Visar 1–24 av 108 resultat
005. Ljusstake 4-armad. H. 32,5 cm. B. 28 cm.
038. Erna Thelander oljemålning. Sign. Erna T -87 duk 65 x 55 cm
041. Sköld, gjutjärn. H 66,5 cm. Troligen Brevens Bruk. B 47,5 cm.
047. Pär Åkered Oljemålning, sign. P. Åkered. Duk 38 x 46 cm
048. Pär Åkered. Oljemålning, sign. P. Åkered. Duk 38 x 46 cm
049. Göte Lindkvist. Oljemålning, sign. Göte Lindkvist Gunnilse 1946. Pannå 46 x 55 cm
050. Einar Brissmyr. Oljemålning, sign Brissmyr. Duk 40 x 90 cm.
051. Parti NS-bestick, flertalet med mongram
052. Bestick, rostfria. Ranka Gense
053. Parti NS och rostfritt. Bl a skaldjursbestick Gense
054. Parti bestick, rostfria. Bl a Rosen.
056. Parti koppar- och tennkannor mm
062. Parti brickor bl a Scandia
073. Hink, rostfri, 10 L. Brukslitage.
074. Kopparbunkar 3 st, bulkruka (lock samt handtag saknas)
076. Brashund/dörrstopp. Gjutjärn. H. 13 cm. L. 33 cm.
082. H. Wolff, oljemålningar. Sign. H. Wolff. Pannå 29 x 39 cm.
086. Balansvåg Jönköpings vågfabrik. Bärplockare 3 st
088. Oljemålning,sign. C. Mer…. pannå 29 x 39 cm
092. Tavla med kakelplattor. 33,5 x 78,5 cm
093. Plåtbrickor med mjölkhämtare och kryddburkar
096. Tennljusstakar, 1 par H. 16,5 cm. Tennskål på fot, H. 18 cm
097. Leksakssymaskiner 3 st
102. Plåtburkar.