Visar 1–24 av 59 resultat
001. Mjölkflaska mässing, 2K Skultuna. Lagad i botten. H 24 cm.
006. Mortel mässing märkt 5 H 13 cm.
008. Ljusplåtar 2 st mässing H 36 resp 30 cm.
013. Väggljusstake m prismor, sekelskiftet 1900. H. 25 cm. Ljusstakar 1 par, mässing. H, 12,5 cm.
020. Ljusstakar 1 par mässing 1900-talets andra hälft. H 20 cm Bjällra H 8 cm.
034. Serveringskanna mässing Skultuna Bruk 1/2K T. H 19,5 cm.
043. Karott NS, 3 st smörhundar
047. Tennterrin diam. 17 cm., tennstop h. 21 cm. 1900-talets andra hälft.
050. Nysilverskål m glasinsats. H. 24,5 cm.
051. Ljusstakar 1 par NS. H 7,5 cm och burkar mm
057. Vikter 7 st mm
080. Bestick, nysilver. Modell; Franska Liljan,
081. Knivset 3 st, Salladsbestick, Mammas köttbullsgaffel och skaldjursgafflar 4 st Hardanger.
084. Bestick NS bl a drinkskedar.
085. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 12 st (en med nagg), kaffefaten är två olika modeller. ”Maria Björnbär”, Rosenthal.
094. Bestick, nysilver. Modell: Vasa.
096. Supkalkar 2 st, mässing. Nr. 29 Skultuna. H. 13,5 cm.
104. Kandelaber 5-armad. . H. 35,5 cm.
114. Ljusstakar 3-armade, tenn. 1900-talets första hälft. H. 18 cm.
124. Spegel förgylld H 58 cm.
137. Bord m klaffar o låda. 1900-tal. H. 73 cm. B. 100 cm. L. 87 c,m.
138. Kista 1700-tal. Lister samt lås saknas. H. 27 cm. B. 53 cm. Djup 38 cm.
139. Tråg, bemålat. 1800-tal. Torrspricka. H. ca 16 cm. L. 71 cm. B. 37 cm.
149. Chokladformar 3 st. L. 21 cm. samt 19,5 cm.