Skip to content
  • Hem
  • Nuvarande auktion
  • Avslutade
  • Kommande
  • Logga in
  • Hem
  • Nuvarande auktion
  • Avslutade
  • Kommande
  • Logga in
Auktionshuset i Örebro ABAuktionshuset i Örebro AB
  • Värdering
  • Köpa & Sälja
  • Historia
  • Kontakt
  • Integritetspolicy

Filtrera

Visar 22225–22248 av 22250 resultat

Filtrera efter
Beskrivning
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 924
  • 925
  • 926
  • 927
  • 928
Auktion: 563 Objekt: 025

025. KONTORSLJUSSTAKAR 2 st, mässing. H 14 resp 11,5 cm.

Auktion: 563 Objekt: 026

026. DESSERTSKÅLAR 11 st. H 6 cm. Diam 11,5 cm.

Auktion: 563 Objekt: 027

027. KOSMOS, Arabia. Uppläggningsfat L 35,5 cm, sockerskål 9 cm.

Auktion: 563 Objekt: 028

028. SANSSOUCI, Rosenthal. Kaffekoppar 11 st och 7 st assietter.

Auktion: 563 Objekt: 029

029. SKÅLAR 2 st Diam 25 resp 23 cm och 3 st fat Diam 14 cm.

Auktion: 563 Objekt: 030

030. HACKMAN Finland. Bestick. MAT: Knivar 12. Skedar 11. Gafflar 10. FÖRRÄTT. Gafflar 11. Knivar 10. Skedar 12. Teskedar 11. Kaffeskedar 8.

Auktion: 563 Objekt: 031

031. VITRINSKÅP. Gust.stil. H 143 cm. B 72 cm. Dj 35 cm.

Auktion: 563 Objekt: 032

032. SPEGEL, Veneziansk. H 60 cm. B 50 cm.

Auktion: 563 Objekt: 033

033. BYRÅ med marmorkiva, intasia, 2-lådig. H 83 cm. B 104 cm. Dj 46 cm.

Auktion: 563 Objekt: 034

034. BYRÅ med marmorskiva och mässingsdetaljer. H 71,5 cm. B 80,5 cm. Dj 42 cm.

Auktion: 563 Objekt: 035

035. STOLAR 1 par, sekelskiftet 1900.

Auktion: 563 Objekt: 036

036. SEKRETÄR, intarsia, mässingsdetaljer. H 98 cm. B 90 cm. Dj 47/71 cm.

Auktion: 563 Objekt: 037

037. BYRÅ m marmorskiva, mässingsdetaljer samt intarsia, gust.stil. H. 75 cm. B. 80 cm. Djup 45 cm.

Auktion: 563 Objekt: 038

038. HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad Thomander -67. Duk. 62 x 38 cm.

Auktion: 563 Objekt: 039

039. ANDERS FOGELIN. Grafiskt blad. Signerat: Anders Fogelin 1976, 133/260. Tavlans mått: 57 x 61,5 cm.

Auktion: 563 Objekt: 040

040. HARRY THOMANDER. Oljemålning. Signerad: Thomander. Motiv Hamburgersund, Bohuslän. Duk. 45 x 65 cm.

Auktion: 563 Objekt: 041

041. MATTA, handknuten. Normalt brukslitage, Ca 222 x 110 cm.

Auktion: 563 Objekt: 042

042. MATTA, handknuten, Afgahn. Normalt brukslitage. Ca 160 x 105 cm.

Auktion: 563 Objekt: 043

043. BLOMBORD, trä o rotting. H. 44,5 cm. L. 60 cm. B. 30 cm.

Auktion: 563 Objekt: 044

044. NORELL. Öronlappsfåtölj, engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Grönt skinn, dekorspikning. Normalt brukslitage.

Auktion: 563 Objekt: 045

045. BÖNESTOL, Prie-dieu, 1800/1900-tal. Knähöjd 26 cm. H. 90 cm. B. 50 cm.

Auktion: 563 Objekt: 046

046. VITRINSKÅP, 1900-tal, mässingsdetaljer o intarsia. Fanérskada på ovansidan mot vägg. H. 162 cm. B. 58 cm. Djup 35 cm.

Auktion: 563 Objekt: 047

047. EDVIN OLLERS. Oljemålning. Signerad: Edvin Ollers. Pannå: 41,5 x 50 cm.

Auktion: 563 Objekt: 048

048. OLJEMÅLNING. Signerad, otydbar signatur. Pannå: 41,5 x 65 cm.

  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 924
  • 925
  • 926
  • 927
  • 928
Vem målade tavlan?

Är du intresserad av konst? Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län!

I vårt minilexikon Vem målade tavlan? finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl.

Sammanställningen är uppdaterad i November 2021. (PDF-fil, ca 1.6MB)

Vem målade tavlan 2021
Vem målade tavlan 2021
Copyright 2026 © MDWebb
  • Hem
  • Nuvarande auktion
  • Avslutade
  • Kommande
  • Värdering
  • Köpa & Sälja
  • Historia
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
  • Logga in

Logga in

Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Vi använder endast cookies som är absolut nödvändiga.