Landberg och Karaff, Orrefors |
515-410 | SKEPPSUR OCH SKEPPSBAROMETER. Mått: 14x29 cm |
515-411 | TENNMUGGAR 8 st, Scandia Present |
515-412 | KAMERA och Tillbehör. Kamerahus Canon EOS 600 och Objektiv Sigma Auto Focus DL Zoom 75-300 mm 1:4-5.6 |
515-413 | BOKEN OM BILDJOURNALEN |
515-414 | TV, Panasonic Modell TX-55CS620E |
515-415 | BENGT BERG. Oljemålning"Stekt ägg i öknen" Signerad A tergo. Tavlans mått: 63.5x129 cm |
515-416 | SONAB, Högtalare type OD11 Ser. no 4400279 |
515-417 | FIGURIN. Märkt: E.D 4-208-91 Etikettmärkt Afrikanskt konsthantverk, Örkelljunga. H. 13 cm |
515-418 | TV-SKÅP. Ombyggt.H. 85 cm B. 83 cm Djup. 36.5 cm. Fuktfläckar och vattenringar förekommer. |
515-419 | SERVER. Rollator |
515-420 | VÄGGUR, Viking. 1930-tal. L. 58 cm B. 33 cm |
515-421 | CERTINA, Herrarmbandur, Incabloc. Insides gravyr 1952 |
515-422 | KARAFF och glas 7 st, Helga modell och bricka. |
515-423 | LISA BAUER. Skål på fot, etsad dekor, Kosta. Med gravyr. Signerad: Lisa Bauer B. S . H 18 cm 14x19 cm |
515-424 | GEFLE, Väggskeppor 2 st "Maja", H. 17.5 cm B. 17 cm. Krackelering och fläckar |
515-425 | HACKEFORS, Kaffeservis, Koppar 7 st, assietter 10 st, Ljusstakar 1 par och sockerskål och gräddkanna |
515-426 | GLASSERVIS, Vin- 5 st, Grogglas 4 st, Starkvin 10 st, Snapsglas 10 st. Några glas med fotnagg |
515-427 | RÖRSTRAND upplägningfat, Tallrikar S. Kroyer mm |
515-428 | KOPPARKAFFEPANNA, Formar mm |
515-429 | BRICKOR MED SKÅLAR, LJUSLYKTA Bl.a Orrefors mm |
515-430 | BRICKA, Vitmetall, Mått: 64x26 cm |
515-431 | BRICKA MED Rosa ljung, Vas, Figuriner |
515-432 | KAFFEKANNA, Metall, Uppläggningfat mm |
515-433 | SAMEARBETE, 2 delar samt Fickur, Lucerne |
515-434 | RÖLLAKAN, Mått: 200X137 cm |
515-435 | BORDSLAMPA, teak med glasprismor. H till lampfästet 37 cm. |
515-436 | KANNA, Slipad dekor. H. 26 cm |
515-437 | REMMARE 6 st H. 18 cm |
515-438 | BORDSDEKORATION. 37.5 cm |
515-439 | CLOISSONNÉ, ägg. H inkl Sockel. H. 21 cm |
515-440 | LJUSSTAKAR, Klocka mm |
515-441 | TALLRIKAR, Lockaskar mm |
515-442 | VAS, TALLRIKAR, och Cloissoné lockask, Ostindiskt 1900-tal |
515-443 | LJUSSTAKAR, skålar Tenn mm |
515-444 | JIE, Tekanna och Tallrikar mm |
515-445 | STEKGRYTA, VERTIELES KOCKUM |
515-446 | SPARBÖSSA. Örebro Läns Sparbank. Mässing. H. 16 cm |
515-447 | DALAHÄSTAR 6 st. 3 st med skada. H. 5-17 cm |
515-448 | LISA LARSON, Äggkoppar 2 st. H. 8.5 cm |
515-449 | PUKEBERG, Glasservis. Öl- 6 st, Rödvin- 4 st, Vitvin 11 st, selter 7 st Snapsglas 6 st |
515-450 | TOBAKSBURK. Gjutjärn, 1900-talets andra hälf. H. 18 cm |
515-451 | KAFFEKOPPAR Bl.a Svenska landskapsblommor 6 st mm |
515-452 | TEKOPPAR 6 st. Glas, koppar och mässing. Märkta JenaGlas |
515-453 | SAMLARTALLRIKAR |
515-454 | SAMLARTALLRIKAR. Jul, från Gustavsberg, Rörstrand och Royal Copenhagen. |
515-455 | VASER, LJUSLYKTOR Bl.a Ekenäs och FM glas mm |
515-456 | VASER, LJUSSTAKAR, mm |
515-457 | KLOCKA, H. 23 cm |
515-458 | KAFFEKOPPAR 12 st samt skedar |
515-459 | BYST "Påskliljan" H. 25.5 cm mm |
515-460 | MARKURELLS-KORG. No 33B. Wadköping Diam. 34 cm |
515-461 | GLAS, Nysilver. Vinglas 6 st och Snapsglas 4 st |
515-462 | KOSTA, Ljuslyktor, H. 4 cm Diam 11 cm . Etikettmärkta |
515-463 | STIG LINDBERG Terma Gryta samt Salt- och pepparströare, mm |
515-464 | VÄGGLAMPOR och Bordslampa |
515-465 | SILKESMATTA, IKEA, Mått: 30x60 cm |
515-466 | GOUDA, Karaff. H. 27 cm |
515-467 | BÅLSKÅL mm |
515-468 | MÄSSINGSLJUSTAKE, mm |
515-469 | GJUTJÄRNMORTLAR, En märkt ÖM, mm |
515-470 | DOCKOR (slitna), Bokmärken mm |
515-471 | BONSAITRÄD i glas och Bordslampa |
515-472 | SKÅL PÅ FOT. Glas med nagg. H. 21 cm |
515-473 | VÄGGDEKORATION. Smide och glas. H. 52 cm B. 49 cm |
515-474 | BORDSLAMPA. H. 20 cm |
515-475 | BORDSLAMPOR 2 par. H. 27 cm och 25 cm |
515-476 | SPEGELSKÄNK, Krön med lagning. H. 175 cm L. 107 cm B. 46 cm |
515-477 | RÖRSTRAND, Kaffekoppar Eva. Koppar 12 st, Assietter 12 st |
515-478 | KOPPARTRAKTRÖPANNA, Kastruller 2 st och Form |
515-479 | GÖRAN NILSSON, Grafiskt blad. Signerad: Göran Nilsson. 19/60. Tavlans mått: 74x108 cm |
515-480 | J. A BOKLUND. Oljemålning. Signerad: J. A Boklund. Duk, Tavlans mått: 78x 101. Ram med skador |
515-481 | ARNE ELSRUD. Oljemålning Sigerad: Elsrud, Hål i duk. Duk: 75x91 cm |
515-482 | JUMFRUR och glas, Bl.a Orrefors och Iittala |
515-483 | BORDSLAMPOR 4 st |
515-484 | OLJELAMPOR, Bl.a Skruf |
515-485 | FÖRGYLLD VÄGGPENDYL, Holmia, Stockholm, H. 57 cm |
515-486 | FÖRGYLLD VÄGGPENDYL, Förgyllning med skador, Batteridriven. H. 62 cm |
515-487 | PORSLINSÄGG. H. 17 cm |
515-488 | EMALJERADE GRYTOR MM |
515-489 | BODANOVA glas 4 st och Boda Bouquet 3 st |
515-490 | FLAKONGER, Lockburk, assietter mm |
515-491 | LILLEMOR MANNERHEIM Vas, Gunnar nylund, Pipställ samt Figuriner mm |
515-492 | MINIATYRTAVLOR mm |
515-493 | TEXTIL |
515-494 | HALSBAND, 18K. L. 37 cm Vikt:1.4 gram |
515-495 | ÖRHÄNGEN, 18K, Vikt: 0.5 gram |
515-496 | SVALAN, Herrur, Sportman, Diam 3.5 cm |
515-497 | HÄNGE MED STEN, 18K, Bruttov: 0.6 gram |
515-498 | RING MED DIAMANT, Diamant: 0.16 ct, Vitguld, 18K. Bruttovikt: 2.1 gram |
515-499 | RING MED DIAMANT, Diamant 0.10 ct, Vitguld. 18K. Bruttov: 0.9 gram |
515-500 | BORDSDEKORATION, H. 47.5 cm B. 56 cm. Glas och vitmetall. Glasstrut med nagg |
515-501 | ROSENTHAL, Kaffekoppar "Maria". 5 st och Äggkoppar, Hackefors 4 st mm |
515-502 | GEFLE, Röd Rubin fat mm |
515-503 | KAFFESERVIS, Nysilver mm |
515-504 | MINIATYRER, Dropkork mm |
515-505 | SKÅLAR, KANNOR Bl.a Gustavsberg och Figgo Flint |
515-506 | TAVLOR 2 st. Mått: 44x34 cm |
515-507 | BÖCKER, B.la 1800-tal |
515-508 | TAVLOR |
515-509 | TAVLOR 2 st, "Herring´s Fox-Hunting Scenes". Mått: 53x38 cm |
515-510 | TAKARMATUR M PRISMOR, veneziansk stil. H. 42 cm Diam. 42 cm |
515-511 | TAVLOR, 2 st, Mått: 52x40 cm |
515-512 | IDOLBILDER/FILMISAR 1920/30-tal, Bl.a Greta Garbo samt Bokmärken. |
515-513 | BESTICK, Nysilver Bl.a Svensk spets och Franska Liljan mm |
515-514 | LJUSKRONA MED 6 LJUSARMAR. H. 75 cm |
515-515 | TAKARMATUR MED PRISMOR. H. 40 cm |
515-516 | KAFFESKEDAR, 14 st. KontrS. Vikt: 139 gram |
515-517 | SKAGEN, Denmark, Herrarmbandur. 956XLTTN |
515-518 | BÄRNSTENSHALSBAND L. 70 cm och hängen 3 st |
515-519 | NIPPER, Pärlcollier och väska mm |
515-520 | BORSTE, HANDSPEGEL. Metall och nylon. England. |
515-521 | PÄRLCOLLIER MED GULDLÅS. Lås 18K. Halsband defekt. L. 57 cm |
515-522 | PÄRLCOLLIER MED SILVERLÅS, Lås 750. L. 53 cm |
515-523 | BORSTAR, Bordsborsteset |
515-524 | MATTEL, Barbie och Skipper mm |
515-525 | KLOCKOR OCH PINS |
515-526 | CERTINA OCH SEIKO, Damarmbandur. Certina med skada på glaset. |
515-527 | GOLVURNA. Satsumas. H. 47 cm. |
515-528 | SOPPSLEV OCH UPPLÄGNINGSFAT, Nysilver mm |
515-529 | KAKFAT PÅ FOT, Vaser, Nysilver |
515-530 | ALLMOGEFÖREMÅL |
515-531 | TAVLA. "Hotellet i Arboga" Mått: 26.5x29 cm |
515-532 | INGEFÄRSKRUS H. 13.5 cm mm |
515-533 | FISKETILLBEHÖR, KNIVAR mm |
515-534 | KARAFF,KANNA OCH Glas 5 st |
515-535 | MÄSSINGSLJUSSTAKAR |
515-536 | LJUSSTAKAR, Mässing H. 12 cm |
515-537 | LJUSSTAKE, TAVLOR mm |
515-538 | PARADISVERKSTAN. Ljusstake, Diam. 20 cm, Skål. Ljusstake. "Glaskupa". |
515-539 | ORREFORS, SKÅL, Corona mm |
515-540 | HALSKEDJA V.G. 18K. L. 40 cm. Vikt 2,3 gram. |
515-541 | RING M 3 STENAR 18K. Brutto vikt 4,4 gram. |
515-542 | TVÄTTFAT, MÄSSING OCH SKEPPSLJUSSTAKE Märkt 2000 . H. 9 cm Diam 27 cm |
515-543 | VÄGGDEKORATION och Ljusstake. H. 38 och 14.5 cm |
515-544 | TAKARMATUR MED PÄRLFRANS. 1900-talets andra hälf. H. 30 cm |
515-545 | RING MED DIAMANTER. 18K. Bruttovikt. 2.2 gram |
515-546 | RING MED STEN. Vitguld. 18K. Bruttovikt 2.4 gram |
515-547 | HÄNGE MED GRANATER 2 st och Brosch med granater 1 st |
515-548 | NIPPER. bl.a Silver |
515-549 | HERMÉS, SCARVES. Mått. 75x75 cm |
515-550 | SCARVES. |
515-551 | BYRÅ med marmorskiva, intarsia. Gust.stil. H 74,5 cm. B 77,5 cm. Djup 44 cm. |
515-552 | SPEGLAR, 1 PAR. Glasmästarspeglar. Ca 65 x 36,5 cm. Spegelglas med fäckar o en med skador på förgyllningen. |
515-553 | PELARBORD, sekelskiftet 1900. |
515-554 | KALLE ANKA, plast. H 35 cm. (Lampfot) |
515-555 | IMARI. Fat. Diameter 45 cm. Nagg |
515-556 | SOLINGEN fickknivar 2 st samt 3 fickknivar. |
515-557 | TEATERKIKARE, ögonskölj mm. |
515-558 | BILAR bl a Dinky Toys VW |
515-559 | VIRKADE DUKAR, och dukar |
515-560 | SKOLPLANSCH. P.A. Norstedt & söners förlag, Stockholm. Sliten. Mått: 64x80 cm |
515-561 | LENA A LINDERHOLM. Grafiskt blad. Signerad: Lena A Linderholm. Tavlans mått: 102x96 cm |
515-562 | KONRAD SRZEDNICKI. Grafiskt Blad. Konrad Srzednicki 1966, 94/260. Tavlans mått: 86x78.5 cm |
515-563 | MIKA OCH ATTA. Keramikrelief. Signerad: Mika och Atta 79. Tavlans mått: 42x30 cm. |
515-564 | A DEBENJANG. Grafiskt blad. Signerad: A Debenjang 61 6/110. Tavlans mått: 84x63.5 cm |
515-565 | KEYBOARD. Yamaha, PSR-290. Elkabel saknas |
515-566 | TAKARMATUR, 1930-tal. 4-armad. H. 53 cm |
515-567 | TAKARMATUR, 1950-tal. 6-armad. H. 43 cm. En kupa skadad |
515-568 | TAKARMATUR. Glas, H. 50 cm |
515-569 | VÄGGLAMPOR, 1 par |
515-570 | KORGSÄNG MED INNEHÅLL |
515-571 | FISKESPÖ, FISKERULLE ABU GARCIA Cardinal 454 GL |
515-572 | LJUSKRONA MED 6 LJUSARMAR. Barockstil. H. 70 cm. Diam. 45 cm. |
515-573 | OLJEMÅLNING. Otydbar signatur. Duk: 80x65 cm |
515-574 | ORGELPALL. Etikettmärk: E. Mark Örebro |
515-575 | TAVLOR 2 st 28.5x34 cm och 28.5x47 cm |
515-576 | VÄSKA Skinn. 35x20 cm |
515-577 | RESEGRAMMOFON. His Master´s Voice |
515-578 | TENNKANNA OCH BURK, Burk utan glasinsats. H. 22.5 och 12 cm |
515-579 | JULKRUBBA. H. 27 cm B. 36 cm |
515-580 | STEKPANNA, Gjutjärn, rostig, Plåtburk mm |
515-581 | LJUSSTAKAR, 2 st. Bergsten H. 8 cm |
515-582 | KAFFEKOPPAR OCH TEKOPPAR, Glas, 10 st och 4 st |
515-583 | KAFFEKOPPAR, Glas och plast. 8 st |
515-584 | LJUSKRONA MED 5 LJUSARMAR. H. 65 cm |
515-585 | KAFFESERVIS, Tyskland. Kaffekoppar 10 st, Assietter 12 st |
515-586 | BESTICK, Nysilver och Rostfria. bl.a NilsJohan |
515-587 | FÖNSTERBELYSNING Ljusstakar med Swarovski-kristaller |
515-588 | BORDSLAMPA, Italien. H. 37 cm |
515-589 | VASER 1 par. Majolika. H. 23 cm. En märkt Rörstrand |
515-590 | KRYDDBURKAR, Gustafsberg, 5+4 st, Samt fat, Krackerling samt skador förekommer |
515-591 | KAFFEKVARN. H. 37 cm |
515-592 | MATBORD MED 4 STOLAR och 2 iläggsskivor. Gust.Stil. H 74 cm |