242. Soppterrin Maria Björnbär Rosenthal. Liten nagg på locket. H. 18 cm (inkl. lock)
243. Kaffekoppar 5 st med 1 extra fat. Såskanna samt uppläggningsfat Grön Anna Rörstrand
244. Assietter 12 st, fat på fot Måsen Rosenthal. Assietter diam. 17,5 cm. Fat diam. 24,5 cm Må
245. Ugnsform Picknick Marianne Vestman Rörstrand 29,5 x 23 cm
258. Stekfat 46 x 30 cm. Fat Silvia Rörstrand 28 x 21,5 cm. Skål Senorita Gustavsberg
289. Figurin med lagning på träsockel Gunnar Nylund Rörstrand. H. inkl. sockel 20,5 cm L. 28 cm
290. Skålar 2 st Gunnar Nylund Rörstrand 2:a sort. H. 5 cm L. 10 cm. Den ena med nagg
294. Skål Royal Copenhagen Fajanse 576. H. 10,5 cm L. 20,5 cm