Visar 4177–4200 av 4258 resultat
183. BORDSLAMPA. H 31,5 cm.
194. GARNVINDA, metall. H 44 cm.
196. KOPPARTRATTAR 2 st.
200. BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
211. BORDSLAMPA. 1900-talets andra hälft. H 56 cm.
212. SAMOVAR, Mässing och träbeslag, Ryssland, H-35cm
213. PIERRE FORSSELL, Skultuna, Brännvinsflaska, Mässing, 23 karats förgyllning, H-17cm
214. PIERRE FORSSELL, Supkoppar 6st, 23 karats förgyllning, Mässing
217. MJÖLKFLASKA, Mässing, Märkt 1K
218. TAKARMATUR MED PRISMOR. Diam 30 cm.
220. TAKARMATUR MED PRISMOR, Höjd med kedjor ca 95 cm. B 45cm. Djup 18cm.
221. LODSTRYKJÄRN, Mässing m. trähandtag, träet med skador, H 16 cm, L 19cm.
234. HALSBAND MED HÄNGE , brons. Finland, Karl-Erik Palmberg, Föralton
236. BORDSLAMPA, metall o glas. 1900-talets andra hälft. H. 14 cm. L. 20 cm.
237. TAKARMATUR MED 6 LJUSARMAR, mässing. H. 19 cm. Diam. 25 cm.
238. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. 1900-talets mitt. H. 18 cm.
242. LJUSSTAKAR 1 par, Tenn, H 29 cm.
243. STOP OCH LJUSSTAKE, Tenn, 1900-tal, H10,5 cm resp 20 cm.
247. STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L 32 cm.
255. LJUSSTAKAR 1 par mässing, H 13 cm.
256. BRICKA MED HANDTAG, Vitmetall, L57 cm. B 35 cm.
266. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1par, mässing nr 47, H 21,5 cm.
267. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1 par, mässing, nr 13, H 14 cm.
269. BORDSLAMPOR 1 par, H 40 cm, skärmar med skador,