Visar 49–60 av 60 resultat
223. Ragnar Lindén, Grafiskt blad. ”Bryggeritornet, Lindesberg. Sign. Ragnar Lindén 1957. tavlans mått 48 x 38 cm.
224. Tuschteckning. Tavlans mått 40 x 31 cm.
225. Lasse Lundh, grafiskt blad. 114/150. Tavlans mått 34 x 26 cm. Glas med spricka.
226. Elsa Giöbel-Oyler, oljemålning. Sign. E.M.G- 52. Duk 32 x 26 cm.
227. Tavla, fotokonst 1/3. Tavlans mått 34 x 43 cm
228. Tavla, blandteknik. Sign. AMS-04. Tavlans mått 45 x 43 cm.
229. Einar Persson, grafiskt blad ”Gamla torget Karlskoga” Sign. Einar Persson 80/300 Tavlans mått 47 x 67 cm
230. Pastell. Sign. ME. Tavlans mått 39 x 48 cm
231. Tavla, tryck. ”Panorama över området öfre Slottsgatan Uppsala”. Tavlans mått 76,5 x 73,5 cm.
234. Alvar. Grafiskt blad sign Alvar VIII/LX. Tavlans mått 89 x 69 cm.
235. Jorge Krallis. Grafiskt blad. Signerad:”Bugatti”. Krallis. 157/160. Tavlans mått: 97 x 73 cm.
257. Ljuskrona med 6 ljusarmar. Barockstil. H 70 cm