Visar 1–24 av 64 resultat
001. Ljusstakar, 1 par, mässing. SB. Nr. 47. H. 19 cm.
002. Ljusstakar, 1 par, mässing. Vesterås. H. 19 cm.
003. Ljusplåt, mässing. Märkt: Upsala hantverk. H. 36 cm.
006. Ljusstakar, 1 par, mässing. Märkta: LE. H. 6 cm.
007. Bricka, mässing. Märkt: Handarbete. Diam. 40 cm.
008. Lockburk, mässing, märkt: Arvika. Kulljusstake (lagad), bulkruka, mässing, Nytillverkad.
010. Spisdrake, gjutjärn. H. 22 cm.L. 43 cm.
015. Lockburk, tenn. Märkt: Lapplands tenn, Anders Landström. Diam. 5 cm.
034. Paraplyställ, koppar. H. 45 cm. Diam. 29 cm.
035. Brasställ, smide. H. 84 cm.
042. Harry Thomander. Oljemålning. Signerad: Thomander. Duk. 75 x 56 cm.
043. Oljemålning. Osignerad. Enligt skrift på baksidan, Sven Sahlsten. Pannå. 56 x 75 cm.
044. Gösta Thålin. Pastell. Signerad: G. Thålin. ”Varm dag, Fårö”. Tavlans mått: 45 x 64 cm.
045. Eivin Granath. Oljemålning. Signerad: Eivin Granath. Duk. 27 x 37 cm.
052. Tillbringare ”Mullbär”, Gefle. Tallrikar bl a 2 st Rörstrand, jultallrikar 6 st, Rörstrand.
061. Parti tavlor bl a tryck.
070. Klotgrill Weber. Diam 46,5 cm.
094. Ljusstakar 1 par mässing. H 18 cm.
095. Vas Skultuna. H 20,5 cm.
100. Väggljusstake Skultuna mässing Pierre Forsell. H 38 cm.
117. Åke Klingvall. Oljemålning sign Åke Klingvall. Pannå 48 x 38 cm.
118. Oljemålning 1924 otydbar sign. Duk 49 x 59 cm.
119. CM Lindkvist. Oljemålning sign CM Lindkvist. Pannå 46 x 55 cm.
130. Vattenkanna Zink. H 73 cm.