Visar 73–96 av 3766 resultat
318. Bricka med mässingsljusstakar bl a Grillby
327. Viktsatser 2 st, varav en st ej komplett
328. Vaser 2 st, fågel, cloisonné, någon skada. H. 23 cm, 12 cm.
330. Parti mindre mässingsljusstakar, änglaspel mm
367. Bestick rostfria
368. Bestick NS mest Svensk Spets
369. Bestick rostfria
370. Bestick NS
381. Väggtavlor 2 st järn 11,5 x 23,5 brons 11,5 x 10 cm.
Kontr.Silver
384. Silverföremål 10 delar, 130 gram
002. Flasköppnare märkt ”Ducky” Paris. H 8 cm.
008. Choklad/glassform stämplade CC (Charles Cadot et Cie) Brevete Marquise de Fabrique. 1800-tal tenn. H 17 cm. L 29 cm.
015. Supkalk, silver 1700/1800-tal. H 12 cm.
029. Lockburkar 2 st vitmetall. H 9,5 cm, L 17 cm, B 13,5 cm och H 7 cm Diam 8,5 cm.
030. Sparbössa Sydsvenska Kredit Aktiebolaget Malmö märkt No 371, original nyckel H 12,5 cm.
039. Leksak, litograferad, plåt 1900-talets mitt made in U.S Zone Germany. L 9,5 cm.
040. Leksaker 3 st, litograferade, plåt 1900-talet. H 15, 11 resp 8 cm.
051. Parti mässing bestående av skål, vaser bl a Skultuna, ljusstakar
055. Parti kaffekvarn, luffarslöjd, mortlar mm
063. Miniatyrhäst tenn, fat, sigill. H. 7,5 cm. Fatets längd 19 cm. Sigill H. 7 cm.
065. Brosch m emaljarbete. Sterling Norge. L. 7 cm.
067. Tårtspade. Kontr.S. L. 21 cm. Vikt 48 g
074. Brevkniv, jugend. L. 22 cm.
075. Brosch m emalj. Emaljen någon repad. T.J 925 S. L. 6 cm.