Visar 1–24 av 91 resultat
005. Ljusstake 4-armad. H. 32,5 cm. B. 28 cm.
041. Sköld, gjutjärn. H 66,5 cm. Troligen Brevens Bruk. B 47,5 cm.
051. Parti NS-bestick, flertalet med mongram
052. Bestick, rostfria. Ranka Gense
053. Parti NS och rostfritt. Bl a skaldjursbestick Gense
054. Parti bestick, rostfria. Bl a Rosen.
056. Parti koppar- och tennkannor mm
062. Parti brickor bl a Scandia
065. Bordslampa. Strindbergsmodell. H 45 cm.
067. Väggaramtur. Belid. H 37 cm. B 24 cm.
073. Hink, rostfri, 10 L. Brukslitage.
074. Kopparbunkar 3 st, bulkruka (lock samt handtag saknas)
076. Brashund/dörrstopp. Gjutjärn. H. 13 cm. L. 33 cm.
077. Takarmatur. Diam. 45 cm.
080. Golvlampa, smide. H. 170 cm
085. Väggarmatur, metall 1930/40-tal. H. 35 cm, B. 26 cm.
086. Balansvåg Jönköpings vågfabrik. Bärplockare 3 st
089. Bordslampa koppar. H. 38 cm
093. Plåtbrickor med mjölkhämtare och kryddburkar
096. Tennljusstakar, 1 par H. 16,5 cm. Tennskål på fot, H. 18 cm
097. Leksakssymaskiner 3 st
098. Bordslampa, mässing. H. 49 cm
102. Plåtburkar.
104. Kaffeserivs 4 delar vitmetall.