340. Ytterfoder Gefle H. 14 cm. Uppläggningsfat Swedish Grace Rörstrand. 36 x 26 cm.
004. Keramikhöna, keramikskål. Några skador förekommer. Sjöbo. H. 24 cm. resp. 13,5 cm.
014. Keramikfågel, G. H Lomma. H. 7 cm. Vas m hänkel. Germany. Liten nagg. H. 25,5 cm.
022. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, kaffekoppar 12 st. Jenny Nyström. Kalmar Läns Museum.