Visar 1–24 av 39 resultat
002. Flasköppnare märkt ”Ducky” Paris. H 8 cm.
008. Choklad/glassform stämplade CC (Charles Cadot et Cie) Brevete Marquise de Fabrique. 1800-tal tenn. H 17 cm. L 29 cm.
Kontr.Silver
015. Supkalk, silver 1700/1800-tal. H 12 cm.
029. Lockburkar 2 st vitmetall. H 9,5 cm, L 17 cm, B 13,5 cm och H 7 cm Diam 8,5 cm.
030. Sparbössa Sydsvenska Kredit Aktiebolaget Malmö märkt No 371, original nyckel H 12,5 cm.
039. Leksak, litograferad, plåt 1900-talets mitt made in U.S Zone Germany. L 9,5 cm.
040. Leksaker 3 st, litograferade, plåt 1900-talet. H 15, 11 resp 8 cm.
051. Parti mässing bestående av skål, vaser bl a Skultuna, ljusstakar
055. Parti kaffekvarn, luffarslöjd, mortlar mm
063. Miniatyrhäst tenn, fat, sigill. H. 7,5 cm. Fatets längd 19 cm. Sigill H. 7 cm.
065. Brosch m emaljarbete. Sterling Norge. L. 7 cm.
067. Tårtspade. Kontr.S. L. 21 cm. Vikt 48 g
074. Brevkniv, jugend. L. 22 cm.
075. Brosch m emalj. Emaljen någon repad. T.J 925 S. L. 6 cm.
076. Halsband stavar silver samt stenar ”tigeröga”. L. 96 cm.
080. Halsband m hänge, tenn. Signerad: R. Landerholm. Kedja 63 cm. Hänge 7,5 cm.
087. Tennljusstakar 1 par, H. 18 cm. Soppslev Scanline Sigvard Bernadotte & Acton Björn
099. Parti fruktknivar i ställ, moccaskedar, kaffeskedar, plockgafflar mm
100. Parti rostfri lockburk, tennfat ”Karlskoga tingsrätt” mm
101. Kakburk Nilsjohan
113. Ljuslyktor, väggdekoration mm.
120. Kandelaber 5-armad. H. 35 cm.
132. Kaffeskedar, 6 st. 830, silver. Vikt 77 g
150. Figurin, metall. H 27,5 cm.