Visar 1–24 av 70 resultat
005. Parti bestick bl a tesked i kontrollerat silver
008. Oljemålningar 2 st bl a Elsa Ericson. Tavlornas mått: 23 x 26 cm resp. 32 x 27 cm.
009. Hans Ekvall. Oljemålning. ”Vita syrener”, Hans Ekvall. -85. Duk. Tavlans mått: 34 x 41 cm.
010. Maria Lindberg. Akvarell. Signerad: Maria Lindberg -72. Motiv från kanalen i Malmö. Tavlans mått: 33,5 x 39 cm.
011. Akvarell. K C -79. Tavlans mått: 16,5 x 14 cm.
012. Hans Ekvall. Akvarell. Signerad: Hans Ekvall -60. Tavlans mått: 51 x 41,5 cm.
013. Gun Britt Jansson. Grafiskt blad. Signerad: Gun Britt Jansson -80, Jakob I, 1/30. Tavlans mått: 70 x 56 cm.
017. Tord Leander Engström. Blandteknik. Signerad. TORD. Tavlans mått: 42 x 48 cm.
018. Maria Lindberg. Akvareller 2 st. Tavlornas mått: 24 x 27 cm. resp. 36,5 x 49 cm.
019. Parti tavlor bl a grafik, akvareller mm
025. Karotter 2 st, soppslev
030. Mässingshandtag 4 + 1
041. Jussi Taipanleenmäki grafiskt blad. Sign. Jussi Taipanleenmäki 211/260. Tavlans mått 80 x 107 cm.
042. Alvar Sunol. Grafiskt blad. sign. Alvar Sunol, XLVII/L. Tavlans mått 95 x 64 cm.
051. Plättlagg. Rånjärn Skeppshult. Gjutjärn.
054. Tennljusstakar 1 par. GAB. 2-armade. H. 13 cm B. 23 cm.
068. Elis Ryberg. Grafiskt blad sign Elis Ryberg 303/360. Tavlans mått 65 x 74 cm.
069. R Ewers. Akvarall sign R Ewers. Tavlans mått 58 x 75 cm.
070. Göran Hahne. Grafiskt blad sign Göran Hahne 274/360. Tavlans mått 98 x 69 cm.
071. Oljemålning 1800-tal märkt a´tergo C.D. Pihl 1/12 1887.. Duk 46 x 60,5 cm.
074. Kopparbunkar 3 st. Diam 29, 29 resp 32 cm.
075. Kopparbunkar 3 st. Diam 31, 32 resp 33 cm.
076. Kopparföremål (lådan ingår ej)
084. Bestick NS mm