Visar 1–24 av 43 resultat
036. BORDSLAMPA. H inkl skärm 75 cm. Skärm bruksslitage.
044. LASSE-GJUTARE NORA. Bergslagskronan. H 9 cm.
059. ASKFAT/NÅLFAT, brons. Marcus Lövblad, signerad. Stockholms Konst Metallgjuteri. Oval form Märkt: Svitjod 1914-1939. H. 7 cm. L. 14 cm. Normalt brukslitage.
065. SCHATULL MED NS-bestick.
066. BESTICK bl a´nysilver.
069. YTTERFODER, koppar. L. 40 cm.
070. FAT PÅ FOT, GENOMBRUTET mm
071. GÅNGJÄRN, 4 st (L. 45 cm) mm
084. BORDSLAMPA, Satsumas. H. 26 cm.
086. ATELJE LYKTAN,. Bordslampa. Höjd till lampfäste 38 cm.
091. ÖREBRO SPARBANK, Sparbössa, mässing. Äldre modell med nyckel lås (nyckel saknas)
093. KANDELABER, mässing. Några fläckar. H. 35 cm.
094. KLOCKA, MALM. MORA F.M. Mattsson. H. 12 cm.
103. BORDSLAMPA. Höjd till lampfästet 38 cm.
154. GÄNGSATS, BITSATS mm.
157. TAKARMATURER 2 st och lampkupa.
165. ASKFAT Brons. Diam 19,5 cm med fläckar.
180. KANDELABER 5-arm, mässing. H 34,5 cm.
181. URNA & ljusstakar metall. H: 35 cm & 20,5 cm.
183. PRYNADSFÅGLAR metall. H 49 cm.
190. EDVIN OLLERS. Tennljusstakar 1 par H 12 cm.
193. GRODA, gjutjärn H 11 cm.
196. FÖNSTERBELYSNINGAR mm
197. LJUSSTAKAR, VASER mm