Visar 1–24 av 54 resultat
001. Mjölkflaska mässing, 2K Skultuna. Lagad i botten. H 24 cm.
006. Mortel mässing märkt 5 H 13 cm.
008. Ljusplåtar 2 st mässing H 36 resp 30 cm.
013. Väggljusstake m prismor, sekelskiftet 1900. H. 25 cm. Ljusstakar 1 par, mässing. H, 12,5 cm.
020. Ljusstakar 1 par mässing 1900-talets andra hälft. H 20 cm Bjällra H 8 cm.
027. Oljemålning Harriet Hultkrantz signerad ram. Pannå 17,5 x 14,5 cm.
028. Tord Leander-Engström. Oljemålning sign Tord. Pannå 24 x 32 cm.
030. Louis Bastin. Etsning sign Louis Bastin 1952 Provtryck . Tavlans mått 56 x 45 cm.
031. Eva Olsson. Etsning sign Eva Olsson 78 6/10. Tavlans mått 28 x 22 cm.
032. Eva Olsson. Etsning sign Eva Olsson 1978 18/20. Tavlans mått 28 x 22 cm.
034. Serveringskanna mässing Skultuna Bruk 1/2K T. H 19,5 cm.
043. Karott NS, 3 st smörhundar
047. Tennterrin diam. 17 cm., tennstop h. 21 cm. 1900-talets andra hälft.
050. Nysilverskål m glasinsats. H. 24,5 cm.
051. Ljusstakar 1 par NS. H 7,5 cm och burkar mm
057. Vikter 7 st mm
058. Louis Bastin. Etsning Louis Bastin 272/350. Tavlans mått 30 x 27 cm.
059. Bernt Johansson. Torrnålsgravyr sign Bernt Johansson -91 1/50. Tavlans mått 30 x 40 cm.
060. Eva Olsson. Etsning sign Eva Olsson -77 6/20. Tavlans mått 24 x 19 cm
061. Henry Gustavsson. Akvarell. Signerad: H. Gustavsson. Motiv från östra Öland. Tavlans mått: 28 x 31 cm.
064. Grafiskt blad Bengt D. 153/160. Tavlans mått 51 x 64 cm.
069. Märta G.:on Broberg. Oljemålning sign Märta G:son Broberg. Duk 61 x 54 cm.
070. Paavo Airola. Akvarell sign Airola.. Tavlans mått 92 x 71,5 cm.
080. Bestick, nysilver. Modell; Franska Liljan,