VÅR-AUKTION Online, 2024-04-29 17:00

Lördag 27/04 kl. 10:00 - 15:00
Söndag 28/04 kl. 10:00 - 15:00
UtropBeskrivning
516-001SPRITLÅDA i ek, med metalldekoration. England 1900-talets första hälft. Med 3 st glas. H. 32 cm. B. 35 cm. Djup 27 cm.
516-002ALESSI. Ishink, rostfri. Märkt: Alessi, Italia Inox 18/10. H. 27 cm. Diam. 20 cm.
516-003ROSENTHAL. Figurin. H. 17,5 cm.
516-004LJUSSTAKAR. 1 par, mässing. 1900-tal. H. 17,5 cm.
516-005GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Figurin. Stengods. Märkt: R, Sweden G.N. H, 24 cm.
516-006FIRMA SVENSKT TENN. Burk m lock, tenn. 1954. Mindre invändig kantskada. H. 9 cm.
516-007YTTERFODER. Omärkt. 1900-talets senare hälft. H. 13 cm. L 30 cm. B 20 cm.
516-008SVENSKT TENN. Vägglampor, 1 par. Märkt: Svenskt Tenn Typ 2226. L. 28 cm.
516-009KARL-AXEL PEHRSON. Grafiskt blad. Signerad: K. A. Pehrson -83, 344/385. Tavlans mått: 62,5 x 75 cm.
516-010ENDEL KÖKS. Oljemålning, sign E. Köks. Duk. 73 x 92 cm.
516-011VINYLSKIVOR, LP. The Beatles - The Beatles box (8 st LP) - 1962-1966, 1967-1970, Abbey Road.
516-012VINYLSKIVOR, LP. David Bowie, Frank Zappa, Pink Floyd, Santana.
516-013CORGI TOY. "Black Beauty" The Green Hornet. L. 12,5 cm.
516-014CORGI TOY. 1966 Monte-Carlo Rally. Autographer. Leksaksbil i originalförpackning. L. 7,5 cm.
516-015SKALDJURSTALLRIKAR. Johnson & Bros. "Seafare", 8 st. 2:a sortering. B. 26 cm.
516-016FISKTALLRIKAR. Johnson & Bros. "Fish". 12 st, uppläggningsfat, skål. Tallrikar 2 st. Nr. 1-5, 7. L. 26 cm, L. 40 cm. L. 23,5 cm.
516-017ROSENTHAL. Vinglas 11 st. H. 17,3 cm.
516-018GLAS, 6 st. H. 15,5 cm.
516-019RÖRSTRAND. Figurin, stengods, glaserad. Troligen Gunnar Nylund. H. 13,5 cm.
516-020ELME GLASBRUK. Vaser, 1 par. H. 27,5 cm.
516-021HANDDUKAR, 2 + 2 st. Linneväveriet i Horred AB. "Cook", "Bake". Mått: 40 x 70 cm.
516-022RÖRSTRAND. Figurin, "Isbjörn", glaserad keramik. H. 21,5 cm.
516-023BORDSKLOCKA. "A Beatles product" 2006 Apple Corps Ltd. H. 14 cm.
516-024STIG LINDBERG. Vas. "Domino", Gustavsberg. H. 13 cm.
516-025ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Tekoppar 6 st. Märkta: 10/1550. Tekanna märkt: 10/1788.
516-026ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Kaffekoppar 12 st, (10 st märkta 10/1549 samt 2 st 060.) Sockerskål 10/1678. Gräddkanna.
516-027ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Tekanna. 10/8118.
516-028ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Mattallrikar 6 st, märkta: 10/1621. Uppläggningsfat märkt: 10/1717, Äggkoppar 3 st.
516-029ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Assietter 8 st, märkta: 10/1645.
516-030ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Assietter 6 st, märkta: 10/1625.
516-031ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster". Vas, krukor 2 st, ljusstakar 1 par, mindre fat 6 st, "vas".
516-032ROSENTHAL. "Classic Rose". Matservis 39 delar bestående av: Mattallrikar 11 st, Djupa tallrikar 12 st, Förrättstrallrikar 13 st, Karott 1 st, Uppläggningsfat och såsskål.
516-033BING & GRÖNDAHL. "Måsen" Kaffekoppar 11 st, Assietter 12 st , Kakfat Diam: 26 cm
516-034LENNART JIRLOW. Grafiskt blad, sign L. Jirlow. 242/285. Tavlans mått: 63 x 49 cm
516-035ESAIAS THORÉN. Grafiskt blad, sign Esaias Thorén -73 160/360. Tavlans mått: 67 x 75 cm
516-036THOMAS HAFSTRÖM. Oljemålning, sign T Hafström. Duk: 40x30 cm
516-037BERTIL VALLIEN. Vas. Signerad: Boda B Vallien 48328. H. 23.5 cm.
516-038REIJMYRE. Snapsglas 4 st, Etikettmärkta Reijmyre. Märkta: R 19318 MH. H. 20 cm
516-039SJÄLAGLAS. Karaff, glas 6 st. H. 24.5 och 13 cm
516-040KANNA. West Germany. Krackelerad samt nagg på insidan av locket.
516-041GLASBLOMMOR 4 st varav en med nagg. L. 48 cm
516-042ROSINA WACHTMEISTER. Goebel. Figurin Signerad: Goebel, R Wachtmeister, "Angela" H. 18 cm
516-043ROSINA WACHTMEISTER. Goebel. Figurin. Signerad: Goebel, R Wachtmeister, "Francesco" H. 18 cm.
516-044VINYLSKIVOR, LP. Queen, Sweet, KISS
516-045VINYLSKIVOR, LP. Donna Summer, Thin Lizzy, och Bildskiva Marylin Monroe
516-046VINYLSKIVOR, LP. John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Ringo
516-047TAKARMATUR. 1900-talets första hälft. H. 80 cm inklusive kejda H 50 utan kedja. Diameter 25 cm.
516-048BORDSLAMPOR. 1 par. Nya kontakter behövs. H. 41.5 cm
516-049VITRINSKÅP. Barockstil, 1900-talets första hälft. Vitrindelen med belysning. H. 194 cm B: 117 cm Djup. 44 cm
516-050BRUNO MATHSSON. Fåtölj "Pernilla" DUX, Läder. Märkt: Bruno Mathsson by DUX. H. 97 cm B. 90 cm
516-051BARSKÅP med belysning. H. 152 cm B. 84 cm Djup. 44 cm
516-052ROSINA WACHTMEISTER. Goebel. Figurin, sign: Goebel, R Wachtmeister, "Natalina e Macchia" H. 11 cm
516-053ROSINA WACHTMEISTER. Goebel. Figuriner 3 st, sign: Goebel, R Wachtmeister, "Angelo" H. 5, 7.5 och 10 cm
516-054GUNNAR CYRÉN. Champagneglas "Helena" 4 st, Orrefors. H. 22.5 cm
516-055DANTESTOL, metall o skinn. 1900-talets andra hälft. Troligen Italien. H. 74 cm B. 63 cm. Sitthöjd: 38.5 cm
516-056SPEGEL MED BORD. Glas o teak. 1900-talets mitt. Etikettsignerad: Hovmantorp. Spegel H. 106 cm. B. 43 cm. Bord H. 55 cm B. 72 cm Djup. 30 cm
516-057HANS J WEGNER. Stolar 3 st, "Spisestolen" CH-23. H. 75 cm. Original rottingsits under klädseln. Sitsar i behov av renovering. Sitthöjd: 43.5 cm
516-058BERGÈRER. 1 par, nyrokokostil. 1900-tal, skuren dekor. Klädsel något sliten.
516-059BORDSLAMPOR. 1 par. H. 50 cm
516-060PÄRLCOLLIER MED GULDLÅS. 18K. L. 50 cm.
516-061PÄRLARMBAND. Dubbelradigt med silverlås. L. 20 cm
516-062CAMÉBROSCH/HÄNGE. 18K. L. 4.5 cm. Bruttovikt: 11.3 gram
516-063CAMÉÖRHÄNGEN. 18K L. 1.5 cm Bruttovikt: 2.9 gram
516-064PÄRLCOLLIER MED GULDLÅS. 750/18K. L. 50 cm
516-065GUNNAR PERSSON. Grafiskt blad, sign G. Tavlans mått: 43.5x48 cm
516-066KARL GUNNAR PEHRSON. Oljemålning, sign K G Pehrson 65. Pannå: 27.5 x 35 cm.
516-067STIG GHYLFE. Emaljmålning, sign Ghylfe. A Tergo Ghylfe 79. Tavlans mått med träram: 30 x 30 cm.
516-068ARNOLD HAGSTRÖM. Grafiskt blad, sign Arnold Hagström EA. Tavlans mått: 45 x 59 cm.
516-069PUKEBERG. Skål. Gunne Brandstedt. Märkt: Pukeberg -00 G. H. 21 cm. Diam 24.5 cm.
516-070BÄGARE, med graverad dekor samt inititaler. Kontr.S. PWH 1806. H. 8 cm.
516-071BÄGARE, med graverad dekor. Kontr.S. SE, 1828. H. 10 cm.
516-072LJUSSTAKAR. 1 par- Kontr.S. GAB 1929. H. 22 cm. Bruttovikt 459 gram.
516-073DOSA MED MÅLNING. Sekelskiftet 1900. Silver: 935. H. 2.5 cm Diam. 6.3 cm.
516-074RÖRSTRAND, "Amarant", Matservis bestående av: Mattallrikar 12 st. Djupa tallrikar 12 st. Förrättstallrikar 12 st. Assietter 12 st. Uppläggningsfat 6 st. Skålar 2 st. Skål m lock samt kanna.
516-075SKÅL, genombruten. Kontr.S. 1968. H. 6 cm. L. 29 cm. B. 22 cm. Vikt: 439 gram
516-076SKÅL. Silver, sterling. CGH 1934. H. 7 cm. Diam. 13.5 cm. Vikt: 188 gram.
516-077LOCKBURK. Silver, sterling 925. LA,1975. Lisa Andersson. H. 3 cm L. 9.5 cm B. 6 cm. Vikt: 198 gram.
516-078SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA, BÄGARE. Silver, sterling 925. Lisa Andersson. H. 5.5 cm resp. 6 cm. Vikt: 85 gram
516-079SNUSDOSA. Kontr.S. GAB 1926. H. 2.5 cm L. 9 cm B. 4.5 cm Vikt: 86 gram
516-080SOPPSLEV MED TRÄSKAFT. 1800-tal. Kontr.S. L. 39.5 cm.
516-081BORDSDEKORATION, Kontr.S, Ren och släde. Stämplad: S. Vikt: 358 gram
516-082MATTEL. Barbiedockor 3 st, Barbie, Skipper och Kent. Kent med liten skada på näsan och fläck vid ena örat på en docka. Orginalförpackningar slitna.
516-083DESIGNHUSET STÅLHANEGRUPPEN, 6 st, Årstallrikar "Svenska lövträd". Diam 27 cm
516-084GOLVFOTOGENLAMPA med bord, elektrifierad. 1800-talets senare hälft. H. 166 cm.
516-085HÖGANÄS. Mattallrikar 12 st, Diam: 28 cm
516-086BORDSBESTICK. Kontr.S, "Uppsala" Matskedar 13 st, Matgafflar 12 st, Matknivar 12 st samt Smörknivar 2 st, Bruttovikt: 2050 gram
516-087KAFFESKEDAR. Kontr.S "Uppsala" 5+4 st, Vikt: 128 gram
516-088SMÖRGÅSGAFFLAR. Kontr.S "Uppsala" 12 st. Vikt: 194 gram
516-089HAMBURGERSKÅP. Barockstil, 1930-tal. Blandade träslag bl.a Ek, Valnöt H. 212 cm B. 204 cm Djup. 72 cm
516-090MATSALSGRUPP MED STOLAR. 10 st och iläggskivor 2 st. Barockstil. 1930-tal. L. 180+76+76 cm B. 94 cm. Sittgjd: 48 cm. Skivan med skador, bl.a vattenringar, Stolarnas klädsel sliten.
516-091SIDEBORD. Barockstil, 1930-tal H. 94.5 cm L. 182 cm Djup. 59 cm. Skivan med skador, bl.a vattenringar
516-092JORDGLOB på svarvad fot i trä. Märkt: Prof D:r Krauses nya Handels- och Samfärdsglob. H. 64 cm.
516-093SALONGSGRUPP bestående av: Soffa 3-sits, karmstolar 1 par, nyrokoko. Soffans längd 176 cm. Sitthöjd:43 cm
516-094PELARBORD, skuren dekor, fyrdelad pelarfot.1800-talets andra hälft. H. 73.5 cm L. 155 cm B. 90 cm
516-095CARL-AXEL BEIJBOM, Simlingegården. Bord, organisk naturalistisk form. Signerat: Simlingegården. H. 51.5 cm L. 102 cm.
516-096STIG LINDBERG. Vas "Reptil", Gustavsberg. H. 31 cm
516-097VICKE LINDSTRAND. Vas, "Träd i Dimma" Kosta. Signerad: LU 2005 Märkt: Lindstrand Kosta. H. 31,5 cm.
516-098LISA LARSON. Figurin "Katt". Etikettmärkt. H. 5.5 cm L. 9 cm
516-099INGRID ATTERBERG. Vas "Negro" UE. H. 17 cm
516-100JERZY LUCZAK. Oljemålning, sign J. Luczak a tergo Landskap. Duk: 63 x110 cm.
516-101FÅTÖLJ, modell åskboll. Bruksslitage, repor och fåtöljen är vinglig i fästet mellan fotplattan och stolen. H. 120 cm.
516-102LISA LARSON. Figurin, keramik. "Adam 2". Gustavsberg. H. 20 cm.
516-103GUNNAR NYLUND. Skål. Harpälsglasyr. Märkt: Rörstrand, Sweden G N, ARO. H. 8 cm. L. 16 cm.
516-104LISA LARSON. Figurin, keramik. "Eva 2". Gustavsberg. H. 20,5 cm.
516-105ROBERT HÖGFELDT. Kolorerad teckning, sign R. Högfeldt. Tavlans mått: 48 x 41 cm.
516-106FÅGEL. Glas. Etikettmärkt: Lasistudio prebenda, handmade in Finland. H. 12 cm. L. 19,5 cm.
516-107CARL HARRY STÅLHANE. Tekanna. CHS, Rörstrand. H. 21 cm.
516-108GULDMYNT. Sverige 5 kr, 1901. Oscar II. Vikt 2,24 gram.
516-109SILVERMYNT. Royal Mint Medieval Europe Silver Collection. 14 Mynt i samlaretui.
516-110GULDMYNT. Princess Estelle, 25 dollar, 585/1000, 2013, Diam 22.50 mm, Vikt: 4 gram
516-111ERIK HÖGLUND. Boda. Ljusstakar, 1 par, metall o glas. H. 13,5 cm.
516-112KJELL JANSSON. Mora, äpple, glaserad keramik. Signerat: Kjell Jansson. H. 11,5 cm.
516-113LISA LARSON. Gustavsberg. Älg, keramik. H. 17 cm.
516-114HÖGANÄS. Figurin, elefant, glaserad keramik. H. 27 cm.
516-115BENGT ORUP. Johansfors. "Strikt". Cupglas 7 st. H. 8,5 cm.
516-116GUNNAR NYLUND. Rörstrand. Skål, stengods, harpälsglasyr. H. 8 cm.
516-117ERIK HÖGLUND. Boda. Ljusstake, glas, metall. H. 37 cm.
516-118STIG LINDBERG. Gustavsberg. "Spisa Ribb". Uppläggningsfat. L. 40 cm. B, 16 cm.
516-119LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin, "Charlotta", ur serien ABC-flickorna. Glaserad keramik. H. 16,5 cm.
516-120LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin, "Eskimå" ur serien All Världens Barn. Glaserad keramik. H. 11,5 cm.
516-121ERIK HÖGLUND. Boda. Ljusstakar, 1 par, glas o metall. H. 21 cm.
516-122PARIANFIGURIN. "Livräddningen", Gustavsberg 1913. H. 16 cm.
516-123GULDMYNT. 20 pund, 999/1000. Kon-tiki guldmynt 2012. Diam. 22 mm. Vikt 6,3 gram.
516-124SILVERMYNT. Polen Sigismund III (1587-1632) 1 ort, cirkulationsmynt.
516-125BRUNO MATHSSON. Karmstol "Eva" 1900-talets andra hälft. Stomme av böjträ med flätad canvas. Bruksslitage.
516-126CARL MALMSTEN. Golvlampa "Staken". Reglerbar höjd. Brännstämplad CM. Högsta höjd 132 cm.
516-127CARL MALMSTEN. Karmstolar 1 par "Ambassadör". Sitthöjd: 47 cm
516-128BRUNO MATHSSON. Karmstol "Eva" 1900-talets andra hälft. Stomme av böjträ med flätad canvas. Bruksslitage.
516-129REIJMYRE. "Antik" "Vinglas 6 st. Starkvin 6 st. Ölsejdlar 4 st. Selter 4 st. Snaps 10 st.
516-130GUNNAR CYRÉN. Karaff "Helena", Orrefors. H 27 cm.
516-131GUNNAR CYRÉN. Vinglas 5 st H 19,5 -20,3 cm. Starkvin 6 st H 17,5 cm.
516-132HÄNGE. 18K. Vikt 4.1 gram.
516-133ARMBAND MED BERLOCKER 2 st. 18K. L. 18 cm. Vikt: 3.4 gram.
516-134HALSBAND MED HÄNGE. Design Ola Gorie. Silver. L. 42 cm
516-135EFVA ATTLING. Stelt armband. "Carpe Diem". Kontr.S.
516-136LISA LARSON. Väggtavla "Biskop", Keramik. Gustavsberg. H. 44.5 cm
516-137DALAHÄST. Nusnäs, H. 30.5 cm. Ena örat lagat.
516-138STIG OLSON. Tavla, blyerts, sign Stig Olson. Tavlans mått: 68 x105.5 cm.
516-139CHATEAU. Martiniglas 12 st, Kost Boda, Bertil Vallien. H. 15,5 cm.
516-140CHATEAU. Rödvinsglas, 12 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 21 cm.
516-141CHATEAU. Karaff, Kosta Boda Bertil Vallien. H. 31 cm.
516-142CHATEAU. Tumblerglas 12 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 10,5 cm.
516-143GOBLET. Ölglas, 12 st. "Goblet", Orrefors, Olle Alberius. H. 20.5 cm.
516-144YRJÖ EDELMAN. Grafiskt blad, sign Y Edelman 11/360. Tavlans mått: 62 x 47 cm.
516-145GULDMYNT. Sverige 10 kr 1876. Oscar II. Vikt 4,48 gram.
516-146HALSBAND MED HÄNGE, ARMBAND OCH RING. Halsband L. 58 cm. Armband 19 cm. Ring 925, ringmått: 18 mm.
516-147RING MED STEN. 18K. Ringmått 17 mm. Bruttovikt 3.4 gram.
516-148HÄNGE. 18K. Vikt 0.5 gram.
516-149HALSBAND MED HÄNGE. RING MED BÄRNSTEN. Kontr.S. Halsband L. 58 cm. Ringmått 17 mm.
516-150HALSBAND. Bismarck, 18K. L. 42 cm. Vikt 5.3 gram.
516-151ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Mattallrikar 6 st. 1/571. Diam. 25 cm.
516-152ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Fat. 1062. Diam 25 cm.
516-153JUST Andersen. Ljustakar 1 par, 3-armad, tenn H. 22 cm
516-154KAFFESKEDAR. 12 st, Kontr.S Vikt. 137 gram
516-155ROYAL COPENHAGEN. Figurin. 673 MC. H. 12 cm.
516-156SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 1989-93. Postfriska.
516-157SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 1994-98. Postfriska.
516-158ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Kakfat. 666. Diam. 31 cm.
516-159ROYAL COPENHAGEN. Figurin. 493. H. 15 cm.
516-160ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Mattallrikar 6 st. 1/571. Diam. 22,5 cm.
516-161BING & GRÖNDAHL. Figurin. 1794. H. 21 cm.
516-162CHATEAU. Champagneglas 12 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 22.5 cm.
516-163CHATEAU. Likörglas 12 st, Kosta Boda Bertil Vallien. H. 12.5 cm.
516-164ROYAL COPENHAGEN. Figurin. 905 DB. H. 19 cm.
516-165ROYAL COPENHAGEN. Figurin. 1317 UR. H. 23 cm.
516-166SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 1999-2003. Postfriska.
516-167SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 2004-09. Postfriska.
516-168BING & GRÖNDAHL. Figurin. 1870 PE. H. 20 cm.
516-169ROYAL COPENHAGEN. Figurin. 4639. H. 12.5 cm.
516-170ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond", Kaffekanna. 1/1202. H. 28.5 cm.
516-171CHATEAU. Ölglas 12 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 20.5 cm.
516-172CHATEAU. Snapsglas 12 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 15 cm.
516-173CHATEAU. Vitvinsglas 13 st, Kosta Boda, Bertil Vallien. H. 17.5 cm.
516-174KAFFESKEDAR. 12 st, gafflar 2 st. Kontr.S. Vikt 145 gram.
516-175TÅRTSPADE. UPPLÄGNINGSSKED. Kontr.S. L. 21 resp. 18.5 cm. Vikt 85 gram.
516-176GOEBEL. Figurin. M.J Hummel, Goebel. H. 13 cm.
516-177BING & GRÖNDAHL. Figurin 1648 EV. H. 19 cm.
516-178ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H. 15.5 cm.
516-179KJELL ENGMAN. Skål. Signerad: Boda, K Engman. H. 14.5 cm. Diam. 16 cm.
516-180FOLKDRÄKT VÄSTER-NÄRKE, hätta & väska. Storl M
516-181UNO VALLMAN, Oljemålning, sign Uno Vallman. Ramen med mindre skada. Duk. 54 x 65 cm.
516-182HANS ÅNGSÄTER. Tavla, blandteknik, sign HÅ. Tavlans mått: 55 x 73 cm.
516-183TAPIO WIRKKALA. Kanna. Ultima Thule, Iittala. H. 20 cm.
516-184KLAESONS MÖBELFABRIK. Fjugesta. Fåtöljer, 1 par. Etikettmärkta: Klaesons Möbler Fjugesta. Sitthöjd: 43 cm
516-185CARL MALMSTEN. Golvlampa "Staken". Reglerbar höjd. Brännstämplad CM. Högsta höjd 132 cm.
516-186SIGURD RESSEL. Fåtöljer 1 par. "Falcon Deluxe", Vatne Möbler Norge, 1980-tal. Stomme av betsat lövträ, lös plymå med skinn. Sitthöjd: ca 37 cm. Bord m glasskiva o betsat trä. Etikettmärkta. Bord: H. 47 Diam. 90 cm.
516-187CARL MALMSTEN. Soffa 3-sits, fåtölj. Modell: "Samsas". Etikettmärkta. Armstödens klädsel något slitna.
516-188CARL MALMSTEN. Soffbord. "Ovalen". Stämplad: Carl Malmsten tillverkad av Carl Löfving & Söner, Tibro. H. 61 cm. B. 85 cm. L. 119 cm. Skivan solblekt
516-189KLAESONS MÖBELFABRIK. Fåtöljer 1 par. Etikettmärkta Klaesons Möbler Fjugesta.
516-190CARL MALMSTEN. Golvlampa "Staken". Reglerbar höjd. Brännstämplad CM. Högsta höjd 132 cm.
516-191RING MED STENAR. 18K. Mått 17 mm. Bruttovikt 2.5 gram.
516-192HÄNGE. 18K. Bruttovikt 5.5 gram.
516-193HÄNGE MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt 1.8 gram.
516-194RING MED STENAR. 18K. Mått: 17 mm. Bruttovikt 1.1 gram.
516-195HÄNGE MED PÄRLOR. 18K. Bruttov 1,2 gram
516-196PÄRLCOLLIER, ÖRHÄNGEN 1 par. Örhängen 14K, Halsbandets L. 42 cm
516-197PÄRLCOLLIER MED SILVERLÅS. 835, L. 52 cm
516-198GULDMYNT. Sverige 20 kr 1873. Oscar II. Vikt 8,96 gram.
516-199CORGI TOY. "JAMES BOND" Aston Martin DB 5. L. 9.5 cm
516-200CORGI TOY. "The man from U.N.C.L.E" Oldsmobile Super 88. L. 10.5 cm.
516-201SIGURD RESSEL. Fåtöljer 1 par, "Falcon Deluxe", Vatne Möbler, Norge, 1980-tal. Stomme av betsat lövträ, lös plymå med skinn. Etikettmärkta. Sittöjd ca 37 cm.
516-202BRICKA. Mässing. Diam 45 cm.
516-203ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 21 cm.
516-204ROYAL COPENHAGEN. Figurgrupp. H.15 cm.
516-205GUSTAVSBERG. Ytterfoder 1 par. "Liljekonvalj" nr 2. H 14,5 cm. Diam 17,5 cm.
516-206ÖREBRO KEXFABRIK, plåtburk. Bruksslitage. H. 19 cm.
516-207BORDSFOTOGENLAMPA. Sekelskiftet 1900. H inkl rör 55 cm.
516-208KAFFESKEDAR 15 st. Kontr.S. Vikt 205 gram.
516-209MATSKEDAR 12 st. Kontr.S. Olika längd. Vikt 466 gram.
516-210RÖRSTRAND. Tallrikar 7 st, Mon Amie". Diam 24 cm.
516-211RING med sten 18K. Ringmått 19 mm. Bruttovikt 3,1 gram.
516-212RING med sten 18K. Ringmått 15 mm. Bruttovikt 2,6 gram.
516-213RING med 3 små diamanter 18K. Ringens mått 17 mm. Bruttovikt 3,6 gram.
516-214RINGAR 2 st 18K. Ringarnas mått 17 resp 22 mm. Vikt 13,1 gram.
516-215HALSBAND- Doserad X-länk med stav, 18K. Längd 45 cm. Vikt 28,7 gram.
516-216ÖRHÄNGEN. 1 par, turkoser VG 18K. Bruttovikt 5,0 gram
516-217FICKUR. Doxa 68 mm, 1900-talets första hälft. Klockkedja.
516-218YTTERFODER. Majolika Germany med hårspricka i botten. H 20 cm. Diam 26 cm.
516-219ORREFORS. Vinglas 2 st "Silvia". H 14 cm.
516-220MAI BRITT PALMROTH. Oljemålning sign M Palmroth. Tavlans mått 49 x 21 cm.
516-221RÖRSTRAND. Ytterfoder, majolika. Krackelerad, hårspricka. H. 21,5 cm.
516-222TALLRIKAR. 10 st. Disney, Fyrklövern. Diam. 27 cm.
516-223ASSIETTER. 10 st. Disney, Fyrklövern. Diam. 21 cm.
516-224DJUPA TALLRIKAR. 12 st. Disney, Fyrklövern. Diam. 22,5 cm.
516-225FORM. Disney, Fyrklövern. L. 26 cm. B. 20 cm.
516-226SKÅLAR, 2 st. SALT- o PEPPARSTRÖARE. Disney, Fyrklövern.
516-227TERRIN M LOCK. Disney, Fyrklövern. H. 21 cm.
516-228UPPLÄGGNINGSFAT, SÅSSKÅL M FAT. Disney, Fyrklövern. L. 32 cm. resp. 36 cm.
516-229KAKFAT I 3 VÅNINGAR. Disney, Fyrklövern.
516-230RAGNAR LINDÉN. Oljemålning, sign Ragnar Lindén 1976. Pannå. 23,5 x 16 cm.
516-231SKRUVÖRHÄNGEN. 1 par, 18K. Vikt 2,4 gram.
516-232DAMARMBANDSUR. 18K i uret, ej guld i bandet. Certina.
516-233FRITZ HANSEN. Stolar, 4 st. Sjuan. Märkta: Made in Denmark by Fritz Hansen. Klädsel med mindre slitage. Sitthöjd: 43 cm
516-234CAFÉSET bestående av bord o 4 stolar. Metall o plast.
516-235KARMSTOL. Gust.stil. 1900-talets mitt. Torrsprickor förekommer. Sitthöjd: 48 cm.
516-236CARL MALMSTEN. Fåtöljer, 1 par. "Samsas". Klädsel med slitage på armstöden. Skyltsignerade: AB O.H. Sjögren, Stoppmöbler Tranås Sweden. Möbelkomponerad av Carl Malmsten. Sitthöjd: 42 cm
516-237DAGBÄDD/SOFFA. H. 33 cm. L. 178 cm. B. 104 cm. Sitthöjd: 34 cm
516-238ATELJÉ LYKTAN. Golvlampa "Gustav" 1970-tal för 5 ljuspunkter. H 205 cm.
516-239CARL MALMSTEN. Satsbord 3 delar "Släden". Silverplakett Carl Malmsten "Jubileumsmodell 1988 Nr 226" H 61 cm. L 80 cm. B 42 cm. De mindre borden H 56 cm. L 39 cm. B 36,5 cm. Bordsskivan med skada.
516-240ROLF SWEDBERG. Oljemålning, sign Swedberg. Duk 76,5 x 87 cm.
516-241RICHARD BRIXELL. Skulptur monterad på träplatta. Lagad. Sign A tergo. Träplattans mått 21,5 x 19 cm.
516-242LEIF SYLIN. Metallskulptur monterad på träplatta, sign Leif Sylin. H 30,5 cm. B 22 cm.
516-243KARIN WARD. Tavla, trä, skulpterad, sign Karin Ward -82. 43 x 20 cm.
516-244THEA EKSTRÖM. Grafiskt blad, sign Ekström 7 IX 79. Tavlans mått 47,5 x 63 cm.
516-245TILGMANS. Fat, keramik. 35,5 x 22,5 cm.
516-246TAKARMATUR. Tiffanymodell. Kupans mått H 22 cm. Diam 42 cm.
516-247BORDSLAMPA. Tiffanymodell. H 32 cm.
516-248HERTHA HILLFON. Skulptur på sockel, keramik sign Herta Hillfon. H inkl sockel 40 cm. Dj 34 cm. B 36 cm.
516-249JAN HÅFSTRÖM. Blandteknik, sign Jan Håfström. Tavlans mått 63,5 x 77 cm. Djup 9,5 cm.
516-250LENNART ASCHENBRENNER. Grafiskt blad, sign Lennart Aschenbrenner 87, 70/200. Tavlans mått 25 x 33,5 cm.
516-251ELDVERKTYG. metall. H 53,5 cm.
516-252BARBRO BÄCKSTRÖM. Relief i järnduk, osignerad. 47 x 44 cm.
516-253LENA CRONQVIST. Grafiskt blad. sign Lena Cronqvist 14/40. Tavlans mått 40 x 34,5 cm.
516-254STIG BORGLIND. Etsning, sign Stig Borglind. Tavlans mått 51,5, x 41,5 cm.
516-255CURT HILLFON. Grafiskt blad, sign Curt Hillfon 92/250. Tavlans mått 82 x 65,5 cm.
516-256STAFFAN ULLSTRÖM. Grafiskt blad, sign Staffan Ullström 60/99. Tavlans mått 60 x 75 cm.
516-257ROYAL COPENHAGEN. Figurgrupp. H 17 cm.
516-258ROYAL COPENHAGEN. Figurgrupp. H 18 cm.
516-259ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H. 16 cm.
516-260ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 18 cm.
516-261ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 19,5 cm.
516-262ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 23 cm.
516-263ROYAL COPENHAGEN. Harald Wiberg. Figurin. H 7,5 cm. L 22 cm.
516-264ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Fat på fot 1023. H 6 cm. Diam 16 cm.
516-265BESTICKUPPSÄTTNING. Modell Vasa. Kontr.S. Matskedar 12 st. Gafflar 12 st. Knivar 12 st. Smörknivar 2 st. Kaffeskedar 6 st & Ostkniv. Bruttvikt 1.722 gram.
516-266BESTICK. Modell Vasa. Kontr.S. Förrättsskedar 12 st. Förrättsgafflar 12 st. Förrättsknivar 12 st. Bruttovikt 1.002 gram.
516-267KAFFESKEDAR 12 st. Kontr.s. Vikt 172 gram.
516-268ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Kaffekoppar 12 st med fat (719). Assietter 12 st (574), Sockerskål (1113) & Gräddkanna (1032)
516-269ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Förrättstallrikar 6 st (572). Diam 22,5 cm.
516-270ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Ljusstakar 1 par (1138). H 10 cm.
516-271ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Vas (1016)H 11,5 cm. Vas Musselmalet (384) H 13,5 cm.
516-272ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Förrättstallrikar 6 st (572). Diam 22,5 cm.
516-273HANDKANNA. 1/2k, mässing. H 21,5 cm.
516-274ORREFORS. Vinglas 11 st. "Silvia". H 14,6 cm.
516-275ORREFORS. Whiskeyglas, 12 st. "Silvia". H 6,5 cm.
516-276MADELEINE PYK. Grafiskt blad, sign M. Pyk, 57/295. Tavlans mått: 38,5 x 30 cm.
516-277ARVIKA KONSTSMIDE. Ljusplåtar, 1 par, mässing. Signerade: Arvika AJ Konstsmide, handdrivet. H. 32 cm.
516-278SUSANNE ARVIDSSON. Oljemålning. Signerad: Susanne A. -02. "Tänk vad en sväng om kan göra". Pannå. Tavlans mått: 29,5 x 30 cm.
516-279VAGNSLYKTOR. 1 par. Mässing o glas. Sekelskiftet 1900. H. 34 cm.
516-280LENNART KINDGREN. Tavla, blandteknik, sign L. Kindgren. Tavlans mått: 50,5 x 43 cm.
516-281GUNNAR NYLUND. Ytterfoder genombrutet, Chamotte. Rörstrand. H. 13,5 cm. Diam. 14 cm.
516-282MONICA SAHLIN. Oljemålning, sign Monica Sahlin. Duk 36 x 27 cm.
516-283NITTSJÖ. Fågel. THO, Nittsjö, 5467. Keramik. H. 16,5 cm.
516-284MARIANNE KRANTZ. Akvarell, sign Marianne Krantz. Tavlans mått: 35 x 46 cm.
516-285LISA LARSON. Figurin, Bassett. Signerad: Lisa L, K-studion, Gustavsberg -95. H. 11 cm.
516-286DAN LEKBERG. Akvarell, sign DL. Tavlans mått: 41,5 x 35,5 cm.
516-287LISA LARSON. Figurin, pudel. Signerad: Lisa L. K-studion Gustavsberg -94. H. 10,5 cm.
516-288MADELEINE PYK. Akvarell, sign M. Pyk. Tavlans mått: 36,5 x 27,5 cm.
516-289YTTERFODER. Prins Eugen Waldemarsudde, Gustavsberg. H. 15,5 cm. Diam. 14,5 cm.
516-290MADELEINE PYK. Grafiskt blad, sign M. Pyk 57/295. Tavlans mått: 38,5 x 30 cm.
516-291LISA LARSON. Gustavsberg. Figurin, Pelle. Signerad. LL. H. 19,5 cm.
516-292YTTERFODER. Prins Eugen Waldemarsudde, Gustavsberg. H. 13 cm. Diam. 24,5 cm.
516-293LISA LARSON. Figurin, bulldog. Signerad: Lisa L K-studion, Gustavsberg -94. H. 9,5 cm.
516-294LISA LARSON. Figurin, "Eva 2". Signerad: Lisa L, Eva 2. H. 19 cm.
516-295LISA LARSON. Figurin, lejon. Gustavsberg. H. 14 cm.
516-296GUSTAFSBERG. "God Jul". Mattallrikar 6 st, djupa tallrikar 6 st, assietter 6 st, skål.
516-297GUSTAFSBERG. "God Jul". Mattallrikar 6 st, djupa tallrikar 6 st, assietter 6 st, skål.
516-298GUSTAFSBERG. "God Jul". Tillbringare, skål, terrin.
516-299TENNLJUSSTAKAR. 1 par. 1900-talets mitt. H. 11 cm.
516-300KAJ BOJESEN. Häst, trä, målad brun sadel o svart träns, tyglar saknas, målning med smärre färgbortfall. H. 14 cm. L. 15 cm.
516-301VÄGGAPPLIQUE för tre ljus. Metall. Sekelskiftet 1900. H. 51 cm.
516-302SKULTUNA BRUK. Ljusstakar, 1 par, mässing. No. 14. H. 17 cm.
516-303VÄGGTELEFON, tidigt 1900-tal. Aktieselskabet Elektrisk Bureau Kristiania Norge. H. 73 cm. B. 24 cm.
516-304LONGINES. Fickur 18K. Diam. 4,2 cm. En visare lös. Brutto vikt 93,7 gram.
516-305BROSCH/ HÄNGE 18K. Vikt 7,1 gram.
516-306MEDALJONG i form av hjärta. 18K. Brutto vikt 6,9 gram.
516-307HÄNGE (Omgjord ring). 18K. Vikt 6,7 gram.
516-308RING. 14K, Ringens mått: 16 mm Vikt 2 gram.
516-309ARMBAND 18K. L. 18,5 cm. Vikt 13,2 gram.
516-310ARMBAND. Bismarck, samt extra länk. 18K. L. 18,5 cm. Vikt 16,8 gram.
516-311UTGÅR
516-312ARMBAND. Bismarck. 18K. L.18 cm. Vikt 5,4 gram.
516-313ARMBAND M EXTRA LÄNK. 18K. L. 18 cm samt extralänk 2 cm. Vikt 39,7 gram.
516-314THERESIA HVORSLEV. Armband, silver. Alton, V9. L. 19,5 cm. B. 3,3 cm. Vikt 72,4 gram.
516-315JEAN ROSENGREN. Oljemålning, sign J. Rosengren. Duk. 38 x 55 cm.
516-316MONICA SAHLIN. Oljemålningar, 3 st, sign Monica Sahlin. Tavlornas mått: H. 55 cm resp. 50 cm. B. 47 cm. resp. 33 cm.
516-317TOMTE MED LYKTA. El. Stämplad: West Germany. Troligen Heissner, liten skada på lampan. H. 41 cm.
516-318LISA LARSON. Figurin, "Johanna". Stämplad och etikettmärkt. H. 15 cm.
516-319BREVENS BRUK. Bordspegel med ställning. Gjutjärn. Stämplad BB. H. 43 cm.
516-320SANDBERGS NORA STAD. Ljusstake 3-armad. H. 26,5 cm.
516-321GABRIEL. Tomtar 3 st, glaserad keramik. (Hylltomtar). Etikettmärkt: Gabriel keramik.
516-322LJUSSTAKAR. 1 par, 925 silver. H 8 cm. Bruttovikt 160 gram.
516-323LJUSSTAKAR. 1 par. Kontr.S. H 17 cm. Bruttovikt 858 gram.
516-324SUZANNE ÖHLÉN. Rörstrand. Vas. H 15,5 cm.
516-325ROYAL COPENHAGEN. Vas. Design Annegrete Halling-Koch. H 15 cm.
516-326SKÅL. Genombruten, Kontr.S. H 3 cm. L 14 cm. B 10,5 cm. Vikt 117 gram.
516-327SKÅL. Genombruten, Kontr.S. H 6,5 cm. L 18,3 cm. B 14 cm. Vikt 136 gram.
516-328GULDKROKEN. Lockburk ananas. H 14 cm.
516-329LJUSPLÅTAR. 1 par, mässing. H 31,5 cm.
516-330ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 16,5 cm.
516-331ROYAL COPENHAGEN. Figurin. H 14,5 cm.
516-332BING & GRÖNDAHL. Figurgrupp. H 18 cm.
516-333LJUSPLÅTAR. 1 par, mässing. H 36 cm.
516-334MATSKED. 17/1800-tal. Silver. L 21 cm.
516-335STRÖSOCKERSKED. 1800-tal, Kontr.S. L 21 cm.
516-336ARABIA. Vas. H 17,5 cm.
516-337KAFFESKEDAR 6 st. Modell Viktoria. Kontr.S. Vikt 78 gram.
516-338KAFFESKEDAR 12 st. Modell Vasa. Kontr.S. Vikt 131 gram.
516-339ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Uppläggningsfat (628) L 33,5 cm. B 25 cm.
516-340ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Bricka (1195) L 23 cm. B 14,5 cm.
516-341ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Sockerskål (400) & cremékopp (743-744)
516-342ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Såsskål (587) H 8,5 cm. L 24 cm.
516-343ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Skål på tassar (1177). H 7 cm. L 15 cm.
516-344SOPPSLEV. Träskaft och silver. L 38 cm.
516-345MURANO. Vas etikettmärkt Muranol H 19,5 cm.
516-346BO FAJANS. Fruktassietter 12 st och fruktfat L 31 cm (Blåa). Assietternas mått Diam 18,5 cm.
516-347TÖRNGRENS KERAMIK Falkenberg. Vas m hänkel. H 25 cm.
516-348TÖRNGRENS KERAMIK Falkenberg. Vas. H 23 cm.
516-349MONIKA BACKSTRÖM. Vas, glas. Gula o röda toner, påklippt dekor. "Gobi". Signerad: Kosta Boda, M. Backström, 49760. H. 16,5 cm. Diam. 17 cm.
516-350MONIKA BACKSTRÖM. Vas, glas. Gula o röda toner, påklippt dekor. "Gobi". Signerad: Kosta Boda, M. Backström, 49761. H. 25,5 cm. Diam. 14 cm.
516-351BOINE EKS KERAMIK, Jönköping. Figurin monterad på träplatta. L 42,5 cm.
516-352FLYGPLAN på fot. Trans World TWA N231 TW. L 46 cm.
516-353LEKSAKSBILAR 2 st. Litograferad plåt. L 15,5 cm.
516-354DINKY TOYS. Atlantean City Bus 291. I originalförpackning. L 12,5 cm.
516-355MÄRKLIN. Lok 3043 i originalförpackning.
516-356JAMES BOND 007. Corgi. The definitive Bond Collection i originalförpackning.
516-357LJUSSTAKAR. 1 par, Kontr.S. H 16,5 cm. Bruttovikt 367 gram.
516-358KOPPARKAFFEPANNA 1800-tal. Mustachfäste o gåsbröst. 12 liter.
516-359TRÄSTÅNKA. Bemålad med tennskodd pip. Daterad 1774. H 34 cm.
516-360Per Fredrik Wigholm Arboga 1839-1867. Grötskål m lock, tenn. H 16,5 cm. Diam 23,5 cm.
516-361CARL GUSTAV MALMBORG. Stockholm. Tennfat J 1767. Diam 35 cm.
516-362TRÄSKRIN masurbjörk m inläggningar. H 14 cm. 30 x 22 cm.
516-363SILVERBIBEL. 1520-1850, Svenskt silversmide.
516-364TENNGJUTARE I SVERIGE. Birger Bruzelli.
516-365OLJEMÅLNING. 1800-tal. Blomsterstileben. Färgbortfall förekommer. Pannå 49 x 60
516-366FRUKTKNIVAR 6 st. Modell Vasa. Kontr.S. Bruttovikt 185 gram.
516-367MATSKEDAR 12 st. Modell Vasa. Kontr.S. Vikt 651 gram.
516-368VICKE LINDSTRAND, Kosta. "Tvätt" Vas 1950-tal graverad dekor av kvinna som hänger tvätt. Några mindre märken. Märkt Kosta LG 129. H 29 cm.
516-369SOCKERSKÅL. GT Folker, Stockholm. Kontr.S. L5 1865. H 9 cm. Vikt 336 gram.
516-370SOCKERSKÅL med lock. Ryssland 1861. H 16 cm inkl knopp. Bruttovikt 545 gram.
516-371SÅSSKÅLAR. 1 par med dekor. Silver. H 11,5 cm. Vikt 381 gram.
516-372MARY GREGORY. Kanna. H 26 cm.
516-373SYKORG på ben. Rotting. H 76 cm. B 37 cm. Dj 25 cm.
516-374CAMÉBROSCH/HÄNGE. Came med 18K o emlajinslag i ramen, 1800-tal. L 5,7 cm. B 4,7 cm. Bruttovikt 20,8 gram.
516-375HALSBAND. Pansarlänk 18K. L 60 cm. Vikt 15,1 gram.
516-376RING 18K med liten diamant. Ringens mått ca 16 mm. Bruttovikt 1,9 gram.
516-377SKULTUNA BRUK. Bordslampa med gallerfot. Märkt Skultuna Nr 109. H till lampfästet 37,5 cm.
516-378RÖRSTRAND. Bordslampa. H 69 cm.
516-379KUDDE. 1800-tal, pärlbroderad. Mått: 48 x 45 cm.
516-380KUDDE. 1800-tal, pärlbroderad. Mått: 48 x 45 cm.
516-381RAGNAR LINDÉN. Etsningar 5 st kolorerade. "Trallingenserien", sign Ragnar Lindén 1963. Tavlornas mått 31,5 x 21,5 cm.
516-382GUSTAVSBERG. Parianfiguriner 2 st. 1894 och 1904. H 26,5 resp 28 cm. En med kantnagg.
516-383SUPKALK. Silver Q2 1798 med gravyr, åldermansranka. H 10,5 cm.
516-384DOSA. Silver 6,5 x 5 cm. Vikt 65 gram.
516-385GUSTAF MÖLLENBORG. Stockholm. Ljusstakar 1 par. G5 1861. H 27 cm. Bruttovikt 983 gram.
516-386ARMBAND. Bismarck 18K. L 19 cm. Vikt 11,8 gram.
516-387HALSBAND. Bismarck doserad 18K. L 41 cm. Vikt 23,1 gram.
516-388FIRMA SVENSKT TENN. Måltidsunderlägg 2 st, Design Josef Frank, Mått: 30x40
516-389SNOWBALL. Ljuslyktor 5 st, Kosta Boda Design Ann Wolff. H. 9 cm
516-390SNOWBALL. Ljuslyktor 5 st, Kosta Boda Design Ann Wolff H. 7 och 5.5 cm
516-391STIG GHYLFE. Emaljtavla, sign Ghylfe 78. Tavlans mått: 34 x 34 cm.
516-392STIG OLSON. Tavla, blandteknik, sign Stig Olson. Tavlans mått: 102 x 61 cm.
516-393ERIK OLSON. Grafiskt blad, sign Erik Olson 1952. Tavlans mått: 51.5 x 36 cm.
516-394REINHOLD LJUNGGREN. Grafiskt blad sign R Ljunggren 50/210. Tavlans mått: 52.5 x 59 cm.
516-395PABLO PICASSO. Grafiskt blad. Efter Pierrot, sign i trycket. Tavlans mått 59,5 x 47 cm.
516-396RING MED DIAMANTER. 18K, Ringens mått: 19 mm. Bruttovikt. 2.2 gram
516-397RING MED DIAMANT. Diamant: 0.16 ct, Vitguld, 18K, Ringens mått: 16 mm. Bruttovikt: 2.1 gram
516-398BING & GRÖNDAHL. Figurin. 1598. H. 12 cm.
516-399HALSBAND. Pansarkedja 18K, L. 45.5 cm. Vikt 6.0 gram
516-400POUL HENNINGSEN. Taklampa PH Artichoke "Kotten", Louis Poulsen, Denmark. H. 48 cm. Blad: Pulverlackerad stål samt stomme i högglansförkromat stål 72 st. Bruksslitage, funktionstestad. Lampans totala höjd ca 110 cm och diameter ca 60 cm.
516-401SOLUR. H. 82 Diam cm 42 cm
516-402SKÅL MED HÄNKEL. Kontr.S, stämplad: 835 Berlin, No11500, H. 13 cm Diam. 34 cm Vikt. 1964 gram
516-403HARRIET HULTKRANTZ. Akvarell, sign Harriet Hultkrantz "Utsikt från ateljen" Örebro. Tavlans mått: 43.5 x 51.5 cm .
516-404UPPLÄGGNINGSFAT. 1800-tal, stämplat England. L. 49 cm. B. 40.5 cm.
516-405JARDINÉRE. Glas o förgylld metall, jugend. Med gravyr 1912. Glasinsats med mindre nagg. H. 17 cm. L. 53 cm.
516-406GEFLE, UE. Kaffeservis, 27 delar. "Vinranka", Arthur Percy.
516-407BIL. Litograferad plåt, H. 15 cm L. 34 cm. Dörrar defekta.
516-408DAINA LIEPINA. Oljemålning, sign D.L. Pannå: 65 x 53 cm.
516-409SOCKERTÅNG 2 st. Kontr.S, L. 14.5 resp. 15 cm. Vikt. 71 gram .
516-410SKRIVSTÄLL. 5 delar, tenn. 1930/40-tal.
516-411Fischel. Caféstolar, 1 par. En etikettmärtk samt en med lagning. Sitthöjd 47 cm.
516-412STIG GHYLFE. Emaljtavla, sign Ghylfe 74. Tavlans mått: 82 x 81 cm.
516-413SKULPTUR. Häst, trä, 1900-tal, Kina. H. 108 cm L. 120 cm. Torrsprickor samt färgbortfall
516-414VIKSKÄRM MED DEKOR. 2-delad. H. 83 cm L. 42.5+42.5 cm. Dekor delvis saknas.
516-415STEPHAN SEDLACEK. Oljemålning, sign Stephan Sedlacek, Duk: 52.5 x 80 cm. Färgbortfall där ramen har suttit.
516-416FRANS WILHELM ODELMARK. Akvarell, sign F.W Odelmark. Tavlans mått: 65 x 53 cm
516-417MOSSE STOPENDAAL. Oljemålning, sign Mosse Stoopendal 37 "Beckasin" Duk: 38x 46 cm
516-418FICKUR MED KEDJA. Svalan Lyx, förgyllt. 1900-talets senare hälft.
516-419OMEGA CONSTELLATION AUTOMATIC. Herrarmbandsur. Funktionstestad. Urtavlan: 30 mm
516-420LONGINES, Flagship. Herrarmbandsur, guld på stål. 18K i bandet. Funktionstestad. Urtavla: 35 mm. Bruttovikt 76,3 gram.
516-421MORMORSUR. Diam. 45 mm
516-422PORSGRUND. Vas. Norge. H. 35 cm.
516-423LASSE GJUTARE, NORA. Bergsman o Bergsmor, bemålade. Mannen, malm, märkt: Lasse Gjutare, Nora, LK. Kvinnan, vitmetall, märkt: Lasse Gjutare, Nora. H. 22 cm. resp. 21 cm.
516-424BORDSUR. Björk med svärtade trädetaljer Omkring 1930. H 38 cm. B 36 cm.
516-425EKEBY. Väggfat, terracotta. Diam 34,5 cm.
516-426VÄGGTELEFON. 1900-talets första hälft. H 59 cm. B 23,5 cm.
516-427VÄGGUR. Nyrenässans. H 140 cm. B 43 cm.
516-428INGEGERD SILOW. Matta, röllakan. 225 x 166 cm.
516-429TENNSTOP. 1800-talets mitt. H 19 cm.
516-430ANTON GENBERG. Oljemålning, vinterlandskap, sign A Genberg. Duk 44 x 61 cm.
516-431SAM UHRDIN. Oljemålning, sign Sam Uhrdin 1920. Duk 73 x 60 cm. Färgbortfall där ramen suttit.
516-432MATBESTICKUPPSÄTTNING. Modell Rosenholm. Kontr.S. Gafflar 12 st. Knivar 12 st. Skedar 12 st. Smörknivar 2 st. Bruttovikt 1.823 gram.
516-433ROYAL COPENHAGEN. Figurin svanemor m unge. H 9,5 cm.
516-434LEKSAKSBIL. Litograferad plåt. Ichiko Masudya Japan. Repor på taket. Åldersrelaterat slitage. L 37 cm.
516-435BRANDBIL. Brio 1960-tal. Bok och rödmålat trä med däck i gummi och plast- och metalldetaljer. Längd ca 63 cm. En del saknas.
516-436STIG LINDBERG. Figurin, häst, glaserat stengods. Stig Lindberg, Gustavsberg. H. 17 cm. L. 14 cm.
516-437KOPPARGRYTA. Stämplad: J.O G. B.H. 1800-tal. H. 31 cm. L. 53 cm. B. 33,5 cm.
516-438PELARBORD m 2 lådor, hjul samt skivan klädd med läder. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. H. 65 cm. Diam. 52 cm.
516-439VITRINSKÅP M SKRIVDEL. 1900-tal. H. 198 cm. B. 111 cm. Djup 50 cm.
516-440TOYOTA AYGO 1.0 5dr -15. FJN533. Ombesiktning krävs. 4.250 mil. Nytt batteri. Några repor och småskador finns på bilen
516-441TAKARMATUR. Copenhagen, Denmark gatuljus 1970-tal, Otto Georg Kaszner. H. 40 cm. Diam. 54 cm.
516-442RÖRSTRAND. "Sundborn", Matservis 49 delar, Design: Pia Rönndahl. Mattallrikar 12 st Djupa 12 st, Förrättstallrikar 12 st, Assietter 12 st, Upplägningsfat 1 st. Felfria med normalt bruksslitage.
516-443RÖRSTRAND. "Sundborn", Muggar 8 st, Design: Pia Rönndahl.
516-444MARIANNE WESTMAN. Uppläggningsfat 2 st, "Picknick", Rörstrand. L. 30 resp 36cm. Med värmefläckar.
516-445RÖRSTRAND. "Sundborn", skålrikar 12 st, Design: Pia Rönndahl
516-446FIRMA SVENSKT TENN. Bricka, Design: Josef Frank. L. 55 cm B. 32 cm
516-447RING. 18K, med gravyr. Ring mått: 19 mm. Vikt 9.1 gram
516-448RINGAR 3 st. 18K, Ringarnas mått: 20 mm 2 st 17mm. Vikt 10.9 gram
516-449ARMBAND. Bismarck, Kontr.S. L. 21 cm B. 1.5 cm
516-450LENNART SAND. Oljemålnin. Signerad; L Sand -99. Duk: 82 x 100 cm.
516-451BROSCH. 18K. B. 4 cm. Vikt 5.4 gram
516-452DAMARMBANDSUR. 14K, Roamer. L. 17 cm. Bruttovikt 19.9 gram
516-453HÄNGE MED STEN OCH ARMBAND MED STENAR. Kontr.S. Hängets L. 5.5 cm. Armband c:a. 18 cm
516-454HALSBAND. Silver, Mexico. L. 45 cm. Vikt 86.9 gram
516-455GUNNAR NYLUND. Ytterfoder, 1 par, Chamotterat stengods. Rörstrand. H. 13 cm. Diam 15 cm.
516-456GUNNAR NYLUND. Ytterfoder 3 st, chamotterat stengods. Rörstrand. H. 11.5 cm. Diam 13 cm.
516-457PUNSCHBÄGARE. 6 st Kontr.S. Vikt 189 gram
516-458RÖRSTRAND. Keramiktavla, sign OA Olle Alberius. Mått: 31.5x30 cm
516-459PUNSCHBÄGARE. 6 st, Kontr.S. Vikt 217 gram
516-460ANSHELM SCHULTZBERG. Oljemålning, sign A. Schultzberg. Duk: 68x105 cm. En äldre lagning på duken
516-461SKULTUNA BRUK. Skyddsängel, H. 9 cm
516-462LONGINES. Herrarmbandur. Diam: 35 mm. Urtavlan något missfärgat samt glas med skada
516-463OMEGA. Herrarmbandur, Diam: 35 mm. Glas med repa.
516-464HALSBAND. Kontr.S, L. 41 cm
516-465ARMBAND MED BERLOCK. Kontr.S, L. 20 cm
516-466MANSCHETTKNAPPAR. 18K. Vikt 7.2 gram
516-467YTTERFODER. Prins Eugen Waldemarsudde, Rörstrand. H. 13 cm. Diam. 24,5 cm.
516-468JACKIE LYND. Rörstrand, Keramiktavla 19,5 x 19,5 cm.
516-469GLAS 8 st. H 13 cm.
516-470GUSTAFSBERG. Triumf. Kaffeservis 12 delar. Kanna pip med nagg, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 9 st.
516-471MINIATYRER 3 st silver/sten. H 1,5 - 5 cm.
516-472FLYGSFORS. Vaser 3 st varav 2 st Etikettmärkta och märkt Coquille. H 18, 24 resp 24 cm.
516-473SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 1971-1978 Postfriska,
516-474SVENSKA FRIMÄRKEN. Årsset Kompletta, 1979-1988 Postfriska,
516-475ULRICA HYDMAN-VALLIEN. Vas "Open mind" Kosta Boda. Etikettmärkt och märkt Kosta Boda Artist Coll Ulrica HV 48744. H 26 cm.
516-476CARL-HARRY STÅLHANE. Vas, Rörstrand, sign CHS. H. 22.5 cm
516-477SKULPTUR. Trä, H. 47 cm
516-478ERNST NIELSEN. Vas, Denmark. H. 19 cm
516-479TOBAKSBURK. Tenn, 1930, med gravyr. H. 20 cm
516-480FIGURALMATTA. Handknuten. Mått: 136 x100 cm.
516-481MATTA. Handknuten. Mått: 126 x 83 cm.
516-482BOKSKÅP. Nyrenässans. Blandade träslag bl a valnöt, några fanérskador. H. 200 cm. B. 81 cm. Djup 56 cm.
516-483MATTA. Handknuten. Mått: 280 x 200 cm.
516-484CARL MALMSTEN. Fåtölj, modell Husfadern. Plakettmärkt silver: AB O. H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden. Silverplakett: Carl Malmsten, Jubileumsmodell 1988, nr. 327. Sitthöjd 40 cm.
516-485GUNGHÄST. 1800-tal. Brukslitage. H. 86 cm. L. ca 130 cm.
516-486STOLAR. 10 st, ek. 1910/20-tal. Sitthöjd: 45 cm
516-487STOL. 1800-tal. Brukslitage. Sitthöjd: 48 cm
516-488STOL. 1800-tal. Åldersrelaterat slitage. Sitthöjd 48 cm.
516-489BORDSLAMPA. Ombyggd. H. 51,5 cm.
516-490CARL MALMSTEN. Fåtölj, modell Husfadern. Plakettmärkt silver: AB O. H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden. Silverplakett: Carl Malmsten, Jubileumsmodell 1988, nr. 147. Sitthöjd 40 cm.
516-491DAMARMBANDSUR, Tissot, stål o förgylld. Något sliten förgyllning.
516-492DRUVSAX, KAKTÅNG, BAKELSESKED. Kontr.S. Vikt 74 gram.
516-493ALVAR AALTO. Vas, "Savoy", Iittala. H. 16 cm.
516-494MATTA. Handknuten. Kirman. 150 x 98 cm.
516-495MATTA. Handknuten. Old Ghom. 213 x 140 cm.
516-496CARL-HARRY STÅLHANE. Fisk, Rörstrand. H. 17,5 cm. L. 22 cm.
516-497RAGNAR LINDÉN. Grafiskt blad, sign Ragnar Lindén 1983, 87/300. Tavlans mått: 29 x 24 cm.
516-498MAX HAMILTON. Torrnålsgravyr, sign Max Hamilton 1979-80, 9/20. "Öppen mun". Tavlans mått: 37,5 x 40,5 cm.
516-499EIGIL THORELL. Grafiskt blad, sign Eigil Thorell. "Akrobater", 17/50. Tavlans mått: 42 x 52 cm.
516-500RÖRSTRAND. Vas, sekelskiftet 1900. H. 27,5 cm.
516-501ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Terrin (1128) Diam 20 cm.
516-502ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", halvblond. Karott (708) H 6 cm, 20 x 20 cm.
516-503ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Skål (1074) H 6 cm. L 18 cm. B 16 cm.
516-504ROYAL COPENHAGEN. "Musselmalet", helblond. Fat (1115) L 25 cm.
516-505STIG BORGLIND. Etsning motiv från Lindesberg, sign Stig Borglind 1925. Tavlans mått 29 x 40 cm.
516-506TENNSTOP 1821. H 21 cm.
516-507REIJMYRE. Karaff och brännvinsflaska med etsad dekor. H inkl propp 30 resp 15,5 cm.
516-508GÖSTA GUSTAVSON. Akvarell, sign Gösta Gustavson 1986. Tavlans mått 35 x 28,5 cm.
516-509YNGVE HENRIKSEN. Akvarell, sign Yngve Henriksen 92. "Färöysk III" Tavlans mått 33,5 x 44 cm.
516-510STURE MEIJER. Blandteknik, sign Sture M. Tavlans mått 21,5 x 27,5 cm
516-511OLLE MEDIN. Blyertsteckning, sign Olle Medin 97. Tavlans mått 34 x 29 cm.
516-512GUNNAR GREIBER. Oljemålning, sign Greiber "Kväll vid sjön". Tavlans mått 53 x 53 cm.
516-513FAT djupt med skada Diam 33 cm. Tallrik Diam 21 cm och 2 st småtallrikar Diam 15,8 cm.
516-514TENNFAT1900-tal. H 3 cm. Diam 35,6 cm.
516-515PRYDNADSKAM med stenar sekelskiftet 1900. L 13 cm. H 9 cm.
516-516MATBORD 4 stolar. Furu. Fläckar förekommer på bord och stolar. Bordets mått H 77 cm. B 72 cm. L 210 cm. Sitthöjd: 44 cm
516-517SOFFA & FÅTÖLJ. Chesterfieldmodell. Soffans längd 193 cm. Fåtöljens bredd 99 cm. Sitthöjd: 45 cm. En knapp saknas.
516-518SVANTE SKOGH. MATBORD m klaffar "Vinga", teak. H 74,5 cm. L 130 + 50 + 50 cm. B 88 cm. Skivan med fläckar
516-519LARS NORRMAN. Oljemålning, sign Lars Norrman. Pannå utan ram 55 x 74,5 cm.
516-520LARS NORRMAN. Grafiskt blad, sign Lars Norrman. Tavlans mått 41 x 85 cm.
516-521LARS NORRMAN. Oljemålning, sign Lars Norrman. Pannå. Tavlans mått 34 x 46 cm.
516-522ENDEL KÖKS. Oljemålning, sign E Köks 60. Duk: 57.5x67 cm
516-523CALLE NYLAND. Oljemålning sign Calle Nyland. Duk: 38.5x45 cm
516-524STIG OLSON. Collage, sign Stig Olson. Tavlans mått 59,5 x 51,5 cm.
516-525MALMKRONA med 8 ljusarmar. H 72 cm. Diam 83 cm.
516-526LJUSKRONA med 6 ljusarmar med bl a rökfärgade prismor. Barockstil. H. 70 cm. Diam. 45 cm. Någon skada på prisma.
516-527TAKPLAFOND med prismor. Diam 56,5 cm.
516-528TIDNINGSSTÄLL. Trä, Engelsk stil. Bruksslitage. H 51 cm L 49 cm. B 22 cm.
516-529VÄGGUR. Nyrenässans. L 142 cm. B 46 cm.
516-530TAKPLAFOND med prismor. Diam 47 cm
516-531HARRY BERTOIA, ”Diamond Chair”, 1900-talets andra hälft. H. 74 cm B. 84 cm Djup. 73 cm. Mindre färgsläpp
516-532UNO VALLMAN. Oljemålning sign Uno Vallman 1969. Duk 54,5 x 65 cm.
516-533CERTINA. Damarmbandur, 18K. Bruttovikt 21.5 gram
516-534RING. 23K, Ringens mått: 16.5 mm Vikt 7.4 gram
516-535RINGAR. 3 st, 23K, Ringarnas mått: 17 mm. Vikt: 30.8 gram
516-536SKRUVÖRHÄNGEM MED PÄRLA. 18K. Bruttovikt 1.9 gram
516-537ARMBAND MED NAMNBRICKA. Monogramsignerad på baksidan, L. 15 cm. 18K. Vikt 8.1 gram
516-538SKRUVÖRHÄNGEN. 18K. Vikt 1.8 gram
516-539HÄNGE. 18K. L. 3 cm. Vikt 1.0 gram
516-540HALSBAND, Bismarck, doserad, 18K. L. 44 cm. Vikt 9.7 gram
516-541SKRUVÖRHÄNGEN. 18K. Vikt 2.0 gram
516-542ARMBAND. Bismarck, 18K, L. 21 cm. Vikt 17.4 gram
516-543RINGAR. 2 st, 23K. Ringarnas mått: 18 mm Vikt 15.1 gram
516-544HÄNGE MED STEN. 18K. L. 1.6 cm. Bruttovikt 1.5 gram
516-545HÄNGE/BROSCH. 18K, L. 4 cm. Vikt 5.2 gram
516-546HALSKEDJA. 18K, L. 59 cm Vikt 2.6 gram
516-547RINGAR. 3 st, 18K Ringarnas mått: 2 st 17 mm och 1 st 19 mm. Vikt 11.2 gram
516-548HALSBAND. Bismarck doserad 18K. L. 45 cm. Vikt 19.6 gram