Visar 9889–9912 av 10009 resultat
238. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing. 1900-talets mitt. H. 18 cm.
242. LJUSSTAKAR 1 par, Tenn, H 29 cm.
243. STOP OCH LJUSSTAKE, Tenn, 1900-tal, H10,5 cm resp 20 cm.
247. STÖVELKNEKT. Gjutjärn. L 32 cm.
255. LJUSSTAKAR 1 par mässing, H 13 cm.
256. BRICKA MED HANDTAG, Vitmetall, L57 cm. B 35 cm.
257. SKRIN, Onyx och metall, L 17 cm. H 7 cm. B 11,5 cm.
259. YMNIGHETSHORN, Kohorn, Vitmetall, 1800-tal, H 70 cm. Överdelen är lös.
261. SKRIN 3-lådig, trä och Mässingbeslag, H 18 cm. B 14 cm. Djup 11 cm.
265. TRÄSPISTOL, dubbelpipig, skuren dEkor samt textil inlägg, L 27 cm.
266. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1par, mässing nr 47, H 21,5 cm.
267. SKULTUNA BRUK ljusstakar 1 par, mässing, nr 13, H 14 cm.
270. VECKAD SKÅL, Glas/metall. H 30 cm.
272. LODSTRYKJÄRN, Mässing med trähandtag, L 17 cm, H 15,5 cm
273. SKRIV/BREVSTÄLL, Marmor.
279. SYBARON, Marmor samt tyg, H 9 cm, L 14,5 cm, B 10 cm.
280. DALATUPPAR, 4 st. Höjd 11-17,5 cm.
281. BORDSLYSTRAR, 1par, H 43 cm.
284. TRÄSKULPTUR, Sven Svensson, 1982, H 26 cm.
285. HATTASK, H 21 cm, B 37 cm.
286. HANDKANNA, Stämplad H.J. 1 1/2K, Mässing med träskaft, H 20 cm.
287. SPARBÖSSA, Örebro slott, med skruvbotten, H 14,5 cm
288. SKOPA mässing sekelskiftet 1900. L 25 cm.
289. SKULTUNA BRUK. Handkanna mässing med träskaft, H 18 cm.