004. Keramikhöna, keramikskål. Några skador förekommer. Sjöbo. H. 24 cm. resp. 13,5 cm.
014. Keramikfågel, G. H Lomma. H. 7 cm. Vas m hänkel. Germany. Liten nagg. H. 25,5 cm.
022. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 12 st. Jenny Nyström. Kalmar Läns Museum.
026. Uppläggningsfat, kastrull. ”Irene”, Rörstrand. Skålar 2 st, bl a ”Dinera” Rörstrand.
040. Uppläggningsfat Gustavsberg, såskanna ”Viktoria” Rörstrand mm. Krackeleringar förekommer.
045. Mattallrikar Rörstrand 6 st. Rakstämplade. Diam. ca 24 cm.
052. Vaser 3 st. Svalbo Moa Rudebert. H. 19,5, 21 resp. 30 cm. Liten nagg på den högsta.