Visar 5929–5952 av 6082 resultat
565. BYRÅ MED MARMORSKIVA. 3-lådig med Intarsia, Gust.Stil. Beslag med skador samt fanerskador. H. 82 cm. B. 95.5 cm Dj. 53 cm
001. LJUSSTAKAR. 1 par, malm, H. 25 cm
032. SPEGEL med lampetter, smide. 1900-tal. H 93 cm. B 70 cm.
033. BOKHYLLA, bem¨lad rotting. Bruksslitage. H 134 cm. B 44 cm. Dj 25 cm.
034. TALLRIKSHYLLA. Bruksslitage. H 44 cm. L 80 cm. Dj 20 cm.
039. BRICKA med gallerkant och tassar. Sheffield England. H 6 cm. L 47 cm. L 22 cm.
040. ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS. Skål med hänklar. Firma Svenskt Tenn. 1927 (A8). Diam 18 cm. H 10,5 cm. L inkl hänklar 27,5 cm. För skålens form står Estrid Ericson medan hänklarna och ornamenten är formgivna av Anna Petrus. Invändiga beläggningar.
004. SKÅL, SALTKAR med sked samt Kåsa. Saltkaret märkt Jokkmokk
007. LJUSSTAKE 7-arm. Malm, märkt K.E. H 29 cm.
008. NATTLJUSSTAKAR 1 par, malm. Märkt Morells Gjuteri Mora. H 11 cm. Skål märkt Handarbete G&Z. Diam 16,5 cm.
012. KÖKSPALL Awab, bruksslitage.
020. KAFFESKEDAR 12 st & tårtspade Fyrklövern Svaneholm, vitmetall.
029. SPEGEL med slipat glas 50 x 70 cm.
033. MJÖLKFLASKA, koppar. H 23,5 cm
037. PIERRE FORSELL, Skultuna. Ljusstakar 2 st ”Tulpan”, mässing H 23 resp 19 cm.
046. PELARBORD. H 7,5 cm. 62 x 41 cm.
072. VÄGGHÖRNSKÅP, med inredning, ek. 1900-talets första hälft. H 73 cm. B 50 cm.
080. PLÅTBURKAR.
088. PLÅTBURK Aktiebolaget Göteborgs Chokolad & Konfektfabrik. H 26 cm. Färgbortfall.
089. PLÅTBURK CARL NISSENS BRÖSTKARAMELLER. Bruksslitage H 18 cm.
094. PLÅTBURKAR 2 st bl a Hakonbolagets Kafferosteri H.S Blandning. Färgbortfall förekommer.
096. PLÅTBURKAR 2 st. Coralli Konfektyr & Prague Bohemia. H 24,5 resp 25 cm.
110. PLÅTBURK. Göta Bonbons. Normalt bruksslitage. H 25,5 cm.
114. KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, riddartecken förgylld metall. Etui. H ca 6 cm.