Oktoberauktion, Måndag 19/10 Kl. 17:00

UtropBeskrivningSlutpris
1Vas. Björn Winblad, Studio-Line Rosenthal. H. 28 cm.Klubbat pris: 350
2Champagnestrutar 6 st, snapsglas 1 st. "Clown" design Ann Nilsson, Orrefors. (1 st av glasen med fotfärgsbortfall) Klubbat pris: 3100
3Snapsglas 2 st. "Nobel", Gunnar Cyrén, Orrefors. H. 16 cm.Klubbat pris: 1700
4Snapsglas 2 st. "Nobel", Gunnar Cyrén, Orrefors. H. 16 cm.Klubbat pris: 1300
5Assietter 8 st, varav 3 st m mindre nagg. "My Garden", Rörstrand. Diam. 16 cm.Klubbat pris: 1000
6Figurin. Lisa Larson, Gustavsberg. H 16 cm.Klubbat pris: 675
7Figurin. Lisa Larson, Gustavsberg. L 12 cm.Klubbat pris: 775
8Dalahästar, 4 st. H. 20 cm, 13,5 cm, 13 cm samt 10 cm.Klubbat pris: 325
9Mockakoppar 6 st, sockerskål, gräddkanna, skålar 2 st. Risporslin. Märkta. Arabia, Finland.Klubbat pris: 175
10Figurin. Cassades. Spanien. L. 29 cm. H. 15 cm.Klubbat pris: 150
11Dalahästar, 4 st. H. 21,5, 15,5, 9,5 samt 7 cm.Klubbat pris: 500
12Kaffekoppar 6 st. USSR.Klubbat pris: 250
13Dalahästar, 7 st. H 17, 12.5, 10.5, 10, 5.5, 5 samt 3 cm.Klubbat pris: 650
14Vas Bing & Gröndahl. H. 21,5 cm.Klubbat pris: 100
15Figurin. Bing & Gröndahl. H. 13,5 cm.Klubbat pris: 350
16Figurin. Royal Copenhagen. H. 15 cm.Klubbat pris: 250
17Figurin. Bing & Gröndahl. H. 18 cm.Klubbat pris: 300
18Figurin. Bing & Gröndahl. H. 20 cm.Klubbat pris: 275
19Skålfat. Royal Copenhagen. 3498. Diam. ca 19 cm.Klubbat pris: 425
20Smörgåsbestick, 8 st gafflar, 8 st knivar. Servus svart.Klubbat pris: 225
21Vas, kristall, Kosta 46671. Lindstrand. H. 23,5 cm.Klubbat pris: 100
22Figurin. Bing & Gröndahl. H.13 cm.Klubbat pris: 475
23Figurin. Royal Copenhagen. L. 11,5 cm.Klubbat pris: 250
24Figurin. Royal Copenhagen. H. 18,5 cm.Klubbat pris: 275
25Vas. H. 25 cm. Lockask 8 x 8 cm. Rosenthal.Klubbat pris: 225
26Figurin. Bing & Gröndahl. H. 29,5 cm.Klubbat pris: 375
27Glasservis. "Kent". Kosta Boda. 72 delar.Klubbat pris: 6600
28Karaff. "Kent". Kosta Boda. H inkl propp. 20 cm.Klubbat pris: 150
29Skål. "Kent". Kosta Boda. H. 18,5 cm. Diam. 20 cm.Klubbat pris: 350
30Karaff. "Kent". Kosta Boda. H inkl propp. 26,5 cm.Klubbat pris: 175
31Karaff. "Kent". Kosta Boda. H inkl propp. 27,5 cm.Klubbat pris: 175
32Ljusstakar, 1 par. H. 19 cm, Lockpokal, skål. "Kent". Kosta Boda. Klubbat pris: 575
33Figurin. GDR. H. 11 cm.Klubbat pris: 125
34Figurin. Bing & Gröndahl. H. 18 cm.Klubbat pris: 325
35Figurin. Bing & Gröndahl. H. 8 cm.Klubbat pris: 200
36Figurin. Bing & Gröndahl. H. 8,5 cm.Klubbat pris: 200
37Mattallrikar, 11 st. "Musselmalet, halvblond". Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. Klubbat pris: 3400
38Tallrikar, djupa. 12 st. "Musselmalet, halvblond". Royal Copenhagen. Diam. 21 cm.Klubbat pris: 4100
39Såsskål. "Musselmalet, halvblond". Royal Copenhagen. Klubbat pris: 800
40Tekanna, tekoppar, 9 st. "Musselmalet, halvblond". Royal Copenhagen.Klubbat pris: 5600
41Assietter, 11 st. "Musselmalet, halvblond". Royal Copenhagen. Diam. 19 cm.Varav 3 st 2:a sort.Klubbat pris: 3100
42Assietter, 11 st. "Musselmalet, helblond". Royal Copenhagen. Diam. 17 cm.Klubbat pris: 2600
43Kaffekanna, Kaffekoppar 2 st. "Musselmalet". Royal Copenhagen.Klubbat pris: 1200
44Moccakoppar, 12 st. "Musselmalet". Royal Copenhagen.Klubbat pris: 2200
45Gallerskål, fat 4 st, ljusmanschetter 1 par. "Musselmalet", Royal Copenhagen.Klubbat pris: 1400
46Assiett, skål. "Musselmalet, helblond", Royal Copenhagen. Diam. 19,5 cm. Skål,L. 15 cm. H. 10 cm.Klubbat pris: 1600
47Miniatyrvas. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 11 cm.Klubbat pris: 600
48Vas m hänkel, miniatyr. Carl Harry Stålhane, Rörstrand. H. 12,5 cm.Klubbat pris: 350
49Glasservis. "Karolina". Gunnar Cyrén. Orrefors. 43 delar.Klubbat pris: 7400
50Ljusstake. Smide. H. 55 cm. Klubbat pris: 800
51Vitvinsglas. 7 st. Kosta Boda. H. ca19,5 cm. Klubbat pris: 1000
52Karaff, Orrefors. H 31 cm inkl. propp.Klubbat pris: 175
53Skålar 2 st Orrefors. Klubbat pris: 100
54Serveringsbricka Svenskt tenn Josef Frank. L 55 cm.Klubbat pris: 525
55Glasskulptur. Bengt Edenfalk. Skuf. H. 60 cm inkl sockel.Klubbat pris: 450
56Bestickuppsättning, rostfritt i etui. 89 delar. Klubbat pris: 1600
57Pelarbord. 1800 talets andra hälft. H. 74 cm.Klubbat pris: 125
58Matta handknuten fransar något slitna 278 x 202 cmKlubbat pris: 500
59Spegel förgylld med slipat glas med lagning 114 x 51 cmKlubbat pris: 700
60Spegel 1900-talets andra hälft med slipat glas 90 x 46 cmKlubbat pris: 425
61Vitrinskåp. Åmells Möbler. H. 164 cm. Br. 86,5 cm. Dj. 38 cm.Klubbat pris: 3400
62Byrå. Åmells Möbler. H. 67 cm. Br. 73 cm. Dj. 36 cm.Klubbat pris: 775
63Stolar, 1 par, gust stil, något färgbortfall. Åmells Möbler. Signerade BL (Bertil Lindblom, Östervåla) Åmells 1981. Klubbat pris: 400
64Spegel. Åmells Möbler. Åmells 1981. H. 67 cm. Br. 53 cm.Klubbat pris: 125
65Bricka tenn med kakelplattor, signerad Jobs 1936. 33 x 30 cm.Klubbat pris: 1700
66Figurin. Nittsjö Sweden. H. 24 cm.Klubbat pris: 250
67Fat på fot. Stämplat "Gryt". Diam. 29 cm. H. 8 cm.Klubbat pris: 4200
68Vas. Signerad Percy G-F (Gullaskruf). H. 11 cm.Klubbat pris: 100
69Vas, keramik. H. 8,5 cm.Klubbat pris: 175
70Cigarrfat. "Påltorperskan". Märkt 767. Höganäs KH. H. 12 cm.Klubbat pris: 325
71Skål, keramik. Ulrica Hydman Vallien. H. 8 cm. Diam. 16 cmKlubbat pris: 175
72Skål keramik med harpärlsglasyr. Signerad Friberg E studiohanden Gustavsberg. Bernt Friberg. Invändig tillverkningsskada. H. 6,2 cm. Bredd 16 x16 cm.Klubbat pris: 675
73Vas. Ulrica Hydman Vallien. Signerad Ulrica H.V. Kosta Boda ateljé. H. 15 cm.Klubbat pris: 1100
74Vas. Bertil Vallien. Signerad B. Vallien Åfors. H. 14 cm.Klubbat pris: 550
75Skål. Graal. Signerad Eva Englund Graal 3332 -81 Orrefors. H. 6,5 cm. Diam 13,5 cm.Klubbat pris: 975
76Karaff. Signerad H287 Erik Höglund Boda. H inkl propp. 21 cm.Klubbat pris: 750
77Vas, keramik. Signerad Henning Nilsson Höganäs 20/7 1979. H. 24 cm.Klubbat pris: 975
78Glasfigur. Bertil Vallien Kosta. Signerad Kosta 98541 Vallien. H. 11,5 cm.Klubbat pris: 700
79Glasfigur. Bertil Vallien Kosta. Signerad Kosta 98546 Vallien. H. 8 cm. L. 8,5 cm. B. 8,5 cm.Klubbat pris: 1400
80Figurin, glaserad keramik. Höganäs. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 225
81Tennfat. Gustaf Wilhelm Lindberg Örebro O4. Diam. 34,5 cm.Klubbat pris: 300
82Tennfat. Sven Ekström Norrköping T4. Diam 33,5 cm.Klubbat pris: 200
83Tennfat (djupt). G F Wigholm Gävle. Diam 33 cm.Klubbat pris: 450
84Tennfat. N A Santesson Stockholm. Diam 31 cm.Klubbat pris: 250
85Tennfat (djupt). Israel Buhrman Stockholm verksam 1773-1798/1812. Diam 36 cm.Klubbat pris: 525
86Tennfat (djupt). Jönköping otydliga stämplar. Diam 38,5 cm.Klubbat pris: 250
87Tennfat. England 1800-tal. Diam 46 cm.Klubbat pris: 400
88Chokladformar 2 st. Gjutet tenn. Ca 5 x 6 cm. Klubbat pris: 350
89Chokladform. Brevete. H. ca 19,5 cm. L. 19 cm.Klubbat pris: 750
90Chokladform. Brevete. H. 17 cm. L. 27,5.Klubbat pris: 1000
91Akvarell Ted Ström -93. 28 x 39 cm.Klubbat pris: 425
92Oljemålning Lars Norrman, signerad Lars Norrman Nya Guinea. Pannå 39 x 53 cm.Klubbat pris: 950
93Glasfrukt. Kosta Boda. Osignerad. H. 22,5 cm.Klubbat pris: 250
94Vas. Gunnel Sahlin. Kosta Boda. H. 20,5 cm.Klubbat pris: 175
95Vas. Kjell Engman, Kosta Boda. H. 23 cm.Klubbat pris: 275
96Matbestick, Uppsala: 12 st gafflar, 12 st knivar, 5 st smörgåsgafflar, 2 st smörknivar, 1 st uppläggningssked samt 1 st såssked. Bruttovikt 1770 gr.Klubbat pris: 6200
97Kaffeskedar, 12 st. Modell Uppsala. Vikt 153 gr.Klubbat pris: 1600
98Armband x-länk med berlock. 18K. L. 20 cm. Vikt 26,2 gr.Klubbat pris: 9200
99Armband x-länk med stav. 18K. L.19 cm. Vikt 15,3 gr.Klubbat pris: 5300
100Armband x-länk. 18K. L. 18,5. BR. 2 cm. Vikt 44,5 gr.Klubbat pris: 16400
101Dessertskedar, 11 st. Modell Uppsala. Vikt 346 gr.Klubbat pris: 2600
102Bakelsegafflar, 12 st. Modell Uppsala. Vikt 278 gr.Klubbat pris: 1800
103Mattallrikar, 12 st. "God Jul" old Gustavsberg. Diam 25,5 cm.Klubbat pris: 3200
104Djupa tallrikar, 6 st. "God Jul" Gustafsberg. Diam 21,5 cm.Klubbat pris: 1600
105Uppläggningsfat. "God Jul" Gustafsberg. 42 x 31 cm.Klubbat pris: 1100
106Kanna. "God Jul" Gustafsberg. H. 15,5 cm.Klubbat pris: 500
107Ljusstake "God Jul" old Gustavsberg. H. 22,5.Klubbat pris: 500
108Karott. "God Jul" old Gustavsberg. H. 11 cm. D. 23 cm.Klubbat pris: 650
109Julduk. Linneväveriet i Horred. L. 302 cm. B. 140 cm. Fläck förekommer.Klubbat pris: 525
1105 st kaffekoppar. Jenny Nyström. RörstrandKlubbat pris: 400
111Champagneglas. 12 st. Skruf.Klubbat pris: 425
112Kaffeservis. 30 delar. "Blå vifte". Royal Copenhagen. Klubbat pris: 2800
113Glasvas. "Open mind". Ulrica Hydman Vallien. Kosta Boda. H. 10 cm.Klubbat pris: 400
114Konstglas, 2 st. Gunnel Sahlin. Kosta Boda. H. 18,5. B. Johansson. H. 19 cm.Klubbat pris: 325
115Bronsskulptur. Signerad Martin. H. 18,5.Klubbat pris: 175
116Kanna. Björn Winblad, Studio-Linie. Rosenthal. Form: romanze. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 250
117Bordslampa. Atelje Lyktan. H. 50 cm inkl skärm.Klubbat pris: 250
118Halvmånebord, 1 par. H. 75 cm. B. 122 cm. Klubbat pris: 500
119Stolar, 5 st. Biedermier.Klubbat pris: 500
120Pastell. Carl BrandtKlubbat pris: 400
121Oljemålning. Arne Elsrud. Nr 2 "Leve revolutionen". Duk. 74 x 99.Klubbat pris: 3600
122Väggur. L. ca 70 cm.Klubbat pris: 250
123Matsalsbord, mahogny, med två iläggsskivor. Ole Wanscher. Danmark. H. 72,5 cm. B. 129 cm. Total längd. 249 cm.Klubbat pris: 500
124Oljemålning. Oliver Clare. Signerad Oliver Clare 96. (1853-1927). Duk. 25,5 x 20,5 cm. Klubbat pris: 8200
125Ljusstakar, 1 par, Kontr. S. Bruttovikt. 750 gr.Klubbat pris: 1600
126Supkalk, silver. 1700/1800 - tal. H. 12 cm.Klubbat pris: 250
127Kaffekoppar, 10 st. Fat, 12 st. "Bella". Rörstrand.Klubbat pris: 650
128Vas. Fiskgraal. Orrefors. Edvard Hald 4602. H. 17,5 cm.Klubbat pris: 4000
129Figurin. Rosenthal. H. 18 cm.Klubbat pris: 575
130Figurin. Bing & Gröndahl. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 400
131Marmorbyst. Signerad E.H.Bentzen 1912. H. ca 42 cm.Klubbat pris: 2700
132Vas med hänkel. Harpälsglasyr. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 23,5 cm.Klubbat pris: 1300
133Vas med hänkel, harpälsglasyr. Carl Harry Stålhane. Rörstrand. H. 16,5 cm.Klubbat pris: 325
134Lockurna. "Flambé". Gunnar Nylund. Rörstrand. Dekor Olson 105. H. 22 cm. B. 26 cm.Klubbat pris: 2800
135Bordsur. Pendel samt en visare saknas. H. 37,5 cm. B. 24 cm.Klubbat pris: 1900
136Skål, underfång. Bertil Vallien. Åfors. Signerad B. Vallien Åfors. H. 6 cm. Diam. 13,5 cm.Klubbat pris: 600
137Miniatyrvas. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 10,6 cm.Klubbat pris: 600
138Akvarell. Lars Pirak. 23,5 x 35 cm.Klubbat pris: 2600
139Etsning. "Bergsby på natten". Bengt Sandström 03. 16 x 20 cm.Klubbat pris: 225
140Oljemålning. Bengt Olson. 14,5 x 24,5 cm.Klubbat pris: 1400
141Tavla klipp. "Klarbär". Agneta Flock. 12 x 16 cm.Klubbat pris: 325
142Karmstol. "Lilla Åland". Carl Malmsten. Stolab 2010.Klubbat pris: 2000
143Oljemålning. "Antågande" II. Olle Medin. Signerad OM. Duk. 32 x 32 cm.Klubbat pris: 525
144Akvarell. Erik Marcusson 08. 18 x 24,5 cm.Klubbat pris: 425
145Grafiskt blad. Johan Pettersson. 41 av 120. 20 x 20 cm.Klubbat pris: 325
146Grafiskt blad. "Kisseväskan" E.A. Magdalena Eriksson. 31 x 34 cm.Klubbat pris: 200
147Grafiskt blad. Serigrafi. Olle Bonniér. 129 av 150. 24 x 38 cm.Klubbat pris: 500
148Oljemålning. Monica Salhin. Duk. 46 x 38 cm.Klubbat pris: 275
149Oljemålning. "Äppelblom". Harry Thomander. Signerad Thomander 59. Duk. 50 x 28,5 cmKlubbat pris: 675
150Oljemålning. Signerad ME. Magdalena Eriksson. Duk. 100 x 80 cm.Klubbat pris: 3200
151Matsked. Stämplat R.Klubbat pris: 650
152Svenska silvermynt. Jubileum. 200 kr 1980 o 83. 100 kr 1983 o 84.Klubbat pris: 425
153Svenska silvermynt. Jubileum. 300 kr 2010. 200 kr 2001.Klubbat pris: 1050
154Svenska silvermynt. 2 kr 1876-1928 olika årtal. 23 st.Klubbat pris: 1100
155Svensk sedel. 1000 kr. 1950.Klubbat pris: 675
156Svensk sedel. 1000 kr. 1973.Klubbat pris: 725
157Svensk sedel. 1000 kr. 1952.Klubbat pris: 725
158Svenska silvermynt. Jubileum. 200 kr 1980. 100 kr 1984. 50 kr 1976. 10 kr 1972.Klubbat pris: 350
159Svenska silvermynt. Jubileum. 2 kr 1897, 1907, 1921, 1932 o 1938. Samlarexemplar.Klubbat pris: 500
160Svenska silvermynt. 5 kronor 1935, 1952, 1959, 1962 o 1966. Samlarexemplar.Klubbat pris: 575
161Manschettknappar. 1 par. 18 K. Vikt 8,2 gr.Klubbat pris: 2700
162Slipsnål. 18 K. Vikt 3,9 gr.Klubbat pris: 1200
163Guldmynt Sverige. 10 krona 1876. Vikt 4,4 gr.Klubbat pris: 2100
164Herrarmbandsur. Omega Seamaster. Spricka i glaset samt armband defekt.Klubbat pris: 3400
165Herrarmbandsur. Certina. 14K i uret. Med gravyr på baksidan.Klubbat pris: 2200
166Matta handknuten. Persisk Mehraban Hamadan. 334 x 83 cm.Klubbat pris: 1200
167Matta handknuten. Persisk Hamadan. 66 x 98 cm.Klubbat pris: 375
168Ytterfoder, 1 par. "Prins Eugen" Waldemarsudde, Gustavsberg. H. 12,5 cm.Klubbat pris: 400
169Vas. Signerad: Ulrica Atelje, Boda. H. 13 cm.Klubbat pris: 300
170Vas. Bertil Vallien, Åfors. H. 10 cm.Klubbat pris: 350
171Glaskonst. Signerad: B. Vallien, 98535, Kosta Boda. H. 10,5 cm.Klubbat pris: 350
172Glaskonst. Signerad: Kosta 98527 B. Vallien. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 400
173Ljuslykta. Signerad: Kosta, 68530, B. Vallien. H. 8 cm.Klubbat pris: 225
174Vas. Signerad: Åfors Atelje, B. Vallien. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 375
175Vas. Signerad: Kosta Tinbäck, H. 15,5 cm.Klubbat pris: 600
176Karaff. Signerad: Ulrica HV, Åfors. H. 20,5 cm.Klubbat pris: 500
177Ytterfoder, 2+1 st. Orrefors. H. 10,8 resp. 11,3 cm.Klubbat pris: 300
178Vas. Signerad: B. Vallien, Åfors. H. 21,5 cm.Klubbat pris: 850
179Vas. Signerad: Boda Atelje 416/3, B. Vallien. H. 25,5 cm.Klubbat pris: 825
180Kanna, keramik. Ulrica Hydman Vallien. Signerad: Ulrica H.V. H. 16 cm.Klubbat pris: 1500
181Tomtegrupp, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 15 cm.Klubbat pris: 500
182Tomte, glaserad keramik. Design: Eva Jarenskog. JIE. H. 8 cm.Klubbat pris: 400
183Tomtar 2 st. Gabriel. H. 16 resp. 11 cm.Klubbat pris: 300
184Figurin, snögubbe. Goebel. Weinnacht "Hier ist dein Häuschen". H. 20 cm.Klubbat pris: 400
185Figuriner 2 st, tomte samt brasa. Weinnacht, " Heute ist Bescherung", Goebel. H. 18 resp. 13,5 cm.Klubbat pris: 500
186Figurin, snögubbe. Goebel. H. 24 cm.Klubbat pris: 525
187Kaffeservis (jul), 28 delar. Bestående av: 13 st kaffekoppar, 13 st assietter, sockerskål, kakfat. Goebel.Klubbat pris: 2100
188Tomteflicka m ljushållare, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 22 cm.Klubbat pris: 300
189Tomtenisse m lykta, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 23 cm.Klubbat pris: 400
190Tomtefamilj bestående av 4 st figuriner. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 14,5, 14, 10,5 resp.10 cm.Klubbat pris: 600
191Tomtar, 4 st, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 11, 10, 9,5 samt 8,5 cm.Klubbat pris: 800
192Tomtar, 2 st, glaserad keramik. Design:Ewa Jarenskog, JIE. H. 10 samt 9,5 cm.Klubbat pris: 500
193Tomtar 4 st, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 11,5, 8,5, 7 samt 6,5 cmKlubbat pris: 325
194Tomteljusstakar 2 st, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 15 samt 8 cm.Klubbat pris: 400
195Tomtar 2 st, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 11 samt 9,5 cm.Klubbat pris: 400
196Tomtar 2 st, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 10 cm.Klubbat pris: 400
197Figurin, glaserad keramik. Design: Ewa Jarenskog, JIE. H. 13 cm.Klubbat pris: 275
198Miniatyrskål, harpälsglasyr. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 5 cm.Klubbat pris: 250
199Miniatyrskål m harpälsglasyr. Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerad: Friberg, Studiohanden. H. 4,5 cm. Br 10 cm. Klubbat pris: 1100
200Miniatyrvas m harpälsglasyr. Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerad: Friberg, Studiohanden. H. 9,5 cm.Klubbat pris: 2200
201Oljemålning. Knut Valinder. Duk. 45 x75 cm.Klubbat pris: 1200
202Grafiskt blad. Bengt Lindström. 38/150. 73 x 53,5 cm.Klubbat pris: 3800
203Ljusstakar, 1 par, mässing. Empire stil. Stämplade: A. G. Dufva. X. H. 17,5 cm.Klubbat pris: 950
204Matta, handknuten. Pakistan. 156 x 93 cm. Klubbat pris: 1000
205Spelbord m intarsia, 1800-tal. H. 76 cm.Klubbat pris: 1300
206Herrbetjänt, 1900-talets andra hälft. H. 98,5 cm.Klubbat pris: 500
207Karmstolar, 1 par. Nyrokokostil.Klubbat pris: 450
208EmmafåtöljKlubbat pris: 200
209SoffaKlubbat pris: 225
210Bord m intarsia, 1900-tal. Några skador. H. 51 cm. Br. 45 cm, L. 85 cm.Klubbat pris: 300
211Äggkoppar, 2 + 2 st. Ulrica Hydman Vallien. Signerade: Ulrica HV. H. 15 samt 14 cm.Klubbat pris: 250
212Bägare 8 st, glaserad keramik. Ulrica Hydman Vallien. Signerade: Ulrica HV. Höjden på bägarna varierar något.Klubbat pris: 525
213Punschglas, 6 st. Bertil Vallien. Varav 3 st signerade B. Vallien, 8 Boda-Åfors.Klubbat pris: 100
214Vinglas, 7 st. "Maja", Eva Englund, Orrefors. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 750
215Champagneglas 8 st. "Maja", Eva Englund, Orrefors. H. 15 cm.Klubbat pris: 2200
216Skål på fot, vas, klocka. "Maja", Eva Englund, Orrefors.Klubbat pris: 150
217Kaffekoppar 12 st. "Golden Sun", Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl.Klubbat pris: 2700
218Kaffekoppar 6 st. "Golden Sun", Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl.Klubbat pris: 1900
219Kaffekoppar 6 st. "Golden Sun", Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl.Klubbat pris: 1700
220Kaffekoppar 5 st. "Golden Sun", Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl.Klubbat pris: 1200
221TakarmaturKlubbat pris: 250
222Takarmatur. Diam 35 cmKlubbat pris: 275
223Sänglampa 1950-talKlubbat pris: 325
224Takarmatur 1960/70-tal. Diam 24 cm. Funktionstestad.Klubbat pris: 175
225Takarmatur H 45 cmKlubbat pris: 225
226Lampkupor 1 par Klubbat pris: 275
227Takarmatur 1950-tal. H 36 cm. Funktionstestad.Klubbat pris: 500
228Väggbelysning. H. 54 x 16,5 cm. Klubbat pris: 500
229Ljusstakar 1 par i mässing. Stämplade NPL 22. H 22,5 cmKlubbat pris: 225
230Ljusstakar 1 par, mässing, "Liljan", Ystad Metall. H 12,5 cm repor förekommer.Klubbat pris: 575
231Reklamskylt emaljerad dubbelsidig. L 49 cm H 28,5 cm. Liten emaljskadaKlubbat pris: 2300
232Golvlampa m bord, 1950-tal. H 145 cmKlubbat pris: 1700
233Takarmatur 1950/60-tal.Klubbat pris: 425
234Takarmatur 1950-talKlubbat pris: 100
235Takarmatur 1930/40-tal.Klubbat pris: 175
236Vägglampor, 1 par. Louis Poulsen typ 33058. Lamphållaren på en av lamporna är lagad.Klubbat pris: 2300
237Takarmatur med 6 st ljusarmar 1940/50-tal.Klubbat pris: 475
238Takarmatur DenmarkKlubbat pris: 1600
239VäggarmaturKlubbat pris: 500
240Takarmatur Hans Agne Jakobsson AB Markaryd. Made in SwedenKlubbat pris: 2200
241Tavlor 2 st. (Inramade reklamblad)Klubbat pris: 175
242Askfat. Märkt: "Drick Pommac väl avkyld", Rörstrand.Klubbat pris: 225
243Reklamblad 3 st, vykort mm (Pommac reklam)Klubbat pris: 100
244Takarmatur. 1930/40-tal.Klubbat pris: 400
245Takarmatur 1930/40-tal.Klubbat pris: 325
246Takarmatur. Design: Mack Hegerup, Kronobergsbelysning, Sweden. L. 35 cm.Klubbat pris: 250
247Oljemålning Gunda Erikson "Blåsippor" Pannå 24 x 14,5 cm.Klubbat pris: 550
248Färgträsnitt. "Peilla", Maja Fjaestad. 16,5 x 13,5 cm.Klubbat pris: 350
249Oljemålning. Jerry Andersson. Signerad: Jerry A. Duk. 15,5 x 21,5 cm.Klubbat pris: 300
250Grafiskt blad. Karl-Axel Pehrson. 375/500. 22,5 x 15 cm.Klubbat pris: 500
251Akvarell. Åke Holm. Signerad: Å. Holm. 19 x 28,5 cm.Klubbat pris: 125
252Oljemålning. Sven Sahlsten. Signerad: Sahlsten. Duk. 31 x 40 cm.Klubbat pris: 950
253Figurin, pingvin. Gunnar Nylund, Rörstrand. H. 22 cm.Klubbat pris: 850
254Figurin, säl. Gunnar Nylund, Rörstrand. L. ca 16 cm.Klubbat pris: 575
255Figurin, fågel. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 16 cm.Klubbat pris: 1100
256Figurin, noshörning på träsockel. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 12,5 cm inkl sockel.Klubbat pris: 1300
257Figurin på träsockel. Gunnar Nylund. Rörstrand. L. 22 cm.Klubbat pris: 850
258Armring, brons. Kalevala. Klubbat pris: 250
259Vas, ostindisk. 1900-tal. H. 28 cm.Klubbat pris: 300
260Tallrikar, 2 st. Ostindiska Imari och Famille Rose. 1700-tal. Diam. 23 cm.Klubbat pris: 1000
261Vaser, 2 st. Ostindiska. Sekelskiftet 1900. H. 18 cm.Klubbat pris: 150
262Vas. Ostindisk. H. 20 cm. Klubbat pris: 225
263Bojaner, 2 st. Ostindiska. Ett lock ej original.1900-tal. H. 23 cm.Klubbat pris: 1200
264Skål. Ostindisk. H. 6 cm.Klubbat pris: 275
265Skål. Ostindisk. H. 6,5 cm.Klubbat pris: 275
266Skål. Ostindisk. H. 7 cm.Klubbat pris: 3000
267Skål. Kina. 1800-tal. H. 5,5 cm.Klubbat pris: 5600
268Skål. Ostindisk. H. 8 cm.Klubbat pris: 2100
269Skål på fot. Etikettmärkt: Orrefors. H. 15,5 cm. Diam. 22,5 cm.Klubbat pris: 375
270Vas. Kåge Verkstad Gustavsberg. H. 16,5 cm.Klubbat pris: 400
271Kanna. Orrefors osignerat. H. 29,5 cm.Klubbat pris: 300
272Glasskål. Ingegärd Råman. Skruf. H. 13 cm.Klubbat pris: 225
273Tomte. W-Germany. H. 26,5 cm.Klubbat pris: 300
274Ytterfodrer, 2 st. Prins Eugen Waldemarsudde. H. 13 cm.Klubbat pris: 400
275Ytterfodrer, 2 st. Prins Eugen Waldemarsudde. H. 13 cm.Klubbat pris: 400
276Vas. Vicke Lindstrand. Kosta. Märkt Kosta LH 1889. H. 22,5 cm.Klubbat pris: 325
277Ytterfoder, 1 par. Liljekonvalj. Gustavsberg. H. 14,5 cm.Klubbat pris: 475
278Fisktallrikar, 9 st. Johnson Bros. Diam. 25 cm.Klubbat pris: 575
279Matservis, 35 delar. "Riviera". Villeroy & Boch. Klubbat pris: 2700
280Ytterfoder, 1 par. "Empire". Gustavsberg. H. 12 cm. Klubbat pris: 225
281Ytterfoder, 1 par. "Empire". Gustavsberg. H. 12 cm. Klubbat pris: 225
282Kaffeservis. "Blå blomster". Royal Copenhagen. 25 delar. Klubbat pris: 1800
283Årsänglar. Goebel. 1981 o 1982. H. 7,5 cm.Klubbat pris: 175
284Takarmatur. Poulsen. Danmark.Klubbat pris: 1075
285Grafiskt blad. NessimKlubbat pris: 350
286Golvlampa. Märkt E A E 182.Klubbat pris: 1100
287Matta handknuten. 217 x 139 cm.Klubbat pris: 750
288Matta handknuten. 87,5 x 64 cm.Klubbat pris: 325
289Brevpress.Klubbat pris: 275
290Glasskålar, 2 st. Stämplade Gryt. Diam. 12,5 cm.Klubbat pris: 1600
291Skålar, 2 + 1. Märkta Gryt. L. 17, 17 o 21 cmKlubbat pris: 1600
292Fat, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg Studio. L. 22,5 cm.Klubbat pris: 475
293Miniatyrvas. Berndt Friberg. Signerad Friberg Gustavsberg Studio. H. 9,5 cm.Klubbat pris: 1300
294Vas. Berndt Friberg. Signerad Friberg, Gustavsberg Studio. H. 17 cm.Klubbat pris: 2900
295Vas o fat. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 15 cm. Diam. 7,5 cm.Klubbat pris: 750
296Vas. Berndt Friberg. Signerad Friberg , Gustavsberg Studio. H. 9,5 cm.Klubbat pris: 2100
297Flaska. Bertil Vallien. Kosta atelje. H. 18,5 cm.Klubbat pris: 350
298Figurin. U E Karlskrona. H. 20,5 cm.Klubbat pris: 225
299Vas, överfång. Axel Enoch Boman. Signerad: A.E. Boman Unik 1917. Nr 515 Reijmyre. H. 11 cm.Klubbat pris: 7000
300Skål, "Spirea". Wilhelm Kåge Farsta. Gustavsberg. H. 11 cm. Diam. 4,5 cm.Klubbat pris: 8200
301Kaffeservis, 3 delar. Kontr.S. 835. Vikt 771 gram.Klubbat pris: 3300
302Telefon, Musse Pigg. H. 35 cm.Klubbat pris: 175
303Takarmatur m 6 ljushållare. Diam. 50 cm.Klubbat pris: 175
304Stolar 3 st. Läderklädsel m stålställning, brukslitage.Klubbat pris: 300
305Matta. 197 x 120 cm.Klubbat pris: 525
306Leksak. Tick-Tack-Express. Litograferad plåt. Made in Germany U.S. Zone. L. 47 cm.Klubbat pris: 650
307Leksak. Figurin. Schuco Solisto. H. 11 cm.Klubbat pris: 700
308Leksak. Fighting Bull. Made in Japan. H. 11 cm.Klubbat pris: 675
309Leksak. Litograferad plåt. Schuco. L. 12,5 cm. H. 7 cm.Klubbat pris: 775
310Leksak. Minic Toys. Made in England. L. 20 cm. H. 13 cm.Klubbat pris: 375
311Leksaker, 2 st. Varav 1 Schuco Mikifex, nyckel ej original. Klubbat pris: 200
312Leksak. Bio "Toni". Tillverkad: Bröderna Ivarsson AB Osby. H. 15 cm.Klubbat pris: 1300
313Leksak. "Bimbo". Litograferad plåt. Made in Germany U.S. Zone. L. 12 cm. H. 8 cm.Klubbat pris: 1000
314Leksak. Litograferad plåt. "Happy Clown". Made in Germany U.S. Zone. Nyckel saknas. H. 15,5 cm. Klubbat pris: 1000
315Leksaker, 3 st. "Världens snabbaste bil". Kopia. John Coll´s Racer. L. 19,5 cm. Samt leksak, mekanisk. Klubbat pris: 550
316Leksaker, 2 st. Mekaniska varav en saknar nyckel. Klubbat pris: 100
317Leksaksspel samt leksakshus/spelverk.Klubbat pris: 100
318Pepparkvarn. H. 11 cm.Klubbat pris: 825
319Emaljmålning. Stig Ghylfe. Signerad: Ghylfe -77. 34 x 34 cm.Klubbat pris: 2000
320Kaffeservis, 3 delar. Kontr.S: Vikt 605 gram.Klubbat pris: 2600
321Figurin. "Don Quijote", Lladro. H. 37 cm. L. 45 cm. Br. 18 cm.Klubbat pris: 2800
322Julgransfot, metall. Diam. 26,5 cm.Klubbat pris: 350
323Skylt, emaljerad. Europeiska Agentur. 35 x 12 cm.Klubbat pris: 400
324Nyckeldragare, silver, m nyckel.Klubbat pris: 1300
325Fickur metall. Omega watch coKlubbat pris: 550
326Fickur. Kontr.silver, 800. Efco Longines. Klubbat pris: 875
327Fickur. Kontr.silver 800. Klubbat pris: 1000
328Fickur. Kontr.silver. Efco LonginesKlubbat pris: 800
329Fickur, metall. ElginKlubbat pris: 275
330Nyckeldragare m nyckelKlubbat pris: 550
331Fickur, kontr.silver 800. Omega Grand Prix, Paris 1900Klubbat pris: 900
332Nyckeldragare Kontr.silver England. British watch co ltd, Trademark LondonKlubbat pris: 400
333Fickur, metall. Omega watch coKlubbat pris: 625
334Miniatyrcykel "Nygrens specerier"Klubbat pris: 525
335Budcykel. "Rosenbads heminredning" 1900-talets första hälftKlubbat pris: 1500
336Bordskanon Stavsjö bruk. L 35 cmKlubbat pris: 500
337Skålar 3 st, fat 2 st. ReijmyreKlubbat pris: 100
338Svenska silvermynt 1-kronor 39 st, -1942 Klubbat pris: 775
339Svenska silvermynt 2-kronor 57 st, -1942Klubbat pris: 1900
340Reklamskylt med belysning. Petroff leather and jeans since 1954. Funktionstestad. H. 30 cm. Br. 34 cm. Dj. 14 cm. Klubbat pris: 400
341Ljusstakar, 1 par. Ystad metall. Mässing. H. 12 cm. Br. 21,5 cm.Klubbat pris: 850
342Takarmatur. 1930-tal.Klubbat pris: 350
343Golv/bordslampa. 1950 tal. Funktionstestad. Klubbat pris: 475
344Golvlampa. 1950-tal. Klubbat pris: 775
345Takarmatur.1940-tal. Missfärgad. Klubbat pris: 1400
346Trälåda. Aktiebolaget Örebro Kexfabrik. H. 50 cm. L. 72 cm. Dj. 26 cm.Klubbat pris: 500
347Emaljskylt. Margarinfabrikernas försäljnings A.-B. Lite emaljsläpp. Diam. 30 cm..Klubbat pris: 1200
348Mässingsljusstakar, 1 par. Troligen Gusum. H. 24 cm.Klubbat pris: 500
349Trälåda. Arboga Margarin. H. 27,5 cm. L. 54 cm. Dj. 29 cm.Klubbat pris: 300
350Lampor, 2 st. "Orient". Stålhane. Rörstrand. H. 37,5 cm o 26 cm. Klubbat pris: 650
351Takarmatur. 1950/60-tal. 7 ljusarmar. Klubbat pris: 700
352Takarmatur. 1930/40-tal. Funktionstestad.Klubbat pris: 1000
353Golvlampa. Art nouveau stil, konstmassa. Koenig lengsfeld Köln. H. 118 cm.Klubbat pris: 8000
354Keramikskål. Signerad Henning Nilsson Höganäs 12/12 1979. Diam 23. cm. Klubbat pris: 125
355Keramikskål. Signerad Y Blixt Höganäs. Yngve Blixt. Diam. 21 cm.Klubbat pris: 175
356Glasvas. Orrefors. H. 13 cm.Klubbat pris: 100
357Miniatyrskål. Signerad Friberg. Gustavsbergs studio. 6 x 6 cm. H. 3 cm.Klubbat pris: 1600
358Miniatyrvaser, 2 st. Höganäs. Klase. H. 6 cm o 5,5 cm.Klubbat pris: 175
359Kanna, Keramik. Rörstrand. Signerad Bengtson 1033. H. 14 cm.Klubbat pris: 100
360Matta. Handknuten. 340 x 244 cm.Klubbat pris: 2800
361Skrivbord. Engelsk stil. H. 79 cm. L. 180 cm. Br. 90 cm. Klubbat pris: 1800
362Spegelbyrå. H. 169 cm. L. 105 cm. Djup. 48 cm.Klubbat pris: 2200
363Matsalsbord m 4 stolar samt 2 karmstolar, 2 iläggskivor. 1900-talets andra hälft. H. 77 cm. Total längd. 246 cm. Br. 106 cm.Klubbat pris: 1300
364Bokhylla, ek. H. 131. L. 176 cm. Djup. 38 cm.Klubbat pris: 675
365Serveringsbänk, ek. H. 133 cm. L. 118. Djup. 57cm.Klubbat pris: 750
366Ljusstakar, 1 par. Mässing. Empire. 1820/30-tal. H. 8 cm.Klubbat pris: 250
367Bricka. Silver Plated. Made in Sweden. Diam. 45,5 cm. Klubbat pris: 150
368Bricka. Made in Sweden. Br. 61,5 x 26,5 cm.Klubbat pris: 300
369Bord. Sekelskiftet 1900. H. 74 cm. L. 169 cm. Br. 103 cm.Klubbat pris: 755
370Stolar, 6 st. 1900- talets första hälft. Klubbat pris: 600
371Sideboard, teak. Design. B. Fridhagen, Bodafors. H. 92 cm. L. 184 cm. Djup. 40 cm.Klubbat pris: 2300
372Rökbord med intarsia o glasskiva. H. 57,5 cm. 60 x 60 cm. Bruksslitage.Klubbat pris: 1500
373Bordslampa. H. 52 cm. Klubbat pris: 300
374Glas, 12 st. Klubbat pris: 325
375Grafiskt blad. Kurt Hoffmann Sonderborg 72. EA. 48,5 x 74 cm.Klubbat pris: 525
376Fotöljer, 1 par. Sigurd Ressel. "Falcon", Vatne Möbler Norge, 1970-tal. Klubbat pris: 4200
377Armband. X-länk 18K. L. 19 cm. Vikt. 18,5 gr.Klubbat pris: 6200
378Halskedja. 18K. L. 45 cm. Vikt 4,6 gr.Klubbat pris: 1600
379Klackring m liten sten. 18K. Brutto vikt 6,7 gr.Klubbat pris: 2200
380Herrarmbandsur. Enicar. Brukslitage.Klubbat pris: 300
381Vas. Bertil Vallien. Kosta Boda. Signerad Kosta Boda Artist Coll. B Vallien 48015. Klubbat pris: 325
382Bergsmansstake för 5 ljus. Sandbergs. Nora stad.Klubbat pris: 750
383Fågel. Nuutajärvi.Klubbat pris: 800
384Ljusstake. Björn Winblad. Rosenthal. Klubbat pris: 150
385Miniatyrskål. Carl Harry Stålhane. Rörstrand.Klubbat pris: 175
386Glas, 8 + 5 st. "Droppring" Iittala.Klubbat pris: 225
387Golvlampa, keramik. West Germany. Klubbat pris: 750
388Grafiskt blad. Reinhold Ljunggren. HC II/XL R.Ljunggren. 48 x 73 cm.Klubbat pris: 475
389Grafiskt blad. Håkan Thorsén. 195 av 310. 69 x 63 cm.Klubbat pris: 400
390Akvarell. Svante Warg. Signerad S.Warg 77. 25 x 34 cm.Klubbat pris: 100
391Grafiskt blad. John Thorgren 75. 20/360. 59 x 78 cm.Klubbat pris: 175
392Grafiskt blad. Håkan Thorsén. 204 av 360. 74 x 54 cm.Klubbat pris: 225
393Emaljmålning. "Havsdrama". Stig Ghylfe. Signerad Ghylfe 83. 33 x 33 cm.Klubbat pris: 3100
394Vas, keramik. Lisa Larsson. Gustavsbergs studio. H. 28,5 cm.Klubbat pris: 2000
395Ljuslykta. Nanny Still. "Apollo 1960" Riihimäen Lasi 1970-1976 Finland. H ca 16 cm inkl skärm.Klubbat pris: 425
396Konstglas. Kjell Engman. H. 20 cm.Klubbat pris: 275
397Bergsmansstake för 5 ljus. Sandbergs Nora Stad. H. 33 cm.Klubbat pris: 775
398Väggtavla, aluminium. "Blossom". Arne Jones. 18 x 12,5 cm.Klubbat pris: 3600
399Katt, keramik. "Mars-liv 1962". Lisa Larsson. Gustavsberg. H. ca 9,5 cm.Klubbat pris: 1600
400Oljemålning. 1800-tal. Duk. 98 x 76 cm.Klubbat pris: 800
401Vas CH Stålhane Rörstrand. H 10 cm.Klubbat pris: 175
402Vas CH Stålhane Rörstrand. H 16 cm.Klubbat pris: 225
403Väggtavla 1950/60 tal. AWF Nr 1243 made in Norway. H 48,5 cm.Klubbat pris: 300
404Linnehanddukar 6 stKlubbat pris: 250
405Lampbord furu 1960/70 talKlubbat pris: 475
406Tallrikar Villeroy Boch "Manoir" . Mat 12 st. Diam 27 cm. Förrätt 12 st. Diam 24,5 cm. Assiett 12 st. Diam 17 cm. Klubbat pris: 1800
407Kaffekoppar 12 st, sockerskål 2 st och gräddkanna 2 st. Villeroy Boch "Manoir" Klubbat pris: 1000
408Bordsduk 174 x 139 cm samt 12 st servetter 50 x 50 cm.Klubbat pris: 100
409Lådspegel Empire.Klubbat pris: 525
410Bordsduk 174 x 139 cm samt 12 st servetter 50 x 50 cm.Klubbat pris: 225
411Bordsduk 174 x 139 cm samt 12 st servetter 50 x 50 cm.Klubbat pris: 225
412Figuriner 1 par Jus Denmark. H 16,5 cm.Klubbat pris: 950
413Figuriner 1 par Jus Denmark. H 13 resp 14 cm.Klubbat pris: 900
414Figuriner 1 par Jus Denmark. H 14 resp 15 cm.Klubbat pris: 350
415Figuriner 1 par Jus Denmark. H 14 resp 15 cm.Klubbat pris: 625
416Figurin, tomte m ren. "Treuster Freund". Goebel. Weihnacht. H. ca 22 cm.Klubbat pris: 475
417Figurin, tomte m snögubbe. "Schneemann´s Bescherung". Goebel. Weihnacht. H. 21 cm.Klubbat pris: 575
418Figurin, tomte m rådjur. "Durch den tiefen Winterland". Goebel. Weihnacht. H. 20 cm.Klubbat pris: 425
419Figurin, snögubbe. "WeiSSer Wicht". Goebel. Weihnacht. H. 19 cm.Klubbat pris: 450
420Figurin, tomte m ren. Goebel. Weihnacht. H. ca 14 cm.Klubbat pris: 450
421Figurin, snögubbe. Goebel. Weihnacht. H. ca 20,5 cm.Klubbat pris: 500
422Figurin, snögubbe. Goebel. H. 11 cm.Klubbat pris: 300
423Figurin, snögubbar. Goebel. H. 11 cm.Klubbat pris: 325
424Figurin, snögubbe. Goebel. H. 10 cm.Klubbat pris: 275
425Figurin, snögubbe. Goebel. H. 10,5 cm.Klubbat pris: 250
426Figurin, snögubbe. Goebel. H. 13 cm.Klubbat pris: 375
427Figurin, snögubbe. Goebel. H. 13,5 cm.Klubbat pris: 275
428Figurin, snögubbe. Goebel. H. 10 cm.Klubbat pris: 150
429Figurin, snögubbe. Goebel. H. 8,5 cm.Klubbat pris: 275
430Figurin, snögubbe. Goebel. H. 10 cm.Klubbat pris: 200
431Figurin, snögubbe. Goebel. H. 11 cm.Klubbat pris: 250
432Figurin, snögubbe. Goebel. H. 10 cm.Klubbat pris: 225
433Vaser 2 st. Märkta 1962 respektive 9. H 13 cm respektive 14 cmKlubbat pris: 150
434Vas. Edgar Böckman. Höganäs. Märkt HB505. H. 13 cmKlubbat pris: 100
435Vas Saxbo 74. H. 10 cm. 2:a sorteringKlubbat pris: 1000
436Miniatyrer 3 st. 2 st Höganäs. 1 st Stålhane. H. 10 cm, 5,5 cm, 4 cmKlubbat pris: 350
437Miniatyrer 5 st. Höganäs. H. 2 - 5,5 cmKlubbat pris: 250
438Miniatyrer 3 st. 2 st Gunnar Borg. 1 st Höganäs. H. 6,5 cm, 6,5 cm, 6 cmKlubbat pris: 250
439Miniatyrvas. HM 91 TA. H. 8 cm. Kantnagg.Klubbat pris: 100
440Miniatyrer 3 st. Höganäs JA. H. 5 cmKlubbat pris: 275
441Oljemålning. Signerad Westman. Sven R. Westman. Pannå. 50 x 60 cm.Klubbat pris: 125
442Oljemålning. "Kerstin". Lars Norrman. Pannå. 91 x 33 cm.Klubbat pris: 4400
443Oljemålning. "Sjöjungru (Solvik, Mölle) 1952". Eric Ax-täckström. Pannå. 53 x 40 cm.Klubbat pris: 575
444Oljemålning. Roka. Duk. 80 x 64 cm.Klubbat pris: 3800
445Figurin, apa. Märkt Cmielow, Made in Poland, C-200-1099. H. 15,5 cm.Klubbat pris: 1100
446Skål. Ståhlhane. Rörstrand. H. 4,5 cm.Klubbat pris: 200
447Figurin, fågel. Gunnar Nylund. Rörstrand. H. 22,5 cm.Klubbat pris: 525
448Figurin, åsna. Lisa Larson. Gustavsberg. H. 9,5 cm.Klubbat pris: 625
449Figurin, bulldog. Lisa Larson. Gustavsberg. H. ca 13 cm.Klubbat pris: 1200
450Figurin, tax. Lisa Larson. Gustavsberg. L. 14 cm.Klubbat pris: 350
451Vas. Vicke Lindstrand. Kosta. H. 13 cm.Klubbat pris: 550
452Ytterfoder. Gunnar Nylund. Rörstrand. Chamotte. H. 13 cm. Diam. 15,5 cm.Klubbat pris: 225
453Ljusstakar, 1 par. Mässing. Skultuna. Empirestil. H. 19 cm.Klubbat pris: 1000
454Glas, 9 st. Highball. "Pippi". Design Walter Hickman. H. 19 cm.Klubbat pris: 600
455Glas, 8 st. "Pippi". Design Walter Hickman. H. 13 cm.Klubbat pris: 300
456Snapsglas, 8 st. "Pippi". Design Walter Hickman. H. 12 cm. Klubbat pris: 225
457Karaff. "Pippi". Design Walter Hickman. H. 30 cm inkl propp.Klubbat pris: 725
458Vas. Bertil Vallien. Kosta Boda. Artist Collection. H. 13 cm.Klubbat pris: 375
459Bordslampa. Luxus nr 1161.32. Design Helena Thynell. H. 62 cm.Klubbat pris: 1300
460Silverask. Mått 7x5 cmKlubbat pris: 250
461Bordsbestick Prins Albert. Bruttovikt 3468 g. Mat: Gafflar 14. Knivar 12. Skedar 14. Smörknivar 2. Smörgås: Gafflar 12. Knivar 12. Teskedar 12. Kaffeskedar 12. Kontr. silver. Klubbat pris: 15600
462Ytterfoder. Prins Eugen. Waldermarsudde. Diam. 25 cm.Klubbat pris: 650
463Ljusstakar, 1 par. "Festivo". Iittala. Signerad: TS. Timo Sarpaneva. H. 8 cm. Klubbat pris: 250
464Igelkott. "Mecki". Steiff-Original-Marke. H. ca 24 cm.Klubbat pris: 200
465Ljusstakar, 1 par. Kontr.S. H. 13 cm. Bruttovikt. 381 gr.Klubbat pris: 850
466Vas. "Maja". Eva Englund. Orrefors. H. 22 cm. Klubbat pris: 150
467Skärbräda. "Eden". Sigrid Richter. Rörstrand. L. 37 cm. Klubbat pris: 400
468Bordsur. H. 35,5 cm. L. 25,5 cm.Klubbat pris: 1000
469Glas. Rödvin, 5 st. Vitvin, 10st. Snaps, 11 st. Klubbat pris: 300
470Kanna. Mässing o koppar. Klubbat pris: 150
471Mjölkflaska. Mässing. Signerad Skultuna 4 liter. Klubbat pris: 225
472Oljemålning. Susanne Arvidsson 2004. Duk. 108 x 92 cm.Klubbat pris: 1000
473Grafiskt blad. Susanne Arvidsson. 45 av 220. 69 x 51 cm.Klubbat pris: 625
474Akvarell. Susanne Arvidsson 01. 64 x 51 cm.Klubbat pris: 650
475Tavla, blandteknik. Susanne Arvidsson 2003. 81,5 x 86 cm.Klubbat pris: 500
476Fåtölj. Design: "Laminett " Yngve Ekström Made in Sweden. Bruksslitage.Klubbat pris: 1200
477Matta. Handknuten. 160 x 95 cm.Klubbat pris: 325
478Matt Kashmir Tempel. Handknuten. 176 x 122 cm.Klubbat pris: 2000
479Tenntallrik 6 st Lunda A10. Diam. 27,5 cm.Klubbat pris: 600
480Pelarbord. BruksslitageKlubbat pris: 100
481Lyrbord med låda och intarsia.Klubbat pris: 175
482Jordglob. Märkt: v.Dr.R Neuse Columbus-verlag G.m.b.H Berlin-Lichterfelde.Klubbat pris: 1400
483Spegellampetter. Regnaholm ur Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. H. 57 cm.Klubbat pris: 2400
484Slagbord, 1800-tal. H. 77 cm. L. 169 cm. Br. 108 cm.Klubbat pris: 1800
485Matsalsbord m 12 stolar, ek, nyrenässans. Total längd. 225 cm. Br. 99 cm.Klubbat pris: 2400
486Flintlåspistol, 1700--tal. L. 48,5 cm.Klubbat pris: 4200
487Slaglåsgevär/jakt. 1800-talets mitt. Märkt: Morgonroth in gernrude. Klubbat pris: 11000
488Sockerskrin. Kontr.S. SC. Z9. Vikt 262 gram.Klubbat pris: 1100
489Kaffeservis, 3 delar. Kontr.S. 835. Vikt 1.437 gram.Klubbat pris: 6200
490Fickur. Märkt: 8 Days. Klubbat pris: 525
491Spindelur med dubbla boetter. 1700-talKlubbat pris: 2700
492Fickur.Klubbat pris: 100
493Mormorsur, silver.Klubbat pris: 100
494Fickur, 14K. 1800-tal.Klubbat pris: 5600
495Skål. Kontr.S. 830S. Diam. 25 cm. Vikt 441 gram.Klubbat pris: 1800
496Skål, ostindisk. H. 9 cm. Diam. 24,5 cm.Klubbat pris: 425
497Vas, 1900-tal. Kina. H. 31 cm.Klubbat pris: 350
498Sockerruska. Kontr.S. H. 18,5 cm. Vikt 132 gr.Klubbat pris: 525
499Tallrikar 2 st. Kanton, celadon, Kina. Ca 1850. Diam. 25,5 resp. 26 cm.Klubbat pris: 1200
500Figurgrupp på platta. Nadal. H. 39 cm. L. 49 cm. (inkl.platta)Klubbat pris: 600
501Bordsbestick, 82 delar. Modell: Sachsisk. Brutto vikt 3.223 gram. Bestående av 12 st matknivar,11 st matgafflar, 12 st förrättsknivar, 6 + 4 st förrättsgafflar, 10 st matskedar, 12 st förrättskedar, 3 st smörknivar, såssked, uppläggningssked. Klubbat pris: 9000
502Matservis, 40 delar. "Princess", Royal Copenhagen. Klubbat pris: 7400
503Glasservis, 48 delar, "Carina", Orrefors. 12 st Vinglas (16,7), 12 st champagneskålar (11,5), 12 st starkvinsglas (12,6), 12 st snapsglas (10,7)Klubbat pris: 3200
504Figurin. Nao, Spanien. H. 28,5 cm.Klubbat pris: 100
505Figurgrupp. Nadal. H. 27 cm.Klubbat pris: 125
506Tallrik. Kanton. 1850-tal. Diam. 21,5 cm.Klubbat pris: 875
507Tallrik, ostindisk, 1800-tal. Diam. 24,5 cm.Klubbat pris: 400
508Tallrik. Kanton. 1850-tal. Diam. 25,5 cm.Klubbat pris: 750
509Soppterrin m fat. "Blå Blomster", Royal Copenhagen. 8111, 8114. Terrinens h. 22 cm. Br. 25,5 cm. Fatet br. 34 cm.Klubbat pris: 1100
510Skål m lökmönster. Rörstrand. H. 7,5 cm. Diam. 23 cm.Klubbat pris: 125
511Oljemålning. "Vårvinterafton". S. Kumlin. Pannå. 31 x 41 cm.Klubbat pris: 125
512Oljemålning. Signerad GC. Gustaf Carlemann. Duk. 57 x 45 cm. Klubbat pris: 1200
513Oljemålning. E. Pierzynski. Duk. 61 x 92 cm.Klubbat pris: 1050
514Matta Rölakan signerad SH (Svensk Hemslöjd) 235 x 163 cm.Klubbat pris: 1400
515Grafiskt blad Göran Hägg 65/135 -83, 47,5 x 62 cm.Klubbat pris: 150
516Grafiskt blad Karl-Axel Pehrson -74 , 94/500, 23,5 x 17 cm.Klubbat pris: 550
517Grafiskt blad Karl-Axel Pehrson -73 , 97/285, 22,5 x 31 cm.Klubbat pris: 525
518Grafiskt blad. Leida Rives-Elfvén. Signerad: L. Rives 115/200, 32,5 x 24 cm.Klubbat pris: 200
519Silkematta. Handknuten, Kayseri. 59 x 44 cm.Klubbat pris: 150
520Silkematta. Hereke. 43 x 31 cm.Klubbat pris: 100
521Kristallskål. Orrefors. H. 14 cm. Diam. 25 cm.Klubbat pris: 250
522Figurin. "Valen". Lisa Larson. Signerad: Lisa L. Made in Sweden. H. 12,5 cm. L. 16 cm.Klubbat pris: 1400
523Matgrupp. Bord o 4 st stolar. 1950-tal. Teak o svärtat trä. H. 74 cm. 109 x 95 cm. Klubbat pris: 2100
524Karmstolar, 2 st. Stolar, 2 st. Karl Johanstil.Klubbat pris: 450
525Takarmatur m 4 st ljusarmar. 1930/40-tal. Klubbat pris: 100
526Hörnvitrinskåp. "Capella", Carl Malmsten. Ek. H. 180 cm. Br. 100 cm. Djup. 53 cm.Klubbat pris: 4200
527Skåp m klädförvaring. Björk. H. 200 cm. Br. 100 cm. Djup. 46 cm.Klubbat pris: 4800
528Toilettebord o stol. Gus-stil. H. 72 cm. L. 123 cm. Djup. 41 cm.Klubbat pris: 1400
529Sängar, 1 par. Gus-stil. 200 x 90 cm. Klubbat pris: 1200
530Nattduksbord, 1 par. Gus-stil. H. 59 cm. Br. 46 cm. Djup. 34,5 cm.Klubbat pris: 3200
531Takarmatur m 6 st ljusarmar. Alabaster. 1930-tal. Klubbat pris: 350
532Oljemålning. Göran Brunius. Signerad: GB. Duk. 65 x 92 cm.Klubbat pris: 1000
533Byrå. Funkis. Märkt: SMF. H. 71 cm. L. 110 cm. Djup. 47 cm.Klubbat pris: 1800
534Nattduksbord, 1 par. Funkis. Märkt: SMF. H. 60,5. L. 46 cm. Djup. 33 cm.Klubbat pris: 2100
535Skål, Keramik. Höganäs. Daterad 1916. H. 7 cm. Diam. 9 cm.Klubbat pris: 1400
536Skål. Orrefors. Eva Englund. H. 8 cm. Diam. 11,3 cm. Klubbat pris: 100
537Vas. Boda Åfors. Signerad: Bertil Vallien. H. 27 cm.Klubbat pris: 250
538Skål på fot. H. 15,5. Diam 13 cm. Skål. H. 9 cm. Diam. 13 cm. Signerad: UHV. Ulrica Hydman Vallien Klubbat pris: 150
539Skål. Bertil Vallien. Åfors Glasbruk. Underfång. Signerad: B. Vallien Åfors. H. 10,5. Diam. 16,5. Klubbat pris: 500
540Figurin. Kosta Boda. Art Collection. H. 10 cm. Br. 12 cm.Klubbat pris: 100
541Konstglas. Signerad: Boda Atelje R-85 Ulrica H.V. H. 23,5 cm.Klubbat pris: 200
542Vas. Signerad: Atelje Boda. Kjell Engman 1979. H. 12,5 cm.Klubbat pris: 650
543Ljusmanchetter, 2 st. Signerad: Baccarat Depose. Diam. 11 cm.Klubbat pris: 100
544Vas. Elme glasbruk. Edvin Ollers. H. 15 cm. Klubbat pris: 100
545Skål. Orrefors Sweden. H. 11,5 cm. Diam. 19 cm.Klubbat pris: 250
546Asietter, 4 st, varav 3 st stämplade: Gryt. Diam. 18 cm.Klubbat pris: 1300
547Flaska. Bertil Vallien. Signerad: Åfors. B. Vallien. H. 13 cm.Klubbat pris: 750
548Vas. Boda Unik Bertil Vallien 2894. H. 10 cm.Klubbat pris: 300
549Skål på fot, vas. Gullaskruf. Signerad: Percy. H. 8 cm. Diam. 13,2 cm.Klubbat pris: 125
550Cremekoppar, 6 st. Karlskrona. Klubbat pris: 375
551Hörnskåp. Allmoge. Kurbitsmålat. 1820. H. 215 cm. Br. 115 cm. Djup. 68 cm.Klubbat pris: 575
552Soffa. 3 sits. Rokokostil. L. ca 230 cm. Klubbat pris: 200
553Taburett. H. 54 cm. Br. 58 cm. Klubbat pris: 425
554Spelbord. Masurbjörk. 1800-tal. H. ca 78 cm. Br. 89 cm. Djup. 88 cm.Klubbat pris: 1200
555Bokhylla m jalusidörrar. H. 138 cm. Br. 90 cm. Djup. 37 cm.Klubbat pris: 750
556Hörnskåp. 1940-tal. H. 143 cm. Br. 84 cm. Djup. 60 cm.Klubbat pris: 3400
557Skåp. Björk. Etikettmärkt E. Pettersson Gefle MöbleringsaffärH. 88 cm. L. 120 cm. Djup. 43 cm.Klubbat pris: 725
558Bord m klaffar. Klubbat pris: 1200
559Koppargryta. H. 32 cm. Diam. ca 40 cm. Klubbat pris: 350
560Kopparhink. H. 27 cm. Diam. 29 cm.Klubbat pris: 225
561Kopparbalja. Märkt: 10. H. 16 cm. L. 42 cm. Klubbat pris: 275
562Golvur. Urtavla märkt: C Malmström St Malm.. H 215 cm.Klubbat pris: 550
563Chiffonjé. Valnötsfanér. H. 137 cm. Br. 92 cm. Djup. 50 cm.Klubbat pris: 650
564Soffbord. Brukslitage. Fritz HansenKlubbat pris: 375
565Väggpendyl förgylld. H. 57 cm. Br. 46 cm.Klubbat pris: 250
566Plåtburk. Märkt: Tag det rätta, tag Cloetta. H. 20 cm. Br. 18 cm.Klubbat pris: 300
567Soffa m dynplåmåer, brukslitage. H. 63 cm. L. 210 cm. Djup. 84 cm.Klubbat pris: 800
568Soffa 3-sits. C/O Care of Home. L. 220 cm. Dj, 90 cm. Klubbat pris: 525
569Soffbord, glasskiva m metallunderrede. H. 42 cm. Diam. 110 cm. Skivans tjocklek ca 2 cm.Klubbat pris: 1700
570Salongsgrupp bestående av soffa, 4 st stolar, bord. Gust.stil. 1900-talets första hälft.Klubbat pris: 1600
571Fåtöljer, 1 par, funkis.Klubbat pris: 1000
572Soffa m 2 karmstolar, rikt skurna. 1900-talets första hälft.Klubbat pris: 2200