024. Kaffekoppar 12 st, fat på fot. ”Måsen”, Bing & Gröndahl.
032. Figurin. Harald Salomon, Rörstrand. Signerad HS. H 36 cm.
042. Figurin. Lisa Larsson, K-Studion, Gustavsberg. H. 29 cm.
043. Figurin. Lisa Larsson, K- Studion Gustavsberg. H. 18 cm
048. Vas. ”Grazia”, Gustavsberg. Inskription i botten av vasen. H. 26,5 cm diam. 10 cm.
059. Chokladkanna. Ostindisk, 1800-tal. H 17,5 cm inkl lock.
062. Figurin, känguru med unge, ur serien ”Stora Zoo”. Lisa Larson Gustavsberg. H. ca 25 cm
067. Figurin ”Peter Pan” W Goebel. Walt DIsney Bruno. H 11 cm.