Visar 1–24 av 51 resultat
001. Mjölkflaska mässing, 2K Skultuna. Lagad i botten. H 24 cm.
004. Bordslampa 2-arm 1940-tal torrspricka i bottenplattan. Skador. H inkl skärm 41 cm.
006. Mortel mässing märkt 5 H 13 cm.
008. Ljusplåtar 2 st mässing H 36 resp 30 cm.
013. Väggljusstake m prismor, sekelskiftet 1900. H. 25 cm. Ljusstakar 1 par, mässing. H, 12,5 cm.
019. Takarmatur, jugend. Koppar. Diam 41 cm.
020. Ljusstakar 1 par mässing 1900-talets andra hälft. H 20 cm Bjällra H 8 cm.
034. Serveringskanna mässing Skultuna Bruk 1/2K T. H 19,5 cm.
043. Karott NS, 3 st smörhundar
047. Tennterrin diam. 17 cm., tennstop h. 21 cm. 1900-talets andra hälft.
050. Nysilverskål m glasinsats. H. 24,5 cm.
051. Ljusstakar 1 par NS. H 7,5 cm och burkar mm
057. Vikter 7 st mm
077. Takarmatur m hiss. Diam. 21 cm,
080. Bestick, nysilver. Modell; Franska Liljan,
081. Knivset 3 st, Salladsbestick, Mammas köttbullsgaffel och skaldjursgafflar 4 st Hardanger.
083. Bordslampor.
084. Bestick NS bl a drinkskedar.
085. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 12 st (en med nagg), kaffefaten är två olika modeller. ”Maria Björnbär”, Rosenthal.
094. Bestick, nysilver. Modell: Vasa.
096. Supkalkar 2 st, mässing. Nr. 29 Skultuna. H. 13,5 cm.
104. Kandelaber 5-armad. . H. 35,5 cm.
106. Bordslampor, 1 par. LampGustav. H. 52 cm. Inklusive skärm.
107. Takarmatur. 1900-talets andra hälft. H. 31 cm.