Visar 3553–3576 av 3615 resultat
217. MJÖLKFLASKA, Mässing, Märkt 1K
221. LODSTRYKJÄRN, Mässing m. trähandtag, träet med skador, H 16 cm, L 19cm.
Guld
227. RING MED STENAR 18K. Bruttovikt 2,5 gram.
228. RING MED PÄRLA 18K. Bruttovikt 1,4 gram.
229. RING MED STEN 18K. Bruttovikt 2,3 gram.
230. RING 18K. Vikt 6,9 gram.
231. ARMBAND MED BERLOCKER 18K. Bruttovikt 6,1 gram.
232. RING MED STENAR & PÄRLOR 14K. Bruttovikt 4,3 gram.
233. ARMBAND MED STENAR 14K. Bruttovikt 13,9 gram.
234. HALSBAND MED HÄNGE , brons. Finland, Karl-Erik Palmberg, Föralton
238. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. 1900-talets mitt. H. 18 cm.
242. LJUSSTAKAR 1 par, Tenn, H 29 cm.
243. STOP OCH LJUSSTAKE, Tenn, 1900-tal, H10,5 cm resp 20 cm.
247. STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L 32 cm.
255. LJUSSTAKAR 1 par mässing, H 13 cm.
256. BRICKA MED HANDTAG, Vitmetall, L57 cm. B 35 cm.
266. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1par, mässing nr 47, H 21,5 cm.
267. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1 par, mässing, nr 13, H 14 cm.
272. LODSTRYKJÄRN, Mässing med trähandtag, L 17 cm, H 15,5 cm
286. HANDKANNA, Stämplad H.J. 1 1/2K, Mässing med träskaft, H 20 cm.
287. SPARBÖSSA, Örebro slott, med skruvbotten, H 14,5 cm
288. SKOPA mässing sekelskiftet 1900. L 25 cm.
289. SKULTUNA BRUK. Handkanna mässing med träskaft, H 18 cm.
290. KATTSKÅLAR, 4 st, Mässing, Skultuna Bruk, några med skador