141. Uppläggningsfat 40 x 31 cm. Såskanna. H. 11 cm. Karott med lock H. 12 cm. Johnson Brothers.
145. Figuriner 2 s.t M J Hümmel, Goebel. H. 10,5 resp. 11 cm
152. Kaffekoppar 6 st. ”Pontus”, Rörstrand. Design Olle Alberius 4 st ned småskador.
207. Burk Majas Mejeri vår lilla stad Anita Nylund Jie. H 11 cm inkl lock Diam 11,5 cm.
210. Teservis 23 delar Percy Karlskrona. Tekopar 10. Assietter 10. Kanna. Sockerskål och mjölkkanna.
222. Vaser, 1 par, grönglaserat stengods. Jugend, Höganäs. Signerade: Höganäs, K.S. H. 28 cm.