Visar 4153–4176 av 4246 resultat
116. TENNFAT djupt med brätte 1800-tal. Diam 37 cm.
117. TENNSKÅL & VAS. Skålens diam 24,5 cm och vasens h 19 cm.
121. KOPPARBUNKAR 2 st. Diam 28,5 cm.
123. KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 28,5 cm.
124. KOPPARKAFFEPANNA. 1800-tal. H inkl handtag 24 cm.
125. PARTI KOPPARFÖREMÅL bl a kopparkaffepanna Skultuna 2 1/2 L
126. PLÅTBURKAR bl a Mazetti ögon cacao.
128. KOPPARFÖREMÅL bl a bunke, kaffepanna mm
152. TAKARMATUR 5-ljusarmar. Kulan sne. Totalhöjd inkl kedja 100 cm.
157. TAKARMATUR 8-arm (ljusarm defekt) H inkl kedja 72 cm.
172. KOPPARTUNNA med mässingsbeslag. H 57 cm.
175. TAKARMATUR D 35 cm. H 70 cm.
183. BORDSLAMPA. H 31,5 cm.
194. GARNVINDA, metall. H 44 cm.
196. KOPPARTRATTAR 2 st.
200. BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
211. BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
212. SAMOVAR, Mässing och träbeslag, Ryssland, H-35cm
213. PIERRE FORSSELL, Skultuna, Brännvinsflaska, Mässing, 23 karats förgyllning, H-17cm
214. PIERRE FORSSELL, Supkoppar 6st, 23 karats förgyllning, Mässing
217. MJÖLKFLASKA, Mässing, Märkt 1K
218. TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam 30 cm.
220. TAKARMATUR MED PRISMOR, Höjd med kedjor ca 95 cm. B 45cm. Djup 18cm.
221. LODSTRYKJÄRN, Mässing m. trähandtag, träet med skador, H 16 cm, L 19cm.