004. Ytterfoder 2 st H. 12,5 cm diam. 16,5 cm. 2 st H. 10,5 cm, diam. 14 cm. Suvi, Arabia
005. Ytterfoder 2 st H. 12,5 cm diam. 16,5 cm. 2 st H. 10,5 cm, diam. 14 cm. Suvi, Arabia
006. Amplar 2 st H. 10,5 cm diam. 18 cm. 1 st ytterfoder H. 12,5 cm diam. 16,5 cm. Suvi, Arabia
024. Skål Ostindisk. 1900-talets första hälft. Skada på fotringen. H 6 cm. Diam 15,5 cm.
026. Vas och lockurna Ostindisk. 1900-tal. H 15,5 resp 11,5 cm.
040. Kaffekoppar 14 st, assietter 6 + 4 st. Japan, 1900-tal.