Visar 1–24 av 88 resultat
023. Skrivbord med läderinlägg i skivan. Skrivbordsstol med läder i sits och rygg. Engelsk stil. Skrivbord: H. 75 cm, B. 123 cm, D. 61 cm. Stol sitthöjd: 45 cm. 2 lådhandtag saknas.
050. Ljusstakar, 1 par. Design: Sigvard Bernadotte, Fyrklövern. H. 20 cm.
051. Tuppastake, smide. 1900-talets andra hälft. H. 56 cm.
053. Förgylld spegel. 1900-talets andra hälft. H. 110 cm. B. 43 cm.
057. Förgylld vägglampett med två ljusarmar. 1800-talets andra hälft. H. 80 cm. B. 46,5 cm.
067. Ljusstakar 1 par mässing Gusums bruk nr. 38. H. 22 cm
071. Ljusstakar 1 par mässing. En ngt skadad. H. 19 cm.
103. Tändsticksfodral, tenn. Firma Svenskt Tenn AB. H 3,5 cm. L 12 cm. B 7 cm.
125. Ljusstake, stål märkt Georg Jensen Denmark. H 4 cm. L 32 cm. B 25 cm.
133. Armband, brosch hänge, ring , 1 par örhängen, brons Kalevala.
134. Halsband med hänge P Sarpaneva, brons.
135. Halsband med hänge och ring Jorma Laine brons.
136. Armband, ring, brons.
137. Halsband och ring P Sarpaneva made in Finland brons.
140. Stolar 2 st s.k Göteborsmodell. Alsterbro Möbler.
141. Skrivklaff med vitrindel Åmells betsad furu. H ca 200 cm. B 105 cm. Dj med utfälld skiva 83 cm.
148. Ishink, metall. Märkt: A Daydream production made in Australia. H. 24 cm.
157. Sybord, 1800-tal. H. 68 cm. B. 54 cm. Djup 30 cm.
162. Jussi Mäntynen. Skulptur brons märkt J Mäntynen 1935. H 16 cm.
176. Takampel 3-armad, mässing. ”Reflex”, Pierre Forsell, Skultuna. H. 45 cm.
177. Skål m hänklar, tenn. Ollers. D8. H. 12,5 cm. Diam. 22,5 cm.
201. Skåp. Barockstil. H 200 cm. L 180 cm. Dj 75 cm.
209. Ljusstakar 1 par Ystad Metall ”Liljan”. H 11 cm.
210. Fåtölj Farmor. Etikettmärkt Möbelkomponerad av Carl Malmsten AB O.H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden.