Höstauktion , Söndag 27/10 Kl. 11:00

UtropBeskrivningSlutpris
1Figurin Eva 2, Lisa Larson Gustavsberg. H 20,5 cmKlubbat pris: 550
2Figurin Adam 2 Lisa Larson Gustavsberg. H 19,5 cmKlubbat pris: 600
3Figurin Pelle Lisa Larson Gustavsberg. H 19,5 cmKlubbat pris: 925
4Figurin Malin Lisa Larson Gustavsberg. H 17,5 cmKlubbat pris: 600
5Matta handknuten Afghan 221 x 120 cm.Klubbat pris: 225
6Duk, jugend. Ca 156 x 150 cmKlubbat pris: 250
7Väggbonad. Tillverkad av Marianne Eriksson, Edsberg. Sekelskiftet 1900. 54 x 56,5 cm.Klubbat pris: 125
8Draperi, jugend. 122 x 228 cmKlubbat pris: 275
9Draperi, jugend. Ca 122 x 235 cmKlubbat pris: 200
10Väggplåt metall, jugend. H 28 cm. B 23 cmKlubbat pris: 400
11Kaffeskedar 12 st. Modell "Disa". Kontr.S. Vikt 168 gramKlubbat pris: 750
12Kakburk Kanold Göteborg. H 20 cmKlubbat pris: 300
13Matbestick. Modell "Disa", Kontr.S. Bruttovikt 1.368 gram. 10 knivar, 11 gafflar. matskedar 8 st, smörknivar 2 st smågafflar 2 st och uppläggningssked. Klubbat pris: 3100
14Fruktknivställ med 10 knivar och servettställ, jugendKlubbat pris: 550
15Toiletteset 4 delar med gravyr. Kontr.SKlubbat pris: 750
16Soppslev med träskaft. Kontr.SKlubbat pris: 250
17Väggplåtar 1 par med prismor, mässingKlubbat pris: 225
18Tvättbalja. L 46 cmKlubbat pris: 400
19Jardiniere. Vitmetall o glasinsats (glas ej original). L. 50 cm H 15,5 cm.Klubbat pris: 2100
20Kudde, jugend. L 75 cm. B 45 cmKlubbat pris: 625
21Draperi, jugend. Ca 160 x 313 cm.Klubbat pris: 400
22Träskrin lås saknas. L 48,5 cm. Dj 37,5 cm, H 29 cmKlubbat pris: 175
23Kopparkittel. Diam 63 cmKlubbat pris: 525
24Frukostkoppar, 10 st. Japan, Rörstrand.Klubbat pris: 1700
25Linnehanddukar 12 st "Gåsögon" Klubbat pris: 450
26Linnehanddukar 9 st "Gåsögon"Klubbat pris: 350
27Spegelbyrå, jugend. H 193. L 128 cm.Klubbat pris: 400
28Väggur, ek, nyrenässans. List saknas. H 101 cmKlubbat pris: 2000
29Tomtar, 2 st JIE. L. 20 resp. 23 cm.Klubbat pris: 275
30Tomtar 3 st. JIE. H. 8, resp. 9 cm.Klubbat pris: 175
31Tomtar 2 st. JIE. H. 7 resp. 20 cm.Klubbat pris: 225
32Tomtar 3 st. JIE. H. 12, 15 resp.16 cmKlubbat pris: 175
33Tomtar 3 st, Gabriel. H. 11, 12 resp. 15 cm.Klubbat pris: 175
34Tomtar 2 st, Gabriel. H. 7,5 resp. 16 cm.Klubbat pris: 175
35Tomte. Nittsjö. H. 14 cm.Klubbat pris: 300
36Tomte m kruka, Rolf Berg, Torshälla. H. 16,5 cm. Krukans diam. 13,5 cm.Klubbat pris: 325
37Glasägg, 2 st. Boda. H. 12 resp. 18 cm.Klubbat pris: 100
38Salt- o pepparkar. Design: Sigvard Bernadotte. Skultuna. H. 11 cm.Klubbat pris: 700
39Ljusstakar, mässing, 1 par. Nr. 97, Skultuna. H. 19 cm.Klubbat pris: 200
40Brevkortsalbum blandat med vykort bl a Närke samt äldre fotografier.Klubbat pris: 1250
41Figurin. Goebel. Nr. 5749225. L. 30 cm. H. 29 cm.Klubbat pris: 1300
42Kaffekoppar 9 st, assietter 12 st. sockerskål, gräddkanna. "Blå Blom", Gustavsberg. Klubbat pris: 625
43Snapsglas 12 st. "Kalinka" Iittala.Klubbat pris: 225
44Kaffeservis bestående av: Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 10 st, assietter 12 st, fat 2 st. Rosenthal.Klubbat pris: 200
45Tallrikar, djupa, 8 st. Salt- o pepparkar. Motiv av Harald Wiberg, Bing & Gröndahl. Diam. 20 cm.Klubbat pris: 1100
46Ljusstakar, 1 par, vas. Motiv av Harald Wiberg. Bing & Gröndahl. H. 15 resp. 13,5 cm.Klubbat pris: 150
47Mjölkspann m aggregat, koppar o mässing. Klubbat pris: 850
48Grafiskt blad. Reinhold Ljunggren. H.C. 34,5 x 26,5 cm.Klubbat pris: 325
49Grafiskt blad. Allan Andersson. 322/350. 28 x 35 cm.Klubbat pris: 100
50Serveringsvagn m glashylla. H. 70 cm (inklusive handtag). L. 62 cm.Klubbat pris: 2200
51Golvlampa 3-armad. 1930-tal.Klubbat pris: 900
52Golvlampa 3-armad. 1930-tal.Klubbat pris: 2300
53Malmklocka. Stämplad: Nora. H. 26 cm. Diam. 29 cm. Klubbat pris: 550
54Bricka. 800 silver. Diam. 35 cm.Vikt 783 gramKlubbat pris: 2400
55Skål på fot. Unik, Skruf. H. 25 cm. Diam. 28 cm.Klubbat pris: 375
56Karmstolar 1 par. Formpressad teak."Sjuan". Made in Denmark, design: Fritz Hansen. 0365.Klubbat pris: 3600
57Stolar 1 par. "Sjuan". Made in Denmark 1986. Design: Fritz Hansen.Klubbat pris: 1800
58Spelautomat. "Enarmad bandit". "Rotomat". Juwel. Suttit i Folkets Park. Nycklar finns. H. 72 cm. B. 46 cm. Dj. 18,5 cm. Klubbat pris: 2000
59Skinnfåtölj m trästomme. Engelsk stil.Klubbat pris: 850
60Allmogeskåp. 1800-tal. H. 200 cm. B. 104 cm. Dj. 48,5 cm.Klubbat pris: 625
61Tekoppar 6 st Spisa Ribb Stig Lindberg Gustavsberg, (En kopp med dold nagg på undersidan)Klubbat pris: 1300
62Mockaskedar 12 st Kontr.S Georg Jensen. Vikt 104 gram.Klubbat pris: 625
63Fat, tenn 1900-tal O. Ahlberg. L 37 cm Klubbat pris: 425
64Sockerskrin. Kontr.S D7 (1906) C.G Hallberg. Vikt 281 gramKlubbat pris: 1100
65Kaffekanna. Kontr.S GAB R7 (1919). Vikt 716 gramKlubbat pris: 2300
66Ljusstakar 1 par varav en med liten fotskada. Kontr.S O4 (1844). Vikt 282 gramKlubbat pris: 1050
67Strösockerskål med gravyr. Kontr.S. S5 (1872) Vikt 705 gramKlubbat pris: 2300
68Medaljong med gravyr baksida 18K. Vikt ca 7,7 gramKlubbat pris: 1900
69Armring 18K. Vikt 21,9 granKlubbat pris: 6300
70Ring 18K. Design Alf Halldin Örebro. Vikt 12,7 gramKlubbat pris: 3700
71Armband Bismarck 18K. Vikt ca 44,3 gramKlubbat pris: 14000
72Trädgårdsurnor gjutjärn 1 par. H 22 cm. Diam 24 cmKlubbat pris: 15000
73Toalettbord 1950-tal, fanér, liten skada i en låda. H 136,5 cm. B 110 cm. Dj 43 cmKlubbat pris: 1600
74Serveringsvagn mahogny1950/60-tal. H 63,5 cm. L 67,5 cm. B 42 cmKlubbat pris: 750
75Bord med glasskiva samt med trä/mässing (fläckar förekommer). H 54 cm. Diam 50 cmKlubbat pris: 1300
76Spegel teak. H 52 cm. B 40 cm.Klubbat pris: 125
77Oljemålning Ragnar Johansson sign RJ. Duk 66 x 102Klubbat pris: 1100
78Oljemålning Eva Sjödahl-Essén 2009 "Stilla morgon" Duk 60 x 40 cmKlubbat pris: 400
79Pastell Eva Sjödahl-Essén sign Eva SE 88. 34 x 28,5 cmKlubbat pris: 150
80Teckning Stig Olson 46,5 x 62 cmKlubbat pris: 350
81Oljemålning Alexandra Kern "Line 1996" Duk 46 x 40 cmKlubbat pris: 450
82Tomte, Rolf Berg. Torshälla. H 8 cmKlubbat pris: 175
83Stol. Skyltsign: Studio från Ljungs Industrier AB ingår i serien Bra BohagKlubbat pris: 2300
84Bordslampa keramik sign Alms Keramik. H 103 cmKlubbat pris: 325
85Figurin Lisa Larson Gustavsberg. H 14,5 cmKlubbat pris: 675
86Figurin Taisto Kaasinen UE 6065. H 23 cmKlubbat pris: 450
87Figurin keramik Pojke på sköldpadda, Mari Simmulson UE. H 26 cmKlubbat pris: 600
88Skål keramik Cocos Hjördis Oldfors UE. H 13.5 cm. B 17 cmKlubbat pris: 275
89Figurin Lisa Larson Gustavsberg. L 15 cmKlubbat pris: 550
90Figurin Lisa Larson Gustavsberg. H 12,5 cm. Glassyrmiss på en tassKlubbat pris: 650
91Ljusstake 5-arm Sandbergs Nora stadKlubbat pris: 450
92Ytterfoder Prins Eugen Waldemarsudde, Gustavsberg H 19,5 cmKlubbat pris: 275
93Ljusstake 3-armad, smide. "Livets träd" Bertil Vallien, Boda smide. H 38 cm.Klubbat pris: 850
94Bålskål med slev, etikettmärkt Stockholms Glasbruk Ture Berglund Skansen. H 27 cm. Diam 30 cmKlubbat pris: 325
95Terrin med lock Valencia Ulla Procopé Arabia UP/HP. H 20 cm. Diam 24 cmKlubbat pris: 825
96Tennfat Tomas Shakle London omkring 1730. Diam 24,5 cmKlubbat pris: 350
97Tennfat. Diam 25 cm.Klubbat pris: 250
98Tenntallrik Lars Lundvall Jönköping 1777. Diam 21,5 cmKlubbat pris: 275
99Stekfat utan hamring Johan Philip Kruth 1809. Diam 33 cmKlubbat pris: 325
100Glaspokal Wilke Adolfsson 2004. H 28,5 cmKlubbat pris: 1400
101Vas Tapio Wirkkala Iittala. H 11 cmKlubbat pris: 325
102Skål Wilke Adolfsson 92. H 12 cm. Diam 25 cmKlubbat pris: 375
103Vas Wilke Adolfsson 94. Sign Wilke A 94. H 17 cmKlubbat pris: 575
104Vas Kjell Engman Kosta Boda. Sign Kosta Boda 48838 K.Engman. H 28,5 cmKlubbat pris: 450
105Vas Kjell Engman Kosta Boda. Sign 1252490032 Kosta Boda K. Engman Uniqe. H 25 cm inkl träsockelKlubbat pris: 4300
106Tallrikar 2 st och 1 st djup ostindisk. Diam 22,5 resp 23 cmKlubbat pris: 725
107Skål med hänklar och fat genombruten. England 1800-tal. Fatets längd 28 och bredd 21 cmKlubbat pris: 425
108Kaffeservis 3 delar. Kontr.S MGAB K9 (1962) L9 (1961) Löfman. Bruttovikt 821 gramKlubbat pris: 3600
109Dosa med gravyr. Anders Johan Lignell, Sundsvall, 1806-1824 (1842). Kontr.S. Klubbat pris: 425
110Skrin med träinsats och gravyr C-G Hallberg Stockholm H8 (1934). Bruttovikt 544 gramKlubbat pris: 1300
111Sockerruska. Kontr.S. GAB B9 (1952). H 13 cm. Vikt 129 gramKlubbat pris: 500
112Fat oktagonalt Wiwen Nilsson. Kontr.S. Sign WN A Nilsson H8 (1934). B 24,5 cm. Vikt 366 gramKlubbat pris: 6400
113Gräddkanna med invändig förgyllning. Kontr.S. C.M.R Stockholm G3 (1813). Vikt 133 gramKlubbat pris: 950
114Silverbägare med ciselering PWH Z2 (1806). Vikt 36 gramKlubbat pris: 125
115Sockerskrin med gravyr. Kontr.S. K.A Stockholm L7 (1913). Vikt 466 gramKlubbat pris: 1800
116Skål. Wolfgang Gessl, Stockholm. WOGE 925 Sterling C11 (2000). H. 10 cm, Diam. 20 cm. Vikt 510 gramKlubbat pris: 3600
117Sybord med lyra Empire med bl a rotfanér. H 76,5 cm. B 57 cm. Dj 40 cmKlubbat pris: 425
118Stolar 1 par märkta med Stockholms stolmakareämbetets sigill 1664. GustavianskaKlubbat pris: 2000
119Grafiskt blad Lennart Rodhe 1972 49/75. 74 x 55 cmKlubbat pris: 450
120Oljemålning Ragnar Johansson sign RJ. Duk 38 x 65 cmKlubbat pris: 1800
121Tennfat London 1800-tal. Diam 51,5 cmKlubbat pris: 625
122Oljemålning "Buktalaren 1978" Göran Danielson. 24 x 24 cmKlubbat pris: 2000
123Oljemålning Ragnar Johansson "Eva". Duk 46 x 38 cmKlubbat pris: 350
124Tavlor miniatyrer 3 st. 13,5 x 11 cmKlubbat pris: 1500
125Sjöskumpipa med silverbeslagKlubbat pris: 225
126Klackring m sten. 18 K. Brutto vikt 6,3 gram.Klubbat pris: 2100
127Herrarmbandsur. Lagonda. 1940/50-talKlubbat pris: 350
128Fickur m dubbla boetter. 14 K. Med gravyr. Klockkedja ej guld.Klubbat pris: 3900
129Sybord, teak, m hjul. 1950/60-tal.Klubbat pris: 350
130Fåtölj, "Vår fru". Brännmärkt: Bodafors, design Carl Malmsten. 1963. Klubbat pris: 1800
131Golvlampor, 1 par. Teak i foten. 1950/60-tal.Klubbat pris: 1600
132Politisk Jordglob. Glas. H. 50 cm.Klubbat pris: 650
133Vas. "Caramba". Design: Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. Osignerad. H. 21,5 cm.Klubbat pris: 800
134Vas, glasskulptur. Martti Rytkönen. Orrefors. H. 23,5 cm. resp. 14 cm.Klubbat pris: 600
135Skål. "Indigo", Pukeberg. Signerad: Eva Englund, -92. H. 10,5 cm. Diam. 15 cm.Klubbat pris: 225
136Vinglas, 12 st, . Modell: Helga. Klubbat pris: 775
137Glasservis. rödvin 11 st, selter 11 st, snaps 4 st, likör 6 st. Åfors.Klubbat pris: 1300
138Matservis. "Sanssouci", Rosenthal. Klubbat pris: 2300
139Kaffeservis 39 delar. "Sanssouci", Rosenthal.Klubbat pris: 950
140Moccakoppar, "Sanssouci", Rosenthal.Klubbat pris: 525
141Kaffeservis. Kaffekanna, gräddkanna, kaffekoppar 13 st, assietter 15 st. "Blå Blomst", Royal Copenhagen.Klubbat pris: 1800
142Bonad. Signerad: AB MMF. Märta Måås-Fjetterström. 60 x 37 cm.Klubbat pris: 1100
143Linneduk, servetter 6 st. Modell: Draken. Almedahls. Dukens mått 130 x 180 cm.Klubbat pris: 425
144Skål. Veckla. Stig Lindberg. Gustavsberg. H 5 cm. L 14,5 cmKlubbat pris: 375
145Saltkar 1 par silver med glasinsats. 1 saltsked. Klubbat pris: 375
146Ring med pärla och stenar 18K. Bruttovikt 2,2 gramKlubbat pris: 975
147Skål. Bertil Vallien. Kosta Boda. Höjd 10,5 cm. Diam, 13,5 cmKlubbat pris: 225
148Glas. Ulrica Hydman-Vallien. Kosta Boda. H. 25,5 cmKlubbat pris: 975
149Konstglas 4 st. Kjell Engman, Bertil Vallien, Monica Backström, Ann Wåhlström.Kosta Boda.Klubbat pris: 950
150Ljusstake 3-armad tenn. "Vagga". Design Rolf Swedberg. Signerad: RS 11/25. H. 33 cm bredd 31 cm. Samt bok Pendlande ljus.Klubbat pris: 600
151Plåtskulptur på träsockel. Karin Ward. H. inklusive sockel 34 cm.Klubbat pris: 1500
152Bägare. Daniel Ekelöf 1723-1750, Örebro, B. Kontr.S. H. 8 cm. Klubbat pris: 850
153Vas. Astrid Gate. Unique 2007. H. 16 cm.Klubbat pris: 1600
154Brevkniv. Sterling Wiven Nilsson AN T8 (1945)Klubbat pris: 650
155Strösockerskålar 1 par. Kontr.S. Adolf Zethelius, AZ, Stockholm . 1822. H. 25 cmKlubbat pris: 9200
156Skålfat Argenta Gustavsberg Wilhelm Kåge. H. 5 cm. Diam. 18 cmKlubbat pris: 375
157Flaskor 2 st. Bertil Vallien Boda. H. 17 resp 20 cmKlubbat pris: 325
158Vas Carl Harry Stålhane, Rörstrand. H Klubbat pris: 1000
159Miniatyrvaser 2 st Bertil Vallien, Boda. H. 7,2 resp 7,4 cm.Klubbat pris: 450
160Kanna ostindisk med lock Quian long 1700/1800. H. 20 cmKlubbat pris: 1700
161Vas ostindisk (liten kanstkada). H. 23,5 cmKlubbat pris: 750
162Grafiskt blad Xet Sven Erixson 1967, 71/160. 38,5 x 48,5 cmKlubbat pris: 300
163Oljemålning Ragnar Johannson sign RJ. Duk 27 x65,5 cmKlubbat pris: 750
164Etsning Christian Due "Motljus" 68. II État 24/50. 35,5 x 32 cmKlubbat pris: 175
165Etsning Christian Due "Medeltid II" 68, I Ètat 3/50. 46,5 x 41 cmKlubbat pris: 175
166Etsning Christian Due "Medeltid III" 79. 21/60. 43 x 64,5 cmKlubbat pris: 175
167Ljuskrona med 6 st ljusarmar. H. 90 cmKlubbat pris: 3700
168Hängskåp, allmoge. Skada på baksidan. 1800-tal.Klubbat pris: 775
169Armband mer berlocker. 18K. Vikt ca 32,9 gramKlubbat pris: 10200
170Ring med sten 18K. Bruttovikt 4,1 gramKlubbat pris: 875
171Caméhänge 18K. Bruttovikt 5,3 gramKlubbat pris: 800
172Ring med mabépärla 18K. Bruttovikt 10,1 gramKlubbat pris: 3700
173Armband 18K. Vikt ca 10,9 gramKlubbat pris: 3800
174Brosch med stenar 18K. Bruttovikt 2,4 gramKlubbat pris: 800
175Ring med sten 18K. Bruttovikt 4,2 gramKlubbat pris: 800
176Manschettknappar med monogram 18K. Vikt ca 7 gram.Klubbat pris: 2100
177Armband 14K. Vikt ca 43,4 gramKlubbat pris: 9700
178Ring med diamanter vg 18K, ct 0,42. Bruttovikt 4,7 gramKlubbat pris: 2100
179Bordsur på marmorplatta. Art decco. Signerad: Mousin. H. 31 cm. L. 56 cm.Klubbat pris: 3600
180Bordsur m intarsia. Troligen Mjölby intarsia. H. 32 cm. L. 50 cm.Klubbat pris: 425
181Tallrikar 2 st blå/vit ostindiskt 1700-tal. Diam. 25,5 resp 26 cm.Klubbat pris: 575
182Lockurna ostindisk 1800-tal. H 28 cmKlubbat pris: 1600
183Koppar 6 st med fat ostindisk Kina. 1800-tal.Klubbat pris: 5400
184Stekfat blåvit ostindiskt Quianlong 1700 med glasyrskada. L 35 cm. B. 26,5 cmKlubbat pris: 750
185Stekfat blåvit ostindiskt Quianlong 1700 med glasyrskada. L 25 cm. B. 18 cmKlubbat pris: 625
186Såssnipa blåvit ostindiskt, Qianlong. 1700-tal. H 10 cm. L. 23 cmKlubbat pris: 1050
187Såssnipa blåvit ostindiskt 1700-tal. H 6,5 cm. L. 19 cmKlubbat pris: 700
188Chokladkoppar 2 st ostindiskt 1700-talKlubbat pris: 1400
189Cremèkoppar 2 st ostindisk 1700-talKlubbat pris: 1600
190Vaser 1 par blåvita ostindisk 1800-tal. H. 26,5 cmKlubbat pris: 1200
191Vas ostindisk blåvit 1800-tal. H 22 cm.Klubbat pris: 400
192Oljemålning Ragnar Lindén 1983. Pannå 15 x 10 cmKlubbat pris: 5400
193Blyertsteckning Harald WIberg 1977. 26 x 33 cm.Klubbat pris: 525
194Vas Orrefors Jan Johansson sign. Orrefors Expo 4920-23 100 Jan Johansson 1996. H. 25,5 cmKlubbat pris: 325
195Kaffekanna. Kontr.S. Möllenborg P4 (1845). Vikt 1079 gram.Klubbat pris: 3400
196Gräddkanna. Kontr.S. O.W.K, I5 (1863). Vikt 247 gram.Klubbat pris: 950
197Ljuskrona för 8 st ljusarmar. H. 75 cm.Klubbat pris: 2100
198Taklampa Pia-lampan 50 cm originaltygKlubbat pris: 2600
199Taklampa Moon Lamp Verner Panton 1960-tal 35 cmKlubbat pris: 2500
200Figurin Goldscheider West Germany. (Liten nagg på baksidan) H 34,5 cmKlubbat pris: 475
201Golvljusstake 7 arm, Boda Erik Höglund. H 104 cm.Klubbat pris: 4200
202Akvareller 2 st 1937 modemotivKlubbat pris: 525
203Vitvinsglas 11 st.Klubbat pris: 550
204Snapsglas, 8 st. Erik Höglund, Boda.Klubbat pris: 300
205Väggtavla, keramik. "Bulev.42". Hejlä Linkko-Sundström. Arabia. 68/100.Klubbat pris: 375
206Piedestal. Gustavsberg 1897. H.54 cm.Klubbat pris: 1900
207Månskensampel.Klubbat pris: 1700
208Bordsfotogenlampa. Gusum. H. 38 cm.Klubbat pris: 475
209Ljusstakar, 1 par, mässing. Eskilstuna. H. 13,5 cm.Klubbat pris: 200
210Månskensampel.Klubbat pris: 1900
211Tennstop 1800-tal. H. 26 cm.Klubbat pris: 300
212Tennstop 2 st 1800-tal varav en med skada. H. 18 resp 20 cm.Klubbat pris: 300
213Ljusstakar 1 par 830S. H. 17,5 cm. Bruttovikt 974 gramKlubbat pris: 1500
214Skål. Kontr.S. O3 (1820) invändig förgyllning. H. 10 cm. Vikt 422 gramKlubbat pris: 1600
215Vas med gravyr. Kontr.S. sign S. Carlman M9 (1962). H. 12 cm. Vikt 187 gramKlubbat pris: 575
216Vas. Kontr.S. GAB Q9. sign Gustaf Janson. H. 16 cm. Vikt 302 gram.Klubbat pris: 925
217Gräddset 3 delar. Kontr.S. Vikt 276 gramKlubbat pris: 875
218Ljusstake 5-arm (skev). Kontr.S H. 33 cm. Bruttovikt 886 gramKlubbat pris: 1900
219Såsslev. Q2 (1798) 264 gramKlubbat pris: 825
220Bestickuppsättning Sachisk. Bruttovikt 1.763 gram, best. av: Gafflar 11 st. Knivar 11 st. Skedar 11 st. Kaffeskedar 10 st. Smörkniv Klubbat pris: 5400
221Ragusked. Kontr. S. Möllenborg B5 (1856). Vikt 160 gram.Klubbat pris: 600
222Armband. Bismark 18K. Vikt ca 39,2 gram.Klubbat pris: 11200
223Manschettknappar 1 par. 18K. Vikt ca 14,8 gram. Klubbat pris: 4300
224Damarmbandsur Genfa 18K. Bruttovikt 20,5 gramKlubbat pris: 4400
225Caméhänge 18K. Bruttovikt 13,2 gram.Klubbat pris: 1500
226Ring med sten 18K. Bruttovikt 4,3 gramKlubbat pris: 950
227Ring med pärla 18K. Bruttovikt 4,6 gramKlubbat pris: 1500
228Ring med sten 18K. Bruttovikt 2,4 gram. Klubbat pris: 500
229Armband Bismark 18K. Vikt ca 12,8 gramKlubbat pris: 4000
230Matskedar 2 st. Kontr.S. F2 (1788)Klubbat pris: 500
231Matskedar 3 st. Kontr.S. Seseman X2 (1804) mmKlubbat pris: 400
232Matskedar 2 st. Kontr.S. S2 (1800) samt åldermansrankaKlubbat pris: 300
233Matskedar 5 st 1800-tal. Kontr.S Klubbat pris: 625
234Ytterfoder, majolika. Rörstrand. (Liten glasyrskada). H. 17 cm. L. 35 cm.Klubbat pris: 525
235Sparbössa. Örebro Slottstorn. Äldre modell.Klubbat pris: 650
236Figurin katt. Lisa Larson, Gustavsberg. L. 33 cm.Klubbat pris: 1300
237Bricka, tenn. Signerad GAN. Gösta Adrian Nilsson. Stämplad: Tenn G8, A. Agsen, Hälsingborg. Diam. 30 cm.Klubbat pris: 7200
238Oljemålning. Harry Thomander. Signerad: Thomander. Duk. 46 x 55 cm.Klubbat pris: 525
239Oljemålning. Charlotte Wahlström. Duk. 55 x 78 cm.Klubbat pris: 1900
240Bordslampor, 1 par. Carl Fagerlund, Orrefors. Orrefors RD 1566. H. 48,5 cm.Klubbat pris: 1800
241Ljusstakar 3-armade, 1 par. Kontr.S. Brutto vikt 1.402 gr. H. 28 cm.Klubbat pris: 2300
242Ljusstakar, 1 par. Kontr.S. H. 21 cm. Brutto vikt 595 gram.Klubbat pris: 1000
243Pokal. Kontr.S. E. Rådström, 1972. Vikt 83 gram. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 300
244Gräddkanna, sockerskål. Kontr.S. Vikt 330 gram.Klubbat pris: 1300
245Matservis, 32 delar. Rosenthal.Klubbat pris: 2800
246Kaffekoppar 11 st, tekoppar 6 st, assietter 12 st, gräddkanna, sockerskål. Rosenthal.Klubbat pris: 700
247Matservis. 46 delar."Vinranka", Gefle.Klubbat pris: 2200
248Sidebord, teak. H. 77,5 cm. Dj. 45 cm. L. 164 cm. Klubbat pris: 3200
249Vitrinskåp, 1 par., Sekelskiftet 1900. Ett ben utbytt på varje skåp, någon fanérskada.H. 189 cm. Dj. 50 cm. Br. 62 cm.Klubbat pris: 5200
250Matta, handknuten. 230 x 160 cm.Klubbat pris: 825
251Kopparkaffepanna. Signerad: C. Lundin. 1800-tal. H. 25 cm.Klubbat pris: 750
252Kopparhink m lock. H. 34 cm.Klubbat pris: 425
253Bord, ek. 1910/20-tal. H. 75 cm. Br. 59 cm. Dj. 41 cm.Klubbat pris: 125
254Spegel, Daterad 1936. Bemålad dekor. H. 90 cm. Br. 40 cm.Klubbat pris: 125
255Takarmatur, 1930/40-tal. Frostad m dekor. Diam. 48 cm.Klubbat pris: 725
256Takarmatur m frostat glas. Troligen Orrefors. Diam. 70 cm.Klubbat pris: 2700
257Spegel. Art Deco. H. 91 cm. B 99 cm.Klubbat pris: 1100
258Stolar, 1 par. "Kartell". Märkta: Masters by Kartell. Design: S + Alck.Klubbat pris: 850
259Fåtöljer m rotting. Nyrokoko.Klubbat pris: 1600
260Golvspegel, mässing. H. 162 cm.Klubbat pris: 1400
261Takarmatur. Eos, Umage. Klubbat pris: 475
262Bordslampor, 1 par. H. 48 cm.Klubbat pris: 3000
263Golvlampa. H. 87 cm.Klubbat pris: 750
264Karmstol, nyrokokostil.Klubbat pris: 100
265Bord m målad porslinplatta (m spricka). 1800-tal. H. 76 cm. Br. 47 cm. Dj. 34 cm.Klubbat pris: 2200
266Takarmatur m prismor. "Palwa". 1970-tal.Klubbat pris: 2200
267Bordslampor, 1 par. IA typ 1405. H. 44 cm.Klubbat pris: 625
268Ljusstakar 4-armade, 1 par. Gunnar Ander, Ystad Metall.Klubbat pris: 300
269Matta, handknuten Persisk Vintage 348 x 254 cmKlubbat pris: 550
270Ring med camé 18K. Bruttovikt 6,45 gramKlubbat pris: 1300
271Armring 18K. Vikt ca 22 gramKlubbat pris: 6400
272Armband med camé 18K. Bruttovikt 12,8 gramKlubbat pris: 2800
273Klackring 18K. Bruttovikt 5,1 gramKlubbat pris: 2100
274Skruvörhängen med camé 1 par 18K. Bruttovikt 3 gramKlubbat pris: 525
275Armband X-länk 18K. Vikt ca 24,2 gramKlubbat pris: 7000
276Ring med stenar vg 18K. Bruttovikt 4,5 gramKlubbat pris: 1800
277Ring med sten 18K. Bruttovikt 4,7 gramKlubbat pris: 1250
278Ring med sten 18K. Bruttovikt 9,8 gramKlubbat pris: 3100
279Halskedja 18K. Vikt ca 3,5 gramKlubbat pris: 1100
280Rödvinsglas 12 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 900
281Rödvinsglas 6 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 750
282Vitvinsglas 6 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 425
283Champagneglas 7 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 550
284Snapsglas 6 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 375
285Selterglas 6 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 750
286Grogglas 8 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 675
287Martiniglas 6 st Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 550
288Ölglas 2 st och 5 st likörglas Intermezzo Orrefors, design Erica LagerbielkeKlubbat pris: 525
289Sminkbord, 1940/50-tal, L 130 cm. H 134 cm. Dj 38,5 cm.Klubbat pris: 2800
290Väggur F. Ardavani 27 B & d Italian 63 cmKlubbat pris: 800
291Bronsskulptur. C. J. Eldh, 1930. (stav saknas). H 43 cmKlubbat pris: 5000
292Staty (brons) på marmorsockel. H. 50 cmKlubbat pris: 2600
293Kruka, blå/vit, ostindisk, 1800-tal. H. 15 cm. Diam. 16 cmKlubbat pris: 625
294Silverljusstakar 1 par England. H. 20 cm. Bruttovikt 698 gramKlubbat pris: 950
295Sockerskål & gräddkanna. Kontr.S. Vikt 618 gramKlubbat pris: 2000
296Oljemålning sign JK 28,5 x 18 cmKlubbat pris: 400
297Oljemålning Akke H Malmeström. Ram med skador. Pannå. 27,5 x 22,5 cmKlubbat pris: 150
298Bankett, gustaviansk. H. 63 cm. Br. 70 cm.Klubbat pris: 2200
299Byrå 2-låd. Gust.stil. 1800-tal.Klubbat pris: 650
300Teckning. Gerda Tirén. 31,5 x 28 cm.Klubbat pris: 525
301Akvarell. Egron Lundgren. 13 x 36 cm.Klubbat pris: 675
302Akvarell. Egron Lundgren. 17 x 19,5 cm.Klubbat pris: 475
303Teckning. Severin Nilsson. 9 x 14,5 cm.Klubbat pris: 400
304Teckning. Severin Nilsson. 9 x 14,5 cm.Klubbat pris: 400
305Lodregulator. H. 122 cmKlubbat pris: 1000
306Kandelabrar 1 par. Förgylld brons. Louis seize-stil. H. 34 cmKlubbat pris: 2000
307Glasbåt. Bertil Vallien Kosta Boda 005821-95. L 17,5 cm.Klubbat pris: 1000
308Vette, trä. L 33 cmKlubbat pris: 550
309Oljemålning. Gyllenberg -23. Duk. 37,5 x 53 cm.Klubbat pris: 150
310Oljemålning. Edvin Ollers 1943. Pannå. 63,5 x 46,5 cm.Klubbat pris: 300
311Oljemålning. David Wallin. Signerad D.Wallin. "Nyhyttan, Järnboås, 1952" Pannå. 31,5 x 43 cm.Klubbat pris: 225
312Oljemålning. Carl Ryd. Duk. 38,5 x 50,5 cm.Klubbat pris: 300
313Oljemålning. Carl Ryd. Duk. 42,5 x 46,5 cm.Klubbat pris: 250
314Spegel, empire. Kallstämplat CGF Carl Gustaf Fyrwald (Verksam i Stockholm 1774-1816). H. 132 cm. Br. 65 cm. Senare glas.Klubbat pris: 6200
315Byrå 4-lådig bl a valnötsfanér sekelskiftet 1900Klubbat pris: 625
316Duk Måsen Klässbol 130 x 130 cmKlubbat pris: 250
317Skulptur "Loke infångas av Tor" signerad. H 32,5 cmKlubbat pris: 525
318Matta, rölakan. Signerad IS. Ingegerd Silow. 284 x 196 cm.Klubbat pris: 850
319Matta, handknuten. Moud. 305 x 205 cmKlubbat pris: 3600
320Fåtölj m kudde."Vår fru". Carl Malmsten. Skyltsignerad: O H Sjögren. Stoppmöbler Tranås Sweden. Möbelkomponerad av Carl Malmsten.Klubbat pris: 3400
321Soffa "Paradiset". Kerstin Hörlin-Holmquist.Klubbat pris: 3600
322Fåtöljer, 1 par. "Liten Adam". Etikettmärka NK, Triva. Design Kerstin Hörlin-Holmquist. NK:s Verkstäder Nyköping, made in Sweden.Klubbat pris: 6200
323Bord. Etikettmärkt: NK Triva. NK:s verkstäder, Nyköping, made in Sweden.Klubbat pris: 1700
324Bänk, furu. Carl Malmsten. L. 90 cm.Klubbat pris: 1700
325Hörnskåp, allmoge.Klubbat pris: 1900
326Ljuskrona. H. 65 cm.Klubbat pris: 1600
327Ljuskrona. H. 75 cm.Klubbat pris: 1600
328Grafiskt blad. Ola Billgren. 108/150. 52 x 72 cm.Klubbat pris: 550
329Träsnitt, färglagt.Klubbat pris: 600
330Oljemålning. "Det stundar till bröllop", Hans Ångsäter. Pannå. 35 x 27,5 cm.Klubbat pris: 150
331Oljemålning. Målad af Elisabeth Dahlberg 1885. Duk. 40 x 52,5 cm.Klubbat pris: 425
332Rödvinsglas 12 st, vitvinsglas 12 st. Reijmyre.Klubbat pris: 625
333Tekanna. Silver, England. Brutto vikt 470 gram.Klubbat pris: 1800
334Mockakanna, sockerskål, gräddkanna. Kontr.S. Brutto vikt 496 gram.Klubbat pris: 1800
335Vägglampetter 2-arm. 1 par. mässing.Klubbat pris: 350
336Tallrikar, 6 st, blå/vita, ostindiska. Diam. 22,5 cm.Klubbat pris: 1200
337Tallrikar, djupa, 4 st, blå/vita, ostindiska. Diam. 22 cm.Klubbat pris: 1000
338Tallrikar, 3 st. Ostindiska. Diam. 22,5 cm.Klubbat pris: 675
339Tallrik. 1700/1800-tal. Fajans. Skador förekommer. Diam. 25,5 cm.Klubbat pris: 250
340Skålfat, ostindiskt. Diam. 27,5 cm.Klubbat pris: 325
341Takarmatur m takhiss i mässing. Klubbat pris: 1600
342Bordsur, 1800-tal. Några skador. Patinerad zink. Höjd inklusive sockel 51 cm.Klubbat pris: 950
343Vitrinskåp. 1920-tal. NK. Skyltmärkt: AB Nordiska Kompaniet Stockholm. C 5124 R5826.Klubbat pris: 1900
344Matsalsbord m 2 karmstolar, stolar 6 st 1920-tal. Etikettmärkt: AB Nordiska Kompaniet. 5452-190709.Klubbat pris: 3800
345Serveringsbänk m 2 lådor, 1920-tal. Etikettmärkt : AB Nordiska Kompaniet 5448-190709Klubbat pris: 400
346Stolar, ek, 6 st. CH 24 /Y-stolen. Hans J. Wegner.Klubbat pris: 22000
347Matbord Hans J Wegner made in Denmark. utdragbart, stomme av ek för Andreas Tuck. Längd (140+50+50) totalt 240, bredd 90, höjd 73 cm. Smärre slitage förekommer.Klubbat pris: 11000
348Linneduk. "Druvklasen", 160 x 280 cm. Halvlinne. Klässbol. Klubbat pris: 675
349Matsked s.k. råttsvanssked. N=1771. Kontr.S. Klubbat pris: 2400
350Matskedar 3 st. 1800-tal. Kontr.S.Klubbat pris: 425
351Matskedar 3 st. 17/1800-tal. Kontr.S.Klubbat pris: 600
352Fiskbestick bestående av gafflar 5 st, knivar 6 st. 925 silver. Vikt 436 gram.Klubbat pris: 1600
353Oljemålning. Margita Dahlström. Duk. 14,5 x 12,5 cm.Klubbat pris: 175
354Fickur, förgyllt. Elgin.Klubbat pris: 325
355Flaska, Bertil Vallien, Kosta, 3 miniatyrer Kosta Boda, Paradis Glasbruk.Klubbat pris: 250
356Broscher 4 st bl a Kontr.S.Klubbat pris: 175
357Ostform, allmoge. H. 13 cm. L. 40 cm. Br. 26 cm. Klubbat pris: 150
358Mangeldon, allmoge. Daterat 1795. L. 88 cm.Klubbat pris: 300
359Grafiskt blad. Bo Åke Adamsson. 156/170. 45,5 x 56,5 cm.Klubbat pris: 425
360Oljemålning. "Myröga". Einar Persson. Pannå. 90 x 95 cm.Klubbat pris: 1300
361Herrarmbandsur. Theorema made in Germany.Klubbat pris: 1200
362Slagbord, björk. Carl Malmsten. 1900-talets andra hälft.Klubbat pris: 1400
363TakarmaturKlubbat pris: 100
364Takarmatur.Klubbat pris: 100
365Soffbord, teak. H. 49,5 cm. L. 132 cm. Br. 58 cm. Klubbat pris: 400
366Lampbord. H.53 cm. Br. 55,5 cm. Dj. 44,5 cm.Klubbat pris: 100
367Solboll/Aurinkopallo. Timo Sarpaneva. Iittala. Diam. 20 cm.Klubbat pris: 575
368Solbollar/Aurinkopallo, 2 st. TImo Sarpaneva, Iittala. Diam. 10 resp. 15 cm.Klubbat pris: 925
369Brosch med sten 18K. Design Stigbert. Bruttovikt 9,3 gram. Klubbat pris: 1900
370Brosch med sten 18K. Bruttovikt 5,3 gramKlubbat pris: 1100
371Ring med sten 18K. Bruttovikt 6 gram.Klubbat pris: 1600
372Halsband 18K. Vikt ca 5 gram.Klubbat pris: 1700
373Ring med stenar 18K. Bruttovikt 2,9 gram.Klubbat pris: 1400
374Brosch med stenar 18K. Bruttovikt 7,8 gram.Klubbat pris: 2300
375Mormorsur 14K. (Ej guld i kedjan)Klubbat pris: 1200
376Frackur TissotKlubbat pris: 1600
377Armband silver med emalj. D-A 925S Norway.Klubbat pris: 575
378Halsband silver med hänge.Klubbat pris: 325
379Ljusplåtar mässing 1 par. Stämplade Sweden.Klubbat pris: 225
380Adventsljusstake. Etikettmärkt Osram Fantasi 97. H. 43,5 cmKlubbat pris: 2300
381Ljusstakar 1 par. Kontr.S. Brutto vikt 300 gr. H. 7 cm.Klubbat pris: 300
382Färgträsnitt Maja Fjaestad. 15 x 13 cmKlubbat pris: 225
383Färgträsnitt Maja Fjaestad 11 x 7,5 cm.Klubbat pris: 250
384Vitvinsglas, 9 st. "Salut" Simon Gate, Orrefors.Klubbat pris: 1000
385Remmare 10 st Gullaskruf och 2 remmare Royal KronaKlubbat pris: 600
386Golvvas, keramik. Paprika UE Anna-Lisa Thomson. H. 52 cm.Klubbat pris: 1600
387Figurin. NAO. H. 20 cm.Klubbat pris: 200
388Skål m harpälsglasyr. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 5 cm. L. 10 cm.Klubbat pris: 175
389Gräddkanna, sockerskål. Kontr.S. Vikt 109 gram.Klubbat pris: 350
390Miniatyrskål. Bernt Friberg, Gustavsberg. H. 2,8 cm. Diam. 4 cm.Klubbat pris: 1050
391Kaffekoppar 8 st, assietter 12 st, sockerskål, gräddkanna. "Blå Ros" Rörstrand.Klubbat pris: 225
392Oljemålning. Knut Valinder. Duk. 45 x 81 cm.Klubbat pris: 700
393Oljemålning. Toralf Jergill. Signerad Jergill. Duk. 61 x 50 cm.Klubbat pris: 400
394Oljemålning. Toralf Jergill. Signerad Jergill. Duk. 61 x 50 cm.Klubbat pris: 250
395Stolar, 4 st. 1800-tal, rokokostil.Klubbat pris: 750
396Armring m pärlor. 18K. Brutto vikt 13,6 gram.Klubbat pris: 3100
397Armband X-länk. 18K. Vikt 22,9 gram.Klubbat pris: 6700
398Ring m sten. 18K. Brutto vikt 5 gram.Klubbat pris: 1400
399Ring m pärla o diamanter. 18K. Brutto vikt 3,4 gram.Klubbat pris: 1700
400Ring m diamanter. 18K. Brutto vikt 4,9 gram.Klubbat pris: 1300
401Vitrinskåp m 3 hyllplan. 1900-talets andra hälft. H. 196 cm. Br. 94,5 cm. Dj. 45 cm.Klubbat pris: 1100
402Skåp m vitrindel. Rokokostil. H. 189 cm. Br. 105 cm. Dj. 45 cm.Klubbat pris: 650
403Skåp. "Undantaget", Möbelkomponerad av Carl Malmsten. H. 176 cm, Br. 96 cm. Dj. 32 cm.Klubbat pris: 3000
404Slaglåsgevär, 1800-talets första hälft.Klubbat pris: 1000
405Slaglåsgevär. 1800-talets mitt.Klubbat pris: 750
406Skänk. Carl Malmsten. Åfors Möbelfabrik. 1979. Solbelkt på ovansidan.Klubbat pris: 1400
407Matsalsbord m 4 stolar. Carl Malmsten.Klubbat pris: 1700
408Vaser 3 st, skål. "Argenta" Wilhelm Kåge, Gustavsberg.Klubbat pris: 825
409Tidningsställ m låda. Engelsk stil.Klubbat pris: 125
410Sybord, bl a björkfanér. 1800-tal. Några fanérskador, torrspricka. H. 74 cm. Br. 52 cm. Dj. 36,5 cm.Klubbat pris: 200
411Emaljmålning. Georg Söderström, -77. 39 x 81 cm.Klubbat pris: 2800
412Oljemålning. Högfjällslandskap, Bengt Ellis. Duk. 65 x 81 cm.Klubbat pris: 1600
413Collage, Stig Olson. 103,5 x 72,5 cm.Klubbat pris: 2500
414Träskrin, björk. Ett ben lagat. Sekelskiftet 1900. H. 11 cm. Br. 14 cm.Klubbat pris: 250
415Smidesljusstake m kläppar. Erik Höglund, Boda. H. 43 cm.Klubbat pris: 1100
416Vas, keramik. John Andersson, Höganäs. H. 19 cm.Klubbat pris: 200
417Slaglåsgevär. 1800-tal. Ngt skadat.Klubbat pris: 950
418Sockerkaksform, aladåb, koppar.Klubbat pris: 850
419Champagnestrutar 7 st och 5 st rödvinsglas. "Line" Kosta Boda.Klubbat pris: 1600
420Spegel, empire. renoverad. H. 49,5 cm. Br. 26 cm.Klubbat pris: 625
421Vas. Bornholm. H. 28 cm.Klubbat pris: 125
422Slaglåsgevär, defektKlubbat pris: 300
423Oljemålning Bengt Ellis. Duk 73 x 99 cmKlubbat pris: 1600
424Gipsskulptur förlaga till, Bänken, under bar himmel Carl Milles.Klubbat pris: 3800
425Glas 8 st och 1 st skål Kosta Boda Ulrica Hydman-Vallien Klubbat pris: 400
426Tennask med lock och gravyr, Firma Svenskt tenn Z7 (1926). Diam. 10 cm.Klubbat pris: 550
427Linneduk. Drakmönster 300 x 135 cm, 6 st servetterKlubbat pris: 850
428Peppar och saltströare Norge Sterling och sockertång Sterling förgyllt silver emalj David AnderssenKlubbat pris: 625
429Brosch och 1 par skruvörhänge samt 1 par örhänge klips. Bärnsten och silverKlubbat pris: 275
430Brosch och 2 par örhängen klips emalj, förgyllt 925 silver Norge, David AnderssenKlubbat pris: 400
431Skruvörhänge 1 par 925 Sterling silver märkt 40. Georg Jensen DanmarkKlubbat pris: 425
432Brosch Meka Danmark 925 SterlingKlubbat pris: 150
433Brosch, emalj silver Sterling. NorwayKlubbat pris: 2100
434Armband emalj, förgyllt silver Sterling märkt A. sch-NorgeKlubbat pris: 525
435Tavla Relief Krogh, originalram. 72 x 60,5 cmKlubbat pris: 350
436Figurin Elefant UE Vicke Lindstrand. H. 26 cm.Klubbat pris: 575
437Miniatyr Stålhane Rörstrand. H. 3,5 cmKlubbat pris: 175
438Mjölkkanna och matlåda, kopparKlubbat pris: 275
439Miniatyr Stålhane Rörstrand. H 5,5 cm.Klubbat pris: 250
440Miniatyr Stålhane Rörstrand. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 250
441Miniatyrer 3 st Johan Andersson Höganäs. Klubbat pris: 200
442Karaff motiv fiskare och 6 st glasKlubbat pris: 100
443Grogglas 8 st med djurmotivKlubbat pris: 100
444Collage/blandteknik. Stig Olson. 74 x 56 cm.Klubbat pris: 2000
445Oljemålning. Karl-Axel Pehrson. Signerad: K-A Pehrson. -60. Duk. 61 x 78 cm.Klubbat pris: 10000
446Soffa, stolar 4 st, bord m klaffar. K-J. Soffans längd 280 cm.Klubbat pris: 900
447Sybord, fanér. 1800-talets andra hälft. H. 75 cm. Br. 65 cm. Dj. 40 cm.Klubbat pris: 1000
448Matta, semiantik Turkisk. 116,5 160 cm.Klubbat pris: 400
449Spegel m konsoll. K-J.Klubbat pris: 350
450Chiffonje m marmorskiva. 1800-talets mitt. Skivan m nagg på en av kanternas undersida. H. 132,5 cm. Br. 117 cm. Dj. 44,5 cm.Klubbat pris: 1300
451Pall m konstskinn. Klubbat pris: 725
452Ring med sten 18K. Bruttovikt 7,2 gram.Klubbat pris: 1450
453Cupglas 6 st frostadeKlubbat pris: 100
454Cupglas 6 st, färgadeKlubbat pris: 100
455Linneduk, 8 st servetter.Klubbat pris: 100
456Spegel Hans-Agne Jakobsson Åhus 48,5 x 38,5 cm.Klubbat pris: 1050
457Snapsglas 8 st NorwayKlubbat pris: 150
458DoftkrusKlubbat pris: 100
459Tekanna 1800-talets första hälft med lagningKlubbat pris: 250
460Vas. Carl Harry Stålhane Rörstrand. H. 20 cmKlubbat pris: 150
461Skål Orrefors och 2 st glasKlubbat pris: 100
462Textilmålning osign. Mats Hermansson enligt inlämnare. 40 x 40 cmKlubbat pris: 750
463UtgårKlubbat pris: 0
464Uppläggningsfat. L. 60,5 cm.Klubbat pris: 100
465Pärlcollier med silverlåsKlubbat pris: 525
466Halsband med caméhänge 18K. Bruttovikt 5,3 gramKlubbat pris: 1200
467Örhänge 1 par vg med liten diamant 18K. Bruttovikt 1,5 gramKlubbat pris: 525
468Ring med sten 18K. Bruttovikt 3,3 gram.Klubbat pris: 800
469Ring med pärla 18K. Bruttovikt 2 gramKlubbat pris: 475
470Hänge med bergskristall 18K. Bruttovikt 8 gram.Klubbat pris: 1400
471Halsband silver Klubbat pris: 225
472Diamantring vg 18K, 0,12 ct, Bruttovikt 2,5 gramKlubbat pris: 950
473Ring med diamanter vg 18K. Bruttovikt 3 gram.Klubbat pris: 1100
474Ring vg 18K. Vikt ca 2,7 gramKlubbat pris: 750
475Golvstringhylla. Bestående av 4 gavlar 216 cm, Hyllplan 9 st 30 cm och 12 st 20 cmKlubbat pris: 4200
476Gavlar 3 st till golvstringhylla 216 cmKlubbat pris: 975
477Golvstringhylla. Bestående av 4 gavlar 204 cm, Hyllplan 4 st 30 cm och 12 st 20 cm, 2 st skrivhylla 48 cm och skåpKlubbat pris: 4200
478Damarmbandsur. Omega Seamaster Professional 300 m/1000ft i originalask. Med certifikat samt bok.Klubbat pris: 7200
479Bonad. AB MMF. Märta Måås-Fjetterström. 35 x 54 cm.Klubbat pris: 1700
480Bonad. ABMMF. Märta Måås-Fjetterström. 44 x 43 cm.Klubbat pris: 1300
481Oljemålning. Edvin Ollers 1938. Duk. 46 x 56 cm.Klubbat pris: 125
482Oljemålning. David Wallin. Sign. D.Wallin. Pannå 56,5 x 67 cm.Klubbat pris: 850
483Oljemålning. Isaac Grünewald. Signerad: Grünewald. Pannå. 55,5 x 56,5 cm. Klubbat pris: 22000
484Oljemålning, stilleben. Samt porträtt på baksidan. Osignerad. Pannå. 55,5 x 46 cm.Klubbat pris: 175
485Oljemålning. Olle Hjortzberg. Signerad Olle Hjortzberg -46. Pannå. 33 x 40,5 cm.Klubbat pris: 775
486Stolar, 6 st, gustavianska, snarlika. Varav 3 st brännmärkta OES, Olof Eriksson, Strekered Lindome, 1754-1808.Klubbat pris: 10000
487Matsalsbord, mahogny. Några vattenfläckar på bordsskivan. H. 74 cm. Diam. 110 cm.Klubbat pris: 1400
488Paraplyställ, bemålat gjutjärn. Sekelskiftet 1900. H. 68,5 cm. Br. 40 cm.Klubbat pris: 1450
489Figurin, oxe. Lisa Larson, Gutavsberg. H. 15 cm.Klubbat pris: 850
490Schatull m bestick. Märkt: Maple Company Ltd. London W.1.Klubbat pris: 1800
491Skinnsoffa 3-sits. OPE. Brukslitage.Klubbat pris: 3400
492Herrarmbandsur, Certina Certidate. Guld i uret. Med gravyr.Klubbat pris: 2500
493FIckur Waltham, silver.Klubbat pris: 400
494Fickur. Improvide patent. Silver.Klubbat pris: 175
495Fickur. Waltham USA. Silver.Klubbat pris: 175
496Herrambandsur. Omega Automatic. Genéve Dunamic.Klubbat pris: 4300
497Herrarmbandsur, guld i uret. Tissot Swiss, Seastar Seven.Klubbat pris: 3000
498Fickur. Urtavlan märkt: C. O. Moberg, Örebro. Förgylld. Klubbat pris: 225
499Fickur. Omega. Urtavlan märkt: A. W. Sjöberg & Co. Örebro. Klockkedja förgylld.Klubbat pris: 1200
500Herrarmbandsur, guld i uret. Certina. Med gravyr.Klubbat pris: 2600
501Fickur. Hamphden Watch Company.Klubbat pris: 175
502Tavla, collage. Stig Olson. "Kvinnan i grottan". 150 x 103.Klubbat pris: 6600
503Tavla, collage. Stig Olson. 150 x 103 cm.Klubbat pris: 6000
504Spegel 66 x 77 cmKlubbat pris: 350
505Leksak, Ångmaskin. ADE.Klubbat pris: 375
506Fickur ZenithKlubbat pris: 650
507Fickur LonginesKlubbat pris: 650
508Fickur. Silver EnglandKlubbat pris: 325
509Pastell. Carl Brandt. Signerad C. Brandt. 39,5 x 31,5 cm.Klubbat pris: 600
510Oljemålning. Calle Nyland. "Gäddtjärn, Ljusnarsberg". Duk. 36 x 48 cm.Klubbat pris: 575
511Grafiskt blad. Ragnar Lindén 1966, 43/75. 30,5 x 41 cm.Klubbat pris: 400
512Grafiskt blad. "Laxbäcken". Calle Nyland 1959, 6/20. 26,5 x 19,5 cm.Klubbat pris: 275
513Grafiskt blad. Björn Krestesen, 146/150. 57,5 x 80 cm.Klubbat pris: 50
514Pudel. Lisa Larson, Gustavsberg. H. 11 cm.Klubbat pris: 300
515Bordsklocka, Disney. Fågelholk, litograferad plåt.Klubbat pris: 175
516Båtlampor, 2 st. Märkta: TLAL. H. 12 resp. 13 cm.Klubbat pris: 325
517SkepptelegrafKlubbat pris: 1600
518Brosch. Alf Halldin, Örebro. Kontr.S.Klubbat pris: 300
519Halsband m hänge. Alf Halldin, Örebro. Kontr.S.Klubbat pris: 325
520Fåtölj m originalklädsel. "Pernilla". Bruno Mathsson, Dux.Klubbat pris: 4400
521Ljuskrona. 1900-talets första hälft. H. 100 cm.Klubbat pris: 5800
522Ljuskrona, barockstil. H. 65 cm.Klubbat pris: 1500
523Figurin. Rosentahl. H. 21 cm.Klubbat pris: 775
524Tesamovar, vitmetall.Klubbat pris: 275
525Bord m hyllplan, 1 par, teak. H. 55 cm. Br. 58 cm, Dj. 38 cm.Klubbat pris: 1300
526Soffa 3-sits, ek m klädda dynor. Dynor med någon fläck. Getama, Hans J Wegner, Denmark. L. 180 cm.Klubbat pris: 7400
527Clubfåtöljer, 1 par. Skinn. Ben med hjul.Klubbat pris: 3600
528Bokhylla, teak. H. 202 cm. Br. 85 cm. Dj. 42,5 cm.Klubbat pris: 100
529Vitrinskåp, nyrokokostil. H. 143 cm. Br. 69 cm.Klubbat pris: 1600
530Matta, handknuten Turkisk. Slitage förekommer. 325 x 245 cm.Klubbat pris: 800
531Matta, handknuten Ghom. 142 x 193 cmKlubbat pris: 1800
532Soffa.Klubbat pris: 125
533Golvlampor, 1 par. M.A. E. 88/86. Klubbat pris: 325
534Golvlampa. M. A. E. 4426Klubbat pris: 200
535Serveringsvagn, teak. Brukslitage. H. 59 cm. L. 75 cm. Br. 44 cm.Klubbat pris: 200
536Oljemålning. 1800-tal. Duk. 61 x 90 cm.Klubbat pris: 525
537Miniatyrer 3 st. "Caramba", Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda.Klubbat pris: 250
538Miniatyrvas. "Open mind", Ulrica Hydman Vallien. Kosta Boda. H. 9,5 cm.Klubbat pris: 200
539Minatyrvas. "Open mind", Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. H. 10 cm.Klubbat pris: 250
540Cupglas, 10 st. "Filippa", design: Kjell Engman, Kosta Boda.Klubbat pris: 150
541Miniskulpturer 2 st. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 6 resp. 7 cm.Klubbat pris: 250
542Glas 2 + 2 st. "Cleopatra", Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda.Klubbat pris: 425
543Miniatyrvaser, 2 st. Kjell Engman, Kosta Boda. H. 10 resp. 12,5 cm.Klubbat pris: 300
544Miniatyrvaser, 2 st. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 9 resp. 11 cm.Klubbat pris: 250
545Miniatyrvaser, 2 st. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 7 resp. 12 cm.Klubbat pris: 225
546Miniatyrskulpturer, 2 st. Gunnel Sahlin, Kosta Boda. H. 6,5 resp. 10 cm.Klubbat pris: 300
547Miniatyrskål, miniatyrkanna. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 4 resp. 7 cm.Klubbat pris: 175
548Miniatyrvas, miniatyrglas. Monika Backström, Kjell Engman. H. 12 resp. 7,5 cm.Klubbat pris: 175
549Minatyrvas, miniatyrglas. Bertil Vallien, Gunnel Sahlin, Kosta Boda. H. 7 resp. 11 cm.Klubbat pris: 175
550Akvarell Suanne Arvidsson (Andersson) 90. 28 x 38,5 cm.Klubbat pris: 400
551Halsband med hänge, brons. Kalevala Finland.Klubbat pris: 600
552Halsband med hänge och ring, brons. Kalevala FinlandKlubbat pris: 250
553Armband, ring, hänge samt 1 par örhänge, brons. Kalevala FInlandKlubbat pris: 425
554Tavla collage Stig Olson 60 x 121,5 cm.Klubbat pris: 2900
555Pelarbord. H. 53 cm.Klubbat pris: 100
556Glas portvin 9 st. Illusion desgn Nils Landberg Orrefors. H 13 cm.Klubbat pris: 125
557Sybord med 2 st lådor och vridbar skiva. H. 52 cm. L. 66 cm. Dj 2 x 48 cm.Klubbat pris: 350
558Allmogeskåp med snedklaff. H. 186 cm. B 93,5 cm.Klubbat pris: 1000
559Stolar 7 st Gefa Gemla, bruksslitageKlubbat pris: 775
560Gallerimatta, handknuten Turkisk 63 x 192 cm.Klubbat pris: 400
561Stolar 3+1 st. Senbarock. Västsverige.Klubbat pris: 1400
562Fåtölj ChesterfieldmodellKlubbat pris: 2800
563Fåtölj ChesterfieldmodellKlubbat pris: 2400
564Tavla keramik. Lisa Larson Gustavsberg. 22,5 x 22,5 cm.Klubbat pris: 500
565Tavla keramik. Lisa Larson Gustavsberg. 22,7 x 22,7 cm.Klubbat pris: 1100
566Figurin Johanna, Lisa Larson Gustavsberg. H. 16 cm. Klubbat pris: 525
567Oljemålning. Carl Brandt 1908. Duk 21 x 34 cm.Klubbat pris: 1600
568Badrumsskåp sign. C M Torino mod Vetta made in Italy. B 69 cm. H 48 cm.Klubbat pris: 675
569Fiskbestick vitmetall märkta HENNIGER, 24 delar i schatull. Klubbat pris: 375
570Oljemålning Frans Timén. Duk 59 x 50 cmKlubbat pris: 250
571Oljemålning Frans Timén sign Frans Timén 1956. Pannå 50 x 73 cm.Klubbat pris: 225
572Vitrinskåp, 1800-talets andra hälft. 3 rutor defekta. H 203 cm. B 106 cm. Dj 37 cm. Klubbat pris: 2800
573Spegel H 230 cm. med konsoll H 75 cm. 1800-talets andra hälft Klubbat pris: 2200
574Spegel, sengustaviansk, m gouacher. H 128 cm. B 50 cmKlubbat pris: 3200
575Figurin Rosenthal. H 9,5 cmKlubbat pris: 275
576Grafiskt blad Karl-Axel Pehrsson 80, 122/360. 39 x 46 cm.Klubbat pris: 650
577Oljemålning Ragnar Lindén. Pannå 20 x 14,5 cm.Klubbat pris: 2000
578Oljemålning T Rydén 91. Pannå 15 x 19,5 cm.Klubbat pris: 575
579Taburett Gustaviansk 1800-tal sign kallstämplad, IRL. H 43 cm. L 47 cm. B 41 cm.Klubbat pris: 2400
580Snurrfåtölj Jetson Dux, Bruno Mathsson, bruksslitage.Klubbat pris: 3000
581Grafiskt blad Göran Danielson 76, pt. 11,5 x 23 cm.Klubbat pris: 100
582Grafiskt blad Lena Larson 80, et provtryck 24,5 x 20 cm.Klubbat pris: 525
583Grafiskt blad Lars Norrman 24 x 20 cmKlubbat pris: 225
584Akvarell Maurice Blanchard "Montmartre La Place du Berthe" med skador 24 x 33 cmKlubbat pris: 775
585Stolar 1 par 1700/1800-talKlubbat pris: 1000
586Kista 1600/1700-tal. H 67 cm. L 140 cm. Dj 53 cmKlubbat pris: 1300
587Skåp 1700-tal. H 230 cm. B 142 cm. Dj 54 cm.Klubbat pris: 3200
588Golvur urtavlan märkt COLof Kock 1771. Urtavlan med skador. Fodral märkt 1780. H 202 cmKlubbat pris: 1100
589Bankett 1800-tal. H 61 cm. L 58 cm.Klubbat pris: 500
590Nattduksbord, teak. Desgin Hasslew. H 44,5 cm. L 43 cm. Dj 30,5 cmKlubbat pris: 1100
591Satsbord 3-delat. H 59 cm.Klubbat pris: 225
592Fåtölj 1940/50-talKlubbat pris: 600
593Stolar 4 st Carl Malmsten Vaggeryds Möbelfabriks AB 1957 Nyckelverkstäderna Klubbat pris: 300
594Linneskåp med intarsiainlägg "Pyramid" Carl Malmsten, några småmärken förekommer. H 170 cm. B 105 cm. Dj 43 cm.Klubbat pris: 1100
595Soffa. L 178 cmKlubbat pris: 1600
596Soffbord med utdragbara skivor. AB Seffle Möbelfabrik. H 49 cm. L 150 + 32 + 32 cm.Klubbat pris: 1700
597Byrå 5-lådig. H 90 cm. L 90 cm. Dj 43 cm.Klubbat pris: 500
598Skrivbord, funkis. H 76 cm. L 140 cm. Dj 46 cm.Klubbat pris: 950
599Skåp med intarsia, funkis. H 123 cm. B 137 cm. Dj 36 cm.Klubbat pris: 525
600Byrå 6-lådig. H 125 cm. B 80 cm. Dj 41 cm.Klubbat pris: 125
601Vitrinskåp med skrivdel. Engelsk stil sekelskiftet 1900. H 199 cm. B 86 cm. Dj 44 cm.Klubbat pris: 850
602Slaglåspistol 1850Klubbat pris: 1600
603Revolver defekt 1860Klubbat pris: 3700
604Flintlåspistol, lång pipa, 1700-tal. Märkt: Pavl Nielsen, KIOBEN HAFN.Klubbat pris: 7400
605Flintlåspistol, Moberg, Norrköping 1700-tal.Klubbat pris: 6200
606Flintlåspistol, lång pipa 1700-tal. Märkt: NHD.Klubbat pris: 2600
607Pepperbox 1850-tal defekt Klubbat pris: 3000
608Bägare, silver, 1773. Johan Söderdahl, Söderköping (1756-1799). H 8,5 cm. Vikt 53 gram.Klubbat pris: 650
609Bägare, silver.Ttroligen Carl Lindgren, Norrköping. H 8,2 cm. Vikt 64 gramKlubbat pris: 250
610Bägare ,silver, 1772. Thomas Beckman d.y, Örebro (1727-1759). H 9 cm. Vikt 70 gram.Klubbat pris: 725
611Bägare silver. Daterad H=1766. H 10,4 cm. Vikt 100 gram.Klubbat pris: 775
612Bägare, silver, 1761, Petter Söderbom, Örebro (1761-1777). H 8,5 cm. VIkt 64 gram.Klubbat pris: 775
613Bägare, silver, 1776. Jonas Berg, Stockholm (1751-1788). H 9,6 cm. Vikt 74 gram.Klubbat pris: 750
614Tennfat 3 st 1800-tal. Diam 13,5, 20,5 resp 21,5 cmKlubbat pris: 250
615CanapéKlubbat pris: 1000
616Bord, barockstil. H. 80 cm. L. 116 + 48 + 48 cm. Br. 105 cm. Klubbat pris: 400
617Serveringsskåp m marmorskiva. 1900-talets första hälft. H. 81 cm. Br. 123 cm. Dj. 57 cm.Klubbat pris: 300
618Skrivbyrå, fanér, med intarisia. 1800-tal. H. 94 cm. L. 110 cm. Dj. 63 cm.Klubbat pris: 2800
619Skinnfåtölj. Norell.Klubbat pris: 725
620Skinnfåtölj. Norell. Brukslitage.Klubbat pris: 725
621Soffbord m 2 utdragskivor (50 + 50 cm). Stämplat: Made in Denmark. Sören Horn. H. 58 cm. L. 140 cm. Br. 60 cm. Klubbat pris: 300
622Vas. "Open Mind" Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. H. 36 cm.Klubbat pris: 1900
623Figurin. Signerad: A Seguso, Murano. H. 8 cm.Klubbat pris: 300
624Burk för manschettknappar. Tenn. Diam. 6,5 cm.Klubbat pris: 575
625Skål på fot. Erik Höglund, Chribska. -92. H. 19,5 cm. Diam. 16 cm.Klubbat pris: 525
626Vas, ostindisk. Famille Noir. H. 46,5 cm.Klubbat pris: 300
627Vas. Mara, Goebel. H. 25 cm.Klubbat pris: 325
628Vas. Ostindisk. H. 68 cm.Klubbat pris: 3600
629Ytterfoder. Prins Eugen Waldemarsudde. Gustavsberg. H. 13 cm. Diam. 25,5 cm.Klubbat pris: 525
630Skål. Ostindisk. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 100
631Pokaler, 1 par. Kontr.S. H. 10,5 cm. Vikt 218 gram.Klubbat pris: 500
632Skål. Kjell Engman. Kosta Boda. H. 15 cm.Klubbat pris: 100
633Vas. Kjell Engman. Kosta Boda. H. 23 cm.Klubbat pris: 150
634Fågel. H. 30 cm.Klubbat pris: 125
635Ansikte, glas. Kjell Engman, Kosta Boda. H. 9 cm.Klubbat pris: 1200
636Vas. "Savoy" Alvar Aalto, Iittala. H. 16 cm.Klubbat pris: 500
637Fågel, glas. H. 31 cm.Klubbat pris: 400
638Fågel, glas. Etikettmärkt: Murano. H. 27 cm.Klubbat pris: 225
639Snäckfat. Gunnar Nylund, Rörstrand. L. 26 cm.Klubbat pris: 200
640Vas. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 16 cm.Klubbat pris: 175
641Vas. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 27 cm.Klubbat pris: 225
642Vas. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 20 cm.Klubbat pris: 275
643Skål. Bertil Vallien, Kosta Boda. H. 9 cm. Brevpress, osignerad.Klubbat pris: 175
644Tavla, blandteknik. "Norm & Fantasi" ,Mario Massanyi. 17 x 17 cm.Klubbat pris: 275
645Grafiskt blad. Bengt Lindström. 19/25. 28 x 21,5 cm.Klubbat pris: 575
646Grafiskt blad. X:et. 153/250. 34 x 42 cm.Klubbat pris: 175
647Grafiskt blad. Folke Lind -74. 72/75. 53 x 44,5 cm.Klubbat pris: 175
648Grafiskt blad. X:et. 126/360. 39 x 46 cm.Klubbat pris: 175
649Gallerimatta, handknuten Hamadan. 300 x 83 cm.Klubbat pris: 575
650Matta, handknuten.Figural. Ghom. 107 x 145 cm.Klubbat pris: 1500
651Tallrikar 3 st. Ostindiska Kang Hsi 1662-1722.Klubbat pris: 5800
652Krukor, 2 st. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 11 cm.Klubbat pris: 500
653Vas. Bertil Vallien, Rörstrand. H. 15 cm.Klubbat pris: 175
654Ytterfoder, 1 par. Prins Eugen Waldemarsudde, Gustavsberg. H. 15 cm.Klubbat pris: 350
655Ytterfoder, 3 st. Prins Eugen Waldemarsudde. H. 15 resp. 12,5 cm.Klubbat pris: 300
656Kaffeservis bestående av: kaffekanna, gräddkanna, kaffekoppar 14 st, assietter 14 st. "Musselmalet", Royal Copenhagen.Klubbat pris: 7200
657Skålar 2 st, fat, ljusmanschetter 3 st. "Musselmalet", helblond. Royal Copenhagen. Klubbat pris: 2200
658Uppläggningsfat, 2 st. "Musselmalet", Royal Copenhagen.Klubbat pris: 1800
659Skål. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 9 cm. Diam. 18,5 cm.Klubbat pris: 100
660Bankett, sengustaviansk. H. 68 cm. L. 59,5 cm.Klubbat pris: 3200
661Terrin m lock. "Jul", Gustavsberg. L. 26,5 cm.Klubbat pris: 400
662Ljusstake 3-armad, kruka. "Jul", Gustavsberg. "God Jul" Rörstrand.Klubbat pris: 250
663Uppläggningsfat. L 42 cm. "God Jul", Gustafsberg. Kanna d:o, med färgbortfall på handtaget. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 800
664Tallrikar 8 st, djupa tallrikar 8 st, dessert/förrättstallrikar, 8 st. "God Jul" Gustafsberg.Klubbat pris: 3400
665Tallrikar 8 st, djupa tallrikar, 6 st, dessert/förrättstallrikar 8 st. "God Jul", Gustafsberg.Klubbat pris: 2900
666Oljemålning. Folke Pars 1980. Duk. 65 x 85 cm.Klubbat pris: 225
667Oljemålning. To. Birath 1923. Duk med lagning. 55 x 100 cm.Klubbat pris: 100
668Oljemålning. A. Wennerberg. Duk. 65 x 100 cm.Klubbat pris: 1100
669Oljemålning. G. Csapö. Duk. 61 x 92 cm.Klubbat pris: 525
670Jardiniere. 830 S. H. 14,5 cm. L. 31,5 cm. Vikt 815 gram.Klubbat pris: 2600
671Oljemålning. Motiv Gripsholms slott. Pannå. 85 x 126 cm.Klubbat pris: 525
672Vas. 830 S. Norgren. H. 14,5 cm. Vikt 263 gram.Klubbat pris: 875
673Ljusstakar, 1 par. Kontr.S. (med gravyr i botten). H. 5 cm. Vikt 185 gram.Klubbat pris: 625
674Vas. Kontr.S. H. 17 cm. Brutto vikt 112 gram.Klubbat pris: 175
675Supkoppar, 1 par. Kontr.S. H. 5 cm. Vikt 102 gram.Klubbat pris: 375
676Skåp, funkis. H 120 cm. L 188 cm. Dj 43,5 cm.Klubbat pris: 100
677Byrå med marmorskiva och intarsia. Nyrokokostil. H 84 cm. L 110 cm. Dj 52 cm.Klubbat pris: 1000
678Värja Sverige ca 1890. Märkt T.6.2. No 25.Klubbat pris: 1400
679Tennfat 2 st 1800-tal bl a Örebro. Klubbat pris: 125
680Tennfat 2 st 1800-tal. Klubbat pris: 100
681Figurin Chamotte Gunnar Nylund Rörstrand. H 19,5 cm.Klubbat pris: 725
682Matta handknuten Bidjar 247 x 157 cm.Klubbat pris: 1300
683Matta handknuten Kerman. 215 x 137 cm.Klubbat pris: 775
684Matta handknuten Kerman 243 x 148 cmKlubbat pris: 1000